PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζώα και ζωάκια



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

TheCondor
11-10-07, 20:07
Και άντε να παραδεχθώ ότι οι γάτες σε αυτό τον πλανήτη δημιουργήθηκαν για παίξουν τον ρόλο αναγκαστικού φίλου σε ένα αφεντικό που είναι ήσυχες και καθαρές (μύθος κατά την γνώμη μου βέβαια, πρόκειται για το καθαρότερο ζώο για τον εαυτό του και το πιο βρώμικο για τους άλλους αλλά ας μην το αναλύσουμε), τα ντόπερμαν, τα μπούλντογκ έχουν στα γονίδια τους τον προορισμό να γίνουν κατοικίδια..? Γιατί αναρωτιέμαι με το χαζό μου το μυαλό αν αύριο μεθαύριο βρεθεί ένα πρόγραμμα εξημέρωσης των τίγρεων, των λεόντων ποιος θα εμποδίσει έναν φραγκάτο "φιλόζωο" να μου φέρει ένα λιοντάρι στην πολυκατοικία...? Αυτά τα ολίγα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Δεν συνδεεται το παραδειγμα του κατοικιδιου σκυλου με το παραδειγμα της τιγρης.

Ο σκυλος ειναι "μεταλλαξη" του λυκου, μετεξελιξη του και εξημερωση του. Καθως τα χρονια περνουσαν αναμιχθηκαν πολλες μετεξελιξεις λυκων απο τον ανθρωπο για να δημιουργησουν συγκεκριμενους σκυλους με τα χαρακτηριστικα που οι ανθρωποι ηθελαν.

Ολοι εχουν το ενστικτο του λυκου, ακομα και το μικρο τσιουαουα, αλλοι το εκδηλωνουν περισσοτερο αλλοι λιγοτερο. Και δεν ανηκουν ολοι στην ιδια κατηγορια, αλλοι ειναι εξαιρετικοι για φυλαξη χωρων ( ροτβαιλερ, πιτ μπουλ, λυκοσκυλα, ντοπερμαν ), αλλοι ειναι κυνηγοι, αλλοι εχουν δημιουργηθει για μαχες αλλα χωρις να ειναι επιθετικοι προς τους ανθρωπους ( πχ πιτ μπουλ ), αλλοι ειναι γιατι ηθελαν να υπαρχει μια μικροτερη εκδοση ενος εξαιρετικου σκυλου-προσωπικου φυλακα για τον ανθρωπο ( miniature bull terrier ) και παει λεγοντας.

Δεν γινεται να συγκρινεται η τιγρης και το λιονταρι με ολα αυτα. Σημασια πανω απο ολα εχει το τι ανατροφη θα δοθει στον σκυλο ετσι ωστε να μην δημιουργει προβλημα στους αλλους η σε αλλα ζωα. Που ακομα και να δημιουργει προβλημα σε αλλους η σε αλλα ζωα, αυτο οφειλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονο στην κακη του εκπαιδευση απο τον ιδιοκτητη του σκυλιου, καθως κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι ανικανος να επιβληθει οπως πρεπει στον σκυλο.

baldrick
11-10-07, 22:45
Condor δεν κατάλαβες την παραγωγική λογική μου. Λέω ότι κάποτε το να είχες στο σπίτι σου ένα βόα ή ένα κροταλία θα ακούγονταν παρανοικό. Τώρα ακούγονται όλα λογικά. Αναρωτιέμαι απλάι ορισμένοι κατά πόσο "φιλόζωοι" είναι. Γιατί ο βόας και ο κροταλίας δεν είναι κατοικίδια ερπετά. Για την ακρίβεια δεν νομίζω καν τα ερπετά να είναι κατοικίδια. Και γενικώς εμένα ο όρος κατοικίδιο μου βαράει κάπως. Περισσότερο σε σκλαβωμένα ζώα μου κάνει αλλά όπως γίνεται με την "ασφάλεια ζωής" έτσι είναι και με αυτό. Το λες κατοικίδιο γιατί βαράει πολύ άσχημα όπως το να λες στην δεύτερη περίπτωση "ασφάλεια θανάτου" που είναι και πιο ταιριαστό.

Τέλος πάντων εγώ δεν έχω κάτι ιδιαίτερο με τα ζώα ίσα ίσα που πολύ θα ήθελα να είχα μια μονοκατοικία με αυλή και να έχω ένα Husky που είναι υπέροχο σκυλί ή ένα Basset Hound και να τον ονόμαζα tavor για ευνόητους λόγους βέβαια... :p Η αλήθεια πάντως είναι ότι τις γάτες τις αντιπαθώ, τις βρίσκω πολύ σιχαμερές

TheCondor
11-10-07, 22:55
Ουτε τωρα εχεις κροταλια ως κατοικιδιο, γιατι ειναι δηλητηριωδες φιδι. Σφικτηρες ομως παντοτε υπηρχαν στα σπιτια, ασχετα αν ειναι κατι που δεν υπαρχει ως στοιχειο του δικου μας πολιτισμου. Μερικοι εχουν και κομπρες με βγαλμενα τα δοντια σε σπιτια, ειναι παραδοση. ( σε ανατολικες χωρες )

Και οχι ως κατοικιδια μονο, ως μελη του σπιτιου καμια φορα, οπως σε καποιες χωρες τα σπιτοφιδα. ( εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στον σκαι το μεσημερι και τα ειδα ). Αυτα ειναι παντελως ακινδυνα με τους ανθρωπους, και απλα ως "ανταποδωση" της φιλοξενιας στο σπιτι, τρωνε τα τρωκτικα που εμφανιζονται κατα καιρους. Ακουγεται καπως, αλλα ετσι ειναι.

Ειναι πραγματα ασυληπτα για εμας καθως δεν ειμαστε εξοικιωμενοι με αυτον τον τροπο ζωης, καθως εχουμε αυτο ανακυρηχθει ως οι κριτες των παντων, οι καλυτεροι των καλυτερων και εχουμε καταληξει να εξαφανιζουμε ζωα που προυπηρχαν απο εμας, και που δεν βρισκονται καν στο περιβαλλον το οποιο ζουμε εδω και χιλιαδες χρονια. ( καρχαριες για παραδειγμα )

Δεν λεω οτι ο καθενας πρεπει να εχει και 500 ζωα σπιτι του, σαφως και ειναι σεβαστο σε καποιον να μην αρεσουν τα ζωα, οπως και σεβαστο ειναι καποιος να αγαπα τα ζωα περισσοτερο απο τους ανθρωπους, η να μην εχει τον "συνηθισμενο" σεβασμο που δινει ο καθενας στο ανθρωπινο ειδος, απλα και μονο επειδη φαινεται "λογικο".

Οσο για το σκλαβωμενα ζωα, τοτε χιλιες φορες να θεωρειται καποιος σκυλος σκλαβωμενο ζωο, το οποιο ειναι δημιουργημα του ανθρωπου για τον ιδιο, παρα να υπαρχουν ανθρωποι που εχουν τιγρεις και λιονταρια στις αυλες τους σε κλουβια, με βγαλμενα τα δοντια και τα νυχια, επειδη εχουν λεφτα και μπορουν. Αυτο ειναι τρις χειροτερο τη στιγμη που ζητημα ειναι να εχει μεινει καμια χιλιαδα τιγρεις στον κοσμο για παραδειγμα.

Και τη στιγμη που το γραφω αυτο, στα ποδια μου ειναι η εγγυος γατα μου και γουργουριζει "ζυμωνοντας". :P

Cafeeine
11-10-07, 23:13
Ο όρος 'κατοικίδιο' είναι δόκιμος, και αναφέρεται στις ράτσες αυτές (κυρίως γάτες και σκύλοι αλλά και άλλα είδη) που έχουν προσαρμοστεί στην διαβίωση δίπλα στον άνθρωπο. Το γεγονός οτι κάποιοι το έχουν πάρει στραβά και έχουν θηρία φυλαγμένα σε δυάρια και γκαρσονιέρες είναι κατα τη γνώμη μου κόλλημα στον εγκέφαλο.


Ω της υποκρισίας. Οι συγκεκριμένοι νόμοι που υπάρχουν στην Ελλάδα για την προστασία των ζώων είναι νόμοι από εκείνους που ψηφίζει το κοινοβούλιο για να "εναρμονιστεί" με τις κοινοτικές νομοθεσίες. Λέει δηλαδή ο 'Ελληνας νομοθέτης στους Ευρωπαίους, "να, κοιτάξτε, Ευρωπαίοι είμαστε κι εμείς γιατί έχουμε τους ίδιους νόμους".

'Ομως οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ποτέ. Δεν υπάρχει ούτε ένας, ούτε ένας, που να έχει καταδικαστεί στην Ελλάδα για κακοποίηση ζώου. Οπότε μη μας το παίζεις ανώτερος κι εσύ σαν τον nikchris, γιατί αποδείξαμε στην πραγματικότητα σε τι αντιστοιχεί ο ανθρώπινος πολιτισμός. Οι κρομανιόν όντως περπατούν ανάμεσα μας και είναι αυτοί οι οποίοι αδυνατούν να αισθανθούν και να συναισθανθούν. Τους χαρακτηρίζει η σκληρότητα και ο κακώς εννοούμενος ορθολογισμός.

Η εναλλακτική λοιπόν είναι να απορρίπτουμε γενικά το νόμο, επιστρέφοντας στην "νομοθεσία" της ζούγκλας; Ειπα σε προηγούμενο ποστ οτι για να λειτουργεί σωστά ο Νομος το 90% πέφτει στον απλό πολίτη και το 10% στην πολιτεία (δικαστήρια - αστυνομια, και οι νομοθέτες μαζί). Αν αυτοι που αντικρίζουν τέτοια εγκληματα έχουν την δική σου νοοτροπία, ρίχνουν ένα χέρι ξύλο και δεν φτάνει ποτε η υπόθεση στα δικαστήρια. Μετά να σου ο Νομοθέτης να λεει "Βια στα ζώα; Μα δεν έχουμε βια εναντι στα ζώα στην Ελλάδα. Ελάχιστες υποθέσεις απασχολούν τα δικαστήρια" και ψηφίζει μόνο τα απαραίτητα.

Οσο για τα περι σκληρότητας, άφησε τα για αλλού. Οταν βρεθω αντιμέτωπος με την φρίκη, μπορει να χάσω την ψυχραιμία μου και να κάνω αυτά που απορρίπτω. Δεν σημαίνει ότι σταμάτησα να τα απορρίπτω, απλά έχασα τον ελεγχό μου. Αυτό σημαίνει "σε βρασμό ψυχής". Ειναι εντελώς διαφορετικό απο το να λέω "Κάθε φορά που θα βλέπω κάποιον να κάνει την ΧΥ πράξη, θα τον κοπανήσώ μέχρι να ματώσει μπας και τον συνεφέρω. Αυτό είναι βαρβαρότητα ισάξια αυτής του πρώτου θύτη, μετέπειτα θύματος. Κατακρίνω και τα δύο.

baldrick
11-10-07, 23:17
Ο όρος 'κατοικίδιο' είναι δόκιμος, και αναφέρεται στις ράτσες αυτές (κυρίως γάτες και σκύλοι αλλά και άλλα είδη) που έχουν προσαρμοστεί στην διαβίωση δίπλα στον άνθρωπο. Το γεγονός οτι κάποιοι το έχουν πάρει στραβά και έχουν θηρία φυλαγμένα σε δυάρια και γκαρσονιέρες είναι κατα τη γνώμη μου κόλλημα στον εγκέφαλο.


:oneup:
100%

Hardil
11-10-07, 23:17
Το θέμα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ότι το φαινόμενο του "κατοικιδίου" μπορεί ίσως να κάνει και καλό στα ζώα. Πρόσφατα πήρα γάτα η οποία βρισκόταν σε ένα άθλιο pet shop, σε ένα κλουβί μισό μέτρο επί είκοσι εκατοστά και ήταν βρώμικη μέχρι αηδίας. Από τότε που την έφερα στο σπίτι γουργουρίζει ευτυχισμένη μόνο και μόνο επειδή έχει χώρο για να τεντωθεί.
Οπότε που είναι καλύτερα για το φτωχό ζώο; Στο διαμέρισμά μου των 30 τετραγωνικών ή στο κλουβί του στο pet shop(ο θεός να το κάνει) του μισού τετραγωνικού;

Φυσικά ποτέ δεν θα έπαιρνα σκύλο (και ειδικά μεγάλου μεγέθους) στο φτωχοκαλυβάκι μου, επειδή περισσότερο θα τον ταλαιπωρούσα παρά θα μπορούσα να του προσφέρω αυτά που έχει ανάγκη. Εκτός αυτού, οι σκύλοι ως γνωστόν είναι φασαριόζοι και οι γείτονες δεν φταίνε σε τίποτε να υποφέρουν από την "φιλοζωία" - ικανοποίηση του εγωϊσμού μου (ΕΓΩ θέλω να έχω σκύλο, ΕΓΩ θέλω να έχω παρέα, ΕΓΩ θέλω να τον κλείσω στο διαμέρισμά μου για να καλύψει τις δικές ΜΟΥ ανάγκες).
Ως αναφορά την αντίδραση του συνforumιστή, η βία δεν πρέπει να αποτελεί λύση. Για τον απλούστατο λόγο ότι ως πολιτισμένοι άνθρωποι και "νοήμων όντα" όλα τα αρχαία άγρια ένστικτά μας οφείλουμε όλοι να τα ελένχουμε. Η καραμέλα "έχασα την ψυχραιμία μου" δεν αποτελέι δικαιολογία. Κάποιος "χάνει την ψυχραιμία" του όταν του βρίζουν αγαπημένα πρόσωπα, κάποιος άλλος όταν χτυπάνε ζώα, κάποιος άλλος όταν κάποιος κοιτάξει την κοπέλα που συνοδεύει και ο κατάλογος συνεχίζεται στο άπειρο. Εάν όλοι λειτουργούσαμε με αυτόν τον τρόπο γιατί να μένουμε σε κατοικημένες περιοχές και να μην μετακομίσουμε στην ζούγλα όπου ισχύει ο νόμος του ισχυρού. Σε δέρνω - νικάω οπότε και η δική μου άποψη είναι η επικρατέστερη.
Και ας μην ξεχνάμε ότι ω μη γένοιτο ο λαβόν την καρπαζιά, μπορεί κάλλιστα να έχει πρόβλημα υγείας (πχ καρδιά) και να μείνει στον τόπο. Τότε τι θα πούμε; Έχασα την ψυχραιμία μου;:hmm:

baldrick
11-10-07, 23:28
Μα ρε παιδιά λόγω αυτού του topic κοίταξα ένα pet shop site. Τα ζώα τα αποκαλούν προιόντα και αυτά τα μαγαζιά τα αποκαλούν έτσι και υπάρχει αυτή η συμπεριφορά γιατί πολύ απλά ο κόσμος είναι που με την συμπεριφορά του το έχει δημιουργήσει. Δεν γίνεται ρε γμτ να πωλούνται ράτσες καγκουρό, πίθηκοι, ρακούν και λογιών λογιών εξωτικά είδη ζώων που στα γονίδια τους είναι το δάσος, το κυνήγι το δεν ξέρω γω τι. Και να σου λένε ορισμένοι ότι ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ. Ε εγώ λέω ότι αυτά τα ζώα τα σκλαβώνουν απλά και ξεκάθαρα.

TheCondor
11-10-07, 23:29
Μια σημειωση παιδια, για οσους θελουν να παρουν σκυλο, ας δουν λιγο αυτο το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=s0KucYppXO0

Ασχετο, απλα ειδα το post του Ηardil και ειπα να το γραψω για καλο και για κακο.

Να μην δινουμε λεφτα στους απατεωνες των pet shop και των εκτροφειων που εχουν τα ζωα στις πιο αθλιες συνθηκες και διαιωνιζουμε μια εξισου αθλια κατασταση.

baldrick
11-10-07, 23:36
Δεν λέω συγκινητικό βίντεο αλλά δεν μου έδειξε κάτι που δεν ξέρω ήδη. Και το ξαναλέω αυτό ξεκινάει από τους καταναλωτές, τις φραγκάτες κυράτσες που θέλουν ένα κατοικίδιο στην αγκαλιά όπως την γούνα στους ώμους.

Αν καταλάβουμε ότι αυτό που κάνουμε στους στα ζώα είναι σκλαβιά μόνο τότε μπορεί κάτι να γίνει. Διαφορετικά άλλα ζώα θα είναι τυχερά και θα είναι σκλαβωμένα σε μια βίλα στο Ψυχικό και άλλα σε ένα κλουβί. Απλά πράγματα κάτι σαν τα ορφανά. Συγγνώμη για τον κυνισμό αλλά τα δικά μου μάτια αυτά διακρίνουν ;)

TheCondor
12-10-07, 00:25
Αλλη ηταν η προθεση του βιντεο, αλλα σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω πως διαφωνω με αυτα που λες.

aprilia
12-10-07, 09:39
Να μην δινουμε λεφτα στους απατεωνες των pet shop και των εκτροφειων που εχουν τα ζωα στις πιο αθλιες συνθηκες και διαιωνιζουμε μια εξισου αθλια κατασταση.

Μεγάλη αλήθεια και πολύ σωστή κουβέντα! :oneup:

apok
12-10-07, 09:48
Μια σημειωση παιδια, για οσους θελουν να παρουν σκυλο, ας δουν λιγο αυτο το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=s0KucYppXO0

Ασχετο, απλα ειδα το post του Ηardil και ειπα να το γραψω για καλο και για κακο.

Να μην δινουμε λεφτα στους απατεωνες των pet shop και των εκτροφειων που εχουν τα ζωα στις πιο αθλιες συνθηκες και διαιωνιζουμε μια εξισου αθλια κατασταση.

Για τα Pet Shop έχεις δίκιο. Μάλιστα σε πάρα πολλές περιπτώσεις κάνουν τη θηλυκιά " γραμμή παραγωγής " και πάρα πολλές φορές πεθαίνει απο την εξάντληση. Συν του ότι τα πιστοποιητικά είναι πλαστά όπως επίσης και το pedigree τους.

ΓΙα τους εκτροφείς όμως δεν ισχύει το ίδιο. Κατ αρχήν είναι περήφανοι για τα ζώα τους και τα προσέχουν περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο. Τα χαρτιά που σου δίνουν ειναι γνήσια.
Μάλιστα αν πας σε εκτροφείο θα δεις να έχουν και σκυλιά ηλικίας 12-14 ετών που τα κρατάνε και τα φροντίζουν ακομα και αν ξέρουν πλέον οτι δεν θα αποκομίσουν τπτ απο αυτά τα σκυλιά ( ουτε πωλουνται, ουτε γεννάνε ουτε μπορουν να ζευγαρώσουν πλέον ).

Εγώ τελευταία ψάχνω πολύ για ένα bulldog ( Αγγλικό ή Γαλλικό ) και έχω πάει σε ένα δυο εκτροφεία να δω τι παίζει.. Για αυτο και έχω αυτή την άποψη.

Αλήθεια, μπας και έχει κανείς απο εδωμέσα κάποια απο τις αναφερόμενες ράτσες;

TheCondor
12-10-07, 15:06
Για τα Pet Shop έχεις δίκιο. Μάλιστα σε πάρα πολλές περιπτώσεις κάνουν τη θηλυκιά " γραμμή παραγωγής " και πάρα πολλές φορές πεθαίνει απο την εξάντληση. Συν του ότι τα πιστοποιητικά είναι πλαστά όπως επίσης και το pedigree τους.

ΓΙα τους εκτροφείς όμως δεν ισχύει το ίδιο. Κατ αρχήν είναι περήφανοι για τα ζώα τους και τα προσέχουν περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο. Τα χαρτιά που σου δίνουν ειναι γνήσια.
Μάλιστα αν πας σε εκτροφείο θα δεις να έχουν και σκυλιά ηλικίας 12-14 ετών που τα κρατάνε και τα φροντίζουν ακομα και αν ξέρουν πλέον οτι δεν θα αποκομίσουν τπτ απο αυτά τα σκυλιά ( ουτε πωλουνται, ουτε γεννάνε ουτε μπορουν να ζευγαρώσουν πλέον ).

Εγώ τελευταία ψάχνω πολύ για ένα bulldog ( Αγγλικό ή Γαλλικό ) και έχω πάει σε ένα δυο εκτροφεία να δω τι παίζει.. Για αυτο και έχω αυτή την άποψη.

Αλήθεια, μπας και έχει κανείς απο εδωμέσα κάποια απο τις αναφερόμενες ράτσες;

Οταν εννοουσα εκτροφειο, το ελεγα με την εννοια που επικρατει στην ελληνικη πραγματικοτητα.

Εχω εναν χωρο αθλιο, βαζω μεσα οποιες ρατσες μου ζητησουν οι πελατες ( πχ - Ρωτας αν εχει μια ρατσα ενα εκτροφειο, και σου λεει οχι αλλα την φερνουμε. Ε δεν σε βαζει σε υποψιες αυτο? ) και κανω τα ζωα γραμμες παραγωγης οπως ειπες και εσυ, και τα μικρα δυστυχως βγαινουν μεσα στα μαυρα τους τα χαλια.

Αν ομως ειναι καποιος που εχει ΜΟΝΟ μια συγκεκριμενη ρατσα και εχει και καποια "φημη" και μπορεις να διασταυρωσεις τα στοιχεια των σκυλιων του, πας εκει δεις τις συνθηκες που επικρατουν, μιλησεις μαζι του για αυτο το πραγμα και δεις πως νοιαζεται για τα συγκεκριμενα σκυλια ( οχι να μην τον ενδιαφερουν τα αλλα, απλα συνηθως οι σωστοι εκτροφεις εστιαζουν σε μια ρατσα ) τοτε προκειται για σοβαρο ατομο αρχικα, και μετα και για σοβαρο επαγγελματια.

Εγω που ψαχνω bull terrier και εχω απηβδησει? Ουτε εκτροφεια, ουτε τιποτα. Ο καθε ενας λεει το μακρυ του και το κοντο του, οτι το φερνουν απο εξωτερικο και αλλα τετοια. Τρεχα γυρευε. Και μαλιστα ψαχνω την μινιατουρα, για να το εχω κυριως μεσα.

Μπορεις να επικοινωνησεις με τον ομιλο κυνοφιλων, μιλησα τις προαλλες με μια ευγενικοτατη κυρια και μου εδωσε δυο τηλεφωνα απο κατοχους του συγκεκριμενου σκυλιου, μπας και βρω περισσοτερες πληροφοριες και κανω κατι, γιατι απο εισαγωγεις και δηθεν εκτροφεις δεν περιμενω τιποτα.

http://www.oka.gr/gr/page01.htm

Δες και αυτο αν δεν το εχεις δει ηδη

http://dir.forthnet.gr/936-0-gr.html

mix21
18-10-07, 02:03
απο ntwrk24-satleo.gr/forum
Σήμερα το πρωί προβλήθηκε από τη ΝΕΤ - ελπίζω να το δείξουν όλοι οι σταθμοί - ένα video το οποίο ο φοιτητής από την Χίο, Κύπριος όπως είπαν, ήταν στο παράθυρο του σπιτιού του και πετούσε κομμάτια λουκάνικο σε ένα κυνηγόσκυλο (αδέσποτο) που ερχότανε κάτω από το παράθυρο του δωματίου του για να το ταίσει - επί τρίλεπτο. Και μετά το κάθαρμα (πολύ λίγη είναι η λέξη αυτή) πήρε το τηγάνι με το καυτό λάδι που έκαιγε επί ώρες στο μάτι της κουζίνας και.....έριξε όλο το καυτό λάδι επάνω στο σκυλί που ήτανε κάτω από το παράθυρο και έτρωγε τα κομμάτια λουκάνικο που ο ίδιος του πετούσε. Το σκυλί κάηκε στο σώμα, στα μάτια, και άρχισε να τρέχει και να ουρλίαζει μέχρι που χάθηκε. Φυσικά αυτός ατάραχος.

Όλα αυτά τα τραβούσε video με το κινητό του και το ανέβασε στο youtube ή σε κάποιο παρόμοιο από όπου το πήρε και το έδειξε όσο μπορούσε να δείξει η ΝΕΤ. Μόνο την ώρα που παίχτηκε το video έγινε χαμός στην ΝΕΤ από emails και τηλεφωνήματα αγανάκτησης.

http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=8441

Xguru
18-10-07, 10:46
To θέμα θέλει εγγραφή να να φανεί στο satleo.

dkarko
18-10-07, 10:51
Φυσικά αυτός ατάραχος.

Όχι μόνο ατάραχος, αλλά γελούσε και από πάνω! Αν είναι δυνατον :down:
Υπάνθρωπος εντελώς.

aprilia
18-10-07, 10:53
Απίστευτο... Και απ' ό,τι διαβάζω, το περιστατικό συνέβη Μάιο ή Ιούνιο και τόσο καιρό διακινούνταν στο Ίντερνετ ή και ακόμη μέσω κινητών τηλεφώνων!

Σε τέτοιους ανθρώπους (είναι και φοιτητής!) πρώτα μαθαίνουν τον σεβασμό στο δικαίωμα που έχουν τα άλλα όντα να μην πονάνε...:angryr:

Jim Slip
18-10-07, 15:07
Η εναλλακτική λοιπόν είναι να απορρίπτουμε γενικά το νόμο, επιστρέφοντας στην "νομοθεσία" της ζούγκλας; Ειπα σε προηγούμενο ποστ οτι για να λειτουργεί σωστά ο Νομος το 90% πέφτει στον απλό πολίτη και το 10% στην πολιτεία (δικαστήρια - αστυνομια, και οι νομοθέτες μαζί). Αν αυτοι που αντικρίζουν τέτοια εγκληματα έχουν την δική σου νοοτροπία, ρίχνουν ένα χέρι ξύλο και δεν φτάνει ποτε η υπόθεση στα δικαστήρια. Μετά να σου ο Νομοθέτης να λεει "Βια στα ζώα; Μα δεν έχουμε βια εναντι στα ζώα στην Ελλάδα. Ελάχιστες υποθέσεις απασχολούν τα δικαστήρια" και ψηφίζει μόνο τα απαραίτητα.

Οσο για τα περι σκληρότητας, άφησε τα για αλλού. Οταν βρεθω αντιμέτωπος με την φρίκη, μπορει να χάσω την ψυχραιμία μου και να κάνω αυτά που απορρίπτω. Δεν σημαίνει ότι σταμάτησα να τα απορρίπτω, απλά έχασα τον ελεγχό μου. Αυτό σημαίνει "σε βρασμό ψυχής". Ειναι εντελώς διαφορετικό απο το να λέω "Κάθε φορά που θα βλέπω κάποιον να κάνει την ΧΥ πράξη, θα τον κοπανήσώ μέχρι να ματώσει μπας και τον συνεφέρω. Αυτό είναι βαρβαρότητα ισάξια αυτής του πρώτου θύτη, μετέπειτα θύματος. Κατακρίνω και τα δύο.

Φίλε Κάφεϊν μπορείς να μας απαντήσεις στα παρακάτω; Για να εξετάσουμε για λίγο την αληθινή φύση του.. sentient ανθρώπου.

Εάν αύριο καταργούνταν οι νόμοι, έπαυε να υπάρχει αστυνομία, κράτος κλπ, τι θα συνέβαινε; Μήπως θα έβγαιναν όλοι στους δρόμους και θα λεηλατούσαν τα καταστήματα, θα γινόντουσαν ομαδικοί βιασμοί, θα έπαιρνε ο καθένας την καραμπίνα του και θα επέβαλλε το δικό του προσωπικό δίκαιο; Οι πιο πολλοί αυτό θα έκαναν.

Η αληθινή φύση του sentient ανθρώπου φαίνεται στα σχολεία (sentient για όσους δε γνωρίζουν σημαίνει αυτός που έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται· και φαίνεται πως το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό έχει ιδιαίτερη σημασία για κάποιους τύπους σαν τον Γουαντίλες· ο Γουαντίλες παρεμπιπτόντως, αν και ορκίζεται πως είναι κατά της βίας, τα μηνύματα του αποτελούν την επιτομή της ψυχολογικής βίας).

Στα σχολεία λοιπόν τα παιδιά δεν ασχολούνται με τις τυπικότητες της ενήλικης κοινωνίας. Η συμπεριφορά τους είναι πιο άμεση και πιο ενστικτώδης. Βασιζεται στην κατηγοριοποίηση ανάλογα με τα σωματικά χαρακτηριστικά (δυστυχισμένοι πραγματικά οι χονδροί, με μεγάλες μύτες, αυτοί που φοράνε γυαλιά, αυτοί με σπυριά κ.ο.κ) και τα κοινωνικά χαρακτηριστικά (ποιος φοράει τα πιο ακριβά ρούχα κλπ). Επίσης, η σκληρότητα που επιδεικνύουν είναι παροιμιώδης.

Στην ενηλική κοινωνία οι συγκεκριμένες συμπεριφορές καλύπτονται κάτω από ένα πιο ευπαρουσίαστο πέπλο, ή απλώς διαχέονται με άλλους τρόπους. Αυτό είναι το αληθινό πρόσωπο του ανώτερου sentient ανθρώπου.

Δεν είναι όλοι έτσι. Πράγματι κάποιοι είναι πιο ευαίσθητοι. Δεν είναι ζήτημα καλλιέργειας ή εκπαίδευσης, είναι ζήτημα χαρακτήρα. Και ο χαρακτήρας σύμφωνα με την ψυχολογία διαμορφώνεται σε πολύ μικρή ηλικία. Κατά βάση έχουμε τον ίδιο χαρακτήρα που είχαμε και όταν είμασταν 8 χρονών. Τα βασικά χαρακτηριστικά είχαν ήδη διαμορφωθεί. Δεν θα εξετάσουμε αυτή τη στιγμή τι είναι αυτό που διαμορφώνει τον ανθρώπινο χαρακτήρα σε τόσο μικρή ηλικία. Αυτό που έχει σημασία είναι να δούμε το αληθινό πρόσωπο της συντριπτικής πλειοψηφίας του ανθρώπινου πολιτισμού (ο οποίος μετράει κάποια χιλιάδες χρόνια).

Δεν μας λέει τίποτα, λοιπόν, το να έρθεις εσύ και να ορκίζεσαι πως πίνεις νερό στη λειτουργία των νομων. Είναι αστείο να ισχυρίζεσαι πως υπάρχει περίπτωση τέτοιου τύπου υποθέσεις να φτάσουν ποτέ σε αίθουσα δικαστηρίων. Τι θα κάνεις; Θα πεις του άλλου "περιμενετε λίγο κύριε να φωνάξω την αστυνομία για να σας κάνω μήνυση"; Θα του πεις "μου λέτε το όνομα σας για να συντάξω μηνυτήρια αναφορά εναντίον σας"; Γελοιότητες. Ο τύπος θα φύγει με τη μία, αν δεν σου επιτεθεί κιόλας.

Αλλά ας πούμε πως η υπόθεση φτάνει στα δικαστήρια, έτσι, για να εξετάσουμε κι' αυτη την απειροελάχιστη πιθανότητα. Θα πληρώσεις δικηγόρο, και πως ακριβώς θα αποδείξεις οτι έχει γίνει το οτιδήποτε; Η μόνη περίπτωση είναι με κάποια μαρτυρία. Θα φέρει κι ο άλλος κάποιον άλλο μάρτυρα που θα αντικρούσει. Αλλά ας πούμε πάλι οτι θα καταδικαστεί, πράγμα τελείως αδύνατο φυσικά. Στη χειρότερη περίπτωση θα πληρώσει ένα πρόστιμο.

Αυτα δε στα λέμε για να σου πούμε οτι πρέπει να τον δείρεις. Απλά στα λέμε γιατι ο συγκεκριμένος νόμος είναι απλά για τα μάτια του κόσμου, και όποιος δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί.

manoulamou
18-10-07, 15:39
Καπως ετσι αντιμετωπιζουν και οι στρατοι κατοχης τους πολιτες περιοχων που κατελαβαν
καθως επισης και οι εθνικο-σοσιαλιστες επι Χιτλερ τους εβραιους κλπ, γενικα ολα τα διποδα τερατα!
Τραβουν εν πληρη διαυγεια και ηρεμια ειτε φωτογραφιες
ειτε ταινια απο τα βασανιστηρια των αθωων και αδυναμων θυματων τους!
Ομως για να παψουν να συμβαινουν αυτα χρειαζεται η εγρηγορση ολων
των συνειδητοποιημενων πολιτων, και οχι απλα να κουναμε το δακτυλο και να λεμε τστστσ...
Καταγγελια και ατεγκτη εφαρμογη μεχρι κεραιας των νομων, οχι ομως αυτοδικιες
που μας εξομοιωνουν με αυτους που καταγγελουμε...

telumentil
18-10-07, 18:23
Πραγματικά η ανθρώπινη σκληρότητα δεν παύει να με εκπλήσει. Μου χάλασε τη μέρα αυτή η είδηση.

Zer0c00L
18-10-07, 23:12
δεν μπορω να εκφρασω την γνωμη μου για αυτους τους ανθρωπους γιατι θα βγω εκτος οριων του κανονισμου του παρωντως φορουμ.

δεν μπορω να καταλαβω την νοοτροπια καποιων ανθρωπων ειλικρινα.

εγω σεβομαι τους ανθρωπους που εχουν φοβια στα ζωα και κανω οτι μπορω να μην τους ενοχλω.
αλλα δεν μπορω να σεβαστω ανθρωπους που κανουν κακο στα ζωα.

θα μου πεις γιατι το κανεις αυτο αφου εχουμε νομους και δικαιοσυνη απλα τους κανεις καταγγελια και αναλαμβανουν αυτοι δυστυχως ομως αυτο το συστημα το δοκιμασα και δεν πιανει.

διοτι αν ξερετε την περιοδο των ολυμπιακων αγωνων ο δημος ο οποιος ανηκω εβαλε καποιους "καλοθελητες" απο την υπηρεσια καθαριοτητας και εβαζε φολες.

τους πιασαμε επ αυτοφωρο και τους δωσαμε στην αστυνομια ξερετε ποιο ηταν το αποτελεσμα.?

ελευθεροι και εξακολουθουν να δουλευουν τα συμπερασματα δικα σας.

kennyyy
19-10-07, 09:05
Όχι ότι τον δικαιολογώ, @#%#%%@! είναι, απλά πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο δυστυχώς...
Λατινοαμερικάνικη τέχνη... (http://www.theginblog.com/2007/10/artist-chains-up-dog-until-it-dies-is-this-art-or-animal-abuse/)

aprilia
19-10-07, 10:37
kennyyy, τι ήταν αυτό που είδα πρωινιάτικα;! Είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοιια πράματα, και μάλιστα εν ονόματι της τέχνης; :shock:

Τέτοια υποκείμενα δε βλέπουν καμία διαφορά ανάμεσα σε ένα ζωντανό πλάσμα και και σε μια πέτρα...

Συμφωνώ με την telumentil: κάθε φορά πραγματικά εκπλήσσομαι με τέτοια δείγματα βαρβαρότητας.:(

TheCondor
19-10-07, 16:15
Τωρα αν πω οτι ευχομαι να το παθει ο ιδιος αυτο, η ακομα χειροτερα ενα απο τα παιδια του, θα ειμαι κακος και απ/υπανθρωπος ετσι?

haHa
19-10-07, 16:24
απο ntwrk24-satleo.gr/forum
Σήμερα το πρωί προβλήθηκε από τη ΝΕΤ - ελπίζω να το δείξουν όλοι οι σταθμοί - ένα video το οποίο ο φοιτητής από την Χίο, Κύπριος όπως είπαν, ήταν στο παράθυρο του σπιτιού του και πετούσε κομμάτια λουκάνικο σε ένα κυνηγόσκυλο (αδέσποτο) που ερχότανε κάτω από το παράθυρο του δωματίου του για να το ταίσει - επί τρίλεπτο. Και μετά το κάθαρμα (πολύ λίγη είναι η λέξη αυτή) πήρε το τηγάνι με το καυτό λάδι που έκαιγε επί ώρες στο μάτι της κουζίνας και.....έριξε όλο το καυτό λάδι επάνω στο σκυλί που ήτανε κάτω από το παράθυρο και έτρωγε τα κομμάτια λουκάνικο που ο ίδιος του πετούσε. Το σκυλί κάηκε στο σώμα, στα μάτια, και άρχισε να τρέχει και να ουρλίαζει μέχρι που χάθηκε. Φυσικά αυτός ατάραχος.

Όλα αυτά τα τραβούσε video με το κινητό του και το ανέβασε στο youtube ή σε κάποιο παρόμοιο από όπου το πήρε και το έδειξε όσο μπορούσε να δείξει η ΝΕΤ. Μόνο την ώρα που παίχτηκε το video έγινε χαμός στην ΝΕΤ από emails και τηλεφωνήματα αγανάκτησης.

http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=8441

Το video απο το κτηνος υπαρχει πουθενα?
Ή εστω το ρεπορταζ της ΝΕΤ?

manoulamou
19-10-07, 16:26
Εαν ζουσε η manoula mou θα ελεγε
<<μην ανησυχεις παιδακι μου, αυτοι ολοι θα το βρουν απ το Θεο>>!!!
ΟΧΙ δεν θα ευχομουν να παθει κατι τετοιο, ουτε ο χειροτερος εχθρος μου
απλα γιατι ετσι θα εξισωνομουν με αυτο που φτυνω...:down:

Zer0c00L
19-10-07, 16:28
δεν νομιζω να επιτρεπεται απο τους εδω κανονες οσο θα διαπιστωσες και εσυ στα συγκεκριμενα φορουμς το αφαιρεσαν.

τον φοιτητη αυτον τον ψαχνουν για να παει στον εισαγγελεα αν διαβασες το σχετικο αρθρο τωρα θα μου πεις τι θα τουν κανουν αντε καμια αποβολη απο την σχολη και κανενα 3-6 μηνο φυλακη δυστυχως νομοθεσια δεν υπαρχει.

για αυτο μας κανουν ρομπα η ξενοι για την ζωοφιλια μας.

ο θεος κρινει και τιμωρει αναλογα (αν και νομιζω οτι μας εχει αφησει στην μοιρα μας τετοιοι που ειμαστε)

TheCondor
20-10-07, 07:07
ο θεος κρινει και τιμωρει αναλογα (αν και νομιζω οτι μας εχει αφησει στην μοιρα μας τετοιοι που ειμαστε)

Αν ισχυε κατι τετοιο, δεν θα συζητουσαμε την συγκεκριμενη πραξη καθολου.

Μακαρι να παθει το ιδιο αυτος και τα παιδια του, να θυμηθει το παρελθον του.

Νικαετός
20-10-07, 09:24
ο θεος κρινει και τιμωρει αναλογα (αν και νομιζω οτι μας εχει αφησει στην μοιρα μας τετοιοι που ειμαστε)

Από πότε ο Πανάγαθος είναι τιμωρός? Νομίζω πως μπορείτε να τον αφήσετε απέξω από τις ανθρώπινες μλκς. :mad:

giannhs1984
20-10-07, 15:44
σημερα το πρωι καποιος προσπαθησε να δωσει φολα σε σκυλι και για κακη του τυχη περασε πολιτικο περιπολικο και εφαγε πολλες αναποδες+τον πηγαν μεσα και εδωσα καταθεση οτι τον ειδα(που μετα απο ερευνα αποδειχθηκε οτι το εχει κανει πολλες φορες, εφαγε 8 μυνησεις η μια απο εμενα:) )



*ο θεος δεν τιμωρει με την εννοια που ολοι ξερουμε αλλα ειναι αυτο που λεμε μπουμερανγκ..

αλλωστε στην βραζιλια δεν λενε τυχαια οτι αμα πειραξεις σκυλο δεν θα εχεις τιποτα καλο στην ζωη σου..

Νικαετός
20-10-07, 16:11
Ο Θεός, επαναλαμβάνω καλά θα κάνει να κάτσει εκεί που είναι,(εννοώ να τον αφήσουμε ήσυχο και να μην τον ανακατεύουμε, γιατί μάλλον θα έριχνε ανάποδες σε πολλούς)...έχουμε μια αιωνιότητα να ...λογαριαστούμε μαζί του.

maxcp
22-10-07, 04:58
http://www.youtube.com/watch?v=8_avyVTv-Cw&eurl=http://prezatv.blogspot.com/

το ειδα στο http://prezatv.blogspot.com/

απιστευτα πραγματα ρε παιδια!!

rdaniel
22-10-07, 06:51
Απαράδεκτο!!! :down::down::down::down:

Τέτοια γελοία κτήνη δεν έχουν θέση στον κόσμο, θέλουν εκτέλεση ... :mad:

Δεν έχει σημασία αν είναι φοιτητής ή Κύπριος ή νέος ή ο,τιδήποτε άλλο, το σημαντικό είναι ότι δεν έχει σεβασμό για τους άλλους και για τη ζωή! :evil:

asikamin
22-10-07, 07:21
έλα ρε ο άνθρωπος είναι ψυχάκιας!
Από τον τρόπο που μιλάει και τραγουδάει μοιάζει τελείως ¨ουγκ¨, απορώ πως μπήκε στο πολυτεχνείο!

manoulamou
22-10-07, 10:45
Η εξυπναδα και η μορφωση
δεν εχουν ευθεια συνδεση με την συναισθηματικη ωριμοτητα
και την κοινωνικοποιηση καποιου!
Οι διαταραγμενες προσωπικοτητες ειναι πολλες φορες
πανεξυπνα ατομα υψηλου μορφωτικου επιπεδου..

aprilia
22-10-07, 16:16
Η εξυπναδα και η μορφωση
δεν εχουν ευθεια συνδεση με την συναισθηματικη ωριμοτητα
και την κοινωνικοποιηση καποιου!
Οι διαταραγμενες προσωπικοτητες ειναι πολλες φορες
πανεξυπνα ατομα υψηλου μορφωτικου επιπεδου..

Δυστυχώς, υπάρχει πρόβλημα όταν η εξυπνάδα δε συνοδεύεται και από την αντίστοιχη ευαισθησία.

Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την ιδιορρυθμία καλλιτεχνών -και όχι μόνο- που μπορεί στην προσωπική τους ζωή να ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα με περιπτώσεις αυτού του είδους, οι οποίες καταχρώνται της αδυναμίας κάποιων (ζώων ή ανθρώπων) να προστατέψουν τον εαυτό τους. :(

TheCondor
22-10-07, 16:58
Κριμα που μερικοι θα ειχαν ενσταση ακομα και αν καποιος αφηνε λιποθυμο αυτον τον μ@λ@κ@ και μετα του πεταγε καυτο λαδι απο το μπαλκονι οπως εκανε στον σκυλο.

maxcp
22-10-07, 17:30
και υποτίθεται οτι ειναι ενας απο τον βασανισμένο κυπριακό λαο...

Zer0c00L
22-10-07, 17:33
εγω ειπα τι θα εκανα προσωπικα και αυτο βγηκε ως αυτοδικια (παραβαση κανονισμων του παρων φορουμ)

αλλα δεν πειραζει τα σκυλια μου καθαριζουν μονα τους χωρις να εχουν αναγκη εμενα αν υπαρχει ανθρωπος που πειραξει τα σκυλια μου απλα παει γυρευοντας διοτι βλεπεις ειναι λυκοσκυλα βελγικα (χρωμα μαυρο σαν τον διαβολο ,κιτρινομαυρο χρωματισμο στα ματια , αρκετα κιλα , παχυ τριχωμα , γεροδεμενα) και φυσικα εκπαιδευμενα ως Κ-9 απο τον Ελληνικο Στρατο για φυλαξη.

ειναι κοινωνικα αλλα οταν ερθει η ωρα του καθηκοντος τελειωσε το παιχνιδι.

και οπως λεω παντα.

σεβομαι την φοβια καποιων που εχουν στα σκυλια/γατια κτλ και προσπαθω να μην τους δημιουργω προβλημα.

αλλα δεν σεβομαι τον ανθρωπο που θα παει να κανει κακο για μενα προσωπικα αυτος ο ανθρωπος οπως ευκολα κανει κακο σε σκυλο/γατα ετσι ευκολα μπορει να κανει κακο και σε ανθρωπο.

οπως λεει η λογικη μου
η ελευθερια και τα δικαιωματα σου σταματανε εκει που αρχιζουν τα δικα μου.

Νικαετός
22-10-07, 20:17
και υποτίθεται οτι ειναι ενας απο τον βασανισμένο κυπριακό λαο...

maxcp, η μλκ δεν έχει πατρίδα. Ο άνθρωπος αυτός είναι ψυχασθενής. Ούτε Κύπριος ούτε γερμανός. Ψυχασθενής.

lewton
22-10-07, 20:54
και υποτίθεται οτι ειναι ενας απο τον βασανισμένο κυπριακό λαο...
Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι Κύπριοι που είναι κάτω των 30 υποφέρουν. :p
Και να υπέφεραν, με κάλυψε ο Νικαετός.

TheCondor
22-10-07, 21:09
maxcp, η μλκ δεν έχει πατρίδα. Ο άνθρωπος αυτός είναι ψυχασθενής. Ούτε Κύπριος ούτε γερμανός. Ψυχασθενής.

Μακαρι να ηταν ψυχασθενης.

Ενας μαλακας ειναι που δεν του αξιζει να ζει.

manoulamou
23-10-07, 12:42
Κριμα που μερικοι θα ειχαν ενσταση ακομα και αν καποιος αφηνε λιποθυμο αυτον τον μ@λ@κ@ και μετα του πεταγε καυτο λαδι απο το μπαλκονι οπως εκανε στον σκυλο.


Μακαρι να ηταν ψυχασθενης.

Ενας μαλακας ειναι που δεν του αξιζει να ζει.

Σιγα μην εξομοιωθουμε κιολας με αυτο(ν) που κατακρινουμε.:nono:
Τοτε τι διαφορα θα υπηρχε μεταξυ ενος τετοιου ψυχασθενους
και του εν θερμω υποτιθεται αντιδρωντος ψυχρου κατα την εκτελεση ομως!
Ποια θα ηταν η αποδειξη πως εμεις ειμαστε πολιτισμενοι και σε κρατος δικαιου με ευαισθησια ανθρωποι
και πως ξεχωριζουμε απο τις αρχαιες φυλες στα βαθη της Αφρικης και τα κτηνη της ζουγκλας;;;
Η κοινωνια δεν εκδικειται κατα το δοκουν αλλά τιμωρει και σωφρονιζει
αναλογως την σοβαροτητα του αδικηματος και τον ψυχισμο του δραστη!
:evil:

TheCondor
23-10-07, 13:41
Δεν θεωρω καποιον πολιτισμενο οταν βλεπει πως καποιος βασανιζει και προκαλει αφορητο πονο σε καποιον αλλο χωρις λογο, και τον αφηνει και βγαζει την ουρα του απεξω.

Βαλε λιγο τον εαυτο σου στη θεση του παρατηρητη, με θυμα ενα απο τα πιο αγαπημενα σου προσωπα, να δουμε σε ποιο καλαθι των αχρηστων παει ο πολιτισμος. ( δεν το λεω για να σε προκαλεσω, συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου σε αυτο το παραδειγμα )

Στα τσακιδια και ο πολιτισμος και ολα, δεν προκειται για εν θερμω αντιδραση, για εμενα μερικα πραγματα ειναι απολυτως λογικα και θα τα ακολουθησω εαν δοθει η "ευκαιρια". Πειραζεις τον αδερφο/μανα/πατερα/κτλ μου? Φροντιζω να παθεις τα ιδια και χειροτερα.

Δεν με νοιαζει να αποδειξω σε κανεναν πως ειμαι πολιτισμενος, αν περιμενα απο την κοινωνια να τιμωρησει και να σωφρωνισει το καθε σκουπιδι τοτε για εμενα θα ημουν συνεργος στο καθε εγκλημα που θα εβλεπα και θα ελεγα οχι μην επεμβεις αστο να το κανουν οι αλλοι. Δεν συμφωνω οπως βλεπεις.

manoulamou
23-10-07, 13:47
Απεδειξες ηδη με αυτα που εγραψες οτι δεν μας λειπουν
οι αυτοδικιες και η εκδικητικη συμπεριφορα απεναντι σε ο,τι που μας ενοχλει
αλλά μια οργανωμενη κοινωνια με πολιτες ενεργους
ωριμους οχι μονο ηλικιακα αλλά και συναισθηματικα!!!
:)
Η βια σε μια λειτουργικη δημοκρατια δεν πρεπει να ανοιγει φαυλο κυκλο
σε στιλ βεντετας, απλα να τιμωρειται με σωφρονισμο και οχι με αλληλο-εξοντωση!
Δεν λειτουργει συναισθηματικα και αυθορμητα :nono:
αλλα με δικαιο και λογικη.

Zer0c00L
23-10-07, 19:47
Απεδειξες ηδη με αυτα που εγραψες οτι δεν μας λειπουν
οι αυτοδικιες και η εκδικητικη συμπεριφορα απεναντι σε ο,τι που μας ενοχλει
αλλά μια οργανωμενη κοινωνια με πολιτες ενεργους
ωριμους οχι μονο ηλικιακα αλλά και συναισθηματικα!!!
:)
Η βια σε μια λειτουργικη δημοκρατια δεν πρεπει να ανοιγει φαυλο κυκλο
σε στιλ βεντετας, απλα να τιμωρειται με σωφρονισμο και οχι με αλληλο-εξοντωση!
Δεν λειτουργει συναισθηματικα και αυθορμητα :nono:
αλλα με δικαιο και λογικη.

σωστα αυτα που λες.
σωστα αυτα που λεει ο φιλος.

εχετε δικιο ολοι αλλα οταν καποιος κανει αυτα ειτε σε ζωα ειτε σε ανθρωπους αν νομιζετε οτι η θα τον φερετε στην λογικη να μην τα κανει η θα καλεσετε τις αρχες και αυτος θα μεινει απαθης λυπαμαι αλλα κανετε λαθος.

γιατι απλα οταν θα μιλησετε ως πολιτισμενα οντα και λογικα αυτος θα σας φερθει ακομα χειροτερα (π.χ μπορει και να σας δειρει ακομα).

εγω παντως συμφωνω με τον πιο πανω φιλο ακριβως ιδια αντιδραση εχω και εγω οταν πειραξει καποιος αυτα που αγαπω.

manoulamou
23-10-07, 20:26
Και μια που μιλαμε για ζωοφιλους/φιλοζωους μηπως ειδατε το αρθρο εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1514253&postcount=4486): Γενοκτονία στην Πάρνηθα (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=89043304)
σχετικα με το κυνηγι των ελαχιστων επιβιωσαντων της φωτιας ελαφιων της Παρνηθας...
Επειδη δεν εχει σημασια μονο ο τροπος ή το ειδος αλλά και το γιατι:
http://pandemonio.files.wordpress.com/2007/07/20070510-2289925who_killed_bambi.jpg

Νικαετός
23-10-07, 21:26
Kαι έγραφε ο "παλιός" manoulamou, τότε που η Πάρνηθα κάπνιζε ακόμα...

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1285746&postcount=602 ;)

manoulamou
23-10-07, 22:13
:)Ουδεις μετα Νικαετον προφητης:respekt:...

Zer0c00L
24-10-07, 10:42
με συγχωρειτε αλλα μονοι στρωνουμε τον "ταφο" μας διοτι με την φυση δεν μπορουμε να τα βγαλουμε περα και μονοι μας θα πραγματοποιησουμε την καταστροφη του ανθρωπινου γενους απο τον πλανητη που λεγεται γη.

τα καμμενα δαση εχουν το τιμημα τους στον ανθρωπινο πληθυσμο μπορει καποιοι να τα εκαψαν για να κανουν οικοπεδα και σπιτια το αποτελεσμα ομως θα το πληρωσουν και αυτοι και οι αθωοι της υποθεσης που για μενα οτι αφορα την φυση δεν υπαρχει αθωος ολοι μας ειμαστε ενοχοι για την καταστροφη και ολοι μας θα πληρωσουμε το τιμημα το οποιο απο οσα βλεπω θα ειναι υψηλο.

μπορει καποιοι τωρα να χαιρονται τα οικοπεδα τους και τα σπιτια τους στα καμμενα μας δαση αλλα οταν θα παθουν την πρωτη καταστροφη τοτε θελω να δω τι θα λενε και φυσικα τι θα κανει το κρατος διοτι το ΔΑΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΟΣ ανεξαρτητα τι γραφουν τα ΧΑΡΤΙΑ καποιων.

καποιοι συμπολιτες μας σε αλλες περιοχες ηδη γνωρισαν την μανια της φυσης αυτες τις μερες ερχεται και η σειρα εμας των "αθηναιων" ας ειναι καλα καποιοι "καλοθελητες" που εκαψαν παρνηθα+υμηττο+πεντελη να κανουν δεησεις στον θεο μην ριξει στην αθηνα καμια ισχυρη καταιγιδα και μετα η αθηνα γινει μαλαισια (μια υποβρυχια πολη μετα απο τσουναμι)

φιλε νικο ο παντοδυναμος που λες μπορει για σενα να μην ειναι τιμωρος η εκδικητης αλλα πιστεψε με οταν κανεις κακο το βρισκεις μπροστα σου με χιλιους τροπους.

αλλωστε οπως ξερεις ο ανθρωπος ειναι ο "φιλοξενουμενος" σε αυτον τον πλανητη που λεγεται γη και τα ζωα ειναι τα "αφεντικα" αρα ποιος εχεις την εντυπωσει οτι θα επιβιωσει.?

@ ADSLgr.com All rights reserved.