PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζώα και ζωάκια



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

Zer0c00L
24-10-07, 10:50
Και μια που μιλαμε για ζωοφιλους/φιλοζωους μηπως ειδατε το αρθρο εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1514253&postcount=4486): Γενοκτονία στην Πάρνηθα (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=89043304)
σχετικα με το κυνηγι των ελαχιστων επιβιωσαντων της φωτιας ελαφιων της Παρνηθας...
Επειδη δεν εχει σημασια μονο ο τροπος ή το ειδος αλλά και το γιατι:
http://pandemonio.files.wordpress.com/2007/07/20070510-2289925who_killed_bambi.jpg


αυτο που βλεπω εγω σε αυτη την φωτογραφια ειναι ενα ΑΙΣΧΟΣ και μια ΝΤΡΟΠΗ για αυτο το γεγονος οτι δεν φτανει που στο καημενο το ζωο (ελαφι) του στερησαμε την τροφη αλλα το σκοτωνουμε ετσι για την πλακα μας.

δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για την πραξη του και φυσικα κανενας νομος δεν συγχωρει ουτε διορθωνει αυτη την πραξη του αφανισμου ενος ειδους που ειναι προς εξαφανιση.

ειλικρινα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου και την ψυχη μου ΑΥΤΟΣ που το εκανε να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΙΜΗΜΑ το κακο που εκανε σε αυτο το ΖΩΟ.

shaq141a
24-10-07, 13:15
αυτο που βλεπω εγω σε αυτη την φωτογραφια ειναι ενα ΑΙΣΧΟΣ και μια ΝΤΡΟΠΗ για αυτο το γεγονος οτι δεν φτανει που στο καημενο το ζωο (ελαφι) του στερησαμε την τροφη αλλα το σκοτωνουμε ετσι για την πλακα μας.

δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για την πραξη του και φυσικα κανενας νομος δεν συγχωρει ουτε διορθωνει αυτη την πραξη του αφανισμου ενος ειδους που ειναι προς εξαφανιση.

ειλικρινα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου και την ψυχη μου ΑΥΤΟΣ που το εκανε να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΙΜΗΜΑ το κακο που εκανε σε αυτο το ΖΩΟ.

Εδώ συμφωνώ απόλυτα.

Radiatedsoul
24-10-07, 13:22
Δεν ήταν το ξύλο που έδωσα ...<...>... αλλά το οτι κάποιος πέταξε κάτι στα σκουπίδια ζωντανό.

http://www.genpets.com/media.php
http://www.genpets.com/meet.php

CatMarg
24-10-07, 13:39
Ντρέπομαι που το λέω,αλλά συμφωνώ με τους παραπάνω κ πολύ θα χαιρόμουν να τους έβλεπα σε μια παρόμοια κατάσταση....αν μπορούσα μάλιστα να τους έδερνα εγώ η ίδια θα το χαιρόμουν περισότερο...κ το ξαναλέω...ντροπή μου αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Νομίζετε ότι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να συναιτιστούν αυτά τα γομάρια αφού η πολιτεία απουσιάζει?:mad:

giannhs1984
24-10-07, 19:47
http://www.genpets.com/media.php
http://www.genpets.com/meet.php
καλο το hoax αλλα ελεος εντελως ασχετο με το θεμα μας..

manoulamou
24-10-07, 20:38
Πολυ (και πολλη) καταπιεσμενη οργη εχουμε ολοι μας
το θεμα ειναι να διοχετευεται εντος ενος λογικου χρονου
και προς την σωστη κατευθυνση...;)

guzel
27-10-07, 19:16
1)επιβαλλεται να το δουμε ολοι, 2)να το προωθησουμε και 3) επιτελους να βαλουμε ενα τελος στην κακοποιηση ζωων:

video (http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470)

(ειναι περιπου μιαμισης ωρας αλλα αξιζει τον κοπο ισως καταλαβετε οτι εμεις οι «ανθρωποι» ειμαστε τα χειροτερα ζωα στον πλανητη. Ειναι με ελληνικους υποτιτλους)

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Υπαρχουν μεσα στο βιντεο πολυ σκληρες εικονες.Οποιος δεν αντεξει ας το βγαλει η να το προχωρησει!

ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΤΩΡΑ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Zer0c00L
27-10-07, 21:57
δεν σχολιαζω τα περι του βιντεο ουτε και την κακοποιηση των ζωων το μονο που εχω να πω οτι ευχομαι μεσα απο την καρδια μου και την ψυχη μου να παθουν οι ιδιοι η αυτοι που αγαπουν αυτα που κανουν στα ζωα και οτι δεν πρεπει να λεγονται Ανθρωποι αλλα ΥΠΑνθρωποι.

δεν υπαρχει περιπτωση να ΣΕΒΑΣΤΩ ΠΟΤΕ ΕΝΑΝ ΥΠΑνθρωπο.

δεν εχει κανενα δικαιωμα απο την στιγμη που παραβιαζει τα δικαιωματα των αλλων.

οσο για τον φοιτητη απο τις διαστασεις που εχει παρει το θεμα δεν τον βλεπω να ειναι για πολυ φοιτητης αλλα συντομα θα ειναι καταδικος για τις πραξεις του και λυπαμαι περισσοτερο που ειναι και κυπριος.

manoulamou
28-10-07, 11:02
Φιλοι μου σε περιπτωση που το ξεχνατε
δυστυχως το παιδι και το σκυλι όπως το μαθεις ειναι...
Προσεξτε οι γονεις πως τα μεγαλωνετε γιατι εαν δεν εχουν διδαχτει
την αγαπη και αυτο-εκτιμηση μεσα στην οικογενεια καποιοι αλλοι
θα πληρωσουν για τα λαθη μας και
θα ναι σιγουρα οι λιγοτερο ενοχοι και οι πιο απροστατευτοι!!!

Zer0c00L
28-10-07, 13:54
Φιλοι μου σε περιπτωση που το ξεχνατε
δυστυχως το παιδι και το σκυλι όπως το μαθεις ειναι...
Προσεξτε οι γονεις πως τα μεγαλωνετε γιατι εαν δεν εχουν διδαχτει
την αγαπη και αυτο-εκτιμηση μεσα στην οικογενεια καποιοι αλλοι
θα πληρωσουν για τα λαθη μας και
θα ναι σιγουρα οι λιγοτερο ενοχοι και οι πιο απροστατευτοι!!!

σε βρισκω απολυτα σωστη στην αποψη σου και τα ζωα και τα παιδια ειναι οπως τα μαθεις.

Hengeo
29-10-07, 16:20
Ντρέπομαι που το λέω,αλλά συμφωνώ με τους παραπάνω κ πολύ θα χαιρόμουν να τους έβλεπα σε μια παρόμοια κατάσταση....αν μπορούσα μάλιστα να τους έδερνα εγώ η ίδια θα το χαιρόμουν περισότερο...κ το ξαναλέω...ντροπή μου αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Νομίζετε ότι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να συναιτιστούν αυτά τα γομάρια αφού η πολιτεία απουσιάζει?:mad:

Εμείς ο λαός έιμαστε η πολιτεία. Εμείς είμαστε απόντες. Αφού εκλεγουμε τους ίδιους αλήτες κάθε φορά, που το μόνο που τους νοιάζει είναι να σφαχτούν για το ποιός θα γίνει πρόεδρος, υπουργός κλπ. και να μιλάνε για εκλογές ξανά μετά από ένα μήνα!

Όπως λέει και ο Νικαετός, καληνύχτα κύριοι.. :down:

CatMarg
29-10-07, 19:34
Εμείς ο λαός έιμαστε η πολιτεία. Εμείς είμαστε απόντες. Αφού εκλεγουμε τους ίδιους αλήτες κάθε φορά, που το μόνο που τους νοιάζει είναι να σφαχτούν για το ποιός θα γίνει πρόεδρος, υπουργός κλπ. και να μιλάνε για εκλογές ξανά μετά από ένα μήνα!

Όπως λέει και ο Νικαετός, καληνύχτα κύριοι.. :down::oneup:Συμφωνώ.Τα ίδια λέμε μ'άλλα λόγια.

manoulamou
29-10-07, 20:39
Carleton Coon (http://en.wikipedia.org/wiki/Carleton_S._Coon):
Η χρησιμοποίηση της φωτιάς είναι η μόνη προφανής διαφορά
μεταξύ ανθρώπου και όλων των άλλων ζώων. (http://www.gpeppas.gr/antropos/antropos.html)

guzel
29-10-07, 23:45
δλδ ελεος πια .. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!! δεν μπορει να γινεται αυτο .... θελω να παιθανω :mad::mad:

http://www.ha-ro-kebeiks.eu/image0238.jpg
http://www.ha-ro-kebeiks.eu/image0292.jpg
http://www.ha-ro-kebeiks.eu/image00328.jpg
http://www.ha-ro-kebeiks.eu/image00724.jpg
http://www.ha-ro-kebeiks.eu/image00922.jpg
http://www.ha-ro-kebeiks.eu/image01813.jpg


ε τη παλιο*α**λα και την ειχα μπροστα μου!!!

Zer0c00L
30-10-07, 01:08
μετα φταιω εγω που δεν αγαπαω και σεβομαι τον ανθρωπο και την ανθρωπινη ζωη σε σχεση με των ζωων.

τι να πω τα λογια περισσευουν με αυτα που ειδα

παντως αν την εν λογω "κυρια" την ειχα μπροστα μου δεν μπορω να σας πω τι θα τις εκανα εγω.

flamelab
30-10-07, 01:30
Οι Ιάπωνες είναι απο τους χειρότερους στην αντιμετώπιση των ζώων ( δεν λεω ότι οι άλλοι πάνε πίσω )
Δεν είδα το video από πάνω και φαντάζομαι ότι είναι το ίδιο που έιδα στην τηλεόραση τις προαλλες ( με αφηγητή τον Phoenix ) με τους Ιάπωνες να βασανίζουν τα δόλια τα δελφίνια και δεν ξέρω τι άλλο ( είχε χίλια άλλα δύο που δεν θέλω να τα θυμάμαι , γιατί συγχύζομαι :evil:.)
Και είναι άλλωστε αυτοί που έβγαλαν τα Pokemon , τα Digimon , το YugiOh ( και δεν ξέρω πόσα άλλα ) όπου είδη σαν τα ζώα εμπλέκονται σε μάχες και έιναι υποχείρια των ανθρώπων .

Zer0c00L
30-10-07, 01:42
αν με τις ατομικες δεν εβαλαν μυαλο μου φαινεται ηρθε η ωρα να φανε μια πυρηνικη μηπως και στρωσουν λιγο.

ετσι κατα λαθος επεσε...

αν δεν θελουν να φανουν ας μου δωσουν εμενα τους κωδικους να το κανω δεν θα εχω καμια ενοχη για αυτο συστημενη θα τους την στειλω.

flamelab
30-10-07, 01:43
Ετσι έτσι :whistle: Μόνο στα τεχνολογικά είναι καλοί , στα άλλα να δουμε ...

shaq141a
30-10-07, 02:20
Αυτά που κάνουν οι Ιάπωνες είναι έγκλημα :down:

CatMarg
30-10-07, 16:09
Βρε abu δεν το πιστεύω....δεν πιστεύω ότι βλέπουν τα μάτια μου...ΕΛΕΟΣ.Που τις βρήκες τις φοτο?

manoulamou
30-10-07, 17:17
Αντε βρε θυμηθηκαμε τωρα και την συλλογικη ευθυνη:
ακου να ριξουμε ... πυρηνικη στους Γιαπωνεζους γιατι ειναι εξ ισου "φιλοζωοι" με *** εμας!
Οχι αφειστε την καλυτερα : προηγουνται οι ... Κινεζοι γιατι μας πουλανε
ενα σωρο επικινδυνα προϊοντα...:twisted:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hibakusha
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Gisei32.jpg






*** η πλειοψηφια εννοειται***

CatMarg
30-10-07, 17:29
Αντε βρε θυμηθηκαμε τωρα και την συλλογικη ευθυνη:
ακου να ριξουμε ... πυρηνικη στους Γιαπωνεζους γιατι ειναι εξ ισου "φιλοζωοι" με *** εμας!
Οχι αφειστε την καλυτερα : προηγουνται οι ... Κινεζοι γιατι μας πουλανε
ενα σωρο επικινδυνα προϊοντα...:twisted:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hibakusha
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Gisei32.jpg






*** η πλειοψηφια εννοειται***Τι'ναι πάλι αυτό ρε μανούλαμου?Μ'έχετε πιάσει τελείως αδιάβιαστη....

manoulamou
30-10-07, 17:58
Ειναι τα ορατα αλλά οχι παντα αμεσα αποτελεσματα των "φιλανθρωπων"
πυρηνικων βομβαρδισμων που εληξαν τον Β'Π.Π...:down:
Χιμπακουσα αποκαλουνται τα εν ζωη θυματα των παρενεργειων
της ραδιενεργειας στην Χιροσιμα και το Ναγκασακι!
Πολυ χειροτερα απ αυτα που επιφυλασσουν καποιοι στον Κυπριο-τερας-φοιτητη...

Zer0c00L
30-10-07, 18:14
δηλαδη να αφησουμε τον φοιτητη να ζεματισει και αλλο ζωο η να τον τιμωρησει το κρατος ελαφρια απο το να πληρωσει το εγκλημα του.

ετσι και οι κινεζοι και οποιοι αλλοι κακοποιουν τα ζωα πρεπει να εχουν την ιδια αντιμετωπιση.

σορρυ αλλα δεν συμφωνω πρεπει να υπαρχει επιτελους μια ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ για αυτους τους ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΥΣ διοτι αν κανεις ΚΑΚΟ ΣΕ ΖΩΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.

αυτο ειναι 100% ΣΙΓΟΥΡΟ απο επιστημονες διασταυρωμενο.

manoulamou
30-10-07, 18:24
Ποιοι ειμαστε εμεις να υποκαθιστουμε τις λειτουργιες του κρατους
(να μην επανελθουμε στα περι εκδικητικοτητας του μεγαλοδυναμου...).
Aλλο να κανεις καταγγελια ή "πολιτικη" συλληψη καπως ετσι λεγεται
και αλλο επειδη εισαι ενας εν δικαια οργη και αγανακτησει πολιτης
να λες θα τον πλακωσω, θα τον πετσοκοψω, θα τον ζεματισω και αλλα το λιγοτερο τρομακτικα!
Επειδη οι αρμοδιες υπηρεσιες αδρανουν, καντε κατι να τις ξυπνησετε
οχι να παρετε το νομο (ποιον ακριβως νομο του λιντς? ή των εξασφαιρων?) στα χερια σας...
Εδω διαδιδουν μερικοι ονοματα ανθρωπων στον αερα, χωρις καν να τα διασταυρωσουν πριν.
Ημαρτον και Ελεοc, σκυλο - αυτοδικιες εν ετει 2007 σε χωρα της Ε.Ε. ;
Μηπως να ξεκινησουμε και καμια βεντετα με τους συγγενεις του Κυπριου
που θα γυρευουν το αιμα του παιδιου τους πισω κοκ:twisted:

Νικαετός
30-10-07, 18:32
δηλαδη να αφησουμε τον φοιτητη να ζεματισει και αλλο ζωο η να τον τιμωρησει το κρατος ελαφρια απο το να πληρωσει το εγκλημα του.

ετσι και οι κινεζοι και οποιοι αλλοι κακοποιουν τα ζωα πρεπει να εχουν την ιδια αντιμετωπιση.

σορρυ αλλα δεν συμφωνω πρεπει να υπαρχει επιτελους μια ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ για αυτους τους ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΥΣ διοτι αν κανεις ΚΑΚΟ ΣΕ ΖΩΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.

αυτο ειναι 100% ΣΙΓΟΥΡΟ απο επιστημονες διασταυρωμενο.

Ζerocool, δεν καταλαβαίνεις ότι εσύ έχεις φτάσει στο άλλο άκρο?? Εσύ είσαι έτοιμος να κάνεις κακό όχι σε άνθρωπο αλλά σε ολόκληρο λαό (μεταφορικά??), γιατί 100 μλκς ψυχασθενείς και υπάνθρωποι βασανίζουν ζώα...

&#180;Εχω πει πολλές φορές, ότι δεν γνωρίζω πως θα αντιδράσω αν δω να βασανίζουν ζώο, (το πιο πιθανό είναι πως θα εξαγριωθώ), αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να εκφράζω την επιθυμία να τηγανίσω, βομβαρδίσω, βασανίσω άνθρωπο, συγγνώμη αλλά δεν με διαφοροποιεί από αυτούς τους βασανιστές. ;)

Zer0c00L
30-10-07, 18:35
Ζerocool, δεν καταλαβαίνεις ότι εσύ έχεις φτάσει στο άλλο άκρο?? Εσύ είσαι έτοιμος να κάνεις κακό όχι σε άνθρωπο αλλά σε ολόκληρο λαό (μεταφορικά??), γιατί 100 μλκς ψυχασθενείς και υπάνθρωποι βασανίζουν ζώα...

&acute;Εχω πει πολλές φορές, ότι δεν γνωρίζω πως θα αντιδράσω αν δω να βασανίζουν ζώο, (το πιο πιθανό είναι πως θα εξαγριωθώ), αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να εκφράζω την επιθυμία να τηγανίσω, βομβαρδίσω, βασανίσω άνθρωπο, συγγνώμη αλλά δεν με διαφοροποιεί από αυτούς τους βασανιστές. ;)

εγω καλως η κακως δεν εχω τετοια εξουσια η δυναμη.

αλλα ο λαος που αναφερεις την κακοποιηση των ζωων την εχει κανει επαγγελμα αρα δεν υπαρχει σε αυτους αθωος.

Νικαετός
30-10-07, 18:53
Έχεις πάει στην Καστοριά? Να δεις πως "περιποιούνται" τα ζώα που σκοτώνουν (ή σκότωναν) για την γούνα τους? Έχεις δει πως θάβουν ζωντανά και ΚΑΙΝΕ ζωντανά, ολόκληρα κοπάδια από ζώα οι κτηνοτρόφοι μας (όχι μόνο οι Έλληνες), λόγω αφθώδους πυρετού ? Πρόσφατα με την γρίππη των πτηνών, είδες τι γινόταν? (Ή μήπως οι δικαιολογία πως θα πεθαίναν ούτως ή άλλως, είναι αρκετή για να τα καίμε ζωντανά.)

Μήπως τελικά (και δεν απευθύνεται σε σένα προσωπικά, σε καμμιά περίπτωση- γενικά μιλάω) είμαστε όλοι υποκριτές? Όταν ο πεθερός μου έσφαξε μπροστά μου αρνί, έπαθα σοκ. (Δεν κάνω πλάκα), αρνήθηκα μεν να φάω από εκείνο, αλλά το Πάσχα σούβλισα και έφαγα με μεγάλη ευχαρίστηση...δύο.

Μικρός έδειρα την γιαγιά μου (!!!!!), γιατί έσφαξε ένα κοκόρι που είχα μεγαλώσει στον "κόρφο" μου κυριολεκτικά όμως (της λαϊκής αγοράς), αλλά δεν σταμάτησα να τρώω κοτόπουλα. Μια φορά μου επιτέθηκε αδέσποτο, (μπορεί και τσοπανόσκυλο-δεν γνωρίζω), στο χωριό της γυναίκας μου και το κλώτσησα με τόση μανία, που του έσπασα το πόδι.

Έλληνας καλλιτέχνης (πολύ γνωστός και διάσημος σήμερα) όταν ξεκίνησε την "καριέρα" του έπιανε κότες τις βούταγε στο τσιμέντο ή γύψο, και τις άφηνε μέχρι να στερεοποιηθεί ο γύψος για να αποτυπώσει τον "θάνατο" ... στο δικαστήριο αθωώθηκε, γιατί τις σκότωνε για την τέχνη και όχι για το στομάχι του...(Δεν του ξαναμίλησα, όταν το έμαθα - σιγά που τον πείραξε.)

Θέλω να πω, πως υπάρχουν άπειρα παραδείγματα, όπου συγχωρούμε κακοποίηση + βασανισμό ζώων σε μας ή στον περίγυρό μας, αλλά είμαστε "άτεγκτοι" όταν αυτό συμβεί μακριά μας.

CatMarg
30-10-07, 18:54
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κανένας από μας να κάνει οτιδήποτε κακό γιατί όποιος αγαπάει τα ζώα αγαπάει κ τη ζωή άρα είναι φιλειρηνιστής.Μπορεί νάχουμε την επιθυμία να κάνουμε τα χίλια κακά στους βασανιστές(ζώων κ ανθρώπων)αλλά μένουμε στα λόγια...δυστυχώς?...ευτυχώς?.. δεν ξέρω.

Zer0c00L
30-10-07, 18:57
μα ουτε και εγω μιλαω σε εσενα προσωπικα φιλε μου.

εχεις δικιο σε αυτα και αλλα πολλα που λες αλλα...
αλλο να σκοτωσεις ζωο για το φαγητο σου η την επιβιωση που συμφωνα με τους νομους πρεπει να εχει γρηγορο και αθορυβο θανατο και αλλο να το βασανιζεις οπως καποιες φωτογραφιες που εχουν βγει κατα καιρους.

εγω προσφατα εχασα λογω θανατου ενα απο τα σκυλια μου το ειχα μεγαλωσει με μπιμπερο και πεθανε μετα απο 16-17 χρονια στα χερια μου τι λες να εκανα αν καποιος πηγαινε να του κανει κακο?

Zer0c00L
30-10-07, 19:00
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κανένας από μας να κάνει οτιδήποτε κακό γιατί όποιος αγαπάει τα ζώα αγαπάει κ τη ζωή άρα είναι φιλειρηνιστής.Μπορεί νάχουμε την επιθυμία να κάνουμε τα χίλια κακά στους βασανιστές(ζώων κ ανθρώπων)αλλά μένουμε στα λόγια...δυστυχώς?...ευτυχώς?.. δεν ξέρω.

σε βρισκω απολυτως σωστο βεβαια υπαρχει η εξαιρεση στον κανονα αν πειραξουν το δικο μας ζωο τοτε....εκει μαλλον δεν συμβαινει το φαινομενο της ειρηνικης και λογικης λυσης.

CatMarg
30-10-07, 20:29
σε βρισκω απολυτως σωστο βεβαια υπαρχει η εξαιρεση στον κανονα αν πειραξουν το δικο μας ζωο τοτε....εκει μαλλον δεν συμβαινει το φαινομενο της ειρηνικης και λογικης λυσης.Τα δικά μου ζώο πείραξαν,ευτυχώς το ένα επέζησε. Πήγα στην αστυνομία(!!!) να το καταγγείλω κ βέβαια δεν έκαναν απολύτως τίποτα.Οπως καταλαβαίνεις,σκέφτηκα 1002 τρόπους να εκδικηθώ αλλά(δυστυχώς)δεν έκανα τίποτα.Βέβαια δεν τόχω ξεχάσει κ του την έχω φυλαγμένη στην γωνία γιατί ξέρω ποιός είναι.Πιστεύω ότι θάρθει η στιγμή κ τότε....θα δούμε αν θα μπορέσω να σκεφτώ λογικά.

cypher
30-10-07, 20:40
Έχεις πάει στην Καστοριά? Να δεις πως "περιποιούνται" τα ζώα που σκοτώνουν (ή σκότωναν) για την γούνα τους? Έχεις δει πως θάβουν ζωντανά και ΚΑΙΝΕ ζωντανά, ολόκληρα κοπάδια από ζώα οι κτηνοτρόφοι μας (όχι μόνο οι Έλληνες), λόγω αφθώδους πυρετού ? Πρόσφατα με την γρίππη των πτηνών, είδες τι γινόταν? (Ή μήπως οι δικαιολογία πως θα πεθαίναν ούτως ή άλλως, είναι αρκετή για να τα καίμε ζωντανά.)

Μήπως τελικά (και δεν απευθύνεται σε σένα προσωπικά, σε καμμιά περίπτωση- γενικά μιλάω) είμαστε όλοι υποκριτές? Όταν ο πεθερός μου έσφαξε μπροστά μου αρνί, έπαθα σοκ. (Δεν κάνω πλάκα), αρνήθηκα μεν να φάω από εκείνο, αλλά το Πάσχα σούβλισα και έφαγα με μεγάλη ευχαρίστηση...δύο.

Μικρός έδειρα την γιαγιά μου (!!!!!), γιατί έσφαξε ένα κοκόρι που είχα μεγαλώσει στον "κόρφο" μου κυριολεκτικά όμως (της λαϊκής αγοράς), αλλά δεν σταμάτησα να τρώω κοτόπουλα. Μια φορά μου επιτέθηκε αδέσποτο, (μπορεί και τσοπανόσκυλο-δεν γνωρίζω), στο χωριό της γυναίκας μου και το κλώτσησα με τόση μανία, που του έσπασα το πόδι.

Έλληνας καλλιτέχνης (πολύ γνωστός και διάσημος σήμερα) όταν ξεκίνησε την "καριέρα" του έπιανε κότες τις βούταγε στο τσιμέντο ή γύψο, και τις άφηνε μέχρι να στερεοποιηθεί ο γύψος για να αποτυπώσει τον "θάνατο" ... στο δικαστήριο αθωώθηκε, γιατί τις σκότωνε για την τέχνη και όχι για το στομάχι του...(Δεν του ξαναμίλησα, όταν το έμαθα - σιγά που τον πείραξε.)

Θέλω να πω, πως υπάρχουν άπειρα παραδείγματα, όπου συγχωρούμε κακοποίηση + βασανισμό ζώων σε μας ή στον περίγυρό μας, αλλά είμαστε "άτεγκτοι" όταν αυτό συμβεί μακριά μας.


Συμφωνω μαζι σου,ομως θα επρεπε να αρχισουμε απο τα βασικοτερα,οπως την
παραδειγματικη ,ισως και "υπερβολικη τιμωρια" των βασανιστων ζωων,οπως τα σκυλια
τα οποια εκπαιδευονται να σωζουν ανθρωπους ,προτου φτασουμε στα ζωα που αναθρεφονται για σφαγη.

Ωστοσο μια βαθυτερη ματια στον εαυτο μας,τις συνηθειες μας,και κυριως την διατροφη
μας, και μια αυτοκριτικη εντονοτατη ειναι επιβεβλημενη για ολους μας.:hmm:


Cheers
:p

Patentman
30-10-07, 21:15
Τωρα αν πω οτι ευχομαι να το παθει ο ιδιος αυτο, η ακομα χειροτερα ενα απο τα παιδια του, θα ειμαι κακος και απ/υπανθρωπος ετσι?
Εφοσον ο ιδιος δεν ξερει τι θα πει πολιτισμος και ηθικη τοτε και τα παιδια του ετσι θα τα αναθρεψει.
Με βαση του οτι ο ισχυροτερος (και καλυτερος) επιβιωνει και οτι αυτος ειναι αρρωστος τοτε καλα θα παθαινε αν παθαινε κατι. Καλο στην εξελιξη του ειδους θα ηταν.


ΟΧΙ δεν θα ευχομουν να παθει κατι τετοιο, ουτε ο χειροτερος εχθρος μου
απλα γιατι ετσι θα εξισωνομουν με αυτο που φτυνω...:down:
Γιατι να εξισωθεις με κατι σκαρτο την στιγμη που ζητας δικαιωσυνη;
Δηλαδη οι νομοι τι ειναι;
Τιμωρια δεν ειναι; Δηλαδη θα ντρεποσουν σαν ανθρωπος να περνουσε απο δικη;
Αρα το ιδιο ειναι, ευχεσαι να παθει για να μαθει. Γιατι μερικοι μονο ετσι μαθαινουν, οχι με ποινη φυλακισης.
Το κακο ειναι η αδιαφορία, το να μην σκεφτεις τιποτα, να περασει απαρατηρητο.
Εκει εξισωνεσαι.

Οι αρρωστοι τιμωρουνται, ειτε απο τον νομο ειτε απο τον περιγυρο.
Νομος ειναι η πολιτεια και απο αυτην προερχονται.

Γιατι αλλο να σκοτωσεις ενα ζωο σε αυτοαμυνα, για τροφη, για εμποριο *γουνας/δερματος (ισον τροφη) και αλλο για να σπασεις πλακα ή απο χομπυ.
Η τροφικη αλυσιδα προσταζει να γινεις και συ τροφη για αλλα ζωα, δεν ειναι εξαιρεση ο ανθρωπος.
Αλλο η τροφικη αλυσιδα και αλλο η αρρωστια.

*εφοσον δεν ειναι προστατευομενο ειδος.

manoulamou
30-10-07, 22:54
Η διαφορα ειναι οτι εγω δεν ειμαι ουτε αστυνομικος ουτε δικαστικος!
Εγω παθιαζομαι γενικως και βγαινω εκτος εαυτου, αλλά εκει σταματαω,
εκει ακριβως ειναι το οριο: εκει ξεχωριζεις σαν καθαρα κοινωνικο ον.
Μενεις στα λογια και αφηνεις αυτους που εχουν την γνωση και την αρμοδιοτητα
να εφαρμοσουν ο,τι προβλεπουν οι νομοι και η δικαιη απονομη τους!
Κι αν εχω χασει ή δει να χανονται ζωα απο φολες και βασανιστηρια...
Οχι δεν θα γινω σαν κι αυτους, υπαρχουν αλλοι να τους τιμωρησουν...

CatMarg
30-10-07, 23:57
Η διαφορα ειναι οτι εγω δεν ειμαι ουτε αστυνομικος ουτε δικαστικος!
Εγω παθιαζομαι γενικως και βγαινω εκτος εαυτου, αλλά εκει σταματαω,
εκει ακριβως ειναι το οριο: εκει ξεχωριζεις σαν καθαρα κοινωνικο ον.
Μενεις στα λογια και αφηνεις αυτους που εχουν την γνωση και την αρμοδιοτητα
να εφαρμοσουν ο,τι προβλεπουν οι νομοι και η δικαιη απονομη τους!
Κι αν εχω χασει ή δει να χανονται ζωα απο φολες και βασανιστηρια...
Οχι δεν θα γινω σαν κι αυτους, υπαρχουν αλλοι να τους τιμωρησουν...Σωστά τα λες, όταν όμως συμβαίνουν αυτά τα αίσχη εδώ,δεν έχω δει ούτε ακούσει ποτέ μου να τιμωρηθεί κάποιος για βασανισμό ζώων...όταν μάλιστα πήγα στην αστυνομία για τα δικά μου ζώα,με κοίταζαν σαν νάμουν τρελλή...γιατί βέβαια είχα την απαίτηση να συλλάβουν τους βασανιστές!Το θεωρούν κάτι εντελώς φυσικό.

guzel
31-10-07, 00:12
αφηνεις αυτους που εχουν την γνωση και την αρμοδιοτητα
να εφαρμοσουν ο,τι προβλεπουν οι νομοι και η δικαιη απονομη τους!
Κι αν εχω χασει ή δει να χανονται ζωα απο φολες και βασανιστηρια...
Οχι δεν θα γινω σαν κι αυτους, υπαρχουν αλλοι να τους τιμωρησουν...

δουλευομαστε και μεταξυ μας τωρα ?σε αυτη την "δημοκρατικη" χωρα δεν υπαρχει τπτ..και εμεις καθομαστε και τους παρακολουθουμε.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΝ ΔΩ ΒΑΣΑΝΙΣΜΟ ΖΩΟΥ Η ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΑ ΟΡΜΗΞΩ ας μου κανουν μηνυση...

και επιτελους ειναι απαραδεκτο να μην εχει προβληθει το βιντεο απο ελληνικα μμε..δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματια μας σε τετοια φαινομενα.. ας ανοιξουμε λοιπον τα ματια μας και να δρασουμε.. καθε ον γενιεται και εχει δικαωμα στη ζωη , δεν μπορει να του την στερησει κανενα τσογλανι.

//οι εικονες της φρικης διαδραματιστηκαν στο λονδινο και ψαχνουν την κινεζα...

ευχομαι να την βρει κανεις και να την σπασει στο ξυλο..το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!

guzel
31-10-07, 00:21
δειτε αυτο: http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=fur-is-dead-psa&Player=wm

ειναι σποτακι, πολυ εξυπνο!!

λυπαμαι βεβαια που δεν ειναι αληθινο :p

manoulamou
31-10-07, 00:32
Μπερδεμενους σας βρισκω: τη μια λετε για δικαιοσυνη, την αλλη για αυτοδικια
οχι δεν λεμε πως θα το καναμε, αλλα μπορει και να τους ξεσκισουμε!
Εαν το δειτε να γινεται εμποδειστε το, εαν ξερετε το δραστη καταγγειλτε τον
εαν αδιαφορουν οι "αρμοδιοι" ξεφωνειστε τους όπου και όσο μπορειτε...
Δεν μιλαμε για ανοχη ουτε για οφθαλμον αντι οφθαλμου
μιλαμε για εμπρακτη αντιδραση με ολα τα νομιμα μεσα...
Και βεβαια ολ αυτα ξεκινανε μεσα απο την οικογενεια:
μαθετε στα παιδια σας την αγαπη και τον σεβασμο στα δικαιωματα των αλλων
αφου πρωτα τους εμφυσησετε την αυτοεκτιμηση και την αυτοπεποιθηση!

guzel
31-10-07, 00:41
υπαρχουν λογοι που καποιος μπορει να φτασει στην χειροδικια, εν βρασμο ψυχης δικαιολογειτα σε πολλες περιπτωσειςι!! Γιατι ο καθε βλακας να ισοπεδωνει την υπαρξη μου ως ανθρωπος και οι αρμοδιοι να αδρανουν ?

CatMarg
31-10-07, 00:44
//οι εικονες της φρικης διαδραματιστηκαν στο λονδινο και ψαχνουν την κινεζα...

ευχομαι να την βρει κανεις και να την σπασει στο ξυλο..το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!ποιό ξύλο,αυτή θέλει<<μέσα>>για όλη της τη ζωή.Αυτό είναι ανωμαλία κ πολύ μάλιστα...


δειτε αυτο: http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=fur-is-dead-psa&Player=wm

ειναι σποτακι, πολυ εξυπνο!!

λυπαμαι βεβαια που δεν ειναι αληθινο :pπολύ καλό:oneup:

Patentman
31-10-07, 23:59
Να το θεσω αλλιως.

Τελικα περισσοτερο κοπριτες ειναι οι ανθρωποι παρα τα ζωα.
Αλλωστε υποτιθεται οτι ειναι νοημων ζωα οι ανθρωποι, "περισσοτερο εξυπνοι και με κριση".

Δεν φτανει που τα εξορισαμε μακρια σε απομωνομενα μερη του πλανητη, δεν φτανει που αμα δει καποιος εναν σκυλο τρομαζει λες και ειδε ενα εξαγριωμενο λιονταρι, σε λιγο τα παιδια θα ξερουν τα ζωα μονο μεσω φωτογραφιων.
Δεν τους δινουμε δικαιωμα να ζησουν αναμεσα μας. Τους το απαγορευουμε (και δεν μιλαω μονο για τα κατοικιδια) και προτιμουμε το τσιμεντο μιας και ειναι καλυτερος φιλος και πιο χρησιμος.
Λες και ο πλανητης ΓΗ γεννηθηκε μονο και μονο να εξυπηρετει τις δικες μας αναγκες. Λες και η συνηπαρξη ειναι κατι τοσο κακο.

Ολη αυτη η κατασταση και η υποκρισια οδηγει τους καθε ψυχανωμαλους να βγαζουν εκει τον "αντρισμο" τους ή την εκτονωση των ορμομων τους (σε περιπτωση βιας απο το αλλο φυλλο).
Σε αυτα τα πλασματα που γινονται χαλι να τα πατησεις.

Και μετα λεμε για καποιον που θα δωσει μια καρπαζια σε αυτον τον κοπριτη που βαραει και βασανιζει τα ζωα μονο και μονο για να ικανοποιησει την ανωμαλια του.
Γινομαστε και υπανθρωποι, καταλαβες;

Αμα εβλεπα καποιον να δινει φολα σε ζωο και δεν εκανα απολυτως τιποτα τοτε θα γινοταν το χερι μου σαν το χερι του αφου τον αφηνω να δρασει χωρις κανενα δικο μου δισταγμο.

manoulamou
01-11-07, 11:41
Γιατι δεν μιλαμε απλα για μια συσταση ή προσπαθεια να τον εμποδισουμε εστω με καποια καρπαζια!!



Εαν το δειτε να γινεται εμποδειστε το, εαν ξερετε το δραστη καταγγειλτε τον
εαν αδιαφορουν οι "αρμοδιοι" ξεφωνειστε τους όπου και όσο μπορειτε...
Δεν μιλαμε για ανοχη ουτε για οφθαλμον αντι οφθαλμου
μιλαμε για εμπρακτη αντιδραση με ολα τα νομιμα μεσα...


Ειναι αποδεκτο και ανεκτο να λεμε πως θα ζεματισουμε ή θα ... ριξουμε φολα στον δραστη
που εμας προσωπικα ή σε καποιον δικο μας δεν μας εκανε κατι,
αρα τελικα κι εμεις καποια απωθημενα μας, θα παμε να βγαλουμε πανω του!
Ασε που πιστευω πως ελαχιστοι (απ αυτους που επαιρονται πως) θα εκαναν το,τιδηποτε
απλα θα αλλαζαν πλευρο, πεζοδρομιο ή θα κοιταζαν αλλου...:down:

Patentman
01-11-07, 18:57
Αν κοιταξεις αλλου γινεσαι ωχαδερφιστης.

Ειχαμε παλια εναν τρελο που εριχνε φολες. Δυστυχως οσες μυνησεις ή καταγγελιες και αν ειχε φαει δεν του εκαναν τιποτα. Ειχε τρελοχαρτο.
Ε αυτον δεν μπορεις να τον καρπαζωσεις γιατι ξερεις οτι ειναι αρρωστος και απλα δεν τον δεχονται στο τρελαδικο.

Αλλά αν δεις καποιον να ριχνει φολα σε αλλον ή στον δικο σου σκυλο δεν θα τον καρπαζωσεις;
Προσωπικα και για να λεω την αληθεια αν ηταν αλλου ο σκυλος εκεινο που θα εκανα ηταν να προσπαθησω να τον πιασω και μυνησω αλλά και σιγουρα να σωσω το σκυλακι.
Αν ηταν δικος μου ο σκυλος δεν ξερω σε ποιο σημειο ακριβως θα εφτανα. Ενα δικο μου κατοικιδιο ειναι μελος της οικογενειας μου, δεν ειναι απλα ενα κατοικιδιο.

manoulamou
01-11-07, 21:24
Αν κοιταξεις αλλου γινεσαι ωχαδερφιστης.

Ειχαμε παλια εναν τρελο που εριχνε φολες. Δυστυχως οσες μυνησεις ή καταγγελιες και αν ειχε φαει δεν του εκαναν τιποτα. Ειχε τρελοχαρτο.
Ε αυτον δεν μπορεις να τον καρπαζωσεις γιατι ξερεις οτι ειναι αρρωστος και απλα δεν τον δεχονται στο τρελαδικο.

Αλλά αν δεις καποιον να ριχνει φολα σε αλλον ή στον δικο σου σκυλο δεν θα τον καρπαζωσεις;
Προσωπικα και για να λεω την αληθεια αν ηταν αλλου ο σκυλος εκεινο που θα εκανα ηταν να προσπαθησω να τον πιασω και μυνησω αλλά και σιγουρα να σωσω το σκυλακι.
Αν ηταν δικος μου ο σκυλος δεν ξερω σε ποιο σημειο ακριβως θα εφτανα. Ενα δικο μου κατοικιδιο ειναι μελος της οικογενειας μου, δεν ειναι απλα ενα κατοικιδιο.

Μα συμφωνουμε απολυτα, αυτα ακριβως λεω κι εγω στο τελευταιο μηνυμα,
και οντως εχω περασει απειρες φορες το δραμα και με σκυλο και με γατακια,
αλλά οι δραστες παρεμειναν στην σκια αγνωστοι κι ανωνυμοι
και μονο με υποψιες δεν μπορουσα, ακομη και να ηθελα, να κανω το ο,τιδηποτε!

mistral
01-11-07, 23:57
υπαρχουν λογοι που καποιος μπορει να φτασει στην χειροδικια, εν βρασμο ψυχης δικαιολογειτα σε πολλες περιπτωσειςι!! Γιατι ο καθε βλακας να ισοπεδωνει την υπαρξη μου ως ανθρωπος και οι αρμοδιοι να αδρανουν ?

Η χειροδικία δικαιλογείται απ τους ανθρώπους και απο μένα και υπάρχουν πολλοί λόγοι να φτάσει κάποιος εκεί....αλλά στο δικαστήριο θα φάει κάποιος φυλάκιση το πιθανότερο με αναστολή λόγω... ελαφρυντικών στοιχείων (εν βρασμώ ψυχής., προτέρου εντίμου βίου κλπ)

mistral
02-11-07, 00:08
Ασε που πιστευω πως ελαχιστοι (απ αυτους που επαιρονται πως) θα εκαναν το,τιδηποτε
απλα θα αλλαζαν πλευρο, πεζοδρομιο ή θα κοιταζαν αλλου...:down:

Λεωφόρος Αλεξάνδρας και Πανόρμου πρίν 10 μέρες ένας άνθρωπος πεσμένος στο πεζοδρόμιο
και να περνάνε δίπλα συνέχεια πεζοί. Δεν σταμάτησε κανένας ! Κανένας ! Μόνο εγώ και ένας ελληνοαυστραλός (γνωριστήκαμε μετά) και πήραμε τηλέφωνο στο 166. Επι 10 λεπτά αναμονή ! Τηλέφωνο στο 100 και το 100 πήρε το 166 για βοήθεια . Είμασταν εκεί δίπλα στον άνθρωπο τουλάχιστον 25 λεπτά. Πιστέψτε με ... το συζητάγαμε μετά . Ούτε ένας δεν σταμάτησε ! Ούτε ένας ! Ούτε να πεί "τι έχει ο άνθρωπος;" ! Περνάγανε αδιάφοροι και γύριζαν το κεφάλι απ την άλλη να μην βλέπουν. Η απανθρωπιά στο μεγαλείο της !
Και μετά μου λέτε για τα ζωάκια ; Σιγά μην ενδιαφερθεί κάποιος τώρα... Εδώ πεθαίνουν άνθρωποι και αδιαφορούμε όλοι μας.
Συγκρίνετε την σκληρότητα πρός τους ανθρώπους και βγάλτε εύκολα συμπέρασμα και για τα ζώα...

manoulamou
02-11-07, 13:06
Στην -ο θεος να την κανει- λεωφορο Πεντελης στα Βριλησσια πριν 2 χρονια
κομφουζιο κορνες ΓΙΑΤΙ?? ενας μοτοσυκλετιστης αργοπεθαινε στη μεση του δρομου...
Ολοι ηταν αγανακτημενοι γιατι ... καθυστερουσαν να πανε στις δουλειες τους!:wall:
Το 166 μετα 2 ωρες που ηρθε (τοχε καλεσει ενας περαστικος πεζος οταν ηταν αργα πια)
απλα πιστοποιησε την αδιαφορια των συνανθρωπων μας...

mistral
02-11-07, 17:05
Στην -ο θεος να την κανει- λεωφορο Πεντελης στα Βριλησσια πριν 2 χρονια
κομφουζιο κορνες ΓΙΑΤΙ?? ενας μοτοσυκλετιστης αργοπεθαινε στη μεση του δρομου...
Ολοι ηταν αγανακτημενοι γιατι ... καθυστερουσαν να πανε στις δουλειες τους!:wall:
Το 166 μετα 2 ωρες που ηρθε (τοχε καλεσει ενας περαστικος πεζος οταν ηταν αργα πια)
απλα πιστοποιησε την αδιαφορια των συνανθρωπων μας...


Έχουμε καταντήσει σαν του "πολιτισμένους" Άγγλους που έπιναν το τσάι τους στις αποικίες στην Αφρική και έκαναν έντονες και σοβαρές συζητήσεις περί φιλοζωΐας και μετά αφού τελείωνε το τσάι έβγαιναν έξω και σκότωναν και μερικούς μαύρους για να διασκεδάσουν μαθαίνοντας σκοποβολή πάνω τους

aprilia
02-11-07, 17:14
Πολύ καλά λένε οι προλαλήσαντες... Όταν δεν λογαριάζεις τους ανθρώπους, θα λογαριάσεις τα ζώα (που τα ιεραρχούμε και ως κατώτερα όντα; )

@ ADSLgr.com All rights reserved.