PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ : Αναγνωστικές Προτάσεις



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

SarahKane
25-07-05, 21:54
Για όσους ενδιαφέρονται να μελετήσουν Ιστορία, υπάρχουν οι εξής προτάσεις:

1) "Η Εποχή των Επαναστάσεων, 1789 - 1848", του Eric. J. Hobsbawm, εκδόσεις Μ.Ι.Ε.Τ. (Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης)
Ευρωπαϊκή Ιστορία και πώς η Γαλλική Επανάσταση στη Γαλλία και η Βιομηχανική Επανάσταση στη Βρετανία υπήρξαν διττές επαναστάσεις και χαρακτηρίστηκαν ως θρίαμβος της νέας αστικής κοινωνίας. Αποτελεί την "ιστορία της εμφάνισης των δυνάμεων που, μέσα σ' έναν αιώνα από το 1848, έμελλε να μετατρέψουν την επέκταση σε συρρίκνωση."

2) "Η Εποχή των Αυτοκρατοριών, 1875 - 1914", του Eric. J. Hobsbawm, εκδόσεις Μ.Ι.Ε.Τ.
"Ήταν μια εποχή, παρά τα φαινόμενα, αύξουσας κοινωνικής σταθερότητας μέσα στη ζώνη των ανεπτυγμένων οικονομιών, από την οποία προήλθαν οι μικρές ομάδες ανδρών που κατάφεραν, με σχεδόν αλαζονική άνεση, να κατακτήσουν και να κυβερνήσουν τεράστιες αυτοκρατορίες. ταυτόχρονα όμως αυτός ο ανεπτυγμένος βιομηχανικά κόσμος δημιούργησε αναπόδραστα στην περιφέρειά του τις συνδυασμένες δυνάμεις της εξέγερσης και της επανάστασης που έμελλαν να τον καταποντίσουν." [Από το οπισθόφυλλο]

Αυτά τα δυο για σήμερα. Αύριο-μεθαύριο θα επανέλθω με το δεύτερο μέρος.


Μεγάλος μαρξιστής αναλυτής ιστορικός και μαχόμενος διανοούμενος ο Ερικ Χόμπσμπαουμ...

Προτείνω επίσης:

Έθνη και εθνικισμός από το 1780 μέχρι σήμερα εκδ. Καρδαμίτσα
Η εποχή του Κεφαλαίου 1848-1875 εκδ. Μ.Ι.Ε.Τ
Για την Ιστορία εκδ. Θεμέλιο
Συναρπαστικά χρόνια (αυτοβιογραφικό κατά κάποιο τρόπο) εκδ. Θεμέλιο

για τον χειμώνα φυσικά

προς το παρόν για τις παραλίες κάτω από κανένα δεντράκι (αν το βρείτε) θα πρότεινα Ζυράνα Ζατέλη και "Και με το φως του λύκου επανέρχονται" εκδ. "δε θυμάμαι(!!!)"
και για όσους το διαβάσατε και σας αρέσει η Ζατέλη έχει κυκλοφορήσει προσφάτως και το "Ο δικός της αέρας" εκδ. Ιανός (πρόσφατα αγορασμένο κι όχι διαβασμένο)

Bhaal
26-07-05, 09:30
Μεγάλος μαρξιστής αναλυτής ιστορικός και μαχόμενος διανοούμενος ο Ερικ Χόμπσμπαουμ...
...και τα βιβλία του είναι άκρως ενδιαφέροντα και διαβάζονται ευχάριστα. Όχι σαν κάτι άλλα...

θα πρότεινα Ζυράνα Ζατέλη και "Και με το φως του λύκου επανέρχονται" εκδ. "δε θυμάμαι(!!!)"
Εκδόσεις Καστανιώτη.

tzanerman
26-07-05, 18:43
...και τα βιβλία του είναι άκρως ενδιαφέροντα και διαβάζονται ευχάριστα. Όχι σαν κάτι άλλα...

Ναι αλλα δεν μας λες ποια... ;)

Disclaimer: Ειμαι απο τη Κρητη και ξερω απο καλο πειραγμα. :D

Τζανερμαν

Bhaal
27-07-05, 08:28
Δε σας λέω ποια διότι δεν τα θυμάμαι καν.

Μιας και ξαναμιλάμε για βιβλία Ιστορίας, είτε διαβάζει κανείς τέτοια βιβλία είτε όχι, προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο του Ε. Χ. ΚΑΡΡ "τι είναι η ιστορία;" Εκδόσεις 70-Πλανήτης (θα το βρείτε στο βιβλιοπωλείο Καρδαμίτσα)
Είναι ένα μικρό βιβλίο, 180 περίπου σελίδων, και ο συγγραφέας του έχει επιλέξει την εξής προμετωπίδα:

Μου φαίνεται συχνά παράξενο που είναι τόσο βαρετή, όταν ένα μεγάλο μέρος της πρέπει να είναι φαντασία.
--- Η Κάθριν Μόρλαντ για την Ιστορία (Νορθάνγκερ Άμπεϋ, κεφ. XIV)

Σημείωση: Το "Νορθάνγκερ Άμπεϋ" είναι βιβλίο της Τζέιν Όστιν, και μια πολύ καλή μετάφρασή του κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Σμίλη.

Υ.Γ. Ξέχασα να γράψω ότι ο ελληνικός τίτλος είναι "Το αββαείο του Νορθάνγκερ".

Gothic
27-07-05, 10:13
Το "Πύλες της Φωτιάς" πάντως μου το πρότεινε ο κολλητός μου που τυχαίνει να έχει Διδακτορικό στην Ιστορία, έχει "φάει" τη ζωή του πάνω απο ότι βιβλίο υπάρχει και λατρεύει το συγκεκριμένο (όπως και εγώ).
Είναι πραγματικά κρίμα ο συγκεκριμένος φιλέλληνας συγγραφέας να τρώει θάψιμο και να εξισώνεται με τον Dan Brown, μου θυμίζει κατι ελιτίστικες κραυγές του τύπου "είστε άσχετοι που απολαμβάνετε τον Peter Jackson και ροχαλίζετε με τον Αγγελόπουλο".

WAntilles
27-07-05, 13:46
...μου θυμίζει κατι ελιτίστικες κραυγές του τύπου "είστε άσχετοι που απολαμβάνετε τον Peter Jackson και ροχαλίζετε με τον Αγγελόπουλο".

Σωστά.

Προσωπικά ροχαλίζω καί με τον Κουστορίτσα.

Bhaal
28-07-05, 09:24
Το "Πύλες της Φωτιάς" πάντως μου το πρότεινε ο κολλητός μου που τυχαίνει να έχει Διδακτορικό στην Ιστορία, έχει "φάει" τη ζωή του πάνω απο ότι βιβλίο υπάρχει και λατρεύει το συγκεκριμένο (όπως και εγώ).
Είναι πραγματικά κρίμα ο συγκεκριμένος φιλέλληνας συγγραφέας να τρώει θάψιμο και να εξισώνεται με τον Dan Brown, μου θυμίζει κατι ελιτίστικες κραυγές του τύπου "είστε άσχετοι που απολαμβάνετε τον Peter Jackson και ροχαλίζετε με τον Αγγελόπουλο".
Κατά πρώτον, υπάρχουν ιστορικοί και ιστορικοί. Αν διαβάσεις το βιβλίο του Καρρ που πρότεινα παραπάνω, θα καταλάβεις τι εννοώ.
Κατά δεύτερον, το ερώτημά μου ήταν γιατί να μη διαβάζει κανείς βιβλία Ιστορίας αλλά ιστορικά μυθιστορήματα, εάν βέβαια ενδιαφέρεται για την Ιστορία.
Κατά τρίτον, δεν ξέρω πού διέκρινες "ελιτίστικες φωνές" εδώ πέρα.
Και τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό, λάτρεψα τη δουλειά του Τζάκσον στον "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών".

Αν ύστερα από τη θαυμάσια τριλογία δε βαριέστε τον αργό βηματισμό του βιβλίου, διαβάστε και το βιβλίο του J.R.R. Tolkien. Πολύ ωραίο είναι και το "Silmarillion", από τις εκδόσεις Harper Collins, όπου μιλάει για το γένος και την ιστορία των Ξωτικών.

zaranero
28-07-05, 16:32
Πολύ ωραίο είναι και το "Silmarillion", από τις εκδόσεις Harper Collins, όπου μιλάει για το γένος και την ιστορία των Ξωτικών.

Μπα οχι και ωραιο το Σιλμαριλιον θυμαμαι οταν το διαβασα κοντεψα να πεθανω απο βαριεμαρα.Απλως ο κοσμος διαβαζοντας το Χομπιτ και το Αρχοντα των δαχτυλιδιων διψαει για περισσοτερο και πεφτουν πανω στο Σιλμαριλιον.Μονο για τους πολυ πορωμενους στον κοσμο του Tolkien.

apxwv
28-07-05, 20:18
οντως το ποιο βαρετο βιβλιο μετα το Χομπιτ ειναι το Σιλμαριλλιον. Παρολο που οταν το πηρα ημουνα πορωμενος με Τολκιν αυτα τα δυο βιβλιο με "ξεκολησαν".

Bhaal
29-07-05, 08:45
Τι να σας πω, παιδιά, εμένα μου άρεσε.
Είναι γεγονός, πάντως, ότι όσοι διάβασαν τον "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών", αφού είχαν δει τις ταινίες του Τζάκσον, βρήκαν τα βιβλία εξαιρετικά βαρετά και τα παράτησαν στη μέση. Από την άλλη, μια γνωστή μου έβρισκε βαρετό μέχρι θανάτου τον Τόλκιν, αλλά οι ταινίες του Τζάκσον την ενθουσίασαν.

apxwv
29-07-05, 13:02
παντως εγω πριν τα ειχα διαβασει μονο το πρωτο το διαβασα μετα την ταινια. δεν ξερω γιατι αλλα ιδιαιτερα το Χομπιτ με ξενερωσε παρα πολυ. ισως γιατι τα βιβλια που μου αρεσουν ειναι ιστορικα μυθιστοριματα και μου αρεσει ενα βιβλιο να εχει μαχες κατι που το Χομπιτ δεν ειχε....(και οπως λεω παντα, ο καθενας εχει το γουστο του)

Bhaal
29-07-05, 17:38
Το "Χόμπιτ" δεν το έχω διαβάσει. Η δική μου αδυναμία ήταν τα Ξωτικά. :smile: Όπως, πολύ σωστά, είπες, ο καθένας έχει τα γούστα του.
Και μιας και μιλάμε για Τόλκιν, για τους φανατικούς υπάρχει ένας οδηγός-ευρετήριο, "A Guide to Tolkien" by David Day, εκδόσεις Chancellor Press. (Τιμή: 6.99 αγγλικές λίρες.)

zaranero
29-07-05, 20:26
Εμενα μου αρεσε το Χομπιτ και το διαβασα και μεγαλος.Ειμαι σιγουρος αν το διαβαζα πιτσιρικας θα το λατρευα.

apxwv
29-07-05, 20:55
κανα καλο ιστορικο μυθιστορημα ξερετε?(εκτος απο Μανφρεντι και Πρεσφιλντ που τα εχω διαβασει σχεδον ολα)

tzanerman
29-07-05, 23:07
κανα καλο ιστορικο μυθιστορημα ξερετε?(εκτος απο Μανφρεντι και Πρεσφιλντ που τα εχω διαβασει σχεδον ολα)

To Fatherland του Robert Harris. Πολυ καλο αστυνομικο μυθιστορημα εναλλακτικης ιστοριας (alternative history ελληνιστι), οπου οι Γερμανοι εχουν κερδισει τον Β'ΠΠ. Εχει μεταφραστει και στα Ελληνικα αλλα δεν ξερω απο ποιον εκδοτικο οικο...

The Shadow of God του Anthony Goodman. Μου το εχουν προτεινει αλλα δεν το εχω διαβασει ακομα. Μυθιστορηματικη περιγραφη της πολιορκιας της Ροδου το 1520 με αναλυτικες μαχες (κοινως σφαγες). Εχει επισης μεταφραστει στα ελληινκα ως "Η σκια του Θεου".

Επισης πολλα ιστορικα μυθιστορηματα εχει γραψει ο Μπερναρντ Κορνγουελ (Bernard Cornwell). Θα σου προτεινα αυτα της σειρας Sharpe, που ειναι τοποθετημενα στους Ναπολεοντιους. Κανε ενα σερτς στα αμαζον.

Αυτα. Αν μου ερθει κατι αλλο στη γκραβα θα το γραψω σε ενα διβδομαδο μια και φευγω διακοπες :D (επιτελους! απο το 2001 εχω να παω...)

Τζανερμαν

Mr.Bungle
30-07-05, 00:27
1) Το "Χόμπιτ" είναι παιδικό βιβλίο, γι'αυτό ίσως ξενερώνει κάποιους.
2) Ο "Άρχοντας.." είναι απλά ένα θεικό βιβλίο. Μπορεί να σε κουράσει μόνο το πρώτο μέρος που είναι πιό αργό. Μετά που ξεκινάνε τα πανηγύρια χάθηκες...
3) 1000 φορές καλύτερα να το διαβάσει κάποιος πριν δει τις ταινίες (αν υπάρχει πλέον κάποιος...) οι οποίες για πολλούς λόγους ήταν απαράδεκτες (σε σχέση με το βιβλίο πάντα και όχι σαν ταινίες...)
4)Το "Σιλμαρίλιον" είναι μακράν το καλύτερο βιβλίο του Τόλκιν που έχει να κάνει με την Μέση Γη και τον κόσμο που δημιούργησε. Κουράγιο να έχεις να το διαβάσεις. Σωστό έπος. (τα ονόματα δεν χρείαζονται αποστήθιση γιατί... γραμμή για Δαφνί)

arakis
30-07-05, 01:00
Διαβαζω αυτο τον καιρο ενα πολυ ωραιο βιβλιο ελληνα,μαλιστα του Δημητρη Καπετανακη,τον "ιπποτη της βαρυτητας",για οσους ενδιαφερονται για αστυνομικη πλοκη με γενναιες δοσεις εκλαϊκευμενης επιστημης!!!

Mr.Bungle
30-07-05, 04:18
'Ετυχε και διάβασα πρόσφατα:
Κορνήλιος Καστοριάδης - Η άνοδος της ασημαντότητας (και τα μυαλά στα μπλέντερ)
Περικλής Κοροβέσης - Ανθρωποφύλακες (η προσωπική του εμπειρία επί χούντας)

Bhaal
30-07-05, 09:58
'Ετυχε και διάβασα πρόσφατα:
Κορνήλιος Καστοριάδης - Η άνοδος της ασημαντότητας (και τα μυαλά στα μπλέντερ)
Ο αγαπημένος μου, παρότι μετά θάνατον βγήκαν κάποιοι και είπαν ότι "δεν ήταν και τόσο μεγάλου βεληνεκούς, η θεωρία του είχε κενά" και πάει λέγοντας, αλλά όσο ζούσε άχνα δεν είχαν βγάλει οι "διάνοιες". Anyway.
Η Ανοδος της Ασημαντότητας είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία του -- για μένα, προσωπικά-- παρότι κάποια πράγματα της πολιτικής σκηνής έχουν αλλάξει από τότε που έκανε τη συζήτηση με τον Μορέν. Το βιβλίο του Ανθρωπολογία, πολιτική, φιλοσοφία (εκδόσεις ύψιλον/βιβλία) αποτελείται από διαλέξεις που είχε δώσει στη Θεσσαλονίκη και την Αλεξανδρούπολη το 1993. Το συνιστώ ως μια εισαγωγή στη σκέψη του, σε όσους δεν έχουν διαβάσει Καστοριάδη. Από τις ίδιες εκδόσεις και ο Θρυμματισμένος κόσμος.

Bhaal
30-07-05, 10:16
κανα καλο ιστορικο μυθιστορημα ξερετε?(εκτος απο Μανφρεντι και Πρεσφιλντ που τα εχω διαβασει σχεδον ολα)
Sarum του Edward Rutherfurd, εκδόσεις Arrow books. Τιμή: 7.99 αγγλικές λίρες

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου:
Sarum is the towering story of five families through 100 centuries of turmoil, tyranny, passion and prosperity. In a novel of extraordinary richness the whole sweep of British civilisation unfolds through the story of one place, Salisbury, from beyond recorded time to the present day. The landscape --as old as time itself-- shapes the destinies of the five families. The Wilsons and the Shockleys, locked in a cycle of revenge and rivalry for more than 400 years. The Masons, who pour their inspired love of stone into the creation of Stonehenge and Salisbury Cathedral. The Porters, descended from a young Roman soldier in exile. And the aristocratic Norman Godefrois, who will fall to the very bottom of the social ladder before their fortunes revive.

Λέγεται, επίσης, ότι το τελευταίο βιβλίο τουΤάκη Θεοδωρόπουλου, "Το Μυθιστόρημα του Ξενοφώντα", εκδόσεις Ωκεανίδα, είναι εξαιρετικό. Δεν το έχω διαβάσει για να σου πω περισσότερα.

mavlok
30-07-05, 11:35
3) 1000 φορές καλύτερα να το διαβάσει κάποιος πριν δει τις ταινίες (αν υπάρχει πλέον κάποιος...) οι οποίες για πολλούς λόγους ήταν απαράδεκτες (σε σχέση με το βιβλίο πάντα και όχι σαν ταινίες...)

Πραγματι. Δεν νομιζω οτι θα με ενθουσιαζε τοσο η τριλογια αν ειχα δει πρωτα το story στην οθονη. Απο την αλλη, η αποδοση του Hitchhiker's Guide to the Galaxy στη μεγαλη οθονη μου φανηκε απογοητευτικη, ακομα και το mini series του BBC ηταν πολυ καλυτερο. Τελικα οσο καλη διαθεση κι αν υπαρχει για (οσο ειναι δυνατον φυσικα) πιστη μεταφορα, αλλη εμπειρια το βιβλιο και αλλη ο κινηματογραφος.

Mr.Bungle
30-07-05, 18:32
Τελικα οσο καλη διαθεση κι αν υπαρχει για (οσο ειναι δυνατον φυσικα) πιστη μεταφορα, αλλη εμπειρια το βιβλιο και αλλη ο κινηματογραφος.

Διαβάζοντας ένα βιβλίο, δημιουργείς αναγκαστικά μόνος τις εικόνες με την δικιά σου φαντασία, κι όχι με του σκηνοθέτη...

apxwv
01-08-05, 00:42
Thanks για τις προτασεις σας. παντως ποτε δεν μου αρεσε οι Αγγλογαλλικες μαχες και ο Αμερικανικος εμφυλιος και προτιμω να διαβαζω μαχες τουλαχιστον πριν 200χρονια που ειναι σωμα με σωμα.

εχει ακουσει κανεις τιποτα για το συγγραφεα Νόαμ Τσόμσκι? ακουω πολλους να μου τον προτινουν.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
Ο Νόαμ Τσόμσκι, που πήρε το διδακτορικό του στη γλωσσολογία από το Πανεπιστήμιο της Πενσιλβάνιας το 1955, είναι καθηγητής της γλωσσολογίας και της φιλοσοφίας στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης. Το συγγραφικό και διδακτικό του έργο εκτείνεται σε ευρύτατα αντικείμενα της γλωσσολογίας, της φιλοσοφίας, της ιστορίας των ιδεών, των σύγχρονων θεμάτων, των διεθνών υποθέσεων και της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ. Μεταξύ των βασικών του έργων στη γλωσσολογία συγκαταλέγονται τα: Aspects of the Theory of Syntax και Language and Mind. Στα πιο πρόσφατα έργα του που αναφέρονται σε θέματα της εποχής μας συμπεριλαμβάνονται τα: Deterring Democracy· Year 501: The Conquest Continues και Rethinking Camelot: JFK, the Vietnam War and U.S. Political Culture.

PopManiac
01-08-05, 01:09
Είναι από τους κορυφαίους διανοητές σήμερα αλλά πάρα πολύ μονόπλευρος...

Προσωπικά, θα σε συμβούλευα να τον διάβαζες αλλά σε συνδυασμό με άλλους πιο αντικειμενικούς (βλέπε σφαιρικούς στην προσέγγισή τους)...

apxwv
01-08-05, 01:41
ποπο εχω σκαλωσει. θελω να παω σε κανα βιβλιοπωλειο αυριο και δεν ξερω τι να παρω....

Mr.Bungle
01-08-05, 04:02
κεφάλαιο να'χεις και θα βρεις κάτι. μην ανησυχείς.

Bhaal
01-08-05, 09:05
Είναι από τους κορυφαίους διανοητές σήμερα αλλά πάρα πολύ μονόπλευρος...
Ο Τσόμσκι είναι τόσο μονόπλευρος όσο και ο Χόμπσμπαουμ στις αναλύσεις ιστορικών γεγονότων. ;) :smile:
Ναι, σε πειράζω. Έχω διαφορετική γνώμη. Ο Τσόμσκι δείχνει μονόπλευρος διότι ασχολείται με τις εμμονές του: προσπαθεί να κάνει τους Αμερικάνους να δουν και ν' αναγνωρίσουν τα λάθη της εξωτερικής τους πολιτικής.

apxwv
01-08-05, 14:10
κεφακαιο ευτυχως εχω αυτην την στιγμη. Τελικα κατεληξα θα παρω κανα δυο-τρια του Τσομσκι, Στηβεν Κινγκ (ποια ειναι καλα δεν ξερω ενδιαφερον μου φανηκαν το σακος με κοκκαλα,φυλαχτο και νυχτερινη βαρδια) και τα μυστικα της βαβυλωνας του Μπαρκερ Κλαϊβ.

princess
01-08-05, 22:31
απο king θα μπορουσα να σου πω επισης το salem's lot, το carrie, thinner, the stand (το κορακι)..... Το φυλαχτο δεν ειναι καθαρος king και καπου το παραμυθι καταφερνει να καλυψει αυτο που προσωπικα λατρευω στον king(την ικανοτητα να σε τρομοκρατει με απλα καθημερινα πραγματα δηλαδη)

KLG
01-08-05, 22:40
μου αρεσε παρα πολυ το ΜΙΖΕΡΥ, αν και δεν εχει σχεση με τα μεταφυσικα θεματα με τα οποια ασχολειται συνηθως ο King. Αυτο με το ζευγαρι των ηλικιωμενων που εβλεπε αυρες ποιο ειναι? Η ΛΑΜΨΗ? καταπληκτικο, διαβαζεται "μονορουφι"

princess
01-08-05, 22:47
μου αρεσε παρα πολυ το ΜΙΖΕΡΥ, αν και δεν εχει σχεση με τα μεταφυσικα θεματα με τα οποια ασχολειται συνηθως ο King. Αυτο με το ζευγαρι των ηλικιωμενων που εβλεπε αυρες ποιο ειναι? Η ΛΑΜΨΗ? καταπληκτικο, διαβαζεται "μονορουφι"
Αυτο που λες πρεπει ναναι το Insomnia... επισης πολυ καλο... Οπως επισης και το παιχνιδι του Τζεραλντ -ενα καταπληκτικο Onewomanshow αν αποφασισουν να το κανουν ποτε ταινια.... Αν και δεν ειμαι η πλεον καταλληλη για τετοια κουβεντα γιατι εχω διαβασει τα παντα κι εχω κι ενα ψιλοψωνιο με τον συγκεκριμενο....

apxwv
02-08-05, 00:42
παιδια θα αγορασω Κλαηβ Μπαρκερ. εχετε διαβασει καθολου βιβλια του?λογικα το Hellraiser το ξερετε ολοι. απο οτι ξερω ειναι ο καλυτερος στα βιβλια τρομου και εχει κανει μια συνεργασια με Στιβεν Κινγκ ο οποιος ειχε δηλωσει για το Κλαηβ "Ειδα το μελλον του τρομου και το ονομα του ειναι Κλαηβ Μπαρκερ".παντως αυριο που θα κατεβω στο κεντρο σαν πρωτη επιλογη θα εχω το καινουργιο βιβλιο του "τα μυστικα της βαβυλωνας" και το πιο παλιο "καταραμενο παιχνιδι".


OFF και SPOILER
πριν 5 χρονια ειχα δει μια b-movie που ηταν ενα αεροπλανο και ειχαν εξαφανιστει καποιοι επιβατες και προσγειωθηκε σε ενα αεροδρομιο που ηταν αν θυμαμαι καλα σε αλλη διασταση και το αεροδρομιο το "ετρωγαν" κατι τερατακια του στυλ πακμαν. διαβαζωντας το οπισθοφυλλο του βιβλιου του Κινγκ "νυχτερινη πτηση 29(νομιζω)" εμοιαζει παρα πολυ με αυτη την ταινια. ξερει κανεις αν το εχει γινει μεταφορα? και αν ναι θυμαται κανεις πως την λεγανε?

ranger
02-08-05, 00:59
πριν 5 χρονια ειχα δει μια b-movie που ηταν ενα αεροπλανο και ειχαν εξαφανιστει καποιοι επιβατες και προσγειωθηκε σε ενα αεροδρομιο που ηταν αν θυμαμαι καλα σε αλλη διασταση και το αεροδρομιο το "ετρωγαν" κατι τερατακια του στυλ πακμαν. διαβαζωντας το οπισθοφυλλο του βιβλιου του Κινγκ "νυχτερινη πτηση 29(νομιζω)" εμοιαζει παρα πολυ με αυτη την ταινια. ξερει κανεις αν το εχει γινει μεταφορα? και αν ναι θυμαται κανεις πως την λεγανε?

Δεν ήταν άλλη διάσταση,ήταν στο παρελθόν.Δεν θυμάμαι τίτλο, αλλά είναι από ββλίο του Κινγκ. Η ταινία χάνει πολύ, το βιβλίο είναι πολύ καλλίτερο.

apxwv
02-08-05, 01:12
ηταν οντως αυτο το βιβλιο? γιατι οντως η ταινια ηταν πατατα αλλα μου αρεσε το στορυ

moshstef
02-08-05, 04:20
ηταν οντως αυτο το βιβλιο? γιατι οντως η ταινια ηταν πατατα αλλα μου αρεσε το στορυΣτα αγγλικά λέγεται "The Langoliers". Πρέπει να είναι το ίδιο γιατί στην περίληψη αναφέρει "flight #29":


Something bizarre has happened aboard Flight #29...a nightmare so chilling, so frightening, so unrelenting it could only come from the mind of Stephen King. Now the master storyteller of our time gives terror a new name in The Langoliers. A jet leaves on a red-eye flight from Los Angeles to Boston. But early in the flight, ten passengers awaken to a startling realization: All of the other passengers have vanished--and the ground below is only--ground. But once they manage to land the plane, the situation doesn't improve. No one is there....the air is still...the clocks have stopped....and a dread, evil presence bent on their destruction is headed straight for them. Based on the novella from the best-selling anthology Four Past Midnight, Patricia Wettig (City Slickers II), Bronson Pinchot (Beverly Hills Cop), Dean Stockwell (The Player) and David Morse (The Getaway) stare into the jaws of oblivion in this nightmare from the mind of Stephen King

WAntilles
02-08-05, 06:57
Η ταινία δεν ήταν κακή.

Και γω πάντως διαβάζοντας το βιβλίο τα είχα φανταστεί σαν τεράστια ΠάκΜαν.

KLG
02-08-05, 11:18
ναι, princesess στο insomnia αναφερομουν

apxwv
02-08-05, 12:24
Ευχαριστω για τις απαντησεις

profitis
03-08-05, 15:27
Mεθαύριο φεύγω για Νάξο και είμαι σε αναζήτηση κάποιας αναγνωστικής πρότασης.-είμαι λάτρεις σε ότι έχει να κάνει με Ιστορία,οπότε εκεί με βλέπω να καταλήγω!-

Ειχε αγοράσει η αδελφή μου τον Κώδικα Da Vinci και δεν χάνω τίποτα να τον διαβάσω(πιο πολύ για την περιέργεια αλλα στις περισσότερες των περιπτώσεων ένα βιβλίο μονο καλό κάνει )

Εχετε να προτείνετε κάποια καλή μετάφραση του Θουκιδίδη;

vgiozo
03-08-05, 15:30
"Οι Μαυρολυκοι" του Θ.Πετσάλη...ιστορικό μυθιστόρημα...το τελευταίο του είδους που διάβασα

apxwv
05-08-05, 02:55
το πρωι ειχα παει να αγωρασω βιβλια αλλα ξενερωσα γιατι ειχα κανει μια λιστα με δεκα βιβλια και βρηκα μονο 2 εκ τον οποιο μονο το ενα ηταν στη λιστα μου. πηρα το ΜΙζερι απο Κινγκ και το Μεγαλο μυστικο θεαμα του Μπαρκερ. Αντε παιδες θα πω εντυπωσεις σε κανα 15ημερο γιατι σε 5 ωρες παω Παρο και δεν θα βρω χρονο να διαβασω.

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ Κ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

KLG
12-08-05, 04:14
o Terry Prachet(t?) πως σας φαινεται αληθεια?

jog
18-08-05, 09:13
Τελειώσα το 5ο βιβλίο της σειράς ο Μαύρος Πύργος του Κινγκ ( Οι λύκοι της Κάλα) - απλά τρομερό και περιμένω με αγωνία το 6ο βιβλίο -Το τραγούδι της Σουζάνας-.

Προς το παρόν διαβάζω το Stephen King - όλα είναι δυνατά 14 σκοτεινές ιστορίες.

Mr.Bungle
19-08-05, 15:06
Andrew Robinson - "Ο ανθρωπος που αποκρυπτογραφησε τη γραμμικη Β - Η ιστορια του Μαικλ Βεντρις"

apxwv
04-09-05, 04:55
μια ερωτηση. υπαρχουν και αλλοι σαν και εμενα που βρηκαν τον κωδικα Ντα Βιντσι μετριοτατο?

δεν ξερω για σας παντως μετα την μεση με κουρασε, ο συγγραφεας μετα απο λιγο επαναλαμβανοταν και σε μερικες στιγμες περιπετειας περνουσε την πλοκη με "ακυρους" τροπους (πως γλυτωσαν στο πισω μερος του βαν, στο υποστεγο απο το αεροπλανο στην λιμουζινα.....)

Bhaal
04-09-05, 16:52
Ναι, υπάρχουν (βλ. εμένα). Προσωπικά θεώρησα τον τρόπο σύνδεσης της πλοκής επιεικώς απαράδεκτο. (Ιδίως τη σκηνή στο φορτηγάκι θα τη γράφαμε καλύτερα - οποιοσδήποτε από εμάς. Μην έχεις καμία αμφιβολία.) Ο άνθρωπος δεν ξέρει από συγγραφή. Και να σκεφτείς ότι έχει διδάξει φιλολογία και δημιουργική (!) γραφή. Λυπάμαι τους μαθητές τους.

Cafeeine
04-09-05, 17:16
Βάλε κι άλλον ένα σε όσους θεωρούν τον Νταν Μπράουν μέτριο συγγραφέα, που πουλάει περισσότερο λόγω μάρκετινγκ παρά λογοτεχνικής αξίας.


o Terry Prachet(t?) πως σας φαινεται αληθεια?

ο Prachett είναι κατα τη γνώμη μου πολύ καλός στο είδος του. Εχω διαβάσει τα περισσότερα απο τα βιβλία του Discworld

RagSoul
05-09-05, 12:29
Σας προτείνω: "Να ζείς, ν'αγαπάς και να μαθαίνεις" του Λεο μπουσκάλια :D

tzanerman
21-09-05, 18:12
Πολυ καλη ιστοσελιδα με ολα τα προσεχως της "φανταστικης" λογοτεχνιας. Μην σας ξεγελασει η αρχη της σελιδας, ξεκινα με ΕΦ, Ηρ. Φαντασια και Φαντασια Τρομου, αλλα συνεχιζει με θριλλερ, ρομαντικη λογοτεχνια, λογοτεχνια μυστηριου, Μεινστρημ λογοτεχνια και Ιστορικη λογοτεχνια. Εχει ολα τα προσεχως, και σε σκληρο αλλα και σε μαλακο εξωφυλλο, καθως και database με πανω απο 7000 συγγραφεις και πληροφοριες για 140000 βιβλια. Την προτεινω ανεπιφυλακτα.

http://www.fantasticfiction.co.uk/index.html

torio
01-10-05, 21:05
Δεν ξερω αν αναφερθηκε παραπανω

BING BΑNG - Simon Singh

Η ιστορια μεγαλων ανακαλυψεων γυρω απ το διαστημα κ την δημιουργια του συμπαντος

@ ADSLgr.com All rights reserved.