PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ : Αναγνωστικές Προτάσεις



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

Bhaal
12-10-05, 02:31
Θυμάστε τον (Ιρλανδό)Τζον Μπάνβιλ και το βιβλίο του "Έκλειψη" που είχα συστήσει κάπου στις αρχές της συζήτησης;

Για όποιον ενδιαφέρεται, πήρε το βρετανικό λογοτεχνικό βραβείο Μπούκερ για το 2005 με το βιβλίο "The Sea". Προς το παρόν δεν βρήκα ελληνική μετάφραση, αλλά βρήκα την αγγλική έκδοση, εκδόσεις Picador, στο βιβλιοπωλείο "Ελευθερουδάκης". Το έχω ήδη αρχίσει.
Εντυπώσεις: δάσκαλος των μεταφορών, εικόνες που σε στοιχειώνουν, κι ένα στιλ γραφής που ακόμη κι αν έλειπε η πλοκή, κανείς δε θα το πρόσεχε.

jog
15-10-05, 09:05
Τελείωσα τον κώδικα Ντα Βίντσι.
Το βιβλίο είναι πολύ καλό,καλοδουλεμένο,ιδανικό για δημιουργική χαλάρωση και ψυχαγωγία.

Θα συνεχίσω με Illuminati,Χάρι Πόττερ το 6ο όταν βγει,και θα περιμένω το τελευταίο από τον Μαύρο Πύργο

tzanerman
15-10-05, 20:52
Να προτεινω την τριλογια του Lian Hearn, Tales of the Ottori. προκειται για μια ψευδοιστορικη περιπετεια σε μια φανταστικη χωρα που θα μπορουσε να ειναι μια Ιαπωνια οπου οι Νιντζα εχουν πραγματικα υπερφυσικες δυνατοτητες. Πολλη ιντριγκα, πολλη περιπετεια και παρα πολυ καλη αφηγηση και γραψιμο. Κυκλοφορουν τα πρωτα δυο βιβλια και στα Ελληνικα, νομιζω με συνολικο τιτλο Ιστοριες των Οτορι.

Bhaal
26-10-05, 18:33
Ίσως βγαίνω λίγο εκτός θέματος, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ. Διαβάστε το άρθρο του βρετανικού Guardian και θα καταλάβετε με ποια κριτήρια πολλοί Βρετανοί και όχι μόνο αγοράζουν βιβλία.

-------------------------
One in three has bought a book just to look intelligent

John Ezard
Monday October 24, 2005
The Guardian


Books are the new snobbery, according to a survey today. Social competitiveness about which titles we read has become one of the new mass forces of the era and only middle-aged people are relatively free of it.
Driven partly by pressure from incessant literary prize shortlists, more than one in three consumers in London and the south-east admit having bought a book "solely to look intelligent", the YouGov survey says.

It finds one in every eight young people confessing to choosing a book "simply to be seen with the latest shortlisted title". This herd instinct dwindles to affect only one in 20 over-50 year-olds.

The British Airports Authority and the travel website Expedia, which jointly commissioned the poll of 2,100 people as a prelude to their own travel books prize ceremony on Tuesday, say it suggests snobbery is no longer just a matter of keeping up with the Joneses.
"The latest literary pressure is keeping up with the rest of your fellow travellers and commuters. Bookshelf contents are fast becoming as studied and planned as outfits as a way to impress others. Books shortlisted for prestigious literary panel awards are becoming 'de rigueur' reading for many."

Yet the results indicate that "reading" is a relative term. When asked about specific titles, only one in 25 people turn out to have read the novel chosen as the best in the Booker prize's 25-year history, Salman Rushdie's Midnight's Children - and half these had failed to finish it.

Only one in 100 had read Andrew Levy's Small Island, picked earlier this month as the best of all Orange prize winners. Not a single reader had yet opened this month's Booker winner, John Banville's The Sea.

Other strongly publicised titles endorsed by literary panels fare only slightly better. One in 20 members of the public has read Zadie Smith's White Teeth and only one in 25 Yann Martel's Life of Pi or Paulo Coelho's The Alchemist.

Some consumers hedge their bets by keeping two titles on the go - one an impressive book to show other people, the other an escapist work to enjoy.

The biggest group, more than two in every five people, follows the traditional method of choosing their reading; relying on recommendations from close family and friends.

The sample's own top 10 titles, a mixture of classic and popular, is: the Bible, Lord of the Rings, one or other of the Harry Potter stories, Catch-22, Animal Farm, The Hobbit, Pride and Prejudice, To Kill a Mockingbird, The Da Vinci Code, Wuthering Heights.

Elyas Choudhury, an Expedia director, said yesterday: "We seem to have lost sight of the fact that reading a book should be a personal, enjoyable and relaxing experience, not one dictated by social pressure."

Guardian Unlimited © Guardian Newspapers Limited 2005

tzanerman
29-11-05, 20:30
Εαν ενδιαφερεται κανεις, εχω να στειλω σχεδον ολα τα βιβλια του David Weber απο τις εκδοσεις Baen. Ολα ειναι στα Αγγλικα, ολα ειναι SF/Fantasy. Και πριν πεσετε να με φατε, το CD απο το οποιο θα αντλησω το υλικο ειναι επισημο του εκδοτικου οικου και συμπεριλαμβανεται στο τελευταιο βιβλιο του συγγραφεα - εχει επισης τυπωμενο στο εξωφυλλο "This disk and its contents mey be copied and shared but not sold".
Και επισης προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν θελω χρηματα. Στειλτε μου pm με email oσοι το θελετε.

Bhaal
30-11-05, 11:25
Πρέπει να χρεώσεις έξοδα ταχυδρομείου, εκτός κι αν σε πληρώνει ο Αγιος Βασίλης να μοιράσεις τα δώρα. :D

tzanerman
30-11-05, 19:47
Mπααα, απλα ελεγα να ζητησω 1 ευρω απο τον καθενα για τα εξοδα αποστολης email μεσω της αΔΣΛ... :D

Rama
30-11-05, 21:13
o Terry Prachet(t?) πως σας φαινεται αληθεια?
Πολύ καλός ...:thumbsup1

Bhaal
07-12-05, 22:44
Τζόναθαν Κόου, "Ο Κλειστός Κύκλος" (εκδόσεις Πόλις, μεταφρ. Λύο Καλοβυρνάς)
Η μπλερική Αγγλία από το 1999 και μετά -- ή πώς οι Άγγλοι δεν κατάλαβαν ότι ψηφίζοντας το Νέο Εργατικό Κόμμα δεν ψήφιζαν Αριστερά, αλλά τη συνέχεια της Θάτσερ.

Σαρκαστικό και καυστικό, γραμμένο με καθαρά βρετανικό φλέγμα και χιούμορ.

HIK248
17-12-05, 02:19
Ξεπέταξα και εγώ το Tales of the Otori καλή τριλογία,καλοι χρακτήρες και ιστορια με αρκετές δολοπλοκίες και ιντριγκες.

Πριν από αυτο ειχα διαβάσει το A Feast for Crows τέταρτο βιβλίο της γνωστής σειράς φαντασίας A song of ice and fire του George R R Martin.Είναι ένα ακόμα εξαιρετικό βιβλίο απο τον Μαρτιν,ίσως όχι τοσο καλό οσο τα 3 προηγούμενα αλλα ο πορνόγερος παραμένει κορυφή.Δεν μπορώ να περιμένω να βγεί το A Dance with Dragons να ξαναδώ τον τεράστιο Tyrion :worthy:

jog
17-12-05, 11:23
Τελείωσα το Illuminati.Πολύ καλό,καλύτερο από τον κώδικα.Επίσης τελείωσα και το Ο άνθρωπος αντίγραφο από τον νομπελίστα Σαραμαγκου.
Ξέκινησα το ψηφιακό οχυρό.Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

profitis
17-12-05, 11:52
Χριστούγεννα έρχονται,τι το καλύτερο να διαβάσω ένα-δυο βιβλιαράκια.Ειναι κρίμας να μην εκμεταλεύτω το μοναδικό προνόμιο που έχουμε δανειστική βιβλιοθήκη στο σχολείο μας.

Περιμένω προτάσεις περι ιστορικών βιβλιών,ιστορικων μυθιστορημάτων και ότι άλλο πιστεύετε πως αξιζει τον κόπο να διαβαστεί!

Bhaal
21-12-05, 11:04
Στις σελίδες 4 και 7 του παρόντος thread [δεν μου αρέσει η λέξη "νήμα"] υπάρχουν προτάσεις για ιστορικά βιβλία του Eric. J. Hobsbawm. Δεν ξέρω, όμως, αν θα τα βρεις στη σχολική βιβλιοθήκη.

tzanerman
21-12-05, 19:38
Φιλε προφητη, εαν δεν σε πειραζει να σε παρει λιγο απο κατω η φυση του ανθρωπινου γενους, σου συνιστω ανεπιφυλακτα να διαβασεις δυο απο τα βιβλια του Αντονυ Μπηβορ: Σταλινγκραντ & Βερολινο.
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι πολλες φορες μου ηρθε να τραβηξω τα μαλλια μου με τα γεγονοτα που περιγραφει... Παρα πολυ καλη ιστορικη ερευνα και φοβερη γλαφυρη γραφη...
Το καλυτερο που μπορω να γραψω γι'αυτα τα δυο βιβλια ειναι οτι θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικα αναγνωσματα σε ολους τους μαθητες, σε ολα τα σχολεια, σε ολες τις χωρες του κοσμου.

Bhaal
22-12-05, 12:55
εαν δεν σε πειραζει να σε παρει λιγο απο κατω η φυση του ανθρωπινου γενους,
Υπάρχει περίπτωση να διαβάσεις ιστορικά βιβλία και να μη σε πάρει από κάτω η εκτρωματική φύση του ανθρώπινου γένους; Άσε που αποδεικνύεται περίτρανα και η ρήση Ουδείς αναμάρτητος.
Μεγάλη μαυρίλα, αλλά πρέπει να ανοίγουμε τα ματάκια μας και το μυαλό μας.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!:christmas

tzanerman
22-12-05, 19:31
@Βhaal

Φιλε, οπως το ΄γραψες. Καλες Γιορτες και σε σενα.

Cafeeine
23-12-05, 03:12
Δεν είναι ακριβώς ανάγνωσμα που το παίρνεις στο κρεβάτι, αλλά αμα σας πέσει στα χέρια, προτείνω ένα νέο λεύκωμα που κυκλοφόρησε για την γέφυρα Ριου - Αντιρρίου. Έχει όλο το χρονικό της κατασκευής της γέφυρας, και άμα είχατε την απορία πως αναρτήθηκε, αυτό θα σας την λύσει.

vgiozo
23-12-05, 14:09
Γ. Καραμπελιάς - Η θεμελιώδης παρέκκλιση
Φιλοσοφικό, απαιτητικό βιβλίο πραγματεύεται την ίδια τη φιλοσοφία της ιστορίας της φιλοσοφίας, αντλεί γονιμα στοιχεία απ' όλο το φάσμα της, ασκεί κριτική στην ιστορικη διαλεκτική φιλοσοφία και σε συστατικα στοιχεία των επαναστατικων θεωριων, της σύγχρονης πραγματικότητας και των θεωριών που τη διαμόρφωσαν και εποπτεύει και επανασυγκροτεί μια εμπλουτισμένη φιλοσοφική διαλεκτική επαναστατική θεωρία...(τη θεμελιώδη παρέκκλιση)

lthanos
28-12-05, 10:48
Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα - και με ενθουσίασε - είναι το "Παράξενος Τζών" του Όλαφ Στάπλετον. Θέμα του είναι ο υπεράνθρωπος. Κατά τον Μ.Πανώριο, στον πρόλογο, είναι το καλύτερο βιβλίο που έχει γραφτεί για το εν λόγω θέμα. Ίσως λίγο υπερβολικό σχόλιο άλλα δείχνει ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό βιβλίο. Με βλέπω να τρέχω να αγοράσω και το "Κατασκευαστής των άστρων" του ιδίου συγγραφέα.
Θα ξεκινήσω τώρα το "Μυστικό" των Μονάλντι και Σόρτι (ιστορικό μυθιστόρημα). Είναι το 2ο βιβλίο μιας σειράς 4 βιβλίων που ξεκίνησε με το "Τυπωθήτω" (δεν είναι συνέχειες). Το "Τυπωθήτω" μου άρεσε πολύ οπότε συνεχίζω στο 2ο. Τα βιβλία σχολούνται με την περίοδο μετά το μέσο του 17ου αιώνα και βγάζουν στη φόρα αρκετά πραγματικά ιστορικά γεγονότα (για την Ευρώπη, το ρόλο του Βατικανού κλπ).

profitis
28-12-05, 11:28
Φιλε προφητη, εαν δεν σε πειραζει να σε παρει λιγο απο κατω η φυση του ανθρωπινου γενους, σου συνιστω ανεπιφυλακτα να διαβασεις δυο απο τα βιβλια του Αντονυ Μπηβορ: Σταλινγκραντ & Βερολινο.
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι πολλες φορες μου ηρθε να τραβηξω τα μαλλια μου με τα γεγονοτα που περιγραφει... Παρα πολυ καλη ιστορικη ερευνα και φοβερη γλαφυρη γραφη...
Το καλυτερο που μπορω να γραψω γι'αυτα τα δυο βιβλια ειναι οτι θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικα αναγνωσματα σε ολους τους μαθητες, σε ολα τα σχολεια, σε ολες τις χωρες του κοσμου.

Kαλημέρα και χρόνια πολλα σε όλους.


Σε όλες τις αναζητήσεις μέσω του net δεν μου έβγαζε τίποτα.Πήγα όμως στον Παπασωτηρίου στο The mall και τα βιβλία αυτά μαζί με ένα άλλο του συγγραφέα(Η Κρήτη) είχανε περίοπτη θέση. Τελικά τσίμπησα το Σταλιγκραντ αν και δεν έχω αρχίσει ακόμα να το διαβάζω.Εντωμεταξύ στο εξώφυλλο έκανε λόγω για 3 βραβεία! Πιστεύω πως άξιζε το 30ευρω... :p

Kthulhu
28-12-05, 16:49
Well, σε κανέναν δεν αρέσει αυτός που ευλογεί τα γένια του (δεν έχω κιόλας, ο ξυρισμένος), αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για το βιβλίο μου.

(Εκτός κι αν με γλύφουν για να τους γράψω στη διαθήκη μου και να τους αφήσω όλα τα χρέη που έχω με τον πΟΤΕ)

tzanerman
28-12-05, 19:28
Kαλημέρα και χρόνια πολλα σε όλους.


Σε όλες τις αναζητήσεις μέσω του net δεν μου έβγαζε τίποτα.Πήγα όμως στον Παπασωτηρίου στο The mall και τα βιβλία αυτά μαζί με ένα άλλο του συγγραφέα(Η Κρήτη) είχανε περίοπτη θέση. Τελικά τσίμπησα το Σταλιγκραντ αν και δεν έχω αρχίσει ακόμα να το διαβάζω.Εντωμεταξύ στο εξώφυλλο έκανε λόγω για 3 βραβεία! Πιστεύω πως άξιζε το 30ευρω... :p

Ερμ, δοκιμασες να βαλεις Beevor, Berlin και Stalingrand; Δοκιμασε επισης στο Αμαζον και, ακομα καλυτερα, στο play.com. Ψιλοακριβα το αγορασες...

Καλη Χρονια φιλε μου.

profitis
29-12-05, 00:09
Ερμ, δοκιμασες να βαλεις Beevor, Berlin και Stalingrand; Δοκιμασε επισης στο Αμαζον και, ακομα καλυτερα, στο play.com. Ψιλοακριβα το αγορασες...

Καλη Χρονια φιλε μου.

Λάθος το 30€.Ειχε 10% εκπτωση οπότε πήγε στα 27.Στο skroutz it(δεν παίζει να παραγγείλω απο έξω) μου το έβγαλε στα 30-31...

tzanerman
29-12-05, 23:48
Ξερω ενα καλο βιβλιοπωλειο στην Σοφοκλεους απ'οπου θα μπορουσες να το αγοραζες για 25. Εγω προτιμω να τα διαβαζω στα αγγλικα...

jog
30-01-06, 11:59
Προτείνω τον μαγικό κύκλο της Κάθριν Νέβιλ
Εκδόσεις Λιβάνη

http://www.livanis.gr/Images/Products/Normal/60721.jpg

Ποταμός Σνέικ, Άινταχο, 1989: H Άριελ Mπεν, ειδικός για τη διαχείριση τοξικών υλικών σ’ έναν απομονωμένο πυρηνικό σταθμό, βλέπει την τακτοποιημένη ζωή της να καταρρέει όταν ο ξάδερφός της δολοφονείται από αγνώστους. O τρομερός θάνατός του την καθιστά μοναδική δικαιούχο της οικογενειακής κληρονομιάς: μιας μυστηριώδους κρύπτης με χειρόγραφα που την οδηγούν στο θανάσιμο επίκεντρο μιας διεθνούς συνωμοσίας κι ενός μυστηρίου αιώνων.
Iεροσόλυμα, Σωτήριον Έτος 32: Tην τελευταία εβδομάδα της ζωής του Xριστού, ενώ ο κόσμος στέκεται στο κατώφλι ενός νέου κύκλου δύο χιλιάδων ετών, ο αυτοκράτορας Tιβέριος εργάζεται πυρετωδώς για να αποκρυπτογραφήσει τα σκόρπια στοιχεία ενός προαιώνιου γρίφου. Δε θα είναι ο μοναδικός. Γιατί όποιος συγκεντρώσει και ερμηνεύσει αυτά τα απόκρυφα στοιχεία θα κατακτήσει τη δύναμη να ελέγχει τη μοίρα ολόκληρης της οικουμένης...
Tώρα, στο κέντρο αυτού του κύκλου αρχαίων γρίφων, βρίσκεται η μοναδική γυναίκα που μπορεί να ενώσει τα νήματα σ’ ένα υφάδι: η Άριελ Mπεν. Ποιες παράξενες δυνάμεις είναι θαμμένες μέσα στα χειρόγραφα; Kαθώς η Άριελ διατρέχει τις ηπείρους για ν’ αποκαλύψει τα μυστικά του οικογενειακού της παρελθόντος, αρχίζει να ξεσκεπάζει λίγο λίγο την ανατριχιαστική αλήθεια της χιλιετίας που διανύουμε.

H Kάθριν Nέβιλ, συγγραφέας του μπεστ σέλερ Oχτώ, συνδυάζει τη συναρπαστική ιστορική μυθοπλασία με το σύγχρονο θρίλερ για να δημιουργήσει το Mαγικό Kύκλο - ένα εκπληκτικό μυθιστόρημα του αγώνα της ανθρωπότητας να τιθασεύσει τις δυνάμεις της γης και του ουρανού.
Συνδέοντας με τόλμη τους σύγχρονους χαρακτήρες της με υπαρκτά ιστορικά πρόσωπα -περιλαμβανομένων των Aποστόλων, του Kαλιγούλα, των Nαϊτών Iπποτών και του Tζένγκις Xαν-, η συγγραφέας μάς παρασύρει σ’ ένα συναρπαστικό ταξίδι από την άνοδο της Pωμαϊκής Aυτοκρατορίας ως την πτώση του Tείχους του Bερολίνου. O Mαγικός Kύκλος είναι ένα έπος της εποχής μας πλούσιο σε δράση που αιχμαλωτίζει τον αναγνώστη.

DieSeLgone
11-02-06, 01:01
Κοιτάξτε αριστερά <-- (avatar speaking...)
"Η Δίκη" του Φράντς Κάφκα... Εκδόσεις Γράμματα. Το κλασικό!! Πραγματεύεται την γραφειοκρατία, την αποξένωση του ανθρώπου, το πώς λειτουργεί η δικαιοσύνη, το κοινωνικό σύστημα κ.τλ. Στον Έλληνα έρχεται γάντι... ;)
Αν δεν κάνω λάθος έχει ανέβει και θεατρική παράσταση με το εν λόγω θέμα και τίτλο...

Bhaal
11-02-06, 01:23
Ξέχασες να αναφέρεις και τον Πύργο του ιδίου.
Λιγότερο διαβασμένο, φαντάζομαι, αλλά από τις καλύτερες στιγμές της λογοτεχνίας.

DieSeLgone
11-02-06, 01:55
Ξέχασες να αναφέρεις και τον Πύργο του ιδίου.
Λιγότερο διαβασμένο, φαντάζομαι, αλλά από τις καλύτερες στιγμές της λογοτεχνίας.
Διαβασμένο σε βρίσκω... και μ' αρέσει... ;)
Να σου πω "Ο Πύργος" με τράβηξε περισσότερο, είχε πολύ καλή ατμόσφαιρα κατά τη γνώμη μου, απλά το γεγονός ότι είναι ένα έργο ημιτελές, ίσως στεναχωρούσε ορισμένους, γι' αυτό δεν το πρότεινα... :redface:

Και τα δύο πάντως είναι ότι πρέπει για το χειμώνα... :oneup:

Ianos7
14-02-06, 19:19
Διάβασα το βιβλίο του Λώρυ που πρότεινε ο Σταύρος στην αρχή αυτού του νήματος και πραγματικά ήταν μαγεία!!! Το συνιστώ με τη σειρά μου σε όλους ανεπιφύλακτα!

Όπως θα συνιστούσα και τα συγκεντρωμένα Πεζογραφήματα του Χειμωνά που κυκλοφόρησαν πέρυσι από τον Καστανιώτη.

Εκεί να δείτε εμπειρία... Ισως ο σημαντικότερος σύγχρονος Έλληνας Λογοτέχνης. Με Λ!!!

manoulamou
01-03-06, 21:44
Μολις ειδα τον Νικου Δημου στην ΕΤ1.
Ο,τι και να διαβασεις -αν σου αρεσουν τα δοκιμια-
δεν θα χασεις υπαρχουν: τα 50 χρονια, εμενα με τρελλανε παλια
"η δυστυχια του να εισαι Ελληνας", λιγο πιο προσφατο το
http://www.ndimou.gr/books1_gr.asp και το απολαυστικοτατο
"Ειρωνικο Νεοελληνικο Λεξικο' με ολα τα κλισε της καθημερινοτητας μας.

dracula
10-03-06, 23:17
Δυο τρια προσφατα και μη αναγνωσματα κι απο μενα:

Ο Ιστορικος (Elizabeth Kostova)
Αν η καρδιά σας φτερουγίζει στη σκέψη των ερειπωμένων κάστρων και η φαντασία σας εξερευνά τις κρύπτες μεσαιωνικών μοναστηριών τις νύχτες με πανσέληνο, το μυθιστόρημα αυτό θα σας κρατήσει ξάγρυπνους μέχρι την τελευταία συναρπαστική του σελίδα. Η αφήγηση ξεκινά στο Άμστερνταμ το 1972, όταν μια έφηβη ανακαλύπτει στη βιβλιοθήκη του διπλωμάτη πατέρα της ένα αξιοπερίεργο βιβλίο, που χρονολογείται από την εποχή του Μεσαίωνα, και κάμποσες κιτρινισμένες από το χρόνο επιστολές. Οι επιστολές αυτές περιέχουν στοιχεία για μία από τις σκοτεινότερες δυνάμεις που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα: τον Βλαντ τον Aνασκολοπιστή, ηγεμόνα της Βλαχίας, η σκληρότητα του οποίου γέννησε και έθρεψε το μύθο του Δράκουλα. Η κοπέλα πρέπει τώρα να αποφασίσει αν θα αναμειχθεί σε μια έρευνα στην οποία γενιές ιστορικών διακινδύνευσαν την υπόληψή τους, την πνευματική τους ισορροπία μα και την ίδια τους τη ζωή. Από τα ήρεμα κανάλια του Άμστερνταμ στην πολύβουη Κωνσταντινούπολη και από τα παμπάλαια μοναστήρια των Ανατολικών Πυρηναίων μέχρι την καρδιά της Ανατολικής Ευρώπης, από την ηγεμονία των Βυζαντινών και των Οθωμανών μέχρι κατακτητές του αιώνα μας, όπως οι Σοβιετικοί, από το παρόν στο παρελθόν, ανατρέχοντας πάλι στο σήμερα, οι ήρωες αναζητούν την αλήθεια για τον Βλαντ Δράκουλα και την άχρονη συμφωνία που ίσως διατήρησε ζωντανό το τρομερό του έργο μέσα στους αιώνες. Tο μυθιστόρημα "O ιστορικός", μέσα από τις σχέσεις των ηρώων και τη συνεχή ροή της πλοκής, πραγματεύεται ένα αρχαίο μυστήριο, έναν κλασικό μύθο που προσεγγίζεται από τη σύγχρονη έρευνα, υπενθυμίζοντας στον αναγνώστη ότι η αλήθεια της Ιστορίας αποδεικνύεται τελικά μόνο μέσα από την ίδια της την εξέλιξη. Aνατρέχοντας στα παιδικά της χρόνια, τότε που ο πατέρας της της διάβαζε ιστορίες για το μύθο του Δράκουλα, η συγγραφέας ξεκίνησε μια δεκαετή έρευνα σχετικά με το θέμα. Kαρπός της έρευνάς της είναι το μυθιστόρημα "O ιστορικός".

Παρα πολυ καλη γραφη, με εχει στην πλοκη του εργου:p

Αμερικανικο Ταμπλοϊντ (James Ellroy)
Βρισκόμαστε πίσω, και κάτω, από τις σκηνές της εκλογής του JFK στο προεδρικό αξίωμα, του Κόλπου των Χοίρων, της δολοφονίας του Ντάλλας τον Νοέμβριο του 1963 - και του υπόκοσμου που συνδέει το Μαϊάμι, το Λος Aντζελες και την Ουώσινγκτον.
Όπου η CIA, η Μαφία, ο Τζ. Ένγκαρ Χούβερ, ο Χάουαρντ Χιούζ, ο Τζίμμυ Χόφφα, Κουβανοί πολιτικοί εξόριστοι και διάφορα ανεξέλεγκτα στοιχεία συνωμοτούν σε μια συγκαλυμμένη αναρχία...
Όπου τα σωστά ναρκωτικά, η σωστή ποσότητα μετρητών, ο σωστός φόνος, αγοράζουν για μια στιγμή την τιμιότητα ενός άντρα...
Όπου τρεις λιποτάκτες υπηρέτες του νόμου -ένας πρώην αστυνομικός της αστυνομίας του Λος Aντζελες και δύο πράκτορες του Εφ Μπι Αι- διαμορφώνουν γεγονότα με τη δριμύτητα της απληστίας και του μίσους τους, καλπάζοντας με άγριους πυροβολισμούς μέσα στη ροή της ιστορίας...
Η απόλυτα ρεαλιστική απόδοση της πραγματικότητας, σήμα κατατεθέν του Ελλρόυ, η σκληρή γλώσσα και ο αμείλικτος αφηγηματικός ρυθμός περιέχονται εδώ σε αφθονία που ηλεκτρίζει και επιστρατεύονται σε ένα μυθιστόρημα εξίσου σοκαριστικό και τολμηρό όσο οτιδήποτε έχει γράψει: μια μυστική ιστορία που εστιάζει σε μια εποχή η οποία παραμένει στο σκοτάδι των μυστικών και την ξεσκεπάζει με εκρηκτικό τρόπο. [...]

Ισως ο καλυτερος συγγραφεας noir. Εχει γραψει και αλλα εργα οπως "Λος Αντζελες: εμπιστευτικο", "Ρεκβιεμ για τον Μπραουν", "Το μεγαλο πουθενα - big nowhere", "Λευκη Τζαζ", "Μαυρη Νταλια", ολα τους διαμαντια για τους λατρεις του ειδους.

dracula
10-03-06, 23:23
Επισης, χωρις πολλα σχολια, γιατι τα θεωρω εξαιρετικα:

Ιστορία του Νεοελληνικου Κρατους - Βασιλης Ραφαηλιδης
(δειτε και τα υπολοιπα του εξαιρετικου συγγραφεα --ειτε συμφωνεις, ειτε διαφωνεις μαζι του-- απο τις "Εκδοσεις του 21ου")

Τα σχολια του Τριτου - Μανος Χατζιδακις
(κειμενα απο τις ραδιοφωνικες εκπομπες)

Το αλφαβηταρι του Διαβολου - Ambrose Bierce
(δειγμα στην υπογραφη, απλα υπεροχο, και γραμμενο στα τελη του 19ου αιωνα)

vgiozo
15-03-06, 13:22
J.P Vernant - M. Detienne, Μητις - Η πολύτροπη νόηση στην Αρχαία Ελλάδα, μτφρ. Ι. Παπαδοπούλου, εκδ. Δαίδαλος. Αθήνα 1993.

Δεν πρόκειται για λογοτεχνία προφανώς αλλά για μελέτη της ιστορίας της σκέψης, της μυθολογικής διάστασης της νόησης και των πλαγίων "τρόπων" της, της ρητορικής και σοφιστικής παράδοσης και της αντίθεσης με την φιλοσοφία του Πλάτωνα αλλά και της πρόσληψής τους στον Αριστοτέλη...
τόσο αφηγηματικό όσο και κριτικό το βιβλίο διαβάζεται απο κάποιον που έχει σχετικό υπόβαθρο μάλλον εύκολα, και η μετάφραση στέκεται αρκετά καλά στο μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου...

mich83
15-03-06, 13:36
Οι πύλες της φωτιάς - Στήβεν Πρεσφιλντ

Αναφέρεται στην μάχη των θερμοπυλών. Δεν είναι όμως μια ιστορική έρευνα. Είναι ένα ιστορικό λογοτέχνημα. Για την ακρίβεια η μάχη των θερμοπυλών αυτή καθεαυτή είναι οι τεέυταίες σελίδες του βιβλίου. Ξεκίνησα να το διαβάζω με μεγάλες επιφυλάξεις. Το τελείωσα εκστασιασμένος.
Παραθέτω κάποια σχόλια με τα οποία συμφωνώ απόλυτα.

"Σπάνια ένας συγγραφέας καταφέρνει να αναπλάσει μια ιστορική στιγμή με τόση μαστοριά, αυθεντικότητα και ψυχολογικό βάθος. Ο Στίβεν Πρέσφιλντ δεν ήταν στις θερμοπύλες το 480 π.Χ., αλλά όταν τελειώσετε το βιβλίο θα νομίζετε ότι ήταν, κι εσεις μαζί". - Nelson DeMille

"O Πρέσφιλντ ξαναζωντανεύει με εκληκτικό τρόπο τη μάχη των θερμοπυλών. Όπως ακριβώς ο Τσαρλσ Φρειζιερ τον Αμερικανικό εμφύλιο στο Παγερο Βουνό. Όταν τελειώσετε το βιβλίο, θα έχετε την αίσθηση ότι πολεμήσατε δίπλα δίπλα με τους Σπαρτιάτες. Είναι ένα ομηρικό μυθιστόρημα. - Pat Conroy

Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σας πείσω. Το θέλω πολύ είναι η αλήθεια. Και το θέλω πολύ γιατί μετά από αυτό το βιβλίο βλέπουμε πολλά πράγματα με άλλο μάτι. Και πράγματα δικά μας, ολόδικα μας. Αν κάποιος το διαβάσει ας μου στείλει ένα πι εμ να μου πει αν συμφωνεί ή όχι.

edge_xania
21-03-06, 01:49
Επισης καλο του Πρέσφιλντ ειναι οι Ανεμοι Πολεμου...Παλι ιστορικό λογοτέχνημα εμπνευσμενο απο τις εξελιξεις στη διαρκεια του Πελοπονησιακου Πολεμου...Εστιαζει ποιο πολυ στην ιστορικη μορφη του Αλκιβιαδη...

Και οποιοι εχουν διαβασει τα τελεια απο ιστορικης σκοπιας βιβλια του Beevor θα δουν πολλες ομοιοτητες στην επεκτατικη πολιτικη Γερμανων και Αθηναιων...Ακομα και η καταστροφη τους σε Σταλινγκραντ και Σικελια ειναι ουσιαστικα ιδια...Τελικα αν οι πολιτικοι διαβαζαν ιστορια θα διδασκονταν απο τα λαθη του παρελθοντος...

profitis
21-03-06, 18:47
Οι πύλες της φωτιάς - Στήβεν Πρεσφιλντ

Αναφέρεται στην μάχη των θερμοπυλών. Δεν είναι όμως μια ιστορική έρευνα. Είναι ένα ιστορικό λογοτέχνημα. Για την ακρίβεια η μάχη των θερμοπυλών αυτή καθεαυτή είναι οι τεέυταίες σελίδες του βιβλίου. Ξεκίνησα να το διαβάζω με μεγάλες επιφυλάξεις. Το τελείωσα εκστασιασμένος.
Παραθέτω κάποια σχόλια με τα οποία συμφωνώ απόλυτα.

"Σπάνια ένας συγγραφέας καταφέρνει να αναπλάσει μια ιστορική στιγμή με τόση μαστοριά, αυθεντικότητα και ψυχολογικό βάθος. Ο Στίβεν Πρέσφιλντ δεν ήταν στις θερμοπύλες το 480 π.Χ., αλλά όταν τελειώσετε το βιβλίο θα νομίζετε ότι ήταν, κι εσεις μαζί". - Nelson DeMille

"O Πρέσφιλντ ξαναζωντανεύει με εκληκτικό τρόπο τη μάχη των θερμοπυλών. Όπως ακριβώς ο Τσαρλσ Φρειζιερ τον Αμερικανικό εμφύλιο στο Παγερο Βουνό. Όταν τελειώσετε το βιβλίο, θα έχετε την αίσθηση ότι πολεμήσατε δίπλα δίπλα με τους Σπαρτιάτες. Είναι ένα ομηρικό μυθιστόρημα. - Pat Conroy

Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σας πείσω. Το θέλω πολύ είναι η αλήθεια. Και το θέλω πολύ γιατί μετά από αυτό το βιβλίο βλέπουμε πολλά πράγματα με άλλο μάτι. Και πράγματα δικά μας, ολόδικα μας. Αν κάποιος το διαβάσει ας μου στείλει ένα πι εμ να μου πει αν συμφωνεί ή όχι.


To διάβασα τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε...Απλα αριστούργημα.Το συστήνω και εγώ ανεπιφύλακτα.

Garry
20-07-06, 22:19
Mήπως ξέρετε αν κυκλοφορεί μεταφρασμένο το Mικροι θεοί του Terry Pratchett;
Έχω ακούσει οτι είναι πολύ καλό και επειδή τώρα αρχίζω να ασχολούμε με τα βιβλία λέω να αρχίσω απο αυτό.

Cafeeine
20-07-06, 23:06
Garry, δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί, αλλά ελπίζω να το βρεις. Προσωπικά έχω διαβάσει το Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εχω δει κάποια βιβλία του Πρατσετ απο το Παρα Πέντε, οπότε ψάξε το απο εκεί.

Garry
20-07-06, 23:15
Σ'ευχαριστώ.Θα ψάξω να το βρώ έστω και στα αγγλικά.

manoulamou
21-07-06, 09:13
Mήπως ξέρετε αν κυκλοφορεί μεταφρασμένο το Mικροι θεοί του Terry Pratchett;
Έχω ακούσει οτι είναι πολύ καλό και επειδή τώρα αρχίζω να ασχολούμε με τα βιβλία λέω να αρχίσω απο αυτό.

Σ'ευχαριστώ.Θα ψάξω να το βρώ έστω και στα αγγλικά.

Μεταφρασμενα εργα του:
http://www.para-pente.com/htdocs/para_pente_books_fiction.htm
http://www.protoporia.gr/protoporia/findresults_simple.asp?mscssid=2PGQ4VKL8RCC9LJA0NL5NC7NMP0V9NF9

Garry
21-07-06, 11:27
Δε το βρήκα πουθενά ούτε στα e-καταστήματα το έχουν:(

vgiozo
21-07-06, 11:57
Mετά τον Εμπειρισμό - Φιλοσοφία και σύγχρονες θεωρητικές αναζητήσις στις επιστήμες του ανθρώπου, επιμ. Quentin Skinner, μτφρ. Χρ.Μαρσέλλος - Κ.Χατζής, εκδ. Κάτοπτρο, Αθήνα 2006

τίτλος πρωτοτύπου: The Return of Grand Theory in the Human Sciences, Cambridge University Press, Cambridge 1990.

Απο την εισαγωγή:
"Κατά το τελευταίο τέταρτο του 20ου αιώνα, πολλές ουτοπικές κοινωνικές φιλοσοφίες τέθηκαν σε εφαρμογή και πάλι και απετέλεσαν αντικείμενο διαπρύσιων κηρυγμάτων...ο μαρξισμός αναβίωσε και άνθισε σε μια ποικιλία μορφών που σχεδόν μας αφήνει αναυδους...η ψυχανάλυση απέκτησε νέο θεωρητικό προσανατολισμό με το έργο του Lacan και των οπαδών του...ο Habermas και άλλα μέλη της Σχολής της Φρανκφούρτης συνέχισαν να σκέφτονται τις παραλληλίες ανάμεσα στις θεωρίες του Marx και του Freud...το γυναικείο κίνημα προσέθεσε στη συζήτηση μια ολόκληρη σειρά απο παραγνωρισμένες έως τότε ιδέες και παραμελημένα επιχειρήματα...και μέσα σε όλον αυτό τον αναβρασμό οι εμπεριστικές και θετικιστικές ακροπόλεις της αγγλόφωνης κοινωνικής φιλοσοφίας απειλήθηκαν και υπονομεύτηκαν απο επάλληλες ερμηνευτικές, στρουκτουραλιστικές, μεταεμπειριστικές, αποδομιστικές και άλλες ορδές, που εισέβαλαν ορμητικά κατα κύματα...

...Τώρα πια, με τους κονιορτούς της μάχης να κατακάθονται, ήρθε η ώρα της απογραφής κι αυτό ακριβώς προσπαθήσαμε να κάνουμε με τουτο το βιβλίο. Εστιάσαμε τη προσοχή μας σε μια σειρά στοχαστών (H.G.Gadamer, J.Rawls, J.Derrida, M.Foucault, T.Kuhn, J.Habermas, L.Althusser, C.Levi-Strauss, ιστορικοί των Annales) οι οποίοι έπαιξαν, κατά τη γνώμη μας, ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο στις αλλαγές που επήλθαν στις θεωρητικές μας πεποιθήσεις. Συγχρόνως, όμως, προσπαθήσαμε να τους τοποθετήσουμε μέσα σε ευρύτερες θεωρητικές παραδόσεις, προκειμένου να καταδείξουμε τον γενικότερο χαρακτήρα των αναστατώσεων και μεταβολών που οδήγησαν στην ανασυγκρότηση των επιστημών του ανθρώπου κατά την τελευταία εικοσιπενταετία [...]"

Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, καλά άρθρα και αρκετά καλή μετάφραση...

manoulamou
21-07-06, 21:18
Αναπαραγωγη του τελευταιου ενημερωτικου δελτιου του www.e-shop.gr: (http://www.eshop.gr/newsletter/mail-060720.html)
Βιβλια για το καλοκαιρι με ενδιαφερουσες προτασεις οπως
Εν ψυχρω: Τρουμαν Καποτε DUNE Η αδελφοτητα...
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΑΧΝΙΑΣΜΕΝΑ ΚΡΑΝΙΑ:ΜΠΗΡΣ ΑΜΠΡΟΣ

vgiozo
08-09-06, 13:39
John M. Hobson, Οι Ανατολικές Ρίζες του Δυτικού Πολιτισμού, εκδ. Κέδρος

"Συχνά υιοθετείται η άποψη ότι οι ρίζες του ευρωπαϊκού πολιτισμού ανάγονται στην Αρχαία Ελλάδα και ότι η Ανατολή παρέμενε αδρανής στην εξέλιξη της Ιστορίας.
...
Ο John M. Hobson επιδιώκει να διαλύσει το μύθο της μοναδικότητας του Δυτικού πολιτισμού, το μύθο της Ιταλικής πρωτοπορίας, το μύθο του Βάσκο ντε Γκάμα. Το μύθο του Δυτικού φιλελεύθερου κράτους και του μύθο του κινεζικού απομονωτισμού...

Η Ευρώπη σε όλη την πορεία ανάπτυξής της αφομοίωσε τις ιδέες, την τεχνολογία τους θεσμούς από:
- την Ισλαμική και την Αφρικανική πρωτοπορία
- την Κινεζική πρωτοπορία διακυβέρνησης, διαχωρισμού των εξουσιών και του κράτους δικαίου
- την Ινδία, την Ιαπωνία και τη Νοτιοανατολική Ασία.
Ο κόσμος ήταν πολύ περισσότερο παγκοσμιοποιημένος απ' όσο θεωρούμε"


-- Fernard Braudel, Η Γραμματική των Πολιτισμών, Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης

mssssee3
09-09-06, 17:28
Η σειρά DUNE είναι λίγο ακαταλαβίστικη βέβαια αλλά συνάμα ωραία!!!:worthy: :worthy:
http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic26223_1.gif

apxwv
10-09-06, 13:35
έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο "ο πρώτος άνθρωπος" του Αλμπέρ Καμύ? έχω ακουσει καλά λογια από 2 άτομα αλλά τίποτα περισσοτερο.

manoulamou
10-09-06, 13:50
έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο "ο πρώτος άνθρωπος" του Αλμπέρ Καμύ? έχω ακουσει καλά λογια από 2 άτομα αλλά τίποτα περισσοτερο.
Ενδιαφερον φαινεται, λεω κι εγω να το παρω:hmm:
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: «Τελικά, θα μιλήσω γι' αυτούς που αγαπούσα», γράφει ο συγγραφέας Αλμπέρ Καμί σε μια σημείωση γιατο βιβλίο του Ο Πρώτος 'Ανθρωπος. Το σχέδιο αυτού του μυθιστορήματος, που ο συγγραφέαςδούλεψε λίγο πριν από το θάνατό του, ήταν φιλόδοξο. Είχε πει μάλιστα κάποτε πως οι συγγραφείς«διατηρούν την ελπίδα να ξαναβρούν τα μυστικά μιας παγκόσμιας τέχνης που, με ταπεινότητα κιανωτερότητα, θα ανάσταινε επιτέλους τα πρόσωπα στη σάρκα τους και τη διάρκειά τους».
Ξεκινώντας, έθεσε τα θεμέλια αυτού που αποτελούσε την αφήγηση της παιδικής ηλικίας του «πρώτουανθρώπου» του. Αυτή η πρώτη γραφή είναι αυτοβιογραφική, χαρακτηριστικό που σίγουρα δε θαπαρέμενε στην τελική απόδοση του μυθιστορήματος. Όμως αυτή η αυτοβιογραφική πλευρά είναι σήμεραπολύτιμη. Ο Καμί διηγείται εδώ, χρησιμοποιώντας χιλιάδες άγνωστες λεπτομέριες, τη γέννηση στηνάγρια Ανατολική Αλγερία. Την απουσία του πατέρα, που σκοτώθηκε στην αρχή κιόλας του Α'Παγκοσμίου Πολέμου, έτσι ώστε ο γιος να γίνει «ο πρώτος άνθρωπος». Τις μέρες των παιδικώνχρόνων στην Μπελκούρ, στη «φτωχική γειτονιά» του Αλγερίου, μέσα σ' ένα περιβάλλον στερημένοαπ' όλα και αγράμματο. Τις χαρές των ταπεινών. Το σχολείο, την εκ θαύματος επέμβαση τουδασκάλου, που θα βοηθήσει το παιδί να συνεχίσει τις σπουδές του, έναν ολόκληρο μικρόκοσμο,άλλοτε ευτράπελο και ζεστό, άλλοτε σκληρό, και πρόσωπα φτιαγμένα από αγάπη, όπως η μητέρα του,πάντα σιωπηλή. Αυτές οι εικόνες δε συγκροτούν μονάχα μια γλαφυρή ιστορία, αλλά και μιασυνταρακτική εξομολόγηση.
Όταν ο αναγνώστης διαβάσει αυτές τις σελίδες, θα δει να εμφανίζονται οι ρίζες της μελλοντικήςπροσωπικότητας του Καμί, η ευαισθησία του, η γέννηση της σκέψης του, οι αιτίες της πολιτικήςτου στράτευσης. Θα καταλάβει γιατί, σ' όλη του τη ζωή, ο Αλμπέρ Καμί θέλησε να μιλά εν ονόματιαυτών που δεν τους επιτρέπεται ο λόγος.
http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=39297&mscssid=KU9E6XMPV1WH9MKBDNEXTCNAA69B2EBA
http://www.amazon.com/First-Man-Vintage-International/dp/0679768165/sr=8-11/qid=1157885496/ref=pd_bbs_11/002-9299767-6034435?ie=UTF8&s=books

metalmike
13-09-06, 19:22
Το "Εκσταση" του Μενελαου Λουντεμη ειναι επισης πολυ ωραιο βιβλιο!

vgiozo
18-09-06, 10:11
Michel Senellart, Μακιαβελισμός και Κρατική σκοπιμότητα, μτφρ. Δ. Αθανασάκης, Βιβλιοπωλείον της Εστίας, Αθήνα 1997 (τίτλος πρωτοτύπου "Machiavelism et raison d' Etat", Presses Universitaires de France, 1989)...

Ενα πολύ ενδιαφέρον, επίκαιρο βιβλιαράκι 150 σελίδων...διαβάζεται μονορούφι...

stelpas
01-10-06, 04:00
Προτεινω "ΤΟ ΛΑΘΟΣ" Αντ.Σαμαρακης.
Αστυνομικο-ψυχολογικο μυθιστορημα.
Δεν περιμενα να με ρουφηξει τοσο.Περασαν γυρω στα 8 χρονια απο τοτε που το διαβασα και ακομα θυμαμαι "σκηνες".

Επισης την "Ασκητικη" του Ν.Καζαντζακη.
Ευαγγελιο.

Ακομα, "ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΡΑΣΙ" Mary Renault
Ποσο ομορφα θα ηταν αν μαθαιναμε την αρχαια Ελλαδα στο σχολειο, μεσα απο τετοια καταπληκτικα μυθιστορηματα σαν και αυτο.
Παρα πολυ καλο.

"E=mc2" Σε 500 σελιδες η "βιογραφια" της διασημης εξισωσης.Πως φτασαμε ως αυτη.Μαθαινουμε ακομα και την ιστορια του (=)ισον.

Αυτα προς το παρον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.