PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ : Αναγνωστικές Προτάσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

sonic
29-05-07, 21:25
Ελάτε βρε παιδιά, αδιάφορος μπορεί να είναι, αλλά ανιαρός σίγουρα όχι. Δεν είναι "βαρύς", αλλά είναι πολύ ευχάριστος να τον διαβάζεις και σίγουρα καλύτερος απο το να δεις τηλεόραση.

jog
03-09-07, 08:22
Τελείωσα σχετικά πρόσφατα τα

Ρίτσαρντ Μπαχ - Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον (διαβάστε το άμεσα,ένα πολύ ωραίο βιβλίο που παρομοιάζει πολύ επιτυχημένα τον άνθρωπο ως γλάρο

Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία (Πολύ ποιοτικό βιβλίο από τον νομπελίστα Κέρτες).Μικρό,και όχι ιδιαίτερα <βαρύ>,παρόλα αυτά με μεγάλη λογοτεχνική αξία

Στέφεν Κίνγκ - Η ιστορία της Λίσι (ένα βιβλίο για την αγάπη και το δέσιμο των ανθρώπων,με τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής του Κίγνκ,ο οποίος μεγαλουργεί στο συγκεκριμένο βιβλίο)

και τέλος τον 7ο Χάρι Πόττερ που ακόμα δεν ξεκίνησα

manoulamou
03-09-07, 09:51
ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=292379&mscssid=4FR6VGTH6G9H9H7NE3PCMRF8P7T1B5T2) Συγγραφέας: Kertesz, Imre
Εκδοτικός Οίκος: ΚΕΔΡΟΣ Σελίδες: 105
ISBN: 9789600434651
Σύντομη περιγραφή;)
Μια δικτατορία κάπου στη Λατινική Αμερική. Μια απλή και συνάμα παράλογη ιστορία. Με κυνικούς δράστες και βουβούς μάρτυρες. Ένας ανυποψίαστος αστυνομικός που πιστεύει ότι όλα γίνονται για το καλό της πατρίδας. Ένας ονειροπόλος αστός που οραματίζεται την επανάσταση σαν σωτήρια έξοδο από το χλιαρό κενό της ζωής του. Ανάμεσά τους το Σώμα, η πιο επίλεκτη μονάδα του καθεστώτος. Το Σώμα που κινεί τα νήματα τόσο του νόμου όσο και της παρανομίας. Το Σώμα που προωθεί ανθρώπους τυφλούς απέναντι στην αλήθεια. Το Σώμα που παρακολουθεί ανυποψίαστους πολίτες. Το Σώμα που ανακρίνει, φυλακίσει, βασανίζει, πνίγει κάθε εστία αντίστασης. Το Σώμα που ξέρει να εξαφανίσει τα ίχνη κάθε αποτρόπαιης πράξης του. Ή που έτσι νομίζει...Ένα διαχρονικό έργο για την κατάχρηση εξουσίας και τους μηχανισμούς βασανιστηρίων.
Η "Αστυνομική ιστορία", που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1977 στην Ουγγαρία με τίτλο "Η κατάθεση ενός πράκτορα", κατέχει ξεχωριστή θέση ανάμεσα στα έργα του νομπελίστα συγγραφέα Ίμρε Κέρτες.

freddy
04-09-07, 10:55
Τελείωσα σχετικά πρόσφατα τα

Ρίτσαρντ Μπαχ - Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον (διαβάστε το άμεσα,ένα πολύ ωραίο βιβλίο που παρομοιάζει πολύ επιτυχημένα τον άνθρωπο ως γλάρο

Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία (Πολύ ποιοτικό βιβλίο από τον νομπελίστα Κέρτες).Μικρό,και όχι ιδιαίτερα <βαρύ>,παρόλα αυτά με μεγάλη λογοτεχνική αξία

Στέφεν Κίνγκ - Η ιστορία της Λίσι (ένα βιβλίο για την αγάπη και το δέσιμο των ανθρώπων,με τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής του Κίγνκ,ο οποίος μεγαλουργεί στο συγκεκριμένο βιβλίο)

και τέλος τον 7ο Χάρι Πόττερ που ακόμα δεν ξεκίνησα

εχει βγει το 7ο Χάρι Πόττερ?

Cafeeine
04-09-07, 10:57
εχει βγει το 7ο Χάρι Πόττερ?

Η αγγλική έκδοση ναι, δεν νομίζω η ελληνική μετάφραση

freddy
04-09-07, 11:01
α δεν ξανακανω το λαθος να το διαβασω στα αγγλικα....

manoulamou
04-09-07, 11:32
Η αγγλική έκδοση ναι, δεν νομίζω η ελληνική μετάφραση
Δικιο εχεις:):
http://www.ianos.gr/TitleZoom.asp?Id=0189017

Cafeeine
04-09-07, 13:16
Και 27 ευρώ; Απο Αγγλία μου κόστισε 19 ευρώ (με μεταφορικά)

manoulamou
04-09-07, 13:22
Και 27 ευρώ; Απο Αγγλία μου κόστισε 19 ευρώ (με μεταφορικά)
18,90 εχει στην Πρωτοπορια (http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=295656&mscssid=4FR6VGTH6G9H9H7NE3PCMRF8P7T1B5T2)!:)

tzanerman
17-09-07, 19:51
Δημοσιευω αυτη την ειδηση και στο "Science fiction & fantasy λογοτεχνία", αλλα και στο "ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ : Αναγνωστικές Προτάσεις".

Πεθανε εχθες Κυριακη ο Robert Jordan, συγγραφεας της φανταστικης λογοτεχνιας, γνωστος περισσοτερο για τη σειρα του Wheel of time, αλλα και για μια σειρα βιβλιων με ηρωα τον Κοναν τον Βαρβαρο. Επασχε απο σπανια ασθενεια του αιματος, η οποια και ειχε διαγνωσθει το 2006. Περισσοτερα για τη ζωη και το εργο του:

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Jordan

freddy
27-10-07, 21:09
εχει κανεις διαβασει της katherine Neville, κατι αλλο εκτος του ''οχτω'' , ''το στοιχημα'' και ''Μαγικος Κυκλος''??
γιατι ψαχνω και αλλα βιβλια της αλλα δε βρισκω.

tzanerman
28-10-07, 13:21
Δεν εχει γραψει αλλα...

http://www.fantasticfiction.co.uk/n/katherine-neville/

vasilis21
01-11-07, 04:29
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται καποια βιβλια στα αγγλικα τα οποια να μην ειναι πολυ δυσκολα στη γλωσσα που χρησιμοποιει ο συγγραφεας και να μην ειναι και βαρετα!! Τελευταια διαβασα το State of Fear του Michael Crichton και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερων, επισης καπου διαβασα και για το Jitterbug Perfume του Tom Robbins, το εχει διαβασει κανεις? Αν ναι ας μου πει τη γνωμη του!

profitis
04-11-07, 01:20
Φιλε προφητη, εαν δεν σε πειραζει να σε παρει λιγο απο κατω η φυση του ανθρωπινου γενους, σου συνιστω ανεπιφυλακτα να διαβασεις δυο απο τα βιβλια του Αντονυ Μπηβορ: Σταλινγκραντ & Βερολινο.
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι πολλες φορες μου ηρθε να τραβηξω τα μαλλια μου με τα γεγονοτα που περιγραφει... Παρα πολυ καλη ιστορικη ερευνα και φοβερη γλαφυρη γραφη...
Το καλυτερο που μπορω να γραψω γι'αυτα τα δυο βιβλια ειναι οτι θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικα αναγνωσματα σε ολους τους μαθητες, σε ολα τα σχολεια, σε ολες τις χωρες του κοσμου.




Kαλημέρα και χρόνια πολλα σε όλους.


Σε όλες τις αναζητήσεις μέσω του net δεν μου έβγαζε τίποτα.Πήγα όμως στον Παπασωτηρίου στο The mall και τα βιβλία αυτά μαζί με ένα άλλο του συγγραφέα(Η Κρήτη) είχανε περίοπτη θέση. Τελικά τσίμπησα το Σταλιγκραντ αν και δεν έχω αρχίσει ακόμα να το διαβάζω.Εντωμεταξύ στο εξώφυλλο έκανε λόγω για 3 βραβεία! Πιστεύω πως άξιζε το 30ευρω... :tongue:



Αυτες τις μέρες τελειώνω το Βερολίνο,του Antony Beevor. Πριν διετία παρακαλώ μου τα είχε προτείνει ο Tzaneman.Το Σταλιγκραντ το είχα διαβάσει ήδη απο τότε ενω το Βερολίνο το πήρα πριν κανα μήνα...

Ενα έχω να πω,tzanerman :respekt:...
Επαυξάνω σε ότι λέει ο tzanerman και επιπλέον όλα αυτα τα συνδιάζει άψογα.Αναλυτική περιγραφη των μαχων,των διπλωματικών εξελίξεων,της κατάστασης των αμάχων και η συμπεριφορά των στρατηγών και του στρατού στα γυναικοπαιδα σε συνδιασμό με κριτική και γεγονότα κυριολεκτικά στο παρασκήνιο...

Βέβαια το να τα διαβάσεις θέλει πραγματικά απίστευτο focus αφου πρέπει να εισαι ταυτόχρονα απόλυτα προσεκτικός τόσο στο κείμενο όσο και στους χάρτες(Διαφορετικά δεν καταλαβαίνεις)...εμένα με κούρασε αρκετές φορες αλλα χαλάλι.Επίσης κουραστικα ειναι και τα πολύ δύσκολα ξένα ονόματα...

Τα έχει διαβάσει κανεις άλλος τα δύο συγκεκριμένα βιβλια;

KLG
06-11-07, 20:19
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται καποια βιβλια στα αγγλικα τα οποια να μην ειναι πολυ δυσκολα στη γλωσσα που χρησιμοποιει ο συγγραφεας και να μην ειναι και βαρετα!! Τελευταια διαβασα το State of Fear του Michael Crichton και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερων, επισης καπου διαβασα και για το Jitterbug Perfume του Tom Robbins, το εχει διαβασει κανεις? Αν ναι ας μου πει τη γνωμη του!

Prey του Michael Crichton μιας και τον έχεις διαβάσει ήδη.

Εργα του ιδίου τα 2 Jurassic Park, μεταξύ άλλων Χολυγουντιανών υπερπαραγωγών.

Όπως φαντάζεσαι το βιβλίο είναι εξαιρετικά ευπεπτο, η γλώσσα απλή και η πλοκή ενδιαφέρουσα. Έχει φάση το βιβλιαράκι, τεχνολοθριλεράκι με επιστημονικά μάμπο-τζάμπο τα οποία όμως έχουν υπόσταση. Για νανοτεχνολογία δεν ξέρω και πολλά, αλλά σε οτι αφορά τους software agents και AI, που είναι και τα αντικείμενα μου, το νόημα το έχει πιάσει σωστά.

Ιδανικό βιβλίο για ταξίδια, αν και δεν σε κοιμίζει :p

black sheep
20-11-07, 13:04
The Hitchiker's Guide to the Galaxy - Douglas Adams

Ένα απο τα βιβλία, τα οποία σου αλλάζουν τον τρόπο σκέψης... Απίστευτο...

( Αν δεν το έχει προτείνει κανείς ακόμα βέβαια... ;) )

zaranero
20-11-07, 22:09
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται καποια βιβλια στα αγγλικα τα οποια να μην ειναι πολυ δυσκολα στη γλωσσα που χρησιμοποιει ο συγγραφεας και να μην ειναι και βαρετα!! Τελευταια διαβασα το State of Fear του Michael Crichton και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερων, επισης καπου διαβασα και για το Jitterbug Perfume του Tom Robbins, το εχει διαβασει κανεις? Αν ναι ας μου πει τη γνωμη του!

Το jitterbug perfume ειναι καταπληκτικο βιβλιο...στα ελληνικα κυκλοφορει με το τιτλο "το αρωμα του ονειρου" αν θυμαμαι καλα.Σιγουρα δεν θα βαρεθεις!!!!

manoulamou
26-12-07, 20:24
Εχω κατι μηνες να ανοιξω λογοτεχνικο βιβλιο, ισως απ το καλοκαιρι
και τελειως τυχαια επεσα πανω σε αυτο :
http://ianos.gr/images/titles/0149986.jpg
"Στη σκια της πεταλουδας" του Ισιδωρα Ζουργου (http://ianos.gr/TitleZoom.asp?Id=0149986)
Το εχει διαβασει κανεις, αξιζει να του αφιερωσω λιγο απ το χρονο μου;

wgibson1
14-01-08, 13:33
εχετε καμια γνωμη για το βιβλιο αυτο.
το διαφημιζει η καθημερινη - 44 ευρω+4ευρω μεταφορικα
αλλα στο e-shop.gr το χει 39,60 ευρω
http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0915006

το χει παρει κανεις να δουμε αν λεει τιποτα


(ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ)

manoulamou
14-01-08, 23:26
Εαν τα αγγλικα σου ειναι επαρκη δες εδω
http://www.amazon.com/Battle-Visual-Journey-Through-Combat/dp/0756613604

wgibson1
15-01-08, 00:53
manoulamou
το ξερω οτι ειναι απο αγγλικη εκδοση
απλα σκεφτομουν να το παρω στα ελληνικα
εχω ξαναδιαβασει βιβλια στο στυλ γραφης της dk
και εχουν απλη γλωσσα στα αγγλικα πραμα που σημαινει οτι η μεταφραση δεν θα σφαγιαστει
ουτε ειναι θεμα λεφτων

απλα αν ειναι καλογραμμενο ιστορικως ρωταω

ευχαριστω για τον χρονο σου

manoulamou
15-01-08, 22:53
Δεν εβαλα το link για το βιβλιο στην αγγλικη εκδοση,
αλλά για τις γνωμες των αναγνωστων που ακολουθουν,
γιατι μαλλον δυσκολο να βρεις κριτικη ή γνωμη για το συγκεκριμενο στα ελληνικα εδω;)...

jog
05-02-08, 22:28
Παιδιά έχετε να προτείνετε βιβλία περί κομmουνισμού?

Κατά προτίμηση ξένα που να έχουν μεταφραστεί...

Καλύτερα να είναι ''βαρύ'' (το θέλω για δώρο)

Thnx!

@ ADSLgr.com All rights reserved.