PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραγούδια Διαφημίσεων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

great
06-02-05, 14:25
Μήπως ξερει κανένας ποιο είναι το τραγούδι που ακούγεται στις καινουριες διαφημήσεις τις Τραπεζας Πειραιώς ??

wintech2003
20-02-05, 21:51
Ξεκινάω αυτό το thread όπου ο καθένας μπορει να ρωτάει για τραγούδια απο διαφημίσεις που ψάχνει.

Κάνω την πρώτη ερώτηση λοιπον:

Το τραγούδι που παίζει στην διαφήμιση της British Airways, στο CNN (ενα instumental)

[Insomniac]
20-02-05, 22:49
wintech2003 ρίξε μια ματιά μήπως το βρεις εδώ (http://www.songtitle.info/).

Στο archive που έχουν, είδα 2 της British Airways, αλλά δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά είναι αυτό που ψάχνεις.

wintech2003
20-02-05, 22:54
Οχι ειναι καινουργιο... Παιζει τους τελευταίους 2-3 μήνες. Συνήθως το βλέπω στο CNN...

Ευχαριστώ πάντως για το link :)

[Insomniac]
20-02-05, 23:02
Εύρηκα :D ! Πληροφορίες τουλάχιστον.


Sixty orchestra musicians feature in the new British Airways television commercial launched this weekend.

The commercial, created by M&C Saatchi, has been shot in six locations around the world from New York to Manchester. Throughout the advert the orchestra are playing Lakme, British Airways� signature tune, which has been re-mastered to give it a contemporary feel. The new version was created for the airline by David Arnold, the man famous for the James Bond music.

Link (http://www.britishairways.com/cgi-bin/press/view_article.pl?year=2004&month=04&day=30&index=0&reference=036/NDN/04&title=British+Airways+launches+new+television+commercial&mail=contact%E2%84%91=none&position=none&caption=&month_n=april).

wintech2003
20-02-05, 23:08
YESSSSSSSSSSS 10q

aesir
20-02-05, 23:27
Classical/opera δεν ακούει κανείς; Η αρχή από το Flower Duet είναι, από την όπερα Lakme του Delibes ;)

wintech2003
20-02-05, 23:28
Ναι το βρήκα τελικά διαβάζοντας το link του [Insomniac]

Δεν ειναι και γαμω τα κομμάτια Τάσο?

[Insomniac]
20-02-05, 23:45
Το κομμάτι δεν το έχω ακούσει καν, αλλά με τον "ντόρο" που έγινε, με πείσατε... :D .

wintech2003
20-02-05, 23:51
Ειναι κλασσικη μουσική πάντως...

aesir
21-02-05, 02:12
Ναι το βρήκα τελικά διαβάζοντας το link του [Insomniac]

Δεν ειναι και γαμω τα κομμάτια Τάσο?

Αλλο μαμάτο κλασσικό κομμάτι είναι το "Adagio for Strings" (op. 11) του Samuel Barber, ακουγόταν στο Platoon, κατέβασε το, σβήσε φώτα και άκουσε το.

Α, κατέβασε και την beat έκδοση του από τον William Orbit... :thumb_dup

GusHAF
22-02-05, 02:52
Aesir πολύ καλή η συμβουλή σου! Είναι πραγματικά απίστευτο.......μια φορά κάποτε έτυχε να το ακούσω live στο μέγαρο και είχα πάθει την πλάκα μου.....εκπληκτικό πράγματι. Και του william orbit Πολύ καλό επίσης! Εγώ έφαγα κόλλημα με ένα άλλο κομμάτι. Έκανα μια μικρή έρευνα στο internet αλλα δεν βρήκα κάτι ουσιαστικό. Έψαξα για καμιά ώρα αλλά δυστυχώς δεν έμαθα artist ή song title. Ψάχνω το τραγούδι που παίζει στην διαφήμιση του Johnnie Walker με το Moving Tree. Όχι την διαφήμιση με τους ανθρώπους ψάρια. Την καινούργια (που την σταμάτησαν στην Ελλάδα μετά απο 1 μήνα προβολή) όπου ένα δέντρο ξεκινάει απο το δάσος περπατώντας και καταλήγει σε μια πλατεία μέσα στην πόλη. Δυστυχώς δεν έχω βρει ποιο κομμάτι είναι αυτό.

chrispen
22-02-05, 13:32
βασικά δεν νομίζω να περπατάει το δέντρο.. έχω την εντύπωση οτι το περιβάλλον γύρω του αλλάζει συνεχώς..

yorgosk
22-02-05, 14:55
Αλλο μαμάτο κλασσικό κομμάτι είναι το "Adagio for Strings" (op. 11) του Samuel Barber, ακουγόταν στο Platoon, κατέβασε το, σβήσε φώτα και άκουσε το.

Α, κατέβασε και την beat έκδοση του από τον William Orbit... :thumb_dup

Σε beat εκτέλεση το έχει κάνει και ο Tiesto (στο Just be - τελευταίο τραγούδι του CD). Αν και προτιμώ αυτή του Orbit....

GusHAF
22-02-05, 17:01
chrispen όχι όχι. Το δέντρο περπατάει. Δεν αλλάζει το περιβάλλον γύρω του. Απλά η ιδέα της διαφήμισης είναι πως το δέντρο αποφασίζει να φύγει από το δάσος για να πάει στην πόλη. Και ακριβώς για αυτό κόπηκε η προβολή της στην ελληνική τηλεόραση. Το κοινό δεν καταλάβαινε την διαφήμιση και νόμιζε πως το περιβάλλον άλλαζε και όχι πως το δέντρο περπάταγε (σύμφωνα με το slogan "keep walking") :)

theos_larissa
22-02-05, 17:38
ξερει κανενας το τραγουδι απο την διαφημιση του peugeot 407?

GusHAF
23-02-05, 01:54
Το τραγούδι στην διαφήμιση του Peugeot 407 είναι το "Can You Trust Me" και ο artist είναι ο "The Film" :)

teacake
23-02-05, 02:00
Το τραγούδι στην καινούργια διαφήμιση της Volkswagen με το πιτσιρίκο το ξέρει κανείς; Ποιός είναι ο καλλιτέχνης/συγκρότημα; Δε ξέρω γιατί αλλά μου θυμίζει λίγο INXS.

Durdyn
23-02-05, 02:30
Για το Golf GTI λες ;
Κι εγώ το ψάχνω, αλλά δεν νομίζω να είναι INXS.
Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια (αν και πιστεύω ότι ξέρω τα περισσότερα κομμάτια τους)

GusHAF
23-02-05, 05:23
Δεν παίρνω και όρκο για την πληροφορία που δίνω αλλά το τραγούδι του νέου Golf GTI νομίζω πως είναι το "Singing in the Rain remix" και ο artist είναι οι "Miint Royale". Δυστυχώς όμως κάτι μου λέει πως δεν θα είναι αυτό το κομμάτι (ο τίτλος μου θυμίζει πως είναι remix του κομματιού που χρησιμοποιούν και στο citroen c3)...ίσως να μην έχει εμφανιστεί αυτή η διαφήμιση ακόμα στην Ελλάδα. Τέσπα αμα βρω κάτι πιο σίγουρο θα ενημερώσω αμέσως :)

blackjim
23-02-05, 05:42
Xerei kaneis poio tragoudi einai auto stin diafimisi tou Peugeot 206 X Design ? Einai autin me kati teratakia pou vgazoun fwtografies...

GusHAF
23-02-05, 05:54
Λοιπόν τσέκαρα λίγο περισσότερο και τελικά έκανα λάθος. Η διαφήμιση που κυκλοφορεί στην ελληνική τηλεόραση για το Golf GTI δεν είναι αυτή που αναφέρθηκα. Το κομμάτι που είπα ΔΕΝ είναι το Singing in the rain. Υπάρχει αυτό το κομμάτι σε νέα διαφήμιση του Gold GTI αλλά ακόμα δεν έχει κυκλοφορίσει στην Ελλάδα (ίσως για ευνόητους λόγους επειδή κυκλοφορεί και το citroen c3 με το ίδιο τραγούδι).Sorry για την λάθος πληροφορία. Άμα βρω κάτι καινούργιο θα σας το πω :)

wolfy
25-02-05, 16:42
Τελικά ξέρει κάνείς ποιό είναι το τραγούδι στην διαφήμιση με τo G GTi. Με ενδιαφέρει.
Κάτι μου λέει ότι πρόκειτε για παλιό κομμάτι.

theos_larissa
28-02-05, 13:11
Το τραγούδι στην καινούργια διαφήμιση της Volkswagen με το πιτσιρίκο το ξέρει κανείς; Ποιός είναι ο καλλιτέχνης/συγκρότημα; Δε ξέρω γιατί αλλά μου θυμίζει λίγο INXS.

ολα τα λεφτα η διαφημιση!!!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14693

theos_larissa
28-02-05, 13:12
Το τραγούδι στην διαφήμιση του Peugeot 407 είναι το "Can You Trust Me" και ο artist είναι ο "The Film" :)

ευχαριστω παρα πολυ GusHAF...αυτο με το golf GTi?

GusHAF
28-02-05, 13:25
Κανένα πρόβλημα theos :) Ακόμα το ψάχνω όσον αφορά το golf gti.......και να φανταστείς (όσο και αν φαίνεται απίστευτο) δεν έχω δει την καινούρια του διαφήμιση ακόμα (εννοώ την διαφήμσιση που κυκλοφορεί στην ελληνική TV διότι έχω πετύχει 2 καινούριες που κυκλοφορούν στο εξωτερικό) !!!! Άμα την δω θα ξέρω τουλάχιστον τι να ψάξω στο Internet! Όταν έχω νέα (πριν απο την γεωπλασία του πλανήτη Άρη) θα ενημερώσω αμέσως :)

theos_larissa
28-02-05, 13:27
Κανένα πρόβλημα theos :) Ακόμα το ψάχνω όσον αφορά το golf gti.......και να φανταστείς (όσο και αν φαίνεται απίστευτο) δεν έχω δει την καινούρια του διαφήμιση ακόμα (εννοώ την διαφήμσιση που κυκλοφορεί στην ελληνική TV διότι έχω πετύχει 2 καινούριες που κυκλοφορούν στο εξωτερικό) !!!! Άμα την δω θα ξέρω τουλάχιστον τι να ψάξω στο Internet! Όταν έχω νέα (πριν απο την γεωπλασία του πλανήτη Άρη) θα ενημερώσω αμέσως :)

Να εισαι καλα!!αν επιτρεπεται που εισαι εξωτερικο?πες μου οτι εισαι Αγγλια να τρελαθώ!!!μου λειψε!!!

GusHAF
28-02-05, 13:41
Και εσύ να είσαι πάντα καλά :) Μακάρι να ήμουν Αγγλία τώρα (υπομονή μέχρι το καλοκαίρι αν πάνε όλα καλά). όχι είμαι Ελλάδα (στον Πειραία). Απλά επειδή κάνω συλλογές απο διαφημίσεις, ψάχνω στο Internet και κατεβάζω ότι commercial clip υπάρχει χαχαχα. Και ψάχνωντας για το VW Golf GTI πέτυχα 2 καινούριες. Από ότι κατάλαβα ήσουν Αγγλία.......ΤΥΧΕΡΕ!!!! Άντε να δούμε πότε θα αξιωθώ και εγώ να πάω εκεί! Ήσουν Λονδίνο μεριά ή πιο βόρεια? Εγώ είναι να πάω στο Carlisle (βόρεια σχετικά κοντά στν Σκωτία).

theos_larissa
28-02-05, 14:00
GusHAF εχεις pm.reply pls

PredGR
04-03-05, 23:29
Αν και λογικά θα το έχεις βρει by now...

The Proclaimers - I'm Gonna Be (500 Miles)

magician
06-03-05, 20:58
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πως λέγεται το καταπληκτικό μουσικό θέμα της διαφήμισης της shell με το άλογο; Νομίζω ότι ειναι Ρενάτα Τεμπάλντι αλλά θέλω την ακριβή ονομασία ώστε να το κατεβάζω.
Ευχαριστώ!!

WinMik
06-03-05, 21:59
Υπάρχει θέμα με τραγούδια από διαφημίσεις εδώ-->
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14370&highlight=tune

Αν ρωτήσεις εκεί θα βρεις πιο εύκολα απάντηση, και θα κρατήσουμε και το forum πιο συμαζεμένο!

wolfy
06-03-05, 22:01
Υπάρχει σχετικό θέμα, πήγαινε εκεί γιατί αυτό το βλέπω να :lock:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14370&page=1

wolfy
06-03-05, 22:03
Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε υπάρχει σχετικό θέμα, πήγαινε εκεί γιατί και αυτό το βλέπω να :lock:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14370&page=1

wolfy
06-03-05, 22:09
Παιδιά το έχω βρεί εδώ και καιρό αλλά ξέχασα...

Λοιπόν το τραγούδι τραγουδάρα που πάιζει στην διαφ. του Golfakiou ΤζιΤιαϊ είναι των 22-20'S - The Devil In Me.
Πολύ καλό κομμάτι.
Θυμίζει έντονα rolling stones και αυτή η απίστευτη φρασούλα που πάιζει επαναλαμβανώμενα από πίσω, θυμίζει έντονα blues

[Insomniac]
06-03-05, 22:17
:offtopic:
Τι πάθαν όλοι, με τα τραγούδια στις διαφημίσεις; :D Καινούργια μόδα... :music:


το βλέπω να :lock:

Μπα μάλλον για merged τα κόβω εγώ.:offtopic:

sotiriskakos
06-03-05, 22:58
Ξέρει κανείς μήπως το κομμάτι που παίζει στη διαφίμηση ενός κινητού της motorola;Το μοντέλο razr v3 νομίζω λέγεται.Είναι κατ' αρχήν εμπορικό κομμάτι ή φτιάχτηκε για τη διαφήμηση μόνο;Το 'χει ακούσει κανείς σας;

cprotopapas
06-03-05, 23:11
Ποιό είναι το τραγούδι που παίζει στην διαφήμηση του Vodafone 3G?

pgd
06-03-05, 23:58
Εγώ ψαχνώ το κομμάτι της άλλης διαφήμισης του Johnny Walker αυτό με τήν σπηλία. Αν το ξερεί κάποιος ας το πει =}.

Gedo
06-03-05, 23:59
Μήπως ξερει κανένας ποιο είναι το τραγούδι που ακούγεται στις καινουριες διαφημήσεις τις Τραπεζας Πειραιώς ??

Πρωτος ρωτησες και μονο σε σενα δεν απαντησαν.
Παντως θελω και γω να βρω αυτο το τραγουδι.

WAntilles
07-03-05, 02:21
Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε υπάρχει σχετικό θέμα, πήγαινε εκεί γιατί και αυτό το βλέπω να :lock:


'Μπα μάλλον για merged τα κόβω εγώ.:offtopic:

Wolfy, control, control, you must learn control.

Insomniac, good! Calm! Yes!

Merged. :mrgreen:

GusHAF
07-03-05, 14:41
Sotiriskakos το τραγούδι του κινητού Motorola Razr V3 είναι το : Song Title:Hyped Up Plus Tax - Artist:Dabrye. pgd όσον αφορά το τραγούδι τους Johnnie Walker με την σπηλιά (υποθέτω εννοείς την διαφήμιση που λέει you could discover a new culture)...αυτό το κομμάτι δεν ξέρω ποιο είναι αλλά το έχω σε ένα δίσκο chill out που είχα κατεβάσει στο παρελθόν σε mp3 μέσω winMX. Το έχω απομονώσει απο τον υπόλοιπο δίσκο και το έχω μόνο του. Είναι 4,5 Mbyte σε ποιότητα 160Kbps. Άμα το θες μπορώ να στο στείλω σε κάποιο email:)

sotiriskakos
07-03-05, 17:01
Α, ευχαριστώ πολύ.
Καλά που τα ξέρεις εσύ όλα αυτά τα τραγούδια; :shock:

GusHAF
07-03-05, 17:54
No problam at all :) My pleasure :) Επειδη ασχολουμε λόγω δουλειάς με την διαφήμιση (είμαι γραφίστας αν και άνεργος το τελευταιο τριμηνο) μόλις πάρω χαμπάρι κάτι που μου αρέσει ψάχνω να το βρω....και το συγκεκριμένο κομμάτι μου αρέσει πάρα πολύ (και η διαφήμιση επίσης), οπότε έτυχε να το ξέρω :) Υπάρχουν πολλά site που παρέχουν τέτοιες πληροφορίες αλλά επειδή το 185% είναι στο εξωτερικό και αφορά διαφημίσεις που παίζονται στην εκεί τηλεόραση θέλει και τύχη για να βρεις αυτό που θες. Το συγκεκριμένο τραγούδι το βρήκα μέσω κάποιου forum κάπου στο Internet απο κάποιον που ρωτούσε το ίδιο πραγμα...(κάπου κάποιος κάποτε :P ). Και εμένα μου αρέσει να ξέρω και να ακούω κάποια απο τα κομμάτια που παίζονται σε διαφημίσεις :)

GusHAF
07-03-05, 17:56
εμμμμμμμ no problem at all εννοούσα.......επειδή ντύνομαι για να πάω έξω είναι δύσκολο το typing την ώρα που φοράς την μπλούζα χαχαχαχα

magician
13-03-05, 13:38
τι γινεται τελικα, κανεις δε ξερει για τη μουσικη της shell με το αλογο της ferrari? :(

alfisti
13-03-05, 15:37
http://fos.saxtus.gr/

έχει μπόλικους τίτλους..
Για την διαφήμιση του golf gti ενδιαφέρομαι και γώ! Το βρήκατε; Εκείνη με τον Lenon και τους μύθους..

Rama
06-04-05, 00:10
Ένα κάπως δύσκολο. Το κομμάτι από την διαφήμιση ταινίας στον Rock FM. Και εδώ ρωτάτε ποιάς ταινίας... :oops:
ερρρ... χμ δεν θυμάμαι τον τίτλο... Το σενάριο πάντως έχει να κάνει με κάποιον που βλέπει πότε πεθαίνει η κάτι τέτοιο... πρεμιέρα στις 10 του μήνα....
Το κομάτι είναι πάρα πολύ γνωστό...

Και αφού ρώτησα ένα τέτοιο πράγμα ... θα ρωτήσω και αν ξερει κανείς από ποιούς είναι η διασκευή του White Rabbit που βάζει πάλι ο Rock FM κατα καιρούς (θυμίζει αυτή των Collide πάντως).

Δυστυχώς όταν τα άκουσα και τα δύο ήμουνα στον δρόμο, γιατί ενα τηλ στον σταθμό θα μου έλυνε την απορία...

Edit:
Η ταινια λέγεται "Η πρώτη φορά που πέθανα" ή "the jacket"

Prof.Klain Main
07-04-05, 02:30
παιδια παιδια!
...ξερει κανεις το φλωρικο γαλικο τραγουδακι (που το παω με τα 1000) της διαφημησης του καινουργιου renault scenic??

Υ.Γ. ξερω, ειμαι φλωρος

Prof.Klain Main
07-04-05, 02:38
παιδια παιδια!
...ξερει κανεις το φλωρικο γαλικο τραγουδακι (που το παω με τα 1000) της διαφημησης του καινουργιου renault scenic??

Υ.Γ. ξερω, ειμαι φλωρος





Ωπ! Ακυρο(εριξα και το πρωτο ακυρο στο adslgr), το βρηκα στη σελιδα που παρεθεσε ο Chopboy, να τον ευλογει ο θεος, ο βουδας, ο τζιζες ο αλλαχ etc.

@ ADSLgr.com All rights reserved.