PDA

Επιστροφή στο Forum : Eurovision 2005 : Eλληνικη συμμετοχη



Σελίδες : 1 2 [3] 4

shadowmoon
22-05-05, 15:53
To γνωστό σκηνικό μετά από κάθε επιτυχία-αποτυχία της χώρας μας: ο πάνσοφος/πανεπιστήμονας Έλληνας θα βγει να πει τη μαλακία του, δε βαστιέται.Δε μπορεί, θα πεθάνει άμα δεν την πει.Άμα δε δείξει ότι αυτός τα ξέρει όλα και οι άλλοι πεταλώνουνε τζιτζίκια.

Δηλαδη τα λεμε ολα αυτα επειδη θελουμε να φανουμε εξυπνοι ?
Επειδη , αραγε , μας βασανιζει ενα απωθημενο , απ'αυτα που βασανιζουν τις φανατικες τηλεθεατριες της στεφανιδου , της λαμπιρη και των υπολοιπων που ζητανε απεγνωσμενα δημοσιοτητα κι ετσι δινουν τροφη στα ορνεα ?
Δεν ξερω αν εσυ αισθανεσαι σαν τον Ελληνα που περιεγραψες , αλλα σε οτι αφορα εμενα τουλαχιστον , τετοιου ειδους γεγονοτα ( ολυμπιαδες, eurovision κα ) , αποτελουν εφημερα γεγονοτα που μας αποπροσανατολιζουν και μας μαστουρωνουν.
Συμφωνω ομως οτι ολα αυτα που λεμε τωρα εδω ειναι πολυ βαρια και οπως ειπα προηγουμενως , δυσχεραινουν την πεψη της μιζερης πραγματικοτητας που ζουμε.
Ισως τα μπουτακια της παπαριζου , το βρακακι της μπεζεντακου και αλλα παρομοια , να βοηθανε περισσοτερο στη κατακτηση της "νιρβανας" μας.
Τι καθομαστε τωρα και λεμε ?
Ακομα κι εμενα με κουρασε η τροπη της συζητησης.
Παω να πιω μια σοδα , μπας και χωνεψω και αυριο ξυπνησω ετοιμος για την δουλεια μου.Οπως ακριβως με θελει το αφεντικο μου.

Ducklord
22-05-05, 16:02
Ναι ρε παιδιά, μα το ξέρετε το παραμύθι, αυτό έλεγα: πάλι στην Παπαρίζου θα μείνουμε. Και τα νιούδια θα ανταλλάζουν μηνύματα μέσω SMS, αντί να στρώνονται να μάθουν τίποτα περί δικτύωσης και πισιών, και θα ψάχνουν για εικόνες με τις γάμπες τις αντί....
εργκ...

Καλά, ίσως αυτό να μην είναι και τόσο κακό... ;)

Το θέμα είναι, "να μην μείνουμε σε αυτό". Μόνο για τους διαγωνισμούς της κακιάς κατάρας είμαστε δηλαδή; Είναι λίγο ξεφτίλα οι Ινδοί να είναι γνωστοί για το Tech Support και την τεχνογνωσία τους και οι Έλληνες για το Ζορμπά..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

ZORO
22-05-05, 16:21
Σίιγουρα με την επίτυχια της φετινής Eurovision δεν πρόκειται να αλλάξει η ζωή μας, όπως δεν άλλαξε και με την κατάκτηση το προήγουμενο καλοκαιριού του Euro από την Εθνική ποδοσφαίρου, όπως και παλιότερα με την κατάκτηση του Eurobasket το 87. Ενώ είναι συζητήσιμο εάν επηρέασε και σε πια κατευθύνση θετική ή αρνητική η διοργάνωση της Ολυμπιάδος. Σίγουρα υπάρχουν σοβαρότερα θέματα που χρίζουν αντιμετώπισης αλλά θεωρώ ότι είναι λάθος να στεκόμαστε απαξιωτικά σε τέτοιες προσπάθειες.
Εξάλου είναι δεδομένο ότι αποτέλεσμα τέτοιον γεγονότον είναι να στραφεί το ενδιαφέρον του κόσμου για κάποιο χρονικό διάστημα στην Ελλάδα.
Το εάν θα το εκμεταλευτούμε αυτό και προς πια κατευθύνση εξαρτάται από εμάς.
Συμφωνώ ότι τα περισσότερα μέσα μαζικής ενημέρωσης θα προσπαθήσουν να το εκμεταλευτούν αυτό για αποπροσονατολισμό της κοινής γνώμης και αυτό είναι κακό.
Αλλά δεν μου φαίνεται και σωστό το να είμαστε στο άλλο άκρο.

apostolos_as
22-05-05, 16:32
ΤΙ;;; Ακούς Παπαρίζου;;; Καλά ρε τα παιδάκια στην Αιθιοπία δεν τα σκέφτεσαι;;;:mad:
ΤΙ;;; Άκους και Ρουβά;;; Καλά η οικονομία που πάει κατά διαόλου δε σε απασχολεί;;;:mad:
ΤΙ;;; Άκους και Μαζωνάκη;;; Ε όχι αυτό είναι ανήκουστο!!! Εδώ μαίνεται η πάλη ενάντια στην παγκοσιοποίηση και στην πλουτοκρατία και εσύ ασχολείσαι με φτηνούς λαικούς και μη τραγουδιστές.:mad:

ΑΠΑΡΑΑΑΑΔΕΚΤΟΟΟΟΣΣ!!!:mad::mad::mad:

Ρε φιλαράκι λίγο γιουροβίζιον έβαλα, για να δω κάνα ωραίο γκομενάκι και να ακούσω κάνα τραδουδάκι να περάσει η ώρα ευχάριστα.:redface:

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ;;; ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ Η ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ;;; ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ!!! ΚΑΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!:evil::evil::evil:

Συγνώμη ρε φιλαράκι δεν θα το ξανακάνω. Από εδω και στο εξής οταν θέλω να χαλαρώσω θα παίρνω μέρος σε συλλαλητήρια.:demonstra

Ετσι ΜΠΡΑΒΟ!!!

sotiriskakos
22-05-05, 17:02
Και μετά μου λές ipo ότι ο καθένας δε λέει την ομορφάδα του.Ναι φόρουμ είναι, ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει ότι (σχεδόν) θέλει, αλλά δε μου αρέσει να μπαίνω σε ένα σάιτε με πολύ ειδικό προσανατολισμό και να βλέπω τον καθένα να κάνει διάλεξη για τα μακροοικονομικά οφέλη ή μη από τέτοια επιτυχία ή μη.Να προσπαθεί να δώσει πολιτική απόχρωση στο κάθετι.Να μου λέει για το τι τραγούδια θα ακούω.Δε ζήτησα τη γνώμη του και δεν εκφράζω ούτε τη δική μου.Ο καθένας έχει μια εντελώς διαφορετική, να την έχει να τη χαίρεται.Εγώ γιατί να την ακούω εδώ μέσα;Στο cosmopolitan μπήκα;Δεν είναι δικό μου το φόρουμ ούτε είμαι υπεύθυνος για τη λειτουργία του, αλλά αυτό το πράγμα προσωπικά με ενοχλεί.

ipo
22-05-05, 17:18
Sotiriskakos, δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε με όλους σε μία δημόσια συζήτηση. Μάλιστα θα υπάρξουν και κάποιοι που θα σε προσβάλλουν χωρίς να τους δώσεις το δικαίωμα. Οπότε είναι βασικό να μάθεις να αγνοείς τους κακούς και τους ενοχλητικούς και να συζητάς με τα άτομα που θέλεις κι ας παρεμβάλλονται άλλοι στη μέση, προσέχοντας βέβαια να μην γίνεσαι κι εσύ ενοχλητικός. Διαφορετικά χαλάς τη μέρα σου. Δεν αξίζει.

sotiriskakos
22-05-05, 17:26
Συμφωνώ.Το κάνω πιστεύω στο μέτρο που μπορώ.Δε μπαίνω εδώ μέσα για να κουτσομπολέψω ούτε να δείξω τις γνώσεις μου κάπου.Απλά αυτό θα ήθελα να γίνεται και από τους υπόλοιπους.Δε γίνεται;Ε, τότε γράφω ένα μήνυμα τη βδομάδα, όπου νομίζω ότι πρέπει και σε θέματα σχετικά με την dsl και τους υπολογιστές.Απλά.

EvanGR
22-05-05, 17:47
Στεναχωρέθηκα πολύ που πήραν την πρώτη θέση οι δικοί μας....

Ο πιο βασικός λόγος είναι οτι θα φοβάμαι πλέον να ανοίγω την τηλεόραση, έστω και τις λιγοστές φορές που την ανοίγω, για τις αγαπημένες μου εκπομπές. Και μόνο η σκέψη οτι θα υποστώ διαφημήσεις του τύπου "Ευχαριστούμε Έλενα", απο κοσμοτέδες και δε συμμαζεύεται, μου προκαλεί μια πολύ βαθιά ενόχληση.

Ο θεσμός της Eurovision με αφήνει αδιάφορο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Πανηγυρίστε, γλεντίστε, διασκεδάστε. Όταν όμως προσπαθούν να συνδέσουν μια χούφτα ανθρώπους, για τους οποίους έχω σχεδόν μηδενική εκτίμηση, με την Ελλάδα, τη χώρα μας, και την εθνική μας υπερηφάνεια... ε νομίζω οτι δεν μπορώ να μη μου γυρνάνε τ'άντερα.

Με προσβάλλει απο πολλές πλευρές σαν άνθρωπο, σαν έλληνα, σα μουσικό, σαν σκεπτόμενο άνθρωπο το ολο παρατράγουδο και τον τρομερό αντίκτυπο που είχε και θα έχει αυτή η διάκριση στον τόπο που ζούμε.

Νοιώθει αλήθεια ο κάθε Έλληνας εθνικά υπερήφανος και ρίγη στην καρδιά όταν βγαίνει η Vodafone και υμνεί "Ευχαριστούμε Σάκη"... gia to Shake it? Αν αυτό δεν το θεωρείτε απόλυτη ξεφτύλα τότε μάλλον είναι καιρός να δω που έχω βάλει τις βαλίτσες και το διαβατήριο...

Σχετικά με τον τουρισμό+Eurovision... πέρισυ είχαμε Ολυμπιακούς. Μας δείξαμε σε όλη την υφήλιο. Τα πήγαμε υπέροχα και το (απο)δείξαμε σε όλο τον κόσμο. Τώρα δείτε πόσο μας ωφέλεισε αυτό στον τουρισμό και βγάλτε τα συμπεράσματά σας... Άν πιστεύετε οτι θα μας σώσει η Eurovision τότε σας προτείνω να διεκδικείσετε ένα Darwin Award (www.darwinawards.com)

apostolos_as
22-05-05, 18:05
Όταν λες ότι στεναχωρήθηκες, και μάλιστα ΠΟΛΥ, τι εννοείς; Εβαλές τα κλάματα ή απλώς μελαγχόλησες;

Ρε γαμώτο, νομίζω πως γίνομαι ολίγον αντικοινωνικός. Μόλις ακούσω καμία π@π@ριά, πρέπει να χώσω μπινελίκι.

del_ahmettt
22-05-05, 18:22
ΤΙ;;; Ακούς Παπαρίζου;;; Καλά ρε τα παιδάκια στην Αιθιοπία δεν τα σκέφτεσαι;;;:mad:
ΤΙ;;; Άκους και Ρουβά;;; Καλά η οικονομία που πάει κατά διαόλου δε σε απασχολεί;;;:mad:
ΤΙ;;; Άκους και Μαζωνάκη;;; Ε όχι αυτό είναι ανήκουστο!!! Εδώ μαίνεται η πάλη ενάντια στην παγκοσιοποίηση και στην πλουτοκρατία και εσύ ασχολείσαι με φτηνούς λαικούς και μη τραγουδιστές.:mad:

ΑΠΑΡΑΑΑΑΔΕΚΤΟΟΟΟΣΣ!!!:mad::mad::mad:

Ρε φιλαράκι λίγο γιουροβίζιον έβαλα, για να δω κάνα ωραίο γκομενάκι και να ακούσω κάνα τραδουδάκι να περάσει η ώρα ευχάριστα.:redface:

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ;;; ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ Η ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ;;; ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ!!! ΚΑΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!:evil::evil::evil:

Συγνώμη ρε φιλαράκι δεν θα το ξανακάνω. Από εδω και στο εξής οταν θέλω να χαλαρώσω θα παίρνω μέρος σε συλλαλητήρια.:demonstra

Ετσι ΜΠΡΑΒΟ!!!

:D :D :D
Απόστολε, "έγραψες".... :thumbsup1


Με προσβάλλει απο πολλές πλευρές σαν άνθρωπο, σαν έλληνα, σα μουσικό, σαν σκεπτόμενο άνθρωπο το ολο παρατράγουδο και τον τρομερό αντίκτυπο που είχε και θα έχει αυτή η διάκριση στον τόπο που ζούμε.

Δηλαδή τίποτα αλλο γύρω σου δε σε προσβάλει; Η Eurovision σε ενόχλησε?


... και τον τρομερό αντίκτυπο που είχε και θα έχει αυτή η διάκριση στον τόπο που ζούμε.
Τί εννοείς? Υπάρχει δηλαδή ενδεχόμενο να "πέσει" η Κυβέρνηση ή να καταρρεύσει η οικονομία του τόπου?


Δεν είμαι και γω fun αυτου του πανηγυριού, αλλα οταν βλέπω τόσο σοβαροφανείς προεκτασεις να δίνονται σε ένα ζήτημα που δεν "σηκώνει" τέτοια κουβέντα, μάλλον είναι να γελάμε...

EvanGR
22-05-05, 18:22
Αφού η άποψη μου είναι για σένα παπαριά, ας σου απαντήσω...

Έβαλα τα κλάματα, ξέσπασα σε λυγμούς και σωριάστηκα στο πάτωμα. Σε σχεδόν ημιλιπόθυμη φάση κατάφερα να συρθώ μέχρι το τηλέφωνο αλλά όλα σκοτείνιασαν πριν προλάβω να καλέσω τον αριθμό. Απο το πρωί που συνήλθα, δεν έχω μιλίσει σε κανένα, και ούτε πρόκειται για τα επόμενα 10 χρόνια. Σε ακριβώς 10 χρόνια θα γνωρίσω την γυναίκα των ονείρων μου η οποία με ένα της φιλί θα επαναφέρει τη χαμένη μου φωνή. Αμέσως μετά θα πεθάνω απο καρκίνο.

Σε κάλυψα;

TheCondor
22-05-05, 18:28
Αφού η άποψη μου είναι για σένα παπαριά, ας σου απαντήσω...

Έβαλα τα κλάματα, ξέσπασα σε λυγμούς και σωριάστηκα στο πάτωμα. Σε σχεδόν ημιλιπόθυμη φάση κατάφερα να συρθώ μέχρι το τηλέφωνο αλλά όλα σκοτείνιασαν πριν προλάβω να καλέσω τον αριθμό. Απο το πρωί που συνήλθα, δεν έχω μιλίσει σε κανένα, και ούτε πρόκειται για τα επόμενα 10 χρόνια. Σε ακριβώς 10 χρόνια θα γνωρίσω την γυναίκα των ονείρων μου η οποία με ένα της φιλί θα επαναφέρει τη χαμένη μου φωνή. Αμέσως μετά θα πεθάνω απο καρκίνο.

Σε κάλυψα;

Για τον καρκινο θα το ξερεις η θα ειναι ξαφνικο? :lol:

sdikr
22-05-05, 18:31
Μπράβο παιδιά, μην χάσουμε ευκαιρία να φαγωθούμε μεταξύ μας!

Ας ηρεμήσουμε λίγο, το να προσπαθούμε να την πούμε ο ενας στον άλλο δεν πρόκειται να λύσει τα προβλήματα μας.

EvanGR
22-05-05, 18:33
del_ahmett....

1. Όταν λες οτι κάτι σε ενοχλεί, δεν εννοείς απαραίτητα οτι είναι το μοναδικό πράγμα που σε ενοχλεί.

2. "Τρομερός αντίκτυπος" για τον καθένα μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό. Για τον Παύλο μπορεί να έχει τρομερό αντίκτυπο το οτι πήρε προαγωγή στη δουλειά του, για την Ελένη (χρόνια της πολλά) μπορεί να έχει τρομερό αντίκτυπο που δεν της φούσκωσε το κέικ.

3. 2+2=4

apostolos_as
22-05-05, 18:40
Παιδιά σοβαρά τώρα:
Γιουροβίζιον = σόου.
Είναι όπως ένα ανέκδοτο.
Αν σου αρέσει γελάς και νιώθεις ωραία για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Αν όχι άπλώς δεν γελάς, ούτε στεναχωριέσαι, ούτε προβληματίζεσαι.

Τώρα αν κάποιος προσβάλεται, προβληματίζεται, στεναχωριέται νευριάζει ή δε ξέρω και 'γω τι 'άλλο με τέτοια πράγματα, ε, τι να πω; Περαστικά!!!

del_ahmettt
22-05-05, 18:43
1. Όταν λες οτι κάτι σε ενοχλεί, δεν εννοείς απαραίτητα οτι είναι το μοναδικό πράγμα που σε ενοχλεί.

Ναί όμως εδώ κοντευουμε να αναγάγουμε την Eurovision στο "Οur No1 " ζήτημα της χώρας! :roll: Ας εστιάζουμε καλύτερα σε θέματα χρόνια και σοβαρότερα και όχι σε χαζομαρούλες που θα κρατήσουν μια βδομάδα.


del_ahmett....
2. "Τρομερός αντίκτυπος" για τον καθένα μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό. Για τον Παύλο μπορεί να έχει τρομερό αντίκτυπο το οτι πήρε προαγωγή στη δουλειά του, για την Ελένη (χρόνια της πολλά) μπορεί να έχει τρομερό αντίκτυπο που δεν της φούσκωσε το κέικ.
Εσύ μιλησες για ...τρομερό αντίκτυπο συνολικά στον τόπο που ζούμε και όχι για τον "Πάυλο" ή την "Ελένη".
Τρομερό αντίκτυπο θα εχει μόνο στην καριέρα της Ελένης της Παπαρίζου, σίγουρα... :$:$:$

Lazy Dog
22-05-05, 19:18
Καλα μου φαινεται οτι μας εχει φαει ο αυνανισμος εδω μεσα...Χαλαρωστε λιγο.
Ουτε η κυβερνηση επεσε, ουτε η χουντα ξαναρθε. Κερδισε η χωρα μας σε εναν θεσμο(τον δεχεστε, δεν τον δεχεστε δικαιωμα σας) με ενα τραγουδι που σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι(παλι δικαιωμα τους). Τα θετικα/αρνητικα αυτου του γεγονοτος θα τα δουμε στο μελλον.

Ενταξει δεν σας αρεσει/εκφραζει η eurovision; ανοιξτε ενα τοπικ και εκφραστε εκει τις αρνητικες σας αποψεις.

Αφηστε εμας τους μ@λ@κες εδω να χαιρομαστε...(ειναι και αυτο δικαιωμα μας)

Φιλικα,
Ο απολιτιστος

aesir
22-05-05, 19:42
Οπως έχουμε πει και σε άλλες συζητήσεις, για όποιον "χαλιέται" υπάρχει πάντα και το κουμπί "off" στο remote... δεν περίμενα τόσα πικρόχολα σχόλια, η νίκη είναι νίκη και ο διαγωνισμός είναι αυτός που είναι, μήπως περιμένετε να στείλει καμμιά χώρα καμμιά άρια, και να κάνει όλο το κοινό ανα την Ευρώπη να δακρύσει? Και εγώ την είδα, έχω πλήρη επίγνωση του τι στυλ show είναι, το τι παιχνίδια παίζονται, το τι βλέπω, και ώστοσο χάρηκα που κερδίσαμε.

Στο κάτω κάτω χίλιες φορές η Ελένα παρά ο Σάκης... ;)

zouzouni
22-05-05, 19:45
Πολύς τσακωμός για το τίποτε μου φαίνεται! :confused:
Το καλύτερο σχόλιο σχετικά με τον θεσμό της Eurovision τον έχω ακούσει από τον Terry Wogan, ο οποίος παρουσιάζει τον διαγωνισμό στο BBC τα τελευαταία 30+ χρόνια!!!
"Eurovision is the greatest piece of foolishness there is, but I wouldn't want to miss its fun!"
Kαι αυτό ακριβώς είναι FUN! διασκέδαση/χαβαλές αν θέλετε πείτε το/κέφι.

Δεν παριστάνει τον εκπρόσωπο/προασπιστή/διαιωνιστή της ποιοτικής Ευρωπαϊκής μουσικής, ούτε της εθνικής μουσικής παράδοσης κάθε χώρας που συμμετέχει. Ούτε κανείς ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.

Είναι ένας διαγωνισμός για την λαϊκο-δημοφιλή (αλλιώς γνωστή ως pop) μουσική των κρατών της Ευρώπης.
Μπορεί να μην είναι ό,τι το καλύτερο σαν είδος μουσικής, ή να μην αρέσει ιδιαιτέρως/πολύ/καθόλου (εδώ διαλέγει έκαστος τι τον εκπροσωπεί) αλλά χρειάζεται να υπάρχει και αυτό το είδος μουσικής, έστω για εκείνες τις ώρες που το μυαλό είναι κουρκούτι από τις σκοτούρες, τα τρεχάματα, τις έγνοιες, τη μιζέρια της καθημερινότητας κι της ρουτίνας, έστω για να δώσει μια αναλαμπή κεφιού, για να συνεχίσουμε, κι μετά να αφοσιωθούμε στην ακρόαση κι απόλαυση της μουσικής που μας αρέσει 100%. *

Κέρδισε η Έλενα Παπαρίζου/Ναταλία Γερμανού/Χρήστος Δάντης/ΕΡΤ κι κατά συνέπεια η Ελλάδα ως χώρα που συμμετείχε στον διαγωνισμό, μπράβο τους, μπράβο μας.
Ας το χαρούμε γι'αυτό που είναι, χωρίς να έχουμε αυταπάτες ότι είναι κάτι ανώτερο από ότι είναι, ούτε όμως κι να έχουμε αυταπάτες ότι είναι κάτι κατώτερο ή ευτελέστερο από ότι είναι.
Στο κάτω-κάτω της γραφής μας αξίζει να χαιρόμαστε όταν κάτι για το οποίο έχουμε πληρώσει ως Έλληνες φορολογούμενοι, πάει καλά κι πετυχαίνει τους στόχους - όποιοι κι αν είναι αυτοί - για τους οποίους ξεκίνησε.

*Μπορεί να ακούγεται "αιρετικό" αλλά θεωρώ ότι κάθε στιγμή χρειάζεται κι διαφορετικό είδος μουσικής - ανάλογα με την διάθεση κι την κατάστασή μας. Άλλωστε γιατί θα πρέπει η μουσική απόλαυση να ξεφεύγει από το "τα πάντα ρει" ? :oops:

kostthem
22-05-05, 20:26
Ελα.. και η τρίτη κούπα έρχεται (αν έρθει) την Τετάρτη.

Φίλε HARRY φέρε και από εδώ καμμιά ζωνούλα για την δισκοπάθεια :)

EvanGR
22-05-05, 20:32
Οκ, η Eurovision είναι αυτό που είναι. Πέρα απο υπερβολές... είναι απλά Eurovision. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει είτε να χαρούμε είτε να μην ασχολούμαστε.

Ενθουσιάστηκες που βγήκε πρώτη η Παπαρίζου... θεμιτό.
Δε δίνεις δεκάρα... θεμιτό.
Στεναχωρέθηκες... απαράδεκτο; Γιατί;

Δε θα το σκεφτόμουν αν για μένα το θέμα έληγε εδώ. θα χαιρόταν όσοι χαιρόταν κι εγώ θα το είχα ξεχάσει. Έλα όμως που λίγα δευτερόλεπτα πριν γράψω πήγα να παρακολουθήσω ειδήσεις σε ένα απο τα "σοβαρά" κανάλια όπως κάνω συνήθως... και τα τρώω όλα στη μάπα. Και, μακάρι να κάνω λάθος, αυτό είναι μόνο η αρχή. Απο βδομάδα θα αρχίσουν οι διαφημίσεις "Μπράβο Έλενα, Μπράβο Ελλάδα", τα αφιερώματα, οι συζητήσεις... χριστέ μου θα το ακούω μέχρι και απο τα κινητά! (πάω αμέσως να ελέγξω τοστιέρες, πλυντήρια, σκούπες αν δέχονται ρίνγκτόουνς για να τα εξαφανίσω)

Εγώ είμαι αυτός που του δίνω υπερβολική σημασία; Εδω έχω την εντύπωση πως μόνο ο πρωθυπουργός της χώρας δεν σχολίασε ή ασχολήθηκε δημοσίως με το θέμα. (ο Βαρθολομαίος πάντως τις ευλογίες του τις έδωσε... δε θα με εξέπλητε αν άκουγα ακόμα και οτι η νίκη αυτή ήταν 'θέλημα θεού')...

Όταν θεοποιείται η μετριότητα και η βλακεία, σε μια χώρα που έχει και τα δυο σε πλεόνασμα, τότε αναγκάζομαι κι εγώ να ξεσπάω σε ακραίες ενέργειες... π.χ. να γράφω σε αυτό το forum.

Συγνώμη σε όσους παίρνουν ανάποδες διαβάζοντας τις σκέψεις μου αλλά ο browser σας έχει και ένα κουμπάκι που γράφει Χ.
:D

zaranero
22-05-05, 20:44
Υπομονη :D αλλωστε καθε λιγο παντα βρισκουν κατι στην τηλεοραση για να μας τα πριζουν με εκτενεις αναφορες χωρις να προσθετουν απολυτως τιποτα στο γεγονος μεχρι να μας κανουν τα νευρα κουρελια.Τουλαχιστον αυτο ειναι ευχαριστο.

ipo
22-05-05, 20:59
Συγνώμη σε όσους παίρνουν ανάποδες διαβάζοντας τις σκέψεις μου αλλά ο browser σας έχει και ένα κουμπάκι που γράφει Χ.Έγραψες!

Cafeeine
22-05-05, 21:01
Εδω έχω την εντύπωση πως μόνο ο πρωθυπουργός της χώρας δεν σχολίασε ή ασχολήθηκε δημοσίως με το θέμα. (ο Βαρθολομαίος πάντως τις ευλογίες του τις έδωσε...

Αν κρίνουμε απο την παρουσία του προέδρου της Ουκρανίας στην σκηνή, ενδέχεται να το δεις και αυτό και παραπάνω ακόμα!
Συμφωνώ με τον EvanGR οτι το πρόβλημα δεν είναι το σόου αυτό καθ'αυτό, αλλά η σημασία που του δίνεται απο τα ΜΜΕ και τους πάσης φύσεως μαϊντανούς. Το πανυγήρι που θα στηθεί γύρω απο το τραγούδι και θα κατακλύσει την καθημερινότητά μας είναι αυτό που ενοχλεί.
Το τραγούδι δεν έχει σχέση, ούτε και η χαρά για την νίκη της Παπαρίζου.

opimis
22-05-05, 21:11
Εγώ είμαι αυτός που του δίνω υπερβολική σημασία; Εδω έχω την εντύπωση πως μόνο ο πρωθυπουργός της χώρας δεν σχολίασε ή ασχολήθηκε δημοσίως με το θέμα...
Μου φαίνεται τελικά ότι παρακολουθείς μόνο τις ειδήσεις, που αφορούν την Eurovision! Ήταν δυνατόν να μην στείλει συγχαρητήριο τηλεγράφημα ο πρωθυπουργός;;; και για να σε φτιάξω ακόμη πιο πολύ, η Έλενα πήρε συγχαρητήρια και από τον πρόεδρο της δημοκρατίας (της ελληνικής δημοκρατίας εννοείται)

Συγνώμη σε όσους παίρνουν ανάποδες διαβάζοντας τις σκέψεις μου αλλά ο browser σας έχει και ένα κουμπάκι που γράφει Χ.
:D
Ήμουν έτοιμος να το πατήσω το κουμπάκι, αλλά μετά σκέφτηκα, ναι αλήθεια σκέφτηκα… γιατί να πατήσω το κουμπάκι, όταν το παλικάρι δεν κάνει το κόπο να πατήσει το κόκκινο κουμπάκι στο κοντρόλ της τηλεόρασης; Που στο κάτω κάτω, δεν θα σε βγάλει από κανένα φόρουμ. Δηλαδή προτρέπεις κάποιον να βγει από το φόρουμ;
Αν δεν κατάλαβα καλά, συγνώμη, παρακολουθώ κι εγώ την eurovision, οπότε έχω δικαιολογία!

johnmara
22-05-05, 21:12
Vivodi + Παπαρίζου Number 1.

Στη Vivodi οφείλεται η νίκη... :D :D :D :D :D :D :D :D :D

EvanGR
22-05-05, 21:22
Πώς ξέρεις οτι το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής μου έχει ένα κόκκινο κουμπάκι!!!! Ποιός είσαι; Γνωριζόμαστε;;;; Με παρακολουθείς;;;;;;

Και έκανα έλεγχο για spyware πριν μια βδομάδα ρε γαμ*μιαωραίαπεταλούδα*το!

kubiak
23-05-05, 10:22
http://www.longdog.karoo.net/smilies/bow_kneelsuckers.gif

Προφανώς καταλαβαίνουμε ποια είναι η θέση στην οποία βρίσκονται πολύ συχνά διάφοροι έτσι;

Νικαετός
23-05-05, 10:57
Και για κάποιους που φωνάζουν για τα έξοδα της ΕΡΤ , 600.000 ευρώ κόστισε η ελληνική παρουσία στην ΕΡΤ και άλλες 50.000 ευρώ το βίντεο κλιπ της έλενας .

Έσοδα από διαφημίίσεις : 1.200.000 ευρώ , άρα - επειντή εγκώ ντεν ξέρει αριθμητική -μάλλον καλό της έκανε ... (πηγή Κυριακάτικη Ελευθροτυπία για τα έξοδα , ΣΑΤΛΕΟ για τα έσοδα ...) , και λογικά έχουν και μερικά (=μισό μύριο) ευρώ προίκα για την διοργάνωση του χρόνου.

Αυτά .

PopManiac
23-05-05, 12:11
Πόσο όμως κόστισε συνολικά στο Ελληνικό Δημόσιο η καμπάνια προώθησης του τραγουδιού; Όλα τα ταξίδια που έγιναν στο εξωτερικό, οι εμφανίσεις της Παπαρίζου σε εκδηλώσεις / εκθέσεις / εμποροπανήγυρεις (το έγραψα σωστά; ) και εγώ δεν ξέρω τι άλλα, πόσο κόστισαν στην ΕΡΤ; Ή καλύφθηκαν από την Vivodi και άλλους σπόνσορες; Γιατί διάβασα - στα ΝΕΑ αν δεν κάνω λάθος - πως το συνολικό κόστος ολόκληρης της διαδιακασίας προώθησης της Παπαρίζου από πέρυσι μέχρι σήμερα κόστισε κοντά στα 6 εκ. €. Σωστό ή λάθος;

Μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι από αυτούς τους μίζερους που γκρινιάζουν για όλα και τα πάντα αλλά - αν αληθεύει το υψηλό κόστος που δαπάνησε η ΕΡΤ (βλέπε Ελληνικό Δημόσιο) χωρίς κάποια αντιστοίχως προφανή προσδοκώμενα οφέλη (δε νομίζω πως η καθόλα άξια Παπαρίζου να καταφέρει να δώσει μια αύξηση 10% - λέω τώρα! - στον τουρισμό στην Ελλάδα) τότε πιστεύω πως θα πρέπει να υπάρξει κάποια σοβαρή συζήτηση για το θέμα. Ούτε νομίζω πως στην Ιρλανδία - για παράδειγμα - δαπάνησε ποτέ το δημόσιο ποσά για να προωθήσει τον Johny Logan...

Νικαετός
23-05-05, 15:06
To post μου ήταν σαφές . Όλη η υπόθεση Παπαρίζου - Nr 1 κόστισε στην ΕΡΤ ΑΕ 600000 + 50000 ευρώ. Όλα τα άλλα έξοδα υποθέτω τα κάλυψαν οι σπόνσορες . (Να διευκρινίσω για χιλιοστή φορά κάτι ...δεν σχολιιάζω την υπόθεση ΕΡΤ - χρήματα - αν άξιζε τον κόπο ή όχι ) Δεν πιστεύω καν ότι είναι νίκη της Ελλάδας - δεν με απασχολεί το θέμα από αυτή την οπτική γωνία (άλλωστε είμαι αντίθετος) , εγώ χάρηκα για την νίκη της Έλενας και όσων συμμετείχαν σε αυτή την διαδικασία.

Να υπενθυμίσω στον φίλο pop , πως στον συγκεκριμένο διαγωνισμό συμμετέχουν ΜΟΝΟ οι κρατικές τηλεοράσεις και όχι ιδιωτικά δίκτυα. Άρα και στην Ιρλανδία το δημόσιο δαπάνησε ποσά για τον Johny Logan και η Σουηδία για τους ABBA και η Γαλλία για την Celine Dion κλπ .κλπ ....

Τέλος νομίζω πως αρκετά ασχολήθηκα με το θέμα αυτό , τα κεφάλια μέσα .

Διονύσης
23-05-05, 15:32
Παίδες Ελλήνων!

Κατ'αρχήν να συγχαρώ τον CAFEEIN για το εξαίσιο και καλαίσθητο photo με την πρωταγωνίστρια των Dukes.
Στη συνέχεια θα ήθελα να πω το εξής: αν και ιδεολογικά δεν συντάσσομαι με τους πολέμιους της EUROVISION, εντούτοις κάθε πρωί ξυπνώντας για να πάω στη δουλειά, ακούω τον Αυτιά (λόγω συζύγου-μην με παρεξηγήσετε) ο οποίος έβαζε κάθε μέρα το βίντεο κλιπ της Έλενας πριν και μετά Κίεβο.....ΗΜΑΡΤΟΝ. Κι εμένα μου αρέσει το τραγούδι αλλά αυτό λέγεται στυγνή πλύση εγκεφάλου... Όμως συμβαίνουν και άλλα τα οποία υπερπροβάλλονται κατά τη γνώμη μου ενώ θα έπρεπε να ευαισθητοποιούμαστε (και όχι να πανικοβαλόμαστε) για πιο σημαντικά ζητήματα: δεν γουστάρω να βλέπω ορκομωσία πρωθυπουργού σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο, ή άλλες τέτοιου τύπου εκδηλώσεις.
Κάποτε ο Καραμανλής (ο γηραιότερος) είχε πει οτι είμαστε ένα απέραντο φρενοκομίο, και δυστυχώς δεν ήταν μακριά από την αλήθεια, όταν ο καθένας νοιάζεται για την αυτοπροβολή του και μόνο, χωρίς να νοιάζεται πραγματικά για την προβολή της χώρας του (μεγάλο ζήτημα το σταματώ εδώ).
Ναι παιδιά έχουμε τη δύναμη να κλείνουμε την τηλεόραση και να πατάμε το Χ στο παράθυρο που μας ενοχλεί, και ν'αλλάζουμε σταθμό στο ραδιόφωνο. Αλλά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε και τους λιγότερο σκεπτόμενους συμπολίτες μας που συνεχίζουν να αποβλακώνονται, μετατρέποντας τα ασήμαντα και παραπλανητικά σε εξέχοντα και μονοδιάστατα θέματα της καθημερινότητάς μας.
ΗΜΑΡΤΟΝ και πάλι ΗΜΑΡΤΟΝ.

Cafeeine
23-05-05, 17:46
Κατ' αρχάς ευχαριστώ Διονύση :cool: (Αντε να βγεί και η υπόλοιπη σειρά σε DVD, και να δούμε τι φρούτο θα είναι η νέα ταινία με την ξανθία (brrr)Daisy)

Σήμερα το μεσημέρι μού έκανε το τραπεζι η μάνα μου. Μετά άνοιξα την τιβι και αλλεπάλληλα ρεπορτάζ για τη Eurovision. "Ερχεται η Ελενα"" Το πήραμε!" "Οι συμφωνίες και τα στοιχήματα".... και αυτά είναι τα λεγόμενα δελτια ειδήσεων! Αυτό λοιπόν είναι που προσωπικά με προσβάλλει απο την ιστορία αυτή όπως είπα και πριν.
Εδώ πέρσι με την Σάκη δεν κερδισε, και το τραγούδι σιχάθηκα να το ακούω παντού. Φανταστείτε τι θα γίνει φέτος:thumbdown

Γιαυτό και εδώ και χρόνια η μόνη τηλεόραση στο σπίτι μου είναι αυτή :
http://i3.photobucket.com/albums/y59/cafeeine/TV.jpg


ΜΟΝΟ για ΕΚΤΑΚΤΑ ΔΕΛΤΙΑ!

zouzouni
24-05-05, 04:30
Εμείς γκρινιάζουμε γιατί μας έχουν ζαλίσει οι δημοσιογράφοι σχετικά με τον διαγωνισμό της Eurovision.....δηλαδή τι να πούμε για τους επιστήμονες που σύμφωνα με αυτό το άρθρο στο Nature
http://www.nature.com/news/2005/050516/full/050516-13.html κάθησαν κι ανέλυσαν τις βαθμολογίες από το 1992 ως το 2003 για να εξακριβώσουν αν ίσχυε αυτό για το οποίο όλοι φώναζαν ότι οι χώρες ψηφίζουν στον διαγωνισμό με γνώμονα τις συμμαχίες με γειτονικά κι μη κράτη που μπορεί να υπάρχουν!
:-k

Gothic
24-05-05, 06:30
Οκ, η Eurovision είναι αυτό που είναι. Πέρα απο υπερβολές... είναι απλά Eurovision. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει είτε να χαρούμε είτε να μην ασχολούμαστε.

<snip>

Συγνώμη σε όσους παίρνουν ανάποδες διαβάζοντας τις σκέψεις μου αλλά ο browser σας έχει και ένα κουμπάκι που γράφει Χ.
:D
You drew ρε μάστορα (ζωγράφισες).

Κατα τα άλλα, φτου σου ρε Παπιάρχοντα που μετά το είδωλο Μπρίτνεϋ τότε παλιά τολμάς και επιτίθεσαι και στο φαινόμενο Παπαρίζου. Ντροπή σου κίβδηλε, λιμοκοντόρε, μίζερε.
Και ξανα φτού σου μην σε ματιάξω που ακόμα παίζεις SWOS στην Amiga σου. Άσχετο.

Και συνεχίζοντας, δεν ψήφισα ποτέ κανέναν απο τις προηγούμενες κυβερνήσεις, ή απ'όσους είναι στη βουλή, οπότε μπορώ να γκρινιάζω κάλλιστα για το που πάνε τα λεφτά τόσα χρόνια (και όχι της μόνης χρονιάς που είχε κέρδος), γιατί να πληρώνω με το λογαριασμό της ΔΕΗ τα πανηγύρια της ΕΡΤ για τα 14χρονα στας αυλάς της, αλλα να μην παίρνει ο Κούλογλου μια αυξηση 50% γιατί έτσι γουστάρω, γιατί να με βομβαρδίζουν όλη μέρα εφημερίδες, ραδιόφωνο, τηλεοράσεις, αλεξίπτωτα, μπαρμπούνια, λιθρίνια, χταποδάκι φρέσκο εχωωωω... εχεμ... Στο τέλος η λύση δεν είναι "πάτα το κόκκινο κουμπάκι της TV" αλλά το κόκκινο κουμπάκι που είχε ο κυρ-Ρίγκαν στο Land of Confusion των Genesis δίπλα στο κρεββάτι του. :D

Κοινώς κύριοι δεν φτύνουμε χολή για τα μπούτια της Παπαρίζου. Το αντίθετο μάλιστα, καλό νιμου που θα έλεγε και ο mr. Colgate. Ούτε για το σαχλοσουξεδάκι, καλώς ή κακώς, χαζονταπαντούπα τσιφτετελάτα με δήθεν έθνικ στοιχεία και παντελή έλλειψη πρωτοτυπίας και στίχου γουστάρει ο όχλος σήμερα, αυτό του σερβίρουν, με αυτό χοροπηδάνε.
Όταν είπα "άντε και του χρόνου ο Νίνος ο τσολιάς με industrial ζωναράδικο" δεν αστειευόμανε καθόλου.

Φτύνουμε χολή όσο προλαβαίνουμε γιατι για πολύ καιρό ακόμα θα μας τα φουσκώσουν σαν τσουρέκια χριστουγεννιάτικα και εκτός και αν μετακομίσουμε σε σπηλιά θα τρώμε στη μάπα αυτά που δεν είμαστε αναγκασμένοι υπο κανονικές συνθήκες να ανεχόμαστε. Είναι σαν τους καπνιστές που δεν καταλαβαίνουν πόσο ενοχλεί κάποιον οταν τα φέρνουν στα μούτρα του (τα καπνά) και το μόνο που έχουν να πουν είναι "πάνε αλλου" (γλωσσικός ιδιωματισμός γαρ).

Ποιος σας ανάγκασε να ασχοληθείτε μας ρωτάτε; ΟΛΟΙ, σας απαντάμε. Εκτός και αν είσαι τζομπάνης στην Κάτω Πετρογαμούλα και έχεις να ακούσεις ειδήσεις απο τότε που σου κλείδωσαν οι Γερμανοί το ραδιόφωνο.

On the bright side (φσσσσ φσσσσ φσσσσσσ σσσ σσσσσ) of life, αργά ή γρήγορα θα πήξετε όσοι πατάτε σε ελληνάδικα και κάποια στιγμή στο 72ο repeat με μπουζούκι remix θα πείτε "ήηηηηηημαρτοοοοοον".

Συγχαρητήρια, εκείνη τη στιγμή θα έχετε γίνει μίζεροι, με διαφορά λίγων ημερών απο εμάς. :-k

TYRONAGA
24-05-05, 06:37
Καλύτερα οι Ελληνες (και κάθε Λαός ) να βγαίνει στους δρόμους και να γιορτάζει τέτοιου είδους νίκες , δηλαδή στον Αθλητισμό, στις Τέχνες, στην Επιστήμη, παρά να γιορτάζει ,να θυμάται και να κάνει εθνικές γιορτές τα αιματοκυλίσματα,τις γενοκτονίες και τις νίκες σε Πολέμους του παρελθόντος( φυσικά η Ιστορία δεν διαγράφεται ).

sdiama
24-05-05, 07:27
Εστω και καθυστερημένα, να πω και γω τη γνώμη μου...

Ηταν η πρώτη φορά στα 3 χρόνια που "χαμπαριάζω" τί γίνεται με τον θεσμό (ας όψονται τα media) που είχαμε συμμετοχή στη Eurovision με ένα beetάκι "πιασάρικο" που τουλάχιστον εμένα μου άφησε ωραίες εντυπώσεις στη μνήμη αμέσως μετά το πρώτο άκουσμα, σε αντίθεση με το αντίστοιχο περσινό... Ηταν η πρώτη φορά που ήμουν σίγουρος για την 1η θέση. Γιατί το beetάκι αυτό, ήταν ότι χρειαζόταν η Eurovision. Ρυθμικό, χαρούμενο, ξεσηκωτικό, ευκολοχώνευτο, ηλίθιο... Είναι η πρώτη φορά που ενδόμυχα έβαζα σε "μαύρη λίστα" τους λαούς που δεν μας έδιναν 10άρια και 12άρια -α, ρε Αυστριακοί... μην πατήσετε το πόδι σας στην Ελλάδα - :dwarf
Ηταν η πρώτη φορά που το αξίζαμε. Από τις τελευταίες "μεγάλες Εθνικές ανατάσεις" ήταν η 2η αξιοκρατική που θυμάμαι (η πρώτη ήταν η διοργάνωση της Ολυμπιάδας) και δεν είχε καμμία σχέση με την "μεγαλύτερη κολωφαρδία της χιλιετίας" σε παγκόσμιο επίπεδο που ήταν το περσινό ποδοσφαιρικό Euro.
Επίσης, δεν ήταν beetάκι που ήρθε για μείνει. Ηρθε για να κάνει τη δουλειά του (αρπακτή) και να φύγει.
Ετσι γίνεται πάντοτε με τη μουσική που μας "επιβάλλεται" μέσω media και όχι μέσω προσωπικών επιλογών. Είναι αυτό που λέω εγώ "ξέκωλο". Το ακούσαμε, το μάθαμε, περάσαμε 2-3 φορές καλά μαζί του, αλλά "δεν θα κάνουμε οικογένεια μαζί του" :x

supermario
24-05-05, 10:02
Καλύτερα οι Ελληνες (και κάθε Λαός ) να βγαίνει στους δρόμους και να γιορτάζει τέτοιου είδους νίκες , δηλαδή στον Αθλητισμό, στις Τέχνες, στην Επιστήμη, παρά να γιορτάζει ,να θυμάται και να κάνει εθνικές γιορτές τα αιματοκυλίσματα,τις γενοκτονίες και τις νίκες σε Πολέμους του παρελθόντος( φυσικά η Ιστορία δεν διαγράφεται ).

Δηλαδη τωρα η γιουρο-βυζιον, σε ποια κατηγορια ανηκει;;;;; Στον αθλητισμο;;;Στην επιστημη;;;;; 'Η μηπως στις τεχνες;;;;; ( :rotfl: :rotfl: :rotfl: )
Παιδια δειξτε λιγο ελεος..... Σε λιγο θα μας πειτε οτι το τραγουδακι ειναι οτι καλυτερο εχει γραφτει τα τελευταια 50 χρονια....Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Gothic
24-05-05, 10:21
Καλύτερα οι Ελληνες (και κάθε Λαός ) να βγαίνει στους δρόμους και να γιορτάζει τέτοιου είδους νίκες , δηλαδή στον Αθλητισμό, στις Τέχνες, στην Επιστήμη, παρά να γιορτάζει ,να θυμάται και να κάνει εθνικές γιορτές τα αιματοκυλίσματα,τις γενοκτονίες και τις νίκες σε Πολέμους του παρελθόντος( φυσικά η Ιστορία δεν διαγράφεται ).
Όντως, προτείνω απο εδώ και πέρα να γιορτάζουμε στις 28 Οκτωβρίου την Άλωση της Ουκρανίας και την 25η Μαρτίου τις κεφαλιές του Χαριστέα...
Κάτω τα μη τρέντυ ιστορικά γεγονότα, ζήτω οι γιορτές της Vodafon, Cosmote, TIM, Sony BMG, Virgin Megastores, Tyropipes o Sakis.
Άλλωστε, τι σκατά ringtone ή φανελάκι να βγάλεις απο την καταστροφή της Σμύρνης. ;) Όχι τίποτα άλλο, θα σε πούνε και μίζερο... :-k

ΥΓ: @sdiama: Όχι και κωλοφαρδία το Euro, απο τους προκριματικούς βγάζαμε μάτια, μην ακούω θεωρίες Γεωργίου. Είπαμε, καλός για κωμωδία σαν τον Λιακόπουλο, αλλα και οι δύο έχουν το ίδιο σοβαρά επιχειρήματα... :p

Διονύσης
24-05-05, 12:08
Όπως όλοι οι ευρωπαϊκοί θεσμοί έτσι και η EUROVISION ξεκίνησε για να ενώσει τις διαφορετικές κουλτούρες της γηραιάς ηπείρου. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον ξενοδόχο: την οικονομική εισβολή στο χώρο της τέχνης....
Εν πάση περιπτώσει, den ua jex;asv pot;e ayt;o poy e;ida sto ΣΤΑΡ εχθές στο απογευματινό δελτίο. Παιδιά, αν και δεν παρακολουθώ τηλεόραση εχθές τη σιχάθηκα για ακόμα μία φορά: οι δημοσιογράφοι του ΣΤΑΡ οι οποίοι κάλυπταν με ρεπορτάζ την EUROVISION (στυλ "Σε αυτό το δωμάτιο κοιμάται η Παπαρίζου", "οι ξένοι πλέον μας σέβονται καλλιτεχνικά".....κτλ) έγιναν ξαφνικά θεοί και τους ευχαριστούσαν στο δελτίο ειδήσεων λες και είχαν συμμετοχή στη νίκη της Έλενας. ο καθένας τους προσπαθεί (είτε λαοπλάνοι πολιτικοί είτε σιχαμερά κέντρα εξουσίας και ΜΜΕ) να πάρουν λίγη από τη λάμψη της νίκης αυτής. Είναι τραγικό να ακολουθείται τέτοια τακτική και για τον αθλητισμό (βλέπε Παναθηναϊκό στάδιο EURO 2005 πανηγυρισμοί με Χριστόδουλο, Μπακογιάννη και Ορφανό που ακόμα χρωστάνε λεφτά στους διεθνής μας....). Η αλήθεια και η εντιμότητα παραμένουν τα πρώτα θύματα από αυτή τη ληστρική συνπεριφορά "σημαντικών" προσωπικοτήτων.... ας γελάσω δυνατά!!!!! "......Και το μυαλό σου είναι θολό και το δικό της πιο λειψό, και τα λεφτά σας πήραν τα μυαλά ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΑΝΦΑΡΑ ΦΑΦΛΑΤΑ"!!!.......

TYRONAGA
24-05-05, 13:22
Δηλαδη τωρα η γιουρο-βυζιον, σε ποια κατηγορια ανηκει;;;;; Στον αθλητισμο;;;Στην επιστημη;;;;; 'Η μηπως στις τεχνες;;;;; ( :rotfl: :rotfl: :rotfl: )
Παιδια δειξτε λιγο ελεος.....
Εκεί που πάντα είχανε θέση ολα αυτά που μας διασκεδάζουν!!!!!Δεν έχει αλλάξει τίποτα παρά μόνο εκσυχρονίστικαν!!! Ολοι αυτοι (έξω φυσικά η επιστήμη για όσους καταλαβαίνουν τι λέμε) ,είναι οι ΓΕΛΩΤΟΠΟΙΟΙ του παρελθόντος,οι ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΙ και άλλοι σαλτιμπάκοι....Ασχετα άν τους δώσαμε περισσότερο αξία....Αλλά καλύτερα οι Ανθρωποι να πάθουν ΩΤΙΤΙΔΑ απο τα ξενέρωτα τραγουδάκια παρά να σκωτόνονται μεταξύ τους.......Αυτό και μόνο αυτό είχε σαν νόημα το δικό μου post........

Gothic
24-05-05, 13:35
Εκεί που πάντα είχανε θέση ολα αυτά που μας διασκεδάζουν!!!!!Δεν έχει αλλάξει τίποτα παρά μόνο εκσυχρονίστικαν!!! Ολοι αυτοι (έξω φυσικά η επιστήμη για όσους καταλαβαίνουν τι λέμε) ,είναι οι ΓΕΛΩΤΟΠΟΙΟΙ του παρελθόντος,οι ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΙ και άλλοι σαλτιμπάκοι....Ασχετα άν τους δώσαμε περισσότερο αξία....Αλλά καλύτερα οι Ανθρωποι να πάθουν ΩΤΙΤΙΔΑ απο τα ξενέρωτα τραγουδάκια παρά να σκωτόνονται μεταξύ τους.......Αυτό και μόνο αυτό είχε σαν νόημα το δικό μου post........
Επειδή λοιπόν η ιστορία του ανθρώπινου γένους μας διδάσκει οτι ωσάν αυτοκαταστροφική ράτσα θα σκοτωνόμαστε πάντα μεταξύ μας μέχρι να αφανιστούμε και να κάνουμε reset στην καλύτερη, ας γλυτώσουμε τουλάχιστον την ωτίτιδα. :D

TYRONAGA
24-05-05, 13:43
Επειδή λοιπόν η ιστορία του ανθρώπινου γένους μας διδάσκει οτι ωσάν αυτοκαταστροφική ράτσα θα σκοτωνόμαστε πάντα μεταξύ μας μέχρι να αφανιστούμε και να κάνουμε reset στην καλύτερη,......
ΝΑΙ αλλά στην περίπτωσή μας ισχύει το "μακριά απο τον κ.λο μας και ας είναι και 2 πόντοι".Διότι αν γινότανε αυτό στην δική μας γενιά δεν θα μας άρεσε.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

supermario
24-05-05, 14:16
Εκεί που πάντα είχανε θέση ολα αυτά που μας διασκεδάζουν!!!!!Δεν έχει αλλάξει τίποτα παρά μόνο εκσυχρονίστικαν!!! Ολοι αυτοι (έξω φυσικά η επιστήμη για όσους καταλαβαίνουν τι λέμε) ,είναι οι ΓΕΛΩΤΟΠΟΙΟΙ του παρελθόντος,οι ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΙ και άλλοι σαλτιμπάκοι....Ασχετα άν τους δώσαμε περισσότερο αξία....Αλλά καλύτερα οι Ανθρωποι να πάθουν ΩΤΙΤΙΔΑ απο τα ξενέρωτα τραγουδάκια παρά να σκωτόνονται μεταξύ τους.......Αυτό και μόνο αυτό είχε σαν νόημα το δικό μου post........

Ισως, λεω ισως, να κανεις και λαθος, ετσι;;;; Γιατι δεν ξερω αν θεωρεις τον Σοπεν, τον Μπετοβεν, τον Μπαχ, τον Βαγκνερ και δεν ξερω και εγω ποσους (του ιδιου επιπεδου) ΓΕΛΩΤΟΠΟΙΟΥΣ, ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΥΣ ή σαλτιμπαγκους..... Εκτος βεβαια αν θεωρεις ΓΕΛΟΤΟΠΟΙΟΥΣ, ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΥΣ η σαλτιμπαγκους τον δαντη, την γερμανου, την παπαριζου και τους λοιπους....Σε αυτη την περιπτωση, οκ, συμφωνω!!!

Νικαετός
24-05-05, 14:54
Ξέρετε γιατί στενοχωριέμαι και μιλάω για μιζέρια κλπ ?? Ένα πανηγυράκι (πανευρωπαϊκού βεληνεκούς όμως - όχι συνοικιακού) το πήραμε και το κάναμε εθνικό θέμα , εθνικής υπερηφάνειας κλπ .... Παιδιά ηρεμείστε , το είπαμε από την αρχή : ένα πάρτυ είναι . Δεν είναι νίκη της Ελλάδας . (μπορεί να γίνει , αλλά δεν είναι ) .

Δεν σηκώνει , σε καμμία περίπτωση σοβαρή συζήτηση . Εϊναι φεστιβάλ ποπ τραγουδιού , δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό . Κακώς, κάκιστα συνεχίζουμε την κουβέντα. Τόνισα με όλους τους τρόπους ότι είναι νίκη της ομάδας που ανέλαβε να φέρει σε πέρας την συμμετοχή , και κανενός άλλου. Και το μέγεθος φτάνει σε ένα συγκεκριμένο ύψος . Ούτε παραπάνω, ούτε παρακάτω. Τώρα αν προσπαθούν να καρπωθούν την επιτυχία μιας "μπάσταρδης" , πρωθυπουργοί - υπουργοί - πατριάρχες - ιεράρχες κλπ κλπ , τους κρίνουμε και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας . Εγώ χαίρομαι με την χαρά της μάνας - του πατέρα των συνανθρώπων μου , που χαίρονται με τη χαρά της.

Για μένα κύριοι , η μουσική , η ηλίθια η ανούσια , η σαχλή , η κλωνοποιημένη , η αντιγραφή των αντίστοιχων σαχλών ηλιθίων (και το εννοώ)_ ξένων αντίστοιχων MTV- ασμάτων, έχει την ίδια αξία (όχι καλλιτεχνική) για τον απλό λαό με την μουσική του Σοπέν , του Μπαχ του Βάγκνερ κλπ κλπ . Και ξέρετε γιατί ? Γιατί όλες αυτές γράφτηκαν κατά παραγγελία και μάλιστα , αυτές των μεγάλων , προς τέρψιν των ευγενών και αριστοκρατών , ενώ της Eurovision για το πόπολο . (όλες όμως είχαν ως σκοπό το κέρδος).

(και πριν βιαστείτε να σκίσετε τα ρούχα σας , να πω πως δεν συζητώ την καλλιτεχνική αξία , αλλά τον σκοπό )

Αλήθεια , έτσι για να σας πειράξω : Η Παξινού (τί συγκρίνω τώρα) όταν πήρε το όσκαρ , μιλούσε ελληνικά ??? (μη γράψει κανείς για τον Χατζηδάκι ...άάααλλο φρούτο ! ) :respekt: :respekt:

supermario
24-05-05, 15:03
Ξέρετε γιατί στενοχωριέμαι και μιλάω για μιζέρια κλπ ?? Ένα πανηγυράκι (πανευρωπαϊκού βεληνεκούς όμως - όχι συνοικιακού) το πήραμε και το κάναμε εθνικό θέμα , εθνικής υπερηφάνειας κλπ .... Παιδιά ηρεμείστε , το είπαμε από την αρχή : ένα πάρτυ είναι . Δεν είναι νίκη της Ελλάδας . (μπορεί να γίνει , αλλά δεν είναι ) .

Δεν σηκώνει , σε καμμία περίπτωση σοβαρή συζήτηση . Εϊναι φεστιβάλ ποπ τραγουδιού , δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό . Κακώς, κάκιστα συνεχίζουμε την κουβέντα. Τόνισα με όλους τους τρόπους ότι είναι νίκη της ομάδας που ανέλαβε να φέρει σε πέρας την συμμετοχή , και κανενός άλλου. Και το μέγεθος φτάνει σε ένα συγκεκριμένο ύψος . Ούτε παραπάνω, ούτε παρακάτω. Τώρα αν προσπαθούν να καρπωθούν την επιτυχία μιας "μπάσταρδης" , πρωθυπουργοί - υπουργοί - πατριάρχες - ιεράρχες κλπ κλπ , τους κρίνουμε και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας . Εγώ χαίρομαι με την χαρά της μάνας - του πατέρα των συνανθρώπων μου , που χαίρονται με τη χαρά της.

Για μένα κύριοι , η μουσική , η ηλίθια η ανούσια , η σαχλή , η κλωνοποιημένη , η αντιγραφή των αντίστοιχων σαχλών ηλιθίων (και το εννοώ)_ ξένων αντίστοιχων MTV- ασμάτων, έχει την ίδια αξία (όχι καλλιτεχνική) για τον απλό λαό με την μουσική του Σοπέν , του Μπαχ του Βάγκνερ κλπ κλπ . Και ξέρετε γιατί ? Γιατί όλες αυτές γράφτηκαν κατά παραγγελία και μάλιστα , αυτές των μεγάλων , προς τέρψιν των ευγενών και αριστοκρατών , ενώ της Eurovision για το πόπολο . (όλες όμως είχαν ως σκοπό το κέρδος).

(και πριν βιαστείτε να σκίσετε τα ρούχα σας , να πω πως δεν συζητώ την καλλιτεχνική αξία , αλλά τον σκοπό )

Αλήθεια , έτσι για να σας πειράξω : Η Παξινού (τί συγκρίνω τώρα) όταν πήρε το όσκαρ , μιλούσε ελληνικά ??? (μη γράψει κανείς για τον Χατζηδάκι ...άάααλλο φρούτο ! ) :respekt: :respekt:

Θα συμφωνησω μαζι σου Νικ, σε ολα εκτος απο ενα!!! Το θεμα της καλλιτεχνικης αξιας. Γιατι δεν μπορεις να βαζεις στην ιδια μοιρα αθρωπους που εγραψαν μουσικη που την ακουμε 100-200 χρονια μετα, με τα τραγουδακια που του χρονου δεν θα τα θυμαται κανεις.... 'Η κανω λαθος;;;; Ειναι σαν να μου συγκρινεις το seicento μου με μια Ferrari. Και τα δυο για να βγαλουν χρηματα οι εταιρειες τους φτιαχνονται. Επειδη το seicento πουλαει πιο πολλα κομματια (καθως ειναι πιο φτηνο) δεν το κανει καλυτερο αμαξι απο την Ferrari!!!!!! Εμεις εδω εχουμε κανει την παπαριζου Ferrari!!

dantouan
24-05-05, 15:27
Παιδια περα απο τους οποιους σχολιασμους, θετικους ή αρνητικους, το σιγουρο ειναι οτι ειχαμε μια μεγαλη επιτυχια και θα προτεινα να μην γινομαστε μιζεροι.

Συγχαρητηρια σε οσους τα καταφεραν και τιποτα παραπανω :!: :!: :!:

TYRONAGA
24-05-05, 15:36
Ισως, λεω ισως, να κανεις και λαθος, ετσι;;;; Γιατι δεν ξερω αν θεωρεις τον Σοπεν, τον Μπετοβεν, τον Μπαχ, τον Βαγκνερ και δεν ξερω και εγω ποσους (του ιδιου επιπεδου) ΓΕΛΩΤΟΠΟΙΟΥΣ, ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΥΣ ή σαλτιμπαγκους..... Εκτος βεβαια αν θεωρεις ΓΕΛΟΤΟΠΟΙΟΥΣ, ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΥΣ η σαλτιμπαγκους τον δαντη, την γερμανου, την παπαριζου και τους λοιπους....Σε αυτη την περιπτωση, οκ, συμφωνω!!!

ΦΥΣΙΚΑ ...οι άλλοι που αναφέρεις ανήκουν στις ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ....(αν δεν θεωρηθεί υπερβολή)

vasper
24-05-05, 15:39
Η μιζέρια του Έλληνα. Χαιρόμαστε, αλλά μας την σπάνε κάποιοι γιατί χαίρονται παραπάνω από όσο θα έπρεπε!!!!

Xguru
24-05-05, 16:46
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχουν standards στη χαρά, αφού χαίρεται πολύ ο άλλος ας χαίρεται. Συναίσθημα είναι ας το χαρεί. Δεν μπορείς να του πεις να χαίρεται λιγότερο έτσι επειδή εμένα δε μου φαίνεται σωστό.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτός ο άτιμος ο Τουρισμός που κολάει. Δηλαδή όποιο κράτος κέρδισε στην Eurovision είχε και τουρισμό. Γιατί αν το πρόγραμμα για τον τουρισμό αντιμέτωπίζεται με τόση προχειρότητα, τότε θα κυνηγάμε τους τουρίστες με τη σφεντόνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.