PDA

Επιστροφή στο Forum : "Μαύρισε" Οθόνη Laptop



McAli
27-02-05, 22:29
Δεν τον είδα προσωπικά τον υπολογιστή (ένας HP 2 χρονών,P3 στα 1400 ή κάπου εκεί) αλλά μου περιέγραψαν ότι τον άνοιξαν και στα καλά καθούμενα η οθόνη μοιάζει σαν να έχεις ρυθμίσει το "brightness" στο 0% και το "contrast" στο 20%.....

Τί λέτε;

ReverseR
27-02-05, 22:39
χμμ, η οθόνη μάλλον παίρνει ρεύμα αλλά δεν παίρνει σήμα, μήπως κόπηκε κανά καλωδιάκι, just a thought

McAli
27-02-05, 22:41
όχι......παίρνει σήμα......γι' αυτό είπα αυτό με το contrast και το brightness

satel
27-02-05, 22:49
Μία φορά έχω δεί ακριβώς το ίδιο και χρειάστηκε αλλαγή η οθόνη McAli.

teacake
27-02-05, 23:12
Μήπως κάηκε η λάμπα νέον της TFT;

JohnGR
28-02-05, 00:06
χμμ, η οθόνη μάλλον παίρνει ρεύμα αλλά δεν παίρνει σήμα, μήπως κόπηκε κανά καλωδιάκι, just a thought

Λογικά κάτι τέτοιο έγινε. Μήπως το έριξε/χτύπησε ή έκλεισε απότομα το καπάκι;

johnmara
28-02-05, 00:19
καμιά φορά δεν πατάει καλά η τροφοδοσία της λάμπας που φωτίζει το LCD.
στο δικό μου ibm thinkpad "ζουλάω" σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο κουτί και ξανα-ανάβει η οθόνη.
(αυτά παθαίνεις όταν το service είναι μπλιάχχχχ και φοβάσαι να το δώσεις για μια απλή επισκευή γιατί θα το πάρει πίσω μετά από 1-2 μηνες).

McAli
28-02-05, 01:50
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReverseR
χμμ, η οθόνη μάλλον παίρνει ρεύμα αλλά δεν παίρνει σήμα, μήπως κόπηκε κανά καλωδιάκι, just a thought

Λογικά κάτι τέτοιο έγινε. Μήπως το έριξε/χτύπησε ή έκλεισε απότομα το καπάκι;
Η οθόνη λειτουργεί, αλλά δείχνει σκοτεινεί. Πώς γίνεται να μην παίρνει σήμα, και να δείχνει (έστω και αχνά) τι γίνεται;Θέλω να πω, εξηγείται να έχασε η οθόνη τη φωτεινότητά της, μόνο από τη βλάβη σε ένα καλώδιο; Δεν θα έπρεπε να υποψιαστούμε αρχικά κάτι στην ίδια την οθόνη παρά στη μετάδοση της πληροφορίας;


στο δικό μου ibm thinkpad "ζουλάω" σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο κουτί και ξανα-ανάβει η οθόνη.
πού ακριβώς;

sdikr
28-02-05, 01:54
Η οθόνη λειτουργεί, αλλά δείχνει σκοτεινεί. Πώς γίνεται να μην παίρνει σήμα, και να δείχνει (έστω και αχνά) τι γίνεται;Θέλω να πω, εξηγείται να έχασε η οθόνη τη φωτεινότητά της, μόνο από τη βλάβη σε ένα καλώδιο; Δεν θα έπρεπε να υποψιαστούμε αρχικά κάτι στην ίδια την οθόνη παρά στη μετάδοση της πληροφορίας;

το φορητό το δοκιμάσαν με κάποια άλλη οθόνη, μήπως δεν είναι πρόβλημα στην οθόνη αλλά γενικό του laptop;

McAli
28-02-05, 02:06
το φορητό το δοκιμάσαν με κάποια άλλη οθόνη, μήπως δεν είναι πρόβλημα στην οθόνη αλλά γενικό του laptop;
είχα την εντύπωση ότι το έγραψα στο πρώτο post.....

Ναι το laptop δουλεύει κανονικά με άλλη οθόνη...(και με τη δικιά του δουλεύει κανονικά, αλλά απλά είναι σαν έχεις το brightness στο 0% και το contrast στο 20%)

Να και μια φωτό για το πως φαίνεται η οθόνη.

vass
28-02-05, 02:28
Σε μια αντίστοιχη περίπτωση που μου έτυχε να δω, έφταιγε το κουμπάκι που είναι στο πάνω σημείο κοντά στην οθόνη. Είναι το κουμπάκι που πατιέται όταν κατεβάζουμε την οθόνη για να πέσει το Laptop σε κατάσταση αναμονής.
Σε εκείνη την περίπτωση, ενώ άνοιγες την οθόνη το κουμπάκι παρέμενε πατημένο (είχε κολλήσει μάλλον από σκόνη) και η οθόνη ήταν πολύ σκοτεινή.

sdikr
28-02-05, 02:47
εμένα σε μια τέτοια περίπτωση είχε καεί η λάμπα της οθόνης, αμα προσπαθήσεις να την δείς απο γωνία και με φωτισμό απο κάποια λάμπα εδιχνε κανονικά δεδομένα αλλά χωρίς την λαμπα της δεν είχε φωτεινοτητα

McAli
28-02-05, 02:53
πόσο πάει η "λάμπα" για τη λάμπα;

sdikr
28-02-05, 03:35
πόσο πάει η "λάμπα" για τη λάμπα;


Δεν θέλεις να μάθεις!!!
Και αυτό αν υπάρχει λάμπα ανταλακτικό

Skoni
28-02-05, 11:57
Όταν τα ανταλλακτικά είναι εκτός εγγύησης είναι πανάκριβα. Καλύτερα είναι να δοκιμάσεις να βάλεις ένα κανονικό απλό monitor στην εξωτερική υποδοχή vga παρά να το πας για επισκευή.
Π.χ. ένα dvd+cdrw για Compaq laptop εκτός εγγύησης έκανε 430€…..

McAli
28-02-05, 12:30
καλή φάση.....σκας 1500Ευρώ, και μετά από 2,5-3 χρόνια δεν έχεις laptop, αλλά απλά ένα φορητό κουτί!!!

Νομίζω η Hewlett Packard αξίζει ένα μπράβο!!!! Να και το βραβείο τους: :chess_que

Skoni
28-02-05, 12:55
Όλες οι «επώνυμες» τέτοιες χρεώσεις έχουν. Αυτό που δεν ξέρει ο περισσότερος κόσμος είναι ότι μπορείς με σχετικά λίγα χρήματα να κάνεις επέκταση της εγγύησης για άλλο ένα χρόνο. Αυτό σίγουρα ισχύει στην HP και στην Compaq. Για την IBM και Dell δεν το γνωρίζω.

johnmara
28-02-05, 13:36
Η οθόνη λειτουργεί, αλλά δείχνει σκοτεινεί. Πώς γίνεται να μην παίρνει σήμα, και να δείχνει (έστω και αχνά) τι γίνεται;Θέλω να πω, εξηγείται να έχασε η οθόνη τη φωτεινότητά της, μόνο από τη βλάβη σε ένα καλώδιο; Δεν θα έπρεπε να υποψιαστούμε αρχικά κάτι στην ίδια την οθόνη παρά στη μετάδοση της πληροφορίας;


πού ακριβώς;

Στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης δίπλα στο σηματάκι (R40) ταυτόχρονα πιέζοντας και από την έξω μεριά (από το καπάκι).
Ελπίζω να το εξήγησα καλά :D

A Hellene
28-02-05, 13:49
... επέκταση της εγγύησης... Για την IBM και Dell δεν το γνωρίζω.

Καλημέρα.

Για τη Dell ισχύει η επέκταση της εγγύησης.
Και μάλιστα, εκτεταμένα: Αγόρασα από Ελλάδα (με κάρτα, φυσικά) παράταση εγγύησης του Inspiron 8200 που έχω, παρόλο που έχει αγοραστεί από τη Dell USA!

Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες, πιστεύω, κάνουν τις εταιρίες σοβαρές.


Φιλικά,
Γιώργος.

sdikr
28-02-05, 17:31
Και η acer δίνει, μάλιστα δίνει και http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.907513


ACER ACERADVANTAGE PLUS

Επέκταση φορητού υπολογιστή ACER για 3 χρόνια με επιπλέον κάλυψη από ατυχήματα (σε περίπτωση σπασίματος οθόνης υπάρχει τυπική συμμετοχή του πελάτη με μικρό κόστος, συνήθως 1/4 της αξίας της). Η εγγύηση πρέπει να αγοραστεί και να ενεργοποιηθεί σε διάστημα 30 ημερών απο την αγορά του υπολογιστή.

A Hellene
28-02-05, 18:01
Καλησπέρα.

Δεν το γνώριζα, για την ACER. Παρ' ότι δεν έχει το μέγεθος της πρώτης, δεν είναι και κάποια χθεσινή εταιρία!

Κακά τα ψέμματα, έχουμε μάθει στα Ελληνικά κακώς κείμενα, όπου η υποστήριξη τελειώνει νε την πώληση. After-sales support? Τι είναι αυτό;

Και το αστείο είναι πως, στα περισσότερα προϊόντα το κόστος κτήσης είναι μικρότερο από το κόστος χρήσης... Εάν υπάρχει ικανοποιητική υποστήριξη, ο πελάτης δεν χάνεται εύκολα.

Αυτά, προς γνώση και συμμόρφωση των "επαγγελματιών".


Φιλικά,
Γιώργος.

McAli
28-02-05, 19:23
Λοπωδήτες όλοι τους......6 μήνες μετά τη λήξη της εγγύησης (2 χρόνια) πρακτικά ο υπολογιστής είναι άχρηστος αν δεν τους δώσεις άλλα 500Ευρώ, και άν...

Όσο για το σύστημα με την αγορά extra εγγύησης......άλλη πονηριά από εκεί. "πλήρωσε και αν σου χαλάσει θα στο πληρώσουν τα άλλα κορόιδα σαν και εσένα που αγόρασαν extra εγγύηση".

Αυτά για να μην νομίζουν ότι μα κοροιδεύουν από πάνω.

btw.........Hewlett Packard my ass.

npats
28-02-05, 20:31
Εγώ πήγα μέσα στο 6μηνο να επεκτείνω για ένα ακόμα χρόνο την εγγύηση ενός compaq presario (μου είχαν πεί κατά την αγορά ότι αυτό γίνεται με 120 ευρώ ) ,και τότε πληροφορήθηκα οτι η πολιτική της εταιρείας είχε αλλάξει και επρεπε να δώσω 450 ευρώ για επέκταση της εγγύησης για 2 χρόνια.

Δεν το έκανα και ελπίζω να μην έχω προβλήματα . Βέβαια απο εδώ και πέρα μόνο για turbo-x θα ασχοληθώ και μην ξανακούσω για επώνυμες και σοβαρές εταιρείες.

Υ.Γ Νομίζω κάπου η princess είχε αναφέρει ότι η εγγύηση βάσει κοινοτικής νομοθεσίας είναι 2 χρόνια ανεξάρτητα τι μας λένε στα καταστήματα.

johnmara
01-03-05, 10:15
Εγώ πήγα μέσα στο 6μηνο να επεκτείνω για ένα ακόμα χρόνο την εγγύηση ενός compaq presario (μου είχαν πεί κατά την αγορά ότι αυτό γίνεται με 120 ευρώ ) ,και τότε πληροφορήθηκα οτι η πολιτική της εταιρείας είχε αλλάξει και επρεπε να δώσω 450 ευρώ για επέκταση της εγγύησης για 2 χρόνια.

Δεν το έκανα και ελπίζω να μην έχω προβλήματα . Βέβαια απο εδώ και πέρα μόνο για turbo-x θα ασχοληθώ και μην ξανακούσω για επώνυμες και σοβαρές εταιρείες.

Υ.Γ Νομίζω κάπου η princess είχε αναφέρει ότι η εγγύηση βάσει κοινοτικής νομοθεσίας είναι 2 χρόνια ανεξάρτητα τι μας λένε στα καταστήματα.

Όταν αγοράζω ή προτείνω ή πουλάω μηχανήματα με υψηλό κόστος επισκευής (φορητοί /πολυμηχανήματα/φωτογραφικές/βιντεοκάμερες κτλ) πάντα παίρνω και την επέκταση εγγύησης. Συνήθως είναι ένα 10-15% της αξίας του μηχανήματος αλλά ισχύει για δύο χρόνια.
Η ACER πράγματι με είχε καταπλήξει με το concept της accidental damage κάλυψη!

Νομίζω και εγώ ότι βάσει κοινοτικών οδηγιών η εγγύηση σε ορισμένα είδη πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 χρόνια (γιαυτό νομίζω και στα αυτοκίνητα αυξήθηκαν οι εγγυήσεις που δίνουν οι κατασκευαστές). Επίσης, νομίζω ότι υποχρεώνονται οι κατασκευαστές να διαθέτουν ανταλλακτικά για Χ χρόνια με "εύλογο" κόστος και όχι όσο γουστάρουν.

Ίσως ένα τηλεφώνημα στο ΙΝΚΑ να βοηθήσει.

Συμπέρασμα: ΠΑΝΤΑ αγορά της επέκτασης εγγύησης! (και πάντα ενεργοποίησή της μέσα στο επιτρεπόμενο χρονικό διάστημα γιατί αλλιώς είναι άχρηστη).

sdikr
01-03-05, 22:02
Νομίζω και εγώ ότι βάσει κοινοτικών οδηγιών η εγγύηση σε ορισμένα είδη πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 χρόνια (γιαυτό νομίζω και στα αυτοκίνητα αυξήθηκαν οι εγγυήσεις που δίνουν οι κατασκευαστές). Επίσης, νομίζω ότι υποχρεώνονται οι κατασκευαστές να διαθέτουν ανταλλακτικά για Χ χρόνια με "εύλογο" κόστος και όχι όσο γουστάρουν.

είναι μια πονεμένη ιστορία, πχ αν δείς στην Αγγλία αρκετές συσκευές που εδω εμείς πέρνουμε με 3 χρόνια εκεί τις πέρνουν με 1 χρόνο (οθόνες συγκεκριμένα).

Αρε ευρωπαικό δικαστήριο που τους χρειάζεται!!

johnmara
02-03-05, 17:41
είναι μια πονεμένη ιστορία, πχ αν δείς στην Αγγλία αρκετές συσκευές που εδω εμείς πέρνουμε με 3 χρόνια εκεί τις πέρνουν με 1 χρόνο (οθόνες συγκεκριμένα).

Αρε ευρωπαικό δικαστήριο που τους χρειάζεται!!

Παίζουν και θέματα ανταγωνισμού και προσπάθειας διείσδυσης στην ελληνική αγορά από εταιρίες που δεν είχαν μερίδιο αγοράς ή τις θεωρούσαμε άχρηστες :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.