PDA

Επιστροφή στο Forum : TΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ - ΒΟΗΘΕΙΑ



gesamgr
11-11-07, 14:01
Παιδια καλως σας βρηκα στο forum.

Εχω απο το Μαϊο double play της Forthnet. (θεσσαλονικη - Κηφισια)

Την πωτη περιοδο ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις μεχρι που ηρθε ενας τεχνικος τους στο χωρο μου
και κατεβασαμε το προφιλ του router (DLINK G624T) στα 13 (κουμπωνω απο 12.500 εως 13200).

Καποιο διαστημα ολα πηγαιναν καλα.

Σεπτεμβριος >>> Αρχισε θεαματικη μειωση ταχυτητας βεβαια υπεθεσα οτι ειναι το γνωστο
προβλημα της Βορειας Ελλαδας που δεν εχει επιλυθει ακομα.
Δεν μπορω να καταλαβω τι διαολο γινονται οι αναβαθμισεις και τα εργα ....Τελος παντων.

Οκτωβριος >>>> Προβλημα πλεον παρουσιαζεται στο σταθερο τηλεφωνο (διακοπες - δεν με ακουνε κλπ.κλπ) και αρχιζουν παλι οι αποσυνδεσεις....
ΚΑΜΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ FORTHNET


ΕΔΩ ΚΑΙ 14 Μερες παιδια ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΣ
ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 1-2 ΛΕΠΤΑ!! ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ
DOWNLOAD ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΩ ΤΑ 100 !!!...
Η κατασταση βελτιωνεται καπως απο τις 1 το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωϊ οπου ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ θεαματικα οι αποσυνδεσεις και το download μπορει να πιασει και 1200...
ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ!!!

Η Forthnet μετα απο ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ-ΠΑΡΑΠΟΝΑ κλπ.κλπ.
εκανε 2 φορες ΔΗΛΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ στον ΟΤΕ , ο οποιος και τις 2 φορες αποφανθηκε οτι
ολα ειναι ΟΚ!! και φταιει ο Παροχος!!

H Forthnet επιμενει οτο το προβλημα βρισκεται στον ΒΡΟΧΟ του ΟΤΕ , ο οποιος οπως λενε
οι ιδιοι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ θα κανει κατι για μεμονωμενη περιπτωση οπως η δικια μου!!
Και οτι και αν ακομα παω σε αλλη εταιρια θα εχω ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

Θα στειλει λοιπον 3η φορα τεχνικο στο σπιτι και οπως πιστευει θα γινει , θα δηλωσει ΞΑΝΑ
τη βλαβη στον ΟΤΕ ----ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΛΑΚΙ και λυση δεν φαινεται αμεσα!!

ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ? ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

Σκεφτηκα να παρω μια ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΑΠΟ ΟΤΕ και να παω σε Double Play
απο το νεο τηλεφωνο σε HOL , TELLAS κλπ.κλπ.
και μετα να διακοψω τη γραμμη που εχω τωρα...

ΘΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΕΤΣΙ ΛΕΤΕ ?

Η παλι και η νεα γραμμη θα "ΠΕΣΕΙ" πανω στον ιδιο ΒΡΟΧΟ οποτε τα ιδια ?

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ --- ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ --- ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!

:hmm::evil::sorry::worthy::nono:

theopan
11-11-07, 14:14
ΘΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΕΤΣΙ ΛΕΤΕ ?

Η παλι και η νεα γραμμη θα "ΠΕΣΕΙ" πανω στον ιδιο ΒΡΟΧΟ οποτε τα ιδια ?

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ --- ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ --- ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!

:hmm::evil::sorry::worthy::nono:

Ε πως θα πέσει στον ίδιο βρόχο αφού θα πάρεις νέα δεύτερη γραμμή; Δεν είναι εκεί το θέμα βέβαια. Πιστεύω ακράδαντα ότι ο ΟΤΕ έχει δίκιο, και είναι μια ακόμα περίπτωση προβλήματος της forthnet.

nikgr
11-11-07, 14:19
εγώ θα σε συμβούλευα να το γυρίσεις σε shared LLU αν θες να μείνεις στη forthnet, ή αν φύγεις να ζητήσεις και πάλι shared LLU, ώστε να έχεις και γρηγορο internet και σοβαρή τηλεφωνία απ' τον ΟΤΕ.

Μπορεί να πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ αλλα θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο ότι η τηλεφωνία ΔΟΥΛΕΥΕΙ όλο το 24ωρο με τέλεια ποιότητα ήχου και χωρίς διακοπές.
Όποιος θέλει να γλιτώσει τα 10-15euro αυτά παθαίνει δυστυχώς...

Η άλλη λύση θα ήταν να πας σε full LLU της Vodafone, όπου η τηλεφωνία γίνεται μέσω GSM και όχι ενσύρματα, οποτε δε θα έχεις προβλήματα.

gesamgr
11-11-07, 14:33
Ε πως θα πέσει στον ίδιο βρόχο αφού θα πάρεις νέα δεύτερη γραμμή; Δεν είναι εκεί το θέμα βέβαια. Πιστεύω ακράδαντα ότι ο ΟΤΕ έχει δίκιο, και είναι μια ακόμα περίπτωση προβλήματος της forthnet.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?

........Auto merged post: gesamgr added 3 Minutes and 57 Seconds later........


εγώ θα σε συμβούλευα να το γυρίσεις σε shared LLU αν θες να μείνεις στη forthnet, ή αν φύγεις να ζητήσεις και πάλι shared LLU, ώστε να έχεις και γρηγορο internet και σοβαρή τηλεφωνία απ' τον ΟΤΕ.

Μπορεί να πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ αλλα θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο ότι η τηλεφωνία ΔΟΥΛΕΥΕΙ όλο το 24ωρο με τέλεια ποιότητα ήχου και χωρίς διακοπές.
Όποιος θέλει να γλιτώσει τα 10-15euro αυτά παθαίνει δυστυχώς...

Η άλλη λύση θα ήταν να πας σε full LLU της Vodafone, όπου η τηλεφωνία γίνεται μέσω GSM και όχι ενσύρματα, οποτε δε θα έχεις προβλήματα.

Ευχαριστω και εσενα φιλε μου.
Shared LLU σημαινει τηλεφωνο και παγιο στον ΟΤΕ ενω Internet απο αλλο παροχο?

nikgr
11-11-07, 14:57
Shared LLU σημαινει internet υψηλών ταχυτήτων (έως 24mbit) σε κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο παρόχου, και τηλεφωνία να παραμένει στον ΟΤΕ, μαζί με το πάγιο του ΟΤΕ και τις χρεώσεις των κλήσεων.

gesamgr
11-11-07, 15:04
Shared LLU σημαινει internet υψηλών ταχυτήτων (έως 24mbit) σε κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο παρόχου, και τηλεφωνία να παραμένει στον ΟΤΕ, μαζί με το πάγιο του ΟΤΕ και τις χρεώσεις των κλήσεων.

Πιστευεις ειναι η καλυτερη λυση ετσι?

Οποτε προβλημα στο τηλεφωνο ευθυνεται αποκλειστικα ο ΟΤΕ και αν εχω προβλημα στο Ιντερνετ
στριμωχνω τον Παροχο σωστα?

maanto
11-11-07, 15:17
Παντως φιλε μου εγω εχω καταλαβει το εξης...Οπου και αν παμε αφου το last mile ειναι του οτε ΠΑΝΤΑ θα εμπλεκεται και αυτος σε οποιο προβλημα παρουσιαζει η γραμμη μας...Ειτε φταιει ο παροχος μας ειτε οχι παντα εμεις σαν συνδρομητες θα ειμαστε αυτοι που θα τρωμε το λουκι και δεν θα ξερουμε που να απευθυνθουμε για να βρουμε λυση...
Εγω μετα απο πολλους μηνες σε Forthnet και HOL αποφασισα να τους ξυλωσω ολους και να ξαναγυρισω στον οτε... Θα πληρωνω περισσοτερα το ξερω αλλα τουλαχιστον θα απευθυνομαι σε ΕΝΑΝ παροχο οταν θα εχω βλαβη...Και αυτο πλεον ειναι πολυ σημαντικο ....

petrogazz
11-11-07, 15:25
Καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ έχεις κάνει;

gesamgr
11-11-07, 15:26
Παντως φιλε μου εγω εχω καταλαβει το εξης...Οπου και αν παμε αφου το last mile ειναι του οτε ΠΑΝΤΑ θα εμπλεκεται και αυτος σε οποιο προβλημα παρουσιαζει η γραμμη μας...Ειτε φταιει ο παροχος μας ειτε οχι παντα εμεις σαν συνδρομητες θα ειμαστε αυτοι που θα τρωμε το λουκι και δεν θα ξερουμε που να απευθυνθουμε για να βρουμε λυση...
Εγω μετα απο πολλους μηνες σε Forthnet και HOL αποφασισα να τους ξυλωσω ολους και να ξαναγυρισω στον οτε... Θα πληρωνω περισσοτερα το ξερω αλλα τουλαχιστον θα απευθυνομαι σε ΕΝΑΝ παροχο οταν θα εχω βλαβη...Και αυτο πλεον ειναι πολυ σημαντικο ....

και εγω αυτο εχω παθει φιλε μου δεν ξερω τι να κανω πια...
Συνεχιζω 15 μερες χωρις τηλεφωνο , Internet ΑΘΛΙΟ και εχω γινει μπαλακι μεταξυ τους!! :down::sorry:

Και μαλλον στη δικη σου λυση θα καταληξω και εγω... ;)

........Auto merged post: gesamgr added 0 Minutes and 46 Seconds later........


Καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ έχεις κάνει;

ναι εκανα ΕΕΤΤ και Ενωση Καταναλωτων

maanto
11-11-07, 15:32
Καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ έχεις κάνει;

Καλα οσο για αυτους.... Εκανα καταγγελια για την HOL στις 10/9 και μου τηλεφωνησαν στις 8/11 !!!!! να με ρωτησουν αν εχω καταφερει ΕΓΩ..!!!! να λυσω το πτοβλημα που ειχα...

Ωραιοι ε ??:oneup:

nikgr
11-11-07, 15:37
Πιστευεις ειναι η καλυτερη λυση ετσι?

Οποτε προβλημα στο τηλεφωνο ευθυνεται αποκλειστικα ο ΟΤΕ και αν εχω προβλημα στο Ιντερνετ
στριμωχνω τον Παροχο σωστα?

Aκριβώς!
Πιστεύω η λύση να γυρίσεις ολοκληρωτικά στον ΟΤΕ δεν είναι η πλέον συμφέρουσα, ειδικά αν θες γρήγορο internet.
Εγώ έχω πλέον 20πλασια πραγματική ταχυτητα σε σχέση με την 1mbit που είχα απ' τον ΟΤΕ, σε τιμή μάλιστα μικρότερη και απ' την 768Κ του ΟΤΕ (μόλις 16euro/μήνα με το δωρεάν 3μηνο)

Αν προσθέσεις και άλλα τόσα στο πάγιο τηλεφωνίας του ΟΤΕ πάμε στα 32euro/μήνα και μένουν και άλλα 8euro για κλήσεις (εγώ δε μιλάω και παραπάνω) για να φτάσουμε τα 40euro που ζητάνε οι εναλλακτικοί στα πακέτα των ιδιόκτητων full LLU τους.

Εγώ προσωπικά προτιμώ να πληρώνω και 5euro το μήνα παραπάνω, αλλα να ξέρω ότι το τηλέφωνό μου θα δουλεύει με τέλεια ποιότητα όλο το 24ωρο, χωρίς διακοπές και με άμεση υποστήριξη απ' τον ΟΤΕ, με κλήσεις που δουλεύουν προς ΟΛΟΥΣ τους προορισμούς, με συναγερμούς fax κλπ να δουλεύουν απροβλημάτιστα .

Απο πλευρας internet είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος απ' τον πάροχο που διάλεξα.
Δυστυχώς μέχρι να σοβαρευτούν στην τηλεφωνία οι εναλλακτικοί πρέπει όλοι να είμαστε επιφυλακτικοί. :(

gesamgr
11-11-07, 15:53
Aκριβώς!
Πιστεύω η λύση να γυρίσεις ολοκληρωτικά στον ΟΤΕ δεν είναι η πλέον συμφέρουσα, ειδικά αν θες γρήγορο internet.
Εγώ έχω πλέον 20πλασια πραγματική ταχυτητα σε σχέση με την 1mbit που είχα απ' τον ΟΤΕ, σε τιμή μάλιστα μικρότερη και απ' την 768Κ του ΟΤΕ (μόλις 16euro/μήνα με το δωρεάν 3μηνο)

Αν προσθέσεις και άλλα τόσα στο πάγιο τηλεφωνίας του ΟΤΕ πάμε στα 32euro/μήνα και μένουν και άλλα 8euro για κλήσεις (εγώ δε μιλάω και παραπάνω) για να φτάσουμε τα 40euro που ζητάνε οι εναλλακτικοί στα πακέτα των ιδιόκτητων full LLU τους.

Εγώ προσωπικά προτιμώ να πληρώνω και 5euro το μήνα παραπάνω, αλλα να ξέρω ότι το τηλέφωνό μου θα δουλεύει με τέλεια ποιότητα όλο το 24ωρο, χωρίς διακοπές και με άμεση υποστήριξη απ' τον ΟΤΕ, με κλήσεις που δουλεύουν προς ΟΛΟΥΣ τους προορισμούς, με συναγερμούς fax κλπ να δουλεύουν απροβλημάτιστα .

Απο πλευρας internet είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος απ' τον πάροχο που διάλεξα.
Δυστυχώς μέχρι να σοβαρευτούν στην τηλεφωνία οι εναλλακτικοί πρέπει όλοι να είμαστε επιφυλακτικοί. :(

Σε ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες και τη βοηθεια και γενικοτερα ολους παιδια για τις απαντησεις σας. :oneup::respekt::)

NexusGS
11-11-07, 16:03
Φίλε αντιμετωπίζω ένα παρεμφερές πρόβλημα.Η γραμμή μου έχει τρομερά (κατα στιγμές παράσιτα).Όταν συνδέθηκα στην forthnet όταν ακόμα ήταν στα 4Mbps στο double play όλα άψογα.Είχα παράσιτο αλλά δεν ήταν αρκετό για να έχω αποσυνδέσεις.Όταν έγινε η αναβαθμίση στα 10Mbps άρχισαν οι αποσυνδέσεις.Βλέπετε,όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα τόσο μεγαλύτερη η απαίτηση για καθαρότερο σήμα.Εμένα το παράσιτο είναι σαν να είναι λίγο κομμένο το καλώδιο και κάνει τουσ σπυνθιρισμούς με αποτέλεσμα τα CRC error να φτάνουν στο Θεό.Όταν βέβαια έγινε αναβάθμιση στα 24Mbps (συνδεόμουν 16+Mbps) το παραμικρό παράσιτο ήταν αρκετό για να μου δημιουργήσει πρόβλημα.Μου αλλάξανε το προφίλ σε αυτό με μέγιστη ανοχή στο θόρυβο.Ήρθε 2 φορές άτομο απο ΟΤΕ ο οποίος μου είπε ότι φταίει το καλώδιο απο το καφάο μέχρι το διαμέρισμα μου.Όταν του είπα οτι καλώδιο το άλλαξα πριν μια εβδομάδα και έβαλα FTP καλώδιο μέχρι πάνω,και του προσθέτω ότι για ένα πρόβλημα που υπάρχει πάνω απο 15 χρόνια φταίει ένα καλώδιο που υπάρχει 1 εβδομάδα ο θρασής μου απάντησε δεν ξέρω.Το πως δεν τον πέρασα απο την τζαμαρία της πολυκατοικίας να τον πληρώνω για άνθρωπο τον βρωμιάρη (μέγας βρωμίλος και τεμπέλης ο τύπος,πιστέψτε με).Το πρόβλημα είναι από το καφάο μεχρι το κέντρο (ή και παραπέρα) .Περνάνε περίοδοι που σκίζεται στο παράσιτο και στις αποσυνδέσεις,σε άλλες που δεν με πετάει καθόλου.Ότι να ναι..Με έχει σπάσει τα νεύρα.
Το λέω όλο αυτό γιατί πιστεύω προσωπικά ότι δεν ευθύνεται η forthnet.Για το τηλέφωνο μου έχουν πει ότι κάνουν κάτι αναβαθμίσεις για τα προβλήματα.Τώρα,για 10-15 μέρες χωρίς τηλ είναι κομματάκι πολυ,αλλά δεν μπορώ να ξέρω κάτι παραπάνω.Είχα μείνει για 1-2 μέρες και με ενημέρωσαν όταν τους κάλεσα ότι έκαναν αναβάθμιση.Και τα προβλήματα μειώθηκαν σε μεγάλο βαθμό.

nikgr
11-11-07, 16:31
NexusGS το θέμα είναι γιατί να μπεις σε όλη αυτή τη δοκιμασία για την τηλεφωνία και να χαλάς τα νεύρα σου...
Υπάρχει κανένας λόγος?

Για το internet το καταλαβαίνω γιατί οι ταχύτητες και οι τιμές του ΟΤΕ είναι απαράδεκτες.

Στην τηλεφωνία όμως θέλεις προτίστως σταθερότητα και αξιοπιστία. Δε γίνεται να σηκώνεις συνέχεια το ακουστικό για να δεις αν έχεις σήμα ή διακοπή.
Δε γίνεται να ακους παράσιτα, να διακόπτεται η συνομιλία, να ακούς τον άλλο λες και μένει σε άλλο πλανήτη.
Θέλω ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ γραμμή όταν μιλάω. Μπορούν να το καταλάβουν αυτό οι εναλλακτικοί?

Άμα καλέσεις έναν γνωστό σου απο χάλια γραμμή και σε ρωτήσει "γιατί ακούγεσαι έτσι", τί θα του πεις?
Ότι έφυγα απ' τον ΟΤΕ γιατί είμαι δεκαροφονιάς και θέλω να γλιτώσω τα 5euro? :oops:
Θα έχει ο χωριάτης στην Κάτω Ραχούλα γραμμή "καμπάνα" κι εσύ στο κέντρο της Αθήνας θα έχεις γραμμή να μην πω τί επειδή δε μένεις δίπλα στο dslam της forthnet?

Πες μου ειλικρινά τί κερδίζει ένας που βάζει τηλεφωνία εναλλακτικού. Τα 5euro? Mα θα τα δώσει υπερδιπλάσια στο κινητό όταν δε θα έχει τηλέφωνο και θα περιμένει στην αναμονή της forthnet και της κάθε forthnet για να του λύσουν το πρόβλημα... :whistle:

gesamgr
11-11-07, 17:34
NexusGS το θέμα είναι γιατί να μπεις σε όλη αυτή τη δοκιμασία για την τηλεφωνία και να χαλάς τα νεύρα σου...
Υπάρχει κανένας λόγος?

Για το internet το καταλαβαίνω γιατί οι ταχύτητες και οι τιμές του ΟΤΕ είναι απαράδεκτες.

Στην τηλεφωνία όμως θέλεις προτίστως σταθερότητα και αξιοπιστία. Δε γίνεται να σηκώνεις συνέχεια το ακουστικό για να δεις αν έχεις σήμα ή διακοπή.
Δε γίνεται να ακους παράσιτα, να διακόπτεται η συνομιλία, να ακούς τον άλλο λες και μένει σε άλλο πλανήτη.
Θέλω ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ γραμμή όταν μιλάω. Μπορούν να το καταλάβουν αυτό οι εναλλακτικοί?

Άμα καλέσεις έναν γνωστό σου απο χάλια γραμμή και σε ρωτήσει "γιατί ακούγεσαι έτσι", τί θα του πεις?
Ότι έφυγα απ' τον ΟΤΕ γιατί είμαι δεκαροφονιάς και θέλω να γλιτώσω τα 5euro? :oops:
Θα έχει ο χωριάτης στην Κάτω Ραχούλα γραμμή "καμπάνα" κι εσύ στο κέντρο της Αθήνας θα έχεις γραμμή να μην πω τί επειδή δε μένεις δίπλα στο dslam της forthnet?

Πες μου ειλικρινά τί κερδίζει ένας που βάζει τηλεφωνία εναλλακτικού. Τα 5euro? Mα θα τα δώσει υπερδιπλάσια στο κινητό όταν δε θα έχει τηλέφωνο και θα περιμένει στην αναμονή της forthnet και της κάθε forthnet για να του λύσουν το πρόβλημα... :whistle:

Εχει δικιο ο φιλος μου και θα ακολουθησω την συμβουλη του.
Τα εφαγα στη μαπα και τραβιεμαι ακομα.

Παρασιτα-βουητα-Σπηλια-800 & 801 αν επαιρνες θα σου εδινα βραβειο- δεν ακουγες-
δεν σε ακουγανε και τωρα η απολυτη σιωπη!

Jazzer
11-11-07, 17:51
Το τηλέφωνο είτε μας αρέσει είτε όχι είναι πρώτης ανάγκης, το adsl όχι. Όσο για τη "θεωρία" που λένε μερικοί ότι "εε δεν βαριέσαι έχουμε και το κινητό"... δεν παίζει.:nono:
Ο καθένας κάνει τις όποιες επιλογές του με βάση την τσέπη του, αλλά και τις αντοχές του νευρικού συστήματος, απ΄ότι αποδεικνύεται δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.