PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20

ring0
06-10-09, 23:07
ελπιζω μετα απο αρκετο καιρο να μην το μετανιωσεις....:oneup:

arial
06-10-09, 23:12
Antre ειχα ετοιμασει πολλα να σου πω, αλλα μετα απο σκεψη, αποφασισα να μιλησουμε καλυτερα σε καμια συναντηση..

Το μοναδικο που θελω να σου πω ειναι οτι θα πονεσεις αλλα μετα θα βγεις πιο ωριμος και πιο δυνατος, και βεβαια με τον καιρο θα νοιωθεις καλυτερα.

Φανερός Πράκτωρ
07-10-09, 02:12
Μετά από 3 χρόνια σχέση αναγκάστηκα να χωρίσω. Όταν χωρίζεις επειδή έχει γίνει κάποια μαλακία, είναι πιο εύκολο... όταν όμως χωρίζεις επειδή οι ευθύνες και η πίεση που έχεις διαβρώνουν τη σχέση σου είναι πολύ άσχημο. Το τελευταίο 1 χρόνο, έχοντας βάλει ένα στόχο στη ζωή μου, δυστυχώς η πίεση που δεχόμουν ταλαιπωρούσε τη κοπέλα μου, εξανέμιζε τον ενθουσιασμό και έσβηνε το πάθος... βλέποντας όμως ότι αυτό θα συνεχιζόταν για άλλα 5 χρόνια, ενώ μετά θα είχα στρατό κλπ δεν μπορούσα να την ταλαιπωρήσω άλλο. Ελπίζω να είναι καλά στη ζωή της.

Πραγματικά νιώθω τελείως σκατά, αλλά όφειλα να το κάνω τώρα, όσο την αγαπώ ακόμα... πριν γίνει εγωιστική η σχέση μου και την κατέστρεφα. Άλλωστε δεν θα ήθελα με τίποτα να ξεχάσω αυτά τα χρόνια, οποτε καλύτερα έτσι πριν γινει κάποια μαλακία παρά μετα να αναγκαστώ να κάνω delete. Την αγαπώ ακόμα... χωρίσαμε με ένα φιλί.. αλλά γαμώτι μου δεν μπορούσα να την ταλαιπωρώ άλλο. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά δεν με ενδιαφέρει αν θα το διαβάσει κάποιος... απλά ήθελα να το γράψω για να θυμάμαι αυτή τη μέρα.

κατά την διάρκεια της ζωής μας περνάνε αρκετοί άνθρωποι από κοντά μας. Είναι λίγοι όμως αυτοί που αξίζουν πραγματικά. Αυτούς κοιτάζουμε να τους κρατάμε κοντά μας.

Εσύ την έδιωξες, αυτή το δέχτηκε;

Antre
07-10-09, 10:53
Είναι λίγο μπερδεμένο... συνεχώς υπήρχαν συζητήσεις για το ότι δεν πηγαίνουμε καλά, αλλά κανένας δεν είχε τη δύναμη να πει χωρίζουμε. Και μια φορά που χαμε χωρίσει τα ξανά βρήκαμε σε λίγες μέρες. Οπότε το δέχτηκε γιατί και η ίδια ήξερε ότι δεν γίνεται αλλιώς... γιατί όπως της είπα προτιμώ να χωρίσουμε τώρα ώστε αν σε πετυχω ποτέ στο δρόμο να μπορώ να σου μιλήσω και να μην κάνω πως δεν σε ξέρω. Προτιμώ να χωρίσουμε τώρα και να θυμάμαι δυνατά αυτά τα τρία χρόνια που έχουν επηρεάσει εμένα και την προσωπικότητα μου παρά να προσπαθώ να τα ξεχάσω.

Ναι το δέχτηκε, αλλά πως το δέχτηκε. Το δέχτηκε με το να συνεχίσουμε να μιλάμε και να πίνουμε τον καφέ, με το να με αγκαλιάζει, να μου μιλά γλυκά. Να περπατάμε αγκαζέ και τελικά να χωρίσουμε με ένα φιλί. Χωρίσαμε σαν να μη χωρίσαμε ποτέ. Το μόνο που πρόδιδε τον χωρισμό μας ήταν τα δάκρυα που εμφανίστηκαν από τα μάτια της αλλά και τα δικά μου κοκκινισμένα μάτια. Δόθηκαν οι τελευταίες οδηγίες του ενός προς τον άλλον για το τι πρέπει να φροντίζουμε και να προσέχουμε και την είδα να μπαίνει στο τρένο.

Και εγώ το ελπίζω να μη το μετανιώσω παιδιά. Ξέρω πως αν ήμουν τρίτος ακριβώς αυτό θα με συμβούλευα να κάνω. Όταν όμως το βιώνεις ο ίδιος, ως γνωστόν, είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

vasilis_val
07-10-09, 10:58
Καλα εκανες....Αντρικεια πραματα και οχι @@.Καλη δυναμη;)

συμφωνω

arial
07-10-09, 10:59
Βασικα αν εχετε αποφασισει να χωρισετε οριστικα, καλυτερα να κοψετε καθε επαφη, θα ειναι πιο ανωδυνο ετσι. Ουτε καφεδες, ουτε να μιλατε.. και ισως να σας κανει καλο να μεινετε λιγο χωρια ετσι, θα εχεις πολλα να σκεφτεις ...

Antre
07-10-09, 11:03
Μα δεν είχα σκοπό να συνεχίσουμε να μιλάμε στο κοντινό μέλλον. Το ξέρω αυτό και έχεις δίκιο. Σιγουρα πρέπει να κοψουμε αν όχι για πάντα τουλάχιστον το πρωτο καιρό μέχρι ο καθένας να συνηθίσει τη ζωή του χωρίς τον άλλον.

arial
07-10-09, 11:08
Απο την εμπειρια μου σου λεω οτι μετα απο μια μακροχρονια σχεση δεν μπορεις να μεινεις φιλος με τον αλλον, παντα θα θυμαστε και θα αναπωλειτε το παρελθον, και θα υπαρχει μια πικρια απο τον εναν ....

manoulamou
27-10-09, 10:19
Χτες ηταν μια πολυ θλιβερη μερα για την οικογενεια μας...

Καθε χρονο φερναμε πισω τα χαλιά και καναμε την πρωτη παραγγελια για πετρελαιο θερμανσης,
λιγο πριν του Αγιου Δημητριου...
Πρωΐ - πρωΐ αγοραζα γλυκα, ποτα και ξηρους καρπους, φοραγα στη σαλοτραπεζαρια "τα καλα της"
και ξεκιναγα να μαγειρευω καποιες λιχουδιες για το βραδινο τσιμπουσι...
Μας τρελαιναν στα τηλεφωνηματα σε σταθερα και κινητα, ολα βαρουσαν ταυτοχρονα
και η πορτα μας δεν προλαβαινε να κλεισει μετα τις 8...

Φετος πηραμε χαλιά και πετρελαια αλλά τιποτε απ τα υπολοιπα δεν εγινε οπως τις προηγουμενες χρονιες...
Το απογευμα πηγα στην οδοντιατρο μου για κατι "μερεμετια" και ολη την υπολοιπη μερα, ευχομουν να ηταν ολα αυτα ενα κακο ονειρο και να ξυπνησω μες την καλη χαρα, σε ενα σπιτι φωταγωγημενο και γεματο κοσμο.
Ευτυχως που εχω το Ιντερνετ και καποιους φιλους απ το Facebook ιδιως παιδια της γειτονιας
τα οποια κυριολεκτικα μεγαλωσαν στην αγκαλια μας μεσα απο τον αθλητικο, τον πολιτιστικο και
άλλους συλλογους,
ειχαν την πρωτη επαφη τους με τη λογοτεχνια απ τη δανειστικη βιβλιοθηκη που φτιαξαμε στο Δημοτικο!!!


Δημητρακη μου, εαν μας βλεπεις απο ψηλα, εαν υπαρχει κατι μετα θανατον, ελπιζω να χαιρεσαι
που ολη αυτη η νεολαια σε θυμαται και σε ευχαριστει απο καρδιας για την προσφορα σου.
:respekt:

Hengeo
27-10-09, 22:59
Λόγω εμπειρίας θα συμβούλευα κάτι τέτοιες ειδικές μέρες να κάνετε κάτι όσο πιο μακριά γίνεται από το σπίτι-χώρους που συχνάζατε, έτσι ώστε να μην γίνεται αυτή τη ψυχοφθόρα σύγκριση. Τον πρώτο καιρό που είχε πεθάνει ο πατέρας μου στις γιορτές πηγαίναμε εκδρομές, για αυτόν ακριβώς το λόγο..

wisdompa
28-10-09, 11:38
Θα συμφωνήσω με τον Hengeo....Καλό ειναι να αποφευγουμε ολα αυτά τα ομορφα που ουσιαστικά μας πληγώνουν.....Γιορτές - Γενέθλια καπου αλλου....
Οκ δεν ειναι εφικτό σε καθε γιορτή να παίρνεις τους δρόμους αλλα οποτε μπορει ο κάθε ενας σίγουρα θα του κάνει καλό...αυτό που λέμε αλλαγη σκηνικού και παραστάσεων......

konenas
29-10-09, 14:45
Συμφωνώ και γω, μόνο που πρέπει να πηγαίνουμε σε μέρη που δεν έχουμε ξαναπάει.
Πάντως το σίγουρο είναι πως κάποια στιγμή θα βρεθούμε αντιμέτωποι με την θλίψη μας.
Στην αρχή δεν γίνεται να την διαχειριστούμε μόνοι μας και τότε θα πρέπει να αναζητήσουμε κάποιον.

manoulamou
29-10-09, 19:01
Αμεσως μετα την κηδεια πηγα στις πτυχιακες εξετασεις στην Δραματικη της κορης μου.
Τον επομενο μηνα μια βδομαδα στο χωριο μου.
Αρχες Αυγουστου παλι στη Μανη 10 μερες. Σχεδον ολες τις μερες για δηθεν απαραιτητα ψωνια
ή για δρακουλιαρικες γραφειοκρατειες...
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ηρθαν οι προωρες εκλογες που φυσιολογικα γινοταν της τρελης στο σπιτι!
Ακολουθησε η... "γιορτη" που δεν μπορουσα να ειμαι εκτος σπιτιου για ποικιλους λογους.
Αυτοι οι δυο μηνες δεν παλευονταν με τιποτε ενω πριν φαινοταν
πως ενταξει τι να κανουμε, παμε παρακατω ετσι κι αλλιως το περιμεναμε!!!
Εαν δεν ειχα ζησει στο πετσι μου αυτες τις μεταπτωσεις
θα ελεγα πως ολα αυτα ειναι υπερβολες...:(

arial
29-10-09, 22:09
manoulamou το καλυτερο φαρμακο (αν υπαρχει βεβαια φαρμακο) ειναι να εχεις κοντα σου ανθρωπους που σε νοιαζονται και να κανεις διαφορα πραγματα να απασχολεις το μυαλο σου...

Πιστευω πως ο ανδρας σου ειναι καπου εκει κοντα σου, και νοιωθει περηφανος για οσα εχετε καταφερει μαζι :)

gtklocker
29-10-09, 22:19
manoulamou το καλυτερο φαρμακο (αν υπαρχει βεβαια φαρμακο) ειναι να εχεις κοντα σου ανθρωπους που σε νοιαζονται και να κανεις διαφορα πραγματα να απασχολεις το μυαλο σου...

Πιστευω πως ο ανδρας σου ειναι καπου εκει κοντα σου, και νοιωθει περηφανος για οσα εχετε καταφερει μαζι :)

+2.000.000.000

konenas
29-10-09, 22:22
Έλα που δεν τους βρίσκεις ... και έρχεσαι στο φόρουμ μας :) και βρίσκεις όσους θες και περισσότερους ...


;)
Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ...

arial
29-10-09, 22:26
Βασικα αυτοι που σε αγαπουν και θα σε νοιαστουν ειλικρινα ειναι μονο η οικογενεια, οι φιλοι συνηθως στα δυσκολα απομακρυνονται....

crypter
29-10-09, 22:30
Βασικα αυτοι που σε αγαπουν και θα σε νοιαστουν ειλικρινα ειναι μονο η οικογενεια, οι φιλοι συνηθως στα δυσκολα απομακρυνονται....

Μιλας για σκετους φιλους γιατι οι κολλητοι φιλοι μενουν οτι και να γινει. Τουλαχιστον απο οσο εχω δει προσωπικα.

arial
29-10-09, 22:33
Για κολλητους και για σκετους φιλους μιλαω, εμενα αλλα με εχει διδαξει η πειρα μου :p Αν και ειναι πολυ σπανιο και τυχη να βρεις πραγματικα καλους φιλους :)

sdikr
29-10-09, 22:48
Βασικα αυτοι που σε αγαπουν και θα σε νοιαστουν ειλικρινα ειναι μονο η οικογενεια, οι φιλοι συνηθως στα δυσκολα απομακρυνονται....


Εγώ έχω δεί το αντίθετο, η οικογένεια να την κάνει με ελαφρά,

Hengeo
29-10-09, 23:32
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας σε αυτό. Προσωπικά έχω συγγενείς που φέρθηκαν χειρότερα και από αγνώστους, αλλά και συγγενείς που ξέρω ότι θα είναι εδώ. Γενικά είτε σε συγγενείς, είτε σε φίλους, δεν είναι εύκολο να βρεις ανθρώπους που θα σε νοιάζονται πραγματικά.

manoulamou
30-10-09, 10:01
Συνηθως σε παρατανε οι περισσοτεροι στην τυχη σου, γιατι φοβουνται μην... "κολλησουν" καταθλιψη.
Μονο οι πραγματικοι φιλοι τοτε ακριβως κανουν αισθητη την αξια με την παρουσια τους.
Ετσι εγινε τωρα, εξ αλλου η οικογενεια ειναι ουσιαστικα μονο τα δυο παιδια μου.
Οι υπολοιποι εεε ειναι τοσο περιπλοκο, που καταντανε σεναριο για Παπακαλιατη και βαλε!
:p

Alexander Chalkidis
30-10-09, 10:06
Φύσηξε αέρι ξαφνικό

Τα κλαδιά λύγισαν

Τα φύλλα θρόισαν




Και Ένα

Μόνο Ένα

Έφυγε ψηλά μαζί του.






Όχι τυχαία αυτό το φύλλο


Μ’αυτό τ’αέρι









Για όπου το πάει.





(http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2007/12/Gia-opou-to-paei.aspx )

wisdompa
30-10-09, 10:30
Πολύ ομορφο Αλέξανδρε....:)

arial
30-10-09, 12:44
Εμενα παντως η οικογενεια μου με εχει στηριξει αρκετα, και δεν εννοω μονο η μαμα και ο μπαμπας, αλλα και το ευρυτερο οικογενειακο περιβαλλον.

Αντιθετα με τους φιλους που εχουν απομακρυνθει αρκετα.

wisdompa
30-10-09, 12:55
και εγω με το προβλημα που αντιμετωπισα με τη μέση μου και χάθηκα λίγο απο τους γύρω μου καταλαβα ποιοι ειναι τελικα οι πραγματικοί φίλοι και ποιοι ηταν αυτοι που ενω μου ελεγαν μη στεναχωριέσαι εγω ειμαι εδω και σε αγαπάω ουτε ενα περαστικά δεν με πήραν να μου πουν...και επειδη ειμαι ανθρωπος των ακρων οταν εχω δικιο κυριως, εκοψα και μαχαιρί τις οποιες επαφές ειχα μεχρι τη στιγμη που χειρουργήθηκα.....Τωρα και να με πάρουν ειναι αργά...Ξερω πως το εχουν μάθει μα δεν επικοινώνησαν και εχει περάσει 1 μηνας...δεν δικαιολογείται κανείς.....!!

Δε πειράζει ομως, αυτο ειναι ενα ηχηρό χαστούκι σε ολους εμας που γινόμαστε θυσία για μερικούς κι αυτοι με την πρωτη δυσκολία εγκαταλείπουν....Ξεχνουν ομως πως φιλία δεν ειναι μονο χαχα παρέα βόλτες και γκόμενοι....Αλλα οπως λεει και ενα ρητό "Η ευτυχία δημιουργεί φίλους η δυστυχία τους δοκιμάζει"........
και για μένα η δοκιμή εγινε και απέτυχαν παταγωδώς οι δήθεν καλοι μου φίλοι που αποδείχτηκαν πολύ λίγοι και μέτριοι........οποτε Delete..

manoulamou
30-10-09, 21:01
Υπαρχουν πολλα που λεγονται και γραφονται για τους πραγματικους φιλους...
Το να περπατάς με ένα φίλο στο σκοτάδι είναι καλύτερο από το να περπατάς μόνος στο φως.
Hellen Keller,1880-1968,Αμερικανίδα συγγραφέας (τυφλή & κουφή!)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται κοντά όταν όλος ο υπόλοιπος κόσμος απομακρύνεται.
Walter Winchell,1897-1972,Αμερικανός δημοσιογράφος

Ομως δεν αρκουν αυτοι, οταν καποιος αντιμετωπιζει την βαρια σκια της Καταθλιψης...;)

harris
31-10-09, 02:27
Ομως δεν αρκουν αυτοι, οταν καποιος αντιμετωπιζει την βαρια σκια της Καταθλιψης...;)

Ευτυχώς στις μέρες, για αυτήν, έχουμε του ειδικούς να μας βοηθήσουν :)

subzer0
09-11-09, 04:13
Ρε παιδιά , έχω πάθει ένα μεγάλο σοκ εδώ και μερικές ώρες.
Ενημερώθηκα για τον θάνατο μιας γνωστής μου , που την είχα φίλη στο Facebook από το status που έβγαλε στο προφίλ της.

Στην αρχή δεν το πίστεψα αλλά όταν μπήκα στο προφίλ της υπήρχαν ήδη 2 μηνύματα που την αποχαιρετούσαν.
Τώρα πλέον τα μηνύματα έχουν αυξηθεί πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι ψέμα.

Ακόμα πιο τραγικό είναι πως γιόρταζε χτες πριν από αυτό το status υπήρχαν και ευχές από κάποιους που προφανώς δεν το ήξεραν.

Κρίμα και ήταν μόνο 28 χρονών.
Καλό ταξίδι.

Hengeo
09-11-09, 19:35
Έπαθα ένα παρόμοιο σοκ πριν μία εβδομάδα περίπου.

Μπαίνω στο φόρουμ της σχολής μου, και βλέπω σε ένα θέμα ότι ένας καθηγητής που είχα στο πρώτο έτος και ήταν από αυτούς που συμπαθούσα περισσότερο (καλός καθηγητής και άνθρωπος), έπαθε ανακοπή την ώρα που έκανε μάθημα. Χρειάστηκαν 10 λεπτά περίπου για να έρθει γιατρός να του κάνει ΚΑΡΠΑ (δεν ήξερε κανείς από τους φοιτητές) και περίπου μισή ώρα για να έρθει το ΕΚΑΒ, αλλά ήταν ήδη αργά..

Αν το σκεφτείς καλύτερα βέβαια, πέρα από το σοκ, ίσως είναι καλύτερα μία και έξω, από το να ταλαιπωρείσαι με αρρώστιες-νοσοκομεία.

R.I.P. και ευχαριστώ που με έκανες να αγαπήσω λίγο περισσότερο την ανάλυση (και τα μαθηματικά γενικότερα)..

gsenso
11-11-09, 09:02
Φίλε μου, ποιός καθηγητής πέθανε; Από το μαθηματικό;

Hengeo
11-11-09, 21:23
Δες εδώ (http://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=3072)

maik
16-11-09, 16:52
Θα το ακουσατε σημερα στις ειδησεις.
19χρονη πεθανε απο την νεα γριπη.
Αυτο το παιδι το ηξερα απο 3 χρονων. Κολητη φιλη της κορης μου, μεγαλωσαν μαζι, σχεδον μεσα στο σπιτι μας.
Ενα παιδι υγιεστατο μεχρι προχθες. Δραστηριο, με εκδρομες, παρεες κλπ.
Και μεσα σε 2 μερες χαθηκε:(
Ακομα δεν μπορουμε να το πιστεψουμε, να το δεχτουμε.

Αντιο Αρτεμις.

manoulamou
16-11-09, 19:36
Το ανεφερε ο no_logo ηδη στο σχετικο γιγαντο-Νημα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3158178#post3158178
και ακολουθησε νεος γυρος... αντεγκλησεων...
Θα υπαρξουν απωλειες και εκτος ομαδων υψηλου κινδυνου
ιδιως στο νεωτερο κομματι του πληθυσμου πχ μικρα παιδια
γιατι δεν εχουν τα αντισωματα που (θα) εχουμε ενδεχομενως αναπτυξει οι πολυ μεγαλυτεροι.
Συλλυπητηρια στην οικογενεια της! :(

3lbereth
16-11-09, 19:56
:( Κρίμα στο κορίτσι.
Να βγαίνει της μάνας η ψυχή να το κάνει τόσο και να το χάνει μεσα απ΄τα χέρια της σε δύο μέρες.
Ας μη ζήσει ποτέ γονιός τέτοια πίκρα...

Κάπου πήρε το μάτι μου οτι είχε οξεία μυοκαρδίτιδα και δεν το ήξερε. Ελπίζω μόνο να μην είναι πρόφαση για να μην πανικοβάλλουν τον κόσμο.:mad:

dpa2006
16-11-09, 20:20
πολύ κρίμα για την κοπέλα! :(
τα συλλυπητήρια στην οικογένεια της.
η πανδημία έχει χτυπήσει την πόρτα μας για τα καλά.

EvanGR
16-11-09, 22:19
Για όσους ενδιαφέρονται και για εναλλακτικές μεθόδους (για συναισθηματικά ζητήματα), σας προτείνω να ψαχτείτε γύρω απο το EFT (Emotional Freedom Techniques/Τεχνικές Συναισθηματικής Απελευθέρωσης). Σχετίζεται με το βελονισμό αλλά το κάνεις με τα δάχτυλα σε κάποια σημεία του σώματος. Πολλές φορές είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

Ψάχτε στο youtube βίντεο για EFT ή Faster EFT για μερικά παραδείγματα.

hammer21
17-11-09, 12:12
Θα το ακουσατε σημερα στις ειδησεις.
19χρονη πεθανε απο την νεα γριπη.
Αυτο το παιδι το ηξερα απο 3 χρονων. Κολητη φιλη της κορης μου, μεγαλωσαν μαζι, σχεδον μεσα στο σπιτι μας.
Ενα παιδι υγιεστατο μεχρι προχθες. Δραστηριο, με εκδρομες, παρεες κλπ.
Και μεσα σε 2 μερες χαθηκε:(
Ακομα δεν μπορουμε να το πιστεψουμε, να το δεχτουμε.

Αντιο Αρτεμις.

Τα συλληπητηρια μου...η νεκροψια παντως εδειξε οτι ειχε αδυναμη καρδια κατι που δεν το ηξερε.:(

konenas
18-11-09, 10:11
Τα συλλυπητήριά μου. :(

Πάντως νομίζω πως η γρίπη δεν είναι αυτή που λέει ο ΠΟΥ.
Γνωρίζουμε πως αυτός ο οργανισμός έχει χάσει την αξιοπιστία του πολλά χρόνια πριν.
Οι πανδημίες σε ΗxΝy είναι φούμαρα.
Τρομοκρατία στην χειρότερή της μορφή. Σενάρια αμερικάνικα βοηθάνε στον έλεγχο.
Δυστυχώς κάθε χρόνο πεθαίνουν πολύ περισσότεροι νέοι από αυτοκινητιστικά «ατυχήματα».
Αν δίναμε ένα κλάσμα των χρημάτων που δώσαμε για τη γρίπη, στα μέσα μαζικής μεταφοράς, δεν θα θρηνούσαμε τόσα θύματα στους δρόμους.
:hmm:

manoulamou
18-11-09, 10:43
Οντως πολυ περισσοτερα ειναι τα θυματα απ τα Τροχαια ιδιως στην Ελλαδα
όπου καθημερινα γινεται στους δρομους ενας κανονικος/οχι μικρος Εμφυλιος...
Αλλα οταν χρονια αντιδρουσε στο αλκοτεστ η συμπαθης ταξη των φαναρτζηδων και
επρεπε να βγουν μπροστα τα φοβερα συμφεροντα των Ιδιωτικων Ασφαλιστικων Εταιριων,
εεε τι να πεις μετα για την φροντιδα του κρατους προς τον πολιτη.
ΒΕΒΑΙΑ καθε ζωη μετραει και δεν εχει σημασια το γιατι και πώς χανεται.
Καλυτερη θεραπεια ολων ειναι η ΠΡΟΛΗΨΗ!!!
Για αυτο καντε αμεσως τωρα ει δυνατον οποιοδηποτε προγραμμα τσεκ απ
προβλεπεται για την ηλικια σας και ποτέ μην αμελειτε τα προβληματα υγειας:
οσο μικρα και ανωδυνα στην αρχη τοσο τεραστια και επωδυνα αργοτερα.
:(

dionisia
19-11-09, 21:37
Καλησπερα σε ολους και ειδικα στην manoulamou.Πρωτη μου φορα σε παρεα μεσω "τεχνολογιας"

........Auto merged post: dionisia πρόσθεσε 18 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πριν 1 εβδομαδα εκανα μια σοβαρη χειρουργικη επεμβαση αφαιρεσης ογκου.Τα περισσοτερα στοιχεια με οδηγουσαν σε κακοηθη.Επι 1 εβδομαδα προσπαθουσα να βρω στοιχεια ιατρικα-ψυχολογικα για να γαληνεψω την ψυχη μου.Πρωτη φορα ενιωσα να φλερταρω με τον θανατο.Διαβασα την ιστορια της μανουλας και πηρα δυναμη.Χτες βγηκε το αποτελεσμα της βιοψιας και εμαθα οτι προκειται για καλοηθη.Αυτο που ενιωσα ηταν απεριγραπτο.θελω να το μοιραστω με ολους σας και να σας στειλω τη δυναμη της αγαπης και της ηρεμιας μου να απαλυνουν την δικη σας αγωνια για το οτιδηποτε

CatMarg
20-11-09, 02:33
@dionisia,καλώς ήρθες στην παρέα μας. :)

dionisia
20-11-09, 09:30
:)καλημερα στην "παρεα ".Καλημερα ζεστη και φωτεινη σαν τον ηλιο που βλεπουμε ολοι σημερα

Alexander Chalkidis
25-11-09, 09:25
Πάντως είναι ένα σοβαρό θέμα με τους γιατρούς και ειδικά στην Ελλάδα, στον τρόπο με τον οποίο επικοινωνούν τις πληροφορίες. Υπάρχουν εξαιρέσεις που είναι σωστοί επιστήμονες και ΑΝΘΡΩΠΟΙ, αλλά οι περισσότεροι τεμπελιάζουν στο δεύτερο επίπεδο. (Και επικεντρώνονται στα λεφτά - βλέπε πχ το τεράστιο σκάνδαλο με το υψηλό ποσοστό καισαρικών (http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2007/12/Cesarian-operations-in-Greece.aspx)στην Ελλάδα.)

Ευτυχώς έχουμε το internet και ενημερωνόμαστε κάπως καλύτερα. Στις ΗΠΑ μάλιστα αρχίζουν υπηρεσίες συμβουλών και υποστήριξης μέσω internet και κινητού (http://wp.me/pFZCU-2n). Ας προσέξουν εδώ οι ψευτομάγκες μεγαλογιατροί μας μην τους φάει την δουλειά ο υπολογιστής!

konenas
25-11-09, 09:55
Στέκομαι στο «και άνθρωποι» και ρωτώ, πόσοι ταξιτζήδες, οικοδόμοι, εργάτες, μαθηματικοί, πολιτικοί, αγρότες είναι Άνθρωποι;
Τι περιμένεις από τους γιατρούς; Να μην είναι σκέτοι άνθρωποι;

Από την άλλη σκέψου πως οι υπολογιστές χειρίζονται από ανθρώπους ειδικά οι εταιρίες που κρύβονται από πίσω είναι και αυτές φτιαγμένες από ανθρώπους, χωρίς βέβαια κεφαλαίο Α.

Ο Δημοσθένης.

Alexander Chalkidis
25-11-09, 15:24
Νομίζω έχει μια μικρή διαφορά. Δηλαδή η στιγμή που σου λέει ο ταξιτζής "σόρυ, δεν πάω από Γαλάτσι φίλε" και η στιγμή που σου λέει ο γιατρός "καρκίνος, κακοήθης όγκος" έχουν ίδιο ειδικό βάρος για εσένα;

Αλλά έχεις δίκιο γενικά. Και τα έχω βάλει παλιότερα και με τους δικηγόρους (http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/04/Software-to-reduce-legal-battles.aspx)και με τους προγραμματιστές (http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/Prostasia-dikaiomaton-programatisti.aspx)προσωπικά !

Αλλά αυτό το thread νομίζω ότι είχε συγκεκριμένο θέμα. Και επίσης, στη δική μου εμπειρία σε διάφορα online πράγματα τόσα χρόνια, πρέπει να σημειώσω ότι αυτό το thread έχει και μια μοναδικά τρυφερή ανθρώπινη διάσταση (αν το παρακολούθησες από την αρχή).

Respect λοιπόν και σωπαίνω.

arial
25-11-09, 15:32
Προσφατα ενας θειος μου, του διαγνωστηκε οτι εχει ογκο στην σπονδυλικη στηλη. Η εγχειρηση πανακριβη και σκεφτομασταν τι να πουλησουμε για να τον βοηθησουμε. Να μη πω πως επρεπε να γινει αμεσα η εγχειρηση... Τελικα ολα τα εξοδα τα καλυψε το ταμειο του.

Οταν η θεια μου, ηθελε να ευχαριστησει τον ιατρο, και του εδωσε ενα ΄δωρακι΄γυρω στα 150 ευρω, αυτος της ειπε...

΄Καλυτερα δωστα σε μια οικογενεια που περιμενει εξω και ειναι φτωχοι΄... και δεν τα δεχτηκε.

Επισης να επισημαινω οτι και την αμοιβη του ιατρου την καλυψε το ταμειο του θειου μου. Και οτι η εγχειρηση εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο, και απο την δευτερη μερα κιολας αρχισε να σηκωνεται και να περπαταει.

wisdompa
28-11-09, 15:56
Προσφατα ενας θειος μου, του διαγνωστηκε οτι εχει ογκο στην σπονδυλικη στηλη. Η εγχειρηση πανακριβη και σκεφτομασταν τι να πουλησουμε για να τον βοηθησουμε. Να μη πω πως επρεπε να γινει αμεσα η εγχειρηση... Τελικα ολα τα εξοδα τα καλυψε το ταμειο του.

Οταν η θεια μου, ηθελε να ευχαριστησει τον ιατρο, και του εδωσε ενα ΄δωρακι΄γυρω στα 150 ευρω, αυτος της ειπε...

΄Καλυτερα δωστα σε μια οικογενεια που περιμενει εξω και ειναι φτωχοι΄... και δεν τα δεχτηκε.

Επισης να επισημαινω οτι και την αμοιβη του ιατρου την καλυψε το ταμειο του θειου μου. Και οτι η εγχειρηση εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο, και απο την δευτερη μερα κιολας αρχισε να σηκωνεται και να περπαταει.

Ευχομαι τα καλυτερα για τον θειο σου και τον κάθε θειο που εχει βρεθει και απευχομαι να βρεθει απο τουθε και στο εξης σε παρομοια κατασταση....
Εζησα μια παρομοια κατάσταση (οχι ασθενειας αλλα γιατρων) με μια κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου και οπου κι αν ρωτησα σε ιδιωτικές κλινικές που μου εδιναν κατι παραπανω απο 89% επιτυχια η τιμη ξεκινουσε απο 1500 ευρω εως 4000 χιλιάδες....
Ωντας μια απλη ιδιωτικη υπαλληλος και μην εχωντας αυτα τα ποσα που οκ λες αν ειναι θεμα υγειας θα πουλησω οτι μπορω κι εχω...
Στη δικη μου περιπτωση παιδευτηκα πολυ (1.5 περιπου χρονο) μεχρι να βρεθει λυση σε δημοσιο νοσοκομειο και με μια πλειάδα γιατρών που εβαλαν τον καλυτερο εαυτό τους...Εχω μια τομη 20 εκατοστών χωρίς ραμματα μιας και μου εφαρμοσαν διαδερμικά ράμματα και αυτο ολο μου κόστισε μολις 50 ευρώ για μια ζωνη οσφυος,....μετεγχειρητικά που φοραω, την οποια παρειχε το ικα σε ενα μεγαλο ποσοστο...της τιμης...συνολικά εμενα η εγχειρηση μου κοστισε 17 περιπου ευρω...
Οταν ηρθε η στιμγή να δωσω κατι στο γιατρο απο ευγνομοσύνη και οχι επειδη μου ζητηθηκε η απαντηση ηταν αρνητική....Εμεις πληρωθήκαμε κυρια π.... μου γι αυτην την επεμβαση...εσεις δεν χρειάζεται να κανετε κατι αλλο παρα μονο να προσεξετες τη μεση σας για οσο καιρο σας συστησαμε.....

Δεν ειναι ολοι κλεφτες και απατεώνες και φυσικά οταν εδωσαν το ορκο του ιποκρατη ευτυχως για εμας τον τηρησαν....
προσωπικά ειμαι πολυ ευχαριστημένη και 2 μηνες μετα το χειρουργεό νιωθω παρα πολυ καλα χωρις πονους.....και το οφειλω στον γιατρό αυτο και την ομαδα του...!!

arial
28-11-09, 20:04
wisdompa περαστικα και σιδερενια πλεον :)

Eγω πιο πολυ ειπα το παραδειγμα για να δειξω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις, και οτι αν και θα μπορουσαν πολλοι ιατροι να κερδιζουν πολλα παρολα αυτα προτιμουν να κανουν αυτο που ορκιστηκαν, και οτι δεν ειναι ενα απλο επαγγελμα αλλα λειτουργημα.

wisdompa
28-11-09, 20:10
σε ευχαριστω κοπελα μου και για τον θειο σου ευχομαι τα καλυτερα....κι εγω γι αυτο το ειπα....γιατι επεσα σε ανθρωπο και οχι σε εκμεταλευτη του ανθρωπινου πονου.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.