PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20

konenas
28-11-09, 20:58
Οι γιατροί δεν είναι θεοί.
Απλά εμείς περιμένουμε να είναι, τη στιγμή του πόνου μας και όταν αυτοί εκμεταλλεύονται τον πόνο μας το θεωρούμε και είναι, απάνθρωπο.

manoulamou
28-11-09, 22:41
Δυστυχως η Υγεια δεν θεωρειται Αγαθο αλλά πανακριβο Εμπορευμα
οχι μονον στην Ελλαδα όπου αντι να ενισχυονται ζωτικοι τομεις της και να μειωνονται οι ασκοπες δαπανες
αυξανονται κατακορυφα με εντονη στροφη προς τον Ιδιωτικο Τομεα.
Αντιθετα κατι παει να γινει με τον Ομπαμα στην Αμερικη όπου ατυχησε με την EMRON
και τωρα με τη βαθια οικονομικη (???) κριση, ως προς τις βασικες καλυψεις του πληθυσμου...
:hmm:

arial
28-11-09, 23:18
manoulamou ισως εκμεταλλευονται πολλοι το γεγονος οτι για την υγεια μας θα ξοδεψουμε τα παντα, εξαλλου μια ζωη την εχουμε :)

mosaic
28-11-09, 23:29
μα όταν αρρωστήσει ο όποιος πολιτικός από τον Πρωθυπουργό μέχρι και τον τελευταίο βουλευτή …… αντί να νοσηλευτούν σε κάποιο Δημόσιο Νοσοκομείο …

πάνε και τρέχουνε στο Ιατρικό Κέντρο ή στο Υγεία

με αυτή τη στάση τους βεβαίως ….λένε κατάμουτρα στο λαό ότι τα Δημόσια Νοσοκομεία που σας παρέχουμε είναι για τους βόθρους :twisted:

manoulamou
28-11-09, 23:54
Μπααα πανε και στα Δημοσια, αλλά δεν περιμενουν στη σειρα ή με ραντεβου οπως εμεις οι φουκαραδες...
Ξερουν αυτοι πού πανε για μικρες ανωδυνες περιπτωσεις στα Ιδιωτικα
και για πιο σοβαρα και επειγοντα στο ΕΣΥ με την κολοσσιαια πειρα!

3lbereth
29-11-09, 00:07
Οι περισσότεροι γιατροί δεν έχουν πλέον ασθενείς, έχουν πελάτες...

Demi-:offtopic:Μέρος του προβλήματος στα δημόσια νοσοκομεία είναι και οι γιατροί. Είναι απαράδεκτο να πηγαίνει ο ασφαλισμένος σε δημόσιο νοσοκομείο για μια σοβαρή επέμβαση και ο χειρουργός να του ζητάει φακελάκι είτε για να τον αναλάβει είτε για να τον χειρουργήσει πιό σύντομα.
Είναι απαράδεκτο να πηγαίνω στο νοσοκομείο για μια εξέταση και ο γιατρός να βάζει μέσα τους δικούς του ασθενείς και εμένα επι 3 ώρες να κάνει πως δε με βλέπει.
Είναι απαράδεκτο να εφημερεύει το ΚΑΤ και να μη λειτουργεί ο τομογράφος τους. Όλως τυχαίως βέβαια, η Βιοιατρική απ'έξω λειτουργούσε 24/7. Καταλήξαμε να τρέχουμε σαν τους τρελούς Γενάρη μήνα τη γιαγιά μου με το φορείο και με δική μας ευθύνη, για να κάνει μια εξέταση. Μια εβδομάδα αργότερα, ο τομογράφος δούλευε, αλλά τους είχε τελειώσει το φιλμ! Τη γιαγιά τη χάσαμε παρεμπιπτώντως...

Και όμως, αν κάποιος πάθει ένα ατύχημα, το ασθενοφόρο θα τον πάει σε δημόσιο νοσοκομείο. Αν κάποιου γονιού το παιδάκι αρρωστήσει σοβαρά, στο Παίδων θα καταλήξει. Οι καρκινοπαθείς θα πάνε στον Αγ.Σάββα. Ο κόσμος εμπιστεύεται τα δημόσια νοσοκομεία, η όλη κατάσταση είναι που προκαλεί αηδία. Επιπλέον, έχουν ορισμένους εξαιρετικούς γιατρούς - απλώς μερικοί έχουν ξεχάσει τον όρκο τους.

Και ένα τελευταίο: Τα ιδιωτικά, δεν θέλουν τους terminal ασθενείς γιατί τους χαλάνε τους δείκτες.
Είχα περίπτωση γνωστού με σοβαρό καρδιακό νόσημα, που μια εβδομάδα πριν καταλήξει, το team του Ιατρικού σήκωσε τα χέρια ψηλά και "σύστησε" να μεταφερθεί σε δημόσιο νοσοκομείο - έτσι ο θάνατός του δεν πέρασε στα δικά τους records.
Και εκεί μπίζνα είναι, απλά έχει πιό ωραίο περιτύλιγμα...

manoulamou
29-11-09, 00:17
Επισης θεωρω απαραδεκτο να δινουν τοσο χαμηλους μισθους στο ΕΣΥ
σαν να θελουν πραγματικα να σπρωξουν και τους τελευταιους εντιμους γιατρους
να ζητησουν φακελλακι...(αλλού ξερουν να σπαταλανε δις και τρις)
Αφου με πολυ περισσοτερα θα τους πληρωναν σε οποιοδηποτε ασχετο και επικινδυνο
λογω απειριας και εξοντωτικων ωραριων του προσωπικου στα Ιδιωτικα!

Παντως εγω που ξεκινησα το θεμα ακομη να παω σε καποιον ειδικο Ψυχολογο
για την δικη μου προσωπικη υποστηριξη καθως ειμαι στα κλινικα περιθ-ωρια της καταθλιψης....
Μας εχουν φαει οι τρεχαλες με εξετασεις και κληρονομικα
εχουμε και τον εθισμο με το Ιντερνετ, ηρθε κι εδεσε το γλυκο:p

renstel
29-11-09, 03:56
βουρκωσαν τα ματια , πονεσε η καρδια, σαλεψε το μυαλο.
ο πονος αγιατρευτος , παντοτινος,μεγαλος.
τρεμουν τα χειλη που λαχταρουσαν το φιλι το ξεχασμενο.
αδεια η αγκαλια που γεμιζε απο εκεινον.
κρυο το κορμι που το ζεσταινε η ανασα σου.
στο χερι γλυκο κρασι της λησμονιας.
το προσωπο σου ζωγραφια μπροστα μου.

κλεισαν τα βλεφαρα τα κουρασμενα.
ταξιδι κανει το μυαλο στα περασμενα, χανεται στην αγκαλια των αναμνησεων.
ακουσα κιολας το νερο της πηγης που τρεχει
και ειδα τις χουφτες αου που γεμισαν
εσκυψα και ηπια,αε κοιταξα στα ματια
φιλησες της δροσερες σταγονες
στα κοκκινα χειλη μου.
τρεξαμε στο δασος το πευκοφυτο
ξαπλωσαμε στο πρασινο χορταρι
νοιωσαμε την δροσια του στα κορμια μας
τι γλυκεια μυρωδια τα μικρα κυκλαμινα που μου μαζεψες...
τα φυλαξα και αυτα στο κουτι με τις αναμνησεις και τα ονειρα.
τα ονειρα που εσβησαν.
πιο χερι τωρα θα σκουπισει τα δακρυα των χαμενων ονειρων,
ποιος ουρανος θα σκεπασει την θλιψη της καρδιας,
ποιος ωκεανος θα χωρεσει τον καημο που μαζεψε η ψυχη?
απεραντη η μοναξια της θλιψης.μοναξια που παντα τρομαζει.

μικρο ηταν το ταξιδι μας αλαργεψε και εχαθη οπως τα διαβαταρικα της
ανοιξης πουλια.
ορκιστηκαμε αιωνια αγαπη
ορκιστηκαμε να ζησουμε και να πεθανουμε μαζι.
και ομως η ζωη ΣΟΥ τελειωσε,
η ανασα ΣΟΥ εσβησε στα χερια μου,
η ψυχη ΣΟΥ εγινε αγγελος ψηλα στον ουρανο, να μας θωρει.
και ζει...
αυτο ειναι προδοσια στους ορκους
ειναι προδοσια στην μνημη
πρεπει να δωσω ενα τελος!

νοιωθω το χαδι τους να με ξυπνα
απο τον υπνο της γλυκιας συναντησης.
φωνουλες φωναζουν, μανουλα...
ανοιγω τα ματια.
μαζευω τα θρυψαλα του πονου.
η σκεψη ΣΟΥ συντροφια στα βηματα μου
κουραγιο της ψυχης μου
δυναμη στο μεγαλωμα τους.
κρυφο φυλαχτο οι αναμνησεις.
ψυθιριζω το ονομα ΣΟΥ στον ανεμο κραυγη να γινει να με ακουσεις
για να βρεθουμε ξανα...

Στελακη μου λειπεις, σε αγαπω...

arial
29-11-09, 16:33
manoulamou μην αμελησεις να πας σε καποιον ειδικο. Οσο και να μας αγαπανε οι δικοι μας ανθρωποι, πολλες φορες δεν μπορουν να μας βοηθησουν οσο θελουμε. Ο ειδικος μπορει να μας βοηθησει να διαχειριστουμε καλυτερα τα συναισθηματα λυπης, θλιψης, ακομα και τον θυμο που μπορει να εχουμε. Εμενα προσωπικα το καλοκαιρι που πηγα, με εχει βοηθησει απεριοριστα. Μονο και οτι ειχα καποιον να ανοιχτω και να μιλησω για ολα αυτα που ηθελα, σημαινει κατι.

renstel σε σκεφτομουν αυτες τις μερες, και ηλπιζα να εισαι καλυτερα... υπομονη και καλη δυναμη για τα παιδακια σου.

renstel
02-12-09, 03:34
http://http://img402.imageshack.us/img402/6614/tattoangel.jpg

konenas
02-12-09, 09:04
Ρένα,
Το σημάδι αυτό το έκανες επειδή δεν έχεις άλλο;
Μην ταλαιπωρείσαι.
Θα τον θυμάσαι πάντα, κανείς δεν θα στο πάρει αυτό.
Μην επιμένεις όμως για χάρη των παιδιών σου και του Στέλιου που δεν θα «δει» σωστά παιδιά.

Πρέπει να σκεφτείς, ότι τα παιδιά σου θα υποφέρουν, όσο υποφέρεις και συ.

manoulamou
02-12-09, 13:03
Θα πω κατι το οποιο φαινεται κυνικο (τωρα) ακομη και σ εμενα,
ομως ευτυχως για την προσωπικη μας ψυχικη υγεια και ηρεμια,
ολα αυτα σε 5 αντε 10 χρονια θα ειναι απλα μια οδυνηρη και ταυτοχρονα γλυκια αναμνηση.
Η ζωη προχωραει και οσο πιο νεος εισαι τοσο πιο γρηγορα επουλωνονται τετοιες πληγες.
Θυμαμαι κατι που μου ειπε σε ανυποπτο χρονο ο Δημητρακης μου:
"Δεν εισαι ολοκληρωμενη προσωπικοτητα εαν δενεσαι με προσωπα
καλυτερα να αφιερωνεσαι σε μια ιδεα, ενα σκοπο.
Οι ανθρωποι θα σε αφησουν ή θα σε απογοητευσουν καποια στιγμη,
τα ιδανικα σου (σχεδον) ποτέ...":)

arial
03-12-09, 00:39
Χτες εκανα το συνηθισμενο μου τσεκ απ. Στον υπερηχο εμφανιστηκε παλι μια μικρη κυστη, ενα προβλημα που ειχα και πριν 2 χρονια. Θα πρεπει να ξαναπαω παλι μετα απο 20 ημερες, να κανω μια ειδικη ιατρικη εξεταση αιματος και μετα να ακολουθησει η θεραπεια που θα μου συστησει ο ιατρος μου.

konenas
03-12-09, 06:41
Περαστικά Arial και ελπίζω να πάνε όλα καλά και πάλι.

cca
03-12-09, 11:55
Θα πω κατι το οποιο φαινεται κυνικο (τωρα) ακομη και σ εμενα,
ομως ευτυχως για την προσωπικη μας ψυχικη υγεια και ηρεμια,
ολα αυτα σε 5 αντε 10 χρονια θα ειναι απλα μια οδυνηρη και ταυτοχρονα γλυκια αναμνηση.
Η ζωη προχωραει και οσο πιο νεος εισαι τοσο πιο γρηγορα επουλωνονται τετοιες πληγες.
Θυμαμαι κατι που μου ειπε σε ανυποπτο χρονο ο Δημητρακης μου:
"Δεν εισαι ολοκληρωμενη προσωπικοτητα εαν δενεσαι με προσωπα
καλυτερα να αφιερωνεσαι σε μια ιδεα, ενα σκοπο.
Οι ανθρωποι θα σε αφησουν ή θα σε απογοητευσουν καποια στιγμη,
τα ιδανικα σου (σχεδον) ποτέ...":)
Κυνικό σαφώς, αλλά κι εγώ με τα χρόνια κυνικός έγινα. Έτσι ακριβώς είναι, και για τα δυο. Οι άνθρωποι όσο καλοπροαίρετοι και να είναι, κάποια στιγμή θα την κάνουν την λαδιά τους. Τους καλύτερους απο αυτούς τους συγχωρούμε και τους λέμε φίλους.

play
03-12-09, 12:55
Περαστικα και απο εμενα Arial σου ευχομαι τα καλυτερα:)

dpa2006
03-12-09, 13:12
περαστικά :)

arial
03-12-09, 15:33
Ευχαριστω... απλως ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο παλι :)

wisdompa
03-12-09, 16:34
Περαστικά arial......:)

subzer0
03-12-09, 16:37
Περαστικά σου arial.

arial
03-12-09, 18:24
Thank you! Θα σας ενημερωσω παλι σε καμια 20αρια μερες ! Να στε καλα :)

manoulamou
03-12-09, 18:41
Αυτες οι καταστασεις εχουν δυστυχως την ταση να υποτροπιαζουν.
Μεσα σ ολη την προσφατη ταλαιπωρια μου εμφανιστηκε προβλημα ισχιαλγιας
για το οποιο μολις ειδε την μαγνητικη ο νευροχειρουργος μου ειπε
"παμε για χειρουργειο". Ομως με οσα ειχα ακουσει απ τις αδελφες μου
ακομη κι εκεινες που χειρουργηθηκαν δεν εγιναν τελειως καλα
και υστερα απο χρονια μπηκαν στο ιδιο λουκι με φαρμακα, ενεσεις κοκ

Περαστικα οριστικα αυτη τη φορα κοριτσι μου και κουραγιο!!!:)

arial
05-12-09, 19:11
manoulamou αυτο οτι μπορει να υποτροπιασει ξαναπες το :)

Aπο οτι μου ειπε ο ιατρος μου εχω 30% πιθανοτητες για να υποτροπιασει, απλως θα πρεπει να προσεχω...

Παντως αν και πρωτη φορα πηγα σε αυτο τον ιατρο, μιλαγαμε για μια ωρα, ιστορικο και εξεταση, πολυ φιλικος και σε κανει να τον εμπιστευεσαι :) Αν και καπως τσουχτερη η τιμη, 80 ευρω μου πηρε το ραντεβου συν καποιες εξετασεις που εκανα.

CatMarg
08-12-09, 01:42
Thank you! Θα σας ενημερωσω παλι σε καμια 20αρια μερες ! Να στε καλα :)Καλά αποτελέσματα νάχεις.:oneup:

harris
09-12-09, 00:52
Aπο οτι μου ειπε ο ιατρος μου εχω 30% πιθανοτητες για να υποτροπιασει, απλως θα πρεπει να προσεχω...

Στατιστικές και μακρυά απ' τον κ@λο μας! Έκανα εγχείρηση αιμορροΐδων πριν 6 χρόνια και μου λέει ο Γιατρός "έχεις 3% πιθανότητα να ξαναβγούν"... Ε.. Ξαναβγήκαν!!! :rofl:

Πραγματικά μακρυά απ' τον κ@λο μας!!! :rofl::p

Περαστικά σου και καλά αποτελέσματα :)

DSLaManiaC
10-12-09, 20:02
Τις 21 του μήνα μπαίνω για το πρώτο μου χειρουργείο.

Απλή επέμβαση, το απόγευμα θα είμαι σπίτι αλλά έχω αγχωθεί τρελά με το θέμα της ολικής νάρκωσης.

:( :(

wisdompa
10-12-09, 20:23
Μην αγχωνεσαι πριν 2 μηνες το εζησα......και ειχα τους φοβους σου....ξερω πως δεν ειναι ευκολο γιατι κι εγω δεν ακουγα ο,τι μου ελεγαν..αλλα θα δεις μολις ξυπνησεις πως δεν ηταν τοσο τραγικο....
ευχομαι να σου πανε καλα ολα.....

arial
10-12-09, 20:31
Θα συμφωνησω και εγω να μην αγχωνεσαι.. δεν ειναι κατι.. ουτε που θα καταλαβεις ποτε θα κοιμηθεις.. και ποτε θα ξυπνησεις :)

manoulamou
10-12-09, 21:14
Καλο ειναι παντως να μεινεις, αφου συνελθεις εντελως απ την ολικη ναρκωση,
αρκετη ωρα ξυπνιος και μετα να χαλαρωσεις και να κοιμηθεις κανονικα εαν θελεις...
Μην αγχωνεσαι διαδικασια ρουτινας ειναι!
:)

DSLaManiaC
10-12-09, 21:52
Μην αγχωνεσαι πριν 2 μηνες το εζησα......και ειχα τους φοβους σου....ξερω πως δεν ειναι ευκολο γιατι κι εγω δεν ακουγα ο,τι μου ελεγαν..αλλα θα δεις μολις ξυπνησεις πως δεν ηταν τοσο τραγικο....
ευχομαι να σου πανε καλα ολα.....


Θα συμφωνησω και εγω να μην αγχωνεσαι.. δεν ειναι κατι.. ουτε που θα καταλαβεις ποτε θα κοιμηθεις.. και ποτε θα ξυπνησεις :)


Καλο ειναι παντως να μεινεις, αφου συνελθεις εντελως απ την ολικη ναρκωση,
αρκετη ωρα ξυπνιος και μετα να χαλαρωσεις και να κοιμηθεις κανονικα εαν θελεις...
Μην αγχωνεσαι διαδικασια ρουτινας ειναι!
:)

Ευχαριστώ για το support :)

Η αλήθεια είναι ότι το χειρότερο απ όλα είναι η αναμονή.
Αν ήταν αύριο θα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Απλά τώρα έχω και να το περιμένω..

3lbereth
10-12-09, 22:07
Περαστικά να είναι όλα!

Όσο για τη νάρκωση, μην ανησυχείς, μέχρι να μετρήσεις: δέκα, εννιά, οκτώωω, εεεπτ...... θα έχεις κοιμηθεί σαν πουλάκι!
Πάντως, αν δεν νοιώθεις σίγουρος για τις δυνάμεις σου, μη βιαστείς να πάρεις εξιτήριο (αν βέβαια υπάρχει περιθώριο απο πλευράς νοσοκομείου). Κι εγώ σε μια επέμβαση που έκανα, υποτίθεται οτι μπορούσα να βγω το απόγευμα, αλλά τελικά -αφού συμβουλεύτηκα το γιατρό μου- προτίμησα να φύγω το πρωί.

manoulamou
10-12-09, 22:07
Το ιδιο αγχος ειχα κι εγω στην μαστεκτομη ομως ουτε καταλαβα για ποτε τελειωσε η επεμβαση!
Ασε που ειπα σε ολους: συγγενεις, φιλους και γιατρους, αμα τυχον τα τιναξω
να με κανιβαλισουν πληρως. O,τιδηποτε υπηρχε σε καλη κατασταση
να το δωσουν σε κανενα φουκαρα που θα χαροπαλευε χωρις μοσχευμα!:rolleyes:

arial
10-12-09, 22:10
Περαστικά να είναι όλα!

Όσο για τη νάρκωση, μην ανησυχείς, μέχρι να μετρήσεις: δέκα, εννιά, οκτώωω, εεεπτ...... θα έχεις κοιμηθεί σαν πουλάκι!
Πάντως, αν δεν νοιώθεις σίγουρος για τις δυνάμεις σου, μη βιαστείς να πάρεις εξιτήριο (αν βέβαια υπάρχει περιθώριο απο πλευράς νοσοκομείου). Κι εγώ σε μια επέμβαση που έκανα, υποτίθεται οτι μπορούσα να βγω το απόγευμα, αλλά τελικά -αφού συμβουλεύτηκα το γιατρό μου- προτίμησα να φύγω το πρωί.

Eγω δεν θυμαμαι να μετρησα καν.. θυμαμαι που ειπα ενα ΄τι κανετε ιατρε΄..... και μετα επεσα στον απολυτο υπνο :p

Παντως και για εμενα ηταν μιας ημερας επεμβαση , υποτιθεται πως θα την εκανα το πρωι και το απογευμα θα εβγενα, αλλα επειδη ζαλιζομουν φοβερα, εμεινα και το βραδυ στο νοσοκομειο. Παρενεργιες της ναρκωσης μου ειπαν.

manoulamou
10-12-09, 22:15
Γι αυτο ειπα παραπανω πριν κοιμηθει ή γυρισει σπιτι, να εχει συνελθει τελειως απ τη ναρκωση.
Παλια μετα απο μια γυναικολογικη επεμβαση δεν εκανα κατι αναλογο
και ημουν σαν ζομπι 3-4 μερες!:crazy:

arial
10-12-09, 22:19
Εγω παντως την εγχειρηση την ειχα παρει πολυ χαλαρα. Ειχα ολους τους συγγενεις , φιλους κτλ να με φροντιζουν .. τι αλλο ηθελα :p

Ασε που οτι ηθελα τοτε, οτι επιθυμια ειχα, ηταν η καταλληλη ευκαιρια να την ζητησω.. οποτε DSLaManiaC εκμεταλευσου το καταλληλα, ξερεις εσυ :p

3lbereth
10-12-09, 22:25
Θα σ'έχουν όλοι στα ώπα-ώπα!!!
Θα έχεις το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας και με το που θα πείς: Νεροοό..... θα δεις τί ωραία pings έχουν οι δικοί σου! :yawn:

DSLaManiaC
10-12-09, 22:34
Θα σ'έχουν όλοι στα ώπα-ώπα!!!
Θα έχεις το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας και με το που θα πείς: Νεροοό..... θα δεις τί ωραία pings έχουν οι δικοί σου! :yawn:

:rofl:

Γενικά για το συγκεκριμένο θέμα οι δικοί μου δεν έχουν την παραμικρή ιδέα παρ όλα αυτά :p :)

no_logo
10-12-09, 22:40
Το ιδιο αγχος ειχα κι εγω στην μαστεκτομη ομως ουτε καταλαβα για ποτε τελειωσε η επεμβαση!
Ασε που ειπα σε ολους: συγγενεις, φιλους και γιατρους, αμα τυχον τα τιναξω
να με κανιβαλισουν πληρως. O,τιδηποτε υπηρχε σε καλη κατασταση
να το δωσουν σε κανενα φουκαρα που θα χαροπαλευε χωρις μοσχευμα!:rolleyes:

χαχα

επειδή είναι κι εγώ να κάνω μια 4ωρη επέμβαση σε λίγο καιρό έχω δώσει εντολή να με πάνε για κάψιμο στην Βουλγαρία σε περίπτωση που κοιμηθώ για πάντα. :p
Τους είπα πως αν έρθει παπάς στο νεκροκρέβατο μου ή μπει σταυρός στο κεφάλι μου θα σηκωθώ από τον τάφο :rofl:

konenas
11-12-09, 01:06
φοβερή ψυχολογική υποστήριξη !!!!!!!!!!!!!!!!!
:clap:

DSLaManiaC
15-12-09, 17:12
Κι όσο πλησιάζουν οι μέρες τόσο το σκέφτομαι περισσότερο και τόσο αγχώνομαι.... :cry:

psyxakias
15-12-09, 17:20
Έλα ρε, σκέψου απλά ότι θα είναι πεσμένα όλα τα links σου για καμιά ώρα. Και μετά θα αρχίσουν να επανέρχονται ένα-ένα και θα μειώνεται το latency σταδιακά κάθε μέρα. Έχεις περάσει και χειρότερα για να ανησυχείς τόσο για μερικά πεσμένα links, pffffft. Πάντως αν κάτι δε πάει καλά, θα ζήσουμε να σε θυμόμαστε! :sneer:

Μια χαρά είναι η ολική νάρκωση, υπομονή θέλει το όλο θέμα. Άμα τα δεις σκούρα, θα μαζευτούμε οι 510 και θα δείρουμε το γιατρό και όλο το προσωπικό του νοσοκομείου ;)

manoulamou
15-12-09, 19:21
Έλα ρε, σκέψου απλά ότι θα είναι πεσμένα όλα τα links σου για καμιά ώρα. Και μετά θα αρχίσουν να επανέρχονται ένα-ένα και θα μειώνεται το latency σταδιακά κάθε μέρα. Έχεις περάσει και χειρότερα για να ανησυχείς τόσο για μερικά πεσμένα links, pffffft. Πάντως αν κάτι δε πάει καλά, θα ζήσουμε να σε θυμόμαστε! :sneer:

Μια χαρά είναι η ολική νάρκωση, υπομονή θέλει το όλο θέμα. Άμα τα δεις σκούρα, θα μαζευτούμε οι 510 και θα δείρουμε το γιατρό και όλο το προσωπικό του νοσοκομείου ;)

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Τι σόι ψυχακηδες θα ειμαστε αλλιως;:rolleyes:

k_koulos
15-12-09, 20:52
ελα ρε εδώ έφτασε ο άνθρωπος στο φεγγάρι, και μια ολική νάρκωση δεν μπορεί να κάνει;

Απλά βεβαιούσου οτι λόγω γιορτών δεν την έχει κάνει ο κανονικός αναισθησιολόγος, και δεν άφησε στο πόδι του κανα ειδικευόμενο στον πρώτο μήνα.... :innocent:

konenas
16-12-09, 00:25
Του τάχωσες του αναισθησιολόγου;
( όλοι το κάνουν γιατί φοβούνται τη νάρκωση ! )
Έλεγε η μάνα μου, γίνε γιατρός ... Να! αναισθησιολόγος έπρεπε να γινόμουν. Να!
Ο χειρούργος κάνει τη δουλειά, ο αναισθησιολόγος τα παίρνει χωρίς να κάνει τίποτα.

maik
16-12-09, 19:25
Ο χειρούργος κάνει τη δουλειά, ο αναισθησιολόγος τα παίρνει χωρίς να κάνει τίποτα.

Ο αναισθησιολογος σε παει στον αλλο κοσμο και σε ξαναφερνει. Κυριολεκτικα.

nnik
16-12-09, 19:38
Κι όσο πλησιάζουν οι μέρες τόσο το σκέφτομαι περισσότερο και τόσο αγχώνομαι.... :cry:

Να μην ανησυχείς καθόλου φίλε.Έχω δώσει νάρκωση άπειρες φορές -δεν είμαι αναισθησιολόγος,αλλά δούλευα σε Μονάδα Εντατικής- έως και σε νεογνό 500 γραμμαρίων.
Τα φάρμακα της αναισθησίας είναι πια εξαιρετικά ασφαλή και όπου συμβαίνουν παρενέργειες είναι σε ήδη επιβαρυμένους αρρώστους ή βαρύτατα χειρουργεία με επείγον χαρακτήρα,ποτέ σε χειρουργείο ρουτίνας.
Μην ανησυχείς καθόλου.
Θα πάνε όλα τέλεια.

Manolis_karas
16-12-09, 21:36
Μην αγχώνεσαι και μη φοβάσαι, εγώ πάντως δεν φοβάμαι καθόλου (βέβαια δεν θα την υποστώ εγώ), σοβαρά τώρα αρκετοί από εδώ έχουμε υποστεί γενική. Καλή επιτυχία.

dpa2006
16-12-09, 22:01
μην άγχεσαι,προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις(δεν είναι εύκολο,το κατανοώ).
εύχομαι να πάνε όλα καλά και ταχεία ανάρρωση.

CatMarg
17-12-09, 02:10
Καλή επιτυχία φίλε μου.Σε καταλαβαίνω,κι εγώ αυτό φοβάμαι,την ολική.Ολοι ομως λένε οτι είναι βλακεία να φοβόμαστε κ εύχομαι νάχουν δίκιο.Κουράγιο κ καλή δύναμη.:oneup:

konenas
17-12-09, 10:14
Η ολική έχει και τα καλά της.
Πας και έρχεσαι σαν σε ταξίδι στον χρόνο.
Άσε που μπορεί να δεις και τον ετ! και δοκιμάζεις ναρκωτικά ( αν δεν έχεις ήδη δοκιμάσει ) ... ελεγχόμενα.
Όταν ξυπνάς σε προσέχουν όλοι. Λες και κάνεις ότι θες και αυτοί τρέχουν να το ικανοποιήσουν.
Εγώ όταν έκανα μια εξέταση με τοπική αναγκάστηκα και πήγα μόνος και έρημος στο γιατρό. Άσε που όταν μου είπε σήκω, εγώ ζαλίστηκα και έφαγα τα μούτρα μου στα @#$@ μηχανήματά του και κόντεψε να μου βγει το μάτι. Έφυγα σαν δαρμένος και με ένα σχίσιμο στο φρύδι και κάποια ράμματα.

Ζήτω η ολική! Κάτω η μερική ( τοπική λέγεται αλλά δεν πειράζει ) .

@ ADSLgr.com All rights reserved.