PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20

dpa2006
14-06-10, 20:19
συγχαρητήρια για τη στάση σου,καλό κουράγιο :oneup:

k_koulos
15-06-10, 01:14
ευχαριστα τα νέα σου, :oneup:

manoulamou
16-06-10, 21:24
Παντως σημερα που ειδοποιουσα κοσμο για το ετησιο μνημοσυνο εκανα δευτερο σηκωτι απ τα γελια που εριξα. Ναι μα το Θεο μεσα στην θλιψη και την μοναξια ας ειναι καλα ΟΛΟΙ οι τοπικοι παραγοντες μου φτιαξαν το κεφι.

Τσακωνονταν αμεσως μετα το θανατο του, ποιος την εχει μεγαλυτερη... την αγαπη και την εκτιμηση στην προσφορα και την προσωπικοτητα του Δημητρη μου: ηθελαν λεει να τον κανουν απο δρομο μεχρι γηπεδο και απο πλατεια μεχρι τουρνουα αθλητικο!

Εταζε ο Πατουλης λαγους με πετραχειλια στον ανιδιοτελη αγωνιστη μπλαμπλαμπλα και τελικα του αφιερωσε ενα αδιεξοδο δρομακι σ ενα χωραφι στον Παραδεισο Αμαρουσιου και οσο για τα... υπολοιπα, πριν μια βδομαδα χωρις καμια αποφαση Δημοτικου Συμβουλιου εβαλε ξαφνικα στην πλατεια της γειτονιας ταμπελες ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ. ΕΕΕ ειπε ο ανθρωπος εκλογες ερχονται, ενα σωρο Κρητικοι μενουν εδω γυρω, ας τιμησουμε εναν πασιγνωστο καλλιτεχνη μπας και κονομησουμε μερικα ψηφαλακια!!!Εξαλλοι οι εκπροσωποι των τοπικων συλλογων προσπαθουν να τον μεταπεισουν αλλά δεν βαριεσαι "θα το ξαναδουμε το θεμα" κλπ

Βρε ανεκδιηγητοι εχασα εγω τον ανθρωπο μου κι εσεις σαν να μην πω τι
χορευετε γυρω απο εναν νεκρο και πως θα αποκομισετε λιγη δοξα...
:twisted:ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟ...:rofl:

harris
17-06-10, 00:48
Εταζε ο Πατουλης λαγους με πετραχειλια.......εβαλε ξαφνικα στην πλατεια της γειτονιας ταμπελες ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ..................μπας και κονομησουμε μερικα ψηφαλακια!!!


Πόσο κλασσικός Πατούλης λέμε!!! :rofl::rofl::rofl::rofl:

konenas
17-06-10, 07:50
Αυτό με τους Κρητικούς έχει πάρει άλλες διαστάσεις.
Ελ.Βενιζ. όλοι οι δρόμοι της Αθήνας. ( Είχα δει λεωφορείο «Καισαρ Ελ Βενιζ» :whistle: )
Ρε υπάρχει και ο Χατζιδάκις, ο Θεοδωράκης και αυτοί κρητικοί.

Τον Ξυλούρη θυμήθηκαν τώρα.

Όσο για τον Δημήτρη, να μη σε νοιάζει, δεν έχει νόημα να γίνει δρόμος ο άνθρωπος, δεν θα το ήθελε εξάλλου.
Πιστεύω πως θα ήταν μνημόσυνο στη μνήμη του να φύγει ο κάθε Πατούλης από τα κοινά.

Μαυρίστε τους, έρχεται και καλοκαίρι, δεν θα τους φανεί.

wesker
17-06-10, 10:22
Παντως σημερα που ειδοποιουσα κοσμο για το ετησιο μνημοσυνο εκανα δευτερο σηκωτι απ τα γελια που εριξα. Ναι μα το Θεο μεσα στην θλιψη και την μοναξια ας ειναι καλα ΟΛΟΙ οι τοπικοι παραγοντες μου φτιαξαν το κεφι.

Τσακωνονταν αμεσως μετα το θανατο του, ποιος την εχει μεγαλυτερη... την αγαπη και την εκτιμηση στην προσφορα και την προσωπικοτητα του Δημητρη μου: ηθελαν λεει να τον κανουν απο δρομο μεχρι γηπεδο και απο πλατεια μεχρι τουρνουα αθλητικο!

Εταζε ο Πατουλης λαγους με πετραχειλια στον ανιδιοτελη αγωνιστη μπλαμπλαμπλα και τελικα του αφιερωσε ενα αδιεξοδο δρομακι σ ενα χωραφι στον Παραδεισο Αμαρουσιου και οσο για τα... υπολοιπα, πριν μια βδομαδα χωρις καμια αποφαση Δημοτικου Συμβουλιου εβαλε ξαφνικα στην πλατεια της γειτονιας ταμπελες ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ. ΕΕΕ ειπε ο ανθρωπος εκλογες ερχονται, ενα σωρο Κρητικοι μενουν εδω γυρω, ας τιμησουμε εναν πασιγνωστο καλλιτεχνη μπας και κονομησουμε μερικα ψηφαλακια!!!Εξαλλοι οι εκπροσωποι των τοπικων συλλογων προσπαθουν να τον μεταπεισουν αλλά δεν βαριεσαι "θα το ξαναδουμε το θεμα" κλπ

Βρε ανεκδιηγητοι εχασα εγω τον ανθρωπο μου κι εσεις σαν να μην πω τι
χορευετε γυρω απο εναν νεκρο και πως θα αποκομισετε λιγη δοξα...
:twisted:ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟ...:rofl:

Αυτή είναι η Ελλάς, που σε κάνει να γελάς.... Ουτε ιερό ούτε όσιο δεν έχουν οι πολιτικάντιδες. Πώς θα κονομίσουν λίγους ψήφους τους νοιάζει... Αφού αρπάξαν την χρυσή κουτάλα πουλάνε και την ψηχή τους στον διάβολο για να την κρατήσουν.... ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ λέμε......

manoulamou
17-06-10, 22:41
Σιγα μην στεναχωρηθω κιολας... Ισα-ισα χαιρομαι να τους βλεπω να καταξευτιλιζονται!
Δεν ειχα καμια ορεξη ουτε ασχοληθηκα καν, γιατι μετα θα ηθελαν να βγουν και στις... κλασικες φωτογραφιες αγκαλια με την χαροκαμενη χηρα και καλα ποσο πολυ εκτιμουσαν τον τεθνεωτα!!!
Ας εκαναν πραξη το 1/100 οσων προτεινε εν ζωη κι ας μην εκαναν ολες αυτες τις αυθαιρεσιες τυπου MALL
και υποσκαφα στις ταλαιπωρες πλατειες... Αλλά πού να αφησουν τα λαμογια την κονομα του athens 2004 και οχι μονον. Ας μοιραζαν ακριβοδικαια τα νομιμα κονδυλια στα σχολεια του Αμαρουσιου
ας εδιναν τις τακτικες επιχορηγησεις στους τοπικους συλλογους αντι
τις πολλαπλασιες εκτακτες στους ημετερους. Αυτο ναι ειναι πραγματικο μνημοσυνο...
ΜΑΥΡΟ στους καθε λογης τοπικους ΜΑΥΡΟΓΥΑΛΟΥΡΟΥΣ μπας κι αλλαξει κατι!!!

wesker
18-06-10, 19:32
Σιγα μην στεναχωρηθω κιολας... Ισα-ισα χαιρομαι να τους βλεπω να καταξευτιλιζονται!
Δεν ειχα καμια ορεξη ουτε ασχοληθηκα καν, γιατι μετα θα ηθελαν να βγουν και στις... κλασικες φωτογραφιες αγκαλια με την χαροκαμενη χηρα και καλα ποσο πολυ εκτιμουσαν τον τεθνεωτα!!!
Ας εκαναν πραξη το 1/100 οσων προτεινε εν ζωη κι ας μην εκαναν ολες αυτες τις αυθαιρεσιες τυπου MALL
και υποσκαφα στις ταλαιπωρες πλατειες... Αλλά πού να αφησουν τα λαμογια την κονομα του athens 2004 και οχι μονον. Ας μοιραζαν ακριβοδικαια τα νομιμα κονδυλια στα σχολεια του Αμαρουσιου
ας εδιναν τις τακτικες επιχορηγησεις στους τοπικους συλλογους αντι
τις πολλαπλασιες εκτακτες στους ημετερους. Αυτο ναι ειναι πραγματικο μνημοσυνο...
ΜΑΥΡΟ στους καθε λογης τοπικους ΜΑΥΡΟΓΥΑΛΟΥΡΟΥΣ μπας κι αλλαξει κατι!!!

Δυστυχώ Νίκη μου αυτό δεν μπορεί να γίνει.... Το είπα και θα το ξαναπώ: "Αφού αρπάξαν την χρυσή κουτάλα πουλάνε και την ψηχή τους στον διάβολο για να την κρατήσουν" Το χρήμα είναι πολύ γλυκό για να το πετάξουν εν μια νυκτί. O πατέρας μου ασολείτο στην Πεύκη παλιά με τα κοινά. Βλέπεις ήταν πολύ 'ΣΙΚ' να έχουν στο ψηφοδέλτιο τους έναν Υποναυαρχο του Π.Ν εν αποστρατεία. Όταν όμως είδαν οτι δεν κρεμμόταν απο τα @@ κανενός πολιτικάντη και έλεγε τα συκα-συκα και την σκαφη σκάφη σταματησαν και οι φανφαρες και τα "Κυριε Ναυαρχε είμαστε ευτυχείς που σας έχουμε στην συντροφιά μας"....

wisdompa
18-06-10, 20:20
μπράβο μανουλα μας πολύ ευχάριστα τα νέα της υγείας σου.............ευχομαι να συνεχίσεις να παίρνεις καλά νεα....

manoulamou
08-07-10, 10:16
ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΥΣ θα σας κανουμε στην κυριολεξια, καθως περισσεψε η υποκρισια (http://www.amarysia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=28949:-266&catid=92:new&Itemid=177)***
οσων τον ειχαν χεσμενο οσο ζουσε, γιατι τους χαλαγε τη σουπα
με τους ανιδιοτελεις αγωνες του και την μονιμη αντιδραση σε ο,τιδηποτε στραβο εβλεπε!
74761
***και η ψηφοθηρια βεβαιως βεβαιως...:rolleyes:Προσωπικα κανω γελωτοθεραπεια...

konenas
08-07-10, 10:38
Ωραία πρόσκληση.
Μπράβο στον Δήμο και στον κ. Δήμαρχο.

Νίκη, σε κάλεσαν; :rolleyes:

Πάντως πρέπει να υποστηρίξεις τον κ. Δήμαρχο τώρα. Να τον ψηφίσεις. Να το πεις σε όλους. Να τον ψηφίσουμε και μεις που είμαστε από άλλη περιοχή.
Να τους πεις να το βάλει στο προεκλογικό του πρόγραμμα ή εκεί που ξέρει.
Είναι η οδός Δ. Ασημακοπούλου κοντά στο μολ;

manoulamou
08-07-10, 11:01
ΝΑΙ πηγα μαζι με πολλους γειτονες υπερανω κομματων
γιατι ηταν η πρωτη ενδειξη αποδοσης τιμης σ εναν Πολιτη με το Π Κεφαλαιο
αλλά οχι για να στηριξω τον όποιο δημαρχο !!!
Δεν υπηρχε συλλογος στη γειτονια, στο Μαρουσι και σωματειο τραπεζικων
όπου να μην εκανε την λαντζα και όπου να μην εκανε αισθητη την παρουσια του
μεσα, περα και πανω απο κομματικες αγκυλωσεις μια ζωη ΑΝΤΙσταση και ΑΝΤΙδραση!
Δεν με καλεσαν επισημως γιατι λεει δεν απαντουσε το τηλεφωνο που ειχαν.
Η πρωτη μου αντιδραση ηταν "ας επαιρναν στο γραφειο τελετων" και μετα
ας επαιρναν στη δημοτικη κινηση ας ας ας (my ass) αλλά δεν βαριεσαι τι να λεμε τωρα!
Η τοπικη του ΠΑΣΟΚ απουσιαζε απ την σεμνη τελετη γιατι...
ειναι εξαλλη γιατι δεν εγιναν αποδεκτες οι προτασεις της,
βεβαια επι βωβοδημαρχου και για οσο ζουσε ο Μητσος τραβηξαμε τα μυρια οσα
χεσμενο τον ειχαν, ασπρο τους ελεγε μαυρο απαντουσαν!
:twisted::rolleyes::viking




ΥΓ 1
πολλα γιατι μαζεμενα... παμε γι αλλα εντος ολιγου:p

ΥΓ 2
Τωρα το προσεξα: Ε ΟΧΙ και κοντα στο MALL
θα σηκωνοταν ο μακαριτης να τους κυνηγησει χειροτερα
απ ο,τι κυνηγουν οι μεγαλοδικηγοροι του Λατση οσους αγωνιζονται εναντια στο γιγαντο- αυθαιρετο...

ardi21
16-07-10, 02:31
Σε διαστημα λιγοτερο των 6 μηνων "εφυγαν" δυο μακρινοι γνωστοι μου σε πολυ μικρη ηλικια (25 και 22-23). Ο ενας απο οξεια λευχαιμια και ο αλλος απο ανακοπη καρδιας πανω στην μπαλα...

Με τα παιδια ειχα μιλησει 2-3 φορες και αρκετα παλιοτερα αλλα δεν εχει να λεει κατι.

Ημουν που ημουν καπως στα θεματα υγειας (αν διαβασετε παλιοτερα μνμ μου) τωρα εγινα χειροτερα μου φαινεται.

RIP μαγκες

konenas
19-07-10, 17:23
Όλοι θα πεθάνουμε.
Πάντα θα πεθαίνει κάποιος γνωστός μας.
Οι περισσότεροι έχουμε χάσει κάποιο αγαπητό φίλο ή συγγενή.
Πάντα θα πεθαίνουν οι νέοι. ( Το μηχανάκι και το αυτοκίνητο έχουν τη πρωτιά )
Πάντα θα υπάρχει αδικία στον κόσμο. Αλλά μήπως πρέπει; Μήπως χωρίς το τυχαίο η ζωή μας να είχε άλλη τροπή;

Αν το καταλάβεις αυτό δεν θα γίνεσαι χειρότερα κάθε φορά που ακούς ότι κάποιος πέθανε.

johnson
26-07-10, 05:35
Ίσως είναι το πιο απλό-σχετικά πράμα που έχει ακουστεί στο topic αυτό, ίσως και όχι.

Πρόσφατα έμαθα ότι το μαγείρεμα σε αλουμινόχαρτο είναι καρκινογόνο.
Δεν είχα ιδέα. Τα τελευταία 3 χρόνια (ιδίως τα 2 από αυτά), σαν φοιτητής έχω μαγειρέψει πιτάκια και πιτάκια (ας πούμε καμιά 100αριά φορές σύνολο) σε αλουμινόχαρτο (αν και σε μερικά από αυτά, κόλλαγε η βάση οπότε υποθέτω τη γλίτωνα, μη τρώγοντας τη). Και τώρα δε μπορώ να χωνέψω το γεγονός πως έκανα τέτοια μ@λ@κία και ψάχνω για πληροφορίες στο ίντερνετ.
Έβαζα πάντα το φούρνο σε full θερμοκρασία (250) αλλά ήταν τόσο αρχαίος που ήθελε σίγουρα περισσότερη ώρα για ένα σωστό ψήσιμο, σε σχέση με άλλους (ούτε καν τους 180 δε πιστεύω να έφτανε στη πραγματικότητα, ίσως και πιο χαμηλά).

Έχει κάποιος ιδέα για το πόσο κακό έκανα τόσο καιρό; Δε σκοπεύω να ξαναχρησιμοποίησω αλουμινόχαρτο για αυτό το σκοπό προφανώς, απλά για να έχω μια ιδέα. Μια σύγκριση με τα χιλιοκαμμένα λάδια που υπάρχουν στις πίτες, ως προς τη τοξικότητα, θα ήταν καλή ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

Απορώ τι άλλες μ@λ@κίες έχω φάει στη ζωή μου και δε γνωρίζω καν για αυτές. :(
(αν και στη περίπτωσή μου, ο μόνος που φταίει είμαι εγώ)

edit*
Και τα μαγειρικά σκεύη από αλουμίνιο στα οποία πχ. βράζει νερό για 10 λεπτά, είναι ύποπτα.
wtf γιατί τα πουλάνε τότε; Stainless steel καλύτερα λέει. Ότι να ναι.

manoulamou
26-07-10, 08:02
Μην τρελαινεστε με καθετι που ακουγεται.
Ακομη και να αποδειχτει τελεσιδικα καρκινογονα μια ουσια/ενας παραγων αυτο δεν σημαινει πως αυτοματα ολοι οσοι ερχονται σε τακτικη επαφη μαζι τους θα νοσησουν. Υπαρχουν προληπτικες εξετασεις και το χειροτερο σεναριο εαν παθει καποιος καρκινο δεν ειναι οριστικα μελλοθανατος. Οπως ξερουμε θεραπειες με προσδοκιμο ζωης απο 2 εως 52 χρονια κυκλοφορουν παντου πλεον.
Ηδη εγω συμπληρωσα πανω απο 28 μηνες απ την μαστεκτομη χωρις καμια μετασταση!
Ακομη κι αν ερχεστε καθημερινα σε τακτικη επαφη με καρκινογονες ουσιες και παραγοντες
εχετε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να πατε απο τροχαιο ή απο το μεταβολικο συνδρομο (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4113)
παρα απο οποιαδηποτε νεοπλασια.
Αρχιστε απο απλες συνηθειες λιγο περπατημα, μεσογειακη διατροφη, κοψτε το τσιγαρο, κοιμηθειτε.
ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ ΓΕΛΑΤΕ,ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ακομη και σε δυσκολες περιπτωσεις καρκινου
οσοι ηταν αισιοδοξοι εζησαν πολυ περισσοτερα χρονια απ τους μιζεριαζοντες!!!
Χαρειτε τη ζωη και μην σκεπτεστε τα χειροτερα, δεν ξερετε τι σας ξημερωνει αυριο
μην γινεστε υποχοντριοι, ΖΕΙΣΤΕ αλλαξτε τις προτεραιοτητες σας..

kainourgios
26-07-10, 09:09
Μην τρελαινεστε με καθετι που ακουγεται.
Ακομη και να αποδειχτει τελεσιδικα καρκινογονα μια ουσια/ενας παραγων αυτο δεν σημαινει πως αυτοματα ολοι οσοι ερχονται σε τακτικη επαφη μαζι τους θα νοσησουν. Υπαρχουν προληπτικες εξετασεις και το χειροτερο σεναριο εαν παθει καποιος καρκινο δεν ειναι οριστικα μελλοθανατος. Οπως ξερουμε θεραπειες με προσδοκιμο ζωης απο 2 εως 52 χρονια κυκλοφορουν παντου πλεον.
Ηδη εγω συμπληρωσα πανω απο 28 μηνες απ την μαστεκτομη χωρις καμια μετασταση!
Ακομη κι αν ερχεστε καθημερινα σε τακτικη επαφη με καρκινογονες ουσιες και παραγοντες
εχετε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να πατε απο τροχαιο ή απο το μεταβολικο συνδρομο (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4113)
παρα απο οποιαδηποτε νεοπλασια.
Αρχιστε απο απλες συνηθειες λιγο περπατημα, μεσογειακη διατροφη, κοψτε το τσιγαρο, κοιμηθειτε.
ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ ΓΕΛΑΤΕ,ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ακομη και σε δυσκολες περιπτωσεις καρκινου
οσοι ηταν αισιοδοξοι εζησαν πολυ περισσοτερα χρονια απ τους μιζεριαζοντες!!!
Χαρειτε τη ζωη και μην σκεπτεστε τα χειροτερα, δεν ξερετε τι σας ξημερωνει αυριο
μην γινεστε υποχοντριοι, ΖΕΙΣΤΕ αλλαξτε τις προτεραιοτητες σας..

manoulamou Καλημέρα.

Δεν παρακολούθησα όλες τις αναρτήσεις στο θέμα που άνοιξες παρά μόνο τα δύο σου αρχικά μηνύματα.

Ξέρεις έχω ασχοληθεί με τα άτομα με MS και μάλιστα έχω εκπονήσει και μια ερευνητική εργασία για την ποιότητα ζωής τους.

Έχουν ένα πολύ καλό σύλλογο στο ελληνικό, δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ να τους βρεις. Η πλειονότητα των ατόμων εκεί ζουν τη ζωή τους χωρίς κανέναν περιορισμό στην κυριολεξία. Επίσης η επιστήμη έχει κάνει προόδους στη πάθηση αυτή με πολύ αποτελεσματικά φάρμακα τα τελευταία χρόνια.
Αυτά όσο αφορά τη MS.

Επίσης τα παιδιά είναι πολύ πιο δυνατά οπό όσο νομίζουν οι "μεγάλοι".

johnson
26-07-10, 09:10
Μην τρελαινεστε με καθετι που ακουγεται.
Ακομη και να αποδειχτει τελεσιδικα καρκινογονα μια ουσια/ενας παραγων αυτο δεν σημαινει πως αυτοματα ολοι οσοι ερχονται σε τακτικη επαφη μαζι τους θα νοσησουν. Υπαρχουν προληπτικες εξετασεις και το χειροτερο σεναριο εαν παθει καποιος καρκινο δεν ειναι οριστικα μελλοθανατος. Οπως ξερουμε θεραπειες με προσδοκιμο ζωης απο 2 εως 52 χρονια κυκλοφορουν παντου πλεον.
Ηδη εγω συμπληρωσα πανω απο 28 μηνες απ την μαστεκτομη χωρις καμια μετασταση!
Ακομη κι αν ερχεστε καθημερινα σε τακτικη επαφη με καρκινογονες ουσιες και παραγοντες
εχετε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να πατε απο τροχαιο ή απο το μεταβολικο συνδρομο (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4113)
παρα απο οποιαδηποτε νεοπλασια.
Αρχιστε απο απλες συνηθειες λιγο περπατημα, μεσογειακη διατροφη, κοψτε το τσιγαρο, κοιμηθειτε.
ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ ΓΕΛΑΤΕ,ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ακομη και σε δυσκολες περιπτωσεις καρκινου
οσοι ηταν αισιοδοξοι εζησαν πολυ περισσοτερα χρονια απ τους μιζεριαζοντες!!!
Χαρειτε τη ζωη και μην σκεπτεστε τα χειροτερα, δεν ξερετε τι σας ξημερωνει αυριο
μην γινεστε υποχοντριοι, ΖΕΙΣΤΕ αλλαξτε τις προτεραιοτητες σας..

Δυστυχώς, για όλους εμάς που αντιδρούμε άσχημα σε οποιαδήποτε κακή είδηση κλπ. δε ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να αλλάξει πλέον. Εκτός πχ. αν τύχει και επιζήσω από μια τεράστια περιπέτεια ζωής/θανάτου (όπως ένα σοβαρό τροχαίο όπως σωστά λες), ίσως τότε να νιώσω ότι οτιδήποτε και να τύχει στη ζωή μου από εκείνο το σημείο κ έπειτα, θα το αντιμετωπίσω πολύ πιο διαφορετικά, πιο εύκολα, πιο αισιόδοξα πχ.

manoulamou
26-07-10, 09:41
Σκεφτειτε λοιπον ποσο δυσκολο ειναι να διατηρησω την ισορροπια μου
εχοντας χασει περυσι τον επι 30 και πλεον ετη συντροφο μου
απο πολυμετασταστικο καρκινο του παχεος εντερου
ζω με πολλαπλη σκληρυνση/κατα πλακας επι 11 χρονια
πανω απο 28 μηνες μετα απο ριζικη αριστερη μαστεκτομη
χωρια ο διαβητης, η υπερταση και προπαντος μια φοβερη ισχυαλγια
που ενω κανονικα θεραπευεται με χειρουργειο σ εμενα αντενδεικνυται
και το περπατημα που ηταν η διασκεδαση και η γυμναστικη μου ειναι πλεον μαρτυριο!

ΝΑΙ αποφασισα να ζητησω Ψυχολογικη Υποστηριξη απο ειδικο
για να δω τι θα κανω απο δω και περα με την Νικουλα...
ΠΡΟΣΠΑΘΩ οσο γινεται να ειμαι ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, αλλά ποναω πολυ ακομη.

konenas
27-07-10, 10:03
Ο πόνος δεν σε αφήνει να ξεχάσεις.
Δεν υπάρχει παυσίπονο αρκετά ισχυρό;
Γιατρός που να ασχοληθεί σοβαρά;
Έψαξες στο δίκτυο;

wisdompa
27-07-10, 10:08
Μανουλα μας.....περνάς μια πολύ οδυνηρή κατάσταση.
Πραγματικά οπως λεει και ο κονένας δεν υπάρχει κάτι να σε ανακουφίσει;
Το κουράγιο σου και η δύναμη της ψυχής σου μας αγγίζει πραγματικά.
Σίγουρα η ψυχολογική υποστήριξη σου χρειάζεται....γιατί οσα αποθέματα κι αν έχουμε κάποια στιγμή ακούσια καταρρέει το σώμα και το μυαλό!

manoulamou
27-07-10, 13:43
Εχω βαρεθει να τρεχω απο ιατρου εις ιατρον
απο εκει που ειχαμε στο σπιτι μονο depon και fenistil
τωρα υπαρχουν 2 σακουλες φαρμακα ΗΜΑΡΤΟΝ και ΕΛΕΟΣ πια...
ΟΧΙ δεν παιρνω ουτε παυσιπονα ουτε ηρεμιστικα/αγχολυτικα!
Ο νευρολογος μου γραψε καποια και τα διεγραψε ο νευροχειρουργος:p
Ξεκιναω απο βδομαδα θαλασσια μπανια τα κλασικα
αυτα με τα πουλμαν τιγκα στις οικογενειες και τα μικρα παιδακια.

konenas
27-07-10, 18:26
Μιας και σ' αρέσουν οι γάτες : http://www.youtube.com/watch?v=zZXrKRZskxQ

manoulamou
27-07-10, 19:12
ΜΑΜΑΚΑΑΑΑΜΟΥ:scared:

manoulamou
14-08-10, 13:24
Ας μιλησουμε για μια ιστορια κυριολεκτικως του κ@λου!
Κατακαλοκαιρο παραμονες 15Αυγουστου αντι για θαλασσια μπανια τρεχω παλι σε γιατρους, εξετασεις και νοσοκομεια: εκλεισα την Δευτερα ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ.
Ημουν απο μικρη δυσκοιλια και εχω αιμορροΐδες δεκαετιες.
Δεν μ ενοχλησαν ποτε για πανω απο δυο-τρεις μερες και σπανια ματωναν παντα ομως ελαχιστα.
Εδω και 3 βδομαδες εμφανιστηκε πολυ αιμα ροζ μετα απο μια δυσκολη κενωση με πονο σαν σκισιμο. Σταματησε σχεδον αμεσως αλλά εμφανιστηκε παλι σε καθημερινη βαση αυτη τη βδομαδα ενω η τοπικη ενοχληση δεν υποχωρησε καθολου. Η ορθοσκοπηση εδειξε επι πλεον μια ραγαδα... Ελπιζω να μην βρουν κατι στην κολονοσκοπηση, γιατι τοτε θα πρεπει να την ξανακανω καθως λειπουν οι χειρουργοι με αδεια!
ΤΟ Προβλημα μου ειναι οτι ΦΟΒΑΜΑΙ επειδη
καποιοι εκαναν εμετο κατα την ληψη του ΚΑΘΑΡΤΙΚΟΥ και θελω να ξερω τι μπορω
να κανω, ωστε να ολοκληρωθει επιτυχως ο καθαρισμος του εντερου πριν την εξεταση!
Επισης διευκρινηστε μου εαν ειναι καλυτερο να πινω το ποτηρι μονορουφι ή λιγο-λιγο γενικα παρομοια τρικ ωστε να μην παει χαμενη η ταλαιπωρια της διημερευσης στην τουαλετα.
Εχω διαβασει για (οχι φυσικους) χυμους, αναψυκτικα ή καραμελες, γλυφιτζουρια κοκ
που σπανε την περιεργη γευση.
Το υπακτικο ειναι το FORTRANS.

nnn
14-08-10, 13:38
Από όσο ξέρω πρέπει να πινεις συγκεκριμένη ποσότητα ανά ώρα, οπότε επιλέγεις τον ρυθμό που θα το πιείς.
Για την γεύση δεν ξέρω.
υπομονή

manoulamou
14-08-10, 13:55
Ευχαριστω, ενας φιλος μου απ το facebook
μου ειπε να κλεινω την μυτη και να πινω καθε ποτηρι μονορουφι.
Ειναι γυρω στα 16... δηλαδη 4 φακελλακια καθενα διαλυεται σε 1 λιτρο νερο (4 ποτηρια περιπου).
Ελπιζω να πανε ολα καλα και στην προετοιμασια αλλά ιδιως στην εξεταση
καθως λειπουν οι χειρουργοι και εαν βρεθει το παραμικρο εντος του εντερου
θα πρεπει να την υποστω απ την αρχη ΟΛΗ αυτη την ταλαιπωρια...

nnn
14-08-10, 14:21
Καλά αποτελέσματα.

wesker
14-08-10, 15:48
Kαλά αποτελέσματα Νίκη!

manoulamou
14-08-10, 18:58
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και Οπως λεει το γνωμικο "no news is good news"
Σε απλα ελληνικα εαν δεν βρεθει απολυτως τιποτε τη Δευτερα, ειναι ο,τι καλυτερο!:oneup:
Αλλιως επειδη τωρα λογω ελλειψης χειρουργων θα κανω σκετη την ερευνα και απεικονιση
θα πρεπει να περιμενω να γυρισουν και μετα αντε παλι ξανα ολη η διαδικασια
και να τραβηξω επι πλεον αγωνια για τα αποτελεσματα...:(

arial
14-08-10, 19:24
Περαστικα Νικη, και καλα αποτελεσματα :)

Νικαετός
14-08-10, 20:57
Νίκη, καλό κουράγιο. (Για τη διαδικασία μιλάω, μιας και τα αποτελέσματα είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλά).

Υπομονή λοιπόν, θα περάσει και αυτό. :oneup:

markuschultz
14-08-10, 21:00
Τιποτα δεν ειναι η ολη εξεταση.Το διαλυμα καλα θα κανεις να το πινεις ανα μιση ωρα το max, ενα ποτηρι μπαμ κ κατω.Μεσα σε οχτω ωρες να εχεις πιει σχεδον το 90% αν οχι το 100% που απαιτειται.Θα καταλαβεις απο τις κενωσεις σου αν εισαι σε καλο δρομο η' οχι.Απο γευση δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα παλευεται.Καλο κουραγιο!!

manoulamou
14-08-10, 21:13
Να στε καλα που μου δινετε κουραγιο, γιατι με τοση ταλαιπωρια
ψυχικη και σωματικη σχεδον 3 χρονια (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=149237)τα χω παιξει ελαφρως
με τουτη την περιπετεια κατακαλοκαιρο...:)
@ markuschultz πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου
ταιριαζουν και με τις εντυπες οδηγιες που μου δωσαν οι γιατροι, εκτος απ το μπαμ και κατω!

k_koulos
14-08-10, 21:48
βασικά να είσαι κοντά στην τουαλέτα, όταν αρχίσουν οι εκκενώσεις, απλά δεν παλεύεται....... ευτυχώς είναι για σχετικά λίγο , ειδικά αν εχεις κάνει σωστή προετοιμασία.....

δεν θυμάμαι αλλές λεπτομέρειες δυστυχώς......
έχετε αποκλείσει το να είναι απλώς ερεθισμός εγκωλπώσεων, και να το κάνετε χειρότερα με την κολονωσκόπηση?

manoulamou
14-08-10, 22:23
:what:
Πηγα σε γαστρεντερολογο του ΤΥΠΕΤ, ειπα ολα τα συμπτωματα, μου πηρε ιστορικο
μετα εκανε ορθοσκοπηση και μου εδωσε παραπεμπτικο για κολονοσκόπηση στο Υγειας Μελαθρον.
Δεν ειμαι ειδικος ουτε τι ειναι εγκολπωσεις ξερω ουτε εκλεισα κατ ευθειαν ραντεβου
για την κολονοσκοπηση αν και η αιμορραγια απ το ορθο παντα εκει πρεπει να μας οδηγει ...
Μην μου βαζετε ιδεες τωρα που ησυχασα λιγο!
:hmm:

k_koulos
15-08-10, 00:34
αμα εχεις ηρεμησει απο την αιμοραγια η κολονοσκοπηση δεν ειναι κακο, αλλια γενικα οτι σου ειπε ο γιατρος, τα εχουμε πει, απο το keybard δεν γινονται διαγνωσεις....

manoulamou
15-08-10, 11:13
:)Ενημερωτικα: ηδη κατεβασα το πρωτο φακελλακι==>1 λιτρο υγρων.
Χαλια γευση σαν αλατονερο αλλά υποφερεται εαν ειναι παγωμενο και το πιεις μονορουφι.
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!:drunk:

Hengeo
15-08-10, 16:51
Καλά αποτελέσματα και γρήγορα περαστικά! Δεν έχω εμπειρία από τέτοια θέματα για να δώσω κάποια άλλη συμβουλή..

konenas
16-08-10, 00:11
Νίκη,
η κολονοσκόπηση δεν είναι τίποτα πια, θυμάμαι πριν 6-7 χρόνια ένας συγγενής είχε κάνει την εξέταση και είχε υποφέρει, ενώ πριν ένα χρόνο ήταν χαρούμενος που δεν κατάλαβε τίποτα. ( μάλλον το είχε συνηθίσει )
:)

manoulamou
16-08-10, 12:21
:)Στερνα καλα ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Μολις γυρισα απ την κλινικη.
Η προετοιμασια πηγε καλα παρ ολο που αφησε καταλοιπα..
Παντως ουδεν προβλημα ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ μια μικρη ναρκωση, ενα ελαφρα δυσαρεστο ψαχουλεμα στις πισω χωρες και σε λιγοτερο απο 50 λεπτα στην ανανηψη να φυγουν τα τελευταια ιχνη της μεθης.
Αποτελεσμα: αιμορροΐδες ερεθισμενες Α βαθμου/χωρις ραγαδα, ενω
Β βαθμου ελεγε η πρωτη γιατρος και ειχε βρεθει μια απ την ορθοσκοπηση
και ενα πολυποδακι που αφαιρεθηκε επι τοπου και εσταλη για τα περαιτερω.
ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ παλι εκτος απροοπτου θα κανω την ιδια διαδικασια.
Ασχετως τελικης διαγνωσης θα την ξανακανα αδιστακτα!
Οσοι εχετε αιμορραγια απ το ορθο ή ειστε πανω απο 50 μην το σκεπτεσθε.:oneup:

konenas
16-08-10, 12:30
Υποχρεωτική εξέταση μετά τα 50 για κάθε 5 χρόνια εφόσον δεν βρεθούν πολύποδες ή αλλιώς 2-3 χρόνια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Ακόμα υποχρεωτική για τους άνδρες μετά τα 35 η εξέταση PSA ( αιματολογική ) για προστάτη ανά 2-3 χρόνια και μετά τα 50 ανά χρόνο.

Πάντα καλά νέα Νίκη.

harris
16-08-10, 13:29
Αποτελεσμα: αιμορροΐδες ερεθισμενες Α βαθμου

Και ήθελα να στο πω ότι κάτι τόσο απλό θα ήταν, αλλά είπα να μην κάνω διάγνωση από το πληκτρολόγιο :p

Περαστικά δεν σου λέω, γιατί οι αιμορροΐδες δεν περνάνε, αλλά δεν είναι και τίποτα το τραγικό... λίγη υπομονή θέλουν μόνο :)

Burning Skies
16-08-10, 14:37
:)Στερνα καλα ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Μολις γυρισα απ την κλινικη.
Η προετοιμασια πηγε καλα παρ ολο που αφησε καταλοιπα..
Παντως ουδεν προβλημα ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ μια μικρη ναρκωση, ενα ελαφρα δυσαρεστο ψαχουλεμα στις πισω χωρες και σε λιγοτερο απο 50 λεπτα στην ανανηψη να φυγουν τα τελευταια ιχνη της μεθης.
Αποτελεσμα: αιμορροΐδες ερεθισμενες Α βαθμου/χωρις ραγαδα, ενω
Β βαθμου ελεγε η πρωτη γιατρος και ειχε βρεθει μια απ την ορθοσκοπηση
και ενα πολυποδακι που αφαιρεθηκε επι τοπου και εσταλη για τα περαιτερω.
ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ παλι εκτος απροοπτου θα κανω την ιδια διαδικασια.
Ασχετως τελικης διαγνωσης θα την ξανακανα αδιστακτα!
Οσοι εχετε αιμορραγια απ το ορθο ή ειστε πανω απο 50 μην το σκεπτεσθε.:oneup:

Μπραβο. :oneup::oneup::oneup:

k_koulos
16-08-10, 15:28
:oneup:και σορρυ αν σε τρομαξα, σαν δεινη χακερ που εισαι δεν πρεπει να την πατησες.....:innocent:

dpa2006
20-08-10, 19:26
@ manoulamou
μπράβο!!! :oneup:

opener
04-09-10, 23:55
Παρακολουθω το θεμα απο την ημερα που το ξεκινησε η manoulamou.

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι τελικα οποιος φευγει μπαμ και κατω απο ανακοπη,
ειναι τυχερος.

Πριν λιγες ημερες ο πατερας μου ειχε βηχα.
Ακτινογραφια θωρακος ---> αξονικη ---> βρογχοσκοπηση.
Διαγνωση: Καρκινος του πνευμονα στο τελικο σταδιο, μη εγχειρισιμος.
Και ο γολγοθας τωρα αρχιζει.....

wesker
05-09-10, 01:42
Παρακολουθω το θεμα απο την ημερα που το ξεκινησε η manoulamou.

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι τελικα οποιος φευγει μπαμ και κατω απο ανακοπη,
ειναι τυχερος.

Πριν λιγες ημερες ο πατερας μου ειχε βηχα.
Ακτινογραφια θωρακος ---> αξονικη ---> βρογχοσκοπηση.
Διαγνωση: Καρκινος του πνευμονα στο τελικο σταδιο, μη εγχειρισιμος.
Και ο γολγοθας τωρα αρχιζει.....

Kαλό κουράγιο opener :(

konenas
05-09-10, 07:25
Οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι.
Από κάτι θα πεθάνουν, τελικά.
Το μπαμ και κάτω είναι τραγικό για όλους τους εμπλεκόμενους έτσι ακριβώς όπως είναι το σιγά-σιγά.

Καλό κουράγιο και από μένα.

no_logo
05-09-10, 07:25
Παρακολουθω το θεμα απο την ημερα που το ξεκινησε η manoulamou.

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι τελικα οποιος φευγει μπαμ και κατω απο ανακοπη,
ειναι τυχερος.

Πριν λιγες ημερες ο πατερας μου ειχε βηχα.
Ακτινογραφια θωρακος ---> αξονικη ---> βρογχοσκοπηση.
Διαγνωση: Καρκινος του πνευμονα στο τελικο σταδιο, μη εγχειρισιμος.
Και ο γολγοθας τωρα αρχιζει.....

κουράγιο
να εύχεστε να είναι χωρίς πόνους
ήμουν στην θέση σου. Θέλει κουράγιο και καθαρό μυαλό για τις καλύτερες ανα περίπτωση αποφάσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.