PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

maik
27-11-07, 20:28
Παντα γερα και μην το βαζεις κατω.

nm96027
27-11-07, 20:43
Περαστικα, δυναμη, πανω απο ολα δυναμη!

opener
27-11-07, 21:26
Τι να πω, ειχα την ελπιδα για καλυτερα νεα, τουλαχιστον καλη τυχη απο εδω και περα.

manoulamou
27-11-07, 21:44
Ευχαριστω παρα πολυ για την υποστηριξη και τις συμβουλες!
no_logo για το pet/ct ρωτησαμε τους γιατρους και ειπαν
οτι ετσι κι αλλιως αφου θα πηγαινε χειρουργειο
αναλογα τα ευρηματα θα συνεκτιμουσαν εαν χρειαζοταν
γιατι εχει υψηλο ποσοστο ακτινοβολιας και δεν ηθελαν να το λαβει χωρις λογο...
(ομως τον εστειλαν για σπινθηρογραφημα οστων που ειναι καθαρα ραδιενεργο)
Ασε που ηταν κι αυτος εξ αρχης αρνητικος, τωρα θα τον πιεσω λιγο παραπανω
για να εχει την λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρια και για να μην καταληξει πειραματοζωο!!!

rdaniel
27-11-07, 21:49
:confused: ...

manoulamou, κάνε κουράγιο και υπομονή, γιατί δεν ξέρεις τι καλό μπορεί να σου φέρει η αυριανή ημέρα. Όλα γίνονται και το μυαλό σου πρέπει να είναι μόνο στο πώς θα κάνετε το καλύτερο δυνατό από εδώ και πέρα, χωρίς να σκέφτεσαι αν και τι θα βρεις μπροστά σου.

Το καλύτερο φάρμακο για τον άντρα σου, την οικογένειά σου και εσένα την ίδια είναι η αισιοδοξία και η πίστη ότι ό,τι και αν βρίσκεται μπροστά σας θα το αντιμετωπίσετε. Εύχομαι να έχεις καλά νέα σύντομα και να ξέρεις πως ό,τι χρειστείς θα είμαστε όλοι εδώ, αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

arrow
28-11-07, 11:44
δύσκολα τα πράματα αλλά POWER girl and don't give up!...

... εσύ είσαι η δύναμη του τώρα γι' αυτό κράτα γερά...

PopManiac
28-11-07, 18:37
manoulamou,

Να σου πω, προσωπικά έχω περάσει άλλα με γονείς αλλά όχι σαν το δικό σου...

Πάντως, πολύ καλός μου φίλος μόλις 45 ετών διαγνώστηκε με καρκίνο πνεύμονα προ 3ετίας (καπνιστής μανιώδης των 3 1/2 πακέτων ημερισίως).

Τα odds ήταν πολύ λιγότερα από 25% - ελεγμένα και με εξάδελφο ογκολόγο στις ΗΠΑ που μου είχε πει πως ήταν ελάχιστες οι πιθανότητες - και όμως μέχρι στιγμής είναι καθαρός μετά από εγχείρηση και χημειοθεραπεία. (Ο ίδιος βέβαια αστειεύεται πάντοτε και αποκαλεί τη γυναίκα του ως 'χήρα').

Τα ποσοστά, είναι απλά ποσοστά και τπτ άλλο ;)

manoulamou
28-11-07, 20:40
Δεν με πειραξαν οι πιθανοτητες τοσο, οσο καθ εαυτη η μετασταση.
Αυτο το pet/ct εαν το κανει τελικα (δεν ξερω τι καλυπτει το ταμειο μας)
τι οφελος θα εχει, σε περιπτωση που βρει και αλλου νεοπλασιες;
Θελω να πετυχω την χρυση τομη αναμεσα σε απαραιτητες θεραπειες
με εντονες παρενεργειες
και στην καλυτερη ποιοτητα ζωης στα ενδιαμεσα τους!

no_logo
29-11-07, 01:28
Τα odds ήταν πολύ λιγότερα από 25% - ελεγμένα και με εξάδελφο ογκολόγο στις ΗΠΑ που μου είχε πει πως ήταν ελάχιστες οι πιθανότητες - και όμως μέχρι στιγμής είναι καθαρός μετά από εγχείρηση και χημειοθεραπεία. (Ο ίδιος βέβαια αστειεύεται πάντοτε και αποκαλεί τη γυναίκα του ως 'χήρα').

Τα ποσοστά, είναι απλά ποσοστά και τπτ άλλο ;)


πες του να ανάβει κερί κάθε μέρα
Σε εγχειρισμένους απο καρκίνο του πνεύμονα την γλυτώνει μόνο ο 1 στους 10



Δεν με πειραξαν οι πιθανοτητες τοσο, οσο καθ εαυτη η μετασταση.
Αυτο το pet/ct εαν το κανει τελικα (δεν ξερω τι καλυπτει το ταμειο μας)


Θα την κάνει, εδώ καλύπτει ένα μέρος της το ΙΚΑ
αλλά όπως σου είπα παραπάνω υπάρχει πλέον και στον Ευαγγελισμό. Πριν 4 με 5 μήνες το φέρανε


τι οφελος θα εχει, σε περιπτωση που βρει και αλλου νεοπλασιες;
Θελω να πετυχω την χρυση τομη αναμεσα σε απαραιτητες θεραπειες
με εντονες παρενεργειες
και στην καλυτερη ποιοτητα ζωης στα ενδιαμεσα τους!

θα μπορέσει ο αρμόδιος ιατρός να χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο σχήμα φαρμάκων που είναι απαραίτητο για την περίπτωσή του. Διαφορετικά φάρμακα ή συνδυασμοί φαρμάκων υπάρχουν για κάθε κομμάτι του σώματος

Το σημαντικότερο είναι όμως για μένα ότι ο ασθενής γλυτώνει άσκοπη ταλαιπωρία (αλλεπάλληλα χειρουργεία) και μπορεί να έχει μια σχετική ποιότητα ζωής έως την στιγμή που η κατάσταση δεν θα μπορεί να είναι αντιμετωπίσιμη. Και αυτή η στιγμή με τα κατάλληλα φάρμακα μπορεί να είναι αρκετά μακριά

θα σου φέρω το δικό μας παράδειγμα.
κάνει αρχικά ο πατέρας μου εγχείρηση στο πνεύμονα και αφαιρεί ένα κομμάτι του ενός (1 λοβό)
μετά από 1.5 χρόνο του παρουσιάζεται στον ίδιο πνεύμονα μετάσταση στην είσοδο του βρόγχου
Έχουμε το δίλημμα τι να κάνουμε, όχι ο πατέρας μου που δεν ξέρει αλλά εμείς, η γυναίκα του και τα παιδιά του
Κάνουμε την εξέταση και βλέπουμε ότι υπάρχουν 2 ακόμα μεταστάσεις, στα κοκάλα και στο επινεφρίδιο
Προφανώς εγκαταλείπουμε κάθε σκέψη για εγχείριση και ξεκινάμε εντατικές χημειοθεραπείες

Το παραπάνω αποτέλεσμα είναι μια σχετική ποιότητα ζωής
Γιατί το λέω αυτό
Αν ο άνθρωπος είχε εγχειριστεί θα είχε μόνο ένα πνεύμονα δηλαδή δεν θα μπορούσε να αναπνεύσει σχεδόν καθόλου και θα πήγαινε ακόμα και στην τουαλέτα με δυσκολία. Επιπλέον θα τον τρέχαμε κάθε τρεις και λίγο σε νοσοκομείο για παρακέντηση στον πνεύμονα και τράβηγμα υγρού που στις περισσότερες περιπτώσεις μαζεύει

Όλα τα παραπάνω θα τα τραβούσε για μήνες ο άνθρωπος χωρίς λόγο κάνοντας μια εγχείριση που θα του κρύβαμε και θα του το λέγαμε / ανακάλυπτε όταν θα ξύπναγε

PopManiac
29-11-07, 01:41
manoulamou υπάρχει και το Ε111 για εξωτερικό...

Εάν χρειαστεί ;)

maxcp
29-11-07, 02:31
μανουλαμου ευχομαι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...ΟΛΑ να πανε καλα..

BlindG
29-11-07, 10:40
manoulamou εύχομαι να πάνε όλες οι θεραπείες καλά και να πάνε στο βρόντο τα ποσοστά :)
Κουράγιο σ'εσένα και δύναμη.

cassidy
29-11-07, 11:32
Το PET scan δεν είναι επικίνδυνο, η ποσότητα του ραδιοφαρμάκου είναι πολύ μικρή κι αποβάλλεται από τον οργανισμό μέσα σε λίγες ώρες. Οι πληροφορίες που δίνει έχουν να κάνουν με μεταβολισμό ιστών και οργάνων. Για παράδειγμα αυτές οι εικόνες που σίγουρα έχεις δει και δείχνουν ποια κέντρα του εγκεφάλου ενεργοποιούνται όταν κάποιος ακούει μουσική, είναι PET scans. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να εντοπίσει μεταστάσεις ή και να βοηθήσει στη κατηγοριοποίηση του όγκου. Χρησιμοποιούνται και κατά τη διάρκεια θεραπειών, για να αξιολογηθεί η αποτελεσματικότητά τους.

Δες μερικά links
http://www.ukhealthcare.uky.edu/publications/healthfocus/fact_sheets/petscan.htm
http://www.petscaninfo.com/zportal/portals/pat/faq

Καλή τύχη να έχετε κι όλα να σας πάνε καλά :)

stelpas
01-12-07, 17:06
Οσον αφορα την υγεια του συντροφου σου δεν εχω να πω κατι παρα μονο να ακουσει τις οδηγιες των επιστημονων που τον παρακολουθουν.

Οσο για το αγχος που δικαιολογημενα σε κυριευει και δεν σε αφηνει να κοιμηθεις εχω να σου πω πως προυποθεση για να εχει καποιος καθαρο μυαλο και να εχει την δυναμη να αντιμετωπιζει οσο το δυνατον ψυχραιμα τις καταστασεις ειναι ο καλος υπνος.Αν πιστευεις πως σου ειναι αδυνατον να κοιμηθεις(αρα να ξεκουρασεις το μυαλο σου) τα υπνωτικα δεν ειναι ναρκωτικα....Ουτε θα τα παιρνεις αιωνια.Τουλαχιστον για 20-30 μερες χρησης δεν εθιζουν.Δεν σου λεω να τρεξεις να τα προμηθευτεις απλα σου λεω να μην σε αγχωνει και αυτη η περιπτωση....Καλος υπνος=Καθαρο μυαλο.Ο κακκος υπνος μας κανει να βλεπουμε τα πραγματα ακομα χειροτερα.

Ζητησε(αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα) απο φιλο ή συγγενη να ερθει να κοιματε μαζι σου.Η παρουσια αγαπημενου προσωπου διπλα μας δρα ηρεμιστικα.Επαναλμβανω ομως μην διστασεις να ζητησεις την βοηθεια ειδικου.Γι αυτο αλλωστε εχουν σπουδασει τοσα χρονια.Για να βοηθουν ανθρωπους.....

no_logo
02-12-07, 19:25
Νίκη ξέχασα να σου δόσω κάποιο τηλέφωνο ιδιαίτρα σημαντικό

Σύλλογος καρκινοπαθών, εθελοντών, φίλων και ιατρών (Κ.Ε.Φ.Ι)
Τηλ 210-6468222 (Δευτ έως Παρασκ 8.30-13.30 & 17.30-20.00)

τα γραφεία τους είναι στην Πειραιώς 1 σε όροφο (όπου και να ρωτήσεις περίπτερα κοκ) στην περιοχή το ξέρουν και θα σε καθοδηγήσουν

Μπορούν να σε πληροφορήσουν για πολλά ζητήματα που πιθανόν σε απασχολούν
Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις τηλέφωνο

Hwoarang
03-12-07, 18:32
manoulamou όλα θα πανε καλα. Μην μασάς με τα ποσοστά. Αυτά ειναι για λάτρεις των μαθηματικών. Σκέψου θετικά και όλα θα πάνε καλά. Απλά πίστεψε το ;)

Mouse Potato
04-12-07, 01:36
Manoulamou ότι το καλύτερο... Σκέψου θετικά κι όλα θα πάνε καλά. Ας τους δεικτες να λένε ότι θέλουν... Εσύ κρατήσου γερά και δώσε δύναμη στον άντρα σου να το ξεπεράσει. Να 'χεις πίστη για το καλύτερο...

manoulamou
04-12-07, 22:17
Σημερα το μεσημερι πηρε εξιτηριο και γυρισαμε σπιτι μας.
Ολα πηγαν καλα στην μετεγχειρητικη πορεια , μεχρι τωρα.
Ο γιατρος λιγο πριν φυγουμε τον ενημερωσε με ειλικρινεια και ηρεμια για τα παντα,
κακοηθεια, μετασταση, χημειοεμβολισμο και πιθανη μερικη ηπατεκτομη,
εκτος απο τα ποσοστα φυσικα.
Ευτυχως δεν αντεδρασε αρνητικα, απλα ταρακουνηθηκε λιγο, αφου σιγουρα
ειχε ελπιδες για λιγο καλυτερες εξελιξεις, προς το παρον θα κανει αντιπηκτικες ενεσεις.
Ειμαστε κατακουρασμενοι, θα επανελθω καποια στιγμη με νεωτερα
σας ευχαριστω και παλι για την ενεργο συμπαρασταση!
:worthy:

maxcp
04-12-07, 22:54
καλη δυναμη μανούλαμου,ολα θα πάνε καλα

CatMarg
04-12-07, 23:36
Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ περαστικά...νάσαι δυνατή κ με πολλή-πολλή υπομονή να τον στηρίζεις ώστε να το ξεπεράσετε όσο καλύτερα γίνεται.Το ξέρω ότι τα λόγια είναι εύκολα ενώ εσύ περνάς χοντρό λούκι αλλά δεν ξέρω πως αλλοιώς να βοηθήσω κ να συμπαρασταθώ...Καλή δύναμη.

opener
05-12-07, 00:08
Σε καταλαβαινω....και τον αντρα σου πολυ περισσοτερο.
Καλη δυναμη και στους δυο σας.

arrow
05-12-07, 14:00
manoulamou ήταν επόμενο ότι η ενημέρωση των γιατρών να μην είναι και τόσο ευχάριστη... :(

... μακάρι τα πράγματα να πάνε καλά αλλά αυτό μόνο η πορεία μπορεί να το δείξει... θέλω να πιστεύω ότι οι γιατροί ξέρουν τι κάνουν και σύντομα να έχετε πιο θετικά αποτελέσματα...

chin up girl και κοίταξε να ξεκουράζεσαι...

manoulamou
10-12-07, 23:42
Τη μερα της γιορτης μου ξαναγυρισαμε αρον-αρον στο νοσοκομειο
με συνεχεις εμετους, λογω αδυναμιας πεψης, ισως εφταιγε η μεταβαση
πιο γρηγορα απ ο,τι θα επρεπε στην εστω και πολτοποιημενη νεροβραστη υγιεινη τροφη...
Χτες πηραμε παλι εξιτηριο με υποβοηθητικα φαρμακα και διατροφη ποσοτητας σπουργιτιου.
Λιγο και πολλες φορες!
Αυριο θα βγαλουμε τα ραμματα και θα μαθουμε τα επισημα αποτελεσματα της βιοψιας.
Σκεφτομαστε τις προθεσμιες για τις θεραπειες που θα γινουν
αλλά και το ενδεχομενο ισως καποιας ακομη δευτερης γνωμης.:hmm:

k_koulos
11-12-07, 00:13
βάστα γερά:dwarf!

megahead13
11-12-07, 00:31
manoula μην ανησυχείς. Είναι συνήθη συμπτώματα σε αυτές τις περιπτώσεις, κυρίως τον πρώτο καιρό. Στο λέω από την εμπειρία της γειτόνισσας, η οποία να επαναλάβω, μετά από αυτή την περιπέτεια είναι μια χαρά :oneup: Υπομονή και δύναμη χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά ;)

Gaga90
13-12-07, 19:34
εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε που αρρωστησα σοβαρα.
εχασα 10 κιλα και επισης δεν κοιμομουν αρκετα. δεν ηξερα πως ειμουν αρρωστη και ξενυχτουσα και γενικα εκανα ασοτη ζωη.
ωσπου εγινε ενα περιστατικο και πηγα στο νοσοκομειο και εμαθα πως ειμαι αρρωστη.
ολοι οι συγγενεις μου, το αγορι μου ακομη και ολοκληρο το σχολειο μου επρεπε να κανουν μια εξεταση.
απο τοτε αλλαξαν πολλα πραγματα για μενα στην ζωη μου!!!!

οποτε μπορω να σε καταλαβω και περαστηκα σου!!!!!

Tolisg
13-12-07, 22:43
περαστικά.

netlag
14-12-07, 10:41
Κουραγιο και δυναμη manoulamou. Ευχομαι να πανε ολα μα ολα καλα. Περαστικα

Aggeliki
14-12-07, 12:50
Είπα να σου γράψω και γω μιά κουβέντα... Δυστυχώς για μένα έχω βιώσει από πολλή μικρή, από πριν γεννηθώ μη σου πω, "δύσκολες" καταστάσεις...οι οποίες συνεχίστηκαν και στο υπόλοιπο της (μέχρι τώρα) ζωής μου. Είναι πολύ δύσκολο και θέλει προσπάθεια και κουράγιο. Νομίζω όμως πως όταν έχεις το πρόβλημα μπροστά σου, βρίσκεις τη δύναμη και στέκεσαι όρθια. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και ότι καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου!:)

maxcp
14-12-07, 15:25
μανουλα μου ολα θα πανε καλα,κρατα γερα ..

katdoc
14-12-07, 15:27
Ευχομαι να πανε ολα καλα.Περαστικα.

Magritte
15-12-07, 17:44
Σου εύχομαι καλή δύναμη για αυτά που έχεις να αντιμετωπίσεις, ηρεμία και όλα να πάνε καλά.

manoulamou
15-12-07, 17:50
Ευχαριστω και παλι θερμα ολους για την ενεργο συμπαρασταση...:)
Τελικα θα παρουμε και δευτερη γνωμη απο γιατρο φιλο φιλου καρδιακου
που δουλευει στον Αγιο Σαββα.
Μαλλον θα κανουμε μεσα στις γιορτες τον χημειοεμβολισμο
για να περιοριστει καπως ο εκ μεταστασεως (παχεος εντερου) ογκος στο συκωτι
και πριν το Πασχα θα γινει η μερικη ηπατεκτομη, εκτος απροοπτων.:hmm:
Προς το παρον επανεκτησε σχεδον πληρως το κεφι και την κινητικοτητα του!
Απο φαγητο παμε πολυ σταδιακα απο τα νεροβραστα και αναλατα σε πιο συμβατικη διατροφη.

no_logo
15-12-07, 19:48
Τελικα θα παρουμε και δευτερη γνωμη απο γιατρο φιλο φιλου καρδιακου
που δουλευει στον Αγιο Σαββα.


Σκεφτείτε το ενδεχόμενο να συνεχίσετε μόνιμα εκεί

Είναι προτιμότερο ένα νοσοκομείο που όλες οι ειδικότητες της Ιατρικής γυρνάνε γύρω από την συγκεκριμένη νόσο άρα υπάρχει εμπειρία, παρά ένα ξεκομμένο ογκολογικό τμήμα κάποιας κλινικής


Προς το παρον επανεκτησε σχεδον πληρως το κεφι και την κινητικοτητα του

μπράβο
σημαντικότατο για την υγεία του :oneup:

CatMarg
15-12-07, 21:08
Ευχαριστω και παλι θερμα ολους για την ενεργο συμπαρασταση...:)
Τελικα θα παρουμε και δευτερη γνωμη απο γιατρο φιλο φιλου καρδιακου
που δουλευει στον Αγιο Σαββα.
Μαλλον θα κανουμε μεσα στις γιορτες τον χημειοεμβολισμο
για να περιοριστει καπως ο εκ μεταστασεως (παχεος εντερου) ογκος στο συκωτι
και πριν το Πασχα θα γινει η μερικη ηπατεκτομη, εκτος απροοπτων.:hmm:
Προς το παρον επανεκτησε σχεδον πληρως το κεφι και την κινητικοτητα του!
Απο φαγητο παμε πολυ σταδιακα απο τα νεροβραστα και αναλατα σε πιο συμβατικη διατροφη.Αντε,ελπίζω κ εύχομαι, όλα από δω κ πέρα να πηγαίνουν όλο κ καλύτερα.:oneup:Μην το βάζετε κάτω,η καλή ψυχολογική διάθεση είναι κάτι πολύ βασικό στη θεραπεία.

manoulamou
15-12-07, 21:22
Τον χημειοεμβολισμο θα τον κανουμε κατα πασα πιθανοτητα στο Ιπποκρατειο
αλλά για την ηπατεκτομη παιζεται, ισως ξανα στο Υγειας Μελαθρον...
Οψωμεθα, first thing first!:hmm:
Μ αρεσει που ξαναβρισκει τους ρυθμους του
γιατι χρειαζομαστε ηθικον ακμαιοτατον απο δω και περα.

no_logo
15-12-07, 21:28
Μ αρεσει που ξαναβρισκει τους ρυθμους του
γιατι χρειαζομαστε ηθικον ακμαιοτατον απο δω και περα.


θα τους ξαναβρεί ;)

επίσης οι χημειοεμβολισμοί είναι ήπιοι μπροστά στην γενική χημειθεραπεία

έχει σημασία αυτό στην αναπτέρωση του ηθικού του

opener
15-12-07, 23:17
...Προς το παρον επανεκτησε σχεδον πληρως το κεφι και την κινητικοτητα του!


...Μ αρεσει που ξαναβρισκει τους ρυθμους του
γιατι χρειαζομαστε ηθικον ακμαιοτατον απο δω και περα.

Να και ενα καλο νεο, νομιζω οτι εγινε το πρωτο βημα και μακαρι να ακολουθησουν και αλλα.
Καλη σας δυναμη.

D_J_V
17-12-07, 15:52
Βασικά ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στο σύζυγο και σιδερένιος...
Διάβασα ΣΗΜΕΡΑ αυτό το νήμα και εχω φρικάρει...
γιατί είχα φέτος ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συμπτώματα με αιματοκρίτη, δυνατές διάρροιες κλπ...
και τρέχω για εξετάσεις απο Δευτέρα μου φαίνεται γιατί νόμιζα οτι ήταν κάτι απλό απο φαγητό κλπ...
ρε τι φρίκη έφαγα τώρα....

manoulamou
17-12-07, 15:57
Πριν φρικαρεις τσαμπα πηγαινε στον παθολογο σου
να σου γραψει γενικες εξετασεις ουρων και αιματος
ειδικες εξετασεις για αιμα στα κοπρανα (meyer νομιζω λεγεται) και καρκινικους δεικτες
και μετα αναλογως θα σε οδηγησει στην ηρεμια ή/και στον γαστρεντερολογο!:)
Υπαρχουν απλες παθησεις πολυ πριν την νεοπλασια
πχ αιμορροΐδες, ελκος, οισοφαγιτιδα, κολιτιδες κλπ

manoulamou
19-12-07, 21:05
Πηραμε και την δευτερη γνωμη ενος εξαιρετικου ογκο-χειρουργου
που παλια δουλευε στο ΠεΠαΓΝΗ και τωρα ειναι στην πρωτη γραμμη του Αγιου Σαββα.
Η μεχρι τωρα πορεια και η προτεινομενη απ εδω και μετα ειναι απολυτα συμβατη
με τα ευρηματα των μαγνητικων και της βιοψιας.
Απλα ισως και να μην αποδωσει τοσο μονο ενας χημειοεμβολισμος στη συρρικνωση
της μεταστασης, αλλά δεν κρινεται ομως περιττη ταλαιπωρια.
Επισης και η θεση της δευτεροπαθους νεοπλασιας στο ηπαρ ειναι πολυ καλη
αφου δεν επηρεαζει την λειτουργια του συκωτιου ουτε τις περιξ ζωτικες αρτηριες και φλεβες.
Τελικα η χημειοεβολη θα γινει μαλλον μετα την Πρωτοχρονια
καθοτι δεν κρινεται επειγουσα απ το ειδος και την υφη του αφαιρεθεντος ογκου.

maxcp
19-12-07, 21:09
μανουλαμου ευχομαι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,καλη δυναμη κ καλες γιορτες..

D_J_V
20-12-07, 14:12
:oneup::oneup:
Εύχομαι ολα τα άσχημα να φύγουν μαζί με το 2007 και το 2008 να είναι ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ για ΠΑΝΤΑ!!

BlindG
20-12-07, 14:17
Καλά νέα manoulamou :) :)
Κουράγιο και στους δύο σας και όλες μου τις ευχές να βγει σιδερένιος :)

Papados
20-12-07, 20:39
Μακάρι το 2008 να κάνει το περιστατικό αυτό να είναι παρελθόν για εσάς.
Σιδερένιος.

mafiaboy
20-12-07, 21:58
περαστικα .κουραιγο .

tzerpos
20-12-07, 22:10
manoulamou περαστικα και απο μενα!το νεο ετος να κανει την παρουσα κατασταση απλα μια κακη αναμνηση και να επιστρεψετε γρηγορα στα καλυτερα!καλη δυναμη και κουραγιο!

hadderakk
21-12-07, 10:42
Καλα νεα! Περαστικα στον ανθρωπο σου, manoulamou, και σιδερενιος!
Ο δασκαλος μου ελεγε οτι το κουραγιο και η θετικη σταση κανουν τον χρονο να περνα λιγοτερο οδυνηρα και τους γυρω μας να αισθανονται καλυτερα.
Να ειστε ολοι σας καλα.

antreas9
21-12-07, 11:13
manoulamou, και από εμένα να σου ευχηθώ ότι καλύτερο, και ο νέος χρόνος να σβήσει πολύ από τον πόνο που περάσατε οι δυο σας το 2007.
όπως λέει κ ο παπ/νου "ΚΡΑΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΕΡΑ"...
Το χαμόγελο να υπάρχει πάντα στα χείλη σας, δίνει ζωή...
ΚΟΥΡΑΓΙΟ, και απο εμένα τις καλύτερες ευχές μου....

Keifer
21-12-07, 20:10
Να ευχηθώ και εγώ περαστικά και περασμένα και ξεχασμένα με τον καιρό, και γρήγορα να επιστρέψετε στην καθημερινή γνωστή σας ρουτίνα.
Επίσης να διηγηθώ ένα σχετικό περστατικό που γνωρίζω.
Πριν από περίπου 5 χρόνια ένα συγγενικό πρόσωπο εισήχθη σε τοπικό νοσοκομείο της Πάτρας, όπου διαμένει, και του διεγνώστει καρκίνος του παχέος εντέρου. Να παραθέσω εδώ πως αν ρωτήσουμε με ειλικρίνεια κάποιο γιατρό για τη γνώμη του για αυτόν τον τύπο καρκίνου θα μας πει πως έιναι ο πιο επικύνδυνος και θεραπευτικές αγωγές συνήθως είναι ανεπαρκής με αποτέλεσμα να έχουμε μια γρήγορη εξέλιξη. Έτσι λοιπόν ο άνθρωπος αυτός μετέβη αμέσως στο νοσοκομείο Άγιος Σάββας όπου και νοσηλεύθηκε και χειρουργήθηκε αρκετές φορές (περίπου 4 νομίζω), πράγμα το οποίο ταλαιπώρησε προφανώς όλη την οικογένεια και προ πάντων τον ίδιο. Ακολούθησε η γνωστή χημειοθεραπεία για λίγο σχετικά διάστημα και περιοδικούς ελέγχους καθώς και κάποιες επισκέψεις πίσω στο νοσοκομέιο στην Αθήνα για εξετάσεις, κλπ...
Σήμερα, μετά από 5 χρόνια ο άνθρωπος αυτός είναι σχεδόν απολύτως υγιής, αλλά φυσικά κάνει εξετάσεις προληπτικές αρκετά συχνά, και μπορεί και βρίσκεται με την οικογένειά του σε όλες τις γιορτές, χαρές (παντρεύτηκε η κόρη του πρόσφατα) και άλλες εκδηλώσεις.
Θα έλεγα ότι αυτό που συνέβαλλε στην ανάρρωση του ανθρώπου αυτού δεν είναι τόσο τα φάρμακα ή οι επεμβάσεις όσο το γεγονός πως μέσα σε αυτά τα 5 χρόνια έγινε παππούς (αυτή τη στιγμή έχει έναν εγγονό με το όνομά του περίπου 4 ετών). Εξ' άλλου είναι γνωστό πως ο άνθρωπος και γενικά το ανθρώπινο σώμα έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες (νοητικές αλλά και σωματικές) από όσο χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή (βλέπε ποσοστό χρήσης εγκεφάλου, παράξενα περστατικά υπεράνθρωπης δύναμης από άτομα σε έντονο συγκινησιακό φορτίο, κλπ) οπότε είναι φρόνιμο να υποθέσουμε πως μπορεί εν μέρει να καταπολεμήσει οποιαδήποτε ασθένεια υπάρχει. (πως λένε θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται..). Άρα θα έλεγα πως με μια συνεχή και βαθιά ψυχολογική υποστήριξη, καθώς και με θέληση του ασθενή να επιστρέψει σπίτι του, να βρει κάτι ή κάποιον που αγαπά, υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα ολοκληρωτικής ίασης. Σε πτέρυγες μάλιστα ασθενών με σοβαρά προβλήματα υπάρχει συνήθως και ψυχολόγος, ο οποίος δρα ενισχυτικά στη διαδικασία της θεραπείας (τουλάχιστον στο εξωτερικό).
Ελπίζω να μην κούρασα και πάλι έυχομαι περαστικά.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.