PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Hengeo
21-12-07, 20:44
manoulamou εύχομαι η συνέχεια να πάει το ίδιο καλά με την πρώτη επέμβαση και σύντομα να είναι απολύτως υγιής. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το παν είναι η θέληση και η διάθεση. Όπως έλεγε ο παππούς μου, μην αφήσεις το άλογο να σε ρίξει κάτω :)

zouzouni
22-12-07, 11:59
Mόλις τώρα τα διάβασα.
Ευχάριστα νέα Νίκη, κουράγιο, υπομονή, και ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά!
:oneup:

manoulamou
22-12-07, 14:32
Κι εγω ελπιζω να πανε ολα καλυτερα εαν οχι καλα...
Το μονο που δεν μου αρεσει στη ψυχολογια του ειναι πως
φαινεται σαν να δεχεται πως εχει κατι τελεσιδικα κακο
και απλα θα το πολεμησει μεχρι τελους.
Το καλο ειναι πως βγαινει μονος του και κυκλοφορει απροβληματιστα,
χωρις βεβαια να εχει ολες εκεινες τις χρονοβορες και ψυχοφθορες
δραστηριοτητες που τον κρατουσαν συνεχεια μακρια απο το σπιτι!
Μοιαζει με κατι συνταξιουχους που ολημερις την βγαζουν με καφε και πρεφα.:p

no_logo
22-12-07, 16:01
Κι εγω ελπιζω να πανε ολα καλυτερα εαν οχι καλα...
Το μονο που δεν μου αρεσει στη ψυχολογια του ειναι πως
φαινεται σαν να δεχεται πως εχει κατι τελεσιδικα κακο
και απλα θα το πολεμησει μεχρι τελους.
Το καλο ειναι πως βγαινει μονος του και κυκλοφορει απροβληματιστα,
χωρις βεβαια να εχει ολες εκεινες τις χρονοβορες και ψυχοφθορες
δραστηριοτητες που τον κρατουσαν συνεχεια μακρια απο το σπιτι!
Μοιαζει με κατι συνταξιουχους που ολημερις την βγαζουν με καφε και πρεφα.:p

λογικό είναι να αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, το θετικό είναι ότι δεν τον καταβάλει, δεν το βάζει κάτω

guzel
24-12-07, 13:01
@manoulamou σου ευχομαι το καλυτερο... μην χανεις το χαμογελο σου. εξαλλου οτι δεν μας σκοτωνει μας κανει πιο δυνατους πολυ πιο δυνατους... ευχομαι να σταθειτε δυνατοι και να χαμογελατε παντα ;)

manoulamou
24-12-07, 14:14
Παντως απο ανεκαθεν οποτε διαβαζα στις εφημεριδες ή
ακουγα σε τηλεοραση/ραδιοφωνο για επαρατη μακροχρονια ανιατη κλπ νοσο
μουρχοταν να τους παρω να τους βριζω
γιατι ετσι καλλιεργειται κλιμα φοβου και κακης ψυχολογιας στον κοσμο.
Ξερω ενα σωρο ανθρωπους που ζουν χρονια με καρκινο
και το ξερουν μονο η οικογενεια τους αντε κι ενα-δυο φιλοι
λες και ειναι κατι κολλητικο ή που θα πρεπε να ντρεπονται γι αυτο!!!
Αστε που μολις τωρα εμαθα, πως ο αντρας μιας αδελφης μου, 75 ετων,
ειναι στο Σισμανογλειο στο τελευταιο σταδιο τη βγαζει δεν τη βγαζει μεχρι την Πρωτοχρονια
σκετο φουγαρο με προβληματα σοβαρα καρδιας και γιατι;
Γιατι δεν εκανε καμια εξεταση πριν παρ ολο που του τις συνιστουσαν ολοι οι γιατροι..:wall:

Καλά Χριστούγεννα, Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές σε όλους!!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158201):eguitar

maxcp
24-12-07, 15:00
Επίσης μανουλαμου!Τα καλυτερα ευχομαι..Ευχομαι επισης κ ο αντρας της αδελφης σου να ειναι υγιής κ μετα την πρωτοχρονια κ να περάσει κ αυτο..

no_logo
24-12-07, 16:18
Παντως απο ανεκαθεν οποτε διαβαζα στις εφημεριδες ή
ακουγα σε τηλεοραση/ραδιοφωνο για επαρατη μακροχρονια ανιατη κλπ νοσο
μουρχοταν να τους παρω να τους βριζω
γιατι ετσι καλλιεργειται κλιμα φοβου και κακης ψυχολογιας στον κοσμο.
Ξερω ενα σωρο ανθρωπους που ζουν χρονια με καρκινο
και το ξερουν μονο η οικογενεια τους αντε κι ενα-δυο φιλοι
λες και ειναι κατι κολλητικο ή που θα πρεπε να ντρεπονται γι αυτο!!!
Αστε που μολις τωρα εμαθα, πως ο αντρας μιας αδελφης μου, 75 ετων,
ειναι στο Σισμανογλειο στο τελευταιο σταδιο τη βγαζει δεν τη βγαζει μεχρι την Πρωτοχρονια
σκετο φουγαρο με προβληματα σοβαρα καρδιας και γιατι;
Γιατι δεν εκανε καμια εξεταση πριν παρ ολο που του τις συνιστουσαν ολοι οι γιατροι..:wall:


μεγάλο θέμα ανοίγεις Νίκη
Σε αυτή την χώρα ποτέ δεν κουβεντιάσαμε τέτοια θέματα, παρά το γεγονός πως 30% των πολιτών αυτής της χώρας φεύγει από καρκίνο και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις όλων των γιατρών φταίει η έλλειψη προληπτικών ελέγχων

maik
24-12-07, 16:30
Ακομα δεν εχουμε σωστη ενημερωση. Ειναι προβλημα. Εδω καλα καλα οι περισσοτεροι φοβουνται ακομα και να προφερουν την λεξη καρκινος. Εσεις θελετε να πανε να εξεταστουν κιολας;
Ρωτας τι εχει ο ταδε που ειναι αρωστος και ακους διαφορα "το κακο" , απο αυτο", "την επαρατο:angryr:" , και οτι αλλο μπορει να φανταστεις αρκει να μην προφερουν την λεξη καρκινος.
Δαιμονοποιουμε την αρωστια αντι να την κοιταξουμε καταματα.

Ο πατερας μου ειχε καρκινο στον λαρυγγα. Του τον αφαιρεσαν. Το προβλημα της ομιλιας το ελυσε με μια τεχνικη που ενεργοποιεις τον οισοφαγο. Οχι με τα μηχανηματα. Αλλη πονεμενη ιστορια αυτη.
Καταφερε να συνενοειται κανονικα, ακομα και στο τηλεφωνο. Μια μερα τον καλεσε ο καθηγητης που τον χειρουργησε σε ενα σεμιναριο να μιλησει για να δειξει την τεχνικη. Τα πρωτα του λογια ηταν.

- Δεν με νικησε ο καρκινος. Εγω τον νικησα.

Κονταξάκης
25-12-07, 22:17
Αγαπητή Νίκη,
Μόλις τώρα διάβασα σχετικά με το «λούκι» που περνάς και σου εύχομαι να έχεις κουράγιο να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα του συζύγου σου με ψυχραιμία γιατί δεν πρέπει να καταρρεύσεις. Είμαστε όλοι στο πλευρό σου και προσευχόμαστε για το καλύτερο. Να σκέπτεσαι θετικά, γιατί τίποτε δεν έχει χαθεί. Σήμερα η επιστήμη κάνει θαύματα. Ο άντρας σου θα δώσει την μάχη αυτή και θα την κερδίσει, να είσαι σίγουρη.
Με πολύ αγάπη, σου εύχομαι ο καινούριος χρόνος να σου φέρει τα πιο ευχάριστα νέα. :sorry:

Burning Skies
25-12-07, 23:57
Νωρίς είδα και εγώ το thread... Καλή δύναμη δεν χρειάζεται να σου πω καθώς βλέπω ότι την έχεις ήδη, έχεις αντιδράσει ως τώρα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (όπως και η υπόλοιπη οικογένεια) και χαίρομαι πραγματικά που το βλέπω αυτό. Σας εύχομαι για τη συνέχεια την καλύτερη και άκρως ευχάριστη εξέλιξη όσον αφορά την πορεία της υγείας του συζύγου. Μην σε πάρει ποτέ από κάτω Νικούλα, διατήρησε την αισιοδοξία σου και την πίστη σου γιατί είναι δεδομένο ότι οι θετικές σκέψεις κάνουν θαύματα ...
Μια περιπέτεια είναι, θα περάσει και η οικογένεια σας θα βγει δυνατότερη από αυτήν - αυτό θα πρέπει να σκέφτεστε όλοι.

aragorn
26-12-07, 21:28
Τώρα το είδα
Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

psyxakias
27-12-07, 13:22
Περαστικά κι από μένα, μη το βάλετε κάτω! :nono:

aroutis
28-12-07, 13:30
manoulamou, πρώτα από ολα έχεις και συ και ο άνδρας σου όλες τις ευχές μου να πάνε καλά τα πράγματα
και να περάσει το δυνατόν συντομότερα η όλη αυτή κατάσταση.

Τα περισσότερα έχουν ήδη ειπωθεί. Η ψυχολογία του ασθενή σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι παρα πολυ σοβαρό πράγμα. Προσωπικά έχω βιώσει 4-5 διαφορετικες περιπτώσεις καρκίνου στην οικογένεια (από τη γιαγιά μου, θείους, ξαδερφό.. ακόμα και φίλο της οικογένειας) οπότε ειλικρινά καταλαβαίνω τι περνάς..

Απλά κουράγιο, και προφανέστατα ειναι πολύ τυχερός που έχει έναν άνθρωπο σαν εσένα διπλα του :)

savids
28-12-07, 21:57
manoulamou

όλες οι ευχές μου και η θετική ενέργειά μου για γρήγορη ανάρρωση στον σύζυγό σου.
ψηλά το κεφάλι και όλα θα πάνε καλά.

(το είδα τυχαία από την υπογραφή σου)

manoulamou
28-12-07, 22:24
Σας διαβαζω και μου φτιαχνετε την ψυχολογια
αλλά δεν θελω να σας ριχνω το κεφι με λεπτομερειες της καθημερινοτητας
που ετσι κι αλλιως δεν αλλαζουν την ουσια της καταστασης.

Το αγχος της "τουαλετας" μας παιδεψε ολη την περασμενη βδομαδα...
Χωρις εμφανες προβλημα τοχε βαλει στοχο να επανελθει αμεσα στα πολυ πριν την εγχειρηση
και περνουσε περισσοτερο χρονο εκει "που ακομη κι ο βασιλιας παει μονος του"
παρα να ξεκουραζεται!!! Επιτελους τα 'ψιλο-καταφερε" και ηρεμησε λιγο...

Ευτυχως εχω κι εσας να μου δινετε κουραγιο και να διαβαζω/γραφω καμια ****** να περναει η ωρα:)
:worthy::respekt::clap:ΘΕΡΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!!!

asikino
29-12-07, 16:25
manoulamou,

Είδα το "λούκι" που περνάς από την υπογραφή σου.

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά και το νέο έτος να φέρει σε σένα και στην οικογένεια σου μόνο ευχάριστα νέα και πολλά χαμόγελα! Να μείνεις δυνατή και να μην το βάλεις κάτω. ;)

Lorelai
29-12-07, 17:19
Δύναμη και κουράγιο σου εύχομαι και όλα να πάνε καλά. Και μην ξεχνάς να προσέχεις τον εαυτό σου για να μπορέσεις να τον στηρίξεις. Περαστικά του και ο νέος χρόνος να φέρει τα καλύτερα :)

dantouan
30-12-07, 15:42
Μολις ειδα κι εγω το thread, ευχομαι περαστικα και παντα με Υγεια

free_spirit
30-12-07, 18:55
Μολις ειδα το thread,Περαστικά και καλή δύναμη manoulamou...
Γρήγορη ανάρρωση στον σύζυγό σου.

Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές.

audis
31-12-07, 14:51
μα είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια τόπικ? και που υπάρχουν, τι εξυπηρετούν?
γίνεται κάποιος έρανος για τον καημένο τον ασθενή ή χρειάζεται κάποια ιατρική συμβουλή?
ή μήπως ο ΟΡ κάνει έκκληση για ανώνυμες διαδικτυακές προσευχές και διαδικτυακή παρηγοριά?
ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς άκυρο το τόπικ (όχι ο πόνος του συνανθρώπου μας, για να προλάβω τους κακεντρεχείς)

nm96027
31-12-07, 14:59
μα είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια τόπικ? και που υπάρχουν, τι εξυπηρετούν?
γίνεται κάποιος έρανος για τον καημένο τον ασθενή ή χρειάζεται κάποια ιατρική συμβουλή?
ή μήπως ο ΟΡ κάνει έκκληση για ανώνυμες διαδικτυακές προσευχές και διαδικτυακή παρηγοριά?
ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς άκυρο το τόπικ (όχι ο πόνος του συνανθρώπου μας, για να προλάβω τους κακεντρεχείς)

Φιλτατε
Πανω απο ολα ειμαστε, ολοι εμεις στο adslgr, μια κοινοτητα.

Καποιοι εδω μεσα μένουν αρκετες ώρες της ημερας, γνωρίζονται με αλλους, συνομιλουν, γίνονται φίλοι, γνωρίζονται απο κοντα στις συναντήσεις, με αλλα λογια: δενονται.

Για αρκετους απο εδω μεσα το adslgr ειναι ενα κομματι της ζωης μας και μια αφορμη για περισότερη κοινωνικη επαφη σε καιρους δυσκολους για τον καθενα.

Ειναι λοιπον λογικο να εχει κάποιος την αναγκη να μοιραστει με συμφορουμιτες που τους γνωρίζει χρονια, καποια δυσκολη στιγμη που περνάει.

flamelab
31-12-07, 15:46
Φιλτατε
Πανω απο ολα ειμαστε, ολοι εμεις στο adslgr, μια κοινοτητα.

Καποιοι εδω μεσα μένουν αρκετες ώρες της ημερας, γνωρίζονται με αλλους, συνομιλουν, γίνονται φίλοι, γνωρίζονται απο κοντα στις συναντήσεις, με αλλα λογια: δενονται.

Για αρκετους απο εδω μεσα το adslgr ειναι ενα κομματι της ζωης μας και μια αφορμη για περισότερη κοινωνικη επαφη σε καιρους δυσκολους για τον καθενα.

Ειναι λοιπον λογικο να εχει κάποιος την αναγκη να μοιραστει με συμφορουμιτες που τους γνωρίζει χρονια, καποια δυσκολη στιγμη που περνάει.

+1.000 από εμένα . Και τα μισα να εχει κανει καποιος από αυτα επανω , νιώθει δεμενος κατα καποιο τρόπο με όσα μελη συνομιλεί .

Η manoulamou είναι από τα πιο αγαπητά και από τα πιο παλιά στο forum μελη .

manoulamou
31-12-07, 16:00
Βασικος αρχικος στοχος μου οταν ξεκινησα το θεμα
δεν ηταν απλα να κοινοποιησω το οικογενειακο προβλημα που προεκυψε.
Οικογενειακο γιατι σε τοσο σοβαρες ασθενειες όπως ο Καρκινος
δεν υποφερει μονο ο πασχων, αλλά ολοι οσοι τον περιστοιχιζουν
ιδιως για τους πρωτου βαθμου συγγενεις το βαρος το ψυχολογικο ειναι τεραστιο!!!

Δεν το αρχισα μονο για να ανακουφιστω και για να μου συμπαρασταθουν
οι φιλοι που εκανα μεσα απο το forum σε μια τοσο δυσκολη στιγμη μου.
Σκοπος ηταν να μοιραστω γνωσεις, εμπειριες και συμβουλες
καθως επισης επιτελους να παψουμε να κρυβομαστε πισω απο 4 τοιχους
και να μιλαμε για νεοπλασιες, "το κακο", ανιατη, επαρατη και άλλα
τραγικα και φοβικα επιθετα και περιφραστικες διατυπωσεις για μια τοσο διαδεδομενη πλεον νοσο ...

Οποιος θελει το διαβαζει, οποιος θελει γραφει, δεν ειναι τπτ υποχρεωτικο
αλλιως
υπαρχουν ενα σωρο θεματα ευθυμα, πολιτικα και προπαντως τεχνολογικα
να ασχοληθει και να διευρυνει τους οριζοντες του!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ ΤΟ 2008

flamelab
31-12-07, 16:02
Xρόνια ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ Νίκη !!;)

telumentil
31-12-07, 16:55
To ότι προσπαθεί manoulamou είναι άλλη μία νίκη ενάντια στην ασθένεια του. Πράγματι πρέπει να μιλάμε για τέτοια θέματα με την ελπίδα ότι κάποιοι θα παραδειγματιστούν και θα κάνουν που και που καμιά εξετασούλα, αντί να ελπίζουν ότι δεν-θα-τύχει-σε-'μενα. Οσο πιο νωρίς γίνει η διάγνωση τόσο το καλύτερο.

Για άλλη μια φορά τις θερμότερες ευχές μου για την υγεία του συντρόφου σου, και καλό κουράγιο σε σένα και σε όλη την οικογένεια σου.

psyxakias
31-12-07, 16:57
manoulamou: πολύ καλά έκανες και δεν χρειαζόταν ούτε καν να εξηγήσεις σε κανέναν μας τους (αυτονόητους) λόγους που έκανες το thread (σε όποιον δεν αρέσει, απλά ας μην μπαίνει). Σε τιμά ιδιαίτερα που το μοιράστηκες μαζί μας και προσωπικά σε θαυμάζω.

Χρόνια Πολλά, πάντα με υγεία και σου εύχομαι (και σε όλους) τα καλύτερα να έρθουν το 2008 :)

no_logo
31-12-07, 17:07
όταν αρχίσουμε να συζητάμε ΚΑΙ για τέτοια θέματα τότε θα μπορέσουμε να πιέσουμε τις "ηγεσίες μας " που αφήνουν μια πόλη 5 εκατομμυρίων με 2 αντικαρκινικά νοσοκομεία, ενώ έχουμε το υψηλότερο ποσοστό νεοπλασιών στην ΕΕ.
Μια ηγεσία που αδιαφορεί για τους εκατοντάδες καρκινοπαθείς που έρχονται από την επαρχία και αυτοί και οι συνοδοί τους δεν έχουν που να μείνουν, την ίδια ώρα που οι εργατικές πολυκατοικίες γύρω από τον Άγιο Σάββα είναι προς κατεδάφιση.
Μια ηγεσία που μετά τον σεισμό του 1999 και τις τεράστιες ζημιές στο Ογκολογικό νοσοκομείο Κηφισιάς (ΓΟΝΚ) "Οι άγιοι Ανάργυροι" ακόμα να προχωρήσει στην αποκατάσταση του 8 χρόνια μετά!!!!!! Όταν αφειδώς σκόρπισε λεφτά για την ανοησία των Ολυμπιακών

CatMarg
02-01-08, 05:22
Δεν το αρχισα μονο για να ανακουφιστω και για να μου συμπαρασταθουν
οι φιλοι που εκανα μεσα απο το forum σε μια τοσο δυσκολη στιγμη μου.
Σκοπος ηταν να μοιραστω γνωσεις, εμπειριες και συμβουλες
καθως επισης επιτελους να παψουμε να κρυβομαστε πισω απο 4 τοιχους
και να μιλαμε για νεοπλασιες, "το κακο", ανιατη, επαρατη και άλλα
τραγικα και φοβικα επιθετα και περιφραστικες διατυπωσεις για μια τοσο διαδεδομενη πλεον νοσο

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ ΤΟ 2008Και μόνο γι'αυτό να τόκανες,δεν καταλαβαίνω γιατί θάπρεπε να δικαιολογηθείς...Είναι τόσο κακό να θέλει κάποιος λίγη στήριξη?Πόσο μάλλον που είναι ένα θέμα που λίγο-πολύ έχει μπει στα σπίτια μας.Χρόνια πολλάσε σένα κ στην οικογένεια σου κ πάντα με ευτυχία.:christmas:star:1000ballo:flower:

rdaniel
02-01-08, 12:23
manoulamou, συμφωνώ με τα προηγούμενα posts απόλυτα, δεν θα πρέπει να ενδιαφέρεσαι για αυτούς που ακόμη και σε ένα νήμα εξομολόγηση-συμπαράσταση βρίσκουν μόνο την δυσπιστία και την απορία τους να εκφράσουν ...

Περαστικά να είναι όλα, ευτυχία χαρά και υγεία εύχομαι για τον νέο χρόνο :)

petannouda
02-01-08, 12:33
Καλη χρονια σου ευχομαι! Να σου χαρισει το 2008 υγεια για τον συζυγο και σενα!
ολα θα πανε καλα τωρα...και μετα απο τοση θετικη σκεψη και τις ευχες ολων μας απο εδω κ οσοων σ αγαπανε, δεν γινεται πλεον κατι να παει στραβα!;)

valen_gr
05-01-08, 02:06
Ευχομαι καλη δυναμη στο νεο ετος, η δυσκολια αυτη να σε κανει πιο δυνατη, υγεια και χαρα το 2008!!


ps.
Γιατι στο παραπανω ποστ της petannoudas γραφει διπλα στο προφιλ της 0 μηνυματα?? bug?

psyxakias
06-01-08, 15:47
ps. Γιατι στο παραπανω ποστ της petannoudas γραφει διπλα στο προφιλ της 0 μηνυματα?? bug?Δεν μετρούνται της χαλαρής κουβεντούλας νομίζω

arrow
08-01-08, 14:41
manoulamou μην δίνεις σημασία.... απλά έχω την αίσθηση ότι μερικά άτομα δεν θέλουν να ακούσουν ή προτιμούν την άγνοια... μόνο όταν κτυπήσει την πόρτα τους (πράγμα που δεν εύχομαι σε κανένα) τότε ίσως καταλάβουν κάποια πράγματα...


Πράγματι πρέπει να μιλάμε για τέτοια θέματα με την ελπίδα ότι κάποιοι θα παραδειγματιστούν και θα κάνουν που και που καμιά εξετασούλα, αντί να ελπίζουν ότι δεν-θα-τύχει-σε-'μενα. Οσο πιο νωρίς γίνει η διάγνωση τόσο το καλύτερο.



συμφωνώ με telumentil... μια προσπάθεια να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος δεν βλάπτει... και δεν είναι μόνο η εξέταση και η διάγνωση αλλά και η προσφορά των συνανθρώπων μας...

αυτή την στιγμή ψάχνουμε απεγνωσμένα για ιστοσυμβατό δότη για τον ξαδερφούλη μου που είναι μόλις 25 χρόνων και κινδυνεύει άμεσα... βρέθηκε ένα άτομο το οποίο όμως για ιατρικούς λόγους δεν μπορεί να δώσει μυελό των οστών αν δεν περάσουν 9 μήνες... όμως μέχρι τότε θα είναι πολύ αργά... κάνουμε αγώνα ταχύτητας γιατί έχουμε μόνο μέχρι τις 30 Ιανουαρίου κι η ανταπόκριση του κόσμου είναι συγκινητική....

manoulamou
08-01-08, 17:04
Απο την στιγμη που κοινολογησαμε το προβλημα υγειας με το ονομα του ΚΑΡΚΙΝΟΣ
ξαφνικα βρεθηκαν ενα σωρο γνωστοι και φιλοι να εχουν ειτε οι ιδιοι ειτε συγγενεις τους το ιδιο ή παρομοιο!

Ειναι ντροπη για τα ΜΜΕ η αναφορα στην ασθενεια με τρομοκρατικα επιθετα και περιφρασεις.
Και για το κρατος οτι χιλιαδες ανθρωποι και οι οικογενειες τους ταλαιπωρουνται
αναμεσα σε ουσιαστικα μονο ΔΥΟ ειδικα νοσοκομεια με κινδυνο επιδεινωσης εως και θανατου...

Οταν πηγαμε στον Αγιο Σαββα να παρουμε μια δευτερη γνωμη
αυτο το λιγο 1-2 ωρες, που χρειαστηκε να περιμενουμε ηταν πραγματικο μαρτυριο ψυχης!
Εκατονταδες συνωστιζονταν για μια εξεταση στα εξωτερικα ιατρεια
και τα ασθενοφορα με φορεια πηγαιναν και ερχονταν συνεχως...
Τρελα σου ερχοταν, οχι νοσοκομειο, κρεματοριο κανονικο!!!

zouzouni
09-01-08, 03:46
μα είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια τόπικ? και που υπάρχουν, τι εξυπηρετούν?
γίνεται κάποιος έρανος για τον καημένο τον ασθενή ή χρειάζεται κάποια ιατρική συμβουλή?
ή μήπως ο ΟΡ κάνει έκκληση για ανώνυμες διαδικτυακές προσευχές και διαδικτυακή παρηγοριά?
ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς άκυρο το τόπικ (όχι ο πόνος του συνανθρώπου μας, για να προλάβω τους κακεντρεχείς)


Φιλτατε
Πανω απο ολα ειμαστε, ολοι εμεις στο adslgr, μια κοινοτητα.

Καποιοι εδω μεσα μένουν αρκετες ώρες της ημερας, γνωρίζονται με αλλους, συνομιλουν, γίνονται φίλοι, γνωρίζονται απο κοντα στις συναντήσεις, με αλλα λογια: δενονται.

Για αρκετους απο εδω μεσα το adslgr ειναι ενα κομματι της ζωης μας και μια αφορμη για περισότερη κοινωνικη επαφη σε καιρους δυσκολους για τον καθενα.

Ειναι λοιπον λογικο να εχει κάποιος την αναγκη να μοιραστει με συμφορουμιτες που τους γνωρίζει χρονια, καποια δυσκολη στιγμη που περνάει.


Βασικος αρχικος στοχος μου οταν ξεκινησα το θεμα
δεν ηταν απλα να κοινοποιησω το οικογενειακο προβλημα που προεκυψε.
Οικογενειακο γιατι σε τοσο σοβαρες ασθενειες όπως ο Καρκινος
δεν υποφερει μονο ο πασχων, αλλά ολοι οσοι τον περιστοιχιζουν
ιδιως για τους πρωτου βαθμου συγγενεις το βαρος το ψυχολογικο ειναι τεραστιο!!!

Δεν το αρχισα μονο για να ανακουφιστω και για να μου συμπαρασταθουν
οι φιλοι που εκανα μεσα απο το forum σε μια τοσο δυσκολη στιγμη μου.
Σκοπος ηταν να μοιραστω γνωσεις, εμπειριες και συμβουλες
καθως επισης επιτελους να παψουμε να κρυβομαστε πισω απο 4 τοιχους
και να μιλαμε για νεοπλασιες, "το κακο", ανιατη, επαρατη και άλλα
τραγικα και φοβικα επιθετα και περιφραστικες διατυπωσεις για μια τοσο διαδεδομενη πλεον νοσο ...

Οποιος θελει το διαβαζει, οποιος θελει γραφει, δεν ειναι τπτ υποχρεωτικο
αλλιως
υπαρχουν ενα σωρο θεματα ευθυμα, πολιτικα και προπαντως τεχνολογικα
να ασχοληθει και να διευρυνει τους οριζοντες του!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ ΤΟ 2008


manoulamou: πολύ καλά έκανες και δεν χρειαζόταν ούτε καν να εξηγήσεις σε κανέναν μας τους (αυτονόητους) λόγους που έκανες το thread (σε όποιον δεν αρέσει, απλά ας μην μπαίνει). Σε τιμά ιδιαίτερα που το μοιράστηκες μαζί μας και προσωπικά σε θαυμάζω.

Χρόνια Πολλά, πάντα με υγεία και σου εύχομαι (και σε όλους) τα καλύτερα να έρθουν το 2008 :)


όταν αρχίσουμε να συζητάμε ΚΑΙ για τέτοια θέματα τότε θα μπορέσουμε να πιέσουμε τις "ηγεσίες μας " που αφήνουν μια πόλη 5 εκατομμυρίων με 2 αντικαρκινικά νοσοκομεία, ενώ έχουμε το υψηλότερο ποσοστό νεοπλασιών στην ΕΕ.
Μια ηγεσία που αδιαφορεί για τους εκατοντάδες καρκινοπαθείς που έρχονται από την επαρχία και αυτοί και οι συνοδοί τους δεν έχουν που να μείνουν, την ίδια ώρα που οι εργατικές πολυκατοικίες γύρω από τον Άγιο Σάββα είναι προς κατεδάφιση.
Μια ηγεσία που μετά τον σεισμό του 1999 και τις τεράστιες ζημιές στο Ογκολογικό νοσοκομείο Κηφισιάς (ΓΟΝΚ) "Οι άγιοι Ανάργυροι" ακόμα να προχωρήσει στην αποκατάσταση του 8 χρόνια μετά!!!!!! Όταν αφειδώς σκόρπισε λεφτά για την ανοησία των Ολυμπιακών


Και μόνο γι'αυτό να τόκανες,δεν καταλαβαίνω γιατί θάπρεπε να δικαιολογηθείς...Είναι τόσο κακό να θέλει κάποιος λίγη στήριξη?Πόσο μάλλον που είναι ένα θέμα που λίγο-πολύ έχει μπει στα σπίτια μας.Χρόνια πολλάσε σένα κ στην οικογένεια σου κ πάντα με ευτυχία.:christmas:star:1000ballo:flower:


manoulamou μην δίνεις σημασία.... απλά έχω την αίσθηση ότι μερικά άτομα δεν θέλουν να ακούσουν ή προτιμούν την άγνοια... μόνο όταν κτυπήσει την πόρτα τους (πράγμα που δεν εύχομαι σε κανένα) τότε ίσως καταλάβουν κάποια πράγματα...




συμφωνώ με telumentil... μια προσπάθεια να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος δεν βλάπτει... και δεν είναι μόνο η εξέταση και η διάγνωση αλλά και η προσφορά των συνανθρώπων μας...

αυτή την στιγμή ψάχνουμε απεγνωσμένα για ιστοσυμβατό δότη για τον ξαδερφούλη μου που είναι μόλις 25 χρόνων και κινδυνεύει άμεσα... βρέθηκε ένα άτομο το οποίο όμως για ιατρικούς λόγους δεν μπορεί να δώσει μυελό των οστών αν δεν περάσουν 9 μήνες... όμως μέχρι τότε θα είναι πολύ αργά... κάνουμε αγώνα ταχύτητας γιατί έχουμε μόνο μέχρι τις 30 Ιανουαρίου κι η ανταπόκριση του κόσμου είναι συγκινητική....


Απο την στιγμη που κοινολογησαμε το προβλημα υγειας με το ονομα του ΚΑΡΚΙΝΟΣ
ξαφνικα βρεθηκαν ενα σωρο γνωστοι και φιλοι να εχουν ειτε οι ιδιοι ειτε συγγενεις τους το ιδιο ή παρομοιο!

Ειναι ντροπη για τα ΜΜΕ η αναφορα στην ασθενεια με τρομοκρατικα επιθετα και περιφρασεις.
Και για το κρατος οτι χιλιαδες ανθρωποι και οι οικογενειες τους ταλαιπωρουνται
αναμεσα σε ουσιαστικα μονο ΔΥΟ ειδικα νοσοκομεια με κινδυνο επιδεινωσης εως και θανατου...

Οταν πηγαμε στον Αγιο Σαββα να παρουμε μια δευτερη γνωμη
αυτο το λιγο 1-2 ωρες, που χρειαστηκε να περιμενουμε ηταν πραγματικο μαρτυριο ψυχης!
Εκατονταδες συνωστιζονταν για μια εξεταση στα εξωτερικα ιατρεια
και τα ασθενοφορα με φορεια πηγαιναν και ερχονταν συνεχως...
Τρελα σου ερχοταν, οχι νοσοκομειο, κρεματοριο κανονικο!!!


Προσωπικά και για όλους αυτούς τους λόγους ποτέ μα ποτέ δεν θα κλείδωνα/εξαφάνιζα ένα τέτοιο νήμα. Ούτε και πρόκειται όσο περνάει από το χέρι μου.

Προπάντων όμως όλων θα το άφηνα εις μνήμην των παιδιών εκείνων που είχα την τιμή να γνωρίσω στο Birmingham της Αγγλίας, παιδιά απ' όλες γωνιές της Ελληνικής επικράτειας που είχαν έρθει για να δώσουν μια μάχη με τον καρκίνο.
Μάχη που τις περισσότερες φορές είχε ήδη προδιαγεγραμμένη πορεία για πολλούς και διάφορους λόγους.
Παιδιά που πολλές φορές όταν βρισκόμασταν παρέα μου είπαν
"κάνε ό,τι μπορείς να βρουν άλλα παιδιά και άλλοι άνθρωποι ανακούφιση και γιατριά - έστω και αυτό είναι ένας λόγος, ή μια ματιά. Να μάθουν. Πριν είναι αργά. Να μη φοβούνται."

Ντρέπομαι όταν συγκρίνω τον εαυτό μου με αυτά τα παιδιά - μόνο μία ήταν συνομήλική μου τότε (εγώ πρωτοετής φοιτήτρια) - όλα τα υπόλοιπα παιδιά Γυμνασίου, και Δημοτικού, και μικρότερα.
Εγώ το θάρρος τους και την αγάπη τους, την αισιοδοξία τους και την σοφία τους για την ζωή δεν τα είχα, και απ' όσο είδα, έζησα και συζήτησα μέχρι και αυτή την στιγμή στη ζωή μου, μετρημένοι στα δάχτυλα ήταν οι άνθρωποι που μπορούσαν να συγκριθούν μαζί τους .

Ούτε θα ξεχάσω ποτέ τους γονείς τους αλλά και τους συγγενείς τους που τα συνόδευαν ή τα επισκέπτονταν και που από τα πρώτα πράγματα που σχολίαζαν ήταν το πόσο μεγάλη έλλειψη ενημέρωσης, σχεδόν μηδενική, είχαν ερχόμενοι από Ελλάδα, για την έλλειψη υποστήριξης των οικογενειών που ζούσαν έναν δικό τους καθημερινό θάνατο βλέποντας τα παιδιά τους να υποφέρουν.

Ο Σβάιτσερ μίλησε κάποτε για την αδελφότητα του πόνου.

Εγώ δεν μπορώ να συγκριθώ με τον Σβάιτσερ - θα πω αυτό που μου 'ρχεται απ' την καρδιά μου μέσα:

Όλοι μας κάποια στιγμή στη ζωή μας ανήκουμε σε αυτή.
Και τότε θα δείξουμε και θα δούμε και μεις οι ίδιοι ποιοί και τι είμαστε πραγματικά.

Όμως μέχρι να μπούμε στη αδελφότητα του πόνου έχουμε μια ευκαιρία μοναδική.

Να επιλέξουμε αν θα ανήκουμε στην αδελφότητα της ανθρωπιάς.

Εμείς το επιλέγουμε αυτό. Το αν θα ανήκουμε σε αυτή.

Και η αδελφότητα της ανθρωπιάς είναι το μόνο που μπορεί να αγκαλιάσει και να κλείσει μέσα της την αδελφότητα του πόνου, και ίσως κάποια μέρα επιτέλους να την γιατρέψει.

Και ανθρωπιά για μένα σημαίνει μεταξύ των άλλων να ακούς την αγωνία του άλλου, τον πόνο του, ακόμα και όταν ο τρόπος, η ώρα, ο τόπος που στα εκφράζει μπορεί να ξαφνιάζουν.


Είναι επιτέλους ώρα σε αυτόν τον τόπο να μάθουμε πως ο πόνος δεν είναι ντροπή, ούτε δειλία, ούτε τίποτε το μεμπτό - αλλά αντίθετα ότι απαιτεί σθένος ήρωα να παραδεχτείς στον κόσμο μέσα ότι πονάς, ότι υποφέρεις, και ότι χρειάζεσαι, αποζητάς και θέλεις τη βοήθεια του συνανθρώπου σου.

CatMarg
09-01-08, 05:08
Συγχαρητήρια!:oneup::clap:

Κονταξάκης
09-01-08, 08:56
μα είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια τόπικ? και που υπάρχουν, τι εξυπηρετούν?
γίνεται κάποιος έρανος για τον καημένο τον ασθενή ή χρειάζεται κάποια ιατρική συμβουλή?
ή μήπως ο ΟΡ κάνει έκκληση για ανώνυμες διαδικτυακές προσευχές και διαδικτυακή παρηγοριά?
ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς άκυρο το τόπικ (όχι ο πόνος του συνανθρώπου μας, για να προλάβω τους κακεντρεχείς)
Δηλαδή τον πόνο του συνανθρώπου μας, πως τον αντιμετωπίζεις εσύ σαν μη ‘΄κακεντρεχείς΄΄?
Σε ένα Forum, άσχετα με την γενική του κατεύθυνση, συζητούνται σχεδόν όλα τα θέματα. Αν ψάξεις και στο ADSL θα βρεις από αστείες εικόνες, ανέκδοτα, οικολογικά θέματα, τεχνολογικά θέματα, κ.λ.π….
Σε τελική ανάλυση, η manoulamou δεν επιδίωξε την επέκταση του θέματος, στο μέτρο που αναδείχτηκε στη συνέχεια. Μέσα στον πόνο της η κοπέλα, κάποια στιγμή έκανε μια αναφορά για το πρόβλημα που την απασχολεί. Η εξέλιξη που είχε εκ των υστέρων το θέμα, εγώ πιστεύω ότι είναι δείγμα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης από όλους όσοι συμμετείχαν σε αυτή τη διαδικασία.
Δεν βλέπω δηλαδή τι ήταν αυτό που σε σόκαρε τόσο, για να αντιδράσεις με αυτόν τον τρόπο. Νομίζω ότι θ’ άπρεπε να ζητήσεις συγνώμη γι αυτήν την λάθος τοποθέτησή σου, προσπαθώντας έστω για κάποια στιγμή να έλθεις στην θέση αυτής της κοπέλας, ή οποιουδήποτε συνανθρώπου μας, που περνάει δύσκολες στιγμές στην ζωή του.
Εύχομαι Χρόνια Πολλά σε όλους και πρώτα απ' όλα ΥΓΕΙΑ.

opener
09-01-08, 11:35
....Οταν πηγαμε στον Αγιο Σαββα να παρουμε μια δευτερη γνωμη αυτο το λιγο 1-2 ωρες, που χρειαστηκε να περιμενουμε ηταν πραγματικο μαρτυριο ψυχης!....

Μονο οποιος τα εχει περασει μπορει να καταλαβει τι γραφεις παραπανω.
Και παλι σας ευχομαι καλη δυναμη.

Ασχετο: Καπου εχα διαβασει το εξης=
"Το θαρρος χρειαζεται στην δευτερη φορα, για την πρωτη φορα αρκει η αγνοια"

manoulamou
11-01-08, 19:55
Εντελως ενημερωτικα επιτελους κλεισαμε κρεβατι στο Ιπποκρατειο
και Δευτερα πουρνο-πουρνο θα μπει μεσα ο συζυγος για τον χημειοεμβολισμο!:yahoo:
Ελπιζω αυτο που λενε "η καλη δουλεια αργει να γινει" να ισχυσει και στην περιπτωση του.
Πεσαμε πανω στις γιορτες και τις αργιες κι ενω ο χειρουργος μάς ελεγε
το πολυ 3 βδομαδες μετα την πρωτη εγχειρηση, ξεπερασαμε τον εναμιση μηνα...
Αυτο που με εχει μπερδεψει τελειως ειναι πως καθενας γιατρος εχει λιγο διαφορετικη αποψη.:hmm:
Ο πρωτος χειρουργος λεει χημειοεμβολισμο και σε 2-3 μηνες αφου μαζεψει
ο μεταστατικος ογκος στο ηπαρ/σηκωτι να παμε για αφαιρεση του.
Ο ειδικος στον Αγ. Σαββα δεν ειναι καθετος για το πόσο απαραιτητος
ειναι ο χημειοεμβολισμος, αλλά βεβαιος πως πρεπει να γινει η μερικη ηπατεκτομη.
Και ο παρεμβατικος ακτινολογος λεει ναι στη δικη του επεμβαση αμεσως τωρα,
ομως ισως μετα απο 6 μηνες και ισως ουτε τοτε να μην χρειαζεται καν να γινει αφαιρεση
καθοτι ουσιαστικα θα ειναι πλεον νεκρη/αδρανοποιημενη η μετασταση ...
Καπου τεινω να συμφωνησω με τους οπαδους των "εναλλακτικων θεραπειων":twisted:
που λενε οτι ο καρκινοπαθης ειναι για τους γιατρους
οτι το ΙΧ αυτοκινητο για το κρατος δλδ η χηνα που γενναει τα χρυσα αυγα (http://www.kentri.gr/6/post-204.html)!!!

k_koulos
11-01-08, 20:15
@manoulamou είπαμε απο τα πρώτα μηνύματα οτι αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα, οπότε στο ερώτημα σου τι είναι πρέπον να γίνει τείνω να καταλήξω κάπου.

κάνεις ένα καλό σκανάρισμα με όποια μέθοδο προκρίνει ο γιατρός που εμπιστεύεσαι [άλλοι κοιτάνε μαγνητικές, άλλοι υπερήχους, άλλοι αιματολογικές, άλλοι το μηχάνημα που είπε ο φίλος no_logo αν θυμάμαι καλά]

αν βεβαιωθείς οτι είναι μεταστατικός και δεν υπάρχει βλάβη κάπου αλλού η αφαίρεση επιβάλετε , με μια θνησιμότητα γύρω στο 5-7% για άμεση αφαίρεση λόγω της αφαίρεσης [δύσκολη επέμβαση - για ποσοστά ρώτα τον χειρούργο]

τώρα αν θα αφαιρέσεις πριν η μετά την επέμβαση είναι σχετικό, του πόσο επιθετικός είναι, και του πόσο υπάρχει ελπίδα οτι θα τον πιάσει η θεραπεία!

υπάρχει και αντιμετώπιση με ακτινοθεραπεία αντι για χημειοεμβολισμούς, δες το και αυτό σαν εναλλακτική αν κάτι δεν πάει καλά!

ακόμα καλό είναι αφού λες για συκώτι [δεν το θυμόμουνα] να δεις τις μαγνητικές για να σου εξηγήσει ακριβώς σε ποιο σημείο του οργάνου είναι η βλάβη και έτσι να δεις αν μπορεί να γίνει επέμβαση [αν είναι στην άκρη πιο εύκολα π.χ.]

εμείς στην περίπτωση μας προτιμήσαμε να μην επιβαρύνουμε τον ασθενή με χειρουργείο και να προτιμήσουμε μια λύση ρομποτικής ακτινοχειρουργικής, γενικά υπάρχουν πολλά και ο κάθε γιατρός προτείνει είτε αυτά που έχει δοκιμάσει [αισιόδοξο σενάριο], είτε αυτά που θέλει να δοκιμάσει [σενάριο του πειραματισμού!]

κουράγιο και όλα θα γίνουν!

Ainastros
11-01-08, 20:45
Καπου τεινω να συμφωνησω με τους οπαδους των "εναλλακτικων θεραπειων":twisted:
που λενε οτι ο καρκινοπαθης ειναι για τους γιατρους
οτι το ΙΧ αυτοκινητο για το κρατος δλδ η χηνα που γενναει τα χρυσα αυγα (http://www.kentri.gr/6/post-204.html)!!!

...στις τρεις ελπίδες...μία ξεφτίλα....δώρο...

καλή τύχη και από μένα
έστω και αργοπορημένα....

manoulamou
11-01-08, 20:49
k_koulos Ολοι εξ αρχης εχουν ξεκαθαρισει λογω της μαγνητικης ηπατος
που προηγηθηκε, οτι ο μεταστατικος ογκος στο σηκωτι ειναι σε πολυ καλο σημειο
για όποτε και εάν τελικα αποφασιστει η αφαιρεση:
ειναι σχεδον απομονωμενος στο κατω μερος χωρις να επηρεαζει ο,τιδηποτε αλλο!
Το μονο κακο ηταν οτι εχει διαμετρο σχεδον 11εκ και βεβαια οτι ο αρχικος
στο παχυ εντερο ειχε ξεκινησει ηδη μεταστασεις πριν την αφαιρεση του...

Ainastros ευχαριστω, προς το παρον και μεχρι τωρα
δεν χρειαστηκε να δωσουμε ουτε ευρω, δεν ξερω τι τεξεται η επιουσα...:hmm:

k_koulos
11-01-08, 22:02
προς το παρον και μεχρι τωρα
δεν χρειαστηκε να δωσουμε ουτε ευρω, δεν ξερω τι τεξεται η επιουσα...:hmm:



α ρε άτιμη τάξη των υπαλλήλων, όλοι για εσάς δουλεύουμε :p

no_logo
11-01-08, 22:07
manoulamou ακολουθήστε τον γιατρό που σας φαίνεται τιμιότερος και που η άποψη του σας μοίαζει σαν η λιγότερο συνδεδεμένη με τον παράγοντα χρήμα.

καλή επιτυχία :clap::clap:

manoulamou
11-01-08, 22:18
α ρε άτιμη τάξη των υπαλλήλων, όλοι για εσάς δουλεύουμε :p

Εκει που ησουν ημανε :p: δουλευα για τους αλλους, αφου πιο πριν ελιωνα βρακια στα θρανια,
νομιζοντας οτι μονον με το "καλο πτυχιο" θα εξασφαλιζα μια αξιοπρεπεστερη εργασια,
εγινα υπαλληλος στον μεγαλυτερο επισημο τοκογλυφο κι ευτυχως προλαβα να φυγω
πριν γινω σκλαβακι σε ακομη μεγαλυτερες κομπινες και συμφεροντα
που δεν σκεφτονται παρα μονο πώς να μας κλεψουν ολους (τα λιγα ευρω που βγαλαμε φτυνοντας αιμα)
και ταζοντας μας λαγους με πετραχηλια δλδ ενα δηθεν χρυσο καταναλωτισμο:wall:
Τουλαχιστον εχουμε ακομα μια εξαιρετικη κλινικη κι ενα καλο ασφαλιστικο φορεα...

k_koulos
11-01-08, 22:26
είπαμε σεβασμός, αλλά όχι και φτύνατε αίμα στα γκισέ των τραπεζών!!!!

hulkmania
11-01-08, 22:33
manoulamou παρακολουθω το νηματακι εδω και καιρο αλλα δεν ειχα ποσταρει γιατι η αληθεια ειναι οτι ενιωθα αβολα με το τι θα πρεπε να πω σε τετοια περιπτωση γιατι ξερω οτι τετοιες στιγμες ειναι πολυ προσωπικες και οσοι ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε.
τελος παντων να ευχηθω κι εγω να πανε ολα κατ'ευχην και καλη δυναμη.

manoulamou
11-01-08, 22:49
επι προσωπικου θεματος καθαρα:
είπαμε σεβασμός, αλλά όχι και φτύνατε αίμα στα γκισέ των τραπεζών!!!!

ξαναματανά σεβασμός στους μεγαλύτερους, αλλά προκαλείς @manoulamou

Ο σεβασμος δεν ειναι απαιτηση λογω ηλικιας ή φυλου, αλλά δικαιωμα γιατι απευθυνεσαι
σε ανθρωπο που μιλαει παντα με ειλικρινεια, και δεν κρυβεται πισω απ το δακτυλο του,
ουτε ζηταω να μου "χαριστεις", επειδη περναω τωρα ενα λουκι ...:evil: τα ιδια ελεγα και πριν...
Δεν θα το συνεχισω, παρ ολο που μπορω με επιχειρηματα και στοιχεια: εαν δεν εχεις αμεση προσωπικη εμπειρια,
ρωτα οχι βεβαια μονο υπαλληλους αλλά και τους τακτικους πελατες, που συναλλασσονται
καθημερινα με τα μικρα καταστηματα των τραπεζων και οχι τα κεντρικα
ή τις διοικητικες υπηρεσιες, όπου βολευονται ανεκαθεν τα δικα τους παιδια...;) τιποτε δεν μου χαριστηκε ποτε,
ολα τα κερδισα με κοπο και αγωνες, αλλά αμα θες τα λεμε και μεσω pms:)

Ευχαριστω και παλι ολους μαζι και καθε εναν χωριστα, για την συμπαρασταση και τις συμβουλες...:)

Κονταξάκης
12-01-08, 11:54
........ προς το παρον και μεχρι τωρα
δεν χρειαστηκε να δωσουμε ουτε ευρω, ...:hmm:
Και ούτε πρέπει να δώσετε. Εμείς τους κακομαθαίνουμε τους γιατρούς δίνοντάς τους φακελάκια και μετά παραπονιόμαστε οτι τα παίρνουν.
Δεν κάνω βέβαια καμία αναφορά στον όρκο του Ιπποκράτη, γιατί αυτή είναι προ πολλού ξεπερασμένη έννοια.
Καλύτερα όμως να εμπιστευτείς έναν γιατρό που είναι πρώτα άνθρωπος, παρά ένα μεγαλογιατρό που έχει μεν μεγάλη φήμη αλλά είναι και «φακελάκιας».
Φιλικά Χρήστος

@ ADSLgr.com All rights reserved.