PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

manoulamou
17-02-08, 08:29
Οντως με κακους χειρισμους γιατρων μπορει να χασεις αναιτια τον ανθρωπο σου, αλλά απ ο,τι ρωτησα και αλλους σχετικους επιστημονες η μεχρι τωρα θεραπεια ηταν απολυτα μεσα στα πλαισια της σωστης τακτικης.
Ο μεταστατικος ογκος στο σηκωτι ηταν ηδη εκτεταμενος με διαμετρο 11εκ πρπ
και ενα διπλο παραλληλο χειρουργειο ισως απεβαινε μοιραιο εξ αρχης.
Ο χημειοεμβολισμος οντως καθυστερησε λογω κακης εξελιξης με εμετους κλπ
και ετσι πεσαμε στην εορταστικη (για αλλους) περιοδο, ομως ανασχεσε λιγο την επεκταση του...
Αστε τα αυτα, ο,τι μου λειπε τωρα, θα ηταν να σκεφτομαι τι θα μπορουσε να γινει πριν καλυτερα...:down:

Μ αυτο το βρωμοκαιρο καθομαι αποκλεισμενη στο σπιτακι μας σε παραδρομο της Πεντελης στο Μαρουσι και
ψαχνω συγγενεις και φιλους να με αντικαταστησουν στο νοσοκομειο, γιατι δεν εχω αυτοκινητο
ουτε δεχεται να ερθει στο ... κατσικοχωρι μου ραδιο-taxi , οποτε δεν διακινδυνευω να βγω και
να γκρεμοτσακιστω στο χιονι και μετα ποιος μας κλαιει ολους οικογενειακως...
Ευτυχως του εβγαλαν τα περισσοτερα σωληνακια και τα κουτσοκαταφερνει ακομη και μονος του
και το νοσηλευτικο προσωπικο τον παρακολουθει και τον φροντιζει λες και ηταν δικος τους συγγενης...
Μας ειπαν πως αρχες βδομαδας θα ξαναγυρισει σπιτι, για να δουμε
μ αυτο το χαλι στους δρομους πως θα παει η κατασταση!

marop29
17-02-08, 09:10
Ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου οτι καλύτερο είναι το λιγότερο που μπορώ να πω και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατι απο 5 χρονών παιδάκι μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία για την μητέρα μου η οποία έφυγε πολύ νέα αν ζούσε τώρα θα ήταν 56. Αυτος ήταν και ο λόγος βλέποντας τον ανθρώπινο πόνο να δώσω πανελλήνιες και να περάσω στα ΤΕΙ στον χώρο της υγείας..
Είμαι νοσηλέυτρια ΤΕ
Τα περιστατικά που βλέπω στα ΤΕΠ που δουλέυω είναι πολλά και κάνω απο την πλευρά μου οτι μπορώ για οτι καλύτερο οχι μονον εγώ αλλά και οι περισσότεροι συνάδερφοι..

Το να δουλέυεις μέσα σε αυτο το μπάχαλο που λέγετε ΕΣΥ με αθλιες συνθήκες και τεράστιες ελλείψεις προσωπικού ειναι ένα θάυμα αλλά απο ολους αυτούς τους μεγάλους ποιος στο αναγνωρίζει;

Δυστυχώς υπάρχουν και κακές εξαιρέσεις γιατρών και αυτο το λέω γιατι έχουν δει πολλά τα μάτια μου..

Κουράγιο manoulamou ο θεός είναι μέγαλος μην το βάζεις κάτω

psyxakias
19-02-08, 06:18
Παρακολουθώ σιωπηλά όλο αυτό το καιρό, πραγματικά κουράγιο Νίκη! Σας εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο!!


Ακομη και το οτι ειναι δυναμικος ανθρωπος με παρθενο οργανισμο σχεδον νεανικο
δηλαδη χωρις ποτο, τσιγαρο, σαβουροφαγα και ξενυχτια ισως κι αυτο ειναι εναντιον του
γιατι οσο πιο ζωντανος ο οργανισμος τοσο πιο ζωντανια δινει και στον καρκινο....Πρώτη φορά το ακούω αυτό και μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε πάρα πολύ... δηλαδή όσο πιο δυναμικός και σε καλή κατάσταση είναι ένας οργανισμός, τόσο το χειρότερο σε περίπτωση καρκίνου διότι τον βοηθά να αναπτύσεται; Εγώ είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση, ότι αν κάποιος τα κάνει όλα αυτά θα είχε πολύ πιο εξασθενημένο ανοσοποιητικό και θα παραδιδόταν σε οποιαδήποτε νόσο ευκολότερα. Υφίσταται βρε παιδιά κάτι τέτοιο ιατρικά; :hmm: :hmm: :hmm:

MELINAKIR
19-02-08, 09:13
Από πρόσφατη εμπειρία σε φίλο μου (ο οποίος τον πάλεψε πραγματικά αλλά δεν τα κατάφερε) έμαθα ότι ο καρκίνος προκαλείται από τα ίδια τα κυττάρα μας τα οποία πήραν λάθος πληροφορία και πολλαπλασιάζονται λανθασμένα. Οπότε ένας υγιειής οργανισμός ο οποίος αναπλάθεται συνέχεια, έφ'όσον το DNA του το καθορίζει, θα σχηματίσει περισσότερα καρκινικά κύτταρα. Ο φίλος μου είχε κόψει όλες τις πρωτείνες (καθαρή ενέργεια για τον καρκινικά κύτταρα), αρνήθηκε χημειοθεραπείες κλπ και άντεξε λίγο καιρό να ζήσει ποιοτικά. Γι'αυτό στις γεροντικές ήλικίες ο καρκίνος μένει στάσιμος ενώ στις νεαρές είναι επιθετικός. Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτά έχω καταλάβει ως τώρα.

marop29
19-02-08, 12:07
Σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν περιπτώσεις καρκίνου που εμφανίζονται ακόμη και σε μικρά παιδιά και οι αιτίες δεν είναι εξακριβωμένες. Στις περισσότερες περιπτώσεις επίσης οι χημιοθεραπείες γίνονται μόνο παρηγορητικά και για να παράταση ζωής του ασθενούς και οχι για πλήρη θεραπεία η εξάλειψη της μετάστασης...
Δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω γενικά γιατί και η δουλειά μου είναι στον χώρο της υγείας και σπουδάζω παράλληλα ιατρική..

Η εμφάνιση ενος καρκίνου στατιστικά δεν εξαρτάται απο το αν ο άλλος είναι υγιείης οργανισμός η όχι ούτε απο την ηλικία..

Σε κάποιες περιπτώσεις οπως π.χ ο καρκίνος του πνέυμονα παίζει ρόλο και ο τρόπο ζωής...

Αυτο που μετράει είναι ο πρόληπτικός έλενχος και η ενημέρωση που σε πολλές περιπτώσεις ειναι επίσης σωτήριο..

Η θέληση ενος ατόμου για ζωή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο..η μητέρα μου για παράδειγμα εμφάνισε ΣΕΛ απο 17 χρονών αργότερα με την μακροχρόνια χορήγηση κορτιζόνης παρουσίαζε μορφή καρκίνου στα οστά στην ηλικία των 35 περίπου χρόνων.

Ενώ οι γιατροί της έδιναν λίγους μήνες ζωής κάτι τέτοιο δεν συνέβει παρα τις πολλές εγχειρήσεις σπονδυλοδεσίας..
Εζησε για αλλα 10 χρόνια, ολα εξαρτώνται οπως είπα απο την θέληση για ζωή, την ψυχολογία του ασθενούς, και των οικειών του.

Αναφέρομαι πάντα στους κακοήθεις καρκίνους και στα αυτοάνοσα νοσήματα οπου δεν υπάρχει η πλήρη εξάλειψη-θεραπεία της μορφής της νόσου..

CatMarg
19-02-08, 13:49
Από πρόσφατη εμπειρία σε φίλο μου (ο οποίος τον πάλεψε πραγματικά αλλά δεν τα κατάφερε) έμαθα ότι ο καρκίνος προκαλείται από τα ίδια τα κυττάρα μας τα οποία πήραν λάθος πληροφορία και πολλαπλασιάζονται λανθασμένα. Οπότε ένας υγιειής οργανισμός ο οποίος αναπλάθεται συνέχεια, έφ'όσον το DNA του το καθορίζει, θα σχηματίσει περισσότερα καρκινικά κύτταρα. Ο φίλος μου είχε κόψει όλες τις πρωτείνες (καθαρή ενέργεια για τον καρκινικά κύτταρα), αρνήθηκε χημειοθεραπείες κλπ και άντεξε λίγο καιρό να ζήσει ποιοτικά. Γι'αυτό στις γεροντικές ήλικίες ο καρκίνος μένει στάσιμος ενώ στις νεαρές είναι επιθετικός. Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτά έχω καταλάβει ως τώρα.Και εχεις απόλυτο δίκιο απ'οτι ξέρω κι'εγω,οσο πιο μεγάλος σε ηλικία είναι ο ασθενής,τόσο αργότερα πολλαπλασιάζονται τα κύταρα αρα ο καρκίνος μένει στάσιμος κ δεν εξαπλώνεται.Χωρίς νάναι κανόνας,πολλοί ασθενείς σε μεγάλη ηλικία ζουν πολλά χρόνια με τον καρκίνο τους,όπως οι καδιοπαθείς ζουν με την καρδιοπάθεια τους.

opener
19-02-08, 13:57
Από πρόσφατη εμπειρία σε φίλο μου (ο οποίος τον πάλεψε πραγματικά αλλά δεν τα κατάφερε) έμαθα ότι ο καρκίνος προκαλείται από τα ίδια τα κυττάρα μας τα οποία πήραν λάθος πληροφορία και πολλαπλασιάζονται λανθασμένα. Οπότε ένας υγιειής οργανισμός ο οποίος αναπλάθεται συνέχεια, έφ'όσον το DNA του το καθορίζει, θα σχηματίσει περισσότερα καρκινικά κύτταρα. Ο φίλος μου είχε κόψει όλες τις πρωτείνες (καθαρή ενέργεια για τον καρκινικά κύτταρα), αρνήθηκε χημειοθεραπείες κλπ και άντεξε λίγο καιρό να ζήσει ποιοτικά. Γι'αυτό στις γεροντικές ήλικίες ο καρκίνος μένει στάσιμος ενώ στις νεαρές είναι επιθετικός. Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτά έχω καταλάβει ως τώρα.


Και εχεις απόλυτο δίκιο απ'οτι ξέρω κι'εγω,οσο πιο μεγάλος σε ηλικία είναι ο ασθενής,τόσο αργότερα πολλαπλασιάζονται τα κύταρα αρα ο καρκίνος μένει στάσιμος κ δεν εξαπλώνεται.Χωρίς νάναι κανόνας,πολλοί ασθενείς σε μεγάλη ηλικία ζουν πολλά χρόνια με τον καρκίνο τους,όπως οι καδιοπαθείς ζουν με την καρδιοπάθεια τους.

Δεν ειμαι γιατρος αλλα νομιζω οτι καπως ετσι πρεπει να ειναι.


Σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Δεν εχω καταλαβει, σε τινος τα γραπτα αναφερεσαι?

no_logo
19-02-08, 14:06
Και εχεις απόλυτο δίκιο απ'οτι ξέρω κι'εγω,οσο πιο μεγάλος σε ηλικία είναι ο ασθενής,τόσο αργότερα πολλαπλασιάζονται τα κύταρα αρα ο καρκίνος μένει στάσιμος κ δεν εξαπλώνεται.

υπάρχει και η παράμετρος των οργάνων που έχει προσβάλλει ο καρκίνος
πχ πάγκρεας ή νεφρά είναι γρήγορες καταστάσεις
επίσης εξαρτάται και από το είδος του καρκίνου, πχ ο μικροκυτταρικός είναι ιδιαίτερα γρήγορος στην εξέλιξη του


Χωρίς νάναι κανόνας,πολλοί ασθενείς σε μεγάλη ηλικία ζουν πολλά χρόνια με τον καρκίνο τους,όπως οι καδιοπαθείς ζουν με την καρδιοπάθεια τους.

εξαρτάται από τα παραπάνω

YiannisM
19-02-08, 15:40
Μόλις το πήρα χαμπάρι αυτό το νήμα, και λυπάμαι πολύ για τα δυσάρεστα "νέα".
Δεν έχω καταλάβει ακόμα 100% τη σοβαρότητα της κατάστασης, και θα τα ξαναδιαβάσω στο επόμενο κενό...

Μανούλαμας, έχετε την πλήρη υποστήριξη και τις σκέψεις μας!

Mouse Potato
19-02-08, 15:53
Παρακολουθώ σιωπηλά όλο αυτό το καιρό, πραγματικά κουράγιο Νίκη! Σας εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο!!

Πρώτη φορά το ακούω αυτό και μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε πάρα πολύ... δηλαδή όσο πιο δυναμικός και σε καλή κατάσταση είναι ένας οργανισμός, τόσο το χειρότερο σε περίπτωση καρκίνου διότι τον βοηθά να αναπτύσεται; Εγώ είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση, ότι αν κάποιος τα κάνει όλα αυτά θα είχε πολύ πιο εξασθενημένο ανοσοποιητικό και θα παραδιδόταν σε οποιαδήποτε νόσο ευκολότερα. Υφίσταται βρε παιδιά κάτι τέτοιο ιατρικά; :hmm: :hmm: :hmm:

Για τον σχηματισμό όμως καρκινικών κυττάρων ευθύνεται σαφώς το γονιδίωμα. Η μετάλλαξη όμως αυτού προκαλείται είτε από χημικές ουσίες είτε από άλλους καρκινογόνους παράγοντες. Άρα κάποιες μορφές καρκίνου δημιουργούνται από "κακό τρόπο ζωής". Άλλες....

manoulamou
20-02-08, 08:23
Ο "υγιεινος" τροπος διαβιωσης δηλαδη χωρις υπερβολες τσιγαρα ποτα ξενυχτια μασαμπουκες
βοηθα στην διατηρηση του οργανισμου σε εγρηγορση και
αποφευγεις τις περισσοτερες απο τις λεγομενες ασθενειες του συχρονου δυτικου τροπου ζωης...
Επισης ακομη κι αν νοσησεις εχεις αποθεματα για μια πιο γρηγορη αναρρωση.
Η κληρονομικοτητα και τα γονιδια αφορουν την εκδηλωση καποιων συγκεκριμενων κατηγοριων ασθενειων.
Οσον αφορα τον καρκινο καποιοι τυποι επιθετικοι δειχνουν να "ζωντανευουν"
πιο πολυ στους νεους και τα παιδια, γι αυτο εβαλα ενα ΙΣΩΣ και στη δικη μας περιπτωση
λογω του οτι εσωτερικα ο οργανισμος του ηταν πολυ κοντα στον νεανικο καθοτι παρθενος!
Προς Θεου αυτα ειναι εμπειρικα και αμφισβητισιμα, οι επιστημονες ξερουν καλυτερα απ ολους μας...

Στο θεμα μας τωρα: Σε λιγο θα φυγω για να τον φερω σπιτι,
η τελευταια ενημερωση του γιατρου μιλα για νεο χημειοεμβολισμο εντος του επομενου μηνος
(εξαρταται απο την ταχυτητα της αναρρωσης και την ξεκουραση του ασθενους)
καθως φαινεται πως εστω και λιγο ο προηγουμενος ανεκοψε την αναπτυξη του ογκου.

psyxakias
20-02-08, 20:31
Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με την (εύλογη πιστεύω) απορία μου.


Στο θεμα μας τωρα: Σε λιγο θα φυγω για να τον φερω σπιτι,
η τελευταια ενημερωση του γιατρου μιλα για νεο χημειοεμβολισμο εντος του επομενου μηνος
(εξαρταται απο την ταχυτητα της αναρρωσης και την ξεκουραση του ασθενους)
καθως φαινεται πως εστω και λιγο ο προηγουμενος ανεκοψε την αναπτυξη του ογκου. :oneup: :oneup:

telumentil
21-02-08, 23:45
Να και κάτι ευχάριστο. Τις ευχές μου για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.

Mouse Potato
21-02-08, 23:55
Μακάρι... Εύχομαι τα καλύτερα μανουλαμου... :oneup:

manoulamou
01-03-08, 19:21
Τελικα πηγαμε να βγαλουμε τα ραμματα της εγχειρησης και δεν γινοταν
γιατι 18 μερες μετα, δεν ειχε θρεψει πληρως η τεραστια τομη κολλητα στα πλευρα!
Ειδαμε ομως και τον ειδικο συνεργατη ογκολογο της κλινικης (Συριγος)
ο οποιος προκρινει την λυση των χημειοθεραπειων αντι του τοπικου χημειοεμβολισμου...
Μπερδευτηκαμε λιγο, αλλά απ οσα μας ειπε μαλλον θα συμφωνησουμε.
Ομως λεμε να μιλησουμε και με καποιον τριτο για να το σιγουρεψουμε.
Εαν ξερετε καποιον πολυ καλο σε Αγ. Σαββα ή Μεταξα υποδειξτε τον, εστω και με pms
ειδεμη θα ξαναπαμε στον ογκοχειρουργο που μας ειχε δεχτει παλιοτερα μετα
την επεμβαση στο παχυ εντερο και ηταν πολυ κατατοπιστικος.:hmm:
Θα ξεκινησουμε προς το τελος Μαρτιου, αφου συνελθει πληρως
γιατι τωρα σωματικα ειναι πολυ καταπονημενος εως εξαντλημενος
και ψυχολογικα δεν ειναι καθολου ετοιμος για τον "τριτο γυρο":(

maxcp
01-03-08, 20:02
τις καλησπερες μου...
ευχομαι ολα να πανε καλυτερα manoulamou ..

CatMarg
02-03-08, 01:01
Σου εύχομαι κ εγώ τα καλύτερα...Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα ογκολόγο,αν είστε όμως ευχαριστημένοι απ'αυτόν που λες,γιατί ν'αλλάξεις γιατρό?Αν πάλι θες οπωσδήποτε,πες μου να ρωτήσω,να μάθω κ να σε ενημερώσω.

glyki
02-03-08, 23:07
Κουράγιο και δύναμη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το ξεπεράσετε γρήγορα. Ο κόσμος είναι γεμάτος κάθε είδους προβλήματα... Αλλά εμείς τα καταφέρνουμε, έτσι δεν έιναι; Υπομονή!

no_logo
02-03-08, 23:24
ο Συρίγος δεν είναι στο Σωτηρία;

Για τον Άγ Σαββα ξέρω ότι υπάρχει εξειδίκευσή στους χημειοθεραπευτές, ανάλογα με την περιοχή του σώματος που έχει τον πρωτογενή καρκίνο

Πηγαίνετε στον ογκοχειρουργό και ζητήστε του να σας στείλει σε ογκολόγο χημειοθεραπευτή




ο οποιος προκρινει την λυση των χημειοθεραπειων αντι του τοπικου χημειοεμβολισμου...
(

ο χημειοεμβολισμός λειτουργεί τοπικά και δεν έχει σημαντικές παρενέργειες
η γενική χημειοθεραπεία καθυστερεί την καρκινογένεση γενικά στον οργανισμό και σε αντίθεση με τον χημειοεμβολισμό που στοχεύει σε συγκεκριμένα όργανα, αλλά έχει σημαντικές παρενέργειες.

Τα πάντα εξαρτώνται από το στάδιο που είναι ο άντρας σου, το είδος του καρκίνου (ιστολογικές)

arrow
02-03-08, 23:41
Παρακολουθώ σιωπηλά όλο αυτό το καιρό, πραγματικά κουράγιο Νίκη! Σας εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο!!

Πρώτη φορά το ακούω αυτό και μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε πάρα πολύ... δηλαδή όσο πιο δυναμικός και σε καλή κατάσταση είναι ένας οργανισμός, τόσο το χειρότερο σε περίπτωση καρκίνου διότι τον βοηθά να αναπτύσεται; Εγώ είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση, ότι αν κάποιος τα κάνει όλα αυτά θα είχε πολύ πιο εξασθενημένο ανοσοποιητικό και θα παραδιδόταν σε οποιαδήποτε νόσο ευκολότερα. Υφίσταται βρε παιδιά κάτι τέτοιο ιατρικά; :hmm: :hmm: :hmm:


στην περίπτωση του ξαδέρφου μου οι γιατροί μας είπαν ότι αυτό ισχύει δυστυχώς... :sorry:

είναι δύο μέτρα παλλικάρι μόλις 25 ετών, δεν έκανε καταχρήσεις και γυμναζόταν συστηματικά έτσι ο καρκίνος βρήκε εύρωστο οργανισμό και αναπτύσεται με μεγάλη ταχύτητα... η μόνη σωτηρία είναι να βρεθεί ιστοσυμβατός δότης μυελού των οστών... για να κερδίσουν λίγο χρόνο του έχουν βάλει δικά του βλαστοκύταρα τα οποία είχαν αφαιρέσει και ψύξει εν καιρώ ύφεσης...

Velis priest
03-03-08, 00:56
Τελικα πηγαμε να βγαλουμε τα ραμματα της εγχειρησης και δεν γινοταν
γιατι 18 μερες μετα, δεν ειχε θρεψει πληρως η τεραστια τομη κολλητα στα πλευρα!
Ειδαμε ομως και τον ειδικο συνεργατη ογκολογο της κλινικης (Συριγος)
ο οποιος προκρινει την λυση των χημειοθεραπειων αντι του τοπικου χημειοεμβολισμου...
Μπερδευτηκαμε λιγο, αλλά απ οσα μας ειπε μαλλον θα συμφωνησουμε.
Ομως λεμε να μιλησουμε και με καποιον τριτο για να το σιγουρεψουμε.
Εαν ξερετε καποιον πολυ καλο σε Αγ. Σαββα ή Μεταξα υποδειξτε τον, εστω και με pms
ειδεμη θα ξαναπαμε στον ογκοχειρουργο που μας ειχε δεχτει παλιοτερα μετα
την επεμβαση στο παχυ εντερο και ηταν πολυ κατατοπιστικος.:hmm:
Θα ξεκινησουμε προς το τελος Μαρτιου, αφου συνελθει πληρως
γιατι τωρα σωματικα ειναι πολυ καταπονημενος εως εξαντλημενος
και ψυχολογικα δεν ειναι καθολου ετοιμος για τον "τριτο γυρο":(
Καλησπέρα manoula....Επειδή έχω χαθεί καιρό από τη πιάτσα,λόγω δουλειάς, τα έμαθα έμαθα τα μαντάτα,εδω πάνω από Κλαπάκη μεριά.....
Αυτό που θέλω να ευχηθώ , είναι να πάνε όλα καλά....Και τα 2 νοσοκομεία ,έχουν κορυφαίους γιατρούς....Τσιλιακός (αν θυμάμε καλά)στο Μεταξά, είχε θεραπεύσει τη μητέρα μου, πριν από χρονια πολλά ,με χημιοθεραπείες....και 20 χρόνια μετά χαίρει άκρας υγείας.....
Υπομονή θέλει και σκέψη θετική.....Κρασιά ,γλέντια και ότι γουστάρει και τον ευχαριστεί.....
Ολα να πάνε καλά....Οι αγωνιστές κοιτάζουν πάντα το μέλλον , αισιόδοξα, να φέγγει μπροστά......Τα παιχνίδια που παίζει η ζωή, τα τριπλάρουμε για να ξεπεραστούν....stay strong......Βελίσάριος

manoulamou
03-03-08, 09:45
αν είστε όμως ευχαριστημένοι απ'αυτόν που λες,γιατί ν'αλλάξεις γιατρό?Αν πάλι θες οπωσδήποτε,πες μου να ρωτήσω,να μάθω κ να σε ενημερώσω.
Δεν μας παρακολουθει ο συγκεκριμενος ογκοχειρουργος (που ηταν παλια στο ΠεΠαΓΝΗ
και τωρα στον Αγ. Σαββα) απλα ειχαμε παει σ αυτον για μια δευτερη γνωμη...

ο Συρίγος δεν είναι στο Σωτηρία;

Ναι αλλά συνεργαζεται και με το δικο μας (http://www.typet.gr/general.html), μια φορα τη βδομαδα ειναι εκει.

Και τα 2 νοσοκομεία ,έχουν κορυφαίους γιατρούς....Τσιλιακός (αν θυμάμε καλά)στο Μεταξά, είχε θεραπεύσει τη μητέρα μου, πριν από χρονια πολλά ,με χημιοθεραπείες....και 20 χρόνια μετά χαίρει άκρας υγείας.....

Σ ευχαριστω κι εσενα και ολους, ο,τι πληροφορια εχετε ειναι παντα χρησιμη!:worthy:

no_logo
03-03-08, 10:00
Νίκη ο χειρουργός που λες παραπάνω είναι καλός μόνος για να σας προωθήσει σε κάποιον χημειοθεραπευτή, μην πάτε για την επιστημονική του άποψη, ΔΕΝ είναι η ειδικότητά του.

Πανόπουλος ογκολόγος χημειοθεραπευτής Αγ Σάββας

Επίσης κλείσε και ένα ραντεβού με την Σωτηροπούλου που είναι ογκλολόγος-ακτινοθεραπεύτρια. Ρώτα αν μπορεί να κάνει κάτι, πάρε και όλες τις εξετάσεις μαζί σου. Στην δική μας περίπτωση βοήθησε ίσως περισσότερο απο των χημειοθεραπευτή, είναι εξαίρετη γιατρός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ

manoulamou
12-03-08, 16:49
Λοιπον επειδη σας αγαπω, δεν θα σας ξανα-ευχηθω Χρονια Πολλα την πρωτοχρονια και τις γιορτες σας
κι επισης εαν θελετε αριθμος λοτο, τζοκερ ζητειστε μου και γραψτε ολους τους υπολοιπους:(...
Η κακοτυχια μας βαρεσε κοκκινο:

Μετα τον ταλαιπωρο συζυγο, ηρθε η σειρα ΚΑΙ της manoulas sas να κανει χειρουργειο την μεθεπομενη Δευτερα
για μια συνηθη ρουτινιαρικη αριστερη ... μαστεκτομη!!!
Πριν ενα χρονο δεν υπηρχε τπτ απολυτως, πριν 6 μηνες επισης στην ψηλαφιση κατι εμφανες.
Εδω κι ενα μηνα τελειως τυχαια βρεθηκε ενα σκληρο ογκιδιο
και μετα μια σειρα επειγοντων εξετασεων σημερα εμαθα τα δρακουλιαρικα νεα...
Προγραμματισμος σε 2 βδομαδες το πολυ αφαιρεση ολικη λογω θεσεως.
Νομιζω πως οταν ελεγαν οι Γαλατες πως φοβουνται μην τους πεσει ο ουρανος στο κεφαλι
αναφερονταν σε παρομοιες σατανικες συγκυριες και αλληλουχιες γεγονοτων...

Οποιος εχει καβατζα ηρεμιστικα καλειται να μας τα παρασχει οικογενειακως!:drunk:

aragorn
12-03-08, 16:58
Τι να πω...
Ελπίζω ο προεγχειρητικός έλεγχος να είναι λάθος και να μην είναι τίποτα τελικά...
Κουράγιο...

Lorimer
12-03-08, 16:58
Παρακολουθώ το τόπικ εδώ και καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι...
ότι και να πω θα είναι λίγο....
Καλό κουράγιο και περαστικά σε όλους σας.

arrow
12-03-08, 17:04
πολλά μαζεμένα και μούχει φύγει το καφάσι πόσο μάλλον το δικό σου manoulamou...

... κι ύστερα μου λένε ότι Ο εκεί πάνω βλέπει και φροντίζει...

φταίω τώρα που γίνομαι δίσπιστη και συνάμα ασεβής?

psyxakias
12-03-08, 17:17
Περαστικά Νίκη, άσχημα παιχνίδια σου παίζει η μοίρα τελευταία. Όμως μην το βάζεις κάτω! :oneup:

:worthy: :respekt: :worthy: :respekt:
(για όλο αυτό το διάστημα)

maik
12-03-08, 18:00
Περαστικα.

Ειναι οντως μια επεμβαση ρουτινας.

megahead13
12-03-08, 18:38
Ουφ, ρε μάνα!!! Καλή δύναμη και κουράγιο... :oneup:

Burning Skies
12-03-08, 18:40
Δεν έχω λόγια.... Καλή δύναμη και από μένα και τις ευχές μου για την καλύτερη εξέλιξη.

maxcp
12-03-08, 19:14
:oneup: ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ :oneup:

k_koulos
12-03-08, 20:00
e-manoulamas τα καλύτερα ρε συ!

[και όντως είναι ρουτίνα πια, μην μασάς το καλοκαίρι σας περιμένω για διακοπές να τα πούμε στα κοντινά σε μένα, δικά σου πάτρια εδάφη:)]

8anos
12-03-08, 20:16
Περαστικα manoulamou, ευχομαι το καλυτερο

Hengeo
12-03-08, 20:53
Όχι ρε γμτ, δεν είναι δυνατόν.. Τι να πω δεν ξέρω, εύχομαι απλώς τα καλύτερα και γρήγορα περαστικά..

Πάντως όντως πλέον είναι ρουτίνα τέτοιες επεμβάσεις, συν το ότι, με την πρόοδο που που έχουν οι πλαστικές, το 'ανακατασκευάζουν' άμεσα. Μία κυρία που μένει στην πολυκατοικία, έχει κάνει τέτοια εγχείριση, εδώ και πάνω από 10 χρόνια, και είναι μία χαρά!

Manolis_karas
12-03-08, 21:15
Μόλις τώρα είδα το τόπικ, εύχομαι περαστικά, καλή δύναμη, γρήγορα πάλι μαζί μας.

CatMarg
12-03-08, 23:16
Λοιπον επειδη σας αγαπω, δεν θα σας ξανα-ευχηθω Χρονια Πολλα την πρωτοχρονια και τις γιορτες σας
κι επισης εαν θελετε αριθμος λοτο, τζοκερ ζητειστε μου και γραψτε ολους τους υπολοιπους:(...
Η κακοτυχια μας βαρεσε κοκκινο:

Μετα τον ταλαιπωρο συζυγο, ηρθε η σειρα ΚΑΙ της manoulas sas να κανει χειρουργειο την μεθεπομενη Δευτερα
για μια συνηθη ρουτινιαρικη αριστερη ... μαστεκτομη!!!
Πριν ενα χρονο δεν υπηρχε τπτ απολυτως, πριν 6 μηνες επισης στην ψηλαφιση κατι εμφανες.
Εδω κι ενα μηνα τελειως τυχαια βρεθηκε ενα σκληρο ογκιδιο
και μετα μια σειρα επειγοντων εξετασεων σημερα εμαθα τα δρακουλιαρικα νεα...
Προγραμματισμος σε 2 βδομαδες το πολυ αφαιρεση ολικη λογω θεσεως.
Νομιζω πως οταν ελεγαν οι Γαλατες πως φοβουνται μην τους πεσει ο ουρανος στο κεφαλι
αναφερονταν σε παρομοιες σατανικες συγκυριες και αλληλουχιες γεγονοτων...

Οποιος εχει καβατζα ηρεμιστικα καλειται να μας τα παρασχει οικογενειακως!:drunk:Απ'ότι λες κ κατάλαβα,κάνεις συχνά εξετάσεις.Αυτό σημαίνει οτι οτι κ νάναι, βρίσκεται ακόμα στην αρχή του.Το ξέρω οτι είναι ταλαιπωρία κ ανησυχία κ πολλά άλλα(που σκέφτεσαι κ περνας ολ'αυτά με το σύντροφο σου).Κανε κουράγιο καλή μου manoula τι άλλο να πω...
Καλή επιτυχία στην επέμβαση,η σκέψη όλων μας είναι κοντά σου.Σου εύχομαι νάναι η τελευταία δυσκολία που περνάτε κ σιδερένιοι απο δω κ μπρος.:oneup:

harris
12-03-08, 23:20
Κουράγιο και καλή δύναμη ρε συ Νίκη... τι να πω... έχω μείνει αφωνος με την ατυχία που σε χτυπάει τελευταία :(

BlindG
12-03-08, 23:25
Manoulamou κουράγιο. Όπως είπε και η catmarg, όπως φαίνεται το έπιασες νωρίς οπότε σε περιμένουμε σιδερένια!!
:yahoo: :yahoo:

dracula
13-03-08, 01:30
Αγάντα Νίκη...

DOU
13-03-08, 01:42
Ψυχολογικη υποστηριξη για πελατες forthnet, Οτε, Δεη που θα βρουμε? Ειδικευεται κανεις...?:whistle::cry:Σοβαρα τωρα, το να παει καποιος σε ψυχολογο εαν νομιζει οτι εχει καποιο προβλημα βοηθαει σε κατι, δλδ οσοι εχετε επισκεφτει ψυχολογο για οποιονδηποτε λογο με ποιους τροπους σας βοηθησε να ξεπερασετε το προβλημα.Τι σας ελεγε ας πουμε.

lazar
13-03-08, 01:46
Εύχομαι να πάνε ολα καλά, Νίκη.

Καλή δύναμη και περαστικά!

harris
13-03-08, 01:46
Τι σας ελεγε ας πουμε.

Το θέμα δεν είναι τι μας έλεγε, αλλά τι μας έκανε να λέμε κυρίως :p

Και φυσικά και βοηθάει όσο δεν φαντάζεσαι! :)

no_logo
15-03-08, 09:13
manoulamou σου εύχομαι το καλύτερο για την υγεία σου. Με χαροποίησε το γεγονός όπως διάβασα στο μήνυμα σου που το πρόλαβες στην αρχή, μια και πριν 6 μήνες δεν υπήρχε κανένα ογκίδιο στο στήθος. Από τον ρυθμο των επαναλήψεων της εξέτασης (εξάμηνα) καταλαβαίνω αν δεν κάνω λάθος ότι δεν ήταν κεραυνός εν αιθρία

Εύχομαι το καλύτερο για την υγεία σου



Επειδή η πρόληψη σε αυτές τις καταστάσεις είναι σημαντική για την αποθεραπεία γράφω και εδώ 2 ειδησούλες δωρεάν ελέγχων


έλεγχος για καρκίνο στο πεπτικό σύστημα

Το 20% των καρκίνων στατιστικά είναι στο πεπτικό σύστημα, σε όλο το κόσμο 850.000 άνθρωποι θα εμφανίσουν καρκίνο στο παχύ έντερο και 500.000 από αυτούς θα πεθάνουν από αυτόν. Όμως τα ποσοστά ειτυχούς αντιμετώπισης κυμαίνονται από 80 σε 90% όταν υπάρχει διάγνωση σε αρχικά στάδια.
Όλοι οι κάτοικοι του λεκανοπεδίου μπορούν να υποβληθούν σε δωρεάν εξετάσεις για καρκίνο στο παχύ έντερο αρκεί να είναι πάνω από 55 ετών. Η πρωτοβουλία ανήκει στην Υπερνομαρχία Αθήνα- Πειραιά, όσοι θέλουν μπορούν να κάνουν εξέταση στα κόπρανα για αίμα σε όποιο υποκατάστημα της εταιρείας Βιοιατρικής εντελώς δωρεάν απλά προσερχόμενοι στο υποκατάστημα της Βιοϊατρικής με την αστυνομική ταυτότητα. Για περισσότερες πληροφοριές υπάρχει το τηλέφωνο 210-6984482.
Η εξέταση προσφέρεται δωεράν μόνο μέχρι το τέλος Μαρτίου


Προληπτικός έλεγχος για τον καρκίνο της κύστης από τον ‘Άγιο Σάββα’

Στην υλοποίηση ενός φιλόδοξου προγράμματος προληπτικού ελέγχου σε υγιείς άνδρες και γυναίκες για τον εντοπισμό, σε πρώιμο στάδιο, του καρκίνου της ουροδόχου κύστης ξεκινά η Ουρολογική Κλινική του Αντικαρκινικού Νοσοκομείου ‘Ο Άγιος Σάββας’.

Κι αυτό γιατί ο καρκίνος της ουροδόχου κύστης παρουσιάζει αύξηση τα τελευταία χρόνια αποτελώντας το 3% του συνόλου των κακοήθων όγκων στον άνθρωπο.

Μάλιστα, μετά τον καρκίνο του προστάτη είναι ο δεύτερος σε συχνότητα όγκος του ουροποιογεννητικού συστήματος στους άνδρες, ενώ η αναλογία ανδρών – γυναικών είναι 3 προς 1. Η συχνότητα της νόσου αυξάνει με την ηλικία, με μεγαλύτερο ρυθμό αυξήσεως στους άνδρες .

‘Αυτό δεν εξηγείται καθώς οι περιβαντολογικοί και οι επαγγελματικοί κίνδυνοι (κυρίως το κάπνισμα) είναι οι ίδιοι και για τις γυναίκες τα τελευταία χρόνια’ τονίζει ο διευθυντής της Ουρολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου ‘Ο Άγιος Σάββας’ κ Αναστάσιος Θάνος.

‘Εν τούτοις, συνεχίζει, οι νέοι καρκίνοι στις γυναίκες είναι σαφώς λιγότεροι απ’ ότι στους άνδρες. Αυτό πιθανόν να οφείλεται σε γενετικούς, ορμονικούς, ανατομκούς ή άλλους λόγους’.

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, η εμφάνιση του καρκίνου της ουροδόχου κύστης γίνεται χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα. Η μικροσκοπική (μη εμφανής) αιματουρία είναι ένα συχνό εύρημα σε υγιείς, χωρίς συμπτώματα από το ουροποιητικό σύστημα ανθρώπους και ιδιαίτερα σε ηλικίες άνω των 50 ετών.

Αυτή μπορεί να κρύβει διάφορα προβλήματα του ουροποιητικού συστήματος, από τα πιο αθώα μέχρι τα πιο σοβαρά .

Για να διερευνηθεί η επίπτωση της μη εμφανούς αιματουρίας στον ελληνικό πληθυσμό και τα διάφορα προβλήματα που υποκρύπτονται, η Ουρολογική Κλινική του Νοσοκομείου ‘Ο Άγιος Σάββας’ πήρε την πρωτοβουλία για την εκπόνηση και υλοποίηση του προγράμματος προληπτικού ελέγχου.

‘Το πρόγραμμα αυτό, όπως είπε ο κ Θάνος, αφορά τον προληπτικό έλεγχο υγειών ανδρών και γυναικών άνω των 50χρόνων. Ο έλεγχος αυτός θα γίνεται, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση- στο Ουρολογικό Τμήμα του Νοσοκομείου ‘Ο Άγιος Σάββας’.

Ο έλεγχος θα περιλαμβάνει, μετά τη λήψη του ιστορικού και την καταγραφή κάποιων επιδημιολογικών δεδομένων, τις εξετάσεις που απαιτούνται για να διαγνωσθεί ο καρκίνος της ουροδόχου κύστης.

‘Στόχος του προγράμματος, πέρα από τον εντοπισμό σε πρώιμο στάδιο όσων έχουν χτυπηθεί από τον καρκίνο της κύστης, είναι η δημιουργία βάσης στατιστικών δεδομένων, κάτι που δεν έχουμε στην χώρα μας’ τόνισε ο διευθυντής της Ουρολογικής Κλινικής και κατέληξε ‘Ελπίζουμε πως με αυτή την πρωτοβουλία μας θα ευαισθητοποιήσουμε τους συμπολίτες μας να ελεγχθούν γι αυτή την ύπουλη μορφή του καρκίνου της κύστης που δεν κάνει διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων’.

Σύμφωνα με τα επιστημονικά δεδομένα, από την πλευρά γενικά του καρκίνου, ο καρκίνος της ουροδόχου κύστης στον άνδρα κατέχει την τέταρτη θέση, ενώ στη γυναίκα την όγδοη και αποτελεί ένα σημαντικό παράγοντα στα οικονομικά της υγείας .

Όπως ανέφερε ο κ Θάνος ‘το κόστος για κάθε άρρωστο με καρκίνο της κύστεως από τη στιγμή της διάγνωσης μέχρι το θάνατο είναι το υψηλότερο από όλους τους καρκίνους’.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε υγιείς άνδρες και γυναίκες ηλικίας άνω των 50 χρόνων.

Για πληροφορίες και συμμετοχή στο πρόγραμμα αυτό του προληπτικού ελέγχου θα πρέπει να απευθύνεσθε στα Εξωτερικά Ιατρεία του Ουρολογικού Τμήματος, Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή, 08.00 – 14.00 στα τηλέφωνα 2106409300 – 6409399 – 6409400.

manoulamou
15-03-08, 21:47
Επισης βασικο περαν της προληψης και της κατα το δυνατον υγιεινης διαβιωσης
ειναι να ξερουμε οσο το δυνατον καλυτερα το ιατρικο ιστορικο της οικογενειας μας.
Εμεις ειμαστε και μεγαλο σόι!
Εγω μ αυτη την ευκαιρια, εμαθα λεπτομερως ολο το τραγικο προηγουμενο...
Εκτος του φυσικου μας πατερα που πηγε απο καρκινο του στομαχου(ασχετο)
οι δυο αδελφες του εζησαν πανω απο 8 χρονια μετα απο μαστεκτομη
και χωρις τις μοντερνες θεραπειες που υπαρχουν τωρα.
Και οι δυο μεγαλυτερες αδελφες μου ειχαν και καταφεραν να επιβιωσουν μεχρι τουδε!
Ελπιζω να το ειδα αρκετα νωρις και να μην εχω μεγαλυτερες περιπετειες αργοτερα.
Ομως ανατριχιαζω οταν σκεφτομαι τι ειδους γονιδια κληρονομησαμε
και οι δυο στα παιδια μας..........:(:(

no_logo
15-03-08, 22:02
Ομως ανατριχιαζω οταν σκεφτομαι τι ειδους γονιδια κληρονομησαμε
και οι δυο στα παιδια μας..........:(:(

μην είσαι χαζή

όλες οι οικογένειες έχουν μέλη που χτυπήθηκαν από το καρκίνο
Απλά μέχρι να δεχθούμε και εμείς το πλήγμα δεν γνωρίζαμε ή θέλαμε να ξεχνάμε

atheos71
15-03-08, 22:25
Επισης βασικο περαν της προληψης και της κατα το δυνατον υγιεινης διαβιωσης
ειναι να ξερουμε οσο το δυνατον καλυτερα το ιατρικο ιστορικο της οικογενειας μας.
Εμεις ειμαστε και μεγαλο σόι!
Εγω μ αυτη την ευκαιρια, εμαθα λεπτομερως ολο το τραγικο προηγουμενο...
Εκτος του φυσικου μας πατερα που πηγε απο καρκινο του στομαχου(ασχετο)
οι δυο αδελφες του εζησαν πανω απο 8 χρονια μετα απο μαστεκτομη
και χωρις τις μοντερνες θεραπειες που υπαρχουν τωρα.
Και οι δυο μεγαλυτερες αδελφες μου ειχαν και καταφεραν να επιβιωσουν μεχρι τουδε!
Ελπιζω να το ειδα αρκετα νωρις και να μην εχω μεγαλυτερες περιπετειες αργοτερα.
Ομως ανατριχιαζω οταν σκεφτομαι τι ειδους γονιδια κληρονομησαμε
και οι δυο στα παιδια μας..........:(:(

Να σκέφτεσαι πάντα θετικά.Ως άνθρωποι ,είμαστε σίγουρα "ελαττωματικοί", κι αυτό δεν
είναι πάντα εφικτό.
Σκέψου ότι η θνητότητά μας είναι δεδομένη και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ομορφαίνουμε τη ζωή μας με τελείως απλά πράγματα.
Η δύναμη να αντιμετωπίσεις το ο,τιδήποτε βρίσκεται μέσα σου και το μόνο που μένει
είναι να την ενεργοποιήσεις.
Η λεκτική συμπαράσταση που δίδεται εδώ μέσα είναι σημαντική γιατί αποδεικνύει ,για
ακόμα μια φορά,περίτρανα,ότι υπάρχει ανθρωπιά.
Επειδή δεν τα πάω καλά στα λόγια,θα κλείσω εδώ, ευχόμενος ό,τι καλύτερο για σένα και το
σύζυγό σου.

CatMarg
15-03-08, 22:27
Ομως ανατριχιαζω οταν σκεφτομαι τι ειδους γονιδια κληρονομησαμε
και οι δυο στα παιδια μας..........:(:(Εντάξει,μη το σκέφτεσαι κ έτσι....γιατί αν το πολυσκεφτούμε,για διάφορους λόγους,κανείς μας δεν θάκανε παιδιά.Ευτυχώς,η επιστήμη κ η ιατρική κάνουν άλματα στην πρόοδο.:oneup:

telumentil
16-03-08, 22:32
Καλή επιτυχία για αύριο και καλό κουράγιο (αν και απ'οτι έχω καταλάβει αυτό δεν λείπει)

manoulamou
16-03-08, 22:54
Αυριο θα κανω μονο το σπινθηρογραφημα οστων (καταπινεις ολιγην ραδιενεργεια) εγω
και την Τριτη ο συζυγος ξεκιναει την πρωτη χημειοθεραπεια!
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και την συμπαρασταση
ολους θερμα!:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.