PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

manoulamou
06-06-08, 17:04
Προς το παρον εφτιαξα το κεφι μου με shoppingtherapy:
Πηρα σιλικονη μετα ... θηκης απ του Μαρινοπουλου;)
και μετα βουρ στο Μοναστηρακι με την κορακλα μου
σηκωσαμε ο,τι μας γυαλισε απο κεφαλομαντηλα, καπελα και πουκαμισακια...
Αναμενεται δευτερος γυρος, γιατι μας τελειωσαν τα λεφτα!:rolleyes:
Αντε βρε μπηκε το καλοκαιρακι, ετοιμαστειτε για παραλιες.

CatMarg
10-06-08, 00:17
Τώρα τόδα γιατί εδώ που είμαι δεν εχω ταχύτητα κ δεν μπαίνω συχνά στην παρέα.Να ζήσετε πολύ-πολύ ευτυχισμένοι,είστε μια υπέροχη οικογένεια απ'ότι εχω καταλάβει κ σας εύχομαι με πολλή αγάπη κάθε ευτυχία.

Manolis_karas
13-06-08, 11:28
Οσο για τα 50 το κρινω λιγο υπερβολικο

Δεν είναι πολύ μακριά. Εγώ πάντως σας εύχομαι να τα φτάσετε ευτυχισμένοι.

manoulamou
13-06-08, 11:34
Ευτυχισμενοι θαμαστε, ακομη και τα 40 να γιορτασουμε!
Αλλά με κεφαλι γουλι+περουκα, σιλικονη για συμπληρωμα εγω
και μεταστασεις σχεδον παντου ο συζυγος πολυ χλωμο το βλεπουμε αυτο...:rolleyes:

Manolis_karas
13-06-08, 12:01
Ποτέ μην πείς ποτέ.

Zooula
07-07-08, 17:57
Εκανα τουλάχιστον εννιά ώρες να διαβάσω όλη την ιστορία σου, και μου θυμίζεις πολύ τη δική μου μανούλα. Την Τετάρτη που μας πέρασε μάθαμε ότι ο μπαμπάς εχει καρκίνο στον ισοφάγο και στο στομάχι, και την Πέμπτη μετά τη αξονική τομογραφία ότι έχει μεγάλο όγκο και στο συκώτι. Εχει πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας. Εκείνος κάποιες φορές είναι σκεπτικός, κάποιες άλλες υπερβολικά ευδιάθετος (ούτε ο Παπαμιχαήλ δεν ήταν τέτοιος ηθοποιός), άλλες πάλι συζητάει για τα οικονομικά, και τη υποθήκη του σπιτιού...
Η μαμά μου πάλι έχει τρελαθεί. Μία Γελάει, μία Κλαίει, αλλά μπροστά του είναι βράχος. Δεν ξέρω πως να τους αντιμετωπίσω. Όλοι μου λένε κα κάνω γρήγορα μωρό (παντρεύτηκα πρόσφατα) όμως η μαμά μου, είναι τελείως αρνητική σε αυτή τη εκδοχή. Έβαλα φρένο στον ευατό μου. Δε θα ξανακλάψω!!! Όμως πως γίνεται αυτό? Πρέπει να παντρευτεί και η αδελφή μου! Έχουμε τρελαθεί!!! Σε παρακαλώ manoulamou, πες μου τη γνώμη σου. Αν κατάλαβα καλά κι εσύ και ο άντρας σου είστε στη ηλικία των γονιών μου
(Μαμά 52 - Μπαμπάς 56). Εκείνος δε φοβάται για κείνον, αλλά για τη μαμά μου, εμάς και τα έξοδα.

........Auto merged post: Zooula πρόσθεσε 4 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:(
Εκανα τουλάχιστον εννιά ώρες να διαβάσω όλη την ιστορία σου, και μου θυμίζεις πολύ τη δική μου μανούλα. Την Τετάρτη που μας πέρασε μάθαμε ότι ο μπαμπάς εχει καρκίνο στον ισοφάγο και στο στομάχι, και την Πέμπτη μετά τη αξονική τομογραφία ότι έχει μεγάλο όγκο και στο συκώτι. Εχει πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας. Εκείνος κάποιες φορές είναι σκεπτικός, κάποιες άλλες υπερβολικά ευδιάθετος (ούτε ο Παπαμιχαήλ δεν ήταν τέτοιος ηθοποιός), άλλες πάλι συζητάει για τα οικονομικά, και τη υποθήκη του σπιτιού...
Η μαμά μου πάλι έχει τρελαθεί. Μία Γελάει, μία Κλαίει, αλλά μπροστά του είναι βράχος. Δεν ξέρω πως να τους αντιμετωπίσω. Όλοι μου λένε κα κάνω γρήγορα μωρό (παντρεύτηκα πρόσφατα) όμως η μαμά μου, είναι τελείως αρνητική σε αυτή τη εκδοχή. Έβαλα φρένο στον ευατό μου. Δε θα ξανακλάψω!!! Όμως πως γίνεται αυτό? Πρέπει να παντρευτεί και η αδελφή μου! Έχουμε τρελαθεί!!! Σε παρακαλώ manoulamou, πες μου τη γνώμη σου. Αν κατάλαβα καλά κι εσύ και ο άντρας σου είστε στη ηλικία των γονιών μου
(Μαμά 52 - Μπαμπάς 56). Εκείνος δε φοβάται για κείνον, αλλά για τη μαμά μου, εμάς και τα έξοδα.

Μακάρι η μαμά μου να το αντέξει. Εμείς είμαστε νέες.:(

Hengeo
07-07-08, 23:40
Zooula, επειδή έχω περάσει ανάλογη περιπέτεια στην οικογένεια μου, ένα πράγμα θα σου πω μόνο. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει πρέπει και σωστό, ο καθένας αντιδρά με τον δικό του τρόπο, έτσι ώστε να αντλεί δύναμη, και να δίνει κουράγιο-στήριξη στους ανθρώπους του που την χρειάζονται. Μην ακούς λοιπόν τι σου λένε οι τριγύρω σου, μόνο έσυ ξέρεις πιο είναι το σωστο για σένα, έτσι ώστε να μπορείτε τελικά να δίνετε στήριξη η μία στην άλλη, και οι τρεις στο αγαπημένο σας πρόσωπο που έχει το πρόβλημα.

Αυτά τα ταπεινά από εμένα, και κουράγιο.. :(

mosaic
09-07-08, 22:59
. . .η ζωή συνεχίζεται και έτσι πρέπει, ποτέ να μην αναβάλουμε. . .

. . .ξερώ μια περίπτωση (πριν ενάμισι χρόνο περίπου) ένα πολύ αγαπημένο ζευγάρι 8 χρόνια μαζί στην ουσία σαν παντρεμένοι απλά δεν είχαν βάλει ακόμα στεφάνι, είχαν σκεφτεί να κοιτάξουν για λίγο την καριέρα τους, θέλανε να τα προγραμματίσουν (αχαχαχα μόνο που τα βλέπει ο θεός και γελά με αυτά) όταν δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει,
εκεί που είπαν οκ! είμαστε έτοιμοι για το μεγάλο βήμα,
και να το μεγάλο μπαμ εμφάνισε ο άντρας (νεος γμτ μου) καρκίνο στον εγκέφαλο έτσι ξαφνικά στα καλά καθούμενα από το πουθενά αυτό ήτανε ένα χρόνο ταλαιπωρήθηκε ησύχασε. . .
σήμερα θα ήταν 41

ας μην αναφερθώ
στην κοπέλα σήμερα δουλειά σπίτι / σπίτι δουλειά φέρνει και δουλειά στο σπίτι
έχει αποκοπή από τους φίλους που της θυμίζουν τον αγαπημένο της

αυτό που θέλω να περάσω Ποτέ Να Μην Αναβάλουμε

Zooula
10-07-08, 19:41
Zooula, επειδή έχω περάσει ανάλογη περιπέτεια στην οικογένεια μου, ένα πράγμα θα σου πω μόνο. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει πρέπει και σωστό, ο καθένας αντιδρά με τον δικό του τρόπο, έτσι ώστε να αντλεί δύναμη, και να δίνει κουράγιο-στήριξη στους ανθρώπους του που την χρειάζονται. Μην ακούς λοιπόν τι σου λένε οι τριγύρω σου, μόνο έσυ ξέρεις πιο είναι το σωστο για σένα, έτσι ώστε να μπορείτε τελικά να δίνετε στήριξη η μία στην άλλη, και οι τρεις στο αγαπημένο σας πρόσωπο που έχει το πρόβλημα.

Αυτά τα ταπεινά από εμένα, και κουράγιο.. :(

Εχθές έτρωγα στο μπαλκόνι με τον άντρα μου και κοιτούσα τη μαμά που έπινε καφέ στο κήπο. Κάποια στιγμή σηκώθηκε και αρχισε να γυρίζει γύρω από το τραπέζι κοιτάζοντας το πάτωμα. Δεν τη χωράει το τόπος...πνίγεται... Αύριο θα πάμε και σε δεύτερο γιατρό στο ΑΤΤΙΚΟΝ. Θα δούμε... Το κεφάλι ψηλά...........:worthy:

........Auto merged post: Zooula πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

. . .η ζωή συνεχίζεται και έτσι πρέπει, ποτέ να μην αναβάλουμε. . .

... Σ'ευχαριστώ θερμά. Μου είπες αυτό που ήθελα ν'ακούσω. Για φαντάσου; Έχουμε πολλά ακόμα να περάσουμε, δύσκολα και δυσάρεστα. Ας έχουμε και κάτι δικό μας ευχάριστο. Μία ζωή θα φύγει... μία άλλη θα έρθει.

Καλά ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα. Ο Θεός όμως δίνει δύναμη. Θα το ξαναπώ: Το κεφάλι ψηλά!

harris
10-07-08, 19:44
Θα το ξαναπώ: Το κεφάλι ψηλά!

Έτσι ακριβώς :oneup:

Από κει και πέρα για μία τόσο σημαντική απόφαση που ζητάς την συμβουλή των υπολοίπων, νομίζω ότι είναι καθαρά δική σου απόφαση, και κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλεύσει τίποτα. Η κάθε οικογένεια έχει τις δικές της δυναμικές, και ακόμα και κάποιος που πέρασε μέσα από το ίδιο λούκι με σένα, δεν μπορεί να σου δώσει μια ασφαλή συμβουλή. ;)

Zooula
10-07-08, 19:48
Ο Γιατρός είπε πως ότι είναι να κάνουμε, να το κάνουμε γρήγορα. Θεέ μου τι θα προλάβουμε να κάνουμε σε τόσο λίγο καιρό; Μόνο έξι μήνες; Πάντα σκεφτόταν τους άλλους! Και τώρα τους άλλους σκέφτεται. Τη δουλειά του κι εμάς. Ας δούμε τι θα πει αύριο και η άλλη γιατρός. Σας ευχαριστώ και τους δύο.

CatMarg
11-07-08, 00:34
Ο Γιατρός είπε πως ότι είναι να κάνουμε, να το κάνουμε γρήγορα. Θεέ μου τι θα προλάβουμε να κάνουμε σε τόσο λίγο καιρό; Μόνο έξι μήνες; Πάντα σκεφτόταν τους άλλους! Και τώρα τους άλλους σκέφτεται. Τη δουλειά του κι εμάς. Ας δούμε τι θα πει αύριο και η άλλη γιατρός. Σας ευχαριστώ και τους δύο.Σου εύχομαι το καλύτερο!Να εχεις δύναμη,ώστε να δίνεις δύναμη στους αγαπημένους σου.Κουράγιο κ περαστικά να είναι.:oneup:

pitsinis7
14-07-08, 00:22
Μην ανησυχεις φιλη μου....ολα καλα θα πανε....απλα σκεψου θετικα...

giannis42
14-07-08, 00:34
Ο Γιατρός είπε πως ότι είναι να κάνουμε, να το κάνουμε γρήγορα. Θεέ μου τι θα προλάβουμε να κάνουμε σε τόσο λίγο καιρό; Μόνο έξι μήνες; Πάντα σκεφτόταν τους άλλους! Και τώρα τους άλλους σκέφτεται. Τη δουλειά του κι εμάς. Ας δούμε τι θα πει αύριο και η άλλη γιατρός. Σας ευχαριστώ και τους δύο.

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια....το ιδιο και εδω με τον πατερα μου...δεν γνωριζει ακριβως τι εχει...οι χειμοθεραπειες τον εχουν ριξει σωματικα και ψυχολογικα:sorry:

manoulamou
14-07-08, 09:15
Πριν ενα χρονο περπατουσα στο δρομο και σπανια κοιταγα προς τα κατω!
Ολοι θαυμαζαν τον τροπο που κινουμουν ακομη και σ αυτη την ηλικια αγερωχα κι
οταν ημουν μικροτερη με σατιριζαν λεγοντας πως εχω λορδωση...
Τωρα οχι μονο παρατηρω την παραμικρη λεπτομερεια όπου πατάω
αλλά εχω ανακοψει και ταχυτητα μετακινησης.
Δεν εχω περιθωριο ουτε για γρατζουνια, στην αρχη σκεφτομουν τον αντρα μου
προσφατα αναγκαστικά κι εμενα, καθως για το ελαχιστο μπορει να χρειαστω φαρμακα
και ο συνδυασμος τους με την χημειοθεραπεια ειναι παρα πολυ δυσκολος!

Ομως η ατυχια μας δεν λεει να σταματησει: Πηγαμε μια βδομαδα διακοπες στην Αιδηψο
γυρισαμε χτες Κυριακη γυρω στις 10.30 το πρωΐ, δεν προλαβαμε ν αδειασουμε βαλιτσες κατα τις 1 το μεσημερι,
ο συζυγος στο ισιωμα μες στην κουζινα επεσε και για ν αποφυγει τα χειροτερα
στηριχτηκε στο δεξι χερι και κατεληξε στο ΚΑΤ ευτυχως μονο με βαρεια κακωση και ναρθηκα.
Αυριο μπαινουμε για μια ακομη ντουμπλεξ χημειοθεραπεια στο νοσοκομειο.

Σε μας ταιριαζει η παροιμια "Θεε μου μην δωσεις στον ανθρωπο, οσα μπορει ν αντεξει".
Εχω φτασει να αγανακτω ακομη και με τα λογια παρηγοριας που ακουω απο φιλους,
καθως τα ιδια ελεγα παλια κι εγω σε αλλους και μου φαινονται τοσο τυποποιημενα και επιτηδευμενα!
:(:redface:

........Auto merged post: manoulamou πρόσθεσε 21 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο Γιατρός είπε πως ότι είναι να κάνουμε, να το κάνουμε γρήγορα. Θεέ μου τι θα προλάβουμε να κάνουμε σε τόσο λίγο καιρό; Μόνο έξι μήνες; Πάντα σκεφτόταν τους άλλους! Και τώρα τους άλλους σκέφτεται. Τη δουλειά του κι εμάς. Ας δούμε τι θα πει αύριο και η άλλη γιατρός. Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Φιλη Zooula συνεχειστε ολοι να φερεστε οπως πριν,
απλα καποια "διαδικαστικα" τελειως ηρεμα και διακριτικα (καλου - κακου)
ας τακτοποιηθουν πριν ειναι πολυ αργα.
Ομως μην ξεχναμε πως το τελος του καθενος μας δεν εχει χρονοδιαγραμμα
ουτε ακολουθει καποιου ειδους επετηριδα αναλογα το φυλο ή την ηλικια
(εγω γινομαι σε λιγο 54 κι ο αντρας μου ειναι 60 και κατι μηνες)
Μπορει να δινουν 6 μηνες ζωη οι γιατροι και να ξεπεραστουν τα 5 χρονια
επισης να βγουμε στο πεζοδρομιο να πατησουμε μια μπανανοφλουδα
ή διασχιζοντας το δρομο να μας παρασυρει ενα ΙΧ...
Δυο πραγματα πρεπει να κανουμε
(1)Να ζουμε το σημερα οσο πιο χαρουμενα γινεται με τους αγαπημενους μας
και
(2)Να παρακολουθουμε την υγεια μας μεσα απο τακτικα checkups, σωστη διατροφη και eκγυμανση ...

no_logo
14-07-08, 09:17
η αλήθεια είναι manoulamou πως όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.
Άνθρωπος που δεν έχει περάσει από αυτό το λούκι δύσκολα θα μπορέσει να καταλάβει την ψυχολογική πίεση, τις αγωνίες και την σωματική καταπόνηση που περνά ο ασθενής. Γιαυτό και χρησιμοποιούν οι περισσότεροι στον περίγυρο φράσεις ή λέξεις τετριμμένες, κλισέ. Από την άλλη όμως φαντάσου μια ζωή και χωρίς αυτούς τους ανθρώπους, χωρίς και αυτή την «μπλοκαρισμένη» από την ασθένεια αγάπη τους.

Μια και το ανέφερες για μένα η χειρότερη ευχή ήταν το περαστικά μια και στην δική μας περίπτωση περαστικά= ένας μόνο οριζόντιος τρόπος. Μου άναβαν τα λαμπάκια όταν το έλεγαν

manoulamou
14-07-08, 09:24
Ενας παιδικος φιλος του αντρα μου μη καπνιστης χειρουργηθηκε την Παρασκευη
για εναν κακοηθη ογκο στον αριστερο πνευμονα
που τον ανακαλυψε τελειως τυχαια ψαχνοντας για εναν πονο στην αρθρωση
Την πρωτη εβδομαδα περιμενοντας τ αποτελεσματα της βρογχοσκοπησης
και καποιων αλλων εξετασεων βλεπαμε εμεις τον αγωνα της Εθνικης μας
κι αυτος φανατικος ποδοσφαιροφιλος κοιταγε το πατωμα και μονο που δεν εκλαιγε
με την απλη και μονο υποψια καρκινου κι εχοντας ζησει απο κοντα
την δικη μας διπλη περιπετεια...








ΥΓ
Καλα καταλαβατε περναω μια φαση μιζεριασματος που ολα μου φταινε... :(

no_logo
14-07-08, 09:29
λογικό είναι 9 στους 10 χειρουργημένους στο πνεύμονα δεν τα καταφέρνουν. Από τους χειρότερους καρκίνους από πλευρά πρόγνωσης
Επειδή οι χειρουργοί είναι μλκες και ΔΕΝ λένε στους χειρουργημένους ασθενείς για ογκολόγο και χημειοθεραπείες, ούτε για την προληπτική μετά την εγχείρηση. Κάντε τον κόπο εσείς να το υπενθυμίσετε στους δικούς του

Zooula
15-07-08, 16:36
Manoulamou, σ' ευχαριστώ. Αύριο ο μπαμπάς θα κάνει την πρώτη χημειοθεραπεία και μας ζήτησε συγγνωμη που θα αναγκαστούμε λέει να τον δούμε σε αυτή την κατάσταση. Θα μπαίνει στην Κεντρική Κλινική κάθεσ δεκαπέντε μέρες για δύο 24ωρα. Η γιατρός στο Αττικό μας είπε ότι η χημειοθεραπεία που κάνουν στην Κεντρική Κλινική έχει λιγότερες παρενέργειες από την άλλη στο Αττικό. Τουλάχιστον να πάει καλά. Δεν έχω ιδέα τι φάρματο θα του χορηγηθεί. Προσεύχομαι στο Θεό να πάνε όλα καλά.

........Auto merged post: Zooula πρόσθεσε 8 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μια και το ανέφερες για μένα η χειρότερη ευχή ήταν το περαστικά μια και στην δική μας περίπτωση περαστικά= ένας μόνο οριζόντιος τρόπος. Μου άναβαν τα λαμπάκια όταν το έλεγαν[/QUOTE]


:down: Το σπίτι μας έχει γίνει, καφετέρεια, αναψυκτήριο και μεζεδοπωλείο ταυτόχρονα. Έρχονται "κάποιοι" και απρόσκλητοι τις περισσότερες φορές, να πιουν το καφεδάκι τους και να κάνουν παρέα στη μαμά. Τη μαμά τη ρώτησαν; Όχι ότι παραπονιέται, αλλά και λίγη διακριτικότητα δεν βλάπτει. Πάρε ρε φίλε, θείε, γείτονα ένα τηλέφωνο πριν. Μπορεί να μην είναι καλά και να μη θέλει επισκέψεις. Εχθές γύρισε ο μπαμπάς από τη δουλειά και είχαμε κόσμο. "Γιώτα δεν μπορω να φάω μπροστά τους" είπε. Του έβαλε να φάει μαζί με την αδελφή μου και τη ντεπόταν κι εκείνη. "Ελα ρε μπαμπά" του λέει εκείνη. Τελικά έφαγε, μόλις όμως ήπιε νερό, τα πράγματα έγιναν χάλια... και τα πλακάκια το ίδιο. Δεν μας άφησε να μαζέψουμε εμείς. Μάζεψε μόνος του και έβαλε τα κλάματα. Οι θείοι στη αυλή μιλούσαν για τη ζέστη...
Αν υπάρχει Θεός, ελπίζω να τον βοηθήσει...:worthy:

Zer0c00L
15-07-08, 16:37
manoulamou και λοιπα μελη του ADSLGR.com

Εύχομαι καλό κουράγιο και θάρρος σε οσους αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας.

Προσωπικά πιστευω οτι θελει πολυ μεγαλη ψυχικη δυναμη και θαρρος για να αντεξεις καποια πραγματα (εκει πιστευω οτι μαλλον εχω χασει εγω αρκετη δυναμη πλεον γιατι με ολα αυτα που μου εχουν συμβει δεν εχω αλλα αποθεματα.)

Εχω χασει τον πατερα μου απο καρκινο του πνευμονα σε ηλικια 56 χρονων (2000) αυτο ηταν το πρωτο ΣΟΚ για μενα (ξαφνικα εγινα ο αντρας της οικογενειας που θα επρεπε να τρεξω για τα παντα και οπως ηταν φυσικο εχασα τον κοσμο κατω απο τα ποδια μου)διοτι ελειπα σε ταξιδι για την δουλεια μου και ειχα συνηθισει μαζι του να μιλαω στο τηλεφωνο καθε μερα οταν δεν με πηρε καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα και επικοινωνησα με την μητερα μου οπου μου ειπε τι εχει συμβει και τοτε απο θεσσαλονικη αθηνα το εκανα σε χρονο ρεκορ και δεν με ενοιαζε τιποτα ουτε καν η ζωη μου το μονο που με ενοιαζε ηταν να ειμαι εκει διπλα του σε οτι συμβει.

το δευτερο ΣΟΚ ηταν με την γιαγια μου (μητερα της μητερας μου) απο καρδια σε ηλικια 75 χρονων (2003) παλι ελειπα ταξιδι (θεσσαλονικη) και οταν το εμαθα παλι εκανα τα ιδια.

γενικα απο το 2000 εως και σημερα δυστυχως ολο δυσαρεστα γεγονοτα γινονται σε οικογενειακο/φιλικο περιβαλλον και μερικα απο αυτα πολυ τραγικα δυστυχως.

Το πιο πρόσφατο ΣΟΚ (2008), είχα μια παρόμοια εμπειρία με συγγενικό μου πρόσωπο (πρωτη ξαδερφη), που χτυπήθηκε από σοβαρή ασθένεια (λευχαιμία) και χρειάστηκε να κάνει μεταμοσχευση νωτιαιου μυελου (το πηρε απο την αδερφη της το μοσχευμα) και απο μενα και την μητερα μου που εχουμε -0 αιμα δωσαμε αιμοπεταλια και αιμα.
Περάσαμε μια ατελειωτη αγωνία, εκείνη κι εμείς οι κοντινοί της άνθρωποι, αλλά όλα πήγαν καλά και ελπίζουμε το κακό να μην επιστρέψει και να σταματησει επιτελους να εχουμε μονο χαρα πλεον αρκετα δυσαρεστα εχουν συμβει.

το ζητημα για μενα (που πλεον δεν το εχω) ειναι να σκεφτεσαι θετικα και να εχεις την ψυχικη δυναμη να δινεις κουραγιο σε αυτον που υποφερει.

manoulamou
15-07-08, 16:49
Zooula μου για ο,τι θες μην διστασεις για λεπτομερειες, πληροφοριες,
εστω και απλη κουβεντουλα ΚΑΙ με pms...:)
Δεν υπαρχει χειροτερη "συμπαρασταση" απ τον ορυμαγδο των καθε λογης τηλεφωνηματων
και επισκεψεων τις πιο ακαταλληλες ωρες και ιδιως τις πρωτες μερες
μετα το χειρουργειο και την επιστροφη στο σπιτι.
Εαν μπορουσα θα εβαζα φραγη εισερχομενων και θα χαλαγα το κουδουνι της εξωπορτας!!!:down:

Εχουν φτασει ηδη οι μεταστασεις του συζυγου μετα την αρχικη "παντοφλα" των 14 εκ στο συκωτι
που κατεληξε μη χειρουργησιμη, στους πνευμονες και τους σπονδυλους.
Αλλά κανουμε εντατικοτερη χημειοθεραπεια, σημερα του ειπαν να ξαναπαει
μονο για εναν ορό για τα κοκκαλα στις αρχες Αυγουστου...
Απο μονος του εχει καταλαβει τα χρονικα ορια που βαζουν οι γιατροι
ομως δεν το βαζει κατω ολο "θα το παλεψουμε" λεει, κανει ομως και σχεδια
για την περιπτωση που συμβει το μοιραιο απροσδοκητα, ενω εγω εξασκω το black humor
προσπαθωντας να του ανεβασω οσο γινεται την ψυχολογια!



Γυριζοντας απ το νοσοκομειο γιναμε φλαμπε στην Κηφισιας σχεδον μια ωρα,
πού πηγαιναν ολοι καταμεσημερο: στις βορειο-ανατολικες παραλιες για ... μπανιο;

no_logo
15-07-08, 23:59
manoulamou, zooula βάλτε όριο στις επισκέψεις

Όποιος σας παρεξηγήσει δεν του αξίζει να είναι συγγενής ή φίλος αφού δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα

Xguru
16-07-08, 00:09
Γυριζοντας απ το νοσοκομειο γιναμε φλαμπε στην Κηφισιας σχεδον μια ωρα,
πού πηγαιναν ολοι καταμεσημερο: στις βορειο-ανατολικες παραλιες για ... μπανιο;

1η μέρα εκπτώσεων μανούλα μου, εγώ είχα πάει χωρίς να έχω συνειδητοποιήσει τί μέρα είναι στο mall για χαλαρή βολτούλα, έ μόνο χαλαρή δεν ήταν :p

Γενικά κι εγώ συμφωνώ Zer0c00L θετική σκέψη και όσο μπορούμε, μέχρι να μας πάρει και μας σηκώσει πρέπει να περνάμε καλά όσο τουλάχιστον μπορούμε. Και πάντα όλο και κάτι υπάρχει για να σε κάνει να χαίρεσαι και στα δύσκολα πρέπει να επικεντρωνόμαστε περισσότερο σε αυτό.

Zer0c00L
16-07-08, 10:02
οσο μπορεις ομως φιλε μου διοτι οπως θα ειδες τι μου εχει συμβει στην ζωη καποτε οι φιλοι ελεγαν οτι ειμαι απο "ατσαλι" (γιατι ειμαι κλειστος χαρακτηρας δεν εκδηλωνομαι ευκολα) τωρα ξερεις τι λεω οτι ειμαι "λαμαρινα" (με το παραμικρο ασχημο που θα συμβει ξεσπαω σε λυγμους) δεν εχω αλλα αποθεματα θετικης ενεργειας και ψυχικης δυναμης εχουν εξαντληθει με τα τοσα που εχουν γινει αφου εχω αρχισει να αναρωτιεμαι το γιατι να περνουν τοσα οι "καλοι ανθρωποι" ενω οι "κακοι ανθρωποι" να μην παθαινουν τιποτα στην ζωη τους γιατι να ειναι δηλαδη τοσο αδικη η ζωη.

και προσεξε με στα λεει ενας ανθρωπος ο οποιος σχεδον εχει χασει οτι το πιο πολυτιμο ειχε στην ζωη του

πατερα (56 χρονων) το 2000, γιαγια (75 χρονων το 2003) ,παππου (101 χρονων το 2003), γιαγια (85 χρονων το 1989) ,παππου (δεν τον γνωρισα ηταν στο εξωτερικο οπου εμαθα το 2003 οτι πεθανε) ,κολλητο φιλο (24) με τα αδερφια του (13 και 14 το 2005 σε τροχαιο)...και φυσικα δεν ξεχναω και τον πολυαγαπημενο του σκυλο (μετα απο 17 χρονια το 2007) μπορει για καποιους να ειναι λιγο εξτρεμε αλλα για μενα ηταν μελος της οικογενειας
και τωρα τελευταια αυτη η περιπετεια με την ξαδερφη μου που ελπιζω να ειναι και η τελευταια πλεον και να εχουμε ολο χαρες στην ζωη που μας εχει μεινει πλεον (που εχουμε την ιδια ηλικια) οπως θα καταλαβες η δοκιμασια σε μενα (απο δικη μου αποψη παντα ηταν σκληρη και ανελεητη)

πλεον την αγαπη μου την εχω δωσει στην μανουλα μου στα δυο τα σκυλια μου και σε οσους συγγενεις εχουν απομεινει και βεβαια ειμαι ο φυλακας αγγελος του μικρου αδερφου του φιλου μου.

manoulamou
16-07-08, 10:22
Πολυ μαυριλα και μαζεμενη σου επεσε Zer0c00L ...
Δυστυχως "το κακο σκυλι ψοφο δεν εχει" οπως λεει η παροιμια.
Το αγχος που διακατεχει συνηθως πιο πολυ τους υπευθυνους και συνειδητους
ανθρωπους, ειναι που καιει λαδια και φλατζες πιο γρηγορα ...
Γι αυτο ολοι και πιο πολλοι ακολουθουν το "ο,τι φαμε ο,τι πιουμε κι ο,τι αρπαξουμε"!!!
Ωρες ωρες τους ζηλευω, αλλά δεν μπορεις να γινεις εντελως γαϊδουρι εαν δεν το εχεις στο dna σου .

George978
16-07-08, 13:09
σημερα ξυπνησα και παω να πλυθω κοιταζω τη φατσα μου στο καθρεπτη και βλεπω μια τουφα απο τα μαλλια μου στο μεγεθος 2ευρου και λιγο μεγαλυτερο να λειπει...και τα μαλλια στο μαξιλαρι. :scared:

θα δειξουν οι εξετασεις...τα εκανα πανω μου ομως να λεω την αληθεια

δεν κανω πλακα

manoulamou
16-07-08, 13:13
Μην αγχωνεσαι τσαμπα, γιατι ετσι θα χασεις ακομη περισσοτερα!
Εξ αλλου υπαρχουν και οι ξυριστικες μηχανες, εμενα μου εκαναν ενα μαλλι ...
τυφλα να χει ο ΚΟΤΖΑΚ Γιαννακοπουλος ... :p

http://www.space-debris.com/spy_savalas_kojak.jpg

George978
16-07-08, 13:15
μα δεν ειμαι αγχωμενος ουτρε στρεσαρομαι αυτη τη περιοδο , αντε να εχω το αγχος που εχει ο καθενας μας στη προσωπικη ζωη του

manoulamou
16-07-08, 13:21
Με την ευκαιρια οποιος ξερει αξιοπιστη οικονομικη ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη για γρηγορη αποψιλωση
ας μου την συστησει γιατι βαρεθηκα να προσεχω μην κοπω
ιδιως στην βαθια κοιλαδα του σβερκου...
:nurse:

Zer0c00L
16-07-08, 18:15
Πολυ μαυριλα και μαζεμενη σου επεσε Zer0c00L ...
Δυστυχως "το κακο σκυλι ψοφο δεν εχει" οπως λεει η παροιμια.
Το αγχος που διακατεχει συνηθως πιο πολυ τους υπευθυνους και συνειδητους
ανθρωπους, ειναι που καιει λαδια και φλατζες πιο γρηγορα ...
Γι αυτο ολοι και πιο πολλοι ακολουθουν το "ο,τι φαμε ο,τι πιουμε κι ο,τι αρπαξουμε"!!!
Ωρες ωρες τους ζηλευω, αλλά δεν μπορεις να γινεις εντελως γαϊδουρι εαν δεν το εχεις στο dna σου .

και φαντασου manoulamou οτι επειδη εχω γεννηθει με φυσημα στην καρδια + αρρυθμια + ταχυκαρδια πρεπει συμφωνα με τον γιατρο να ειμαι γαιδουρι αλλα δεν μπορω γμτ οταν κατι δεν παει καλα με πιανει αγχος.

Xguru
16-07-08, 19:24
Με την ευκαιρια οποιος ξερει αξιοπιστη οικονομικη ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη για γρηγορη αποψιλωση
ας μου την συστησει γιατι βαρεθηκα να προσεχω μην κοπω
ιδιως στην βαθια κοιλαδα του σβερκου...
:nurse:

Κοίτα κάτι σε wahl, αμερικάνικες, εκεί ξέρουν γιατί το benchmark είναι να κουρεύουν έγχρωμους που το μαλλί αρκετών είναι σαν μπατανόβουρτσα. Η δικιά μου μην τη ματιάσω είναι σκυλί. Νομίζω έχει βγάλει μικρές ξυριστικές, επίσης κάτι panasonic πρέπει να είναι ok. Γενικά κοίτα τα δοντάκια να είναι αλφαδιασμένα και επίσης ανάλογα με το πόσο κοντά θέλεις να είναι το "ξύρισμα" κοίτα τί απόσταση αφήνουν οι 2 σειρές των δοντιών της κατά μήκος.

Για το θέμα άγχος, είμαι υπέρ της επιστημονικότητας άποψης που λέει ότι "άμα το χει η κούτρα σου, θα αγχώνεσαι". Μπορείς να το περιορίσεις μέσα από την εμπειρίες σου αλλά γενικά κάποιοι γεννιούνται για να είναι χαλαροί.

Επίσης, είναι λίγο ρατσιστικό να λέμε ότι τα γαϊδούρια δεν έχουν άγχος. Πάνω κάτω όλοι ίδιοι είμαστε, απλά κάποιοι έχουν λίγο παραπάνω άγχος (έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που μόνο κακοί άνθρωποι και αδιάφοροι δεν είναι αλλά είναι γαλήνιοι και ηρεμότατοι).

lazar
16-07-08, 23:27
σημερα ξυπνησα και παω να πλυθω κοιταζω τη φατσα μου στο καθρεπτη και βλεπω μια τουφα απο τα μαλλια μου στο μεγεθος 2ευρου και λιγο μεγαλυτερο να λειπει...και τα μαλλια στο μαξιλαρι. :scared:

θα δειξουν οι εξετασεις...τα εκανα πανω μου ομως να λεω την αληθεια

δεν κανω πλακα

Αντρακλας είσαι ρε, μην φοβάσαι!

Δεν το ξέρεις οτι η τεστοστερόνη προκαλεί φαλάκρα; Στα σοβαρά.

A_gamer
16-07-08, 23:45
Αντρακλας είσαι ρε, μην φοβάσαι!

Δεν το ξέρεις οτι η τεστοστερόνη προκαλεί φαλάκρα; Στα σοβαρά.

Urban legend. ;) Η δεκτικότητα των τριχών στην τεστοστερόνη ίσως, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχει περισσότερη.

George978
17-07-08, 00:47
και προχθες ημουνα αντρακλας αλλα δε μου ειχανε πεσει :p
,

AUSTRA
24-07-08, 10:08
:hmm:λοιπον εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι το εξης:απλα προσευχησου στον Θεο τιποτα δεν ειναι αδυνατο για αυτον αρκει να του το ζητησεις και θα στο δωσει, πιστεψε με ειναι η μονη μας πραγματικη διαχρωνικη ελπιδα.Με αγαπη προς εσενα που σηκωνεις τον δικο σου σταυρο- να θυμασαι γλυκια μου οτι ποτε δεν μας δινετε μεγαλυτερος σταυρος απο αυτον που μπορουμε να σηκωσουμε!με αγαπη απο μια αγνωστη ταλαιπωρημενη υπαρξη οπως πολλες αλλες:hearts:

manoulamou
24-07-08, 17:43
@AUSTRA and ALL
να προσεχετε την υγεια σας
γιατι οποιος ειναι νεος ή/και υγιης σπανια την εκτιμα οσο πρεπει..
:nurse:
Μολις πριν μια ωρα γυρισαμε απ το νοσοκομειο καθως
ο αντρας μου ειχε ενα δυνατο σφιξιμο στο συκωτι και φοβηθηκε επειδη ειχε και αιμα στις κενωσεις...
Οσο για μενα μια βδομαδα μετα την χημειοθεραπεια ποναγε φοβερα το δεξι χερι ιδιως
κοντα στη φλεβα που μπηκαν οι οροι (τις εχω λιγες και αδυναμες)
Ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο ταλαιπωρια λογω των φαρμακιων απλα!

Ουτε να γραψω μηνυματα πολλα μπορω, μια ενημερωση συντομη
να μην ανησυχησουν καποιοι ... ::COOL:


ΥΓ
παρακαλω επικοινωνειτε μεσω Visitor messages στο profile
και οχι pms
γιατι δεν εσβησα τα προσφατα και ξεχειλησε παλι το ταχυδρομειο:redface:

Zer0c00L
24-07-08, 23:22
@AUSTRA and ALL
να προσεχετε την υγεια σας
γιατι οποιος ειναι νεος ή/και υγιης σπανια την εκτιμα οσο πρεπει..
:nurse:
Μολις πριν μια ωρα γυρισαμε απ το νοσοκομειο καθως
ο αντρας μου ειχε ενα δυνατο σφιξιμο στο συκωτι και φοβηθηκε επειδη ειχε και αιμα στις κενωσεις...
Οσο για μενα μια βδομαδα μετα την χημειοθεραπεια ποναγε φοβερα το δεξι χερι ιδιως
κοντα στη φλεβα που μπηκαν οι οροι (τις εχω λιγες και αδυναμες)
Ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο ταλαιπωρια λογω των φαρμακιων απλα!

Ουτε να γραψω μηνυματα πολλα μπορω, μια ενημερωση συντομη
να μην ανησυχησουν καποιοι ... ::COOL:


ΥΓ
παρακαλω επικοινωνειτε μεσω Visitor messages στο profile
και οχι pms
γιατι δεν εσβησα τα προσφατα και ξεχειλησε παλι το ταχυδρομειο:redface:

σωστη σε βρισκω στο σχολιο σου πανω πανω.

οσο για τα αλλα που λες σου ευχομαι τα καλυτερα manoulamou σε εσενα και στον αντρα σου να το ξεπερασετε οσο ειναι δυνατον.

Υ.Σ πως τα καταφερες και το γεμισες.

πλακα κανω (εγω τα διαγραφω μολις περασει μηνας και εχω το κεφαλι μου ησυχο).

nikosl
25-07-08, 04:22
Για κλωτσιές είμαστε μωρέ, τόσα χρόνια και δεν καταφέραμε να βρούμε φάρμακο για την παλιοαρρώστια.:evil:

Zer0c00L
25-07-08, 11:52
Για κλωτσιές είμαστε μωρέ, τόσα χρόνια και δεν καταφέραμε να βρούμε φάρμακο για την παλιοαρρώστια.:evil:

θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου για αυτο.

εχω χασει τον πατερα μου απο την κωλοαρρωστια αλλα δεν πιστευω οτι δεν υπαρχει θεραπεια (γιατι πως τωρα βγαινουν στην φορα λιγο λιγο φαρμακα για καποιου ειδων καρκινου).

μαλλον καποιους/ες δεν τους συμφερει αυτη η κατασταση για αυτο δεν βγαινει η θεραπεια.

απο τον πατερα μου ξερεις τι οικονομησε το νοσοκομειο απο την επεμβαση , χημειοθεραπειες , ακτινοβολιες κτλ (εβγαλε τα χρηματα για καινουργια πτερυγα)

θα μου πεις πατερας σου ειναι ναι και θα εδινα ολα τα χρηματα του κοσμου αν μπορουσα να τον εχω εν ζωη και να μην ταλαιπωρειτε απο την αρρωστια.

guzel
25-07-08, 12:28
θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου για αυτο.

εχω χασει τον πατερα μου απο την κωλοαρρωστια αλλα δεν πιστευω οτι δεν υπαρχει θεραπεια (γιατι πως τωρα βγαινουν στην φορα λιγο λιγο φαρμακα για καποιου ειδων καρκινου).

μαλλον καποιους/ες δεν τους συμφερει αυτη η κατασταση για αυτο δεν βγαινει η θεραπεια.

απο τον πατερα μου ξερεις τι οικονομησε το νοσοκομειο απο την επεμβαση , χημειοθεραπειες , ακτινοβολιες κτλ (εβγαλε τα χρηματα για καινουργια πτερυγα)

θα μου πεις πατερας σου ειναι ναι και θα εδινα ολα τα χρηματα του κοσμου αν μπορουσα να τον εχω εν ζωη και να μην ταλαιπωρειτε απο την αρρωστια.

ας βγαλουν τοτε φαρμακο και ας κανει οσο μια πτερυγα ,

manoulamou σου ευχομαι οτι καλυτερο..

kage
10-08-08, 06:30
κωλοαρρωστια...τιποτα αλλο μονο αυτο φτανει.

η καταντια του ιατρικου συστηματος δεν περιγραφεται.
εξοδα υπερογκα,λογο εξετασεων σε ιδιωτικα γιατι το δημοσιο )*)(*#& .Δεν θελω να φανταστω πως τα βγαζουν περα φτωχες οικογενειες...
σε αυτες τις περιπτωσεις μακαρι να χουν ολοι καλο ταμειο ή ιδιωτικη ασφαλιση-καλη- γιατι ακομη κ οι επισκεψεις σε δημοσια νοσοκομεια που θα συναντησεις αλλα 100ατομα με παρομοια προβληματα, σε ριχνουν ψυχολογικα...

@george978...κοιταξε το...μπορει να ειναι απο ελλειψη σιδηρου αλλα κ απο οτιδηποτε αλλο...
κανε αρχικα μια αιματολογικη

manoulamou
11-08-08, 10:21
Μπααα ουτε οι ιδιωτικες σε αναλαμβανουνε εφ οσον εχει φανει κατι στις εξετασεις
που κανεις πριν ασφαλιστεις!
Για μετα δεν ξερω τι και εαν καλυπτουν και οπωσδηποτε κατω των 60 ετων εννοειται.
Μονο το (καλοήοχι) ταμειο ή/και μεγαλη περιουσια σε σωζει...
Οπως και ναχει δεν παυει να ειναι μεγαλος αγωνας και αγωνια
απο μονη της αυτη η ασθενεια!
Αρκει το παραμικρο να σε ριξει ψυχολογικα και αυτο ειναι βασικο μειον.

konenas
11-09-08, 07:07
θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου για αυτο.

εχω χασει τον πατερα μου απο την κωλοαρρωστια αλλα δεν πιστευω οτι δεν υπαρχει θεραπεια (γιατι πως τωρα βγαινουν στην φορα λιγο λιγο φαρμακα για καποιου ειδων καρκινου).

μαλλον καποιους/ες δεν τους συμφερει αυτη η κατασταση για αυτο δεν βγαινει η θεραπεια.

απο τον πατερα μου ξερεις τι οικονομησε το νοσοκομειο απο την επεμβαση , χημειοθεραπειες , ακτινοβολιες κτλ (εβγαλε τα χρηματα για καινουργια πτερυγα)

θα μου πεις πατερας σου ειναι ναι και θα εδινα ολα τα χρηματα του κοσμου αν μπορουσα να τον εχω εν ζωη και να μην ταλαιπωρειτε απο την αρρωστια.

Ο καρκίνος είναι όπως η ζωή.
Μοναδικός σε κάθε έναν.
Φάρμακο δεν θα βρούνε.
Μόνο αν αλλάξει η δυτική ιατρική και γίνει ανθρωποκεντρική.
Προσανατολίζονται προς τα εκεί, αλλά έχουν δρόμο ακόμα.

giannhs1984
11-09-08, 10:50
αμα βρεθει τωρα μια λυση πειραματικη
(να ξερεις πως οντως υπαρχει τοτε...οι της κυβερνησης στα βιολογικα οπλα εχουν για καθε ασθενεια αντιδοτο..μα για καθε..για να μην μιλησω για το ελλαδισταν και το ε.κ.βχπ )

harris
25-10-08, 03:36
Στις 23:15 απόψε χτύπησε το τηλέφωνο... ήταν η μάνα μου για μου φέρει τα μαντάτα: μπήκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο με αναπνευστική ανεπάρκεια παιδικός τους φίλος αδερφός που εδώ και λίγους μήνες, από τον Μάιο, διαγνώστηκε με καρκίνο στους πνεύμονες. Έφτασα στο νοσοκομείο στις 23:35. Ήταν άσχημα. Δεν χρειαζόταν η γιατρός για να μας πει πως είναι θέμα ωρών, λιγότερων των 24άρων... Έφυγα στις 02:35 αφού η γιατρός μας επιβεβαίωσε πως ήταν άσχημα αλλά τουλάχιστον σταθερά. Ήρθα στις 02:55, έβαλα ένα τσίπουρο και άναψα ένα τσιγάρο να ηρεμήσω από αυτά που έζησα... πριν καλά καλά καθήσω, στις 03:02 χτύπησε το τηλέφωνο... ήταν ο πατέρας μου για να μου πει πως ο Γιώργος κατέληξε στις 02:55... If I could turn back time...

Ήταν απλά ένας υπέροχος άνθρωπος... που μας άφησε νωρίς... στα 66 του...

no_logo
25-10-08, 05:02
Αν για τον περίγυρο του, η ιστορία του γίνει μάθημα τότε το τέλος του δεν θα είναι άσκοπο.
Κόψτε το τσιγάρο:closed:

konenas
25-10-08, 07:37
Αν για τον περίγυρο του, η ιστορία του γίνει μάθημα τότε το τέλος του δεν θα είναι άσκοπο.
Κόψτε το τσιγάρο:closed:

Συμφωνώ 100%.
Εγώ έχω τη γιαγιά μου στο νοσοκομείο τα τελευταία 10 χρόνια μπαινοβγαίνει από το αναπνευστικό της. Χωρίς πρόσθετο οξυγόνο δεν ζει.
Παρόλα αυτά καπνίζει 2-3 τσιγάρα την ημέρα.
Δεν «ακούει».

Κονταξάκης
25-10-08, 09:32
Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή του!!!
Κουράγιο στους δικούς του που αυτή τη στιγμή περνάνε δύσκολα....
Μόνο αυτό έχω να πω :sorry::sorry:

kx5
25-10-08, 12:02
Κωλοαρρώστια. Τα έζησα με τους δικούς μου όταν ήμουν 18 χρονών. Η ταλαιπωρία σε κουράζει απίστευτα. Τα χρήματα που φεύγουν αμέτρητα...
Αλλά αν τα περάσεις όλα γίνεσαι πολύ πιο δυνατός (και κυνικός).
Η πιο σωστή κουβέντα που άκουσα προς το τέλος αυτής της περιπέτειας: Όταν βλέπεις τους Αγίους να μπλέκουν με αυτά, να ξέρεις ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα.

Από την άλλη το εθνικό σύστημα υγείας απαξιώνεται συνεχώς. Τις προάλλες πήγα τον αδελφό μου σε εφημερεύον νοσοκομείο με διάρρεια και εμετούς. Έκαναν 2.5 ώρες να τον δουν! Μετά άλλες 2 ώρες να γίνουν εξετάσεις (ακτινογραφία και αιματολογικές). Και ήταν 1:30 τα ξημερώματα με ελάχιστο κόσμο.

manoulamou δεν έχω κάτι να πω. Απλά κουράγιο.

manoulamou
21-12-08, 20:26
Μανα κουραγιο λεγεται ενα κλασικο αντιπολεμικο εργο του Bertolt Brecht ...
Αλλα αυτες τις ετσι κι αλλιως περιεργες μερες σταζει πικρα η καρδια μου
και δεν εχω κουραγιο ουτε καν ν απαντησω σ αυτους που μου ευχονται
Χρονια Πολλα και Καλες Γιορτες ...
Βλεπω τις διαφημισεις στην τηλεοραση και ιδιως τα πρωϊναδικα μες την καλη χαρα
και σκεφτομαι πώς ειμαστε πριν 2 χρονια και πώς τωρα!
Θελω να ελπισω και δεν τολμαω, θελω να παω για ψωνια και δεν εχω ορεξη
λεω να δω καμια κωμωδια, ν ακουσω λιγο ελληνικη μουσικη ουτε κι αυτο αντεχω.

30 Γεναρη αντι να φτιαχνουμε βασιλοπιτα και να χλαπακιαζουμε κουραμπιεδες, διπλες και μελομακαρονα
θα ειμαστε στο νοσοκομειο με τον αντρα μου να κανει την συνηθη
πρωτοποριακη θεραπεια με τις ασυνηθεις γνωστες στους γιατρους παρενεργειες
για να παει καλυτερα το 2009, μηπως σταματησουν εκει που βρισκονται οι μεταστασεις.
Το ψυχολογικο του ειναι μετριο, ενω λεει προς ολους πως το παλευει
το μονο που κανει ειναι να κλεινει ολων των ειδων τις εκκρεμοτητες
και εαν του φερεις αντιρρηση στο παραμικρο να γινεται εξαλλος...
Για την δικη μου παραλληλη περιπετεια ουτε λογος καθως φαινεται πως προς το παρον
η κατασταση ειναι απολυτα ελεγχομενη και εχει αρκετα καλες προοπτικες.
Παριστανω πως ειμαι καλα, ακομη κι αν η επισης συνεχιζομενη θεραπεια μου
μου σπαει τα νευρα με εξαψεις, ζαλαδες, πονοκεφαλους ή αλλες δυσλειτουργιες.
Ωρες ωρες μου ρχεται να τα βροντηξω ολα και να τον παρω μαζι μου ή εστω
να παω ακομη και μονη μου διακοπες στο εξωτερικο στις παλιες πρωτευουσες
της Κεντρικης Ευρωπης (αυστρο-ουγγαρο-πολωνια κλπ)
ή γιατι οχι στα ... highlands του Ταϋγετου στο χωριουδακι μου στη Μανη...

Αυτο ειναι που λεει η παροιμια "μη δωσεις στον ανθρωπο οσα μπορει ν αντεξει;;;"

@ ADSLgr.com All rights reserved.