PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυχολογικη υποστηριξη ... μοιραστειτε εμπειριες...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

manoulamou
19-11-07, 14:47
Ειπα να γραψω εδω τον πονο μου... :( Ξερω πως πολλοι περνούν ή εχουν περασει
το ιδιο δυσκολα με τετοιες ή περισσοτερο επωδυνες καταστασεις!
Κοντευω να τρελαθω αυτες τις τελευταιες μερες, δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου και τρωω με το ζορι!
Προεκυψε απο το πουθενα σχεδον, σοβαρο προβλημα υγειας που επηρεαζει ολη την οικογενεια:
Μπηκε ο αντρας μου στο Υγειας Μελαθρον (http://www.typet.gr/general.html) για εξετασεις σε βαθος
με σοβαρες υπονοιες για μεταστατικη νεοπλασια του παχεος εντερου.:scared:
Ακολουθει το ιστορικο, παρακαλω μην το διαβασετε καλυτεραΨαχνοταν χρονια για μια ξαφνικη πτωση της φεριτινης και του αιματοκριτη. Ειχε ξεκινησει με κολονοσκοπηση, γαστροσκοπηση κλπ κλπ Δεν ειχε βρεθει απολυτως τιποτε ανησυχητικο!
Υστερα απο ενα επεισοδιο που εμοιαζε πολυ με γαστρορραγια και επειδη ειχαν προηγηθει οι αλλες εξετασεις, εκανε διερευνηση του λεπτου εντερου με καψουλα/καμερα, παλι τιποτε...Του γραψε ο παθολογος καποιους δεικτες μεταξυ αλλων τον CEA (http://www.medterms.com/script/main/art.asp?articlekey=8715) που περυσι ηταν 2,2
και δυστυχως του βγηκε το εξωφρενικο αποτελεσμα 28.9, με οριο ανωτερο σε μη καπνιστη 2.5 και καπνιστη γυρω στο 5!
Συναγερμος, αμεση εισαγωγη και η πρωτη κολονοκοσπηση απλα δεν προχωρησε καν!:(Οχι πολυποδας :nono: μια τεραστια φλεγμονη, και ξεκινησαμε νεο γυρο αξονικες, σπινθηρογραφημα κλπ με καταληξη εκπεφρασμενη την εγχειρηση!
Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω ψυχολογικα, εχω κι εγω ενα χρονιο προβλημα MS, δεν θελω ηρεμιστικα κλπ
Αλλα πρεπει να σταθω ορθια ο,τι κι αν βγαλουν οι εξετασεις, ελπιζοντας στο καλυτερο,
απο δω και περα, οχι μονο για τον συζυγο, αλλα και για τα παιδια μας...
Τα ειπα και ξεσπασα, κλειδωστε το, εαν το κρινετε βαρυ ή πολυ προσωπικο σαν δεδομενο...:hmm:

Θα ηθελα ομως να μοιραστω τις εμπειριες καποιων, εστω και με pms!

Νικαετός
19-11-07, 15:45
Νίκη εύχομαι το καλύτερο. Συνήθως οι περιπτώσεις αυτές έχουν πολύ μεγάλα ποσοστά ίασης.
Πιστεύω και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

mach
19-11-07, 16:06
Υπομονή, να ευχηθώ και εγώ να πάνε όλα καλά και να έχεις σύντομα καλά νέα.

manoulamou
19-11-07, 16:09
Σας ευχαριστω πολυ Νικαετε και mach :) κι εγω θελω να εχω θετικη σταση
παρ ολο που απ ο,τι μου ειπε ο συζυγος βγηκαν οι εξετασεις αιματος και
ο δεικτης CEA ειναι τελικα οχι μονο σωστος αλλά σε μια βδομαδα
αυξηθηκε και πηγε απο 28.9 στο 29.2.:hmm:
Επειδη δεν ξερω ποια ειναι τα χειροτερα,(εχω ακουσει για colostomy/παραφυσει εδρες κλπ)
θελω να ελπιζω στην μικροτερη δυνατη ταλαιπωρια
και την μακροβιοτητα σε συνθηκες αξιοπρεπεις και ελαχιστα επωδυνες...

Θα ηθελα παντως οσοι εχουν μπει σε παρομοια "λουκια" να μοιραστουν τις εμπειριες τους...
Εχω βαρεθει ν ακουω απο παλια για ανιατες ή επαρατες και τετοια ταμπου!!!


traderman, BlindG THX

traderman
19-11-07, 16:12
να σου ευχηθω περαστικα.μην το βαζετε κατω.
πληροφοριακα μολις γυρισα απο τεστ κοπωσης(εκανα 3 μπαι-πας πριν 10 χρονια στα 42 μου).
η ψυχολογικη συμπαρασταση στην περιπτωση σας ειναι πολυ βασικος παραγοντας

BlindG
19-11-07, 16:26
manoulamas, σου εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά. Λίγη υπομονή μόνο και να φροντίζεις τον εαυτό σου. Δεν είναι σωστό να βγεί σιδερένιος και να τρέχει μετά για 'σένα ;)

manoulamou
19-11-07, 16:40
manoulamas, σου εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά. Λίγη υπομονή μόνο και να φροντίζεις τον εαυτό σου. Δεν είναι σωστό να βγεί σιδερένιος και να τρέχει μετά για 'σένα ;)

Ευχαριστω, μακαρι να βγει σιδερενιος και ας (συνεχισει να) τρεχει και για μενα:)...



Αν και το ξέρω οτι είναι δύσκολο να το πιστέψεις,όπως κ εγω αλλά και μόνο με την θετική σκέψη και καλή ψυχολογία έχουν θεραπεφτεί άνθρωποι...!

Τουλάχιστον δεν έχετε να χάσετε τίποτα,ενώ με την κακή μάλλον χειρότερα θα πάνε τα πράγματα...

Καλη δύναμη.

kapodistrias το ξερω και προσπαθω, για να ανεβαινει και η δικη του ψυχολογια!

kapodistrias
19-11-07, 17:13
Αν και το ξέρω οτι είναι δύσκολο να το πιστέψεις,όπως κ εγω αλλά και μόνο με την θετική σκέψη και καλή ψυχολογία έχουν θεραπευτεί άνθρωποι...!

Τουλάχιστον δεν έχετε να χάσετε τίποτα,ενώ με την κακή μάλλον χειρότερα θα πάνε τα πράγματα...

Καλη δύναμη.

The_StarGazer
19-11-07, 22:54
Το ιδιο με τον kapodistrias θα πω και εγω. Χρειαζεται πολυ δυναμη και ελπιδα.
Το ξερω και 'γω οτι ειναι πολυ δυσκολο αλλα....

Αφιερωμενο ενα refrain απο ενα παλιο κομματι.

[...]
But sometimes when its light
And you can't see
Sometimes when this world
Just seems to be so cold
Sometimes when you're lost at sea
Drowning in your pain
Sometimes the sun shines through the rain
[...]

zaranero
20-11-07, 00:49
Ναι εχω μπει σε λουκια απο πολυ νεος...αλλα εγω και οχι ενα αγαπημενο μου προσωπο (και αυτοι που με αγαπανε για μενα)- ευχομαι το καλυτερο manoulamou.

megahead13
20-11-07, 00:51
Μανούλα σου εύχομαι τα καλύτερα! :clap: Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί κι εγώ πρόσφατα είχα μια περιπέτεια με τα μάτια μου. Μάλιστα το πρόβλημα συνέβει λίγες μέρες πριν έρθω στα Highlands, οπότε καταλαβαίνεις... Ψυχολογικά είχα αρχίσει να τα παίζω! Τώρα είμαι απείρως καλύτερα, αν και ακόμα ψιλοζορίζομαι... Να αφιερώσω κι εγώ αυτούς τους λίγους στίχους από το αγαπημένο μου τραγούδι, που με συνοδεύει πάντα στα δύσκολα:

[...]
Making a curve or taking the strain
On the decline, or ut on the wain
Oh everybody breaks down sooner or later
We'll put it to rights, we'll square up and mend.
Back on your feet to take the next bend!
You weather every storm that's coming at you!
[...]

sdikr
20-11-07, 00:54
Αν είναι κάτι να γίνει θα γίνει, δεν υπάρχει κάτι να σε ετοιμάσει ψυχολογικά,
Οπώς και να έχει όμως όλα να πάνε καλά που θα πάνε, με τέτοια ψυχάρα διπλά του

rdaniel
20-11-07, 00:58
manoulamou, εύχομαι καλό κουράγιο και θάρρος, όλα να πάνε καλά. Πρόσφατα, είχα μια παρόμοια εμπειρία με συγγενικό μου πρόσωπο, που χτυπήθηκε από σοβαρή ασθένεια και χρειάστηκε να κάνει εγχείρηση. Περάσαμε αγωνία, εκείνος κι εμείς οι κοντινοί του άνθρωποι, αλλά όλα πήγαν καλά και ελπίζουμε το κακό να μην επιστρέψει.

Προσπαθούσαμε να είμαστε θετικοί, υποστηρίζωντας ο ένας τον άλλον και αντιμετωπίζωντας τα πράγματα όσο μπορούσαμε πιο φυσιολογικά, όχι σαν κάτι έκτακτο και καταστροφικό. Και όταν μιλούσαμε για αυτό, προσπαθούσαμε να το βλέπουμε "ψύχραιμα", να μην του δίνουμε περισσότερο βάρος από όσο είχε.

Υπομονή, και εύχομαι και πάλι τα καλύτερα.

Cafeeine
20-11-07, 01:13
Manoulamou, κουράγιο και θετικές σκέψεις. Η αισιοδοξία σε προβλήματα υγείας μερικές φορές φαίνεται αδύνατη, αλλά πιστεύω οτι είναι μονοδρομος. Οσο μπορεις μείνε δυνατή για σένα και για αυτόν.

Πριν απο μερικά χρόνια έτυχε η μητέρα μου να έχει πάθει μετακίνηση/συνθλιψη σπονδύλου και να κινδυνέυε για πολύ καιρό να μείνει παράλυτη. Εκανε εγχείριση και τώρα είναι μια χαρά. Σου εύχομαι και σένα τα καλύτερα δυνατά νέα.

zouzouni
20-11-07, 01:32
Νίκη εύχομαι όλα να πάνε καλά, κουράγιο, υπομονή και ψυχραιμία πρωτίστως σε σένα αλλά και στον σύζυγο.
Εύχομαι το συντομότερο δυνατό να χορηγηθεί/ακολουθηθεί η καταλληλότερη αγωγή για την φλεγμονή με την λιγότερη δυνατό ταλαιπωρία για τον σύζυγο, και την ελαχιστότερη ψυχική φθορά για όλους σας.

Οι δείκτες μπορεί να δείχνουν κάποιες φορές τρελλούς αριθμούς, και τελικά αυτοί να είναι απλά αριθμοί και τίποτε παραπάνω - να το θυμάσαι αυτό. ;) Ειδικά σε καταστάσεις με φλεγμονές, και όταν υποχωρεί/θεραπεύεται η φλεγμονή να επιστρέφουν σε απολύτως φυσιολογικά επίπεδα.

Αν μπορέσω να βοηθήσω σε κάτι εννοείται φυσικά ότι μου το λες αμέσως.
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν (ούτε εσάς της οικογενείας, αλλά ούτε και το ιατρικό προσωπικό που τον παρακολουθεί), θέλω να πιστεύω ότι πριν προχωρήσετε σε οτιδήποτε έχετε ζητήσει και δεύτερη και τρίτη γνώμη ειδικευμένου ιατρού, ώστε να γνωρίζετε και τις όποιες άλλες δυνατές αγωγές μπορεί να υπάρχουν. Σχεδόν πάντα υπάρχουν διαφορετικές αγωγές, και κατά την γνώμη μου το ότι εντοπίστηκε επιτέλους που βρίσκεται το πρόβλημα είναι το ήμισυ της θεραπείας - τώρα μένει το πρακτικό σκέλος της, που εύχομαι να πάει καταπληκτικά καλά!

Προπάντων όμως...να σκέφτεστε θετικά και ότι όλα θα πάνε καλά!

nm96027
20-11-07, 01:38
Και τις δικές μου ευχες για το καλυτερο οσο πιο συντομα γίνεται.

Για τα υπολοιπα εχεις pm.

no_logo
20-11-07, 01:49
κουράγιο

πρέπει να δείξεις δύναμη, στο επόμενο διάστημα χρειάζεται καθαρό μυαλό μια και είναι πιθανόν να πρέπει να πάρετε καθοριστικές αποφάσεις.

1 Ρωτήστε τους γιατρούς αν χρειάζεται κάποια στιγμή για απόλυτη σιγουριά να κάνετε το pet/ct. Για την ώρα αν δεν κάνω λάθος το μηχάνημα το έχει το υγεία και πρόσφατα ο ευαγγελισμός. Έχει αποτελεσματικότητα στην ανεύρεση προβλημάτων πολύ μεγαλύτερη από την αξονική τομογραφία. Εμάς μας γλύτωσε από πνευμονεκτομή γιατί υπήρχαν ήδη μεταστάσεις σε άλλα σημεία που φάνηκαν μετά από 6 έως 10 μήνες στις αξονικές.

2 Αν υπάρχει όντως πρόβλημα που το απεύχομαι εμπιστευτείτε κάποιο μεγάλο εξειδικευμένο νοσοκομείο όπως τον Άγιο Σάββα και όχι μεμονωμένους ογκολόγους που υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια. Τέτοιες καταστάσεις επειδή έχουν επιπτώσεις συνολικά στον οργανισμό χρειάζονται γιατρούς όλων των ειδικοτήτων εξειδικευμένων σε αυτό το αντικείμενο.

3 Μην ξεχνάς πως ο καρκίνος δεν είναι μία ανίκητη αρρώστια Υπάρχουν καθημερινές εξελίξεις. Ειδικά ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι σε μεγάλο ποσοστό ιάσιμος. Ακόμα και στην χειρότερη περίπτωση ο ασθενής έχει μεγάλο ποσοστό επιβίωσης

chica_loca
20-11-07, 02:30
Manoulamou ευχομαι να πανε ολα καλα...
Σε τετοιες περιπτωσεις, απλα θετικη σκεψη και πιστη !!

Patentman
20-11-07, 02:32
Κουραγιο, υπομονη για το καλυτερο και πανω απο ολα δυναμη.

Δυναμη που δινει σε σενα και στους δικους σου ανθρωπους την σωστη ενεργεια ωστε να νιωσουν και εκεινη δυνατοι. Γιατι αυτο που μετραει ειναι να ζεις δυνατος οσο και αδυναμος να νιωθεις σωματικα.

Μην φοβασε, δεν ειναι η ζωη φοβια, ειναι θαρος. Ακριβως οπως οταν γεννιομαστε και αν και βαδιζουμε στα τυφλα εχουμε το θαρος να αντιμετωπισουμε τα παντα.

Το καθαρο μυαλο που αναφερθηκε θα σε βοηθησει να εισαι εκει που πρεπει και οταν πρεπει.
Θα μπορουσε να πει κανεις οτι θα πρεπει να φερεσε ψυχρα, αλλά δεν ειναι ετσι, πρεπει να σκεφτεσε με την λογικη και οχι με το συναισθημα.

flamelab
20-11-07, 02:34
Γραφω και εδώ manoulamou ;)
Να μην ξεχνάς να τον υποστηρίζεις τα μεγιστα !

megahead13
20-11-07, 02:42
Μην ξεχνάς πως ο καρκίνος δεν είναι μία ανίκητη αρρώστια Υπάρχουν καθημερινές εξελίξεις. Ειδικά ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι σε μεγάλο ποσοστό ιάσιμος. Ακόμα και στην χειρότερη περίπτωση ο ασθενής έχει μεγάλο ποσοστό επιβίωσης
Πολύ σωστά!!! Χαρακτηριστική περίπτωση γειτόνισσάς μου που είχε πρόβλημα στο παχύ έντερο και σήμερα είναι απολύτως καλά :)

telumentil
20-11-07, 08:27
Κουράγια manoulamou σε όλη την οικογένεια. Μακάρι όλα να πάνε καλά.

manoulamou
20-11-07, 09:26
Σας ευχαριστω ολους για το κουραγιο, τις συμβουλες αλλά
και τα ασματα που αφιερωνετε, τοσο δημοσιως οσο και ιδιωτικα.
Το μονο σιγουρα θετικο μεχρι τωρα ειναι οτι το δικο μας Ταμειο (τυπετ) ειναι υγιες
και παρεχει ολα οσα μας χρειαζονται αμεσως και σχεδον χωρις κανενα εξοδο!
Τα δυσκολα αρχιζουν ακριβως επειδη ειμαστε σε μια εξοπλισμενη μεν αλλά ουσιαστικα ιδιωτικη κλινικη
και ηδη ο γιατρος που τον παρακολουθει εχει αποφασισει για χειρουργειο στο ορατο διαστημα.
Εμεις θα προτιμουσαμε ενα μεγαλο οργανωμενο δημοσιο και ει δυνατον εξειδικευμενο Νοσοκομειο...
Δεν ξερω τα "διαδικαστικα" παιζονται περιεργες καταστασεις και χρειαζομαι γνώστες του χωρου.
Τελος παντων ας βγουν ολες οι εξετασεις και θα δουμε για δευτερες και τριτες γνωμες...

manoulamou
22-11-07, 08:32
Μετα απο μερες αγωνιας, ειχαμε ενα σχετικα ευχαριστο νεο χτες: Βγηκαν οι αξονικες ανω και κατω κοιλιας
καθαρες, ενδειξη οτι ισως δεν εχουν γινει εκτος εντερου μεταστασεις, μονο καλο σε περιπτωση κακοηθειας.
Χτες καναμε το ακρως ραδιενεργο σπινθηρογραφημα/scanning οστων για
να καταλαβετε οι συνοδοι ηταν σε μεγαλη αποσταση εντος ξεχωριστου χωρου αναμονης...
Και αυριο γινεται μαγνητικη τομογραφια ηπατος.

Αυτα ολα βεβαια σχεδον ανεξοδα μεσα σε μια βδομαδα, που σημαινει γρηγοροτερη εγχειρηση
και εναρξη θεραπειων, αρα ευνοϊκοτερη προοπτικη στην εξελιξη του ασθενους.
Εαν δεν ειχαμε ομως το "ευγενες" ταμειο σαν "προνομιουχοι - ρετιρεδες"
θα τραβιομαστε για βδομαδες και μηνες με γιατρους, παραπομπες, επιτροπες και
στην καλυτερη να διναμε τα μαλιοκεφαλα μας στα ιδιωτικα εξεταστικα κεντρα.

Αντι λοιπον οι ανεγκεφαλοι γαρτογιακαδες να κοιτανε να βελτιωσουν τους ελεγκτικους μηχανισμους
εισπραξης εισφορων και την ποιοτητα παροχης υπηρεσιων στα μεγαλα δημοσια ταμεια,
σκεφτονται να καταργησουν την ελαχιστη ελπιδα σε καλυτερη περιθαλψη και αξιοπρεπη ζωη,
σε καποιους που ηδη την εχουν! Ισοπεδωση προς τα κατω ολων... Δεν θα λυθουν, αντιθετα θα επιδεινωθουν
ραγδαια τα προβληματα σε ΙΚΑ, ΤΑΥ, ΤΑΕ κλπ ενοποιωντας τα με/ καταργωντας τα δηθεν ευγενη...

k_koulos
22-11-07, 09:19
τι να πώ, περαστικά και κουράγιο. Πέρασα τα ίδια με τον πατέρα μου πριν απο 2 μήνες, και είναι μανίκι η υπόθεση, την μια στιγμή χάλια, την άλλη βγαίνουν οι εξετάσεις καλύτερα, μετά κάτι άλλο σε ξαναστέλνει.....

ευτηχώς έχεις την οικογένεια σου να σε στηρίζει, σημαντικό, και έχεις και ένα ταμείο , αρκετά σημαντικό επίσης.

εγώ θυμάμαι την αγωνία μας [τελικά όλα πάνε καλά], και θέλω μόνο να σου πώ κουράγιο.

δεν σου λέω για θρησκείες γιατι δεν θυμάμαι ποιά είναι η άποψη σου στο θέμα, αλλά αν πιστεύεις τώρα είναι η ώρα να κάνεις καμιά ευχή παραπάνω

στο θέμα με τα ταμεία που θίγεις, ας γίνει καλά ο άνθρωπος και μετά συζητάμε το γιατί διαφωνώ με την άποψη σου, τώρα που είσαι φορτισμένη δεν νομίζω οτι θα οδηγήσει κάπου η κουβέντα

manoulamou
22-11-07, 13:00
Τα μεχρις στιγμης νεωτερα:
Παμε ολοταχως μεσα στην επομενη εβδομαδα χειρουργειο
με αφαιρεση 1/4 ==> 1/3 του παχεος εντερου και ο,τι ηθελε προκυψει!
Αντε να δουμε τι θα βρουν εκει κι ελπιζω να μην χρειαστουμε αιμοδοτες...:hmm:
Βεβαια εχουμε μεγαλα σογια και φιλους απο συλλογους, σχολες κλπ

iloxos
22-11-07, 13:57
Κουράγιο και απο μένα,
Το ΤΥΠΕΤ έχει πολύ καλούς γιατρούς και πολύ καλό νοσοκομείο.
Σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι πιστεύω μια ανακοίνωση στο http://ete/ θα λύσει κάθε σου ανάγκη.
Περαστικά στο σύζυγο

manoulamou
22-11-07, 14:03
Σ ευχαριστω πολυ iloxos το link μαλλον θελει διορθωση;)
Καλα ετσι και μαθευτει πως ο Μητσαρας θελει αιμα για εγχειρηση
θα βαρεσει συναγερμος, μεχρι κι ο Παναγοπουλος ναι-ναι ο της ΓΣΕΕ μπορει να πλακωσει...

papakion
22-11-07, 14:47
manoulamou με λυπη διαβασα τα παραπανω (καθως εχω πολλές αντιστοιχες εμπειρίες - με συγγενικά πρόσωπα Α & Β βαθμού).
Ενα εχω μαθει μεσα απ'ολα αυτα. Κουράγιο, αισιοδοξία (πάντα) και χαμόγελο. Και εσυ και ο αντρας σου (κυρίως αυτός όσο μπορει). Ειναι σημαντικότερο πολλές φορές ενα χαμόγελο από ενα φάρμακο.

Καλη δυναμη σας ευχομαι και καλά αποτελέσματα.

iloxos
22-11-07, 16:24
Σ ευχαριστω πολυ iloxos το link μαλλον θελει διορθωση;)

Το λινκ είναι για το intranet. Ο σύζυγος ξέρει. Ότι θες βγάλτο εκεί

jefferson
22-11-07, 21:48
Δεν ξέρω τι να πω
Κουράγιο και ότι καλύτερο από εδώ και πέρα

maxcp
23-11-07, 01:15
manoulamou ευχομαι οτι καλυτερο!!!αν μπορουμε να βοηθησουμε κατι πες μας

harry79
24-11-07, 01:05
Από τη δική μου προσωπική εμπειρία καθώς έχω ασθενήσει μέχρι τώρα 2 φορές θα σου πω το εξής. Σε δύο πράγματα στηρίχθηκα. Το ένα ήταν η πίστη μου στο Θεό ο οποίος έμπρακτα με βοήθησε. Το άλλο ήταν το γέλιο. Ενδιεκτικά θα σου πω ότι κάθε μέρα δεν προλάβαινα να φάω στο νοσοκομείο και με το που έκανα τη χημειοθεραπεία έβγαζα το φαγητό όπως το είχα καταπιεί. Λοιπόν μια φορά από το γέλιο που είχα ρίξει με κάτι φίλους που με επισκέφθηκαν ούτε που κατάλαβα πότε έκανα τη χημειοθεραπεία.

Πάμε λίγο στα δικά σου τώρα:


Επειδη δεν ξερω ποια ειναι τα χειροτερα,(εχω ακουσει για colostomy/παραφυσει εδρες κλπ)
θελω να ελπιζω στην μικροτερη δυνατη ταλαιπωρια
και την μακροβιοτητα σε συνθηκες αξιοπρεπεις και ελαχιστα επωδυνες...

καταρχήν θα σου πω ένα γενικό κανόνα. Όλα είναι θέμα συνήθειας και το "ευτύχημα" είναι ότι συνηθίζεις... Πάντως η παραφύσει έδρα συνήθως είναι προσωρινή. Συνήθως, όχι πάντα όμως.

Τις εξετάσεις που κάνατε και τα βρήκατε όλα καθαρά. Ας τις δει κι ένας ακόμη. Δε βλάπτει. Καμιά φορά σκιούλες που κάποιος τις πέρασε στο ντούκου, αν τις είχε προσέξει θα είχε σωθεί κόσμος. Έχω ακούσει και δει πολλά και για αυτό στο λέω.

Και στην επέμβαση χρειάζεται πολλή πολλή πολλή προσοχή διότι αν δεν υπάρχουν μεταστάσεις τότε να μην αιμοραγίσει ο όγκος και φύγουν καρκινικά κύτταρα.

Έχω πάντως την αίσθηση ότι κι αν ακόμη επαληθευτεί το σενάριο ότι δεν έχει μεταστάσεις ο άνδρας σου, πως χημειοθεραπεία θα κάνει, έστω και προληπτικά. Για ακτινοβολίες δε ξέρω. Βλέπεις κι αυτές οι θεραπείες δεν είναι αθώες. Εγώ τη 2η περιπέτειά μου αν και σύντομη, στις ακτινοβολίες τη χρωστάω.

Πολλή προσοχή και ο ίδιος, μη ξεχνάς ότι ο καρκινοπαθής είναι σε ανοσοκαταστολή και επομένως πρέπει να αποφεύγει κλειστούς χώρους δίχως αερισμό, άτομα με κρύωμα κτλ κτλ. Ειδικά αν αρχίσει χημειοθεραπεία θα πρέπει να προσέξει περισσότερο.

Αν γνωρίζεις αγγλικά θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς μερικές ιστοσελίδες να ενημερωθείς όπως το cancersource.com, το onko-link, healthology και άλλα πολλά που ενδεικτικά θα σου πω ότι για 15 μέρες αποθήκευα, τύπωνα, έδενα και διάβασα όλη νύχτα. Βέβαια εγώ διάβασα κατόπιν εορτής αλλά βοηθήθηκα πολύ και ξέρω τι να περιμένω.

Hwoarang
24-11-07, 01:09
manoulamou σου εύχομαι το καλύτερο δυνατο αποτέλεσμα στις εξετάσεις και στην πορεία υγείας του συζύγου σου. Όλοι έχουμε περάσεις βαριές καταστάσεις με μέλη στην οικογένεια και ξέρουμε πόσο μεγάλο ψυχολογικό βάρος είναι αυτό. Κουράγιο και καλές σκέψεις είναι το μυστικό για να περάσουν όλες αυτές οι δύσκολες στιγμές όσο πιο ήρεμα γίνεται

Όλα θα πάνε καλά πάντως όπως γίνεται και στις ταινίες γιατι όπως σωστά λένε η ζωή είναι βγαλμένη απο τις ταινίες ;)

Καλο κουράγιο σου εύχομαι

manoulamou
24-11-07, 09:13
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους :) για τις ευχες και τις συμβουλες
δημοσια στο θεμα μου και ιδιωτικα με pms με βοηθησατε παρα πολυ μεχρι τωρα!
Ειδικα τα links που εδωσε ο harry79 :oneup:
θα τα ψαξω το Σ/Κ
γιατι απο Δευτερα ο συζυγος μπαινει χειρουργειο με ολα τα συν και τα πλην...

mistral
24-11-07, 15:22
Mια συμβουλή : στον άντρα σου να φέρνεσαι όπως ακριβώς φερνόσουν πριν ασθενήσει.Όχι υπερπροστατευτισμό, όχι συνεχή συγκατάβαση και προπάντων όχι θλιμμένο ύφος. Και να μαλώνετε και να διαφωνείτε και έντονα. Μην του δείξεις ποτέ ότι τον λυπάσαι ! Είναι ότι χειρότερο, σκοτώνει την ψυχική διάθεση ενός ασθενή και ιδιαίτερα άντρα το να τον λυπούνται και να του το δείχνουν. Και πολύ αγάπη (που σίγουρα δεν αναιρεί τα προηγούμενα). Και να θυμάσαι ότι η ζωή είναι μια εμπειρία που την ζούμε και όχι ένα πρόβλημα για να λύσουμε. Και ότι η ασθένεια είναι ένα μέρος της ζωής, ένα κομμάτι της, - δυσάρεστο, δυσβάστακτο πολλές φορές και επώδυνο - αλλά δεν είναι κάτι που πρέπει να απορρίψουμε αλλά να το αποδεχτούμε και να το ζήσουμε και να ζήσουμε και μαζί του εάν χρειαστεί και για όσο χρειαστεί. Δύναμη σου εύχομαι και αν καταφέρεις να βρείς και χαρά μέσα σε απ τις πίκρες τότε ακόμα καλύτερα. Η ζωή έχει άπειρες χαρές και μέσα στην ασθένεια. Πάντα στην διάθεσή σου. Υπομονές πολλές...

telumentil
24-11-07, 19:23
Θα συμφωνήσω με το mistral στα παραπάνω και εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν τη Δευτέρα.

AirWalker
25-11-07, 19:10
Μαζί σου είμαστε όλοι μας μανούλαμας!!!

Hengeo
26-11-07, 01:55
Τώρα το πρόσεξα αυτό..

Κατ'αρχήν έχω μείνει άφωνος από το κουράγιο σου να τα γράφεις όλα εδώ δημόσια. Αυτό και μόνο δείχνει πόση δύναμη έχεις, κάτι, που όπως είπαν και οι υπόλοιποι, είναι το σημαντικότερο σε αυτές της περιπτώσεις. Κουράγιο και να μην σε πάρει από κάτω, τώρα που χρειάζεται περισσότερο από ποτέ να είσαι καλά και δίπλα του. Έχω περάσει και εγώ τέτοια λούκια στην οικογένειά μου, και ξέρω πως είναι να βρίσκεσαι ξαφνικά σε μία τέτοια κατάσταση..

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά, και σύντομα όλα αυτά να είναι μία άσχημη ανάμνηση.

sdn
26-11-07, 04:13
Εύχομαι καλή δύναμη και όλα να πάνε καλά.

Διάβασα ότι αύριο μπαίνει χειρουργείο. Αν το είχα δει νωρίτερα θα έλεγα να τον δουν και άλλοι 10-15 γιατροί. Δεν τους εμπιστεύομαι. Καλύτερα να είσαι 100% σίγουροι όταν είναι κάτι σοβαρό.

Όπως και να έχει ελπίζω σύντομα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα νέα.

nm96027
26-11-07, 09:25
Καλη επιτυχια ευχομαι σήμερα!:oneup:
Να πανε ολα καλα!

opener
26-11-07, 09:40
Τωρα μολις το ειδα,
σου ευχομαι να πανε ολα καλα,
για τα υπολοιπα εχεις pm.

arrow
26-11-07, 13:42
θάρρος, υπομονή και χαμόγελο...

όπως λέει κι ο harry79 (που έχει περάσει κι ίδιος ουκ ολίγα) το γέλιο κάνει θαύματα...

προσπάθησε να μην δείχνεις την λύπη και την στεναχώρια σου... εκεί θα φανεί η δύναμη σου και θα μπορέσεις έτσι να βοηθήσεις τον άνθρωπο σου καλύτερα...

εύχομαι όλα να πάνε καλά σήμερα...

manoulamou
27-11-07, 18:23
Black humor mode on/Παιδάκια μου μεγαλα και μικρα θυμηθειτε το ανεκδοτο με το Μητσοτακη
"εαν παιζετε λοτο να σας πω 43 νουμερα"Black humor mode off

Χτες ο αντρας μου μπηκε χειρουργειο, ουσιαστικα τωρα με βλεπει το σπιτι μου...
Απομακρυνθηκε επιτυχως νεοπλασια κακοηθης εκτεταμενη χωρις κοντινες μεταστασεις!
ΟΜΩΣ υπαρχει μετρια νεοπλασια και στο ηπαρ σε θεση που μπορει να αφαιρεθει.
Παμε για χημειοεμβολισμο εντος μηνος και επομενο σταδιο ξανα χειρουργειο κοντα στο Πασχα.
Πιθανοτητες τελικες 25%, εαν κανουμε ολες τις θεραπειες στο σωστο χρονο!
Εμεις και ο μακαριωτατος παμε πακετο...
Τα παιδια το πηραν ψυχραιμα σχετικα, ο συζυγος εχει υποψιες βασιμες
αλλα του τα λεμε με μετρο ωστε να ξεπερασει το σοκ του πρωτου χειρουργειου.
Ελπιζουμε να ειναι τυχερος και να ζησει αξιοπρεπως αρκετα χρονια ακομη!

Deadpool80
27-11-07, 18:44
Manoulamou εύχομαι να έχουν τα πράγματα την καλύτερη δυνατή έκβαση. Τώρα θα πρέπει να στηρίζετε ο ένας τον άλλο γιατί είναι ανθρώπινο να λυγίζουμε κάποιες στιγμές σε τέτοιες καταστάσεις και φυσικά να προσφέρετε στον άντρα σου ποιότητα ζωής, που κανείς μας δεν την έχει πια και όλοι την ψάχνουμε. Δεν είναι τυχαίο που εδώ και καιρό ευχόμαστε μαζί με τα χρόνια πολλά και χρόνια καλά.

Και πάλι περαστικά και να είσαι δυνατή...

lou.nick
27-11-07, 19:00
Ωχουυυυ περαστικααααααααααα. Όλα θα πάνε καλά! Think Positive!:oneup:

CatMarg
27-11-07, 19:00
Black humor mode on/Παιδάκια μου μεγαλα και μικρα θυμηθειτε το ανεκδοτο με το Μητσοτακη
"εαν παιζετε λοτο να σας πω 43 νουμερα"Black humor mode off

Χτες ο αντρας μου μπηκε χειρουργειο, ουσιαστικα τωρα με βλεπει το σπιτι μου...
Απομακρυνθηκε επιτυχως νεοπλασια κακοηθης εκτεταμενη χωρις κοντινες μεταστασεις!
ΟΜΩΣ υπαρχει μετρια νεοπλασια και στο ηπαρ σε θεση που μπορει να αφαιρεθει.
Παμε για χημειοεμβολισμο εντος μηνος και επομενο σταδιο ξανα χειρουργειο κοντα στο Πασχα.
Πιθανοτητες τελικες 25%, εαν κανουμε ολες τις θεραπειες στο σωστο χρονο!
Εμεις και ο μακαριωτατος παμε πακετο...
Τα παιδια το πηραν ψυχραιμα σχετικα, ο συζυγος εχει υποψιες βασιμες
αλλα του τα λεμε με μετρο ωστε να ξεπερασει το σοκ του πρωτου χειρουργειου.
Ελπιζουμε να ειναι τυχερος και να ζησει αξιοπρεπως αρκετα χρονια ακομη!Ζητώ συγγνώμη που τώρα είδα το θέμα σου,όχι δλδ που θα μπορούσα να κάνω κάτι,αλλά για συμπαράσταση.Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά κ να το ξεπεράσετε σύντομα.Οτιδήποτε θελήσεις που να μπορώ να βοηθήσω,μην διστάσεις να το ζητήσεις(παρέα,στήριξη κ ό,τι άλλο)
Και βέβαια θα ζήσει αξιοπρεπώς κ για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα,να είσαι αισιόδοξη κ δυνατή ώστε να του δίνεις κ εκείνου δύναμη κ μαζί θα το ξεπεράσετε.:oneup:

k_koulos
27-11-07, 19:24
ιντερνετική μου φίλη, χαίρομαι που έχεις τον άντρα σου δίπλα σου, και φυσικά ευχόμαστε όλοι να πάνε όλα ακόμα καλύτερα :)

fingers crossed που λένε και οι Εγγλέζοι, αν θυμάμαι καλά απο τότε στα φροντιστήρια

manoulamou
27-11-07, 19:44
Ειλικρινα δεν με κραταει το σπιτι, εαν δεν υπηρχαν καποια
πραγματα καθημερινα ή εστω μερα-παραμερα απαραιτητα να γινουν
δεν θα μπορουσα να μεινω στιγμη στους 4 αδειους τοιχους!
Χτυπαει το κουδουνι, ακουω περπατημα, φρεναρισμα αυτοκινητου
νομιζω πως θα μπει να μου πει: ""Νικουλiτσα γυρισα!"".
Καλα που μπαινω κι εδω να γραφω κατι, να διαβαζω καποια ασχετα θεματα.
Κοιμαμαι και τρωω με την μιση μου καρδια πισω στο κρεβατι του
στο νοσοκομειο τιγκα στα καλωδια ορους, καθετηρες, παυσιπονα κοκ...
Ευχομαι κανεις να μην το ζησει: ουτε στον πιο ασπονδο φιλο σας!

no_logo
27-11-07, 20:07
νίκη ρώτησες τους γιατρούς για το pet/ct που σου είπα και παραπάνω;
Με αυτό μπορείτε να δείτε καρκίνους και μεταστάσεις που δεν φαίνονται στην αξονική τομογραφία. Με αυτό θα ξέρετε τι σας γίνεται, ποια είναι η καλύτερη θεραπεία κοκ.
Ρώτα τους, το μηχάνημα το έχει ο ευαγγελισμός και το υγεία, όταν το είχε μόνο το υγεία η τιμή της ολόσωμης εξέτασης κόστιζε 3000 ευρώ.

Νίκη θα μάθετε/μάθεις που βαδίζετε, τι σας περιμένει. Σε περίπτωση που υπάρχουν και αλλού μεταστάσεις ενδεχομένως να αποφύγετε τα χειρουργεία που θα τον ταλαιπωρήσουν άδικα

Περαστικά νίκη, ελπίζω σε χαρμόσυνα νέα. Το έχουμε όλοι ανάγκη

@ ADSLgr.com All rights reserved.