PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

ESP1982
20-12-08, 13:42
Μπραβο... και εδω σε γνωστη μοναδα της Αθηνας, 50 μερουλες πριν απολυθουμε θα κανουμε Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια μεσα. 16 μερες σερι μεσα απο 20/12.

Πού στο καλό είσαι;;; 50 μέρες και σας χώνουν χριστούγεννα/πρωτοχρονιά;;;; :blink:

DaveMurray
20-12-08, 13:45
esp1982 από την Αθήνα, εώς την Αλεξανδρούπολη γίνονται αυτά τις γιορτές....

Οι μισοί φεύγουν, πριν, μετά, ύστερα, και από τους ήδη ελάχιστους φαντάρους που έχουμε, μένουν μια χούφτα για τις υπηρεσίες όλων....

Άυτά συμβαίνουν όταν σαν κράτος έχεις μια χούφτα φαντάρους....

konc
20-12-08, 14:23
Πού στο καλό είσαι;;; 50 μέρες και σας χώνουν χριστούγεννα/πρωτοχρονιά;;;; :blink:

Βλεπεις τα γρουπακια 1-2 τα πηραν αυτοι που "μπορουσαν", εμεις θα κανουμε εδω γιορτες. Μεσα 16 μερες σερι...αδιανοητο για 50 μερες υπολοιπο και οι νεοι εξω...

εμεις θα φυγουμε με εορταστικη οταν θα τελειωσει η εμπλοκη. θα γιορτασω τις...10 Γεναρη. Μεγαλη γιορτη σου λεω...

Ας μην πω καλυτερα που ειμαι, δεν ξερεις ποτε, ας το φωτογραφησω μονο. Ειμαι στο μερος απο το οποιο βγηκαν αυτοι που θα βριζω ελευθερα σε λιγο καιρο.

DaveMurray
20-12-08, 14:38
Εχμ δεν μου φωτογραφίζει τπτ αυτό.... :p

iloxos
20-12-08, 14:44
κούκλε στο στρατό αλλά και αργότερα στη ζωή/δουλειά αυτά συμβαίνουν.
σε μονάδα του λεκανοπεδίου ειδικά αυτά είναι συνηθισμένα...
δεν το ήξερες όταν ήρθες αττική; προσωπικά με παρακάλαγαν να πάω μεσσολόγγι ή κόρινθο εκπαιδευτής (άαααααααρρρρρρααααααααγμαααααααα για ΔΕΑ) και έκατσα και έφαγα άλλους 6 μήνες σκ@τό στο μ/κ-ΤΑ γιατί ήξερα τί θα συναντήσω...

καλές γιορτές, υπομονή αδερφέ και ελπίζω να σκέφτεσαι το μετά το στρατό και όχι τις υπόλοιπες 20 μέρες. αυτές θα περάσουν σύντομα και θα τις έχεις ξεχάσει σε κανα μήνα... η ζωή συνεχίζεται ;)
καλός πολίτης

Lord_British
21-12-08, 00:44
Μπραβο... και εδω σε γνωστη μοναδα της Αθηνας, 50 μερουλες πριν απολυθουμε θα κανουμε Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια μεσα. 16 μερες σερι μεσα απο 20/12.

Απο οτι με ενημερωσαν , ολοι οι ναυτες και αξιωματικοι ΠΝ του πενταγωνου χωριστηκαν σε 4 γκρουπ για το προγραμμα των διακοπων. Το πρωτο γκρουπ πηρε αδεια 19-26 , το δευτερο 27 - 2 , το τριτο 3 -7 και το τεταρτο ολα τα παραπανω :twisted:. Στο γραφειο ειμαι εγω και η γραμματεας ενος αξιωματικου. Εγω πηγα στο τεταρτο γκρουπ , και αυτη για να μη νιωθει μοναξια πηρε τα 1,2,3. :rofl::lol:

50 ημερες πριν απολυθω ευελπιστω οτι θα ειμαι ηδη σε αδεια.... απολυσεως. :p

Παντως μεγαλυτερες αδικιες απο αυτες που βλεπω στο πενταγωνο δεν πρεπει να υπαρχουν στο στρατο.

Βλεπεις αρκετα φανταρακια να τους παιζει 10 μεσα - μια εξω και λιγα μετρα πιο διπλα βλεπεις τους ναυταρες να διαμαρτυρονται που η γενικη τους επιστασια παιζει 1 μεσα - 2 εξω.

ESP1982
23-12-08, 11:30
Απο οτι με ενημερωσαν , ολοι οι ναυτες και αξιωματικοι ΠΝ του πενταγωνου χωριστηκαν σε 4 γκρουπ για το προγραμμα των διακοπων. Το πρωτο γκρουπ πηρε αδεια 19-26 , το δευτερο 27 - 2 , το τριτο 3 -7 και το τεταρτο ολα τα παραπανω :twisted:.

Έξω από Αθήνα είναι ακόμα καλύτερα (για το ΠΝ). Είμαι με άδεια από τις 19 και επιστρέφω στις 2... Θητεία σου λέει μετά με 8 μέσα/12 έξω. :rolleyes: Και έχω και μερικούς οι οποίοι γκρινιάζουν γιατί "οι 8 μέσα είναι πολλές". :scared: :shock: :drunk:

iloxos
23-12-08, 12:02
μα καλά γκρινιάζετε ορισμένοι γιατί είσαστε πεντάγωνο αεροπορία και ναυτικό;;;;;;


ε ρε π@@@@ μου καβύλη που θέλατε... -20, ξύρισμα με φάντα και περίπολο 12χλμ με 30 κιλά φόρτο δίπλα στους πιγκουίνους. 1 έξοδο ανα 20 μέρες

apok
23-12-08, 12:09
Έπρεπε να σε ειχα όταν υπηρετουσα;)

Να μου έριχνες αυτές τις ποινές.. και να έβγαινες απο το στρατόπαιδο του Α. Ανήμερα :p

όσο για το ξύρισμα με φάντα.

Προτιμούσα το look 3 μέρες αξύριστος_χωρίς_να_μου_λέει_κανείς_τίποτα!!;)

iloxos
23-12-08, 12:18
Έπρεπε να σε ειχα όταν υπηρετουσα;)

Να μου έριχνες αυτές τις ποινές.. και να έβγαινες απο το στρατόπαιδο του Α. Ανήμερα :p

όσο για το ξύρισμα με φάντα.

Προτιμούσα το look 3 μέρες αξύριστος_χωρίς_να_μου_λέει_κανείς_τίποτα!!;)

στην εμπλοκή κανένας αξκος δεν έριχνε ποινές στέρησης εξόδου. μόνο αγγαρείες. τα παιδιά τα παίρναμε κρυφά στα ώνεια έξω με 8β για να πιούνε κανα καφέ να ξελαμπικάρουν και τα βγάζαμε 2ωρο για "κούρεμα"
3 μήνες του καλοκαιριού μάξιμουμ 8 εξόδους να είχαν....

Υγ στο πεζικό και ειδικά εκεί που ήμουν: απειλές σε αξκό=κόρινθο και αξύριστος=βλέπω παραλία με κυάλι.
δεν ασχολιόμουν με στρ. apok. είχε 80 ΕΜΘ/ΕΠΥ η μονάδα :twisted:

ΥΓ κάποια στιγμή το ΠΝ/ΠΑ πρέπει να καταργηθούν για θητεία :mad::mad::mad::mad:

apok
23-12-08, 15:21
στην εμπλοκή κανένας αξκος δεν έριχνε ποινές στέρησης εξόδου. μόνο αγγαρείες. τα παιδιά τα παίρναμε κρυφά στα ώνεια έξω με 8β για να πιούνε κανα καφέ να ξελαμπικάρουν και τα βγάζαμε 2ωρο για "κούρεμα"
3 μήνες του καλοκαιριού μάξιμουμ 8 εξόδους να είχαν....

Υγ στο πεζικό και ειδικά εκεί που ήμουν: απειλές σε αξκό=κόρινθο και αξύριστος=βλέπω παραλία με κυάλι.
δεν ασχολιόμουν με στρ. apok. είχε 80 ΕΜΘ/ΕΠΥ η μονάδα :twisted:

ΥΓ κάποια στιγμή το ΠΝ/ΠΑ πρέπει να καταργηθούν για θητεία :mad::mad::mad::mad:

Κάποια στιγμή πρέπει να καταργηθεί αυτο το παραμύθι που λέγεται ΕΣ ;)
Να πηγαινουν μονο οι στρατοκ....εεε...μισθοφόροι;)

Εγώ δεν ειχα κανένα προβλημα.. το μονο που μου έλειπε ήταν η αστυνομική μου ταυτότητα για 21 μηνες.
Κατα τα άλλα ή στο ΠΝ ή στο σπιτι μου.. το ένα και το αυτο;)

iloxos
23-12-08, 15:28
μακάρι ρε φίλε. θα σημαίνει οτι θα έχουμε ειρήνη επιτέλους...

ΥΓ ο ΕΣ/ΠΝ/ΠΑ δεν έχει μισθοφόρους. μισθοφόρος είναι κάποιος με ξένη εθνικότητα

apok
23-12-08, 15:36
Οκ.. να γίνει λοιπον μονο με στρατοκ.....επαγγελματίες;)

( καλύτερα τώρα ; )

Γιατί τώρα που δεν έχουμε ειρήνη, πιστεύεις οτι έστω και το 10% αυτών που υπηρέτησαν - θα υπηρετήσουν θα ειναι μάχιμοι σε μια δυσκολη κατάσταση;

δε νομιζω;)

Burning Skies
23-12-08, 15:37
ΥΓ ο ΕΣ/ΠΝ/ΠΑ δεν έχει μισθοφόρους. μισθοφόρος είναι κάποιος με ξένη εθνικότητα

Όχι μωρέ. Μισθοφόρος είναι όποιος πληρώνεται (πχ. δάσκαλοι, γιατροί, αρτοποιοί, προγραμματιστές, εργάτες, οικοδόμοι κλπ κλπ).
Ντροπή σε όλους τους. :p

iloxos
23-12-08, 15:44
Οκ.. να γίνει λοιπον μονο με στρατοκ.....επαγγελματίες;)

( καλύτερα τώρα ; )

Γιατί τώρα που δεν έχουμε ειρήνη, πιστεύεις οτι έστω και το 10% αυτών που υπηρέτησαν - θα υπηρετήσουν θα ειναι μάχιμοι σε μια δυσκολη κατάσταση;

δε νομιζω;)

εγώ νομίζω. γιατί βλέπεις ο πόλεμος κερδίζεται απο τον λιγότερα χειρότερο. αν πολεμήσουμε με χειρότερο απο μας κερδίζουμε - απλό είναι.
πάντως έχουμε ένα πυρήνα 30,000 ανδρών (επαγγελματίες όλοι) για κάποιον διεθνή κίνδυνο που είναι σε ευρωπαικά επίπεδα, και άλλους 450,000 έφεδρους που είναι για αέρα. μια χαρά χάλια :oneup:

apok
23-12-08, 15:47
450.000 αναλώσιμους που δεν θα ξέρουν τι να κάνουν θες να πεις;)

Αν μεινουν λοιπον μονο οι pro του θέματος, να νιοώθω και εγώ ασφάλεια ρε παιδί μου:D

iloxos
23-12-08, 15:51
450.000 αναλώσιμους που δεν θα ξέρουν τι να κάνουν θες να πεις;)

Αν μεινουν λοιπον μονο οι pro του θέματος, να νιοώθω και εγώ ασφάλεια ρε παιδί μου:D

δεν θέλει και σκέψη: θα πυροβολάνε τους 1,200,000 άσχετους απέναντι. για λοιπές οδηγίες υπάρχουμε και εμείς (εφ. αξκοι)

συμφωνώ για το 2ο αλλά ασφάλεια έχουμε και τώρα ;)

apok
23-12-08, 15:58
δεν θέλει και σκέψη: θα πυροβολάνε τους 1,200,000 άσχετους απέναντι. για λοιπές οδηγίες υπάρχουμε και εμείς (εφ. αξκοι)

συμφωνώ για το 2ο αλλά ασφάλεια έχουμε και τώρα ;)

Θα πυροβολάνε..δε λέω..
Το θέμα ειναι οτι πιο ευκολαθα κατεβάζουν κάνα κακόμοιρο ορτύκι παρά τον οχτρο:p

Νταξ... αφου είστε εσεις οι εφάξκοι ειμαι ήρεμος:D

iloxos
23-12-08, 16:02
Θα πυροβολάνε..δε λέω..
Το θέμα ειναι οτι πιο ευκολαθα κατεβάζουν κάνα κακόμοιρο ορτύκι παρά τον οχτρο:p

Νταξ... αφου είστε εσεις οι εφάξκοι ειμαι ήρεμος:D

τουλάχιστον θα έχουν να φάνε :rofl::rofl::rofl:

το επίπεδο των εφ αξκών είναι πάρα πολύ καλό. μακάρι να κάνανε και οι λοιποί ίδια εκπ. με μας

morrison100
24-12-08, 12:32
αφηστε το καλυτερα, μην την ψαχνετε τι θα γινει σε περιπτωση πολέμου ή μικρης συρραξης...
οσοι ειναι μεχρι απο εβρο μεχρι θεσσαλονικη δεν θα προλαβουν να πουνε ουτε γεια...
οι υπόλοιποι κατι θα καταλαβουν αλλα θα εξαρταται πόσο θα κρατησει...το ιδιο και από την αλλη πλευρα βεβαιως...
οι συρραξεις πλεον δεν γινονται με την ξιφολογχη, οι πμπροστ μοναδες ειναι και ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ αναλωσιμες...
οσο για ΠΝ/ΠΑ/ΠΖ, νομίζετε οτι καπου γινεται πραγματική εκπαιδευση;
τελο, καλος ηταν και ο εβρος για την κακοπεραση που περάσαμε, μονο και μονο να το λεμε και να ξερουμε και πως ειναι...και ναι, δεν μπορω να ακουω κακομοιριες του στυλ «μονο μια μια με παει» και τετοια...:cool:

hemlock
25-12-08, 13:42
Μόλις γύρισα από τις πρώτες μέρες στη Σύρο (ΠΝ). Μονάδα που λειτουργεί με 20 άτομα, πλέον έχει 85. :lol:

Μας έδωσαν 8 μέσα/12 έξω. :rofl: Ωραία θητεία. Δεν ξέρουν τι να μας κάνουν και μας διώχνουν. :p
Ναι?
Ο Παλιατσος δεν σας παιζει 15/15-αυτος δεν ειναι διοικητης Αιγαιου-αλλαξε αυτο το σκηνικο και τον νομιζα ( και αυστηρο τον Ταξιαρχο):hmm:
Στραβογιαννε προσεξε μοναχα μην ερθεις κλαμενος σε μοναδα της Αθηνας απο τις μερες που θα σου φανε εκει περα (ολοι οι δικοι μου ηρθαν Αθηνα απο -6 εως και -10 μερες απο την κανονικη τους αδεια)..;)

ESP1982
26-12-08, 13:38
Ναι?
Ο Παλιατσος δεν σας παιζει 15/15-αυτος δεν ειναι διοικητης Αιγαιου-αλλαξε αυτο το σκηνικο και τον νομιζα ( και αυστηρο τον Ταξιαρχο):hmm:

Για άγνωστο λόγο, η Σύρος δεν υπάγεται στον Παλιάτσο. Πρώτα ρώτησα και μετά πήγα. :p Παλιάτσος διοικητής--->μακρυά. :lol:


Στραβογιαννε προσεξε μοναχα μην ερθεις κλαμενος σε μοναδα της Αθηνας απο τις μερες που θα σου φανε εκει περα (ολοι οι δικοι μου ηρθαν Αθηνα απο -6 εως και -10 μερες απο την κανονικη τους αδεια)..;)

Το καλό είναι πως ο διοικητής και οι υπόλοιποι (πλην του υπο- :rolleyes:) είναι άψογοι. ;) Και από όλους τους παλιούς έχω ακούσει πως δεν παίζουν τέτοια θέματα.

Μέχρι και άτομο που έχει φάει καμιά 20ριά μέρες στέρηση εξόδου έχουμε και τελικά έκανε μόνο τη μία. :p

Το "μοδίστρες" που έλεγαν παλιά για όσους υπηρετούσαν στο ΠΝ, τελικά κολλάει άψογα μου φαίνεται. :lol:

hemlock
26-12-08, 14:28
Για άγνωστο λόγο, η Σύρος δεν υπάγεται στον Παλιάτσο. Πρώτα ρώτησα και μετά πήγα. :p Παλιάτσος διοικητής--->μακρυά. :lol:
Μην σε νοιαζει ,τον εχω γνωρισει...Τον εχω ταϊσει...;)


Το καλό είναι πως ο διοικητής και οι υπόλοιποι (πλην του υπο- :rolleyes:) είναι άψογοι.
Προσεχε...Τον Δοικα ουτως η αλλως δεν τον ακουμπας (ακροαση πχ)...Ο Υποδοικας ειναι αυτος που κανει κουμαντο στη καθε βαση...Αυτο που σου ειπα να το κρατησεις στο πισω μερος του κεφαλιου σου...


Μέχρι και άτομο που έχει φάει καμιά 20ριά μέρες στέρηση εξόδου έχουμε και τελικά έκανε μόνο τη μία. :p

Εγω να δεις τι επαθα...2η μερα στη βαση (εκανα 7 μερες μεσα για προσαρμογη) και στην πρωϊνη αναφορα βγαινει ο ναυτης της γραμματειας και με επισημοτητα ανακοινωνει οτι ο Χ ναυτης τρωει φυλακη 20 ημερων επειδη κοιμηθηκε στο φυλακιο...Ξες πως ενοιωσα ο ψαρας εκεινη την στιγμη?:blink:

John_Nastos
26-12-08, 17:50
καβησός φερες αλεξανδρούπολη σκοπευτής πυροβολητής πυροβολικού μάχης 110Α/Κ ΝΜΠ:clap: παρουσιάζεται ο αδερφός μου από γρεβενά. γνωρίζει κανείς κάτι?


Υπηρέτησα στην 110 από 10 Μαΐου έως 10 οκτωβρίου ως μάγειρας

Γενικά τα πράγματα έχουν φτιάξει τα τελευταία χρόνια. Εννοείται υπάρχουν περίοδοι εμπλοκής αλλά όχι κάτι το τραγικό. Ο διοικητής (αντχης κοντοπίδης) είναι πολύ καλός και επειδή είναι καριερίστας προσέχει μην γίνει καμιά μαλακία με τους φαντάρους.

Για έξοδο υπάρχουν οι φέρες που είναι 3 λεπτά με το αμάξι και για τις μεγάλες εξόδους πας ασυζητητί αλεξανδρούπολη που είναι ειλικρινά όλα τα λεφτά. Ειδικά το καλοκαίρι πέρασα υπέροχα στις παραλίες της.

dankan
26-12-08, 19:18
Μια ερωτηση ρε παιδια.και εγω 6/11 τελειωσα την 12μηνη "καριερα" μου στον Ε.Σ.
Η ερωτηση μου ειναι : γιατι πηγαινουμε τοσους μηνες θητεια αφου για αυτο το λογο εχουν προσλαβει τους εργατικους ΕΠ.ΟΠ.?

Αυτο που μου εμεινε απο την θητεια ειναι το πως να αποβαλλω ΚΑΘΕ ευθυνη απο πανω μου και να περναω low profile.μπορω να πω χρησιμα εφοδια για τη ζωη!

Ας την καταργησουν επιτελους τη θητεια και να προσλαβουν περισσοτερους επαγγελματιες οπλιτες (να κανουν και τπτ παραπανω οι ΕΠ.ΟΠ και να σταματησουν να το παιζουν ταξιαρχοι γιατι δεν ειναι).διαφορετικα ας την κανουν 3 μηνες και να μας κανουν κομαντο για να ειμαστε και χρησιμοι σε περιπτωση αναγκης.

apok
26-12-08, 22:09
Ναι?
Ο Παλιατσος δεν σας παιζει 15/15-αυτος δεν ειναι διοικητης Αιγαιου-αλλαξε αυτο το σκηνικο και τον νομιζα ( και αυστηρο τον Ταξιαρχο):hmm:
Στραβογιαννε προσεξε μοναχα μην ερθεις κλαμενος σε μοναδα της Αθηνας απο τις μερες που θα σου φανε εκει περα (ολοι οι δικοι μου ηρθαν Αθηνα απο -6 εως και -10 μερες απο την κανονικη τους αδεια)..;)

Ο Παλιάτσοςςςς

λλλοοολλ

Ένας ψηλος με μουστάκι ειναι αυτος;;;
Το '97 που ήμουν ΣΔΑΜ αυτος ήταν αντ/χος, υπηρετούσε στο ΓΕΝ και ερχόταν στο ΣΔΑΜ σαν ΑΦ στο ccis.
Μια φορά ήθελε να με χώσει αγγαρεία, εγώ αρνιόμουν καθότι ήταν της ΓΕ δουλειά και οχι δική μου.. αυτος επέμενε... εγώ έθετα θέμα αρμοδιοτήτων.. αυτος επέμενε σθεναρά..και στο τέλος
Τον διαολόστειλα :lol: :rotfl:

hemlock
26-12-08, 23:05
Ο Παλιάτσοςςςς

λλλοοολλ

Ένας ψηλος με μουστάκι ειναι αυτος;;;
Το '97 που ήμουν ΣΔΑΜ αυτος ήταν αντ/χος, υπηρετούσε στο ΓΕΝ και ερχόταν στο ΣΔΑΜ σαν ΑΦ στο ccis.
Μια φορά ήθελε να με χώσει αγγαρεία, εγώ αρνιόμουν καθότι ήταν της ΓΕ δουλειά και οχι δική μου.. αυτος επέμενε... εγώ έθετα θέμα αρμοδιοτήτων.. αυτος επέμενε σθεναρά..και στο τέλος
Τον διαολόστειλα :lol: :rotfl:
Tωρα ειναι αρχιπλοιαρχος...;)
Αν το εκανες τωρα αυτο...2 εσσο μεσα...:whistle:

DOU
26-12-08, 23:07
Ρε καντε μειωση ρε παναθεμα σας,ασταδιαλα!


ΥΓ Τι ειναι αυτο το πραγμα ρε παιδια που γινεται στον ΕΣ,πολλοι ξενοι και αλλοδαποι στον στρατο μας πραγμα που δεν μου πολυαρεσει,μεχρι στιγμης εχω δει εναν Αλικ,εναν μουσταφα,εναν ορσουν,καποιον κινεζο,εναν μαυρο που ισχυριζοταν οτι ειναι ελληνας...Ο ΕΣ εγινε και πολυεθνικος απο οτι φαινεται...:whistle::hmm:

vosk
27-12-08, 14:51
Ρε καντε μειωση ρε παναθεμα σας,ασταδιαλα!


ΥΓ Τι ειναι αυτο το πραγμα ρε παιδια που γινεται στον ΕΣ,πολλοι ξενοι και αλλοδαποι στον στρατο μας πραγμα που δεν μου πολυαρεσει,μεχρι στιγμης εχω δει εναν Αλικ,εναν μουσταφα,εναν ορσουν,καποιον κινεζο,εναν μαυρο που ισχυριζοταν οτι ειναι ελληνας...Ο ΕΣ εγινε και πολυεθνικος απο οτι φαινεται...:whistle::hmm:
Τι ειναι χειροτερο, το οτι δεν θελουν να κανουν θητεια οι περισσοτεροι ελληνες, η οτι θελουν αυτοι που λες;

apok
27-12-08, 16:07
Tωρα ειναι αρχιπλοιαρχος...;)
Αν το εκανες τωρα αυτο...2 εσσο μεσα...:whistle:

Και τότε που το έκανα έφαγα τρελή ποινη. ( αν θυμάμαι καλά πρέπει να ειχα φάει 12 μέρες ένδον ).
Με ειχε σώσει οτι ο διοικητής ήταν " γνωστός " μου:)

DOU
28-12-08, 15:46
Τι ειναι χειροτερο, το οτι δεν θελουν να κανουν θητεια οι περισσοτεροι ελληνες, η οτι θελουν αυτοι που λες;

Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο η καλυτερο,εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οταν καθομαι για φαγητο κοιταω μια ματια γυρω μου και βλεπω αρκετους ξενους,λεω ρε γμτη μου σιγουρα βρισκομαι στον ΕΣ η μηπως μπερδευτηκα και πηγα αλλου.:hmm:μονο τουρκο δεν εχουμε δει μεχρι στιγμης στον ΕΣ.Αν ειναι να κανουνμε τον ΕΣ και πολυεθνικο...ΟΚ.

Εισαι σιγουρος οτι θελουν να κανουν θητεια αυτοι η οτι ειναι στρατογκαυλοι με τον ΕΣ?Οχι,καποιο συμφερον θα ειχαν για να μπουν και να υπηρετησουν,προφανως κατι κερδιζουν,ειναι η ελληνικη υπηκοοτητα ,ειναι κατι αλλο ,δεν ξερω ακριβως τι ειναι ομως δεν το κανουν επειδη τους αρεσει η επειδη ετσι τους ηρθε ξαφνικα.

Αρνητικο γεγονος για μενα αυτο,θα δειτε σε λιγα χρονια οτι θα λεμε ΕΣ και οι μισοι μονο ελληνες δεν θα ειναι.

joeyGR
28-12-08, 22:05
Ο αδερφος μου παρουσιαστηκε Ρεντινα τον Νοεμβριο ΛΟΚ, αλλα τελικα πηγε τεθωρακισμενα (μαυροσκουφης) εκατσε 1 εβδομαδα Αυλωνα, πηγε Γιαννενα και τωρα απο βδομαδα θα ερθει μαλλον Πολυκαστρο.

λογο της οικογενιακης καταστασης μου θα κατσει απο οτι ξερω 6μηνο... :cool:

hammer21
30-12-08, 00:52
Ο αδερφος μου παρουσιαστηκε Ρεντινα τον Νοεμβριο ΛΟΚ, αλλα τελικα πηγε τεθωρακισμενα (μαυροσκουφης) εκατσε 1 εβδομαδα Αυλωνα, πηγε Γιαννενα και τωρα απο βδομαδα θα ερθει μαλλον Πολυκαστρο.

λογο της οικογενιακης καταστασης μου θα κατσει απο οτι ξερω 6μηνο... :cool:

Εσεις ειστε και τυχεροι εκει πανω.Δεν θα κανετε ποτε θητεια στον Εβρο.:p

iloxos
30-12-08, 03:22
Ρε καντε μειωση ρε παναθεμα σας,ασταδιαλα!


ΥΓ Τι ειναι αυτο το πραγμα ρε παιδια που γινεται στον ΕΣ,πολλοι ξενοι και αλλοδαποι στον στρατο μας πραγμα που δεν μου πολυαρεσει,μεχρι στιγμης εχω δει εναν Αλικ,εναν μουσταφα,εναν ορσουν,καποιον κινεζο,εναν μαυρο που ισχυριζοταν οτι ειναι ελληνας...Ο ΕΣ εγινε και πολυεθνικος απο οτι φαινεται...:whistle::hmm:


όταν έπαθα μια πλάκα σε βραχονησίδα απο όλη τη ΔΑΕ στην ακτή έκατσαν 2 απο δυτική μακεδονία και ο δεκανέας κινέζος (με ταινία στο MG-3). οι υπόλοιποι ήταν 200 μέτρα πιο πίσω και μόνο όταν με είδαν ήρθαν μπροστά...οι 2μετροι που είχα κλαίγανε...
αν γίνει κάτι κοίτα ποιος θα βαράει μπροστά και όχι ταυτότητες. το 99% έχει γεννηθεί ελλάδα όπως οι μισοί ήρωες του 1821, οι σλαβόφωνοι στους βαλκανικούς, κτλ κτλ

τιμή τους που φοράνε εθνόσημα σε σχέση με σκουπίδια υπο-έλληνες "συμπολίτες" μας.

καλή θητεία σε όλα τα παιδιά και καλές γιορτές στους φυλάσοντες.

DOU
08-01-09, 14:16
Πως βαζω το leleja στο κινητο?:p

iloxos
08-01-09, 15:06
καλός πολίτης και καλή τύχη με δουλειά!!!!

BlueAngel
09-01-09, 15:11
όταν έπαθα μια πλάκα σε βραχονησίδα απο όλη τη ΔΑΕ στην ακτή έκατσαν 2 απο δυτική μακεδονία και ο δεκανέας κινέζος (με ταινία στο MG-3). οι υπόλοιποι ήταν 200 μέτρα πιο πίσω και μόνο όταν με είδαν ήρθαν μπροστά...οι 2μετροι που είχα κλαίγανε...
αν γίνει κάτι κοίτα ποιος θα βαράει μπροστά και όχι ταυτότητες. το 99% έχει γεννηθεί ελλάδα όπως οι μισοί ήρωες του 1821, οι σλαβόφωνοι στους βαλκανικούς, κτλ κτλ

τιμή τους που φοράνε εθνόσημα σε σχέση με σκουπίδια υπο-έλληνες "συμπολίτες" μας.

καλή θητεία σε όλα τα παιδιά και καλές γιορτές στους φυλάσοντες.

θα ερθω και θα συμφωνησω με Iloxos...

DOU
25-03-09, 20:27
Περπατω εις το δασος και βλεπω φιδια...λες να απολυομαι? @@...:whistle:

Ρε μαγκες με τις αδειες ξερετε τι παιζει? Κατι ειδικες,αγροτικες,φοιτητικες ....πως μπορουμε να τις παρουμε???

hemlock
25-03-09, 20:32
Περπατω εις το δασος και βλεπω φιδια...λες να απολυομαι? @@...:whistle:

Ρε μαγκες με τις αδειες ξερετε τι παιζει? Κατι ειδικες,αγροτικες,φοιτητικες ....πως μπορουμε να τις παρουμε???
Αν τους πας τα δικαιολογιτικα...:p

k_koulos
25-03-09, 20:39
άδειες? ρε ποντικαρά θες και άδεια?

τεσπα αν θές άδεια, πας στο πρώτο γραφείο [αν είσαι στρατό ξηράς] και σου λένε

αλλίως [αν είσαι σε άλλο σώμα] τηλέφωνο στο βύσμα σου... .:lol:

ισχύει οτι υπάρχει περιορισμός, δεν μπορείς να πάρεις απεριορίστες [τουλάχιστον επίσημες και γραμμένες], αλλώστε για να ρωτάς δεν πρέπει να είσαι και κανα τρελό βύσμα, σωστά;

DOU
25-03-09, 20:40
Αν τους πας τα δικαιολογιτικα...:p

Aχα καλο ε...:whistle: Ποια δικαιολογητικα,για να παρεις πχ αγροτικη ποιες ειναι οι προυποθεσεις?Και αντιστοιχα φοιτητικη και γενικα απο τις ειδικες..:rolleyes:

hemlock
25-03-09, 20:45
Aχα καλο ε...:whistle: Ποια δικαιολογητικα,για να παρεις πχ αγροτικη ποιες ειναι οι προυποθεσεις?Και αντιστοιχα φοιτητικη και γενικα απο τις ειδικες..:rolleyes:
Μιας και καπου χαθηκα στα sites του ΠΖ θα σου δωσω Link απο το ΠΝ (http://www.hellenicnavy.gr/leaves.asp)..."Λογικα",τα ιδια πραματα ισχυουν με τις αδειες...
Τι θελω να σου δειξω με το λινκ...Αυτα που ζητας/θες να παρεις εξαρτωνται απο την μοναδα σου....
Παντως σαν δικαιολογητικα τι να θελουν.Στην αγροτικη οτι π μπαμπας εχει χωραφια που εκμεταλευεται( πχ βγαζοντας λαδι) και στην φοιτητικη προγραμμα εξεταστικης και μαθηματα που δινεις και ποτε τα δινεις...:hmm:

k_koulos
25-03-09, 20:52
στο στρατό παίζει για φοιτικη βεβαίωση απο την σχολή/εργαστήριο/καθηγητή [ανάλογα που σπουδάζεις] οτι συμμετείχες στις εξετάσεις
για αγροτική θέλει βεβαίωση απο τον δήμαρχο του χωριού οτι εργάστηκες στα χωράφια [όλοι οι μικροί αγροτικοί δήμοι έχουν αυτοματοποιημένες τέτοιες βεβαιώσεις, δεν είσαι ο πρώτος που πηγαίνει φαντάρος]
για λοιπές ρώτα το πρώτο γραφείο, κάθε μονάδα έχει διαφορετικά κόλπα, και τσέκαρε και με τον λοχαγό σου μπας και παίζει καμια ιδαιτερότητα.

DOU
25-03-09, 20:58
Καταλαβα... Προβλεπω πειξιμο...:wall::rainy:

contravener
28-03-09, 12:18
Πως βαζω το leleja στο κινητο?:p

απλα ρίξτο μέσα στην κάρτα του κινητού και θα εγκατασταθεί:oneup:

dankan
29-03-09, 00:04
αρε αυτο το leleja τι χαρα που μας προσεφερε!!!ειδικα στο τελος το χαρουμενο προσωπακι ηταν ολα τα λεφτα!

Nyo R*
30-03-09, 15:43
12/2/08 302σειρά....Παρουσίαζομαι Καλαμάτα απο όντας απο Μακεδονία η καταγωγή και στο σώμα των μόδιστρων άκα ΔΒ για....basic trainning....:lol: Που να ήξερα ότι το κέντρο και δη το τάγμα ήτανε "μαύρο" και η εκπαίδευσή μας πιο μάυρη....Έκατσα 2 μηνάκια,μετάθεση σε άλλο κατάμαυρο ταγμα ΔΒ στην Ελλάδα, στην Βέροια (ΤΔΒ τώρα με 19 άτομα κ δωστου 2πλο υπηρεσίες γιατί στην ουσία ήμασταν υποστήριξη στο ΒΣΣ απέναντι στρατόπεδο ακριβώς.)....

Εκατσα σύνολο 20 μέρες κ απο αυτές οι 12 σχοινάκια...Άσκηση...12ήμερο θεσ/νική σέ ένα λόφο τέρμα θεού...Με βροχή φτάσαμε κ με παγωνια-κοντομάνικα και βροχή στήναμε σχοινάκια...κ μάλιστα σε πλαγια...Κοιμήσου τωρα εσύ σε σχοινάκι σε πλαγιά κ το πρωί να έισαι αντι για μέσα στο σχοινάκι.....κανα 3 μέτρα μακριά του...:lol::respekt:

Τελευταία μέρα και ενω μαζεύαμε απο Σαλονική για επιστροφή πίσω Βέροια, ήρθε fax στην Καναδέζα μέσα στο οποίο στήσαμε το ΚΕΠΙΚ κ το Τηλ.Κεντρο που ήμουνα για τα μετάθεση Αθήνα...και Εκπαιδευση στην Προεδρική Φρουρά για 6 εβδομάδες...στο κατακαλόκαιρο με 40-41c και υπηρεσία Συνταγμα στο Μνημείο για 3μήνες...Συν όλα τα υπολοιπα...Κάθε Κυριακή αλλάγη επίσημη φρουράς...παρατάξεις προέδρων, διαπιστευτήρια...Ακρόπολη....Έμμελλε να αλλάξει η παραμονή μου εκεί για 8 μήνες τον χαρακτήρα μου για πάντα και απλά να συνηδητοποιήσω....ότι σαν άνθρωπος πια...δεν έχω όρια ούτε σωματικά όυτε ψυχικά...ή τουλάχιστον δεν τα έχω φτάσει ακόμα!

Και για ΟΣΟΥΣ γνωρίζουνε τι εστι ΠΦ:

152 ώρες Μ.Α.Σ.
761km Δ/Α (Μ.Α.Σ./Π.Μ.)
21 Κυριακές
5 Σημαίες
3 Επίσημα
4 Παρατάξεις Προέδρων (Ιταλία,Κίνα,Σλοβακία,Κύπρος)
10 Υποστολές Ακρόπολη
8 ώρες παρατηρητής ΜΑΣ
6 ώρες πύλη

Άντε με συγκινήσατε....:cry:

Κοκκάλα για την 302 και την ΠΦ...Κοκκάλα!!

gatoulas
31-03-09, 10:53
489ΤΔΒ!!! και ασκήσεις στο Λαγκαδά!
Ω ρε τι μου θύμισες

iloxos
31-03-09, 12:30
10 Υποστολές Ακρόπολη[/COLOR][/B]

1 εφεση+υποστολή ανα 4 μέρες στην ακρόπολη σαν ΥΕΑ. άγχος κάργα λόγω των 2 ΕΣΣΟ...
απο τότε βλέπω την ακρόπολή και στρίβω γωνία :whistle:

DOU
03-04-09, 16:55
Λιτοχωρο,απλα μακρυα,μαυρο μεχρι εκει που δεν παει. Κατι σειρες μου που ηταν εκει εφαγαν απιστευτη εμπλοκη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.