PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

sonypspgr
08-07-09, 11:33
σε ποιο σωμα γερμανια και που?

mob
08-07-09, 14:49
Ούτε εγώ είμαι original Έλληνας αλλά υπηρέτησα και Ελλάδα -ΕΛ.ΔΥ,Κ και Γερμανία.. Δεν θα ήθελε να μου προσάψει κάνεις κάτι για την διπλή υπηκοότητά μου.

τι μας λες - δηλαδή υπάρχουν και γιαλαντζί Έλληνες :nono:
αυτά τα εθνικοπατριωτικά είναι επικίνδυνα, πόσο μάλλον αν τα ασπάζονται Έλληνες της διασποράς

Rebel Scum
08-07-09, 14:56
τι μας λες - δηλαδή υπάρχουν και γιαλαντζί Έλληνες :nono:
αυτά τα εθνικοπατριωτικά είναι επικίνδυνα, πόσο μάλλον αν τα ασπάζονται Έλληνες της διασποράς

Δεν είναι εθνικοπατριωτικό το θέμα της θητείας...είναι θέμα αποδοχής των κανόνων που έχει μια κοινωνία και ένα κράτος με νόμους.

Μπορεί ο καθένας να επιθυμεί την κατάργηση της θητείας για πολλούς λόγους ...αλλά το να προβάλλει τις αντιρρήσεις αυτές ως άλλοθι για να μην υπηρετήσει είναι υποκριτικό.

iloxos
08-07-09, 15:10
το παλικάρι έχει μαμά - μπαμπά ξένο... γι αυτό και το γιαλατζί.

όσο για το στρατό ας πάνε οι 100% ελληναράδες (=βουλευτές, αθλητές, τραγουδιστές κτλ κτλ) πρώτα και βλέπουμε για τους "γιαλατζί"

mob
08-07-09, 15:30
Δεν είναι εθνικοπατριωτικό το θέμα της θητείας...είναι θέμα αποδοχής των κανόνων που έχει μια κοινωνία και ένα κράτος με νόμους.
Μπορεί ο καθένας να επιθυμεί την κατάργηση της θητείας για πολλούς λόγους ...αλλά το να προβάλλει τις αντιρρήσεις αυτές ως άλλοθι για να μην υπηρετήσει είναι υποκριτικό.

στο original Έλληνας αναφερόμουν - αυτά που γράφεις με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο

Rebel Scum
08-07-09, 16:09
στο original Έλληνας αναφερόμουν - αυτά που γράφεις με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο

Παρανόησις....

julian
08-07-09, 18:44
σε ποιο σωμα γερμανια και που?
rammstein,πεζικό, τάγμα περιφρούρησης του στρατιωτικού αεροδρομίου των αμερικάνων.

sonypspgr
08-07-09, 19:35
rammstein,πεζικό, τάγμα περιφρούρησης του στρατιωτικού αεροδρομίου των αμερικάνων.

σπαγνκνταλεμ?:whistle:

gpan
10-08-09, 13:41
Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το ΤΕΝΞ (Τάγμα εκκαθαρίσεως ναρκοπεδίων ξηράς);ισχύει ότι είναι αμεταθετο;

mob
10-08-09, 14:16
κατ αρχάς πρέπει να είσαι στο ΜΧ - ΤΕΝΞ δεν έχει σε πολλά σημεία της επικράτειας
ρίξε μια ματιά http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/tenks.asp

bill2003
10-08-09, 14:16
Από όσο γνωρίζω τα ΤΕΝΞ για τους φαντάρους είναι ζωάρα και θες μεγάλο βύσμα για να μπεις καθώς παίρνουν ελάχιστους αν όχι καθόλου!

Επίσης η μόνη νάρκη που θα δεις είναι αυτή στον ναρκαλιευτή των Windows :lol:

DOU
11-08-09, 01:21
Eεε να ρωτησω κατι, αν πας να παρεις το απολυτηριο χωρις να εχεις μαζι σου την ακτινογραφια θωρακος που σου ζητησαν τι γινεται,απλα δεν σου δινουν το απολυτηριο? :scared::shock:


304 τελος κ για μας.

bill2003
11-08-09, 16:00
Σου ρίχνουν ένα τελευταίο κράξιμο να τους θυμάσαι και σε στέλνουν στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο για ακτινογραφία... Βασικά μόνο τη γνωμάτευση χρειάζονται ότι δεν τους έπαθες τπτ όσο ήσουν στα χακί, δεν τους νοιάζει η ακτινογραφία η ίδια.... :)

Καλός Πολίτης

arial
15-08-09, 04:31
Aμα θελετε να δειτε ναρκες να πατε Εβρο ή Λημνο, ειδικα στη Λημνο ειναι ολοκληρα στρεμματα περιφυλαγμενα με πινακιδες που γραφουν κινδυνος απο ναρκες :p

DaveMurray
15-08-09, 04:33
Ποιες σειρές τώρα είναι μέσα; :p :p :rofl:

arial
15-08-09, 04:34
Kατσε να παρω τηλ την μανα μου, στη Λημνο κανει διακοπες :p :p :p

iloxos
17-08-09, 09:28
Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το ΤΕΝΞ (Τάγμα εκκαθαρίσεως ναρκοπεδίων ξηράς);ισχύει ότι είναι αμεταθετο;

Το τενξ είναι οι ειδικές δυνάμεις του μηχανικού. 99% είναι μόνιμοι και ΔΕΑ αφού παίζουν τριπλά μηνιάτικα λόγω του αντικειμένου.

Σαν φαντάρος απλώς καθαρίζεις ή φυλάς σκοπιά στο κεντρικό στρατόπεδο. Δεν είναι αμετάθετο για φαντάρους αλλά μπορείς να πας σαν 2η μετάθεση.

Μονάδες με 99% ΕΠΟΠ για μένα δεν προτείνονται λόγω των καθαρισμών

marioscs
21-08-09, 16:40
Ποστ για να φύγει το νούμερο από τις απαντήσεις :p

α, και Βρομοπόδαρος forever!

Σ.Ε.Α.Π. - Δίωκε Δόξαν και Αρετήν

Εφ. Ανθγος * ΠΖ :cool:

και όλα τα σχετικά :p

neosillektos
06-09-09, 16:05
γεια σας παιδιά.
είμαι και γω νεοσύλλεκτος και θα ήθελα να σας ρωτησω κατι...
για προσωπικούς λόγους θέλω να πάω ελδυκ αλλά έχω βγει Ι3 ένοπλος λόγω μυωπίας..
τι μπορώ να κάνω??
χρειάζομαι άμεσα απάντηση γιατί αύριο θα κριθούν όλα.ευχαριστώ εκ των προτέρων!

hemlock
06-09-09, 16:08
γεια σας παιδιά.
είμαι και γω νεοσύλλεκτος και θα ήθελα να σας ρωτησω κατι...
για προσωπικούς λόγους θέλω να πάω ελδυκ αλλά έχω βγει Ι3 ένοπλος λόγω μυωπίας..
τι μπορώ να κάνω??
χρειάζομαι άμεσα απάντηση γιατί αύριο θα κριθούν όλα.ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Νομιζω οτι θεωριτικα δεν μπορεις να πας....Αλλα αυτο το I3 χαλαρα μπορει να γινει Ι1 και να πας (αρκει πραγματικα να μην εχεις σοβαρο προβλημα με τα ματια σου)....;)
Νομιω (και παλι) οτι σε καποιο ΦΕΚ υπαρχει το πως "βγαινεις" ενοπλος/αοπλος (βασει βαθμων μυωπιας).

neosillektos
06-09-09, 16:45
είμαι ένοπλος..
πως μπορω να αλλαξω σε Ι1?
αν δεν μαζευτουν πολλοι εθελοντικά, δεν μπορουν να με στειλουν και μενα που το ζητησα μονος μου?

djcat
06-09-09, 18:16
είμαι ένοπλος..
πως μπορω να αλλαξω σε Ι1?
αν δεν μαζευτουν πολλοι εθελοντικά, δεν μπορουν να με στειλουν και μενα που το ζητησα μονος μου?

Αν δε βγεις Ι2 δεν πας ΕΛΔΥΚ.
Και πάντα μαζεύεται ο απαιτούμενος αριθμός "εθελοντικά".

neosillektos
06-09-09, 18:26
μηπως ξερεις πως μπορω να βγω Ι2?:hmm:

djcat
06-09-09, 18:34
μηπως ξερεις πως μπορω να βγω Ι2?:hmm:

Μόνο γιατρός του στρατού μπορεί να το κάνει αυτό. Ζήτα επανεξέταση, αλλά δύσκολο το βλέπω, αν δεν έχεις κανά γνωστό. Ειδικά αν έχεις όντως πρόβλημα.
Το κακό είναι ότι έχεις ήδη χαρακτηριστεί Ι3. Και Ι3 Κύπρο δεν πας με τίποτα. Αν ήσουν Ι1 ή Ι2 και σε βρουν εκεί με πρόβλημα, τότε υπάρχει περίπτωση να μείνεις αν το θες.

neosillektos
06-09-09, 19:05
οκ ευχαριστω

gpan
26-09-09, 15:29
Από μηχανικό ναύπλιο (ΚΕΜΧ) με είχαν επιλέξει για κύπρο (ΕΛΔΥΚ) και εννοείται πως δήλωσα ότι δεν επιθυμώ. Τελικά κόπηκα από Κύπρο και τώρα είμαι υποψήφιος εύζων (προεδρική φρουρά) στο γνωστό σε όσους έχουν υπηρετήσει εκεί, "ενυδρείο" και τρώω καλό γαμ..ι!:wounded:

tsathoggua
11-11-09, 17:16
Aύριο ΚΕΤΘ Αυλώνα...κανάς άλλος;

mob
11-11-09, 17:29
Aύριο ΚΕΤΘ Αυλώνα...κανάς άλλος;

έχω ακούσει ότι είναι καλά εκεί, δεν δίνουν όπλα,
μόνο γερμανοπολύγωνα και γρασαδόρους :twisted:

konc
11-11-09, 17:46
έχω ακούσει ότι είναι καλά εκεί, δεν δίνουν όπλα,
μόνο γερμανοπολύγωνα και γρασαδόρους :twisted:

χαχα έγραψες!

tsathoggua
11-11-09, 18:37
Δεν καταλαβαίνω μία...Τη μαυρίλα μου μέσα!@#$%

Rebel Scum
11-11-09, 18:58
Δεν καταλαβαίνω μία...Τη μαυρίλα μου μέσα!@#$%

Μην τους ακούς, αστειεύονται...είναι ψιλομαύρη η Αυλώνα βέβαια.

Ειδικότητα οδηγός άρματος;

tsathoggua
11-11-09, 19:27
Εκπαίδευση...

konc
11-11-09, 19:46
Σου ρίχνουν ένα τελευταίο κράξιμο να τους θυμάσαι και σε στέλνουν στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο για ακτινογραφία... Βασικά μόνο τη γνωμάτευση χρειάζονται ότι δεν τους έπαθες τπτ όσο ήσουν στα χακί, δεν τους νοιάζει η ακτινογραφία η ίδια.... :)

Καλός Πολίτης

[completely off topic] Ρε σειρά, είσαι αυτός που φαντάζομαι??? [/ntomates]

ghbgr
11-11-09, 20:07
80 ΤΥΠΕΘ ΚΩΣ.

πρόσφατα δημοσιεύθηκε κ ένα σχετικό άρθρο (http://diktiospartakos.blogspot.com/2009/10/80.html).

mob
11-11-09, 20:26
με συγχωρείς, σαχλαμάρες
η στρατιωτική θητεία εν καιρό ειρήνης είναι η τελευταία ξένοιαστη περίοδος στη ζωή,
έτσι να την αντιμετωπίζετε, και όχι μεμψίμοιρα, μερικοί μήνες είναι και θα περάσουν,
ας περάσουν όσο περισσότερο ευχάριστα γίνεται, άλλωστε μετά είναι τα δύσκολα ;)

καλή θητεία και καλοί πολίτες

bill2003
11-11-09, 20:51
[completely off topic] Ρε σειρά, είσαι αυτός που φαντάζομαι??? [/ntomates]

Με πιάνεις απροετοίμαστο... :p
6o ΣΠ, 6ος Λόχος - 302 Σειρά....

Για στείλε PM :)

ghbgr
11-11-09, 20:52
με συγχωρείς, σαχλαμάρες
η στρατιωτική θητεία εν καιρό ειρήνης είναι η τελευταία ξένοιαστη περίοδος στη ζωή,
έτσι να την αντιμετωπίζετε, και όχι μεμψίμοιρα, μερικοί μήνες είναι και θα περάσουν,
ας περάσουν όσο περισσότερο ευχάριστα γίνεται, άλλωστε μετά είναι τα δύσκολα ;)

καλή θητεία και καλοί πολίτες



καλα τα λες.. πολλά από αυτά τα βρίσκω κ εγω υπερβολικά. όμως μερικά από αυτά δυστυχώς ισχύουν .

το σίγουρο ειναι πως ειναι λίγοι μήνες(10 μήνες να το δει κανένας μεγαλύτερος θα μας κράξει :P) και θα περάσουν . μπήκες - βγήκες .
απλά από τη στιγμή που τους βγάζεις δουλειά ζητάς με τη σειρά σου κάποια πράγματα.

το άδικο υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες στην πολιτική ζωή .. απλά εδω μέσα είναι μπροστά στα μάτια σου και σε κάνει να γελάς.


καλή θητεία και καλοί πολίτες

να σαι καλά! :)

parih
07-02-10, 13:28
Παιδιά αναζητώ κάποιον που υπηρέτησε στο 297 Τάγμα Πεζικού της Χίου το 1984. Ο λόγος είναι ότι ένας συνάδελφος θέλει να ξαναβρεθούν με όποιον υπηρέτησε τότε. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες αλλά όλες έπεσαν στο κενό. Όποιος γνωρίζει σας παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα.

dudida
12-02-10, 21:02
78Γ ΕΣΣΟ, 162 Τ/ΛΥΣΕ ΣΕΤΤΗΛ, ΚΕΔΒ, 498ΤΔ/Β, 481ΤΔ/Β' 487ΤΔ/Β ΚΑΙ 2 ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ

........Auto merged post: dudida πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


235 - 95B DIABIBASEIS 8) (XAIDARI KEDB - THESSALONIKI 3o SOMA STRATOY - XAIDARI KEDB) XEXEXE

78Γ ΕΣΣΟ, 162 Τ/ΛΥΣΕ ΣΕΤΤΗΛ, ΚΕΔΒ, 498ΤΔ/Β, 481ΤΔ/Β' 487ΤΔ/Β ΚΑΙ 2 ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ

MAuVE
13-02-10, 01:26
Αν κανείς υπηρετεί τώρα στο ΚΕΤΧ, τον παρακαλώ να προσπαθήσει να βρει το όνομα του Διοικητού Ταξίαρχου ΤΧ την περίοδο 1975-76.

Είναι για μένα πολύ σημαντικό.

http://mauve-gr.blogspot.com

kalicatzaros
19-04-10, 17:31
Ήρθε και η σειρά μου.. Τι παίζει ΚΕΥΠ Λαμία; :p

ghbgr
19-04-10, 17:48
μιαααααα χαρούλα θα είσαι!

tasanas
11-07-10, 16:03
Σαν νεοσύλλεκτος εκπαιδευόμενος, είναι μια χαρά. Από τα καλύτερα κέντρα εκπαίδευσης. Θα υπάρξει φυσικά το αρχικό ψάρωμα αλλά μη μασάς περνάνε γρήγορα οι μέρες. Το όλο ζήτημα είναι που θα μετατεθείς ως οργανικός.

Thuglife
11-07-10, 19:13
ΕΛΔΥΚ, 2ο Μ/Κ τάγμα πεζικού. Τα λόγια περιττεύουν, είμαστε μάχιμοι τι δεν καταλαβαίνεται κύριοι;; :p

BTW, Νεκτάριε είμαι στον ίδιο θάλαμο με τον αδερφό σου, είναι σε καλά χέρια!! :D

hks300
11-07-10, 19:32
Εγώ ετοιμάζομαι για Πατρα παιδιά :) ΚΕΤΧ

Dark Dominion
13-07-10, 09:06
ΚΕΥΠ Λαμία και γω στις 17-8. Σώμα κατάταξης: έρευνας πληροφορικής.

Kurozuka
13-07-10, 17:44
Εμενα μου ειπαν Μεγαλο Πευκο για τις 17/8 ...
αντε να δουμε τωρα

Και η πλακα ειναι οταν ρωτησα στην στρατολογια σε τι ακριβως παω,μου ειπε ειδικες δυναμεις.....τωρα πλακα μου εκανε δεν ξερω but whatever

wesker
13-07-10, 18:53
Ποντικαρά, ποντικαρά θα στην κόψω την ουρά, σηκωνει σκόνη διαρκώς και σκονίζεται ο παλιός..... 30 και σήμερα.....

bill2003
14-07-10, 19:43
ΚΕΥΠ Λαμία και γω στις 17-8. Σώμα κατάταξης: έρευνας πληροφορικής.

Με ένδειξη για "Έρευνας Πληροφορικής"

Που σημαίνει πως αν είστε πολλοί ΕΠ, οι έχοντες προσόντα και τα βύσματα (σε διαφορετική αναλογία κάθε φορά) συνεχίζουν ΕΠ και πάνε 15 μέρες ξενοδοχείο-ΣΑΕΠ Αθήνα για "εκπαίδευση" και μετά σε σχηματισμό μεγέθους Ταξιαρχίας τουλάχιστον...

Οι υπόλοιποι που περίσσεψαν συνήθως φεύγουν για Καλαμάτα - Διαβιβάσεις και αν είσαι τυχερός ειδικότητα Ηλεκτρονικού Πολέμου...


τωρα πλακα μου εκανε δεν ξερω but whatever

Η πλάκα είναι όταν θα περάσεις την πύλη στο Μ. Πεύκο... :lol:
Είναι ζόρικα για κέντρο και πριν το 15μερο δύσκολα νομίζω φεύγεις χωρίς να "αναβολάρεις". Φυσικά μετά την ορκωμοσία δεν σε κρατάνε με το ζόρι και συνήθως φεύγεις για Τεθωρακισμένα
"Το όπλο είναι ένα, τα Τεθωρακισμένα"! :D

---------

Αυτά έπαιζαν το 2008 που πήγα εγώ φαντάρος, αν έχει κάποιος νεότερη ενημέρωση... Αν και τα πράγματα στον Ε.Σ. δύσκολα αλλάζουν τόσο σύντομα ;)

bill2003
20-07-10, 22:51
Τόσες μέρες και ούτε μία απάντηση από τα παλικάρια...?

Ο ένας θα ψάχνει βύσμα για το ΕΠ και ο άλλος δικαιολογία σε γιατρούς για να αναβολάρει! :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.