PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

akis1009
31-07-10, 22:32
hint : Αν είσαι 8μηνος μην το δηλώσεις από την αρχή γιατί δεν δέχονται 8μηνους στο ΕΠ. Δες αν θα σε πάρουν και μετά όταν πας θα το δηλώσεις στην Μονάδα σου... 30 κ σήμερα είναι πολλές????

tasanas
01-08-10, 12:04
Εμενα μου ειπαν Μεγαλο Πευκο για τις 17/8 ...
αντε να δουμε τωρα

Και η πλακα ειναι οταν ρωτησα στην στρατολογια σε τι ακριβως παω,μου ειπε ειδικες δυναμεις.....τωρα πλακα μου εκανε δεν ξερω but whatever

Το Πέυκο είναι το κέντρο εκπαίδευσης των ειδικών δυνάμεων. Θα γίνεις ένας απίθανος κομάντο. Αν δεν θες μπορείς να κοπείς και να πας πεζικό.

Dark Dominion
08-08-10, 16:59
Ξέρουμε αν θα έχει πολλούς για ΕΠ τώρα τον Αύγουστο; :p

lou.nick
16-08-10, 17:00
Λελε ρε θα πίξετε!! :Ρ

Καλά να περάσετε όσοι είστε μέσα και όσοι μπαινετε τώρα. Και χαλαρά. :)

Dark Dominion
16-08-10, 17:31
Καλή θητεία να χουμε όσοι μπαίνουμε με αυτή την ΕΣΣΟ. :)

hemlock
16-08-10, 17:51
Καλή θητεία να χουμε όσοι μπαίνουμε με αυτή την ΕΣΣΟ. :)
Καλη θητεια ψαραδες....Αν και πιστευω οτι διαλεξατε κακη εποχη να μπειτε....Ισως μια Α ΕΣΣΟ,Β ΕΣΣΟ να ηταν καλυτερα....

lou.nick
16-08-10, 20:47
Προσωπική εντελώς άποψη αλλά η Δ ΕΣΣΟ είναι η πιο πρακτική.

hemlock
16-08-10, 20:53
Προσωπική εντελώς άποψη αλλά η Δ ΕΣΣΟ είναι η πιο πρακτική.
Α αντε Β ΕΣΣΟ....Απλα σκεψου οτι το καλοκαιρακι θα ειναι δικο (σαν παλαιουρας) και τα Χριστουγεννα/Πρωτοχρονια σιγουρα σπιτι (το Πασχα αν παιξει αργα, παλι σπιτι)...:p
Η μονη διακιολογια για να πας Αυγουστο για διακοπες ειναι καποια σχολη ή κοντρα αναβολη που δεν μπορεις να κανεις και αλλιως....

Dark Dominion
16-08-10, 21:53
Η απλά θες να έχεις όλο το επόμενο καλοκαίρι δικό σου :P

lewton
27-09-10, 09:07
Η πρώτη αναβολή μου λήγει τέλος του 2011 (θα είμαι 27 χρόνων) και τώρα έχω ξεκινήσει μεταπτυχιακό που λήγει επίσης το Δεκέμβρη του 2011.
Πιστεύετε ότι μπορώ με αυτό να ζητήσω παράταση ενός χρόνου;

steli0s
27-09-10, 09:58
Η πρώτη αναβολή μου λήγει τέλος του 2011 (θα είμαι 27 χρόνων) και τώρα έχω ξεκινήσει μεταπτυχιακό που λήγει επίσης το Δεκέμβρη του 2011.
Πιστεύετε ότι μπορώ με αυτό να ζητήσω παράταση ενός χρόνου;

Αμα ληγει Δεκ του 2011 πως να ζητησεις παραταση; Μονο αμα εχεις καποιο ιατρικο προβλημα και σου δωσουν αλλον ενα χρονο σε πρωτη φαση.

Αλλιως νομιζω αναβολες για μεταπτυχιακα τις εκοψαν. Μονο για διδακτορικο δινουν και σ' αυτο ή 3 χρονια ή μεχρι τα 31, δε θυμαμαι τι απο τα 2 ισχυει

Νικαετός
27-09-10, 11:26
Καλη θητεια ψαραδες....Αν και πιστευω οτι διαλεξατε κακη εποχη να μπειτε....Ισως μια Α ΕΣΣΟ,Β ΕΣΣΟ να ηταν καλυτερα....

Για ποια θητεία μιλάτε ωρέ ψάρακλες? Για τις 12μηνες διακοπές? :p

gkimonas
27-09-10, 14:55
Άντε να ετοιμαζόμαστε κ εμείς. Κανείς από εδώ μέσα για Νοέμβριο; :crazy:

Seitman
27-09-10, 21:07
Ρεεεε σειρααααααά :wink:
Μηχανικό:
Ναύπλιο-->Λουτράκι (ΔΕΑ ΜΧ)-->Πολύκαστρο 33ΛΜΧ-->Αλεξανδρούπολη ΔΜΧ

(όσο για τα χρόνια αναβολής... "κρύβε χρόνια, κρύβε χρόνια..." :lol: )


Εγώ είμαι λιγάκι παλιότερος :p 1997 Β' ΕΣΣΟ

Ναύπλιο--> Λουτράκι (ΔΕΑ ΜΧ)--> Βρυσικά 3ΛΜΧ--> Αθήνα 902 ΒΣΤ (ΔΕΑ ΜΧ-ΤΔ)--> Ξάνθη 906 ΒΣΤ :whistle:

Και τώρα Εφ. Λχγος (ΜΧ-ΤΔ)

Doxaios
21-10-10, 10:20
Άντε να ετοιμαζόμαστε κ εμείς. Κανείς από εδώ μέσα για Νοέμβριο; :crazy:
Πάτρα τεχνικό;)

gkimonas
21-10-10, 13:56
Πάτρα τεχνικό;)

19/11 Πυροβολικό στη Θήβα :vava:

Morx
06-11-10, 23:16
Εφ.Ανθλγος(ΚΔ) (απο ΔΕΑ 2007Αεσσο)
Ζωάρα ηταν! ναι ναι....

HELL_pegaSOS
14-11-10, 03:39
Καλύτερη ΕΣΣΟ είναι η Δ' του ΝΟέμβρη, τουλάχιστον για τους απόφοιτους είναι η πιο πρακτική .
Σεπτέμβρη τελευταία μαθήματα, μετά Ορκομωσία και μετά καπάκι στρατός να φεύγουν οι υποχρεώσεις.

Στα πολύ μεγάαλ συν ότι σε αυτή την ΕΣΣΟ εμπεριέχεται το μεγαλύτερο ποσοστό πτυχιούχων και σχετικά μεγάλων σε ηληκία φαντάρων για να κανεις καλύτερη παρέα (που μέσες άκρες συνλήθως είναι πιο ώριμοι, ή για την ακρίβεια κάνουν λιγότερες λαμακίες). Αντίθετα στην Α' έχει πολλούς 18ρηδες ...
Οσοι έχετε υπηρετήσει, ξέρετε τι εννοώ:
Συχνά αβγαλτα παιδάκια που μη έχοντας ποτέ άλλωτε αποχωριστεί την πατρογονική φωλειά, συνηθίζουν να ξεχωρίζουν (θέλωντας ή μη) για τα καμώματα τους: είτε για κλαψιάρικο ύφος είτε για το πολύ μάγκικο στυλάκι ("μην με βλέπεις μικρό, ξέρεις τι μπορώ να κάνω που με βλέπεις?") είτε ακόμη χειρότερα εξυπνάδες που μπορεί να βάλουν σε περιπέτειες ολόκληρο λόχο
(εξαιτείας ενός εξυπνάκια, ένας από τους 6 λόχους να μπει στο μάτι του διοικητή)
Το άλλο κακό των 18ρηδων είναι ότι ρωτάνε συνέχεια κι όταν δεν ρωτανε μιλάνε συνέχεια για μηχανάκια...

Ενα πολύ κακό των Β, Γ ΕΣΣΟ:
Δε θέλω να σκέφτομαι πως θα ήταν να λιώνεις τις πρώτες 2 βδομάδες 5 ώρες παρέλαση + 3 το απόγευμα επί δύο βδομάδες, με 35+ βαθμούς σε άρβυλα που δεν έχουν στρώσει στο πόδι!
Νοέμβρη μήνα και λιώσαμε στον ιδρώτα...


Για μένα: 309 Δ ΕΣΣΟ.
Μ/Κ Τ/Π... στην προκάλυψη. :whistle:

Morx
14-11-10, 03:58
Καλύτερη ΕΣΣΟ είναι η Δ' του ΝΟέμβρη, τουλάχιστον για τους απόφοιτους είναι η πιο πρακτική .
Σεπτέμβρη τελευταία μαθήματα, μετά Ορκομωσία και μετά καπάκι στρατός να φεύγουν οι υποχρεώσεις.

Στα πολύ μεγάαλ συν ότι σε αυτή την ΕΣΣΟ εμπεριέχεται το μεγαλύτερο ποσοστό πτυχιούχων και σχετικά μεγάλων σε ηληκία φαντάρων για να κανεις καλύτερη παρέα (που μέσες άκρες συνλήθως είναι πιο ώριμοι, ή για την ακρίβεια κάνουν λιγότερες λαμακίες). Αντίθετα στην Α' έχει πολλούς 18ρηδες ...
Οσοι έχετε υπηρετήσει, ξέρετε τι εννοώ:
Συχνά αβγαλτα παιδάκια που μη έχοντας ποτέ άλλωτε αποχωριστεί την πατρογονική φωλειά, συνηθίζουν να ξεχωρίζουν (θέλωντας ή μη) για τα καμώματα τους: είτε για κλαψιάρικο ύφος είτε για το πολύ μάγκικο στυλάκι ("μην με βλέπεις μικρό, ξέρεις τι μπορώ να κάνω που με βλέπεις?") είτε ακόμη χειρότερα εξυπνάδες που μπορεί να βάλουν σε περιπέτειες ολόκληρο λόχο
(εξαιτείας ενός εξυπνάκια, ένας από τους 6 λόχους να μπει στο μάτι του διοικητή)
Το άλλο κακό των 18ρηδων είναι ότι ρωτάνε συνέχεια κι όταν δεν ρωτανε μιλάνε συνέχεια για μηχανάκια...

Ενα πολύ κακό των Β, Γ ΕΣΣΟ:
Δε θέλω να σκέφτομαι πως θα ήταν να λιώνεις τις πρώτες 2 βδομάδες 5 ώρες παρέλαση + 3 το απόγευμα επί δύο βδομάδες, με 35+ βαθμούς σε άρβυλα που δεν έχουν στρώσει στο πόδι!
Νοέμβρη μήνα και λιώσαμε στον ιδρώτα...


Για μένα: 309 Δ ΕΣΣΟ.
Μ/Κ Τ/Π... στην προκάλυψη. :whistle:
Δεδομενου 9μηνου:
Φλεβαρης αν εξαιρεσεις τα χαζα παιδακια ειναι αρκετα καλα, να φας στη μαπα τη ζεστη, τις λιγοτερες ωρες σκληρης εκπαιδευσης εν μεσω καυσωνα κλπ κλπ ... να πας σε καλη περιοδο σκοινακια γλιτωνοντας λασπολουτρα κλπ.

Προτιμησες δηλαδη το ψοφοκρυο στον Εβρο; [Και δεν ηταν βαρβαρος χειμωνας αυτος που περασε, απο εκει καταγομαι.]

Εγω με τα κρυα τοτε στη ρεντινα, παρακαλουσα για καυσωνες! [τους εφαγα μετα ...χαχαχα οπως και στην αρχη]

HELL_pegaSOS
14-11-10, 05:01
-19 κελσίου σε θερμόμετρο νύχτα και -8 ημέρα σου λέει τίποτα? :cool:

Οι ντόπιοι μας λέγεν ότι έιχε 5 χρόνια να κάνει τέτοιο χιονιά.
(Επίσης έκανε εκτός από έναν μεγάλο χιονιά και μία μεγάλη πλημύρρα στον Εβρο)


Γενικά σπάνια η θερμοκρασία (από Ορεστιάδα και πάνω) έμενε την νύχτα πάνω από τους -3.
(Δεκέμβρη-Φλεβάρη) Συνήθως το βαρέλι με τον πάγο δίπλα, χρειαζόταν αρκετές κοντακιές για να σπάσει. Ο αριθμός των κοντακιών ήταν για μας βοηθητικός δείκτης θερμοκρασίας ή το σε πόσα λεπτά έπειζε το σάλιο... :p

Ξαπαγιάσαμε αρκετες φορές, τα πόδια πάντα μετά το μισάωρο βαρειά τα 45 λεπτά παγώνανε.
Τι διπλές κάλτσες, τι ισοθερμικές, τι κάλτσες δύτη, τι της παναγιάς τα μάτια, απλά συνήθιζες.
Οταν η γη κουδουνίζει και μένεις σχεδόν ακίνητος, ξεπαγιάζεις. Εγώ σπίνιαρα γύρω γύρω για να το καθυστερήσω. ΑΝ και το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχαν καταδεχθεί να μας έχουν σωστό κουβούκλιο ή κάτι να κόβει το να αερα παρα μόνο ένα μικρό υπόστεγο για την βροχή με αποτέλεσμα να μας έρχεταιο ο αέρας με ντου από παντού : αέρας που ξετρυπούσε μέσα από αδιάβροχο, τζάκετ, μάλλινο πουλόβερ, φούτερ, ισοθερμικό...:down:

Τότε μπορεί να βλασφημούσα* αλλα τώρα το βλέπω σαν διδακτική εμπειρία.
(βλασφημούσαμε όχι τόσο γιατον καιρό, όσο για τις άθλιες τουαλέτες που βουλάνανε, το φαγητό, τα καλοριφέρ που παγώνανε, τους συνεχείς συναγερμούς και για τις αγγαρείες που μας βάζανε ακόμη και την λίγη ώρα που χαμε να ξεκουραστούμε μετα το φαγητό...)

Εντέλει το κρύο το αντιμετωπίζεις με παραπάνω ρούχα και λίγο τρέλα, την ζέστη και τα γκατζολόπτερα όμως? Και με την υγρασία της περιοχής ξέρεις τι αποπνικτική αίσθηση δημιουργέιται?
Το ζόρι ήταν τα σκοινάκια στο χιόνι, αλλα εντάξει περάσαν οι μέρες. Οι λασπουριά της άνοιξης δεν έιναι καλύτερη: Ολη μέρα με μια βούρτσα στο χέρι να γλυτώσεις τα Φι. Ψυχολογικός πόλεμος σε ένα στρατόπεδο γεμάτο βάλτους...
Χιόνι και πάλι χιόνι, αρκεί να δουλεύει το καλοριφέρ και να μην πέφτει αρκετά η θερμοκρασία ώστε για λόγους ασφαλείας του προσωπικού, οι σκοπιές να γίνονται μονόωρες. (ο εφιάλτης του να την βγάζεις σερί με 1,5 + 1,5 ώρες ύπνο).

Morx
14-11-10, 05:05
-19 κελσίου σε θερμόμετρο νύχτα και -8 ημέρα σου λέει τίποτα? :cool:

Οι ντόπιοι μας λέγεν ότι έιχε 5 χρόνια να κάνει τέτοιο χιονιά.
(Επίσης έκανε εκτός από έναν μεγάλο χιονιά και μία μεγάλη πλημύρρα στον Εβρο)




Διαβαζοντας για τους ντοπιους που αναφερεις και τις θερμοκρασιες, σταματαω εδω. Δεν διαβασα καν τι ειπες παρακατω, μιας και η καταγωγη μου οπως σου ειπα ειναι απο Διδυμοτειχο Εβρου.

15 χειμωνες εκει πανω τους εβγαλα! Ο χειμωνας παλευεται, ζεστος καφες/τσαι, ντυνεσαι σαν το κρεμμυδι.... δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα με το κρυο. Στο σπιτι το πατρικο μου, υποψιν, σομπα στην κουζινα μονο! Θερμανση, δεν [σπιτι του '50]

Τα κουνουπια δεν ειναι τιποτα, επισης καμια 15αρια καλοκαιρια Αλεξ/πολη - Σουφλι - Διδ/χο τα εβγαλα...
παλευονται...

Οσο για τα ποδια που παγωνανε, το περπατημα δε σε σώζει... πρωτος κανονας ειναι η παραλλαγη, με "λαστιχακι" χαλαρο, τυλιγμενη απο μεσα, στο υψος που πρεπει φυσικα, και ΟΧΙ μεσα στο αρβυλο. Κοβει την κυκλοφορια του αιματος.
Τα ποδια το χειμωνα, λογω της υγρασιας, παλι ιδρωνουν.
Ειδα πολλα ατομα στην σχολη, που δεν ειχαν ΚΑΝ 100% μαλλινες καλτσες... σαπιζαν τα ποδια τους!

Οταν δεν εισαι σωστα προετοιμασμενος τραβας λουκι!

Στο στρατο δε με τσαντισε τιποτε, πραγματικα τιποτε! Ουτε οποιαδηποτε αγγαρια/υπηρεσια ουτε ιδιαιτερα κατι ψιλοσαχλαμαρες που γινονται παντα...

Αυτο που με τρελαινε ηταν οι αφιλοτιμοι! Σαν δοκιμος, προσφερθηκα να κανω ενα καρο πραγματα, που οι φανταροι δεν τα εκαναν... στη θεση μου θα κανανε ζωάρα... με τιμητικες ενα τσουβαλι + σεβασμος απο τους ανωτερους.
Η δικαιολογια "με 8 ευρω σαν τους Αλβανους δεν κανω αγκαρια" ειναι περα για περα ακυρη. Κανε το καλο, αν δεις προκοπη δωστα ολα, αν οχι, στα τετοια σου. Ελαχιστα ατομα ειδα να εχουν φιλοτιμο και να ειναι χρησιμα σε οτιδηποτε περα απο σκοπια που πλεον κανει και το χειροτερο γιωτομπαλο [εφοδευων να ειμαι και να μου λεει ο αλλος "δε φοραω κρανος, ειχα λατζα...]

HELL_pegaSOS
14-11-10, 18:05
Μία φορά βάρεσε τέτοια θερμοκρασία, κάτω από -15, 1-2 νύχτες και κάτι -10ρια που κανε 2-3 φορές ακόμη. Τον υπόλοιπο καιρό την νύχτα συνήθως ήταν από +3 στην καλύτερη εώς -4, -6 στην χειρότερη,. Η μέρα δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα.

Αυτό που είπα είχε 5 χρόνια να κάνει τέτοιο χιονιά, δεν εννούσα τόσο βαρύ χειμώνα.
Ο ταξιτζής που μου το είπε ήταν ντόπιος, και ο ίδιος μου πε για -19 αλλα και κάτι φαντάροι που τα ν στο φυλάκιο ότι μία μέρα έπιασε -21.

Οι φανταροι κλασσικά τα φουσκώνουν για να το παίξουν ραμπο αλλα ο ταξιτζής τι κίνητρο είχε να τα φουσκώσει? ;)
Εν τω μεταξύ είχα κάνει save as printscreen μία πρόβλεψη από meteo που πρόβλεπε για -18... αν δεν με πιστέυεις θα την ψάξω.

Οσο για την προετοιμασία-σωστό ντύσιμο έχεις δίκιο. Αλλα οι καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του κυρίως για το πως να μην παγώνουν τα πόδια μας.

Εβλεπες ΕΠΟΠ να διαφωνούν αν είναι καλύτερη η εφημερίδα ή η σακούλα ή η ακριβή ισοθερμική των 20ευρώ κι αν τα άρβυλα με επένδυση Goretex (των 200++ ευρώ) είναι η μόνη σωτηρία ...
Η διαφορά όμως είναι ότι το να στέκεσαι κάπου στην μέση του πουθενά και να μην υπάρχει ούτε ένα μικρό κουβούκλιο να κόβει τον αέρα, σου κάνει ότι είναι ακάλυπτο να παγώνει και τα άρβυλα λόγω χιονιού τραβάνε υγρασία, οπότε και να μην ιδρώσεις, θα εισχωρήσει η υγρασία.
Μόνη φθηνή λύση η χοντρή ισοθερμική από έξω, μάλλινη από μέσα και καλό βερνίκωμα να κλείνουν οι πόροι του δέρματος.


Οσο για τους αφιλότιμους:
Δυστυχώς βρίσκουν πολλές αφορμές για να γίνονται γαιδούρια κάποιοι.
Το να σε βάζουν πχ. να κουβαλάς νάρκες , να έχεις κουβαλήσει μισό stayer και μετά να σου λέει ο άλλος έλα μωρε σιγά, ενώ έχεις 3 ώρες ύπνο και σημαίες, σκοπιές στα καπάκια
(δηλαδή μηδέν ελεύθερο χρόνο, μιας κι ελέυθερος χρονος =συντήρηση οπλισμού, αρβυλών, ύπνος για όσους δεν τους τσιμπήσουν οι ΕΠΟΠ για αγγαρείες)
Και βιολογικά να το δει κανείς, με 3-4 ώρες μέσο όρο ύπνο για 2-3 βδομάδες στις συνθήκες αυτές ύπνου-διατροφής, ψυχολογικής ταλαιπωρίας), το σώμα αρχίζει και κλατάρει. Και όταν βλέπεις το κάθε γιωτόμπαλο με Ι3 να περνάει ζάχαρη, να τσιμπάει αναρρωτικές που δεν υπάρχουν, να παίρνει απαλλακτικές για κουβαλήματα, ορθοστασία κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο και 1 μήνα πριν το απολυτήριο να κάνει επανεξέταση Ι1 και να βγάινει με Ι1, είναι που λες και τι καω εγώ ο λαλάκας?
Ολοι προσπαθούν να βγάλουν την ουρά τους από τα ζόρικα, το παίζουν αδύναμοι, ανάπηροι, ότι έχουν πρόβλημα σε γόντατα ή μέση κι εγώ κουβαλάω σα τον χαμάλη την ώρα που οι άλλοι ξαπλώνουνε ή βλέπουν dvd?
Κάποια στιγμή είπα ότι "μαγκιά τους". Δεν αξίζει να προσφέρεις σε ένα στρατόπεδο, αν δεν σου προσφέρει μάι μικρή ηθική αναγνώριση κι εκείνο (δεν μιλαω για ανταπόδωση, επιβραβευση).
Δυστυχώς έτσι όπως έιναι τα πράγματα το να είσαι φιλότιμος και πρόθυμος, αξίζει μόνο με την προυπόθεση ότι και ο αξιωματικός, υπαξιωματικο που έχεις από πάνω σου είναι εντάξει και δεν εκμεταλεύεται την καλοσύνη σου.
Με τους λαλάκες ευθυνόφοβους, το παίζεις αφιλότιμος, άχρηστος και λαλάκας, για να μην σε τρέχουν σαν τον Βέγγο. Ειναι αυτοκαταστροφικό να πεις ότι μπορείς και ξέρεις σε τέτοιους ανθρώπους. Δεν θα στο συχγωρήσουν ποτε. :lol:
Αν πάλι είναι σωστοί άνθρωποι κι επαγγελματίες, αυτόν που προσφέρει τον ανταμοίβουν (όχι απαραίτητα με άγραφες άδειες, και ένα καλό νούμερο σκοπέτου αρκεί) Πχ. σε αυτόν που έφαγε το σκ@το με το κουτάλι για να επισκευάσει προιστορικές τουαλέτες που υπό πραγματικές συνθήκες θα ζητούσε 800 ευρώ σε μεροκάματα, πρέπει κάπως να ανταμοιφθεί. Μερικές τρίωρες άδειες απουσίας όταν τις ίδιες δίνει ο διοικητής σε έναν που συμπαθεί για μια εκκοφαντική προσοχάρα, έιναι γελοίο...
Λυπόμουν το παλικάρι και τον κόπο του που μας είχε σώσει από το να πνιγουμε στις κου...δες.

Ολα για την προσωπική μου στάση απέναντι τους, κατάλαβα ότι πρέπει να την καθορίσουν τα πρόσωπα... Από τον επόπ λοχία ή τον ΔΕΑ διμοιρίτη μέχρι τον λοχαγό και τον στρατοπεδάρχη.
Οταν αναφέρομαι στην στάση δεν λέω για τα προβλεπόμενα που ούτως ή αλλως πρέπει να τηρούνται.
Μιλάω για τις άπειρες περιπτώσεις που οι ανώτεροι ζητάνε εθελοντές για κάτι...
Δυστυχώς έτσι που λειτουργείθ ο στρατός πρέπει να ακολουθείς προσωπική τακτική για να την παλέψεις.:evil:

Cacofonix
14-11-10, 18:10
Εμείς στο Μόναχο ήμασταν γυμνοί με -10. Δεν μασάμε.

hemlock
14-11-10, 18:16
Εμείς στο Μόναχο ήμασταν γυμνοί με -10. Δεν μασάμε.
Ενταξει και στην Σκανδιναβια απο τις σαουνες πηδανε σε παγωμενα νερα λιμνων....Αυτοι ειναι ποιο κομμαντα απο τον καθενα μας....:p

Morx
14-11-10, 18:17
Εμείς στο Μόναχο ήμασταν γυμνοί με -10. Δεν μασάμε.

Εγω εγκατεστησα τον firefox στο λαπτοπ του Chuck Norris.... :P

Cacofonix
14-11-10, 18:31
Εγω εγκατεστησα τον firefox στο λαπτοπ του Chuck Norris.... :P

Μπορεί να σου επιβεβαιώσει ο minovg αν δεν με πιστεύεις. ;)

kourampies
10-12-10, 18:34
Έχω πρόβλημα με την κατάθεση δικαιολογητικών αναβολής.

Είμαι εγγεγραμμένος σε μια πολωνική ανώτατη σχολή που οδηγεί σε απόκτηση πτυχίου τύπου Bachelor, το αντίστοιχο Licencjat. Δε θέλω σχόλια γιαυτό, από τη στιγμή που το επιτρέπει ο νόμος το εκμεταλλεύομαι για να μη μπλέκω ακόμα με ανυποταξίες και τα συναφή.:whistle:

Στην στρατολογική διεύθυνση έπεσα σε έναν υπερενθουσιώδη νεαρό λοχαγό ο οποίος αρνείται να δεχτεί το χαρτί, με τη δικαιολογία ότι δε γράφει ξεκάθαρα ότι είναι ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα. Η πρώτη έκδοση του χαρτιού εγγραφής έλεγε όλες τις λεπτομέρειες της σχολής, χαρακτηρίζοντας την "Ανώτατη Σχολή" διάρκειας 6 εξαμήνων.

Μετά από πολύ πίεση μου είπε ότι θα δεχτεί μόνο χαρτί που να λέει τη λέξη πανεπιστήμιο, η ότι δίνει πτυχίο Bachelor.

Αναγκάστηκα να ζητήσω καινούριο τροποποιημένο χαρτί παρακολούθησης ειδικά για την περίπτωσή μου. Η λέξη πανεπιστήμιο δεν είναι δυνατό να μπει στο χαρτί, μια και δεν γίνεται να τροποποιηθεί η βεβαίωση και οι ιδιότητες της σχολής για να το δεχτεί ο στρατολόγος. Οπότε πήρα το ίδιο χαρτί, με την τροποποίηση στο σημείο που έλεγε το όνομα σχολής, αντί να λέει "φοιτητής στην σχολή τάδε" (στα πολωνικά πάντα), λέει "φοιτητής στην σχολή τάδε - Licencjat". Το Licencjat όπως προείπα είναι το αντίστοιχο του Bachelor με βάση το Bologna Proccess, άρα νομικά μας καλύπτει.

Η μεταφράστρια το έχει μεταφράσει ως "Σχολή τάδε - Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος". Έχει μεν δίκιο, καθώς ούτε ειδικευμένη στους ακαδημαϊκούς όρους υποχρεούται να είναι, ούτε μπορεί να μεταφράσει από πολωνικά σε αγγλικά για να δει τη λέξη Bachelor ο κύριος λοχαγός, αλλά τι κάνουμε σε περίπτωση που μου πει όχι, αυτό δεν είναι Bachelor; Δεν το έχω πάει ακόμα το χαρτί, απλά θέλω να ξέρω σε περίπτωση που το αρνηθεί πάλι πως να κινηθώ.

Υπάρχει κάποια κρατική υπηρεσία που μπορεί να "αξιολογήσει" την σχολή και να μου δώσει κάποιο δικαιολογητικό που θα ικανοποιήσει και τη στρατολογία;

bill2003
11-12-10, 00:42
Ίσως να μπορούν να βοηθήσουν εδώ:
http://www.doatap.gr/

Να δώσουν μία βεβαίωση ότι το συγκεκριμένο πτυχίο από την Πολωνία είναι αντίστοιχο με το τάδε Ελληνικού ΑΕΙ ή ΤΕΙ άρα ίσως να είσαι ΟΚ?

gkimonas
21-01-11, 18:31
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά εύχομαι αν και καθυστερημένα. :)

Κατέβηκα Αθήνα με κατ' εξαίρεση μετάθεση, από το μαύρο 290 ΜΚ ΤΠ στην Λήμνο που ήμουν. :crazy:

Τώρα ό,τι και να παίζει εκεί που πάω, δεν νομίζω ότι θα κωλώσω. :p

gousia
21-01-11, 19:50
σιγα τα αυγα!ο στρατος πλεον δεν ειναι τιποτα.και δεν μιλω φυσικα για τον ιδιο αλλα για την υποχρεωτικη θητεια.παρεπιπτοντως ποσο ειναι;9μηνες;ενα περασμα θα κανουμε και ξεμπερδεψαμε με την υποχρεωση!παιδια εμενα μου ηρθε ενα χαρτι απο στρατολογια σαμου που λεει οτι με δεχτηκαν στο ναυτικο!ειχα δηλωσει προτιμηση αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο που με δεχτηκαν στο ναυτικο(εχω ακουσει καλα λογια...)χωρις βυσμα.καποιος αλλος μου ειπε οτι τωρα που στο εστειλαν(ειμαι 18)ειναι οκ αλλα μετα οταν θα παω(προς το παρον αναβολη λογω σπουδων)θα με πανε στον στρατο ξηρας.εχει κανεις καμια ιδεα πανω σε αυτο;δεχονται ακομη στο ναυτικο;:hmm:

cuprakatos
28-01-11, 00:55
9 μήνες ρε παιδιά , δείτε το σαν διακοπές η σαν ένα πέρασμα απο την παιδικοεφηβηκή ηλικία στο πήδ@@α που έρχεται μετά το στρατό , το μετά είναι πραγματικός στρατός , θητεία που θα διαρκέσει πολλά - πολλά χρόνια και όποιος αντέξει :respekt:
Καλές διακοπές λοιπόν ;)

prjohn
27-02-11, 20:50
Ναι στο ναυτικό και στην αεροπορία συνεχίζουν να παίρνουν φαντάρους αλλά η μετάταξη σε αυτά τα σώματα εάν έχεις καταταγεί όταν πέρναγες περιοδεύων στον στρατό ξηράς είναι σχεδόν αδύνατη. (Εκτός κι αν το βύσμα σου τροφοδοτεί χώρα ). Μη μασάς όμως , 9 μήνες ξυσιμο είναι.

hemlock
27-02-11, 20:58
σιγα τα αυγα!ο στρατος πλεον δεν ειναι τιποτα.και δεν μιλω φυσικα για τον ιδιο αλλα για την υποχρεωτικη θητεια.παρεπιπτοντως ποσο ειναι;9μηνες;ενα περασμα θα κανουμε και ξεμπερδεψαμε με την υποχρεωση!παιδια εμενα μου ηρθε ενα χαρτι απο στρατολογια σαμου που λεει οτι με δεχτηκαν στο ναυτικο!ειχα δηλωσει προτιμηση αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο που με δεχτηκαν στο ναυτικο(εχω ακουσει καλα λογια...)χωρις βυσμα.καποιος αλλος μου ειπε οτι τωρα που στο εστειλαν(ειμαι 18)ειναι οκ αλλα μετα οταν θα παω(προς το παρον αναβολη λογω σπουδων)θα με πανε στον στρατο ξηρας.εχει κανεις καμια ιδεα πανω σε αυτο;δεχονται ακομη στο ναυτικο;:hmm:
Μπα δεν παιζει να αλλαξεις σωμα αφου κληρωθηκες στο Ναυτικο...
Εισαι απο τους τυχερους...;)

tasanas
04-03-11, 20:43
Να σε προειδοποιήσω ότι στο ναυτικό το 99% των στρατεύσιμων είναι βυσματωμένοι, οπότε κάνε τα κουμάντα σου για να μη βρεθείς στην χειρότερη θέση στο ναυτικό σε κανά radar σε ξερονήσι

Seitman
04-03-11, 21:26
Και τι θα γίνει αν βρεθεί? Έλεος πια...
Μεγάλο παιδί είναι.

terry39
04-03-11, 21:36
Να σε προειδοποιήσω ότι στο ναυτικό το 99% των στρατεύσιμων είναι βυσματωμένοι, οπότε κάνε τα κουμάντα σου για να μη βρεθείς στην χειρότερη θέση στο ναυτικό σε κανά radar σε ξερονήσι

Δηλαδη εγω ανηκω στο 1% ?
:oneup:
2002 ...17 μηνες θητεια ...
14 στη Μυτιληνη ... radar ...
δεν εχω περασει καλυτερα ...
και δεν εχω γνωρισει (καλυτερους) ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ...

(εβαλα 20 κιλα περιπου απο την κακοπεραση...)

treli@ris
04-03-11, 21:38
Κι αμα λαχει γυρνας και sequel σειρηνες στο αιγαιο 5 εφοδος στο ρανταρ :p

lewton
04-03-11, 21:52
(εβαλα 20 κιλα περιπου απο την κακοπεραση...)
Αυτό στα συν του στρατού;

terry39
04-03-11, 22:55
Αυτό στα συν του στρατού;

στα μειον ... του ναυτικου ... και της θεσεως που ειχα
αλλα περασα υπεροχα.. με πολλες καλες στιγμες πισω απτο radar ...

hemlock
04-03-11, 22:59
στα μειον ... του ναυτικου ... και της θεσεως που ειχα
αλλα περασα υπεροχα.. με πολλες καλες στιγμες πισω απτο radar ...
Τι μαλλι το ειχες μπουκλα τοτε ή επιτρεποταν να το κουρεψεις?:whistle:

cuprakatos
04-03-11, 23:02
Εγώ είμαι λιγάκι παλιότερος :p 1997 Β' ΕΣΣΟ

Ναύπλιο--> Λουτράκι (ΔΕΑ ΜΧ)--> Βρυσικά 3ΛΜΧ--> Αθήνα 902 ΒΣΤ (ΔΕΑ ΜΧ-ΤΔ)--> Ξάνθη 906 ΒΣΤ :whistle:

Και τώρα Εφ. Λχγος (ΜΧ-ΤΔ)

Γειά σου ρε seitman μηχανικάριε , και γώ Ναύπλιο , Πάτρα , Αλεξανδρούπολη 23ΛΜΧ , 91 Β' ΕΣΣΟ :respekt::respekt:

terry39
05-03-11, 00:17
Τι μαλλι το ειχες μπουκλα τοτε ή επιτρεποταν να το κουρεψεις?:whistle:

Επιτρεποταν το μουσ(ακ)ι , οχι σαν παπας ... απλο και περιποιημενο ...
απο μαλλι δεν θυμαμαι ... λογω φαλακριτσας :p

πλεον(λογω δουλειας) εχω συναντησει μετα απο αυτα τα 7,5 χρονια που απολυθηκα εγω (11/2003), αρκετους ναυτες , εχουν αλλαξει πραγματα , οπως η καθημερινη στολη ...
ισως ειναι λογω μοναδος ...
κι απ οτι μου εχουν πει , οι ναυτες(στρατευσιμοι) τωρα δεν πανε σε καραβια , οπως πηγαιναν οι σειρες μου (κληρουχες)

Η καλυτερη περιοδος της ζωης μου , radar .... respect !

hemlock
05-03-11, 19:28
Επιτρεποταν το μουσ(ακ)ι , οχι σαν παπας ... απλο και περιποιημενο ...
απο μαλλι δεν θυμαμαι ... λογω φαλακριτσας :p

πλεον(λογω δουλειας) εχω συναντησει μετα απο αυτα τα 7,5 χρονια που απολυθηκα εγω (11/2003), αρκετους ναυτες , εχουν αλλαξει πραγματα , οπως η καθημερινη στολη ...
ισως ειναι λογω μοναδος ...
κι απ οτι μου εχουν πει , οι ναυτες(στρατευσιμοι) τωρα δεν πανε σε καραβια , οπως πηγαιναν οι σειρες μου (κληρουχες)

Η καλυτερη περιοδος της ζωης μου , radar .... respect !
Α τι μου θυμησες με το μουσι στο ΠΝ....Εγω σαν παπας εβγαλα φωτογραφιες για την ταυτοτητα και μετα ξυρισα οπως επρεπε το μουσι (μιλαω για μουσι 20 ημερων στην ταυτοτητα-κανονικα μουτσος σε γκαζαδικο και οχι στρατευσιμος)....:rofl::rofl::rofl::rofl:

jdtech
09-03-11, 01:52
Παιδιά παντού καλά είναι αρκεί να το δεις λίγο στην πλάκα και στο χαβαλέ και να μην τους πολυπαίρνεις στα σοβαρά. Χιλιοειπωμένες συμβουλές αλλά αλήθεια.

stv1
16-03-11, 01:54
232 94Δ ΕΣΣΟ....22 μηνακια...μαγειρας....!!!!!! απλα respect!.....xaxaxaxxaxaxaxaxa

tasanas
16-03-11, 22:49
Αμάν εσύ είσαι μουσειακό έκθεμα όχι απλά παλιός. :rofl:

Next_Level
20-03-11, 14:31
Ο8 Γ' ΕΣΣΟ (304)

9 μηνες θητειας ως Πολυβολητής - Σκ@τ@τζης, οι οποιοι μου φανηκαν.. αιωνας εξαιτιας των πολλων ωρων σκοπιας.. 9 ωρες την ημερα (3x3) επι 1-2 εβδομαδες συνεχομενα σε φυλακιο. Μετα 1 εβδομαδα σε πολυ δραστηρια μοναδα και ξανα 1-2 εβδομαδες φυλακιο για το 3x3. Ετσι πηγαινε η ιστορια μεχρι να απολυθω. Ουτε τιμιτικες ουτε τιποτα στο 646 ΜΚ ΤΠ.

weather1967
24-03-11, 22:17
Bρε παιδιά διαβασα μερικα posts και μαλλον θα πρεπει να ειμαι μουσιακό είδος .
Ε 87 ΕΣΣΟ
23 μήνες θητεία,αλλαξα 3 χρονιες 1987-1988-1989 :rofl:

citizen78
27-03-11, 02:48
Bρε παιδιά διαβασα μερικα posts και μαλλον θα πρεπει να ειμαι μουσιακό είδος .
Ε 87 ΕΣΣΟ
23 μήνες θητεία,αλλαξα 3 χρονιες 1987-1988-1989 :rofl:

Επ! εσυ με αντικατεστησες, να σαι καλα (84Ε)

weather1967
27-03-11, 09:24
Επ! εσυ με αντικατεστησες, να σαι καλα (84Ε)

Nα σαι καλά φίλε μου,ειπα και εγώ ειμαι ο παλαιότερος ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.