PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26

redfever7
13-08-11, 20:21
Όταν πήγα εγώ πάντως (302) από όσους πήγαμε ΣΑΕΠ για εκπαίδευση μόνο 3-4 άτομα δεν είχαν μεταπτυχιακό (σίγουρα βύσματα) όλοι οι υπόλοιποι ήταν κάτοχοι μεταπτυχιακού (μικρά ή πιθανά βύσματα ή και καθόλου) ή και διδακτορικού (πιστεύω καθόλου βύσματα)... :)

τι να σου πω, μπορεί και να κάνω λάθος :oneup: πάντως στη μονάδα μου μόνο πχ ξέρω άλλους 4 με msc τουλάχιστον και ένα διδάκτωρα σε αντικείμενα πχ data comms, computer forensic κ άλλα:hmm: Ίσως να έτυχε, ίσως να μην ήταν τόσο γνωστό όταν πήγες εσύ πχ σα σώμα ότι είναι λούφα :p

δυστυχώς πάντως το παν στο στρατό πριν μπεις είναι το βύσμα, μετά την άκρη τη βρίσκεις και μόνος σου χωρίς "εξωγενείς" παράγοντες.

Seitman
14-08-11, 09:29
Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής. Απολύθηκα το 1984 (μετά από θητεία 26 μηνών-όχι διακοπούλες) αλλά απ΄τότε ουδέποτε με κάλεσαν για άσκηση ή επανεκπαίδευση ή whatever. Απλά κάποια στιγμή μετά τα 40 μου, μόνο το απολυτήριό μου άλλαξαν.

Είναι γενικό αυτό ή απλά είναι θέμα όπλου/τύχης?

Είναι και θέμα όπλου/σώματος. Εγώ όταν απολύθηκα το 99, ως Έφεδρος Ανθυπολοχαγός (Μηχανικού-Ταχυδρομικού) (δε θέλω ου... :p), και στους τρεις μήνες από την "απόλυση" μου έστειλαν λευκό.

Και μία "εκπαίδευση" στο Λουτράκι μετά από 4 χρόνια.


Οταν γραφεις σου αλλαξαν το απολυτηριο τι εννοεις?
Αν εννοεις οτι απο ναυτη σε μεταταξαν στο ΠΖ τοτε ναι (εμενα το γραφει ηδη)...

Τα "απολυτήρια" ή Εδικά φύλλα Πορείας όπως λέγονται έχουν τρεις κατηγορίες που ξεχωρίζουν από το χρώμα τους:

Ροζ: Αυτό που παίρνεις από την μονάδα την ημέρα της απόλυσης και σε θέτει στη διάθεσή της σε τυχόν επιστράτευση.
Πράσινο: Σε θέτει στη διάθεση κάποιας μονάδας της ειδικότητάς σου ή όπου αλλού "βγάλει" ο "υπολογιστής" τους ;)
Λευκό: Δεν σε έχει σε κάποια μονάδα, αλλά έχει ένδειξη "όπου και όταν διαταχθείς".

Νικαετός
14-08-11, 09:39
Οταν γραφεις σου αλλαξαν το απολυτηριο τι εννοεις?:hmm:
Αν εννοεις οτι απο ναυτη σε μεταταξαν στο ΠΖ τοτε ναι (εμενα το γραφει ηδη)...

Νομίζω ότι κάπου εκεί στα 40 με πήγαν στο πεζικό. Άλλο όμως ρώτησα. Γιατί ποτέ δεν με έχουν καλέσει για εκπαίδευση/μετεκπαίδευση. Υποτίθεται ότι ήμουν ΗΝ/ΣΝ (μιας και έκανες ναυτικό ξέρεις) επομένως σε "ευαίσθητη" και καλά ειδικότητα.

Δεν θα έπρεπε κάποια στιγμή να με είχαν καλέσει? (όχι τώρα - δεν με αφήνει η μαμά μου πλέον - αλλά τότε??)

hemlock
14-08-11, 10:56
Είναι και θέμα όπλου/σώματος. Εγώ όταν απολύθηκα το 99, ως Έφεδρος Ανθυπολοχαγός (Μηχανικού-Ταχυδρομικού) (δε θέλω ου... :p), και στους τρεις μήνες από την "απόλυση" μου έστειλαν λευκό.

Και μία "εκπαίδευση" στο Λουτράκι μετά από 4 χρόνια.



Τα "απολυτήρια" ή Εδικά φύλλα Πορείας όπως λέγονται έχουν τρεις κατηγορίες που ξεχωρίζουν από το χρώμα τους:

Ροζ: Αυτό που παίρνεις από την μονάδα την ημέρα της απόλυσης και σε θέτει στη διάθεσή της σε τυχόν επιστράτευση.
Πράσινο: Σε θέτει στη διάθεση κάποιας μονάδας της ειδικότητάς σου ή όπου αλλού "βγάλει" ο "υπολογιστής" τους ;)
Λευκό: Δεν σε έχει σε κάποια μονάδα, αλλά έχει ένδειξη "όπου και όταν διαταχθείς".


Ολοι εμεις του ΠΝ με λευκο απολυτηριο φυγαμε (θες λιγο ή περισοτερο βυσμα)...

........Auto merged post: hemlock πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Νομίζω ότι κάπου εκεί στα 40 με πήγαν στο πεζικό. Άλλο όμως ρώτησα. Γιατί ποτέ δεν με έχουν καλέσει για εκπαίδευση/μετεκπαίδευση. Υποτίθεται ότι ήμουν ΗΝ/ΣΝ (μιας και έκανες ναυτικό ξέρεις) επομένως σε "ευαίσθητη" και καλά ειδικότητα.

Δεν θα έπρεπε κάποια στιγμή να με είχαν καλέσει? (όχι τώρα - δεν με αφήνει η μαμά μου πλέον - αλλά τότε??)

Νομιζω Νικε οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης το "καλεσμα"...
Εκτος και αν ψαχνεσαι για τσαμπα διακοπες...:p

Seitman
14-08-11, 11:33
Τι τζάμπα βρε... :p
Περισσότερα ήταν αυτά που ξοδέψαμε, παρά αυτά που πήραμε σαν μισθό για τις 10 εργάσιμες :lol:

hemlock
14-08-11, 11:47
Τι τζάμπα βρε... :p
Περισσότερα ήταν αυτά που ξοδέψαμε, παρά αυτά που πήραμε σαν μισθό για τις 10 εργάσιμες :lol:
Μα καλα ποοοσο τσιπουρα κουβαλησες στην μοναδα ωρε...:whistle:

Seitman
14-08-11, 11:53
Κοίτα αν υπολογίσεις ξενοδοχείο, φαγητά, σούπες μούπες, μου έφυγαν κοντά €550-600. Και μας έδωσαν €280.

hemlock
14-08-11, 12:03
Κοίτα αν υπολογίσεις ξενοδοχείο, φαγητά, σούπες μούπες, μου έφυγαν κοντά €550-600. Και μας έδωσαν €280.
Καλοπερασακιας μας δηλωνεις...:rofl:

jose_ee1985
14-08-11, 12:25
Βλέποντας το θέμα συνειδητοποίησα ότι έκλεισα 1 χρόνο πολίτης, πριν 3 μέρες :lol:

Καλή θητεία σε όσους μπαίνουν στην σειρά του Αυγούστου!

Seitman
14-08-11, 14:52
Καλοπερασακιας μας δηλωνεις...:rofl:

Όχι βρε Νίκο... :oops:

Απλά ως αξιωματικοί, δεν μέναμε στην μονάδα. Τουλάχιστον τρώγαμε στη λέσχη και δεν εκτινάχθηκε το κοστολόγιο :p

tsavman
22-08-11, 10:34
Σήμερα (2 χρόνια μετά την απόλυση), μου ήρθε νέο Ειδικό Φύλλο Πορείας και επιστρατευτικά έγγραφα, χρώματος λευκού

:cool:

costa
23-08-11, 12:22
Τα "απολυτήρια" ή Εδικά φύλλα Πορείας όπως λέγονται έχουν τρεις κατηγορίες που ξεχωρίζουν από το χρώμα τους:

Ροζ: Αυτό που παίρνεις από την μονάδα την ημέρα της απόλυσης και σε θέτει στη διάθεσή της σε τυχόν επιστράτευση.
Πράσινο: Σε θέτει στη διάθεση κάποιας μονάδας της ειδικότητάς σου ή όπου αλλού "βγάλει" ο "υπολογιστής" τους :wink:
Λευκό: Δεν σε έχει σε κάποια μονάδα, αλλά έχει ένδειξη "όπου και όταν διαταχθείς".





Ολοι εμεις του ΠΝ με λευκο απολυτηριο φυγαμε (θες λιγο ή περισοτερο βυσμα)...

Σε εμάς ΠΝ(09Δ) δώσανε κίτρινο!Πρέπει να ειναι ιδιο με το ροζ ,μάλιστα ειχα ρωτήσει τον Οπλονόμο γιατι ειναι κίτρινο και μου λέει:E...δεν πάει σε σας τα αγοράκια να δίνουμε ροζ!:p

Seitman
23-08-11, 12:30
Κίτρινο??? Πρώτη φορά το ακούω.

costa
23-08-11, 13:29
Κίτρινο??? Πρώτη φορά το ακούω.

Τα ξανακοίταξα και μάλλον έκανα λάθος!:oops:
Απο τα δυο φυλλα που μας δωσανε το "Φυλλο απολυσης και επιστράτευσης" ειναι λευκό, αλλα ξαναπαρουσιάζομε στη βάση που απολύθηκα.
Το άλλο(μικρο κίτρινο) ειναι η "Βεβαίωση παράδοσης στρατιωτικής ταυτότητας" το οποίο στις σειρές που απολυθήκαν πριν απο έμενα ηταν ροζ.

hemlock
23-08-11, 19:12
Σε εμάς ΠΝ(09Δ) δώσανε κίτρινο!Πρέπει να ειναι ιδιο με το ροζ ,μάλιστα ειχα ρωτήσει τον Οπλονόμο γιατι ειναι κίτρινο και μου λέει:E...δεν πάει σε σας τα αγοράκια να δίνουμε ροζ!:p
Ικανους τους ειχα να το κανουν κιτρινο...."Μονο εμεις δινουμε λελεδοχαρτα κιτρινα"...:rofl::rofl::rofl::rofl:
08Β ΕΣΣΟ Παλασχας-ΝΒΝΕ...

Banditgr
23-08-11, 19:48
:oops:

Ωχ... Όντως έχασα επεισόδια :lol:

Μπα, άλλοι έχουν χάσει. Θα ξαναγίνει 12μηνο (http://news247.gr/ellada/amyna/aukshsh_thhteias_ton_noemvrio.1337105.html), διότι κατάλαβαν ότι με τις δεκάδες (για να μη πω χιλιάδες) αναβολές, στις μονάδες δεν έχουν μείνει ούτε οι σκύλοι.

tsavman
23-08-11, 22:22
Μπα, άλλοι έχουν χάσει. Θα ξαναγίνει 12μηνο (http://news247.gr/ellada/amyna/aukshsh_thhteias_ton_noemvrio.1337105.html), διότι κατάλαβαν ότι με τις δεκάδες (για να μη πω χιλιάδες) αναβολές, στις μονάδες δεν έχουν μείνει ούτε οι σκύλοι.


Στην πρώτη μου τοποθέτηση μετά το κέντρο και την εκπαίδευση (9ο ΤΥΠ - Αμύνταιο), οι σκύλοι ήταν περισσότεροι σε αριθμό από την δύναμη της μονάδας.

17 υπηρεσίες με 18 φαντάρους, 17 μέσα 1 έξω μας πήγαινε. Παίζει να πήρα 7 εξόδους στο 5μηνο :p.. Το να έτρωγες 5Φ σε αυτή τη μονάδα σήμαινε ότι θα έβγαινες στη μετάθεσή σου μόνο :lol:

Banditgr
23-08-11, 23:42
Στην πρώτη μου τοποθέτηση μετά το κέντρο και την εκπαίδευση (9ο ΤΥΠ - Αμύνταιο), οι σκύλοι ήταν περισσότεροι σε αριθμό από την δύναμη της μονάδας.

17 υπηρεσίες με 18 φαντάρους, 17 μέσα 1 έξω μας πήγαινε. Παίζει να πήρα 7 εξόδους στο 5μηνο :p.. Το να έτρωγες 5Φ σε αυτή τη μονάδα σήμαινε ότι θα έβγαινες στη μετάθεσή σου μόνο :lol:

Yep, ακριβώς τα ίδια και σε εμένα (295 ΤΕ, 33 Μ/Κ ΤΑΞ). 5-6 καθαρές εξόδους ίσως πήραμε στο 5μηνο και τα υπόλοιπα με υπηρεσιακό. Τα ίδια πάνω κάτω ήταν και για τους υπόλοιπους σε άλλες μονάδες, απ' όσες επαφές είχα με σειρές μου.

tiffany
23-08-11, 23:43
Στην πρώτη μου τοποθέτηση μετά το κέντρο και την εκπαίδευση (9ο ΤΥΠ - Αμύνταιο), οι σκύλοι ήταν περισσότεροι σε αριθμό από την δύναμη της μονάδας.

17 υπηρεσίες με 18 φαντάρους, 17 μέσα 1 έξω μας πήγαινε. Παίζει να πήρα 7 εξόδους στο 5μηνο :p.. Το να έτρωγες 5Φ σε αυτή τη μονάδα σήμαινε ότι θα έβγαινες στη μετάθεσή σου μόνο :lol:

Στο ΚΕΠΒ Θήβας που ήμουν "παλιός" έτσι μας πήγαινε. Αλλά σαν "επιλοχίας" έκοβα υπηρεσιακό στο 1ο και 3ο νούμερο και πήγαινα απολύτως κυκλικά τις υπηρεσίες οπότε ήταν σαν να είσαι 1-2. Είμασταν και πιο χάλια και από τα χάλια και δεν μας ένοιαζε για έξοδο.

tsavman
24-08-11, 10:21
Είμασταν και πιο χάλια και από τα χάλια και δεν μας ένοιαζε για έξοδο.


Τα ίδια και σε μας. Ήμασταν τόσο κουρασμένοι, που το 3ωρο υπηρεσιακό που κοβόταν αυτόματα δεν το παίρναμε καν πολλές φορές. Με την υπηρεσία να είναι κάθε 4 ώρες και το να έχεις 3 ώρες ύπνου μαξ (το βράδυ μόνο), έβγαινες από το στρατόπεδο μόνο σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης.

Θυμάμαι 2 ή 3 φορές που πήρα απογευματινό υπηρεσιακό, βγήκα από την πύλη, μπήκα στο αυτοκίνητο, έβαλα μπρος για να έχω θέρμανση και κοιμήθηκα. Από τους καλύτερους ύπνους που έχω κάνει ποτέ :lol:

Seitman
24-08-11, 10:40
ΑΑΑ ήσουν μοντέρνος εσύ, είχες και το αυτοκίνητο :p

Sovjohn
24-08-11, 10:51
Αυτό εξαρτάται :p

Όταν ήμουν στο 475 ΤΔΒΕΘ (Καταραμένε δίκα, να μην σου ξανακάνει κούκου :twisted:), σε "νορμάλ" χρονικά διαστήματα παίζει οι έξοδοι να ήταν 10/1 ή 8/1, και σε μυστήριες περιόδους 14/1+, αλλά υπηρεσιακά με την ανοχή της μονάδας δίναμε όσο περισσότερα γινόταν, για να μην σαλέψει το μυαλό κανενός.

Τι γίνεται όμως - ότι υπηρεσιακό και να είχες, από 3ωρο μέχρι και 6ωρο που ήταν τα συνήθη ανάλογα με το νούμερο, ΕΦΕΥΓΕΣ.

Πήγαινες για καφέ στην πόλη, πήγαινες στο πάρκο στα παγκάκια, ενίοτε μπορεί να νοίκιαζες δωμάτιο για 1/2 μέρα και να κοιμόσουν (σπάνιο, αλλά το είχαμε κάνει), αλλά έφευγες.

Αν δεν έφευγες...


Army DM says:

Roll a d20. Perform the appropriate action after the roll.
1-8: Digging / beautification of grounds.
9-14: Goping, cleaning, sweeping, mopping, trash can emptying of half the camp.
15-18: Transport heavy materials (such as oil tins 20kg each) from storage to kitchens or vice versa
19-20: Dish washing / kitchen tasks / assist cooks.

Every once in a blue moon, a good AYDM may be present who will assign you the 9-14 category for 30' only. The others tell you to "finish it, in the next couple of hours".


Οπότε, δεν είναι απαραίτητο ότι κάθεσαι πάντα μέσα αν είσαι κουρασμένος κτλ - γιατί έχεις στο τσεπάκι σου το να κουραστείς περισσότερο. :twisted:

Εδώ είχε έρθει το 2ο "κύμα" της σειράς μου, Σαββάτο έτσι, χωρίς αξιωματικούς κτλ, και είχαμε και έναν από τους καλύτερους ΑΥΔΜ - Κάθονται προσοχή κτλ μπροστά στο τάγμα, και τους λέει "Καλωσήρθατε κτλ, εδώ τα πράγματα είναι μπλα μπλα μπλα έτσι γιουβέτσι, εύχομαι καλή διαμονή μπλα μπλα, και πίσω σας υπάρχουν κάτι λάκκοι για το Πάσχα που έχουν σκαφτεί πιο βαθιοί απ΄ότι πρέπει, γεμίστε τους με αυτά τα φτυάρια κτλ και μετά μπορείτε να βγείτε έξω για έξοδο προσαρμογής." :crazy: :yahoo: :crazy:

tsavman
24-08-11, 11:02
ΑΑΑ ήσουν μοντέρνος εσύ, είχες και το αυτοκίνητο :p

Ναι, αυτό του άβαταρ :p





Τι γίνεται όμως - ότι υπηρεσιακό και να είχες, από 3ωρο μέχρι και 6ωρο που ήταν τα συνήθη ανάλογα με το νούμερο, ΕΦΕΥΓΕΣ.

Πήγαινες για καφέ στην πόλη, πήγαινες στο πάρκο στα παγκάκια, ενίοτε μπορεί να νοίκιαζες δωμάτιο για 1/2 μέρα και να κοιμόσουν (σπάνιο, αλλά το είχαμε κάνει), αλλά έφευγες.

Αν δεν έφευγες...



Οπότε, δεν είναι απαραίτητο ότι κάθεσαι πάντα μέσα αν είσαι κουρασμένος κτλ - γιατί έχεις στο τσεπάκι σου το να κουραστείς περισσότερο. :twisted:




Και σε εμάς έπαιζε αυτό, αλλά κατά περιόδους. Αν ήξερες πότε να φύγεις ή να μείνεις μέσα στο υπηρεσιακό σου, μπορεί και να κοιμόσουν. Στα μέσα του χειμώνα πάντως (ήμουν εκεί Οκτώβρη-Φεβρουάριο), δεν είχε πολλές εξωτερικές αγγαρείες, λόγω του κρύου.

costa
24-08-11, 11:11
Καλά............να μην σας πω πως παίζανε οι υπηρεσίες-έξοδοι στο ναυτικό γιατί οι στραταιοι θα αρχίσουν να πηδούν από τα παράθυρα! :p

Sovjohn
24-08-11, 11:25
Έχω αρκετούς φίλους στο "ένδοξο ΠΝ" και ξέρω, don't worry :p

Και το ΠΝ έχει και off :twisted:

tiffany
24-08-11, 16:03
Όταν έγραφα για χάλια εννοούσα για σκοπιά από το κρεβάτι, περίπολο στα παγκάκια και τα συναφή. :p Μιλάμε για πολύ ύπνο. Ένα ΠΣΚ έπεσα για ύπνο την Παρασκευή το μεσημέρι και σηκωνόμουν μόνο για υπηρεσία. Τη Δευτέρα το πρωί με είχε πεθάνει η μέση μου από το στρώμα.

Από την άλλη στη μονάδα είχα ένα μήνα συνεχόμενα υπηρεσία με 3 ώρες ύπνο κάθε βράδυ μόνο. Δεν έβγαλα κιχ. Αν προσθέσω και τα χωσίματα τους προηγούμενους μήνες τότε άντε γεια. Αλλά ο Λοχαγός μας "έκοβε" για να δει τα καλά παιδιά και τους λουφαδόρους. Το αποτέλεσμα ήταν: Δευτέρα φυλάκιο, ΠΣΚ έξοδος, Δευτέρα φυλάκιο, ΠΣΚ έξοδος........

goku
24-08-11, 16:59
Σήμερα (2 χρόνια μετά την απόλυση), μου ήρθε νέο Ειδικό Φύλλο Πορείας και επιστρατευτικά έγγραφα, χρώματος λευκού

:cool:

Τυχεράκια, εμένα μου ήρθε πάλι πράσινο.

........Auto merged post: goku πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν έγραφα για χάλια εννοούσα για σκοπιά από το κρεβάτι, περίπολο στα παγκάκια και τα συναφή. :p Μιλάμε για πολύ ύπνο. Ένα ΠΣΚ έπεσα για ύπνο την Παρασκευή το μεσημέρι και σηκωνόμουν μόνο για υπηρεσία. Τη Δευτέρα το πρωί με είχε πεθάνει η μέση μου από το στρώμα.

Από την άλλη στη μονάδα είχα ένα μήνα συνεχόμενα υπηρεσία με 3 ώρες ύπνο κάθε βράδυ μόνο. Δεν έβγαλα κιχ. Αν προσθέσω και τα χωσίματα τους προηγούμενους μήνες τότε άντε γεια. Αλλά ο Λοχαγός μας "έκοβε" για να δει τα καλά παιδιά και τους λουφαδόρους. Το αποτέλεσμα ήταν: Δευτέρα φυλάκιο, ΠΣΚ έξοδος, Δευτέρα φυλάκιο, ΠΣΚ έξοδος........

Εμένα με είχαν στείλει απόσπαση αρχικά για 1 μήνα στα ΚΑΑΥ της Νέας Περάμου (Καβάλα) και με ξέχασαν εκεί 2.5 μήνες, και δεν μπορούσα να πάρω άδεια γιατί είμουν απόσπαση. Τουλάχιστον 2.5 μήνες έκανα μπάνια, ο λόχος δίπλα στην θάλασσα ήταν.

Beelzebub
24-08-11, 19:36
Ρε παίδες ποιες χρονιές έγιναν αυτά? Ένας φίλος μου μόλις τελείωσε και από τους 9 μήνες είχε πάρει άδεια τους 4...τα μετρήσαμε 120 μέρες συνολικά ήταν άδεια στην αθήνα...το τελευταίο 4μηνο ειδικά έπαιρνε 20 μέρες άδεια κάθε μήνα. είχε πάρει και μια βδομάδα άδεια πριν ορκιστεί...Μου ορκίζεται ότι δεν είχε μέσο...

hexadecimal
24-08-11, 19:43
Ρε παίδες ποιες χρονιές έγιναν αυτά? Ένας φίλος μου μόλις τελείωσε και από τους 9 μήνες είχε πάρει άδεια τους 4...τα μετρήσαμε 120 μέρες συνολικά ήταν άδεια στην αθήνα...το τελευταίο 4μηνο ειδικά έπαιρνε 20 μέρες άδεια κάθε μήνα. είχε πάρει και μια βδομάδα άδεια πριν ορκιστεί...Μου ορκίζεται ότι δεν είχε μέσο...

Κανε μας μια διευκρινηση...ΠΖ ,ΠΝ ή ΠΑ και που υπηρετησε?:p

tsavman
24-08-11, 20:18
Ρε παίδες ποιες χρονιές έγιναν αυτά? Ένας φίλος μου μόλις τελείωσε και από τους 9 μήνες είχε πάρει άδεια τους 4...τα μετρήσαμε 120 μέρες συνολικά ήταν άδεια στην αθήνα...το τελευταίο 4μηνο ειδικά έπαιρνε 20 μέρες άδεια κάθε μήνα. είχε πάρει και μια βδομάδα άδεια πριν ορκιστεί...Μου ορκίζεται ότι δεν είχε μέσο...


Κανε μας μια διευκρινηση...ΠΖ ,ΠΝ ή ΠΑ και που υπηρετησε?:p


Σημαντικότατο, το που υπηρετείς.
Γιατί και γω (ΥΓ) ήμουν, αλλά στο 12μηνο έκανα γύρω στις 55 μέρες σκηνάκια :lol:

Banditgr
24-08-11, 20:33
Καλά............να μην σας πω πως παίζανε οι υπηρεσίες-έξοδοι στο ναυτικό γιατί οι στραταιοι θα αρχίσουν να πηδούν από τα παράθυρα! :p

Να μη μας πεις διότι εκτός αν ήσουν η εξαίρεση της εξαίρεσης, όσοι από τους γνωστούς/φίλους έχουν υπηρετήσει ΠΝ, ουσιαστικά πήγαν...κατασκήνωση και λένε ότι πέρασαν και άσχημα. Από εκεί και πέρα εμπλοκές παίζουν παντού διότι κόσμος απλά δεν υπάρχει.


Μου ορκίζεται ότι δεν είχε μέσο...

Όπως σε βλέπω και με βλέπεις, εκτός ποια αν άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα με το 9μηνο (που εγώ πιστεύω χειρότερα έγιναν, ειδικά από άποψη επάνδρωσης μονάδων).

Beelzebub
24-08-11, 20:46
Ήταν ι4 από ότι ξέρω, δεν ξέρω αν πιάνεται. Μυτιλήνη πολυχνίτο ήταν πεζικό. Ίσως κάτι με τεθωρακισμένα. Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι γιατί δεν έχω πάει ακόμα στρατό και δεν τα έχω μάθει. Μπαίνω Νοέμβρη btw

Banditgr
24-08-11, 20:58
Ήταν ι4 από ότι ξέρω, δεν ξέρω αν πιάνεται. Μυτιλήνη πολυχνίτο ήταν πεζικό. Ίσως κάτι με τεθωρακισμένα. Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι γιατί δεν έχω πάει ακόμα στρατό και δεν τα έχω μάθει. Μπαίνω Νοέμβρη btw

Πεζικό και ΤΘ είναι διαφορετικά πράγματα (αν και πλέον, ανάλογα τη μονάδα περίπου τις ίδιες πιθανότητες για πήξιμο έχεις). Το Ι4 φυσικά και πιάνεται, ο φίλος σου δεν είχε όπλο, οπότε by default εξαιρείται από σκοπιές, περιπόλους, βολές και σχεδόν όλες τις δραστηριότητες που προβλέπουν κάτι τέτοιο. Ανάλογα με το πρόβλημα υπάρχει και η περίπτωση να εξαιρείται και συγκεκριμένων αγγαρειών (με χαρτί γιατρού). Από εκεί και πέρα κάποια πράγματα που αναφέρεις απλά δεν στέκουν χωρίς πολυμπριζ...εεε εννοώ οπτική ίνα...εεεε "βύσμα" ήθελα να πω (ή σοβαρό πρόβλημα υγείας/οικογένειας). Καταρχήν απαγορεύεται να πάρεις άδεια/έξοδο/whatever πριν την ορκωμοσία εκτός αν όπως προείπα συντρέχει ζήτημα ζωής ή θανάτου. Επίσης 20 ημέρες άδεια κάθε μήνα, έστω και το τελευταίο τετράμηνο, απλά δεν στέκει. Προφανώς και δεν πρόκειται για κανονικές άδειες (που είναι περιορισμένες σε αριθμό). Μιλάμε συνεπώς είτε για τιμητικές (οπτική ίνα), είτε για άδειες λόγω κάποιου κολλήματος. Αυτά τα ολίγα και μιας και μπαίνεις το Νοέμβρη, καλή θητεία εύχομαι ;)

costa
24-08-11, 21:40
Να μη μας πεις διότι εκτός αν ήσουν η εξαίρεση της εξαίρεσης, όσο από τους γνωστούς/φίλους έχουν υπηρετήσει ΠΝ, ουσιαστικά πήγαν...κατασκήνωση και λένε ότι πέρασαν και άσχημα. Από εκεί και πέρα εμπλοκές παίζουν παντού διότι κόσμος απλά δεν υπάρχει.


Ηταν κανονικά κατασκήνωση και όντος υπήρχαν πολλοί που τους χάλαγε:down:

adabter
25-08-11, 14:35
Σημαντικότατο, το που υπηρετείς.
Γιατί και γω (ΥΓ) ήμουν, αλλά στο 12μηνο έκανα γύρω στις 55 μέρες σκηνάκια :lol:

απάλευτο.
εγώ τα γλίτωσα. ήμουν σε λέσχη αξιωματικών :)

pat122
26-08-11, 11:22
απάλευτο.
εγώ τα γλίτωσα. ήμουν σε λέσχη αξιωματικών :)

βυσμα..:whistle:

tsavman
26-08-11, 12:38
απάλευτο.
εγώ τα γλίτωσα. ήμουν σε λέσχη αξιωματικών :)

Η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη.

Μετά συνηθίζεις :rofl:

voithostyrempora2
11-09-11, 17:05
Βλέπω εδώ (http://www.army.gr/default.php?pname=Diarkeia_Thiteias&la=1) τους λόγους μειωμενης θητείας και στο 8μηνο έχει :



(3) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία.


Ο πατερας μου είναι 72 χρονων και κανενα απ'τ'αδερφια μου δεν εχει κανει μειωμενη θητεια λόγω ηλικιας του πατερα.Αρα δικαιουμαι 8μηνο?:hmm:

hemlock
11-09-11, 17:23
Βλέπω εδώ (http://www.army.gr/default.php?pname=Diarkeia_Thiteias&la=1) τους λόγους μειωμενης θητείας και στο 8μηνο έχει :




Ο πατερας μου είναι 72 χρονων και κανενα απ'τ'αδερφια μου δεν εχει κανει μειωμενη θητεια λόγω ηλικιας του πατερα.Αρα δικαιουμαι 8μηνο?:hmm:
Ω ναι....Απλα ,αν και δεν ξερω τι γινεται στο ΠΖ και γενικα αυτην την εποχη στον στρατο, το οτι εισαι 8μηνος, να το δηλωσεις στην μοναδα τελευταια στιγμη...;)

voithostyrempora2
11-09-11, 17:37
Δλδ να μην το δηλώσω στο Κέντρο Εκπαίδευσης? εκανες και συ μειωμενη για τον ίδιο λογο?πότε να το δηλώσω?

hemlock
11-09-11, 17:43
Δλδ να μην το δηλώσω στο Κέντρο Εκπαίδευσης? εκανες και συ μειωμενη για τον ίδιο λογο?πότε να το δηλώσω?
Αυτο να το σκεφτεις εσυ...Εγω πηγα σαν 12μηνος, οπου ηθελαν, χωρις πολλα ζοριλικια και οταν ηρθε η στιγμη βαση ημερων να απολυθω,δηλαδη (ποσες μερες αδεια απολυσεως +- φυλακες/τιμητικες κλπ) παω στον ΑΦ και του λεω ειμαι 9μηνος σημερα το εμαθα...Παει την επομενη μερα ο αδερφος με τα χαρτια στο Ρουφ και τελος...
"Αυριο ξεκιναει η αδεια απολυσεως αξιωματικε μου"...:whistle:
Ολα αυτα στα λεω καλοπροαιρετα με το σκεπτικο οτι υπαρχει η πιθανοτητα τρελου χωσιματος...;)

acpr
11-09-11, 17:48
Ο πατερας μου είναι 72 χρονων και κανενα απ'τ'αδερφια μου δεν εχει κανει μειωμενη θητεια λόγω ηλικιας του πατερα.Αρα δικαιουμαι 8μηνο?:hmm:

...είσαι ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος;

voithostyrempora2
11-09-11, 17:56
...είσαι ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος;

Οχι,ειμαι ο 4ος γιος,αλλά είμαι ο μονος γιος που υπηρετει αφότου ο πατερας εγινε 70 ετών.Ολοι οι αλλοι ειχαν υπηρετησει πιο πριν χωρίς να εχουν χρησιμοποιησει αυτή τη διάταξη.

acpr
11-09-11, 18:16
Οχι,ειμαι ο 4ος γιος,αλλά είμαι ο μονος γιος που υπηρετει αφότου ο πατερας εγινε 70 ετών.Ολοι οι αλλοι ειχαν υπηρετησει πιο πριν χωρίς να εχουν χρησιμοποιησει αυτή τη διάταξη.

...όχι, δεν δικαιούσαι να υπαχθείς στην ρύθμιση περί μειωμένης θητείας.

voithostyrempora2
11-09-11, 18:17
Σίγουρα?

:p

acpr
11-09-11, 18:18
Σίγουρα?

:p

...σίγουρα.

voithostyrempora2
11-09-11, 18:19
ΟΚ,μου κατεστρεψες όλα τα ονειρα της σημερινης ημερας για μειωμενη θητεια:(,αλλά έτσι κι αλλιως σε ευχαριστώ για την απάντηση :).

acpr
11-09-11, 18:27
ΟΚ,μου κατεστρεψες όλα τα ονειρα της σημερινης ημερας για μειωμενη θητεια:(,αλλά έτσι κι αλλιως σε ευχαριστώ για την απάντηση :).


...δεν είναι ο ένας μήνας λιγότερος, αλλά η ρύθμιση για τους 8μηνους (στην ΠαΔ 4-4/2010 - Εμπιστευτική, μην την ψάξετε στο net) που επιτρέπει μετά τον 4ο μήνα θητείας, μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας. Αντιθέτως οι 9μηνοι μένουν στην παραμεθόριο μέχρι την απόλυσή τους.


Γι' αυτό πριν ξεκινήσετε την θητεία σας να απευθύνεστε στα αρμόδια ΣΓ, προκειμένου να υπαχθείτε στους υπόχρεους μειωμένης θητείας, μην περιμένετε να πάτε στις Μονάδες...

akis1009
11-09-11, 18:52
...δεν είναι ο ένας μήνας λιγότερος, αλλά η ρύθμιση για τους 8μηνους (στην ΠαΔ 4-4/2010 - Εμπιστευτική, μην την ψάξετε στο net) που επιτρέπει μετά τον 4ο μήνα θητείας, μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας. Αντιθέτως οι 9μηνοι μένουν στην παραμεθόριο μέχρι την απόλυσή τους.


Γι' αυτό πριν ξεκινήσετε την θητεία σας να απευθύνεστε στα αρμόδια ΣΓ, προκειμένου να υπαχθείτε στους υπόχρεους μειωμένης θητείας, μην περιμένετε να πάτε στις Μονάδες...

:oneup: Ακριβώς όσοι από τη σειρά μου άκουσαν τους πιο παλιούς και δήλωσαν ότι είναι 8μηνοι στη Μονάδα , καθυστέρησε η μετάθεση τους 1-1,5 μήνα.

shadow_1986
11-09-11, 19:30
Να κάνω μία ερώτηση και εγώ μιάς και παρουσιάζομαι πεζικό στης 27 του μήνα μαζί με τον μεγαλύτερο αδερφό μου.

Υπάγεται ο αδερφός μου σε αυτό λόγω ηλικίας "(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας." οπότε και δικαιούται 8μηνο.Στην περίπτωση όμως που υπηρετούμε μαζί,γνωρίζεται τι επιπλέον δικαιούται ο καθένας;Γιατί έχω ακούσει διάφορα,(πχ ότι υπηρετούν μαζί παντού,δεν κάνουν παραμεθώριο ή κάνει ο ένας για 2 μήνες και ο μεγαλύτερος επιστρέφει κοντά στο τόπο διαμονής) και δεν ξέρω τι ισχύει;

Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.