PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26

miledent
11-09-11, 19:34
Να κάνω μία ερώτηση και εγώ μιάς και παρουσιάζομαι πεζικό στης 27 του μήνα μαζί με τον μεγαλύτερο αδερφό μου.

Υπάγεται ο αδερφός μου σε αυτό λόγω ηλικίας "(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας." οπότε και δικαιούται 8μηνο.Στην περίπτωση όμως που υπηρετούμε μαζί,γνωρίζεται τι επιπλέον δικαιούται ο καθένας;Γιατί έχω ακούσει διάφορα,(πχ ότι υπηρετούν μαζί παντού,δεν κάνουν παραμεθώριο ή κάνει ο ένας για 2 μήνες και ο μεγαλύτερος επιστρέφει κοντά στο τόπο διαμονής) και δεν ξέρω τι ισχύει;

Ευχαριστώ.
Νομίζω ότι όταν υπηρετούν ταυτόχρονα 2 αδέρφια ο ένας παίρνει κατ'εξαίρεση μετάθεση για κάπου κοντά στο σπίτι του. Βέβαια μπορεί να του τη φάνε τα βύσματα.

shadow_1986
11-09-11, 19:44
Ναι αυτό το έχω ακούσει,και είναι η περίπτωση που ανέφερα ότι ο ένας κάνει 2 μήνες παραμεθώριο και ο άλλος με κατ'εξαίρεση επιλέγει(συνήθως κοντά στον τόπο διαμονής) και μετά το 2μηνο έρχεται και ο 2ος.

Όποιος έχει πιό βέβαια πληροφορία μιάς και δεν βρήκα κάπου τι ισχύει,ας μου πεί.

akis1009
11-09-11, 20:07
Νομίζω ότι όταν υπηρετούν ταυτόχρονα 2 αδέρφια ο ένας παίρνει κατ'εξαίρεση μετάθεση για κάπου κοντά στο σπίτι του. Βέβαια μπορεί να του τη φάνε τα βύσματα.

Την κατ' εξαίρεση δεν μπορεί να την "φάει" κανένας όπως δεν μπορεί να τη "φάνε" και σε 8μηνο.

acpr
11-09-11, 20:11
Να κάνω μία ερώτηση και εγώ μιάς και παρουσιάζομαι πεζικό στης 27 του μήνα μαζί με τον μεγαλύτερο αδερφό μου.

Υπάγεται ο αδερφός μου σε αυτό λόγω ηλικίας "(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας." οπότε και δικαιούται 8μηνο.Στην περίπτωση όμως που υπηρετούμε μαζί,γνωρίζεται τι επιπλέον δικαιούται ο καθένας;Γιατί έχω ακούσει διάφορα,(πχ ότι υπηρετούν μαζί παντού,δεν κάνουν παραμεθόριο ή κάνει ο ένας για 2 μήνες και ο μεγαλύτερος επιστρέφει κοντά στο τόπο διαμονής) και δεν ξέρω τι ισχύει;

Ευχαριστώ.

...ο αδελφός σου ευεργετείται επιπλέον, με μετάθεση μετά από 4 μήνες θητείας, σε στρατόπεδο κοντά στον τόπο διαμονής του. Την δήλωση Φρουρών προτιμήσεως θα την κάνει σαν 8μηνος στην Μονάδα του, δηλαδή μετά από 1-1,5 μήνα θητείας, ενώ εσύ πολύ νωρίτερα, στο Κέντρο εκπαίδευσης.

Αν υπηρετούν ταυτόχρονα δύο αδέλφια, ένας από τους δύο δικαιούται μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας του, άρα αφού ο αδερφός σου είναι 8μηνος έτσι κι αλλιώς κάνει χρήση της μετάθεσης και εσύ μένεις στη μεθόριο.

Εσύ πάντως δήλωσε στις Φρουρές προτίμησης, περί συνυπηρετούντος αδελφού και δεν ξέρεις καμιά φορά... Μην έχεις πολλές ελπίδες πάντως.

Ειδική διάταξη για συνυπηρέτηση στην ίδια Μονάδα, υπάρχει μόνο για τα δίδυμα αδέλφια...

shadow_1986
11-09-11, 21:10
Βρήκα το ακόλουθο,σε αυτό αναφέρεσαι;

4. Ο ένας αδελφός από δύο αδέλφια που εκπληρώνουν ταυτόχρονα τη στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των συμφερόντων του, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη αυτής. Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής.

Απο τον νόμο 3421 του 2005,άρθρο 75.

acpr
11-09-11, 21:34
Βρήκα το ακόλουθο,σε αυτό αναφέρεσαι;

4. Ο ένας αδελφός από δύο αδέλφια που εκπληρώνουν ταυτόχρονα τη στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των συμφερόντων του, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη αυτής. Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής.

Απο τον νόμο 3421 του 2005,άρθρο 75.

...σε αυτόν και στην ΠαΔ 4-4/2010. (Περί μεταθέσεων-τοποθετήσεων Οπλιτών.)

shadow_1986
11-09-11, 21:47
...σε αυτόν και στην ΠαΔ 4-4/2010. (Περί μεταθέσεων-τοποθετήσεων Οπλιτών.)

Σχετικά με την προσκόμιση των δικαιολογητικών που αναφέρονται,μήπως γνωρίζεις πότε και πού πρέπει να παραδοθούν;

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

hemlock
11-09-11, 21:52
...δεν είναι ο ένας μήνας λιγότερος, αλλά η ρύθμιση για τους 8μηνους (στην ΠαΔ 4-4/2010 - Εμπιστευτική, μην την ψάξετε στο net) που επιτρέπει μετά τον 4ο μήνα θητείας, μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας. Αντιθέτως οι 9μηνοι μένουν στην παραμεθόριο μέχρι την απόλυσή τους.


Γι' αυτό πριν ξεκινήσετε την θητεία σας να απευθύνεστε στα αρμόδια ΣΓ, προκειμένου να υπαχθείτε στους υπόχρεους μειωμένης θητείας, μην περιμένετε να πάτε στις Μονάδες...
Δηλαδη τελος η μειωμενη θητεια-μονο μεταταξη σε "κοντινοτερη" μοναδα?
Ποσο "κοντα" στο σπιτι θα μπορουσες να φτασεις δηλαδη?:hmm:
Εγω ειμαι/ημουν τοτε ο μεγαλυτερος γιος...Τελικα τι ισχυει?:crazy:
Αν εισαι ο μεγαλυτερος ή μοναδικο παιδι εχεις μειωμενη θητεια ή αυτο που εσβησα?

acpr
11-09-11, 22:36
Σχετικά με την προσκόμιση των δικαιολογητικών που αναφέρονται,μήπως γνωρίζεις πότε και πού πρέπει να παραδοθούν;

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Όσον αφορά τα δικαιολογητικά περί μειωμένης θητείας είναι καλύτερα να κατατεθούν πριν την κατάταξη στο αρμόδιο ΣΓ ή ΚΕΠ, εάν η απόσταση τώρα με τις συγχωνεύσεις των ΣΓ αποτελεί πρόβλημα. Μπορούν να κατατεθούν όμως και οποτεδήποτε κατά την διάρκεια της θητείας, αλλά πάντα στο αρμόδιο ΣΓ και όχι μέσω Κέντρου Εκπαίδευσης ή Μονάδας, τα οποία θα σε παραπέμψουν στο ΣΓ, οπότε πρέπει:
1) κατά την διάρκεια κάποιας (περιορισμένης) αδείας σου να τρέχεις με χαρτιά στα Στρατολογικά Γραφεία μπρος πίσω...
2) μπορεί να καθυστερήσει η μεταφορά στους υπόχρεους μειωμένης στρατιωτικής υποχρέωσης και να καθυστερήσει κατά συνέπεια και η μετάθεση σε Φρουρά κοντά στον τόπο κατοικίας ή ακόμα χειρότερα να υπηρετηθεί όλη η 8μηνη θητεία στην παραμεθόριο, μέχρι την απόλυση δηλαδή.


Δηλαδη τελος η μειωμενη θητεια-μονο μεταταξη σε "κοντινοτερη" μοναδα?
Ποσο "κοντα" στο σπιτι θα μπορουσες να φτασεις δηλαδη?:hmm:
Εγω ειμαι/ημουν τοτε ο μεγαλυτερος γιος...Τελικα τι ισχυει?:crazy:
Αν εισαι ο μεγαλυτερος ή μοναδικο παιδι εχεις μειωμενη θητεια ή αυτο που εσβησα?

Εσύ απλώς... καμία σχέση! Υπηρέτησες σε προηγούμενο νομοθετικό πλαίσιο όπου οι στρατιώτες ολοκλήρου θητείας παίρναν μετάθεση για τους τόπους κατοικίας τους και οι στρατιώτες μειωμένης θητείας παρέμεναν στην μεθόριο, εξού και οι "πονηριές" όπως η δική σου, που έπιαναν τόπο τότε... Δηλαδή να το παίζουμε ολοκλήρου θητείας μέχρι την μετάθεση και μόλις την κάνουμε για το σπίτι μας... τσαακ! "Κυρ Λοχαγέ εγώ είμαι 9μηνος και τώρα το έμαθα, που πάω;" Πάνε αυτά τώρα...

shadow_1986
12-09-11, 10:05
Όσον αφορά τα δικαιολογητικά περί μειωμένης θητείας είναι καλύτερα να κατατεθούν πριν την κατάταξη στο αρμόδιο ΣΓ ή ΚΕΠ, εάν η απόσταση τώρα με τις συγχωνεύσεις των ΣΓ αποτελεί πρόβλημα. Μπορούν να κατατεθούν όμως και οποτεδήποτε κατά την διάρκεια της θητείας, αλλά πάντα στο αρμόδιο ΣΓ και όχι μέσω Κέντρου Εκπαίδευσης ή Μονάδας, τα οποία θα σε παραπέμψουν στο ΣΓ, οπότε πρέπει:
1) κατά την διάρκεια κάποιας (περιορισμένης) αδείας σου να τρέχεις με χαρτιά στα Στρατολογικά Γραφεία μπρος πίσω...
2) μπορεί να καθυστερήσει η μεταφορά στους υπόχρεους μειωμένης στρατιωτικής υποχρέωσης και να καθυστερήσει κατά συνέπεια και η μετάθεση σε Φρουρά κοντά στον τόπο κατοικίας ή ακόμα χειρότερα να υπηρετηθεί όλη η 8μηνη θητεία στην παραμεθόριο, μέχρι την απόλυση δηλαδή.


Μιάς και κάλεσα σήμερα στο στρ.γραφείο που ανήκω μου είπαν ότι πρέπει να γίνει οπλίτης,για να δώσει τα δικαιολογητικά μειωμένης θητείας ισχύει κάτι τέτοιο;:hmm:

hexadecimal
12-09-11, 10:15
Μιάς και κάλεσα σήμερα στο στρ.γραφείο που ανήκω μου είπαν ότι πρέπει να γίνει οπλίτης,για να δώσει τα δικαιολογητικά μειωμένης θητείας ισχύει κάτι τέτοιο;:hmm:
Προφανως,ειναι διαδικαστικο το θεμα...Αν τα παει πριν την καταταξη θα ειναι κομπλε με το 8μηνο...Αν τα παει τελευταια στιγμη μαλλον θα τρεξει πολυ...

Sovjohn
12-09-11, 11:45
Καλά, μην τρώγεστε με τα ρούχα σας :p Είναι αρκετό αν κάποιος θέλει σίγουρα να θεωρηθεί 8μηνίτης να το δηλώσει στο κέντρο, και να πάνε τα δικαιολογητικά μέσα στον 1ο μήνα θητείας. Δεν χρειάζονται υπερβολές του τύπου "Να τα πάτε πριν παρουσιαστείτε καν".

Από κει και πέρα, είναι προφανές ότι εφόσον η μετάθεση είναι, στο ισχύον καθεστώς, στον 4ο μήνα, αν τα πάει κάποιος τον 3ο μήνα "παίζει με τη φωτιά", καθώς τα αντανακλαστικά του ΕΣ δεν είναι και τόσο γρήγορα.

Εγώ πάντως όταν χρειάστηκε να μου διορθώσουν τη μετάθεση, καθώς είχαν υπολογίσει λάθος μόρια, η όλη διαδικασία πήρε κάπου 10 μέρες αν θυμάμαι καλά, μέχρι να έρθει το σήμα της αλλαγής / νέας μετάθεσης.

Δεν χρειάζονται υπερβολές ;)

acpr
12-09-11, 12:23
Μιάς και κάλεσα σήμερα στο στρ.γραφείο που ανήκω μου είπαν ότι πρέπει να γίνει οπλίτης,για να δώσει τα δικαιολογητικά μειωμένης θητείας ισχύει κάτι τέτοιο;:hmm:

...δίκιο έχουν, λάθος μου, τώρα έτσι γίνεται, από www.army.gr:


Για τη μειωμένη θητεία ισχύουν γενικά τα εξής:
α. Η συνδρομή ή όχι λόγων μειωμένης θητείας εξετάζεται από τα Στρατολογικά Γραφεία, όπου θα πρέπει να απευθύνεσαι για ενημέρωση.
β. Εφόσον υφίστανται λόγοι μειωμένης θητείας, τα δικαιολογητικά κατατίθενται στα ΣΓ μετά την κατάταξη του στρατευσίμου και όχι ενωρίτερα.
γ. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που θα εφοδιαστείς από το δήμο, όπου είσαι γραμμένος στα δημοτολόγια, το οποίο θα πρέπει να συνταχθεί σύμφωνα με το σχετικό υπόδειγμα του Υπουργείου Εσωτερικών για τη συγκεκριμένη χρήση (μειωμένη θητεία). Το πιστοποιητικό αυτό θα πρέπει να κατατεθεί στο ΣΓ ή ΚΕΠ εντός διμήνου από την έκδοση. Για άλλα δικαιολογητικά που πιθανόν απαιτούνται ανά περίπτωση, θα πρέπει να ενημερωθείτε από τα ΣΓ.

shadow_1986
12-09-11, 13:06
...δίκιο έχουν, λάθος μου, τώρα έτσι γίνεται, από www.army.gr:

Νασαι καλά.Ευχαριστώ :oneup:

voithostyrempora2
15-09-11, 22:36
Να ρωτήσω λίγο το timeline ρε παιδιά.

Η εκπαίδευση διαρκεί 3 βδομάδες και με το τελος της 3ης βδομαδας παίρνεις μετάθεση από το Κέντρο Εκπαίδευσης για τη Μοναδα,εκτός και αν η ειδικοτητα σου χρειαζεται εξτρα εκπαίδευση,σωστά? στις 21 μέρες λοιπον παίρνεις άδεια (+οδοιπορικά) για να πας στη Μοναδα σου.Οσοι είναι απο παραμεθόριο,πανε δίπλα στο σπιτι τους,σωστά?

Στις 3 αυτες βδομάδες έχεις μονο 2 μερες άδεια ,την άδεια ορκωμοσιας,η οποία ορκωμοσια γίνεται στις 2 βδομαδες.Επίσης,έχεις και επισκεπτηριο τις 3 Κυριακες της Εκπαίδευσης.

Διορθωστε με σε ό,τι έχω καταλάβει λάθος :p.

Banditgr
16-09-11, 00:27
Να ρωτήσω λίγο το timeline ρε παιδιά.

Η εκπαίδευση διαρκεί 3 βδομάδες και με το τελος της 3ης βδομαδας παίρνεις μετάθεση από το Κέντρο Εκπαίδευσης για τη Μοναδα,εκτός και αν η ειδικοτητα σου χρειαζεται εξτρα εκπαίδευση,σωστά? στις 21 μέρες λοιπον παίρνεις άδεια (+οδοιπορικά) για να πας στη Μοναδα σου.Οσοι είναι απο παραμεθόριο,πανε δίπλα στο σπιτι τους,σωστά?

Περίπου. Αν χρειάζεσαι εκπαίδευση για την ειδικότητα, παλαιότερα τουλάχιστον έπαιζε να σε στείλουν και κατευθείαν για εκπαίδευση ειδικότητας, κατά πάσα πιθανότητα και σε άλλο κέντρο. Απ' ότι άκουσα αργότερα αυτό καταργήθηκε, τουλάχιστον για κάποιες ειδικότητες και πας πρώτα στη μονάδα. Δεν κόβω βέβαια και το κεφάλι μου. Από εκεί και πέρα, εφόσον δηλώσεις στις φρουρές προτίμησης ότι θες πχ να πας σε μια μονάδα κοντά στο σπίτι σου (παραμεθόριο) συνήθως σε στέλνουν εκεί ναι.


Στις 3 αυτες βδομάδες έχεις μονο 2 μερες άδεια ,την άδεια ορκωμοσιας,η οποία ορκωμοσια γίνεται στις 2 βδομαδες.Επίσης,έχεις και επισκεπτηριο τις 3 Κυριακες της Εκπαίδευσης.

Διορθωστε με σε ό,τι έχω καταλάβει λάθος :p.

Συνήθως τη 2η εβδομάδα γίνεται η ορκωμοσία, εξαρτάται από την ΕΣΣΟ, τη μονάδα, τις συνθήκες κτλ και παίζει να πάρεις και μεγαλύτερη άδεια από 2 ημέρες (τιμητική). Μετά την ορκωμοσία θα μπορείς να παίρνεις και εξόδους κανονικά (και οι μη γιωτάδες παίρνουν πλέον και το όπλο τους). Για το επισκεπτήριο αν θυμάμαι καλά, την πρώτη εβδομάδα υπάρχει καθορισμένη ημέρα/ημέρες (συνηθίζεται η Κυριακή μεσημεράκι). Αυτά τα ολίγα.

...
























Σε 2 εβδομάδες παρουσιάζεσαι, παλιοποντικαρά ? :twisted::rofl:

voithostyrempora2
16-09-11, 01:08
Αυτο που με νοιαζει ειναι εαν πράγματι θα φύγω από το Κεντρο στις 3 βδομαδες για να παω Κω (η βάση Πυροβολικού είναι 6 λεπτά απ'το σπιτι μου με το μηχανάκι :cool: ) και εαν θα μεινω μετά Κω μέχρι και να απολυθώ :p.


Σε 2 εβδομάδες παρουσιάζεσαι, παλιοποντικαρά ? :twisted::rofl:

ΝΑΙ.

Ούτε καν 2 βδομαδες,στις 27/09,άρα σε 11 μερες,άρα 10 και σημερα :(.

Ή όπως μου μετεφερε μολις ο Sovjohn @ Messenger :

"Πάει ο παλιός φαντάρος... ας γιορτάσουμε παιδιά... Ήρθε ο νέος με τα λέπια...με την ποντικοουρά. Καλή σκοπιά, καλή σκοπιά, χαρούμενα πολλά Γερμανικάααααα."

miledent
16-09-11, 01:35
Η ορκομωσία γίνεται την τρίτη παρασκευή της βασικής εκπαίδευσης και μετά παίρνεις άδεια.

voithostyrempora2
16-09-11, 01:47
Κατσε, μισό λεπτάκι.Μπαίνω Τρίτη 27 Σεπτεμβρη.Οι 3 βδομαδες της βασικης εκπαιδευσης ολοκληρωνονται την Τρίτη 18 Οκτωβριου.Η τρίτη Παρασκευή που λες εσυ για την ορκομωσια ειναι στις 14 Οκτωβρη.Αρα αμεσως μετα την ορκομωσια παίρνεις άδεια ορκομωσίας και μεταθεση για τη Μονάδα?

Banditgr
16-09-11, 02:19
Κατσε, μισό λεπτάκι.Μπαίνω Τρίτη 27 Σεπτεμβρη.Οι 3 βδομαδες της βασικης εκπαιδευσης ολοκληρωνονται την Τρίτη 18 Οκτωβριου.Η τρίτη Παρασκευή που λες εσυ για την ορκομωσια ειναι στις 14 Οκτωβρη.Αρα αμεσως μετα την ορκομωσια παίρνεις άδεια ορκομωσίας και μεταθεση για τη Μονάδα?

Αυστηρά προβλεπόμενα αν το πας η βασική εκπαίδευση στο στρατό ξηράς διαρκεί 6 εβδομάδες, αλλά με τις μειώσεις θητείας και τα τοιαύτα, συνήθως τα επισπεύδουν διότι αν το πας προβλεπόμενα και βάλεις μέσα και εκπαιδεύσεις, ασκήσεις, χρόνο παραμονής παραμεθόριο, 2η μετάθεση κτλ, δεν σε φτάνει ο χρόνος :p Στις 10 άντε 12 βαριά ημέρες να υπολογίζεις την ορκωμοσία (και στο διάστημα αυτό θα λιώσετε στην παρέλαση και στις δοκιμές :p) και την 4η εβδομάδα τον...λοπου. Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν στην περίπτωσή μου το 2004 με το 12μηνο.

ardi21
16-09-11, 03:03
Εγω στο κεντρο στην Θηβα ειχα κατσει περιπου 5 εβδομαδες. Στις 15 μερες εγινε η ορκομωσια, πηραμε ενα 3ημερο αδεια και μετα παιρναμε πσκ αδειες. Οχι ολα. Πηραμε 2 νομιζω κυκλικα (μερικα βυσματα τα πηραν ολα:p). Μετα εφευγες για την μοναδα σου εκτος απο αυτους που θα εκαναν εκπαιδευση στο κεντρο (οδηγοι π.χ).

Ολα αυτα για 12μηνο το '08.

Αλλα υπαρχουν μικροδιαφορες απο κεντρο σε κεντρο απ'οτι εχω καταλαβει οποτε δεν εχει νοημα να το ψαχνεις πολυ απο τωρα απο την στιγμη που ξερεις το γενικο πλανο. Μπες και θα τα δεις μονος σου;)

ΥΓ. ΖΩΑΡΑ Η ΘΗΒΑ. Ξαναπηγαινα ανετα με την ιδια παρεα και τους ιδιους αξιωματικους! Η πολη ομως δεν παλευοταν

jose_ee1985
16-09-11, 03:23
Κατσε, μισό λεπτάκι.Μπαίνω Τρίτη 27 Σεπτεμβρη.Οι 3 βδομαδες της βασικης εκπαιδευσης ολοκληρωνονται την Τρίτη 18 Οκτωβριου.Η τρίτη Παρασκευή που λες εσυ για την ορκομωσια ειναι στις 14 Οκτωβρη.Αρα αμεσως μετα την ορκομωσια παίρνεις άδεια ορκομωσίας και μεταθεση για τη Μονάδα?

Κατά πάσα πιθανότητα στις 7 θα ορκιστείς όχι στις 14. Πλέον την Παρασκευή (ή κ Σάββατο) της δεύτερης εβδομάδας την κάνουν.

odd
16-09-11, 04:28
Επειδή έχουν κλείσει κέντρα, πλέον η κάθε σειρά μπαίνει σε 2 κομμάτια. Προφανώς εσύ είσαι στο δεύτερο γιατί φίλος μου μπήκε πριν 3 βδομάδες και ορκίζεται σήμερα Παρασκευή. Από όσο τους είπαν μετά την ορκωμοσία θα φύγουν ακριβώς για να έρθετε εσείς. Που σημαίνει ότι πλέον στο κέντρο κάθεσαι 3 βδομάδες ορκίζεσαι και φεύγεις. Δηλαδή θα ορκιστείς 14 του μηνός. Επισκεπτήριο τις Κυριακές.

acpr
16-09-11, 08:55
...η άδεια ορκωμοσίας είναι εκ της δικαιούμενης κανονικής άδειας των 15 ημερών και χρεώνεται κανονικά στα ατομικά έγγραφα.

Συνήθως είναι από 3-6 μέρες, με τα οδοιπορικά, τα οποία παρεμπιπτόντως δεν χρεώνονται και η πρακτική πλέον είναι να καταλήγουν όλοι στις Μονάδες τους, ανεξαρτήτως των ημερών άδειας ορκωμοσίας που θα λάβουν, με 12 ημέρες υπόλοιπο κανονικής άδειας, δηλαδή χρεώνονται 3 ημέρες.

miledent
16-09-11, 12:44
Κατσε, μισό λεπτάκι.Μπαίνω Τρίτη 27 Σεπτεμβρη.Οι 3 βδομαδες της βασικης εκπαιδευσης ολοκληρωνονται την Τρίτη 18 Οκτωβριου.Η τρίτη Παρασκευή που λες εσυ για την ορκομωσια ειναι στις 14 Οκτωβρη.Αρα αμεσως μετα την ορκομωσια παίρνεις άδεια ορκομωσίας και μεταθεση για τη Μονάδα?
Λογικά ναι. Η βασική είναι 3 βδομάδες πλέον και ορκίζεσαι την τελευταία παρασκευή. Φιλοι μου που μπήκαν στις 30 Αυγουστου (αεροπορία) και την 1 Σεπτέμβρη (υγειονομικό) ορκίστηκαν σήμερα. Μετάθεση για μονάδα παίρνεις όταν επιστρέφεις από την άδεια ορκομωσιας και φεύγεις κατευθείαν (νομίζω).

akis1009
16-09-11, 12:59
Λογικά ναι. Η βασική είναι 3 βδομάδες πλέον και ορκίζεσαι την τελευταία παρασκευή. Φιλοι μου που μπήκαν στις 30 Αυγουστου (αεροπορία) και την 1 Σεπτέμβρη (υγειονομικό) ορκίστηκαν σήμερα. Μετάθεση για μονάδα παίρνεις όταν επιστρέφεις από την άδεια ορκομωσιας και φεύγεις κατευθείαν (νομίζω).

Εμείς σειρά 2010 Α ΕΣΣΟ , μετά την άδεια ορκωμοσίας κάτσαμε άλλες 2,5 εβδομάδες. Η μετάθεση βγήκε 2 μέρες πριν φύγουμε. Εκπαίδευση πλέον δεν γίνεται σε οδηγούς κτλ. Πας στη μονάδα και μετά η μονάδα αναλαμβάνει την εκπαίδευση σου. Οι μόνοι από τη σειρά μου που πήγαν για εκπαίδευση ήταν οι διαβιβαστές.
Ορκωμοσία την πρώτη Παρασκευή αφού συμπληρωθούν οι 10 μέρες.

miledent
16-09-11, 13:12
Εμείς σειρά 2010 Α ΕΣΣΟ , μετά την άδεια ορκωμοσίας κάτσαμε άλλες 2,5 εβδομάδες. Η μετάθεση βγήκε 2 μέρες πριν φύγουμε. Εκπαίδευση πλέον δεν γίνεται σε οδηγούς κτλ. Πας στη μονάδα και μετά η μονάδα αναλαμβάνει την εκπαίδευση σου. Οι μόνοι από τη σειρά μου που πήγαν για εκπαίδευση ήταν οι διαβιβαστές.
Ορκωμοσία την πρώτη Παρασκευή αφού συμπληρωθούν οι 10 μέρες.
Ναι τότε έτσι γινόταν. Φίλος μου που μπήκε τον αυγουστο του 2010 έκατσε περίπου 40 μέρες στο κέντρο. Νομίζω στις τρεις τελευταίες ΕΣΣΟ έχει αλλάξει.

odd
16-09-11, 13:16
Εμείς σειρά 2010 Α ΕΣΣΟ , μετά την άδεια ορκωμοσίας κάτσαμε άλλες 2,5 εβδομάδες. Η μετάθεση βγήκε 2 μέρες πριν φύγουμε. Εκπαίδευση πλέον δεν γίνεται σε οδηγούς κτλ. Πας στη μονάδα και μετά η μονάδα αναλαμβάνει την εκπαίδευση σου. Οι μόνοι από τη σειρά μου που πήγαν για εκπαίδευση ήταν οι διαβιβαστές.
Ορκωμοσία την πρώτη Παρασκευή αφού συμπληρωθούν οι 10 μέρες.

Μη ξαναλέμε τα ίδια. Αυτό δεν ισχύει από αυτή τη σειρά, διότι έκλεισαν κάποια κέντρα και όλος ο κόσμος μπαίνει σε λιγότερα κέντρα από πριν. Επειδή όλος ο κόσμος πρέπει να στριμωχτεί σε λιγότερα κέντρα, οι σειρές μπαίνουν σε 2 κομμάτια με ένα μήνα διαφορά. Η 11Γ για παράδειγμα μπήκε η μισή τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου και η άλλη μισή τέλη Σεπτεμβρίου - αρχές Οκτωβρίου. Αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν κάθονται ένα 4-5 βδομάδες στο κέντρο αλλά 3-4 και ορκίζονται τη τρίτη Παρασκευή και όχι τη δεύτερη. Τη βδομάδα μετά την ορκωμοσία φεύγουν από το κέντρο. Βολές και εκπαίδευση με όπλα γίνεται απ' ευθείας στις μονάδες.

voithostyrempora2
16-09-11, 14:46
Αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν κάθονται ένα 4-5 βδομάδες στο κέντρο αλλά 3-4

Τελικά 3 ή 4? :p

Sovjohn
16-09-11, 14:57
Τελικά 3 ή 4? :p

Αφιερωμένα (για τις ερωτήσεις σου :p):

Περπατώ εις το δάσος κι ακούω γρούτσου-γρούτσου
Λες να απολύομαι του Αγίου Π<μπιπ>;

Περπατώ εις το δάσος και βλέπω μαύρα φίδια
Λες να απολύομαι; @@!

:twisted:

Ποντικοψαρούλη! :p

thama
16-09-11, 15:00
Στο κέντρο κάθεσαι, ανάλογα με την ημέρα(Δε-Πε) που θα μπείς, maximum 4 εβδομάδες. Η αναχώρηση από το κέντρο γίνεται ακριβώς 2 εβδομάδες μετά την επιστροφή από την άδεια ορκομωσίας.

1.μπορεί στις 2 εβδομάδες να έχεις ένα +/- 1 ημέρα

2.Αν σου απονεμηθεί μία από κάποιες συγκεκριμένες ειδικότητες, ενδέχεται να μείνεις άλλες 4 εβδομάδες στο Κέντρο. (Εννοώ, ειδικότητες στις οποίες η εκπαίδευση γίνεται στο ίδιο Κέντρο). Εγώ για παράδειγμα, έκατσα στην Καλαμάτα (ΚΕΔΒ) 2 μήνες (18 Αυγ-17 Οκτ)

shadow_1986
16-09-11, 15:02
Τελικά 3 ή 4? :p

Που παρουσιάζεσαι; Εγώ στης 27 Μεσολόγγι.:p

miledent
16-09-11, 16:49
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1966&PID=255898#255898

odd
16-09-11, 16:55
Τελικά 3 ή 4? :p

Ανάλογα πόσο θα είναι η άδεια ορκωμοσίας. Με το που γυρνάτε σε 1-2 μέρες φεύγετε.


Στο κέντρο κάθεσαι, ανάλογα με την ημέρα(Δε-Πε) που θα μπείς, maximum 4 εβδομάδες. Η αναχώρηση από το κέντρο γίνεται ακριβώς 2 εβδομάδες μετά την επιστροφή από την άδεια ορκομωσίας.

Είναι εκπληκτικό που πρέπει να πω το ίδιο πράγμα 3 φορές, στην ίδια σελίδα.

voithostyrempora2
17-09-11, 00:38
ΟΚ,διελευκανθηκε,σας ευχαριστώ πολύ.

@ Sovjohn : δε θα απολυθω? "θα σας δειξω εγώ, θα δείτε τί θα πάθετε".

:p

........Auto merged post: voithostyrempora2 πρόσθεσε 24 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Που παρουσιάζεσαι; Εγώ στης 27 Μεσολόγγι.:p

Στις 27 @ Πυροβολικό.

jose_ee1985
17-09-11, 02:07
Περπατώ εις το δάσος κι ακούω γρούτσου-γρούτσου
Λες να απολύομαι του Αγίου Π<μπιπ>;

Περπατώ εις το δάσος και βλέπω μαύρα φίδια
Λες να απολύομαι; @@!



Τι μου θύμισες :lol:

Περπατώ εις στο δάσος κ ακούω ερπύστριες,
του χρόνου το καλοκαίρι θα γα<μπιμ> τουρίστριες!!!

johnson
17-09-11, 10:15
Περπατώ στο δρόμο και πίνω Φάντα,
πουτα** Κω σε αφήνω για πάντα! :p

miledent
17-09-11, 12:35
Τι μου θύμισες :lol:

Περπατώ εις στο δάσος κ ακούω ερπύστριες,
του χρόνου το καλοκαίρι θα γα<μπιμ> τουρίστριες!!!
Χαχαχαχαχαχ ΕΠΟΣ!

myle
17-09-11, 12:57
Ο στρατός είναι το μόνο μέρος της ζωής σου που μετράς τις μέρες ανάποδα. Και με το να δεις γυναίκα σου τρέχουν τόσο πολύ τα σάλια.

bill2003
17-09-11, 13:04
Που παρουσιάζεσαι; Εγώ στης 27 Μεσολόγγι.:p

Μεσολόγγι, από αυτούς που ορκίστηκαν χθες, έμαθα ότι επειδή δεν έχουν πολλούς ΕΠΟΠ κλπ κατέβασαν ως εκπαιδευτές 3ετης από τη Σχολή Ευλπίδων = Στρατόκαβλοι τέρμα!!!

Θα έχει λίγο τρέξιμο τις καθημερινές, δεν θα είναι το τυπικό Κέντρο Εκπαίδευσης αν παίξει και τώρα :p

voithostyrempora2
17-09-11, 14:31
Περπατώ στο δρόμο και πίνω Φάντα,
πουτα** Κω σε αφήνω για πάντα! :p


Ηρεμα με την Κω.Ειναι και γαμω τα νησια :) . Μακαρι να μην ειχε κλεισει το Κεντρο στην Κω,να εκανα εκεί και την Εκπαίδευση :p .

Να ξαναπας ,αυτη τη φορά για διακοπές,να δεις την ομορφια του νησιού ;) που διχως λόγο κακολογείς ;) .

tsioy
17-09-11, 14:59
Εγω στο κεντρο στην Θηβα ειχα κατσει περιπου 5 εβδομαδες. Στις 15 μερες εγινε η ορκομωσια, πηραμε ενα 3ημερο αδεια και μετα παιρναμε πσκ αδειες. Οχι ολα. Πηραμε 2 νομιζω κυκλικα (μερικα βυσματα τα πηραν ολα:p). Μετα εφευγες για την μοναδα σου εκτος απο αυτους που θα εκαναν εκπαιδευση στο κεντρο (οδηγοι π.χ).

Ολα αυτα για 12μηνο το '08.

Αλλα υπαρχουν μικροδιαφορες απο κεντρο σε κεντρο απ'οτι εχω καταλαβει οποτε δεν εχει νοημα να το ψαχνεις πολυ απο τωρα απο την στιγμη που ξερεις το γενικο πλανο. Μπες και θα τα δεις μονος σου;)

ΥΓ. ΖΩΑΡΑ Η ΘΗΒΑ. Ξαναπηγαινα ανετα με την ιδια παρεα και τους ιδιους αξιωματικους! Η πολη ομως δεν παλευοταν

Και μάλιστα όλες άγραφες (ορκομωσία + πσκ).

johnson
17-09-11, 16:13
Ηρεμα με την Κω.Ειναι και γαμω τα νησια :) . Μακαρι να μην ειχε κλεισει το Κεντρο στην Κω,να εκανα εκεί και την Εκπαίδευση :p .

Να ξαναπας ,αυτη τη φορά για διακοπές,να δεις την ομορφια του νησιού ;) που διχως λόγο κακολογείς ;) .

Μια χαρά νησί είναι αλλά ο στρατός είναι στρατός, οπουδήποτε (εκτός Καλύμνου :p).

voithostyrempora2
19-09-11, 02:46
Γιατί?τί έχει η Κάλυμνος? :p

Να ρωτησω,αυτα τα φανελακια που λέτε όλοι,ειναι αυτα που θα φοραω από πανω?δε σου δινει ο στρατος κατι σχετικό και χακι?πρέπει να αγορασω?και αν ναι,πόσα? όσα και οι μερες μεχρι την ορκωμοσία (μάλλον 17 θα'ναι)? πόσο κοστίζουν περίπου?

Επίσης,σημαντική ερώτηση.Εχω να ξυριστω με ξυραφακι πανω από 6 χρόνια (απ'το Σεπτέμβρη του 2005 :p ),μιας και εχω beard trimmer.Φυσικά κατι τετοιο δεν κανει για τον στρατο.Τί ξυραφακι να πάρω λέτε? κανα μυστικο για να μη σφαχτω στα πρώτα ξυρίσματα :p?

Sovjohn
19-09-11, 03:50
Γιατί?τί έχει η Κάλυμνος? :p

Να ρωτησω,αυτα τα φανελακια που λέτε όλοι,ειναι αυτα που θα φοραω από πανω?δε σου δινει ο στρατος κατι σχετικό και χακι?πρέπει να αγορασω?και αν ναι,πόσα? όσα και οι μερες μεχρι την ορκωμοσία (μάλλον 17 θα'ναι)? πόσο κοστίζουν περίπου?

Επίσης,σημαντική ερώτηση.Εχω να ξυριστω με ξυραφακι πανω από 6 χρόνια (απ'το Σεπτέμβρη του 2005 :p ),μιας και εχω beard trimmer.Φυσικά κατι τετοιο δεν κανει για τον στρατο.Τί ξυραφακι να πάρω λέτε? κανα μυστικο για να μη σφαχτω στα πρώτα ξυρίσματα :p?

Εεε... 17? Είσαι λίγο υπερβολικός? :p

Δίνει και ο στρατός κάποια, όχι πολλά, χακί / παραλλαγή στυλ, δεν θυμάμαι πόσα πρόσθετα είχα μαζί μου, αλλά 15 δεν ήταν σίγουρα :p... Μάλλον καμιά 5ρα είχα αγοράσει.

Ξέρεις, στο κέντρο έχεις επισκεπτήριο και άδεια ορκομωσίας, δεν είναι ανάγκη να εξοπλιστείς a la Survivor :p, και στην μονάδα μετά, ακόμα και δίπλα από το σπίτι σου να μην είσαι (όπως εσύ), μπορείς και να ΠΛΕΝΕΙΣ τα ρούχα σου :p

You know, με νερό και απορρυπαντικό σε πλυντήρια κτλ? Αυτά που γυρνάνε γύρω-γύρω? :twisted:

Περί ξυριστικής... Θα κάνεις λίγο δερματάκι, αλλά δεν θα σφαχτείς. Προτείνω κάτι σε σταθερή αξία Gillette Fusion (ή Fusion Turbo αν θέλεις να δονείται κιόλας με μπαταρία), και μαζί με ένα τζελ ξυρίσματος της επιλογής σου (είναι και πιο compact από τους αφρούς σε συσκευασία) θα είσαι κομπλέ! :oneup:

johnson
19-09-11, 04:12
Γιατί?τί έχει η Κάλυμνος? :p

http://forum.thiteia.org/viewtopic.php?f=4&p=65868

Διάβασε εδώ για να πάρεις μια άποψη. :p

hexadecimal
19-09-11, 09:13
Γιατί?τί έχει η Κάλυμνος? :p

Να ρωτησω,αυτα τα φανελακια που λέτε όλοι,ειναι αυτα που θα φοραω από πανω?δε σου δινει ο στρατος κατι σχετικό και χακι?πρέπει να αγορασω?και αν ναι,πόσα? όσα και οι μερες μεχρι την ορκωμοσία (μάλλον 17 θα'ναι)? πόσο κοστίζουν περίπου?

Επίσης,σημαντική ερώτηση.Εχω να ξυριστω με ξυραφακι πανω από 6 χρόνια (απ'το Σεπτέμβρη του 2005 :p ),μιας και εχω beard trimmer.Φυσικά κατι τετοιο δεν κανει για τον στρατο.Τί ξυραφακι να πάρω λέτε? κανα μυστικο για να μη σφαχτω στα πρώτα ξυρίσματα :p?
Ξυρισου κανα δυο τρεις φορες στο σπιτι πριν παρουσιαστεις, για να μην πας σφαγμενος και να μην συνεχισεις να εχεις προβλημα με το προσωπο σου μεσα...;)

frap
19-09-11, 10:59
Ποια fusion και παπαριές... πεταμένα λεφτά.

Πάρε παιδί μου ένα μονό BIC να κάνεις τη δουλειά σου και να ξεπλένεται και εύκολα, χωρίς να το κρατάς κάτω από το νερό δυο ώρες... Μια χαρά γλυστράνε κι αυτά με τον αφρό. Α, και κανένα ξυράφι δε σε κόβει όσο το κινείς κάθετα προς τη λεπίδα. Άσε που μπορείς να το σπάσεις στο λαιμό και να το κουβαλάς στο τσεπάκι για ένα γρήγορο "ξερό" πριν την επιθεώρηση :p

Ξεκίνα να ξυρίζεσαι από τώρα κανονικά να πάρεις το κολάι. Και αν το δέρμα σου ερεθίζεται, κόντρα μέρα παρά μέρα... μια χαρά θα είσαι.

thama
19-09-11, 11:10
Γιατί?τί έχει η Κάλυμνος? :p

Να ρωτησω,αυτα τα φανελακια που λέτε όλοι,ειναι αυτα που θα φοραω από πανω?δε σου δινει ο στρατος κατι σχετικό και χακι?πρέπει να αγορασω?και αν ναι,πόσα? όσα και οι μερες μεχρι την ορκωμοσία (μάλλον 17 θα'ναι)? πόσο κοστίζουν περίπου?

Επίσης,σημαντική ερώτηση.Εχω να ξυριστω με ξυραφακι πανω από 6 χρόνια (απ'το Σεπτέμβρη του 2005 :p ),μιας και εχω beard trimmer.Φυσικά κατι τετοιο δεν κανει για τον στρατο.Τί ξυραφακι να πάρω λέτε? κανα μυστικο για να μη σφαχτω στα πρώτα ξυρίσματα :p?
Διαφωνώ κάθετα με τους προλαλήσαντες. Το ξυραφάκι και ο αφρός/gel που θα πάρεις, θα πρέπει να τα "ανέχεται" το δέρμα σου, να μη σου προκαλλούν ερεθισμούς. Η Gillette φημίζεται ότι έχει καλύτερα ξυραφάκια. Είναι αλήθεια αυτό. Εϊναι όμως και τα πιο ακριβά. Αλλά είχα σειρούλες που το Gillette τους έκανε ένα πρόσωπο.... άστα να πάνε. Για αυτό κάνε κάποιες δοκιμές.

Επίσης, ένα καλό μυστικό είναι στο κέντρο, να βάλεις 10-15 λεπτά νωρίτερα το ξυπνητήρι σου, για να προλάβεις καλή θέση.... ;)

shadow_1986
19-09-11, 11:49
Μεσολόγγι, από αυτούς που ορκίστηκαν χθες, έμαθα ότι επειδή δεν έχουν πολλούς ΕΠΟΠ κλπ κατέβασαν ως εκπαιδευτές 3ετης από τη Σχολή Ευλπίδων = Στρατόκαβλοι τέρμα!!!

Θα έχει λίγο τρέξιμο τις καθημερινές, δεν θα είναι το τυπικό Κέντρο Εκπαίδευσης αν παίξει και τώρα :p

Δεν μασάμε εμείς τα ΟΥΚ.:rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.