PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26

tsavman
19-09-11, 12:35
Έχουμε και thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=338121&highlight=%CE%BE%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B5) για το ξύρισμα.

adslgr ftw :lol:

Banditgr
19-09-11, 12:52
Γιατί?τί έχει η Κάλυμνος? :p

Να ρωτησω,αυτα τα φανελακια που λέτε όλοι,ειναι αυτα που θα φοραω από πανω?δε σου δινει ο στρατος κατι σχετικό και χακι?πρέπει να αγορασω?και αν ναι,πόσα? όσα και οι μερες μεχρι την ορκωμοσία (μάλλον 17 θα'ναι)? πόσο κοστίζουν περίπου?

Σου δίνει 2 φανελάκια χακί. Συνήθως τα χώνεις στο λουκάνικο, οπότε προσοχή μη τα χώσεις κάτω κάτω και τα αναζητήσεις :p. Επειδή προφανώς 2 φανελάκια δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, σαφέστατα και θα αγοράσεις και άλλα, εγώ είχα καμιά δεκαριά (εξαρτάται βασικά από το πόσο συχνά αλλάζεις, αν θες κάθε μέρα :lol: ε τότε χμμ...). Τα φανελάκια τα φοράς κανονικά όπως θα φορούσες το κανονικό φανελάκι.Από επάνω τους φοράς το χειμώνα το πουλόβερ και από επάνω το χιτώνιο και το καλοκαίρι μόνο το χιτώνιο (αλλιώς σε βλέπω να σκας :p).


Επίσης,σημαντική ερώτηση.Εχω να ξυριστω με ξυραφακι πανω από 6 χρόνια (απ'το Σεπτέμβρη του 2005 :p ),μιας και εχω beard trimmer.Φυσικά κατι τετοιο δεν κανει για τον στρατο.Τί ξυραφακι να πάρω λέτε? κανα μυστικο για να μη σφαχτω στα πρώτα ξυρίσματα :p?

Ότι σου απάντησαν τα παιδιά, βασικά ξεκίνα...προπόνηση διότι θα τη χρειαστείς. Τώρα αν χρησιμοποιήσεις ξυριστική, ξυραφάκι, αφρό ή gel, αυτό το ξέρεις καθαρά εσύ (και το δέρμα σου :p). Σε ότι αφορά ξυριστική πάντως, έχει το σαφές μειονέκτημα ότι χρειάζεται πρίζα/μπαταρίες (και αυτό είναι πρόβλημα αν σε στείλουν κάπου που δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα ή δεν είναι προσβάσιμα/αγοράσιμα όποτε το επιθυμείς). Γνώμη μου, (ξανα)συνήθισε το ξυράφι. Η Gillette έχει πράγματι καλά ξυράφια από άποψη "ταχύτητας" και σχετικής "ασφάλειας" (σε σχέση πχ με ένα Bic-δολοφόνο) αλλά ultimately το τι θα χρησιμοποιήσεις είναι δικό σου θέμα/τι ανέχεσαι κτλ.

hexadecimal
19-09-11, 13:14
Σου δίνει 2 φανελάκια χακί. Συνήθως τα χώνεις στο λουκάνικο, οπότε προσοχή μη τα χώσεις κάτω κάτω και τα αναζητήσεις :p. Επειδή προφανώς 2 φανελάκια δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, σαφέστατα και θα αγοράσεις και άλλα, εγώ είχα καμιά δεκαριά (εξαρτάται βασικά από το πόσο συχνά αλλάζεις, αν θες κάθε μέρα :lol: ε τότε χμμ...). Τα φανελάκια τα φοράς κανονικά όπως θα φορούσες το κανονικό φανελάκι.Από επάνω τους φοράς το χειμώνα το πουλόβερ και από επάνω το χιτώνιο και το καλοκαίρι μόνο το χιτώνιο (αλλιώς σε βλέπω να σκας :p).



Ότι σου απάντησαν τα παιδιά, βασικά ξεκίνα...προπόνηση διότι θα τη χρειαστείς. Τώρα αν χρησιμοποιήσεις ξυριστική, ξυραφάκι, αφρό ή gel, αυτό το ξέρεις καθαρά εσύ (και το δέρμα σου :p). Σε ότι αφορά ξυριστική πάντως, έχει το σαφές μειονέκτημα ότι χρειάζεται πρίζα/μπαταρίες (και αυτό είναι πρόβλημα αν σε στείλουν κάπου που δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα ή δεν είναι προσβάσιμα/αγοράσιμα όποτε το επιθυμείς). Γνώμη μου, (ξανα)συνήθισε το ξυράφι. Η Gillette έχει πράγματι καλά ξυράφια από άποψη "ταχύτητας" και σχετικής "ασφάλειας" (σε σχέση πχ με ένα Bic-δολοφόνο) αλλά ultimately το τι θα χρησιμοποιήσεις είναι δικό σου θέμα/τι ανέχεσαι κτλ.
Ξεχασαμε να αναφερουμε (και να απαντηθει) το ποσο συχνα "σηκωνει" ξυρισμα...:p
Αν ειναι να ξυριζεται κααααθε μερα-εχει πλουσια γενιαδα,τοοοτε δεν αγοραζει gillete...

G.F.D
19-09-11, 13:46
Να ρωτησω,αυτα τα φανελακια που λέτε όλοι,ειναι αυτα που θα φοραω από πανω?δε σου δινει ο στρατος κατι σχετικό και χακι?πρέπει να αγορασω?και αν ναι,πόσα? όσα και οι μερες μεχρι την ορκωμοσία (μάλλον 17 θα'ναι)? πόσο κοστίζουν περίπου?


edit:too lateΔύο θα σου δώσουν.Το πόσα θα πάρεις μη το πηγαίνεις με την ορκωμοσία αλλα με το πόσο συχνά θες να τραβιέσαι για μπουγάδα στην θητεία σου.Όχι υπερβολές γιατί τώρα που αλλάζει και ο καιρός αμφιβάλλω πολύ για το αν θα αλλάζεις καθημερινά φανέλα.Ενα τάληρο η μία περίπου υπολόγισε.
Επειδή λογικά θα σε πιάσει λίγο σιχαμάρα για αρχή πάρε ενα μικρό αντισηπτικό gel χεριών απο κάνα φαρμακείο.Άλλοι τσιμπάνε και πάτους για τις αρβύλες(απλούς ανατομικούς). 'Οπως σου είπαν και παρακάτω μη πάρεις όλη την προίκα σου στο κέντρο και μη τα σκάς για να πάρεις όλο τον εξοπλισμό του GI Joe,πρακτικά σκέψου μόνο.Τώρα ξυραφάκια με free dildo mechanism και μα μου ξού είναι λίγο υπερβολή.To όλο point αφού θα ξυρίζεσαι καθημερινά είναι να αποφύγεις τους ερεθισμούς,οπότε πχ περισσότερες λεπίδες.

costa
19-09-11, 14:30
Επίσης,σημαντική ερώτηση.Εχω να ξυριστω με ξυραφακι πανω από 6 χρόνια (απ'το Σεπτέμβρη του 2005 :p ),μιας και εχω beard trimmer.Φυσικά κατι τετοιο δεν κανει για τον στρατο.Τί ξυραφακι να πάρω λέτε? κανα μυστικο για να μη σφαχτω στα πρώτα ξυρίσματα :p?

Αν πήγαινες στο Ναυτικο θα άφηνες ενα μούσι μέχρι το πάτωμα.
Οταν παρουσιαστικά εγω έξω απο την πύλη(ΝΒ Κανελλόπουλος) ειχε κιόσκι η Ζιλετ και δίνανε στους νεοσύλλεκτους ενα σετ απο ξυριστική μηχανή και αφρό :rofl:

Banditgr
19-09-11, 15:30
Οταν παρουσιαστικά εγω έξω απο την πύλη(ΝΒ Κανελλόπουλος) ειχε κιόσκι η Ζιλετ και δίνανε στους νεοσύλλεκτους ενα σετ απο ξυριστική μηχανή και αφρό :rofl:

Απίστευτο :rofl: :lol:



Άλλοι τσιμπάνε και πάτους για τις αρβύλες(απλούς ανατομικούς).

Το οποίο είναι και αρκετά καλή συμβουλή. Τις πρώτες ημέρες, 9 στους 10 τους "χτυπάνε" οι αρβύλες, πράγμα σχεδόν απόλυτα φυσιολογικό. Με τους πάτους παλεύεται η κατάσταση (και αργότερα και με το συνεχές γυάλισμα στρώνει εντελώς).

hexadecimal
19-09-11, 15:48
Απίστευτο :rofl: :lol:




Το οποίο είναι και αρκετά καλή συμβουλή. Τις πρώτες ημέρες, 9 στους 10 τους "χτυπάνε" οι αρβύλες, πράγμα σχεδόν απόλυτα φυσιολογικό. Με τους πάτους παλεύεται η κατάσταση (και αργότερα και με το συνεχές γυάλισμα στρώνει εντελώς).
Αρκει να μην εισαι νησιωτης που εχει συνηθισει σε σανδαλια ή γενικα σε αθλητικο παπουτσι/μαλακο...:whistle:

ardi21
19-09-11, 17:13
Εγω παντως που για 3-4 μηνες -λογω μοναδος- ξυριζομουν κοντρα 2 φορες την μερα, ειχα gillete με μπαταρια και nivea after save και δεν ειχα ουτε ενα ερεθισμο. Τρομερος συνδιασμος. Αλλα καθε δερμα ειναι διαφορετικο.

Πατους γι'αρβυλες να παρεις οπωσδηποτε. Και καλους. Αξιζουν τα λεφτα τους. Για 8 μηνες θα τις φορας ολη μερα;)

tiffany
19-09-11, 18:00
Για κάλτσες και φανέλες υπολόγισε +1 κομμάτι αν φτιάξετε στην μονάδα σακίδιο Μ71. Επίσης σώθηκα με ένα χακί ισοθερμικό μπλουζάκι. Το μπουφάν που μας έδωσαν είναι καινούριο. Δεν το φόρεσα παρά μόνο λίγες φορές.

voithostyrempora2
20-09-11, 15:45
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Ειχα πάρει την Gillette Powerfusion (αυτη χωρις μπαταρια,ετσι τη λενε?) πριν αν δω τα ποστ και ξυριστηκα ήδη χθες.Για 6+ χρονια διάλειμμα ,το ένα κοψιμο που ειχα πιστευω πως ηταν καλός απολογισμός :cool:.Θα παρω και after shave βεβαια,γιατί δεν πηρα και ειχε ψιλοερεθιστει το δέρμα μου.

Με τα φανελάκια με μπερδεψατε,γιατι δεν καταλαβα πόσα χρειάζομαι τελικά.Αν αλλάζω καθε μερα,να παρω καμια 15αρια?ή ειναι υπερβολη τα 15? τωρα δροσιζει και ο καιρός (βλεπω στο meteo καιρό στη Θηβα 15-22 βαθμους).Γενικα όσα εχετε πει τα εχω στη λιστα και τα πιο πολλα τα εχω ηδη προμηθευτει.Θελω να ρωτησω μόνο πώς να μαλακωσω τις αρβυλες.Με το βερνικι το υγρο με σφουγγαρακι?να ποτίζει την αρβυλα?μαυρη ειναι,ετσι?ένα Camel βερνικι εχω με σφουγγαράκι,κάνει?

Seitman
20-09-11, 15:49
Με το βερνίκι που δίνει ο greek army. Είναι το καλύτερο.
Και ένα tip. Στην αρχή μέχρι να φύγεις από το κέντρο να "γυαλίζεις" από το βράδυ τα άρβυλα για να "ποτίσει" μέσα και να μαλακώσει.

Sovjohn
20-09-11, 15:56
Με το βερνίκι που δίνει ο greek army. Είναι το καλύτερο.
Και ένα tip. Στην αρχή μέχρι να φύγεις από το κέντρο να "γυαλίζεις" από το βράδυ τα άρβυλα για να "ποτίσει" μέσα και να μαλακώσει.

:lol:

Μπα. Το camel δεν κάνει για εντατική χρήση, φθείρει τις αρβύλες, μόνο για φρεσκάρισμα κάνει.

Θα αγοράσεις ένα κανονικό βερνίκι σε βαζάκι, με προαιρετικό σφουγγαράκι add-on, και θα χρησιμοποιήσεις αυτό.

Του greek army παίζει να είναι από τα αθλιότερα βερνίκια που έχω δει, και όσοι είχαν μονάχα αυτό, βρίζανε...:twisted:

Seitman
20-09-11, 16:03
Εγώ μόνο αυτό χρησιμοποιούσα... Μια χαρά δουλειά έκανε τότε.

Το 1997 :innocent:

bill2003
20-09-11, 16:10
Με το βερνίκι που δίνει ο greek army. Είναι το καλύτερο.
Και ένα tip. Στην αρχή μέχρι να φύγεις από το κέντρο να "γυαλίζεις" από το βράδυ τα άρβυλα για να "ποτίσει" μέσα και να μαλακώσει.

Ότι λέει εδώ ο παλίκαρος! Το βερνίκι του στρατού ΑΝ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ το βράδυ είναι ότι καλύτερο! Μαλακώνει την αρβύλα και την αδιαβροχοποιεί! ;)

Banditgr
20-09-11, 16:26
Ότι λέει εδώ ο παλίκαρος! Το βερνίκι του στρατού ΑΝ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ το βράδυ είναι ότι καλύτερο! Μαλακώνει την αρβύλα και την αδιαβροχοποιεί! ;)

Ότι λέει ο από πάνω και ότι είπε ο Seitman είναι 100%, τι 100, 1000% σωστά. Το βερνίκι του στρατού παρόλο που δείχνει άθλιο, εντούτοις είναι ένα και ένα για τα άρβυλα. Είναι το ίδιο εδώ και μακρά σειρά ετών και δεν χρειάζεται να αλλάξει διότι αυτό το πράγμα που είναι να κάνει, το κάνει μια χαρά (το κακό είναι ότι κάποτε τελειώνει και αν δεν είσαι κέντρο και δεν έχεις κάπως πρόσβαση σε αποθήκη, δεν είναι σίγουρο ότι θα σου δώσουν άλλο :p). Από εκεί και πέρα και camel σαφέστατα και έχω βάλει σε αρβύλες το οποίο επίσης όπως ειπώθηκε ναι μεν κάνει δουλειά, αλλά χρειάζεται να βάζεις συνέχεια και όσο βάζεις τόσο φθείρει. Use it wisely, young padawan :lol:

Για τα φανελάκια ρε συ δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι τόσο. Όχι δεν είναι τόσο υπερβολή τα 15 αν αλλάζεις συνέχεια, αλλά αν το κάνεις για την όποια σιχαμάρα νιώθεις, πίστεψε με, it will get old real fast. Με το "cocktail" εμβολίων που θα φας, μην ανησυχείς τόσο πολύ για τη μπίχλα (χωρίς να φτάνεις φυσικά και σε υπερβολές). Δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα και για αρκετά χρόνια αργότερα θα έλεγα, σου δίνουν από το..καλό stuff. Επίσης ένας ακόμα λόγος για να μην ανησυχείς για τις φανέλες είναι ο προφανής. Αν πας Κω (που μάλλον κατά 99% εκεί θα πας :p), θα μπορείς να βγαίνεις, αν όχι κάθε μέρα, έστω και με υπηρεσιακό, οπότε σπίτι σου θα είσαι, αφήνεις, πλένεις, ξαναπαίρνεις :cool:

Morx
20-09-11, 16:31
Μην ακουω σαχλαμαρες για μαλακωμα των αρβυλων με βερνικι κλπ ....

Πριν φορεσεις τα αρβυλα, τα βαζεις κατω, τα σπας με πατημα παντου σε καθε νοητη γωνια ζουπηγματος, τα φορας με πατους μαλακους και τελειωσε το ζητημα.
Οσο περισσοτερο τα φορεσεις, οσο περισσοτερο περπατησεις, οσο περισσοτερο τα συνηθισεις, τοσο καλυτερα θα περασεις μαζι τους.
3 ζευγαρια αρβυλα φορεσα στους 16 μηνες δοκιμος...
Γυαλισμα με το βερνικι του ΕΣ (οχι σωληναριο, το αλλο που το ζεσταινες για να γινει αλοιφη) μια φορα στις 2 μερες... το αρβυλο γυαλιζε μονο με σκληρη βουρτσα και τριψιμο! Πολυ τριψιμο!
Ουτε τα camel, ουτε τα γυαλιστικα για να γινεται σαν λουστρινι ουτε τιποτα.
Βρωμια να μην εχει επανω και δε θα σου πει ποτε και κανεις τιποτα αρκει σε ολα τ'αλλα να εισαι καθωσπρεπει.

Φορας, τη λιωνεις στο περπατημα κανοντας υπομονη και σε 2 - 3 μηνακια, θα ειναι σαν αθλητικο παππουτσι.

Seitman
20-09-11, 16:35
Το άρβυλο γυαλίζει με την μαλακή βούρτσα ;)

thama
20-09-11, 16:50
Ας γράψουμε έναν μικρό οδηγό:
Κατά την ημέρα κατάταξης σου συμβουλεύω να ετοιμάσεις μια βαλίτσα με τα ακόλουθα:


5-6 Φανελάκια Στρατιωτικά (στο Κεντρο θα σου δώσουν 2). Αν καταφέρεις και λερώσεις 8 φανέλες σε 12 μέρες, σε αρκετά κέντρα έχει και πλυντήριο εντός στρατοπέδου
8-10 ζευγάρια κάλτσες, ψηλές και αρκετά χοντρές.
8-10 εσώρουχα (βρακι + φανέλα-αν κρυώνεις)
Ενα σετ πετσέτες (πρόσωπο+χερι+σώμα)
Ενα ζευγάρι χακί σεντόνια.
Πλήρες σετ ξυρίσματος
Πάρε περί τα 10-15 λουκέτα. Υπολόγισε ένα για κάθε τσέπη της τσάντας (συν 3-μία κεντρική και 2 πλαϊνές θήκες- ο σάκος του ΕΣ),ένα για άρβυλα,ένα για το όπλα.Το λουκάνικο θα έχει πάνω αλλά έχε κανένα καβάτζα γιατί μπορεί να χάσεις κάποιο ή να πέσει στο φοριαμό.
Ξυραφάκια/Ξυριστική μηχανή και After save που να σου μαλακώνει το δέρμα. Θα ξυρίζεσε σχεδόν κάθε μέρα...
Αποσμητικό καλύτερα roll on που δεν ερεθίζει τόσο.
Πάτους για τις αρβύλες
Μπογιά μαύρη για τα άρβυλα. Υπόψην μπορεί να πάρεις 2 ζευγάρια αλλά μόνο το ένα θα χρησιμοποιήσεις. Αλλιώς θα πρέπει να μαλακώνεις 2 ζευγάρια και όχι 1.
Λίπος για παπούτσια που τα μαλακώνει.
Τηλεκάρτα/χρονοκάρτα και κάρτες για το κινητό. Αν δεν έχεις Whatsup, τα καρτοτηλέφωνα θα σε σώσουν
Σαπουνάκι. Έχει και υγρό σαπουνάκι τσέπης. Καλό.
Υγρά μωρομάντηλα αντιβακτηριδιακά και μη. Μπορείς να τα έχεις και για την τουαλέττα.
Γάντια χειρουργικά, για την Καλλιόπη, το πλοίο της αγάπης κλπ
Αν το κέντρο είναι κοντά μην πάρεις εξτρα πολιτικά ρούχα (μόνο αυτά που θα φοράς). Αν είναι μακριά, ή αν ιδρώνεις εύκολα, πάρε ακόμη 1 αλλαξιά. Υπόψιν, ότι την ημέρα της ορκομωσίας θα πάρεις 3 ημέρες άδειας. Σε κάποια κέντρα, σε υποχρεώνουν να βγεις με στρατιωτικά ρούχα.

Συμβουλές:


Στο γιατρό τα λέμε ΟΛΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μην ξεχάσεις να αναφέρεις τα εμβόλια που σου έχουν κάνει (αν και θα φας ενα τουρλουμπούκι με αντιτετανικό, διφθερίτιδα κλπ + μαντού+αιμοληψία), πιθανές ασθένειες, σπασίματα, αλλεργίες, ελλειψη ενζύμου κλπ. Εκεί πας για να επιτελέσεις το έργο που ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις. Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα, γιατί να το επιδεινώσεις;
Αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία, να εξασφαλίσεις έγκαιρα τα απαιτούμενα χαρτιά απο δώ
Επειδή γενικώς ο στρατός θα βγει ακριβός για την τσέπη σου, να φροντίσεις να πάρεις κατάσταση επιβίβασης. Για ποιο λόγο να πληρώσεις στο ΚΤΕΛ κλπ; Πήγαινε στο φρουραρχείο με το σημείωμα κατάταξης για να πάρεις το δωρεάν εισητήριο που δικαιούσαι (Κατάσταση επιβίβασης). Επίσης την προηγούμενη και την τρέχουσα ημέρα κατάταξης δωρεάν μετακίνηση στα αστικα/μετρό/τραμ/προαστιακό (με μπαγάζια και το σημείωμα κατάταξης) [ Το 2009 πλήρωσα περίπου 60 ευρώ για να πάω Θεσ/νικη-Καλαμάτα]
Την ακτινογραφία, μπορείς και να μην τη βγάλεις πριν παρουσιαστείς. Ούτως ή άλλως, τις 2-3 πρώτες μέρες, το μεγαλύτερο ποσοστό των νεοσύλλεκτων, περνάει από το πλησιέστερο Στρατιωτικό Νοσοκομείο (χάνοντας αντίστοιχα 1-2 μέρες "εκπαίδευσης").
Τις πρώτες ημέρες οι αρβύλες θα σε χτυπήσουν, με πιθανότητα p >90%. Σε μερικά κέντρα, οι 2-3 φαντάροι-γιατροί που θα υπάρχουν θα έχουν πάρει ρητές εντολές. Κόψε κίνηση τις 2-3 πρώτες μέρες. Αν δεις ότι είναι αυστηροί, μην πάς στο γιατρό αν δεν βγάλουν αίμα τα πόδια σου.
Μέχρι την ορκομωσία, δεν έχει καμπάνες. ΑΛΛΑ, μην το παίζεις έξυπνος, γιατί οι ανλχγοί θα σε σταμπάρουν και μετά ...... καλά κρασιά. Προσπάθησε να μην μάθουν το όνομά σου μέχρι να φύγεις. Όσο μεγαλύτερος ο λόχος, τόσο πιο εύκολα το επιτυγχάνεις αυτό.
Η απάντηση στα περισσότερα ερωτήματα που θα σου προκύψουν εκει μέσα είναι μία από τις ακόλουθες: "Γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες", "Γιατί ΜΠΑΟΚ" κοκ
Η γραφειοκρατεία την μέρα της κατάταξης είναι απίστευτα υπερβολική. Αν το κέντρο δεν έχει λάβει τα μέτρα του, ετοιμάσου για τρελλή ταλαιπωρία. Για αυτό το λόγο, καλύτερα να πας νωρίς (9-10 το πρωί), για να τελειώσεις κατά τις 10 το βράδυ......

Επίσης, τις πρώτες ημέρες θα περάσουν όλοι εκείνοι που θέλουν να σε "προσυλητίσουν", δηλαδή:


Να πάς για δόκιμος
Να πας Κύπρο
Να πας στις Ειδικές Δυνάμεις
Να πας Τσολιάς
κοκ

Αν είσαι από Αθήνα, έχεις τα απαιτούμενα προσόντα (παραστατικό κλπ) και αντέχεις ακινησία, πήγαινε Τσολιάς.
Αν έχεις σκοπό να μπεις σε Σώμα Ασφαλείας, πάνε Δόκιμος ή (αν αντέχεις) ειδικές δυνάμεις
Γενικά θα πέσει πολύ ψηστήρι για αυτά, αλλά μη μασάς. Θα σου λένε διάφορα, έχει καλό φαγητό, έχει περισσότερα χρήματα, κοκ. Δες τα συν και τα πλην.

Δεν συστήνω Κύπρο, αν σου γυαλίσουν οι άδειες. Και εντός, θα πάρεις επίσης άγραφες απο αρκετούς Διοικητές.


Τέλος,
Από το στόμα σου θα βγαίνουν 3 λέξεις
ΜΑΛΙΣΤΑ-ΟΧΙ-ΔΙΑΤΑΞΤΕ!

Καλή θητεία

hexadecimal
20-09-11, 17:04
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Ειχα πάρει την Gillette Powerfusion (αυτη χωρις μπαταρια,ετσι τη λενε?) πριν αν δω τα ποστ και ξυριστηκα ήδη χθες.Για 6+ χρονια διάλειμμα ,το ένα κοψιμο που ειχα πιστευω πως ηταν καλός απολογισμός :cool:.Θα παρω και after shave βεβαια,γιατί δεν πηρα και ειχε ψιλοερεθιστει το δέρμα μου.

Με τα φανελάκια με μπερδεψατε,γιατι δεν καταλαβα πόσα χρειάζομαι τελικά.Αν αλλάζω καθε μερα,να παρω καμια 15αρια?ή ειναι υπερβολη τα 15? τωρα δροσιζει και ο καιρός (βλεπω στο meteo καιρό στη Θηβα 15-22 βαθμους).Γενικα όσα εχετε πει τα εχω στη λιστα και τα πιο πολλα τα εχω ηδη προμηθευτει.Θελω να ρωτησω μόνο πώς να μαλακωσω τις αρβυλες.Με το βερνικι το υγρο με σφουγγαρακι?να ποτίζει την αρβυλα?μαυρη ειναι,ετσι?ένα Camel βερνικι εχω με σφουγγαράκι,κάνει?
Ισως και να μην εισαι σε θεση να κανεις μπανιο καθε μερα...:whistle:
Της αρβυλες μου εγω τις περναγα 2 φορες την ημερα με camel βερνικι (ξεβαφει-αλλα κανει απιστευτη δουλεια στο μαλακωμα)

VasP
20-09-11, 21:41
Στις 27 @ Πυροβολικό.

Πυροβολικό ήμουν και εγώ (σχετικά πρόσφατα). Πήγαινε να καταταγείς νωρίς το πρωί. 8 το πρωί να είσαι έξω από την πύλη για να μην ταλαιπωρηθείς αργότερα.

Πάρε μερικά λουκέτα μαζί σου, κυρίως για το όπλο που θα σου δώσουν κάποια στιγμή και για τον φοριαμό. Εκεί θα σου δώσουν και ένα λουκέτο για το λουκάνικο.

Ψιλοχαλαρά είναι τα πράγματα στην Θήβα. Εγώ είχα μείνει και 3 μέρες αξύριστος και δεν με πείραξε κανείς. Αν είσαι τυχερός και σε πάρουν στα γραφεία μπορεί να γλυτώσεις και καμιά υπηρεσία (παίρνουν περισσότερο άτομα με πανεπιστημιακές σπουδές αλλά είναι περισσότερο θέμα τύχης. Από την άλλη μπορεί να χάσεις κάποιο τμήμα της εκπαίδευσης και να αισθανθείς κάπως μειονεκτικά γι αυτό)

Για τις αρβύλες υπάρχουν κάποιες αυτογυάλιστες πάστες στα super-market που κάνουν γρήγορη δουλειά. Πάντως στην Θήβα δεν πρόκειται να ασχοληθούν ιδιαίτερα τα στελέχη με τις αρβύλες των φαντάρων. Τις πρώτες μέρες μπορεί να γίνουν κάποιες παρατηρήσεις για την εξωτερική εμφάνιση των φαντάρων αλλά μετά δεν πολυασχολούνται.

Την πρώτη βδομάδα, μέχρι να προσαρμοστείς στο νέο περιβάλλον, ίσως αισθανθείς λίγο άσχημα αλλά μετά θα συνηθίσεις. Σχεδόν όλοι οι φαντάροι όταν φύγαμε για τις μονάδες μας αναπολούσαμε την περίοδο που είμασταν στην Θήβα (το θετικό ήταν οτι επειδή υπήρχαν πολλά άτομα μπορούσες να περάσεις απαρατήρητος και να μην πέσει μεγάλη πίεση πάνω σου. Επίσης είχες πολλά άτομα να κάνεις παρέα). Η μόνη περίπτωση να μην περάσεις καλά είναι να έχεις μεγάλα προβλήματα προσαρμοστικότητας. Σε τέτοια περίπτωση μην διστάσεις να απευθυνθείς στον ψυχολόγο του κέντρου. Κάποιο τρόπο θα βρει να σε βοηθήσει.

Μην πάρεις πολλά πράγματα μαζί σου. Πάρε μερικά φανελάκια, σώβρακα, κάλτσες, σαμπουάν, ξυριστικα κτλ. Αρκετά πράγματα έχει και το ΚΨΜ. Εγώ για παραδειγμα είχα αγοράσει από εκεί υπνόσακο με 20 ευρώ. Επίσης μετά από λίγες μέρες θα πάρετε 3ήμερη άδεια λόγω της ορκομωσίας οπότε γυρίζοντας σπίτι σου θα δεις τι σου λείπει. Θα σου δώσουν εκεί 3 πετσέτες, 3 παραλλαγές (μην πάρεις μόνο χειμερινές), 2 ζευγάρια άρβυλα(μπορεί και 1) , 3 φανελάκια, 5 ζευγάρια κάλτσες, τζάκετ, το λουκάνικο, ένα σακ βουαγιάζ κτλ. Δεν επιτρέπονται τα κινητά με κάμερες. Πάρε ένα απλό κινητό μαζί σου. Μετά από κανά-δυο βδομάδες μπορείς να φέρεις και το κινητό με την κάμερα αλλά να κρατάς τις προφυλάξεις σου.

Μετά την Θήβα θα σε στείλουν σε κάποια μονάδα (Έβρο, νησιά, Κύπρο). Το πόσο καλά θα περάσεις εκεί είναι θέμα τύχης. Στην δικιά μου ΕΣΣΟ είχαν λίγα άτομα στις μονάδες στα νησιά οπότε είχαν λίγες εξόδους και πολλές υπηρεσίες. Στον Έβρο υπήρχαν περισσότερα άτομα οπότε ήταν πιο χαλαρά. Αυτά αλλάζουν με τα χρόνια. Αλλά και πάλι είναι θέμα μονάδας. Και στην Κύπρο πάλι είναι θέμα τύχης. Υπάρχουν μερικές χαλαρές μονάδες Πυροβολικού (π.χ. Πάφος) και άλλες (π.χ. Τσέρι) που είναι δύσκολα τα πράγματα. Και πάλι όμως είναι σχετικό καθότι είναι και θέμα διοικητή (άλλοι είναι χαλαροί, άλλοι αυστηροί κτλ)

sdikr
20-09-11, 21:56
Για τα αρβύλα πάντως, πραγματικά βερνίκι στρατού απλά :respekt:
Το βάζεις απο το βράδυ με την μικρή βούρτσα, και απλά το πρωί περνάς λίγο με την μεγάλη, μετά έχεις και καθρευτή τζάμπα :p, πάρε πάτους όχι πολύ μαλακούς όχι πολύ σκληρούς
Πάρε κάτι για να πλένεις τα ρούχα στο χέρι, καθώς και σεντόνια για να μην βγάζεις σπυράκια (στην μονάδα είναι ποιο χαλαρά τα πράγματα συνήθως μετά απο κάποιο διάστημα, εκεί πας με υπνόσακο), και πάνω από όλα χαλαρά.
Σκέψου οτι εσύ είσαι περαστικός απο εκεί (είδικα στο κέντρο και στους πρώτους μήνες στην μονάδα)

Ξυραφάκι θα έλεγα gillete, αν βρεις sensor excel, με bic όσες φόρες δοκίμασα, έγινε θρίλερ

Ρούχα κλπ, εμάς μας είχανε δώσει δυο παραλλαγές, οι οποίες λιώσανε λόγω ειδικότητας στους 6 μήνες, το μόνο που άντεξε ήταν οι κάλτσες και το μπουφαν :p
Πιστεύω οτι το παν είναι να μην πας με υφάκι, τότε θα θελήσουν να σε σπάσουν.
ΥΓ αν σου αρέσει ο φράπες, πάρε προμήθειες, καφέ, ζάχαρη, σεικερ
ΥΓ2 μην πάρεις μαζί σου κάτι που δεν θα ήθελες να χάσεις
ΥΓ3 αν είσαι με οπλό, τότε ετοιμάσου να σε πονέσει άσχημα ο αριστερός ώμος :p

VasP
20-09-11, 22:13
Για όσους πάνε στην Κύπρο :

'Ακούω, ακούω τουρμπίνες και δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι μήνες (x2)
Βάλε μαμά κιμά στα μακαρόνια, και στρώσε τα καλύτερα σεντόνια
Βάλε βενζίνη στ' αυτοκινητό σου, γιατί-επανάπατριζεται ο γιός σου'

sdikr
20-09-11, 22:17
Για όσους πάνε στην Κύπρο :

'Ακούω, ακούω τουρμπίνες και δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι μήνες (x2)
Βάλε μαμά κιμά στα μακαρόνια, και στρώσε τα καλύτερα σεντόνια
Βάλε βενζίνη στ' αυτοκινητό σου, γιατί-επανάπατριζεται ο γιός σου'

Βάλε όμως και χρονολογία :p
Πχ ο πατέρας μου που ακούει κύπρο βγάζει σπυράκια

thama
20-09-11, 22:24
Προσωπικά, με βάση την τρέχουσα επικαιρότητα,
δεν θα ρίσκαρα να πάω Κύπρο.

VasP
20-09-11, 22:41
Βάλε όμως και χρονολογία :p
Πχ ο πατέρας μου που ακούει κύπρο βγάζει σπυράκια

Ούτως ή άλλως δεν έχει σημασία. Αν επιλεγείς (και είναι θέμα τύχης από την στιγμή που είσαι Ι1 αν θα σε επιλέξουν ή όχι) να πας στην Κύπρο, δεν έχεις περιθώριο να αρνηθείς. Υπήρχαν άτομα που δήλωσαν οτι θέλουν να πάνε Κύπρο και δεν τους έστειλαν, και άτομα που δήλωναν ψυχολογικά προβλήματα για να το αποφύγουν και τελικώς τους έστειλαν.

Οι επιλογές γίνονται με μεγάλη προχειρότητα. Είχα μαζί μου άτομο στην Κύπρο με προβλήματα υγείας (με τα οποία θα έβγαινε Ι4) το οποίο για τους δικούς του λόγους δεν τα είχε δηλώσει στους γιατρούς. Η επιλογή να πάει κάποιος στην Κύπρο γίνεται τελείως στην τύχη και όσο και να κοπανιέσαι μετά, μόνο αν έχεις ισχυρό βύσμα το αποφεύγεις.

Το καλό είναι οτι πληρώνεσαι κάθε μήνα (κάπου 250 ευρώ πρέπει να ήταν πριν λίγο καιρό).
Αν πέσεις και σε χαλαρή μονάδα κάνεις και τα μπάνια σου (από τον Απρίλιο είναι μια χαρά η θάλασσα για μπάνια στην Κύπρο)

frap
20-09-11, 22:59
Εγώ μόνο αυτό χρησιμοποιούσα... Μια χαρά δουλειά έκανε τότε.

Το 1997 :innocent:

Και το '98 - '00 μιά χαρά ήτανε επίσης ;)

........Auto merged post: frap πρόσθεσε 11 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ξυραφάκι θα έλεγα gillete, αν βρεις sensor excel, με bic όσες φόρες δοκίμασα, έγινε θρίλερ
[...]ΥΓ3 αν είσαι με οπλό, τότε ετοιμάσου να σε πονέσει άσχημα ο αριστερός ώμος :p
-Μάθε να ξυρίζεσαι με κάθετες κινήσεις.
-Το όπλο το "κοπανάμε" στο στέρνο, όχι στην κλείδα/ώμο. Στην ανάγκη πάμε ΛΥΒ για να πάρουμε Α4.

:p

........Auto merged post: frap πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσωπικά, με βάση την τρέχουσα επικαιρότητα,
δεν θα ρίσκαρα να πάω Κύπρο.
Ναι, γιατί αν εξελιχθεί η τρέχουσα επικαιρότητα εδώ δε θα μας πάρουν τα σκάγια...
:(

voithostyrempora2
20-09-11, 23:27
Σας ευχαριστώ παιδιά.Πήρα το βερνικι που είπε ο Sovjohn και θα'χω και του στρατού.Πήρα και ένα άλλο (90 λεπτά:p) που ειναι αυτογυαλιστική βούρτσα για υπερ-γρηγορο περασμα δευτερολεπτων.




Για τα φανελάκια ρε συ δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι τόσο. Όχι δεν είναι τόσο υπερβολή τα 15 αν αλλάζεις συνέχεια, αλλά αν το κάνεις για την όποια σιχαμάρα νιώθεις, πίστεψε με, it will get old real fast. Με το "cocktail" εμβολίων που θα φας, μην ανησυχείς τόσο πολύ για τη μπίχλα (χωρίς να φτάνεις φυσικά και σε υπερβολές). Δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα και για αρκετά χρόνια αργότερα θα έλεγα, σου δίνουν από το..καλό stuff. Επίσης ένας ακόμα λόγος για να μην ανησυχείς για τις φανέλες είναι ο προφανής. Αν πας Κω (που μάλλον κατά 99% εκεί θα πας :p), θα μπορείς να βγαίνεις, αν όχι κάθε μέρα, έστω και με υπηρεσιακό, οπότε σπίτι σου θα είσαι, αφήνεις, πλένεις, ξαναπαίρνεις :cool:

Καλα,θα πάρω 6-7, συν τα 2 του στρατου,οπότε θα αλλάζω κάθε δευτερη μέρα (δε θα μας αφηνουν να κανουμε ντους καθε μερα?:evil::evil::evil:ελεος,πώς να μη βρωμάς μετά? :evil:) συν 1-2 καβατζα.Αν ξεμεινω και μυριζω σ'όλο το θάλαμο,θα φταις εσύ :p:p:p:p .

@ tham
Πολύ επεξηγηματικός οδηγος.Τα εχω όλα αυτα πάνω-κατω.Σε ευχαριστώ.

@VasP
πάνω που ηθελα να ρωτησω κανενα με εμπειρία από τη Θηβα,σε ευχαριστώ πολύ.


Δύο ερωτησεις:

α)οι καλτσες πρέπει να είναι χακί?
β)πώς πάνε μέχρι το Κέντρο στη Θηβα?ΚΤΕΛ και μετά ταξί ή σταματαει το ΚΤΕΛ καπου εκει κοντα?πχ απ'έξω?:p

sdikr
20-09-11, 23:31
Σας ευχαριστώ παιδιά.Πήρα το βερνικι που είπε ο Sovjohn και θα'χω και του στρατού.Πήρα και ένα άλλο (90 λεπτά:p) που ειναι αυτογυαλιστική βούρτσα για υπερ-γρηγορο περασμα δευτερολεπτων.



Καλα,θα πάρω 6-7, συν τα 2 του στρατου,οπότε θα αλλάζω κάθε δευτερη μέρα (δε θα μας αφηνουν να κανουμε ντους καθε μερα?:evil::evil::evil:ελεος,πώς να μη βρωμάς μετά? :evil:) συν 1-2 καβατζα.Αν ξεμεινω και μυριζω σ'όλο το θάλαμο,θα φταις εσύ :p:p:p:p .

@ tham
Πολύ επεξηγηματικός οδηγος.Τα εχω όλα αυτα πάνω-κατω.Σε ευχαριστώ.

@VasP
πάνω που ηθελα να ρωτησω κανενα με εμπειρία από τη Θηβα,σε ευχαριστώ πολύ.


Δύο ερωτησεις:

α)οι καλτσες πρέπει να είναι χακί?
β)πώς πάνε μέχρι το Κέντρο στη Θηβα?ΚΤΕΛ και μετά ταξί ή σταματαει το ΚΤΕΛ καπου εκει κοντα?πχ απ'έξω?:p

Εμάς μας πήγανε μια φόρα να κάνουμε ντουζ υποχρεωτικά, ήταν χειμώνας, δεν είχε θερμοσίφωνα, κόντεψα να μείνω παγάκι, (αυτό στο κέντρο)

Δεν είναι ανάγκη να είναι χακί, ότι δεν φαίνεται δεν χρειάζεται να φαίνεται :p
όσο για τον θάλαμο μην ανησυχείς, δεν θα είσαι ο μόνος που μυρίζει :p

voithostyrempora2
20-09-11, 23:35
Μα,κανονικά, δε μυρίζω :p.Το καλοκαιρι κάνω ντους 7-8 φορες τη βδομαδα (δεν έχω κλιματιστικό :p ) και το χειμώνα 5-7 φορές τη βδομάδα.Αυτό το "μερα παρα μέρα" δε μ'αρεσει :evil: .

Πήρα από τ'αδερφια μου 10 ζευγαρια χακί κάλτσες που είχαν στο στρατό :p (Πυροβολικό Τοπογραφος 1994, Τεθωρακισμενα οδηγός άρματος 1996 και Τεθωρακισμενα αρχηγός πληρώματος 2003 οι 3 αδερφοί) .Οπότε να κοτσαρω και άλλα 8 ζευγάρια δικές μου μαύρες (μόνο μαύρες έχω:p) και θα'μαι κομπλέ?

sdikr
20-09-11, 23:43
Μα,κανονικά, δε μυρίζω :p.Το καλοκαιρι κάνω ντους 7-8 φορες τη βδομαδα (δεν έχω κλιματιστικό :p ) και το χειμώνα 5-7 φορές τη βδομάδα.Αυτό το "μερα παρα μέρα" δε μ'αρεσει :evil: .

Πήρα από τ'αδερφια μου 10 ζευγαρια χακί κάλτσες που είχαν στο στρατό :p (Πυροβολικό Τοπογραφος 1994, Τεθωρακισμενα οδηγός άρματος 1996 και Τεθωρακισμενα αρχηγός πληρώματος 2003 οι 3 αδερφοί) .Οπότε να κοτσαρω και άλλα 8 ζευγάρια δικές μου μαύρες (μόνο μαύρες έχω:p) και θα'μαι κομπλέ?

Αν αλλάζεις κάλτσες 3 φόρες την μέρα μια χαρά :p
Πάρε απορρυπαντικό για πλύσιμο στο χέρι

Στην μονάδα το ντους είναι σε καλύτερη φάση, στο κέντρο, επειδή υπάρχει πολύς κόσμος και λίγος χρόνος υπάρχει θέμα.

voithostyrempora2
20-09-11, 23:47
Μέχρι την ορκωμοσία έχω 17 μέρες. Υπολογιζω ενα ζευγαρι την ημερα συν 2 καβατζα (το ένα που θα έχω εξτρα και το ενα που θα φοράω ουτως ή άλλως τη μερα που θα πάω).Δεν εχω προβλημα να πλύνω στο χερι (ως φοιτητης εχω πλυνει αρκετες φορές στο χερι),αλλά πού θα τις στεγνωνω μετά?:hmm:

VasP
21-09-11, 00:25
@VasP
πάνω που ηθελα να ρωτησω κανενα με εμπειρία από τη Θηβα,σε ευχαριστώ πολύ.


Δύο ερωτησεις:

α)οι καλτσες πρέπει να είναι χακί?
β)πώς πάνε μέχρι το Κέντρο στη Θηβα?ΚΤΕΛ και μετά ταξί ή σταματαει το ΚΤΕΛ καπου εκει κοντα?πχ απ'έξω?:p

Οι κάλτσες τυπικά πρέπει να έχουν χακί χρώμα. Ωστόσο δεν θα φαίνονται καθότι το κάτω μέρος του παντελονιού μπαίνει μέσα στις αρβύλες. Δεν νομίζω να σου ελέγξει κανένας τις κάλτσες σου.

Στην Θήβα δεν θα πλύνεις ρούχα (κανένας δεν έπλενε ρούχα εκεί). Θα μαζεύεις τα άπλυτα για τις άδειες. Στην μονάδα αν είσαι τυχερός θα έχεις πλυντήριο, αλλιώς θα τα πλένεις στο χέρι σε κάποια λεκάνη που θα έχετε οι φαντάροι. Μπάνιο μπορείς να κάνεις κάθε βράδυ, αν θες, αλλά πολλές φορές θα αναγκαστείς να κάνεις με κρύο νερό.
Οι τουαλέτες είναι 'τούρκικες' όπως θα ξέρεις. Θα είναι μονίμως χεσμ*νες. Θα κρατάς την αναπνοή σου για να κάνεις την ανάγκη σου. Τα μωρομάντηλα είναι πολύ χρήσιμα.


Μέσω του ΚΤΕΛ Λιοσίων θα πηγαίνεις στην Θήβα. Από εκεί θα βρεις ταξί για το στρατόπεδο . Ωστόσο κάποιες φορές (σε περιόδους μαζικών αδειών) το λεωφορείο πηγαίνει κατευθείαν στο στρατόπεδο.

Banditgr
21-09-11, 00:48
Μα,κανονικά, δε μυρίζω :p.Το καλοκαιρι κάνω ντους 7-8 φορες τη βδομαδα (δεν έχω κλιματιστικό :p ) και το χειμώνα 5-7 φορές τη βδομάδα.Αυτό το "μερα παρα μέρα" δε μ'αρεσει :evil: .

Γιατί εσύ νομίζεις ότι οι υπόλοιποι θα μυρίζουν...μανούλα ? Αυτό που έτυχε στον Σπύρο είχε τύχει και σε εμάς, όταν είμαστε για ΛΥΒ στη Σπάρτη, παρόλο που όλοι οι υπόλοιποι ήταν σχετικά καθαροί, υπήρχε και ένας...βρομύλος :lol: που δεν πλησίαζες καν το κρεβάτι του, καθώς σε έπιανε ο...απόπατος από χιλιόμετρα :p Τον είχαμε απομονώσει να φανταστείς και φυσικά δεν δεχόταν κανείς άλλος να κοιμηθεί μαζί του ή κοντά του. Ώσπου η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο και ένα ωραίο...βράδυ πήγε όλος ο λόχος υποχρεωτικό μπάνιο (με χλιαρό προς κρύο νερό και πάλι καλά) και γλιτώσαμε.

Χαχα, έχουν να πάθουν ένα σοκ αρχικά οι...αισθήσεις σου με αυτά που θα δεις, θα μυρίσεις και θα ακούσεις το βράδυ στο θάλαμο (τίποτα προς θανάτου βέβαια). Λάβε επίσης υπόψη ότι στο κέντρο συνήθως είναι (σχετικά) καθαρά τα πράγματα, στη μονάδα παίζει που θα πέσεις και επειδή ξέρεις ότι ήμουν Κω σε πληροφορώ ότι το μπάνιο το έκανες ίσα ίσα για να..νιώσεις καλύτερα, μετά ξαναέπεφτες στα μισοβρώμικα. Το καλοκαίρι βέβαια δικαιολογείται περισσότερο το συχνό μπάνιο μιας και ζεσταίνεσαι και ιδρώνεις για πλάκα, το χειμώνα παλεύεται κάπως η κατάσταση.

Το χειρότερο βεβαίως που μπορείς να πάθεις είναι να έχεις την ατυχία να πιάσεις...κοριούς (ή γενικά να παρουσιαστεί κρούσμα στο θάλαμο). Εκεί η μόνη λύση είναι το...κάψιμο των κρεβατιών μέχρι το τελευταίο σίδερο (ναι ναι μας είχε τύχει ΚΑΙ αυτό). Πάλι δεν είναι προς θανάτου όμως. Επίσης σε κάποιες περιοχές παίζουν και κουνούπια. Όχι από αυτά που κάνουν "μπζζζζζ μπζζζζζ", τα φυσιολογικά δηλαδή, αλλά τα άλλα που κάνουν "φλαπ...φλαπ" (ακούς δηλαδή το...φτερό) και τα οποία, στην περίπτωσή μας, δεν τα έπιανε κανένα...λάδι και καμία αλοιφή, παρά μόνο...φιδάκι (μιλάω για Κω :p).

Για τις τουαλέτες, τα είπε ο VasP. Στην αρχή θα σιχαίνεσαι και παίζει να κάνεις μέχρι και μέρες να πας (έχει τύχει σε πολλούς, απόλυτα φυσιολογικό). Μετά σιγά σιγά το σώμα σου θα συνηθίσει από μόνο του και οι κινήσεις θα γίνονται...μηχανικά :rofl: Ο στρατός είναι το μέρος εκείνο που εκτιμάς την εκπληκτική εφεύρεση που λέγεται τουαλέτα...με κάθισμα, περισσότερο από ποτέ. Πολλές φορές βγαίνεις με έξοδο και έχεις στο μυαλό σου να πας σε μια τέτοια, ανθρώπινη τουαλέτα, έστω και σε καφέ. Οπουδήποτε αλλού τέλος πάντων :p

Pro Tip για τουαλέτες : Κρατάς ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ ένα χαρτί υγείας στην τσέπη του παντελονιού, στο πόδι (και μωρομάντηλα διπλωμένα αν είσαι fan του sport). Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα τα χρειαστείς. Καλύτερο λοιπόν να τα έχεις πάντα και αχρείαστα να είναι, παρά να τα χρειαστείς και να μην τα έχεις.

Να κοιτάξεις να συνηθίσεις όλες αυτές τις παράξενες ιδέες καταρχάς στο μυαλό σου γιατί εκεί είναι το όλο θέμα. Με τον καιρό δεν θα ενοχλεί πλέον τίποτε από όλα αυτά, τουλάχιστον όσο στο βαθμό που μπορεί να το σκέπτεσαι τώρα. Θα βρεις τα...workarounds.


Πήρα από τ'αδερφια μου 10 ζευγαρια χακί κάλτσες που είχαν στο στρατό :p (Πυροβολικό Τοπογραφος 1994, Τεθωρακισμενα οδηγός άρματος 1996 και Τεθωρακισμενα αρχηγός πληρώματος 2003 οι 3 αδερφοί) .Οπότε να κοτσαρω και άλλα 8 ζευγάρια δικές μου μαύρες (μόνο μαύρες έχω:p) και θα'μαι κομπλέ?

Τόσες πολλές κάλτσες δεν χρειάζονται, παρά μόνο στην περίπτωση που σε πάνε σε κάνα φυλάκιο από το οποίο θα φεύγεις μόνο στις άδειες :p Ηρέμησε. 10 ζευγάρια + 2 που θα πάρεις είναι υπεραρκετά, τουλάχιστον για το κέντρο. Μετά βλέποντας και κάνοντας. Το βασικό είναι αυτό που σου είπαν τα παιδιά, δηλαδή ότι δεν έχεις τόσο χρόνο. Στη Μονάδα ίσως και να έχεις ίσως και όχι, εγώ προσωπικά θυμάμαι ότι ήμουν μονίμως κουρασμένος και όποτε είχα έστω και 1 ώρα ελεύθερη προτιμούσα να την πέφτω (και μάλιστα σχεδόν όπου έβρισκα μιας και είχε πέσει εμπλοκή και κοιμόμασταν 3-4 ώρες τη μέρα, καμιά φορά και 2 :p).

voithostyrempora2
21-09-11, 00:59
@ VasP

Ναι , απλά το θέμα ειναι ότι μέχρι και τις 14/10 δεν εχω αδεια.Θα ειμαι 17 συνεχομενες εμρες στη Μοναδα.Επίσης,οι γονεις μου ειναι στην Κω ελεύθεροι επαγγελματιες και δουλευουν και οι δυο τους 16 ωρες τη μερα, 7 μερες τη βδομαδα,αρα δε μπορουν να ερθουν Θηβα σε επισκέπτηριο να μου φερουν πλυμένα ή να τους δωσω άπλυτα .Θα'μαι εντελώς μονος μου ;).

Σε ευχαριστώ πολύ Banditgr, με εχεις βοηθησει πολύ :) .

Sovjohn
21-09-11, 01:01
Θα έρθω εγώ να σε επισκεφτώ βρε*

*Λόγω της παρούσας οικονομικής συγκυρίας, πρέπει να μου πληρώσεις το ΚΤΕΛ, και no problem, έρχομαι :p :p :p

Banditgr
21-09-11, 01:20
Θα έρθω εγώ να σε επισκεφτώ βρε*

*Λόγω της παρούσας οικονομικής συγκυρίας, πρέπει να μου πληρώσεις το ΚΤΕΛ, και no problem, έρχομαι :p :p :p

Χαχα και εμένα αν μου κάνει τα εισιτήρια, πετάγομαι μια Κω προς το καλοκαίρι :p. Έχω ωραίες αναμνήσεις (και είχα ούτως ή άλλως ξαναπάει πριν πάω φαντάρος). Γιάννη θυμάσαι τη φάση που σε παίρνω από το ΑΤ τζιπάκι της περιπόλου την ημέρα που σηκώσαμε την κούπα με την Πορτογαλία (για καλή μου τύχη η υπηρεσία ξεκίνησε μισή ώρα μετά το τέλος του αγώνα). Ήσουν Ομόνοια και με ρωτούσες που είμαι και τι κάνω :tooth

voithostyrempora2
21-09-11, 01:21
Θα έρθω εγώ να σε επισκεφτώ βρε*

*Λόγω της παρούσας οικονομικής συγκυρίας, πρέπει να μου πληρώσεις το ΚΤΕΛ, και no problem, έρχομαι :p :p :p


Μα,ΟΚ,θα ερθει στο επισκεπτηριο η κοπέλα μου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4112893#post4112893).Απλά αν της πω κατι για καλτσες,η στιχομυθία θα είναι κάπως ετσι:

-Αγάπη,θα πλυνεις σε παρακαλω μερικες κάλτσες μου να μου τις φερεις την επόμενη Κυριακη?
-Ναι μωρο μου,αλλά τί είναι το "πλύνεις κάλτσες"?

:twisted::twisted::twisted:

Και ακομα και αν τις παρει,πιο πιθανο ειναι να τις βαλει στο φουρνο μικροκυματων για αποστείρωση παρα να εχει ιδεα πώς πλένει έστω και στο πλυντηριο (στο χερι δε νομιζω να ξερει καν ότι γίνεται :twisted: ). Τί να κάνουμε? έμπλεξα με κοπέλα μηχανικό :p.

Νταξει,είμαι ελαφρώς υπερβολικός.

:p

ntoremi
21-09-11, 03:32
Να κοιτάξεις να συνηθίσεις όλες αυτές τις παράξενες ιδέες καταρχάς στο μυαλό σου γιατί εκεί είναι το όλο θέμα. Με τον καιρό δεν θα ενοχλεί πλέον τίποτε από όλα αυτά, τουλάχιστον όσο στο βαθμό που μπορεί να το σκέπτεσαι τώρα. Θα βρεις τα...workarounds.


Tι ωραιες συμβουλες...!
Και το να τρως σκ@τ@ συνηθιζεται, και το να τρως ανθρωπους ως κανιβαλος... Ολα συνηθιζονται, ολες αυτες οι "παραξενες" ιδεες στο μυαλο μας ειναι, εκει ειναι ολο το θεμα. Με τον καιρο δεν θα σε ενοχλει τιποτε απο αυτα: και σκ@τ@ θα συνηθισεις να τρως χωρις να σε ενοχλει, και κανιβαλος θα γινει χωρις να το σκεφτεσαι και να σε ενοχλει... Ευγε...:down:

terry39
21-09-11, 07:53
Φανελάκια πάρε , εσώρουχα , κάλτσες , κινητό χωρίς κάμερα -αργότερα στη μονάδα θα είσαι καλύτερα- , πράγματα αξίας τα αφήνεις σπίτι , χρήματα όχι πολλά , όχι τυχόν μαχαίρια και αιχμηρά αντικείμενα (εκτός από το ξυραφάκι σου) .

Το βερνίκι έχει εξελιχθεί και δίνεται πλέον σε σωληνάριο με σφουγγαράκι μπροστά ;)
όπως είπαν τα παιδιά βάψιμο/γυάλισμα από το βράδυ.

(Για γυάλισμα αν θέλεις, μόνο, θα πάρεις Collonil (http://www.estep.gr/index.php/vmchk/%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%85%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B9-Collonil-Self-Shine-50ml.html) κάνει φοβερό γυάλισμα και υπάρχει σε αρκετά super-markets)

Μόλις πάρεις τις αρβύλες θα "ξεχάσεις" να περάσεις τα κορδόνια από 2 τρύπες (4η και 5η από κάτω προς τα πάνω) αυτό γίνεται για να σπάσει το άρβυλο και να μην σφίγγει (σ)τον αστράγαλο γύρω-γύρω.

Λοιπά tips θα σας πουν και οι συνάδερφοι -εκπαιδευτές σας-.

Banditgr
21-09-11, 10:20
Tι ωραιες συμβουλες...!
Και το να τρως σκ@τ@ συνηθιζεται, και το να τρως ανθρωπους ως κανιβαλος... Ολα συνηθιζονται, ολες αυτες οι "παραξενες" ιδεες στο μυαλο μας ειναι, εκει ειναι ολο το θεμα. Με τον καιρο δεν θα σε ενοχλει τιποτε απο αυτα: και σκ@τ@ θα συνηθισεις να τρως χωρις να σε ενοχλει, και κανιβαλος θα γινει χωρις να το σκεφτεσαι και να σε ενοχλει... Ευγε...:down:

Καταρχήν αυτά που λες είναι υπερβολές εκτός τόπου και χρόνου, κατά δεύτερον δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το point σου. Όποιος έχει πάει φαντάρος γνωρίζει ότι καλώς ή κακώς θα αναγκαστεί να συμβιώσει για ένα χρονικό διάστημα με άτομα διαφορετικού χαρακτήρα, διαφορετικών αντιλήψεων, εμπειριών, μορφωτικού επιπέδου κτλ, καθώς και να αντιμετωπίσει καταστάσεις ασυνήθιστες για την καθημερινότητά του ως πολίτης. Μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα αναγκάζεσαι εκ των πραγμάτων να συμβιβαστείς, κάποιες φορές να αναθεωρήσεις πράγματα και ιδέες και να προσαρμόσεις ανάλογα τη στάση σου, προκειμένου να μπορέσεις να επιβιώσεις και να λειτουργήσεις όσο το δυνατό σαν άνθρωπος και ως προσωρινό έστω μέλος του στρατού. Δεν τίθεται θέμα λογικής, άλλωστε δεν είναι τυχαίο το ρητό "εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο ΕΣ". Εσύ λοιπόν τι θα συμβούλευες κάποιον που μπαίνει τώρα ? Τη γνωστή μοιρολατρία, εντάξει μωρέ θα είναι δύσκολα αλλά θα περάσει και θα συναντήσει πεταλούδες και λουλουδάκια ή θα του πεις απλά την αλήθεια, η οποία θα του είναι και απείρως πιο χρήσιμη ?

Αν κάποιος δεν γουστάρει πάλι να κάνει τίποτε από όλα αυτά για τους δικούς του λόγους, μπορεί άνετα να μην δεχτεί να υπηρετήσει. Τρόποι καλώς ή κακώς υπάρχουν πολλοί. Είναι τόσο απλό.

voithostyrempora2
23-09-11, 23:56
Σημερα πήρα και τα τελευταια πράγμα της λίστας.Έκλεισα :cool:.Κοστισαν πάντως κάμποσα (βεβαια δεν ειχα πχ τπτ απο ξυριστικά).

Ερωτηση: τώρα την Τριτη που δεν εχει ουτε ταξί ούτε ΜΜΜ,θα πρέπει να βρω δικο μου μέσο για να παω στα ΚΤΕΛ να παρω το ΚΤΕΛ για Θηβα? δεν παίζει τπτ με πουλμαν στρατου πχ ,ε? μεταφορικό μεσο δεν εχω,οπότε σκέφτομαι να να πάω Θηβα τη Δευτερα και να μείνω Δευτερα βράδυ σε ξενοδοχείο.Τί λέτε?

terry39
24-09-11, 00:07
Λεωφορεία έχει (υπηρεσιακά) αλλά δεν θα βγουν να σας μαζέψουν ...
Αφού δεν βολεύει να φύγεις Τρίτη ...Καλύτερα να πας από Δευτέρα όπως λες και Τρίτη πρωί να μπεις , μετά τις 7 (το πρωί) σιγά - σιγά ....

voithostyrempora2
24-09-11, 02:44
Κατάλαβα.Κοινώς,τον ήπια :cool:.

Να ρωτησω.Εστω ότι ορκιζόμαστε Παρασκευή 14 Οκτωβρη πρωί.Φεύγουμε το μεσημερι με 4ημερη άδεια (Σαββατο,Κυριακη,Δευτερα και Τρίτη) και επιστρεφουμε Τεταρτη στο Κέντρο για να πάρουμε φύλλο πορειας? αυτό γραφει και οδοιπορικά?αν ναι,για Κω πόσα θα ναι? 2 μερες? αν ειναι δυο μερες,θα σημαινει Τετάρτη και Πέμπτη,οπότε Παρασκευη πρωί παρουσιάζομαι στη μονάδα?

odd
24-09-11, 02:59
Κατάλαβα.Κοινώς,τον ήπια :cool:.

Να ρωτησω.Εστω ότι ορκιζόμαστε Παρασκευή 14 Οκτωβρη πρωί.Φεύγουμε το μεσημερι με 4ημερη άδεια (Σαββατο,Κυριακη,Δευτερα και Τρίτη) και επιστρεφουμε Τεταρτη στο Κέντρο για να πάρουμε φύλλο πορειας? αυτό γραφει και οδοιπορικά?αν ναι,για Κω πόσα θα ναι? 2 μερες? αν ειναι δυο μερες,θα σημαινει Τετάρτη και Πέμπτη,οπότε Παρασκευη πρωί παρουσιάζομαι στη μονάδα?

Τουλάχιστον ο φίλος μου έφυγε χτες Παρασκευή και ήταν το τελευταίο γκρουπ. Άρα από Τετάρτη ως Παρασκευή φεύγεις και παρουσιάζεσαι από Πέμπτη ως Σάββατο. Παρεμπιπτόντως και αυτός Θήβα ήταν.

Στη τοποθέτηση δεν παίρνεις οδοιπορικά. Φεύγεις τη μία και μπαίνεις την επόμενη. Συνήθως συνοδεύεσαι από κάποιο στέλεχος. Σας πάνε πακέτο δηλαδή.

vaggoulas
24-09-11, 03:04
Κατάλαβα.Κοινώς,τον ήπια :cool:.

Να ρωτησω.Εστω ότι ορκιζόμαστε Παρασκευή 14 Οκτωβρη πρωί.Φεύγουμε το μεσημερι με 4ημερη άδεια (Σαββατο,Κυριακη,Δευτερα και Τρίτη) και επιστρεφουμε Τεταρτη στο Κέντρο για να πάρουμε φύλλο πορειας? αυτό γραφει και οδοιπορικά?αν ναι,για Κω πόσα θα ναι? 2 μερες? αν ειναι δυο μερες,θα σημαινει Τετάρτη και Πέμπτη,οπότε Παρασκευη πρωί παρουσιάζομαι στη μονάδα?
Στην Κόρινθο μας έδωσαν ομαδικό φύλλο πορείας και φύγαμε όλοι μαζί για την μονάδα κατ'ευθείαν.Δεν έδωσαν οδοιπορικά.Επίσης δεν νομίζω να φύγετε άμεσα για μονάδα μετά την άδεια ορκομοσίας.Εμείς αν δεν κάνω λάθος κάτσαμε 2 περίπου εβδομάδες ακόμα κέντρο (σύνολο 1 μήνας σχεδόν).

voithostyrempora2
24-09-11, 03:42
Σας ευχαριστώ.Κάθε φορά που προσπαθώ να βγάλω ακρη,μπερδεύομαι :cool:.Τ'αφηνω κι ό,τι γινει :cool: .

Κανείς άλλος για Θήβα @ 27/09 ?

Vtester
24-09-11, 04:20
Που μπερδεύτηκες ; σου απάντησε ήδη σωστά ο odd . Σε βλέπω για Μεσσαριά στην Κω. 80 τε ή 80 μεθ :p

DaveMurray
24-09-11, 07:38
Σας ευχαριστώ.Κάθε φορά που προσπαθώ να βγάλω ακρη,μπερδεύομαι :cool:.Τ'αφηνω κι ό,τι γινει :cool: .

Κανείς άλλος για Θήβα @ 27/09 ?

Θα πήξεις ψαρά :p

:rofl: :rofl:

( αστιεύομαι, καλή στρατιωτική θητεία και καλός πολίτης :) )

( μακάρι να ξαναμπορούσα να πάω φαντάρος... Προτιμώ εκεί, παρά την ζούγκλα που ζούμε...)

-----

Banditgr κάπου είδα Σπάρτη πιο πάνω. Αχ αχ.... Πολύ μου άρεσε στην σπάρτη. Παραδίπλα μάλιστα είχα βαπτιστεί (στο γύθειο), και 2,3 χιλιόμετρα από το στρατόπεδο έμενε η νονά μου, έπερνα διανυκτερέυσεις κάργα. Το μόνο κακό είναι ότι το η Σπάρτη δεν είχε καλή νυκτερινή ζωή. (και πως να έχει, μια τρύπα είναι όλη και όλη η Σπάρτη) Τζίφος οι διανυκτερεύσεις, κοιμόμουν όμως σαν πουλάκι στο σπίτι.

Δεν ήμουν όμως για ΛΥΒ, αλλά για οδηγός :p Τεράστιο στρατόπεδο, ένα από τα μεγαλύτερα των Βαλκανίων (με τον Αυλώνα μαζί). Ήταν τέλεια εκεί το 2005 :)

Ένα τελευταίο για τον νεοσύλεκτο. Καλά σου λένε τα παιδιά, να φροντίσεις να μην "μάθει" κανείς το "όνομα σου". Έχουν απόλυτο δίκιο. Όχι μόνο στο κέντρο, αλλά παντού. Και στην παραμεθόριο όπου πας, και σε ότι μονάδα πας. Παντού και πάντα. Πίστεψε με, το έπαθα με το χειρότερο τρόπο, και μετά "έμαθα". Μετά την σπάρτη όπου είχα ειδικότητα οδηγού/διαβιβαστή, επήγα εκεί για εκπαίδευση για οδηγός. Μετά από εκεί, έφτασε η στιγμή να φύγω για παραμεθόριο. Επήγα καστελόριζο. Μέχρι να πάμε, ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά. Κουραστήκαμε πολύ. Άυπνοι, 5 ώρες καθυστέρηση το καράβι, έφτασε δλδ (αγούδημος for the win :p :rofl:) μέχρι την ρόδο σε 21 ώρες κάτι, και 4 ώρες το καράβι από την ρόδο στο καστελόριζο. Με καράβι μας υποχρέωσαν από την σπάρτη να πάμε. Που λες, άυπνοι, κουρασμένοι, νευριασμένοι κτλ κτλ. Την ώρα που κατεβαίναμε από το καράβι στο καστελόριζο ήταν βράδυ. Ήμουν τρομερά νευριασμένος και κουρασμένος. Δεν μπορείς να φανταστείς. Ήθελα να σκοτώσω κάποιον από τα νεύρα. Εκεί που λες, όταν κατεβαίναμε, περίμεναν κάτι παλιοί με έναν ανθυπασπιστή, για να μας παραλάβουν με τις καναδέζες. Όπως περνούσαμε από τους "παλιούς" άρχισαν τα κλασικά: θα πήξετε, θα σας τακτοποιήσουμε, θα σας "γα-ργαλήσουμε", και διάφορες απειλές, ψαρώματα κτλ κτλ. Έτσι όπως ήμουν νευριασμένος και κουρασμένος, δεν είχα το μυαλό να σκεφτώ και να κοντρολαριστώ. Περνούσα από κάποιον, ο οποίος πρόσωπο με πρόσωπο μου είπε τα γνωστά που είπα πιο πάνω. Ε.... δεν ήθελα πολύ, απάντησα: "άντε και...γα-ργαλήσου ρε λαλάκα να πούμε. Άντε γα-ργαλήσου αρχ@@@@@@@.

Ε από τότε... Πέρασα καλά για 2 μήνες. Αυτό μαθευτηκε και σε άλλους παλιούς και υπαξιωματικούς/αξιωματικούς, και ήταν μια καλή ευκαιρία, για να με....... τακτοποιήσουν. Τις πιο πολλές υπηρεσίες εγώ. Τα γερμανικά νούμερα ΕΓΩ. Τα καθαρίσματα, αγγαρίες κτλ κτλ τις πιο πολλές ΕΓΩ. Είχα φτάσει σε σημείο να παραμιλώ από την κούραση, αλλά και την ψυχολογική κατάσταση. Είχα φτάσει σε σημείο να κοιμάμαι 2 ώρες το 24ωρο. Έφυγαν οι παλιοί, έγιναν κάτι τηλεφωνήματα από τον "helper" μου αναγκαστικά γιατι δεν παλευόταν άλλο, και ησύχασα κάπως τότε.

Αυτό να θυμάσαι. Ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Μην μάθουν το "όνομα" σου ποτέ. Οι μαγκιές, εξυπνάδες μόνο καλό δεν θα σου φέρουν. Το παν είναι να περάσεις ανώδυνα και όσο το δυνατόν πιο ήσυχα την θητεία σου. Αν χρειαστεί να ταπεινωθείς, να ταπεινωθείς. Όπου χρειάζεται απλά να σκύβεις το κεφάλι, μέχρι να μάθεις να "μιλάς" αφου προσαρμοστείς και συνηθήσεις... Δεν λέει σε μια θητεία, να περάσεις άσχημα. Να περάσουν οι μήνες και να φύγεις.

johnson
24-09-11, 12:53
Που μπερδεύτηκες ; σου απάντησε ήδη σωστά ο odd . Σε βλέπω για Μεσσαριά στην Κω. 80 τε ή 80 μεθ :p

Ζωάρα έκανε στην 80ΤΕ η 313... Μεσσαριά rulez.

Μου λείπει το ping pong :( Χαμός στα μονά και στα διπλά! Και στο καψιμί τα ντέρμπι... αν και έπηξα σαν 312 στην αγγαρεία, ωραία ήταν :) btw απίστευτα καλός ο διοικητής στη ΤΕ. Πάντως αν "μπορείς" να πας στην ΛΜΕΘ... εκεί κοντά στη πύλη... όσοι πήγαν 80/148 τε ή 80μεθ ξέρουν ποιους εννοώ :p

VasP
24-09-11, 13:24
Να ρωτησω.Εστω ότι ορκιζόμαστε Παρασκευή 14 Οκτωβρη πρωί.Φεύγουμε το μεσημερι με 4ημερη άδεια (Σαββατο,Κυριακη,Δευτερα και Τρίτη) και επιστρεφουμε Τεταρτη στο Κέντρο για να πάρουμε φύλλο πορειας? αυτό γραφει και οδοιπορικά?αν ναι,για Κω πόσα θα ναι? 2 μερες? αν ειναι δυο μερες,θα σημαινει Τετάρτη και Πέμπτη,οπότε Παρασκευη πρωί παρουσιάζομαι στη μονάδα?

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι (πριν δυό χρόνια περίπου παρουσιάστηκα) θα μείνεις ένα μήνα περίπου στην Θήβα. Μετά την ορκομωσία θα σας δώσουν τις στρατιωτικές ταυτότητες και θα πάρετε την άδεια της ορκομωσίας. Θα γυρίσετε πάλι στην Θήβα, θα σας δώσουν όπλο (G3A3), θα σας μάθουν κάποια βασικά (να λύνετε το όπλο κτλ), θα πάτε και για 2 βολές με το G3A3 (έχει πολύ περπάτημα μέχρι το πεδίο βολής) και στο τέλος του μήνα θα μάθετε την μονάδα που θα πάτε. Απ' την Θήβα θα σας πάνε αυτοί στις μονάδες σας.

ΓΡΑΨΕ ΑΚΥΡΟ. Ο odd από κάτω λέει οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.