PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

smarag
14-10-03, 03:54
Αφάντου! Εδώ μεγάλε, ΠΒ 153!

2000-2001 εσυ; :D

Ελα εγω Σειρα 265 Εσσο 2000β Τεθωρακισμενα

Wolverine
14-10-03, 07:32
Αφάντου! Εδώ μεγάλε, ΠΒ 153!

2000-2001 εσυ; :D

Τι είναι ΜΒ 153;

UGF_GreekMind
15-10-03, 21:34
Πυροβολικό... άστους... για τα μπάζα είναι... :lol:

Και το 153 είναι σειρά... αυτή κι αν είναι για τα μπάζα :lol: :lol:

Crosstalk
16-11-03, 22:29
Paides, akrivws se mia evdomada sas apoxairetw!
Parousiazomai stis 24/11 sto KEDV (PONTIKARAS)!!!!!
:P :P :P

JediMasterMANIAC
16-11-03, 22:37
Paides, akrivws se mia evdomada sas apoxairetw!
Parousiazomai stis 24/11 sto KEDV (PONTIKARAS)!!!!!
:P :P :P
we ll miss ya :P >: P
εγω νομιζω πως παρουσιαζομαι σε κανα χρονο :S :P

yiapap
17-11-03, 05:39
Paides, akrivws se mia evdomada sas apoxairetw!
Parousiazomai stis 24/11 sto KEDV (PONTIKARAS)!!!!!
:P :P :P
Πίκρα... πικρή... καταχείμωνο... νέος... Αλλά 12 μηνάκια είναι μόνο... θα περάσουν! Σκέψου ότι με τα παλιά δεδομένα θα ήσουν ήδη ημιπάλιουρας :wink:
Α, και περιμένουμε ανταποκρίσεις από το μέτωπο (όπου και να πας έχει Internet Cafe!)

troll
17-11-03, 07:44
Καλή θητεία φίλε αν και 12 μήνες δεν είναι θητεία ... είναι περάστε να πιούμε ένα καφέ :wink:

JediMasterMANIAC
17-11-03, 14:39
heheh τελως παντων σιγουρα σοπου και να πας εχει internetcafe?:D

NeK
17-11-03, 15:26
Crosstalk:

Καλός φαντάρος!

Κουράγιο και μην δίνεις σημασία σε ΤΙΠΟΤΕ.
:wink:

UGF_GreekMind
17-11-03, 17:02
Ναι... ναι... μη μασάς τίποτα...

Απλώς αντί για σαπούνι, πάρε καλύτερα αφρόλουτρο. Και μάλιστα αυτό που έχει και σκοινάκι για να μη σου πέφτει στο ντουζ.

:lol:

Άντε και όταν θα γυρίσεις θα έχουμε οπτικές.

:twisted:

(Μη μασάς... τσάμπα διακοπές είναι :wink: )

Cafeeine
17-11-03, 17:32
Αχχ οι παλιές καλές εποχές... Στον στρατό πρωτόπιασα PC και κατα την θητεία μου πρωτομπήκα στο ιντερνετ... (Τότε βρήκα κι εγώ ...) :D

ABEZ
17-11-03, 20:00
Kαλά μόνο εγώ πέρασα φρικτά στο στρατό και ακόμη και σήμερα όποτε το σκέφτομαι ξεχειλίζω από οργή; :evil:

Απανθρωπιά και μόνο είναι ο στρατός (φτού!) και καλά περνάνε μόνο οι αναίσθητοι, οι βολεμένοι, οι ρουφιάνοι και τα καθίκια. (ξανά φτού!)
Και όποιος νομίζει πως έγινε πιό άνδρας με το απολυτήριο είναι μεγάλος τενεκές.

UGF_GreekMind
17-11-03, 20:05
:roll:

Χαλάααρωσε !

Salvador
17-11-03, 20:33
248 kolopsara! :lol: :lol: :lol:

xexe epoxes re gmt.thimame imouna se filakio 12 mines,eixa balei mesa stin pirasfaleia ena trapezi ping pong kai diorganoname tournoua ola ta filakia :D
Thimame akoma pou eixa anebasei enan ATARI STe 1040 kai egrafa mousikes me to audio sculpture.Aaaaa re patrida!!! :lol:

Cafeeine
18-11-03, 09:35
Chill out ρε ΑΒΕΖ, ο στρατός δεν είναι χειρότερος απο την πραγματική ζωη, εκτός του οτι αναγκάζεσαι να συναναστρέφεσαι με άτομα που μπορείς να στειλεις στο διάολο "απ' έξω". Αν αυτό με κάνει αναίσθητο (γιατί σίγουρα στις άλλες κατηγορίες δεν ανήκω) τότε λίγη αναισθησία χρειάζεται.
Αν δεν τον πάρεις στα σοβαρά, δεν μπορεί να σε πειράξει ο στρατός. Και την σήμερον ημέρα, δεν είναι να τον παίρνεις στα σοβαρά.

hippie
18-11-03, 13:06
Paides, akrivws se mia evdomada sas apoxairetw!
Parousiazomai stis 24/11 sto KEDV (PONTIKARAS)!!!!!
:P :P :P


mia erotisi: poies seires "kukloforoun" tora?

(an ginetai apantiseis gia: strato/aeroporia/nautiko?)

pros mod: kalh katataksh 8)
(se 12 mhnes tha exoume kai kalutero adsl... :wink: )


p.s. pros Salvador25: sebasmos sta palioseireia pou kukloforoun sto forum... :wink:

ABEZ
18-11-03, 14:41
Chill out ρε ΑΒΕΖ, ο στρατός δεν είναι χειρότερος απο την πραγματική ζωη, εκτός του οτι αναγκάζεσαι να συναναστρέφεσαι με άτομα που μπορείς να στειλεις στο διάολο "απ' έξω". Αν αυτό με κάνει αναίσθητο (γιατί σίγουρα στις άλλες κατηγορίες δεν ανήκω) τότε λίγη αναισθησία χρειάζεται.
Αν δεν τον πάρεις στα σοβαρά, δεν μπορεί να σε πειράξει ο στρατός. Και την σήμερον ημέρα, δεν είναι να τον παίρνεις στα σοβαρά.



1) Αυτή τη σύγκριση μεταξύ στρατού και ζωής δεν χρειαζόταν να την κάνεις. Εκτός και αν με έχεις για καθυστερημένο, οπότε πάσο και μην διαβάζεις παρακάτω γιατί δεν έχει νόημα.

2) Εγώ δεν τον πήρα στα σοβαρά τον στρατό (ίσως λίγο στις πρώτες ημέρες). Εσύ είσαι από αυτούς που λένε τί καλές εποχές. Αν κανένας δεν έπερνε στα σοβαρά τον στρατό τότε δεν θα υπήρχε και λόγος ύπαρξής του, νομίζω;

3) Το αν μπορεί να σε πειράξει είναι ανεξάρτητο του πόσο σοβαρά τον παίρνεις. Δεν σου μίλησε κανείς για τον πόλεμο; Ή μήπως αυτό είναι πάρα πολύ για να χωρέσει στους υπολογισμούς της «Στ'@ρχίδι@ μου» λογικής που προτείνεις;


Υ.Γ.: Ξέρετε τί σπαστικό που είναι να σου λέει ο άλλος να χαλαρώσεις όταν σε πνίγει το παράπονο και θέλεις να ξεδώσεις; Τί; Δεν ξέρετε; :?

UGF_GreekMind
18-11-03, 15:58
Sorry ΑΒΕΖ, δεν ήθελα να σου τη σπάσω, αλλά... (άσε θα το ξαναπώ)

Η παράμετρος που κάνει το στρατό να ΜΗΝ είναι όλα αυτά που λες είναι : ότι έχει τέλος.

Εγώ ένα πράγμα παραδέχομαι στον σημερινό στρατό :
Το ότι σου "εκπαιδεύει" το στομάχι. Και δεν μιλάω για το φαγητό. Μιλάω για αυτό το "στομάχι" που όλα αυτά τα χρόνια χρησιμοποιούμε όλοι μας για να "καταπίνουμε" τις διάφορες μλκίες που περνάμε. Κάθε μέρα πόσους παραλογισμούς βλέπουμε ; Με πόσους ΠΡΕΠΕΙ να συμβιώσουμε ; Πόσες φορές πρέπει να μη μιλήσεις ; Αν αρχίσεις να μετράς και να σκέφτεσαι τότε θα καταλάβεις γιατί ο στρατός είναι απλώς ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ.

Και όντως σε κάνει άντρα... αρκεί να το καταλάβεις !

ABEZ
18-11-03, 16:28
Σε οικτείρω για την απαισιόδοξη άποψη για την ζωή που άφησες να σου διαμορφώσει ο στρατός. Δεν έγινες άντρας αν έμαθες να καταπίνεις κάθε σκ@τ@ στην πορεία σου, ζώον έγινες.




Υ.Γ.: Μακάρι να είχε τέλος ο στρατός αλλά που; Κακό σκυλί, μπαϊλντί γιόκ! :evil:

Cafeeine
18-11-03, 17:21
Δεν σκόπευα να σε μειώσω σε το σχόλιο μου, αλλά προφανώς αστειεύτηκα με κάτι που εσύ το βλέπεις ακόμα πολύ σοβαρά. Λάθος τακτ δικό μου.
Τώρα στο θέμα μας
κατ' αρχην δεν προτεινα καμια λογική τύπου " στ' @@ μου". Απλά να τονίσω οτι δεν έχουμε πόλεμο, και έχουμε πολύ καιρό να είμαστε σε εμπολεμη κατάσταση. Ως εκ τούτου δεν "ξέρω" τι είναι πόλεμος, και ούτε θέλω να μάθω γιατι αυτό αναπόφευκτα θα σημαίνει οτι θα τον ζω. Οταν όμως σε ένα στρατόπεδο όπου οι αξ/κοι δίνουν εικόνα δημόσιου υπάλλήλου και όχι αξ/κου τι άποψη περιμένεις να διαμορφώσουν οι φαντάροι;

Δεν θα αναλώσω γραμμές για να περιγράψω τι πέρασα εγώ στην θητεία μου, δεν ήταν βολεμένη, όυτε χαλαρή αλλα ούτε και η χειρότερη. Προσωπικά για μένα, οι καλές εποχές υπήρξαν αν και το γεγονος οτι ήμουν ενστολος την εποχή εκείνη ήταν ίσως συγκυριακό. Μέσα απο το στρατό έμαθα τους Η/Υ και έβαλα τις βάσεις για την δουλειά που κάνω τώρα, ενω την ίδια εποχή πρωτομπήκα στο net. Αυτή είναι η δική μου ιστορία. Ισως η δική σου εμπειρία να ήταν η χειριστη. Το ζητούμενο είναι να συναντάς τα εμπόδια στην ζωή σου και και να τα αντιμέτωπίζεις, αλλά στην περίπτωση που δεν μπορείς, να τα αντέχεις και να βγαίνεις σώος.
Οσο για τα σκ@τά στην πορεία, αμα πιστεύεις οτι στην ζωή σου μπορείς να τα αποφύγεις όλα, τότε είσαι σε καλύτερη μοίρα απο μένα και τους περισσότερους εδω μέσα ....

( πάντα IMHO)

ABEZ
18-11-03, 20:12
Όλοι συναντούν δυσκολίες εντάξει, όλοι κάνουν υποχωρήσεις αλλά δεν το ίδιο με το να λες ότι πρέπει εισαεί να καταπίνουμε. Το «πρέπει» είναι ο στόχος του καθενός, εντάξει; Ας μην γίνεται και ιδέα η σκ@τοφαγία επιτέλους! Και ας μην ωραιοποιούμε αυτό το κακοποιό στοιχείο που λέγεται στρατός επειδή κάναμε και κανά χαβαλέ στη θητεία.


Περί του αν έχουμε πόλεμο:
Εξαρτάται κατά πόσο αντιλαμβάνεσαι ότι συμμετέχει η Ελλάδα στον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας τον οποίο εκήρυξαν οι ΗΠΑ καθώς και σε πολλούς προηγούμενους πολέμους του ΝΑΤΟ. Και αν σου φαίνεται μακρυνό το Ιράκ, σκέψου ότι προ μισού αιώνα για το χατήρι του «αφεντικού» τρέχανε στην Κορέα έλληνες να πολεμήσουν.

Αλλά εγώ προτιμώ να είχες περισσότερο υπεύθυνη στάση από το «δεν βλέπω πόλεμο απ'το παράθυρό μου, χμμ...εντάξει τότε». Όλες αυτές οι επενδύσεις που γίνονται στους στρατούς όλου του κόσμου δεν γίνονται χωρίς οι επενδυτές να ζητούν απόσβεση, κάποια μέρα θα γίνει το μπαμ και στη γειτονιά μας και αν δεν το δούμε εμείς θα το δούνε τα παιδιά μας.

ABEZ
18-11-03, 20:30
Και κάτι ακόμη, η χώρα από το 1974 μέχρι πριν λίγους μήνες βρισκόταν επισήμως σε κατάσταση επιστράτευσης.
http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1330

Crosstalk
18-11-03, 21:30
Paides, akrivws se mia evdomada sas apoxairetw!
Parousiazomai stis 24/11 sto KEDV (PONTIKARAS)!!!!!
:P :P :P


mia erotisi: poies seires "kukloforoun" tora?

(an ginetai apantiseis gia: strato/aeroporia/nautiko?)

pros mod: kalh katataksh 8)
(se 12 mhnes tha exoume kai kalutero adsl... :wink: )


p.s. pros Salvador25: sebasmos sta palioseireia pou kukloforoun sto forum... :wink:

Apoti xerw egw tha eimia 285!Gia ipoloipa swmata den gnwrizw!
Elpizw otan vgw na mporw na exw kai egw axiologes kai prosites ADSL ipiresies toulaxiston! :D

JamesBond
18-11-03, 22:23
Κάτι παλιό για να χαλαρώσουμε (έτος 1989) τόπος Saskato-on Canada
προς κάποιον που επέστρεφε Ελλάδα για να υπηρετήσει !!!! σίκ !!!
ΑΝ κανείς το θυμάται άς στείλει προσωπικό (ή είμαι ο πιό παλιός) JB :lol: :lol:
--------------start of included message-----------------
From: Karantininis Kostas <KARANTININIS@SASK.USASK.CA>
Subject: ANYPOTAKTOI (KAI TA 124 PTERYGIA TOU KARXARIA)

Omws egw ejekinhsa na grafw gia ton filtato kai atyxhmatiko
GEORGE SIOPSIS
o opoios fobate na diasxisei tis TWILIGHT-es
twn ellhnikwn stratwn.
Mh fobase mwre Giwrgh, mporei na sou fejei
kai na pas sta te0wrakismena ths aulwnos.
Ekei, an eisai tyxeros mporei kai na se baloune
se 'keino to "pragma" pou to lene "tank"
- na eisai se THING TANK dhladh!
An pali eisai para polu tuxeros opws elogou mou
0a pas sth 0hba me allous eji (ki enas esu, epta api 0hbas)
sto PYR-ROBOLIKO kai na "Robolas" olh mera ki olh nuxta
na sbhneis PYRkagies opws o upofainomenos
ekeino to kalokairi tou '90.
[ Na flaigetai h Samos olakairi,
apo Kokkari, Sto Ba0u, ws to Mara0okampo kai tous Koumaradaious
kai na trexei olo to PYR-ROBOLIKO na sbhsei tis fwties
me plhrhs ejarthsis, (jelaskarismenes Pa-Laskes)
petseta dikhn kaskwl,
kai bebaia oplo kai kranos ka0oti leei eimastan se stratiwtikh apostolh
(pou jereis re psaroukla mporei na htan antiperispasmos twn oxtrwn
- fysika oute logos gia pyromaxika mh kai tinaxtoume ston aera
- den eimaste kai toso Ma-Lack-Ass) ]
Kai otan pali Giwrgh mou Apolu0eis ap' tous fantarous,
ti 0a pei mwre "ti 0a ginei me thn thesh mou".
0a kaneis auto pou kanoun oloi oi
"Ellhn Episthmwn tou Ejwterikou" pou epistrefoun Oikade:
Kaneis ejwsh ston Soublatzh kai thn
"Biotexnia Gynaikeiwn Eswrouxwn - H Ai0eria Yparjhs"
apo to isogeio tou diorofou twn pe0erikwn sou
kai kotsareis antiproswpia me systhmata plhroforikhs:
Katasthma Systhmatwn "O GIWRGOS":
GEORGE SHOP-SYS.
Na katebainei to prwi o "mpampas"
na pinei to Fra-Paidaki tou sto magazi
kai na efrainetai to einai tou me ta apidia tou ola trygyrw!
Na 'xei ki ena 486-VGA-me-120arh-sklhro-4K-RAM
na paizei Pakman me ton eggono tou.
Twra pou 0a ton kernas Frape ton an0rwpo mwre Giwrgh;
Sto kafeneion h HELLAS;
(An kai teleutaia exei CATERINg-A services to magazi
kai kati mporei na ginei peri tou kage
- lete na doume kai mezedaki me (trypio-estw apo thn edra Petropoulou)
OuZON ston kafene;)

Kwstas X.

Cafeeine
18-11-03, 22:24
Δεν ανέφερα καθόλου το ΠΡΕΠΕΙ, και σίγουρα δεν θα έλεγα οτι πρέπει να τα "καταπίνουμε" εσαεί. Αυτός όμως ίσως να είναι ένας στοχος, προγραματισμένος ή που βγήκε στην πορεία. Το "στρώσιμο" του ατόμου μέσα απο το στράτευμα είναι αναχρονιστική πρακτική και δεν αρμόζει σε μια σύγχρονη κοινωνία, και πρέπει να αλλάξει, και αλλάζει.Οπως είπες πλέον δεν είμαστε σε κατάσταση επιστράτευσης. Η μείωση της θητείας είναι ενα σημάδι προόδου. Η όλο και μεγαλύτερη ποσότητα ατόμων που κάνει την θητεία του μετά τις σπουδές του και πάει ποιό ενημερωμένο είναι άλλο ενα. Η επαγγέλματοποίηση του Ε.Σ επίσης. Μπορεί ο στρατός να έχει χίλια κακά αλλά μέσα απο αυτά βγαίνουν και κάποια καλα, όπως λέει και η γνωστή παροιμία. Γιατί τότε τόσοι μιλάνε μόνο για καλές αναμνήσεις απο τον στρατό, μάλλον γιατί οι κακές αναμνησεις δεν θέλουμε να τις θυμόμαστε πόσο μάλλον να τις διηγούμαστε.

Δεν εθελοτυφλώ στην παρουσία του πολέμου αλλά το να λέω οτι καραδοκεί στο σκαλοπατι μου, δεν με οφελεί σε τίποτα. Ουτε μπορώ να πώ οτι ξέρω τι πα να πεί πόλεμος, αφού 18 μήνες και προγραμματισμένες ασκήσεις δεν είναι πόλεμος.
Οι λύσεις που μου απομένουν είναι ποίες? Να γίνω σαν τους Αμερικανούς που χτίζουν καταφύγια γεμάτα όπλα περιμένοντας να πέσει η βόμβα του κομμουνιστη (ή του τρομοκράτη πλέον);

UGF_GreekMind
19-11-03, 14:06
Σε οικτείρω για την απαισιόδοξη άποψη για την ζωή που άφησες να σου διαμορφώσει ο στρατός. Δεν έγινες άντρας αν έμαθες να καταπίνεις κάθε σκ@τ@ στην πορεία σου, ζώον έγινες.




Υ.Γ.: Μακάρι να είχε τέλος ο στρατός αλλά που; Κακό σκυλί, μπαϊλντί γιόκ! :evil:

Δε με κατάλαβες...
Μιλάω για υπομονή και όχι για υποταγή.

Και πιστεύω ότι έμαθα και πέρασα πολλά στο στρατό και με ωφέλησαν πάρα πολύ. Τώρα βέβαια είναι και θέμα συγκυριών, ίσως και θέμα υποκειμενικό. Δεν ξέρω !

Πάντως σε διαβεβαιώ ότι "ζώον" ( :roll: ) δεν είμαι.

Makelaris
18-01-04, 13:08
ειμαι 282 σειρα και ''παλιος''(αν σκεφτεις οτι η 281 εχει ηδη παρει αδεια απολυσεως-απολυονται 27/1 περιπου).ειμαι στο πυροβολικο(τωρα σχολη πυροβολικου-μεγαλο πευκο,πριν Λιβαδοχωρι Λημνου...).απο το στρατο εχω μονο ασκημα πραγματα να θυμαμαι(ειδικα στη Λημνο).ειλικρινα ειδα/περασα(και βλεπω ακομα..) πολλα.η 285 εχει ηδη παρουσιαστει.θα εισαι 286 crosstalk.αν χρειαζεσαι μερικες συμβουλες ειμαι εδω.τελος δε νομιζω οτι ο στρατος σε "κανει" αντρα.απλα βγαζει στην επιφανεια το τι εισαι και οι ανθρωποι που ειναι κοντα σου(γυναικες κτλ).εγω ειμαι χαρουμενος με αυτο που ειδα να αναδυεται απο μενα.μονο.

keleytis
24-01-04, 11:57
259 99B EΣΣΟ 18 Μηνες

Τεχνικο-Τεχνιτης Τροχοφορων Οχηματων

Κορινθος-Πατρα-Αθηνα-Αλεξανδρουπολη-Λαρισα

Η αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να εισαι μεγαλος looser αν καταφερεις και πηξεις στον στρατο γιατι αν πηξεις εκει στην ζωη σου πως θα καταφερεις να μην πηξεις?

Δεν ειναι τελεια στον στρατο αλλα οι φιλοι και ο χαβαλες που κανεις τον κανουν αξεχαστο στην ζωη σου!
Οταν εφυγα απο Αλεξανδρουπολη εφυγα με δακρυα γιατι 20 παιδια απο τον λοχο που ημουν μου κανανε ολοκληρο τραπεζι και ξυπνησανε 5 το πρωι να με πανε ως στην πυλη βουρκωμενοι για να φυγω, τι μπορει να το συναγωνιστει αυτο?

BeholderX
24-01-04, 12:37
Μπορεί τώρα να κάνουν λιγότερους μήνες θητεία και ίσως να συμπεριφέρονται καλύτερα στους κληρωτούς, αλλά πέφτει πολύυυυυυυυυυυ σκοπιά , διπλοϋπηρεσία και τριπλοϋπηρεσία... Τα παιδιά κοιμούνται όρθια στην κυριολεξία δυστυχώς.

Αν δεν κλείσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα μισά στρατόπεδα σε όλη τη χώρα, και τολμίσουν να προχωρήσουν σε νέα μείωση της θητείας, θα φυλάνε σκοπιά και οι διοικητές των μονάδων. Για αυτό μην ακούτε όσα λέγονται για άμεσες αλλαγές... Οι μέρες που τα στελέχη θα σκοτώνονται μεταξύ τους για το ποιος θα ρίξει τον άλλο στις υπηρεσίες δεν είναι μακριά (καλά οι ΕΠΟΠ τρώνε ήδη καλααααααά... Τους φλωμόσανε στο ψέμα στις διαφιμήσεις του υπουργείου)

Εγώ έφαγα 6 μήνες χειμώνα στη Λήμνο :( . Με διάφορα περιστατικά (βλέπε άρμα στον γκρεμό, αρρώστιες, φωτιές και καταποντισμούς, κτλ , κτλ). :shock: :shock: :shock: Στα βύσματα έχω να πω το εξής: επειδή παίζει πολύ Αεροπορία Στρατού, και ιδίως στα Μέγαρα (2ο και 4ο ΤΕΑΣ), ξεχάστε το... θα πήξετε μέχρι αηδίας στις υπηρεσίες και όχι μόνο = εκπαίδευση ! (πλέον ανήκει στο Β' σώμα στρατού, μαζί με τους Καταδρομείς) !!!!!! Επίσης το 98% κληρωτών και μονίμων εκεί είναι βύσματα οπότε καταλαβαίνετε (αν καταλαβαίνετε...). Στους ''αβύσματους'' μεταξύ βυσμάτων έχω να πω το εξής: κουράγιο, είναι μεγάλο πράγμα να μην κρύβεται κανείς κάτω από τα φουστάνια της μάνας του.
Τ.Ε.Α.Σ = Τάγμα Εξαντλήσεως Ανυποψίαστων Στρατιωτών

Στους δε ψευτο-γιωτάδες ήμαρτον αδελφοί, ήμαρτον... μην το παραξηλώνετε με τα παραπεμπτικά και το 401.

Και πραγματικό περιστατικό από Ταξιαρχική Επιθεώρηση: Περνάει στην παράταξη ο ταξίαρχος (μεγάλος μπεκρής παρεπιπτώντος, κάθε βράδυ στα μπαρ τον έβρισκες) και ρωτάει ένα φαντάρο. "Τι σημαίνει παιδί μου το Τ.Π. στο 286ΤΠ (Ταγμα Πεζικού)" . Μιλιά ο φαντάρος... Τον ξαναρωτάει... Τίποτα αυτός... Αντε και τρίτη φορα ερώτηση, καμία απάντηση. Εξαλος ο Ταξίαρχος του φωνάζει "τι σημαίνει παιδί μου επίτελους, μήπως Της Πουτάνας σημαίνει ?". Περιττό να σας πω πόσες άδειες πήρε στη συνέχεια ο φαντάρος από το διοικητή μετά τη φοβερή εντύπωση που έκανε.

Ε.Π.Ο.Π = Επειδή Πείνασα Ορκίστηκα Πάλι (οι πλέον ΑΧΡΗΣΤΟΙ και χαραμοφάϊδες του Ελληνικού Δημοσίου)

Και αν δεν έχετε ακούσει τα 'Φανταρίστικα' του Κηλαϊδόνη , ΧΑΝΕΤΕ παιδιά, ψάξτε τα στο Kazaa !!! ''Καλύτερα να πούλαγα γκαζόζες λεμονάδες, παρά που έμπλεξα με τους καραβανάδες''

kostthem
24-01-04, 14:03
222 EΣΣΟ,
Πεζικό
Τρίπολη - Σάμος - Κόνιτσα (Αρχιφύλακας Φυλακίου, πολύ χιόνι αλλά και μεταπτυχιακά στο τάβλι).

Η Τζουτζούκα ακόμα αγέννητη τότε!

krithisg
08-02-04, 23:21
236 95Γ ΕΣΣΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ (ΙΜΙΑ)...............
ΧΑΙΔΑΡΙ (ΚΕΔΒ) - ΠΑΤΡΑ (ΚΕΤΧ) - ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ ( 500 ΤΔΒ) - ΛΑΜΙΑ (486 ΤΔΒ) - ΚΑΑΥ ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟΥ

enwsitis21
09-02-04, 00:13
Περί του αν έχουμε πόλεμο:
Εξαρτάται κατά πόσο αντιλαμβάνεσαι ότι συμμετέχει η Ελλάδα στον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας τον οποίο εκήρυξαν οι ΗΠΑ καθώς και σε πολλούς προηγούμενους πολέμους του ΝΑΤΟ. Και αν σου φαίνεται μακρυνό το Ιράκ, σκέψου ότι προ μισού αιώνα για το χατήρι του «αφεντικού» τρέχανε στην Κορέα έλληνες να πολεμήσουν.



Και όσοι Έλληνες επέζησαν από την επιτυχημένη αποστολή στη Κορέα, έχουν παράσημο της Τιμής από τον Αϊζενχάουερ, και μία αναγνώριση το ελληνικό κράτος δέν τους έκανε, αυτό είναι το ελληνικό κράτος κυρίες και κύριοι....."Η αποστολή της Ντροπής" ονομάστηκε από έναν μπάρμπα που πολέμησε στη πρώτη αποστολή, διότι μετά ακολούθησαν κι άλλες.
Τώρα όσο αναφορά τον ομιλούντα, είχα καλές και κακές εμπειρίες, 93Ε' ΕΣΣΟ, έκανα φιλίες που διαρκούν έως σήμερα, κακές εμπειρίες από διοικητές και υποδιοικητές, το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν το Πάσχα του 1994 όπου ήμουν φρουρά επιταφίου στη Μητρόπολη Αλεξανδρούπολης, ακίνητος, σκασμένος από τη ζέστη,προσπαθώντας να κουνήσω λίγο τις κλειδώσεις των ποδιών μου από το μούδιασμα, δίπλα μου ο Μητροπολίτης να καταλαβαίνει και να μου λέει: "Υπομονή , τελειώνουμε σε λίγο....". Πίσω ξαστεριά, ότι μπορείτε να φανταστείτε....."Τώρα λέω....τη κάτσαμε τη βάρκα...", αλλά αντί για φυλακή μας εξηγήθηκε τιμητική άδεια.

VTS_7
09-02-04, 11:24
Ένα μικρό ανέκδοτο και από εμένα αλλά στην Πολεμική Αεροπορία αυτή την φορά...

Μάρτιος του 97 στο κέντρο εκπαιδεύσεως στη Τρίπολη και έχουμε επιθεώρηση στους θαλάμους από τον διοικητή...

Έχουμε ένα παιδάκι από τα Γκράβαρα στην μοίρα μας με τον οποίον γενικά πέφτει πολύ γέλιο...

Σκάει μπροστά του ο δίκας και το μάτι του πέφτει στον "φάκελο¨με την κουβερτα, το μαξιλάρι και την πετσέτα προσώπου πάνω με τα αρχικα Π.Α κανονικά που έχει η πετσέτα...

"Παιδί μου τι σημαίνει αυτό το Α.Π;; Ρωτάει ο δίκας...

Και ο τύπος γεμάτος σιγουριά απαντάει:

ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΠΕΤΣΕΤΑ κύριε διοικητά!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ακόμη γελάνε και τα ντουβάρια στην Τρίπολη παιδιά ειλικρινά!!!

Όπως καταλάβατε η πετσέτα ήταν από μαλακία του τυλιγμένη ανάποδα....

parnwnas
09-02-04, 11:25
Καλημέρα στα στρατά,

απαντώ σε όσους έχουν την εντύπωση οτι ο στρατός είναι περιτός.

Αν ήταν περιτός τότε μπορείτε να μου πείτε γιατί όλες οι χώρες διατηρούν στρατό...μήπως και σε αυτό εμείς οι ξερόλες έχουμε δίκιο και όλα τα υπόλοιπα κράτη έχουν διάθεση να σπαταλούν χρήματα;;
Αν δεχτούμε οτι πρέπει να διατηρούμε στρατό τότε αυτοί που υπηρετούν δεν θα πρέπει να πηγαίνουν για διακοπές! Φυσικά τα τραγικά περιστατικά που αναφέρουν κάποιοι από τις εμπειρίες τους θα πρέπει να σταματήσουν αλλά πώς να το κάνουμε ο στρατός είναι στρατός!

panos72
09-02-04, 12:00
95 TE ροδος. φθινοπωρο 1997 σειρα δεν θυμαμαι καλα.

leventopaido
09-02-04, 16:36
Ναι ο Στρατός είναι περιττός. 256 σειρά εγώ. Από τους 18 μήνες που έκανα μόνο οι 3 ήταν εκπαίδευση. Οι άλλοι ήταν αγγαρείες κάθε λογής. Και εγώ στο Λιβαδοχώρι Λήμνου υπηρέτησα. Και μετά πήρα μετάθεση στη Γουμένισα Κιλκις. Πάλι 900 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι. Και καλές και κακές στιγμές. Πάντα όμως κρατάμε τις καλές και γελάμε με δαύτες. Μια φορά είχαμε δέσει ένα μπαζοδέκανο όταν κοιμόταν στο κρεβάτι με δύο σεντόνια που τα κρατάγαμε δύο από κάτω. Με το που σφίγγουμε τα σεντόνια ξυπνάει και και προσπαθεί να απελευθερωθεί. Σιγά σιγά ξέφευγε από το δεσμό των σεντονιών αλλά του έφευγε και η φόρμα που φόραγε με αποτέλεσμα να απελευθερωθεί με το σώβρακο μόνο. Το μπαζοδέκανο αυτό είναι από τα Γιάννενα, 1,50 ύψος και ένα κεφάλι 2 φορές μεγαλύτερο από το κανονικό. Και γαμώ τα άτομα. Ακόμα έχουμε επαφή. Μιλάμε σβύσαμε από τα γέλια.

xenbast_
10-02-04, 15:10
95 TE ροδος. φθινοπωρο 1997 σειρα δεν θυμαμαι καλα.

Μάρτη 97 απολύθηκα εγώ από την Τσαμπικία

238 σειρά, 541 ΤΕ Αφάντου Ρόδος

:evil:

ΕΡΜΗΣ
10-02-04, 15:39
Βασικά δεν μπορεί να υπάρξει οργανωμένο κράτος χωρίς ένοπλες δυνάμεις !
Όποιος πιστεύει το αντίθετο ζεί στο κόσμο του!

Ο στρατός(Θητεία) δεν είναι τίποτα αρκεί να αποδεχτείς οτι είναι μια υποχρέωση
και οτι δεν πρέπει να δείνεις και πολύ σημασία σε ότι βλέπεις και ακούς.

xlntstay
10-02-04, 18:32
Καλα τι γινεται αυτο το ποστ ειναι ανοιχτο απο Αυγουστο :shock: ,κανενας δεν ηταν στο ενδοξο Π.Ν. :?: :?: :( ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕκαμια κληρουχια.. 8) 8)
98Δ Κανελοπουλος. :!: :!: (Εμεις δεν εχουμε ΕΣΣΟ και τετοια "πρασινα" ειμαστε πιο κυριλα) :D .
Οτι και να πουμε παντως το Π.Ν. ειναι αλλιως :!: :!: :!: 8) .
Αλλη κλαση. :wink:
21 μηνες :2 στα "σχετικα",6 Ανδρο,4 LCO-NATO ,9 Π/Φ(Πετρελαιοφορο) Αρεθουσα.
ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΜΩΡΕ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ :!: :!: :!: :wink: .

Wolverine
12-02-04, 14:09
Λοιπόν σήμερα μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης να παρουσιαστώ στο Μεσολόγγι στις 24 Φεβρουαρίου! Πεζικό ΥΕΑ! Ωραίο πράμα έτσι; Βέβαια τα ήξερα αλλά νομίζω ότι κατάφεραν να με στείλουν στο κέντρο που είναι πιο μακριά.

psyxakias
01-03-04, 14:17
[01/03@13:13:04] <PsYxAkIaS> !seen wolver*
[01/03@13:13:06] <ADSLGR1> PsYxAkIaS, I found 2 matches to your query: wolverime, wolverim_. wolverime (wolverime@ipa236.212.tellas.gr) was last seen quitting #adslgr 6 days 20 hours 57 minutes ago (23.02. 14:15) stating "Quit" after spending 35 minutes there.

Προς Ε.Σ.: Αν δεν στείλετε τον wolverine, σύντομα πίσω.. θα σας γκαντεμιάσουμε τις γραμμές του ΕΣ και θα ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ!!!

We miss you wolverine, σε περιμένουμε με τη πρώτη ευκαιρία να μας πεις τα νέα σου :)

Agent Orange
01-03-04, 14:57
Αφάντου! Εδώ μεγάλε, ΠΒ 153!

2000-2001 εσυ; :D

μεγάλε!!! 541 τε... 1995-1997...

τότε το 541 ήταν κατάμαυρο... δε μου λες βρε εμπάιρ είχες ακούσει καμιά ιστορία για τον υποδιοικητή του 541 Καζαντζίδη Θεμιστοκλή; (κακό χρόνο να'χει) ;;;


Έλα ρε σειρά,
και εγώ εκέι είμουν...πω τι μου τον θύμισες τον χοντρό τώρα...φρίκη το άτομο, αν και δεν ήταν ο μόνος ψυχάκιας εκει μέσα...

nfournaris
01-03-04, 16:23
235 - 95B DIABIBASEIS 8) (XAIDARI KEDB - THESSALONIKI 3o SOMA STRATOY - XAIDARI KEDB) XEXEXE

pentium_vi
01-03-04, 16:45
Μόλις απολύθηκε η 282 2003Α ΕΣΣΟ. Μέσα είναι πλέον η 283 -285 και η 286 στα κέντρα. Επίσης όσον αφορά τα όπλα εγώ είχα τα καινούρια τα Μ16. Όσον αφορά τις σειρές αυτές πλέον είναι 4 (Φεβρουάριο - Μαϊο - Αύγουστο - Νοέμβριο). Αυτά από εμένα

Wolverine
04-03-04, 21:38
Στρατιώτης πεζικού wolverine αναφέρομαι 2/39 Σύνταγμα Ευζώνων Μεσολόγγι 4ος λόχος 4η διμοιρία! 286 2004 Α’ ΕΣΣΟ. Ορκιστήκαμε σήμερα και μας διώξανε με άδεια ορκωμοσίας για να ψηφίσουμε. Από τρίτη αρχίζουν τα καλά.

pentium_vi,

Μ16? Από όσο ξέρω τέτοια έχουν μόνο οι ειδικές δυνάμεις. Εμείς ακόμα G3 παίρνουμε πάντως. (Στο κέντρο πάντα στις μονάδες δεν ξέρω)

dantouan
04-03-04, 22:42
Στρατιωτης πεζικου dantouan/οδηγος αυτοκινητου 95Γ ΕΣΟ-ΣΕΙΡΑ 236.
Τριπολη-1ος Λοχος-1η Διμοιρια
Γιαννενα-1ος Λοχος-3η Διμοιρρια
Χιος-297 ΤΕ-1ος Λοχος, 292 ΤΕ Μονιμη Δυναμη


Υ.Γ.
Ρε παιδια στην Τουρκια "βλεπουν" το forum? :?

Diomedes
04-03-04, 23:52
Σμηνήτης ΠΑ Diomedes/Μηχανικος Radar Hyper/εδάφους 95Β ΕΣΣΟ Σειρά 235
Τριπολη-2η Σμηναρχία 1η Διμοιρία
Καβούρι-Τμήμα Ηλεκτονικών Radar εδάφους
Μύκονος 6η ΜΣΕΠ
Πάρνηθα-Κατσιμήδη(κορυφή-LA)-(για πολύ λίγο Κερατέα) 350 Σμηναρχία Νίκη Ηρακλής
3η LA

(I can say a lot about Imia but then i'll have to kill you.. :D :D :D )
*Classified*....

Diomedes
04-03-04, 23:57
Διόρθωση
Τριπολη- 2η *Μοίρα* 1η Διμοιρία

Alitaras
05-03-04, 05:38
Στρατιωτης πεζικου dantouan/οδηγος αυτοκινητου 95Γ ΕΣΟ-ΣΕΙΡΑ 236.
Τριπολη-1ος Λοχος-1η Διμοιρια
Γιαννενα-1ος Λοχος-3η Διμοιρρια
Χιος-297 ΤΕ-1ος Λοχος, 292 ΤΕ Μονιμη Δυναμη


Υ.Γ.
Ρε παιδια στην Τουρκια "βλεπουν" το forum? :?

stratiotis Alitaras 86 E 184seira
apolythin aygousto tou 1988:PPPP
16 xronia politis reeeeeeeeeeeee:PPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPpp

kubiak
05-03-04, 09:12
Στρατεύσιμος Κελευστής ήμουν μια φορά...

φιλικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.