PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26

odd
24-09-11, 13:26
Έχει αλλάξει.

Sovjohn
24-09-11, 13:42
<army mood>

Blah blah blah blah blah blah blah...

...
...
...
...
ΑΚΥΡΟ!!!
</army mood> :twisted:

steli0s
24-09-11, 13:55
Σας ευχαριστώ.Κάθε φορά που προσπαθώ να βγάλω ακρη,μπερδεύομαι :cool:.Τ'αφηνω κι ό,τι γινει :cool: .

Κανείς άλλος για Θήβα @ 27/09 ?

28/9 Θήβα
Άντε να δούμε αν θα τον πιούμε με τον ΟΣΕ με απεργία στις 28, να δω πως θα κατέβω που έκλεισα intercity στις 07.00...

Vtester
24-09-11, 14:10
Ζωάρα έκανε στην 80ΤΕ η 313... Μεσσαριά rulez.

Μου λείπει το ping pong :( Χαμός στα μονά και στα διπλά! Και στο καψιμί τα ντέρμπι... αν και έπηξα σαν 312 στην αγγαρεία, ωραία ήταν :) btw απίστευτα καλός ο διοικητής στη ΤΕ. Πάντως αν "μπορείς" να πας στην ΛΜΕΘ... εκεί κοντά στη πύλη... όσοι πήγαν 80/148 τε ή 80μεθ ξέρουν ποιους εννοώ :p

ΔΜΕΘ εννοείς, ζωή και κότα. Συνήθως πάνε όσους είναι απο Κω. Πλέον οτι ειδικότητα και να πάρει αν έχει καταγωγή απο Κω θα μάθει και κεπικ στην μεθ :lol: . 80τε σίγουρα καλύτερα απο μεθ.

voithostyrempora2
24-09-11, 15:30
Τί είναι το ΚΕΠΙΚ και τί το ΜΕΘ? :p

@ Sovjohn
ΟΥΣΤ
:p

@steli0s

Καλή μας θητεία:oneup:

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις διευκρινίσεις.

Seitman
24-09-11, 16:39
ΚΕΠΙΚ -> Κέντρο ΕΠΙΚοινωνιών.
Για το ΜΕΘ δε θυμάμαι :oops:

cranky
24-09-11, 16:41
ΜΕΘ=Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. :tooth

terry39
24-09-11, 18:14
ΜΕΘ=Μοίρα ΕΘνοφυλακής

johnson
24-09-11, 18:59
ΔΜΕΘ εννοείς, ζωή και κότα. Συνήθως πάνε όσους είναι απο Κω. Πλέον οτι ειδικότητα και να πάρει αν έχει καταγωγή απο Κω θα μάθει και κεπικ στην μεθ :lol: . 80τε σίγουρα καλύτερα απο μεθ.

ΝΑΙ ΔΜΕΘ !!
Ήταν μια μικρή περίοδος που ζητήσαν άτομα για υπηρεσίες και έτυχε να είμαι και εγώ :lol:
Κράτησε μόνο για λίγες μέρες όμως :( :p

button
24-09-11, 19:44
και τι θα πεις ψεματα για το ονομα


οταν κοβεις την αναβολη ποτε ειναι δηνατον να φηγεις ??

Banditgr
24-09-11, 20:43
Banditgr κάπου είδα Σπάρτη πιο πάνω. Αχ αχ.... Πολύ μου άρεσε στην σπάρτη. Παραδίπλα μάλιστα είχα βαπτιστεί (στο γύθειο), και 2,3 χιλιόμετρα από το στρατόπεδο έμενε η νονά μου, έπερνα διανυκτερέυσεις κάργα. Το μόνο κακό είναι ότι το η Σπάρτη δεν είχε καλή νυκτερινή ζωή. (και πως να έχει, μια τρύπα είναι όλη και όλη η Σπάρτη) Τζίφος οι διανυκτερεύσεις, κοιμόμουν όμως σαν πουλάκι στο σπίτι.

Δεν ήμουν όμως για ΛΥΒ, αλλά για οδηγός :p Τεράστιο στρατόπεδο, ένα από τα μεγαλύτερα των Βαλκανίων (με τον Αυλώνα μαζί). Ήταν τέλεια εκεί το 2005 :)

Εγώ ήμουν και για ΛΥΒ και για οδηγός (φρίκη διότι στη μονάδα σε χώνουν έτσι στα πάντα, αφού υποτίθεται είσαι εκπαιδευμένος για τα πάντα *γκουχ*, *γκουχ*). Κοίτα όσο είχε κόσμο (νεοσύλλεκτους) στη Σπάρτη ήταν καλά, διότι ήταν πολλά τα άτομα και τουλάχιστον για τις αγγαρείες χρησιμοποιούσαν πολύ περισσότερο τους νέους (σιγά τους νέους δηλαδή σε σχέση με εμάς) παρά τους ΛΥΒίτες. Μετά που έφυγαν όλοι αυτοί και μείναμε μόνο εμείς και οι ΥΕΑ...έπηξαν τα γάλατα. Και είχαμε και ΕΠΟΠ στο λόχο ως "ανώτερους" και πετύχαμε και το Πάσχα (Πάσχα μέσα = μεγάλη πίκρα :down:), οπότε από τα αγήματα Μεγάλης Παρασκευής/Ανάστασης πονάγαμε για μέρες (τουλάχιστον μάθαμε τέλεια οπλασκήσεις :p). Τουλάχιστον σε μια έξοδο είχα κάνει και μια μίνι εκδρομή στο Μυστρά :lol:

Μετά πήραμε επ' ώμου τα πάντα, αγγαρείες, σκοπιές, περίπολα, φυλάκια κτλ, έφευγες από το ένα για να πας στο άλλο. Η πόλη είναι ακριβώς όπως τα λες, είχε κάποιες καφετέριες αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Νυχτερινή ζωή τώρα κατάλαβα μόνο την τελευταία ημέρα (το βράδυ πριν μας διώξουν την επόμενη με φύλλο πορείας), όταν το σκάσαμε κάτω από φράχτη, για να πάρουμε ταξί που περίμενε λίγο πιο κάτω, οι περισσότεροι έντρομοι αλλά αποφασισμένοι, προκειμένου να πάμε να τα σπάσουμε σε...club :tooth όπερ και εγένετο (Disclaimer: ΝΟΤ recommended, do this at your own risk !). Θυμάμαι κάποιοι είχαν κάνει πίσω την τελευταία στιγμή και είναι αλήθεια ότι αν μας έπιαναν εκείνη την...αμαρτωλή νύχτα, μπορούσαν άνετα να μας είχαν ξεσκίσει στην καμπάνα αν όχι κάτι χειρότερο. Όχι δηλαδή ότι δεν το υποπτεύονταν ή δεν το γνώριζαν θα έλεγα αλλά τέλος πάντων. Δε βαριέσαι, όμορφες αναμνήσεις :cool:

........Auto merged post: Banditgr πρόσθεσε 9 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οταν κοβεις την αναβολη ποτε ειναι δηνατον να φηγεις ??

Αν εννοείς πότε μπαίνεις, συνήθως με την επόμενη ΕΣΣΟ.

DaveMurray
24-09-11, 21:35
Χεχεχε, εκεί εξω στο στρατόπεδο, είχε κάτι μελίσια. Με είχε τσιμπήσει μια "ζαλισμένη" απο το φιδάκι για τα κουνούπια, και είχε γίνει ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! (:p)

χαχαχαχχααχ τον γνωστό φράκτη που έχει και μια πύλη μικρή ; Που έχει μια σκοπιά δίπλα ; Κοντά στα μαγειρία; Χαχχααχαχαχχαχαχχχα κάθε μέρα από εκεί φεύγαν :p (Βοριοδυτικά νομίζω πρέπει να ήταν)

AAA, είπες και για "club". Ποια club ωρέ;;;; Κάτι κωλόμπαρα της συμφοράς είχε, αν αυτά ονομάζεις club :p

ΥΕΑ = yeahhhhhhh, γεεεεεεεεεεεαααααααααααααααα = καθικάκια που την έβλεπαν κάπως :p

Και ένα τελευταίο. Και εγώ πέτυχα πάσχα μέσα, λόγω φυλάκας (είχε βρίσει την οικογένεια μου μια γριέντζω υπολοχαγός) και την έβρισα και εγώ. Δεν ξέρει και εκείνη τι άκουσε :p. Ήταν όμως στο υπουργείο άμυνας, προς το τέλος της θητείας. Μάιο απολύθηκα :p

Seitman
25-09-11, 07:32
Λίγα για τους ΥΕΑ :hit:


:p

Morx
25-09-11, 14:23
Ποιος ειπε κατι για τους ΔΕΑ ;;;; :O :O

steli0s
25-09-11, 16:34
οταν κοβεις την αναβολη ποτε ειναι δηνατον να φηγεις ??

Με την μεθεπόμενη σειρά.
Π.χ. Αν κόψεις μέχρι 31/10/2011 (που αρχές νοέμβρη φεύγει η Δ' ΕΣΣΟ 2011), θα μπεις στην Α' ΕΣΣΟ 2012 (αρχές φλεβάρη).

4 εσσο τον χρόνο είναι, φλεβάρης, μάης, αύγουστος και νοέμβριος.

@voithostyrempora2

Επίσης! Άντε να δούμε τι θα δούμε και στη Θήβα! :)

Vtester
25-09-11, 16:42
ζωάρα στη θήβα. Να ελπίζετε να πάτε στην 3 για να περπατάτε και όχι να πετάτε :p

steli0s
25-09-11, 16:45
ζωάρα στη θήβα. Να ελπίζετε να πάτε στην 3 για να περπατάτε και όχι να πετάτε :p

Σε ποια 3; :p

Vtester
25-09-11, 16:48
ΘΗΒΑ 3η ΜΟΙΡΑ

thama
25-09-11, 19:50
Με την μεθεπόμενη σειρά.
Π.χ. Αν κόψεις μέχρι 31/10/2011 (που αρχές νοέμβρη φεύγει η Δ' ΕΣΣΟ 2011), θα μπεις στην Α' ΕΣΣΟ 2012 (αρχές φλεβάρη).

Γενικά, αυτό ισχύει.
Αλλά, αν θες να φύγεις νωρίτερα, μιλάς στο στρατολογικό. Εκεί σου δίνουν και κάνεις μια αίτηση για να μπεις νωρίτερα. Αν η σειρά είναι ψιλοάδεια, ενδέχεται να σε πάρουν και στην ακριβώς επόμενη ΕΣΣΟ. Το κακό είναι ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα σε δεχθούν.
(Μιλάω εκ πείρας)

sonic
25-09-11, 20:13
ΘΗΒΑ 3η ΜΟΙΡΑ

Θα πήξεις νέο!:rofl:

hemlock
25-09-11, 20:17
Θα πήξεις νέο!:rofl:
Ποντικαρα ποντικαρα θα σου την φαω την ουρα...Ποιος ειναι ο "αντιλογος" σε κατι τετοια ωραια ωρε Sonic (και οι αλλοι αν θυμοσαστε)...:p

Vtester
25-09-11, 20:24
Θα πήξεις νέο!:rofl:

Εγώ έχω τελείωσει με τα στρατά. Και σιγά μην πήξουν στην θήβα :lol:

sonic
25-09-11, 20:28
Όντως, τώρα πια πλέον θα είναι ακόμα πιο εύκολα από παλιά.

........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ποντικαρα ποντικαρα θα σου την φαω την ουρα...Ποιος ειναι ο "αντιλογος" σε κατι τετοια ωραια ωρε Sonic (και οι αλλοι αν θυμοσαστε)...:p

Ποντικαρά ποντικαρά, να την μαζέψεις την ουρά, γιατί σηκώνει σκόνη και τον παλιό λερώνει.

Δεν θυμάμαι αντίλογο.... ΑΝΤΙΛΟΓΟ; ΣΤΟΝ ΠΑΛΙΟ;!;!:lol:

voithostyrempora2
25-09-11, 23:54
Το επισκεπτήριο είναι και τις δύο Κυριακές ή μόνο τη μία?τί ώρες ειναι? 11:00-14:00 ξερω γω?

DaveMurray
26-09-11, 00:37
Και τις 2 κυριακές είναι. Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν πήγα εγώ. Νομίζω αν θυμάμαι καλά, ξεκινά 10:00 το πρωί και τελειώνει το μεσημέρι.... Θυμάμαι την δικιά μου περίπτωση, στο μεσολόγγι που ήρθαν οι δικοί μου και η τότε κοπελιά μου. Ήρθαν το πρωί, και έφυγαν 13:00...

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου όμως :)

Πότε φεύγεις είπες; στις 27 του μηνός;

voithostyrempora2
26-09-11, 00:53
Σε ευχαριστώ DaveMurray. Μήπως θυμάσαι και τί ώρα περίπου είναι η ορκομωσια? ψιλοπρωί και μετά φεύγεις με (4ημερη) άδεια?


Ναι,αύριο Τρίτη παρουσιάζομαι. Ήγγικεν η ώρα.

DaveMurray
26-09-11, 05:29
Στο στρατό, όλα τα σημαντικά συνήθως γίνονται από το πρωί μέχρι το μεσημέρι.... :)

Για την ορκομωσία, δεν θυμάμαι ακριβή ώρα, με συγχωρείς. Λογικά θα πρέπει και αυτό να είναι είτε πρωι προς το μεσημέρι, η ντάλα μεσημέρι. Όπως είπα όμως, δεν θυμάμαι :)

Μην ανησυχείς όμως, έγκαιρα θα την μάθετε την ώρα. Θα σας ενημερώσουν από πριν :)

Καλή δύναμη, και καλός πολίτης. Υπομονή... :)

Sovjohn
26-09-11, 08:21
Σε ευχαριστώ DaveMurray. Μήπως θυμάσαι και τί ώρα περίπου είναι η ορκομωσια? ψιλοπρωί και μετά φεύγεις με (4ημερη) άδεια?


Ναι,αύριο Τρίτη παρουσιάζομαι. Ήγγικεν η ώρα.

Η διάρκεια της άδειας ορκομωσίας έχει να κάνει με το εκάστοτε κέντρο...Μόνο σε Ναυτικό κτλ είναι στάνταρ μεγάλη, αλλού, παίζεται από διάφορους παράγοντες όπως, ποια είναι η "πολιτική" του κέντρου, αν κάποιος Χ Υ επίσημος θα δώσει τιμητική επιπλέον, κτλ.

Εγώ ας πούμε είχα ορκιστεί Παρασκευή στην Κόρινθο, και γύρναγα στο στρατόπεδο Δευτέρα χαράματα... Αυτή ήταν η "στάνταρ άδεια", θεωρητικά "3 μέρες", πρακτικά 2.5, assuming ότι θα πας σπίτι σου μεσημέρι.

Αν ο λόγος που ρωτάς είναι για να κλείσεις τίποτα εισιτήρια, ατύχησες, πρέπει να περιμένεις την ίδια τη μέρα της ορκομωσίας για να δεις τι θα γίνει... :p

Α, και

Καλή θητεία ποντικομικρούλη! :twisted:

thama
26-09-11, 11:59
Η άδεια ορκομωσίας, όπως λέει ο Sovjohn, είναι 3ήμερη αλλά αυτό σημαίνει 3,5 ημέρες (η άδεια μετράει από την επομένη της ορκομωσίας).
Σε κάποια κέντρα, θέλουν να γυρνάς το βράδυ της τελευταίας ημέρας άδειας, άλλα θέλουν τα χαράματα της επομένης.
Γενικά, στο στρατό, δεν υπάρχουν σταθερές σε τέτοια πράγματα. Υπάρχουν γενικές κατευθύνσεις που αφήνουν κάποια ελευθερία στους διοικητές, ενώ επίσης, υπάρχουν θέματα ιεραρχίας και συγκυρίας.
Παραδείγματος χάριν, η 307 (2009 Β' ΕΣΣΟ), λόγω Ευρωεκλογών, κόλησσε στην άδεια ορκομωσίας την εκλογική (Το να κολλούν μικρές άδειες μεταξύ τους είναι μεγάλο θέμα).

Ο γράφων, παρουσιάστηκε στο ΚΕΔΒ. Ο Δίκας, είχε βλέψεις για παραπάνω και μας "τέντωσε". Οι άδειες που πήραμε ήταν μηδαμινές, ενώ (το χειρότερο) γράφτηκαν ΟΛΕΣ, ενώ στο τέλος της ειδικότητας (στο ΚΕΔΒ) περάσαμε και μια επιθεώρηση από το στρατηγό (έτσι να μας βρίσκεται).

Πριν ζητήσεις ΣΚ μετά την ορκομωσία, μάθε αν γράφονται. Αν γράφονται, σου συστήνω να μην πάρεις. Θα τις χρειαστείς τις μέρες αργότερα. Εξάλλου, μετά την ορκομωσία, θα έχεις και εξόδους - ενώ υπάρχει διαταγή να βγαίνεται -ειδικά στο κέντρο- περίπου μέρα παρα μέρα.

Από θέμα αδειών τώρα, οι προβλεπόμενες είναι (αν είσαι 9μηνο)
* Μέχρι 15 Κανονικές
* 2 ημέρες ΕΤΑΠ (τιμητική παραμεθωρίου) για κάθε πλήρη μήνα στην παραμεθώριο
* Μέχρι 2 αιμοδοτικές (2-4 ημέρες ανάλογα με τον Διοικητή)
* Εορταστικό γκρούπ, ανάλογα με το δηλωθέν θρήσκευμα. Για ΧΟ, ένα τα Χριστούγενα-Πρωτοχρονιά κ ένα το Πάσχα. Όταν ήμουν μέσα ήταν 6 ήμερα, άκουσα ότι τα έκαναν 8ήμερα (μπορεί και να είναι ράδιο αρβύλα).
* Εκλογικη άδεια, μπορεί να χορηγηθεί για τις ημέρες των εκλογών, ανάλογα με τις άδειες των πολιτών που εργάζονται 6ημερο. Προσοχή, γιατί κάποιους τους κρατούν μέσα και ψηφίζουν στο στρατόπεδο (ή σε παρακείμενο εκλογικό κέντρο).

Επιπροσθετα, αν διαθέτεις κάτι από τα παρακάτω, δικαιούσαι έως και 12 ημέρες Ειδική Άδεια
* Φοιτητική (για φοιτητές, την περίοδο των εξετάσεων)
* Αγροτική (για αγρότες)
* Θεομηνιών
* κλπ

Γενικά για άδειες κοίτα εδώ: http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/adeies-1.asp

Μια τελευταία συμβουλή: Όσο περισσότερο θα κάθεσαι στο στρατό, τόσο πιο πολύ θα περιμένεις να φύγεις. Κράτα άδειες για το τέλος, γιατί οι τελευταίες μέρες "δεν περνούν με τίποτε"....

Vtester
26-09-11, 12:28
8ημερο έχει γίνει ναί . Κοίτα αυτά που γράφεις είναι σωστά αλλά είναι το θεωρητικό κομάτι . Γιατί δεν τους λες και το πρακτικό κομμάτι. Οτι πχ όσοι έδωσαν αίμα στο κέντρο πήγαν στην μονάδα και πήραν τρίχες κατσαρές . Ότι σε παιδιά που δεν υπέγραψε ο δίκας το χαρτί της αιμοδοσίας τους την φάγαν την άδεια. Ότι ανάλογα με την εμπλοκή θα παίρνουν την κανονική άδεια όποτε θέλει ο λοχαγός/δίκας και όχι όποτε την χρείαζοντε. Ότι πολλές τιμητικές πάνε περίπατο. Τέλος φοιτητικές αγροτικές κλπ είναι στην δικαοδοσία του δικα αν θα την πάρουν ,δλδ μπορεί να τελειώσουν την θητεία τους και να μην την έχουν πειράξει ενώ την κανονική υποχρεωτικά θα την πάρουν όλη (και είναι γενικό καθεστώς να μην δίνουν φοιτητική ή να δίνουν με το σταγονόμετρο). Α και ότι με έντεχνους τρόπους :lol: προσπαθούν πάντα με ότι να ναι δικαιολογίες να μην δώσουν κατάσταση επιβίβασης ή να σου φάνε κανονική άδεια ώστε να σου κοψουν απευθείας την μία γιατι δεν σου βγαίνουν οι μέρες για να ζητήσεις.

thama
26-09-11, 12:37
8ημερο έχει γίνει ναί .
Καλό αυτό


Κοίτα αυτά που γράφεις είναι σωστά αλλά είναι το θεωρητικό κομάτι . Γιατί δεν τους λες και το πρακτικό κομμάτι. Οτι πχ όσοι έδωσαν αίμα στο κέντρο πήγαν στην μονάδα και πήραν τρίχες κατσαρές
Αυτό είναι θέμα Δίκα. Στο λόχο που ήμουν, δεν έφαγαν ούτε μια μέρα. Σε άλλους γνωρίζω ότι τους έδιναν μόνο 1-2 ημέρες
. Ότι σε παιδιά που δεν υπέγραψε ο δίκας το χαρτί της αιμοδοσίας τους την φάγαν την άδεια. Αυτό δεν το γνωρίζω. Εξάλλου, για να αποφύγουμε τέτοιες καταστάσεις, την αιμοδοσία την κάνουμε ΈΞΩ σε δημόσιο νοσοκομείο (και όχι γαι συγγενή, δεν μετράει)
Ότι ανάλογα με την εμπλοκή θα παίρνουν την κανονική άδεια όποτε θέλει ο λοχαγός/δίκας και όχι όποτε την χρείαζοντε. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά κανένας δεν μπορεί να σου φάει Κανονική άδεια.
Ότι πολλές τιμητικές πάνε περίπατο.
Τις ΕΤΑΠ δεν τις χάνεις αν μείνεις στην ίδια μονάδα μέχρι απόλυση. Αν παίρνεις μετάθεση, πρέπει να τις πάρεις στη μονάδα που τις χορηγεί, αλλιώς τις χάνεις.

Τέλος φοιτητικές αγροτικές κλπ είναι στην δικαοδοσία του δικα αν θα την πάρουν ,δλδ μπορεί να τελειώσουν την θητεία τους και να μην την έχουν πειράξει ενώ την κανονική υποχρεωτικά θα την πάρουν όλη (και είναι γενικό καθεστώς να μην δίνουν φοιτητική ή να δίνουν με το σταγονόμετρο).
Οι ειδικές άδειες ΔΕΝ είναι υποχρεωτικές. Τα πάντα είναι στο θέμα του διοικητή αλλά και του Αξκου 1ου γραφείου (Αν είναι μάγκας ο Αξκος 1ου γραφείου και ξέρει τη νομοθεσία, ο Δίκας δεν μπορεί να κάνει αλλιώς).
Για αυτό οι συμβουλές στην άδεια είναι οι εξής: Την ΚΑ δεν την πειράζουμε όσο μπορούμε. Τρώμε από ΤΑΠ, ειδικές, αιμοδοτικές κλπ, όσο μας παίρνει, και αν μας κάτσει καμμια τιμητική, την παίρνουμε αμέσως (γιατί μετά ξεχνιέται).

Vtester
26-09-11, 12:45
Τις ΕΤΑΠ δεν τις χάνεις αν μείνεις στην ίδια μονάδα μέχρι απόλυση. Αν παίρνεις μετάθεση, πρέπει να τις πάρεις στη μονάδα που τις χορηγεί, αλλιώς τις χάνεις.

Οι ειδικές άδειες ΔΕΝ είναι υποχρεωτικές. Τα πάντα είναι στο θέμα του διοικητή . και αν μας κάτσει καμμια τιμητική, την παίρνουμε αμέσως (γιατί μετά ξεχνιέται).

Σωστός . εταπ δεν γίνετε να στις φάνε και αν μάθεις οτι παίρνεις μετάθεση μπορείς να ζητήσεις να στις βάλουν στο φύλο πορείας. (ακόμα και απόσπαση να πάρεις όταν γύρισεις στην αρχική σου μονάδα τα εταπ μπορείς και πρέπει να τα πάρεις). Επίσης κάτι που ξέχασα και μπορεί να είναι χρήσιμο , μπορείς να κολήσεις μέρες στο 8ημερο ανάλογα με το γκρούπ , στο 1ο πχ μπροστά δλδ να φύγεις νωρίτερα και στο 2ο μετά.

VasP
27-09-11, 01:36
Παρατείνεται η κατάταξη στο Στρατό Ξηράς, λόγω απεργιών!


Παρατείνεται δυο ημέρες η κατάταξη όσων έχουν κληθεί να παρουσιαστούν από σήμερα έως και τις 29 Σεπτεμβρίου στο Στρατό Ξηράς.

Με την επίδειξη του σημειώματος κατάταξής τους και την αστυνομική τους ταυτότητα ή το διαβατήριο, μπορούν να παρουσιαστούν σε οποιαδήποτε στρατιωτική ή αστυνομική αρχή για να δηλώσουν τους λόγους αδυναμίας και να παραταθεί η κατάταξή τους.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=97981&catid=3

shadow_1986
27-09-11, 01:48
Και τις 2 κυριακές είναι. Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν πήγα εγώ. Νομίζω αν θυμάμαι καλά, ξεκινά 10:00 το πρωί και τελειώνει το μεσημέρι.... Θυμάμαι την δικιά μου περίπτωση, στο μεσολόγγι που ήρθαν οι δικοί μου και η τότε κοπελιά μου. Ήρθαν το πρωί, και έφυγαν 13:00...

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου όμως :)

Πότε φεύγεις είπες; στις 27 του μηνός;

Καλό το μεσολόγγι;;;Εκεί παρουσιάζομαι και εγώ αύριο(σήμερα κλτ)...

voithostyrempora2
27-09-11, 01:53
Σε λίγες ωρες μπαίνω.Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.Και φετος σπίτια μας.

@ Sovjohn

Δε θα απολυθω?θα απολυθω.Να δω τοτε ποιον θα λες ποντικοψαρούλη :twisted::p.

274 και σήμερα

:p

DaveMurray
27-09-11, 09:33
Καλό το μεσολόγγι;;;Εκεί παρουσιάζομαι και εγώ αύριο(σήμερα κλτ)...

Στην εποχή μου, καλό ήταν (το 2005). Ήσυχα, χωρίς πολλά πολλά, με καλούς αξιωματικούς, και πάμπολες αναμνήσεις. Αν ισχύουν τα ίδια, θα είσαι οκ :)

(Θα κουραστείς ίσως λιγάκι από τις "πρόβες" για την παρέλαση για την ορκομωσία, αλλά ντάξει... )

H πόλη είναι μια χαρά, είναι όμορφη, έχει πολλές καφετέριες και μαγαζιά, και στις "δύσκολες περιπτώσεις" (:p) έχει λεωφορείο/κτελ για Αγρίνιο (30 λεπτά δρόμος) για να.... ξεσκάσεις λίγο βρε αδερφέ :p. Επίσης έχει πολλούς φοιτητές/φοιτήτριες λόγω του πανεπιστημίου :)

Επίσης, όπως μπαίνεις από την πύλη, στο αριστερό σου χέρι είναι τα μαγειρία. Έχει τηλεφωνικό θάλαμο με τηλεκάρτες. Στο δεξιό σου χέρι είναι 2 ικανοποιητικού μεγέθους χώροι για καθησιό, με καρέκλες τραπέζια και τηλεόραση (εκεί είχαμε δει την παπαρίζου να κερδίζει την eurovision με το Number One ---> είχαμε πάρει όλο το στρατόπεδο άδεια για να το παρακολουθήσουμε και να.... "ξενυχτήσουμε", τρελό γέλιο). Όπως πάς βαθιά μέσα, στο αριστερό σου χέρι είναι οι λόχοι, στο δεξιό σου χέρι το ιατρείο και το.... "αρχηγείο" του δίκα :p. Δεν είναι και τόσο....μεγάλο στρατόπεδο, αλλά ούτε και τόσο πολύ μικρό :)

Καλή θητεία, και καλός πολίτης, και υπομονή :)

----

274 και σήμερααααα ; ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ! :p ---- τυχερούλη. Εγώ στην θέση σου, έλεγα, 365 και σήμερα :p

thama
27-09-11, 09:42
274 και σήμερα

Μέχρι τις 99 θα φύγουν και δεν θα το καταλάβεις.
Μετά,.... άστα να πάνε.... δεν περνούν με τίποτε

frap
27-09-11, 13:51
[...]Όπως πάς βαθιά μέσα, στο αριστερό σου χέρι είναι οι λόχοι, στο δεξιό σου χέρι το ιατρείο και το.... "αρχηγείο" του δίκα :p. Δεν είναι και τόσο....μεγάλο στρατόπεδο, αλλά ούτε και τόσο πολύ μικρό :)
[...]Το ξανάχτισαν το 2/39; Θα έπαιρνα όρκο πως το '98 οι λόχοι ήταν μπαίνοντας δεξιά 4 κτίρια στη σειρά συν 1 για το ΛΔ και αποθήκες/ιατρείο/διοικητήριο συντάγματος/διοικητήριο ΤΕΝ αριστερά (με τη σειρά...).

DaveMurray
27-09-11, 14:11
Έχεις δίκιο , λάθος δικό μου. Μπέρδεψα την φορά :p

jose_ee1985
04-10-11, 19:22
Μου έσκασε σήμερα νέο ειδικό φύλλο πορείας, λευκό, 13-14 μήνες μετά την απόλυση. Το πορηγούμενο ήταν πράσινο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σκαπούλαρα την επανεκπαίδευση;

tsavman
04-10-11, 19:22
Κάπως έτσι. Εμένα μου ήρθε στα 2 χρόνια από την απόλυση, λευκό από πράσινο που είχα.

Seitman
04-10-11, 20:00
Μου έσκασε σήμερα νέο ειδικό φύλλο πορείας, λευκό, 13-14 μήνες μετά την απόλυση. Το πορηγούμενο ήταν πράσινο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σκαπούλαρα την επανεκπαίδευση;

Καμία σχέση. Το λευκό δεν αναφέρει συγκεκριμένη μονάδα για να παρουσιαστείς σε περίπτωση επιστράτευσης. Απλά αναφέρει "όπου και όταν διαταχθείς".
Και εγώ λευκό (και χωρίς πράσινο ενδιάμεσα :oops:) είχα όταν με κάλεσαν ξανά Λουτράκι.

frap
05-10-11, 09:29
Απλά οι πιθανότητες να σε ξανακαλέσουν για εκπαίδευση μειώνονται δραστικά με το λευκό.

voithostyrempora2
05-10-11, 10:10
Oλα καλά εδω στη Θήβα.Μπαίνω από 2G.Εχουμε σαπίσει στην ξαπλα,στον ύπνο και στο φαϊ.Γενικα δεν κανουμε τίποτα κ περιμενουμε να ορκιστούμε στις 14/10.

ΥΓ. 266 και σήμερα ψαρακες.

Seitman
05-10-11, 10:14
Ώπα ο μοντέρνος... Έχει και 2G :p
Κατασκήνωση! :lol:

frap
05-10-11, 10:54
266 και ξάπλες... πάει και το στράτευμα... :)

hemlock
05-10-11, 12:37
Oλα καλά εδω στη Θήβα.Μπαίνω από 2G.Εχουμε σαπίσει στην ξαπλα,στον ύπνο και στο φαϊ.Γενικα δεν κανουμε τίποτα κ περιμενουμε να ορκιστούμε στις 14/10.

ΥΓ. 266 και σήμερα ψαρακες.
Αχχχχα....5Φ απο μενα για την ειρωνια...

........Auto merged post: hemlock πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ώπα ο μοντέρνος... Έχει και 2G :p
Κατασκήνωση! :lol:
Μητσο κανε τα δικα σου και μουτζωσε τον αναλογα με την αυθαδεια που δειχνει ο καινουργιος...

jose_ee1985
05-10-11, 14:04
Καμία σχέση. Το λευκό δεν αναφέρει συγκεκριμένη μονάδα για να παρουσιαστείς σε περίπτωση επιστράτευσης. Απλά αναφέρει "όπου και όταν διαταχθείς".
Και εγώ λευκό (και χωρίς πράσινο ενδιάμεσα :oops:) είχα όταν με κάλεσαν ξανά Λουτράκι.

πφφ, τζάμπα η χαρά :p

Seitman
05-10-11, 15:44
Αχχχχα....5Φ απο μενα για την ειρωνια...

........Auto merged post: hemlock πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μητσο κανε τα δικα σου και μουτζωσε τον αναλογα με την αυθαδεια που δειχνει ο καινουργιος...

Και 4 ΣΕΞ από εμένα. :evil:

button
05-10-11, 16:42
Για να αλλαξει διευθηνση πρεπει να παω στο στρατωλογικο γραφειο η μπωρο απο αστηνομια η κεπ η και επιστολη ?? Γιατι δεν θελο να παω

@ ADSLgr.com All rights reserved.