PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26

Sovjohn
05-10-11, 16:43
Όλες τις λειτουργίες που κάποτε έκανε μόνο η στρατολογία, τις κάνουν πλέον και τα ΚΕΠ.

button
05-10-11, 16:46
αρα παω κεπ με ταυτοτητα και αλλαζω τσακ μπαμ , καλοοο

frap
05-10-11, 22:42
Για να αλλαξει διευθηνση πρεπει να παω στο στρατωλογικο γραφειο η μπωρο απο αστηνομια η κεπ η και επιστολη ?? Γιατι δεν θελο να παω

Μπορείς να απλά να ταχυδρομησεις και το ειδικό απόκομα από το ΕΦΠ που ήδη έχεις.

johnson
06-10-11, 02:21
Oλα καλά εδω στη Θήβα.Μπαίνω από 2G.Εχουμε σαπίσει στην ξαπλα,στον ύπνο και στο φαϊ.Γενικα δεν κανουμε τίποτα κ περιμενουμε να ορκιστούμε στις 14/10.

ΥΓ. 266 και σήμερα ψαρακες.

Έξω σίγουρα υπήρχαν σημεία που έπιανε 3G αν θυμάμαι καλά.
Έπρεπε να έμπαινες πέρσι στο στρατό με τα 1,5GB δωρεάν το μήνα από wind, ζωάρα :p

button
06-10-11, 08:17
1.5gb τι ωραια ηταν αλλα χωρις 3g ηταν πολλα αλλα 1 χρονο τζαμπα .

Εφπ ? Τι ειναι ?

Seitman
06-10-11, 08:20
ΕΦΠ -> Ειδικό Φύλλο Πορείας, το λεγόμενο απολυτήριο.

button
06-10-11, 08:29
παραξενω δεν μου θημιζει κατι 1 χαρτι εχω παρει οταν εκανα αναβολη αλλα θα παω σημερα αυριο να δω στα κεπ


( σειτ κανε κανα ποστ στο γνωστο θεματακι δεν το βρισκο απο mobile ver)

Seitman
06-10-11, 08:33
Λογικό είναι να μην έχεις ΕΦΠ, αφού δεν έχεις καταταγεί. :p

Ποιο θεματάκι εννοείς βρε Γιάννη; :what:

frap
06-10-11, 08:54
παραξενω δεν μου θημιζει κατι 1 χαρτι εχω παρει οταν εκανα αναβολη αλλα θα παω σημερα αυριο να δω στα κεπ

LOL... αϊντεεε.... μιλούσαν οι από πάνω για αλλαγές στα χρώματα των ΕΦΠ και ασκήσεις που καλούν οι μονάδες εφέδρους και σου απάντησα θεωρώντας πως έχεις ήδη κάνει τη θητεία σου :)

button
06-10-11, 11:53
μπα δεν εκανα ακομα σε 2 χρονακια θα παω

odys2008
31-10-11, 01:50
22/11 παρουσιάζομαι ΚΕΜΧ(Ναύπλιο)

έρχεται η ώρα:lol:

Seitman
31-10-11, 08:31
Ωραία είναι στο Ναύπλιο. Και ωραίο όπλο το Μηχανικό.

odys2008
31-10-11, 12:24
Έτσι ακούω και εγώ, ότι είναι καλά στο ναυπλιο και ότι το μηχανικό είναι ωραίο σώμα. Τι να πώ θα δείξει

Απλά λέει ότι επειδή δεν είναι πολλά άτομα συνήθως έχει παραπάνω τρέξιμο

Banditgr
31-10-11, 12:49
Πολλά άτομα δεν έχει πουθενά. Στα κέντρα είναι συνήθως καλά τα πράγματα λόγω κατάταξης. Στις μονάδες εστιάζεται το πρόβλημα.

DaveMurray
31-10-11, 14:08
Αχχχχα....5Φ απο μενα για την ειρωνια...

........Auto merged post: hemlock πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μητσο κανε τα δικα σου και μουτζωσε τον αναλογα με την αυθαδεια που δειχνει ο καινουργιος...

Δεν είναι τπτ αυτό :p Απλά.... γλυκάθηκε. Όταν πάει παραμεθόριο σε καμιά μονάδα, και τον πάνε γερμανικά και υπηρεσίες ελείψη ατόμων, θα δει την γλύκα, θα φάει το σκ@@@το και δεν θα λέει "ψάρακες" μετά :lol:

ntoremi
31-10-11, 23:18
Αληθεια, με τετοια οικονομικη κατασταση, εχετε εσεις ή οι δικοι σας την οικονομικη δυνατοτητα να σας θρεφουν για τους 9-12 μηνες της θητειας που δεν θα δουλευετε;

Techs
01-11-11, 01:15
Αληθεια, με τετοια οικονομικη κατασταση, εχετε εσεις ή οι δικοι σας την οικονομικη δυνατοτητα να σας θρεφουν για τους 9-12 μηνες της θητειας που δεν θα δουλευετε;

Αν δεν καπνιζεις και τρως μεσα μια χαρα την βγαζεις. αν βεβαια εισαι βυσμα και εισαι σε καμια αερητζιδικη μονοδα ολη μερα εξω τοτε θελεις μεγαλο budget

Seitman
01-11-11, 07:38
Αληθεια, με τετοια οικονομικη κατασταση, εχετε εσεις ή οι δικοι σας την οικονομικη δυνατοτητα να σας θρεφουν για τους 9-12 μηνες της θητειας που δεν θα δουλευετε;

Και για πες μου, πόσους νέους τρέφουν οι γονείς ακόμα και όταν δεν υπηρετούν τη θητεία τους; :whistle:

Λόγια του αέρα...

lionKingMan
14-11-11, 10:37
Ξέρει κανείς τι παίζει στην ρεντινα ; Η μετάθεση μου ειναι εκεί στους καταδρομείς....

frap
14-11-11, 14:34
Απ' όσο θυμάμαι, αν είσαι καταδρομέας, δε παίζει τίποτε διαφορετικό από άλλες μονάδες καταδρομέων (άγριο τρέξιμο και ασκήσεις). Αν πας στο λόχο διοίκησης, πάλι είναι το ίδιο με οποιαδήποτε άλλη μονάδα να πήγαινες (χύμα).

NeuroN
17-01-12, 03:47
Παιζει να ειναι απο τα πιο κλασικά θέματα αλλα ας ανοίξω..
Με καλέσανε στο πυροβολικό στη Θήβα και το χαρτί γράφει Ερευνα Πληροφορικής ΥΕΑ.
Αξίζει να δώσω εκει για δόκιμος λέτε? Είναι πιο ζόρικα δοκιμος? Ρωτάω γιατι γύρισα σπιτι μονιμα μετα απο 8 χρόνια :whistle: και δεν ειμαι κ για παραπανίσια ζόρια..

Vasilis32
17-01-12, 04:34
Δοκιμος ζορικα ειναι τον πρωτο καιρο, αλλα οχι τιποτα τρομερο!! Μετα εισαι χαλαρος!!!!! Και πληρωνεσαι!! Κολλητος εμενε στο στρατοπεδο και συνολικα στη θητεια του εβαλε στην ακρη 3500 χιλιαρικα.

Αν δεν πας δοκιμος απεφυγε να πας Κω στο Πυροβολικο, μεχρι και πριν 2 χρονια ηταν πολυ μαυρο!!

Seitman
17-01-12, 11:04
Μια χαρά είσαι Έρευνα Πληροφορικής ΥΕΑ. Μην το πεις ούτε του παπά.

tzelen
17-01-12, 16:55
Το Πυροβολικό είναι το Ναυτικό του Στρατού Ξηράς.

Seitman
17-01-12, 16:57
Μάλλον δεν ξέρεις από Ταχυδρομικό :whistle:

tzelen
17-01-12, 17:02
Από τα μάχιμα εννοώ (πεζικό/μαύροι κτλ).

odys2008
17-01-12, 20:52
Είμαι μεσα τώρα (δ2 εσσο 2011) και μπορώ να σου πω ότι δόκιμος δεν θα πήγαινα σε καμία περίπτωση. Οι 2 δόκιμοι που έχουμε, το έχουν μετανιώσει ειδικά τώρα που ξέρουν ότι αν είχαν κάνει κανονική θητεία θα είχαν τελιώσει.Είμαι μηχανικό btw. Επειδή μένεις έξω, τα χρήματα δεν σου φτάνουν ουτε για ζήτω. Το ποσό που πέρνεις είναι αστείο. Στο λουτράκι οι μηχανικοί δόκιμοι τρώνε καλή π#@#&α τους τρέχουν όλη την μέρα. Τίποτα δεν γίνεται περπατώντας. Κυριολεκτώ όταν το λέω, για όλα που σου λένε πας τροχάδιν, και στους 4 μήνες πήραν 4 εξόδους!! Ναι μόλις 4 εξόδους, όχι άδειες.... Ο ένας δόκιμος έχει τενοντίτιδα από την εκπαίδευση των δόκιμων.

Φϊλος μου που μπηκαμε τώρα μαζί, έρευνα πληροφορική αυτός, μου είπε ότι δύσκολα σε κρατάνε εκτός αν είσαι βύσμα ή εξερετική περίπτωση με πολλά πτυχία. Σε στέλνουν διαβιβάσεις.

Τώρα στο στρατό πολλά είναι θέμα τύχης. Όλα και το εννοώ ΟΛΑ εξαρτώνται από τι διοικητή θα έχεις. Εμάς που είναι υπερ-χαλαρός είναι μια χαρά. Τον φίλο μου που είναι στις διαβιβάσεις επειδή ο διοικητής τους είναι Μ@$@*#Σ τους τρέχουν όλη την μέρα. Τους μετράνε με χάρακες τον φάκελο κτλ..... Και οι διαβιβάσεις θεωρούνται ξύσιμο.

Ουτε μια μέρα στον στρατό παραπάνω! Μην πας ΥΕΑ

ΥΓ. 218 Και σήμερα

odd
17-01-12, 21:11
Το Πυροβολικό είναι το Ναυτικό του Στρατού Ξηράς.

Αυτό δεν ισχύει. Γενικά νησιά πυροβολικό είναι μαυρίλα.

sdikr
17-01-12, 21:24
Είμαι μεσα τώρα (δ2 εσσο 2011) και μπορώ να σου πω ότι δόκιμος δεν θα πήγαινα σε καμία περίπτωση. Οι 2 δόκιμοι που έχουμε, το έχουν μετανιώσει ειδικά τώρα που ξέρουν ότι αν είχαν κάνει κανονική θητεία θα είχαν τελιώσει.Είμαι μηχανικό btw. Επειδή μένεις έξω, τα χρήματα δεν σου φτάνουν ουτε για ζήτω. Το ποσό που πέρνεις είναι αστείο. Στο λουτράκι οι μηχανικοί δόκιμοι τρώνε καλή π#@#&α τους τρέχουν όλη την μέρα. Τίποτα δεν γίνεται περπατώντας. Κυριολεκτώ όταν το λέω, για όλα που σου λένε πας τροχάδιν, και στους 4 μήνες πήραν 4 εξόδους!! Ναι μόλις 4 εξόδους, όχι άδειες.... Ο ένας δόκιμος έχει τενοντίτιδα από την εκπαίδευση των δόκιμων.

Φϊλος μου που μπηκαμε τώρα μαζί, έρευνα πληροφορική αυτός, μου είπε ότι δύσκολα σε κρατάνε εκτός αν είσαι βύσμα ή εξερετική περίπτωση με πολλά πτυχία. Σε στέλνουν διαβιβάσεις.

Τώρα στο στρατό πολλά είναι θέμα τύχης. Όλα και το εννοώ ΟΛΑ εξαρτώνται από τι διοικητή θα έχεις. Εμάς που είναι υπερ-χαλαρός είναι μια χαρά. Τον φίλο μου που είναι στις διαβιβάσεις επειδή ο διοικητής τους είναι Μ@$@*#Σ τους τρέχουν όλη την μέρα. Τους μετράνε με χάρακες τον φάκελο κτλ..... Και οι διαβιβάσεις θεωρούνται ξύσιμο.

Ουτε μια μέρα στον στρατό παραπάνω! Μην πας ΥΕΑ

ΥΓ. 218 Και σήμερα

:worthy:

Μην τις μετράς ρε συ απο τώρα, θα βαρέσεις bsod

tzelen
17-01-12, 22:00
Αυτό δεν ισχύει. Γενικά νησιά πυροβολικό είναι μαυρίλα.

Μπορεί. Εγώ πάντως 16 μήνους στον Έβρο δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα

odd
17-01-12, 22:27
Έβρο είναι γενικά καλά. Φαντάζομαι και εκεί θα παίζουν μαύρες μονάδες αλλά συνολικά έχει περισσότερο κόσμο από νησιά.

xmperop1
17-01-12, 23:59
Έβρο είναι γενικά καλά. Φαντάζομαι και εκεί θα παίζουν μαύρες μονάδες αλλά συνολικά έχει περισσότερο κόσμο από νησιά.

Ο γιος μου είναι στον Πέπλο ( εβρος ) και σήμερα με -πόσους έχουν νυχτερινή πορεία.:angryr:
Δύσκολες βάρδιες κακός υπνος και μαλάρια που λέει ο ποιητής.:p
Αλλά είναι μια χαρά ( βυσματική λένε μονάδα ) όταν υπάρχει προσωπικό τους πάει μια-μια.:cool:
Αν και απότι λέει στη 12ΕΜΑ που έκανε ΣΠΕΝ πέρασε καλύτερα.:what:

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 8 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιζει να ειναι απο τα πιο κλασικά θέματα αλλα ας ανοίξω..
Με καλέσανε στο πυροβολικό στη Θήβα και το χαρτί γράφει Ερευνα Πληροφορικής ΥΕΑ.
Αξίζει να δώσω εκει για δόκιμος λέτε? Είναι πιο ζόρικα δοκιμος? Ρωτάω γιατι γύρισα σπιτι μονιμα μετα απο 8 χρόνια :whistle: και δεν ειμαι κ για παραπανίσια ζόρια..

Κάποτε δόκιμος άξιζε τουλάχιστον λόγω μισθού.
Τώρα με τις περικοπές παίρνουν γύρω στα 500 ευρώ και δεν φτάνουν ούτε για ζήτω.
Τους τρέχουν οι μόνιμοι με βάρδιες αρμοδιότητες και ευθύνες που δεν αξίζει.
Αν δηλώσεις θα πας 2 μήνες στο κέντρο εκπαίδευσης στην Κρήτη και απότι έχει κυκλοφορήσει θα φτύσεις αίμα.
Χρήματα θα δεις 2 μήνες μετά την αποφοίτηση από την σχολή αλλά το καλό είναι ότι θα τα πάρεις μαζεμένα κάπου στα 2 χιλιάρικα αλλά μάλλον θα τα χρωστάς μέχρι τότε.

terry39
18-01-12, 00:08
Στο Ηράκλειο της Κρήτης είναι η ΣΕΑΠ , για τους δόκιμους Πεζικού.

xmperop1
18-01-12, 00:21
Στο Ηράκλειο της Κρήτης είναι η ΣΕΑΠ , για τους δόκιμους Πεζικού.

Δεν αντιλέγω (δεν ασχολούμαι με το θέμα ιδιαίτερα) αλλά και πάλι δεν αξίζει πια λόγω μισθού.
Βέβαια αν δεν συμπληρώσουν τον αριθμό που θέλουν από ενδιαφερόμενους παίρνουν και με το έτσι θέλω,όπως έγινε με την εσσο του γιού μου.

wizi
18-01-12, 00:39
Επίσης ο Διοικητής έχει το δικαίωμα να σε κρατά στο στρατόπεδο και μετά τη λήξει του ωραρίου.

Υπάρχει το site http://www.thiteia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=71 για διάφορα στρατιωτικά θέματα.

terry39
18-01-12, 00:44
Οι δόκιμοι (αξιωματικοί πολυτελείας) πλέον είναι λίγοι ... και δεν ξέρω τον μισθό τους , σε σώματα όπως ΕΠ (έρευνας πληροφορικής) αξίζει να πας ...
Τα πάντα σε μια μονάδα ξεκινάνε/εξαρτώνται από τον διοικητή και φυσικά πλέον τον κόσμο (αριθμό προσωπικού).

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης ο Διοικητής έχει το δικαίωμα να σε κρατά στο στρατόπεδο και μετά τη λήξει του ωραρίου.


΄Για ποιο λόγο ;;

Seitman
18-01-12, 08:47
Την ίδια απορία με τον terry39 έχω και εγώ. :scratch
Τουλάχιστον εμένα ποτέ δε με κράτησαν ούτε λεπτό παραπάνω στους 18 μήνες θητείας ως ΔΕΑ σε 3 διαφορετικές μονάδες που υπηρέτησα.

frap
18-01-12, 10:12
ΔΕΑ άξιζε να φας την ταλαιπωρία και το περίσσιο 5άμνημο όταν η κανονική θητεία ήταν 18 μήνες. Το τροχάδιν δεν ήταν τίποτε, μετά τις 10 μέρες δε σε χάλαγε και καθόλου, πιο πολύ πλάκα κάναμε. Αν και πάλι, άμα επέφτες και σε κανένα μάπα δοιηκητή, βράστα. Εμένα ευτυχώς με πήγε 1-1 με αυτούς :p

Τώρα όπως έχει μειωθεί η θητεία... απλά πρέπει να τη βρίσκεις πολύ για να πας δόκιμος :)

ΥΓ. Ο διοικητής έχει δικαίωμα να σε κρατήσει μέσα για οποιοδήποτε λόγο. Το "φεύγουμε με τη λήξη του προγράμματος" ισχύει εφόσον δεν συντρέχει άλλος λόγος. Ο πιο απλός τρόπος να σε "κρατήσει" είναι αναθέτωντάς σου μια υποχρέωση και δίνοντάς σου διορία μέχρι την επομένη να του αναφέρεις. Οπότε... κάθεσαι. Βέβαια μιλάμε για περιπτωσάκλες ανθρώπων (είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά...) έτσι;

akis1009
18-01-12, 22:08
Αν δεν έχεις διδακτορικό για ΕΠ το ξεχνάς. Ακόμα και πολύ γερά βύσματα δεν μπαίνουν ΕΠ.

wizi
18-01-12, 22:31
Αυτές είναι οι αρμοδιότητες σου όποτε σε θέλει ο διοικητής να μένεις και το πασχα και χριστούγεννα τα μόνιμα στελέχοι πέρναν τις υπηρεσίες στους Δόκιμους

kalicatzaros
18-01-12, 22:58
Αν δεν έχεις διδακτορικό για ΕΠ το ξεχνάς. Ακόμα και πολύ γερά βύσματα δεν μπαίνουν ΕΠ.

Δεν θα το έλεγα.. με μεταπτυχιακό σε παίρνουν με πολλές πιθανότητες. Από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται από την μονάδα. Το ότι είσαι ΕΠ δεν σημαίνει ότι θα περάσεις απαραίτητα ζωή και κότα.

ntoremi
19-01-12, 04:00
Σε οποιο ΕΠ κι αν σε παρουν, τι ζωη και κοτα να περασεις οταν εισαι αμισθος δουλος;
:down::down::down::down::down::down::down::down::down:

Seitman
19-01-12, 08:39
ΥΓ. Ο διοικητής έχει δικαίωμα να σε κρατήσει μέσα για οποιοδήποτε λόγο. Το "φεύγουμε με τη λήξη του προγράμματος" ισχύει εφόσον δεν συντρέχει άλλος λόγος. Ο πιο απλός τρόπος να σε "κρατήσει" είναι αναθέτωντάς σου μια υποχρέωση και δίνοντάς σου διορία μέχρι την επομένη να του αναφέρεις. Οπότε... κάθεσαι. Βέβαια μιλάμε για περιπτωσάκλες ανθρώπων (είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά...) έτσι;


Αυτές είναι οι αρμοδιότητες σου όποτε σε θέλει ο διοικητής να μένεις και το πασχα και χριστούγεννα τα μόνιμα στελέχοι πέρναν τις υπηρεσίες στους Δόκιμους

Δεν μπορεί και ούτε μπορεί να σε υποχρεώσει να μείνεις πλέον του προγράμματος. Τουλάχιστον αυτό αναφέρουν ρητά οι ΣΚ20-1 & ΣΚ20-2. ;)


Σε οποιο ΕΠ κι αν σε παρουν, τι ζωη και κοτα να περασεις οταν εισαι αμισθος δουλος;
:down::down::down::down::down::down::down::down::down:

Ότι να 'ναι :bless:

frap
19-01-12, 10:06
Δεν μπορεί και ούτε μπορεί να σε υποχρεώσει να μείνεις πλέον του προγράμματος. Τουλάχιστον αυτό αναφέρουν ρητά οι ΣΚ20-1 & ΣΚ20-2. ;)


Έχουν περάσει κοντά 15 χρόνια από τότε που τους διάβασα τελευταία και δε θα σε αμφισβητήσω ότι έτσι ορίζουν.

Αλλά φαντάζομαι γνωρίζεις τη διαφορά της θεωρίας από την πράξη έτσι; Αν πας να κολλήσεις τον διοικητή σου στον τοίχο με τον ΣΚ20 στο χέρι, σύντομα θα βρεθείς και εσύ κολλήμενος όχι μόνο από τον ΣΚ20 αλλά και από τον 111 117 και δε θυμάμαι ποιους άλλους.

Άλλωστε το παράδειγμα που έδωσα πρέπει να το έχουν ζήσει όλοι λίγο-πολύ που έπεσαν σε άσχημη περίπτωση ανθρώπου (ή τα ήθελαν οι ίδιοι για να στρώσουν... :whistle:). Στις 13:30 σε καλεί στο γραφείο και σου λέει μέχρι αύριο να έχεις έτοιμο το τάδε με τους τάδε και να του το παρουσιάσεις το πρωί.

Seitman
19-01-12, 10:31
Μάλλον εγώ ήμουν από τους τυχερούς που είχα "σωστούς" διοικητές και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα. Μια φορά που ήθελα να μείνω μία ώρα παραπάνω στο στρατόπεδο για να τελειώνει μια δουλειά και να μην την έχω για την επόμενη, μου είπε να φορέσω χιτώνιο χωρίς διακριτικά έτσι ώστε αν "σκάσει" κανένας να μη φαίνομαι ως δόκιμος :lol:

Νikosanagn
19-01-12, 11:36
Παρουσιάζομαι ψαρούκλες, τα μαλλιά μου κάνω μπούκλες :p

FEFOS93
19-01-12, 12:08
Προχθες ηρθε και σε εμενα το χαρτι, με καλεσαν στην Τριπολη 124ΠΒΕ.
Αλλα πηρα αναβολη.

Νikosanagn
19-01-12, 12:09
Προχθες ηρθε και σε εμενα το χαρτι, με καλεσαν στην Τριπολη 124ΠΒΕ.
Αλλα πηρα αναβολη.

Πως την πήρες; Εγώ είμαι Κέρκυρα θα μπορέσω να πάρω την πάρω από άραγε μέσω του ΚΕΠ ή της σχολής;

Seitman
19-01-12, 12:13
Θα πρέπει να πας σε κάποιο στρατολογικό γραφείο (δεν έχει σημασία σε ποιο) και να καταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Νikosanagn
19-01-12, 12:20
Υπάρχει περίπτωση να μην έχει τέτοιο στην Κέρκυρα; :shock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.