PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26]

Asmodeus
13-06-13, 18:46
Και θυμήθηκα και το χειρότερο να είσαι "νούμερο" 4-6 και να πρέπει να είσαι στην πρωινή αναφορά μεσα στο απόλυτο κρύο, πίκρα λέμε!

Χωρις jacket γιατι εχεις επιθεωριση απο Στρατηγο :twisted:

value_
13-06-13, 18:51
Χωρις jacket γιατι εχεις επιθεωριση απο Στρατηγο :twisted:

jesus :scared:

HELL_pegaSOS
13-06-13, 19:37
Χωρις jacket γιατι εχεις επιθεωριση απο Στρατηγο :twisted:

:rofl:

Υπάρχουν και χειρότερα...
Εγώ ήμουν στο στρατόπεδο με παγωμένα χιόνια και τα χέρια- πόδια-αυτιά-μύτη παγωμένα επίσης, στημένος να τρώω μπιφτέκι από έναν *#$%#** ο ΕΠΟΠ που λούφαξε από την υπηρεσία του άλλη μία φορα γιατί είχε πάλι "κίνηση" (δηλαδή υπηρεσία συνοδηγού).
Λόγω του κρύου μας δίναν τσάι στο παγούρι και σταφίδες τα οποία είχα τσακίσει.
Φορούσα τζάκετ και μπέρτα όλα μαζί και με την ξιφολόγχη και τον γεμιστήρα καρφωμένα στο όπλο.

Ήρθε επίσκεψη ο ταξίαρχος και του κανα ένα "παρουσιάστε" τόσο τραγικό που θα ξεπερνούσε σε δημοτικότητα τα βιντεάκια του Mikeius μην πω του Remi.
Φυσικά ο ταξίαρχος δεν είπε τίποτα μιας και το χιονάκι και το ψοφόκρυο ήταν τραγικό και εγώ δεν μπορούσα να κουνηθώ από τα πολλά ρούχα, την εξάρτηση και το κρύο και κινούμουν σαν σούμο.

ΥΓ.
Ηταν διαταγή να φοράμε την μπέρτα κάποιες ζόρικες από το κρύο μέρες.
ΥΓ.2
Απαγορευόταν ο σκούφος που κάλυπτε το πρόσωπο.
ΥΓ.
Υπήρξαν και μέρες που πάνω από την μπέρτα έπρεπ υποχρεωτικά (διαταγή) να βάλεις το αδιάβροχο.
Οι δυνατότητες κίνησης ήταν λίγο μεγαλύτερες από τις ανθρώπινες κορίνες στο κάστρο του Τακέσι. :p

http://www.youtube.com/watch?v=DuG5Az8ou6g

FuS
13-06-13, 22:11
Eμείς τη μπέρτα (ή όπως λέγεται) τη λέγαμε αρκούδα :lol:

Aυτό το αδιάβροχο πάντως, έτσι όπως ήταν, μου θύμιζε αυτό που σου βάζανε και σε τυλίγανε γύρω γύρω, στο κουρείο:rofl:
Xώρια ότι ήταν σουρωτήρι και το νερό περνούσε -έτσι κι αλλιώς- από μέσα :p

tsavman
13-06-13, 22:14
Εμείς την μπέρτα την λέγαμε προβατίνα..γιατί έτσι μύριζε :p

FuS
13-06-13, 22:19
χαχα :lol:
Και εμείς αρκούδα τη λέγαμε γιατί έμοιαζε (και μύριζε - πολύ μπόχα λέμε) σα ψόφιο ζώο :p

nikos salonika
13-06-13, 22:55
το ονομα μπερτα παντως εγω δεν το ειχα ακουσει , επιβεβαιωνω την υπεροχη αυτη μυρουδια χαχα αααχ ωραια χρονια

FuS
13-06-13, 23:09
Η μυρωδιά που θα μου μείνει αξέχαστη είναι η μυρωδιά του godzilla κάθε δεύτερη Κυριακή.
Σκότωνε "εχθρό" από χιλιόμετρο :lol:

nikos salonika
13-06-13, 23:39
Η μυρωδιά που θα μου μείνει αξέχαστη είναι η μυρωδιά του godzilla κάθε δεύτερη Κυριακή.
Σκότωνε "εχθρό" από χιλιόμετρο :lol:

ολως περιεργως στη μμοναδα (535μ/κ φερες) δεν εκαναν ποτε γκοτζιλα αντιθετα στο φυλακιο εκανε ο μαγειρας 2 μεριδες για τα ματια του κοσμου και ολοι παραγγελναμε (ευτυχωωωωωωωωως)

MaFiOzOs_GR
14-06-13, 00:21
Δεν ξέρω τι λέτε για Γκοτζίλες και φουκοσίμες, πάντως εμένα τα κρέατα και οι κιμάδες που μου δίναν να μαγειρέψω (μάγειρας here :p) ήταν μια χαρά φρέσκα! Ντάξει μπορεί να μην μου φέρναν και το καλύτερο και πιο μαλακό κομάτι από το μοσχάρι, πάντως ούτε μέσα στο λίπος ήταν, ούτε από τον Β παγκόσμιο!

Μας τα φέρναν αεροστεγός κλεισμένα σε σακούλες των 5kg και είχαν πάνω ημερομηνίες σφαγής και τα πάντα όλα!

Το αστείο ήταν μια Κυριακή που είχαμε μοσχάρι και είχαμε να καθαρίσουμε και να κόψουμε 30 κιλά κρέας για το μεσημεριανό, ήταν παιδιά που είχαν αγγαρεία μαγειρία και ερχόταν πίσω στους πάγκους για να δούνε αυτό τον περιβόητο γκοτζίλα. Το περίεργο είναι ότι είχαν μια έκφραση απογοήτευσης όταν βλέπαν ότι το κρέας ήταν μια χαρά! :lol:

HELL_pegaSOS
14-06-13, 03:20
Eμείς τη μπέρτα (ή όπως λέγεται) τη λέγαμε αρκούδα :lol:

Aυτό το αδιάβροχο πάντως, έτσι όπως ήταν, μου θύμιζε αυτό που σου βάζανε και σε τυλίγανε γύρω γύρω, στο κουρείο:rofl:
Xώρια ότι ήταν σουρωτήρι και το νερό περνούσε -έτσι κι αλλιώς- από μέσα :p

Μένω έκπληκτος που όλοι λέτε ότι βρωμούσε η μπέρτα και δεν λέτε ότι ΣΚΥΛΟΒΡΟΜΟΥΣΕ αυτός ο μουσαμάς που μας δίναν για αδιάβροχο...
Μία μίξη σαπίλας-ποδαρίλας και μουχλίλας... ΜΠΟΥΑΧ!!!

Οπως είπε και κάποιος πιο πάνω, το σχημα του θυμίζει το ύφασμα που μας βάζουν στο κουρείο.

frap
14-06-13, 09:35
Οπως είπε και κάποιος πιο πάνω, το σχημα του θυμίζει το ύφασμα που μας βάζουν στο κουρείο.
Ναι βρε, για να μπορείς να βάζεις το σακίδιο και το όπλο από κάτω και συνάμα να το έχεις πρόχειρο όταν χρειαστεί!
Άμα ήτανε σαν αυτά που έχουμε συνηθίσει, δεν είχες τρόπο να τα προφυλάξεις.

RyDeR
29-08-13, 22:57
Τρίπολη (Πεζικό) @ 11/9 εγώ λοιπόν... :)

Ακούω διάφορα... :p

MaFiOzOs_GR
29-08-13, 23:26
Τρίπολη (Πεζικό) @ 11/9 εγώ λοιπόν... :)

Ακούω διάφορα... :p

Στο κέντρο καλά είναι συνήθως... η μετάθεση μετά είναι το θέμα! :p

redfever7
31-08-13, 19:50
Ναι βρε, για να μπορείς να βάζεις το σακίδιο και το όπλο από κάτω και συνάμα να το έχεις πρόχειρο όταν χρειαστεί!
Άμα ήτανε σαν αυτά που έχουμε συνηθίσει, δεν είχες τρόπο να τα προφυλάξεις.

ποντσο αν θυμάμαι καλά ήταν η ονομασία !

stefan_city
17-10-13, 00:39
Στρατός ξηράς, ΚΕΕΜ Σπάρτη 11/11.

Κανείς άλλος;

Sent from Sii using Forum Runner

Asmodeus
17-10-13, 01:05
Στρατός ξηράς, ΚΕΕΜ Σπάρτη 11/11.

Κανείς άλλος;

Sent from Sii using Forum Runner

Καλη θητεια φιλε! και υπομονη θα περασει χωρις να το καταλαβεις.

MaFiOzOs_GR
17-10-13, 01:25
Στρατός ξηράς, ΚΕΕΜ Σπάρτη 11/11.

Κανείς άλλος;

Sent from Sii using Forum Runner

Ζωάρα το ΚΕΕΜ! Αν πάρεις και ειδικότητα οδηγού/μάγειρα/αρτοποιού, θα κάτσεις και άλλο 1-1.5 μήνα εκεί πέρα οπότε κυριλέ! Λογικά θα έχετε και έξοδο στη γιορτή των ενόπλων δυνάμεων (κάπου μέσα Νοέμβρη είναι αυτό), και θα βγείτε και με την κανονική έξοδο το δεύτερο Σαββατοκύριακο!

Προσωπικά στο ΚΕΕΜ παρότι "έπηξα", πέρασα μερικές από τις καλύτερες μέρες μου στον Ε.Σ.!
Ζωάρα το ΚΕΕΜ λέμε!! :p :cool:


Ρε λες να άρχισα από τώρα να αναπολώ τα χακί;;; Φτου, φτου, φτου... :whip: :vava:

stefan_city
17-10-13, 11:37
Καλη θητεια φιλε! και υπομονη θα περασει χωρις να το καταλαβεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ, προς το παρόν δεν αγχώνομαι.


Ζωάρα το ΚΕΕΜ! Αν πάρεις και ειδικότητα οδηγού/μάγειρα/αρτοποιού, θα κάτσεις και άλλο 1-1.5 μήνα εκεί πέρα οπότε κυριλέ! Λογικά θα έχετε και έξοδο στη γιορτή των ενόπλων δυνάμεων (κάπου μέσα Νοέμβρη είναι αυτό), και θα βγείτε και με την κανονική έξοδο το δεύτερο Σαββατοκύριακο!

Προσωπικά στο ΚΕΕΜ παρότι "έπηξα", πέρασα μερικές από τις καλύτερες μέρες μου στον Ε.Σ.!
Ζωάρα το ΚΕΕΜ λέμε!! :p :cool:


Ρε λες να άρχισα από τώρα να αναπολώ τα χακί;;; Φτου, φτου, φτου... :whip: :vava:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, και κυρίως μιλάνε με καλά λόγια για το ΚΕΕΜ. Από την άλλη, στη Σπάρτη ήμουν μέχρι πριν ένα μήνα, για τα τελευταία 5 χρόνια ως φοιτητής, οπότε ξέρω τα κατατόπια εκτός στρατοπέδου.

button
18-10-13, 02:56
ποια ειναι η λιστα με τα πραγματα που χρειαζεσαι ?

Collective_Soul
18-10-13, 03:23
Εγω πανω κατω αυτη τη λιστα ακολουθησα http://www.netmode.ntua.gr/~gkoutep/myarmy/

Το πιο σημαντικο πραγμα ομως ειναι καλο sleeping bag,ωτοασπιδες σε περιπτωση που δεν σας δωσουν στις βολες (ειχα φιλο με απωλεια ακοης λογω βολης) και smartphone με πολλα GB φορτωμενο και σειρες ταινιες αν και στο κεντρο δεν θα εχεις χρονο ουτε να αεριστεις :rofl:ειδικα εγω που ημουν Μεσσολογγι :cool::cool::cool:

Asmodeus
18-10-13, 03:30
Συμβουλη. Να κοιμασαι οσες περισσοτερες ωρες μπορεις!

Collective_Soul
18-10-13, 03:35
Συμβουλη. Να κοιμασαι οσες περισσοτερες ωρες μπορεις!

Φιλε και εσυ 323 ησουνα ??

stefan_city
18-10-13, 11:50
smartphone με πολλα GB φορτωμενο και σειρες ταινιες αν και στο κεντρο δεν θα εχεις χρονο ουτε να αεριστεις :rofl:ειδικα εγω που ημουν Μεσσολογγι :cool::cool::cool:

το κινητο με καμερα δεν απαγορευεται, ειδικα στην αρχη; στο φερνουν στο πρωτο επισκεπτηριο, αλλα δεν ειναι λιγο επιφοβο να στο κλεψουν;

MaFiOzOs_GR
18-10-13, 12:08
Άμα στον πρώτο έλεγχο δείξεις ένα κινητό χωρίς κάμερα, ή πεις οτι δεν έχεις κινητό ώστε να κρύψεις το smartphone, θα το περάσεις εύκολα αλλά δεν στο συνιστώ. Πέραν το φόβου ότι θα στο κλέψουν, υπάρχει και το θέμα τις φόρτισης! Στη σπάρτη όπως και σε πολλά άλλα κέντρα, υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε διαθέσιμες πρίζες και μαζί με την μεγάλη ζήτηση τους, καταλαβαίνεις τι γίνεται! Και να περιμένεις από πάνω σαν τον Χάρο μέχρι να φορτίσει το σμαρτφον δεν λέει! :p

Φυσικά μπορούν να στο φέρουν και στο πρώτο επισκεπτήριο, αλλά προσωπικά δεν μου έλειψε σχεδόν καθόλου το smartphone στο κέντρο. Είναι τόσο πήχτρα το πρόγραμμα που περνάει η μέρα σαν νερό. Δες το και σαν μια μίνι αποτοξίνωση! ;)

stefan_city
18-10-13, 12:20
δεν εχω σκοπο να παρω το καλο μου κινητο, απλα να ξερω τι γινεται. οι λογοι ειναι αυτοι που ανεφερες κι εσυ, δυσκολια φορτισης, και πιθανοτητα κλοπης. κι εμενα δε νομιζω να μου λειψει τοσο, σιγουρα θα εχω αλλα πραγματα να κανω. κατα τ' αλλα, να ναι καλα ενα Samsung του 20ευρου που εχω.:biggrin:

Collective_Soul
18-10-13, 13:35
το κινητο με καμερα δεν απαγορευεται, ειδικα στην αρχη; στο φερνουν στο πρωτο επισκεπτηριο, αλλα δεν ειναι λιγο επιφοβο να στο κλεψουν;

Κανονικα το πρωτο μηνα απαγορευεται αλλα ολοι ειχαν μαζι android smartphones, iphones :down:, κινεζικα τα παντα ολα..το να στο κλεψουν εξαρταται απο την ποιοτητα του θαλαμου σου...η δικια μου διμοιρια ειμασταν ολοι πολυ δεμενοι.

stefan_city
18-10-13, 15:45
Κανονικα το πρωτο μηνα απαγορευεται αλλα ολοι ειχαν μαζι android smartphones, iphones :down:, κινεζικα τα παντα ολα..το να στο κλεψουν εξαρταται απο την ποιοτητα του θαλαμου σου...η δικια μου διμοιρια ειμασταν ολοι πολυ δεμενοι.

Μέχρι να ορκιστώ σίγουρα δεν θα το έχω μαζί μου, δε νομίζω να μου χρειαστεί και ιδιαίτερα. Από εκεί και μετά θα δω πώς θα είναι το όλο σκηνικό, κι αν είναι θα μου το φέρουν.

Sent from Sii using Forum Runner

button
20-10-13, 02:44
Εγω πανω κατω αυτη τη λιστα ακολουθησα http://www.netmode.ntua.gr/~gkoutep/myarmy/

Το πιο σημαντικο πραγμα ομως ειναι καλο sleeping bag,ωτοασπιδες σε περιπτωση που δεν σας δωσουν στις βολες (ειχα φιλο με απωλεια ακοης λογω βολης) και smartphone με πολλα GB φορτωμενο και σειρες ταινιες αν και στο κεντρο δεν θα εχεις χρονο ουτε να αεριστεις :rofl:ειδικα εγω που ημουν Μεσσολογγι :cool::cool::cool:

ωραία απο smarthone έχουμε και πρόβλημα με φορτίσεις λύνεται με φορητή εξ.μπαταριά η ηλιακό φορτιστή.

Collective_Soul
20-10-13, 03:31
Εγω το φορτιζα στα ιατρεια που ειχα γνωστο το γιατρο :oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.