PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

kubiak
19-01-05, 18:32
Πλέον χρήσιμα είχα βρει τα εξής:
Αλυσίδα για μπρελόκ κλειδιών (δε θα σου πέφτουν τα κλειδιά). Θα τη βρεις ακόμα και σε περίπτερα. Καλό είναι να πάρεις και ένα μικρό clip (στυλ ορειβατικών) για να το "πιάνεις" στο παντελόνι καθώς αυτά που συνήθως έχουν οι αλυσίδες αυτές δεν κρατάνε. Το clip θα το βρεις και σε καταστήματα με είδη κυνηγιού/ψαρέματος.
Αρίθμησε τα λουκέτα που θα πάρεις σύμφωνα με τη σειρά που έχεις τα κλειδάκια στο μπρελόκ. Όταν οι άλλοι θα ψάχνουν να βρουν τι ανοίγει τι, εσύ θα έχεις ξανακλειδώσει.
Ανεξίτηλο Μαρκαδόρο για ρούχα.
Μικρό πολύμπριζο (μπορεί να μην το επιτρέψουν).
Στιλό / μολύβι / σημειωματάριο μικρό.
Χαρτομάντηλα.

Μερικά χρήσιμα ακόμα:
Κανα δυό χαρτιά υγείας από τα οποία θα αφαιρέσεις το σκληρό κυλινδρικό χάρτινο κομμάτι που βρίσκεται στη μέση.
ΒΕΛΟΝΕΣ & ΚΛΩΣΤΕΣ
Καμιά δεκαριά πλαστικές τσάντες super market. Χρήσιμες για να βάζεις τα άπλυτα και ειδικά αν χρειαστεί να καθαρίσεις καλιόπες χωρίς να σε προμηθεύσουν πλαστικά γάντια (θα τις χρησιμοποιήσεις αντί αυτών).
Πορτοφολάκι για να βάζεις τα κέρματα.
Κέρματα και ΜΟΝΟ μικρά χαρτονομίσματα. Προσωπικά τα χαρτονομίσματα (των 5) τα είχα διπλώσει ένα ένα και ποτέ δεν έδειχνα ότι είχα πολλά χρήματα (ή πόσα χρήματα είχα) επάνω μου.
Κάποιο υγρό stick για τσιμπήματα από κουνούπια όπως είπε και ο pelasgian (π.χ. Fenistil).
Χρήσιμο θα ήταν και κανένα lip stick για να μη σου σκάσουν τα χέιλια.

Υπάρχουν και κάποια άλλα όπως μάλλινες κάλτσες και εσώρουχα αλλά ίσως να μη χρειαστείς τέτοια.

Επίσης, θα βρεις χρήσιμο όταν δένεις το άρβυλο (ειδικά αν είναι του κλασσικού τύπου) να "πηδήξεις" την τρύπα που βρίσκεται ακριβώς απάνω στο "κουτουπιέ". Αν το δουν ίσως να "στην πουν" για αυτό. Στο "λουκάνικο" βάλε πρώτα τα πιο άχρηστα πράγματα.

Πολύ χρήσιμα και αυτά που πρότεινε ο pelagian. Αν και δε χρειάστηκα, ίσως οι ωτασπίδες του WAntilles να φανούν σωτήριες.

Σε κάθε περίπτωση καλή θητεία...


Παιδια οπως ειχαμε πει και παλιοτερα MHN αναφερετε αριθμους και διακριτικα μοναδων στα post σας...

Αν θελετε πειτε το μερος και το σωμα που υπηρετησατε...

Σε λιγο θα γραφετε και το Α.Σ.Μ. σας στο forum... :evil: :evil: :evil:

σωστό.

NLS
19-01-05, 19:40
γιατί αν πω το ΑΣΜ μου, ο κακός Τούρκος θα με μαρκάρει;

ή δεν ξέρουν τις μονάδες; :) (κάτσε γελάω από μέσα μου)

αααα και (απαραίτητο συμπλήρωμα στα παραπάνω) ...περιμένουν να τις μάθουν μπαίνοντας στο ADSLGR.com;

:roll: :roll: :roll: :roll:

NLS
19-01-05, 19:46
η πολλή "Στρατηγική" βλάπτει
όποιος θέλει να το παίξει ψαγμένος στα (α) εσωτερικά του στρατού και στα (β) κατασκοπικά (kubiak δεν πάει σε σένα αυτό, γενικά μιλάω), ας είναι τουλάχιστον έφεδρος κάποιας ΣΟΒΑΡΗΣ μονάδας (για το πρώτο) ή υπάλληλος της ΕΥΠ ή κάποιων γραφείων του πενταγώνου (για το δεύτερο)

σόρρυ απλά μου φάνηκε πολύ αστείο αυτό
σαν τα τετραγωνάκια στις φάτσες σε εκείνα τα περιοδικά για να μη φακελώσουν τους αξιωματικούς μας (πολλά έργα έχουν δει) - αλλά τέσπα ακόμα και αν αυτό έχει ΜΙΑ λογική, το παραπάνω (περί ονομάτατων μονάδων) δεν έχει καμία

σόρρυ και πάλι (πάω να γελάω και απ'έξω μου)

JediMasterMANIAC
19-01-05, 22:19
αληθεια με τον ανεξιτιλο θα γραψω τα ρουχα μου 0_ο ?

lefterism
19-01-05, 22:33
271 01B Ροδος, καμενη θυτεια

Wolverine
20-01-05, 00:05
271 01B Ροδος, καμενη θυτεια

Σε ποια μονάδα στην Ρόδο ήσουν;

kornilios
20-01-05, 00:28
ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗ ΣΕΜ ΗΜΟΥΝ 249 ΣΕΙΡΑ 97 Δ ΕΣΟ
ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΠΑΡΤΗ ΛΟΧΟ ΔΙΑΛΥΣΕΟΣ ΡΕΚΛΑ ΒΙΣΜΑ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΒΑΛΑ 548 ΤΡΕΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΗΤΕΙΑΣ

kubiak
20-01-05, 01:36
NLS, (γνωρίζοντας ότι μιλάς γενικά)

Η άποψή μου είναι ότι μπορεί να μην έχει σημασία, μπορεί και να έχει.
Σε κάθε περίπτωση όμως, η κάθε πληροφορία για τη στρατιωτική θητεία του καθενός μας καλύτερα να παραμένει στα πλαίσια της ανάμνησης (με άλλα λόγια να πάνε στο ^&$%%^&%#$%# τα παλιοπιλάφια - ummm, καλά όχι όλα)...

amitsos
20-01-05, 02:45
Οποιος εχει παει στρατο και διαβασε τις αριθμημενες συμβουλες που εδωσαν καποιοι φιλοι παραπανω,σιγουρα θα θυμηθει πολλααααα πραγματα και σιγουρα θα χαμογελασει εστω μια φορα! :wink:
Απολυθηκα πριν 1.5 χρονο (278 , 02β ΣτρΠΖ οδηγος ερπυστριοφορου στην ΕΛΔΥΚ)
και διαβαζοντας για πρωτη φορα σημερα το thread ολο,θυμηθηκα πραγματα που δεν ειχα σκεφτει απο τοτε που απολυθηκα.Οταν μερικες φορες ΤΟΝ σκεφτομαι,αναρωτιεμαι αν πηγα ή αν ηταν ονειρο!Οταν βεβαια κοιτω τις φωτογραφιες,ολα επανερχονται.Κατα την γνωμη μου,ο στρατος ειναι μια διαδικασια κατα την οποια αναγκαζεσαι να κανεις πραγματα τα οποια ενδεχομενως να μην εκανες ποτε στην πολιτικη σου ζωη.Εαν αυτο ειναι καλο ή κακο,ας κρινει ο καθεις μονος του.(ειναι παντως χαμενος χρονος)

alpha
20-01-05, 04:04
γιατί αν πω το ΑΣΜ μου, ο κακός Τούρκος θα με μαρκάρει;

ή δεν ξέρουν τις μονάδες; :) (κάτσε γελάω από μέσα μου)

αααα και (απαραίτητο συμπλήρωμα στα παραπάνω) ...περιμένουν να τις μάθουν μπαίνοντας στο ADSLGR.com;

:roll: :roll: :roll: :roll:

Φίλε NLS,

Πάντα ο οποιοσδήποτε "απέναντι" έχει αμφιβολίες για μερικά κομμάτια από το "πάζλ".

Ίσως να μην είναι φρόνιμο να του τα προσφέρουμε οικειοθελώς... :)

Γιάννης

NLS
20-01-05, 11:12
ρε παιδιά αν μπει στο ADSLgr να τα βρει χαλάλι του :lol:

kubiak
20-01-05, 11:56
ρε παιδιά αν μπει στο ADSLgr να τα βρει χαλάλι του :lol:

: ))

Νικαετός
20-01-05, 22:52
Προσωπικά πιστεύω πως ο "απέναντι" άν ήθελε , θα είχε φωτογραφία ακόμα και από το απολυτήριό μας (με τους δορυφόρους που διαθέτει) ,απλά (πάντα προσωπική μου άποψη ) δεν θέλει. Από την άλλη βέβαια καλό είναι να μην δίνονται τέτοιου είδους πληροφορίες (ειδικά για τα νησιά :wink: :wink: ).

kubiak
21-01-05, 00:15
Δεν είναι μόνο οι απέναντι και οι κάθε λογής μυστικές υπηρεσίες.
Στα στρατόπεδα αποθηκεύονται και "χρήσιμα" πράγματα όπως όπλα...
Ένα "τοπογραφικό" μετά από κατάλληλο "ψήσιμο", μπορεί να είναι καλοδεχούμενο από "αγιόπαιδα"...

(νομίζω ότι άρχισα τη σεναριολογία).

JediMasterMANIAC
01-02-05, 16:02
αντε χιχιχιχι
λιγος καιρος μου εμεινε για να σερφαρω :'(

The_StarGazer
02-02-05, 10:54
Που παρουσιαζεσαι ???

WAntilles
02-02-05, 12:06
Θυμάμαι το παρακάτω φοβερό περιστατικό την ημέρα που "έμπαινα" Στρατό.

Ήμουν στην 4η και τελευταία ημέρα κατάταξης της σειράς μου.

Ήταν λοιπόν κάποιοι "νέοι" σαν κι εμάς στην είσοδο - που είχαν καταταγεί 1-3 ημέρες πριν - και μας "καλοσώριζαν".

Και τί έλεγε ένας από αυτούς ο αθεόφοβος:

We are the Permanents. :mrgreen:
You life as it has been is now over.
Your biological distinctiveness will be added to our own.
You will begin to service us.
Resistance is futile.

Πέρα για πέρα αληθινό, για το πώς καταντά το άτομο στο Στρατό, αλλά και για το τί πραγματικά κάνει και γιατί πραγματικά υπάρχει η δήθεν "θητεία".

Οπότε τον βλέπει ένας βλαχο-μονιμάς παραπέρα, ότι συνέχεια μουρμούραγε και του κάνει παρατήρηση.

Οπότε συνεχίζει εκείνος σ' εμένα:

I must comply. :mrgreen:

The_StarGazer
02-02-05, 12:22
You life as it has been is now over.

Καλα μην τρελαινεσαι κιολας. :)

JediMasterMANIAC
02-02-05, 18:14
ROFLMAO!!!
παντως δινω διορια στον νεκταριο μεχρι την κυριακη να μου ευχηθει ! :ρ
τοσα χρονια γνωριζωμαστε , αμα δεν ερθει ευχομαι να μην εχει dsl για 1 ωρα! (αιχμης :ρ)

JediMasterMANIAC
06-02-05, 22:12
την κανω αποψε τερμα τα dsl :(
τωρα χρειαζομαστε ταχυτητα στα ποδια!

JohnGR
06-02-05, 22:16
:missing

WAntilles
06-02-05, 23:07
Jedi Master Maniac,

You must feel the Force flowing through you.

Και κανά mind trick που και που για καμμιά καλύτερη υπηρεσία ή έξοδο κακό δεν κάνει.

JediMasterMANIAC
28-02-05, 21:03
hihihi
ορκιστηκα περασε η αδεια μου ξαναμπαινω!!! \

ΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ :ρ

JediMasterMANIAC
28-02-05, 21:04
οχ ο μαστερ εγινε μοντερατορας!

WAntilles
28-02-05, 21:16
Don't trust your eyes.
They could deceive you.

Trust your feelings.

theos_larissa
04-04-05, 20:17
hihihi
ορκιστηκα περασε η αδεια μου ξαναμπαινω!!! \

ΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ :ρ

καλή συνέχεια:)) 282 ρε ψαραδες!!!!

George978
04-04-05, 20:26
282 μερες στραβογιαννα εκανα μονο στη μια μοναδα :lol: :whip:

XPHSTOS29
08-04-05, 17:08
Ειν καλαν στην κυπρον ρε κουμπαρε.

12 μηνακια κατσαμε εκει.

HaRRy
09-04-05, 02:24
είπα να γράψω κι εγώ την παλιοσειρά μου σε αυτο το thread...
226 - 93 Ε' (ΤΘ)
19 ΜΗΝΕΣ ΑΥΛΩΝΑ M-O-N-O!!
ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ??
:p :D

JediCosman
10-04-05, 12:53
hihihih ^_^
ξερετε ποιος ειμαι? ^_^
ο ΣΤΡ(ΤΘ) JediMasterM@ni@C 2005Α ΕΣΣΟ
βαριουμουν να κανω λογκ ιν με το ακαουντ μου οποτε ... ΓΕΙΑ!!! 10 μηνακια μου εμειναν παω αλεξανδρουπολη μεταθεση! :)

charly13
10-04-05, 13:07
Το φ ειναι τα φιλάκια απο τον διοικητή σου ή από κάποιον ηλίθιο μονιμά που σε λάτρεψε και θέλει να σε κρατήσει πάσει θυσία στον Στρατό δηλαδή ΦΥΛΑΚΗ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ 3+1 ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΛΑΜΑΚΙΑΣ(ΑΝΘΥΠΑΣ) ΠΑΡΕ 10 Φ με αποτέλεσμα να απολύεσαι αντι σε 3 μέρες σε 13,και πάει λέγοντας με τις κουφ....ες τους μονιμάδες. :twisted: :twisted:

Φυλακή υπηρετείς πάνω απο 35 μέρες .Αν έχεις 37 π.χ υπηρετείς 2 αν έχεις πάνω από 70 ΟΛΕΣ.

ΣΕΙΡΑ 283 ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΛΗΜΝΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ

potis21
20-04-05, 23:05
Σε 5 χρόνια θα κάνεις απόβαση με τους Jedi στον Άρη. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
(245 - 96ΣΤ)

ΣειρουλΑαΑαΑαΑΑΑΑΑΑΑ

1512 Ωρες σκοπιά το '96 - 98, εγώ κι ο Amstrad.

apok
22-04-05, 12:57
Σε θέμα που άνοιξε ο γνωστός και μή εξαιρεταίος Νεκτάριος θα ήταν απρέπεια να μην απαντήσω. Ιδού και τα δικά μου λοιπόν:
243 ΕΣΣΟ ( 96Δ για τους μυημένους στα του Π.Ν :lol: )
8 μήνες παραμεθώριο ( Σαλαμίνα )
12 μήνες σύνορα ( Αγίας Παρασκευής - Γλυκά Νερά ).
Σύνολο 21 χαμένοι και αντιπαραγωγικοί μήνες από τη ζωή μου.
Το μόνο που κράτησα είναι κάποιες καλές " φιλίες " που έκανα εκεί.
Αυτά και από εμένα.

WAntilles
22-04-05, 13:11
243 ΕΣΣΟ ( 96Δ για τους μυημένους στα του Π.Ν :lol: )
8 μήνες παραμεθώριο ( Σαλαμίνα )
12 μήνες σύνορα ( Αγίας Παρασκευής - Γλυκά Νερά ).
Σύνολο 21 χαμένοι και αντιπαραγωγικοί μήνες από τη ζωή μου.

Ο ορισμός της Μεγαλόπολης.

Πολύ κουράστηκες.



ΥΓ: Πάει ως εξής:

βύσμα -> πολύπριζο -> υποσταθμός -> Μεγαλόπολη

apok
22-04-05, 13:14
Ο ορισμός της Μεγαλόπολης.

Πολύ κουράστηκες.



ΥΓ: Πάει ως εξής:

βύσμα -> πολύπριζο -> υποσταθμός -> Μεγαλόπολη

Απλά για να σε βοηθήσω να σου πω ότι επρόκειτο για 5φασικό. Ούτε καν 3φασικό. :-D

WAntilles
22-04-05, 13:36
Απλά για να σε βοηθήσω να σου πω ότι επρόκειτο για 5φασικό. Ούτε καν 3φασικό. :-D

Χα-χα.

Πολύ καλό. :mrgreen:

dantouan
22-04-05, 14:20
hihihih ^_^
ξερετε ποιος ειμαι? ^_^
ο ΣΤΡ(ΤΘ) JediMasterM@ni@C 2005Α ΕΣΣΟ
βαριουμουν να κανω λογκ ιν με το ακαουντ μου οποτε ... ΓΕΙΑ!!! 10 μηνακια μου εμειναν παω αλεξανδρουπολη μεταθεση! :)


Γεια σου ρε ποντικι... :p :p :p

JediMasterMANIAC
06-05-05, 13:37
να μαι παλι ^_^
πηρα λιγες μερες αδεια μετα το πασχα και την μεταθεση μου ! ^_^
αλεξανδρουπολη ερχομαι.. αντε 9/8 μηνες εμειναν αντε να τελειωνουμε να επιστρεφουμε ^_^
btw
κοιτα τι ειδα !

Καλώς ήρθατε, JediMasterMANIAC από ότι φαίνεται έχετε καιρό να δημοσιεύσετε ένα νέο μήνυμα στο forum!
Η online κοινότητα μας στηρίζεται στην συμμετοχή όλων μας!
Ευκαιρία λοιπόν είναι να βοηθήσετε κάποιο μέλος να λύσει τα τεχνικά προβλήματα που έχει ή απλά να ακούσουμε την άποψη σας σε κάποια απο τα forums μας.
Αρκετά δημοφιλή και με έντονη κίνηση forum είναι τα Γεγονότα-Ειδήσεις-Απόψεις forums, το Software & Hardware και το Χαλαρή Κουβεντούλα για τα λιγότερα τεχνικά θέματα.
Θα χαρούμε να σας δούμε ξανά σαν ενεργό μέλος της κοινότητάς μας!

το σαιτ με αγαπει ^_^

JediMasterMANIAC
14-05-05, 16:40
ειμαι αλεξανδρουπολη.... ΛΕΕΙ!!!!
λεει τρελά :)

sdikr
14-05-05, 17:27
ειμαι αλεξανδρουπολη.... ΛΕΕΙ!!!!
λεει τρελά :)


Να περνάς οσο καλύτερα μπορείς!! :thumb_dup

Ducklord
19-05-05, 16:14
2 στενά από το φάρο, λίγο προς τα πάνω και αριστερά έχει (είχε, αν θυμάμαι καλά) ένα αρκετά καλό ροκ-μπαρ. "Λέει" 9 και μετά, με καλή παρέα.

Ναι, "φαντάρισα" εκεί...
Α, και... πρόσεχε, γιατί όπου να' ναι βγαίνουν τα "γκαντζολόπτερα" (και οι ντόπιοι έτσι έλεγαν τα υπερφυσικά κουνούπια!)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

artlovergr
28-05-05, 02:13
266 2000 Γ (αμματα) ΕΣΣΟ Κιλκίς, Σιδηρόκαστρο 4,5 μήνες κ 1,5 Λιτόχωρο,Ροδόπολη για Λ.Υ.Β. κ 11,5 μήνες Διδυμότειχο η αλλιώς διπλοντούβαρο μετα απο αναβολές εννοείται λόγω σπουδών 18 μηνο
τωρα είναι χλιδή τα πράγματα με το που μπαίνεις μερα που περνά δεν ξαναπερνά 12 μηνο κυριλέ καταστάσεις...

ΕΡΜΗΣ
25-07-05, 21:34
Μπορεί να διάβασα το thread με καθυστέρηση κάποιων μηνών/χρόνων αλλά σε μερικές φάσεις "πέθανα" στα γέλια :D :haha . Να στε καλά !! Αν μη τι άλλο μετά από χρόνια θυμάσαι αυτές τις καταστάσεις και γελάς με τη καρδιά σου. Ανεπανάληπτες στιγμές της ζωής έστω και αν κάποιοι τις θεωρούν νεκρό διάστημα της ζωής τους ...

JediMasterMANIAC
15-09-05, 21:37
5 μηνες παλιοψαρα ακομα!!

KLG
17-09-05, 23:18
λουφα και παραλλαγη στον αλφα, τωρα


ο πατερας μου εχει ζωα κυριε λοχαγε
το βλεπω...

tzanerman
18-09-05, 00:05
-ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!
-ζητωωωωω
-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ! ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ! ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!
-ΖΗΤΩ!

Αθανατη ταινια...

George978
18-09-05, 00:25
ο παππους σου που πεθανε παπαδοπουλε?

στη μακρονησο κυριε ταδε

Α!

...δε τον προλαβα κυριε ταδε

καλως...

:worthy:

EvilHawk
18-09-05, 12:27
-Που είναι τα ρεφλεκτέρ ρε?
-Δεν έχουμε!!!
-Μα αφούς είπες στον Συνταγματάρχη για ρεφλεκτέρ...
-Δεν του είπα ότι έχουμε! Αλλά ότι ξέρω απο ρεφλεκτέρ....

Σχολιαστής.: ....και οποιοασδήποτε απειλής....
Ταγματάρχης: Εκεί που είπες "οποιοασδήποτε απειλής" να το αλλάξεις και να πείς "κομμουνιστικής απειλής! Εξωτερικής και εσωτερικής!" ...
Σχολιαστής: να το πάμε πάλι παιδιά, "κομμουνιστικής απειλής εσωτερικής εξωτερικής και επι τα αυτά"!!!

Απίθανες ατάκες!

EvilHawk
18-09-05, 12:32
-"Ο Καραμάνος αποτελεί λαμπρό παράδειγμα επιστήμονα ηλεκτρονικού, που αν και μεγάλωσε κάτω απο κομμουνιστική επιροή γύρισε να υπηρετήσει την μητέρα πατρίδα!"
-Τι με λες κύριε Ταγματάρχα με έχουν ταράξει στην αγγαρεία και την σκοπιά, απο τα μαγειρία στα αφοδευτήρια πάω συνέχεια!
- Έτσι έιναι Καραμάνο παιδί μου! Στον στρατό "Και επιστήμονας να γίνείς, σκατά θα καθαρίζεις"!!!

αχαχχαχχα κόντεψα να την ξεχάσω!

JediMasterMANIAC
25-09-05, 06:24
Γεια σας παιδες ΕΒΡΟΣ ΤΕΛΟΣ ^_^
4 μηνακια ακομα :ρ

@ ADSLgr.com All rights reserved.