PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Cafeeine
29-04-06, 14:31
10Φ κι απο μένα :p

EvilHawk
02-05-06, 10:36
ΛΧ(ΤΘ) EvilHawk YKOA , παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά στης επιλαρχίας κ. Συνταγματάρχα αναφερόμενος απο τον Ανθ/στή κ. ΠαραλίγοΝα ΦάωΕναΤραπέζιΣτοΚεφάλι, γιατί έπλυνα τον Μάγειρα με το Πυροσβεστικό Όχημα και μπόλικο TIDE ....

Συντ(ΤΘ). Κολιο....: Γιατί παιδί μου το έκανες αυτό?????

ΛΧ(ΤΘ) EvilHawk : Είχε να πλυθεί 2 μήνες κ. Συνταγματάρχα ....

Επιλαρχία: Σωριασμένη στο γήπεδο, πιάνει την κοιλια της απο τα γέλια ...

Πραγματικό γεγονός απο την θητεία ενός EvilΛοχία, κάποιου Ιουνίου, σε ένα ελληνικό νησί....

satel
02-05-06, 10:49
Περιστατικό στον Προβατώνα του Έβρου:

Εγώ αξιωματικός πύλης (δόκιμος γαρ) και υποδέχομαι παππού (αλλά πολύ παππού) και γιο που έχουν έρθει να δούνε τον εγγονό στην ΕΜΑ. Ειδοποιώ και περιμένουν εκεί κοντά μέχρι την άφιξη του εγγονού.

Ο παππούς ρωτάει : "Δε μου λες έχετε εσείς τώρα σειρές όπως είχαμε και εμείς τα παλιά χρόνια?"

Απάντηση εγώ: "Ναι φυσικά"

Παππούς: "Εσύ τι σειρά είσαι?"

"70" (εννοώντας 270 αλλά το 2 δε το βάζαμε ποτέ μπροστά)

"Α, τότε έχει αλλάξει το σύστημα που μετράτε"

"Ωπ, συγνώμη παππού εννοώ 270"

"Ε πες έτσι παιδί μου τώρα κατάλαβα"

Και κάνει τη βλακεία ο σκοπός και ρωτάει: "Εσύ παππού τι σειρά ήσουν?"

"ΤΕΣΣΕΡΑ"!!! :worthy:

XTCgr
02-05-06, 22:09
έβρος τέλος...καλημέρα βουλγαρία..! (πετρίτσι σερρών)

PGiannikos
02-05-06, 23:15
ΣΤΡ(ΠΒ) PGiannikos Τοπογράφος Μηχανικός, 2000Δ ΕΣΣΟ, 187 ΠΠΑΡ, Στρατόπεδο "Παρμενίων" Αλεξανδρούπολης και μετάθεση ΓΥΣ στο Πεδίον του Άρεως εκεί δίπλα από το θέατρο και την πιάτσα των αδελφών ψυχών...
Παρουσιασθείς 29 ετών και φυλακισθείς επί διημέρου, με 4 ΣΕΞ, 10 ημέρες τιμητική άδεια και 2 ημέρες ελεύθερος ασκήσεων. 1320 και κάτι ψιλά ώρες σκοπιάς - οι μισές εθελοντικώς. Τοπογραφήσας το μισό Έβρο και κάτι ψιλά.
Υπηρετήσας κατά τη διάρκεια της 9/11, κατά την οποίαν εξετέλεσα υπηρεσία Εξωτερικού Περιπόλου στρατοπέδου με πολιτική περιβολή και πολλάκις ευρέσας ευκαιρία για καμάκι εις περιδιαβαίνουσας το στρατόπεδο κορασίδας.

Νικαετός
02-05-06, 23:54
ΛΧ(ΤΘ) EvilHawk YKOA , παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά στης επιλαρχίας κ. Συνταγματάρχα αναφερόμενος απο τον Ανθ/στή κ. ΠαραλίγοΝα ΦάωΕναΤραπέζιΣτοΚεφάλι, γιατί έπλυνα τον Μάγειρα με το Πυροσβεστικό Όχημα και μπόλικο TIDE ....

Συντ(ΤΘ). Κολιο....: Γιατί παιδί μου το έκανες αυτό?????

ΛΧ(ΤΘ) EvilHawk : Είχε να πλυθεί 2 μήνες κ. Συνταγματάρχα ....

Επιλαρχία: Σωριασμένη στο γήπεδο, πιάνει την κοιλια της απο τα γέλια ...

Πραγματικό γεγονός απο την θητεία ενός EvilΛοχία, κάποιου Ιουνίου, σε ένα ελληνικό νησί....

Καλά το συγκλονιστικότερο που έχει γίνει ποτέ στον ελληνικό στρατό δεν το έχω γράψει ...(ή το έχω ξαναπεί - δεν θυμάμαι LOL) ,εν πάση περιπτώσει :

Νέος ναύτης (ακόμα) στον ΝΣ (Ναύσταθμο Σαλαμίνας) ...όλο το στρατόπεδο ,έχει αδειάσει γιατί υπάρχει πυρκαϊά στο νησί .

Εγώ βάρδια 11-3 (ναι , μοδίστρες του ΠΖ ,4 ώρες σκοπιά ,όχι 2ωράκια της πλάκας :twisted::twisted:) σε κάποια αποθήκη παλαιού υλικού κάπου μέσα στον Ναύσταθμο ...

Ρωτάω πού είναι αυτό το περίεργο μέρος ...μου λένε οι παλαιότεροι του οπλονομείου και με πονηρά χαμόγελα με συμβουλεύουν : Να πάρεις και ένα ξύλο μαζί σου γιατί στο δρόμο για εκεί ,έχει αρκετά αδέσποτα σκυλιά , άγρια .

10.45 ξεκινάω από τον θάλαμο να πάω στην σκοπιά ...παίρνω και ένα μεγάλο ξύλο που βρήκα ...και πηγαίνω. Κατά τις 11 παρά πέντε φθάνω στο σωστό μέρος ...ψάχνω να βρω τον 7 - 11 ,που θα αντικαταστούσα ....πουθενά . Βρε πού είναι, βρε πού είναι , τίποτα πουθενά , κανείς ! Εν τω μεταξύ ...ερημιά , σκοτάδια ούτε φώτα ούτε τίποτα .(Α, δεν υπήρχε καν σκοπιά ...έκανες πάνω κάτω στον δρόμο μπροστά από την αποθήκη ...:rofl:) ...

Τι να κάνω ? Να ξαναγυρίσω πίσω ? Και αν ερχόταν έφοδος ? (Εφοδεία όπως την λένε στο ΠΝ ?) (Όπλο δεν είχα , υποτίθεται θα έπαιρνα από τον προηγούμενο...έπρεπε λοιπόν να πάω πίσω να πάρω όπλο) Ναι ,αλλά αν ο προηγούμενος την είχε κοπανήσει και τον κάρφωνα ??

Απίστευτα διλήμματα ...

Αποφασίζω να μείνω εκεί ...με το ξύλο :lol: ... κατά τις 2 παρά ,ακούω μια καμιονέτα να πλησιάζει ...τότε συνειδητοποιώ , πως δεν μου είχαν πει τίποτα ,ούτε για συνθήματα ούτε για παρασυνθήματα ...όταν η καμιονέτα πλησίασε , βλέπω στη θέση του οδηγού "κλάρα" (από πλωτάρχης και πάνω - ταγματάρχης το αντίστοιχο) ...τι να κάνω , μπαίνω μπροστά με το ξύλο (!!!!) και σταματάω το αυτοκίνητο ...

περίεργο βλέμμα ,από τον αντιπλοίαρχο (LOL) ..."Τι είσαι εσύ παιδί μου ??" λέει ...παρουσιάζομαι κανονικά (με το ξύλο LOOOOOOLLL) , οπότε και ακείνος δεν άντεξε και άρχισε να βαστάει την κοιλιά του από τα γέλια ...

Του εξηγώ με δυό λόγια τι συνέβη ...μου λέει "καλά ,πάω για έφοδο στα καύσιμα , και όταν γυρίσω θα πω να σου στείλουν όπλο...κάτσε εδώ και ΒΑΣΤΑ ΓΕΡΑ ...τον φάγαμε τον εχθρό LOL .

Τελικά , για να μην το πάω μακριά ...κατά τις 3.30 γύρισα πίσω και πάω στην Ναυτονομία , να δω τι γίνεται , γιατί δεν έιχε έλθει και κανείς να με αντικαταστήσει (!!!!) μπάινω μέσα με φόβο ψυχής (πόσες μέρες ΣΕ θα φάω, σκεφτόμουν ,για εγκατάλειψη θέσης και αντικρύζω 5 φάσκελα και ανθρώπους να κλαίνε από τα γέλια ...

Μου εξηγούν πως η συγκεκριμένη βάρδια δεν γίνεται και απλά ο πρώτος , παίρνει το όπλο το πηγαίνει στον θάλαμο , και στις 11 το πηγαίνει στο κρεβάτι του επόμενου , ο οποίος έχει και την υποχρέωση να το πάει με την σειρά του στο κρεβάτι του επόμενου ,που στις 7 το πρωί το παραδίδει στην Ναυτονομία ...απλά ο πρώτος (που θα με ενημέρωνε κιόλας) και ο τρίτος ήταν στο άγημα και είχαν πάει για την πυρκαϊά :rofl::rofl:...


Έτσι , κατάφερα να γίνω ο πρώτος στρατεύσιμος , που φύλαξε σκοπιά με ...ξύλο , σε μια σκοπιά που ...απλά δεν υπήρχε ...Αθάνατο Πολεμικό Ναυτικό ...τι λούφα και παραλλαγή μου λέτε εσείς


:up::up:

XTCgr
03-05-06, 00:14
ΣΤΡ(ΠΒ) PGiannikos Τοπογράφος Μηχανικός, 2000Δ ΕΣΣΟ, 187 ΠΠΑΡ, Στρατόπεδο "Παρμενίων" Αλεξανδρούπολης και μετάθεση ΓΥΣ στο Πεδίον του Άρεως εκεί δίπλα από το θέατρο και την πιάτσα των αδελφών ψυχών...
Παρουσιασθείς 29 ετών και φυλακισθείς επί διημέρου, με 4 ΣΕΞ, 10 ημέρες τιμητική άδεια και 2 ημέρες ελεύθερος ασκήσεων. 1320 και κάτι ψιλά ώρες σκοπιάς - οι μισές εθελοντικώς. Τοπογραφήσας το μισό Έβρο και κάτι ψιλά.
Υπηρετήσας κατά τη διάρκεια της 9/11, κατά την οποίαν εξετέλεσα υπηρεσία Εξωτερικού Περιπόλου στρατοπέδου με πολιτική περιβολή και πολλάκις ευρέσας ευκαιρία για καμάκι εις περιδιαβαίνουσας το στρατόπεδο κορασίδας.

το στρατόπεδο αυτό που είναι?δίπλα στην πόλη?στο στρατόπεδο Ζήση κάποια σημεία στάσης είναι σε τελείως άκυρες θέσεις :p (συνάδελφος τοπογράφος μηχανικός)

Cafeeine
03-05-06, 00:16
Καλά το συγκλονιστικότερο που έχει γίνει ποτέ στον ελληνικό στρατό δεν το έχω γράψει ...

:up::up:


:respekt: :respekt: :lol: :lol: :respekt: :respekt:

sdikr
03-05-06, 00:28
Νικο του μου θυμισές τώρα!!

Για 16 μήνες λόγω του οτι η υλη μου ειχε σκοπιά στην πύλη στρατοπέδου ποτε δεν μπόρεσα να λουφάρω, στην 2 μετάθεση (πολυκαστρο ) είπα επιτέλους να μην παω μια φορά στην σκοπιά.

Ειχα γερμανικό 2-4, ήξερα οτι η εφοδος έβγαινε στις 5, οπότε λέω σιγά μην παω σκοπιά 2 μηνες για να απολυθώ.

Εκεί που κοιμάμε τον υπνο του δικαίου, σκάει μυτη ο θαλαμοφυλάκας και μου λεεί "ξυπνά βγήκε έφοδο," εφοδο ποιος; "ο ιλαρχος" πετάγομαι πάνω ντύνομαι, πέρνω το όπλο και πάω να βγω, στην γωνία ο ιλαρχός έρχεται για έφοδο!!

Αγκαλιά το g3 στο κρεβάτι με τα τετράδια, ξαφνικά σκάει μύτη ο ιλαρχός πάνω απο το κρεβάτι μου και κάτι λένε με τον νέο θαλαμοφυλακά, (λεω αμάν ο νέος μας έδωσε!)

τελικά απλά μιλουσαν!

την κάνει ο ιλαρχός, πετάγομαι απο το κρεβάτι και ξεκινάω για την σκοπιά, ελά όμως που ητάν ενας ο δρομος για την σκοπιά και εκεί ειναι ο ιλάρχος......................

είχαμε ενα ριάκι δίπλα απο την ύλη, το οποιό την μέρα για να το περάσεις ειναι δύσκολο, λέω καλύτερα αυτό απο στρατοδικιο.

μετά απο 10 λεπτά, είμαι κόκκινος απο πάνω μεχρι κάτω, (δεν θέλω να σκεφτώ τι υπάρχει στα αρβυλά), φτάνω στην σκοπιά και περιμένω, πάει 3, τιπότα, 3:30 τιποτα, ξαφνικά έρχεται η αλλάγη και ρωτάω τον σκοπο του ουλαμου (2 σκοπιές πριν απο εμένα) τι έγινε ο ιλαρχός,

ααα μου λέει πέρασε και λέει, τι να πάω πάνω αφου δεν θα είναι κανείς!! :p

Μια άλλη φορά στην πρώτη μετάθεση, μετά απο 6 μηνές μπήκα 2-3 γραφείο ήξερα όλους τις εφόδους, οπότε είμαι πάλι κλασικα γερμανικό, ξέρω οτι έρχεται έφοδος απο μεραρχία, του κάνω μια αναγνώριση κάτσε καλά!!

ξαφνικά βλέπω φώτα στην πύλη!!
σκάει μυτη ταξιαρχός απο το Σώμα!! πήρα και τιμητικη!!:p

20 λεπτά νωρίτερα να ερχόταν θα είμουν στην ΣΦΑ

crestfallen
03-05-06, 00:53
E τωρα ,τι να πω και εγω...θελω μια εβδομαδα να απολυθω και δεν μου κανει καμμια εντυπωση μιας και ειχα την καλη τυχη(μπαμπας σμηναρχος γαρ)να μπω αεροπορια,κατι που σημαινει οτι δεν μπορω να πω οτι κουραστηκα κιολας....ειμαι και στο υγειονομικο...υπηρετησα και σε ιατρειο,ολη την ημερα διασπορας,(ουτε καν αεροδρομιου)μικρης μοναδας στην δυτικη Ελλαδα(λεγε με Ακτιο!!),οποτε μαλλον απο εμενα δεν θα ακουσετε και πολλα...οντως σε μικρες μοναδες της αεροποριας τα πραγματα ειναι αρκετα χαλαρα εως πολυ χαλαρα...μιλαει το βυσμα θα μου πειτε αλλα ρε παιδια αφου μπορουσα να μπω και να ειμαι 14 μερες το μηνα off(δηλαδη 2 εβδομαδες δεν παταω ποδι στην μοναδα το μηνα) γιατι να μην το επιδιωξω....ναι ναι το ξερω..οι μοδιστρουλες ειμαστε και οχι αδικα..συγκριτικα με κατι τεθωρακισμενα και το πεζικο..πολλοι απο εμας ,οπως εγω δεν πολυκαταλαβαμε θητεια..αφου να φανταστειτε με υποσμηναγους και υπαξιωματικους μιλαγαμε στον ενικο και καναμε και χαβαλε με τα τηλεφωνα....χωρια που η παραγγελια επεφτε βροχη(εκεινα τα καλαμαρακια δεν τρωγονται με τιποτα παρασκευη βραδυ!!)...αν και οφειλω να ομολωγησω οτι μου εχει λειψει η Τριπολη και η βασικη εκπαιδευση..οχι τοσο οι επιθεωρησεις αλλα η καλη παρεα και ο χαβαλες που καναμε στον θαλαμο...ειχα βγει MVP στο Bowling με χρηση μηλου αντι για μπαλλα και με μπουκαλακια για νερο αντι για κορινες!!!μου εδωσαν και ενα τιμητικο κυπελλο...ενα μεταλλικο ποτηρι αεροποριας!!:lol: :up:
Απο την μοναδα που απολυομαι θα μου μεινει στη μνημη το ταισμα των αλεπουδων και των γατιων...φανταστειτε 3 αλεπουδες να δινουν μαχη με καμμια ντουζινα γατια για το ποιος φαει τα κοτοπουλα που περισσεψαν απο τα μαγειρια..μαλιστα μια αλεπουδιτσα ετρωγε απο το χερι μου...σαν σκυλος!!!:cool: :p :lol:
Τελος παντων..σε μια εβδομαδα ολα αυτα θα ειναι παρελθον...ενα κεφαλαιο απο την ζωη μου θα κλεισει ευχαριστα...δεν εχω καμμια παραξενη εμπειρια...οπως η κορυφαια φαση με τον μοδερατορ στο ναυτικο...:lol: :lol: :up: αλλα δεν παραπονιεμαι...καλα ηταν...
Να ειστε ολοι καλα
Νικος Crestfallen

ps= απο Β 2005 Αεροπορια???

crestfallen
03-05-06, 00:54
κανεις απο Β 20005 ΕΣΣΟ Αεροπορια?

Νικαετός
03-05-06, 00:59
κανεις απο Β 20005 ΕΣΣΟ Αεροπορια?

Από 20.005 δύσκολα , από 2005 , όλο και κάτι θα υπάρχει . Αχ , όσο σκέφτομαι πως παρουσιάστηκα Ιούλιο 1982 και απολύθηκα Σεπτέμβριο 1984 ...26 μήνες από τη ζωή μου ...ας είνα πέρασα πολύ καλά όμως (εννοείται βέβαια πως δεν έχει καμμία σχέση το ΝΑυτικό -στεριάς) με τον στρατό να εξηγούμαστε ...

crestfallen
03-05-06, 01:20
ωχ...λαθος!!!ακου εκει 20005....ουτε στο time machine να ημουνα!!
συμφωνω οτι και η αεροπορια εχει και πολυ σχεση με στρατο ξηρας...στην πιο μαυρη μοναδα αεροποριας τυπικα παιζει μεχρι 4-1(μεσα-εξω)..αλλα μου ετυχε να κατσω και 26 μερες σερι μεσα(καθισιο βεββαια) αλλα μετα αρκετες μερες για εξοδο...αληθευει οτι υπαρχουν μοναδες που παιζει 29-1???
Νικος Crestfallen

crestfallen
03-05-06, 01:22
ωχ..πιτα στα ορθογραφικα λαθη ειμαι....εννοουσα οτι η αεροπορια δεν εχει σχεση με στρατο ξηρας...το 29-1 ισχυει για μοναδες πεζικου σε παραμεθοριο??
Συγνωμη για το απανωτο μηνυμα
Νικος Crestfallen

XTCgr
03-05-06, 02:00
ναι το 29-1 φοριέται σε αρκετές μονάδες (αν λαβουμε υποψιν οτι τα υπηρεσιακά που εκδίδονται για "προσωπικούς λόγους" δεν αποτελούν έξοδο)

PGiannikos
03-05-06, 04:10
το στρατόπεδο αυτό που είναι?δίπλα στην πόλη?στο στρατόπεδο Ζήση κάποια σημεία στάσης είναι σε τελείως άκυρες θέσεις :p (συνάδελφος τοπογράφος μηχανικός)
Ναι, δίπλα στην πόλη, στις βορειοανατολικές παρυφές της.
Στο στρατόπεδο Ζήση μέσα δεν κάναμε ποτέ τοπογραφικό, αλλά έχω δει κάτι σημεία στάσης κι εγώ που πρέπει να είσαι κομάντο για να τα προσεγγίσεις. Έκανε πολύ καλή δουλειά η ΓΥΣ εκεί, αφού αυτά δε χρειάζεται να πας να τα ακουμπήσεις, απλά να τα σημαδέψεις με το GTS. Αλλά πώς πήγανε και τα φτιάξανε εκεί πάνω τα τσακάλια...
Εσύ πού ήσουν?

PGiannikos
03-05-06, 04:15
Ανθυπασπιστής (ολίγον τραυλός, γραφικός με τον καλό κι αστείο τρόπο) στη μονάδα του ΠΒ:
Π-π-παλληκάρι, αν δεις εμένα να φ-φ-φοράω αλυσσίδα στο λαιμό, κ-κ-κρέμα κηροπήγιο, ε? Κ-κ-κρέμα μανουάλι!
Π-π-παλληκάρι, αν δεις εμένα να φ-φ-φοράω λ-λ-λευκό μπλουζάκι, φ-φ-φόρα πουά, ε? Φόρα ρ-ρόζ!
Π-π-παλληκάρι, αν δεις εμένα να κ-κυκλοφορώ α-αξύριστος, άσε μ-μούσι, ε? Γίνε π-π-παπάς!

XTCgr
03-05-06, 17:22
μέχρι χτες ήμουν στο 526 Μ/Κ Τ.Π. - στρατόπεδο Ζήση

PGiannikos
04-05-06, 00:04
μέχρι χτες ήμουν στο 526 Μ/Κ Τ.Π. - στρατόπεδο Ζήση
Και τώρα? Απολελέ και τρελελέ???:D

Phaethon
07-05-06, 11:32
Ρε παιδιά έχω μια απορία, τώρα με το 12μηνο υπάρχει κανείς να μου πει πως είναι τα πράγματα στην Προεδρική Φρουρά . Υπάρχουν ακόμα Πρόεδροι Αντιπρόεδροι ... πάει ακόμα μια μια και πόσες ώρες ευζωνική υπηρεσία πρέπει να κάνεις ;

-------------------------
Κέντρο εκπαίδευσης - Κόρινθος
5 μήνες γκασμαδια 263 ΤΕ Πέτρα (Δυστυχώς και οι 5 μήνες χειμώνα)
12 μήνες Προεδρική Φρουρά 1ος Ουλαμός 3η Διμοιρία.
244 σειρά.

WAntilles
07-05-06, 12:51
...ευζωνική...

Ευρυζωνική δεν έχετε;

:rotfl:

Phaethon
07-05-06, 19:29
Όχι, δυστυχώς ο πΟΤΕ έβαλε το χεράκι του και εδώ.

:lol:

XTCgr
20-05-06, 15:27
Και τώρα? Απολελέ και τρελελέ???:D

νωρίς είναι ακόμη...άλλου 5+ μήνες! είμαι σε τάγμα προκαλύψεως των σερρών!

viardon
29-06-06, 17:31
Ξεκινησα απο Ναυπλιο Μηχανικο
πηγα στον 31 ΛΜΧ ειναι Δορισκος - Φερρες - Αλεξανδρουπολης και κατεληξα 723 ΤΜΧ Σινδο Θεσσαλονικης

Reef
29-06-06, 18:44
νωρίς είναι ακόμη...άλλου 5+ μήνες! είμαι σε τάγμα προκαλύψεως των σερρών!

προκαλυψη for ever! μπορει να σε παει 35 -1 αλλα εισαι ανετος,

δεν θα ξεχασω ποτε τα περιπολα που εκανα ενω κοιμομουνα , και μου φερναν τα τετραδια 8 η ωρα στο κρεβατι να υπογραψω! ενω ολοι οι αλλοι ειχαν σηκωθει απ τις 6.30 ! :oneup:

ps. ειχαμε βρει την πατεντα του αιωνα

megahead13
01-08-06, 13:58
Παρουσιάζομαι Καλαμάτα , 7/8/2006. Καλή μου θητεία :oneup:

WAntilles
01-08-06, 17:15
Πολύ, πολύ γερά και κουράγιο. :clap

The_StarGazer
01-08-06, 18:16
Παρουσιάζομαι Καλαμάτα , 7/8/2006. Καλή μου θητεία :oneup:

Απλως σκεψου οτι του χρονου τετοια εποχη θα ετοιμαζεσαι για διακοπες !!! :oneup:
Καλη θητεια !!!

megahead13
01-08-06, 18:49
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :eguitar :p

jimsliakas
01-08-06, 19:06
Εγώ πάλι σκέφτομαι να πάω στρατό πριν τις σπουδές...Να φύγω Νοέμβριο...Τι γνώμη έχετε?

megahead13
01-08-06, 19:46
Η γνώμη μου (όπως το βλέπω τώρα): Το καλύτερο που έχεις να κάνεις!!! Βέβαια στην περίπτωσή μου, αν πήγαινα στην ηλικία σου θα έκανα και περισσότερους μήνες θητεία και περισσότερους μήνες στα σύνορα. Από αυτή την άποψη μου έκατσε καλά. Συν ότι τώρα το σύστημα των μεταθέσεων είναι κάπως καλύτερο. Από την άλλη, αν πας σε μεγαλύτερη ηλικία θα είσαι κάπως πιο ώριμος, ώστε να μπορείς να αντιμετωπίζεις πιο εύκολα τις διάφορες λαμακίες του στρατού. Αν όμως τα πράγματα στην προσωπική σου ζωή έχουν αρχίσει να στρώνουν, τότε ο στρατός είναι ένα τροχοπέδη.

Πάντως καλύτερα να καθιερώσουν την υποχρεωτική θητεία στα 19. Το άκουσα στο ραδιόφωνο πριν κάνα μήνα πως σκέφτονται να το κάνουν. Έτσι θα έχεις ξεμπερδέψει από νωρίς, ενώ κατά τη διάρκεια της θητείας σου θα έχεις να αντιμετωπίσεις μόνο συνομηλίκους σου ;)

sdikr
01-08-06, 20:15
Η γνώμη μου (όπως το βλέπω τώρα): Το καλύτερο που έχεις να κάνεις!!! Βέβαια στην περίπτωσή μου, αν πήγαινα στην ηλικία σου θα έκανα και περισσότερους μήνες θητεία και περισσότερους μήνες στα σύνορα. Από αυτή την άποψη μου έκατσε καλά. Συν ότι τώρα το σύστημα των μεταθέσεων είναι κάπως καλύτερο. Από την άλλη, αν πας σε μεγαλύτερη ηλικία θα είσαι κάπως πιο ώριμος, ώστε να μπορείς να αντιμετωπίζεις πιο εύκολα τις διάφορες λαμακίες του στρατού. Αν όμως τα πράγματα στην προσωπική σου ζωή έχουν αρχίσει να στρώνουν, τότε ο στρατός είναι ένα τροχοπέδη.

Πάντως καλύτερα να καθιερώσουν την υποχρεωτική θητεία στα 19. Το άκουσα στο ραδιόφωνο πριν κάνα μήνα πως σκέφτονται να το κάνουν. Έτσι θα έχεις ξεμπερδέψει από νωρίς, ενώ κατά τη διάρκεια της θητείας σου θα έχεις να αντιμετωπίσεις μόνο συνομηλίκους σου ;)

Δεν θα συμφωνήσω,
Χτυπάει κάπως το να έισαι πχ 30 και να σε τρέχει ενας 19αρης γιατί ειναι παλιότερος/ εχει κάποιο βαθμό.

Εχω δει πολλους που ητάν σε κάποια ηλικία που βαρέσαν "μπιελα"

ΥΓ και όχι δεν δικαιόλογω τον 30αρή που πήγε στα 30 του φαντάρος, ας πρόσεχε :p

The_StarGazer
01-08-06, 20:23
Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι. Οσο πιο μικρος τοσο καλλυτερα.

megahead13
01-08-06, 20:29
Χτυπάει κάπως το να έισαι πχ 30 και να σε τρέχει ενας 19αρης γιατί ειναι παλιότερος/ εχει κάποιο βαθμό.

Εχω δει πολλους που ητάν σε κάποια ηλικία που βαρέσαν "μπιελα"
Δεν έχεις άδικο. Και πάλι όμως είναι κατά περίπτωση, και όχι το στάνταρ. Τουλάχιστον από αυτά που είδαν οι φίλοι μου που πήγαν πριν από μένα.

Reef
01-08-06, 21:06
εγω παντως σαν μεγαλυτερος και εφεδρος υπαξιωματικος απολαμβανα μεγαλυτερο σεβασμο και γενικα τα πιτσιρικια τα κουμανταρα πιο ευκολα χωρις να χρειαστει να βγαλω και πολλα ατομα στον τακο

sdikr
02-08-06, 01:39
εγω παντως σαν μεγαλυτερος και εφεδρος υπαξιωματικος απολαμβανα μεγαλυτερο σεβασμο και γενικα τα πιτσιρικια τα κουμανταρα πιο ευκολα χωρις να χρειαστει να βγαλω και πολλα ατομα στον τακο

Ακόμα θυμάμαι τον αρχιλοχία που μου λέει sdikr παρε το τηλέφωνο, απάνταω (συνταγματαρχής μεραρχία) τον ρωτάω, γιατι δεν απαντήσατε εσεις κ Αλοχια;


και μου λέει το θεικό και αν ήταν κανένας ταγματάρχης;

:p

megahead13
21-09-06, 13:14
Ετοιμάζόμαστε για χαλούμια και σεφταλιές :oneup: ΕΛΔΥΚ is calling me!!!

CANNIBAL
04-10-06, 21:39
Τσιμπήσαμε μετάθεση για Τζύμπρον?

Υπομονή ΜΑΝ!!:cool:

..Τουλάχιστον όταν υπηρέτησα μας ρωτάγανε(ψιλοπρόσφατα,286 είμαι)
ήτανε με αίτηση..όποιος ήθελε πήγαινε.Αλλά μπορεί να πέρναγα και καλύτερα αν πήγαινα..βλέπεις ήμουν άνευ βύσματος και ψιλο- έως χοντρό-έπηξα..
Έβρο,πινέζα που λένε..μόνιμη εμπλοκά τύπου 25 μέσα,9 άτομα μονάδα:drunk: :smoke: ..από χιονάκια,λάσπες,και σκηνάκια κομπλέ..άσε που πήρα και πτυχίο σκοπανθρώπου,με ντοκτορά στα παρατηρητήρια!Αλλά ακόμα κι έτσι είχε πολύ γέλιο,σκηνικά απείρου κάλους,καφρίλες,πολλή τρέλλα και ακόμα περισσότερος τάκος!!!

Καλή θητεία,πάρτα στην πλάκα όμως πρόσεχε εκεί που πρέπει!!:cool: :oneup:

Φαντάσου οτι 14 μέρες πρίν απολυθώ πήρα υποχρεωτικά τις 12 από τις 18 που είχα υπόλοιπο..:wall: με 6 μερούλες την έβγαλα τη θητεία,μή μασάς!

286 σειρές παλιών οπλιτών συνιστούν :oneup: :

:eguitar "HEAVY METAL":eguitar

Το απόλυτο μέσο συντήρησης/εκτόνωσης του τσαμπουκαλεμένου Έλληνα Φαντάρου:shoot:

CANNIBAL
06-10-06, 20:24
Ναι για βάλε τον τριαντάρη να ψαρέψει γόπα ξηράς,να δείς πως θα του τη σβουρίξει!!!
..καλά λες,ας πρόσεχε.
ο φανατάρος είναι φαντάρος,τι είκοσι,τι πενήντα..δηλαδή ο πιτσιρικάς τι φταίει..
πιείτε τους το αίμα ρεεε!!!

XTCgr
07-10-06, 16:30
29 Κ.Σ. ..... 293 goes to home! :p

vagskarm
07-10-06, 16:51
megahead13 πριν 18 χρόνια που κατέβηκα εγώ τσύμπρον (35 ΜΚ), είχε κούραση αλλά τουλάχιστον δεν προλαβαίναμε να σκεφτούμε και πολλά πράγματα, και επειδή οι μονάδες εκεί ήταν σε πληρότητα 80% οι υπηρεσίες ήταν καλά, 1 μέσα 3 έξω.

BlindG
07-10-06, 18:54
Σου εύχομαι να περάσεις όσο πιο καλά μπορεις, ρε Shakirahead ;)

Reef
07-10-06, 19:07
επειδή οι μονάδες εκεί ήταν σε πληρότητα 80% οι υπηρεσίες ήταν καλά, 1 μέσα 3 έξω.

80% πληροτητα?????????? :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

εγω σαν λοχιας υπηρεσιας ΛΥΤ ειχε τυχει πολλες φορες να κατεβω μονους μου στην αναφορα ταγματος και να πω

"ΛΥΤ ενας παρον ενας κολυωμενος" ;)

στην καλυτερη των περιπτωσεων μας πηγαινε 17 μεσα μια εξω, ενω υπηρχαν και μερες που ειχαμε 20 ατομα για 24 υπηρεσιες

ολα αυτα σε Μ/Κ στην Κομοτηνη και μετα σε Προκαλυψεως Down Νευροκοπι το 2004

Gordito
07-10-06, 19:10
Νιουφηδες εδω 278 speaking:p
οι χειροτεροι ηταν αυτη που αρχισαν να κανουν μειωμενες θητειες π.χ 16 ή 14 μηνες. Τοτε δεν υπηρχαν ακομα ΕΠΟΠ πλην πραγματικα ελαχιστων και μολις ειχαν αρχισει οι σειρες να μπαινουν καθε τριμηνο
Μιλαμε για ΠΙΚΡΑ!!!!!!!
Να πηγαινεις το πρωι για αγγαρεια,μετα ΟΛΗ τη μερα ΚΕΠΙΚ υπηρεσια τηλετυπα και το βραδυ 3 ωρες περιπολο.
Και να εχεις και τους μαυρους να λενε αντε ρε καβαντζωμενε διαβιβαστη
(ενω τα ξυναν ολη μερα.-συντηρηση αρματα:mad: )

Reef
07-10-06, 19:27
κανεις που να χει κανει 2 μερες συνεχομενα απο 20 ωρες υπηρεσια?

Gordito
07-10-06, 19:33
Αυτοι που δουλευαν στο Κ.ΕΠΙΚ.(Οι υπηρεσιες τηλεφωνικο-τηλετυπα ειναι 24ωρες:p )

Νικαετός
07-10-06, 20:08
Σε εμάς (καλά στραβάδια δεν θυμάμαι σειρά ...) οι υπηρεσίες ήταν 24ωρες (τηλέτυπα) τα Σ/Κ όμως κάναμε 48ωρες , άλλη φάση LOL .

Αλλά οι πιο καλές υπηρεσίες ήταν στο ΣΔΑΜ , 8-8-8-56 , δηλαδή 3-11 βάρδια 11-7 σπίτι , 7-3 βάρδια 3- 11 σπίτι , 11-7 το πρωί βάρδια και μετά 7 το πρωί με 3 το μεσημέρι της ΜΕΘΕπόμενης μέρας βάρδια και άντε πάλι ο ίδιος κύκλος ...:oneup:

vagskarm
07-10-06, 21:27
80% πληροτητα?????????? :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

...

ολα αυτα σε Μ/Κ στην Κομοτηνη και μετα σε Προκαλυψεως Down Νευροκοπι το 2004

Αδερφέ μίλησα για εκεί που πάει ο megahead. Πάντως στην μοίρα είμασταν 320 κληρωτοί, 2 εσσο, από μισούς η κάθε μία. Δεν ξέρω αν σήμερα έχει μειωθεί η δύναμη.

skyliner34
16-10-06, 04:52
Σε όσα φόρουμ έχω γράψει περι ανυπακοής ανυποταξίας αναβολής με κυνήγησαν οι admin άρα πρόκειτε για ταμπού...
Για να δοκιμάσω την τύχη μου και εδώ!

gatoulas
16-10-06, 07:57
06:00 - 01:00 Τηλέτυπα
01:00 - 02:00 Μια έφοδος
02:00 - 03:00 Ύπνος
03:00 - 06:00 Ένα περιπολάκι

Έτσι κυλούσαν οι μέρες στο 489ΤΔΒ για τον Επιλοχία του λόχου. :angryr:
Φυσικά ΣΚ 2 κολλητές διανυκτερεύσεις :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.