PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

yiapap
09-05-08, 19:00
Τελος θα στειλω email στην la pavonni ειτε οτι εχουν μαπα μηχανες ειτε το σερβις στην ελλαδα ειναι για να μην πω γιατι.Ωποσδήποτε (μπορεί να τσιμπήσεις και δωρεάν καφετιέρα).
Οι εταρειίες που στηρίζονται (θεωρητικά πάντα) στην ποιότητα και το brand name συνήθως αντιδρούν θετικά. Αρκεί να γράψεις όλα τα στοιχεία με λεπτομέρειες (πότε, πόσο ποιός κτλ.) ;)

Garry
09-05-08, 19:21
Για οικιακή χρήση και επειδή την ξέρω καλά τη μηχανή προτείνω αυτή (http://www.capsulecafe.com/machine-lavazza-blue-pininfarina-lb1000-pi-478.html?osCsid=ec08e14bb95b2cea4e09767a31e6b5c2). Είναι με ταμπλέτα. Για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι-αν και πανεύκολο-με το σύστημα οδηγίες θα βρείτε εδώ (http://www.bluepod.com.au/howPodsWork.html). Ακόμη μια φθήνη αλλά επίσης αξιόπιστη μηχανή με ακροφύσιο και τούτη είναι η LB800 (http://www.auto-cafe.es/lavazzabluelb800.jpg). Ότι και αν διαλέξετε πάντως να κοιτάζετε πρώτα αν διαθέτει service γιατί σίγουρα θα το χρειαστεί ακόμη και η καλύτερη μηχανή.

fadasma
09-05-08, 19:34
Σωστό αλλά η ποιότητα των δικών τους κάψουλων είναι ανεπανάληπτη (Ristretto rulez :p).
Συμφωνώ. Κι εγώ αγόρασα μια nespresso πριν 2 εβδομάδες. Κάνει απίστευτο καφέ! Και τον ετοιμάζεις πιο γρήγορα και εύκολα ακόμη και από φραπέ.

Από γεύσεις εκτός από τη Ristretto μου αρέσει και η Volluto που μοιάζει αρκετά με τη γεύση του Illy που έπινα παλιότερα.

PopManiac
09-05-08, 19:37
Μετά από επανειλημμένες αποτυχίες με μηχανές επιτέλους πήρα το θηρίο (και έσκασα €400)...

Solis Typ 110 και ο καλύτερος espresso!!!!!

gkimonas
10-05-08, 01:48
Μετά από επανειλημμένες αποτυχίες με μηχανές επιτέλους πήρα το θηρίο (και έσκασα €400)...

Solis Typ 110 και ο καλύτερος espresso!!!!!

Θα χαίρεσαι να πίνεις στρέτο τώρα, κορυφή, την έχει το αφεντικό μου σπίτι. :oneup:

Υ.Γ Μήπως την πήρες λιγάκι ακριβά; :hmm:

PopManiac
10-05-08, 02:01
Θα χαίρεσαι να πίνεις στρέτο τώρα, κορυφή, την έχει το αφεντικό μου σπίτι. :oneup:

Υ.Γ Μήπως την πήρες λιγάκι ακριβά; :hmm:

Όχι, από MediaMarkt €400, σε online πωλήσεις στο Βέλγιο άντε να γλίτωνα €5 αλλά από σέρβις άστα να παν...

Γιατί, πόσο ξέρεις εσύ πως πάει;

gkimonas
10-05-08, 02:04
Όχι, από MediaMarkt €400, σε online πωλήσεις στο Βέλγιο άντε να γλίτωνα €5 αλλά από σέρβις άστα να παν...

Γιατί, πόσο ξέρεις εσύ πως πάει;

Την πήρε σίγουρα φθηνότερα αλλά έχω την εντύπωση χωρίς το ΦΠΑ, το χρέωσε στην επωνυμία του μαγαζιού, επομένως έχεις δίκιο, στην ίδια τιμή πάνω κάτω, όχι όμως από το media, δεν ξέρω ακριβώς από που.

Αν είναι θα τον ρωτήσω αύριο. :oneup:

Καταπληκτική μηχανή.

georgebest
20-05-08, 02:09
Να ρωτήσω και εγώ κάτι παιδιά. Το ακροφύσιο που χρησιμοποιείται??? Μόνα για την κρέμα στα ζεστά (espresso, cappuccino κτλ) ή και για freddo??

gkimonas
20-05-08, 02:12
Να ρωτήσω και εγώ κάτι παιδιά. Το ακροφύσιο που χρησιμοποιείται??? Μόνα για την κρέμα στα ζεστά (espresso, cappuccino κτλ) ή και για freddo??

Το ακροφύσιο ρε παίχτη είνα για τα ζεστά ροφήματα, το freddo είναι κρύο, βγάζεις τον καφέ και τον παγώνεις με την κατάλληλη αναλογία ζάχαρης κ αν θέλεις χτυπάς και γάλα για να το κάνεις cappoutsino.;)

Με το ακροφύσιο μπορείς να βράσεις ό,τι θέλεις αρκεί να έχει δύναμη ο ατμός που βγάζει διαφορετικά ούτε ένα μπρίκι νερό δεν θα μπορείς να βράσεις.:p

georgebest
28-05-08, 01:42
http://www.skroutz.gr/s/2103/Izzy-C-201.html

Σκέφτομαι να αγορασω αυτήν. Είναι καλή ?? Αξίζει να την πάρω ??

therion
28-05-08, 11:33
δεν την ξερω την συγκεκριμενη καφετιερα.Αλλα με 800w ισχυ δεν θα την αγόραζα!

georgebest
28-05-08, 19:52
δεν την ξερω την συγκεκριμενη καφετιερα.Αλλα με 800w ισχυ δεν θα την αγόραζα!


Τί ρόλο παίζουν τα watt ???

therion
28-05-08, 23:48
Δεν θα εχει μεγάλη ισχύ η καφετιέρα!ιΙσως και ο καφές να μην βγαινει σωστα,να μην εχει την κατάληλη πιεση.Στο κωτσόβολο παντως που αγορασα την δικιά μου,μου πρότειναν να πάρω πάνω απο 1000w.Βέβαια και αυτην που θες να πάρεις δεν είναι άσχημη!Απλά σου προτέινω να πάρεις που την έχει κάποιος γνωστός σου και ξέρεις πως δουλευει!

georgebest
01-06-08, 01:45
Μπορείτε να μου προτείνετε μια καφετιέρα espresso που να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
1) Να σερβίρει και μερίδες espresso και χύμα καφέ espresso.
2) Nα σερβίρει 2 διπλούς espresso ταυτόχρονα.
3) Να είναι πάνω από 1000 watt.
4) Να έχει πίεση από 15 bar και πάνω.
5) Να μην είναι πανάκριβη κάτω από 200 ευρώ. ( Όσο φθηνότερη γίνεται σε σχέση τιμή/απόδοση).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

therion
01-06-08, 12:14
Αυτην που αγορασα εγω!http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9679

A!ξεχασα να σου πω,δεν γινεται να βγουν δυο διπλα εσπρεσακια ταυτοχρονα,μονο δυο μονα γινεται ή δυο lungo.για να εβγαζες δυο διπλά μαζι,θες δυο γρουπ με διπλή δοση καφε στο καθένα.ολες ομως οι οικιακές έχουν ενα γρουπ.

stefg
13-06-08, 13:21
Παιδιά υπάρχει καμιά καφετέρια μέχρι 80 ευρώ ή είναι πεταμένα λεφτά; Πίνω μόνο ζεστά σκέτα εσπρέσο, οπότε θα βγάλει δουλειά! Φοιτητές είμαστε προς το παρόν, οπότε στο μέλλον οι καλύτερες καφετιέρες!

Ρίξτε μια ματιά εδώ να μου πείτε:
http://www.skroutz.gr/c/437/coffee_machines/f/4678/Espresso.html

timeslot
13-06-08, 15:41
την εχω ψαξει και εγω την επιλογη εσπρεσσιερας, και περασα απο μαγαζια και online

απο Γερμανια το ιδιο μοντελο Saeco ερχεται περι τα 150ευρα λιγοτερο απο οτι ζητουν οι εδω μαγκες...

απο Ιταλοτραφεις φιλους και υποκειμενικες κρισεις: ολοι ελεγαν οτι καλυτερο καφε φτιαχνει η Pavoni (αυτες με το λεβιε), και οτι σιγουρα ο φρεσκοαλεσμενος καφες δεν εχει σχεση με τις καψουλες

τελικα κατεληξα στη nespresso, και μεχρι σημερα μπορω να πω οτι δεν μετανιωσα καθολου

η ποιοτητα του ristretto και 2-3 αλλων ειναι πολυ καλη και η ολη λυση ειναι πολυ καθαρη και παρα πολυ γρηγορη

σοβαρο μειονεκτημα ειναι φυσικα η τιμη της καψουλας (41 λεπτα για τον απλο & 45 λεπτα για το lungo), ειναι ακριβη

and64
14-06-08, 11:37
Φίλε δες και την krups που λέει και ο φίλος therion πιο πάνω. Την έχω και εγώ και βγάζει πολύ καλο espresso και γενικότερα είναι πολύ "τίμια" μηχανή για τα λεφτά της. 1200 watt , 15 bar. Παίρνει και κάψουλα, αλλά επειδή το δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ο espresso, με χαρμάνι βγάζει καλύτερη "κρέμα" πάνω και σαφώς καλύτερο άρωμα.
Βέβαια για να βρείς το χαρμάνι που θα σου αρέσει θα πρέπει να δοκιμάσεις όλο το ράφι του supermarket!!!:rofl: Προσωπικά μετά από εξαντλητικές δοκιμές (πήρα όλα τα illy, lavazza, jacobs που βρήκα) κατέληξα σε lavazza μαύρο (υπάρχει και κόκκινο και χρυσό)

Την έχει εδώ (http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&itmId=13260&catId=194&la=1) 122 ευρώ αν σε ενδιαφέρει...

therion
14-06-08, 11:53
Φίλε δες και την krups που λέει και ο φίλος therion πιο πάνω. Την έχω και εγώ και βγάζει πολύ καλο espresso και γενικότερα είναι πολύ "τίμια" μηχανή για τα λεφτά της. 1200 watt , 15 bar. Παίρνει και κάψουλα, αλλά επειδή το δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ο espresso, με χαρμάνι βγάζει καλύτερη "κρέμα" πάνω και σαφώς καλύτερο άρωμα.
Βέβαια για να βρείς το χαρμάνι που θα σου αρέσει θα πρέπει να δοκιμάσεις όλο το ράφι του supermarket!!!:rofl: Προσωπικά μετά από εξαντλητικές δοκιμές (πήρα όλα τα illy, lavazza, jacobs που βρήκα) κατέληξα σε lavazza μαύρο (υπάρχει και κόκκινο και χρυσό)

Την έχει εδώ (http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&itmId=13260&catId=194&la=1) 122 ευρώ αν σε ενδιαφέρει...


Θα ήθελα να κανω μια διευκρινηση!Η μηχανη αυτη δεν παιρνει καψουλες!Παίρνει μεριδες καφε e.s.e.Eιναι ετοιμες μεριδες καφε σε χαρτινη συσκευασια!Αλλα ο αλεσμένος καφες ειναι το καλύτερο!

and64
14-06-08, 12:13
Θα ήθελα να κανω μια διευκρινηση!Η μηχανη αυτη δεν παιρνει καψουλες!Παίρνει μεριδες καφε e.s.e.Eιναι ετοιμες μεριδες καφε σε χαρτινη συσκευασια!Αλλα ο αλεσμένος καφες ειναι το καλύτερο!

Ναι, sorry, αυτό εννούσα κάψουλες, το easy serving espresso (ese):oneup:

therion
14-06-08, 15:07
Να σε ρωτησω κατι amd44;Πουλάνε στο supermarket lavazza μαυρο;Eγω παιρνω την κόκκινη συσκευασία,που ειναι arabika μαζι με robusta!Που μπορω να βρω τον lavazza που παίρνες;

and64
14-06-08, 15:19
Να σε ρωτησω κατι amd44;Πουλάνε στο supermarket lavazza μαυρο;Eγω παιρνω την κόκκινη συσκευασία,που ειναι arabika μαζι με robusta!Που μπορω να βρω τον lavazza που παίρνες;

Φαντάζομαι σε μένα απευθύνεσαι (αν και το nickname μου είναι and64)!

Anyway, το μαύρο Lavazza ψάξτον σε Βασιλόπουλο, Carrefour γενικά σε μεγάλα supermarkets. Είναι σε χάρτινη συσκευασία εξωτερικά και μέσα έχει την αεροστεγώς κλεισμένη;)

Εμένα μου φάνηκε τεράστια η διαφορά σε άρωμα σε σχέση τόσο με το κόκκινο όσο και με το χρυσό...

Υπάρχει και σε τέτοια συσκευασία38644

therion
14-06-08, 15:55
ευχαριστω!

and64
14-06-08, 17:05
ευχαριστω!

Παρακαλώ:) Αν το δοκιμάσεις πες μου πως σου φάνηκε

georgebest
21-06-08, 03:00
Τελικά καλύτερη είναι η Krups 4000 ή η krups 4020?? Βλέπω ότι έχουν κάποιες διαφορές(η μια έχει σύστημα για τα άλατα ενώ η άλλη όχι κτλ). Επίσης από ότι έχω διαβάσει και σε ξένα forum λένε μακριά από krups γιατί βγάζουν προβλήματα (πχ στάζει από εκεί που τρέχει ο καφές και περνάει νερό κτλ). Τί λέτε εσείς που τις έχετε? Και ποια από τις 2 krups ή καμιά άλλη? Τέλος ποια η διαφορά ανάμεσα σε κάψουλες και σε ese μερίδες??

and64
21-06-08, 10:29
Τελικά καλύτερη είναι η Krups 4000 ή η krups 4020?? Βλέπω ότι έχουν κάποιες διαφορές(η μια έχει σύστημα για τα άλατα ενώ η άλλη όχι κτλ). Επίσης από ότι έχω διαβάσει και σε ξένα forum λένε μακριά από krups γιατί βγάζουν προβλήματα (πχ στάζει από εκεί που τρέχει ο καφές και περνάει νερό κτλ). Τί λέτε εσείς που τις έχετε? Και ποια από τις 2 krups ή καμιά άλλη? Τέλος ποια η διαφορά ανάμεσα σε κάψουλες και σε ese μερίδες??

Φίλε μου νομίζω ότι η 4000 και η 4020 στο μόνο που διαφέρουν είναι στην inox "εμφάνιση" της δεύτερης και σε τίποτα πιο ουσιαστικό. Πάντως η 4000 που έχω βγάζει μια χαρά καφέ για τα λεφτά της, έχει αρκετά watt και πολύ "στιβαρό" αν μπορώ να το πω έτσι γκρούπ και μηχανισμό κλειδώματος (αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και σε μαγαζί, δες και τις άλλες καφετιέρες της ίδιας κατηγορίας τιμής και σύγκρινε τα γκρούπ). Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για αυτά που πλήρωσα:)

Τώρα για τις μερίδες: δες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Easy_Serving_Espresso_Pod)για τις ese και εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Nespresso) τις nespresso για παράδειγμα. Η διαφορά είναι ότι οι ese είναι χάρτινες, ενώ οι κάψουλες είναι πλαστικές ή και μετάλικές καμια φορά ανάλογα την εταιρία καθως βγάζουν και άλλες εταιρίες όπως η lavazza κλπ. Πάντως καλό espresso από κάψουλα έχω πιεί σε μηχανή lavazza που έκανε πάνω από 1000αρικο (την έχει φίλος). Πιο κάτω δύσκολα βγαίνει καλύτερος καφές απο τον χύμα εκτός βέβαια από nespresso οι οποίες ναι μεν δεν είναι τόσο ακριβές αλλά δεν φτιάχνουν cappuccino...

georgebest
21-06-08, 15:11
Φίλε μου από την krups 4020 (που μου αρέσει λόγω inox) και από αυτή http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10269 ποιά να διαλέξω ?????

and64
21-06-08, 15:31
Φίλε μου από την krups 4020 (που μου αρέσει λόγω inox) και από αυτή http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10269 ποιά να διαλέξω ?????

Δεν ξέρω αν την έχεις δει από κοντά αλλά μου φαίνεται πολύ φθηνή για αυτόματη με μύλο. Επίσης δεν νομίζω να παίρνει shots. Μπορεί να είναι πολύ καλή, αλλά και πολύ μούφα!

Γενικά πάντως από τις πολύ καλές μάρκες είναι gazzia, pavoni αλλά είναι αισθητά πιο ακριβές.

Αν θες κάτι που θα βγάζει σίγουρα, 100% καλό καφέ πάρε αυτή (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=35531) την Nespresso που βγάζει και cappuccino (αν δεν σε ενδιαφέρει υπάρχει φθηνότερη χωρίς ακροφύσιο ατμού) αλλά πέρα από την τιμή έχει και πιο αυξημένο κόστος χρήσης αν υπολογίσεις το κόστος για τις κάψουλες...

Αν είσαι Αθήνα πάντως, η 4020 υπάρχει εδώ (http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=194&itmid=13850) 10 ευρώ πιο κάτω...

gkimonas
21-06-08, 18:59
Θα το λέω συνέχεια κ συνέχεια παιδιά.

Κάψουλα κ πάλι κάψουλα σε σπιτική Esspresso-Μηχανή.

and64
21-06-08, 19:05
Θα το λέω συνέχεια κ συνέχεια παιδιά.

Κάψουλα κ πάλι κάψουλα σε σπιτική Esspresso-Μηχανή.

Έτσι έλεγα κι εγώ αλλά αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και με χύμα καφέ βγαίνει πολύ καλός espresso και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και καλύτερος της κάψουλας. Απλά το κέρδος με την κάψουλα είναι ότι από την 1η φορά θα βγεί σωστός καφές...

gkimonas
21-06-08, 19:07
Έτσι έλεγα κι εγώ αλλά αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και με χύμα καφέ βγαίνει πολύ καλός espresso και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και καλύτερος της κάψουλας. Απλά το κέρδος με την κάψουλα είναι ότι από την 1η φορά θα βγεί σωστός καφές...

Κ εγώ έχω πιει εκλεκτούς καφέδους από μηχανή με κανονικό καφέ αλλά σε πληροφορώ ότι καμία δεν έφτιαξε σωστό stretto.

Αχ το πα, δεν άντεξα.:p

and64
21-06-08, 20:03
Κ εγώ έχω πιει εκλεκτούς καφέδους από μηχανή με κανονικό καφέ αλλά σε πληροφορώ ότι καμία δεν έφτιαξε σωστό stretto.

Αχ το πα, δεν άντεξα.:p

Ε, εντάξει αν θες να πιείς "σοβαρό" stretto τότε ναι πας σε κάψουλα και μηχανή 2000 ευρώ ή τουλάχιστον πάνω από 400-500!!!

Προσωπικά πάντως με τσαντίζει ο stretto. Ναι μεν κορυφαίο άρωμα αλλά απειροελάχιστη ποσότητα για τα μέτρα μου. Προτιμώ κανονικό espresso και συνήθως διπλό, αλλά τώρα φτιάχνω φρέντους (όπως λένε όλοι οι σωστοί Έλληνες που ανακάλυψαν ένα πρωί οτι υπάρχει και ο freddo εκτός του φραπόγαλου:rofl::rofl::twisted:) λόγω ζέστης...

georgebest
22-06-08, 02:02
Την 4020 την βρήκα με 120 ευρώ. Απλά δεν ξέρω τί να πάρω. Την krups ή την άλλη με τον μύλο??

gkimonas
22-06-08, 02:20
Την 4020 την βρήκα με 120 ευρώ. Απλά δεν ξέρω τί να πάρω. Την krups ή την άλλη με τον μύλο??

Την krups φυσικά. :)

and64
22-06-08, 11:14
Την 4020 την βρήκα με 120 ευρώ. Απλά δεν ξέρω τί να πάρω. Την krups ή την άλλη με τον μύλο??

Η krups είναι δοκιμασμένη λύση και απ'οτι βλέπεις χαίρει της εκτίμησης του forum :rofl::rofl::lol:

Η άλλη όπως είπα και πιο πάνω μπορεί να βγεί τελείως μάπα, μπορεί να βγει και πολύ καλή, το παίζεις... Αν δεν την έχει κάποιος για να δοκιμάσεις τι καφέ βγάζει ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα! Πάντως επειδή και εδώ ισχύει το "ότι πληρώσεις παίρνεις", μου φαίνεται πολύ φθηνή για αυτά που έχει...:hmm:

therion
22-06-08, 14:44
krups 4020 να παρεις!Την εχω τοσο καιρο,πολυ καλή!

timeslot
22-06-08, 18:50
παιδια δε θελω να αποθαρρυνω κανενα
επισης εαν οι mods θεωρουν οτι αυτο που θα γραψω ειναι off-limits ας το διαγραψουν
τη συγκεκριμμενη Krups την ειχα επι 1,5 χρονο, μια ιδια ειχε και ο πατερας μου αλλο τοσο
ΚΑΙ οι δυο εβγαλαν τα ιδια προβληματα

1. στο ακροφυσιο που βγαινει ο καφες, μετα απο καιρο χαλαρωνει το λαστιχο προσαρμογης και βγαινει καυτο νερο + ατμος μαζι με τον καφε
σαν να μην 'κομπλαρει' καλα το χερουλι πανω στο ακροφυσιο
σε συνεργειο τη πηγα, αλλαξα το λαστιχο 2 φορες, ο μαστορας ειπε να μη τη ζοριζω οτν βαζω το χερουλι και το στριβω για να κομπλαρει...αλλα και παλι τα ιδια, μια φορα σχεδον εκαψα το χερι μου απο τον ατμο

2. το χειροτερο...στο δοχειο του νερου, στη βαση εχει την εξοδο για το νερο (με το ελατηριο). Αυτο χαλασε 2-3 φορες και κατα τη διαρκεια της παρασκευης, χυνεται νερο (λιμναζει) κατω απο τη μηχανη
παλι στο συνεργειο (εκτος εγγυησης) αλλαγη στο ελατηριο, τα ιδια

το σημαντικο ειναι οτι και τα 2 προβληματα τα ειχε και η αλλη μηχανη

σημερα στεκει σε ενα ραφι στην αποθηκη, ποτε ξανα...

απο την αλλη, μπορει και να ετυχα στη περιπτωση, αλλα δυστυχως ηταν επιβεβαιωμενη δυο φορες....

αυτα

and64
22-06-08, 19:20
παιδια δε θελω να αποθαρρυνω κανενα
επισης εαν οι mods θεωρουν οτι αυτο που θα γραψω ειναι off-limits ας το διαγραψουν
τη συγκεκριμμενη Krups την ειχα επι 1,5 χρονο, μια ιδια ειχε και ο πατερας μου αλλο τοσο
ΚΑΙ οι δυο εβγαλαν τα ιδια προβληματα

1. στο ακροφυσιο που βγαινει ο καφες, μετα απο καιρο χαλαρωνει το λαστιχο προσαρμογης και βγαινει καυτο νερο + ατμος μαζι με τον καφε
σαν να μην 'κομπλαρει' καλα το χερουλι πανω στο ακροφυσιο
σε συνεργειο τη πηγα, αλλαξα το λαστιχο 2 φορες, ο μαστορας ειπε να μη τη ζοριζω οτν βαζω το χερουλι και το στριβω για να κομπλαρει...αλλα και παλι τα ιδια, μια φορα σχεδον εκαψα το χερι μου απο τον ατμο

2. το χειροτερο...στο δοχειο του νερου, στη βαση εχει την εξοδο για το νερο (με το ελατηριο). Αυτο χαλασε 2-3 φορες και κατα τη διαρκεια της παρασκευης, χυνεται νερο (λιμναζει) κατω απο τη μηχανη
παλι στο συνεργειο (εκτος εγγυησης) αλλαγη στο ελατηριο, τα ιδια

το σημαντικο ειναι οτι και τα 2 προβληματα τα ειχε και η αλλη μηχανη

σημερα στεκει σε ενα ραφι στην αποθηκη, ποτε ξανα...

απο την αλλη, μπορει και να ετυχα στη περιπτωση, αλλα δυστυχως ηταν επιβεβαιωμενη δυο φορες....

αυτα

Αυτό είναι λίγο ανησυχητικό:hmm: Εγώ την έχω 4 μήνες αλλα ευτυχώς ακόμα τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...

Μια ερώτηση: την δεξαμενή νερού την έβγαζες για να την γεμίσεις;

timeslot
22-06-08, 19:30
χμ, καταλαβαινω τι θελεις να πεις...
ναι την εβγαζα για να τη γεμισω, αλλες φορες για να στραγγιξει μετα απο παρασκευη, αλλες φορες για να τη πλυνω
μπορει πραγματι απο το βαλε-βγαλε να χαλασε η βαλβιδα

and64
22-06-08, 19:32
χμ, καταλαβαινω τι θελεις να πεις...
ναι την εβγαζα για να τη γεμισω, αλλες φορες για να στραγγιξει μετα απο παρασκευη, αλλες φορες για να τη πλυνω
μπορει πραγματι απο το βαλε-βγαλε να χαλασε η βαλβιδα

Γι αυτό ρώτησα! Εγώ συνηθως την γεμίζω με κανάτα γιατί βαριέμαι να την βγάζω συνέχεια...

therion
23-06-08, 13:12
Έχω και εγώ μία ερωτηση!Την μηχανή σου την καθάριζες τακτικα,με την σκονη ΚRUPS;Αυτο επιβάλεται ναι γινεται συχνα.Εγώ το εκανα στην μηχανή μου την περασμένη εβδομάδα μετα απο δύο μήνες λειτουργειας!

fadasma
23-06-08, 13:31
Έχω και εγώ μία ερωτηση!Την μηχανή σου την καθάριζες τακτικα,με την σκονη ΚRUPS;Αυτο επιβάλεται ναι γινεται συχνα.Εγώ το εκανα στην μηχανή μου την περασμένη εβδομάδα μετα απο δύο μήνες λειτουργειας!

Κάθε χρόνο περίπου. Εξαρτάται βέβαια από τη χρήση που κάνεις αλλά και από το πόσο σκληρό είναι το νερό που χρησιμοποιείς (καλύτερα να χρησιμοποιείς εμφιαλωμένο).

therion
24-06-08, 16:15
Για αυτο σου χαλασε η μηχανη!Εμένα μου παν απο το service της krups,οτι πρέπει να κάνεις αφαλάτωση περίπου καθε 60 καφέδες.Οσο για την σκληρότητα του νερου,εμένα ειναι τιγκα στο άλατα.Και γενικά στην Αθήνα παντου ετσι ειναι το νερό.Μόνο αν χρησιμοποιείς εφιαλωμένο χρειάζεσαι μια φορά το χρόνο καθάρισμα.,

and64
24-06-08, 16:20
Για αυτο σου χαλασε η μηχανη!Εμένα μου παν απο το service της krups,οτι πρέπει να κάνεις αφαλάτωση περίπου καθε 60 καφέδες.Οσο για την σκληρότητα του νερου,εμένα ειναι τιγκα στο άλατα.Και γενικά στην Αθήνα παντου ετσι ειναι το νερό.Μόνο αν χρησιμοποιείς εφιαλωμένο χρειάζεσαι μια φορά το χρόνο καθάρισμα.,

Γι αυτό βουρ στο super market για 6άδες!!:hmm::hmm:

Κάποιοι πάντως λένε ότι με εμφιαλωμένο δεν βγαίνει καλός ο καφές, εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά και χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά εμφιαλωμένο νερό για την μηχανη...

therion
24-06-08, 23:55
Και με εμφιαλωμένο καλός βγαινει.Ομως πόσο πια θα σου κοστισει ο οικιακός καφές,αμα καθεσαι και χαλάς λεφτα στο να αγορασεις εμφιαλωμένο νερο;Eγώ την μηχανή την χρησιμοποιώ κάθε μέρα.Σκεψου κάθε μέρα να χαλάω και ενα μισολιτρο νερου το λιγοτερο;

and64
25-06-08, 00:01
Και με εμφιαλωμένο καλός βγαινει.Ομως πόσο πια θα σου κοστισει ο οικιακός καφές,αμα καθεσαι και χαλάς λεφτα στο να αγορασεις εμφιαλωμένο νερο;Eγώ την μηχανή την χρησιμοποιώ κάθε μέρα.Σκεψου κάθε μέρα να χαλάω και ενα μισολιτρο νερου το λιγοτερο;

Κάθε μέρα την χρησιμοποιώ και εγώ αλλά δεν με έχει απασχολήσει ποτέ να σου πω την αλήθεια το κόστος/καφέ. Μια 6αδα βγάζει άνετα βδομάδα και συνήθως μένουν 1 ή και 2 μπουκάλια ανάλογα με το πόσοι φίλοι θα έρθουν σπίτι;)

therion
25-06-08, 00:24
Πάντως μετα απο κάθε χρήση,πρεπει να ανοιγουμε την ντουζιερα της μηχανης για να απομκρυνθει ο καφες που εχει κολλήσει πάνω στο φίλτρο και γενικά να την προσέχουμε!Οι εσπρεσιερες δυστηχώς δεν ειναι σας τις καφετιερες γαλικου που δεν χαλάνε ποτε.Αντιθετως ειναι πολύ ευάισθητες.

k_koulos
25-06-08, 00:28
. Μια 6αδα βγάζει άνετα βδομάδα και συνήθως μένουν 1 ή και 2 μπουκάλια

πίνεις 6lt εσπρεσσο την βδομαδα?????

and64
25-06-08, 00:35
πίνεις 6lt εσπρεσσο την βδομαδα?????

Όχι μόνος μου!! Πίνουν και οι δικοί μου και διάφοροι φίλοι που έρχονται σπίτι. Επίσης υπολόγισε ότι αρκετό νερό χρησιμοποιείται για την ψύξη της μηχανής, ειδικά αν ανοίξεις τον ατμό μετά κάνει κάποιους κύκλους ψύξης της αντλίας + όσο φεύγει οταν την ανοίγω για κάποια δεύτερα πριν φτιάξω τον πρώτο καφέ ώστε να ζεσταθεί και το γκρούπ και τα δισκία, + στο τέλος που πάλι ανοίγω μόνο με νερό για ξέπλυμα οπότε όχι δεν πίνω 6 λίτρα espresso την εβδομάδα!!

@therion εννοείται οτι μετά απο 3-4 καφέδες ανοίγω να τρέξει νερό ώστε να φύγουν οι κόκοι καφέ που κάθονται στο φίλτρο, αλλιώς μυρίζει σαν "καμένος" ο επόμενος που θα βγεί...

k_koulos
25-06-08, 00:38
το έχω, απλα ειχε γέλιο όπως το είπες:)!!

πάντως καλό εσπρεσσο σε σπίτι δυσκολα να πιω, μάλλον δεν εχω τις σωστές παρέες:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.