PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

and64
25-06-08, 00:41
το έχω, απλα ειχε γέλιο όπως το είπες:)!!

πάντως καλό εσπρεσσο σε σπίτι δυσκολα να πιω, μάλλον δεν εχω τις σωστές παρέες:hmm:

:rofl::rofl: ναι, μάλλον...

Πέρνα να σε κεράσουμε ενα εσπρεσάκι ή κανένα freddo που είναι και must....

k_koulos
25-06-08, 00:57
σε τι ποτηρι πινεις φρεντο?

and64
25-06-08, 01:17
σε τι ποτηρι πινεις φρεντο?

Ελλείψει φρεντοπότηρου σε κλασικό του Ikea... Ήθελα να πάρω κάποια στιγμή, μου είπε ένας γνωστός που έχει μαγαζί ότι θα μου δώσει εκείνος μαζί με φλυτζάνια για cappuccino, δεν μου έδωσε τελικά και έμεινα έτσι προς το παρον...

gkimonas
25-06-08, 01:20
Το σωστό και το καλύτερο ποτήρι είναι το παρακάτω.

39372

and64
25-06-08, 01:25
Το σωστό και το καλύτερο ποτήρι είναι το παρακάτω.

39372

Ναι αλλά κοστίζει (δεν θυμάμαι τώρα τιμή αλλά είναι τσουχτερή). Πιο πολύ μετράει το περιεχόμενο παρά το ποτήρι: δηλαδή να μην σου νερώσει ο espresso, το γάλα να είναι καλοχτυπημένο και επομένως σχετικά παχύρευστο, να βάλεις σωστή ποσότητα πάγου...

Τι να το κάνεις το ποτήρι όταν πας σε μαγαζί και ο καφές είναι για πέταμα;; Χίλιες φορές σε ποτήρι ουίσκι, κρασιού, λικέρ δεν ξέρω και γω τι αλλά να πίνεται!!

gkimonas
25-06-08, 01:26
Ναι αλλά κοστίζει (δεν θυμάμαι τώρα τιμή αλλά είναι τσουχτερή). Πιο πολύ μετράει το περιεχόμενο παρά το ποτήρι: δηλαδή να μην σου νερώσει ο espresso, το γάλα να είναι καλοχτυπημένο και επομένως σχετικά παχύρευστο, να βάλεις σωστή ποσότητα πάγου...

Τι να το κάνεις το ποτήρι όταν πας σε μαγαζί και ο καφές είναι για πέταμα;; Χίλιες φορές σε ποτήρι ουίσκι, κρασιού, λικέρ δεν ξέρω και γω τι αλλά να πίνεται!!

Σιγά που κοστίζει ρε συ 1.50€ έχει.

Και σε παρακαλώ λίγα λόγια για τον καφέ μου και τις δημιουργίες μου.:p

and64
25-06-08, 01:28
Σιγά που κοστίζει ρε συ 1.50 έχει.

Και σε παρακαλώ λίγα λόγια για τον καφέ μου και τις δημιουργίες μου.:p

Δεν μου είχαν πει 1.5 ευρώ αλλά τεσπα τώρα δεν χωράει ούτε καλαμάκι στην κουζίνα γι αυτό η μάνα μου έχει φαγωθεί να την αλλάξει, οπότε με τα καινούρια ντουλάπια κάτι μπορεί να γίνει...

Όσο για την δημιουργία γενικά μιλούσα αλλά btw είναι δικιά σου η συγκεκριμένη; Σε μαγαζί;:what:

gkimonas
25-06-08, 01:33
Δεν μου είχαν πει 1.5 ευρώ αλλά τεσπα τώρα δεν χωράει ούτε καλαμάκι στην κουζίνα γι αυτό η μάνα μου έχει φαγωθεί να την αλλάξει, οπότε με τα καινούρια ντουλάπια κάτι μπορεί να γίνει...

Όσο για την δημιουργία γενικά μιλούσα αλλά btw είναι δικιά σου η συγκεκριμένη; Σε μαγαζί;:what:

Καλαμάκια θα παίρνεις αυτά τα λεπτά-σπαστά που είναι σε νάιλον το κάθε ένα ξεχωριστά.;)
Τα καλύτερα και σπάνια βρίσκεις τζούφιο.

Ναι σε μαγαζί.;)

Γιατί να το κρύψομεν άλλωστεν. :p :sneer:

bebbers
25-06-08, 01:38
Το σωστό και το καλύτερο ποτήρι είναι το παρακάτω.

39372

Συμφωνω απολυτως...τετοια εχω σπιτι μου και εγω
Να ναι καλα ενα φιλαρακι μου μπουφεντζης!!!!!!!!:respekt:

and64
25-06-08, 02:19
Καλαμάκια θα παίρνεις αυτά τα λεπτά-σπαστά που είναι σε νάιλον το κάθε ένα ξεχωριστά.;)
Τα καλύτερα και σπάνια βρίσκεις τζούφιο.

Ναι σε μαγαζί.;)

Γιατί να το κρύψομεν άλλωστεν. :p :sneer:

Καλαμάκια σπαστά παίρνω, αλλά και αυτά με τα βίας χωράνε στον πάγκο! Άσε η κουζίνα είναι πραγματικά τίγκα!!! Δεν χωράει ούτε φλιτζανάκι espresso όχι ποτήρι για freddo!! :rofl:

Να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί βλέπω ασχολείσαι πιο επαγγελματικά με το σπορ απ'οτι εγώ: έχει υπόψιν σου κανένα σχετικά καλό τρίφτη για πάγο (για το σπίτι έτσι; ) που να μην κάνει όσο μια καφετιέρα;;

gkimonas
25-06-08, 02:28
Καλαμάκια σπαστά παίρνω, αλλά σου λέω η κουζίνα είναι πραγματικά τίγκα!!! Δεν χωράει ούτε φλιτζανάκι espresso όχι ποτήρι για freddo!! :rofl:

Να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί βλέπω ασχολείσαι πιο επαγγελματικά με το σπορ απ'οτι εγώ: έχει υπόψιν σου κανένα σχετικά καλό τρίφτη για πάγο (για το σπίτι έτσι; ) που να μην κάνει όσο μια καφετιέρα;;

Για τέτοια πράγματα φίλε μου δεν θα εμπιστεύεσαι ούτε θα παίρνεις ό,τι αηδία πουλάει το κάθε κατάστημα.

Θα πας σε ένα μαγαζί-αποθήκη επαγγελματικού εξοπλισμού όπως για παράδειγμα αυτό που είναι στην Ευριπίδου και θα πάρεις ό,τι θέλεις και όσον αφορά το γεγονός της τιμής να ξέρεις πως δεν είναι τραγικά υψηλές για κάτι καθαρά επαγγελματικό και όπως σε όλα τα πράγματα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό να το ξέρεις, πάγο μπορείς να τρίβεις και με mulinex αλλά θα κάθεσαι να μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία, φυσικά και όχι.
Από την άλλη μπορείς να πάρεις παγοτρίφτη από το ikea για παράδειγμα αλλά αν σου μείνει ο μοχλός στο χέρι δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά εσύ που εμπιστεύτηκες κάτι τέτοιο.;)


Και θα σου φέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, μου αρέσει το φρέσκοτριμμένο πιπέρι, έπαιρνα συνέχεια μύλους από διάφορα μαγαζιά από supermarket κλπ
Ε όλοι τους κάτι θα πάθαιναν, είτε θα χάλαγε ο μηχανισμός είτε δεν θα έκοβαν τα μαχαίρια κλπ

Πήγα και πήρα έναν επαγγελματικό και έχω το πιπεράκι μου φρεσκότατο όποτε θέλω χωρίς προβλήματα. Εντάξει μπορεί να έδωσα κάτι παραπάνω αλλά αν υπολογίσεις πόσα είχα δώσει για τους προηγούμενος, ζημιωμένος βγαίνω.;)

and64
25-06-08, 02:37
Για τέτοια πράγματα φίλε μου δεν θα εμπιστεύεσαι ούτε θα παίρνεις ό,τι αηδία πουλάει το κάθε κατάστημα.

Θα πας σε ένα μαγαζί-αποθήκη επαγγελματικού εξοπλισμού όπως για παράδειγμα αυτό που είναι Ευριπίδου και θα πάρεις ό,τι θέλεις και όσων αφορά το γεγονός της τιμής να ξέρεις πως δεν είναι τραγικά υψηλές για κάτι καθαρά επαγγελματικό και όπως σε όλα τα πράγματα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό να το ξέρεις, πάγο μπορείς να τρίβεις και με mulinex αλλά θα κάθεσαι να μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία, φυσικά και όχι.
Από την άλλη μπορείς να πάρεις παγοτρίφτη από το ikea για παράδειγμα αλλά αν σου μείνει ο μοχλός στο χέρι δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά εσύ που εμπιστεύτηκες κάτι τέτοιο.;)


Και θα σου φέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, μου αρέσει το φρέσκοτριμμένο πιπέρι, έπαιρνα συνέχεια μύλους από διάφορα μαγαζιά από supermarket κλπ
Ε όλοι τους κάτι θα πάθαιναν, είτε θα χάλαγε ο μηχανισμός είτε δεν θα έκοβαν τα μαχαίρια κλπ

Πήγα και πήρα έναν επαγγελματικό και έχω το πιπεράκι μου φρεσκότατο όποτε θέλω χωρίς προβλήματα. Εντάξει μπορεί να έδωσα κάτι παραπάνω αλλά αν υπολογίσεις πόσα είχα δώσει για τους προηγούμενος, ζημιωμένος βγαίνω.;)

Και εγώ έχω μανία με το φρέσκο πιπέρι αλλα δεν θα δώσω 100 euro για τρίφτη peugeot! Ξέρω ότι είναι οι καλύτεροι αλλά οκ βολέυομαι με του βασιλόπουλου προς το παρόν...

Μια λύση που έχω όταν δεν βαριέμαι είναι να τρίβω πάγο στο thermomix (δεν ξέρω αν το γνωρίζεις τεσπα είναι ένα τουμπανο μιξερ το οποίο εκτός των άλλων τρίβει και πάγο) αλλά θέλει ο κάδος πλύσιμο μετά κλπ.

Το μαγαζί που λες Ευρυπίδου πιο είναι, πιο πάνω ή πιο κάτω από τον Τέλη; (θυμήθηκα και τα μπριζολάκια βραδιάτικα και πείνασα:lol:) Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

gkimonas
25-06-08, 02:41
Και εγώ έχω μανία με το φρέσκο πιπέρι αλλα δεν θα δώσω 100 euro για τρίφτη peugeot! Ξέρω ότι είναι οι καλύτεροι αλλά οκ βολέυομαι με του βασιλόπουλου προς το παρόν...

Μια λύση που έχω όταν δεν βαριέμαι είναι να τρίβω πάγο στο thermomix (δεν ξέρω αν το γνωρίζεις τεσπα είναι ένα τουμπανο μιξερ το οποίο εκτός των άλλων τρίβει και πάγο) αλλά θέλει ο κάδος πλύσιμο μετά κλπ.

Το μαγαζί που λες Ευρυπίδου πιο είναι, πιο πάνω ή πιο κάτω από τον Τέλη; (θυμήθηκα και τα μπριζολάκια βραδιάτικα και πείνασα:lol:) Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Σιγά ρε φιλε όχι και 100€ για μύλο πιπεριού,:stunned:, 35€ τον είχα πάρει εγώ και είναι αθάνατος.

Τώρα όσον αφορά για τον πάγο, πρέπει να ξεκινάνε από 26€ και φτάνουν μέχρι 75€

Το μαγαζί είναι στην γωνία Ευριπίδου και Αθηνάς στο ύψος που είναι η Βαρβάκειος Αγορά.;)

k_koulos
25-06-08, 07:08
αφου καλημερίσω, να πω οτι τον φρεντο τον ευχαριστιεμαι σε πλατυ ποτηρί του whisky με 3 μεγάλα παγάκια μέσα, την κρέμα αποκάτω και απο πάνω τον κάφε!!

έτσι και φυσικο ανακάτεμα έχουμε εν μέρη, και ο πάγος ερχεται σε επαφη με μεγαλη ποσότητα περιεχομένου!

και φυσικά επειδή είμαι απο χωρίο τον πίνω χωρίς καλαμάκι και σκουπίζω την κρεμα απο τα μουστάκια μου!!!!

[τώρα τελευταία βέβαια προτιμώ τον εσπρεσσο φρεντο με λίγο εβαπορέ μέσα, το βρίσκω πιο γευστικό απο το καπουτσινο φρεντο.... γιατρέ μου είμαι καλα?]

and64
25-06-08, 11:07
Σιγά ρε φιλε όχι και 100 για μύλο πιπεριού,:stunned:, 35 τον είχα πάρει εγώ και είναι αθάνατος.

Τώρα όσον αφορά για τον πάγο, πρέπει να ξεκινάνε από 26 και φτάνουν μέχρι 75

Το μαγαζί είναι στην γωνία Ευριπίδου και Αθηνάς στο ύψος που είναι η Βαρβάκειος Αγορά.;)

Thanks για τις πληροφορίες, αν βρεθώ κάποια στιγμή κέντρο θα το κοιτάξω:)

Οι μύλοι peugeot πάντως τόσο κάνουν! Το ξέρω οτι υπάρχουν και φθηνότεροι, αλλά είχα πάρει εναν με 30 ευρώ και παρέδωσε πνεύμα στο 6μηνο. Τα "δοντάκια" είχαν εξαφανιστεί γιατί δεν ήταν μεταλλικα:wall:
Όσους είχα δει με μεταλλικά δόντια ήταν από 50 και πάνω οπότε δεν ξανασχολήθηκα (τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να περάσω στα έξοδα για την καινούρια κουζίνα και εναν τρίφτη:whistle::rofl:)


αφου καλημερίσω, να πω οτι τον φρεντο τον ευχαριστιεμαι σε πλατυ ποτηρί του whisky με 3 μεγάλα παγάκια μέσα, την κρέμα αποκάτω και απο πάνω τον κάφε!!

έτσι και φυσικο ανακάτεμα έχουμε εν μέρη, και ο πάγος ερχεται σε επαφη με μεγαλη ποσότητα περιεχομένου!

και φυσικά επειδή είμαι απο χωρίο τον πίνω χωρίς καλαμάκι και σκουπίζω την κρεμα απο τα μουστάκια μου!!!!

[τώρα τελευταία βέβαια προτιμώ τον εσπρεσσο φρεντο με λίγο εβαπορέ μέσα, το βρίσκω πιο γευστικό απο το καπουτσινο φρεντο.... γιατρέ μου είμαι καλα?]


Νομίζω οτι αυτός που περιγράφεις είναι cappuccino iced latte χωρίς όμως να είμαι και πολύ σίγουρος! Θυμίζει αυτόν που σερβίρουν στα flocafe και αποκαλούν freddo αν και δεν είναι...

trixoptosi
25-06-08, 11:58
Ακουστε και τη δικη μου γνωμη:

Εγω εχω μια Ariete Hollywood cafe.Την αγόρασα απο τον κωτσόβολο 45 ευρω μια μερα που την ειχε προσφορα απο 115 που ειχε.

Συμπερασμα:ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Η κοπελα μου που εχει δουλεψει σε 10 καφετεριες(ολες μια και μια σε παρασκευη εσπρεσσο) μου ειπε οτι δεν περιμενε απο μια τοσο φθηνη μηχανη να πιει τόσο καλο εσπρεσσο!

Κανει φοβερο καιμακι,αυτο βεβαια οφειλεται και στην ποικιλια του καφε που θα παρεις.
Αλλα καπουτσινο ας το ξεχασουμε καλυτερα...Το ακροφυσιο του ειναι της πλακας...Δεν κανει πολυ ατμο,δεν εχει καθολου δυναμη.Ασε που βραζει το γαλα...Μιλαμε χαλια.Ζεστο αφρόγαλα ούτε να το σκεφτεις...

Αλλα το θεμα ειναι οτι αν δεν πινεις καπουτσινο(οπως εγω) και πινεις μονο εσπρεσσο και φρεντο τα λεφτα της τα αξιζε και με το παραπανω!Για 45 ευρω!

Και η γνωμη μου για τις μηχανες επειδη εχω δαπανησει ωρες ατελειωτες να ψαχνω ebay και φυσικα ρωτωντας την κοπελα μου τα παντα για τις μηχανες που δουλευε στα μαγαζια,εχω να πω το εξης.Απο 200-400 ευρω περιπου ολες ιδιες ειναι.

Η επομενη μηχανη θα ειναι μια μηχανη La cimbali.Κορυφαια μηχανη.Ακριβη.Πολύ ακριβη.Αλλα τουλαχιστον θα την παρω μια φορα στη ζωη μου και θα την εχω μεχρι να πεθανω!Και θα απολαμβανω τελεια ποιοτητα καφε.


Οσον αφορα μαρκες καφε ακουστε τι εχω δοκιμασει:Illy decaffeine,illy κανονικος,Lavazza rossa,lavazza κανονικος,lavazza decafeine,Segafredo,

Ομολογω οτι μου αρεσε και ο Illy αλλα και ο LAvazza.Ο Segafredo ειναι πολυ πικρος.Πολυ ομως.
Το επομενο βημα ειναι να δοκιμασω Portioli( που τον δοκιμασα σε ενα καφε και πραγματικα τρελάθηκα με την ποιοτητα του) και Buondi.Και Danesi βεβαια.Αυτα τα λίγα.

and64
25-06-08, 12:07
Ακουστε και τη δικη μου γνωμη:

Εγω εχω μια Ariete Hollywood cafe.Την αγόρασα απο τον κωτσόβολο 45 ευρω μια μερα που την ειχε προσφορα απο 115 που ειχε.

Συμπερασμα:ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Η κοπελα μου που εχει δουλεψει σε 10 καφετεριες(ολες μια και μια σε παρασκευη εσπρεσσο) μου ειπε οτι δεν περιμενε απο μια τοσο φθηνη μηχανη να πιει τόσο καλο εσπρεσσο!

Κανει φοβερο καιμακι,αυτο βεβαια οφειλεται και στην ποικιλια του καφε που θα παρεις.
Αλλα καπουτσινο ας το ξεχασουμε καλυτερα...Το ακροφυσιο του ειναι της πλακας...Δεν κανει πολυ ατμο,δεν εχει καθολου δυναμη.Ασε που βραζει το γαλα...Μιλαμε χαλια.Ζεστο αφρόγαλα ούτε να το σκεφτεις...

Αλλα το θεμα ειναι οτι αν δεν πινεις καπουτσινο(οπως εγω) και πινεις μονο εσπρεσσο και φρεντο τα λεφτα της τα αξιζε και με το παραπανω!Για 45 ευρω!

Και η γνωμη μου για τις μηχανες επειδη εχω δαπανησει ωρες ατελειωτες να ψαχνω ebay και φυσικα ρωτωντας την κοπελα μου τα παντα για τις μηχανες που δουλευε στα μαγαζια,εχω να πω το εξης.Απο 200-400 ευρω περιπου ολες ιδιες ειναι.

Η επομενη μηχανη θα ειναι μια μηχανη La cimbali.Κορυφαια μηχανη.Ακριβη.Πολύ ακριβη.Αλλα τουλαχιστον θα την παρω μια φορα στη ζωη μου και θα την εχω μεχρι να πεθανω!Και θα απολαμβανω τελεια ποιοτητα καφε.


Οσον αφορα μαρκες καφε ακουστε τι εχω δοκιμασει:Illy decaffeine,illy κανονικος,Lavazza rossa,lavazza κανονικος,lavazza decafeine,Segafredo,

Ομολογω οτι μου αρεσε και ο Illy αλλα και ο LAvazza.Ο Segafredo ειναι πολυ πικρος.Πολυ ομως.
Το επομενο βημα ειναι να δοκιμασω Potioli( που τον δοκιμασα σε ενα καφε και πραγματικα τρελάθηκα με την ποιοτητα του) και Buondi.Και Danesi βεβαια.Αυτα τα λίγα.

Lavazza μαύρο έχεις δοκιμάσει; Αν όχι θα σου έλεγα να το κάνεις. Καμία σχέση με τον χρυσό και τον κόκκινο!

Τον βρίσκεις σε βασιλόπουλο/carrefour κυρίως....

Όσο για το αφρόγαλα, το καλύτερο μου βγαίνει στην lavazza της φωτογραφίας η οποία δουλεύει με shots και όταν την είχε πάρει ο φίλος του είχε κοστίσει μια περιουσία (>800 ευρώ:stunned:) Βγαίνει πολύ "παχύ" πάντα και για να το κάψεις πραγματικά πρέπει να προσπαθήσεις πολύ
39391

trixoptosi
25-06-08, 12:23
ΘΑ το δοκιμασω τότε.
Οσον αφορα το αφρογαλα,επειδη εχω πειραματιστει σε διαφορα γάλατα ομολογώ πως το καλυτερο γίνεται με το Family...
Μη με ρωτησετε γιατι,ούτε εγω ξέρω.Εχω δοκιμασει το υψηλης Παστεριωσης απο Dia,απο LIdl,της Φαγε κλπ.
Αλλα μονοτ ο Family κανει το τελειο αφρογαλα.Ακομα και να ειναι σε θερμοκρασια ψυγειου!!!

ΕΠισης να προσεχετε να μην κανετε φουσκαλες στο αφρογαλα,να τον χτυπατε με δυνατο(σταθερο χτυπητηρι) ωστε να φυγουν ολες οι φουσκαλες.Διοτι μεσα στον καφε αυτες θα πολλαπλασιαστουν και θα πεσει γρηγορα το αφρογαλα.

Αν κανετε καλο αφρογαλα,μου εχει τυχει να κρατησει μεχρι και 50 λεπτα το αφρογαλα με ουτε μια φουσκαλα!!!

and64
25-06-08, 15:52
ΘΑ το δοκιμασω τότε.
Οσον αφορα το αφρογαλα,επειδη εχω πειραματιστει σε διαφορα γάλατα ομολογώ πως το καλυτερο γίνεται με το Family...
Μη με ρωτησετε γιατι,ούτε εγω ξέρω.Εχω δοκιμασει το υψηλης Παστεριωσης απο Dia,απο LIdl,της Φαγε κλπ.
Αλλα μονοτ ο Family κανει το τελειο αφρογαλα.Ακομα και να ειναι σε θερμοκρασια ψυγειου!!!

ΕΠισης να προσεχετε να μην κανετε φουσκαλες στο αφρογαλα,να τον χτυπατε με δυνατο(σταθερο χτυπητηρι) ωστε να φυγουν ολες οι φουσκαλες.Διοτι μεσα στον καφε αυτες θα πολλαπλασιαστουν και θα πεσει γρηγορα το αφρογαλα.

Αν κανετε καλο αφρογαλα,μου εχει τυχει να κρατησει μεχρι και 50 λεπτα το αφρογαλα με ουτε μια φουσκαλα!!!

Όντως family και ξερό ψωμί. Σε περίπτωση ανάγκης πάντως και με το φάρμα γίνεται κάπως δουλειά...
Αυτό που προσπαθώ να βρώ είναι το γάλα που πηγαίνουν τροφοδοσίες σε κάποια καφέ και είναι 5ή6% λιπαρά δεν θυμάμαι σίγουρα (είναι άσπρο με μπλέ/κόκκινες ρίγες) αλλά δεν υπάρχει πουθενά

gkimonas
25-06-08, 16:52
Το family όντως είναι πολύ καλό και κάνει ωραίο αφρόγαλα αλλά άμα είσαι μάστορας με κάθε γάλα φτιάχνεις ωραίο αφρόγαλο και ζεστό και κρύο. :rolleyes: :whistle: :sneer:

and64
25-06-08, 17:07
Το family όντως είναι πολύ καλό και κάνει ωραίο αφρόγαλα αλλά άμα είσαι μάστορας με κάθε γάλα φτιάχνεις ωραίο αφρόγαλο και ζεστό και κρύο. :rolleyes: :whistle: :sneer:

και έχει και την κατάλληλη μηχανή έτσι...μάστορα;;:rolleyes::lol:

Blergh
25-07-08, 13:17
Αυτή η μηχανή τι λέει? http://www.megamarket.gr/morrisa1608em-p-55374.html?osCsid=
Την έχει χρησημοποιήσει στο παρελθόν κανεις?

and64
25-07-08, 16:28
Αυτή η μηχανή τι λέει? http://www.megamarket.gr/morrisa1608em-p-55374.html?osCsid=
Την έχει χρησημοποιήσει στο παρελθόν κανεις?

Αυτή την είχα δεί τότε που έψαχνα να πάρω μηχανή αλλά δεν με έπεισε σαν ποιότητα κατασκευής. Εκτός αυτού βέβαια είμαι της άποψης ότι όταν μια συσκευή κάνει δυο ή παραπάνω πράγματα θα τα κάνει χειρότερα από μια που είναι αποκλειστικά για τον ένα ή τον άλλο σκοπό! Για αυτό κατέληξα στην krups (http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=194&itmid=13850) (έχω την 4000 η οποία είναι ίδια με την 4020 αλλά χωρίς την Inox "φάτσα") η οποία βγάζει εγγυημένα καλό καφέ;)
Καφέ από την συγκεκριμένη πάντως δεν έχω πιεί...

georgebest
29-07-08, 00:38
Αυτή τί λέει??
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9600
ή αυτή http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=15531
ή να προτιμήσω την krups σαν εταιρεία?

trixoptosi
06-09-08, 19:09
Να προσεχετε οσοι παιρνετε μηχανες εσπρεσο.
Προσεξτε το ακροφυσιο σας να βγαζει καλη πιεση.
Εγω εχω μια Ariete την πηρα 49 ευρω(απο 109 που ειχε,την εβγαλε για 1 μερα ο Κωτσοβολος 49 και την τσιμπησα)
Και το ακροφυσιο ειναι για τα μπαζα.Δεν κανει αφρογαλα ζεστο με τιποτα.Το γαλα το βραζει και το κανει χαλια με φουσκαλες.Τραγικο πραγματικα.
Απο οτι ξερω και απο φιλους κλπ ΜΟΝΟ οι παρα μα παρα πολυ καλες(σχεδον επαγγελματικες μηχανες) κανουν τελειο αφρογαλα ζεστο/.


Αλλα θα σας πω κατι που λιγοι το ξερουν.Μη σας νοιαζει ο καπουτσινο.Ο εσπρεσο να βγαινει καλος και ολα τα αλλα γινονται.Και εξηγω το γιατι:

Διοτι καπουτσινο μπορεις να τον κανεις και καπουτσινο βενετσιανο!!!
Δηλαδη κανονικα καπουτσινο αλλα αντι για ζεστο αφρογαλα κανεις κρυο αφρογαλα!!
Παιδια μιλαμε για τελειο καπουτσινο.

Εμενα μπορει να μην κανει αφρογαλα η μηχανη μου αλλα κανει τελειο εσπρεσσο.
Δε με απασχολει το ζεστο αφρογαλα διοτι μου ανοιξε τα ματια η κοπελα μου που δουλευει σε καφε και φτιαχνει καφεδες και μου πε να βαζω κρυο αφρογαλα.ΕΙναι σχεδον το ιδιο πραγμα.

Και ετσι φτιαχνω και τελειο καπουτσινο.


Αρα για μενα:
Η να δωσετε πολλα λεφτα για μια τελεια μηχανη πχ LA CIMBALI,RANCILIO.

Η να δωσετε λιγα(μεχρι 150) ωστε να παρετε μια μηχανη να κανετε τη δουλεια σας.


ΕΜενα προσωπικα η επομενη μηχανη μου θα ειναι LA CIMBALI..Τρελη μηχανη.Ακριβη μεν αλλα τελεια σε όλα της...Κανα 600-700 θα τα δωσω...Για μια ζωη εσπρεσσο...




ΥΓ.Μολις δοκιμασα και τον Danesi σε σκονη.Τον πηρα απο το Βασιλοπουλο.
Μια χαρα και οικονομικος.4.5 ευρω τα 250 γραμμαρια.

Αν χρησιμοποιειτε σκόνη καφε να τη βάζετε στο ψυγειο.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Με τους κόκκους δεν ισχυει το ιδιο.

and64
06-09-08, 19:26
Να προσεχετε οσοι παιρνετε μηχανες εσπρεσο.
Προσεξτε το ακροφυσιο σας να βγαζει καλη πιεση.
Εγω εχω μια Ariete την πηρα 49 ευρω(απο 109 που ειχε,την εβγαλε για 1 μερα ο Κωτσοβολος 49 και την τσιμπησα)
Και το ακροφυσιο ειναι για τα μπαζα.Δεν κανει αφρογαλα ζεστο με τιποτα.Το γαλα το βραζει και το κανει χαλια με φουσκαλες.Τραγικο πραγματικα.
Απο οτι ξερω και απο φιλους κλπ ΜΟΝΟ οι παρα μα παρα πολυ καλες(σχεδον επαγγελματικες μηχανες) κανουν τελειο αφρογαλα ζεστο/.


Αλλα θα σας πω κατι που λιγοι το ξερουν.Μη σας νοιαζει ο καπουτσινο.Ο εσπρεσο να βγαινει καλος και ολα τα αλλα γινονται.Και εξηγω το γιατι:

Διοτι καπουτσινο μπορεις να τον κανεις και καπουτσινο βενετσιανο!!!
Δηλαδη κανονικα καπουτσινο αλλα αντι για ζεστο αφρογαλα κανεις κρυο αφρογαλα!!
Παιδια μιλαμε για τελειο καπουτσινο.

Εμενα μπορει να μην κανει αφρογαλα η μηχανη μου αλλα κανει τελειο εσπρεσσο.
Δε με απασχολει το ζεστο αφρογαλα διοτι μου ανοιξε τα ματια η κοπελα μου που δουλευει σε καφε και φτιαχνει καφεδες και μου πε να βαζω κρυο αφρογαλα.ΕΙναι σχεδον το ιδιο πραγμα.

Και ετσι φτιαχνω και τελειο καπουτσινο.


Αρα για μενα:
Η να δωσετε πολλα λεφτα για μια τελεια μηχανη πχ LA CIMBALI,RANCILIO.

Η να δωσετε λιγα(μεχρι 150) ωστε να παρετε μια μηχανη να κανετε τη δουλεια σας.


ΕΜενα προσωπικα η επομενη μηχανη μου θα ειναι LA CIMBALI..Τρελη μηχανη.Ακριβη μεν αλλα τελεια σε όλα της...Κανα 600-700 θα τα δωσω...Για μια ζωη εσπρεσσο...




ΥΓ.Μολις δοκιμασα και τον Danesi σε σκονη.Τον πηρα απο το Βασιλοπουλο.
Μια χαρα και οικονομικος.4.5 ευρω τα 250 γραμμαρια.

Αν χρησιμοποιειτε σκόνη καφε να τη βάζετε στο ψυγειο.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Με τους κόκκους δεν ισχυει το ιδιο.

Ο κανονικός cappuccino δεν γίνεται με κρύο αφρόγαλα αλλά με ζεστό. Με κρύο όπως και να το κάνεις ο espresso "κόβει" (έστω και αν ανακατευτεί με το γάλα μετά) και προσωπικα μου φαίνεται αηδία. Με την krups που έχω εγώ η μόνη περίπτωση να βγεί αξιοπρεπές αφρόγαλα (όχι τέλειο απλά να μην είναι χάλι) είναι να βάλεις το γάλα κανενα 20λεπτο στην κατάψυξη για να μην βράσει.

Όσο για μάρκα καφετιέρας σηκώνει πολύ συζήτηση το πράγμα! Από τους καλύτερους καφέδες που εχω πιεί (τόσο espresso όσο και cappuccino) είναι σε ενα φίλο μου που έχει lapavoni και συγκεκριμένα αυτή (http://www.lapavoni.com/PDF/CAT_EI.pdf) πάντα με lavazza μαυρο που είναι το αγαπημένο μου χαρμάνι:) (τώρα τη βρίσκεις 500 ευρώ στο site (http://www.lapavoni.com/) αλλά αυτός την είχε πάρει περίπου 800)

Ο danesi καλός; Να τον δοκιμάσω;

trixoptosi
06-09-08, 22:53
Καλός ειναι.Αρκετά πικρός ομως.
Για μενα ο Portioli ειναι κορυφαιος μεχρι στιγμης.


Παντως αυτο που λες οτι κοβει το γαλα καμια σχεση.Αν το αφρογαλα ειναι παγωμενο γινεται καλο.Και διατηρειται πανω απο τον εσπρεσο τελεια!!!
Σε καμια περιτπωση δεν κοβει.Δεν ξερω γιατι το λες η αν το εχεις δοκιμασει αυτο που λες.
Παντως γίνεται απλα τελειος!!!Δεν κοβει ο εσπρεσσο με τίποτα!Δοκίμασε το.Το γαλα να ειναι παγωμενο ομως ωστε να κανεις καλο αφρογαλα και να μην εχει φουσκαλες και πεσει γρηγορα.


Φυσικα και γινεται με ζεστο αφρογαλα ο κανονικός καπουτσινο.Aπλα επειδη θελεις πολυ καλη μηχανη για να κανεις το τελειο ζεστο αφρογαλα ειναι μια παρα μα παρα πολυ καλη λυση.

http://www.eseprofilo.gr/index.php?id=5

Εδω μπορειτε να δειτε και καποια ειδη εσπρεσσο.
Εμενα προσωπικα μου αρεσει ο macchiato και ο ristreto

and64
06-09-08, 22:59
Καλός ειναι.Αρκετά πικρός ομως.
Για μενα ο Portioli ειναι κορυφαιος μεχρι στιγμης.


Παντως αυτο που λες οτι κοβει το γαλα καμια σχεση.Αν το αφρογαλα ειναι παγωμενο γινεται καλο.Και διατηρειται πανω απο τον εσπρεσο τελεια!!!
Σε καμια περιτπωση δεν κοβει.Δεν ξερω γιατι το λες η αν το εχεις δοκιμασει αυτο που λες.
Παντως γίνεται απλα τελειος!!!Δεν κοβει ο εσπρεσσο με τίποτα!Δοκίμασε το.Το γαλα να ειναι παγωμενο ομως ωστε να κανεις καλο αφρογαλα και να μην εχει φουσκαλες και πεσει γρηγορα.


Φυσικα και γινεται με ζεστο αφρογαλα ο κανονικός καπουτσινο.Aπλα επειδη θελεις πολυ καλη μηχανη για να κανεις το τελειο ζεστο αφρογαλα ειναι μια παρα μα παρα πολυ καλη λυση.

http://www.eseprofilo.gr/index.php?id=5

Εδω μπορειτε να δειτε και καποια ειδη εσπρεσσο.
Εμενα προσωπικα μου αρεσει ο macchiato και ο ristreto

Δεν μπορώ αυτή την εναλλαγή παγωμένου/καυτού του πάνω μέρους του καφέ με την κάτω, για αυτό δεν μου αρέσει. Το έχω δοκιμάσει φυσικα αλλά δεν...;)

Όταν λέω "κόβει" ο espresso εννοώ οτι το καιμάκι που υπάρχει πάνω παγώνει απότομα και μου φαίνεται ότι χαλάει κάπως το άρωμα. Εμένα! Αν σου αρέσει no problem!! :)

trixoptosi
07-09-08, 00:42
Κανονικα πρεπει να ανακατευεται το αφρογαλα και ο καφες με το κουταλακι.Δηλαδη να γινουν ενα σωμα.
Αυτη ειναι η ουσια απο οτι εχω καταλαβει και απο οτι μου εχουν πει.Δηλαδη το αφρογαλα στον καπουτσινο δεν αρκει να μενει πανω για μοστρα η για να πινεις μονο αφρογαλα η μονο καφε.
Πρεπει να ανακατευει.(ειτε με κρυο ειτε με ζεστο αφρογαλα)

Και οταν το ανακατευω παιρνει τη θερμοκρασια του καφε το αφρογαλα.Βεβαια δεν ειναι η θερμοκρασια η ιδια με το αν εβαζα ζεστο αφρογαλα.ΑΛλα παλι ειναι οκ.


Παιζει παντως καλες μηχανες.Αν και 800 για αυτη τη μηχανη που εδωσες δε θα εδινα.
Μαλλον θα παιρνα μια μεταχειρισμενη με 2 γκρουπς.Και με αναλογικό φυσητηρι.
Αλλα κανει τελη δουλεια αυτη που μου εδειξες.Πολυ καλη μαρκα δεν το συζηταμε.
Στο ebay εψαξα και βρηκα RANCILIO SILVIA καινουρια απο Γαλλια περιπου 380 ευρω!!
Η τιμη τα σπαει για μια τετοια μηχανη δεν το συζηταμε.

Portioli να δοκιμασεις οπως και δηποτε!!Ese profilo rulez.Μονο απο εκει μπορεις να παρεις.Και εχει και 250 γραμμαρια συσκευασια.Αξιζει τον κοπο.

and64
07-09-08, 00:53
Κανονικα πρεπει να ανακατευεται το αφρογαλα και ο καφες με το κουταλακι.Δηλαδη να γινουν ενα σωμα.
Αυτη ειναι η ουσια απο οτι εχω καταλαβει και απο οτι μου εχουν πει.Δηλαδη το αφρογαλα στον καπουτσινο δεν αρκει να μενει πανω για μοστρα η για να πινεις μονο αφρογαλα η μονο καφε.
Πρεπει να ανακατευει.(ειτε με κρυο ειτε με ζεστο αφρογαλα)

Και οταν το ανακατευω παιρνει τη θερμοκρασια του καφε το αφρογαλα.Βεβαια δεν ειναι η θερμοκρασια η ιδια με το αν εβαζα ζεστο αφρογαλα.ΑΛλα παλι ειναι οκ.


Παιζει παντως καλες μηχανες.Αν και 800 για αυτη τη μηχανη που εδωσες δε θα εδινα.
Μαλλον θα παιρνα μια μεταχειρισμενη με 2 γκρουπς.Και με αναλογικό φυσητηρι.
Αλλα κανει τελη δουλεια αυτη που μου εδειξες.Πολυ καλη μαρκα δεν το συζηταμε.
Στο ebay εψαξα και βρηκα RANCILIO SILVIA καινουρια απο Γαλλια περιπου 380 ευρω!!
Η τιμη τα σπαει για μια τετοια μηχανη δεν το συζηταμε.

Portioli να δοκιμασεις οπως και δηποτε!!Ese profilo rulez.Μονο απο εκει μπορεις να παρεις.Και εχει και 250 γραμμαρια συσκευασια.Αξιζει τον κοπο.

Την lapavoni δεν την έχω εγώ!! Φίλος μου την έχει (ο πατέρας του δλδ την έχει πάρει) σχεδόν 2 χρόνια τώρα. Λογικά τόσο θα είχε τότε...

Όσο για τον portioli θα το ψάξω...:oneup:

Ωραία δείχνει και η rancilio. Βρήκα ενα ενδιαφέρον video (http://www.youtube.com/watch?v=QhxvDusY3jk)στο youtube

therion
07-09-08, 01:04
Παιδια απ'οτι ξέρω γινεται να κανεις καπουτσινο με κρυο αφρογαλα.Φτιάχνεις κρυο αφρόγαλα,και το βάζεις στον φουρνο μικροκυματων(ενοειτε σε μια κεραμική η γυάλινη κουπα)και το ζεσταινεις για 5-10 δευτερόλεπτα,Το αφρόγαλο έτσι γίνεται ζεστο και σουπερ.Το διαβασα στο νετ αυτο το κόλπο!

and64
07-09-08, 01:37
Παιδια απ'οτι ξέρω γινεται να κανεις καπουτσινο με κρυο αφρογαλα.Φτιάχνεις κρυο αφρόγαλα,και το βάζεις στον φουρνο μικροκυματων(ενοειτε σε μια κεραμική η γυάλινη κουπα)και το ζεσταινεις για 5-10 δευτερόλεπτα,Το αφρόγαλο έτσι γίνεται ζεστο και σουπερ.Το διαβασα στο νετ αυτο το κόλπο!

Ναι υπάρχει όντως και αυτο το κόλπο αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με ενα καλά χτυπημένο αφρόγαλα που βγάζουν μερικές μηχανές (όπως βγαίνει σε μένα σε αυτή εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2151530&postcount=117), άπαιχτο!! μισή ώρα μετά δεν έχει "πέσει" σχεδόν καθόλου!!:yahoo: αλλά με τη δικιά μου την kpups άστα...:down:)

trixoptosi
07-09-08, 22:33
Κοιταξτε παιδες τι καπουτσινο κανει η RANCILIO SILVIA.
Οτι και να λεμε τα σπαει η μηχανη(ασε που η μαρκα γενικα ειναι επαγγελματικες μηχανες)
http://www.youtube.com/watch?v=_0rGk2dAh0A

ΚΟιταξτε στο τελος πως κανει το ζεστο αφρογαλα.Τελειο απλα.
Και κανει και σχεδιακι ο τυπος.



http://www.youtube.com/watch?v=4cXngwW0SYU
δειτε στο 4:36 τι πιεση εχει!!Απιστευτη!!



Και λίγο τεχνη του καπουτσινο με σχεδιακια και παλι με την ιδια μηχανη.
http://www.youtube.com/watch?v=exWr6Wyuwb8


ΑΠλα κορυφαια μηχανη σε αυτη την τιμή.ΜΕχρι και PID controller προσφερεται....

eniac
16-09-08, 21:06
Καλησπέρα παιδιά!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την παρακάτω καφετιέρα...

Krups FNA2 (http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=536), Krups FNA2 (http://www.anothercoffee.co.uk/products/item107202.aspx), Krups FNA2 (http://www.clearancebuys.co.uk/Krups-FNA243-Nespresso-Concept-Flow-Stop-p-16692.html)

Την έχω βρεί σε πάρα πολύ καλή τιμή καινούργια απο γνωστό.
Επειδή είχα διαβάσει παλιότερα εδώ οτι με κάψουλες φτιάχνεις καλό καφέ,
για πείτε μου λοιπόν, αξίζει?

eniac
17-09-08, 12:08
Κανείς..?

therion
17-09-08, 14:18
Εμένα δεν με εντυπώσιάζει.Η μηχανή χρειάζεται καψουλες της Nespresso αποκλειστικα και μόνο.Ψαξε μία που να παιρνει χυμα καφε,για να μπορεις να διαλέγεις οποια μαρκα καφε εσυ θες!!

eniac
17-09-08, 15:04
Σ' αυτό που λές έχεις ένα δίκιο, αλλά μου την δίνει γνωστός, καινούργια 70€.

αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό εώς 100-120€, πείτε μου παρακαλώ,
αλλιώς λέω να την τσιμπήσω..

therion
17-09-08, 15:34
Πιστεψέ με,οσο ωραίος και να είναι ο nespresso,θα βαρεθεις να πινεις συνλεχεια την ιδια μαρκα.Εγώ σου προτείνω αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=32211 ή αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9679 Συγκεκριμένα την δεύτερη την έχω και εγώ 6 μήνες τώρα και κάνει καταπληκτικο καφέ και ειναι αρκετα δυνατη.Το μειονεκτημα σε αυτές τισ καφετιέρες είναι ότι δεν εχουν διακόπτη μονου εσπρεσο η εσπρεσο διπλο.Πρεπει να υπολογιζεις μόνος σου την δόση.Παντως εγώ την έχω μαθει να δουλέυω πολύ καλα την καφετιέρα μου και ειμαι ευχαριστημενος απο τον καφε!

eniac
17-09-08, 16:25
Αυτή που προτείνεις φίλε μου, παίρνει μόνο χύμα καφέ?

and64
17-09-08, 16:54
Αυτή που προτείνεις φίλε μου, παίρνει μόνο χύμα καφέ?

Την krups την έχω κι εγώ και βγάζει πολύ καλό espresso αλλα οχι ιδιαίτερα καλό αφρόγαλα για cappuccino.

Παίρνει και μερίδες ese (http://en.wikipedia.org/wiki/Easy_Serving_Espresso_Pod);)

eniac
17-09-08, 16:59
Αυτές είναι οι κάψουλες που λέμε???

and64
17-09-08, 17:10
Αυτές είναι οι κάψουλες που λέμε???

Όχι!! Οι κάψουλες που παίρνουν οι Nespresso είναι αυτές (http://en.wikipedia.org/wiki/Nespresso)

Οι ese είναι σαν ταμπλέτες φαντάσου, χάρτινες;)

Πάντως προτιμώ τον χύμα καφέ, με τις ese δεν βγαίνει το ίδιο καλός. Η μόνη φορά που τις χρησιμοποίησα ήταν οταν είχαμε τραπέζι σπίτι, ήθελα να φτιάξω 5-6 espresso μαζεμένους και για να μην γίνει χάλι η κουζίνα δεν έβαλα χύμα καφέ...

therion
17-09-08, 22:58
Οι καψουλες ειναι και πανάκριβες.Καλυτερα να παίρνεις χυμα καφε.3 μαρκες εχω αλλάξει μέχρι τώρα

and64
17-09-08, 23:35
Οι καψουλες ειναι και πανάκριβες.Καλυτερα να παίρνεις χυμα καφε.3 μαρκες εχω αλλάξει μέχρι τώρα

Τελικά τον μαύρο lavazza τον δοκίμασες;; Εγώ δεν τον αλλάζω πάντως, αλλά μέχρι να βρώ τι μου αρέσει ήπια ότι χαρμάνι υπήρχε στο ράφι του supermarket:rofl:

therion
17-09-08, 23:45
Τον δοκιμασα και ειναι καταπληκτικος καφες!Αυτον βασικα χρησιμοποιω.Σημερα ομως πήγα να ψωνισω τον ιδιο καφε και καταλαθος πήρα jacoms,δεν το προσεξα οτι μπερδευτηκα.Παντως μου φανηκε και αυτος πάρα πολύ ωραιος!

and64
17-09-08, 23:58
Τον δοκιμασα και ειναι καταπληκτικος καφες!Αυτον βασικα χρησιμοποιω.Σημερα ομως πήγα να ψωνισω τον ιδιο καφε και καταλαθος πήρα jacoms,δεν το προσεξα οτι μπερδευτηκα.Παντως μου φανηκε και αυτος πάρα πολύ ωραιος!

Τον μαύρο με την χρυσή ρίγα έτσι; Μέχρι πρότινος τον έλεγε "Mastro lorenzo"

Aυτόν έπινα πριν, συμπαθητικός αλλά πλέον lavazza ftw!!;)

therion
18-09-08, 00:11
Mια φορά εκανα την βλακεία και αγορασα εσπρεσσο μαρκας carefour που ηταν πολυ φτηνος.Σκέτη μάπα.Σαν στιγμιαίος εμοιαζε στη γεύση!

and64
18-09-08, 00:14
Mια φορά εκανα την βλακεία και αγορασα εσπρεσσο μαρκας carefour που ηταν πολυ φτηνος.Σκέτη μάπα.Σαν στιγμιαίος εμοιαζε στη γεύση!

Ε, καλά είπαμε να πάρεις καμια καφετιέρα carrefour, αντε και κανενα air condition (έχω 2 12αρια και δουλεύουν άψογα 5 χρόνια τωρα, άσχετο!!) αλλά όχι και καφέ...!!!!

therion
18-09-08, 00:15
Ειναι ενα πρασινο σακουλακι που γραφει κιολας ότι ειναι 100%Arabica!Μουφες!

dslfan
18-09-08, 14:06
Λοιπον πριν 3-4 μηνες ειχα παρει μια μηχανη εσπρεσσο απο εδω,
http://www.emmoni.gr (συγκεκριμενα αυτη - http://www.emmoni.gr/index.php?co=products&cat_id=39&prod_id=822)

Χθες με μια κινηση που εκανα να κλειδωσω το κρουπ, μου σπαει στη βαση και με τα χιλια ζορια εφτιαξα καφε.

Τους πηρα τηλεφωνο και τους λεω μου εσπασε το κρουπ και ψαχνω να βρω ενα καινουριο.
Ο τυπος τσεκαρει το ονομα μου απο το αρχειο του και μου λεει οκ, την τριτη θα σας στειλουμε καινουριο.
- Ποσο θα κοστισει λεω εγω??
- Τιποτα ειναι μεσα στην εγγυηση λεει ο τυπος, θα σας ερθει δωρεαν σπιτι σας!!!
- Μαστα λεω εγω, και θα σας δωσω πισω το χαλασμενο??
- Οχι λεει ο τυπος, πεταξτε το....

Κλεινω το τηλεφωνο και μενω ΜΑΛΑΚΑΣ!!!!



Πρωτη φορα μετα απο τοσες και τοσες αγορες με αντιμετωπισαν σαν ανθρωπο και οχι σαν βοδι.
Που δεν μου ζητανε ουτε χαρτια, ουτε πιστοποιητικο γεννησης και δεν ψαχνουν τρυπα για να γλυτωσουν το προβλημα και μαλιστα με εξυπηρετουν αμεσα μεσω τηλεφωνου χωρις καν εγω να παω στο καταστημα.

Λοιπον σε καθε περιπτωση και μανταλακια να παρω θα τα παρω απο τετοιο καταστημα....


ΥΓ..... η συγκεκριμενη καφετιερα με τα φτωχα και λιγα ευρουλακια που κοστιζει, μου κανει εδω και μηνες ενα αψογο και σεβασμιο καιμακλιδικο εσπρεσακι το οποιο και ευχαριστιεμαι καθε πρωι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.