PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλιστικό, απόψεις - προτάσεις



Σελίδες : 1 2 [3]

applebite
13-01-08, 05:05
applebite, κάτι απορίες που έχεις. Την εξουσία ορισμένοι τη βλέπουν με άλλο μάτι. Πάντως εδώ και 3,5 χρόνια περιμένω πότε θα χρεωθεί κάτι και ο πρωθυπουργός.

Eχεις ακουσει που λενε "ημουνα νιος κ γερασα"?
Κ εγω με την προσμονη ειμαι, αλλα με αυτη το κοβω να μενω στο τελος...
Εδω καναμε το μπαρμπα του Εθναρχη αντι να σαπισει σε καμια φυλακη για οσα εκανε το 60, τον ανεψιο που ειναι κ χαριτωμενος μπουλουκος θα χρεωσουμε?

vasper
13-01-08, 15:26
Και μετά μιλάμε για την ποιότητα της τηλεόρασης... Χειρότεροι είμαστε εδώ μέσα. Ένα πραγματικό σκάνδαλο προσπάθησαν να επισυνάψουν στον Ζαχόπουλο και ήταν το 1999. Όλα τα υπόλοιπα είναι ηθικολογίες και μάλιστα από ένα χώρο που ήταν ο πρώτος διδάξας στα γκομενιλίκια...!!! Και αντί να μιλάμε για το ασφαλιστικό μου κάνετε αστειάκια. Ε λοιπόν αποδεικνύεται ότι ο Έλληνας είναι άξιος της μοίρας του...!!!

Σημείωση: Μακάρι να είχε την μισή τσίπα του Ζαχόπουλου ο Ανδρέας. Θα είχαμε γλιτώσει από το ΠΑΣΟΚ 15 χρόνια νωρίτερα.

Για το ασφαλιστικό έχετε κάτι να πείτε; Μόνο ο φίλος 29gk απάντησε στην δική μου πρόταση. Τώρα αν θέλετε να συνεχίσετε το off-topic ανοίξτε ένα thread με τίτλο "Κλειδαρότρυπα" και πείτε ότι θέλετε....

midnightsun
13-01-08, 15:48
vasper σε ποια χώρα ζεις ;

applebite
13-01-08, 16:57
Σημείωση: Μακάρι να είχε την μισή τσίπα του Ζαχόπουλου ο Ανδρέας

Εεε, ο Ζαχοπουλος δεν ειχε τσιπα, οπως κ κανενας αλλος εκει μεσα. Δεν αποπειραθηκε να αυτοκτονησει λογω τσιπας, αν εχεις τσιπα φροντιζεις να εισαι σωστος στην ολη πορεια σου κ εισαι παντα ετοιμος να δεχτεις τα λαθη σου κ τις συνεπειες τους. Η πραξη του ηταν καθαρη δειλια γιατι στο Ελλαντα ολοι ειμαστε πονηροι να κανουμε τις κομπινες μας αλλα κανενας δεν εχει τα @@ να αντιμετωπισει τις συνεπειες τους. Πιστεψε με, αν μπορουσε να το θαψει τωρα θα ειχαμε τα 40μερα.
Κ επιτελους πρεπει να ξεφυγουμε απο την ηλιθια νοοτροπια του να Αγιοποιουμε οποιονδηποτε πεθαμενο η ετοιμοθανατο σε αυτη τη χωρα. Μονο το Ποντικι τολμαγε να μιλαει για το γερο τον Καραμανλη, ολοι οι αλλοι τον εβαλαν στο πανθεον μολις πεθανε. Τα ιδια κανουν τωρα με το αλλο χοντρο μελετηρο παρασιτο, μη φτιαξουμε εικονισμα κ του Ζαχοπουλου, ελεος δηλαδη. Κ οχι, ο θανατος δεν ειναι "μια τραγωδια" οπως βγαινουν κ λενε ολοι για να "προστατευουν τον νεκρο" κ να αλλαζουν τη συζητηση, ο θανατος ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο κ θα συμβει σε ολους μας μια μερα. Αυτος δεν ειναι λογος για να παραγραφεται η να ωραιοποιειται η πορεια σου στη ζωη, ας μαθουμε κ μια φορα την ιστορια οπως ειναι, γεματη "ηρωες" κ "εθνοπατερες" ειναι πια η ΝεοΕλλαδα.
Οσο για τα του Αντρεα, εισαι νεος ανθρωπος κ ειναι εντελως λανθασμενος ο τροπος σκεψης που εχεις αναπτυξει. Να δεχτω εστω οτι με μιση καρδια δεχεσαι το "μη χειρον βελτιστον", εσυ καθεσαι κ ξεσπαθωνεις υπερ του ομως. Δεν ειναι οπαδικο το ζητημα, ουτε ειναι ΠΑΣΟΚ η καποιο αλλο "κομμα" οσοι βριζουν τη ΝΔ. Οποιοσδηποτε ανθρωπος με ελαχιστη διαυγεια στη σκεψη του ειναι σε θεση να επιβεβαιωσει οσα λες, το ΠΑΣΟΚ κ οι Σοσιαληστες του μας αφησαν πολλα στην καμπουρα μας. Αυτο δε βλεπω ομως πως σε εμποδιζει να δεις οτι κ οι τωρινοι ειναι ενα ματσο διεφθαρμενα λαμογια, που λογω στερησης τοσα χρονια εχουν πεσει στο μελι με τα μουτρα. Τουλαχιστον οι Πασοκοι κραταγαν κ λιγο τα προσχηματα μιας κ τοσα χρονια ειχαν καταφερει να δημιουργησουν καθεστως, οι τωρινοι τρωνε λες κ δεν υπαρχει αυριο.
Η λογικη σου ειναι να επιβραβευσουμε το λιγοτερο κλεφτη δηλαδη?

vasper
13-01-08, 17:13
Παραιτήθηκε (ή ακόμα καλύτερα για την κυβέρνηση τον.. παραίτησε) και μετά πήγε να αυτοκτονήσει. Αν αυτό δεν λέει κάτι... τότε σίγουρα τι λέει; Ο γάμος πρώην υπουργού στην Γαλλία που κόστισε εκατομμύρια; Πράγματι...!!!

Η λογική μου applebite είναι να ΜΗΝ επιβραβεύεται ο κλέφτης. Εκτός αν εσύ βλέπεις επιβράβευση στην περίπτωση αυτή... Εγώ πάντως όχι. Αλλά από το να δέχεστε με τυφλή πίστη τους μεγαλοκλέφτες και από την άλλη να καταδικάζετε την τωρινή κυβέρνηση για την εμφάνιση με συνοδεία αποπομπής μικροαπατεώνων υπάρχει διαφορά... Και μάλλον εσύ πρέπει να σκεφτείς την λογική σου.. Εγώ προτιμώ να τους βρίσκουν και να τους διώχνουν.

applebite
13-01-08, 17:22
παραιτήθηκε και μετά πήγε να αυτοκτονήσει. Αν αυτό δεν λέει κάτι... τότε σίγουρα λέει ο γάμος πρώην υπουργού στην Γαλλία που κόστισε εκατομμύρια; Πράγματι...!!!

Mα συνεχιζεις να μου απαντας με την ιδια λογικη λες κ ειμαι ΠΑΣΟΚος, οπως κ στους περισσοτερους εδω μεσα. Δε χρειαζονται σποντες, αν ο Τσοχατζοπουλος κ η παρεα του δεν εκλεψαν, εγω θα κατσω να με...
Αυτο ομως σημαινει οτι δεν κλεβουν οι τωρινοι? Η κλεβουν λιγοτερο αρα ειναι καλυτεροι? Ελεος ρε Vasper, σαν τον Τακη Τσουκαλα οταν χανει ο Ολυμπιακος στο CL κανεις. Μπορει να χασαμε αλλα εσεις εχετε λιγοτερα πρωταθληματα. Δε μιλαμε για ομαδες, αυτοι οι ανθρωποι κυβερνουν τη χωρα μας. Δεν ειναι προτιμοτερος ο κλεφτης απο το ληστη, Κ ΟΙ ΔΥΟ φυλακη επρεπε να ειναι
Κ πιστεψε με, αν για σενα οι ΠΑΣΟΚοι ειναι ποταποι, φαντασου πως φαινονται σε κοσμο που οντως καποια στιγμη ενδεχομενως τους εμπιστευτηκε η συμφωνουσε με τον "Σοσιαλισμο". Κ εγω μπορει να ειμαι μικροτερος κ να μην προλαβα να γινω κοψοχερης, αλλα ολοι εχουμε οικογενεια κ φιλους, ολοι εχουμε προσβαση στην ιστορια αν εχουμε την υπομονη να την ψαξουμε. Προσωπικα με προσβαλλει το να υποννοειται οτι ειμαι ΠΑΣΟΚος, κ αν κοιταξεις πλεον τις σφυγμομετρησεις θα δεις οτι κ οι 2 μαζι με το ζορι αθροιζουν 60%. Διευρυνε λιγο τα κριτηρια των πολιτικων αντιπαραθεσεων σου, δε χρειαζεται κανεις να ειναι προβατο σε οποιοδηποτε κοινοβουλευτικο μαντρι για να καταλαβει το βιο κ την πολιτεια του εκαστοτε κυβερνωντος, λιγη αυτονομη σκεψη του αρκει...

midnightsun
13-01-08, 17:23
Παραιτήθηκε (ή ακόμα καλύτερα για την κυβέρνηση τον.. παραίτησε) και μετά πήγε να αυτοκτονήσει. Αν αυτό δεν λέει κάτι... τότε σίγουρα τι λέει; Ο γάμος πρώην υπουργού στην Γαλλία που κόστισε εκατομμύρια; Πράγματι...!!!

Η λογική μου applebite είναι να ΜΗΝ επιβραβεύεται ο κλέφτης. Εκτός αν εσύ βλέπεις επιβράβευση στην περίπτωση αυτή... Εγώ πάντως όχι. Αλλά από το να δέχεστε με τυφλή πίστη τους μεγαλοκλέφτες και από την άλλη να καταδικάζετε την τωρινή κυβέρνηση για την εμφάνιση με συνοδεία αποπομπής μικροαπατεώνων υπάρχει διαφορά... Και μάλλον εσύ πρέπει να σκεφτείς την λογική σου.. Εγώ προτιμώ να τους βρίσκουν και να τους διώχνουν.

Και η τωρινή κυβέρνηση δεν πάει πίσω, τώρα αν εσύ νομίζεις ότι η ΝΔ είναι σε κάτι καλύτερη από το ΠΑΣΟΚ πρόβλημα σου.

vasper
13-01-08, 17:30
Εγώ θεωρώ ότι υπάρχουν 10 σωστοί άνθρωποι σε όλα τα κόμματα. Απλά σε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα όλοι οι απάνω αποδείχτηκαν κλέφτες. Τώρα αν εσείς θεωρείτε (βλέποντάς το από την ανάποδη) ότι επειδή υπάρχουν παντού διεφθαρμένοι είναι και όλοι, είναι δικό σας θέμα.

Προσωπικά δεν μου αρέσει ο στρουθοκαμηλισμός. Το "όλοι ίδιοι είναι" είναι η φθηνότερη δικαιολογία και η πιο εύκολη. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Για το ασφαλιστικό έχετε κάτι να πείτε ή απλά συμφωνείτε με το προεδρείο της ΓΣΕΕ ότι απλά πρέπει να τυπώσουμε περισσότερο χρήμα...

midnightsun
13-01-08, 17:42
Εγώ θεωρώ ότι υπάρχουν 10 σωστοί άνθρωποι σε όλα τα κόμματα. Απλά σε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα όλοι οι απάνω αποδείχτηκαν κλέφτες. Τώρα αν εσείς θεωρείτε (βλέποντάς το από την ανάποδη) ότι επειδή υπάρχουν παντού διεφθαρμένοι είναι και όλοι, είναι δικό σας θέμα.

Προσωπικά δεν μου αρέσει ο στρουθοκαμηλισμός. Το "όλοι ίδιοι είναι" είναι η φθηνότερη δικαιολογία και η πιο εύκολη. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Για το ασφαλιστικό έχετε κάτι να πείτε ή απλά συμφωνείτε με το προεδρείο της ΓΣΕΕ ότι απλά πρέπει να τυπώσουμε περισσότερο χρήμα...

Που αποδείχτηκαν όλοι οι από πάνω κλέφτες σε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα, έγινε καμιά δίκη και δεν το κατάλαβα ;

Για το ασφαλιστικό θα έλεγα με τα χρόνια υπηρεσίας. Δεν γίνεται ένας που δουλεύει από τα 20 να βγει στην σύνταξη μαζί με κάποιον που δουλεύει από τα 40, και οι 2 στα 65 χρόνια.

vasper
13-01-08, 17:48
Που αποδείχτηκαν όλοι οι από πάνω κλέφτες σε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα, έγινε καμιά δίκη και δεν το κατάλαβα ;
Πολλές, αλλά οι πολιτικοί υπεύθυνοι είχαν φροντίσει να ψηφίσουν νόμο που τους απαλλάσει... Να ο στρουθοκαμηλισμός που λέω. Ότι δεν βλέπουμε δεν υπάρχει; Σοβαρά;





Για το ασφαλιστικό θα έλεγα με τα χρόνια υπηρεσίας. Δεν γίνεται ένας που δουλεύει από τα 20 να βγει στην σύνταξη μαζί με κάποιον που δουλεύει από τα 40, και οι 2 στα 65 χρόνια.

Μόνο τα χρόνια υπηρεσία δεν λένε κάτι. Γιατί ούτε όλοι κάνουμε την ίδια δουλειά, ούτε τα ίδια χρήματα λαμβάνουμε... και υπάρχουν και πολλές άλλες παράμετροι. Και φυσικά δεν είναι μόνο το θέμα του χρόνου συνταξιοδότησης αλλά και το ύψος των αποδοχών, οι κατά κλάδο "κατακτήσεις" και πολλά άλλα θέματα.

applebite
13-01-08, 17:54
Εγώ θεωρώ ότι υπάρχουν 10 σωστοί άνθρωποι σε όλα τα κόμματα. Απλά σε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα όλοι οι απάνω αποδείχτηκαν κλέφτες. Τώρα αν εσείς θεωρείτε (βλέποντάς το από την ανάποδη) ότι επειδή υπάρχουν παντού διεφθαρμένοι είναι και όλοι, είναι δικό σας θέμα.

Προσωπικά δεν μου αρέσει ο στρουθοκαμηλισμός. Το "όλοι ίδιοι είναι" είναι η φθηνότερη δικαιολογία και η πιο εύκολη. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Κοιτα, στη θεωρια σωστο ακουγεται αυτο. Στην πραξη ομως, ακομα κ αν οντως δε βαζεις το χερι στο μελι, το οτι συνυπαρχεις-ανεχεσαι-στηριζεις οσους το κανουν τι ακριβως λεει για την ηθικη σου υποσταση? Κ ενας διεφθαρμενος να υπηρχε σε καθε κομμα (λεμε τωρα...), απο τη στιγμη που οι αλλοι εν γνωσει τους ανηκουν στον ιδιο χωρο κ δεν τον αποπεμπουν, δεν πεφτουν θελοντας κ μη στο ιδιο επιπεδο? Πως θα ψηφισεις ΠΑΣΟΚ οταν εχει τον Ακη στις λιστες του? Πως θα ψηφισεις ΝΔ οταν εχει το Σαββα? Κ οχι απλα τον εχει, ΞΑΝΑΒΓΗΚΕ κιολας :wall::wall::wall::wall::wall:
Ξερεις, οταν ερχεται η αστυνομια δε συλαμβανει μονο τον κλεφτη, συλλαμβανει κ τον τσιλιαδορο...;)

midnightsun
13-01-08, 17:57
[OFFTOPIC]
Μόνο τα χρόνια υπηρεσία δεν λένε κάτι. Γιατί ούτε όλοι κάνουμε την ίδια δουλειά, ούτε τα ίδια χρήματα λαμβάνουμε... και υπάρχουν και πολλές άλλες παράμετροι. Και φυσικά δεν είναι μόνο το θέμα του χρόνου συνταξιοδότησης αλλά και το ύψος των αποδοχών, οι κατά κλάδο "κατακτήσεις" και πολλά άλλα θέματα.

Αναφερόμουν στο πότε θα βγει κάποιος στην σύνταξη. Για το μέγεθος της σύνταξης πρέπει να είναι ανάλογο των εισφορών.

Όταν κάνεις καταγγελίες ότι κάποιοι κλέβουν να αναφέρεις και συγκεκριμένα στοιχεία αν θέλεις να σε παίρνουν στα σοβαρά.

Embraced
13-01-08, 19:37
Όταν κάνεις καταγγελίες ότι κάποιοι κλέβουν να αναφέρεις και συγκεκριμένα στοιχεία αν θέλεις να σε παίρνουν στα σοβαρά.

Απ'ότι φάνηκε, όποιος κάνει καταγγελίες πάει φυλακή γιατί είτε δεν έχει στοιχεία και είναι συκοφάντης, είτε γιατί έχει και είναι εκβιαστής. Η δικαιοσύνη απέχει πολύ από αυτό που ονομάζουμε κοινό αίσθημα δικαίου. Αυτή η υπόθεση θα κλείσει όπως αυτή των υποκλοπών, αυτή των ομόλογων (που έχει άμεση σχέση με το θέμα), του χρηματιστηρίου κτλ. Η σημερινή δικαιοσύνη είναι για να πιάνει τα μικρά ψάρια. Τα αντανακλαστικά της είναι για κλάματα σε "χοντρές" περιπτώσεις και χάνεται πολύτιμος χρόνος, επειδή μερικοί φοβούνται μην πάρει η μπάλα κάποιους που δεν πρέπει να πάρει.
Ειλικρινά την επόμενη φορά που θα διαβάσω κάποιον να γράφει ότι πρέπει να αυξηθούν οι κρατήσεις και να μειωθούν οι συντάξεις γιατί τα ταμεία δεν έχουν λεφτά, ότι πρέπει να γίνουμε παραγωγικοί κτλ, θα δυσκολευτώ να τον πάρω στα σοβαρά. Άλλωστε με την σπατάλη, τη ρεμούλα και την αναξιοκρατία πυο δέρνει αυτή τη χώρα το αποτέλεσμα θα είναι πάντα το ίδιο είτε κάποιοι σφίξουν το ζωνάρι είτε όχι.

baldrick
13-01-08, 19:46
Να αναφέρω κάτι εμβόλιμα για το ασφαλιστικό από μια προσωπική εμπειρία σε μια πρόσφατη συνέντευξη που είχα δώσει για εύρεση εργασίας. Το αναφέρω απλά για να υποδείξω ότι ο απλός εργαζόμενος έχει τρομερές ευθύνες για το πρόβλημα του ασφαλιστικού.
Ήταν λοιπόν 2 άτομα κατά την διάρκεια του διαλείμματος, μια κοπέλα γύρω στα 20 και μια γυναίκα γύρω στα 40. Η πρώτη λέει "εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάλω μερικά χρήματα για να μπορέσω να ψωνίζω τα ρούχα μου και να μην επιβαρύνω τους γονείς μου" και η έτερη "είχα πάει και σε μια δουλειά που προκειμένου να με πάρουν τους είχα πει να με πληρώνουν τον βασικό και ανασφάλιστη".

Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις παρότι κατανοώ απόλυτα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τους έχουν φέρει σε αυτό το σημείο δεν μπορώ να μην τους κατηγορήσω για τα προβλήματα που δημιουργούν στην αγορά εργασίας. Γιατί αφενός ρίχνουν πάρα πολύ τον πήχη στις εργασιακές απαιτήσεις και αφετέρου προκαλούν σοβαρά προβλήματα με το ασφαλιστικό. Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι με διαδηλώσεις και πορείες δεν γίνεται τίποτε αν η στάση που ακολουθείς είναι χαμηλών απαιτήσεων. ;)

vasper
13-01-08, 19:52
Όταν κάνεις καταγγελίες ότι κάποιοι κλέβουν να αναφέρεις και συγκεκριμένα στοιχεία αν θέλεις να σε παίρνουν στα σοβαρά.
Η επιλεκτική εφαρμογή αυτού τι είναι; Που είναι τα στοιχεία ότι κάτι έκανε ο Ζαχόπουλος; Η αυτοκτονία του; Μα το μόνο που υπάρχει είναι το DVD με την γκόμενα!!!

Και όμως... ζητάς από μένα.. συγκεκριμένα στοιχεία για τον υπουργό του ΠΑΣΟΚ. Εγώ θα έπρεπε αντίστοιχα να περιμένω να τα ακούσω για την υπόθεση Ζαχόπουλου από κάποιον; Γιατί αλλιώς μου ακούγεται ως δύο μέτρα και δύο σταθμά. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θεωρώ ότι η ίδια ακριβώς αντιμετώπιση ισχύει για όλους... Απλά, ο υπουργός τους ΠΑΣΟΚ ήταν μεγάλος κλέφτης (και τον κρύβει τώρα ο Γιωργάκης τελείως) και ο Ζαχόπουλος μάλλον μικρό ψαράκι που δεν πρόλαβε να κλέψει (ευτυχώς).



........Auto merged post: vasper added 2 Minutes and 54 Seconds later........


Να αναφέρω κάτι εμβόλιμα για το ασφαλιστικό από μια προσωπική εμπειρία σε μια πρόσφατη συνέντευξη που είχα δώσει για εύρεση εργασίας. Το αναφέρω απλά για να υποδείξω ότι ο απλός εργαζόμενος έχει τρομερές ευθύνες για το πρόβλημα του ασφαλιστικού. ....

Απολύτως σωστό αυτό που λες. Αν ο εργοδότης δεν μπορεί να βρει τσάμπα εργάτη θα αναγκαστεί να πληρώσει όσο λέει η αγορά για να κάνει την δουλειά του.

midnightsun
13-01-08, 20:05
Η επιλεκτική εφαρμογή αυτού τι είναι; Που είναι τα στοιχεία ότι κάτι έκανε ο Ζαχόπουλος; Η αυτοκτονία του; Μα το μόνο που υπάρχει είναι το DVD με την γκόμενα!!!

Και όμως... ζητάς από μένα.. συγκεκριμένα στοιχεία για τον υπουργό του ΠΑΣΟΚ. Εγώ θα έπρεπε αντίστοιχα να περιμένω να τα ακούσω για την υπόθεση Ζαχόπουλου από κάποιον; Γιατί αλλιώς μου ακούγεται ως δύο μέτρα και δύο σταθμά. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θεωρώ ότι η ίδια ακριβώς αντιμετώπιση ισχύει για όλους... Απλά, ο υπουργός τους ΠΑΣΟΚ ήταν μεγάλος κλέφτης (και τον κρύβει τώρα ο Γιωργάκης τελείως) και ο Ζαχόπουλος μάλλον μικρό ψαράκι που δεν πρόλαβε να κλέψει (ευτυχώς).


Σου είπα τίποτα για τον Ζαχόπουλο ; Εσύ ανέφερες κάτι για έναν υπουργό του ΠΑΣΟΚ. Αν έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένο να το πεις αλλιώς δεν βγάζω νόημα.

anon
13-01-08, 21:27
Δυστυώς και για το μπλέ μέτωπο, αποδεικνύεται όλο και περισσότερο ότι τα σκάνδαλα έρχονται το ένα πίσω απο το άλλο. Ευτυχώς που η σημερινή κατάσταση ευννοεί αυτή την σκανδαλοθηρεία, προκειμένου ο κόσμος να καταλάβει, ίσως, τι ανθρώπους βάζει στην εξουσία. Αποδείχτηκε ότι και οι μέν και οι δέ ειναι εξίσου λαμόγια. Απλά οι τωρινοί δεν ήταν καιρό στην εξουσία, και έτσι φάνταζαν ότι θαναι πιο καλοί. Αμ δε. Δεν πέρασε μια τετραετία και βρίθει σκανδάλων. Και για μένα δεν είναι μόνο σκάνδαλο η περίπτωση Ζαχόπουλου, αυτή περισσότερο ταιριάζει σε κίτρινο τύπο, τουλάχιστον μέχρι να αποδειχτούν/βρεθούν ατασθαλίες στο υπουργείο, αλλά ειναι χονδροειδέστατο σκάνδαλο να εντάσσουν στο ΙΚΑ (1) το επικουρικό της Αλφα, χρεώνοντας το ΙΚΑ με ένα δις ευρώ, αλλά αυτό πέρασε στα ψιλά. Βλέπεις η Αλφα bank, δίνει μπόλικα φράγκα σε όλα τα κανάλια για διαφημίσεις, είναι καλός λογαριασμός για να χαθεί, και έτσι πέρασε στο ντούκου. Κατα τα άλλα το ΙΚΑ δεν έχει λεφτά, και πρέπει να αυξηθεί το όριο συνταξιοδότησης και να μειωθούν οι ήδη χαμηλές συντάξεις... Για μένα είναι τραγικό σκάνδαλο το ίδιο το κράτος να χρωστά 5.5 δις ευρώ (2) στο ΙΚΑ, πχ εργαζόμενοι στο ΙΚΑ ή συνεργεία καθαρισμού μέσα στο ίδιο το υπουργείο ναναι χωρίς ένσημα, και ο ίδιος ο υπουργός να έχει σπίτι αναψυκτήριο. Για μένα είναι τραγικό σκάνδαλο, 50+ χρόνια μετά την κατοχή, κυβερνούν οι ίδιοι και οι ίδιοι, να βλέπουμε τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους να καταλαμβάνουν τους ίδιους θώκους.

(1) Για να παραμείνουμε και λίγο οντοπικ.
(2) Τα 5.5 δις ευρώ ειναι πριν την ένταξη του επικουρικού της Αλφα. Τώρα ειναι 6.5 δις ευρώ....

mistral
14-01-08, 23:50
Ειλικρινά την επόμενη φορά που θα διαβάσω κάποιον να γράφει ότι πρέπει να αυξηθούν οι κρατήσεις και να μειωθούν οι συντάξεις γιατί τα ταμεία δεν έχουν λεφτά, ότι πρέπει να γίνουμε παραγωγικοί κτλ, θα δυσκολευτώ να τον πάρω στα σοβαρά. Άλλωστε με την σπατάλη, τη ρεμούλα και την αναξιοκρατία πυο δέρνει αυτή τη χώρα το αποτέλεσμα θα είναι πάντα το ίδιο είτε κάποιοι σφίξουν το ζωνάρι είτε όχι.

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω :oneup: (2 αρνήσεις = 1 κατάφαση:))

........Auto merged post: mistral added 4 Minutes and 26 Seconds later........


Να αναφέρω κάτι εμβόλιμα για το ασφαλιστικό από μια προσωπική εμπειρία σε μια πρόσφατη συνέντευξη που είχα δώσει για εύρεση εργασίας. Το αναφέρω απλά για να υποδείξω ότι ο απλός εργαζόμενος έχει τρομερές ευθύνες για το πρόβλημα του ασφαλιστικού.
Ήταν λοιπόν 2 άτομα κατά την διάρκεια του διαλείμματος, μια κοπέλα γύρω στα 20 και μια γυναίκα γύρω στα 40. Η πρώτη λέει "εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάλω μερικά χρήματα για να μπορέσω να ψωνίζω τα ρούχα μου και να μην επιβαρύνω τους γονείς μου" και η έτερη "είχα πάει και σε μια δουλειά που προκειμένου να με πάρουν τους είχα πει να με πληρώνουν τον βασικό και ανασφάλιστη".

Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις παρότι κατανοώ απόλυτα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τους έχουν φέρει σε αυτό το σημείο δεν μπορώ να μην τους κατηγορήσω για τα προβλήματα που δημιουργούν στην αγορά εργασίας. Γιατί αφενός ρίχνουν πάρα πολύ τον πήχη στις εργασιακές απαιτήσεις και αφετέρου προκαλούν σοβαρά προβλήματα με το ασφαλιστικό. Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι με διαδηλώσεις και πορείες δεν γίνεται τίποτε αν η στάση που ακολουθείς είναι χαμηλών απαιτήσεων. ;)


Aκριβώς έτσι ! Είναι συνυπεύθυνος ο ανασφάλιστος εργαζόμενος με τον εργοδότη που δεν πληρώνει ασφάλιστρα.. (νομίζω και με τον νόμο)
Και βέβαια συντελούμε και εμείς - είτε ως εργαζόμενοι είτε ως εργοδότες - στην διαιώνιση του ασφαλιστικού προβλήματος.. Σε καμμία περίπτωση πάντως δεν υπερκαλύπτει η ευθύνη εργοδοτών και εργαζομένων τις ρεμούλες που έγιναν τις τελευταίες δεκαετίες στα ασφαλιστικά ταμεία..

anon
15-01-08, 16:07
Και το μέγα δυστήχυμα είναι μετά, όλοι αυτοί που δεν έχουν πληρώσει εισφορές, αξιώνουν, και παίρνουν (γιατί ειναι ψήφοι και παίζει σενάριο κοινωνικής πολιτικής), συντάξεις που δεν θα έπρεπε. Οχι ότι αυτός ο λόγος ειναι ο κύριος, ο κύριος λόγος είναι οι αρουραίοι που έχουν καταφάει τα ταμεία έμμεσα ή άμμεσα. Αλλά παίζει και αυτό επίσης...

vikhr
15-01-08, 16:20
Mα το νόημα δεν είναι να "διατηρίσουμε" την ίδια αριθμητικά στρατιωτικά δύναμη, αλλά αντιθέτως να μειώσουμε τους στρατεύσιμους σε όσο τον δυνατόν μικρότερη και ουσιαστική απο άποψη εκπαίδευσης θητεία.

Η παρατήρησή μου ήταν ότι το θέμα αυτό δεν έχει καμία σχέση με το ασφαλιστικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.