PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP Service Pack 3



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]

Hunter 85
07-06-08, 16:55
Παιδια το κατέβασα και εγω το πλήρες πακέτο απ το site της Microsoft. Με απενεργοποιημένο το Panda Internet Security για καλο-κακό. Δεν το εγκατάστησα (τώρα θα το σκέγτομαι κανα εξάμηνο, εδω έκανα καναδίμηνο να αποφασίσω να το κατεβάσω). Οσοι το εγκαταστήσατε ειχατε ανενεργά τα οποια antivirus και firewall κατα την εγκατάσταση?

razorblade1100
07-06-08, 17:00
Παιδια το κατέβασα και εγω το πλήρες πακέτο απ το site της Microsoft. Με απενεργοποιημένο το Panda Internet Security για καλο-κακό. Δεν το εγκατάστησα (τώρα θα το σκέγτομαι κανα εξάμηνο, εδω έκανα καναδίμηνο να αποφασίσω να το κατεβάσω). Οσοι το εγκαταστήσατε ειχατε ανενεργά τα οποια antivirus και firewall κατα την εγκατάσταση?
καλυτερα απενεργοποιημενα :)
(αν και εμενα το nod32 δεν δημιουργησε προβλημα αν και ενεργο)

midnightsun
07-06-08, 17:03
Παιδια το κατέβασα και εγω το πλήρες πακέτο απ το site της Microsoft. Με απενεργοποιημένο το Panda Internet Security για καλο-κακό. Δεν το εγκατάστησα (τώρα θα το σκέγτομαι κανα εξάμηνο, εδω έκανα καναδίμηνο να αποφασίσω να το κατεβάσω). Οσοι το εγκαταστήσατε ειχατε ανενεργά τα οποια antivirus και firewall κατα την εγκατάσταση?

Πρέπει να είχα ανοιχτό το avast αλλά δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Hunter 85
07-06-08, 17:11
καλυτερα απενεργοποιημενα :)
(αν και εμενα το nod32 δεν δημιουργησε προβλημα αν και ενεργο)


Πρέπει να είχα ανοιχτό το avast αλλά δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Θα δούμε οταν αποφασίσω να το εγκαταστήσω! :p

[Insomniac]
07-06-08, 17:22
Εγκατάσταση από iso (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=2fcde6ce-b5fb-4488-8c50-fe22559d164e&displaylang=en), φορτωμένο σε virtual drive (daemon tools) και kaspersky ενεργοποιημένο.

Κανένα πρόβλημα ( ως τώρα :) ).

fantomXxXx
07-06-08, 17:28
εγω σε αυθεντικα xp το περασα,με f-secure ενεργοποιημενο.το προβλημα μου ηταν οτι τα οποια visual effects ειχα (προγραμματα που αλλαζουν την εμφανιση-vista like κτλ) μετα την επανεκκινηση που χρειαστηκε να κανω χαθηκαν και η εμφανιση εγινε ξανα η κλασσικη μιζερη των win xp.δεν ξερω για ποιο λογο συνεβη αυτο,αλλα το ξαναεβγαλα το sp3 και τωρα ειναι καλυτερα....

Hunter 85
07-06-08, 17:49
εγω σε αυθεντικα xp το περασα,με f-secure ενεργοποιημενο.το προβλημα μου ηταν οτι τα οποια visual effects ειχα (προγραμματα που αλλαζουν την εμφανιση-vista like κτλ) μετα την επανεκκινηση που χρειαστηκε να κανω χαθηκαν και η εμφανιση εγινε ξανα η κλασσικη μιζερη των win xp.δεν ξερω για ποιο λογο συνεβη αυτο,αλλα το ξαναεβγαλα το sp3 και τωρα ειναι καλυτερα....

Λογικά δούλεψε η επαναφόρα συστήματος. Το λέω αυτό απο αυτά που διαβάζω απο το thread καθαρά!

mertz1966
07-06-08, 18:13
εχω τα xp sp2 μπορο να βαλω απο πανω το sp3?και πος γεινεται? και απο που μπορο να τα κατεβασω? εχω γνησια xp.

razorblade1100
07-06-08, 18:28
εχω τα xp sp2 μπορο να βαλω απο πανω το sp3?και πος γεινεται? και απο που μπορο να τα κατεβασω? εχω γνησια xp.
μπορεις να τα αναβαθμισεις ειτε απο το windows update (πατωντας εναρξη και μετα windows update και ακολουθωντας τις οδηγιες) ειτε ψαχνωντας στις προηγουμενες σελιδες αυτου του νηματος για να βρεις το λινκ για το πληρες SP3 το οποιο θα κατεβασεις και θα εγκαταστησεις (ειναι γυρω στα 300MB) φροντισε να κατεβασεις το πακετο που ταιριαζει στην γλωσσα των windows σου (αγγλικα η ελληνικα) :)
επισης μην ξεχασεις να κανεις backup τα σημαντικα δεδομενα σου για πασα περιπτωση. :)

Tiven
08-06-08, 00:18
εγω σε αυθεντικα xp το περασα,με f-secure ενεργοποιημενο.το προβλημα μου ηταν οτι τα οποια visual effects ειχα (προγραμματα που αλλαζουν την εμφανιση-vista like κτλ) μετα την επανεκκινηση που χρειαστηκε να κανω χαθηκαν και η εμφανιση εγινε ξανα η κλασσικη μιζερη των win xp.δεν ξερω για ποιο λογο συνεβη αυτο,αλλα το ξαναεβγαλα το sp3 και τωρα ειναι καλυτερα....

Αυτό έγινε γιατί το SΡ3 σου περνάει "παρθένο" uxtheme.dll , που για να είχες visual effects και θέματα στα XP , πρέπει να είναι patchαρισμένο. Οπότε απλά με το πέρασμα του SP3 αυτό επανήρθε καθαρό χωρίς το patch.

mertz1966
08-06-08, 11:15
επισης μην ξεχασεις να κανεις backup τα σημαντικα δεδομενα σου για πασα περιπτωση
τι ενοεις τα προγραματα που εχω?υπαρχη περιπτωση να χαθουν ολα?πως κανεις bakup?ειμαι και λιγο ασχετος παιδια.

razorblade1100
08-06-08, 11:28
τι ενοεις τα προγραματα που εχω?υπαρχη περιπτωση να χαθουν ολα?πως κανεις bakup?ειμαι και λιγο ασχετος παιδια.
οχι δεν εννοω τα προγραμματα εννοω απλα τα αρχεια που ειναι σημαντικα για σενα π.χ. εγγραφα, φωτογραφιες, βιντεο κτλ. και backup κανεις απλα μεταφεροντας τα σε αλλο αποθηκευτικο μεσο π.χ. αλλον σκληρο, σε dvd κτλ.
βεβαια ειναι απλα προληπτικο και δεν νομιζω να γινει τιποτα.
κανεις backup και με αλλους τροπους π.χ. παιρνωντας μια εικονα του σκληρου σου σε μια δεδομενη στιγμη και γραφωντας την σε ενα dvd ( με τα καταλληλα προγραμματα) αλλα για να μην κουραζεσαι απλα αντεγραψε ολα τα σημαντικα για σενα αρχεια καπου αλλου:)

Panos.2006
08-06-08, 12:23
Αυτό έγινε γιατί το SΡ3 σου περνάει "παρθένο" uxtheme.dll , που για να είχες visual effects και θέματα στα XP , πρέπει να είναι patchαρισμένο. Οπότε απλά με το πέρασμα του SP3 αυτό επανήρθε καθαρό χωρίς το patch.

Να προσθέσω ότι αυτό γίνεται με κάθε SP και ότι για να ξαναπατσάρεις τo uxtheme πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις νέες εκδόσεις των σχετικών προγραμμάτων που υποστηρίζουν και το SP3.

mertz1966
08-06-08, 13:08
εγινε φιλε μου ευχαριστω.θα το κανω και ελπιζω να πανε ολα καλα.:)

21century
09-06-08, 19:32
Την Τρίτη, 10 Ιουνίου η Microsoft θα διαθέσει επτά updates για τα Windows, με τα οποία θα αντιμετωπίσει τα κενά ασφαλείας σε διάφορες εφαρμογές της. Τρία εξ αυτών έχουν χαρακτηριστεί ως κρίσιμα και αφορούν τα DirectX, Internet Explorer και το Bluetooth [τόσο για τα Windows XP όσο και για τα Windows Vista]. Είναι ασυνήθιστο για τη Microsoft να κυκλοφορεί ένα patch για το Bluetooth, ένα πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται, μεταξύ άλλων, και για την ασύρματη σύνδεση συσκευών [όπως headsets] στα Windows. Και το πιο σημαντικό ερώτημα είναι αν το εν λόγω bug αφορά και τα Windows Mobile, όπου το πρόβλημα θα έχει πιθανότατα μεγαλύτερη επίπτωση. Τα νέα patches αφορούν τα Windows 2000, XP, Server 2003, Vista και Server 2008, στην 32- και 64-bit έκδοσή τους. Tα υφιστάμενα κενά ασφαλείας μπορεί να επιτρέψουν σε επιτιθέμενους να εκτελέσουν τον κώδικα της αρεσκείας τους. Τα updates θα είναι διαθέσιμα από την Τρίτη το απόγευμα και θα πρέπει οπωσδήποτε να εγκατασταθούν. Οι χρήστες μπορούν να τα αποκτήσουν είτε μέσω του αυτόματου update είτε μέσω του εργαλείου Microsoft Baseline Security Analyzer.

iml
10-06-08, 00:42
patch ξανα

opener
10-06-08, 08:44
Την Τρίτη, 10 Ιουνίου η Microsoft θα διαθέσει επτά updates για τα Windows, με τα οποία θα αντιμετωπίσει τα κενά ασφαλείας σε διάφορες εφαρμογές της. ....


patch ξανα

Νομιζω οτι δεν ειναι κατι νεο (εκτος του Bluetooth), ειναι τα συνηθισμενα που διαθετει εδω και χρονια η Microsoft την δευτερη Τριτη καθε μηνα (Patch Tuesday).

http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-jun.mspx

http://www.microsoft.com/technet/security/current.aspx


Patch Tuesday is the second Tuesday of each month, the day on which Microsoft releases security patches...

http://en.wikipedia.org/wiki/Patch_Tuesday

razorblade1100
10-06-08, 11:06
Νομιζω οτι δεν ειναι κατι νεο (εκτος του Bluetooth), ειναι τα συνηθισμενα που διαθετει εδω και χρονια η Microsoft την δευτερη Τριτη καθε μηνα (Patch Tuesday).

http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-jun.mspx

http://www.microsoft.com/technet/security/current.aspx
patch tuesday? :p

ξερουμε και τι ωρα θα βγουν αυτα τα updates? γιατι τωρα δεν μου εμφανιζει τιποτα.

Collective_Soul
10-06-08, 11:41
Παιδια επειδη δεν εχω διαβασει ολο το νημα αξιζει να βαλω SP3 τι λετε???

opener
10-06-08, 11:42
patch tuesday? :p

ξερουμε και τι ωρα θα βγουν αυτα τα updates? γιατι τωρα δεν μου εμφανιζει τιποτα.


Πρωτη φορα το ακους?
Δεν θυμαμαι ακριβως τι ωρα Αμερικης κυκλοφορουν, εδω για Ελλαδα ειναι συνηθως αργα το απογευμα-βραδυ Τριτης.

edit:


....The MSRC releases new security updates and their accompanying bulletins on the second Tuesday of every month at 10 A.M. Pacific Time....

http://www.microsoft.com/security/msrc/update_cycle.mspx

razorblade1100
10-06-08, 11:45
Παιδια επειδη δεν εχω διαβασει ολο το νημα αξιζει να βαλω SP3 τι λετε???
δεν υπαρχει λογος να μην το βαλεις στους περισσοτερους δεν δημιουργει προβλημα και απλα 2-3 που ειχαν προβλημα αρχισαν να το φωναζουν και να πανικοβαλλουν :p
απλα κανε backup κατεβασε το πακετο των 300MB tou SP3 για την αντιστοιχη γλωσσα των Xp σου και κανε την αναβαθμιση (μην ρωτησεις που θα βρεις το πακετο το εχω ποσταρει στο νημα 3-4 φορες απλα πηγαινε 1-2 σελιδες πισω να το βρεις η ψαξε στον γοογλη) :lol:

Πρωτη φορα το ακους?
ναι :p δεν προσεχα πριν καθε ποτε εβγαιναν μιας και δεν με απασχολουσε τοσο. :p

savids
10-06-08, 11:59
Παιδια επειδη δεν εχω διαβασει ολο το νημα αξιζει να βαλω SP3 τι λετε???

εννοείται!!!

Είναι μεγάλο update ασφαλείας δεν είναι φρου φρου κ αρώματα. Μπαλώνει σημαντικές τρύπες.

Andree
10-06-08, 12:11
εννοείται!!!

Είναι μεγάλο update ασφαλείας δεν είναι φρου φρου κ αρώματα. Μπαλώνει σημαντικές τρύπες.

ναι σωστα τα λες μπαλωνει σημαντικες τρυπες,, αλλα εγο το εβαλα μια φορα και δεν μου αναγνωρηζε την καρτα ειχου οπος και οταν αλαξα mobo και παλυ το ιδιο, οποτε λεο σαν τα XP2 δεν εχει. Στο κατο κατο πες μου ποιος εχει παραπονα για τα XP2..

savids
10-06-08, 12:12
ΣΕ ΣΕΝΑ....οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα όμως.

razorblade1100
10-06-08, 12:18
ναι σωστα τα λες μπαλωνει σημαντικες τρυπες,, αλλα εγο το εβαλα μια φορα και δεν μου αναγνωρηζε την καρτα ειχου οπος και οταν αλαξα mobo και παλυ το ιδιο, οποτε λεο σαν τα XP2 δεν εχει. Στο κατο κατο πες μου ποιος εχει παραπονα για τα XP2..
οπως ειπα και πριν

δεν υπαρχει λογος να μην το βαλεις στους περισσοτερους δεν δημιουργει προβλημα και απλα 2-3 που ειχαν προβλημα αρχισαν να το φωναζουν και να πανικοβαλλουν

razorblade1100
10-06-08, 21:18
μολις εγκατεστησα και τις ενημερωσεις. καμια "εμφανης" διαφορα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.