PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP Service Pack 3



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11

-21grams
25-02-08, 19:26
*To whom it may concern*
Εδώ και 2~3 μέρες έχει κυκλοφορήσει νέο Release Candidate build, το 3311
315,24 MB

http://www.download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/svpk/2008/02/windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu_9afedbd6b2941bf568c27046d6688e6ccb5ce018.exe

tasvar
25-02-08, 23:10
*To whom it may concern*
Εδώ και 2~3 μέρες έχει κυκλοφορήσει νέο Release Candidate build, το 3311
315,24 MB

http://www.download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/svpk/2008/02/windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu_9afedbd6b2941bf568c27046d6688e6ccb5ce018.exe

Πρέπει να κάνουμε απεγκατάσταση το προηγούμενο?

-21grams
26-02-08, 01:17
Εδώ και 2 μήνες έχω εγκατεστημένα τα 64bit XP στο *primary* PC οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.
Μόνο στο laptop έχω περασμένα x86 με ένα απ'τα προηγούμενα RC, το 3282 νομίζω.
Ακόμα κι γι αυτό πάντως είχα κάνει προηγουμένως slipstream.
Την τελευταία φορά που έκανα *συμβατικό* update (έτρεξα δηλ. τον installer) ήταν πάνω σε SP2 final και (όπως ήταν αναμενόμενο) απλώς έκανε overwrite παλιότερα αρχεία του συστήματος.
(Και για να απαντήσω -επιτέλους- στην ερώτηση σου) Μάλλον ΟΧΙ, δεν θα χρειαστεί uninstall.

fits79
26-02-08, 04:33
Ρε παιδιά αυτό το AHCI που έχουν οι νέοι sata controllers τι ακριβώς είναι και αν το έχω απενεργοποιημένο χάνω κάτι?

Σας ευχαριστώ πολύ.

logan11
26-02-08, 20:51
Ρε παιδιά αυτό το AHCI που έχουν οι νέοι sata controllers τι ακριβώς είναι και αν το έχω απενεργοποιημένο χάνω κάτι?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον είσαι εκτός "τόπου".
Πρέπει να ρωτήσεις εδώ:
Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=148)

tedd
26-02-08, 20:52
To ACHI ειναι η επιλογή από το BIOS για να ενεργοποιηθει η λειτουργια του δίσκου σαν SATA ειδάλως λειτουργει ο δίσκος σαν IDE. Για να κάνεις όμως χρήση αυτή την δυνατότητα θα πρέπει κατα την διαρκεια της εγκατάστασης του λειτουργικου όταν σου συζητηθει να πατήσεις F6 και να εισάγεις την σχετική δισκέτα με τους drivers που συνόδευε την μητρική σου κάρτα. Πάντως μην σε προβληματίζει αν δεν το εχεις κάνει, δεν χάνεις σχεδόν τίποτα στην ταχύτητα.
Δεν αξίζει να κάνεις εκ νέου εγκατάσταση Λ.Σ. για αυτό το λόγο, απλά έχε το στο νου σου για το μέλλον.

Υ.Γ. Το ερώτημα σου είναι λίγο off-topic για το σχετικό θέμα, αν ψαξεις θα βρεις αρκετά θέματα που ασχολήθηκαν με το ερώτημα σου.

tasvar
27-02-08, 01:52
Εδώ και 2 μήνες έχω εγκατεστημένα τα 64bit XP στο *primary* PC οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.
Μόνο στο laptop έχω περασμένα x86 με ένα απ'τα προηγούμενα RC, το 3282 νομίζω.
Ακόμα κι γι αυτό πάντως είχα κάνει προηγουμένως slipstream.
Την τελευταία φορά που έκανα *συμβατικό* update (έτρεξα δηλ. τον installer) ήταν πάνω σε SP2 final και (όπως ήταν αναμενόμενο) απλώς έκανε overwrite παλιότερα αρχεία του συστήματος.
(Και για να απαντήσω -επιτέλους- στην ερώτηση σου) Μάλλον ΟΧΙ, δεν θα χρειαστεί uninstall.

Ολα ο.κ! εγκαταστάθηκε.

dimsi
28-02-08, 00:43
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πη γιατι δεν αναγνωριζη το antivarious και μου βγαζει συνεχεια ειδοποιηση οτι δεν υπαρχει εγκατεστημενω προγραμμα προστασιας .Οποιο προγραμμα και εαν εχω εγκαταστηση παντα το ιδιο μου γραφει.Υπαρχει προβλημα ???και πως μπορει να λυθη????.

tedd
28-02-08, 02:02
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πη γιατι δεν αναγνωριζη το antivarious και μου βγαζει συνεχεια ειδοποιηση οτι δεν υπαρχει εγκατεστημενω προγραμμα προστασιας .Οποιο προγραμμα και εαν εχω εγκαταστηση παντα το ιδιο μου γραφει.Υπαρχει προβλημα ???και πως μπορει να λυθη????.

Εννοεις ότι έχεις εγκαταστησει το Service Pack 3 και έκτοτε αντιμετωπιζεις το συγκεκριμένο προβλήμα; αν οχι, μάλλον εχεις θέσει το ερωτημά σου σε λάθος θέμα.

tiffany
28-02-08, 19:18
Το service pack 3 το έχει και το site της Microsoft και κυκλοφορεί έξω. Τα κατέβασα και τα δυο, τσ σύγκρινα με MD5SUM και είδα οτι είναι εντάξει. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Το μηχάνημά μου είναι μέρες αναμένο χωρίς ίχνος δυσλειτουργείας.

opener
29-02-08, 12:08
Microsoft: Windows XP Sometimes Faster Than Vista SP1
Windows XP is faster than the new Windows Vista Service Pack 1 in completing common consumer and business tasks on PCs coming out of sleep mode, according to tests commissioned by Microsoft....

http://www.pcworld.com/article/id,142952-page,1/article.html

fits79
01-03-08, 01:20
Δεν σας χάλασε(Οπαδοί των (S)vista) που λέγατε ότι είναι ότι καλύτερο σε λειτουργικό κ.τ.λ.)

Και λογικό είναι να συμβαίνει αυτό γιατί πολύ απλα τα windows xp είναι πολύ περισσότερα χρόνια στο προσκήνιο από τα νεοεισερχόμενα (S)vista...

LiveTVRadio
01-03-08, 01:25
( ποτε θα κανει ξαστερια)
Πότε θα βγουν, ποτε θα βγουουουν Ελληνικά
xp με εες πι τριιιιαα, στα Laptop svista για να μπουν.
Να πάρω το, να πάρω το toshiba μου
και να το κάνω svista

:whistle:

Aει κει ( AHCI ) , κι άει-ντι ειδω ( IDE )
μην τα ξανα-ματαδώ

gravis
01-03-08, 02:20
τι παρακμιακο ποιημα ηταν αυτο? :p

LiveTVRadio
01-03-08, 02:33
τι παρακμιακο ποιημα ηταν αυτο? :p
Αν σου θυμίζει τίποτα η λεξη μαναβικο, λογικο ειναι.;)

( Ο δικος σου στο ταξιδιωτικο γραφειο εχει τωρα νeo PC έμαθες ? περισεψε το παληο, λογικα δεν θα το θελει, αμα ειναι ρωτα και μάλλον θα στο κανει δωρο )

andreasermones
09-03-08, 00:31
ελα να παιρνουμε και μεις σειρααααα ελληνικα sp3....για τα professional λογικα το ιδιο πακετο δεν θα ναι???
αν εχεις πειρατικα windows λεμε τωρα πως εγκαθιστας το sp3???

savids
09-03-08, 10:10
γιατί πότε βγήκαν τα αγγλικά SP3 ;;;;

notios7
09-03-08, 11:45
εγω ακουσα οτι δεν βγαινουν ελληνικα sp3.δεν ξερω αν αληθευει.γνωριζετε τιποτα;

opener
09-03-08, 11:58
εγω ακουσα οτι δεν βγαινουν ελληνικα sp3.δεν ξερω αν αληθευει.γνωριζετε τιποτα;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1771202&postcount=62

Πηγη?
Γιατι και εγω ακουσα οτι θα βγουν για τις υπολοιπες γλωσσες αλλα οχι για την αγγλικη. :p

gravis
10-03-08, 00:29
παντως η RC2 του SP3 που το χρησιμοποιω απο τοτε που βγηκε μπορω να πω ειναι πολυ σταθερη, απροβληματιστα δουλευει στο συστημα μου

opener
26-03-08, 10:34
[
Windows XP SP3 Due Next Month, Report Says
Microsoft will release Windows XP Service Pack 3 during the second half of April, according to a report from a Web site that has correctly predicted recent Windows ship dates.
Monday, March 24, 2008

TechARP.com, a Malaysian Web site that nailed Vista SP1's release-to-manufacturing (RTM) date last month as well as its release to Windows Update last week, said that Microsoft will wrap up work on XP's third and final service pack next month. The site pegged RTM for Windows XP SP3 as "second half of April 2008" for seven languages, with a follow-on RTM of the remaining supported languages "approximately 21 days" later.

By TechARP's account, Microsoft will first finish work on the Chinese, English, French, German, Japanese, Korean and Spanish versions of the service pack.

Microsoft declined comment, other than to repeat an earlier statement about the service pack's timing. "We are targeting 1H [first half] 2008 for the release of XP SP3 RTM, though our timing will always be based on customer feedback as a first priority," a spokeswoman said in an e-mail......

http://www.pcworld.com/article/id,143806/article.html

Tzimmys
26-03-08, 16:24
Αμήν και πότε.........

manosdoc
27-03-08, 00:55
Αμήν και πότε.........

Ως πότε παλικάρια θα ζούμε.....μονάχοι σαν λιοντάρια στους βράχους...στα βουνά..

teorid
27-03-08, 01:52
Και τι τοσο πρωτοποριακο θα εχει αυτο το service pack?

dpa2006
27-03-08, 02:02
Και τι τοσο πρωτοποριακο θα εχει αυτο το service pack?

δες λιγο εδω:overview of Windows XP SP3 (http://download.microsoft.com/download/6/8/7/687484ed-8174-496d-8db9-f02b40c12982/Overview%20of%20Windows%20XP%20Service%20Pack%203.pdf)

σε γενικές γραμμές τα εξής (αγγλικά,αντιγραφω απο το pdf):


Windows XP SP3 includes all previously released Windows XP updates, including security updates and hotfixes, and select out-of-band releases. Windows XP SP2 was released in August 2004. Since then, Microsoft has released hundreds of updates. Windows XP SP3 includes all of these updates.
Microsoft is not adding significant Windows Vista functionality to Windows XP through SP3. However, SP3 does include Network Access Protection (NAP) to help organizations that use Windows XP to take advantage of new features in the Windows Server® 2008 operating system. Further, Windows XP SP3 does not include Windows Internet Explorer 7
για περισσότερα στο pdf.

opener
27-03-08, 08:26
Και τι τοσο πρωτοποριακο θα εχει αυτο το service pack?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1775789&postcount=67

http://exo-blog.blogspot.com/2007/11/windows-xp-sp3-yields-performance-gains.html

fits79
27-03-08, 08:43
Ρε παιδιά ξέρει κανείς το ακριβές λινκ για το ελληνικό sp3 ώστε να μπορούμε να το εγκαταστήσουμε χωρίς cd.

Σας ευχαριστώ πολύ.

opener
27-03-08, 12:51
Ρε παιδιά ξέρει κανείς το ακριβές λινκ για το ελληνικό sp3 ώστε να μπορούμε να το εγκαταστήσουμε χωρίς cd.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Νομιζω οτι δεν υπαρχει στα Ελληνικα το Windows XP SP3 RC2:

"Alternatively, you may choose to download the standalone update packages for Windows XP SP3 RC2, in English (ENU), German (DEU), and/or Japanese (JPN)."

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=114f3599-12af-42b2-aab1-b969a62c68a7&DisplayLang=en

........Auto merged post: opel5 added 98 Minutes and 21 Seconds later........


Microsoft Rolls Out Third Public XP SP3 Build
Microsoft today released a new public version of Windows XP Service Pack 3 (SP3), saying it was again testing the update's online distribution.
Wednesday, March 26, 2008

Microsoft Corp. Tuesday released Windows XP SP3 RC2 Refresh, a new public version of Windows XP Service Pack 3 (SP3), saying it was again testing the update's online distribution.

The new build is the second one offered to all XP users in the last five weeks. "The purpose of RC2 Refresh is to validate improvements to the Windows Update experience with Service Pack 3," a notice on a TechNet support forum read Tuesday afternoon.

The refresh, which is also tagged as Build 5508, will be available only as a Windows Update download, and only in English, German and Japanese versions, said Microsoft employee Chris Keroack in the TechNet announcement. There are no significant differences between this build, said Keroack, and Build 3311, released Feb. 19, except for the addition of high-definition audio support.....
.....
Although Microsoft has not budged from its stated intention to deliver the update sometime before the end of June, some sources have recently reported that the company will wrap up SP3 in the last two weeks of April with a first wave of seven languages, then follow that with the remaining supported languages three weeks later.
......

Using that rough timetable, Microsoft could declare XP SP3 as reaching RTM around the middle of April.
.......
Once SP3 ships, the next major milestones for Windows XP are June 30, when the popular operating system is set to drop off the availability list for resellers and retailers, and Jan. 31, 2009, when it will be taken out of all distribution channels.

Mainstream support for Windows XP will continue until April 14, 2009, according to Microsoft's schedule, with free support after that limited to security patches.

http://www.pcworld.com/article/id,143861/article.html

Nikos_Mpl
28-03-08, 02:45
Το service pack 3 το έχει και το site της Microsoft και κυκλοφορεί έξω. Τα κατέβασα και τα δυο, τσ σύγκρινα με MD5SUM και είδα οτι είναι εντάξει. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Το μηχάνημά μου είναι μέρες αναμένο χωρίς ίχνος δυσλειτουργείας.

Που ακριβως το εχει γιατι στο download center κ οπου αλλου μπορουσα να μπω δε βρηκα SP3 για ΧΡ, μονο release Notes κλπ...

gkimonas
28-03-08, 03:56
Πάλι κενά ασφαλείας έρχεται να καλύψει το νέο Service pack;

-21grams
28-03-08, 06:37
http://www.download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/svpk/2008/03/windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu_c1996fe3afe721f3962a15d6666603ec857f4095.exe

Nikos_Mpl
28-03-08, 21:09
http://www.download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/svpk/2008/03/windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu_c1996fe3afe721f3962a15d6666603ec857f4095.exe

Θα μπορουσες να μου δωσεις το Link ενα βημα πισω?δλδ τη σελιδα που βρισκεται,εγω δε το βρισκω στο site.....

-21grams
28-03-08, 21:32
Θα μπορουσες να μου δωσεις το Link ενα βημα πισω?δλδ τη σελιδα που βρισκεται,εγω δε το βρισκω στο site.....Το link που παρέθεσα είναι *direct*, δηλ. το κάνεις paste στον (όποιο) browser/download manager έχεις (στην 2η περίπτωση φρόντισε να βάλεις το ίδιο URL και σαν referrer για παν ενδεχόμενο) και κατεβαίνει.
(Το δοκίμασα προ ολίγου just in case, στην συνέχεια όμως έκανα cancel)
Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;

Nikos_Mpl
28-03-08, 21:55
Το link που παρέθεσα είναι *direct*, δηλ. το κάνεις paste στον (όποιο) browser/download manager έχεις (στην 2η περίπτωση φρόντισε να βάλεις το ίδιο URL και σαν referrer για παν ενδεχόμενο) και κατεβαίνει.
(Το δοκίμασα προ ολίγου just in case, στην συνέχεια όμως έκανα cancel)
Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;

Ναι το ξερω,αλλα σε ρωταω το απλο,στην ιστοσελιδα της micro-hard γιατι δε το βρισκω πουθενα?παρα μονο το SP3-rc2 refresh??????? winXP sp3 σκετο δε βρισκω!εχω οργωσει ολο το site..πως γινεται?κ για τα vista SP1 το βρικα αμεσως....οταν βγηκε,την ιδια μερα.δεν ειμαι ασχετος

-21grams
29-03-08, 11:14
Ναι το ξερω,αλλα σε ρωταω το απλο,στην ιστοσελιδα της micro-hard γιατι δε το βρισκω πουθενα?παρα μονο το SP3-rc2 refresh??????? winXP sp3 σκετο δε βρισκω!εχω οργωσει ολο το site..πως γινεται?κ για τα vista SP1 το βρικα αμεσως....οταν βγηκε,την ιδια μερα.δεν ειμαι ασχετος
Α, μάλιστα. Οφείλω να κάνω μια διόρθωση τότε.
Το παραπάνω link αφορά στην έκδοση Windows XP Service Pack 3 Build 5508.
Θεωρητικά είναι ακόμα σε Release Candidate στάδιο, σύμφωνα όμως με όσους το εγκατέστησαν (εγώ θα το βάλω στο laptop σήμερα-αύριο)
It's a Pre Final. After installation the version number is no longer shown, simply SP3
(αυτό είναι εικασία βεβαίως, αλλά) κατά 99% αυτη θα είναι η και η *official final* έκδοση.
(Θα έχει τα ίδια MD5/hash sums κλπ...)

opener
29-03-08, 11:27
Α, μάλιστα. Οφείλω να κάνω μια διόρθωση τότε.
Το παραπάνω link αφορά στην έκδοση Windows XP Service Pack 3 Build 5508.
Θεωρητικά είναι ακόμα σε Release Candidate στάδιο, σύμφωνα όμως με όσους το εγκατέστησαν (εγώ θα το βάλω στο laptop σήμερα-αύριο)
(αυτό είναι εικασία βεβαίως, αλλά) κατά 99% αυτη θα είναι η και η *official final* έκδοση.
(Θα έχει τα ίδια MD5/hash sums κλπ...)

Νομιζω οτι ειναι και πρακτικα RC.
Οπως λες και εσυ .. κατα 1% δεν θα ειναι αυτη και η *official final* έκδοση.

Nikos_Mpl
29-03-08, 11:41
α μπραβο,τωρα μαλιστα..Γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω οτι στραβωθηκα...κ ποτε θα βγει κ η official, ξερουμε?

opener
29-03-08, 11:52
α μπραβο,τωρα μαλιστα..Γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω οτι στραβωθηκα...κ ποτε θα βγει κ η official, ξερουμε?

Απο οτι διαβαζω λενε για το δευτερο 15νθημερο Απριλιου =


......
Using that rough timetable, Microsoft could declare XP SP3 as reaching RTM around the middle of April.
.......
http://www.pcworld.com/article/id,143861/article.html


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1913516&postcount=121

anaksagoras
29-03-08, 18:50
θα πρεπει να κανουμε μια υπομονη νομιζω.ελπιζω να πανε ολα κατ'ευχην

Dark Dominion
30-03-08, 16:32
Εμένα πάντως μια χαρά μου εγκαταστάθηκε.

-21grams
30-03-08, 17:49
Επιβεβαιώνω και εγώ. Το εγκατέστησα πριν μερικές ώρες και μέχρι στιγμής όλα OK.
Στο "About Windows" tab, εμφανίζεται όντως το SP3 *σκέτο*.

tsiouficto
31-03-08, 00:08
Είχα εγκαταστήσει πριν λιγο καιρό το SP3 v.3264. Άμα θελήσω να περάσω τώρα το τελευταίο built ή έστω το official οταν βγει, τι πρέπει να κάνω? Κατευθείαν install ή πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσω την παλιά version του SP3 που έχω ήδη περασμένη?

Nikos_Mpl
31-03-08, 00:25
Είχα εγκαταστήσει πριν λιγο καιρό το SP3 v.3264. Άμα θελήσω να περάσω τώρα το τελευταίο built ή έστω το official οταν βγει, τι πρέπει να κάνω? Κατευθείαν install ή πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσω την παλιά version του SP3 που έχω ήδη περασμένη?

Νομιζω πρεπει να βγαλεις το παλιο...

fits79
31-03-08, 00:45
εγώ πάλι πιστεύω ότι το περνάει από επάνω άλλωστε με την ίδια λογική θα έπρεπε να απεγκατασταθούμε και τα προηγούμενα service pack για να εγκαταστήσουμε το ποιο νέο αλλά έλα που δεν το κάνουμε...

Nikos_Mpl
31-03-08, 00:57
εγώ πάλι πιστεύω ότι το περνάει από επάνω άλλωστε με την ίδια λογική θα έπρεπε να απεγκατασταθούμε και τα προηγούμενα service pack για να εγκαταστήσουμε το ποιο νέο αλλά έλα που δεν το κάνουμε...

Καπου το ειχα διαβασει για τα vista..λογικα το ιδιο δε θα ισχυει εδω?
Αλλιως ναι συμφωνω μαζι σου..ομως το ειχα διαβασει καπου,αλλα δε θυμαμαι που

Πύρρος
31-03-08, 01:01
εγώ πάλι πιστεύω ότι το περνάει από επάνω άλλωστε με την ίδια λογική θα έπρεπε να απεγκατασταθούμε και τα προηγούμενα service pack για να εγκαταστήσουμε το ποιο νέο αλλά έλα που δεν το κάνουμε...


Τα προηγούμενα SP δεν είναι beta. Η ms συνιστά να βγάζεις την παλιά έκδοση και μετά να βάζεις τη νέα. Τώρα, άμα είσαι τυχερός και η έκδοση που περάσεις μετονομαστεί σε final ίσως τη γλυτώσεις.

tedd
10-04-08, 19:31
Κανένα νεότερο με την ημερομηνιά κυκλοφορίας του Service Pack 3 για τα Windows XP υπάρχει;

opener
10-04-08, 22:54
Είχα εγκαταστήσει πριν λιγο καιρό το SP3 v.3264. Άμα θελήσω να περάσω τώρα το τελευταίο built ή έστω το official οταν βγει, τι πρέπει να κάνω? Κατευθείαν install ή πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσω την παλιά version του SP3 που έχω ήδη περασμένη?


εγώ πάλι πιστεύω ότι το περνάει από επάνω άλλωστε με την ίδια λογική θα έπρεπε να απεγκατασταθούμε και τα προηγούμενα service pack για να εγκαταστήσουμε το ποιο νέο αλλά έλα που δεν το κάνουμε...

Εδω=


...Windows Service Pack 2 is required in order to install this preview.
Please uninstall any previous beta release of Service Pack 3 before installing SP3 RC2....

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=114f3599-12af-42b2-aab1-b969a62c68a7&DisplayLang=en

fits79
10-04-08, 23:23
Πότε στο καλό θα βγει το sp3 σε ελληνικά???????

opener
10-04-08, 23:57
Πότε στο καλό θα βγει το sp3 σε ελληνικά???????

Περιμενε πρωτα να βγει στα Αγγλικα και μετα =

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1771202&postcount=62

@ ADSLgr.com All rights reserved.