PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP Service Pack 3



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11

sonic
05-05-08, 11:39
Μπορεί να είναι ξέρεις, λόγω του fragmentation που προκαλεί.

razorblade1100
05-05-08, 11:53
Μπορεί να είναι ξέρεις, λόγω του fragmentation που προκαλεί.
εχω κανει και defragment, και εχω ελεγξει και πολλες ρυθμισεις μπας και αλλαξε καμια και με επιβραδυνει και αυτη,
και εχω κανει και 2-3 καθαρισμους registry. καλα δεν εγινε και τιποτα. :p

Thuglife
05-05-08, 12:30
Ναι στο θέμα όμως αντιγραφή είχα δίκιο έτσι δεν είναι?

Άρα το ποιος λέει μπούρδες φάνηκε.

Και φάνηκε από το λινκ που έδωσε ο ίδιος εν ολίγης μόνος διαψεύσθηκε...

Xp και πίσω.


Prior to Windows Vista, it took the straightforward approach of opening both the source and destination files in cached mode and marching sequentially through the source file reading 64KB (60KB for network copies because of an SMB1.0 protocol limit on individual read sizes) at a time and writing out the data to the destination as it went.

Vista SP1


However, several significant changes in both the file copy algorithm and the platform were required to address the shortcomings of cached I/O I’ve already noted.

The one case where the SP1 file copy engine doesn't use caching is for remote file copies, where it prevents the double-caching problem by leveraging support in the Windows client-side remote file system driver, Rdbss.sys. It does so by issuing a command to the driver that tells it not to cache a remote file on the local system as it is being read or written.


Another enhancement for remote copies is the pipelined I/Os issued by the SMB2 file system driver, srv2.sys, which is new to Windows Vista and Windows Server 2008. Instead of issuing 60KB I/Os across the network like the original SMB implementation, SMB2 issues pipelined 64KB I/Os so that when it receives a large I/O from an application, it will issue multiple 64KB I/Os concurrently, allowing for the data to stream to or from the remote system with fewer latency stalls.

The copy engine also issues four initial I/Os of sizes ranging from 128KB to 1MB, depending on the size of the file being copied, which triggers the Cache Manager read-ahead thread to issue large I/Os. The platform change made in SP1 to the Cache Manager has it perform larger I/O for both read-ahead and write-behind. The larger I/Os are only possible because of work done in the original Vista I/O system to support I/Os larger than 64KB, which was the limit in previous versions of Windows. Larger I/Os also improve performance on local copies because there are fewer disk accesses and disk seeks, and it enables the Cache Manager write-behind thread to better keep up with the rate at which memory fills with copied file data. That reduces, though not necessarily eliminates, memory pressure that causes active memory contents to be discarded during a copy. Finally, for remote copies the large I/Os let the SMB2 driver use pipelining. The Cache Manager issues read I/Os that are twice the size of the I/O issued by the application, up to a maximum of 2MB on Vista and 16MB on Server 2008, and write I/Os of up to 1MB in size on Vista and up to 32MB on Server 2008.


Ξαναδιάβασε το άρθρο σε παρακαλώ, επειδή σε κάποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείται caching όπως και στα XP δε σημαίνει ότι "απλά έβαλε στα vista sp1 τον (Ουσιαστικό και όχι φαινομενικό)τρόπο αντιγραφής των xp" όπως αναφέρεις. Θα το είχες καταλάβει εξάλλου εάν είχες αντιγράψει ποτέ αρχείο από win2k8 σε vista.

Εν πάση περιπτώσει ο καθένας μπορεί να βλέπει το ποτήρι όπως θέλει, δεν θα κάτσω να σου αλλάξω γνώμη. Τουλάχιστο την επόμενη φορά παρέθεσε μια πηγή γι αυτά που ισχυρίζεσαι, θα φαίνεσαι πιο αξιόπιστος.

fits79
05-05-08, 13:30
Για πέστε το λινκ του ελληνικού sp3.

tedd
06-05-08, 00:12
Με το καινουριο SP3 προσωπικά δεν ειδα απολύτως καμμια αυξηση των επιδοσεων του υπολογιστη που λέγανε στις αρχες, αν θυμάμαι καλά, οτι το καινουριο θα το βελτιώνει μέχρι και 10-15%.
Το μόνο που κάνει ειναι να κλεινει κάποια κενά απο θέματα ασφάλειας και τίποτα παραπάνω,

Πολύ ντόρος για το τίποτα νομίζω, μιας και ουτε ή αλλως με τα διαφορα updates τα διάφορα κενα διορθώνονταν.
Και σε λιγες ημέρες θα ξαναρχισουμε με καινούρια updates για τα καινουρια κενά που θα έχουν δημιουργηθεί

kanenas3
06-05-08, 01:19
Καταρχήν για να δουλέψει το μηχάνημα όπως πρέπει το SP3 πρέπει να γίνει slipstreaming και νέα εγκατάσταση από την αρχή. Διαφορετικά το μηχάνημα θα βαρύνει.

razorblade1100
06-05-08, 09:43
να αναφερω οτι παρατηρησα μια βελτιωση στην μεταδοση δεδομενων των σκληρων ~10% ,
πραγμα το οποιο φανηκε οταν εκανα defragment. :)
(βεβαια μπορει να ηταν και ιδεα μου)

Kapnos
06-05-08, 10:21
Το SP3 είναι διαθέσιμο από το download center της ms; Γιατί εγώ δεν μπορώ να το βρω...

pskouras
06-05-08, 17:17
Το SP3 είναι διαθέσιμο από το download center της ms; Γιατί εγώ δεν μπορώ να το βρω...

και γω δεν το βρησκω.....

euri
06-05-08, 17:21
Μα βρε παιδιά, αφού ανακοινώθηκε ότι αποσύρεται προσωρινά! Λογικό είναι να μην το βρίσκετε!

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2000007&postcount=223

SSB
06-05-08, 17:27
Δεν αποσύρθηκε, απλά δεν είναι ακόμα ευρέως διαθέσιμο.
Εδώ και λίγες ώρες μάλιστα, είναι διαθέσιμη η integrated Αγγλική έκδοση (XP Pro-SP3) στους VL customers καθώς και στα TechNet & MSDN members.
Από τις 15-18 Μαίου θα είναι διαθέσιμη και η Ελληνική Integrated έκδοση.

homo_digital
06-05-08, 21:06
Παιδιά εγώ έχω ελληνικά xp και μόλις έχω ξεκινήσει να κατεβάζω το sp3 απο το microsoft update!!

nnn
06-05-08, 21:51
Παιδιά εγώ έχω ελληνικά xp και μόλις έχω ξεκινήσει να κατεβάζω το sp3 απο το microsoft update!!
Yeap το δίνει ~71 MB.

D_J_V
06-05-08, 22:42
Και σε μένα έβγαλε οτι ειναι διαθέσιμο ΑΛΛΑ ΔΕΝ κατεβαίνει...
Μόλις ξεκινήσει το κατέβασμα, μετά απο 1 λεπτό χτυπάει λάθος και σταματάει...

globalnoise
06-05-08, 22:45
Καταρχήν για να δουλέψει το μηχάνημα όπως πρέπει το SP3 πρέπει να γίνει slipstreaming και νέα εγκατάσταση από την αρχή. Διαφορετικά το μηχάνημα θα βαρύνει.

Από που και ως που;

kanenas3
06-05-08, 23:12
Από που και ως που;

Κατεβάζεις το SP3, κατεβάζεις το nLite και βάζεις το CD σου με τα WinXP. Τα υπόλοιπα είναι απλά και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες. Στο τέλος θα έχεις ένα CD με ενσωματωμένο το SP3.

tedd
06-05-08, 23:40
Καταρχήν για να δουλέψει το μηχάνημα όπως πρέπει το SP3 πρέπει να γίνει slipstreaming και νέα εγκατάσταση από την αρχή. Διαφορετικά το μηχάνημα θα βαρύνει.

Πως, γιατί βαραίνει το σύστημα αν γίνει εγκατάσταση απο πάνω στο υπάρχον σύστημα;
Και αν το βαραίνει πόσο;

Προσωπικά πάντως με το που έβαλα το SP3 δεν ειδα καμμια (έστω δεν παρατήρησα) κάποια επιβράδυνση ούτε επιτάχυνση του Η/Υ.

kanenas3
06-05-08, 23:57
Πως, γιατί βαραίνει το σύστημα αν γίνει εγκατάσταση απο πάνω στο υπάρχον σύστημα;
Και αν το βαραίνει πόσο;

Προσωπικά πάντως με το που έβαλα το SP3 δεν ειδα καμμια (έστω δεν παρατήρησα) κάποια επιβράδυνση ούτε επιτάχυνση του Η/Υ.

Γιατί βαραίνουν τα Windows μετά από λίγο καιρό...; Απλά συμβαίνει, με το χρόνο, τη χρήση και τη σαβούρα και μπαίνει και βγαίνει.

Πάντα η εγκατάσταση από το μηδέν είναι προτιμότερη από την αναβάθμιση. Αυτό δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχεις προβλήματα.

globalnoise
07-05-08, 00:46
Κατεβάζεις το SP3, κατεβάζεις το nLite και βάζεις το CD σου με τα WinXP. Τα υπόλοιπα είναι απλά και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες. Στο τέλος θα έχεις ένα CD με ενσωματωμένο το SP3.

Όχι δεν κατάλαβες, εννοούσα από που και ως που να βαρένει το σύστημα έτσι; Έχω 2,5 χρόνια να κάνω format και κάνω σωστή συντήρηση στο pc και δεν έχει χάσει ούτε εκατοστό επίδοσης από τότε. Με το SP3 βέβαια δεν είδα καμία βελτίωση επιδόσεων.

euri
07-05-08, 00:52
Όχι δεν κατάλαβες, εννοούσα από που και ως που να βαρένει το σύστημα έτσι; Έχω 2,5 χρόνια να κάνω format και κάνω σωστή συντήρηση στο pc και δεν έχει χάσει ούτε εκατοστό επίδοσης από τότε. Με το SP3 βέβαια δεν είδα καμία βελτίωση επιδόσεων.

Έτσι! Ο λαπτοπάκος μου παίζει με τα XP από το Μάιο του 2005 και είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση. Δεν έχω βάλει ακόμα SP3, θα περιμένω να δω τι θα πείτε οι υπόλοιποι και μετά αναλόγως θα προχωρήσω :twisted:

kujo79
07-05-08, 01:03
Μόλις τελείωσε το update και για του λόγου το αληθές:

35714

Όλα καλά ως τώρα :oneup:

Simpleton
07-05-08, 01:18
Κι εδώ τα ίδια. Δεν είχα κάνει καμία ενημέρωση μέχρι τώρα επειδή βαριόμουν, οπότε το SP3 ήταν ό,τι πρέπει :)

Thanasis159
07-05-08, 01:32
Eμένα από windows update, μου το βγάζει ως 70 mb μόνο... Λίγο δεν είναι;

Simpleton
07-05-08, 01:34
Eμένα από windows update, μου το βγάζει ως 70 mb μόνο... Λίγο δεν είναι;

Εξαρτάται από το σύστημα σου. Η MS λέει ότι με το SP3 μπορείς να αναβαθμίσεις σύστημα που έχει τουλάχιστον SP1. Άρα φαντάζομαι ότι το SP3 περιέχει ό,τι έχει βγεί από τότε. Επειδή οι περισσότεροι όμως έχουμε SP2 και συν κάποιες ή όλες τις ενημερώσεις, χρειάζονται πολύ λιγότερα.

Thanasis159
07-05-08, 01:48
Άρα λογικά είμαστε εντάξει! Αύριο πρωί το βάζω!

homo_digital
07-05-08, 07:56
Σε μένα συνέβει το εξής, δεν ξέρω βέβαια αν φταίνε τα windows γι αυτό. Μετά την εγκατασταση tou sp3 και λίγο πριν την καρτέλα του καλοσωρίσματος εμφανίστηκε η γνωστή μπλε οθόνη με καμια 10αριά ιερογλυφικά πάνω αριστερά. Κατόπιν μπήκε κανονικά αλλά στο εικονίδιο της κάρτας ethernet εμφανίστηκε ενα θαυμαστικό και φυσικά δεν έμπαινε στο νετ. Μπαίνω στη σελίδα του speedtouch με πάρα πολύ δυσκολία και μόνο απο το firefox και παρατηρώ όλες τις ρυθμίσεις αλλαγμένες στις εργοστασιακές.
Για να μη πολυλογώ έκανα system restore, έφτιαξα το modem και βαρέθηκα να συνεχίσω. Τι λέτε να παίχτηκε?

opener
07-05-08, 09:08
Release notes for Windows XP Service Pack 3 =
http://support.microsoft.com/kb/936929

List of fixes that are included in Windows XP Service Pack 3=
http://support.microsoft.com/kb/946480/

Some third-party programs may experience a change in functionality after you install Windows XP Service Pack 3 =
http://support.microsoft.com/kb/947309/

Windows XP SP3 Support information =
http://support.microsoft.com/winxp#tab0

21century
07-05-08, 09:31
ΜΕΤΑ απο μερικά προβλήματα, η Microsoft κυκλοφόρησε και επίσημα την ελληνική έκδοση του τρίτου Service Pack για τα Windows XP. Το SP3 για τα Windows XP περιλαμβάνει πάνω από 1300 bug fixes καθώς και νέα χαρακτηριστικά, μερικά από τα οποία έρχονται από τα Windows Vista όπως το Windows Imaging Component, black hole detection και Network Access Protection. Στο σύνολο πάντως, οι χρήστες δε θα πρέπει να περιμένουν αλλαγές στο μέγεθος που υπήρχαν αυτές με τη κυκλοφορία του δεύτερου Service Pack πριν τρία χρόνια.
Για την εγκατάσταση του SP3 θα πρέπει να υπάρχει ήδη εγκατεστημένο στο σύστημα σας το πρώτο η δεύτερο Service Pack. Επίσης είναι δυνατή η εγκατάσταση του σε διαφορετικές εκδόσεις των Windows XP όπως στα Windows XP Media Center και Tablet PC. Το service pack δε θα κυκλοφορήσει για την 64bit έκδοση των Windows XP η οποία ανανεώνεται με βάση τις ενημερώσεις που κυκλοφορούν για τα Windows Server 2003.
*Download: Windows XP SP3 Αγγλική έκδοση (316mb): http://download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/svpk/2008/04/windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu_c81472f7eeea2eca421e116cd4c03e2300ebfde4.exe
*Download: Windows XP SP3 Ελληνική έκδοση (309mb):
http://download.microsoft.com/download/8/c/1/8c150467-65a8-4384-9639-3b7da8d946d8/WindowsXP-KB936929-SP3-x86-ELL.exe

t4ur1n3
07-05-08, 09:42
Το SP3 έχει και τους SATA drivers ?

SSB
07-05-08, 11:23
Η επίσημη σελίδα του SP3 installer για όλες τις γλώσσες.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=5B33B5A8-5E76-401F-BE08-1E1555D4F3D4&displaylang=en

zig
07-05-08, 12:05
Εμένα 2 φορές που πρπσπάθησα να το κατεβάσω με το windows update σέρνεται ο σέρβερ της μαικροσοφτ :hmm:

sonic
07-05-08, 12:06
Το SP3 έχει και τους SATA drivers ?

'Ηθελα και εγώ να το ρωτήσω αυτό! Ξέρει κανείς;

Simpleton
07-05-08, 12:10
Εμένα 2 φορές που πρπσπάθησα να το κατεβάσω με το windows update σέρνεται ο σέρβερ της μαικροσοφτ :hmm:

Ίσως επειδή τώρα αρχίζουν και πλακώνουν σχεδόν όλοι οι υπολογιστές του κόσμου για να το κατεβάσουν.

fits79
07-05-08, 12:24
Κυκλοφόρησε επίσημα και το ελληνικό τελικό sp3(όχι το rtm)? Αν ναι από που μπορούμε να το κατεβάσουμε?

hedgehog
07-05-08, 12:31
Κυκλοφόρησε επίσημα και το ελληνικό τελικό sp3(όχι το rtm)? Αν ναι από που μπορούμε να το κατεβάσουμε?
Τρία μηνύματα πιο πάνω... :roll: :p

Η επίσημη σελίδα του SP3 installer για όλες τις γλώσσες.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=5B33B5A8-5E76-401F-BE08-1E1555D4F3D4&displaylang=en

opener
07-05-08, 12:41
Η επίσημη σελίδα του SP3 installer για όλες τις γλώσσες.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=5B33B5A8-5E76-401F-BE08-1E1555D4F3D4&displaylang=en

Ενταξει, αλλα λεει ακομη =

"This installation package is intended for IT professionals and developers downloading and installing on multiple computers on a network.
If you're updating just one computer, please visit Windows Update."

Εγω το κατεβασα απο το Windows Update, το μεγεθος του ηταν μονον 70,9 ΜΒ.

zig
07-05-08, 12:43
Τελικά κατέβηκε απο windows update και εγκαταστάθηκε οκ (μέχρι στιγμής τουλάχιστον ολα καλά) :-) ... 66 ΜΒ ηταν αυτα που κατεβασε.

Simpleton
07-05-08, 12:44
Ενταξει, αλλα λεει ακομη =

"This installation package is intended for IT professionals and developers downloading and installing on multiple computers on a network.
If you're updating just one computer, please visit Windows Update."

Εγω το κατεβασα απο το Windows Update, το μεγεθος του ηταν μονον 70,9 ΜΒ.

Ναι, γι' αυτό το σκοπό είναι. Ο διαχειριστής στην εταιρία καλύτερα να κατεβάσει μια φορά όλο το πακέτο των 300 MB, παρά 70 MB έκαστος σε 100 υπολογιστές.
Όποιος θέλει να κάνει slipstream, χρειάζεται επίσης όλο το πακέτο.

opener
07-05-08, 12:49
Ναι, γι' αυτό το σκοπό είναι. Ο διαχειριστής στην εταιρία καλύτερα να κατεβάσει μια φορά όλο το πακέτο των 300 MB, παρά 70 MB έκαστος σε 100 υπολογιστές.
Όποιος θέλει να κάνει slipstream, χρειάζεται επίσης όλο το πακέτο.

Πολυ σωστα, εξαρταται απο το πως θα το χρησμοποιησει ο καθενας, γι αυτο και εγραψα και την σημειωση προηγουμενως.

razorblade1100
07-05-08, 12:53
εγω κατεβασα το 300αρι MB και μολις εφτιαξα ενα καινουργιο cd εγκαταστασης με το nlite.

alkaios75
07-05-08, 13:29
προσπάθησα να κατεβάσω το αγγλικό SP3 αλλά μετά απο λίγο σταματάει.

Τί φταίει?:hmm:

Simpleton
07-05-08, 13:39
προσπάθησα να κατεβάσω το αγγλικό SP3 αλλά μετά απο λίγο σταματάει.

Τί φταίει?:hmm:

Πώς το κατεβάζεις, μέσω Windows update ή ξεχωριστά; Σου βγαίνει κάποιο σφάλμα;

alkaios75
07-05-08, 14:08
το ξαναέκανα και τα εγγατέστησε μια χαρά!

όλα καλά! :oneup:

emeliss
07-05-08, 14:17
Για την εγκατάσταση ίσως είναι απαραίτητη η απενεργοποίηση firewall και antivirus ανά περίπτωση

Mr_Wizard
07-05-08, 14:20
εγω κατεβασα το Image ISO και μια χαρα

Simpleton
07-05-08, 14:22
Τι, υπάρχει και .iso...;

treli@ris
07-05-08, 14:36
Εβαλα να κατεβαινει μεσω WU το sp3 και μολις εφτασε στο 18% σταματησε και τωρα εχει κολλησει στο 0% για 5 λεπτα. Ετσι συμβαινει ή κατι γινεται λαθος?

zig
07-05-08, 14:40
Εβαλα να κατεβαινει μεσω WU το sp3 και μολις εφτασε στο 18% σταματησε και τωρα εχει κολλησει στο 0% για 5 λεπτα. Ετσι συμβαινει ή κατι γινεται λαθος?

Αν συνεχιζει και σου κατεβαζει τοτε δεν υπαρχει προβλημα , ετσι που εκανε και εμενα και ξαφνικά πήγε στο 66% .

treli@ris
07-05-08, 14:41
Δεν κατεβαζει τιποτα εχει κολλησει στο 0%. Να το κλεισω και να το αφησω να γινει μονο του?

emeliss
07-05-08, 14:41
Τι, υπάρχει και .iso...;
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=2fcde6ce-b5fb-4488-8c50-fe22559d164e&DisplayLang=el

@ ADSLgr.com All rights reserved.