PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη κατάσταση!!!



Wolverine
23-08-03, 17:21
Το παρακάτω link μου το έστειλε ένα φιλαράκι και είπα να το μοιραστώ είναι από άλλο forum και διαβάστε προσεκτικά το πρώτο post. Έχει πλάκα δείτε το!!!

http://www.apisti.com/topic.asp?TOPIC_ID=832

Περιμένω εντυπώσεις :twisted: :twisted: :twisted:

UGF_GreekMind
23-08-03, 18:02
:D :) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

Έχουμε και μία ηλικία wolverine....

!!!!! ΤΕΛΕΙΟ !!!!!

fumantsu
23-08-03, 18:58
οποιος θελει να δοκιμασει την αντοχη του κλικ εδω (http://www.angelfire.com/magic/fumantsu/files/SajjadAli.swf)

GP
23-08-03, 19:24
Egina ki egw ena me thn othonh na vrw to fantasma tromara mou...
Prepei na exasa kapou 3.5 xronia zwhs apo auto...(isws ginoun 4 an to ksanadw) 8O

UGF_GreekMind
23-08-03, 19:33
Να πούμε κανένα ανέκδοτο, μπας και τα πάρουμε πίσω αυτά τα "χαμένα" χρόνια ;
(το γέλιο μακραίνει τη ζωή...... λένε !)

Fumantsu.... είσαι κι εσύ άρρωστος ! :lol:

fumantsu
23-08-03, 20:19
Εγω παντως και απο τα δυο δεν τρομαξα. Το πρωτο (αυτο που εχω εγω) ετυχε να μην εχω την προσοχη σε αυτο, ενω στο αλλο ημουν προετοιμασμενος.... χε :lol: :lol:

holy
23-08-03, 20:20
gia na tromakseis se teteia prepei nasai poli xestis:pPpPpPppppPpPp

hippie
23-08-03, 20:56
mia dieukrinisi:

kati pou fainetai kato apo to trapezi (gia to proto link anaferomai)

einai gataki h maimoumoudaki :?: :?


(meta tis xtesines tekiles kai ta "proionta kapnou" den mporo na to diakrino kathara... :twisted:)

GP
23-08-03, 22:05
gia na tromakseis se teteia prepei nasai poli xestis:pPpPpPppppPpPp
Hahahahahahahahahaha
gia na mhn tromakseis se teteia prepei nasai poli pseuths :lol:
(H na exeis PC xwris hxeia or sth,h na ta eixes kleista,h...)

sallax
24-08-03, 06:13
kala koryfi ola ta shockwaves pou exei o typos sti selida tou... pate na ta deite sto http://home.comcast.net/~n9ivo/
poly gelio kai to proteleutaio me to gyfto kai ta x-ray gyalia :wink:

Ducklord
24-08-03, 08:11
Αλόχα μπράδερς......
1. Δεν τρόμαξα.
2. Για αυτό και θεωρώ γελοία θρίλερ σαν το "Οι άλλοι" και το "6η αίσθηση", και ας είναι επιτυχίες: πρόκειται για αμερικανικοφερμένες παπαριές που δεν σε "τρομάζουν", σε "ξαφνιάζουν"...
3. Για αυτό και χέστηκα επάνω μου με το ορίτζιναλ, Ιαπωνικό "Δε Ρινγκ"... Ο πραγματικός τρόμος δεν είναι στιγμιαίος... Τον ξεπερνάς... Ο πραγματικός τρόμος ριζώνει μέσα σου, σε κρατά απο τα... μπαλάκια και δεν σε αφήνει!
Υ.Γ.: Δείτε το Ιαπωνικό Ρινγκ (χωρίς να έχετε δει το Αμερικάνικο), η το "Δε Άη" (Το μάτι) σε σύστημα με ήχο 5.1 στις 3 τα ξημερώματα και πείτε απόψεις...

εμέλ αΤ
ο άχεστος (!)

xlntstay
24-08-03, 09:43
Υ.Γ.: Δείτε το Ιαπωνικό Ρινγκ (χωρίς να έχετε δει το Αμερικάνικο), η το "Δε Άη" (Το μάτι) σε σύστημα με ήχο 5.1 στις 3 τα ξημερώματα και πείτε απόψεις...

Kαλα "ΤΟ ΜΑΤΙ" απ΄τα καλυτερα θριλερ των τελευταιων 5 ετων. :!: :!: :? :? 8O

Gatoulis
24-08-03, 10:04
Εγώ προτείνω να δείτε τον «Εξορκιστή» σε άδειο σπίτι, βράδυ και να συγκρίνουμε ποιος είδε περισσότερο….. Εγώ στα 2:18 το είχα κλείσει……………

wintech2003
24-08-03, 12:21
Εγω ξεκίνησα το The Eye μόνος στο σπίτι στις 2 το βραδυ και φυσικά το έκλεισα... Οσο για το The Ring (το γιαπωνέζικο) πήρα όλη την τριλογία από το DVDάδικο αλλά είδα μόνο το πρώτο μέρος... και αυτό μισο 8)

GP
24-08-03, 18:07
Αλόχα μπράδερς......
1. Δεν τρόμαξα.
2. Για αυτό και θεωρώ γελοία θρίλερ σαν το "Οι άλλοι" και το "6η αίσθηση", και ας είναι επιτυχίες: πρόκειται για αμερικανικοφερμένες παπαριές που δεν σε "τρομάζουν", σε "ξαφνιάζουν"...
3. Για αυτό και χέστηκα επάνω μου με το ορίτζιναλ, Ιαπωνικό "Δε Ρινγκ"... Ο πραγματικός τρόμος δεν είναι στιγμιαίος... Τον ξεπερνάς... Ο πραγματικός τρόμος ριζώνει μέσα σου, σε κρατά απο τα... μπαλάκια και δεν σε αφήνει!
Υ.Γ.: Δείτε το Ιαπωνικό Ρινγκ (χωρίς να έχετε δει το Αμερικάνικο), η το "Δε Άη" (Το μάτι) σε σύστημα με ήχο 5.1 στις 3 τα ξημερώματα και πείτε απόψεις...

εμέλ αΤ
ο άχεστος (!)

Swstos. Pio panw eprepe na grapsw an den ksafniasteis giati ontws den einai tromos auto.

Peri movies...sxedon ola ta teleutaia amerikanika thriller vasizontai sto ksafniasma (mou thn dinoun oi skhnes pou perpataei h anhmporh kopelitsa me tis putzames epeidh akouse thoruvo sto saloni, h camera thn akolouthei siga-siga, paizei h klasikh se autes tis periptwseis mousikh, kai meta apo kana 10lepto epitelous ftanei gia na mas kopsei thn xolh sto telos mia gata pou phdaei panw ths or sth.) :?

However, oi 2 tainies pou anafereis den exoun mono "ksafniasma" alla kai ligo tromo (proswpika anatrixiasa otan sto 6th Sense *SPOILER* START* o bruce katalave oti htan nekros *SPOILER* END* kathws kai sto telos tou "The Others".

Tainies xwris tromo apo thn allh, einai oi perissoteres amerikanikes ahdies tou styl "I know what you did last summer"

PS. Ta giapwnezika thriller einai ta agaphmena mou, opote an sas arese to "The Eye" psakste kai deite to "Dark Water". Auta.

UGF_GreekMind
24-08-03, 21:19
Σωπάτε ρε παιδιά... βγάζουν οι Γιαπωνέζοι θρίλερ ;

Εγώ νόμιζα ότι έβγαζαν μόνο καράτε και τσόντες !!! :lol:

Γιαααα να κάνω μία βόλτα από το video club

Ducklord
24-08-03, 22:57
To Δαρκ Γουότα μόλις το είδα και ΔΕΝ ήταν τόσο τρομαχτικό όσο τα Ρίνγκ και Άη. Η μαλακία με το Άη είναι πως, ουσιαστικά στην αφίσα σου δίνει το καλύτερο κλου της ταινίας (ποιός, ΠΟΙΟΣ Μ-Α-Λ-Α-Κ-Α-Σ του μάρκετινγκ δίνει το καλύτερο σημείο της ταινίας σε μια προτασούλα στην αφίσα; Σαν να σου λένε "δες το "οι άλλοι", η Νικόλ Κίντμαν παίζει την νεκρή"..!!!)
Συμφωνώ με τον Τζι-πι και θεωρώ απαράδεκτα αυτά τα "θρίλερ". Πάραυτα, το "Οι άλλοι" υπάγεται ακριβώς στην κατηγορία που θεωρείται απαράδεκτη και είναι απολύτως προβλεπόμενο. Τα στοιχεία που σου δίνει είναι πολύ πιο ορατά. Δες το απλά: η ομίχλη εμποδίζει την προταγωνίστρια απο το να δει τι κρύβεται πέρα απο τα όρια του σπιτιού της (αν σκεφτείς ακριβώς σε εκείνη τη στιγμή τη φράση "το φάντασμα στοιχειώνει το σπίτι" και αναρωτηθείς γιατι δεν στοιχειώνει και κάτι άλλο πέρα απο το σπίτι που ζούσε, μυστηριωδώς βγάζεις νόημα - ναι, είμαι τόσο σαλεμένος!). Το σημείο, όμως, που σου μασάει το τέλος και στο φτύνει στο στόμα είναι όταν η πρωταγωνίστρια βλέπει τρεις (μετράμε: έναν, δύο, τρεις) τάφους στην αυλή του σπιτιού, και την πιάνει μια υπαρξιακή ανησυχία για αυτήν και τα δύο (μετράμε, ένας, δύο, τρεις) παιδιά της.
Α, και γιατί είναι "απαράδεκτο"; Μα, γιατι είναι η μόνη ταινία που έχω δει να ΞΕΚΙΝΑΕΙ με το στοιχείο της έκπληξης και ΟΧΙ με τρόμο! Η πρώτη σκηνή της ταινίας, μετά τους ήρεμους τίτλους, είναι ένα απότομο ουρλιαχτό της πρωταγωνίστριας που σε κάνει να τινάζεσαι απο το κάθισμά σου. Πρώτη σκέψη; "Α, ωραία! Αμερικάνικος `τρόμος`...."
Προς Γατουλιήνι: Εχμ... Δεν με τρόμαξε ο Εξορκιστής. Δεν ξέρω γιατί... Ψιλοανόητο το βρήκα (είπαμε, είμαι βαρεμένος, δείρτε με!)...
Προς Γιουτζιέφ: και όχι μόνο. Αμα δεις τι έχει να επιδείξει ο Ιαπωνικός και ο Κορεάτικος κινηματογράφος θα... καταλάβεις γιατί πήρα aDSL! Θέλετε πολύ (ΠΟΛΥ) καλή αισθηματική κομεντί; Μιλάμε για καμία σχέση με τα αμερικάνικα χαζορομαντικά - ταινία που θα διασκεδάσετε και εσείς, και "το αμόρε" σας:
My Sassy Girl
Ψάχτε το και πείτε μου άποψη!

Άειντε, τα λέμε
ο παπιάρχοντας

GP
25-08-03, 01:16
To Δαρκ Γουότα μόλις το είδα και ΔΕΝ ήταν τόσο τρομαχτικό όσο τα Ρίνγκ και Άη.
Indeed alla den pauei na einai polu kalh tainia. Alla ki esy tetoia wra to eides? Afou to les kai monos sou...tetoies tainies mono kshmerwmata kai me dynata ton hxo (an den ksypnane oi geitonoi). Peri 5.1 proswpika den exw megales apaithseis...xezomai kai me 2.1 hxo kanonikotata (Allwste ta perissotera divx dikanala einai, alla ontws einai allo pragma to surround)

Πάραυτα, το "Οι άλλοι" υπάγεται ακριβώς στην κατηγορία που θεωρείται απαράδεκτη και είναι απολύτως προβλεπόμενο.
Egw kalws h kakws den "provlepw" tis tainies, oxi epeidh eimai blakas (pou eimai) alla epeidh protimw na me odhghsei h tainia monh ths (Auto mporei na einai apla dikaiologia).

Α, και γιατί είναι "απαράδεκτο"; Μα, γιατι είναι η μόνη ταινία που έχω δει να ΞΕΚΙΝΑΕΙ με το στοιχείο της έκπληξης και ΟΧΙ με τρόμο! Η πρώτη σκηνή της ταινίας, μετά τους ήρεμους τίτλους, είναι ένα απότομο ουρλιαχτό της πρωταγωνίστριας που σε κάνει να τινάζεσαι απο το κάθισμά σου. Πρώτη σκέψη; "Α, ωραία! Αμερικάνικος `τρόμος`...."
I agree peri toutou. However san tainia eixe arketa thetika shmeia pou thn ksexwrizan apo ta hlithia thriller pou leme.

Θέλετε πολύ (ΠΟΛΥ) καλή αισθηματική κομεντί; Μιλάμε για καμία σχέση με τα αμερικάνικα χαζορομαντικά - ταινία που θα διασκεδάσετε και εσείς, και "το αμόρε" σας:
My Sassy Girl
:D Polu kalh.

Molis ekana ena apo ta post pou apexthanomai opou grafeis ena "Sumfwnw" san apanthsh 10 seirwn, alla off-topic einai opote wtf.

PS. Next week on ADSLgr: Bollywood: Tote kai twra...

Ducklord
25-08-03, 03:52
Ρε τζιπί, δικός μας είσαι; Διαφώνησε και λίγο! Ό,τι Κορεάτικο και περίεργο έχω να προτείνω σου αρέσει; Βρε παιδί μου, τι είσαι εσύ;
Και δύο διευκρινήσεις...
1. Το "Μόλις" έπρεπε να μεταφραστεί σε "εντός εβδομάδης"... Λάθος μου, σόρυ. Το είδα στις 2:30 τα ξημερώματα, πριν απο 3-4 μέρες με ένα φίλο. Δυστυχώς, ΔΕΝ έπαιζε με τον ήχο όπως τα άλλα δύο (και ο ήχος είναι πολύ σημαντικός στο θέμα τρόμος) και έτσι παρέμεινε μια ψιλο-ανατριχιαστική ιστορία που, όμως, έχουμε ξαναδεί. Είχα καταλάβει, δε, τι θα γίνει, με το που πάτησαν το πόδι τους στο σπίτι. Καλύτερη σκηνή (αν και είχα δει φάσεις της) το τέλος στο ασανσέρ, όταν ανοίγει η πόρτα απο το δωμάτιο... Εκεί πραγματικά, αν και ξέρεις τι έχει γίνει, σου σηκώνεται η τρίχα..!
2. Δεν προσπαθώ να τα προβλέπω... Μου βγαίνει! Άμα έχεις δει πάνω απο 5000 ταινίες (ναι, ναι, μετρημένες απο τα βίντεο-κλούμπς που συχνάζω εδώ και 17 χρόνια) ε, κάτι αρχίζεις να μαθαίνεις!
3. Η αναφορά μου στο 5.1 είχε να κάνει με το Δη Άη. Στην φάση που η τύπισα τρώει την πρώτη φρίκη (όταν βγαίνει το βράδυ απο το θάλαμο και συναντά την ηλικιωμένη) βασίζεται απόλυτα στην περιστροφή του ήχου. Αν και δεν βλέπεις παρά θολούρα στην εικόνα (όπως η, έως πρόσφατα τυφλή πρωταγωνίστρια) ο ήχος που "γυρνά" γύρω σου σε πληροφορεί για επερχόμενο κίνδυνο. Για να καταλάβεις, το είδε και ένας φίλος μου και σχολίασε πως όντως ήταν καλή ταινία, μα όχι τρομαχτική. Μετά του έβαλα αυτή τη σκηνή διαπασών απο τα κριέητιβ 5.1 (παλιά, αναλογικά και του κώλου - μα δουλεύουν, ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ! ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!....εχμ... συγνώμη, άσχετο) και χέστηκε επάνω του. Περιμένει να "ψιλοξεχάσει" την ταινία για να την ξαναδούμε απο εδώ σε κανά δίμηνο!

Αυτά, και σόρυ για την μετριοσκελή απάντηση (διότι, ως γνωστόν, έχω δώσει και "μακρύτερες")....

Μπάει
Παπιάρχοντας
Υ.Γ. Μα που πήγε το μυαλό σας, πρόστυχοι; Μακρύτερες ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ... Ακούς εκεί!

GP
25-08-03, 04:49
TIIIIIIIIIIIII???? Ducklord ti einai auta pou les? Milas sovara?

Exw na dhlwsw pws DIAFWNW OLOTELA me ola osa les, exeis pei kai osa prokeitai na peis se auto to forum. Tsk tsk tsk...oi kainourgies genies den exoun to theo tous...emeis to '40 den eixame na fame kai twra exoun 5.1 hxosysthmata...Ntroph!
(Ikanopoihmenos?)

Vasika anhkw sthn oxi kai toso mikrh merida theatwn pou "psaxnontai" ligo sto ti vlepoun. Eutuxws kiolas giati diaforetika ola ta Cinema sthn Ellada tha edeixnan mainstream. Oxi pws den vlepw ki ap'auta. Kathe allo. O kalos o mylos pou lene...
Allwste mexri na ftasw tis 5000 exw akoma. Thelw ton xrono mou ki egw (san to krasi fantasou ena pragma). Ante nyxtes.

PS.Opoios exei kanena Magnepan sthn akrh as me voithisei na sthsw to diko mou 5.1 na thn lew ston Ducklord. Euxaristw.
PS2. Voleuomai kai me ta MG20.1. Euxaristw.

NeK
25-08-03, 05:20
Είχα πριν κανα χρόνο το Δε ρίνγκ το ιαπωνικό και μπορώ να πω πως είδα 5 λεπτά και το παράτησα (το δωσα σε έναν φίλο) και τώρα πριν 3-4 μέρες είδα το Δε Ρινγκ το Αμερικάνικο και μπορώ να πω πως με άφησε άφωνο.

Η ποιότητα της ταινίας αυτής είναι κορυφαία μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ και σίγουρα όταν θυμάμαι τα 5 λεπτά του ιαπωνικού δεν μπορώ παρά να το ειρωνευτώ γιατί σίγουρα ΤΕΤΟΙΑ κινηματογραφική ποιότητα δεν πρόκειται να πετύχουν οι ιαπωνέζοι.

Και δεν μιλάω για θέμα τρόμου γιατί το "τρόμος" το θεωρώ βλακεία για μένα, εννοώ φυσικά ως τέχνη και το Αμερικάνικο Δε Ρινγκ για μένα είναι πολύ καλή τέχνη.

Και για να σας προλάβω το μόνο που δε μου άρεσε τόσο ήταν η ιστορία του και αφού η ιστορία του ήταν το μόνο που πήρε από το ιαπωνικό δεν πρόκειται να το δω. :)

Επειδή και εγώ είμαι τρελός σινεφίλ να προτίνω και εγώ μερικές ταινίες (αμερικάνικος κινηματογράφος) που τα καταττάσω ως κορυφαία έργα.

Mulholland Dr. (David Lynch)

http://us.imdb.com/Title?0166924

ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ

Twelve Monkeys (Tery Gilliam)

http://us.imdb.com/Title?0114746

Η πιο αψογη ταινία επιστημονικής φαντασίας

Παίζει γύρω από το όριο της επιστημονικής φαντασίας και της τρέλλας και εχει πολλους συμβολισμούς (μέχρι και κάνει ωδή στον κινηματογράφο).

Τελικά είναι από το μέλλον η είναι τρελλός;

Blade Runner (Ridley Scott)

http://us.imdb.com/Title?0083658

ΟΝΕΙΡΙΚΟ και γεμάτο συμβολισμούς

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

2001: A space Odyssey (Stanley Kubric)

http://us.imdb.com/Title?0062622

Ο συμβολισμός ο ίδιος

Happiness (Todd Solondz)

http://us.imdb.com/Title?0147612

Το τι κρύβουν οι ανθρώποι είναι απίστευτο και απίστευτος είναι και ο Todd Solondz που μας δείχνει πάντα μόνο αυτά που πραγματικά μετράνε στους ανθρώπους. Αλλη καλή του ταινία είναι το Welcome to the Dollhouse που μου άρεσε εξαιρετικά.

Time of the gypsies (Emir Kusturica)

http://us.imdb.com/Title?0097223

Summary: a milestone in cinema history

This unbelievably beautiful movie is Kustirica's masterpiece without a doubt.Everything in this film is over the top,so there is no need to name them one by one here.All I can say is, go find a way to see this unique masterpiece.The soundtrack is also great,it is one of the best music written for a film in the movie history.This is really one the best movies ever,and it's a milestone in movie history;because "Time of the Gypsies" is a movie shot in a Gypsy language called Romany and although this language is spoken by a very tiny amount of people,everyone will be touched by this great movie.

The English Patient

http://us.imdb.com/Title?0116209

Πραγματικά "χάθηκα" σε αυτή την τανία, που είναι μία κινηματογραφική πανδαισία, αξέχαστη και κλασική. (9 Oscar!)

One Hour Photo

http://us.imdb.com/Title?0265459

Ο Robin Williams είναι για μένα ο καλύτερος ηθοποιός στο είδος του, η ταίνια αυτή είναι αριστούργημα χάρη σε εκείνον. Φοβερή ταινία.

Και άλλες πολλές που λόγο χρόνου δεν μπορώ να τις αναφέρω για την ώρα.

Wolverine
25-08-03, 05:35
Loipon otan to aniksa to topic den to pigena gia tenies alla eipame offtopic einai. Kai epidi me prokalesate kano thn allagh sto eidos kai san paratheto: ora enarksis 11.30 to bradaki (os edo normal) topos spiti enos filoy poy diatheti projectora me orati diagonio 130 intses (nai 130 intses) kai 5.1 teac ixitiko. psilo megali parea me ta katalila efodia dhladh pitses kokakoles klp. tenia 1 odisia toy diastimatos 2001 kai sta kapakia tenia 2 das boot sthn kanonikh germanikh ekdosi XAXAXA. anamenete kai anbathmisi toy systimatos giati to filaraki pire pioneer enisxith 7.1 kai 7 gamata hxeia kai ena pc me p4 sta 2.8 kai pai legontas. opote oti anaferate programatizete gia to melon me thn apolausi toy 7.1

Kalimera o adifagos
PS epitides einai toso mikro kai se greeklish gia na pao kontra ston athlio potapo kai kakou goustou se tenies papiarxonta XAR-XAR-XAR :mrgreen:

Wolverine
25-08-03, 05:59
Sxoliazontas ta legomena toy Empire kai eksetazontas ta simia ena ena:

Mulholland Dr. (David Lynch) ekprotis synfono. alla aparetito to manual allios doulia den ginete. osi katalaban katalaban.

Twelve Monkeys (Tery Gilliam) edo ti na po aristourgimatika domimeno xoris kena (spanio gia amerikaniki tenia)

Blade Runner (Ridley Scott) ta logia peritevoun ena aristourgima kai apo ta liga erga pou h tenia den xani se sxesi me to biblio protino anepifilakta tin anagnositou o titlos:
Do Androids Dream of Electric Sheep? by Philip K. Dick aristoyrgima!!!!!!!!!!!

2001: A space Odyssey (Stanley Kubric) ta idia me to proigoumeno apla aristoyrgimatiko.

Happiness (Todd Solondz) Oti kai na pite exete dikio xtipisteme mastigosteme alla den to exo di. paralipsi pou tha tin diorthoso amesa.

Time of the gypsies (Emir Kusturica) oreo kai antiparabalo: Ta Omorfa Xoria Omorfa Kegonte

The English Patient pote den to efxaristithika opos tha ithela afto to ergo panta kati pai straba otan to blepo malon einaim katarameno.

Tha prostheso pos prosopika mou aresoun kai oi perisoteres paragoges toy Le Studio Canal+ (px H Adelfotita ton Lykon) oi Galoi kati kanoun pou mou aresi. Episis kai ta Porfira Potamia ti na kano eimai fan tou Reno

Kalimera o adifagos
PS kai pali epitides einai se greeklish gia na pao kontra ston athlio potapo kai kakou goustou se tenies papiarxonta XAR-XAR-XAR
PS2 Ti grafei o anthropos stis 6 para deka to proi ama exi aipnies (OXI AFTES ME TIN PANIA giati ksero ti katharmata eiste merikoi merikoi)

rainbow
25-08-03, 09:05
Twelve Monkeys (Tery Gilliam)

http://us.imdb.com/Title?0114746

Η πιο αψογη ταινία επιστημονικής φαντασίας

Παίζει γύρω από το όριο της επιστημονικής φαντασίας και της τρέλλας και εχει πολλους συμβολισμούς (μέχρι και κάνει ωδή στον κινηματογράφο).

Μπορεί να θέλείς να διαβάσεις το blood music του Greg Bear.


Blade Runner (Ridley Scott) ta logia peritevoun ena aristourgima kai apo ta liga erga pou h tenia den xani se sxesi me to biblio protino anepifilakta tin anagnositou o titlos:
Do Androids Dream of Electric Sheep? by Philip K. Dick aristoyrgima!!!!!!!!!!!


Και όχι μόνο! Πάρα πολύ καλός συγγραφέας, λίγο μαύρος (dark) για τον μέσο αναγνώστη, αλλά με συγκλονιστικά καλές ιδέες. Δικές του ιδέες έχουν αν δεν κάνω λάθος οδηγήσει και στα:
Total Recall (από το we can remember it for you ?? κάπως έτσι)
Minority Report
Impostor
Existenz
Και δύο αλλά πολύ καλά βιβλία των οποίων τις ταινίες δεν θυμάμαι, το a scanner darkly, και Confessions of a crap artist.
Νομίζω ότι και το περί πολλού matrix παίρνει την κεντρική ιδέα του από τον PKD.
Γενικά ο τύπος είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Ducklord
25-08-03, 11:23
ΑΥΤΗ είναι συζήτηση! Αχχ, μπράβο, αβντόζ είνι γκαιβέζ!
Σχολίων συνέχεια:
Συμφωνώ με τα άνωθεν αναφερθέντα (αν και μερικές ταινίες ΔΕΝ τις έχω δει) και συνεχίζω...

1. Ταινίες επίσης επηρεασμένες απο τον ΦΙλιπάκο:
Ρόμποκοπ, Στάρσιπ Τρούπερς, Η μελωδία της ευτυχίας.
Το τρίτο κόφτε το. Πλάκα έκανα....

2. Το Matrix είναι επηρεασμένο απο, κυρίως, τέσσερις πηγές (απο ό,τι πιστεύω)...
Το "A Scanner Darkly" του Dick (βιβλίο) - σενάριο
Το "Ghost in the Shell" του Oshi (anime ταινία) - οπτική
Το "Neuromancer" του Gibson (βιβλίο) - cyberpunk ορολογία
Το "Tron" (ταινία) - σαν γενική ιδέα

3. Αυτό ήταν... Δεν αντέχω άλλο... Ξεκινάω το κίνημα "Δείρτε τον Κουτσούμπα - Κουτσούμπα"! Ακούς εκεί, "είδε μόνο 5 λεπτά απο το Ιαπωνικό και το έκλεισε"!!! Βρε, ουρτ! Πως μπορείς εσυ, ΕΣΥ, και συντηρείς ένα σάητ που, πάνω απο όλα, ασχολείται με την ΤΕΧΝΗ (διότι ΤΕΧΝΗ είναι το να καταφέρεις να βάλεις εηντιεσέλ!!!) να μην άντεξε το Ιαπωνικό; Λοιπόν, πέρα απο την πλάκα και για όσους ενδιαφέρονται, ορίστε μια υπερπαραγωγή...

--- Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΡΙΝΓΚ ---
Το Ring ξεκίνησε τη ζωή του σαν βιβλίο. Έχουν κυκλοφορήσει άλλες τρεις συνέχεις, εκ των οποίων η δεύτερη, μόνο, έχει γίνει ταινία. Η πρώτη ταινία βασίστηκε στο πρώτο βιβλίο που είχε πουλήσει τα κέρατά του. Η εταιρία παραγωγής της σκέφτηκε να εκμεταλλευτεί την επιτυχία του βιβλίου και έτσι κυκλοφόρησε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το πρώτο Ρινγκ και μια ΔΕΥΤΕΡΗ ταινία βασισμένη στο επόμενο βιβλίο. Λέγεται Rasen. Το Ring έβγαλε φράγκα, το Rasen πάτωσε. Έτσι, η εταιρία παραγωγής έβγαλε ένα ΔΙΚΟ ΤΗΣ σίκουελ με τίτλο Ring 2 που δεν είχε σχέση με τα βιβλία μα δανειζόταν στοιχεία τους. Μετά ακολούθησε και το Ring 0, ένα πρήκουελ που έπαιρνε στοιχεία απο το πρώτο βιβλίο αποτελώντας, ουσιαστικά, συμπλήρωμα της πρώτης ταινίας. Έχει, επίσης, κυκλοφορήσει το Ring Virus, μια Κορεάτικη παραγωγή - εκδοχή της πρώτης ιστορίας που είναι πιστότερη ως προς το βιβλίο.
Το πρόβλημα είναι πως το σενάριο σε σχέση με τα βιβλία έχει γαμηθεί. Το κοριτσάκι (Sadako) στα βιβλία δεν είναι κοριτσάκι, η κατάρα είναι ιός (για αυτό και ο τίτλος "Ring Virus") και ο λόγος της εκδίκησης της είναι ο αρχικός βιασμός της για τον οποίο το πνεύμα της ζητά εκδίκηση. Τα βιβλία (που, για να μην ρωτάτε, ΔΕΝ έχω διαβάσει) θίγουν θέματα κλωνοποίησης, μύθων και μυθολογίας, της καταραμένης κενωνίας που ζούμε κουλουπού.
Η Αμερικάνικη εκδοχή του Ρινγκ (η τρίτη, αν μετρούσατε ως τώρα!) τα σκάτωσε ακόμη περισσότερο (δεν την έχω δει, μου είπαν). Έβγαλε μπόλικο απο το μεταφυσικό στοιχείο της ιστορίας και άφησε την Sadako με "ανεξήγητες δυνάμεις" (και λίγο τον γιόκα της πρωταγωνίστριας) ενώ στην Ιαπωνική εκδοχή οι "προικισμένοι" είναι (μετράτε τους): Η Sadako, ο άντρας και ο γιος της πρωταγωνίστριας, η μητέρα της Sadako και, ως ένα βαθμό, ο πραγματικός πατέρας της! Οι Αμερικανίνος δεν θα μπορούσαν να δεχτούν πως σε μια ιστορία με 7 άτομα τα 5 έχουν τηλεπάθεια, και έτσι... έπεσε κόψιμο!
Το πρόβλημα με το Αμερικάνικο (πάντα απο ό,τι έχω ακούσει, μου είπαν και είδα) είναι πως έχει "κομμένο" μοντάζ για να δίνει περισσότερη δράση, ενώ το Ιαπωνικό είναι μια απολύτως ήπια ταινία. Το Αμερικάνικο σε τρομάζει με την Sadako ενώ το Ιαπωνικό σου την παρουσιάζει σαν ένα μεγαλειώδες αδικημένο κτήνος που, προσοχή, δεν παρουσιάζεται σαν τέρας μα σαν το αντίστοιχο του ίδιου του Χάρου!

Ουφ... Το παράκανα και πάλι!

Τέλος,
4. Προς Τζιπί: Ωρέ χαμένε, που θα μου τη βγεις εμένα, δεν ντρέπεσαι; Φτωχό παιδί, με ηχεία 30 χηνών και να με κοροϊδεύεις; Σοβαρά τώρα... Τα είχα πάρει πριν απο 2-3 χρόνια 80.000 και τώρα πρέπει να έχουν γύρω στις 30-35. Είναι τα ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ 5.1 της κριέητιβ που αν και όχι τα καλύτερα, κάνουν μια χαρά δουλειά για έναν πτωχό πλην τίμιο παπιάρχοντα..! Αν είσαι σε στενό μπάντζετ, πάρτα. Καλά είναι!

Φιλικά
ο πέως (τι, όλο "ο τέως" θα ακούγεται;)

rainbow
25-08-03, 14:13
ΑΥΤΗ είναι συζήτηση! Αχχ, μπράβο, αβντόζ είνι γκαιβέζ!
μμμμμμμμμμμ


1. Ταινίες επίσης επηρεασμένες απο τον ΦΙλιπάκο:
Ρόμποκοπ, Στάρσιπ Τρούπερς
Ώπα, κάτσε, το σταρσιπ τρούπερς είναι Robert A. Heinlein. Ψάξτο. Άλλος πολύ καλός (stranger in a strange land, time enough for love, the moon is a harsh mistress, the man who sold the moon, Friday, double star, JOB) Λίγο φασίστας βέβαια, αλλά τι περιμένεις, Ναύαρχος της US of A βλέπεις. Δεν ξέρω για τις πάπιες σου, αλλά με τις γάτες φαίνεται να έχει φοβερή σχέση.

Επίσης, μην ξεχνάμε στα περί Philip Kindred Dick και το Solaris (αν και η τελευταία, αμερικάνικη έκδοση δεν ήτανε και τόσο σπουδαία, δείχνει την πολυεπίπεδη ανάλυση του PKD).

Nick2k2
26-08-03, 05:50
Και για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα του topic δείτε και λίγο αυτό http://www.liquidgeneration.com/sabotage/hand-eye_sabotage.asp και
αυτό http://www.liquidgeneration.com/sabotage/optical_sabotage.asp και μετά περάστε μια βόλτα απο το section του site,να δείτε και τα υπόλοιπα.

Τώρα οσο για τις ταινίες θα συμφωνήσω οτι πολλά θρίλερ αν δεν έχεις την κατάλληλη ατμόσφαιρα δεν μπορεις να μπεις στο κλίμα,και πολλές αμερικάνικες ταινίες δεν ειναι τρόμου απλά σε ξαφνιάζουν.Όταν λέω ατμόσφαιρα,φέρνω σαν παράδειγα το the eye που το είδα πριν λίγες μέρες, με ένα φίλο μου, 3-4 ώρα το βράδυ και σε σκοτάδι.Ε αν ήμουν μόνος σίγουρα θα το σκεφτόμουνα πολύ αν το βλεπα ολόκληρο.Στην σκηνή με την γριά είχα κλάσει μέντες παρόλο που δεν είχα 5.1 ηχεία.Ύστερα απο λίγες μέρες ξαναείδα την ταινία με ένα άλλο παιδί μέρα όμως.Ε καμία σχέση,ούτε εγώ τρόμαξα, ουτε αυτός που την έβλεπε για πρώτη φορα.Γιαυτο και τέτοιες ταινίες χρειάζοναι και κατάλληλη ατμόσφαιρα αλλιώς δεν μπαίνεις στο κλίμα.

Κορυφαίες ταινίες θεωρώ και τα blair witch.Πωπω ειδικά στο πρώτο στην σκηνή με τις φωνές στο δάσος είχα ανατριχιάσει ολόκληρος,και ευτυχώς που δεν ήμουνα μόνος.Και το 2 όμως ήταν εξίσου τρομακτικό.Δεν πιστεύω να διαφωνει κανείς.

Επίσης το the ring μπορώ να πώ οτι ήταν αρκετά καλή ταινία και γενικά έμπαινες στο κλίμα.Αλλά όσους ρώτησα και έχουν δει το κινέζικο μου λένε καμία σχέση.Εκει να δείς πραγματικό θρίλερ.Και θα συμφωνήσω οτι ο Γιαπωνέζικος τρόμος απλά δεν συγκρίνεται με τον αμερικάνικο.Απλά υπάρχουν πολλές ταινίες που δεν ξέρουμε.

Επίσης ένα αρκετά καλο θριλλεράκι είναι και το darkness,σε κατάλλη ατμόσφαιρα βέβαια,στο cinema 1 η ώρα το βράδυ με 10 άτομα όλα και όλα στην αίθουσα.Όποιος το είδε ας πει πως του φάνηκε.

Ranma
26-08-03, 07:54
Ligo off topic alla sxetiko me Iapwnia:Pros ton filtato (kalo e?) Ducklord kai loipous pou tous endiaferoun ta manga/anime, merikes FOVEWRES anime seires einai oi : 1) Naruto 2) Berserk 3) Fruits Basket 3) Wolfs Rain kai 4) Ranma (enoeitai pws yparxoun dekades akoma :D ) kai mia katapliktiki manga seira einai to Lone Wolf and Cub , opoios to diavasei tha me thymithei!!!.
Kai ena arketa kalo site gia anime downloads einai to http://www.animesuki.com/.Afta pros to parwn twra tha tin kanw giati edw kai 20 lepta eprepe na exw fygei gia doulia!!! :oops:
PS: xairomai pou yparxoun anthrwpoi pou ektimoun kai kapoia alla pragmata pou synithws edw stin Ellada oi perisoteroi (sxedon oloi osous xerw ektos apo ton kolito mou kai ena filaraki :D ) koroidevoun i den katalavainoun...

economist
26-08-03, 12:05
:D :D :D

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα που είδα αυτό το topic στο forum! Γύρισα από διακοπές και όπως καταλαβαίνετε είμαι χάλια διότι είμαι πάλι στο γραφείο και για να ξεδώσω λέω, θα μπω στο forum να δω όλους τους ανεγκέφαλους που γράφουν και γκρινιάζουν για το dsl θα τους βρίσω για τη γκρίνια τους και θα ησυχάσω. Και ω! του θαύματος πέφτω σε ένα topic για κινηματογράφο.

Παπιάρχοντα είσαι αρκετά στο "περιθώριο" του κινηματογράφου και σε παρακαλώ στη λέξη "περιθώριο" μην δίνεις την σημασία τη μεταφορική αλλά την κυριολεκτική, είσαι σε αυτό που λέμε ρε παιδί μου στα ελληνικά στο "edge". Καλές οι ταινίες τρόπου που προτείνεις αλλά είναι για τους ακραίους σινεφίλ. Πως να το πω αλλιώς, είσαι κάτι σαν την ακραία στάση του Μ-Λ ΚΚΕ ας πούμε. Αρκετές από τις ταινίες που λές τις έχω δει και για τις περισσότερες δεν έχω αρνητικό σχόλιο, μάλλον ουδέτερα τις περισσότερες φορές. Το πρόβλημα με τις περισσότερες από αυτές είναι ότι για να τις ευχαριστηθείς πρέπει να έχεις την κατάλληλη ψυχολογία (sic!). Ενώ αυτές του αυτοκράτορα στην φτιάχνουν την ψυχολογία μόνες τους.

Για το Mulholland πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζεται manual, ελεύθερο μυαλό θέλει και μια προϋπόθεση: Να καταλάβει κανείς ότι κινηματογράφος ΔΕΝ είναι μόνο το σενάριο αλλά και η φωτογραφία, η μουσική η καλλιτεχνική διεύθυνση κλπ. Θυμάμαι πριν αρκετά έτη όταν κατόρθωσα να πάρω τους αντι-σινεφίλ συμφοιτητές μου να πάμε να δούμε την ταινία "Η μεγάλη παραίσθηση του Πολ Σεβρολέτ" (όποιος την έχει δει ας επικοινωνήσει ίσως να αποτελούμε "κειμήλια" θεατών). Το τι έγινε μετά την ταινία δε λέγεται, το τι φάπα έφαγα, χώρια τα ποτά που τους κέρασα για ψυχική οδύνη, δε λέγεται. Η ταινία ήταν ολίγον μάπα σεναριακώς αλλά είχε μια φοβερή φωτογραφία και σκηνογραφία η οποία έκανε έναν σινεφίλ να την βλέπει ακόμα και ως άθροισμα εικόνων και να το ευχαριστιέται. Κάπως έτσι συμβαίνει με αρκετές σινεφίλ ταινίες, ένα concept έιναι και μετά συλλογή εικόνων οι καλύτερες σινεφίλ.

Το ιαπωνικό μάτι είναι όντως καταπληκτικό αλλά και εγώ θα πω ότι το ring δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Κάπού δεν είδα μέσα στις ταινίες που λέτε το πρώτο cube και το φανταστικό για εμένα γερμανικό "Πείραμα" (Das Experiment). Αυτές τις δύο τις κατατάσσω στις πολύ καλές ταινίες "τρόμου". Μάλλον όχι τρόμου αλλά αγωνίας. Ειδικά στο πείραμα το στομάχι μου έγινε κόμπος και στον κύβο μου φάνηκε φοβερό το κατόρθωμα του σκηνοθέτη να γυρίσει μία ταινία που σε κρατάει στην τσίτα συνεχώς χρησιμοποιώντας ΜΟΝΟ ένα σκηνικό ουσιαστικά.

Πάμε τώρα λίγο και στα anime. Άλλος παράδεισος από εδώ, άλλη πανδαισία εικόνων, χρωμάτων και ήχων. Μου αρέσουν ΟΛΑ, και ναι δεν θα ντραπώ να το πω ακόμα και τα porno anime. Όνειρό μου να δω κάποια μέρα σε anime μια ιστορία του Manara.

Από ότι καταλαβαίνετε έγραψα το μήνυμα αυτό διότι αρνούμαι να δουλέψω σήμερα. Να είστε καλά όλοι στο forum και να κάνουμε και άλλα τέτοια off-topic γιατί μας βοηθάνε. Ίσως ένα για comics την επόμενη φορά;

pioneer
26-08-03, 16:01
Επίσης, μην ξεχνάμε στα περί Philip Kindred Dick και το Solaris (αν και η τελευταία, αμερικάνικη έκδοση δεν ήτανε και τόσο σπουδαία, δείχνει την πολυεπίπεδη ανάλυση του PKD).

Το Solaris είναι του Stanislav Lem...
Δεν έχω δει την έκδοση του Tarkowski, αλλά και του Clooney ήταν αρκετά καλή!

rainbow
26-08-03, 16:32
Επίσης, μην ξεχνάμε στα περί Philip Kindred Dick και το Solaris (αν και η τελευταία, αμερικάνικη έκδοση δεν ήτανε και τόσο σπουδαία, δείχνει την πολυεπίπεδη ανάλυση του PKD).

Το Solaris είναι του Stanislav Lem...
Δεν έχω δει την έκδοση του Tarkowski, αλλά και του Clooney ήταν αρκετά καλή!

Πολύ σωστά, I stand corrected.

Wolverine
26-08-03, 17:31
Για το Mulholland πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζεται manual, ελεύθερο μυαλό θέλει και μια προϋπόθεση: Να καταλάβει κανείς ότι κινηματογράφος ΔΕΝ είναι μόνο το σενάριο αλλά και η φωτογραφία, η μουσική η καλλιτεχνική διεύθυνση κλπ.


Όταν έλεγα για το manual στο Mulholland εννοούσα το βιβλιαράκι που έχει μέσα η κανονική ταινία και όχι αυτή που νοικιάζουν στα μαγαζιά. Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα απλά μέχρι να μπεις στο πνεύμα της ταινίας είναι κάπως.



Κάπού δεν είδα μέσα στις ταινίες που λέτε το πρώτο cube και το φανταστικό για εμένα γερμανικό "Πείραμα" (Das Experiment). Αυτές τις δύο τις κατατάσσω στις πολύ καλές ταινίες "τρόμου".


Εμένα προσωπικά και οι δυο κύβοι μου άρεσαν πολύ απλά το δεύτερο το πάει μακριά αλλά είναι ενδιαφέρουσα σύλληψη. Όσο για το πείραμα είναι πολύ καλό ίσως γιατί είναι βασισμένο στο πείραμα του Σταντφορντ που έκαναν ακριβός αυτό που δείχνει η ταινία με κανονικούς φοιτητές του πανεπιστημίου απλά εκεί το σταμάτησαν πριν ξεφύγει τελείως από τον έλεγχο. Α και στο κανονικό πείραμα ο Αμερικάνικος στρατός ήταν από πίσω χε χε.

wizardsl
27-08-03, 04:17
Before you die you see the ring..

Είναι σίγουρα η καλύτερη ταινία που έιδα φέτος κ σίγουρα κορυφαίο θρίλερ. Πραγματικά καταπληκτικό.

sallax
27-08-03, 04:57
oi Galoi kati kanoun pou mou aresi.

mipws kseroun na paizoun me ta xrwmata? 8)

sallax
27-08-03, 05:25
:D :D :D

Το ιαπωνικό μάτι είναι όντως καταπληκτικό αλλά και εγώ θα πω ότι το ring δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Κάπού δεν είδα μέσα στις ταινίες που λέτε το πρώτο cube και το φανταστικό για εμένα γερμανικό "Πείραμα" (Das Experiment). Αυτές τις δύο τις κατατάσσω στις πολύ καλές ταινίες "τρόμου". Μάλλον όχι τρόμου αλλά αγωνίας. Ειδικά στο πείραμα το στομάχι μου έγινε κόμπος και στον κύβο μου φάνηκε φοβερό το κατόρθωμα του σκηνοθέτη να γυρίσει μία ταινία που σε κρατάει στην τσίτα συνεχώς χρησιμοποιώντας ΜΟΝΟ ένα σκηνικό ουσιαστικά.

Πάμε τώρα λίγο και στα anime. Άλλος παράδεισος από εδώ, άλλη πανδαισία εικόνων, χρωμάτων και ήχων. Μου αρέσουν ΟΛΑ, και ναι δεν θα ντραπώ να το πω ακόμα και τα porno anime. Όνειρό μου να δω κάποια μέρα σε anime μια ιστορία του Manara.



mia xara ta eipes oikonomologe peri peiramatos, kybou kai... porno anime... symfwnw ki epauksanw :wink:
egw exw na prosthesw ta event horizon, requiem for a dream kai fysika to bowling for a columbine pou einai to megalytero thriller apola kathws pragmatika xezesai apto fobo sou me to iq pou koubalan ekei stin ameriki :roll:

Ducklord
01-09-03, 09:58
Παηονήρ: έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, μα απο ό,τι μου λένε αν και η πρώτη έκδοση (του Λεμ) είναι πιστότερη, και οι δύο ταινίες δεν είναι απόλυτα σωστές ως προς το βιβλίο (κάτι σαν το Ντιούν του Λύντς σε σχέση με την εποποιία του Χέρμπερτ).

Όσο για τον Οικονομολόγο...
Βρε, θα σε στρώσω εγώ! Ακου εκεί "Το Ρινγκ δεν ήταν τρομακτικό"..! Δηλαδή, εγώ γιατί ακόμη έχω ψυχολογικά τραύματα, φτωχό παιδί, απο την ταινία; Σοβαρά τώρα, αυτό που δεν έχει αναφερθεί είναι πως "ο τρόμος" είναι και καθαρά προσωπική υπόθεση. Δεν τρομάζουν όλοι με τα ίδια πράγματα. Παράδειγμα: η αραχνοφοβία ήταν, ως γνωστόν, μια "περιπέτεια τρόμου / αγωνίας" και ουχί ένα "καθαρό" θρίλερ. Εμένα όμως η σκηνή με τη γκόμενα στο ντους μου έκανε χοντρή ζημιά, όταν άλλοι γελούσαν.
Όσο για τα άλλα σχόλιά σου, "Το πείραμα" δεν το έχω δει μα ξέρω περί τίνος πρόκειται (κάπου βόσκει στη συλλογή μου!). Όπως και ο κύβος (που τον έχω δει, καθώς και τη συνέχειά του) δεν πιστεύω πως είναι καν "ταινία αγωνίας" μα εντάσσεται κυρίως σε αυτό που θα λέγαμε "ταινία χαρακτήρων". Πιο πολύ θα ταίριαζε να δημιουργηθεί μια υποκατηγορία που να ονομάζεται "θρίλερ σχέσεων" για αυτά τα δυο! Πρόσεξε εντωμεταξύ πως στον πρώτο κύβο ο σκηνοθέτης παίζει στη λογική της Αγκάθα Κρίστι: όλοι κρύβουν τα στοιχεία της προσωπικότητάς τους, τα "θέλω" και το "εγώ" τους στην προσπάθειά τους, και καλά, να λειτουργήσουν απροβλημάτιστα στα πλαίσια μιας "ομάδας". Ουσιαστικά, όμως, ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του..! Εξαιρετική ταινία.

Φυσικά, δεν θα πρέπει να παραλείψουεμ αναφορές στα:

1. Αλιεν (το πρώτο. Τα άλλα ήταν περιπέτειες)
2. Στο στόμα της τρέλας
3. Η νύχτα των ζωντανών - νεκρών
4. Ντεντ Ζόουν (του Στέφεν Κίνγκ)
5. Αυτόπτης Μάρτυρας (Χίτσκοκ)

Περίεργη λίστα, έτσι; Είναι, όμως, ταινίες που "σημάδεψαν" την υποκατηγορία θρίλερ όπου υπάγεται η καθεμιά. Μην τις χάσετε αν δεν τις έχετε δει. Όσο για κωμωδίες, σας προτείνω...

1. Κλερκς
2. Ντέους Μπίγκαλου- Μέηλ Ζίγκολο
3. Σέηβινγκ Σίλβερμαν

Και, φυσικά, εννοούνται όλα των Μόντυ Πάϋθον και της παλιάς παρέας του Ζούκερ (Τοπ Σήκρετ, Έρπλεην κ.λπ.) ως απαραίτητα προς θέαση!

Φιλικά
Ντα Ντακ Μαστα

economist
04-09-03, 21:22
χαχαχα παπι!

Λοιπόν πρέπει να πω μια μεγάλη αλήθεια. Όταν πήρα να δω το ring είχα στρώσει μια κατάσταση με τον εαυτό μου. Να ξαθήσω ήσυχα να δω την ταινία μόνος μου. Δεν ήμουν και στο δικό μου σπίτι βέβαια (διότι δεν έχω τηλεόραση) αλλά παρ' όλα αυτά είχα εξασφαλίσει ότι θα είμαι μόνος. Έλα όμως που προέκυψε στο τέλος και συν-τηλεθεατής! Ε οπότε σπάστικα λίγο και δεν απέλαυσα την ταινία.

Όσον αφορά την αραχνοφοβία συγνώμη αλλά γέλασα που φοβήθηκες :p

Άλιεν, Νύχτα, Αυτόπτης και Στόμα είναι όντως καταπληκτικές Το Dead δεν το έχω δει :oops:

Ducklord
05-09-03, 03:06
Να δεις που το έχεις δει. Παίζει ο Κρίστοφερ Γουώκεν έναν τυπά που πέφτει σε κώμα, συνέρχεται μετά απο 2-3 χρόνια και βλέπει τη ζωή του κατεστραμένη: αυτός προσπαθεί να ανακτήσει τον έλεγχο του σώματός του, η πόλη έχει αλλάξει (και τον βλέπουν και σαν φρίκουλο που "αναστήθηκε") και η κοπέλα του είναι πια παντρεμένη. Το βασικότερο πρόβλημα, όμως, είναι πως βλέπει οράματα - οράματα πυρηνικού ολέθρου και σιγά - σιγά αρχίζει να καταλαβαίνει πως αυτό θα είναι το μέλλον και το άδοξο τέλος μας, ένα μέλλον το οποίο ο ίδιος μπορεί με κάποιον τρόπο να αποτρέψει. Καλό ακούγεται, έτσι; Αν δεν το έχεις δει, δέστο. Η καλύτερη, "πραγματική" ταινία βασισμένη σε βιβλίο του Κίνγκ.

Φιλικά
Παπιόλορφας
Υ.Γ.: Πριν 2 μέρες είδα το Κορεάτικο Battle Royale. Δεν είναι να το χάσετε με καμία δύναμη. Κάντε το παν για να το βρείτε / δείτε! Θα... φρίξετε!

Wolverine
05-09-03, 03:32
Ναι έχεις δίκιο ο Κρίστοφερ Γουώκεν με τον Μαρτι Σιν να κάνει τον κακό. Είναι γαματό ειδικά το τέλος με την αλλαγή του μέλλοντος. Πραγματικά απίστευτο.

BeholderX
08-11-04, 15:09
Existenz (Όσοι παίζουν βιντεοπαιχνίδια καταλαβαίνουν)


Ειδα τελικά σήμερα το Existenz μιας και το αναφέρατε... δεν ήταν και άσχημο...
Οπως και το Equilibrium (αναφέρθηκε σε άλλο παρόμοιο thread), το οποίο μου άρεσε περισσότερο.
Τελικά φαίνεται ότι το νεότερο The Matrix πήρε στοιχεία από πάρα πολλές ταινίες.

To "Κορεάτικο Battle Royale" ακολουθεί...

@ ADSLgr.com All rights reserved.