PDA

Επιστροφή στο Forum : air condition και θορυβος!!!



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

sarpijk
10-06-09, 22:18
ο μαστορας εμενα μου ειπε 80 ευρω εγκατασταση μεχρι 3 μετρα και 20 ευρω το κα8ε μετρο παραπανω. φυσιολογικο?

manicx
11-06-09, 11:27
Τόσο χρεώνουν.

achaniotis
11-06-09, 11:30
Εγω θελω να κανω μια ερωτιση στον :subzer0 γιατι ακουσα οτι ειναι η δουλεια του ...
εχω αποφασισει να παρω το toyotomi A-70IV INVERTER και πανω που το ειχα αποφασισει σε ακουω να λες οτι δεν τα προτιμας ... δεν ειναι καλα ή απλα λογο συμπαθειας???

LIONOR
15-06-09, 05:28
Τωρα με την επιδοτηση που βαλανε σκεφτομαι να αλλαξω το παλιο μου κλιματιστικο. Ειναι 12αρι, το εχω στο σαλονι και στο θεμα ψυξης πιανει σχεδον ολοκληρο το σπιτι (77 τ.μ.) Σκεφτομαι να παρω ενα 12αρι inverter και ειμαι αναμεσα σε αυτα: DAIKIN FTX35 GV, PANASONIC RE 12JKE ή καποιο της MITSUBISHI (μπηκα στο σαιτ της, αλλα εχει τοσα πολλα μοντελα που δεν μπορω να διαλεξω) Εχετε κατι ναμου προτεινετε;

manoulamou
15-06-09, 08:45
Η γενικη σειρα αξιολογησης ως προς τις εταιριες ειναι
Daikin, Toyotomi(made in Japan), Mitsubishi,General electric και μετα πολλες αλλες.
Στην επιδοτηση υπαγονται τα Inverter Α/Α (εφ οσον ειναι μεχρι 16000 btu)
σχετικη λιστα: http://www.allazoklima.gr/docs/aclist.pdf
Εγω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=301301&page=2) επειδη ηθελα και ιονιστη ημουν μεταξυ
Toyotomi Shiro GAN/GAG A135IV (http://www.skroutz.gr/s/46195/Toyotomi-Shiro-GAN-GAG-A135IV.html) ή Samsung AQV12EWA (http://www.skroutz.gr/s/74795/Samsung-AQV12EWA.html)
και παραγγειλα τελικα το samsung που ηταν αμεσα διαθεσιμο
ενω το toyotomi θα εκανε πανω απο μηνα!
Πριν καταληξεις καλο θα ειναι να δεις τις επιπλεον εκπτωσεις
καθως και τα παραπλευρα εξοδα μεταφορικα, απεγκατασταση + εγκατασταση συνολικα
γιατι πολλα καταστηματα παραπληροφορουν οτι ειναι φθηνοτερα ή για δωρεαν παροχες!!!;)

toulge
15-06-09, 10:56
Τωρα με την επιδοτηση που βαλανε σκεφτομαι να αλλαξω το παλιο μου κλιματιστικο. Ειναι 12αρι, το εχω στο σαλονι και στο θεμα ψυξης πιανει σχεδον ολοκληρο το σπιτι (77 τ.μ.) Σκεφτομαι να παρω ενα 12αρι inverter και ειμαι αναμεσα σε αυτα: DAIKIN FTX35 GV, PANASONIC RE 12JKE ή καποιο της MITSUBISHI (μπηκα στο σαιτ της, αλλα εχει τοσα πολλα μοντελα που δεν μπορω να διαλεξω) Εχετε κατι ναμου προτεινετε;
Daikin με τρελα.Μακραν η κορυφαια εταιρεια στο κλιματισμο.

Μην το σκεφτεσαι καν αν εισαι διαθετιμενος να πληρωσεις για κατι πολυ καλο και ποιοτικο.

xmperop1
15-06-09, 16:39
Πάντως εγώ ένα MITSUBISHI Inverter 12αρι αναγκάστηκα να το ξηλώσω λόγω βλάβης (κάηκε λέει η πλακέτα και ζητούσε η αντιπροσωπεία 350 ευρώ) το αντιατέστησα με ένα LG mirror 12άρι 650ευρώ και καθάρισα (γάτα το άτιμο).
Inverter δεν ξαναγοράζω με τίποτα άσε που βγήκε βρώμα ότι ξαφνικά βάλανε όλοι το ανώτατο ποσοστό κέρδους και ουσιαστικά χάνεται το κέρδος της επιδότησης.

manoulamou
15-06-09, 17:32
Οι περισσοτεροι βαλανε την ενδεικτικη τιμη(ανωτατη) του υπουργειου
ομως το κερδος δεν εξατμιζεται απ αυτο, αλλά απ τα προσθετα εξοδα απ - εγκαταστασης
που μερικοι πριν σου τα εκαναν δωρεαν... Εξαρταται κι απ το μαγαζι!
Η μακροχρονια διαφορα εφ οσον κανεις εκτεταμενη χρηση
θα φανει στο λογαριασμο της ΔΕΗ.;)
Εαν παντως σκοπευετε ν αγορασετε ρωτειστε συνολικη τελικη τιμη
εκτος και εντος επιδοτησης και με διαφορετικους τροπους πληρωμης...

xmperop1
15-06-09, 18:06
Οι περισσοτεροι βαλανε την ενδεικτικη τιμη(ανωτατη) του υπουργειου
ομως το κερδος δεν εξατμιζεται απ αυτο, αλλά απ τα προσθετα εξοδα απ - εγκαταστασης
που μερικοι πριν σου τα εκαναν δωρεαν... Εξαρταται κι απ το μαγαζι!
Η μακροχρονια διαφορα εφ οσον κανεις εκτεταμενη χρηση
θα φανει στο λογαριασμο της ΔΕΗ.;)
Εαν παντως σκοπευετε ν αγορασετε ρωτειστε συνολικη τελικη τιμη
εκτος και εντος επιδοτησης και με διαφορετικους τροπους πληρωμης...

Η απόσβεση ίσως και να είναι μύθος γιατί υπολογίζουν μείωση ρεύματος και κέρδος ανα κλιματιστικό το χρόνο μέσο όρο 140 ευρώ με απόσβεση στα 5-6 χρόνια.τώρα αν του κάνεις και μια φορά συντήρηση το χρόνο τουλάχιστον πήγες στα 7-9.
Η όλη ιστορία γίνεται για να κινηθεί η αγορά και πέσανε μέσα όλοι.

BELIS
15-06-09, 22:33
Οι περισσοτεροι βαλανε την ενδεικτικη τιμη(ανωτατη) του υπουργειου



ομως το κερδος δεν εξατμιζεται απ αυτο, αλλά απ τα προσθετα εξοδα απ - εγκαταστασης
που μερικοι πριν σου τα εκαναν δωρεαν... Εξαρταται κι απ το μαγαζι!



Η μακροχρονια διαφορα εφ οσον κανεις εκτεταμενη χρηση
θα φανει στο λογαριασμο της ΔΕΗ.;)
Εαν παντως σκοπευετε ν αγορασετε ρωτειστε συνολικη τελικη τιμη
εκτος και εντος επιδοτησης και με διαφορετικους τροπους πληρωμης...


"Πολύ σωστό!!Παρήγγειλα σήμερα στο πλαίσιο του προγράμματος του Υπουργείου δύο Smasung AQV09AWA, τα οποία στις 4/6/2009 σε μεγάλη αλυσίδα που πήγα τα βρήκα 716 ευρώ και πλέον κάνουν 829 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!"

"Για αυτό το λόγο τα πήρα από το Ράδιο Κορασίδη το οποίο κάνει δώρο εγκατάσταση και απεγκατάσταση" και παράλληλα 12 άτοκες δόσεις!! Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή αν θέλει κάποιος όντως να εξοικονομήσει κάποια χρήματα με το πρόγραμμα του Υπουργείου Ανάπτυξης"

JERY
15-06-09, 23:21
Γνωριζει καποιος πως μετραω το φρεον (R407) σε ενα κλιματιστικο.
Μπορω να δανειστο ενα μανομετρο

sakis.kom
17-06-09, 00:43
Η γενικη σειρα αξιολογησης ως προς τις εταιριες ειναι
Daikin, Toyotomi(made in Japan), Mitsubishi,General electric και μετα πολλες αλλες.
Στην επιδοτηση υπαγονται τα Inverter Α/Α (εφ οσον ειναι μεχρι 16000 btu)
σχετικη λιστα: http://www.allazoklima.gr/docs/aclist.pdf
Εγω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=301301&page=2) επειδη ηθελα και ιονιστη ημουν μεταξυ
Toyotomi Shiro GAN/GAG A135IV (http://www.skroutz.gr/s/46195/Toyotomi-Shiro-GAN-GAG-A135IV.html) ή Samsung AQV12EWA (http://www.skroutz.gr/s/74795/Samsung-AQV12EWA.html)
και παραγγειλα τελικα το samsung που ηταν αμεσα διαθεσιμο
ενω το toyotomi θα εκανε πανω απο μηνα!
Πριν καταληξεις καλο θα ειναι να δεις τις επιπλεον εκπτωσεις
καθως και τα παραπλευρα εξοδα μεταφορικα, απεγκατασταση + εγκατασταση συνολικα
γιατι πολλα καταστηματα παραπληροφορουν οτι ειναι φθηνοτερα ή για δωρεαν παροχες!!!;)
Και εγώ το Samsung θα πάω να παραγγείλω αύριο.:p
Χαμηλή κατανάλωση, φίλτρα καθαρισμού αέρα, ιονιστής κλπ, ωραία Crystal εμφάνιση (τουλάχιστον έτσι δείχνει στις φωτογραφίες) οθονίτσα LCD επάνω στο κλιματιστικό για τις ενδείξεις, θερμοκρασία κλπ... και γενικά φαίνεται καλό.

Στα Mediamarkt σου κόβουν και τον ΦΠΑ εκτός από το -35%. Σου δίνουν δωροεπιταγή που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στην εγκατάσταση/απεγκατάσταση. Η αρχική τιμή για το 12άρι είναι 789 ευρώ. Με απόσυρση αφαιρούμε -35%, αφαιρούμε τον ΦΠΑ, προσθέσουμε την εγκατάσταση/απεγκατάσταση και έχουμε την τελική τιμή που είναι = 525 ευρώ.:respekt:

manicx
17-06-09, 12:55
Toyotomi(made in Japan)

Δύσκολα τα βρίσκεις τα Japan πλέον. Εγώ πάντως από Toyotomi Made in PRC δεν έχω παράπονο. Δίνει καλά και είναι αθόρυβο για 18000 BTU.

Patentman
17-06-09, 17:47
Γνωριζει καποιος πως μετραω το φρεον (R407) σε ενα κλιματιστικο.
Μπορω να δανειστο ενα μανομετρο

To R-407C, οπως και το R-410A, ειναι μιγμα φρεον.
Συγκεκριμενα το R-407C αποτελειται απο R32 (23%), R125 (25%) και R134a (52%) σε αυτες τις αναλογιες.

Αν για καποιο λογο υπαρχει διαροη και ειδικα απο το τμημα χαμηλης πιεσης (οπου κυκλοφορει σε αερια μορφη το φρεον) τοτε εχει χαθει μεγαλυτερο ποσοστο του R134a.
Οπου το συγκεκριμενο ριχνει την πιεση στο συστημα, γι`αυτο υπαρχει μεσα στο μιγμα.

Ετσι οπως καταλαβαινεις ειδικα σε αυτον τον τυπο ΔΕΝ μπορεις να δεις κατι με την πιεση.
Παρα μονο αν υπαρχει προβλημα υπερπιεσης (που μπορει να οφειλεται σε βουλωμενο φιλτρο/εκτονωτικη βαλβιδα/ελλειψη ποσοστου R134a ή αλλο).
Οπως και να εχει με την πιεση δεν μπορεις να ξερεις αν λειπει, ποσο λειπει και ποιο λειπει (το μιγμα ή το R134a μονο του).

Οπως και οτι ΔΕΝ μπορεις (μαλλον δεν πρεπει) να βαλεις R-407C σε αερια μορφη παρα μονο σε υγρη.
Ακομα αν μια φιαλη εχει χρησιμοποιηθει εστω και μια φορά σε αερια μορφη τοτε το υπολοιπο που εχει μεσα ειναι αχρηστο. Εχει φυγει η ποσοτητα R134a και ουσιαστικα εχει μεινει μεσα μιγμα κατηγοριας (σχεδον αυτουσιο) R-410A, παντως ειναι αχρηστη.

Εκτος αυτου τα νεα κλιματιστικα εχουν rotary κινητηρα, μεταβαλομενες εκτονωτικες και οπως και να εχει, ακομα και αν μιλαμε για R-410A ή R-22, μονο με ογκο πρεπει να λογαριαζεις την ποσοτητα φρεον.
Οχι με την πιεση...

JERY
17-06-09, 22:42
:hmm:
Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να δεις αν υπαρχει διαροη?
Πρεπει να ζυγισεις το φρεον μεσα σε μια μπουκαλα?
Η αμα το βγαλεις παει μετα?
Οι τεχνικοι πως το βλεπουν?

Patentman
18-06-09, 00:06
Πως βλεπουν ποσο εχει μεσα ή πως πρεπει να το βλεπουν;
Το πως πρεπει ειναι μια μεγαλη ιστορια.
Οπως και το οτι θα επρεπε να ανακυκλωνουν (συλλεγουν) το φρεον αντι να το πετουν στην ατμοσφαιρα...

Παντως οι περισσοτεροι το "βλεπουν" με... μαντεψια.
Με την πιεση, βλεπουν απλως αν θα σπασει γρηγορα ή απλα αργοτερα.
Την ποσοτητα μια φορα δεν την βλεπουν.

Θα επρεπε να κανουν συλλογη και ειτε ογκομετρηση (στην χειροτερη) ειτε με το ζυγι (καλυτερα).

Τουλαχιστον στα κλιματιστικα αυτοκινητων εχουν γινει μεγαλοι προοδοι στο θεμα και πληρης αυτοματισμος.

26gDaVinci
21-06-09, 23:48
Μηπως ξερει κανεις σε τι μαγαζι μπορω να παρω τα πλαστικα για την εξωτερικη μοναδα?

ZAGNA
22-06-09, 12:10
Εγώ έχω ένα SAMSUNG Inverter 9.000btu το οποίο είναι άψογο εδώ και 3+ χρόνια και στην ψύξη και στην θέρμανση (μόνη φορά που τα χρειάστηκε ήταν το 2008 το χειμώνα με τα χιόνια στην θέρμανση που αναγκάστηκα και πάτησα το turbo γιατί λόγω πολύ χαμηλής θερμοκρασίας έξω -5c δεν δούλευε σωστά με την energy saving λειτουργία)
(Στο manual γράφει πως σε θερμοκρασίες κάτω του 0c μπορεί να μην ανταποκρίνεται σωστά και πως μπορεί να σταματήσει για 5 λεπτά για να αποψύξει τα σώματα της εξωτερικής μονάδας από ενδεχόμενη δημιουργία πάγου πάνω τους)

Το μόνο "πρόβλημα" που έχω παρατηρήσει είναι πως στην θέρμανση μόνο κάνει ένα ελαφρύ τριγμό η εσωτερική μονάδα. Εάν βάλω ένα χαρτονάκι ανάμεσα στον τοίχο και στην μονάδα οπουδήποτε σταματάει. Όταν ήρθε ο τεχνικός και το είδε ούτως η άλλος για το service μου είπε πως έτσι έτυχε λόγο των υλικών (γιατί δεν είναι και από τα πιο ακριβά inverter)

and64
22-06-09, 12:45
Βλέπω οτι με τα samsung είστε ευχαριστημένοι όλοι!! Εχω και εγω ενα inverter 9αρι του οποίου ομως κάνει αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα οταν πέφτουν οι στροφές και κυρίως οταν δουλεύει σε μέσες ταχύτητες, στο full ή στο silence πχ δεν κάνει θόρυβο!!! Εν μέρει φταίει ο τοίχος που είναι της πλάκας σε αυτό το σημείο και σκέφτομαι να το ακουμπήσω στο μπαλκόνι...

Εχω φέρει το service ομως 2 φορές περισυ που το πήρα και μου είπαν 2 διαφορετικοί (από άλλη εταιρία) οτι είναι φυσιολογικός λέει ο θόρυβος!!!!!! Βέβαια δυστυχώς δεν είχα χρονο να το "κυνηγήσω" μπας και μου αλλάζανε την εξωτερική μοναδα και μετα δεν ξανασχολήθηκα. Εξακολουθεί βέβαια να κάνει θόρυβο...

spiros81
22-06-09, 13:54
Τι λέτε για τις δήθεν εκπτώσεις 30% για οικολογικά κλιματιστικά? Μου φένεται πάλι ότι κάποιοι λίγοι θα πάρουν πολλά λεφτά απο αυτή την δουλειά.

Tiven
22-06-09, 13:55
Το μόνο "πρόβλημα" που έχω παρατηρήσει είναι πως στην θέρμανση μόνο κάνει ένα ελαφρύ τριγμό η εσωτερική μονάδα. Εάν βάλω ένα χαρτονάκι ανάμεσα στον τοίχο και στην μονάδα οπουδήποτε σταματάει. Όταν ήρθε ο τεχνικός και το είδε ούτως η άλλος για το service μου είπε πως έτσι έτυχε λόγο των υλικών (γιατί δεν είναι και από τα πιο ακριβά inverter)

Μπα, απλά κάπου δεν μπήκε σωστά μεταξύ της βάσης και της μονάδας. Δεν πειράζει όμως, όπως είπες βάζεις ένα χαρτάκι και νιώθει.

best71
22-06-09, 19:28
Στο δικό μου samsung που είναι και inverter με ενοχλεί ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας!

and64
22-06-09, 20:07
Στο δικό μου samsung που είναι και inverter με ενοχλεί ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας!

Αν κάνει οπως κάνει και το δικό μου ώρες ώρες...:down:

Για πες ακριβώς το μοντέλο...

ZAGNA
22-06-09, 20:19
Μπα, απλά κάπου δεν μπήκε σωστά μεταξύ της βάσης και της μονάδας. Δεν πειράζει όμως, όπως είπες βάζεις ένα χαρτάκι και νιώθει.

Ναι το καιμένο μωρέ προσπαθεί . :D Είναι και μικρούλη 9ράκι. Άλλα άμα συνεχίσει στο μέλλον και εκτός απο το χαρτάκι θέλει κανένα χαρτόκουτο θα βρεθεί στην χωματερή εντελώς ξάφνου :p

best71
22-06-09, 23:14
Αν κάνει οπως κάνει και το δικό μου ώρες ώρες...:down:

Για πες ακριβώς το μοντέλο...

Επειδή δεν είμαι τώρα στο σπίτι πρέπει κατά 99% να είναι αυτό

http://www.syskeves.gr/index.php?s=products&pcid=9&tid=36&cid=15&pid=2541

and64
22-06-09, 23:39
Επειδή δεν είμαι τώρα στο σπίτι πρέπει κατά 99% να είναι αυτό

http://www.syskeves.gr/index.php?s=products&pcid=9&tid=36&cid=15&pid=2541

To ιδιο με το δικό μου!!!

Tiven
23-06-09, 01:56
Ναι το καιμένο μωρέ προσπαθεί . :D Είναι και μικρούλη 9ράκι. Άλλα άμα συνεχίσει στο μέλλον και εκτός απο το χαρτάκι θέλει κανένα χαρτόκουτο θα βρεθεί στην χωματερή εντελώς ξάφνου :p

Εγώ στην αρχή του έβαλα ένα χαρτάκι για να σταματήσει αλλά προφανώς δεν το έβαλα σωστά και έπεσε και μια μέρα που βλέπαμε ταινία με έναν φίλο ψυκτικό, άρχισε να κάνει θόρυβο. Ε, σηκώνεται πάνω του σκάει μία - δυο σε δυο σημεία και είναι τζάμι από τότε :respekt:

best71
23-06-09, 04:05
To ιδιο με το δικό μου!!!

Αν του αλλαξεις θεση να το πας στην ταρατσα αν εχει φυσικα απο πανω.

Και εγω στον τοιχο το ειχα αρχικα και μετα το κατεβασα στο μπαλκονι με αποτελεσμα να μειωθει ο θορυβος αλλα οχι σε σημειο που να με ικανοποιεί...

Παντως σε συγκριση με το Toshiba που εχω στο σαλονι χανει σε ολους τους τομεις εκτος απο την εμφανιση :lol:

and64
23-06-09, 11:08
Αν του αλλαξεις θεση να το πας στην ταρατσα αν εχει φυσικα απο πανω.

Και εγω στον τοιχο το ειχα αρχικα και μετα το κατεβασα στο μπαλκονι με αποτελεσμα να μειωθει ο θορυβος αλλα οχι σε σημειο που να με ικανοποιεί...

Παντως σε συγκριση με το Toshiba που εχω στο σαλονι χανει σε ολους τους τομεις εκτος απο την εμφανιση :lol:

Ταράτσα δεν παίζει, είμαι 6ο οροφο και η ταράτσα είναι ο 9ος, οπότε το αποκλείουμε αυτό! Το πάτωμα το εχω σκεφτεί και μάλλον θα το κάνω μολις τελειώσει η εξεταστική, έχω εναν φίλο ψυκτικό πρόθυμο να βοηθήσει και το μπαλκόνι έχει ικανοποιητικό πλάτος, θα το κολλήσω στα κάγκελα μάλλον...

Σαν λειτουργίες και ψύξη μια χαρά είναι νομίζω εντάξει και εμφανισιακά συμπαθές αν και είναι λίγο τέρας για 9αρι το εσωτερικό, μάλλον βγάλανε μια γραμμή από το εργοστάσιο από 9αρι μέχρι 18αρι!!:lol::lol::lol:

G.S
23-06-09, 12:57
Το χειρότερο είναι όταν η θορυβώδης εξωτερική μονάδα, βρίσκεται κοντά σε δωμάτιο, που δεν χρησιμοποιεί air condition... Αναγκαστικά έχεις ανοικτό το τζάμι και πρέπει να ακούς τον εκνευριστικό θόρυβο του. Απορώ που οι εταιρίες δεν έχουν προσέξει το συγκεκριμένο θέμα.

and64
23-06-09, 13:01
Το χειρότερο είναι όταν η θορυβώδης εξωτερική μονάδα, βρίσκεται κοντά σε δωμάτιο, που δεν χρησιμοποιεί air condition... Αναγκαστικά έχεις ανοικτό το τζάμι και πρέπει να ακούς τον εκνευριστικό θόρυβο του. Απορώ που οι εταιρίες δεν έχουν προσέξει το συγκεκριμένο θέμα.

Aυτό είναι ένα θέμα! Σε μένα δεν συμβαίνει πάντως. Μονο στην Καλαμάτα ίσως αν εχουν οι δικοί μου το δικό τους ανοιχτό και εγω δεν εχω γιατί ειναι στο δικό μου μπακλόνι, αλλά αυτό είναι επιστημονική φαντασία για εκεί! Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει, δεν την παλεύω με την υγρασία:rofl::rofl::rofl::rofl:

G.S
23-06-09, 13:17
Aυτό είναι ένα θέμα! Σε μένα δεν συμβαίνει πάντως. Μονο στην Καλαμάτα ίσως αν εχουν οι δικοί μου το δικό τους ανοιχτό και εγω δεν εχω γιατί ειναι στο δικό μου μπακλόνι, αλλά αυτό είναι επιστημονική φαντασία για εκεί! Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει, δεν την παλεύω με την υγρασία:rofl::rofl::rofl::rofl:
Εγώ είχα τέτοιο θέμα, εκεί που έμενα κάποτε και μάλιστα με τους γείτονες...

Η εξωτερική μονάδα ήταν στο κοινό μπαλκόνι και ήταν στα 3 μέτρα μακριά από την κρεβατοκάμαρά τους. Δεν μπορούσα να το πάω πιο μακριά. Οι άνθρωποι ήταν γέροι και δεν κοιμόντουσαν με το air condition αναμμένο. Έτσι ο θόρυβος που τους έφτανε ήταν πράγματι πολύς.

Το θέμα είναι ότι το δωμάτιό τους ήταν ευάερο, έκανε ρεύμα και δεν χρειαζόντουσαν κλιματισμό. Αντίθετα εμένα ήταν φούρνος... Παρόλα αυτά τους σεβάστηκα και δεν το άναβα το βράδυ. Άλλωστε είναι κάτι που και εμένα θα ενοχλούσε. Έτσι δούλευα τον ανεμιστήρα. Δεν ήταν και τόσο άσχημα. Έκανε δροσιά και έκαιγε πολύ λιγότερο ρεύμα!

and64
23-06-09, 16:26
Εγώ είχα τέτοιο θέμα, εκεί που έμενα κάποτε και μάλιστα με τους γείτονες...

Η εξωτερική μονάδα ήταν στο κοινό μπαλκόνι και ήταν στα 3 μέτρα μακριά από την κρεβατοκάμαρά τους. Δεν μπορούσα να το πάω πιο μακριά. Οι άνθρωποι ήταν γέροι και δεν κοιμόντουσαν με το air condition αναμμένο. Έτσι ο θόρυβος που τους έφτανε ήταν πράγματι πολύς.

Το θέμα είναι ότι το δωμάτιό τους ήταν ευάερο, έκανε ρεύμα και δεν χρειαζόντουσαν κλιματισμό. Αντίθετα εμένα ήταν φούρνος... Παρόλα αυτά τους σεβάστηκα και δεν το άναβα το βράδυ. Άλλωστε είναι κάτι που και εμένα θα ενοχλούσε. Έτσι δούλευα τον ανεμιστήρα. Δεν ήταν και τόσο άσχημα. Έκανε δροσιά και έκαιγε πολύ λιγότερο ρεύμα!

Πω βράδυ ειδικά δεν την παλεύω με τίποτα να είναι ζεστό το δωμάτιο!! Δεν ξέρω τι θα έκανα, παίζει να έσκαγα κανενα 1500αρι και να έβαζα Daikin, τι να πω αρκεί να έβγαζε το σκασμό!!

Leonidas33
24-06-09, 03:41
Η γενικη σειρα αξιολογησης ως προς τις εταιριες ειναι
Daikin, Toyotomi(made in Japan), Mitsubishi,General electric και μετα πολλες αλλες.
Στην επιδοτηση υπαγονται τα Inverter Α/Α (εφ οσον ειναι μεχρι 16000 btu)
σχετικη λιστα: http://www.allazoklima.gr/docs/aclist.pdf
Εγω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=301301&page=2) επειδη ηθελα και ιονιστη ημουν μεταξυ
Toyotomi Shiro GAN/GAG A135IV (http://www.skroutz.gr/s/46195/Toyotomi-Shiro-GAN-GAG-A135IV.html) ή Samsung AQV12EWA (http://www.skroutz.gr/s/74795/Samsung-AQV12EWA.html)
και παραγγειλα τελικα το samsung που ηταν αμεσα διαθεσιμο
ενω το toyotomi θα εκανε πανω απο μηνα!
Πριν καταληξεις καλο θα ειναι να δεις τις επιπλεον εκπτωσεις
καθως και τα παραπλευρα εξοδα μεταφορικα, απεγκατασταση + εγκατασταση συνολικα
γιατι πολλα καταστηματα παραπληροφορουν οτι ειναι φθηνοτερα ή για δωρεαν παροχες!!!;)

Mε αφορμη το ποστ σου,μεταφερω αυτα που γνωριζω καθως ειναι συγγενης μου στον χωρο.Οποτε συνιστω προσεκτικο ψαξιμο,και μην μασατε με προσφορες.Κυκλοφορει πολυ σαβουρα στην αγορα,και πολλες εταιριες δεν φέρνουν και τα καλά μοντέλα της γκάμας τους,(ή φερνουν παραλλαγες για καποιες συγκεκριμενες αγορες) δηλ .οτι τους συμφερει απο κοστος,ασχετα ποσο το πουλανε....

Η Mitsubishi heavy industries θεωρειται διεθνως αυτην την στιγμη η Μερσεντες του κλιματισμου και Panasonic η BMW αν μιλαμε με πιο κατανοητους όρους :oneup:
Ακολουθουν οι Toshiba/Carrier (ιδια εταιρια πλεον),Hitachi και στις Daikin,Sharp,Fujitsu (μονο Japan αν βρει κανεις) . Η Τoyotomi φτιαχνει φασον στους παραπανω στην Ιαπωνια (κυριως στην Μitsubishi Electric) ορισμενα μοντελα μόνο,δεν ειδικευεται στον κλιματισμο οπως την διαφημιζουν . (Μιλαμε στις παραπανω φιρμες για μηχανηματα πανω απο τον μεσο όρο κατηγοριας δηλ. με ιονιστες κλπ ποιοτητα αερα,οχι θορυβο,και με ιστορια σε κεντρικές εγκαταστασεις )

Επισης Ιαπωνιας κατα καιρους έρχονται διαφορα μηχανηματα και για οικιακο κλιματισμο (κυριως δαπεδου) απο πολλες φιρμες,αλλα ειναι 40% ακριβοτερα,οπότε ειναι αρκετα ακριβα για τον μεσο καταναλωτη,αλλα η ποιοτητα ειναι σχετικη...

Πολλες γνωστες εταιριες (και επαγγελματικου κλιματισμου) κατασκευαζουν φασον τα μηχανηματα τους με την δική τους φιρμα στους παραπανω μεγαλους,και φυσικα και αυτα που ειναι για οικιακη χρήση στην γκαμα τους.Οι Samsung και LG μόνο τα made in Κοrea αξιζουν,τα υπόλοιπα ειναι φασον (κυριως Κίνα απο Midea,Haier).Μεγαλοι κατασκευαστες για διαφορες φίρμες οικιακων κλιματιστικων,είναι η παλια γνωστη Sanyo και η Sharp (εκτος Ιαπωνιας και συνεργαζεται και με Panasonic) και πουλανε και με την φιρμα τους....

Αν ξεχασα κατι ή καμια φιρμα λογω προχωρημενου ώρας,θα επανερθω...

vbm
24-06-09, 18:53
Η Mitsubishi heavy industries θεωρειται διεθνως αυτην την στιγμη η Μερσεντες του κλιματισμου και Panasonic η BMW αν μιλαμε με πιο κατανοητους όρους :oneup:


Φίλε μου, επειδή αναφέρεις μόνο την heavy, θεωρείς οτι η mitsubishi electric δεν είναι τόσο... μερσεντες; :p
Ρωτάω γιατί κι εγώ ψάχνω για κλιματιστικό και έχω καταλήξει σε mitsubishi, αλλα δε ξέρω ποια από τις 2 εταιρείες να προτιμήσω (heavy ή electric). Έχουν και οι 2 πολύ παρόμοια μοντέλα, οπότε μόνο θέμα αξιοπιστίας της κάθε εταιρείας τίθεται όσον αφορά την τελική επιλογή μου.

antrenik
25-06-09, 00:55
Παιδια ανοιγω το θεμα γιατι εαν και υπαρχει κατι σχετικο δεν πορω να postαρω λογω παλαιοτητος.

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση προς κατοχους κλιματιστικων inverter.
Αγορασα προσφατα ενα 9αρι fujitsu inverter.
Διαβασα διαφορα και θεωρω οτι ειναι καλη επιλογη.
Απο προδιαγραφες ειναι πολυ οικονομικο σε καταναλωση και η εσωτερικη μοναδα ειναι πολυ αθορυβη (21 db).
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η εξωτερικη μοναδα.Παρολο που ειδα οτι ολα σχεδον τα ακριβα inverter εχουν την ιδια σταθμη θορυβου για την εξωτερικη μοναδα (47 db) δεν μπορω να πω οτι ειναι αθορυβο.

Οταν ξεκινα ακουγεται αρκετα ο συμπιεστης που ανεβαζει πολλες στροφες απο οτι μπορω να καταλαβω.Προφανως το κανει για να δωσει τη μεγιστη αποδοση και να πιασει τη θερμοκρασια αλλα εγω μεσα στο σπιτι το ακουω καθαρα(βουητο σαν το ψυγειο).Μην φανταστειτε οτι χαλαει και ο κοσμος αλλα περιμενα πιο αθορυβα τα πραγματα.Εαν το βαλεις ειδικα νυχτα ακουγεται.
Δηλαδη ακουγεται πιο πολυ η εξωτερικη μοναδα απο την απολυτα ησυχη (quiet function) εσωτερικη.
Επειτα απο κανα 2-3 λεπτα οι στροφες του πεφτουν και δεν ακουγεται σχεδον καθολου.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι εαν αυτο συμβαινει σε ολα τα inverter ή εχουν κανει κατι λαθος στη εγκατασταση που κατα τα αλλα δειχνει αψογη...
Μπορω να βαλω κατι για να βελτιωσω την κατασταση;Ισως καποιο ελαστικο στις βιδες στηριξης για να απομονοσω λιγο τη δονηση;

Ευχαριστω.

Εχω το ιδιο σε 14αρι και ειναι εντελος αθορυβο, βεβαια μου το τοποθετησε ο αδερφος μου που ειναι και τεχνικος.;)

Leonidas33
25-06-09, 03:11
Φίλε μου, επειδή αναφέρεις μόνο την heavy, θεωρείς οτι η mitsubishi electric δεν είναι τόσο... μερσεντες; :p
Ρωτάω γιατί κι εγώ ψάχνω για κλιματιστικό και έχω καταλήξει σε mitsubishi, αλλα δε ξέρω ποια από τις 2 εταιρείες να προτιμήσω (heavy ή electric). Έχουν και οι 2 πολύ παρόμοια μοντέλα, οπότε μόνο θέμα αξιοπιστίας της κάθε εταιρείας τίθεται όσον αφορά την τελική επιλογή μου.

Electric βγαινουν οι φθηνες εκδοσεις της Μitsubishi και ειναι πιο κομψες για δελεαρ αγορας,και για μικρα σπιτια.Τα heavy αφορουν καλυτερες επιδοσεις και αντοχη και απευθυνονται σε επαγγελματικο κοινο και πανω......οπότε ειναι λιγο ακριβοτερα (αλλα ειναι και λιγοτερο κομψα ειδικα οι εσωτερικες μοναδες)

Στην αγορα της Δυτικής Ευρωπης δεν κυκλοφορουν ευραια Heavy μηχανηματα για μικρους χωρους,οποτε καπου ειμαστε τυχεροι σαν αγορα....

Οπως καταλαβες η ψηφος μου παει στα heavy...

manoulamou
25-06-09, 17:36
Electric βγαινουν οι φθηνες εκδοσεις της Μitsubishi και ειναι πιο κομψες για δελεαρ αγορας,και για μικρα σπιτια.Τα heavy αφορουν καλυτερες επιδοσεις και αντοχη και απευθυνονται σε επαγγελματικο κοινο και πανω......οπότε ειναι λιγο ακριβοτερα (αλλα ειναι και λιγοτερο κομψα ειδικα οι εσωτερικες μοναδες)

Στην αγορα της Δυτικής Ευρωπης δεν κυκλοφορουν ευραια Heavy μηχανηματα για μικρους χωρους,οποτε καπου ειμαστε τυχεροι σαν αγορα....

Οπως καταλαβες η ψηφος μου παει στα heavy...
Και σ εμενα ειχαν συστησει να παρω Mitsubishi Electric, αλλά επειδη βιαζομουν λογω του συζυγου
για ετοιμοπαραδοτο+ ιονιστη + αποσυρση, τελικα παραγγειλα το Samsung...
:( μας προλαβαν τα γεγονοτα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2900131#post2900131) κι εμεινα με το παλιο στον τοιχο, προς το παρον

Leonidas33
27-06-09, 20:46
Ελπιζω να μην πηρες Κινεζικο Samsung ,και απο ξερω οι εγγυησεις των Samsung ειναι αμφιλεγομενες αν τις χρειαστεις.

papi_tam
28-06-09, 16:44
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ 2 ερωτήσεις, συγχωρέστε με αν έχουν ήδη απαντηθεί...
Εχουμε 2 κλιματιστικά daikin στο σπίτι, και στα 2 κάνουμε σερβις καθε 2 χρόνια. Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής.
1. Στο ενα daikin που το έχουμε στο σαλόνι, του κάναμε πέρυσυ "βαθύ" καθαρισμό (δεν ξερω πως λεγεται, πάντως όχι ο απλός καθαρισμός) γιατι ειχε μαζέψει κατι σαν μουχλα στις περσιδες και μαζευε πολλά κουνούπια.. Φέτος όμως, τις τελευταίες μέρες ακουω απο την εσωτερική μοναδα ενα "πλιτς πλιτς" σαν να εχει σταγονες νερο μέσα... είναι φυσιολογικό αυτό?
Να σημειώσω πως πριν απο 1-2 μηνες ειχαμε φωνάξει τους τεχνικούς για να το βγάλουμε απο εκει που το είχαμε παλιά και να το βάλουν σε άλλο σημείο του σαλονιου, αλλά έκαναν και τον απλό καθαρισμό...

2. Στο άλλο daikin που έχουμε μέσα (του έκαναν και αυτού απλό καθαρισμό φέτος, πριν απο 1-2 μήνες) όταν δουλεύει χαλαρά, στο αυτόματο, βρωμάει απίστευτα (!) Μάλιστα επειδη εχουμε και ενα κουνελάκι σπίτι νομίζαμε πως μύριζαν οι ακαθαρσίες του αλλά τσάμπα η καχυποψία για το ζωντανό.. απο το κλιματιστικό βγαίνει η μπόχα... Να σημειώσω εδώ πως οταν το βάζουμε να δουλεύει στο φουλ σταματαει να βρωμάει αλλά οταν το βάλουμε πάλι στο αυτόματο, μετά απο κάποια ώρα πάλι τα ίδια... Μιλάμε όμως για πολύ μπόχα βρε παιδιά...
Τα φίλτρα και στα 2 κλιματιστικά τα πλένουμε συχνά, σχεδόν κάθε εβδομάδα. Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε γνώμες, τι μπορεί να φταίει, γιατι γενικά πιστεύαμε πως τα daikin είναι καλά, αλλά τελευταία σαν να μη μας τα λένε καλά.. εκτός κι αν οι τεχνικοί που έρχονται μας κοροιδεύουν...

and64
28-06-09, 17:20
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ 2 ερωτήσεις, συγχωρέστε με αν έχουν ήδη απαντηθεί...
Εχουμε 2 κλιματιστικά daikin στο σπίτι, και στα 2 κάνουμε σερβις καθε 2 χρόνια. Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής.
1. Στο ενα daikin που το έχουμε στο σαλόνι, του κάναμε πέρυσυ "βαθύ" καθαρισμό (δεν ξερω πως λεγεται, πάντως όχι ο απλός καθαρισμός) γιατι ειχε μαζέψει κατι σαν μουχλα στις περσιδες και μαζευε πολλά κουνούπια.. Φέτος όμως, τις τελευταίες μέρες ακουω απο την εσωτερική μοναδα ενα "πλιτς πλιτς" σαν να εχει σταγονες νερο μέσα... είναι φυσιολογικό αυτό?
Να σημειώσω πως πριν απο 1-2 μηνες ειχαμε φωνάξει τους τεχνικούς για να το βγάλουμε απο εκει που το είχαμε παλιά και να το βάλουν σε άλλο σημείο του σαλονιου, αλλά έκαναν και τον απλό καθαρισμό...

2. Στο άλλο daikin που έχουμε μέσα (του έκαναν και αυτού απλό καθαρισμό φέτος, πριν απο 1-2 μήνες) όταν δουλεύει χαλαρά, στο αυτόματο, βρωμάει απίστευτα (!) Μάλιστα επειδη εχουμε και ενα κουνελάκι σπίτι νομίζαμε πως μύριζαν οι ακαθαρσίες του αλλά τσάμπα η καχυποψία για το ζωντανό.. απο το κλιματιστικό βγαίνει η μπόχα... Να σημειώσω εδώ πως οταν το βάζουμε να δουλεύει στο φουλ σταματαει να βρωμάει αλλά οταν το βάλουμε πάλι στο αυτόματο, μετά απο κάποια ώρα πάλι τα ίδια... Μιλάμε όμως για πολύ μπόχα βρε παιδιά...
Τα φίλτρα και στα 2 κλιματιστικά τα πλένουμε συχνά, σχεδόν κάθε εβδομάδα. Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε γνώμες, τι μπορεί να φταίει, γιατι γενικά πιστεύαμε πως τα daikin είναι καλά, αλλά τελευταία σαν να μη μας τα λένε καλά.. εκτός κι αν οι τεχνικοί που έρχονται μας κοροιδεύουν...

Καλό είναι οταν το κλείνεις να το αφήνεις σε fan mode για κανένα 20λεπτο για να στεγνώνει το στοιχείο και να μην μυρίζει μούχλα;) Το samsung που έχω εχει ενα κουμπί evaporation clean που οταν το πατήσεις δουλεύει σε fan mode μόνο του για μισή ωρα και μετά σβήνει αυτόματα. Παντα οταν δουλεύει ψύξη έτσι το κλείνω και δεν μυρίζει ποτε.

Επίσης εχω πάρει και ενα υγρό καθαρισμού από carefour το οποίο υποτίθεται οτι απολυμένει κιόλας, πάντως αρωματίζει σίγουρα, το βάζω οταν καθαρίζω τα φίλτρα δεν διαρκεί ομως και πάρα πολύ...

bxenos
28-06-09, 17:25
σε αυτό που κάνει πλίτσ-πλίτσ, βγαίνει νερό (σταγόνες) απο την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας του; έχεις ενδείξεις υγρασίας στον τοίχο;

κανονικά στάζει στην αποχετευση του χωρις θόρυβο, αλλα αν οι κλήσεις δεν είναι σωστες μπορεί να ακούγετε (που δεν πειράζει) ή να έχει διαρροή προς τον τοίχο (που πειράζει).

γι'αυτο που μυρίζει, μάλλον θέλει καλύτερο καθάρισμα (θα έχει πιάσει βρώμα και μικροοργανισμους αναμεσα στις περσίδες της εσωτερικής μονάδας). Οταν το βάζεις στο φούλ φεύγει η υγρασία απο τη βρώμα και δεν μοιρίζει αλλά στο χαλαρό έχει υγρασια αναμεσα στις περσίδες και αναπτυσει μικροοργανισμους.

papi_tam
28-06-09, 18:49
σε αυτό που κάνει πλίτσ-πλίτσ, βγαίνει νερό (σταγόνες) απο την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας του; έχεις ενδείξεις υγρασίας στον τοίχο;

κανονικά στάζει στην αποχετευση του χωρις θόρυβο, αλλα αν οι κλήσεις δεν είναι σωστες μπορεί να ακούγετε (που δεν πειράζει) ή να έχει διαρροή προς τον τοίχο (που πειράζει).

γι'αυτο που μυρίζει, μάλλον θέλει καλύτερο καθάρισμα (θα έχει πιάσει βρώμα και μικροοργανισμους αναμεσα στις περσίδες της εσωτερικής μονάδας). Οταν το βάζεις στο φούλ φεύγει η υγρασία απο τη βρώμα και δεν μοιρίζει αλλά στο χαλαρό έχει υγρασια αναμεσα στις περσίδες και αναπτυσει μικροοργανισμους.

Για το πλιτς πλιτς βλεπω οτι το νερο βγαινει απο τον σωληνα που είναι έξω στη βεράντα μας, ωστοσο εχει τύχει να δώ ελάχιστες σταγονίτσες να στάζουν απο τις περσίδες του κλιματιστικού.
Οσο για το δεύτερο, ναι σίγουρα το θέλει αλλά μου κάνει εντύπωση ενα πράγμα... Οι τεχνικοί που ήρθαν πριν απο 1-2 μήνες να του κάνουν απλό καθαρισμό δεν θα έπρεπε να το είχαν δει αυτό? Οτι δηλαδη χρειάζεται τον πιο σύνθετο, και όχι τον απλό?
Ρωτάω γιατι οκ, φυσιολογική η αναγκη για σερβις του κλιματιστικού, αλλά μήπως να ψάξουμε και για καλύτερους τεχνικούς?

best71
28-06-09, 20:05
Καπνιζετε μεσα στο σπιτι; μηπως ειναι απο την καπνα η μυρωδια αυτη...

papi_tam
29-06-09, 00:37
Καπνιζετε μεσα στο σπιτι; μηπως ειναι απο την καπνα η μυρωδια αυτη...

Κανείς δεν καπνίζει... Σορρυ για την εκφραση, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς, μυρίζει κατρουλήλα.. σαν δημόσιες τουαλέτες:oops:

Patentman
29-06-09, 02:28
Ποσο καιρο τα εχεις;
Αν ειναι πολλων χρονων τοτε ισως δικαιολογειται να εχουν πιασει μυκητες/σκονη και αλλα και να εχουν βρωμια ωστε να χρειαζεται να λυθει πληρως και να γινει καθαρισμος.

Αν τα εχεις κανα δυο χρονια τοτε μαλλον ο σωληνας αποχετευσης δεν ειναι σωστα βαλμενος και ετσι κραταει στασιμο νερο ή απλα κανεις το κλασσικο λαθος, να εχεις τον σωληνα αποχετευσης μεσα σε δοχειο.

Αυτο που σου ειπαν να βαζεις σκετο ανεμιστηρα πριν το κλεισεις θα σε βοηθησει, αφου πρωτα καθαριστει σωστα.
Βασικα χρειαζεται απολυμανση.
Μπορεις να ξεκασεις στα πτερυγια του στοιχειου διαλυμα οινοπνευματος με νερο σε αναλογια 70-30 προσωρινα, μεχρι να ερθουν να το λυσουν ολο (τα πλαστικα, την φτερωτη και την αποχετευση) και να το καθαρισουν + απολυμανουν.

ioa_pap
29-06-09, 19:46
Ποσο καιρο τα εχεις;
Αν τα εχεις κανα δυο χρονια τοτε μαλλον ο σωληνας αποχετευσης δεν ειναι σωστα βαλμενος και ετσι κραταει στασιμο νερο ή απλα κανεις το κλασσικο λαθος, να εχεις τον σωληνα αποχετευσης μεσα σε δοχειο.


patentman ερωτηση.
Γινεται να βαλεις λαθος τη σωληνα αποχετευσης;Δεν θα το καταλαβεις αμεσως απο τη διαρροη νερου;
Ο συλλεκτης νερου κατω απο τον εναλλακτη (μεσα στο μηχανημα) δεν ειναι σταθερος;
Μπορεις να τον τροποποιησεις;

Ρωταω γιατι καθαρισα προσφατα τα φιλτρα ενος κλιματιστικου (4 ετων) και προσεξα μια μικρη συγκεντρωση νερου στο αριστερο μερος του συλλεκτη(οπως κοιτας το εσωτερικο μηχανημα).Εκει εχει ταπα για να βγαινουν τα νερα αλλα η εγκατασταση του σωληνα αποχετευσης ειναι απο τη δεξια μερια.Κοινως το κλιματιστικο εχει επιλογη για τοποθετηση σωληνας δεξια ή αριστερα.Θα επρεπε να ειχε εκει εστω και λιγο νερο ή θα επρεπε να διαφευγει ολο απο τα δεξια;

Patentman
30-06-09, 00:18
Δες το installation manual του κλιματιστικου σου. Και αν χρειαζεται να αλλαξεις κλιση οταν διαλεξεις την αλλη (ταπωμενη) εξοδο αντι της προεπιλεγμενης.

Αλλά καμια φορά βαζουν τον σωληνα να πηγαινει παραλληλα με τον τοιχο αντι να βγαινει κατευθειαν εξω (καθετα). Ετσι μπορει να κανει μια κλιση με την οποια κατακρατει ποσοτητα νερου. Οχι ομως μεσα στο νεροχυτη.

Κοιταξε και αν ειναι αλφαδιασμενο σωστα (με πολυ ελαφρα κλιση, αμελητεα, προς την μερια της εξοδου -απο τον νεροχυτη- του σωληνα).

ioa_pap
06-07-09, 09:23
Δες το installation manual του κλιματιστικου σου. Και αν χρειαζεται να αλλαξεις κλιση οταν διαλεξεις την αλλη (ταπωμενη) εξοδο αντι της προεπιλεγμενης.

Αλλά καμια φορά βαζουν τον σωληνα να πηγαινει παραλληλα με τον τοιχο αντι να βγαινει κατευθειαν εξω (καθετα). Ετσι μπορει να κανει μια κλιση με την οποια κατακρατει ποσοτητα νερου. Οχι ομως μεσα στο νεροχυτη.

Κοιταξε και αν ειναι αλφαδιασμενο σωστα (με πολυ ελαφρα κλιση, αμελητεα, προς την μερια της εξοδου -απο τον νεροχυτη- του σωληνα).

Eυχαριστω για τις πληροφοριες.

zoug100
23-07-09, 15:48
παιδες μια ερωτηση και απο μενα.εχουμε 2 κλιματιστικα στο σπιτι.το ενα ομως απο τα δυο εκανε πιο πολυ θορυβο(εννοω ο θορυβος ακουγοταν στο εξωτερικο κομματι που ειναι στο μπαλκονι)φωναξαμε ενα γνωστο τεχνικο ο οποιος μας ειπε πως κανει παραπανω θορυβο απο το αλλο γιατι ειναι inverter οπως μας ειπε?οντως τα inverter κλιματιστικα ειναι πιο θορυβωδη δηλαδη?

@ ADSLgr.com All rights reserved.