PDA

Επιστροφή στο Forum : air condition και θορυβος!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

jimmakosx
21-03-11, 16:47
Καιρός να αναθερμάνουμε το θεμα!!! Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό το οποίο θα τοποθετηθεί σε κουζίνα. χρειάζομαι ένα στα 12000 btu. Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στα εξής.
τα παραθέτω σύμφωνα με την ενεργειακή τους κατανάλωση

a)Mitsubishi MSZ-FD35VA (http://www.skroutz.gr/s/48350/Mitsubishi-MSZ-FD35VA.html?from=suggest&keyphrase=Mitsubishi+MSZ-FD35VA)
b)Mitsubishi SRK-35ZJX-S (http://www.skroutz.gr/s/313214/Mitsubishi-SRK-35ZJX-S.html?from=suggest&keyphrase=Mitsubishi+SRK-35ZJX-S)
c)Toyotomi Gosai TAN/TAG A32IV (http://www.skroutz.gr/s/39390/Toyotomi-Gosai-TAN-TAG-A32IV.html?from=suggest&keyphrase=Toyotomi+Gosai+TAN%2FTAG+A32IV)
d)Mitsubishi SRK-35ZJ-S (http://www.skroutz.gr/s/272790/Mitsubishi-SRK-35ZJ-S.html?from=suggest&keyphrase=Mitsubishi+SRK-35ZJ-S)
e)Sharp AY-XP12HR (http://www.skroutz.gr/s/40683/Sharp-AY-XP12HR.html?from=suggest&keyphrase=Sharp+AY-XP12HR)

Όλα τα παραπάνω έχουν ιονιστή, κάτι που με ενδιαφέρει! Μάλλον θα καταλήξω στο δεύτερο! Θα ήθελα βέβαια και τη γνώμη σας! Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

nyannaco
24-03-11, 13:07
Τι σημαίνει όταν ένα κλιματιστικό βγάζει πολύ νερό... η καθόλου...?Σημαίνει ότι ο κλιματιζόμενος χώρος έχει πολλή ή πολύ λίγη υγρασία αντίστοιχα. Το κλιματιστικό δεν παράγει νερό από μόνο του, απλά συμπυκνώνει και αποβάλλει σε υγρή φάση (νερό) την υγρασία του χώρου.
Επομένως η τεράστια διαφορά έχει να κάνει με τους χώρους και την υγρασία τους, όχι με τα μηχανήματα.

manicx
25-07-12, 13:29
Ξεθάβω το θέμα καθώς πριν από 2 χρόνια είχα κάνει αυτή (http://www.adslgr.com/forum/threads/154702-air-condition-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%BF%CF%81%CF%85%CE%B2%CE%BF%CF%82%21%21%21?p=3568635#post3568635)την ερώτηση. Ενώ άλλα μου έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος, πέτυχα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστό ψυκτικό. Σε έλεγχο που έκανε, βρήκε ότι ο 'επιστήμονας' που το είχε τοποθετήσει, είχε κάνει τον σωλήνα να μην πω πως. Τσακισμένος σε σημείο που τρόμαξα. Αντικατέστησε τον σωλήνα, και τώρα το a/c κυριολεκτικά δεν ακούγεται ενώ αποδίδει τα μέγιστα. Χώρια ότι δεν έχω δει πιο προσεκτικό άνθρωπο σε αυτή τη δουλειά, δεν λέρωσε, δεν έγδαρε τοίχους, άψογος.

nEC
25-07-12, 15:53
Ξεθάβω το θέμα καθώς πριν από 2 χρόνια είχα κάνει αυτή (http://www.adslgr.com/forum/threads/154702-air-condition-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%BF%CF%81%CF%85%CE%B2%CE%BF%CF%82%21%21%21?p=3568635#post3568635)την ερώτηση. Ενώ άλλα μου έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος, πέτυχα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστό ψυκτικό. Σε έλεγχο που έκανε, βρήκε ότι ο 'επιστήμονας' που το είχε τοποθετήσει, είχε κάνει τον σωλήνα να μην πω πως. Τσακισμένος σε σημείο που τρόμαξα. Αντικατέστησε τον σωλήνα, και τώρα το a/c κυριολεκτικά δεν ακούγεται ενώ αποδίδει τα μέγιστα. Χώρια ότι δεν έχω δει πιο προσεκτικό άνθρωπο σε αυτή τη δουλειά, δεν λέρωσε, δεν έγδαρε τοίχους, άψογος.


θα μου κάνεις ένα pm τα στοιχεία του Pls?!!

xmperop1
25-07-12, 20:05
θα μου κάνεις ένα pm και εμένα τα στοιχεία του Pls?

CptBill
27-07-12, 13:26
Το θεμα καλου ψυκτικου εχει καταντησει σπανιο. Και ειναι κριμα οταν ξερεις πως ενα Χ ποσοστο ειναι τιμιοι και υπευθυνοι στη δουλεια τους αλλα χαντακώνονται απο το Υ ποσοστο ανευθυνων, ασχετων ψυκτικων.


ψυκτικος νο1 αρχικης εγκαταστασης. 2 πιτσιρίκια που εκαναν δουλεια αμφιβολη στο 9αρι και 12αρι hitachi air exchanger που εβαλα. Το 12αρι δεν εχει καταφερει ποτε μεχρι και σημερα (5 χρονια μετα) να ψυξει επαρκως ενα σαλονι 26τμ
ψυκτικος νο2: εξουσιοδοτούμενος ψυκτικος για hitachi: μου εσπασε οταν αφαιρούσε τα πλαστικα καπακια , το φιλτρο το ενος κλιματιστικου μου. Στην ερωτηση μου γιατι δεν ψυχεται επαρκως ο χωρος ενω θα επρεπε εβαλε το χερι του στο 12αρι και μου ειπε πως ειναι ολα καλα.
ψυκτικος νο3: πηγα 3 φορες απο το μαγαζι του να ορισουμε ραντεβου για σερβις και ελεγχο φρεον. Δεν ηρθε ποτε. Περισυ αυτο.
ψυκτικος νο4: (πριν 3 ημερες): υποτιθεται πως θα με καλουσαν για ραντεβου Τεταρτη ή Πεμπτη. Δεν με καλεσαν.

Στο μεταξυ διαστημα οσες φορες ρωτησα ψυκτικους ποια ειναι η διαδικασια για αλλαγη φρεον R410, σχεδον ολοι αναφερουν πως απλα αναπληρωνουν το φρεον ενω υποτιθεται πως στο R410 γινεται αδειασμα, δημιουργια κενου και μετα γεμισμα με φρεον (δεν ειμαι ειδικος, ισως να λεω και αρλουμπες αλλα αυτη απο οσο διαβαζω ειναι η σωστοτερη μεθοδος).

Και ετσι και εγω ειμαι στην αναζητηση ενος καλου ψυκτικου....:(

jimmakosx
31-07-12, 11:54
Ξεθάβω το θέμα καθώς πριν από 2 χρόνια είχα κάνει αυτή (http://www.adslgr.com/forum/threads/154702-air-condition-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%BF%CF%81%CF%85%CE%B2%CE%BF%CF%82%21%21%21?p=3568635#post3568635)την ερώτηση. Ενώ άλλα μου έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος, πέτυχα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστό ψυκτικό. Σε έλεγχο που έκανε, βρήκε ότι ο 'επιστήμονας' που το είχε τοποθετήσει, είχε κάνει τον σωλήνα να μην πω πως. Τσακισμένος σε σημείο που τρόμαξα. Αντικατέστησε τον σωλήνα, και τώρα το a/c κυριολεκτικά δεν ακούγεται ενώ αποδίδει τα μέγιστα. Χώρια ότι δεν έχω δει πιο προσεκτικό άνθρωπο σε αυτή τη δουλειά, δεν λέρωσε, δεν έγδαρε τοίχους, άψογος.

Θα ήθελα και εγώ τα στοιχεία του γιατί όντως σπανίζουν οι καλοί και υπεύθυνοι ψυκτικοί!!!

ralfi
12-10-12, 15:20
παιδες για βοηθηστε λιγο γιατι δεν το πολυ εχω με τα κλιματιστικα.λοιπον ψαχνω ενα 18αρι για 30-40 τμ αλλα με αρκετες απωλιες στα τετραγωνικα αυτα και με ταβανι στη τιμη περι τα 1000 ευρο. απο μια πρωτη ματια που εριξα ειδα καποια μιτσουμπισι http://www.skroutz.gr/s/271903/Mitsubishi-SRK-50ZJP-S.html απλα δεν γνωριζω αν αυτα τα κλιματιστικα ειναι οτι καλυτερο στη τιμη αυτη που εγω διαθετω.το θελω κυριως για θερμανση γι αυτο και με ενδιαφερει να εχει ποιοτικη και καλη αποδοση.αν εχετε καποια εμπειρια απο συγκεκριμενα μοντελα πειτε μου τη γνωμη σας μπας και με βοηθησετε :)

jimmakosx
14-10-12, 17:44
Φαίνεται καλό αλλά εγώ θα σου προτείνω αυτό http://www.skroutz.gr/s/79775/Mitsubishi-MSZ-FD50VA.html Έχω το αντίστοιχο δωδεκάρι σε κουζίνα βορεινή, που καταλαβαίνεις τι απώλειες έχει, και το μηχάμημα έιναι απίστευτο. Για να καταλάβεις πέρυσι το χειμώνα τον έβγαλα με το κλιματιστικό και μου στοίχισε σε ρεύμα περίπου το 30% απ'οτι θα έδινα σε πετρέλαιο. Φαντάσου φέτος με τις τιμές του πετρελαίου. Δημιουργεί απίστευτο κλίμα στο χώρο και δεν σε πνίγει καθόλου! Ξέρω ότι είναι αρκετά πάνω από τα λεφτά που θες αλλά να είσαι σίγουρος πως θα κάνεις άμεσα απόσβεση των χρημάτων σου!

ralfi
16-10-12, 12:48
στη κουζινα που το χρησιμοποιεις εσυ ποσα τετραγωνικα χωρος ειναι?γιατι και εγω θελω να το βαλω σε ενιαιο χωρο καθιστικο-κουζινα(το πολυ 25 τμ) που αν και πιστευω πως και το 12αρι θα κανει δουλεια θα προτιμησω το 18αρι διοτι του χρονου θα μετακομισω σε μεγαλυτερο σπιτι και κοιταζω λιγο και την αγορα μελλοντικα.εγω καταληγω μαλλον σ αυτο που πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικα http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html

jimmakosx
16-10-12, 20:36
Εμένα η κουζίνα μου είναι 18 τετραγωνικά και έχω και ένα διάδρομο περίπου στα 4 τετραγωνικά. Και εγώ είχα καταλήξει στο αντίστοιχο μηχάνημα με το δικό σου αλλά στο 12αρι και μετά από κουβέντα που είχα με κατάστημα που είναι αντιπρόσωπος της mitsubishi μου είπε πως το fd είναι πιο καινούργιο μοντέλο και πλήρως αυτόματο με τις περσίδες. Δηλαδή έχει ένα αισθητήρα που διαβάζει το χώρο και ανάλογα στέλνει τον αέρα στο σημείο που χρειάζεται! Επιπλέον οι περσίδες βγαίνουν και καθαρίζονται πολύ εύκολα ακόμα μέχρι και μέσα στον ανεμιστήρα. Πάντως και αυτό που διάλεξες είναι πάρα πολύ καλό, απλά αυτό που σου πρότεινα είναι πιο εξελιγμένο αλλά και πιο οικονομικό στη κατανάλωση, μη φανταστείς όμως τίποτα τρελές διαφορές!

Margaritis
16-10-12, 23:10
Εχω σαλονι τραπεζαρια ενιαιο χωρο γυρω στ 35τμ και εχω σχεδον καταληξει στο Mitsubishi MSZ-FD50VA. Καποια θεματα με προβληματιζουν οπως, ειναι μηπως πολυ μεγαλο το μοντελο αυτο για τον χωρο που θελω κυριως να θερμανω και ισως και να ψυξω το καλοκαιρι ή να παω στην ιδια σειρα μοντελο MSZ-FD35VA. Το αλλο ειναι αν καταληξω στ πρωτο (MSZ-FD50VA) η εξωτερικη μοναδα ειναι καπως βαρια, μπορω να την στηριξω στον τοιχο στο σημειο ακριβως πισω απο την εσωτερικη μοναδα και αν ναι οι σωληνωσεις μεταξυ των 2 μοναδων δεν θα ειναι μεγαλυτερες του ενος μετρου. Ειναι αποδεκτο αυτο ή πρεπει να παει στο πατωμα ωστε να αποφεχθουν δονησεις-τριγμοι συντονισμοι και να ειναι μεγαλυτερο το μηκος των σωληνοσεων.
Ρωταω καθως τα χρηματα που θα επενδυσω ειναι αρκετα πολλα και θελω να ειμαι σιγουρος για τα θεματα αυτα πριν προχωρησω στην αγορα του.

ralfi
17-10-12, 09:38
Εχω σαλονι τραπεζαρια ενιαιο χωρο γυρω στ 35τμ και εχω σχεδον καταληξει στο Mitsubishi MSZ-FD50VA. Καποια θεματα με προβληματιζουν οπως, ειναι μηπως πολυ μεγαλο το μοντελο αυτο για τον χωρο που θελω κυριως να θερμανω και ισως και να ψυξω το καλοκαιρι ή να παω στην ιδια σειρα μοντελο MSZ-FD35VA. Το αλλο ειναι αν καταληξω στ πρωτο (MSZ-FD50VA) η εξωτερικη μοναδα ειναι καπως βαρια, μπορω να την στηριξω στον τοιχο στο σημειο ακριβως πισω απο την εσωτερικη μοναδα και αν ναι οι σωληνωσεις μεταξυ των 2 μοναδων δεν θα ειναι μεγαλυτερες του ενος μετρου. Ειναι αποδεκτο αυτο ή πρεπει να παει στο πατωμα ωστε να αποφεχθουν δονησεις-τριγμοι συντονισμοι και να ειναι μεγαλυτερο το μηκος των σωληνοσεων.
Ρωταω καθως τα χρηματα που θα επενδυσω ειναι αρκετα πολλα και θελω να ειμαι σιγουρος για τα θεματα αυτα πριν προχωρησω στην αγορα του.

παιζει ρολο και κατα ποσο καλα ειναι μονωμενο το σπιτι.αν δεν υπαρχουν απωλειες το 12αρι θα σε καλυψει.αν εχει ομως απωλειες οπως το δικο μου σπιτι τοτε πας απ ευθειας σε 18αρι.βεβαια αυτη την απαντηση θα σου τη δωσει ενας τεχνικος που θα ερθει σπιτι σου να δει το χωρο γιατι οπως πολυ σωστα ειπες θα ξοδεψεις αρκετα χρηματα οποτε πρεπει να γινουν σωστες κινησεις.οσο αφορα το MITSUBISHI MSZ-FD50VA ειναι οντως πολυ καλο μηχανημα αλλα αν τυχον και πας σε 18αρι τοτε θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια και στο Mitsubishi SRK-50ZJX-S http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html?keyphrase=Mitsubishi+SRK-50ZJX-S.εχει μικροτερη καταναλωση σε σχεση με το αντιστοιχο MSZ-FD αλλα και καλυτερο COP(= ψυκτική ισχύς θερμανσης). αν τα συγκρινεις θα καταλαβεις τι σου λεω.αλλα οπως ειπα και πριν παρε πρωτα τεχνικο να δει το χωρο.


jimmakosx..το SRK-50 ZJX ειναι λιγο καλυτερο απο αποψη οικονομιας και αποδοσης.Ειναι ημιεπαγγελματικο μηχανημα ασχετα αν το πλασαρουν οικιακό.


MITSUBISHI MSZ-FD50VA: Cooling input(at 230v) :1.500 kw
Heating input(at 230v) :1.550 kw
Eer (In Cooling):3.33
Cop(In Heating):3.74

MITSUBISHI SRK-50 ZJX-S: Cooling input(at 230v) :1.30 kw
Heating input(at 230v) :1.35 kw
Eer (In Cooling):3.85
Cop(In Heating):4.44

jimmakosx
17-10-12, 12:32
35 τετραγωνικά θεωρώ πως δεν θα τα καλύψει άνετα ένα 12αρι εκτός και αν είναι πολύ καλά μονωμένο το σπίτι;)

Margaritis
17-10-12, 13:43
Για το θεμα του μηκους των σωληνωσεων και του βαρους της εξωτερικης μοναδας για στηριξη στον τοιχο (για το MITSUBISHI MSZ-FD50VA) εχετε κατι υποψιν σας?

jimmakosx
18-10-12, 15:51
Όσον αφορά το μήκος των σωληνώσεων δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Τώρα για τη στήριξη στο τοίχο είναι εφικτό αλλά ενδέχεται να έχεις κάποιους κραδασμούς! Καλύτερα ρώτα ένα τεχνικό!
Όσον αφορά τις καταναλώσεις ο φίλος ralfi έχει απόλυτο δίκιο το SRK-50 ZJX-S είναι όντως καλύτερο απλά εγώ θυμώμουνα για το 12αρι και θεώρησα πως και το 18αρι θα είναι ίδιο! Κοίτα zjx-s

vassilis
12-01-15, 13:08
Αν και παλιο θεμα νομιζω οτι η δικια μου εμπειρια με θορυβο κλιματιστικων ειναι ακριβως για εδω.
Εχω 2 ιδια κλιματιστικα toshiba daiseikai 9000 btu (2.5kw) αγορασμενα το 2005. και τα δυο αρχικα αθορυβα. Το ενα απο τα 2 δουλευε χειμωνα καλοκαιρι οποτε ειχε και τις μεγαλυτερες φθορες. Στα 6 χρονια παρατηρησα οτι η σταθμη θορυβου ειχε ανεβει ενω εβγαλε και την πρωτη βλαβη (πλακετα). Στα 8 χρονια αρχισε να ακουγεται περισσοτερο το ενα και λιγο το αλλο. Επειδη ο θορυβος ειναι αρκετα ενοχλητικος εφερα καποιο τεχνικο και μου ειπε οτι ειναι μοτερ ανεμιστηρα. Σε ερωτηση για κοστος σε αντιπροσωπια, το ανταλλακτικο κοστιζει 180+φπα !!!! και 45+φπα η εργασια. Επειδη πλεον ο θορυβος ειναι ακομα πιο ενοχλητικος, και αν δεν βρω πιο φτηνο το ανταλλακτικο σκεφτομαι να το αλλαξω, εχει κανεις αναλογη εμπειρια ;

bravelover
26-05-15, 16:36
Έχω ένα κλιματιστικό united αλλά χάλασε το κοντρολ που είχε πήρα ένα του εμπορίου αλλά πίσω δεν γράφει την μάρκα του αυτός που το αγόρασα είπε κάνει αλλά έχει 4000 κωδικούς δεν μπορώ να κάθομαι να δοκιμάζω. Ξέρουμε πια εταιρία φτιάχνει τα united κλιματιστικά; η να το πάω πίσω;

vassilis3
28-10-15, 13:26
Καλημέρα και απο μένα
'Εχω αγοράσει το Hitachi RAK-50PPΒ / RAC-50WPΒ και μου παρουσιάζει το εξής:
Κάθε τόσο (μιλάω στη θέρμανση δεν ξέρω για την ψύξη) ακούγεται ένας θόρυβος απο την εσωτερική μονάδα σαν να κάνει εκτόνωση ( ήχος σαν να περνάει νερό απο μιά σωλήνα)
Ο ήχος κρατάει περίπου 15 περίπου δευτερόλεπτα και μετά σταματά αυτό επαναλαμβάνεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα σε σημείο να είναι πλέον ενοχλητικός. Έχω και άλλα κλιματιστικά (άλλης μάρκας) αλλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτειο
Είναι αυτό φυσιλογικό ?!
έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
https://www.youtube.com/watch?v=_45ohyeUp3k

xrannak
28-09-16, 21:04
Αν θες ποιοτητα πηγαινε και παρε ενα Mitsubishi.
Μην παρεις inverter.
Αχρηστο για την Ελλαδα. Δεν υπαρχει πραγματικο οφελος με το κλιμα που εχουμε.
Απλα ρυθμισε την θερμοκρασια σε λογικα επιπεδα->22C θερμανση και 26C ψυξη.
Παρε με R410A.
Δεν χρειαζεται να παρεις τερας κλιματιστικο.

Αν θελεις να εξοικονομησεις χρηματα και δεν κανεις πολυ χρηση τοτε μπορεις να παρεις ενα no-name με πολυ λιγα λεφτα.

Την ανοιξη πηρα ενα United 12K btu 240ευρω απο Careffour και ενα Mitsubishi 12K btu C-Line 600 ευρω απο Mega Kotsovolos.
Προσοχη! Το ιδιο κλιματιστικο ειχε 700 ευρω στα απλα καταστηματα Kotsovolos και η αντιστοιχια του μοντελου σε "Mitsubishi Κλιματισμος" καταστηματα ειχε 720 ευρω.

Το United σκοτωνει. Απο ρευμα καιει ελαχιστα παραπανω για την χρηση που το ηθελα, το κυριο κλιματιστικο και αυτο που κανει "υπερωριες" ειναι το Mitsubishi.


ΥΓ. ενα νεο κλιματιστικο ακομα και no-name καιει λιγοτερο απο ενα παλιο με R22 φρεον. Οχι λογω φρεον αλλά λογω προηγμενης κατασκευης.

ΥΓ2. Δεν ειναι ολα τα no-name ιδια. Αλλα αξιζουν και αλλα ειναι για πεταμα, καινε 1.5 φορα περισσοτερο. Το ιδιο ισχυει πανω κατω και στις "μαρκες" οταν πας σε R407C.


ΥΓ3. ΑΑΑΑΑΑαααα, ναι το κυριοτερο ερωτημα δεν απαντησα. Δεν κανει καθολου θορυβο, ουτε η εσωτερικη, ουτε η εξωτερικη μοναδα. :oneup:


Καλησπέρα,
είδα ότι γνωρίζετε από κλιματιστικά και είπα να σας στείλω μήνυμα,αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Θα το εκτιμούσα πραγματικά..
Τέλος Ιουνίου αγόρασα ένα κλιματιστικό Panasonic 9άρι ( cs-re9qke).
Μου το εγκατέστησε δυστυχώς φίλος ,φίλου στα 60 ευρώ ο οποίος ένωσε την εσωτερική με την εξωτερική μονάδα με σωλήνα λιγότερο από 1 μέτρο.
Από την πρώτα μέρα έκανε θόρυβο στην εσωτερική μονάδα. Κάλεσα την Panasonic και μου έστειλε τεχνικό. Ο τεχνικός γράφει στην τεχνική έκθεση ότι υπάρχει ελαττωματικό σύστημα διεύθυνσης αέρα και πρέπει να αντικατασταθούν κάποια μέρη της εσωτερικής μονάδας.
Τα ανταλλακτικά ήρθαν μετά απο 1 μηνά στην Ελλάδα και ήρθε ένας άλλος τεχνικός να τα βάλει.
Ο 2ος τεχνικός που ήρθε με ενημέρωσε ότι ο θόρυβος οφείλεται στον σωλήνα 1 μέτρου γιατί υπάρχει πρόβλημα, υπερπιεσης του φρεον μέσα στον σωλήνα,όπως αναφέρετε και εσείς σε κάποιο φόρουμ. Δεν έβαλε τα ανταλλακτικά που ήρθε να βάλει και μου είπε ο 1ος τεχνικός έκανε λάθος γνωμάτευση.
Εκείνος μου άφησε τεχνική έκθεση προκειμένου να γίνει επανεγκατάσταση του κλιματιστικού από τον ψυκτικό που τοποθέτησε το κλιματικό με σωλήνα τουλάχιστον 3 μετρά όπως αναφέρει ο κατασκευαστής (Panasonic) με διαδικασία κενού. Επίσης με ενημέρωσε ότι εκτός από τον θόρυβο ο μικρός σωλήνας σταδιακά βλάπτει τον συμπιεστή του κλιματιστικού και κατά συνέπεια τη διάρκεια ζωής του.
Φώναξα λοιπόν εγώ για 2η φορά τον ψυκτικό μου, ο όποιος ήρθε σήμερα και αποφάσισε αυθαίρετα χωρίς να με ρωτήσει, να ΜΗ ξηλώσει το κλιματιστικό και να μη βάλει νέο σωλήνα, αλλά να αφήσει την εσωτερική μονάδα ως έχειν, και απλώς στην εξωτερική μονάδα να κολλήσει 2 μέτρα καλώδιο ,το όποιο το ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΕ πίσω από την μονάδα
Το βάλαμε μπροστά, και ο θόρυβος συνεχίστηκε… Επίσης ο ψυκτικός μου ζήτησε και χρήματα (αλλά 30 ευρώ), γιατί λέει δεν ευθύνεται εκείνος για το θόρυβο, και ήρθε άδικα..
Και ρωτώ αν γνωρίζετε, η κόλληση για επιμήκυνση του σωλήνα και το κουλούριασμα του, προβλέπεται σε μια σωστή εγκατάσταση? Μήπως όλα αυτά είναι η αίτια που συνεχίζεται ο θόρυβος?
Εγώ θα καλέσω την Panasonic τώρα, να έρθει να το δει ξανά, αφού υποτίθεται έκανα ότι μου είπαν και συνεχίζεται ο θόρυβος. Η ερώτηση όμως είναι: Θα μπορεί να επικαλεστεί η Panasonic μετά από αυτές τις τεχνικές του κύριου, ότι πάλι δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση? …Αυτό θα σημαίνει ότι θα πρέπει να ζητήσω από την Panasonic να κάνει εκείνη την εγκατάσταση ξανά ,γιατί δεν εμπιστεύομαι τον άλλον.. και αυτό σημαίνει άλλα 100 ευρώ… :(

Αυτά...ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας,

@ ADSLgr.com All rights reserved.