PDA

Επιστροφή στο Forum : air condition και θορυβος!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

ioa_pap
08-12-07, 18:09
Παιδια ανοιγω το θεμα γιατι εαν και υπαρχει κατι σχετικο δεν πορω να postαρω λογω παλαιοτητος.

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση προς κατοχους κλιματιστικων inverter.
Αγορασα προσφατα ενα 9αρι fujitsu inverter.
Διαβασα διαφορα και θεωρω οτι ειναι καλη επιλογη.
Απο προδιαγραφες ειναι πολυ οικονομικο σε καταναλωση και η εσωτερικη μοναδα ειναι πολυ αθορυβη (21 db).
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η εξωτερικη μοναδα.Παρολο που ειδα οτι ολα σχεδον τα ακριβα inverter εχουν την ιδια σταθμη θορυβου για την εξωτερικη μοναδα (47 db) δεν μπορω να πω οτι ειναι αθορυβο.

Οταν ξεκινα ακουγεται αρκετα ο συμπιεστης που ανεβαζει πολλες στροφες απο οτι μπορω να καταλαβω.Προφανως το κανει για να δωσει τη μεγιστη αποδοση και να πιασει τη θερμοκρασια αλλα εγω μεσα στο σπιτι το ακουω καθαρα(βουητο σαν το ψυγειο).Μην φανταστειτε οτι χαλαει και ο κοσμος αλλα περιμενα πιο αθορυβα τα πραγματα.Εαν το βαλεις ειδικα νυχτα ακουγεται.
Δηλαδη ακουγεται πιο πολυ η εξωτερικη μοναδα απο την απολυτα ησυχη (quiet function) εσωτερικη.
Επειτα απο κανα 2-3 λεπτα οι στροφες του πεφτουν και δεν ακουγεται σχεδον καθολου.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι εαν αυτο συμβαινει σε ολα τα inverter ή εχουν κανει κατι λαθος στη εγκατασταση που κατα τα αλλα δειχνει αψογη...
Μπορω να βαλω κατι για να βελτιωσω την κατασταση;Ισως καποιο ελαστικο στις βιδες στηριξης για να απομονοσω λιγο τη δονηση;

Ευχαριστω.

sdikr
08-12-07, 18:26
Αυτό συμβαίνει σε όλα τα aircondition

DSLaManiaC
08-12-07, 18:59
Όλα τα inverter έτσι κάνουν.
Τερματίζουν στην αρχή κ μετά απο λίγο πέφτουν οι στροφές. Αυτό είναι το inverter.
Και το δικό μου έτσι κάνει.

Patentman
08-12-07, 20:12
Προβλημα θα μπορουσε να υπαρχει εαν δεν ειχε γινει κενο αερος.

Ολοι μα ολοι σχεδον οι "τοποθετητες" (γιατι τεχνικοι δεν ειναι) δεν κανουν κενο αερος στις σωληνωσεις. Απλα "πατουν" την βαλβιδα διαφυγης.

Ο αερας κατα την εκκινηση του κομπρεσερ δημιουργει αυξημενες πιεσεις. Εξου και ο θορυβος.
Ομως προσεξε, αυξημενος θορυβος κατα την εκκινηση υπαρχει και λογω κρυου μοτερ αλλά και οτι το υγρο δεν εχει αρχισει να εχει ροη προς μια κατευθυνση και ξαφνικα δεχεται εξαναγκασμο, αλλαγη καταστασης δηλαδη.
Βαλε οτι εχεις inverter που δουλευει στις max στροφες στην αρχη (και τα απλα δουλευουν στις max αλλά εχουν σταθερη βαλβιδα πιεσης, τα inverter μεταβλητη, ετσι μεχρι να "δουλεψει" το συστημα κανουν περισσοτερο θορυβο).

Επισης παιζει ρολο το σημειο τοποθετησης & στηριξης. Αν ειναι στον τοιχο και αυτος ειναι "ψευτικος" τοτε οι κραδασμοι ειναι εντονοτεροι. Στο πατωμα ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Παιζει ρολο και το μηκος σωληνα. Στις πολυ κοντινες αποστασεις υπαρχει προβλημα, υπερπιεσης και προβλημα εκτονωσης των στροβιλισμων του υγρου μεσα στον σωληνα. Γι`αυτο δεν θελει κατω απο 3 μετρα σωληνα.
Παιζουν ρολο και οι καμπυλες του σωληνα, γωνιες απαγορευονται! Απαγορευεται και το κουλουριασμα του σωληνα.

Τελος το Freon R410A ανεβαζει τρελες πιεσεις. Αν θυμαμαι καλα 1.6φορες σε σχεση με το R22 ή R407C (o "οικολογικος" αντικαταστατης του R22, το οποιο R407C μειονεκτει οτι δεν ειναι σταθερο μειγμα, σε διαφυγη ποσοτητας φρεον λογω διαροης τοτε φευγει/εξατμιζεται πρωτα το R134a και μετα τα αλλα δυο στοιχεια). Ετσι δεν παρατηρουμε μειωση ψυκτικης ικανοτητας αλλά εχουμε προωρη φθορα και θορυβο. Το R407C δεν ειναι καλο και στις συμπηρωσεις φρεον, κανονικα θελει αδειασμα ολο το φρεον και εκ νεου γεμισμα με μπουκαλα που δεν εχει εξατμισει το R134a και παντοτε γεμισμα με υγρο και οχι με αεριο.


Οποτε δεν μπορεις να ξερεις αν εχεις προβλημα ή ολα ειναι φυσιολογικα. Ο χρονος θα δειξει.



ΥΓ. R410A= μειγμα φρεον (R32 -50%- & R125 -50%)
R407c= μειγμα φρεον (R32 -23%- & R125 -25% & R134a -52%)

ΥΓ2. Αποφυγετε τα κλιματιστικα με R407c, οχι επειδη δεν ειναι καλα σε αποδοση αλλά για τους λογους που αναφερθηκαν επανω.

best71
08-12-07, 20:20
Ψιλοασχετο, αλλα ποια εταιρια εχει το καλυτερο ονομα στα χαμηλου θορυβου κλιματιστικα; Διαθετω μεχρι 1300 ευρω για ενα 12.000 Β.Τ.u

Patentman
08-12-07, 20:33
Ψιλοασχετο, αλλα ποια εταιρια εχει το καλυτερο ονομα στα χαμηλου θορυβου κλιματιστικα; Διαθετω μεχρι 1300 ευρω για ενα 12.000 Β.Τ.u

Αν θες ποιοτητα πηγαινε και παρε ενα Mitsubishi.
Μην παρεις inverter.
Αχρηστο για την Ελλαδα. Δεν υπαρχει πραγματικο οφελος με το κλιμα που εχουμε.
Απλα ρυθμισε την θερμοκρασια σε λογικα επιπεδα->22C θερμανση και 26C ψυξη.
Παρε με R410A.
Δεν χρειαζεται να παρεις τερας κλιματιστικο.

Αν θελεις να εξοικονομησεις χρηματα και δεν κανεις πολυ χρηση τοτε μπορεις να παρεις ενα no-name με πολυ λιγα λεφτα.

Την ανοιξη πηρα ενα United 12K btu 240ευρω απο Careffour και ενα Mitsubishi 12K btu C-Line 600 ευρω απο Mega Kotsovolos.
Προσοχη! Το ιδιο κλιματιστικο ειχε 700 ευρω στα απλα καταστηματα Kotsovolos και η αντιστοιχια του μοντελου σε "Mitsubishi Κλιματισμος" καταστηματα ειχε 720 ευρω.

Το United σκοτωνει. Απο ρευμα καιει ελαχιστα παραπανω για την χρηση που το ηθελα, το κυριο κλιματιστικο και αυτο που κανει "υπερωριες" ειναι το Mitsubishi.


ΥΓ. ενα νεο κλιματιστικο ακομα και no-name καιει λιγοτερο απο ενα παλιο με R22 φρεον. Οχι λογω φρεον αλλά λογω προηγμενης κατασκευης.

ΥΓ2. Δεν ειναι ολα τα no-name ιδια. Αλλα αξιζουν και αλλα ειναι για πεταμα, καινε 1.5 φορα περισσοτερο. Το ιδιο ισχυει πανω κατω και στις "μαρκες" οταν πας σε R407C.


ΥΓ3. ΑΑΑΑΑΑαααα, ναι το κυριοτερο ερωτημα δεν απαντησα. Δεν κανει καθολου θορυβο, ουτε η εσωτερικη, ουτε η εξωτερικη μοναδα. :oneup:

Spanos
08-12-07, 21:02
Μην παρεις inverter.
Αχρηστο για την Ελλαδα. Δεν υπαρχει πραγματικο οφελος με το κλιμα που εχουμε.

Υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες, χώροι, γούστα και τσέπες οπότε δε μπορείς να το πείς αυτό 100%. Για έναν που ανάβει το a/c για μια ώρα την ημέρα δεν υπάρχει όφελος. Για κάποιον όμως που κάνει μεγάλη χρήση στο σπίτι, για κάποιον που έχει επαγγελματικό χώρο κλπ υπάρχει όφελος. Επίσης το φετινο καλοκαίρι μας έδειξε το αντίθετο απο αυτά που λές ;)

Patentman
08-12-07, 21:12
Καλα δεν μπορω να ξερω τις αναγκες του, ουτε και το αν στο χωρο που θα το βαλει η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι πανω απο 45 βαθμους (εδω θελει υποχρεωτικα inverter).

Γενικος κανονας ειναι οτι τα inverter κακως πουλιωνται σε τετοιες ποσοτητες στην Ελλαδα.

ioa_pap
09-12-07, 10:27
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Ingenius
09-12-07, 19:40
Ψιλοασχετο, αλλα ποια εταιρια εχει το καλυτερο ονομα στα χαμηλου θορυβου κλιματιστικα; Διαθετω μεχρι 1300 ευρω για ενα 12.000 Β.Τ.u

Για κοίτα και της Toshiba το DAISEIKAI!! Κορυφή με ιονιστή και προ πάντων ΑΘΟΡΥΒΟ!! Ήταν το οικονομικότερο σε κατανάλωση από όσα έψαξα και η εξωτερική μονάδα του αντέχει μέχρι 46C το καλοκαίρι και μέχρι -15C το χειμώνα! :oneup:

best71
10-12-07, 04:39
Εχεις δει διαφορα στην ατμοσφαιρα του χωρου με τον ενσωματομενο Ιονιστη; Εχω δει σε διαφορα φυλλαδια κλιματιστικων οτι μερικα καλα μοντελα εχουν και αφυγραντηρα, εχτρα φιλτρα κλπ. αξιζουν το κοπο η ειναι θεμα μαρκετινγκ;:hmm:

gregkle
10-12-07, 18:52
Εχεις δει διαφορα στην ατμοσφαιρα του χωρου με τον ενσωματομενο Ιονιστη; Εχω δει σε διαφορα φυλλαδια κλιματιστικων οτι μερικα καλα μοντελα εχουν και αφυγραντηρα, εχτρα φιλτρα κλπ. αξιζουν το κοπο η ειναι θεμα μαρκετινγκ;:hmm:

θεμα μαρκετινγκ

........Auto merged post: gregkle added 4 Minutes and 52 Seconds later........




Γενικος κανονας ειναι οτι τα inverter κακως πουλιωνται σε τετοιες ποσοτητες στην Ελλαδα.

τα inverter ειναι πιο οικονομικα στην καταναλωση απο τα συμβατικα. μονο λανθασμενη επιλογη μηχανηματος και κακη χρηση αναιρουν αυτο το πλεονεκτημα. Αν δεν κανουν για την Ελλαδα τοτε για που κανουν;

........Auto merged post: gregkle added 0 Minutes and 57 Seconds later........


Ψιλοασχετο, αλλα ποια εταιρια εχει το καλυτερο ονομα στα χαμηλου θορυβου κλιματιστικα; Διαθετω μεχρι 1300 ευρω για ενα 12.000 Β.Τ.u

DAIKIN, MITSUBISHI

........Auto merged post: gregkle added 5 Minutes and 20 Seconds later........


Ισως καποιο ελαστικο στις βιδες στηριξης για να απομονοσω λιγο τη δονηση;


μια λυση ειναι και αυτη. μπορεις να βαλεις λαστιχα. η επομενη λυση ειναι να το κατεβασεις κατω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

hellenicsun
10-12-07, 19:30
Άλλαξε τη προπέλα και βάλε Zalman με ρυθμιστή στροφών. Προσοχή να δώσεις στο socket:rofl:

best71
11-12-07, 00:58
Αρα για λυση μεταξυ των Daikin, Mitsubishi η Toshiba με βλεπω.Σας Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

subzer0
11-12-07, 17:04
Πώς και μου ξέφυγε αυτό το θέμα? Η δουλεια μου είναι τα air-condition.
Μου έχει τύχη περίπτωση υπερβολικού θορύβου λόγω κακών αντικραδασμικών τόσο στην βάση του μηχανήματος όσο και στην βάση του συμπιεστή.
Βάλτο να δουλεύει και αν ακόμα και όταν πιάσει θερμοκρασία το δωμάτιο συνεχίσει ο ίδιος θόρυβος (δηλαδή παρ'ολο που έχει κατεβάσει στροφές ο συμπιεστής) το πιο πιθανό είναι αυτό που σου είπα.
Επίσης παρατήρησε αν όντως ο θόρυβος είναι από το μηχάνημα ή είναι συντονισμός με τους τοίχους. Πολλές φορές σε μπερδεύει.
Απο επιλογή a/c έκανες μια από τις καλύτερες. Fujitsu , Daikin , Mitsubishi για μένα οι καλύτερες εταιρίες.
Προσωπική μου άποψη και λόγω εμπειρίας δεν λένε τα inverter κυρίως λόγω των προβλημάτων με τα ρεύματα(ΔΕΗ) ειδικά το καλοκαίρι.Μπορείς εύκολα να το πάρεις στο χέρι.
Μια μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο φρέον 407 και το 410 είναι οτι τα φτηνά a/c χρησιμοποιούν 407 ενώ οι καλές μάρκες 410. Και τα 2 έχουν αντικαταστείσει το R22 και σύμφωνα με οδηγία της Ευρωπαικής Ενωσης μέχρι το 2011 θα πρέπει να έχουν αντικατασταθεί όλα τα μηχανήματα που έχουν R22 με τα καινούρια(πιστεύεται θα ισχύσει στην Ελλάδα? Εγώ όχι !!!!!)
Και όσον αφορά τις "καλές" υποτίθεται μάρκες θα σας πω ένα παράδειγμα.
Αν σας πουν να διαλέξεται ανάμεσα σε Midea και σε Carrier φυσικά θα πείτε όλοι Carrier(και εγώ το ίδιο θα έλεγα μέχρι πριν λίγο καιρό παρ'ολο που είναι λιγο ακριβότερο).Κι όμως φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο(Κιίνα φυσικά) και έχουν το ίδιο design και μπορείς πανεύκολα να βρεις ανταλλακτικά για τα Midea όταν τα χρειαστείς.Οπότε γιατί να πας με την μάρκα?

zachos
11-12-07, 17:37
Θα θελα να ρωτησω τους γνωστες, αν το a/c κανει κακο στην υγεια (και τι δεν κανει, βεβαια), και τι θα πρεπει να προσεχουμε στην χρηση (εκτος απ`την συχνη συντηρηση και το καθαρισμα των φιλτρων). Εχω ενα κλιματιστικο και μετα απο καποια ωρα με πιανει κατι σαν δυσπνοια, οχι ιδιαιτερα ενοχλητικη, επισης εχω ακουσει ο,τι δεν πρεπει να καπνιζουμε στο χωρο.

subzer0
11-12-07, 17:57
Θα θελα να ρωτησω τους γνωστες, αν το a/c κανει κακο στην υγεια (και τι δεν κανει, βεβαια), και τι θα πρεπει να προσεχουμε στην χρηση (εκτος απ`την συχνη συντηρηση και το καθαρισμα των φιλτρων). Εχω ενα κλιματιστικο και μετα απο καποια ωρα με πιανει κατι σαν δυσπνοια, οχι ιδιαιτερα ενοχλητικη, επισης εχω ακουσει ο,τι δεν πρεπει να καπνιζουμε στο χωρο.

Καλό είναι να μην καπνίζεις σε χώρο που έχει air condition ειδικα αν δουλεύει.
Καθάρισμα τα φίλτρα με νερό κάθε 10 μέρες και συντήρηση από τεχνικό 1 φορά τον χρόνο(πριν το Πασχα ή εκει γύρω γιατί το καλοκαίρι θα τους ψάχνεις).
Το air condition να ξέρεις ξεραίνει τον αέρα στο χώρο.Πιθανόν από εκεί να πρόέρχονται και οι δύσπνοιες. Κάποιοι τεχνικοί λένε να βάζεις μια λεκάνη με νερό στο δωμάτιο όταν δουλεύει για να μην ξερένεται τελείως ο αέρας. Δοκίμασε το μήπως και δεις κάποια διαφορά.
Στην ψύξη τις γρίλιες του a/c ψηλά , στην θέρμανση χαμηλά. Ο ψυχρός αέρας πάει κάτω ο δε θερμός ανεβαίνει πάνω(προς αποφυγή κάποιας ψύξης το καλοκαίρι).
Σε περίπτωση διαρροής φρέον μην φοβάσαι τίποτα. Δεν κάνει κακό στην υγεία ούτε είναι επικίνδυνο γενικότερα.
Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα

Patentman
11-12-07, 18:50
Πηγαιντε και αγοραστε ενα καλο αντιμηκυτιοκτονο (καλα το σκοτωσα).
Η Wurth εχει για επαγγελματικη χρηση σε συνεργεια αυτοκινητων απολυματικο υγρο το οποιο καταπολεμα ολα τα μικροβια και μυκητες που αναπτυσονται απο τα στασιμα νερα (το στοιχειο του A/C απο αυτο υποφερει). Στοιχειο=radiator="ψυγειο" εσωτερικης μοναδας.

Βαλτε σε ενα ψεκαστηρι και ψεκαστε με ανοικτα παραθυρα και το A/C σε λειτουργια.
Οταν το κλιματιστικο δουλευει σε λειτουργια ψυξης χρειαζεται καθε βδομαδα για βελτιστο αποτελεσμα ενα ψεκασμα σε ολη την επιφανεια του στοιχειου.
Σε λειτουργια θερμανσης το κακο δεν ειναι τοσο μεγαλο και μια φορά το διμηνο αρκει.

Ενα κολπο για κλιματιστικα αυτοκινητου ειναι να μην σβηνετε το κλιματιστικο οταν σβησετε και το αυτοκινητο, πριν σταματησετε γυριστε το κλιματιστικο σε λειτουργια ανανεωσης αερα (σβησιμο του κομπρεσερ, μονο αερας). Ετσι δεν μενει νερο (υγροποιημενος αερας) στο στοιχειο και μαλιστα σε χαμηλη θερμοκρασια.

Το ιδιο μπορειτε να εφαρμοσετε στο κλιματιστικο του σπιτιου. ;)

gregkle
11-12-07, 19:32
Τα Midea μπορεί να μην έχουν το όνομα(αν δεν κάνω λάθος είναι 1,5-2 χρόνια που εμφανίστηκαν στην Ελλάδα) , είναι κινέζικα, όντως κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο με πολλές άλλες μάρκες, αλλά δεν είναι φτηνά μηχανήματα, μάλιστα μερικά inverter φτάνουν την τιμή των (πιο) επώνυμων.
inverter daikin η mitsubishi δεν έχω συναντήσει να έχουν κάψει πλακέτα.
Επίσης τα dc inverter είναι ακόμα ποιο ανθεκτικά στις "κακουχίες".

........Auto merged post: gregkle added 7 Minutes and 13 Seconds later........


Καλό είναι να μην καπνίζεις σε χώρο που έχει air condition ειδικα αν δουλεύει.
Καθάρισμα τα φίλτρα με νερό κάθε 10 μέρες και συντήρηση από τεχνικό 1 φορά τον χρόνο(πριν το Πασχα ή εκει γύρω γιατί το καλοκαίρι θα τους ψάχνεις).
Το air condition να ξέρεις ξεραίνει τον αέρα στο χώρο.Πιθανόν από εκεί να πρόέρχονται και οι δύσπνοιες. Κάποιοι τεχνικοί λένε να βάζεις μια λεκάνη με νερό στο δωμάτιο όταν δουλεύει για να μην ξερένεται τελείως ο αέρας. Δοκίμασε το μήπως και δεις κάποια διαφορά.
Στην ψύξη τις γρίλιες του a/c ψηλά , στην θέρμανση χαμηλά. Ο ψυχρός αέρας πάει κάτω ο δε θερμός ανεβαίνει πάνω(προς αποφυγή κάποιας ψύξης το καλοκαίρι).
Σε περίπτωση διαρροής φρέον μην φοβάσαι τίποτα. Δεν κάνει κακό στην υγεία ούτε είναι επικίνδυνο γενικότερα.
Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα

αν το δουλεύεις χειμωνα καλοκαιρι και αναλογα τη χρηση, ισως χρειαστεις 2 φορες το χρονο συντηρηση. η λεκανη με το νερο δεν κανει τιποτα, το χειμωνα μονο στα καλοριφερ υγραινει το χωρο.
φροντισε να ανανεωνεις τον αερα στο χωρο για να μην ξηραίνει η ατμοσφαιρα.

Patentman
11-12-07, 19:36
Δεν θελει μονο δυο φορες τον χρονο καθαρισμα με απολυμαντικο υγρο.
Θελει πολυ συχνοτερα, ακομη και καθε βδομαδα (το καλοκαιρι) αναλογα την χρηση.

Η μυρωδια που αποκτα ειναι οι μυκητες που "σφιζουν" απο πληθος.
Δεν κανει τιποτα το απλο καθαρισμα των φιλτρων (σκονης).
Θελει καθαρισμα φιλτρων+απολυμανση με ειδικο απολυμαντικο υγρο.

gregkle
11-12-07, 19:37
Βαλτε σε ενα ψεκαστηρι και ψεκαστε με ανοικτα παραθυρα και το A/C σε λειτουργια.
Οταν το κλιματιστικο δουλευει σε λειτουργια ψυξης χρειαζεται καθε βδομαδα για βελτιστο αποτελεσμα ενα ψεκασμα σε ολη την επιφανεια του στοιχειου.


ειναι υπερβολικο τοσο συχνα δεν χρειαζεται.
ασε που με τετοια χρηση καθαριστικου, θα αφηνει καταλοιπα πανω στο στοιχειο και μετα αντε να τα καθαρισει

ioa_pap
11-12-07, 21:54
Πώς και μου ξέφυγε αυτό το θέμα? Η δουλεια μου είναι τα air-condition.
Μου έχει τύχη περίπτωση υπερβολικού θορύβου λόγω κακών αντικραδασμικών τόσο στην βάση του μηχανήματος όσο και στην βάση του συμπιεστή.
Βάλτο να δουλεύει και αν ακόμα και όταν πιάσει θερμοκρασία το δωμάτιο συνεχίσει ο ίδιος θόρυβος (δηλαδή παρ'ολο που έχει κατεβάσει στροφές ο συμπιεστής) το πιο πιθανό είναι αυτό που σου είπα.
Επίσης παρατήρησε αν όντως ο θόρυβος είναι από το μηχάνημα ή είναι συντονισμός με τους τοίχους. Πολλές φορές σε μπερδεύει.

Αυτο παλι τι ειναι;
Στη δικη μου εγκατασταση δεν υπαρχουν αντικραδασμικα ή δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.Η εξωτερικη μοναδα ειναι στερεωμενη στο τοιχο πανω σε μεταλλικα στηριγματα (εχουν τη μορφη του γραμματος ''Γ'').
Για το λογο αυτο ρωτησα εαν μπορω να τοποθετησω στα σημεια επαφης της εξωτερικης μοναδας με τη βαση κατι σαν ελαστικο συνδεσμο.
Υπαρχει κατι συγκεκριμενο για τη δουλεια αυτη και εαν ναι απο που μπορω να το προμηθευτω;

Παντως οταν πεσουν οι στροφες του συμπιεστη δεν ακουγεται σχεδον καθολου.

subzer0
11-12-07, 22:17
Αυτο παλι τι ειναι;
Στη δικη μου εγκατασταση δεν υπαρχουν αντικραδασμικα ή δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.Η εξωτερικη μοναδα ειναι στερεωμενη στο τοιχο πανω σε μεταλλικα στηριγματα (εχουν τη μορφη του γραμματος ''Γ'').
Για το λογο αυτο ρωτησα εαν μπορω να τοποθετησω στα σημεια επαφης της εξωτερικης μοναδας με τη βαση κατι σαν ελαστικο συνδεσμο.
Υπαρχει κατι συγκεκριμενο για τη δουλεια αυτη και εαν ναι απο που μπορω να το προμηθευτω;

Παντως οταν πεσουν οι στροφες του συμπιεστη δεν ακουγεται σχεδον καθολου.

Συνήθως στα 4 σημεία που πίανει το μηχάνημα στην βάση(το Γ που λες) με τις βίδες υπάρχουν και αντικραδασμικά(λαστιχένιοι σύνδεσμοι ανάμεσα στο μηχάνημα και στην βάση).Σε αυτά μου είχε κάτσει στο περελθόν πρόβλημα.Σε μερικά a/c δεν έχει τέτοια
Τα αντικραδασμικά του συμπιεστή δεν φαίνονται.
Κάνε και μια ακόμη δοκιμή. Βάλτο για λίγο στο κρύο να δεις συμπεριφορα(τέρμα κάτω την θερμοκρασία και άκουγε όταν ξεκινήσει η εξωτερική μονάδα). Αφου έχεις fuzitsu είναι σίγουρα με φρεον 410 οποτε στην ζέστη μιλάμε για πολύ μεγάλες πιέσεις.
@gregkle Προχτές είδα και toyotomi ίδια κοψιά και design με Midea και Carrier.
Aν και αυτά από οτι ξέρω χωρίζονται στα κινέζικα και στα ιαπωνικά.
Όσο για τον καθαρισμό μου φαίνεται και μένα υπερβολικό να καθαρίζεις το εσωτερικό στοιχείο κάθε 10 μέρες με χημικό.Αν μιλάμε φυσικά για τα καθαριστικά που χρησιμοποιούνε οι τεχνικοί στα service και όχι για κάτι πιο εύχριστο και λιγότερο δραστικό

zachos
12-12-07, 12:41
Πολυ ενδιαφερουσες οι συμβουλες σας, παιδια, ευχαριστω, θα τις δοκιμασω.

Ingenius
12-12-07, 12:43
ειναι υπερβολικο τοσο συχνα δεν χρειαζεται.
ασε που με τετοια χρηση καθαριστικου, θα αφηνει καταλοιπα πανω στο στοιχειο και μετα αντε να τα καθαρισει

Στο δικό μου Toshiba το πρόβλημα σχετικά με τους μύκητες είναι ελάχιστα αντιληπτό. Και αυτό γιατί μόλις τεθεί εκτός λειτουργίας η μονάδα, αφήνει τον ανεμιστήρα να δουλέψει για ένα 20λεπτο σε πολύ χαμηλές στροφές ώστε να στεγνώσει το εσωτερικό της από τυχόν υγρασία! Αυτό είναι το σύστημα αυτοκαθαρισμού της Toshiba! Δεν είναι τυχαία εταιρεία στο χώρο αφού ήταν η πρώτη που εισήγαγε το split Α/C το 1961, το computerized Α/C το 1978, την τεχνολογία inverter το 1980 και τον πρώτο διπλό περιστροφικό συμπιεστή το 1993:wink:.

ioa_pap
12-12-07, 20:33
Στο δικό μου Toshiba το πρόβλημα σχετικά με τους μύκητες είναι ελάχιστα αντιληπτό. Και αυτό γιατί μόλις τεθεί εκτός λειτουργίας η μονάδα, αφήνει τον ανεμιστήρα να δουλέψει για ένα 20λεπτο σε πολύ χαμηλές στροφές ώστε να στεγνώσει το εσωτερικό της από τυχόν υγρασία! Αυτό είναι το σύστημα αυτοκαθαρισμού της Toshiba! Δεν είναι τυχαία εταιρεία στο χώρο αφού ήταν η πρώτη που εισήγαγε το split Α/C το 1961, το computerized Α/C το 1978, την τεχνολογία inverter το 1980 και τον πρώτο διπλό περιστροφικό συμπιεστή το 1993:wink:.
Το εχουν και αλλες εταιριες!!!
π.χ Η fujitsu το ονομαζει coil dry.
Τωρα ποιος εκλεψε ποιον ο θεος και η ψυχη τους...

xmperop1
12-12-07, 23:51
Στο δικό μου Lg Mirror 12000btu γιατί η εξωτερική μονάδα πιάνει πάγο????
Αγορασμένο Απρίλιο 2007 και έχει γίνει και μία φορά συντήρηση το καλοκαίρι.

netlag
13-12-07, 00:04
παιδια στη δουλεια εχουμε ενα τυχαρπαστο 9000btu Hogen. Δεν ξερω αν ειναι inverter ουτε τι ενεργειακης κλασης ειναι. Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ακουγεται και εχει πολυ καλη αποδοση. Απο οτι εμαθα ηταν παμφθηνο. Αν καποιος παει να ψωνισει απο τα φθηνα κλιματιστικα προτεινω Hogen χαλαρα!

subzer0
13-12-07, 00:04
Στο δικό μου Lg Mirror 12000btu γιατί η εξωτερική μονάδα πιάνει πάγο????
Αγορασμένο Απρίλιο 2007 και έχει γίνει και μία φορά συντήρηση το καλοκαίρι.

Tι εννοείς πίανει πάγο?
Αν μιλάς για τα σωληνάκια υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις.
Στο πιο μικρό από τα 2 αν πίανει πάγο έχει χάσει φρέον.
Στο πιο μεγάλο ή δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας του εσωτερικού μηχανήματος(λίγο δύσκολο θα το είχες καταλάβει) ή είναι υπερβολικά βρώμικο το εσωτερικό στόιχείο και τα φίλτρα του ή στην συντήρηση σου βάλανε παραπάνω φρέον(ή είχε από την μάνα του παραπάνω - και στις 2 περιπτώσεις από δύσκολο εως απίθανο)
Αυτά ισχύουν όταν το έχεις στην ψύξη.Το παρατήρησες τώρα που το έχεις στην θέρμανση(δύσκολο και αυτό) ή και το καλοκαίρι?

xmperop1
13-12-07, 00:14
Πιάνει πάγο το εξωτερικό ψυγείο τώρα που είναι στη θέρμανση.
Εχει γίνει συντήρηση και του εσωτερικού μηχανήματος το καλοκαίρι.
Τα εσωτερικά φίλτρα είναι καθαρισμένα.
Παρατηρέιται εντονότερα όταν έξω έχει υγρασία και Νοτιά.
Στα άλλα δύο μηχανήματα που έχω ένα bosch και ένα airwel όλα καλά και αποδίδουν καλύτερη ζέστη αν και είναι 9άρια.
Τώρα είναι γεμάτο πάγο και άρχισε τη λειτουργία του στις 19.00

subzer0
13-12-07, 00:27
Πιάνει πάγο το εξωτερικό ψυγείο τώρα που είναι στη θέρμανση.
Εχει γίνει συντήρηση και του εσωτερικού μηχανήματος το καλοκαίρι.
Τα εσωτερικά φίλτρα είναι καθαρισμένα.
Παρατηρέιται εντονότερα όταν έξω έχει υγρασία και Νοτιά.
Στα άλλα δύο μηχανήματα που έχω ένα bosch και ένα airwel όλα καλά και αποδίδουν καλύτερη ζέστη αν και είναι 9άρια.

Οπότε μιλάς για το στοιχείο και όχι για τους σωλήνες.
Πολύ περίεργο μου φαίνεται , δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση.:hmm:
Οπότε ξεχνάς αυτά που είπα πιο πάνω γιατί συμβαίνει κάτι άλλο το οποίο και θα προσπαθήσω να μάθω.:oneup:

gregkle
13-12-07, 11:44
Πιάνει πάγο το εξωτερικό ψυγείο τώρα που είναι στη θέρμανση.
Εχει γίνει συντήρηση και του εσωτερικού μηχανήματος το καλοκαίρι.
Τα εσωτερικά φίλτρα είναι καθαρισμένα.
Παρατηρέιται εντονότερα όταν έξω έχει υγρασία και Νοτιά.
Στα άλλα δύο μηχανήματα που έχω ένα bosch και ένα airwel όλα καλά και αποδίδουν καλύτερη ζέστη αν και είναι 9άρια.
Τώρα είναι γεμάτο πάγο και άρχισε τη λειτουργία του στις 19.00

το πιθανοτερο ειναι να θελει φρεον.
ο ανεμιστηρας του εξωτερικου μηχανηματος δουλευει;

Spanos
13-12-07, 16:20
Απόψυξη το έχεις δει να κάνει ποτέ;

subzer0
13-12-07, 16:33
Απόψυξη το έχεις δει να κάνει ποτέ;

Αυτό έμαθα κι εγώ σήμερα. :oneup:
Τα A/C τον χειμώνα στην εξωτερική μονάδα πιάνουν πάγο(ιδιαίτερα όπως λεει κι ο xmperop1 που το βλέπει πάρα πολύ όταν έχει υγρασία) αλλά έχουν σύστημα απόψυξης οπότε μόλις "καταλάβουν" πάγο σταματάει το μηχάνημα και κάνει απόψύξη.
Δες κι εσύ αν κάνει απόψυξη. Και όταν κάνει , δες αν λιώνουν όλοι οι πάγοι ή παραμένουν μερικοί πάνω.
Σ'αυτήν την περίπτωση θα έχεις κάποιο πρόβλημα στην ρύθμιση του defrost.
Σωστός ο spanos πάντως λογικά θα κάνει απόψυξη αλλιώς θα είχε γίνει το μηχάνημα χιονόμπαλα!!!.Το θέμα είναι αν την κάνει σωστά.

gregkle
13-12-07, 16:46
Η θερμοκρασια μεχρι και χθες αλλα και σημερα μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν δικαολογει να πιανει παγο παρα μονο αν του λειπει φρεον ή αν κατι συμβαινει με τον εξωτ. ανεμιστηρα.

xmperop1
13-12-07, 20:49
Νεότερα από το σερβις της Lg που ήρθε σήμερα το απόγευμα.
Με μια πρώτη ματια είχε παγώσει-μπουκώσει κάποιος σωλήνας και δεν έκανε συμπίεση το μοτερ.
Άδειασαν όλο το φρέον και περίμεναν μέχρι να "εμφανιστεί" και η χαρακτηριστική μυρωδιά.
Πρώτη προσπάθει αποτυχημένη.
Δεύτερη προσπάθεια επιτυχής.
Ξαναβάλανε φρέον στο μηχάνημα και τότε ανακαλύψανε ότι δεν συμπιέζει.
Διαπίστωση καμμένο μοτερ,πάει για καινούριο,εντός εγγυήσεως.
Ο πάγος απότι μου είπαν εμφανιζόταν επειδή το φρέον κυκλοφορούσε ελεύθερα χωρίς συμπίεση.
Για απόψυξη δεν συζητήσαμε.

gregkle
13-12-07, 21:54
τυχερος εισαι που στην εβγαλε τωρα την ζημια, γιατι αν και συνηθως δινουν 5 χρονια εγγυηση για τον συμπιεστη, για να ισχυει πρεπει να σου κανει σερβις εξουσιοδοτημένο συνεργειο της Lg. το φρεον δεν μπορει να κυκλοφορησει ελευθερα χωρις συμπιεση, απλα ο συμπιεστης συμπιεζε αλλα καποια βαλβιδα του δεν στεγανοποιουσε και δεν ανεβαζε σωστα την πιεση με αποτελεσμα χαμηλη αποδοση και δημιουργια παγου.

subzer0
13-12-07, 22:08
@gregkle Τα εμπιστεύεσαι τα Lg? Εντάξει σαν design είναι πολύ ωραία αλλά από εκει και πέρα... δεν ξέρω.

@xmperop1. Τελικά διάγνωση βλαβών δεν γίνεται μέσω μηνυμάτων:p:p:p:p:p.
Μην το ψάχνεις παραπάνω. Αφου ήταν στην εγγυηση τυχερός είσαι.:oneup:

gregkle
14-12-07, 00:44
@gregkle Τα εμπιστεύεσαι τα Lg? Εντάξει σαν design είναι πολύ ωραία αλλά από εκει και πέρα... δεν ξέρω.

οχι! μονo το design εχουν. θα΄πρεπε να ειναι αρκετα φτηνοτερα. τα θεωρω μεσαια κατηγορια

chtrig
03-02-08, 06:01
Παιδιά θέλω τα φώτα σας!

Αφού έκανα μια μίνι αναζήτηση σε τιμές και χαρακτηριστικά κατέληξα στα παρακάτω (εδώ θέλω τα φώτα σας για να δω αν ισχύουν όντως):

1. Αγορά κλιματιστικού MIDEA με R410Α φρέον (γιατί είναι αρκετά φθηνό και ταυτόχρονα αρκετά ποιοτικό, κατασκευάζονται στην Κίνα όπως και πολλά άλλα περισσότερο επώνυμα και έχει τα περισσότερα καλούδια όπως πολλά από τα ακριβά)

2. Δε χρειάζεται τελικά να είναι inverter γιατί θα το χρησιμοποιώ μόνο καλοκαίρι για ψύξη, οπότε και η οικονομία ρεύματος θα είναι σχετικά μικρή συγκρινόμενη με την οικονομία που θα κέρδιζα σε περίπτωση που το χρηιμοποιούσα και για θέρμανση.

3. Τελευταίο, θέλω τη γενική κρίση σας για ένα χώρο 90 τετραγωνικών μέτρων - αποφάσισα να πάρω 2 κλιματιστικά - ένα 12άρι και ένα 9άρι. Σωστό ή λάθος; (Ξέρω ότι παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο εκτός από το εμβαδόν, γενικά όμως είναι σωστό ή θέλει άλλο συνδυασμό; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, διαβάζοντας λίγο στο forum βλέπω ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι ειδικοί επί του θέματος!!!

xmperop1
03-02-08, 20:22
Νεότερα από το σερβις της Lg που ήρθε σήμερα το απόγευμα.
Με μια πρώτη ματια είχε παγώσει-μπουκώσει κάποιος σωλήνας και δεν έκανε συμπίεση το μοτερ.
Άδειασαν όλο το φρέον και περίμεναν μέχρι να "εμφανιστεί" και η χαρακτηριστική μυρωδιά.
Πρώτη προσπάθει αποτυχημένη.
Δεύτερη προσπάθεια επιτυχής.
Ξαναβάλανε φρέον στο μηχάνημα και τότε ανακαλύψανε ότι δεν συμπιέζει.
Διαπίστωση καμμένο μοτερ,πάει για καινούριο,εντός εγγυήσεως.
Ο πάγος απότι μου είπαν εμφανιζόταν επειδή το φρέον κυκλοφορούσε ελεύθερα χωρίς συμπίεση.
Για απόψυξη δεν συζητήσαμε.

Για να κλείσω τη βλάβη στη δεύτερη επίσκεψη δεν αλλάξανε τελικά τον συμπιεστή αλλά το checkvalve και φυσικά ξαναέπιασε πάγο.
Στη τρίτη επίσκεψη αλλάξανε τον συμπιεστή και πάλι έπιασε πάγο.
Στη τέτερτη επίσκεψη φέρανε μια καινούρια εξωτερική μονάδα και πάλι έπιασε πάγο.Καπάκι όμως δεν ξέρω πως συνεννοήθηκαν αλλάξανε ένα αισθητήρα στην εσωτερική μονάδα και από τότε το μηχάνημα δουλεύει άψογα.

subzer0
03-02-08, 20:57
Παιδιά θέλω τα φώτα σας!

Αφού έκανα μια μίνι αναζήτηση σε τιμές και χαρακτηριστικά κατέληξα στα παρακάτω (εδώ θέλω τα φώτα σας για να δω αν ισχύουν όντως):

1. Αγορά κλιματιστικού MIDEA με R410Α φρέον (γιατί είναι αρκετά φθηνό και ταυτόχρονα αρκετά ποιοτικό, κατασκευάζονται στην Κίνα όπως και πολλά άλλα περισσότερο επώνυμα και έχει τα περισσότερα καλούδια όπως πολλά από τα ακριβά)

2. Δε χρειάζεται τελικά να είναι inverter γιατί θα το χρησιμοποιώ μόνο καλοκαίρι για ψύξη, οπότε και η οικονομία ρεύματος θα είναι σχετικά μικρή συγκρινόμενη με την οικονομία που θα κέρδιζα σε περίπτωση που το χρηιμοποιούσα και για θέρμανση.

3. Τελευταίο, θέλω τη γενική κρίση σας για ένα χώρο 90 τετραγωνικών μέτρων - αποφάσισα να πάρω 2 κλιματιστικά - ένα 12άρι και ένα 9άρι. Σωστό ή λάθος; (Ξέρω ότι παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο εκτός από το εμβαδόν, γενικά όμως είναι σωστό ή θέλει άλλο συνδυασμό; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, διαβάζοντας λίγο στο forum βλέπω ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι ειδικοί επί του θέματος!!!

Έχουμε:
1) Όντως τα MIDEA είναι μια καλή επιλογή στις λεγόμενες μικρές μάρκες. Σκέψου οτι αν αγοράσεις ενα Carrier , που είναι μάρκα και καλά , είναι μηχάνημα που φτιάχνεται στο ίδιο εργοστάσιο με τα Midea και έχει και ιδιο design. Για το R410 δεν είμαι σίγουρος αν αλλάξανε κάτι άλλα μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν R407. Βρίσκεις και ανταλλακτικά εύκολα αν χρειαστείς.
2) Για το θέμα inverter ή οχι είναι καθαρά δική σου επιλογή. Εσύ γνωρίζεις πόσο και πως θα το δουλέψεις.
3) Χοντρικά ένας υπολογισμός για το τι κλιματιστικό να βάλεις σε ένα δωμάτιο είναι : εμβαδόν δωματίου Χ 400btu. Π.χ. για ένα δωμάτιο 20τ.μ. έχουμε 20 Χ 400 = 8000btu οπότε πας για 9άρι.Χοντρικά πάντα γιατί όπως λες και εσυ παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο.
Άρα εσύ χρειάζεσαι άλλον συνδιασμό.


Για να κλείσω τη βλάβη στη δεύτερη επίσκεψη δεν αλλάξανε τελικά τον συμπιεστή αλλά το checkvalve και φυσικά ξαναέπιασε πάγο.
Στη τρίτη επίσκεψη αλλάξανε τον συμπιεστή και πάλι έπιασε πάγο.
Στη τέτερτη επίσκεψη φέρανε μια καινούρια εξωτερική μονάδα και πάλι έπιασε πάγο.Καπάκι όμως δεν ξέρω πως συνεννοήθηκαν αλλάξανε ένα αισθητήρα στην εσωτερική μονάδα και από τότε το μηχάνημα δουλεύει άψογα.

Θυμάσαι που προσπαθούσαμε να δώσουμε λύση από εδώ μέσα? :rofl:

xmperop1
03-02-08, 21:28
Θυμάσαι που προσπαθούσαμε να δώσουμε λύση από εδώ μέσα? :rofl:[/QUOTE]

Αν θυμάμαι είχα τραβήξει κάτι παγωνιές,ήταν οι πρώτες κρύες μέρες του χεινώνα.:(:(:(

subzer0
03-02-08, 21:38
Αν θυμάμαι είχα τραβήξει κάτι παγωνιές,ήταν οι πρώτες κρύες μέρες του χεινώνα.:(:(:(

Με τέτοια λούκι που τράβηξες πάλι καλά που ήταν στην εγγύηση. ;)

chtrig
08-02-08, 09:31
Ευχαριστώ πολύ subzer0 για την απάντησή σου. Για το φρέον που είπες, τα MIDEA χρησιμοποιούν πλέον R410 και κάποια άλλα φθηνότερα μοντέλα της ίδιας μάρκας το R407. Τελικά, θα πρέπει να αναζητήσω άλλο συνδυασμό σε BTU. Σχετικά με το inverter ανακάλυψα διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι ένα συμβατικό MIDEA με R410 σε σχέση με ένα dc inverter MIDEA με R410 δεν έχουν σημαντική διαφορά στην κατανάλωση (αν τα φυλλάδια λένε αλήθεια), σίγουρα όμως η διαρκής χρήση του κλιματιστικού έχει διαφορά. Φαίνεται ότι το R410 πραγματικά αποδίδει πολύ καλά. Η αλήθεια είναι ότι MIDEA αγόρασε πέρσι μια φίλη μου και απ'όσο το δούλεψε έμεινε υπερευχαριστημένη (σημειώνεται ότι είναι συμβατικό κλιματιστικό με R407). Το περίεργο είναι μόνο ότι όταν το ανάβεις, κάνει ένα χαρακτηριστικό σχετικά δυνατό ήχο 9-10 δευτερολέπτων σαν να εκκινεί "τουρμπίνα" αεροπλάνου:), μετά είναι όλα ok! Και μια τελευταία ερώτηση: τα 40 db του εσωτερικού στη μέγιστη ταχύτητα είναι πολλά;

Manolis_karas
11-02-08, 00:45
Γεία σας, δεν ξέρω αυτό το θέμα και σας ρωτώ: γιατί δεν μπορει να αλλάξεις τύπο φρέον, από R22 σε R407 ή R410 σε ένα αιρκοντίσιον; Στο συνεργείο αυτοκινήτων μου είπαν, το καλοκαίρι να αλλάξω τύπο φρέον στο αικοντίσιον του αυτοκινήτου (είναι παλιό) να βάλω λέει οικολογικό. Να το κάνω;

subzer0
11-02-08, 01:03
Γεία σας, δεν ξέρω αυτό το θέμα και σας ρωτώ: γιατί δεν μπορει να αλλάξεις τύπο φρέον, από R22 σε R407 ή R410 σε ένα αιρκοντίσιον; Στο συνεργείο αυτοκινήτων μου είπαν, το καλοκαίρι να αλλάξω τύπο φρέον στο αικοντίσιον του αυτοκινήτου (είναι παλιό) να βάλω λέει οικολογικό. Να το κάνω;

Είναι μεγάλη ιστορία το θέμα αλλαγής φρεον γενικώς. Όλα στηρίζονται στο γεγονός πως μέχρι το 2011 ή 2012(δεν θυμάμαι καλά) δεν πρέπει να υπάρχει ψυκτική εγκατάσταση που να χρησιμοποιεί φρεον 22 για οικολογικούς λόγους.
Από εκεί και πέρα και στο παρελθόν σε ανάλογες καταστάσεις προτείνανε αλλαγή φρεόν διάφοροι "ειδικοι - μαγαζιά" με παράλληλη αλλαγη λαδιών , βαλβιδών κ.α. άρα μεγαλύτερο κόστος , για αυτό και λέω είναι μεγάλη ιστορία.
Πρακτικά τώρα φρεον 22 σε φρεον 410 δεν γίνεται .
Λογικά γίνεται η αλλαγή απο 22 σε 407. Όπως γίνεται και το ανάποδο αλλά δεν υπάρχει εγγύηση για λειτουργία για πολλά χρόνια ακόμα , κοινώς κάποια στιγμή θα πάρεις τον συμπιεστή στο χέρι.
Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ όμως σε μια εγκατάσταση που ήδη υπάρχει. Εννοώ πως αν αλλάξεις συμπιεστή όλα γίνονται , σε μια κατάσταση έτσι όπως είναι όμως δεν γνωρίζω κάτι επίσημο.

Patentman
11-02-08, 01:47
Γεία σας, δεν ξέρω αυτό το θέμα και σας ρωτώ: γιατί δεν μπορει να αλλάξεις τύπο φρέον, από R22 σε R407 ή R410 σε ένα αιρκοντίσιον; Στο συνεργείο αυτοκινήτων μου είπαν, το καλοκαίρι να αλλάξω τύπο φρέον στο αικοντίσιον του αυτοκινήτου (είναι παλιό) να βάλω λέει οικολογικό. Να το κάνω;

ΟΧΙ να μην το κανεις.
Αν θελεις να κανεις κατι τοτε αγορασε μια μπουκαλα φρεον 22 οσο ακομα εχουν "λογικες" τιμες (πανακριβες ειναι ακομα και τωρα).
Ασε την καβατζα.

Μεχρι να "ληξει" το A/C του αυτοκινητου σου θα εχεις αλλαξει και αυτοκινητο.
Οποτε μην σε ανυσηχει και μπουκαλα να μην καβατζωσεις.

Τωρα γιατι να μην το κανεις.
γιατι τα Freon 22 συστηματα ειχαν ορυκτελαιο σαν λαδι μεσα στο κυκλωμα του φρεον.
Το οποιο δεν αναμιγνυεται με τους νεους τυπους φρεον αλλά και το λαδι που χρησιμοποιουν σε νεο τυπο φρεον δεν αναμιγνυεται με το ορυκτελαιο του φρεον 22. (δεν εχει το φρεν μεσα λαδι, εσυ το βαζεις ξεχωριστα, για ευκολια το αναφερω σαν "λαδι φρεον 22")

Οποτε θελει καθαρισμο ολων των εξαρτηματων και σωληνωσεων με ειδικο καθαριστικο. Κατι που δεν θα στο κανουν ή αν το κανουν δεν θα το κανουν σωστα.

Παμε μετα οτι θελεις ανταπτορες για τους ταχυσυνδεσμους.
Θελεις και αλλη ποσοστητα φρεον, ελεγχο και υπολογισμο, ισως χρειαστει αλλη εκτονωτικη, ισως δεν παιξει εκεινο, το αλλο, κτλ.

Θα εχεις 99.9999% προβλημα.
Ειναι δεδομενο.

Σημειωση πως μονο R134 μπορεις να βαλεις και οχι 407.
Χρειαζεται καποιο που να μην ειναι ευλεκτο σε καμια περιπτωση. ;)

Manolis_karas
11-02-08, 11:01
Με το R134 θα έχω πάλι πρόβλημα; Μου είπαν ότι θα καθαρίσουν τις σωληνώσεις, θα αλλάξουν το φίλτρο και κάτι άλλα (βαλβίδες;). Αν τα παραπάνω στο μήνυμα του Patentman ισχύουν και για το R134 μάλλον δεν αλλάζω.

Patentman
11-02-08, 21:40
Αν σου δουλευει καλα να μην πειραξεις απολυτως τιποτα.

Αν σου λενε ναι μεν αλλά...δηλαδη οτι δηθεν μετα δεν θα βρισκεις φρεον 22 για συντηρηση ή οτι δηθεν θα ειναι ακριβο τοτε πες καλα και πηγαινε παρακατω...

Απλα θελουν να στα παρουν και αργοτερα οταν αρχισει η οξειδωση του ψυγειου ή κατι αλλου να σε εχουν δεμενο οτι θα το φτιαξεις εκει.

Αντι να σου πουν πως εγινε οξειδωση λογω προσμιξεων θα σου πουν πως "ηταν καιρος", "γερασε" και τα σχετικα...

Καταλαβες;

Οσο και καλος ανθρωπος και να μην θελει να σε γελασει παλι λαθος θα γινει η μετατροπη.
Απο την φυση της (τεχνικη σκοπια) ειναι ασυμφορη, σχεδον αδυνατη (και οσο πιο παλιο το συστημα τοσο χειροτερα) αλλά και το πιο μεγαλο ρισκο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.