PDA

Επιστροφή στο Forum : Μάστερ Ομοιοπαθητικής από... μηχανικούς



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

giwrgosth
18-12-07, 16:33
Για τον ΕΟΦ τα είπαμε, έχουν έγκριση, ορίστε το ΦΕΚ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/national_drug_organization.html.
Για τα λινκ που Νίκου έχω να πω το εξής. Από τη στιγμή που το ελληνικό κράτος δεν κάνει κάτι για το θέμα αυτό, να αναγνωρίσει ή όχι την ομοιοπαθητική, δεν είναι λογικό ο καθένας να προβάλει αυτό που θέλει? Μόνο την ομοιοπαθητική εκμεταλεύοντε οι διάφοροι? Δείτε διαφημίσεις με κέντρα επιστημονικού αδυνατίσματος, με μπαλόνια στο στομάχι με χίλιες δύο απατεωνιές. Όλοι αυτοί που το παίζουν ομοιοπαθητικοί χωρίς να έχουν σχέση με την ιατρική εκμεταλεύοντε αυτό ακριβώς το κενό στη νομοθεσία και φυσικά την αμάθεια του κόσμου. Κάπου η ομοιοπαθητική ολιστική ιατρική έχει γίνει και μόδα, χωρίς να είναι φυσικά. Επίσης είναι οξύμωρο στην χώρα που γεννήθηκε η ολιστική και ομοιοπαθητική ιατρική, να μην την αποδεχόμαστε!
@yiapap έχεις αμφιβολίες ότι η ομοιοπαθητική είναι αντίθετη με τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών? Ή αυτές τις ετιαρείες τις θεωρείς άγιες που κάνουν θεάρεστο έργο και έχουν σαν στόχο της ύπαρξής τους να βοήθανε τον κόσμο από τις αρρώστιες και σε καμία περίπτωση δεν τους ενδιαφέρει το κέρδος?

edti
@AirWalker το διάβασα το άρθρο, δεν μπορώ να το σχολιάσω, γιατί δεν ξέρω την αντικειμενικότητα του τύπου και τι εξυπηρετεί. Θα έχεις ακούσει πιστεύω για την διαμάχη FIAT-Auto Τρίτη για το στημένο τεστ με το Bravo που δεν είχε φρένα και στούκαρε...
Για το site με την αστρολογία κλπ ούτε το πρόσεξα, αλλά αυτό που ήθελε να παραθέσω το βρήκα εκεί, αγνοούσα την ύπαρξή του.

AirWalker
18-12-07, 16:36
ΕΛΕΟΣ και ΗΜΑΡΤΟΝ με τον ελληναρισμό που κουβαλάμε.

Έλεος και ήμαρτον με την άγνοια και την αφέλεια που μας χαρακτηρίζει.

yiapap
18-12-07, 20:11
@yiapap έχεις αμφιβολίες ότι η ομοιοπαθητική είναι αντίθετη με τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών? Ή αυτές τις ετιαρείες τις θεωρείς άγιες που κάνουν θεάρεστο έργο και έχουν σαν στόχο της ύπαρξής τους να βοήθανε τον κόσμο από τις αρρώστιες και σε καμία περίπτωση δεν τους ενδιαφέρει το κέρδος?Nαι έχω αμφιβολίες. Οι φαρμακοβιομηχανίες μπορούν ανά πάσα στιγμή να το γυρίσουν και να παράγουν ομοιοπαθητικά/ολιστικά σκευάσματα και να βγάζουν ακριβώς το ίδιο κέρδος.
Φυσικά και δεν είναι άγιες, φυσικά και δεν παράγουν φάρμακα για μια θέση στη Βαλχάαλα, φυσικά και το κάνουν για το κέρδος.
Μεταξύ όμως της Bayer και του Παπούα Σαμάνου, προσωπικά προτιμώ την Bayer. Αν εσένα σε θεράπευσε ο Σαμάνος, μπράβο σου και με γεια (στην κυριολεξία).... αλλά ως εκεί!

<edit>
@giorgosth
Kάποιο λάθος κάνεις. Στο link που παρέθεσες στο Άρθρο 4 λέει "Ο ΕΟΦ εγκρίνει την κυκλοφορία". Όμως στις επόμενες παραγράφους (π.χ. Παρ.3) αναφέρει όλες τις προϋποθέσεις για την έγκριση του ΕΟΦ ! Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος κόλλησε μια ταμπέλα "Ομοιοπαθητικό Μπριμπιλέξ" έχει έγκριση από τον ΕΟΦ, αυτό θα έλειπε άλλωστε!
Επίσης... αναρωτιέμαι γιατί είναι υποχρεωτική η αναγραφή του «ομοιοπαθητικό φαρμακευτικό προϊόν χωρίς θεραπευτικές ενδείξεις» (Αρ.6 Παρ.2β) :hmm:

SouthDog
18-12-07, 20:41
Επικεντρώνομαι στη συγκεκριμένη απαντηση, γιατί αμα το επιχείρημα (μη αερολογία) σου έναντι στον James Randi είναι οτι "μοιάζει με τον Αϊ Βασιλη" τοτε δεν νομίζω οτι μπορώ να σε καλύψω. ¨Ετυχε να δώ το βιντεάκι αυτό πρόσφατα και πιστεψα οτι με κάλυπτε σε ότι θα μπορούσα να γράψω για αυτό.
Επημερωτικά, ο James Randi έχει επικεντρώσει την ζωή του στην καταπολέμηση του τσαρλατανισμού, και το ίδρυμά του έχει κάνει την γνωστή πρόσκληση/πρόκληση για την απόδειξη όποιουδήποτε υπερφυσικου φαινόμενου με δώρο 1000000 $, το οποίο κανεις δεν έχει ακόμα κερδίσει.

Έκατσα και είδα όλο το βιντεάκι που χες στο link, kαι το μόνο που έλεγε
ήταν για την αραίωση κ τα placebo. Δεν έκανε καμιά εκτενή έρευνα,πέρα
απ ότι είπε οτι πήρε υπερβολική δόση κάποιου σκευάσματος και δεν έπαθε
τπτ μόνο χάλασε η γεύση του, για ν' αποδείξει η όλη ιστορία είναι μια μούφα
και μισή ότι δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

Ας κάνει καμιά μελέτη πάνω σε ανθρώπους, όχι σε θεωρητικό επίπεδο,
ούτε σε απομονωμένα ανθρώπινα κύτταρα ;)

Δεν τον είδα να λέει για πολλούς dissatisfied customers όπως έλεγε για την αστρολογία
στο Lary King... O τύπος είναι επαγγελματίας, την έχει δει bounty hunter σαν τον
τριανταφυλόπουλο κ' σια , κάποιες φορές θα ξεσκεπάζει όλη την αλήθεια, κάποιες άλλες όχι,
και άλλες φορές ότι τον συμφέρει, γιατί έχει ν' ασχοληθεί και με άλλες απάτες και δεν προλαβαίνει
ο άνθρωπος. Δεν το κάνει για την ψυχή της μαμάς του, θα χει κάποιο κέρδος φαντάζομαι, και το 1 μυριο που το βρήκε?


Έλεος και ήμαρτον με την άγνοια και την αφέλεια που μας χαρακτηρίζει.

Είμαι εξ' ορισμού αδαής, αφελέστατος και γουστάρω
μιστερ ''by the book'':lol:


Nαι έχω αμφιβολίες. Οι φαρμακοβιομηχανίες μπορούν ανά πάσα στιγμή να το γυρίσουν και να παράγουν ομοιοπαθητικά/ολιστικά σκευάσματα και να βγάζουν ακριβώς το ίδιο κέρδος.

Όχι φίλε μου, δεν μπορούν γιατί θα πάει τσάμπα η όση έρευνα έχουν κάνει,
η επένδυση σε συγκεκριμένα φάρμακα , το promotion και άλλα...



Πάω στη σπηλιά μου να χτυπήσω στο shaker του κουϊκι
κανα χημικό κοκτέϊλ, έτσι για να γουστάρουμε.

AirWalker
18-12-07, 21:56
Είμαι εξ' ορισμού αδαής, αφελέστατος και γουστάρω
μιστερ ''by the book'':lol:

Όπως νομίζεις - συγγνώμη, γουστάρεις - καλύτερα.

Cafeeine
19-12-07, 00:37
Έκατσα και είδα όλο το βιντεάκι που χες στο link, kαι το μόνο που έλεγε
ήταν για την αραίωση κ τα placebo. Δεν έκανε καμιά εκτενή έρευνα,πέρα
απ ότι είπε οτι πήρε υπερβολική δόση κάποιου σκευάσματος και δεν έπαθε
τπτ μόνο χάλασε η γεύση του, για ν' αποδείξει η όλη ιστορία είναι μια μούφα
και μισή ότι δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

Ας κάνει καμιά μελέτη πάνω σε ανθρώπους, όχι σε θεωρητικό επίπεδο,
ούτε σε απομονωμένα ανθρώπινα κύτταρα ;)
.


Αν και ήταν ομιλία και όχι παρουσίαση εκτενής έρευνας δεν είπε μόνο αυτά! Είπε ποιές είναι οι αρχές πάνω στις οποίες βασίζεται η ομοιπαθητική.
1. Οτι οι διάφορες παθήσεις θεραπονται απο ομοια (εμφανες ειδικά σε μας τους έλληνες απο το όνομα)

2. Οτι ενα διάλυμα είναι πιο ισχυρό όσο αραιώτερο είναι

3. Οτι τα σκευάσματα που χρησιμοποιούνται είναι τόσο αραιωμένα που να είναι ζήτημα αν υπάρχει 1 μόριο ενεργής ουσίας στη δόση που θα πάρεις, αρα ουσιαστικά παίρνεις διαλύτη.


Κάποιο φάρμακο είναι, το οποίο φυσικά και δεν είναι νεράκι. Το φάρμακο λέγετε Glonoinum http://homeoint.org/books/boericmm/g/glon.htm
κυκλοφορεί σε σκεύασμα απο 6ου μέχρι 30ου βαθμού (απο την σελίδα)

(Ενα σκεύασμα 30ου βαθμου έχει περιεκτικότητα 1 μέρος στα 10 ειςτην 30η, δλδ 1000...(τριαντα μηδενικά)...000. Αυτό έχει πιθανότητα 0,000001% να υπάρχει 1 (ένα!) μόριο ενεργής ουσίας σε 100 ml υδάτινου διαλύματος.
Αρα φυσικα και ΕΙΝΑΙ νεράκι.

Υπόψη, οτι συμφωνώ με όσα λες σχετικά με τις φαρμακευτικές εταιρίες, και πως το βλέπουν σαν αντίπαλο καθως γίνεται πιο δημοφιλης. Αυτό όμως δεν σημαινει οτι είναι κάτι διαφορετικό απο την φραπελιά και τον παπα που σου ξορκίζει τα δαιμόνια, (που και για αυτά υπάρχουν success stories) )και σίγουρα δεν είναι επιστημη.

Chris2004
19-12-07, 11:59
Ο τύπος αυτός είναι επαγγελματίας και πουλάει, κάτι σαν τον Ευαγγελάτο που άλλες φορές πέφτει μέσα άλλες φορές δεν ξέρει τι λέει...μόνο που το και Budget του τύπου είναι και πολλαπλάσιο.

Βέβαια η TV έχει δύναμη, και ακριβώς έτσι όπως πιστεύουν τον Ευαγγελάτο, ακόμα και αν λέει βλακείες, έτσι συμβαίνει και με τον φίλο μας τον James Randi.

Cafeeine
19-12-07, 12:51
Ο τύπος αυτός είναι επαγγελματίας και πουλάει, κάτι σαν τον Ευαγγελάτο που άλλες φορές πέφτει μέσα άλλες φορές δεν ξέρει τι λέει...μόνο που το και Budget του τύπου είναι και πολλαπλάσιο.

Βέβαια η TV έχει δύναμη, και ακριβώς έτσι όπως πιστεύουν τον Ευαγγελάτο, ακόμα και αν λέει βλακείες, έτσι συμβαίνει και με τον φίλο μας τον James Randi.

Δεν νομιζω οτι ανεφερα οτι δεν βγάζει λεφτά ο τύπος έτσι. Το ζητούμενο είναι οτι αν όσα λέει η αντίθετη πλευρά έχουν βάση, θα μπορούσαν να τον ξεφτιλίσουν όπως έχει κάνει αυτός σε διάφορους τσαρλατάνους. Ακόμα τίποτα...

Αμα πιστεύεις οτι λεει βλακείες, που ακριβώς τις λέει; Γιατι με χαρακτηρισμούς επι του προσωπικού κάνω άνετα επιχειρηματολογία.

Και μην αρχίσεις με τις φαρμακοβιομηχανίες. Οσο ανίερες και να είναι οι πρακτικές τους (που έιναι), δεν δίνουν καμία εγκυρότητα σε θεωρίες που λένε οτι το νεράκι που σου πουλάνε "θυμάται" την δραστική ουσια ακόμα κι αν δεν υπαρχει ίχνος της στο μπουκαλι.

Αρνείσαι οτι η ομοιοπαθητική είναι αυτή που περιέγραψα;

anon
19-12-07, 13:01
Eπιμένω ότι μια ολιστική θεώρηση μπορεί ναναι σωστή, τα ομοιοπαθητικά όμως φάρμακα κατατ ην γνώμη μου ειναι απλά νεράκι. Απλά γιατί κανείς σχεδόν δεν θα πίστευε εύκολα ότι μεγάλη πληθώρα ασθενειών μπορούν να ξεπεραστούν με σωστή διατροφή, άσκηση, και έλεγχο του στρες (το νεράκι παίζει τον ρόλο του placebo, γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο "συντονισμός" των μορίων του νερού, μετά απο τόση αραίωση, έχει τα ίδια αποτελέσματα όπως το κανονικό σκεύασμα). Παράδειγμα ο επιστήμονας και εφευρέτης Kurzweil που ξεπέρασε ινσουλοεξερτώμενο διαβήτη τύπου -2 (για να φτάσεις στην ινσουλίνη, σημαίνει πολύ χάλια το πάγκρεας, δεν δουλεύει καθόλου), με συγκεκριμένο τρόπο ζωής, διατροφής και άσκησης, χωρίς πλέον καμμια συπληρωματική φαρμακευτική αγωγή! http://www.wired.com/culture/lifestyle/news/2002/11/56448

Αυτό όμως δεν ειναι ομοιοπαθητική. Ειναι αυτό που λένε και οι κανονικοί γιατροί, ότι η άσκηση, η υποδειγματική διατροφή, και έλλειψη στρες καταπολεμούν πληθώρα ασθενιών και καταστάσεων. Απλά δεν είμαστε όλοι τόσο πλούσιοι ώστε η ζωή μας να προγραμματίζεται όπως πρέπει απο άποψη υγείας (πχ ο μεσημεριανός ύπνος είναι σημαντικό φάρμακο, κάτι που οι σύγχρονες δουλειές όμως δεν επιτρέπουν).

stp
19-12-07, 15:47
Εγώ δεν θα εκφέρω γνώμη υπέρ ή κατά της ομοιοπαθητικής γιατί
α) δεν είμαι γιατρός
β) δεν έχω κάνει ποτέ ομοιοπαθητική

-- ΟΜΩΣ κάποιους χαρακτηρισμούς μέσα σε αυτό το ποστ τους θεωρώ λιγάκι τραβηγμένους και καλύτερα θα κάνουμε να είμαστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι σε ορισμένα πράγματα, ακόμη κι αν υπάγονται σε πράγματα που αντίκεινται στις "καθιερωμένες" λογικές μας.

Ο λόγος για τον οποίο λέω το παραπάνω είναι γιατί από τη μία ορισμένοι υποστηρίζουν ότι η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανισμός αλλά από την άλλη βλέπω (με μια απλή έρευνα στο ίντερνετ) ότι το εθνικό σύστημα υγείας της Αγγλίας έχει πέντε (5) ομοιοπαθητικές κλινικές !!!!!!

http://www.trusthomeopathy.org/trust/tru_nhs.html

Μου φαίνεται τουλάχιστον παράξενο κάποια μέθοδος να χαρακτηρίζεται ως "φραπελιά" και από την άλλη να στηρίζεται επισήμως από τουλάχιστον ένα δυτικό κράτος (με αρκετά φημισμένο σύστημα υγείας ..)


επίσης βλέπω και πρόγραμμα σπουδών στο harvard medical school για βελονισμό

http://cme.hms.harvard.edu/index.asp?SECTION=CLASSES&ID=00282317&SO=Y


μάλλον δεν έχουμε σαφή γνώση επί του θέματος και απλώς αναμασάμε πράγματα που έχουμε ακούσει αλλά δεν γνωρίζουμε.

Cafeeine
19-12-07, 16:03
Δεκτή η άποψη stp (αν και διαφωνώ με αυτή θα το αναλύσω το βραδάκι το γιατί), διαφωνώ με την χρήση ιστοσελίδας με τίτλο trusthomeopathy.org ως αντικειμενική πηγή. Προτιμώ αυτό (http://www.nhs.uk/Pages/SearchResults.aspx?searchOption=site&scope=&q=Homeopathy&___JSSniffer=True)

pelasgian
19-12-07, 16:25
Ούτε η ψυχολογία υπόκειται στους κανόνες τις Επιστημονικής Μεθόδου...για τράβα πές σε έναν ψυχολόγο ότι ΔΕΝ είναι επιστήμονας...


Εγώ το έχω πει και διατηρώ και αυτή την άποψη εδώ και χρόνια.
Οι ψυχολόγοι δεν είναι επιστήμονες. Οι ψυχίατροι είναι.

Και πάλι διαφωνώ με το «ψυχή» του τίτλου τους, διότι δεν συζητάμε με θρησκευτικούς όρους μία επιστήμη. Κατά τη γνώμη μου νευρολόγοι έπρεπε να λέγονται ΜΟΝΟ με ειδίκευση σε διαταραχές συμπεριφοράς.

Ψυχή τώρα, χ...στε μας. Σε ποιο σημείο του σώματος την εντοπίσατε και πως τη θεραπεύετε;

Μετά, ειδικά για τους ψυχολόγους. Το κάθε «καμμένο» college της συμφοράς τυπώνει toilet-papers με τίτλους «ψυχολογίας», δηλαδή, πέραν του ότι δεν υπάρχει καμία σοβαρότητα στον τομέα αυτό καθ'εαυτό, δεν υπάρχει και καμία σοβαρότητα στα περισσότερα από τα «χαρτιά» που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Επίσης, δεν θεωρώ ούτε τους μηχανικούς επιστήμονες, αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία. (Έχουμε επιστημονικές γνώσεις, αλλά κατά βάση είμαστε έμποροι και όποιος το κατάλαβε, κατάλαβε.)

stp
19-12-07, 16:26
Δεκτή η άποψη stp (αν και διαφωνώ με αυτή θα το αναλύσω το βραδάκι το γιατί), διαφωνώ με την χρήση ιστοσελίδας με τίτλο trusthomeopathy.org ως αντικειμενική πηγή. Προτιμώ αυτό (http://www.nhs.uk/Pages/SearchResults.aspx?searchOption=site&scope=&q=Homeopathy&___JSSniffer=True)

βεβαίως, αν δεις όμως το λίνκ δεν έβαλα την πρώτη σελίδα αλλά αυτή που αναφέρει ποιά είναι τα NHS sponsored homeopathic hospitals

Επαναλαμβάνω, το ποστ μου δεν είναι υπέρ ή κατά της ομοιοπαθητικής, απλώς επειδή ορισμένοι παρουσιάζουν την Δρούζα ως τη μόνη σπόνσορα της ομοιπαθητικής οφείλα να παραθέσω ότι υπάρχουν και άλλοι σπόνσορες, λιγάκι... πιο σοβαροί.

Η άποψή μου: Υπάρχουν πολλά μα πάρα πολλά πράγματα που δεν έχουν εξηγηθεί ---

α) ας αρχίσουμε με το placebo effect -- το αναφέρουν μερικοί ως επιχείρημα κατά της ομοιοπαθητικής --- αλλά κανείς δεν εξηγεί (ούτε έχει εξηγήσει) το φαινόμενο !!! (και σε πολλά τριαλς φαρμάκων φτάνει το 30%!!!!) --- σε ποιά επιστημονική λογική κατατάσσεται το φαινόμενο (και πως έχει αποδειχθεί ?) --- Δεν έχει αποδειχθεί, απλώς το δεχόμαστε

β) ο μηχανισμός δράσης σε πολλά φάρμακα (να μην πω η πλειονότητα -- και ρωτήστε κάποιον σοβαρό γιατρό) ΔΕΝ είναι γνωστός -- υπάρχουν θεωρίες και υποθέσεις !! Γι'αυτό και συμβαίνουν δύο πολύ αστεία πράγματα -- 1) δεν δουλεύουν όλα το ίδιο σε όλους και β) η χρήση τους ορισμένες φορές αλλάζει και εκτείνεται σε συγγενείς ουσίες (γνωστό μπλε χαπάκι αρχισε ερευνητικά ως φάρμακο καρδιάς και κατέληξε φάρμακο στύσης !! (ήταν παρενέργεια !!))

Ο καθένας διαλέγει και πέρνει -- απλώς να υπάρχει καλή πληροφόρηση

Νικαετός
19-12-07, 16:29
Η σύζυγος, τελείωσε την φιλοσοφική και αμέσως μετά το τμήμα παιδαγωγικών και ψυχολογίας του Π.Ι. Στην ουσία φιλόλογος είναι όμως, καμμιά σχέση με ψυχολόγους. Επιστήμων είναι όπως είπα, γιατρός ΔΕΝ είναι... ;)

pelasgian
19-12-07, 16:30
Σε χώρες όπως Αγγλία και Γαλλία αλλά και πολλές άλλες σύγχρονες χώρες η ομοιπαθητική είναι 100% αναγνωρισμένη μέθοδος θεραπείας και ισάξια με την κλασική.


μλκες υπάρχουν σε όλες τις χώρες, παρόλο που εμείς έχουμε τη παγκόσμια άδεια χρήσεως του λογοτύπου.

pelasgian
19-12-07, 16:34
Η σύζυγος, τελείωσε την φιλοσοφική και αμέσως μετά το τμήμα παιδαγωγικών και ψυχολογίας του Π.Ι. Στην ουσία φιλόλογος είναι όμως, καμμιά σχέση με ψυχολόγους. Επιστήμων είναι όπως είπα, γιατρός ΔΕΝ είναι... ;)

Ακριβώς, γι' αυτό και μιλάνε για λογοθεραπεία, δηλαδή: «θα σε τσακίσω στο μπλα-μπλά, μήπως και στροφάρει το ρημάδι και αρχίζεις να μας τα βγάζεις πάλι στρογγυλά και ωραία».

Όμως, αυτό δεν είναι θεραπεία με την ιατρική έννοια, είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Είναι τόσο θεραπεία όσο και να ΜΑΘΕΙΣ στο παιδάκι σου να μην τα κάνει στο βρακί του, αλλά να πηγαίνει στο καμπινέ. Σίγουρα είναι πιο υγιεινό, αλλά το ίδιο είναι και η πρωινή (όπως έμαθα πρόσφατα, αποφεύγεις τον καρκίνο του προστάτη :lol: :lol: :lol: οπότε παίδες, ελεύθερα και άνευ τύψεων :p :p :p )

stp
19-12-07, 16:38
μλκες υπάρχουν σε όλες τις χώρες, παρόλο που εμείς έχουμε τη παγκόσμια άδεια χρήσεως του λογοτύπου.


επιστημονικότατο το επιχείρημα ....

pelasgian
19-12-07, 16:40
Σου το είπα, εμείς οι μηχανικοί είμαστε έμποροι.
«Πουλάμε» κάτι επιστημονικά όταν είναι βολικό, όχι εκ συστήματος :lol:

anon
19-12-07, 16:49
α) ας αρχίσουμε με το placebo effect -- το αναφέρουν μερικοί ως επιχείρημα κατά της ομοιοπαθητικής --- αλλά κανείς δεν εξηγεί (ούτε έχει εξηγήσει) το φαινόμενο !!! (και σε πολλά τριαλς φαρμάκων φτάνει το 30%!!!!) --- σε ποιά επιστημονική λογική κατατάσσεται το φαινόμενο (και πως έχει αποδειχθεί ?) --- Δεν έχει αποδειχθεί, απλώς το δεχόμαστε


To placebo effect έχει εξηγηθεί, είναι φαινόμενο αυθυποβολής, και απο αυτό φαίνεται ότι υπάρχουν δυνατότητες αυτοίασης τρομερές στον ανθρώπινο οργανισμό. Αυτό που δεν έχει βρεθεί είναι ένας συγκεκριμένος μηχανικός τρόπος δραστηροποίησης αυτών των αυτοιάσιμων ικανοτήτων. Εχουμε δεί αυτοιάσεις απο περιπτώσεις ανίατες απο την ιατρική. Στον χώρο της εκκλησίας τις λένε θαύματα..

pelasgian
19-12-07, 17:20
Εφόσον ο εγκέφαλος ελέγχει τις ζωτικές λειτουργείες και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ τις διανοητικές, ο μηχανισμός δεν είναι άγνωστος εντελώς. Ξέρουμε ότι από το «κεφάλι» ξεκινάει.

Εκείνο που δεν είμαστε σε θέση να πούμε ούτε οι ερευνητές «από το μέτωπο» είναι το πώς εμείς επιστημονικά, δηλαδή με μέθοδο που επαληθεύεται από τρίτους συστηματικά, μπορούμε να έχουμε συγκεκριμένα αποτελέσματα με συγκεκριμένα ερεθίσματα του εγκεφάλου.

Εξυπακούεται ότι τέτοια ερεθίσματα δεν είναι μόνο τα ηλεκτρόδια που φαντάζονται οι περισσότεροι, αλλά το σύνηθες ... console ή stdin του εγκεφάλου μας, δηλαδή οι αισθήσεις μας που προκαλούν μία συγκεκριμένη κατάσταση νόησης (state of mind, mindframe).

Οι αρχαίοι έλεγαν ότι good health is a state of mind, για να μεταφράσω στα «μοντέρνα» το «υγιές σώμα και μυαλό πάνε χέρι χέρι» (χωρίς να προσδιορίζουμε την αιτία και το αιτιατό).

giwrgosth
19-12-07, 17:20
Ο λόγος για τον οποίο λέω το παραπάνω είναι γιατί από τη μία ορισμένοι υποστηρίζουν ότι η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανισμός αλλά από την άλλη βλέπω (με μια απλή έρευνα στο ίντερνετ) ότι το εθνικό σύστημα υγείας της Αγγλίας έχει πέντε (5) ομοιοπαθητικές κλινικές !!!!!!
Ξεχνάς όμως κάποια πράγματα:
1) Τους εγγλέζους εμείς τους κατεβάσαμε από τα δέντρα.
2) Η χώρα μας έχει το τελειώτερο σύστημα υγείας στον κόσμο, χωρίς φακελάκια, ράντζα κλπ, σε αντίθεση με την Αγγλία που ο κόσμος πεθαίνει στο δρόμο γιατί δεν υπάρχουν κρεβάτια εντατικής κλπ.
3) Αν υποθέσουμε ότι οι ομοιοπαθητικοί αυτοί προέρχοντε από το εκπαιδευτικό σύστημα της Αγγλίας βράστα! Ότι χειρότερο στον κόσμο, άλλωστε είναι μεγάλος ο αριθμός Εγγλέζων φοιτητών που έρχετε στη χώρα μας να σπουδάσει.
Με βάση αυτά δεν υπάρχει σύγκριση!
Να σοβαρευτούμε λιγάκι...
Χθες πήγα στον παθολόγο μου, κανονικό γιατρό με δύο χέρια, δύο πόδια, κεφάλι σαν το δικό μας κλπ, όχι τσαρλατάνο ομοιοπαθητικό. Τον θεωρώ καλό γιατρό και τον εμπιστεύομαι.
Πήγα να του δείξω τις εξετάσεις από ένα γενικό τσεκαπ που έκανα και να μου δώσει θεραπεία για κάποιο μικρόβιο που είχε εντοπισει. Με τον ίδιο έχουμε συζητήσει πολλές φορές το πρόβλημα με τις ημικρανίες μου και σαν μόνη λύση για ανακούφιση από τον πόνο, αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα, μου είχε συστήσει παλιότερα ενέσεις Imigran τη στιγμή της κρίσης, κάτι που δεν δέχτηκα, γιατί ενέσεις δεν κάνω. Αφού λοιπόν μου έγραψε κάποια αντιβίωση τον ρώτησα για το ομοιοπαθητικό που πέρνω για τις ημικρανίες. Ψιλοστράβωσε είναι η αλήθεια, αλλά με ρώτησε τι πέρνω και αν με ανακουφίζει και μου είπε ότι η αντιβίωση ίσως εξουδετερωθεί από το ομοιοπαθητικό, δεν ήταν σίγουρος, αλλά μου είπε πως σίγουρα η αντιβίωση θα εξουδετερωσει το ομοιοπαθητικό και μου σύστησε, αφού το πρόβλημα με το μικρόβιο δεν είναι κάτι το επικίνδυνο που να χρειάζετε άμεσα αντιβίωση, να κάνω την θεραπεία με το ομοιοπαθητικό κανονικά και αφού περάσουν οι κρίσεις ημικρανίας να πάρω την αντιβίωση.
Ούτε με έδειρε που πήγα σε ομοιοπαθητικό, ούτε μου είπε να σταματήσω να πέρνω το νεράκι νομίζοντας ότι είναι φάρμακο. Αν ήξερε ότι το συγκεκριμένο φάρμακο είναι από νεράκι ή ότι απλά είναι ψυχολογικό και νομίζω ότι κάνει δουλειά, δεν θα μου έλεγε να πάρω και την αντιβίωση?

pelasgian
19-12-07, 17:36
Ξεχνάς όμως κάποια πράγματα:
1) Τους εγγλέζους εμείς τους κατεβάσαμε από τα δέντρα.
2) Η χώρα μας έχει το τελειώτερο σύστημα υγείας στον κόσμο, χωρίς φακελάκια, ράντζα κλπ, σε αντίθεση με την Αγγλία που ο κόσμος πεθαίνει στο δρόμο γιατί δεν υπάρχουν κρεβάτια εντατικής κλπ.
3) Αν υποθέσουμε ότι οι ομοιοπαθητικοί αυτοί προέρχοντε από το εκπαιδευτικό σύστημα της Αγγλίας βράστα! Ότι χειρότερο στον κόσμο, άλλωστε είναι μεγάλος ο αριθμός Εγγλέζων φοιτητών που έρχετε στη χώρα μας να σπουδάσει.
Με βάση αυτά δεν υπάρχει σύγκριση!
Να σοβαρευτούμε λιγάκι...

Το γεγονός ότι οι εγγλέζοι κάνουν κάποια πράγματα καλά, δεν σημαίνει ότι τα κάνουν και όλα και δεν θα αναφέρω μία συστηματικά εξαντλητική λίστα ούτε με τα στραβά τους ούτε με καλά τους για να σε πείσω.

Αυτό ισχύει και από την ανάποδη. Το γεγονός ότι σε πολλά θέματα αυτή η χώρα είναι μπάχαλο, δεν σημαίνει ότι είμαστε στα πάντα μπάχαλο ή ότι δεν έχουμε κανέναν τομέα στον οποίο εμείς να θέτουμε αυτό που ονομάζουν οι εγγλέζοι «best practice».

Αυτή τη στιγμή διαπράττεις δύο λογικά σφάλματα, αυτό της επίκλησης της πιθανότητας και αυτό της επίκλησης της γελοιότητας (στο οποιό πολλές φορές ειδικεύομαι και εγώ :whistle: ) για να μας πείσεις για κάτι εκτός συμφραζομένων (το γεγονός ότι οι εγγλέζοι κάνουν ωραίες μαρέγκες, δε σημαίνει ότι κάνουν και ωραίες παστιτσάδες).

keywords: logical fallacy, appeal to probability, appeal to redicule, contextomy (αυτό είναι η ειδικότητα του nologo).

giwrgosth
19-12-07, 17:58
Αυτή τη στιγμή διαπράττεις δύο λογικά σφάλματα, αυτό της επίκλησης της πιθανότητας και αυτό της επίκλησης της γελοιότητας (στο οποιό πολλές φορές ειδικεύομαι και εγώ :whistle: ) για να μας πείσεις για κάτι εκτός συμφραζομένων (το γεγονός ότι οι εγγλέζοι κάνουν ωραίες μαρέγκες, δε σημαίνει ότι κάνουν και ωραίες παστιτσάδες).
Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα για τίποτα, άλλωστε οπαδός είναι μόνο του ΠΑΟ και όχι κομμάτων, τραγουδιστών, ιατρικής κλπ και όπως γράφω πιο πάνω χθες πήγα στον παθολόγο μου, άρα δεν λέω ότι είμαι κατά της κλασικής ιατρικής, αλλά έλα που αυτή δεν μπόρεσε να βρει λύση στο πρόβλημά μου και το βρήκε η ομοιοπαθητική.
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου πως το ότι κάποια πράγματα η Αγγλία τα κάνει σωστά δε σημαίνει ότι είναι σε όλα τέλεια και μπορεί στη συγκεκριμένη περίπτωση οι ομοιοπαθητικές κλινικές της να είναι χειρότερες από τις δικές μας φραπελιές, αλλά είναι γνωστό πως στα θέματα παιδείας και υγείας είναι λιγάκι πιο μπροστά από εμάς.

pelasgian
19-12-07, 18:02
Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα για τίποτα, άλλωστε οπαδός είναι μόνο του ΠΑΟ και όχι κομμάτων, τραγουδιστών, ιατρικής κλπ και όπως γράφω πιο πάνω χθες πήγα στον παθολόγο μου, άρα δεν λέω ότι είμαι κατά της κλασικής ιατρικής, αλλά έλα που αυτή δεν μπόρεσε να βρει λύση στο πρόβλημά μου και το βρήκε η ομοιοπαθητική.
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου πως το ότι κάποια πράγματα η Αγγλία τα κάνει σωστά δε σημαίνει ότι είναι σε όλα τέλεια και μπορεί στη συγκεκριμένη περίπτωση οι ομοιοπαθητικές κλινικές της να είναι χειρότερες από τις δικές μας φραπελιές, αλλά είναι γνωστό πως στα θέματα παιδείας και υγείας είναι λιγάκι πιο μπροστά από εμάς.

Εξακολουθώ να σου λέω ότι σε ΚΑΠΟΙΑ θέματα υγείας και παιδείας είναι πιο μπροστά από εμάς.
(Πρόσεξε, αυτό στο λέει άνθρωπος που «λατρεύει» το νησί, σπούδασε εκεί, έκατσε χρόνια, αν του έβαζαν ελληνικό και βρετανικό διαβατήριο πάνω στο ίδιο τραπέζι θα έφευγε με το βρετανικό, ΑΛΛΑ, παρόλα αυτά δεν γενικεύω, διότι δεν ισχύει γενικά.)

Είναι σπουδαίοι, παίζουν σε άλλη κατηγορία, αλλά αυτό δεν κάνει εμάς για τα μπάζα, ούτε τους δίνει το αλάθητο σε όλα τα θέματα. Είναι απλή λογική. Εξάλλου, είμαστε το 1/8 του πληθυσμού τους και τους ακολουθούμε παρά πόδας σε όλα σχεδόν τα θέματα, σε κάποια τους ξεπεράσαμε και σε άλλα είμαστε 200κιλά μάγκες παραπάνω από αυτούς, διότι ο μαθητής πρέπει να ξεπερνάει το δάσκαλο. Και αυτοί είναι οι δάσκαλοι μας για 200 χρόνια τώρα ;) (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε).

giwrgosth
19-12-07, 18:12
Πελασγέ καμία αντίρηση σε όσα λες και μπορώ να πω ότι τους έχεις και λίγο υπερτιμημένους σε σχέση με μένα ;) Απλά η διαφορά ξέρεις πια είναι? Ότι εδώ για τον απλό κόσμο ομοιοπαθητική=φραπελιές=κομπογιανίτες και εκεί ομοιοπαθητικός=γιατρός. Από τη στιγμή που στη χώρα μας δεν αναγνωρίζετε η ομοιοπαθητική σαν ειδικότητα της ιατρικής, ο καθένας μπορεί να δηλώσει ομοιοπαθητικός και να κοροϊδέψει τον κάθε πονεμένο και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν υπάρχει έστω και ένας ομοιοπαθητικός που να κάνει σωστά τη δουλειά του να τον παίρνει η μπάλα, κάτι που πιστεύω δεν θα γίνετε εκεί, γιατί αν κάποιος δηλώσει ομοιοπαθητικός την άλλη μέρα θα πάει φυλακή.
Τώρα στο αν η ομοιοπαθητική θεραπεύει ή απλά κοροϊδεύει, δεν έχω απάντηση, για το λόγο ότι ο καθένας μας έχει τις εμπειρίες του και μέσα από αυτές εκφράζει άποψη. Εγώ έχω τη δική μου θετική, όπως θετικές είναι και οι ελάχιστες, καθώς δεν είχα ποτέ σοβαρά προβλήματα υγείας, από την κλασική ιατρική, οπότε στέκομαι στο ότι αφού εγώ βρήκα τη λύση με την ομοιπαθητική, μήπως τα πράγματα δεν είναι όπως τα λένε?

stp
20-12-07, 00:00
To placebo effect έχει εξηγηθεί, είναι φαινόμενο αυθυποβολής, και απο αυτό φαίνεται ότι υπάρχουν δυνατότητες αυτοίασης τρομερές στον ανθρώπινο οργανισμό. Αυτό που δεν έχει βρεθεί είναι ένας συγκεκριμένος μηχανικός τρόπος δραστηροποίησης αυτών των αυτοιάσιμων ικανοτήτων. Εχουμε δεί αυτοιάσεις απο περιπτώσεις ανίατες απο την ιατρική. Στον χώρο της εκκλησίας τις λένε θαύματα..


πως ακριβώς έχει εξηγηθεί λοιπόν η αυθυποβολή ?? -- γιατί για να εξηγηθεί ένα φαινόμενο πρέπει να εξηγηθεί ο μηχανισμός του ή τουλάχιστον να διατυπωθεί μια θεωρία που να στηρίζεται σε κάποια δεδομένα και να μπορεί να αναπαραχθεί κλπ κλπ.

το να μου λες ότι το placebo είναι φαινόμενο αυθυποβολής είναι σαν να μου εξηγείς κάτι ακατανόητο με κάτι άλλο επίσης ακατανόητο (και σε εσένα και σε εμένα) --- επιστημονικά έχουν εξηγηθεί οι αυτοιάσεις που αναφέρεις ? (τουλάχιστον η εκκλησία έχει και όνομα για το φαινόμενο -- συνήθως οι γιατροί (οι μη σοβαροί) δεν το αποδέχονται καν --- όπως και πολλές εναλλακτικές ιστρικές ....)

αυτό που αναφέρεις (και αυτό που αναφέρει το επόμενο από εσένα ποστ) δεν είναι εξήγηση !! είναι διαπίστωση --- όπως ΑΚΡΙΒΩΣ διαπίστωση είναι και το γεγονός ότι μερικοί γιατρεύονται με ομοιοπαθητική ιατρική και γι'αυτό σε πολλά κράτη η ομοιοπαθητική αναγνωρίζεται από το κράτος

άρα καλόν είναι λοιπόν να μην είμαστε τόσο απόλυτοι στο τι είναι τσαρλατανισμός και τι όχι ...

argonaut
20-12-07, 02:27
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιός είναι ο μεγαλύτερος τσαρλατάνος σε αυτή την περίπτωση. Οι ομοιοπαθητικοί ή αυτοί που έφτιαξαν το πρόγραμμα του Μάστερ Ομοιοπαθητικής στο Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων του Πανπιστημίου Αιγαίου.

Δεν πιστεύω να μην έχει πειστεί κανείς ότι τα σκευάσματα των ομοιοπαθητικών είναι σκέτο νεράκι όπως εξήγησε ο Caffeiene παραθέτοντας τον αριθμό του Avogadro. Ακόμη και ολόκληρη την μάζα του Σύμπαντος να διαλύσεις σε ένα παρασκεύασμα 200Χ, πάλι δεν θα υπάρχει καμία πιθανότητα να βρείς έστω και ένα μόριο ύλης.

Από εκεί και πέρα και οι υπόλοιπες 3 αρχές της ομοιοπαθητικής (πάλι ο Caffeine και το εξαιρετικό video) είναι αστείες και πέρα από κάθε λογική.
Για παράδειγμα για το φάρμακο λέγετε Glonoinum http://homeoint.org/books/boericmm/g/glon.htm
βλέπω στα modalities δηλαδή στους παράγοντες που έχουν επίδραση στα συμπτώματα μίας ασθένειας ή οργανικού προβλήματος:

Modalities.--Better, brandy. Worse, in sun; exposure to sun-rays, gas, open fire; jar, stooping, having hair cut; peaches, stimulants; lying down; from 6 am to noon; left side.

Δηλαδή πιστεύει κανένα ότι το κούρεμα μπορεί να χειροτερεύει τα συμπτώματα μίας οποιασδήποτε πάθησης ή οργανικού συμπτώματος;
Υπάρχει γιατρός (όχι χαρτορίχτρα ή μάγος) που θα δεχθεί ότι το κούρεμα, τα ροδάκινα και το καμπούριασμα σχετίζονται με σχέση από αιτίου - αιτιατού με οποιαδήποτε ασθένεια; Από τις 6 το πρωί ώς τις 12 το μεσημέρι ειδικά;

ΒΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΟΥΡΕΜΑ.

Όσο για όσα λέει ο stp:



Ο λόγος για τον οποίο λέω το παραπάνω είναι γιατί από τη μία ορισμένοι υποστηρίζουν ότι η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανισμός αλλά από την άλλη βλέπω (με μια απλή έρευνα στο ίντερνετ) ότι το εθνικό σύστημα υγείας της Αγγλίας έχει πέντε (5) ομοιοπαθητικές κλινικές !!!!!!

http://www.trusthomeopathy.org/trust/tru_nhs.html

Μου φαίνεται τουλάχιστον παράξενο κάποια μέθοδος να χαρακτηρίζεται ως "φραπελιά" και από την άλλη να στηρίζεται επισήμως από τουλάχιστον ένα δυτικό κράτος (με αρκετά φημισμένο σύστημα υγείας ..)


επίσης βλέπω και πρόγραμμα σπουδών στο harvard medical school για βελονισμό

http://cme.hms.harvard.edu/index.asp?SECTION=CLASSES&ID=00282317&SO=Y


μάλλον δεν έχουμε σαφή γνώση επί του θέματος και απλώς αναμασάμε πράγματα που έχουμε ακούσει αλλά δεν γνωρίζουμε.

1) Κλινικές του NHS:

Σε καμία από αυτές δεν υποστηρίζεται ότι η ομοιοπαθητική χρησιμοποιείται για να θεραπευθεί κάποια πάθηση.
Η ομοιοπαθητική χρησιμοποιείται για την διαχείριση (management) του άσθματος, εκζέματος, εμμηνόπαυσης κλπ (Μπρίστολ).
Στο δε Royal London Homoeopathic Hospital αναφέρεται ότι:

Homeopathy has been found to be useful in emotional support, reduction of anxiety and depression and also in the treatment of the side effects from cancer treatments such as chemotherapy, radiotherapy and surgery. It has also proved useful for general well-being and relief of specific symptoms such as hot flushes and pain.

(Στην Γλασκώβη δεν παρέχεται ομοιοπαθητική, τους άλλους που δεν έχουν link σιγά μην τους έψαχνα).

ΚΑΝΕΝΑ λοιπόν Νοσοκομείο της Μ. Βρεττανίας δεν ισχυρίζεται ότι η ομοιοπαθητική γιατρεύει κάποια ασθένεια. Στην καλλίτερη περίπτωση η ομοιοπαθητική έχει φανεί χρήσιμη για τον περιορισμό του πόνου. Αυτό απέχει πολύ από αυτά που διαδίδουν ή αφήνουν να εννοηθεί οι διάφοροι τσαρλατάνοι στα ιατρεία τους.

Για να είμαι όμως δίκαιος υπάρχει στο Royal London Homoeopathic Hospital κάποιος που χορηγεί σκευάσματα ομοιοπαθητικής για να φύγουν οι ΚΑΛΟΙ!!!!

HOW APPROPRIATE.

2) Για το Harvard τελείως άκυρο.

Δεν πρόκειται για την Ιατρική Σχολή αλλά για το πρόγραμμα Continuing Education.
Είναι γνωστό ότι τα Αμερικάνικα κολλέγια, πανεπιστήμια κλπ προσφέρουν προγράμματα Εκπαίδευσης ενηλίκων επί παντός του επιστητού από το πλέξιμο μέχρι τα Gay and lesbian studies.
Αυτό το μάθημα για βελονισμό ούτε από καθηγητές γίνεται, ούτε προϋπόθεση για παρακολούθηση είναι να έχει τελειώσει κάποιος ιατρική. Είναι Συνεχής Εκπαίδευση η οποία αποτελεί σημαντική πηγή πόρων για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια.

Τέλος για το μάστερ του Πανεπιστήμιου Αιγαίου αποτελεί νομίζω παγκόσμια πρωτοτυπία να προσπαθεί κάποιος να συνδυάσει την θεωρία συστημάτων με την ομοιοπαθητική. Με κάποια νεφελώδη δικαιολογία που συνδέει την ομοιοπαθητική ως μια ολιστική αντιμετώπιση της ανθρώπινης υγείας με την συστημική θεωρία και με μία ολίγη από σχεδιαση της πληροφορίας (γιατί άραγε χρειάζεται το ιστορικό της στον ομοιοπαθητικό; ) έκλεισε το μεταπτυχιακό.

Ά ξέχασα, έχει και γαρνιτούρα
http://www.syros.aegean.gr/homeopathy/el/Studies_el.htm
Στοιχεία Κοινωνιολογίας / Θεωρίες Επικοινωνίας. Εμ χωρίς επικοινωνιακό μπλα-μπλα πουλάς ομοιοπαθητικές θεραπείες και σκευάσματα;

Είναι εξοργιστικό να πληρώνουμε σαν φορολογούμενοι τέτοια μεταπτυχιακά (για να μην πω για ολόκληρο το τμήμα και το αντικείμενο του, που υποτίθεται είναι η σχεδίαση, το design, και μόνον ένας από τους διδάσκοντες έχει σχέση με το Autocad).

Είναι εξοργιστικό να χρησιμοποιούνται οι υποδομές του δημόσιου πανεπιστημίου για να διδάσκουν κάποιοι με πολύ αμφίβολα ακαδημαϊκά προσόντα. (Πανεπιστήμιο των Βάσκων, πασίγνωστο πανεπιστήμιο).

Είναι εξοργιστικό το Υπουργείο Παιδείας να εγκρίνει τέτοιου είδους μεταπτυχιακά που αντιβαίνουν σε κάθε έννοια επιστημονικότητας και με ανύπαρκτα γνωστικά αντικείμενα.

kennyyy
20-12-07, 06:46
Είναι γνωστό ότι τα Αμερικάνικα κολλέγια, πανεπιστήμια κλπ προσφέρουν προγράμματα Εκπαίδευσης ενηλίκων επί παντός του επιστητού από το πλέξιμο μέχρι τα Gay and lesbian studies.
Αυτό το μάθημα για βελονισμό ούτε από καθηγητές γίνεται, ούτε προϋπόθεση για παρακολούθηση είναι να έχει τελειώσει κάποιος ιατρική. Είναι Συνεχής Εκπαίδευση η οποία αποτελεί σημαντική πηγή πόρων για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια.

GLBT = Gay Lesbian Bisexual and Transexual studies :) Συνήθως πάνε πακέτο όλα αυτά...
Συμφωνώ εν γένει με το σύνολο του ποστ απλά αυτό μου φάνηκε το πιο χτυπητό.
Για το μεταπτυχιακό...
Στελέχωση από μέλη των οποίων οι περγαμηνές είναι:
Kiev Medical Academy, Honorary Prof. Moscow Medical Academy, Basque Medical University.Medical Institute of Ukrainian Association of Folk (folk???!!!!) Medicine.Honored Scientist of the Russian Federation Full Member, Russian Academy of Medical Sciences, Professor Director All-Russia Scientific Research Center for Restorative & Resort Medicine
Και επιτομή όλων η Διεθνής Ακαδημία Ομοιοπαθητικής Ιατρικής της οποίας το 1 μέλος που εντόπισα στο διαφημιζόμενο website έχει τις φανταστικές σπουδές στη Nότιο Aφρική και σε διάφορα Oμοιοπαθητικά κολέγια της Ινδίας...
Δεν ξέρω αν το ορίζω τσαρλατανισμό, αλλά σίγουρα με την επιστήμη αυτό το MSc δεν έχει καμία σχέση...
Το τμήμα που το διοργανώνει ουδεμία σχέση έχει με ομοιοπαθητική, ειδικά αν θέλει το ΥΠΕΠΘ ή το Πανεπιστήμιο Αιγαίου να το "περάσει" ως επιστήμη.
Θα ήταν πολύ αστείο το μεταπτυχιακό αν δεν το πλήρωναν οι φόροι των Ελλήνων φορολογουμένων:(

Για την ομοιοπαθητική γενικά, πιστεύω ότι είναι αυτό, αυθυποβολή. Placebo με 2 λόγια που σκοπό έχει να πιστέψει ο ασθενής ότι θα γίνει καλύτερα. Έχουμε προοδεύσει σε πολλούς τομείς αλλά όχι στην κατανόηση του ανθρώπινου εγκεφάλου και πως λειτουργεί...Για αυτό και υπάρχουν μεμονωμένα παραδείγματα που κάποιοι γιατρεύτηκαν παίρνοντας Placebo (aka νερό με μόρια δραστικής ουσίας), αλλά δεν μπορεί να σταθεί έρευνα με απτά αποτελέσματα ώστε να θεωρηθεί επιστημονική μέθοδος/επιστήμη εν γένει.

giwrgosth
20-12-07, 11:42
Για την ομοιοπαθητική γενικά, πιστεύω ότι είναι αυτό, αυθυποβολή. Placebo με 2 λόγια που σκοπό έχει να πιστέψει ο ασθενής ότι θα γίνει καλύτερα.
Δε διαφωνώ στα περισσότερα από αυτά που γράφεις, αλλά σε αυτό το θέμα είμαι κάθετος! Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση αυθυποβολής. Δεν έχω ψυχολογικά προβληματα, δεν είμαι κατά φαντασία ασθενής κλπ και δεν είδα την ομοιοπαθητικό σαν το μάγο που θα με σώσει. Ούτε ψάχτηκα ποτέ με περίεργες θεραπείες κλπ. Πονάω πραγματικά και αν θέλετε να σας περιγράψω τον πόνο είναι απλό: Φανταστείτε να σου τρυπάνε το κεφάλι από το μάτι και πίσω με ένα δράπανο. Πονάει? Νομίζετε! Ο πόνος ο δικός μου είναι μεγαλύτερος και δεν ξέρω, το λέω με πλήρη επίγνωση, τι θα ένανα αν σε κρίση είχα πιστόλι δίπλα μου.
Δε νομίζω λοιπόν αυτός ο πόνος να πέρασε απλά και μόνο με αυθυποβολή.
Να διορθώσω και κάτι που είχα γράψει, ότι η γιατρός έχει άδεια ομοιοπαθητικού, λάθος μου, έχει άδεια γενικού ιατρού νόμιμη από τον ιατρικό σύλλογο με τα πτυχία της κλπ και έχει πάρει ειδικότητα από βρετανικό πανεπιστήμιο.
Επαναλαμβάνω ότι δεν υποστηρίζω τίποτα, απλά μεταφέρω την εμπειρία μου και τίποτα άλλο.

gedi
20-12-07, 13:25
Η γυναίκα μου μετά από 4 χρόνια "περιφοράς" σε διάφορους γιατρούς είχε μόνιμο πρόβλημα με χρόνιο βήχα. Με την ομοιοπαθητική εξαφανίστηκε σε 3 βδομάδες και δεν έχει ξαναεμφανιστεί τα τελευταία 6 χρόνια.

Πάρα πολύ κοντινός μας άνθρωπος με 3 επίσημες ανεξάρτητες γνωματεύσεις κορυφαίων γιατρών θα έπρεπε να αφαιρέσει σημαντικά αναπαραγωγικά όργανα λόγω εκτεταμένου γυναικολογικού προβλήματος - για παιδιά της το είχαν ξεκόψει όλοι από την αρχή. Με την ομοιοπαθητική σε 6 μήνες εξαφανίστηκε όλο το πρόβλημα και έχει δύο παιδιά 3 και 4 ετών.

Είμαι Χημικός Μηχανικός με κατεύθυνση Βιοτεχνολογία. Για πολλά χρόνια κορόϊδευα οτιδήποτε εναλλακτικό.
Μετά από αρκετό διάβασμα και ΨΑΞΙΜΟ τα τελευταία χρόνια, είδα και άλλα πράγματα. Το γεγονός ότι ο πολιτισμός μας όπως εξελίσσεται, ηθελημένα αγνοεί διάφορους τομείς -η ομοιοπαθητική είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι- μας περιορίζει και μας κρατάει μακριά από ΑΛΗΘΕΙΕΣ που δεν συμφέρουν. Ομολογουμένως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, αφού πολλοί/πολύ έξυπνοι άνθρωποι κατακεραυνώνουν οτιδήποτε εναλλακτικό λόγω του γεγονότος ότι έχουν εμποτιστεί με τον by-the-book τρόπο.

OPEN YOUR EYES!!!

yiapap
20-12-07, 13:48
@gedi
Μου κάνει εντύπωση που το post σου δεν τελειώνει με:
"Στείλτε αυτό το post σε όσους περισσότερους ανθρώπους μπορείτε. Η Μπάρμπαρα από το Άινταχο δεν το έστειλε σε κανέναν και σε 2 εβδομάδες της έπεσαν τα μαλλιά. Ο Ιβάν από το Νοβομπιρσίσκ έστειλε το post μόνο σε ένα άτομο και τον πάτησε το λεωφορείο." :lol:

Επί του πιο σοβαρού, συμφωνώ ότι υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρουμε. Δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι μπορούν να γίνουν καλά με την ομοιπαθητική (ή τον γαλάζιο σκορπιό, ή και τη φραπελιά). Διαφωνώ το να χαρακτηρίζουμε την ομοιοπαθητική Επιστήμη, ή έστω ειδίκευση της Ιατρικής και τους εφαρμόζοντές της Ιατρούς.

gedi
20-12-07, 14:11
@gedi
Μου κάνει εντύπωση που το post σου δεν τελειώνει με:
"Στείλτε αυτό το post σε όσους περισσότερους ανθρώπους μπορείτε. Η Μπάρμπαρα από το Άινταχο δεν το έστειλε σε κανέναν και σε 2 εβδομάδες της έπεσαν τα μαλλιά. Ο Ιβάν από το Νοβομπιρσίσκ έστειλε το post μόνο σε ένα άτομο και τον πάτησε το λεωφορείο." :lol:
Ομολογουμένως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, αφού πολλοί/πολύ έξυπνοι άνθρωποι ειρωνεύονται οτιδήποτε εναλλακτικό λόγω του γεγονότος ότι έχουν εμποτιστεί με τον by-the-book τρόπο. :p
Επί του πιο σοβαρού, υπάρχουν πολλοί "πειραγμένοι" που ασχολούνται με αυτά τα θέματα. Το mentality μου όμως απέχει παρασάγγας :)
Aπλά παρέθεσα δύο περιστατικά που έζησα προσωπικά -όχι που άκουσα/μου είπαν κτλ- και έκανα μία γρήγορη τοποθέτηση σχετικά με αυτά που σχεδόν όλοι αναφέρουμε ως "εναλλακτικά".


Διαφωνώ το να χαρακτηρίζουμε την ομοιοπαθητική Επιστήμη, ή έστω ειδίκευση της Ιατρικής και τους εφαρμόζοντές της Ιατρούς.
Η κατηγοριοποίηση/ταμπέλα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Έτσι κι αλλιώς όπως προαναφέρθηκε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα αφού πάρα πολλοί γιατροί έχουν ήδη πτυχία Κλασσικής :) Ιατρικής αλλά και Ομοιπαθητικής και στην πράξη χρησιμοποιούν μία μίξη των δύο...

giwrgosth
20-12-07, 14:24
Πάντως από όσα διαβάζω όλοι είχατε τραυματικές εμπειρίες από την ομοιοπαθητική, οπότε έχετε χίλια δίκαια να χαρακτηρίζεται τους ομοιοπαθητικούς τσαρλατάνους :p
Όλοι έχετε άποψη, αλλά αν δεν κάνω λάθος από όλους τους επικριτές της μόνο ο Νίκος είπε ότι είχε κάποια εμπειρία και φυσικά είναι δεκτή, τον πιστεύω ότι του έκανα ζημιά. Οι υπόλοιποι που στηρίζεται την άποψή σας ότι είναι αυθυποβολή και τσαρλατανισμός? Σε κάτι που διαβάσατε, σε κάτι που έχει αποδειχτεί επιστημονικά μετά από μελέτες (φυσικά όχι με την χορηγία της Bayer και της κάθε φαρμακοβιομηχανίας!), ή από εκπομπές του Χαρδαβέλα?

Lorelai
20-12-07, 15:29
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν εμπιστεύομαι ή όχι την ομοιοπαθητική γιατί δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με αυτο το θέμα αλλά αφήνω ένα παραθυράκι ακριβώς γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον. Όπως κάποιοι εδώ μέσα έτσι κι εγώ ξέρω άτομα που με την ομοιοπαθητική κατάφεραν να θεραπευτούν όταν η κλασσική ιατρική δεν μπόρεσε να τους βοηθήσει. Πάνω από όλα εμπιστεύομαι τον προσωπικό μου γιατρό για οτιδήποτε μου συμβεί αλλά αν ποτέ η κλασσική ιατρική δεν μπορέσει να με βοηθήσει για ένα πρόβλημα που μπορεί να με ταλαιπωρεί θα μπορούσα να αποτανθώ σε ομοιοπαθητικό, δοκιμαστικά. Δεν τους θεωρώ τσαρλατάνους, απλά είμαι επιφυλακτική γιατί ακριβώς δεν χρειάστηκε ποτέ να πάω σε ομοιοπαθητικό. Δεν νομίζω όμως ότι τάζουν λαγούς με πετραχήλια, ούτε ότι σου λένε αν πιεις αυτό το θαυματουργό νεράκι και χορέψεις τον χορό της βροχής θα γιατρευτείς, αφού από ότι ξέρω οι ομοιοπαθητικοί έχουν και πτυχίο ιατρικής, με εξαιρέσεις αυτούς που εκμεταλλεύονται το γεγονός του ότι η ομοιοπαθητική δεν είναι αναγνωρισμένη και είναι πραγματικά τσαρλατάνοι. Ακολουθούν μία διαφορετική προσέγγιση που από ότι φαίνεται σε αρκετές περιπτώσεις έχει αποτελέσματα. Τώρα αν αυτό είναι placebo effect δεν μπορώ να το ξέρω, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί και να είναι. Αλλά σε κάποιες άλλες που οι ασθενείς πηγαίνουν σε ομοιοπαθητικό χωρίς να περιμένουν τίποτα διαφορετικό απλά με το σκεπτικό "ας το δοκιμάσω και αυτό" και βρίσκουν θεραπεία, δεν μπορώ και αυτές τις περιπτώσεις να τις πω αυθυποβολή. Με λίγα λόγια ό,τι θεραπεύει η κλασσική ιατρική βασίζεται στην επιστήμη και ό,τι δεν μπορεί να το θεραπεύσει και ως εκ "θαύματος" θεραπεύεται από μόνο του ή με άλλους τρόπους το κατατάσσουμε σε γενικές έννοιες, όπως αυθυποβολή, αυτοϊαση κι εγώ δεν ξέρω τι, σε κάτι δηλαδή που δεν μπορεί να εξηγηθεί και όχι σε αποτυχία ή αδυναμία της κλασσικής ιατρικής και ταυτόχρονα επιτυχία μίας άλλης μεθόδου

Chris2004
20-12-07, 16:38
Διαφωνώ το να χαρακτηρίζουμε την ομοιοπαθητική Επιστήμη, ή έστω ειδίκευση της Ιατρικής και τους εφαρμόζοντές της Ιατρούς.

Δηλαδή αυτό είναι το πρόβλημα μας...η ταμπέλα; Το τί χαρακτηρισμό θα της δώσουμε...η πως θα κάνουμε άρρωστους καλα;

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειδικά στην Ελλάδα το σημαντικό είναι το πρώτο, γιατί διακυβεύονται τα φακελάκια, οι μίζες, οι συμφωνίες Ιατρών-Φαρμακοβιομηχανιών κτλ.

Συγκεκριμένα...πρίν απο 4 χρόνια είχα πάει σε κλασικούς γιατρούς για 5-6 διαφορετικά μικροπροβλήματα...και όλοι μου έδιναν το ΙΔΙΟ χάπι...ε μετά απο λίγο καιρό το έπαιρνα μόνος μου όποτε είχα αυτά τα συμπτώματα.

Τέλος να σημειώσω ότι η 'Φαρμακευτική Αγωγή' (το βάζω σε εισαγωγικά για να μη παρεξηγηθεί κανείς)...δίνεται συνήθως σε ακραίες περιπτώσεις.
Η θεραπεία ξεκινάει απο την αλλαγή δίαιτας και τρόπου ζωής.

giwrgosth
20-12-07, 16:49
Τώρα αν αυτό είναι placebo effect δεν μπορώ να το ξέρω, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί και να είναι. Αλλά σε κάποιες άλλες που οι ασθενείς πηγαίνουν σε ομοιοπαθητικό χωρίς να περιμένουν τίποτα διαφορετικό απλά με το σκεπτικό "ας το δοκιμάσω και αυτό" και βρίσκουν θεραπεία, δεν μπορώ και αυτές τις περιπτώσεις να τις πω αυθυποβολή.
Αυτό ακριβώς είναι που εξηγώ τόσες μέρες. Άλλο πράγμα αυτός που πραγματικά πάσχει από αϋπνίες και άλλο αυτός που όλη τη μέρα κάθετε και φυσικό να μην τον κολλάει ύπνος, οπότε καταφεύγει στο φενγκσουι που του λέει να βγάλει από την κρεβατοκάμαρα τον καθρέπτη γιατί αποροφά την ενέργεια και όταν το κάνει κοιμάτε. Αυτό είναι αυθυποβολή.

stp
20-12-07, 17:27
2) Για το Harvard τελείως άκυρο.

Δεν πρόκειται για την Ιατρική Σχολή αλλά για το πρόγραμμα Continuing Education.
Είναι γνωστό ότι τα Αμερικάνικα κολλέγια, πανεπιστήμια κλπ προσφέρουν προγράμματα Εκπαίδευσης ενηλίκων επί παντός του επιστητού από το πλέξιμο μέχρι τα Gay and lesbian studies.
Αυτό το μάθημα για βελονισμό ούτε από καθηγητές γίνεται, ούτε προϋπόθεση για παρακολούθηση είναι να έχει τελειώσει κάποιος ιατρική. Είναι Συνεχής Εκπαίδευση η οποία αποτελεί σημαντική πηγή πόρων για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια.

μάλλον δεν διάβασες καλά το site -- ούτε καν τον τίτλο του course --- τα δύο statements σε bold που κάνεις είναι παντελώς ανακριβή

αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή:
α)
Offered by: Spaulding Rehabilitation Hospital
The Department of Physical Medicine & Rehabilitation
Course Directors: Joseph F. Audette, M.A., M.D., Kiiko Matsumoto, L.Ac., and David Euler, L.Ac.
The Harvard Medical School Department of Continuing Education and the Department of Physical Medicine & Rehabilitation at Spaulding Rehabilitation Hospital, in cooperation with the founding sponsor of the course, the Department of Anesthesia and Critical Care at Beth Israel Deaconess Medical Center, is offering a highly regarded, comprehensive, nine-month course in structural acupuncture for physicians.


Είναι 9μηνο course του Harvard medical school ?? -- Είναι.

Ο ένας course director είναι M.D. --- Είναι assistant professor



Joseph F. Audette, M.A., M.D.
is Assistant Professor, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Harvard Medical School and Rehabilitation and Director of Outpatient Pain Services at Spaulding Rehabilitation Hospital. He is a graduate of the Tristate Institute of Traditional Chinese Medicine in New York and is a recognized authority in utilizing dry needling techniques for the treatment of pain.

Τώρα που είδες εσύ ότι δεν γίνεται από καθηγητές ??? και είναι και M.D. --- το οποίο σημαίνει ότι είναι γιατρός ...... και αν κοιτάξεις τη μπρσούρα και τους ομιλητές ....




Εκτός βέβαια και αν ΔΕΝ θες να δεις ...


β) εσύ λες ότι απευθύνεται στον καθένα --- έλα όμως που δεν το διάβασες καλά ... -- μάλλον γιατί δεν ξέρεις ότι physician είναι ο γιατρός στα αγγλικά -- το λέει στον τίτλο του course



Tuition for the nine-month acupuncture course is $6,500 USD, which includes all session fees, syllabus materials, and access to the course secure Web-site. Space for this course is limited and acceptance is based on a first come first served basis once you have submitted a statement of personal intent and a copy of your medical license.


Μήπως χρειάζεται copy of your medical license. ..... --- μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι γιατρός ???

Άρα άκυρο το ποστ σου ..

Επαναλαμβάνω δεν είμαι υπέρ ή κατά της ομοιοπαθητικης ή της οποιαδήποτε εναλλακτικής ιατρικής --- είμαι υπέρ των σωστών επιχειρημάτων και της διάθεσης να βρούμε τι γίνεται πέρα από φανατισμούς υπέρ ή κατά ....

και το ποστ σου μάλλον δείχνει μεροληψία

περισσότερα για το NHS σε λίγο

Cafeeine
20-12-07, 17:28
Δηλαδή αυτό είναι το πρόβλημα μας...η ταμπέλα; Το τί χαρακτηρισμό θα της δώσουμε...η πως θα κάνουμε άρρωστους καλα;

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειδικά στην Ελλάδα το σημαντικό είναι το πρώτο, γιατί διακυβεύονται τα φακελάκια, οι μίζες, οι συμφωνίες Ιατρών-Φαρμακοβιομηχανιών κτλ.

Συγκεκριμένα...πρίν απο 4 χρόνια είχα πάει σε κλασικούς γιατρούς για 5-6 διαφορετικά μικροπροβλήματα...και όλοι μου έδιναν το ΙΔΙΟ χάπι...ε μετά απο λίγο καιρό το έπαιρνα μόνος μου όποτε είχα αυτά τα συμπτώματα.

Τέλος να σημειώσω ότι η 'Φαρμακευτική Αγωγή' (το βάζω σε εισαγωγικά για να μη παρεξηγηθεί κανείς)...δίνεται συνήθως σε ακραίες περιπτώσεις.
Η θεραπεία ξεκινάει απο την αλλαγή δίαιτας και τρόπου ζωής.

Με την ίδια ακριβώς λογική μπορείς να δικαιολογήσεις πασης φύσεως ματζούνια, φυλακτά, μάγια και παπαρδολογίες "αφού κάνουν τους ανθρώπους καλά" Εται χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς να βλέπουμε τα ποσοστά επιτυχίας ή αποτυχίας. Θα δεχόσουν απο τον γιατρό σου να σου πει οτι το φάρμακό δεν λειτουργησε επειδή ...κουρέυτηκες;;;

Η αλλαγή δίαιτας και του τρόπου ζωής είναι κάτι που το προτείνει και η ιατρική. Ο κόσμος είναι που ζητάει το 'μαγικό χαπάκι' που θα τον σωσει. Αν πιστεύεις οτι αυτό που κάνει την διαφορά είναι η τρόπος ζωής και η διατροφή τότε δεν χρειάζεσαι την ομοιοπαθητική! Αλλαξε τον τρόπο διατροφής και ζωής σου χωρίς να μιλάς για 'θαυματουργά ροφήματα' νερού που πήραν την ιαματική ικανότητα απο την υποψία δραστικής ουσίας.

Εγώ στηρίιζω την άποψή μου σε αυτό που περιέγραψα, τις βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής. Απο αυτές και μόνο φαίνεται οτι η πρακτική είναι παράλογη. Αν σου πω οτι θα κουνήσω το ραβδάκι μου και εσύ θα γίνεις καλά, χρειάζεται να το δοκιμάσεις για να δεις οτι λέω λαλακίες; Αν εγώ κουνήσω το ραβδάκι μου και γίνεις καλύτερα, θα με πιστεψεις αμέσα ή θα ψαχτεις λιγο παραπάνω;

Τα περισσότερα επιχειρήματα υπέρ της ομοιοπαθητικής, εκτός απο υποκειμενικές μαρτυρίες ("μετά απο χρόνια ιατρικής θεραπείας έγινα καλα μόλις ήπια απο μονο ένα θαυματουργό ομοιοπαθητικό φάρμακο [ουσιαστικά νερο]") είναι οτι οι ιατροί και οι φαρμακοβιομηχανίες τα έχουν κάνει πλακάκια. Βεβαια όταν κάποιοι γιατροί αρχίζουν να υποστηρίζουν την ομοιοπαθητική τα αλλάζουμε. (ίσως οι γιατροι αυτοι συνειδητοποιησαν οτι μπορούν να πουλάνε 50ml νερού σε τιμή... φάρμακου. Βλέπεις αστήρικτες κατηγορίες μπορεί να κάνει ο καθένας.) Με τίποτα δεν λέω οτι οι φαρμακοβιομηχανίες είναι άγιες, αλλά αν μπορούσαν να σου πουλήσουν νεράκι για φαρμάκι θα πέταγαν την σκούφια τους. Δηλαδή μου προτείνει να επιλέξω απο τους δυο απατεώνες τον πιο αδύνατο να...δυναμώσει;

Chris2004
20-12-07, 17:55
χωρίς να βλέπουμε τα ποσοστά επιτυχίας ή αποτυχίας.

Μα ακριβώς επειδή η ομοιοπαθητική έχει να επιδείξει εκπληκτικά ποσοστά επιτυχίας γίνεται όλη η φασαρία.



Η αλλαγή δίαιτας και του τρόπου ζωής είναι κάτι που το προτείνει και η ιατρική.

Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. ΚΑΝΕΙΣ γιατρός(εκτός αν είναι προσωπικός σου γιατρός) δεν σου λέει τί να κάνεις για προλαμβάνεις δυσάρεστες ασθένειες.

Έχεις ημικρανίες...πάρε χάπια, σε πονάνε το χέρι; ααα τενοντίτιδα πάρε χάπια, κρυολογηματάκι...πάρε χάπια. Όπως είπα...τα τελευταία χρόνια μου έδιναν το ΙΔΙΟ χαπάκι για διαφορετικά μικροπροβλήματα.

Κανείς δεν σου λέει τί τρόπο ζωής να ακολουθήσεις ώστε π.χ να αποφεύγεις όσο το δυνατόν τα κρυολογήματα



Τα περισσότερα επιχειρήματα υπέρ της ομοιοπαθητικής, εκτός απο υποκειμενικές μαρτυρίες ("μετά απο χρόνια ιατρικής θεραπείας έγινα καλα μόλις ήπια απο μονο ένα θαυματουργό ομοιοπαθητικό φάρμακο [ουσιαστικά νερο]")

Κάθε άλλο, ίσα ίσα που το "μειονέκτημα" της ομοιοπαθητικής είναι ότι δεν είναι όπως το "θαυματουργό χάπι" που σε κάνει σε 3 μέρες καλά. Θέλει όπως είπα αλλαγή τρόπου ζωής και μήνες θεραπευτικής αγωγής. Η θεραπεία είναι πιό αργή, αλλά χωρίς παρενέργειες.

stp
20-12-07, 18:01
Όσο για όσα λέει ο stp:

1) Κλινικές του NHS:

Σε καμία από αυτές δεν υποστηρίζεται ότι η ομοιοπαθητική χρησιμοποιείται για να θεραπευθεί κάποια πάθηση.
Η ομοιοπαθητική χρησιμοποιείται για την διαχείριση (management) του άσθματος, εκζέματος, εμμηνόπαυσης κλπ (Μπρίστολ).

ΚΑΝΕΝΑ λοιπόν Νοσοκομείο της Μ. Βρεττανίας δεν ισχυρίζεται ότι η ομοιοπαθητική γιατρεύει κάποια ασθένεια. Στην καλλίτερη περίπτωση η ομοιοπαθητική έχει φανεί χρήσιμη για τον περιορισμό του πόνου. Αυτό απέχει πολύ από αυτά που διαδίδουν ή αφήνουν να εννοηθεί οι διάφοροι τσαρλατάνοι στα ιατρεία τους.


επειδή βλέπω ότι έχεις και ιατρική άποψη: πες μου πως στην κλασσική ιατρική γιατρεύεται η εμμηνόπαυση ??
ή μάλλον πως γιατρεύεται το άσθμα και το έκζεμα ??

και η κλασσική ιατρική ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ αυτές τις καταστάσεις (treatement vs cure) -- γι'αυτό και βλέπεις αυτούς που έχουν άσθμα να έχουν πάντοτε μαζί τους το σπράυ --- management είναι αυτό, όχι θεραπεία ..... --- όσο για την εμμηνόπαυση, αν μου βρεις κλασσικό γιατρό που να τη γιατρεύει (και να ξαναδίνει στη γυναίκα την έμμηνο ρύση) ... βλέπεις ότι το επιχείρημά σου βασίζεται περισσότερο στην άποψή σου, παρά η άποψή σου στα επιχειρήματα

Αυτά που αναφέρει το συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι ΧΡΟΝΙΕΣ παθήσεις --- και ως χρόνιες δύσκολα μπορεί να τις αντιμετωπίσει και η κλασσική ιατρική


και κάτι για τους αμετανόητους

The Royal London Homoeopathic Hospital, the leading centre for complementary medicine in the NHS, joined UCLH in April 2002. The merger enables closer collaboration between complementary therapies and conventional medicine to provide better care for NHS patients. The merger co-incides with the government's commitment to integrate complementary and conventional care within the NHS, where there is evidence of the effectiveness of complementary therapies.

και είναι μέσα στο NHS, κάτι δεν θα έχουν βρει ? -- άσε που το Royal London Homoeopathic Hospital είναι νοσοκομείο πανεπιστημιακό του University College, London --- αν ήταν τόσο τσαρλατάνοι και τόσο προφανή τα πράγματα όσο τα παρουσιάζετε, τότε πως τα δύο ιδρύματα (Harvard και UCL) τα εντάσσουν στους κόλπους τους ?

Επαναλαμβάνω δεν είμαι υπέρ ή κατά -- αλλά αυτή η συλλήβδην απόρριψη, ενάντια σε γεγονότα μάλλον σκοταδιστική μου φαίνεται -- Μήπως θα πρέπει, σαν σωστοί επιστήμονες, να αμφισβητείτε συνεχώς τις υφιστάμενες θεωρίες ?


και επειδή λες ότι πουθενά δεν αναφέρονται σε θεραπείες

The new RLHH centre incorporates existing approaches and test the efficacy of new ones, including ambulatory care; inpatient, outpatient and consultation suites; diagnostic services; therapy and treatment areas; education, conference and research facilities; retail and pharmaceutical outlets



'Οπως βλέπω η ομοιοπαθητική σε κάποια βοηθάει σε κάποια όχι -- αλλά (δυστυχώς) ούτε η κλασσική ιατρική τα γιατρεύει όλα.

anon
20-12-07, 18:20
Κάθε άλλο, ίσα ίσα που το "μειονέκτημα" της ομοιοπαθητικής είναι ότι δεν είναι όπως το "θαυματουργό χάπι" που σε κάνει σε 3 μέρες καλά. Θέλει όπως είπα αλλαγή τρόπου ζωής και μήνες θεραπευτικής αγωγής. Η θεραπεία είναι πιό αργή, αλλά χωρίς παρενέργειες.


Σαν διαβητικός, όταν μου πρωτοεμφανίσθηκε ο διαβήτης, οι γιατροί μου το πρώτο πράγμα που μου είπαν είναι άσκηση, καλή & σωστή διατροφή και αλλαγή στο τρόπο ζωής. Και ότι με αυτόν τον τρόπο, θα μπορούσα να αποφύγω κάθε φαρμακευτική αγωγή, και να ζήσω φυσιλογικά ως τα βαθιά γεράματα θεού θέλοντος (άσχετα αν τα καταφέρνω σε αυτό). Ακόμη και ο Kurzweil που έφτασε σε σημείο να σταματήσει κάθε φάρμακο (έπαιρνε ινσουλίνη), έτσι το κατάφερε. Ειναι οι διαβητολόγοι μου, ομοιοπαθητικοί; Ειναι οι καρδιολόγοι που είπαν τα ίδια στο θείο μου μετά απο εγχείρηση bypass, ομοιοπαθητικοί; Δεν νομίζω.... Αρα αν ξεχάσουμε το θέμα τρόπος ζωής (άσκηση, διατροφή κλπ), που και οι δύο τα ίδια λένε, τι ξεχωρίζει έναν ομοιοπαθητικό γιατρό απο έναν κλασσικό γιατρό; Το νεράκι! Που το πληρώνεις όμως σαν φάρμακο... Α, και οι αμοιβές των ομοιοπαθητικων, σημαντικά υψηλότερες απο των κλασσικών, χώρια που σαν ειδικότητα ολιστική, σημαίνει ότι κάνουν τα πάντα εκτός ίσως απο δόντια....

Chris2004
20-12-07, 18:25
Σε τέτοιες περιπτώσεις, όπου πραγματικά η ζωή σου βρίσκεται σε κίνδυνο...θέλοντας και μή αλλάζεις τον τρόπο ζωής-διατροφής...και είναι και ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στο πουν.

Σε περιπτώσεις όμως όπως (γρίπη, κρυολογήματα, πόνοι κτλ) όπου δεν κινδυνεύει άμεσα η ζωή σου, σου γράφουν μια λίστα με παυσίπονα και τελείωσε η ιστορία.

Cafeeine
20-12-07, 18:29
Μα ακριβώς επειδή η ομοιοπαθητική έχει να επιδείξει εκπληκτικά ποσοστά επιτυχίας γίνεται όλη η φασαρία.

Δηλαδή έχεις να μου πεις ποσοστά επιτυχίας και αποτυχίας; Εχουν γίνει αντικειμενικές μελέτες;



Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. ΚΑΝΕΙΣ γιατρός(εκτός αν είναι προσωπικός σου γιατρός) δεν σου λέει τί να κάνεις για προλαμβάνεις δυσάρεστες ασθένειες.

Έχεις ημικρανίες...πάρε χάπια, σε πονάνε το χέρι; ααα τενοντίτιδα πάρε χάπια, κρυολογηματάκι...πάρε χάπια. Όπως είπα...τα τελευταία χρόνια μου έδιναν το ΙΔΙΟ χαπάκι για διαφορετικά μικροπροβλήματα.

Κανείς δεν σου λέει τί τρόπο ζωής να ακολουθήσεις ώστε π.χ να αποφεύγεις όσο το δυνατόν τα κρυολογήματα

Δεν ξέρω σε τι γιατρούς πηγαίνεις αλλά απο μικρό παιδι ακούω απο γιατρούς οτι η σωστή διατροφή και ο υγιεις τρόπος ζωής, άσκηση κλπ, λειτουργούν αποτρεπτικά για μεγάλο όγκο παθήσεων. Οι οδοντίατροι δεν σου λένε να βουρτσίζεις τα δόντια σου; Η μήπως είναι σε συμπαιγνία με την Κολυνος;

Το να το προβάλλεις τον σωστό τρόπο ζωής σαν ιδιον της ομοιοπαθητικής είναι τουλάχιστον παιδαριώδες. Οταν πας σε γιατρό ήδη άρρωστος, λογικό είναι να σου δώσει φάρμακο για την συγκεκριμένη πάθηση.



Κάθε άλλο, ίσα ίσα που το "μειονέκτημα" της ομοιοπαθητικής είναι ότι δεν είναι όπως το "θαυματουργό χάπι" που σε κάνει σε 3 μέρες καλά. Θέλει όπως είπα αλλαγή τρόπου ζωής και μήνες θεραπευτικής αγωγής. Η θεραπεία είναι πιό αργή, αλλά χωρίς παρενέργειες.

Και επανέρχομαι στη κεντρική δομή της ομοιοπαθητικής, οτι το 'ομοιο ιαίνει το όμοιο', το οποίο απο οσο καταλαβα λειτουργεί εντελώς εμπειρικά (αν φτιάξω ομοιοπαθητικό σκευασμα απο σπέρμα, να το πουλήσω σαν αντισυλληπτικό; ΘΑ είναι όμως ισχύος 50χ οπότε δεν υπάρχει και κίνδυνος να υπάρχει καθόλου σπέρμα μέσα...) Δεν υπάρχει τρόπος να ελεγξεις αν η πρακτική λειτουργεί αφού υποτίθεται οτι λειτουργεί διαφορετικά για τον καθένα. Μάλλον για αυτό δίνεται περισσότερη έμφαση στον τρόπο διατροφής γιατί τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα χρειάζονται πίστη για να δουλεψουν.

Γιατί ενώ το έχω αναφέρει πολλές φορές δεν μιλάμε για αυτούς του βασικούς κανόνες της ομοιοπαθητικής; Γιατί είναι παράλογοι και δεν μπορει κανεις να τους υποστηρίξει χωρίς να υποπέσει σε προσωπικές μαρτυρίες.

(Οσο περισσότερο γράφω, τόσο η ομοιοπαθητική και οι υποστηρικτές της μου θυμίζουν θρησκεία)

gedi
20-12-07, 18:36
Προς αποφυγή δημιουργίας λάθος εντυπώσεων:

Αρα αν ξεχάσουμε το θέμα τρόπος ζωής (άσκηση, διατροφή κλπ), που και οι δύο τα ίδια λένε, τι ξεχωρίζει έναν ομοιοπαθητικό γιατρό απο έναν κλασσικό γιατρό; Το νεράκι! Που το πληρώνεις όμως σαν φάρμακο...
Νεράκι δεν έχω δει, μόνο χάπια μέχρι τώρα. Επίσης, το πιο ακριβό ομοιοπαθητικό που έχω πάρει για σχετικά σοβαρό θέμα, έκανε 8,5€, τα υπόλοιπα από 2€-6€. Θέλετε να συγκρίνουμε τις τιμές με τα φάρμακα με τα οποία στην ουσία οι φαρμακευτικές πειραματίζονται στον ευρύτερο πληθυσμό?

Α, και οι αμοιβές των ομοιοπαθητικων, σημαντικά υψηλότερες απο των κλασσικών
Τρεις ομοιοπαθητικοί που έχω επισκεφθεί (οι δύο από αυτούς με πρώτο πτυχίο κλασσικής ιατρικής και δεύτερο ομοιοπαθητικής) χρεώνουν 40€. Οι κλασσικοί δηλαδή πόσο παίρνουν κατά μέσο όρο? 10€-20€?

kennyyy
20-12-07, 19:12
Δε διαφωνώ στα περισσότερα από αυτά που γράφεις, αλλά σε αυτό το θέμα είμαι κάθετος! Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση αυθυποβολής. Δεν έχω ψυχολογικά προβληματα, δεν είμαι κατά φαντασία ασθενής κλπ και δεν είδα την ομοιοπαθητικό σαν το μάγο που θα με σώσει. Ούτε ψάχτηκα ποτέ με περίεργες θεραπείες κλπ.
Δεν θέτω την αυθυποβολή στο πλαίσιο των "ψυχολογικά προβληματα, φαντασία ασθενής" κλπ...Ούτε κατά διάνοια. Τη θέτω στο πλαίσιο του ότι όπως εξήγησα (ελλειπώς ίσως:oops:) δεν γνωρίζουμε πως δουλεύει ο εγκέφαλος και τι μπορεί και δεν μπορεί να κάνει. Ίσως να μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα απότι νομίζουμε...

Πάντως από όσα διαβάζω όλοι είχατε τραυματικές εμπειρίες από την ομοιοπαθητική, οπότε έχετε χίλια δίκαια να χαρακτηρίζεται τους ομοιοπαθητικούς τσαρλατάνους :p
Όλοι έχετε άποψη, αλλά αν δεν κάνω λάθος από όλους τους επικριτές της μόνο ο Νίκος είπε ότι είχε κάποια εμπειρία και φυσικά είναι δεκτή, τον πιστεύω ότι του έκανα ζημιά. Οι υπόλοιποι που στηρίζετε την άποψή σας ότι είναι αυθυποβολή και τσαρλατανισμός? Σε κάτι που διαβάσατε, σε κάτι που έχει αποδειχτεί επιστημονικά μετά από μελέτες (φυσικά όχι με την χορηγία της Bayer και της κάθε φαρμακοβιομηχανίας!), ή από εκπομπές του Χαρδαβέλα?
Είναι απλά τα πράγματα. Αν η ομοιοπαθητική έχει τα φοβερά ποσοστά επιτυχίας που ισχυρίζονται οι δογματικοί της, που είναι οι έρευνες; Στην ιστοσελίδα της διεθνούς ένωσης ομοιοπαθητικής θα είχε 1000δες έρευνες αν είχαν τέτοια ποσοστά...:)
Όπως λέει και κάποιος, δεν είναι ανάγκη να φας σκ@@@ για να καταλάβεις ότι δεν είναι εύγευστα:) Όταν αποδείξουν είτε επιστημονικά γενικά, είτε με έρευνες είτε με ποσοστά επιτυχίας μέσα από μελέτες στα οποία θα συνδέουν ότι οι ασθενείς τους γίνανε καλά από το φάρμακό τους μέσω της στατιστικής μελέτης, θα τους πάρω στα σοβαρά. Το αυτό ισχύει και με τις φραπελιές κλπ...



Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. ΚΑΝΕΙΣ γιατρός(εκτός αν είναι προσωπικός σου γιατρός) δεν σου λέει τί να κάνεις για προλαμβάνεις δυσάρεστες ασθένειες.

Έχεις ημικρανίες...πάρε χάπια, σε πονάνε το χέρι; ααα τενοντίτιδα πάρε χάπια, κρυολογηματάκι...πάρε χάπια. Όπως είπα...τα τελευταία χρόνια μου έδιναν το ΙΔΙΟ χαπάκι για διαφορετικά μικροπροβλήματα.

Κανείς δεν σου λέει τί τρόπο ζωής να ακολουθήσεις ώστε π.χ να αποφεύγεις όσο το δυνατόν τα κρυολογήματα

Κανείς κακός γιατρός. Κανείς γιατρός που έχει ξεχάσει τον όρκο που έδωσε και έχει βάλει τον έξτρα όρο "φακελάκια" "υπερσυνταγολόγηση" κλπ δεν θα σου μιλήσει για προληπτική ιατρική.
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι γιατροί που τα θυμούνται αυτά και σου λένε ότι για την αυπνία π.χ. και να σου δώσω το χάπι απλά θα καταστείλει το σύμπτωμα, αν πίνεις 30 καφέδες και τρως junk και δεν αθλείσαι ποτέ, ε τι περιμένεις;...
Αυτό είναι η προληπτική ιατρική. Φυσικά, πόσοι από μας πάμε προληπτικά σε γιατρό για check up, προτού μας το "συστήσει" ο γιατρός; Ελάχιστοι...!
Και η προληπτική ιατρική είναι πολύ πολύ διαδεδομένη και κοινή πρακτική στις "μπανανίες" του Δυτικού Κόσμου. Και απότι φαίνεται έχει αποτελέσματα.

nikosl
20-12-07, 20:50
Εμένα για δύο λόγους δεν με πείθει η ομοιπαθητική:

1)το θεωρητικό της υπόβαθρο είναι ελλειπέστατο πχ ισχυρίζονται ότι στο αραιωμένο διάλυμα ακόμα και κανένα μόριο δραστικής ουσίας να μην υπάρχει, το διάλυμα είναι δραστικό. Φανταστείτε το λίγο: κουνημένα μόρια νερού γιατρεύουν τα παντα, ε τοτε να σταματήσουμε εμείς οι χημικοί μηχανικοί μαζί με τους βιολόγους και τους γιατρούς την ερευνα και βρούμε ενα τρόπο να κουνάμε το νερό καλα για να σώσουμε τον κόσμο:p
2)δεν υπάρχουν αντικειμενικές ερευνες σε ευρύ πληθυσμιακό δείγμα που να το αποδεικνύουν.
Εμένα σαν επιστήμονα δεν με πείθουν μεμονομένες περιπτώσεις. Βεβαια αφήνω ένα παράθυρο να το αποδεχτώ, εαν και εφόσον ισχύσουν το 1 και το 2 που ανέφερα, αλλιώς εγώ είμαι με την Bayer:)

edit: Το να το πιστεύει ο Hahnemann το 1850 ότι όταν κουνας μια μικρή ποσότητα ουσίας την καθιστας δραστική, το δικαιολογείς αφου δεν είχε γεννηθεί ο εδραιωτής της ατομικής θεωρίας Niels Bohr, αλλά εμείς 100 χρόνια μετά από αυτόν, με την χημεία και την ιατρική να έχουν φτάσει σε ένα πολύ υψηλό θεωρητικό και πρακτικό επιπεδο ,που βρίσκονται σήμερα, δεν επιτρέπεται να δεχόμαστε έτσι άκριτα θεωρίες.

Cafeeine
21-12-07, 01:16
Προς αποφυγή δημιουργίας λάθος εντυπώσεων:

Νεράκι δεν έχω δει, μόνο χάπια μέχρι τώρα. Επίσης, το πιο ακριβό ομοιοπαθητικό που έχω πάρει για σχετικά σοβαρό θέμα, έκανε 8,5€, τα υπόλοιπα από 2€-6€. Θέλετε να συγκρίνουμε τις τιμές με τα φάρμακα με τα οποία στην ουσία οι φαρμακευτικές πειραματίζονται στον ευρύτερο πληθυσμό?

Τρεις ομοιοπαθητικοί που έχω επισκεφθεί (οι δύο από αυτούς με πρώτο πτυχίο κλασσικής ιατρικής και δεύτερο ομοιοπαθητικής) χρεώνουν 40€. Οι κλασσικοί δηλαδή πόσο παίρνουν κατά μέσο όρο? 10€-20€?

Οσα είπα αφορούσαν υδάτινο διάλυμα, για αυτό μιλαγα για νερό, Στο χάπι οπου νεράκι, βάλε ανενεργή ουσία. Ακόμα και τα χαπάκια των φαρμακευτικών δεν είναι όλα 100% δραστική ουσία, αλλά στην ομοιοπαθητική ειναι εκ της φύσης της όλο ανενεργή. Αμα λοιπόν δεν υπάρχει δραστική ουσία, και 2 € πολλά είναι, γιατί δεν προσφέρουν.


Α, επειδή αναφέρθηκε οτι μερικοι δεν θέλουμε να ξεφύγουμε απο την πεπατημένη, οτι πρέπει να αμφιβάλλουμε, οτι είμαστε σκοταδιστες...

Ειμαι απόλυτα ανοικτός να δεχτώ όσα λέει η ομοιοπαθητική, αρκεί να αποδεικνύονται με εργαστηριακές μελέτες. Εδώ ακούσαμε¨

"Μα τόσοι άνθρωποι, ακόμα και γιατροί το πιστεύουν, αρα είναι αλήθεια",

"Μετά απο χρόνια σε γιατρούς μια επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό με έσωσε",

"Η ομοιοπαθητική είναι αλήθεια γιατί ενοχλουνται οι φαρμακοβιομηχανίες",

"Η ομοιοπαθητική έχει βάση γιατί δεν τα ξέρουμε και όλα, αρα δεν μπορούμε να τα ισοπεδόνουμε όλα.Το χρησιμοποιούν κι οι Αγγλοι, κάτι δεν θα ξέρουν;"

"Αφού ο κόσμος γίνεται καλά, τι το ψάχνεις; Σωστό είναι"

και το αγαπημένο μου, που παραθέτω αυτούσιο:

"Το γεγονός ότι ο πολιτισμός μας όπως εξελίσσεται, ηθελημένα αγνοεί διάφορους τομείς -η ομοιοπαθητική είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι- μας περιορίζει και μας κρατάει μακριά από ΑΛΗΘΕΙΕΣ που δεν συμφέρουν. Ομολογουμένως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, αφού πολλοί/πολύ έξυπνοι άνθρωποι κατακεραυνώνουν οτιδήποτε εναλλακτικό λόγω του γεγονότος ότι έχουν εμποτιστεί με τον by-the-book τρόπο."

Αναφερα οτι δεν είναι επιστήμη γιατί η επιστήμη έχει το στοιχείο της συνεχούς αυτο-αμφισβήτησης. Ο κάθε επιστημονας θα προσπαθήσει να βρεί τρύπες στην θεωρία των άλλων (πάντα σύμφωνα με την επιστημονική μέθοδο) και καλεί τους άλλους να βρούν τρύπες στην δική του. Αυτός είναι ο by-the-book τρόπος. Η εναλλακτική είναι υποθέσεις που χρησιμοποιούνται αξιωματικά και που προσπαθούν να αποκτήσουν υπόσταση με το πληθυσμιακό βάρος τους. Ο όρος "εναλλακτικός" έχει καταχραστει απο πολλούς, για να κοροιδέψουν τους πολλούς και να γεμίσουν τις τσέπες τους. Οτι "εναλλακτικό" δεν είναι και σωστό, και οι αλήθειες δεν είναι πάντα κρυφές.

Τέλος, ότι πιστεύει ο πολυς κόσμος δεν είναι κατ' ανάγκη αλήθεια. Αναρωτιεμαι αν θυμάστε δημοσκοπήσεις όσον υποστήριζαν οτι η χιλιετία έληξε το 1999 και η νέα ξεκίνησε το 2000....

Chris2004
21-12-07, 02:32
Και επανέρχομαι στη κεντρική δομή της ομοιοπαθητικής, οτι το 'ομοιο ιαίνει το όμοιο', το οποίο απο οσο καταλαβα λειτουργεί εντελώς εμπειρικά (αν φτιάξω ομοιοπαθητικό σκευασμα απο σπέρμα, να το πουλήσω σαν αντισυλληπτικό;


Τα εμβόλια ξέρεις τί είναι; Σου εμβολιάζουν μια πολύ μικρή ποσότητα με αποδυναμωμένο ιό (φυσικά υπάρχει μια επεξεργασία ανάλογα με το εμβόλιο) ώστε να δημιουργηθούν τόσο ισχυρά αντισώματα που να μην κολλήσεις κάν τον ιό.

Αυτό δεν σου φαίνεται περίεργο;



Γιατί ενώ το έχω αναφέρει πολλές φορές δεν μιλάμε για αυτούς του βασικούς κανόνες της ομοιοπαθητικής; Γιατί είναι παράλογοι και δεν μπορει κανεις να τους υποστηρίξει χωρίς να υποπέσει σε προσωπικές μαρτυρίες.

Μα και οι μη υποστηρικτές της ομοιοπαθητικής δεν αναφέρουν ποσοστά αποτυχίας, Το μόνο επιχείρημά τους είναι το "νεράκι". Δεν είμαι γιατρός...το μόνο που μπορώ να καταθέσω είναι η προσωπική μου μαρτυρία και για τις 2 περιπτώσεις.



(Οσο περισσότερο γράφω, τόσο η ομοιοπαθητική και οι υποστηρικτές της μου θυμίζουν θρησκεία)

Όσο περισσότερο γράφεις μου φαίνεται ότι παρακολουθώ τα κιτρινοπράσινα Αθλητικά Νήματα...

........Auto merged post: Chris2004 added 5 Minutes and 48 Seconds later........



Α, επειδή αναφέρθηκε οτι μερικοι δεν θέλουμε να ξεφύγουμε απο την πεπατημένη, οτι πρέπει να αμφιβάλλουμε, οτι είμαστε σκοταδιστες...

Ειμαι απόλυτα ανοικτός να δεχτώ όσα λέει η ομοιοπαθητική, αρκεί να αποδεικνύονται με εργαστηριακές μελέτες. Εδώ ακούσαμε¨

"Μα τόσοι άνθρωποι, ακόμα και γιατροί το πιστεύουν, αρα είναι αλήθεια",

"Μετά απο χρόνια σε γιατρούς μια επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό με έσωσε",

"Η ομοιοπαθητική είναι αλήθεια γιατί ενοχλουνται οι φαρμακοβιομηχανίες",

"Η ομοιοπαθητική έχει βάση γιατί δεν τα ξέρουμε και όλα, αρα δεν μπορούμε να τα ισοπεδόνουμε όλα.Το χρησιμοποιούν κι οι Αγγλοι, κάτι δεν θα ξέρουν;"

"Αφού ο κόσμος γίνεται καλά, τι το ψάχνεις; Σωστό είναι"


Και απο την άλλη ακούσαμε...

"Μα για να το λέει ο James Randi, άρα είναι ψέματα"

"Μα για να το λέει η Μπάγερ, άρα είναι ψέματα"

"Μα για να μη τη πιστεύει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ Ιατρικός σύλλογος, είναι ψέματα...τί να μας πούν οι οπισθοδρομικοί σκοταδιστές Άγγλοι'"

"Μα νεράκι έχει μέσα...λες και ξέρουν τί έχει μέσα το DEPON"

"Ομοιοπαθητική = Φραπελιά, μάγια, βουντού κτλ"

........Auto merged post: Chris2004 added 3 Minutes and 52 Seconds later........



Αναφερα οτι δεν είναι επιστήμη γιατί η επιστήμη έχει το στοιχείο της συνεχούς αυτο-αμφισβήτησης.

ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι Επιστήμες έχουν αξιώματα. Πράγματα που τα πιστεύεις γιατι ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ.

Όπως είπα, πήγαινε πές σε έναν Φροϋδικό ψυχολόγο ότι δεν είναι είναι επιστήμονας.
Η θεωρία του Froyd βασίζεται πάνω στις λειτουργίες του υποσυνείδητου...όμως το υποσυνείδητο επειδή ΔΕΝ είναι κάτι "χειροπιαστό" δεν μπορούν να εφαρμοστούν πάνω του οι αρχές της επιστήμης.
Πήγαινε λοιπόν πες σε έναν ψυχολόγο ότι ΔΕΝ είναι επιστήμονας.

Τέλος μου προκαλεί έκπληξη η εμπιστοσύνη που έχετε στην κλασική Ιατρική, παρ'όλα που κάθε 6άμηνο αποσύρονται Φάρμακα γιατί μετά την δοκιμή τους σε μας τα "πειραματόζωα" βρέθηκε ότι προκαλούν τις εξής 500 επιπλοκές...κατα τ'άλλα είναι επιστήμη.

Cafeeine
21-12-07, 03:00
Τα εμβόλια ξέρεις τί είναι; Σου εμβολιάζουν μια πολύ μικρή ποσότητα με αποδυναμωμένο ιό (φυσικά υπάρχει μια επεξεργασία ανάλογα με το εμβόλιο) ώστε να δημιουργηθούν τόσο ισχυρά αντισώματα που να μην κολλήσεις κάν τον ιό.

Αυτό δεν σου φαίνεται περίεργο;

Δηλαδή τα εμβόλια αποτελούν ομοιοπαθητική ιατρική;


Μα και οι μη υποστηρικτές της ομοιοπαθητικής δεν αναφέρουν ποσοστά αποτυχίας, Το μόνο επιχείρημά τους είναι το "νεράκι". Δεν είμαι γιατρός...το μόνο που μπορώ να καταθέσω είναι η προσωπική μου μαρτυρία και για τις 2 περιπτώσεις.

Οσοι αναφέρονται στην κλασσική ιατρική έχουν ποσοστα επιτυχίας και αποτυχίας. Η ομοιοπαθητική δεν έχει ναδείξει κάτι τέτοιο, αρα δεν υπάρχει νόημα να μιλάμε "για μεγάλα ποσοστά επιτυχίας" αέρα πατέρα. Η προσωπική μαρτυρία σαφώς και είναι σεβαστη...σαν προσωπική μαρτυρία, όχι σαν τελική απόδειξη.

Οσο για το "νεράκι" που λες τοσο υποτιμητικά δεν σε βλέπω να το σχολιάζεις παραπάνω, αλλά όταν λες αβασανιστα οτι τα διαπλεκόμενα και τα φακελάκια φταίνε που δεν θεωρείται επιστήμη η ομοιοπαθητική και όταν κατηγορείς κάποιον που ανέλυσε την ομοιοπαθητικη΄υπονοόντας οτι λέει βλακείες για να πουλήσει δεν έχεις πρόβλημα....


Όσο περισσότερο γράφεις μου φαίνεται ότι παρακολουθώ τα κιτρινοπράσινα Αθλητικά Νήματα...

No comment...

........Auto merged post: Cafeeine added 17 Minutes and 9 Seconds later........


Και απο την άλλη ακούσαμε...

"Μα για να το λέει ο James Randi, άρα είναι ψέματα"

"Μα για να το λέει η Μπάγερ, άρα είναι ψέματα"

"Μα για να μη τη πιστεύει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ Ιατρικός σύλλογος, είναι ψέματα...τί να μας πούν οι οπισθοδρομικοί σκοταδιστές Άγγλοι'"

"Μα νεράκι έχει μέσα...λες και ξέρουν τί έχει μέσα το DEPON"

"Ομοιοπαθητική = Φραπελιά, μάγια, βουντού κτλ"


Ο Randi είπε 5 πράγματα, Δεν είπε άποψη. Ρώτησα αν διαφωνει κανεις με αυτά και δεν μιλησε κανεις, παρα μόνο για πεις οτι πάει να βγάλει λεφτά. που απο μόνο του δεν τον κάνει ψεύτη. Λέει ψέμματα λοιπόν ή πουλάμε φούμαρα;

Την άποψη της Μπαγερ και του ελληνικού ιατρικού συλλόγου δεν την παίρνω αψήφιστα, και στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχει ρόλο στο σκεπτικό μου.

Μα επειδή στο ντεπον δεν ξέρω τι έχει μέσα (που αμα ανοίξεις το ρημάδι το χαρτάκι θα δεις τι έχει μέσα) θα δεχτώ οτι το μαγικό νερό αποτελεί θεραπεία;


Ναι, η ομοιοπαθητική είναι στην ίδια κατηγορια με τις φραπελιές γιατί βασίζεται σε αυθαίρετες αρχές και αυθαίρετα συμπεράσματα. Η διαφορά είναι οτι δεν προσποιείται οτι αντικαθιστά την ιατρική και οι επι μέρους πρακτικές (η ώθηση στην αλλαγή διατροφής και ζωής) της έχουν θετικά αποτελέσματα. Αυτά δεν τα αμφισβητώ.



ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι Επιστήμες έχουν αξιώματα. Πράγματα που τα πιστεύεις γιατι ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ.

Όπως είπα, πήγαινε πές σε έναν Φροϋδικό ψυχολόγο ότι δεν είναι είναι επιστήμονας.
Η θεωρία του Froyd βασίζεται πάνω στις λειτουργίες του υποσυνείδητου...όμως το υποσυνείδητο επειδή ΔΕΝ είναι κάτι "χειροπιαστό" δεν μπορούν να εφαρμοστούν πάνω του οι αρχές της επιστήμης.
Πήγαινε λοιπόν πες σε έναν ψυχολόγο ότι ΔΕΝ είναι επιστήμονας.

Τέλος μου προκαλεί έκπληξη η εμπιστοσύνη που έχετε στην κλασική Ιατρική, παρ'όλα που κάθε 6άμηνο αποσύρονται Φάρμακα γιατί μετά την δοκιμή τους σε μας τα "πειραματόζωα" βρέθηκε ότι προκαλούν τις εξής 500 επιπλοκές...κατα τ'άλλα είναι επιστήμη.

Η διαφορά είναι οτι η επιστήμη θα σου πει οτι με βάση τα αρχικά αξιώματα και την μετέπειτα μελέτη οτι θα γίνει το α και το β και γίνονται! Στην ομοιοπαθητική κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Το σκεύασμα μπορεί να μην δουλέψει επειδή...κουρευτηκε ο παθων. Αν οταν κάτι δεν είναι προβλέψιμο επειδή ...ο Ερμής είναι ανάδρομος, δεν είναι επιστημονικό.

Μαζί σου για τα φάρμακα και τις φαρμακοβιομηχανίες που μας κάνουν πειραματόζωα για να βγάλουν μεγαλύτερο κέρδος. Δεν είναι λόγος αυτός να κάνω το πειραματόζωο σε κάποιον που μου λέει αρλούμπες επειδή είναι "εναλλακτικός." Αν εσύ τον εμπιστεύεσαι, δικαίωμά σου. Αν οι Βρετανοί τον θέλουν επίσης δικαίωμά τους.

Chris2004
21-12-07, 04:04
Δηλαδή τα εμβόλια αποτελούν ομοιοπαθητική ιατρική;

Όχι, αλλά το "όμοιο θεραπεύει όμοιο" σου φάνηκε περίεργο, ενώ ο τρόπος που δουλεύει το εμβόλιο δεν σου φαίνεται




Οσοι αναφέρονται στην κλασσική ιατρική έχουν ποσοστα επιτυχίας και αποτυχίας. Η ομοιοπαθητική δεν έχει να δείξει κάτι τέτοιο, αρα δεν υπάρχει νόημα να μιλάμε "για μεγάλα ποσοστά επιτυχίας" αέρα πατέρα. Η προσωπική μαρτυρία σαφώς και είναι σεβαστη...σαν προσωπική μαρτυρία, όχι σαν τελική απόδειξη.


Αυτό που λές είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ. Η ομοιοπαθητική έχει μελέτες για ποσοστά επιτυχίας/αποτυχίας σκευασμάτων της.



Οσο για το "νεράκι" που λες τοσο υποτιμητικά δεν σε βλέπω να το σχολιάζεις παραπάνω, αλλά όταν λες αβασανιστα οτι τα διαπλεκόμενα και τα φακελάκια φταίνε που δεν θεωρείται επιστήμη η ομοιοπαθητική και όταν κατηγορείς κάποιον που ανέλυσε την ομοιοπαθητικη΄υπονοόντας οτι λέει βλακείες για να πουλήσει δεν έχεις πρόβλημα....

Όπως σου είπα, δεν έχω Ιατρικές Γνώσεις...όπως προφανώς ΟΥΤΕ εσύ έχεις.
Το κριτήριό μου είναι αν κάτι με κάνει να νιώθω καλύτερα.
Απο ο Randi, ο Ευαγγελάτος, και ο Χαρδαβέλας είναι σπονσορασιμένα άτομα τα οποία βγάζουν εκκατομύρρια για να κατευθύνουν τη κοινή γνώμη, παράλληλα διασφαλίζοντας τα συμφέροντα αυτών που τους υποστηρίζουν.
Πού τα βρήκε ο Randi τα 1.000.000$ που προσφέρει; Προφανώς έχει βγάλει το τρελό χρήμα, απο την πανισχυρη τηλεοπτική βιομηχανία των ΗΠΑ.



Μα επειδή στο ντεπον δεν ξέρω τι έχει μέσα (που αμα ανοίξεις το ρημάδι το χαρτάκι θα δεις τι έχει μέσα) θα δεχτώ οτι το μαγικό νερό αποτελεί θεραπεία;

Το Depon γιατί το δέχεσαι; Επειδή στο έδωσε ο Χ Γιατρός ο οποίος είναι εγκεκριμένος απο τον Ιατρικό Σύλλογο κτλ κτλ...ή επειδή όντως έχει αποτελέσματα;



Ναι, η ομοιοπαθητική είναι στην ίδια κατηγορια με τις φραπελιές γιατί βασίζεται σε αυθαίρετες αρχές και αυθαίρετα συμπεράσματα.

Ποιές είναι οι αυθαίρετες αρχές;



Η διαφορά είναι οτι η επιστήμη θα σου πει οτι με βάση τα αρχικά αξιώματα και την μετέπειτα μελέτη οτι θα γίνει το α και το β και γίνονται!

Χμμμ για να σκεφτώ δηλαδη...η επιστήμη της φαρμαγολογίας σου λέει ότι το Χ φάρμακο θα σε κάνει καλά κτλ κτλ....μετά απο 6 μήνες τελικά ανακαλύπτει ότι σε κάνει χειρότερα...μάλιστα...α αυτό είναι η μετέπειτα μελέτη...αφού έχεις καταστρέψει τον οργανισμό σου.



Στην ομοιοπαθητική κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Το σκεύασμα μπορεί να μην δουλέψει επειδή...κουρευτηκε ο παθων. Αν οταν κάτι δεν είναι προβλέψιμο επειδή ...ο Ερμής είναι ανάδρομος, δεν είναι επιστημονικό.

Καλά κάνεις διάλογο με τέτοιες αυθαίρετες απόψεις; Που έχεις δεί εσύ τέτοιο πράγμα...επειδή το άκουσες απο κάποιον... έ έλεος.



Δεν είναι λόγος αυτός να κάνω το πειραματόζωο σε κάποιον που μου λέει αρλούμπες επειδή είναι "εναλλακτικός."


Τουλάχιστον δεν θα έχεις ΚΑΜΙΑ παρενέργεια.



Αν εσύ τον εμπιστεύεσαι, δικαίωμά σου. Αν οι Βρετανοί τον θέλουν επίσης δικαίωμά τους.

Φυσικά άλλωστε στην Ελλάδα εμείς ξέρουμε καλύτερα απ'όλους...πάντα όλοι οι Έλληνες είναι οι πιό έξυπνοι, οι πιό μάγκες, οι πιό ωραίοι, οι καλύτεροι οδηγοί και η λίστα είναι ατελείωτη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.