PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης laptop με linksys



kostas_pav
26-03-05, 23:01
Έχω σοβαρότατο πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο.:(

Έχω ένα access point Linksys WRT54G και το έχω ρυθμίσει από το web interface. Έχω και ένα laptop με ασύρματο δίκτυο.

Το πρόβλημα είναι ότι το laptop δεν βρίσκει το ασύρματο δίκτυο του Linksys όταν κάνει αναζήτηση, είτε κάνω αναζήτηση με το πρόγραμμα των Windows, είτε κάνω αναζήτηση με το ειδικό software που υπήρχε μαζί με το laptop σε CD.:shock:

Το πήγα το laptop στο ΠΛΑΙΣΙΟ δύο φορές και την δεύτερη τους πήγα και το linksys, και με διαβεβαίωσαν ότι λειτουργεί σωστά!!:mad:

Τι άλλο να κάνω? Έχω απελπιστεί...:cry: :cry: :cry:

sdikr
26-03-05, 23:11
θα πρέπει να ψάξεις για τις επιλογές για κανάλια, καθώς και για μια επιλογη που λέει hide ssid παίξε με αυτες

kostas_pav
26-03-05, 23:22
θα πρέπει να ψάξεις για τις επιλογές για κανάλια, καθώς και για μια επιλογη που λέει hide ssid παίξε με αυτες

Είναι και τα δύο σε channel 1, και δεν υπάρχει πουθενά hide SSID!!:(

JohnGR
26-03-05, 23:26
Δοκίμασε να βάλεις το broadcast σε disabled.

kostas_pav
26-03-05, 23:34
Δοκίμασε να βάλεις το broadcast σε disabled.

Ούτε έτσι το βρίσκει...

dpan
27-03-05, 00:47
τοτε RTFM

kostas_pav
27-03-05, 00:52
τοτε RTFM
Τι είναι αυτό??? :confused:

nnn
27-03-05, 01:39
Είναι και τα δύο σε channel 1
Γιατί channel 1 ?
Γύρισε τα σε κανάλι 11,στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου κάνε τις σωστές ρυθμίσεις,Ssid,Ip,Gateway απενεργοποίησε οποιαδήποτε κρυπτογράφηση(Wep,Wpa κτλ).

RTFM=Read The Fucking Manual.

kostas_pav
28-03-05, 21:25
Τελικά λύθηκε το πρόβλημα... Έπρεπε να πατήσω ένα συνδυασμό πλήκτρων για να ενεργοποιηθεί το δίκτυο (FN + F11)!!;)

nnn
28-03-05, 23:52
Καλά όταν έτρεχες το πρόγραμμα της wifi κάρτας δεν σου έβγαζε κάποιο warning ό,τι είναι ανενεργή ;;; :shock:

dpan
29-03-05, 11:52
Αν ειχε Απενεργοποιημενη την σχετικη επιλογη που δειχνει την κατασταση της καρτας στον Πινακα ελεγχου απο που θα το εβλεπε? :P

kostas_pav
29-03-05, 14:31
Καλά όταν έτρεχες το πρόγραμμα της wifi κάρτας δεν σου έβγαζε κάποιο warning ό,τι είναι ανενεργή ;;; :shock:


Όχι!! Καμμία προειδοποίηση!! Μετά από 5+ ώρες αναζήτησης, είχα αρχίσει να νευριάζω. Πήρα τηλέφωνο μέχρι και στη Linksys στις Η.Π.Α.!
Άρχισα να κάνω συνδυασμούς τυχαία... Έτσι κάποια στιγμή πετάχτηκε ένα μήνυμα: 'ασύρματο δίκτυο βρέθηκε'!




Αν ειχε Απενεργοποιημενη την σχετικη επιλογη που δειχνει την κατασταση της καρτας στον Πινακα ελεγχου απο που θα το εβλεπε? :P

Μάλλον από πουθενά?? Τι εννοείς??

nnn
30-03-05, 00:26
Στις συνδέσεις δικτύου στο εικονίδιο "ασύρματη σύνδεση" όταν είναι ανενεργή βγάζει κόκκινο Χ,το ίδιο βγάζει και στη διαχείριση συσκευών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.