PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα για αντιγραφη dvd



slipknot666
15-04-05, 15:20
καλησπερα παιδια εχει κανεισ να μοθ στουλει η να μου προτεινει κανα καλο προγραμμα για αντιγραφη dvd

ZORO
16-04-05, 00:09
Dvd Decrypter για μεταφορά στο δίσκο. Δωρεάν πρόγραμμα
Dvd Shrink για συμπιέση ώστε να χωράει σε ένα δισκάκι Single Layer. Δωρεάν πρόγραμμα
Dvd Fab για χώρισμα μιας ταινίας σε παραπάνω από ένα δισκάκι. Δυστηχώς τώρα πλέον Shareware, εκτός εάν μπορέσεις και βρεις την παλιά έκδοση που ήταν δωρεάν.
AutoGk για συμπίεση μιας ταινίας Dvd κατά DivX ώστε να χωράει σε ένα δισκάκι. Δωρεάν πρόγραμμα.

Με μια αναζήτηση σε κάμια μηχανή αναζήτησης π.χ google, yahoo κτ.λ. θα βρεις εύκολα τα link
Αν δυσκολευτείς πες μου να στα πω.

great
17-04-05, 16:59
Εγω αυτο που δεν έχω καταλαβει είναι το εξής: Εχω 3 divx αρχεια 350ΜΒ το καθένα, δηλαδη ~1.05GB. Αυτά Θέλω να τα βάλω σε ένα DVD με ένα απλο menu και να παιζεις οποιο εσυ θες. Γιατι όμως οταν πάω να το κάψω σε DVD μου το βγάζει πάντα σε αστρονομικα νουμερα (9GB, 8GB etc) οποτε ειναι αδύνατον να το γράψω σε ενα κανονικο DVD. Ti κάνω λάθος ?

al0000
17-04-05, 17:04
Τα χω ψάξει όλα τα προγράμματα, και έχω καταλήξει σε αυτά τα σημπεράσματα

Για αντιγραφή DVD-9 σε DVD-5...CloneDVD (www.elby.ch)
Για DivX σε DVD... DVD Santa (www.dvdsanta.com)

WAntilles
17-04-05, 17:11
καλησπερα παιδια εχει κανεισ να μοθ στουλει η να μου προτεινει κανα καλο προγραμμα για αντιγραφη dvd

1. DVDDecrypter με ISO Read Mode -> να βγάλει ISO

->

2. DVDShrink (εάν χρειάζεται) να βγάλει ISO

->

3. Burn με το Nero.

Re-Ti-Re
17-04-05, 17:16
Εγω αυτο που δεν έχω καταλαβει είναι το εξής: Εχω 3 divx αρχεια 350ΜΒ το καθένα, δηλαδη ~1.05GB. Αυτά Θέλω να τα βάλω σε ένα DVD με ένα απλο menu και να παιζεις οποιο εσυ θες. Γιατι όμως οταν πάω να το κάψω σε DVD μου το βγάζει πάντα σε αστρονομικα νουμερα (9GB, 8GB etc) οποτε ειναι αδύνατον να το γράψω σε ενα κανονικο DVD. Ti κάνω λάθος ?Η ποιο απλή λύση είναι να το γράψεις πρώτα στο δίσκο. Που χωράει τα 9GB.
Μετά με το DVD Shrink v3.2 το συμπιέζεις να χωράει και το γράφεις.

great
17-04-05, 17:18
Η ποιο απλή λύση είναι να το γράψεις πρώτα στο δίσκο. Που χωράει τα 9GB.
Μετά με το DVD Shrink v3.2 το συμπιέζεις να χωράει και το γράφεις.

αυτο σκεφτηκα και εγω διαβαζοντας τα προηγουμενα posts...θα το δοκιμάσω

kastoras13
29-10-08, 12:54
καλημερα ..
θελω ενα προγραμμα δωρεαν για αντιγραφη dvd σε dvd

crypter
29-10-08, 12:56
dvd decrypter σε συνδιασμο με το dvd shrink,
για μη τσαμπα υπαρχει και το dvd fab platinum η το clonedvd.

disakis
01-11-09, 13:01
καλησπερα παιδια
πως μπορω να γραψω σε ενα dvd 2 η 3 εργα.το προβλημα μου ειναι οτι εχω 2 εργα τα οποια τα μετετρεψα σε αρχεια dvd με το convertx και επειτα προσπαθησα με το dvd shrink να τα αντιγραψω.Τα καταφερα εν μερει αλλα οταν παω να τα δω στο dvd player δεν μου ξεκιναει το εργο απο την αρχη.Φαινετε οτι εινε μπερδεμενες ολες οι ενοτητες.Δεν ξεκιναει απο την αρχη το εργο
Μπορει να βοηθησει καποιος;

crypter
01-11-09, 13:20
Γιατι να μην τα γραψεις κατευθειαν ετσι οπως ειναι πανω στο δισκακι; Αν εχεις dvdplayer ενος χρονου και βγαλε τοτε θα παιζουν ανετα εκτος αν ειναι σε καποια ιδιαιτερη κωδικοποιηση. :)

disakis
01-11-09, 13:42
με ποιο μρογραμμα μπορω να τα γραψω και πως?
Με το clonedvd δεν μπορω να προσθεσω 2 εργα η δεν ξερω
Με το nero οταν μεταφερω τα αρχεια τα μπερδευει, με ρωταει για αντικατασταση τον αρχειων οταν τα μεταφερω επειδει εχουν ιδια καταληξει

manicx
02-11-09, 13:12
Αν κάνεις convert μία-μία τις ταινίες, ΔΕΝ μπορείς να τις βάλεις σε ένα DVD χύμα. Αυτό είναι ανέφικτο και ανούσιο καθώς η ποιότητα θα είναι για τα μπάζα. Αν θες να δοκιμάσεις πάντως, βάλε όλα τα αρχεία που έχεις (πχ από 3 ταινίες μαζί) ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στο ConvertXtoDVD, όχι μία-μία. Μία-μία το πρόγραμμα θα κάνει παραγωγή των ίδιων αρχείων VOB. Αν τις κάνεις όλες μαζί, θα πάρουν όλα τα VOB αύξοντες αριθμούς. Πάντως, από ποιότητα μην περιμένεις πολλά. Θα σου πρότεινα max 2 ταινίες. Το καλύτερο βέβαια είναι να δώσεις 40 ευρώ και να πάρεις ένα DVD player που να παίζει αρχεία XviD.

befreegr
02-11-09, 14:02
Το καλύτερο βέβαια είναι να δώσεις 40 ευρώ και να πάρεις ένα DVD player που να παίζει αρχεία XviD.

Η και αυτό: http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/HDD-Optical-Frames/Freecom-Media-Player-HDMI-MKV.htm

Το παρήγγειλα χτες, για να δούμε ..

tsioy
02-11-09, 14:09
@befreegr
Από ότι παρατήρησα:


Component (up to 1080i), Composite



Supports mkv files (H.264 codec not supported)

Κρίμα δεν είναι να δώσεις €120 και να μην παίζει H.264;

befreegr
02-11-09, 14:22
@befreegr
Από ότι παρατήρησα:


Component (up to 1080i), Composite



Supports mkv files (H.264 codec not supported)

Κρίμα δεν είναι να δώσεις €120 και να μην παίζει H.264;



Ναι ρε γαμώτο, το είδα και γω. Έλεγα να πάρω το Lacie bridge, αλλά μου άρεσε πολύ αυτό και το H.264 ελπίζω ότι θα διορθωθεί στο μέλλον με κανα firmware update. Ίσως ..
Δεν πειράζει, γιαυτό είμαστε εργένηδες, για να έχουμε (λίγα) λεφτά για πέταμα! :lol:

disakis
02-11-09, 22:32
καλη η ιδεα σου με το divx και απ οτι ειδα το dvd που εχω παιζει divx.
τοις ταινιες που κατεβαζω με ποιο προγραμα να τοις ανοιξω για να τοις μετατρεψω σε divχ?
Οι υποτιτλοι ενσωματονωντε αυτοματα?

dian
20-10-10, 21:55
Γεια σας κι'απο εμενα. Μια βοηθεια σχετικα με το dvd shrink.
Κατι κανω λαθος ο ασχετος ?:hmm:

Προσπαθω να αντιγραψω ενα dvd 6.7 gb. Μου βγαζει συνεχως error ! Αν δεν κανω λαθος το ποσο θελω να συμπιεστει γινεται απο την μπαρα δεξια.

Εκτος κι αν φταιει κατι αλλο.((Dual Layer δισκακι ? κλειδωμενο dvd ? )

Ευχαριστω.

manicx
21-10-10, 12:59
Το πιο πιθανό είναι το κλείδωμα του DVD. Ναι, η συμπίεση είναι από την μπάρα δεξιά.

dian
21-10-10, 13:15
:frown: Θα το "παλεψω" λιγο ακομη.

Σ'ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.