PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ντόλι έρχεται στο... πιάτο μας



opener
15-01-08, 11:21
Η Ντόλι έρχεται στο... πιάτο μας
Απόφαση ευρωπαϊκής Αρχής ανοίγει τον δρόμο στην κατανάλωση προϊόντων από κλωνοποιημένα ζώα

Φιλέτο... Ντόλι θα δουν σε λίγο στο πιάτο τους οι ευρωπαίοι καταναλωτές, καθώς διεκδικεί περίοπτη θέση στα ράφια και στα ψυγεία των υπεραγορών.
Με απόφαση της Ευρωπαϊκής Αρχής για την Ασφάλεια των Τροφίμων (ΕFSΑ), η οποία χαρακτηρίζει «πιθανότατα ασφαλή» το κρέας, το γάλα και τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά προϊόντα από κλωνοποιημένα ζώα, ανοίγει ο δρόμος για τους επιγόνους της διάσημης προβατίνας Ντόλι, του πρώτου κλωνοποιημένου ζώου, να αποδειχθούν τακτικοί τροφοδότες του καθημερινού τραπεζιού στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης.
Οι αντιδράσεις όμως αναμένονται σθεναρές από επιστήμονες, καταναλωτές και οικολογικές οργανώσεις, που υποστηρίζουν ότι η διατροφή σε παγκόσμια κλίμακα δέχεται αλλεπάλληλα πλήγματα αξιοπιστίας και ποιότητας, θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία και την ποιότητα ζωής του καταναλωτικού κοινού, ενώ αύριο αναμένονται και τα αντίστοιχα συμπεράσματα της Επιτροπής Βιοηθικής της Ευρωπαϊκής Ενωσης, η οποία έχει συσταθεί για τον ίδιο σκοπό.
Η απόφαση της Αρχής για την Ασφάλεια των Τροφίμων, στην ουσία γνωμοδότηση που απευθύνεται στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αποτελεί προκαταρκτική έκθεση συμπερασμάτων για ενδεχόμενη είσοδο των προϊόντων από κλωνοποιημένα ζώα στην ευρωπαϊκή αγορά.
«Είναι απίθανο να υπάρχουν διαφορές, όσον αφορά την ασφάλεια των τροφίμων, ανάμεσα σε προϊόντα που προέρχονται από κλώνους και σε αυτά που προέρχονται από ζώα συμβατικής εκτροφής» σημειώνεται ως καταληκτικό συμπέρασμα της γνωμοδότησης.
Βασικό επιχείρημα υπέρ της διάθεσης τροφών από κλωνοποιημένα ζώα είναι «η αύξηση της παραγωγής γάλακτος και κρέατος,με τη συνακόλουθη ποιοτική αναβάθμιση της παραγωγής».
Ως αιτία της παραπάνω αύξησης και της βελτίωσης των ποιοτικών χαρακτηριστικών αναφέρεται η «επιλογή από τους παραγωγούς των καλύτερων ζώων τους, τα οποία θα κλωνοποιούνται,χωρίς να παρεμβάλλεται διασταύρωση και αναπαραγωγή με άλλα ζώα, που θα έχει αμφίβολα αποτελέσματα παραγωγικότητας»......
http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080115&nid=7175623&sn=&spid=

Ανησυχούν επιστήμονες και οικολόγοι =

http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080115&nid=7175632&sn=&spid=

Γιατί πιέζουν οι Αμερικανοί =

http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080115&nid=7175639&sn=&spid=

Sakoulas
15-01-08, 11:35
Εμενα με προβληματιζει ιδιαιτερα η φραση ''πιθανότατα ασφαλή''...

Απο εκει και περα, το θεωρητικο του θεματος δεν με ενδιαφερει. Αν τηρουν προδιαγραφες, τοτε θα λυσουμε και το προβλημα της πεινας ( σε ευλογο χρονικο διαστημα και με τις καταλληλες συνθηκες ) στον πλανητη...

21century
15-01-08, 11:54
Θα επιλύσουν άραγε το πρόβλημα της πείνας ιδίως σε φτωχές και τρίτες χώρες ή θα τις κρατούν ομήρους αν πραγματικά αποδειχθεί ότι θα ωφελήσει αυτούς τους ανθρώπους. Για αυτό άραγε γίνεται... Ντόλυ το τραπέζι μας ή για να τα οικονομήσουν και πάλι ορισμένοι? Αυτός έιναι ο προβληματισμός μου!

SpartanX
15-01-08, 13:45
Τσοπανάκος ήμανε προβατάκια έβοσκα... NO MORE :p

Embraced
15-01-08, 21:27
Εμενα με προβληματιζει ιδιαιτερα η φραση ''πιθανότατα ασφαλή''...


Η πιθανότητα να πάθει χιλιάδες η εκατομύρρια κόσμος κάτι, υποσκελίζεται γι'αυτούς από την βεβαιότητα να μπεί άλλο ένα μηδενικό στα κέρδη τους.


Απο εκει και περα, το θεωρητικο του θεματος δεν με ενδιαφερει. Αν τηρουν προδιαγραφες, τοτε θα λυσουμε και το προβλημα της πεινας ( σε ευλογο χρονικο διαστημα και με τις καταλληλες συνθηκες ) στον πλανητη...

Μα η πείνα (ειδικά σε Αφρική) δεν υφίσταται γιατί δεν υπάρχει χώρος να παραχθεί τροφή. Υπάρχει γιατί οι οικονομίες αυτών των χωρών είναι θεόφτωχες, χρωστάνε τρομερά ποσά στις παγκόσμιες τράπεζες και όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει σάλιο για επενδύσεις σε σίτιση, ύδρευση κτλ. Δεν λείπει η τροφή, τα λεφτά να την αγοράσουν από κάπου λείπουν. Δεν θα φάνε λοιπόν οι Αφρικάνοι αυτά τα προϊόντα αφού λεφτά δεν έχουν ούτως η άλλως. Οι επιχειρήσεις θα καταφέρουν απλά να συμπιέσουν το κόστος, ενώ στις υπόλοιπες χώρες πράγματι θα πέσουν κάπως οι τιμές, εις βάρος όμως της ασφάλειας του να τρώς φυσικά προϊόντα χωρίς να πειραματίζονται πάνω σου. Τι να κάνουμε συμβιβασμοί είναι αυτοί, μην τα ζητάμε και όλα!

mistral
16-01-08, 02:05
Σε λίγα χρόνια δεν θα παράγεται κρέας αλλά κρεατόμαζα .... όχι ζώα κανονικά...
Ουαί ημίν .. και υμίν ......

flamelab
16-01-08, 02:08
H Dolly είχε σοβαρότατα προβλήματα υγείας εκ γενετής , όπως και τα περισσότερα κλωνοποιημένα ζώα .

Αρα , ότι προβλημα έχουν δεν είναι φυσιολογικό .

Είδαμε τα μεταλλαγμενα τρόφιμα , τωρα εχουμε κλωνοποιημένο κρέας .

Την λεξη "φυσικό" δεν την έχουν στο λεξιλόγιο τους ?

Sakoulas
16-01-08, 04:39
Η πιθανότητα να πάθει χιλιάδες η εκατομύρρια κόσμος κάτι, υποσκελίζεται γι'αυτούς από την βεβαιότητα να μπεί άλλο ένα μηδενικό στα κέρδη τους.



Μα η πείνα (ειδικά σε Αφρική) δεν υφίσταται γιατί δεν υπάρχει χώρος να παραχθεί τροφή. Υπάρχει γιατί οι οικονομίες αυτών των χωρών είναι θεόφτωχες, χρωστάνε τρομερά ποσά στις παγκόσμιες τράπεζες και όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει σάλιο για επενδύσεις σε σίτιση, ύδρευση κτλ. Δεν λείπει η τροφή, τα λεφτά να την αγοράσουν από κάπου λείπουν. Δεν θα φάνε λοιπόν οι Αφρικάνοι αυτά τα προϊόντα αφού λεφτά δεν έχουν ούτως η άλλως. Οι επιχειρήσεις θα καταφέρουν απλά να συμπιέσουν το κόστος, ενώ στις υπόλοιπες χώρες πράγματι θα πέσουν κάπως οι τιμές, εις βάρος όμως της ασφάλειας του να τρώς φυσικά προϊόντα χωρίς να πειραματίζονται πάνω σου. Τι να κάνουμε συμβιβασμοί είναι αυτοί, μην τα ζητάμε και όλα!

Πουθενα δεν διαφωνω...
Και επαυξανω και αυτα που αναφερεις... :oneup:

Απλα, αν παρατηρησεις λιγο τα μαυρισμενα σημεια,


Εμενα με προβληματιζει ιδιαιτερα η φραση ''πιθανότατα ασφαλή''...

Απο εκει και περα, το θεωρητικο του θεματος δεν με ενδιαφερει. Αν τηρουν προδιαγραφες, τοτε θα λυσουμε και το προβλημα της πεινας ( σε ευλογο χρονικο διαστημα και με τις καταλληλες συνθηκες ) στον πλανητη...

θα δεις οτι δεν ηθελα να επεκταθω. Υποννοουμενα ενυπαρχουν στα προαναφερθεντα μαυρισμενα σημεια.... :)

Αλλα ουτως ή αλλως, σε καποια φαση, αναγκαστικα θα πρεπει να προχωρησει και περαν του σταδιου του πειραματος. Με το ρυθμο που η ανθρωποτητα καταναλωνει τους φυσικους πορους της Γης, θα χρειαστουν σχετικα γρηγορα τα οποια υποκαταστατα...

Καλυτερα λοιπον να υπαρχει ετοιμη η εν λογω Ντολι ( με την τεχνολογια να μπορει να την υποστηριξει ) - και η οποια Ντολι εδω που τα λεμε. Το ιδεατο θα ειναι να μην υπαρχουν και επιπτωσεις στην υγεια.

Γινεται;
Ναι, με προυποθεσεις ( χρηματοδοτηση για την ερευνα, ασφαλη και επαρκη αποτελεσματα των πειραματων, κτλ )...

Embraced
16-01-08, 20:27
Θα μου πείς εδώ γίνονται διατροφικά σκάνδαλα με φυσικές τροφές, με αυτές θα κολώσουν;

anthoula
17-01-08, 21:16
Σε λίγα χρόνια δεν θα παράγεται κρέας αλλά κρεατόμαζα .... όχι ζώα κανονικά...
Ουαί ημίν .. και υμίν ......
Με το που διάβασα το μήνυμά σου, μου ήρθε φλασιά με το γνωστό urban myth για τα Mc Donalds/KFC... :whistle:Το θυμάται κανείς;

Η γνώμη μου για τα μεταλλαγμένα είναι ότι ναι μεν δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά μαζευτήκαμε 6 δις άνθρωποι σε τούτο τον κακόμοιρο πλανήτη... με φυσικές μεθόδους, πόσοι μπορούν να τραφούν νομίζετε;
Υπάρχει βέβαια και η λύση ενός μαζικού ιού (έχει λεχθεί από επιστήμονα !! για τον ebola)

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μαζεύεται η ελίτ των επιστημόνων στα εργαστήρια και καταστρώνουν σατανικά σχέδια εις βάρος μας. Όπως είπα, εδώ που φτάσαμε 2 λύσεις υπάρχουν! Και μέχρι το 2050 θα είμαστε 9 δις... λυπάμαι, αλλά έτσι είναι. :(

opener
17-01-08, 22:48
.... με φυσικές μεθόδους, πόσοι μπορούν να τραφούν νομίζετε;
...
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μαζεύεται η ελίτ των επιστημόνων στα εργαστήρια και καταστρώνουν σατανικά σχέδια εις βάρος μας.

Νομιζω πολλοι περισσοτεροι.
Σατανικα οχι... οικονομικα ομως?

anthoula
17-01-08, 23:00
Νομιζω πολλοι περισσοτεροι.
Λάθος νομίζεις δυστυχώς... το καμπάνακι έχει χτυπήσει προ πολλού.
Να στο πω απλά;
Μην κοιτάς την Ελλαδίτσα (δέντρο) -> υπογεννητικότητα, δες το δάσος (πλανήτης Γη) -> υπερπληθυσμός. ;)


Σατανικα οχι... οικονομικα ομως?
Μα αυτό λέω. Στίβουν το κεφάλι τους να βρουν μια βιώσιμη λύση για να θρέψουν τόσα δις.
Αν δεν μας αρέσουν τα μεταλλαγμένα... υπάρχει και το plan b. :(

midnightsun
17-01-08, 23:08
Πάλι Beta testing ... :evil:

mistral
17-01-08, 23:09
Καλή όρεξη .... λέω σιγά σιγά να γίνομαι χορτοφάγος.....

cypher
17-01-08, 23:20
Και εγω...... :hmm:
Το σκηνικο με τα μεταλλαγμενα και τα γενετικα τροποποιημενα,τα κλονοποιημενα κτλ κτλ
δεν μου φαινεται καθολου καλο....

Δεν γινεται τπτ απο αλτρουισμο η "για το καλο του κοσμου",
μεγιστοποιηση των κερδων θελουν οι ανθρωποι...κ γι αυτο
εχουμε προβλημα πιστευω....

Cheers
:p

opener
17-01-08, 23:24
Λάθος νομίζεις δυστυχώς... το καμπάνακι έχει χτυπήσει προ πολλού.
Να στο πω απλά;
Μην κοιτάς την Ελλαδίτσα (δέντρο) -> υπογεννητικότητα, δες το δάσος (πλανήτης Γη) -> υπερπληθυσμός. ;)


Μα αυτό λέω. Στίβουν το κεφάλι τους να βρουν μια βιώσιμη λύση για να θρέψουν τόσα δις.
Αν δεν μας αρέσουν τα μεταλλαγμένα... υπάρχει και το plan b. :(

Οχι αγαπητη μου, δεν κοιταζω την Ελλαδα (καλως η κακως εχω περασει το περισσοτερο διαστημα της ζωης μου εκτος Ελλαδος), εχω διαβασει αρκετα επι του θεματος
μονο που αυτη την στιγμη δεν μπορω να στα παραθεσω εδω.
Και για την Μοσαντο γνωριζω παρα πολλα, δεν ειναι επι του παροντος να τα αναφερω.

Εσυ λες το παραπανω, εγω λεω οτι στιβουν το κεφαλι τους για να βρουν/προωθησουν
λυσεις με γνωμονα το μεγιστο οικονομικο οφελος για τα αφεντικα που τους πληρωνουν.

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω και εγω την δικη μου.

mistral
17-01-08, 23:26
Η άλλη επιλογή να επιστρέψω στις ρίζες μου... να φυτέψω και νέες ρίζες σε κάτι στρέμματα που έχω

Και να αποκτήσω και μερικά ζά .. ίσα ίσα για γάλα αυγό και κρέας...

Αλλά έχουμε και τις αρκούδες και τους λύκους τελευταία ... άσε και τους οικολόγους....

Έρχονται ξαμολάνε κάμποσα φίδια στα χωριά των άλλων δείχνοντας την αγάπη τους για την φύση και μετά γυρνάνε στο διαμερισματάκι τους στην Αθήνα και αφήνουν τους άλλους να βγάζουν τα φίδια απ την τρύπα... κυριολεκτικά ! .... Η βλακεία στο μεγαλείο της !

midnightsun
17-01-08, 23:32
Έρχονται ξαμολάνε κάμποσα φίδια στα χωριά των άλλων δείχνοντας την αγάπη τους για την φύση και μετά γυρνάνε στο διαμερισματάκι τους στην Αθήνα και αφήνουν τους άλλους να βγάζουν τα φίδια απ την τρύπα... κυριολεκτικά ! .... Η βλακεία στο μεγαλείο της !

Πρώτη φορά το ακούω. Αν θες να ξέρεις τα φίδια τρώνε τα τρωκτικά οπότε καλό είναι να υπάρχουν, εκτός αν θέλεις να τρέχεις μέσα στα χόρτα, και πατήσεις την ουρά κανενός. :lol:

mistral
17-01-08, 23:34
Πρώτη φορά το ακούω. Αν θες να ξέρεις τα φίδια τρώνε τα τρωκτικά οπότε καλό είναι να υπάρχουν, εκτός αν θέλεις να τρέχεις μέσα στα χόρτα, και πατήσεις την ορά κανενός. :lol:

Δεν ξέρω αν έχεις ζήσει σε χωριό και να βλέπεις τα φίδια στον δρόμο ... και μάλιστα οχιές..
Τα αρούρια... με λίγο ποντικοφάρμακο και καμμια γατούλα μένουν μακρυά απ το σπίτι..
Η αγάπη στην φύση είναι ωραία αρκεί να βρίσκεσαι στο διαμερισματάκι σου :p

midnightsun
17-01-08, 23:40
Δεν ξέρω αν έχεις ζήσει σε χωριό και να βλέπεις τα φίδια στον δρόμο ... και μάλιστα οχιές..
Τα αρούρια... με λίγο ποντικοφάρμακο και καμμια γατούλα μένουν μακρυά απ το σπίτι..

Δεν έχω ζήσει σε χωριό παρά μερικές μέρες και έχω δει από κοντά δύο φορές οχιές, και ακόμα ζω. Όλα τα φίδια δεν είναι δηλητηριώδη και ούτε έχουν καμιά δουλειά να σε δαγκώσουν αν δεν τα πειράζεις. Επειδή είναι επικίνδυνα σημαίνει ότι πρέπει και να τα εξοντώνουμε ; Πάντως έχω κινδυνέψει πιο πολύ από τα μαντρόσκυλα παρά από οτιδήποτε άλλο.

opener
17-01-08, 23:41
... άσε και τους οικολόγους....

Έρχονται ξαμολάνε κάμποσα φίδια στα χωριά των άλλων δείχνοντας την αγάπη τους για την φύση και μετά γυρνάνε στο διαμερισματάκι τους στην Αθήνα και αφήνουν τους άλλους να βγάζουν τα φίδια απ την τρύπα... κυριολεκτικά ! .... Η βλακεία στο μεγαλείο της !



Πρώτη φορά το ακούω. Αν θες να ξέρεις τα φίδια τρώνε τα τρωκτικά οπότε καλό είναι να υπάρχουν, εκτός αν θέλεις να τρέχεις μέσα στα χόρτα, και πατήσεις την ουρά κανενός. :lol:

Και στα χωρια της περιοχης μου το ιδιο λενε, εκτος δε απο τα φιδια λενε και για αρπακτικα
πουλια (δεν ξερω για ποιο ειδος).

mistral
17-01-08, 23:45
Μα είναι γεγονός !
Και δεν νομίζω ότι τόσο πολύ νοιάζονται για την φύση ..
μάλλον για να δικαιολογήσουν τις επιδοτήσεις που παίρνουν απ το κοινότητα πρέπει να δείξουν ... έργο :down:

midnightsun
17-01-08, 23:46
Λες και δεν υπήρχαν ποτέ άγρια ζώα... τι να πει κανείς. :closed:

anthoula
18-01-08, 00:03
Σεβαστη η αποψη σου, αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω και εγω την δικη μου.
Εννοείται. :)
Εξ' άλλου, σε βάθος χρόνου θα δούμε τι θα γίνει...

Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και στο πολύ βάθος ένα plan c ... εποικισμός άλλων πλανητών (terraforming). :p Πάντως οικονομοτεχνικά δεν συμφέρει (ακόμα)..

mistral
18-01-08, 01:20
Εννοείται. :)
Εξ' άλλου, σε βάθος χρόνου θα δούμε τι θα γίνει...

Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και στο πολύ βάθος ένα plan c ... εποικισμός άλλων πλανητών (terraforming). :p Πάντως οικονομοτεχνικά δεν συμφέρει (ακόμα)..

Σκέφτομαι ν' αγοράσω κάνα οικοπεδάκι κατά Άρη μεριά... τι λές ; Καλή επένδυση ;

Sakoulas
18-01-08, 05:03
Σκέφτομαι ν' αγοράσω κάνα οικοπεδάκι κατά Άρη μεριά... τι λές ; Καλή επένδυση ;

:rofl:

Καλη, αλλα λιγο ακριβη... :whistle:
Ασε που μετα πρεπει να χτισεις και κανα σπιτακι βεβαιως βεβαιως... :rolleyes:

opener
18-01-08, 10:53
ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ μπορούν να τρώνε ό,τι θέλουν, όμως ο υπουργός Γεωργίας της Γαλλίας δήλωσε χθες ότι αν του προσέφεραν ένα γεύμα με κλωνοποιημένο κρέας, θα έλεγε «όχι». Ερωτηθείς αν θα έτρωγε κλωνοποιημένες τροφές, ο Μισέλ Μπαρνιέ δήλωσε στο ραδιόφωνο: «Όχι. Μου κάνατε μια ευθεία ερώτηση, απαντώ όχι. Δεν υπάρχει προς το παρόν τέτοιο ζήτημα».
«Πιστεύω πως υπάρχουν ηθικά προβλήματα και προβλήματα κοινωνικής αποδοχής, και δεν πρόκειται να αρχίσουμε να αντιγράφουμε το αμερικανικό μοντέλο», πρόσθεσε ο Γάλλος υπουργός σε συνέντευξή του στον ραδιοσταθμό RΜC............

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080118&nid=7212439&sn=&spid=877

Embraced
19-01-08, 11:34
:rofl:

Καλη, αλλα λιγο ακριβη... :whistle:
Ασε που μετα πρεπει να χτισεις και κανα σπιτακι βεβαιως βεβαιως... :rolleyes:

Το καλό είναι ότι δεν θα υπάρχουν ρέματα και θα μποροείς να χτίσεις οπυδήποτε.

mistral
19-01-08, 11:42
Λες και δεν υπήρχαν ποτέ άγρια ζώα... τι να πει κανείς. :closed:

Kαι βέβαια υπήρχαν άγρια ζώα πάντα ... αλλά όχι μέσα στα σπίτια ή στις γειτονιές των οικολόγων !
Ούτε βέβαια μέσα στα σπίτια τών χωρικών .... αυτή η ιστορία με τους οικολόγους έχει καταντήσει αηδία και μεγάλο πρόβλημα για τους κατοίκους της υπαίθρου... Εκ τους ασφαλούς και διαμένων εις Αθήνας και εμένα μου αρέσουν τα άγρια ζώα
Άντε όμως να έχεις μερικά ζωντανά που περιμένεις να σου δώσουν το γάλα και το τυρί της χρονιάς και να στα τρώνε οι αρκούδες και οι λύκοι που οι οικολόγοι σκόρπισαν στην περιοχή σου και να δείς πόσο φιλόζωος γίνεσαι μετά...

no_logo
19-01-08, 12:01
Kαι βέβαια υπήρχαν άγρια ζώα πάντα ... αλλά όχι μέσα στα σπίτια ή στις γειτονιές των οικολόγων !
Ούτε βέβαια μέσα στα σπίτια τών χωρικών .... αυτή η ιστορία με τους οικολόγους έχει καταντήσει αηδία και μεγάλο πρόβλημα για τους κατοίκους της υπαίθρου... Εκ τους ασφαλούς και διαμένων εις Αθήνας και εμένα μου αρέσουν τα άγρια ζώα
Άντε όμως να έχεις μερικά ζωντανά που περιμένεις να σου δώσουν το γάλα και το τυρί της χρονιάς και να στα τρώνε οι αρκούδες και οι λύκοι που οι οικολόγοι σκόρπισαν στην περιοχή σου και να δείς πόσο φιλόζωος γίνεσαι μετά...

αυτά για οικολόγους και φίδια-αρκούδες που αφήνουν ελεύθερα στην επαρχία είναι για τα πανηγύρια , ιστορίες για να λένε αγράμματοι άνθρωποι.
είτε μιλάμε για αγροτικές εκμεταλλεύσεις, είτε μιλάμε για δασικές εκτάσεις, είτε μιλάμε για δασικά οικοσυστήματα, μιλάμε για εγκαταλειμμένα οικοσυστήματα. Κανείς δεν ασχολείται σήμερα με τον καθαρισμό τους. Ούτε οι άνθρωποι που ζουν εκεί, ούτε το κράτος.
Απλότερα, χωριά, δάση, αγροτικές εκτάσεις έχουν γίνει ένα κοινό σύνολο, δεν ξέρεις που ξεκινά το ένα και τελειώνει το άλλο.

Xguru
19-01-08, 12:10
Ουυυυυ spooky!!! :scared: είδα το "Black Sheep (http://www.imdb.com/title/tt0779982/)" μόλις χθες και είμαι και επηρεασμένος

mistral
19-01-08, 12:10
αυτά για οικολόγους και φίδια-αρκούδες που αφήνουν ελεύθερα στην επαρχία είναι για τα πανηγύρια , ιστορίες για να λένε αγράμματοι άνθρωποι.
είτε μιλάμε για αγροτικές εκμεταλλεύσεις, είτε μιλάμε για δασικές εκτάσεις, είτε μιλάμε για δασικά οικοσυστήματα, μιλάμε για εγκαταλειμμένα οικοσυστήματα. Κανείς δεν ασχολείται σήμερα με τον καθαρισμό τους. Ούτε οι άνθρωποι που ζουν εκεί, ούτε το κράτος.
Απλότερα, χωριά, δάση, αγροτικές εκτάσεις έχουν γίνει ένα κοινό σύνολο, δεν ξέρεις που ξεκινά το ένα και τελειώνει το άλλο.

Όχι δεν είναι ιστορίες που λένε αγράμματοι άνθρωποι
Είναι πραγματικά γεγονότα που τα βλέπουν οι άνθρωποι με τα μάτια τους όπως και τα φίδια
Μπορώ να πώ και συγκεκριμένα ονόματα χωριών κλπ αλλά αυτό δεν έχει νόημα..

Όσο για τα υπόλοιπα δεν διαφωνώ έτσι όπως τα λές είναι.....

no_logo
19-01-08, 12:39
και το ξαναεπαναλαμβάνω τα άγρια ζώα δεν ζούνε πλέον σε σχετικά οριοθετημένο περιβάλλον όπως παλιότερα λόγω της εγκατάλειψης της υπαίθρου και δεύτερον γιατί εξαιτίας των πυρκαγιών του καλοκαιριού κατεβαίνουν από τις πυρόπληκτες πλαγιές στα πεδινά.

Το ΛΑΟΣ στις προηγούμενες εκλογές είχε στο πρόγραμμα του την οικοπεδοποίηση/εκμετάλλευση των δασικών εκτάσεων εκτός από τα δάση που είναι χαρακτηρισμένα ως δρυμοί
Ξαναψήφισε τους μπας και βρεις λύση στην προβληματάρα

mistral
19-01-08, 18:44
Ξαναψήφισε τους μπας και βρεις λύση στην προβληματάρα

Aυτό το forum έχει γεμίσει προφήτες !
Κρίμα που δεν σας έχουν πάρει χαμπάρι ... θα βγάζατε χοντρά φράγκα..
Αντί να πηγαίνουν στις καφετζούδες θα έρχονταν στο adslgr !
Εγώ πάντως θαρχίσω να σε συστήνω no_logo....
Και για να μην κάνω ασαφείς συστάσεις πόσο πάει η ...προφητεία ;

anthoula
19-01-08, 19:17
Aυτό το forum έχει γεμίσει προφήτες !
Κρίμα που δεν σας έχουν πάρει χαμπάρι ... θα βγάζατε χοντρά φράγκα..
Αντί να πηγαίνουν στις καφετζούδες θα έρχονταν στο adslgr !
Εγώ πάντως θαρχίσω να σε συστήνω no_logo....
Και για να μην κάνω ασαφείς συστάσεις πόσο πάει η ...προφητεία ;
Μα είναι γνωστό ότι δεξιός = ΛΑΟΣ, G.W. Bush, (νεο)συντηρητικός, χουντοβασιλόφρονας, πενταγλωσσικός (αυτό είναι copyright), «ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά» και άλλα όμορφα.
Τι το ρωτάς κι εσύ το παιδί. :cool:

manoulamou
19-01-08, 19:57
Μα για ποια Ντολι μιλατε, την Ντολι Παρτον;;; Τελικα για ολα φταιει ο ... πΟΤΕς αποδεδειγμενα!
Οσο για τον εμπεδωμενο αντι-δεξισμο πολλων απορω: πραγματικα τι και ποιους εννοουμε, ιδιως στην Ελλαδιτσα! Ξερετε κανεναν που να παραδεχεται πως δεν ανηκει στον μεσαιο χωρο;
Παλια ηταν της μοδος ο σοσιαλισμος, μετα η οικολογια
και η κατακαημενη δεξια ανυπαρκτη, αντε το πολυ πεφωτισμενη.:rolleyes:
Πανε οι παλιες καλες εποχες που φοβοσουν να παρεις οχι τον Ριζο ή την Αυγουλα
αλλά την Αθηναϊκή ή το παλιο Εθνος.
Τωρα ντρεπεσαι να φυλλομετρησεις την Εστια ή την Χωρα: μεγας ξεπεσμος λεμε:p

opener
20-01-08, 11:05
...Εξ' άλλου, σε βάθος χρόνου θα δούμε τι θα γίνει...


Μια απαντηση υπαρχει και εδω=


«Η Γη διαθέτει επαρκείς πόρους για να ικανοποιήσει τις ανάγκες όλων, αλλά όχι επαρκείς για την απληστία ορισμένων».
Αυτή η δήλωση του Μαχάτμα Γκάντι φωτίζει την ουσία του προβλήματος των διαθέσιμων πόρων και ταυτόχρονα είναι σήμερα όσο ποτέ άλλοτε προφητική.........

...Η απεριόριστη εκμετάλλευση των φυσικών πόρων από την αγορά και τις τεχνοεπιστήμες μάς επιβάλλει να στοχαστούμε κριτικά για το δικό μας δυτικό πολιτισμικό σύμπαν.
Η υπεροχή της οικονομίας σε σχέση με τη φύση και την κουλτούρα είναι μια αιτία της κρίσης των πόρων και της αειφορίας.
Για να κατανοήσουμε ότι το χρήμα δεν είναι μετατρέψιμο σε ζωή, είναι ίσως σκόπιμο να θυμηθούμε τη σοφία των αμερικανών ιθαγενών όταν δήλωναν:
«Μόνο όταν θα έχεις κόψει το τελευταίο δέντρο, όταν θα έχεις ψαρέψει το τελευταίο ψάρι και θα έχεις μολύνει τον τελευταίο ποταμό, μόνον τότε θα κατανοήσεις ότι δεν μπορείς να τρως χρήματα».

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=35484768

anthoula
20-01-08, 12:54
Μια απαντηση υπαρχει και εδω=
Είμαι της άποψης ότι κάποιοι έχουν παρεξηγήσει το «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε». ;)
Όχι, αυτός ο πλανήτης δεν αντέχει τόσα δις αχόρταγων εγωιστικών νοήμωνων όντων. :down:
Αν δεν το καταλάβουμε γρήγορα αυτό, θα μας κάνει να το εμπεδώσουμε με το ζόρι η μητέρα φύση, όπως έγινε και με τους δεινόσαυρους... :(
(ξέρω-ξέρω, δεν είναι πολύ «ανθρωποκεντρική» η αντίληψή μου, αλλά προτιμάω να τα βλέπω ψυχρά και αντικειμενικά τα πράγματα...)

sotirios
20-01-08, 13:09
Τα κλωνοποιημένα προφανώς δεν είναι σαν την ντόλυ, απλά θα έχουν κάποια συγκεκριμένα μεταλλαγμένα γονίδια που θα προσδίδουν τις επιθυμητές ιδιότητες.
Όσον αφορά τους οπαδούς του "φυσικού", το φυσικό έχει χαθεί προ πολλού.
Η ανάπτυξη της βιοτεχνολογίας θα βοηθήσει στην αύξηση της ποιότητας της διατροφής, παρά τα πιστεύοντα των εκάστοτε Κασσάνδρων.

manoulamou
20-01-08, 21:28
Η ποιοτητα της ζωης βελτιωνεται συνεχως:
(1) αυτοκινητο δεν ρυπαινει οσο τα αλογα και τα μουλαρια
(2) πλαστικα δεν σπανε ειναι ελαφρα και ευχρηστα
(3) χημικα λιπασματα+εντομοκτονα δεν καταστρεφονται οι καλλιεργειες
(4) ασπαρταμη δεν παχαινει οπως η ζαχαρη...
(5) μεταλλαγμενα θα ταισουν τους πεινασμενους της Αφρικης
κλπ κλπ
Επιτελους τα ανηψουδια της προβατινας που πεθανε πριν ακομη γεννηθει
στο πιατο μας, χαλαρωστε και απολαυστε .... :rofl:

midnightsun
20-01-08, 21:46
Τα κλωνοποιημένα προφανώς δεν είναι σαν την ντόλυ, απλά θα έχουν κάποια συγκεκριμένα μεταλλαγμένα γονίδια που θα προσδίδουν τις επιθυμητές ιδιότητες.
Όσον αφορά τους οπαδούς του "φυσικού", το φυσικό έχει χαθεί προ πολλού.
Η ανάπτυξη της βιοτεχνολογίας θα βοηθήσει στην αύξηση της ποιότητας της διατροφής, παρά τα πιστεύοντα των εκάστοτε Κασσάνδρων.

Πόσο χρόνο έχουν δοκιμαστεί ; Υπάρχει διασπορά των γονιδίων σε συγγενικά άγρια είδη στη φύση ;

........Auto merged post: midnightsun added 6 Minutes and 3 Seconds later........

Ένα παράδειγμα μεταλλαγμένη ελαιοκράμβη μόλυνε με την γύρη της και καλλιέργειες κανονικής ελαιοκράμβης. Αν κάποιος θέλει να καλλιεργήσει βιολογικά προϊόντα και μολυνθεί η καλλιέργεια του ποιος θα τον αποζημιώσει ; Γιατί αν βρούν ίχνη από μεταλλαγμένα, ύστερα είναι λίγο δύσκολο να χαρακτηριστεί βιολογική καλλιέργεια και πέφτει η αξία της.

@ ADSLgr.com All rights reserved.