PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα βιβλια του Λιακοπουλου



Σελίδες : 1 [2] 3

tzanerman
27-04-05, 00:04
ανω + θροσκω = κοιτάω ψηλά = άνθρωπος

hu + man = ???= human

Φανερή η διαφορά ε?

Επειδη εχω σπουδασει τηλεπικοινωνιες και οχι αγγλικη φιλολογια δεν μπορω να σου αναλυσω απο που βγαινει το "human". Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν εχει καποια ριζα οπως η λεξη "ανθρωπος". Βγαλτε τις παρωπιδες του ελληνικου πολιτισμου, δεν ειμαστε μονοι μας στον πλανητη...

(door = θυρα - καποιο σχολιο για την ομοιοτητα;)

Τζανερμαν

zouzouni
27-04-05, 00:06
Εξαιτίας της αρχιτεκτονικής της Ελληνικής γλώσσας δεν είχε ανακοινωθεί πριν 1-2 χρόνια ότι έχει ξεκινήσει ερευνητικό πρόγραμμα για την ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης στους υπολογιστές, κι μάλιστα το σχετικό ρεπορτάζ της ΕΡΤ τότε έλεγε "οι υπολογιστές θα μιλούν Ελληνικά" ??
Όσο για τον πλούτο της Ελληνικής γλώσσας κι την αρχιτεκτονική της.....δεν νομίζω να θεωρούμε χαζούς κι ανόητους τους Ιάπωνες που έχουν αφιερώσει πολλά δις δολλάρια κι αμέτρητες εργατοώρες επιστημόνωνκι ερευνητών για την καταχώρηση όλων των λέξων της Ελληνικής γλώσσας, που στις αρχές της δεκαετίας του '90 ο αριθμός τους ήταν στον οριακό αριθμό του 1.000.000 αφήνοντας πίσω έτη φωτός άλλες γλώσσες της Ευρώπης, κι που μετά την τελευταία ανακάλυψη ότι μπορούν να διαβάσουν "σβησμένα" (ξησμένα) χειρόγραφα κι περγαμηνές με την χρήση νέων τεχνικών αναμένουν ότι ο αριθμός αυτός θα αυξηθεί ΚΙ ΑΛΛΟ!

mastermind
27-04-05, 00:10
Ωραία και εγώ σπουδάζω την οικονομική επιστήμη αλλα αυτό δεν σημαίνει πως δεν ξέρω την γλώσσα μου!! Η καθηγήτρια των αγγλικών μου(που είναι διδάκτορας σε αγγλικό πανεπιστήμιο) δεν κατάφερε να βρει ανάλογες περιπτώσεις στην αγγλική γλώσσα!

θύρα=θυράθεν(αρχαίο επίρημα)=οι απ'εξω=αυτό που χωρίζει τους μέσα με τους έξω!!!

crimson
27-04-05, 00:19
Γι' αυτό το ρημάδι "οι υπολογιστές θα μιλούν ελληνικά" υπάρχουν τίποτα στοιχεία ή είναι urban legend;

mastermind
27-04-05, 00:24
Γι' αυτό το ρημάδι "οι υπολογιστές θα μιλούν ελληνικά" υπάρχουν τίποτα στοιχεία ή είναι urban legend;

Σε κάποιο κρατικό κανάλι είχα δει ένα αφιέρωμα! Ουσιαστικά βρήκαν στενή σχέση μεταξύ της ελληνικής γλώσσας και των βασικών αρχών προγραμματισμού υπολογιστικών μηχανών!
Η Ελληνική γλώσσα έχει τα κάτωθι χαρακτηριστικά:
1)σαφήνεια
2)λακωνικότητα
3)μη περατότητα

crimson
27-04-05, 00:29
Βρε εγώ δέχομαι και ότι είναι μαθηματικά δομημένη.
Αλλά έχει υπάρξει πρακτική εφαρμογή στους υπολογιστές;

mastermind
27-04-05, 00:33
Βρε εγώ δέχομαι και ότι είναι μαθηματικά δομημένη.
Αλλά έχει υπάρξει πρακτική εφαρμογή στους υπολογιστές;

Τουλάχιστον σε επίπεδο pc δεν έχω πάρει χαμπάρι τπτ αλλα σε workstation μπορεί να ψάχνουν εφαρμογές! Οι Ιάπωνες το ψάχνουν πολύ το πράγμα και οι αμερικάνοι το ίδιο. Λέτε να δόύμε την assembly ή ακόμα και την C στα ελληνικά? Προσθεσε,αφαίρεσε,κάνε,ράνε,δείξε....

crimson
27-04-05, 00:40
Εδώ έχουμε δει ποιήματα σε perl... ποτέ δε ξέρεις.

Ναι υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι πολιτισμοί στον πλανήτη, αλλά και αξιόλογοι άνθρωποι
σε διάφορες χώρες, αλλά μη κάνετε τον κόπο να συγκρίνετε αγγλικά και ελληνικά σαν γλώσσες.

ReverseR
27-04-05, 00:40
εμένα θα μου επιτρέψετε να έχω τη γνώμη οτί όσα λετέ περι ελλ γλώσσας είναι αρλούμπες

mastermind
27-04-05, 01:03
Οι άνθρωποι πριν απο μερικές χιλιάδες χρόνια (όταν οι υπόλοιποι μάσαγαν κλαδιά) με την ελληνική γλώσσα έκανα θαύματα! Τα κείμενα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας είναι υπέροχα και μιλάνε για ότι μπορείς να φανταστείς!! Αν σήμερα θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένοι και δεν ξέρουμε βασικές αρχες για το πως δουλεύουν τα πράγματα γύρω μας,εκείνοι πως πρέπει να λέγονταν?? Α ρε Σωκράτη,αν ήξερες πως θα ήταν οι απογόνοι σου θα είχες αλλάξει χώρα . . . Τώρα που είπα Σωκράτη,ξέρετε πολλούς σήμερα να πεθαίνουν για τις ιδεολογικές του απόψεις? Και μάλιστα όχι σε μάχη αλλα να εκτελούν απόφαση δικαστηρίου για αυτοκτονία! Αυτό πάει να πει πίστη στα ΙΔΑΝΙΚΑ!

sdikr
27-04-05, 01:05
Οι άνθρωποι πριν απο μερικές χιλιάδες χρόνια (όταν οι υπόλοιποι μάσαγαν κλαδιά) με την ελληνική γλώσσα έκανα θαύματα!
το πρόβλημα είναι οτι μετά απο αυτά τα χιλιάδες χρόνια, εμείς μασάμε πλέον τα κλαδιά!

charly13
27-04-05, 01:24
εμένα θα μου επιτρέψετε να έχω τη γνώμη οτί όσα λετέ περι ελλ γλώσσας είναι αρλούμπες

Τότε ανέβα σε ένα δεντρο κάνε τον χιμπαντζή και μίλα με ουγκα ουγκα και άναρθρες κραυγές αφού η ελληνική γλώσσα είναι αρλούμπες.

Τι άλλο θα ακουσουμε...

sdikr
27-04-05, 01:29
Τότε ανέβα σε ένα δεντρο κάνε τον χιμπαντζή και μίλα με ουγκα ουγκα και άναρθρες κραυγές αφού η ελληνική γλώσσα είναι αρλούμπες.

Τι άλλο θα ακουσουμε...


Η ελληνική δεν ειναι "αρλουμπες" αλλά για πάνε μίλα σε εναν αγγλο Ελληνικά, θα σου πεί (It is all greek to me) Και δυστηχώς τα αγγλικά είναι International language.


φυσικά αν του μιλήσεις στα αρχαία ελληνικά μάλλον θα σε καταλάβει !

thefan
27-04-05, 01:33
Δεν είπε ότι η ελληνική γλώσα είναι αρλούμπες αλλά τα περί ελληνικής γλώσσας. Εν πάσει περιπτώσει. Για μένα δεν τίθεται θέμα "σύγκρισης". όλες οι γλώσσες είναι όμορφες. Δηλαδή, επειδή ο άνθρωπος βγαίνει από το άνω-θρόσκω τι πάει να πει; Το "άνω" από που βγαίνει; Το νεοελληνικό "κοιτάω" από που βγαίνει; Τι σημαίνει; Αναδρομικά, κάποια στιγμή, όλες οι λέξεις δε σημαίνουν κάτι, απλώς υπάρχουν, σωστά; ;)

crimson
27-04-05, 01:34
Υπάρχει και το άλλο θρεντ που κάνουν ετυμολογία λέξεων...

thefan
27-04-05, 01:41
Δε με ενδιαφέρει η ετυμολογία, αλλά το ότι κάποτε όλες οι λέξεις μοιραία δεν πρέρχονται από άλλες, αλλά απλώς υπάρχουν όπως επινοήθηκαν από το δημιουργό τους.

ReverseR
27-04-05, 01:42
οι έλληνες δεν προσγειώθηκαν σε έναν πλανήτη με πιθήκους. Έδωσαν πάρα πολλά αλλά και δανέιστηκαν πάρα πολλά. Δεν ζόυσαν μέσα σε γιάλινη μπουκάλα(όπως εσύ καλη ώρα) συναλλάσονταν με τον υπόλοιπο κόσμο στο εμπόριο, στις ιδέες, σε οτιδήποτε. Και φυσικά έφτιαξαν έναν τεράστιο πολιτισμό, δεν το αμφισβητώ αυτό, -είμαι πολύ πιο πολύ ελληνιστής από ότι νομίζεις.

και τλκ φτάνεις σε σημείο να μιλάς για ανωτερώτητα της ελλ. γλώσσας και την συγρίνεις με την αγγλίκή,που στην ουσία είναι μια από της σύγχρονες εκδοχές της λατινικής, με αφορίσματα του τύπου τα πισι θα καταλαβαίνουν μόνο ελλ κλπ κλπ

crimson
27-04-05, 01:48
Δεν νομίζω τίποτα για σένα, ούτε καν ότι απευθύνεσαι σε μένα.
Ρώτησα αν κάποιοι γνωρίζουν στοιχεία για ελληνική γλώσσα και πισί.
Η αγγλική γλώσσα έχει πολλούς περιορισμούς, αλλά βαριέμαι να ξαναγράψω
ότι παντού υπάρχουν καλά, αρκεί να θέλει κάποιος να τα βρει.
Τα ποστ υπάρχουν όποιος θέλει τα διαβάζει.

sdikr
27-04-05, 01:52
Η αγγλική γλώσσα έχει πολλούς περιορισμούς, αλλά βαριέμαι να ξαναγράψω

Εδώ θα ήθελα να σου φέρω ενα φιλαράκι που έχει σπουδάσει αγγλικη γλωσολογία,

Τα αγγλικά που ξερουμε θα έπρεπε να τα συγκρίνουμε μονο με την δημοτική, (και πολύ βάζω)


edit, ναι ξέρω το έχω γράψει λάθος, αλλά ο Jason δεν δουλέυει

thefan
27-04-05, 01:53
Ακριβώς! Δεν έχει νόημα να μιλάμε για πολιτσιμό, από τη στιγμή που στις ιστορίες όλων των λαών υπάρχει πόλεμος ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ! Και αυτό ακριβώς φαίνεται και στα βιβλία όλων των τύπων τύπου Λιακο και Βελο... Όπλα, μυστικές βάσεις, επανάσταση, Κωνσταντινούπολη, Μ. ιδέα, ρώσικη αρκούδα, πυρηνικά υποβρύχια... πουλάνε πόλεμο...

ReverseR
27-04-05, 01:55
crimson δεν μίλαγα για σένα.
αυτό περι ελληνικής γλώσσας έχει ξανασυζητηθεί στο φορουμ κάνε ένα search κάτι θα βρεις.(στον τίτλο)
Πάντως εγώ όσο το είχα ψάξει τότε το θέμα δεν βρήκα κάτι που να με έπεισε

petros_gly
27-04-05, 02:41
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΥΣΙΟΤΗΤΕΣ...ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΜΕΓΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΘΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΓΚΗ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΠΑΙΔΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ...ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΟΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ''ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ''ΑΥΤΟΣ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΝΟΤΑ!!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΕ ΣΤΗΝ ΩΜΕΓΑ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΤΩΡΑ"ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΤΟΥ ΡΗΣΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ 1)ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ 2)ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΙΚΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΑ ΒΟΜΒΑΡΔΗΣΑΝ ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ 3) ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΡΟΜΠΟΤ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ 3)ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΙΘΜΟΥΝ ΓΕΝΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΤΑ 120.000.000!4)ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΟΜΩΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΠΑΙΔΙΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ MR BEAN ΟΥΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΚΟΜΩΔΙΑ!!ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟΤΑ ΕΧΕΙΠΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΚΑΙ ΩΣ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ!ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΚΑΙ ΟΤΙ ΟΤΙ OI ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΜΜΗ DSL ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!

ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΕ ΕΙΣΑΙ Α-Π-Ο-Λ-Α-Υ-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ !!!!ελέγχεται από τους ισραηλινούς, οι καθυστερήσεις είναι σκόπιμες για να οδηγήσουν σε τεχνολογικο μαρασμό την ελλάδα, και να μπορέσει το ισραηλ ήσυχο να γίνει μια τεχνολογική υπεδύναμη ξεκινώντας από τα βαλκάελέγχεται από τους ισραηλινούς, οι καθυστερήσεις είναι σκόπιμες για να οδηγήσουν σε τεχνολογικο μαρασμό την ελλάδα, και να μπορέσει το ισραηλ ήσυχο να γίνει μια τεχνολογική υπεδύναμη ξεκινώντας από τα βαλκά :D :D :D :D

zouzouni
27-04-05, 03:17
petros_gly Σε παρακαλώ πάτα το επεξεργασία κι γράψε το μήνυμά σου με μικρά γράμματα, γιατί το να γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ σημαίνει ότι ΦΩΝΑΖΕΙΣ κι εκτός αυτού είναι κι ΠΟΛΥ κουραστικό το κείμενο στην ανάγνωση.

mastermind
27-04-05, 08:58
Εδώ θα ήθελα να σου φέρω ενα φιλαράκι που έχει σπουδάσει αγγλικη γλωσολογία,

Τα αγγλικά που ξερουμε θα έπρεπε να τα συγκρίνουμε μονο με την δημοτική, (και πολύ βάζω)


Απλά το θέμα είναι οτι οι περισσότεροι μιλάμε και σκεφτόμαστε στην δημοτική που ουσιαστικά είναι η γλώσσα των αγραμμάτων.

Σίγουρα θα υπάρχει μια βάση λέξεων που κατασκευάστηκε με κάποιον τρόπο αλλα απο εκεί και πέρα το οτι η ίδια η λέξη αποτελεί και τον ορισμό της λέει πολλα!!

The_player
27-04-05, 09:33
Εγω παντως ενα πιστευω απο αυτα που λεει ο Λιακοπουλος. Οτι οποια στοιχεια και αν σου παρουσιασουν μπορεις να τα δεχεσαι οπως ειναι ....καποιος αλλος μπορει να τα αγνοησει....καποιος αλλος ομως μπορει να τα ερευνησει....και να ψαξει και εγω πιστευω οτι ανηκω σε αυτη την ομαδα....Ετσι οπως ειναι τα πραγματα παιδια που η πληροφοριες ειναι απειρες ΜΟΝΟ με διασταύρωση στοιχειων μπορεις να βγαλεις άκρη....Πάντως καποια στοιχεια πιστευω οτι ειναι αληθινά ....(πχ για την ανοδο της Κινας...) και καλα κανει και τα παρουσιαζει....

Οσο για εμας τους Ελληνες ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.....ενα εθνος πο αυτοκαταστρεφεται...τετοια ρεμουλα και ρουσφετια και κουτσομπολιο δεν νομιζω οτι υπαρχουν σε αλλη χωρα.....

Καμια προφητεια δεν προκειται να μας σωσει .....Αν εμεις οι ιδιοι πρωτα δεν ειμαστε σωστοι πρωτα με τον εαυτο μας και μετα με τους αλλους...

demian_
27-04-05, 10:02
Το zouzouni:

To γιατι ο Μπραουν και το βιβλιο του εκαναν τοση επιτυχια πιστευω το απαντησες και μονη σου:Ο τυπος ειναι αμερικανακι και το βιβλιο που εγραψε/διασκευασε ειναι μια αμερικανια.Ενα καλο σεναριο για μια διωρη αρλουμπα με μυστηριο και δραση(στο σεξ μας τα χαλαει λιγο αλλα πιστευω θα τον στρωσουν τα studio).Εδωσε με τον πιο απλοικο τροπο θεματα τα οποια δεν ηταν και πολυ γνωστα στο ευρυ κοινο και τα εδωσε σε συσκευασια Χολυγουντ.Το Davinci μου φανηκε μια πιστη αντιγραφη του Illuminati με καποιες μικρες διαφορες...Γνωμη μου...:Το Χολυγουντ βρηκε νεα θεματολογια.Ασε που το Εκρεμμες δεν ειναι και ευκολο να το στρωσεις σεναριο(ατιμες πρωτες 176 σελιδες...)

Οσο για το Λιακοπουλο:

ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ THRASH TV ΘΕΟΣ.
Μετα τους πολιτικους,ψυχολογους,ψυχαναλητες,σεξολογους,αθλητικοοπαδοφανα τικους wannabe TV stars καιρος ηταν να μπει και ενας ανωτερος ανθρωπος στο παιχνιδι...

Με πιασατε ετσι παιανες μου..?
Το ξανθο γενος θα σας/μας σωσει...

Απο κει και περα και για καποιες αποψεις που υποστηριζει/κυρητει και εγω δεν ξερω....

Το αστειο η θλιβερο οπως σας βολευει...
Πολυ κοσμος πιστευει ΟΛΑ οσα λεει και στηριζουν σε ενα μιγμα εθνικοφασιστικοθρησκευτικου αχταρμα...

Και το πιο θλιβερο ολων....
Νεα παιδια με ανοιχτα μυαλα(υποτιθεται)στηριζουν δυναμικα ολες τις μπουρδολογιες...

Ειπαμε οτι απο καπου να βρουμε μια ελπιδα για τον πανικο που συμβαινει στις μερες μας αλλα το να πιστευω οτι καποιος απο πολυ ψηλα θα ερθει για να με κανει κυριαρχο μου κανει κατι σε φυλη ιθαγενων που τους επεσε το μπουκαλι τις κοκακολα στο κεφαλι...

xenbast_
27-04-05, 10:13
οχι ρε απλα καποια αποκρυφα μυστικα σιγασιγα μας τα πλασαρουν και επισημα οπως πριν καποια χρονια με τους εξωγηινους

ετσι λοιπον τα 10χρονα που εβλεπαν independence day, mars attacks και ξερω γω τι αλλο, σε 20 χρονια που "θα ερθουν εξωγηινοι" και θα καταλυθουν οι θρησκειες, τα τοτε πλεον 30χρονα θα ειναι μπασμενα σε αυτη την πραγματικοτητα, οχι οπως τωρα οι γονεις μας.........


ετσι και σε 20 χρονια που θα εχουν ολοκληρωθει τα σταδια της παγκοσμιοποιησης εμεις θα εχουμε φαει στη μαπα για του ιλουμινατι κλπκλπκλπ και θα μας ερθει καλα

antonis4
27-04-05, 10:34
Παντως αυτο που ξερω εγω είναι οτι παντα πρεπει να ''φιλτραρεις'' καθε τι που ακους.Είτε το λεει ο Λιακόπουλος είτε το λενε κατι σοβαροφανείς ''Λιακοπουλοι'' μεγάλων εκδοτικων οικων.Γιατι και αυτοι ειναι πολυ της μόδας τα τελευταια 20 χρονια και μπροστα τους ο Λιακοπουλος ειναι αθωα περιστερά.

Gothic
27-04-05, 10:50
Ας συγκεντρώσω την γνώμη μου απο το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14554 εδώ, γιατί βαριέμαι να ξαναγράφω...


Μετά το Μητσικώστα ο Λιακόπουλος είναι η καλύτερη κωμωδία στην τηλεόραση, τι να πρωτοθυμηθώ...

Τον παππούλη Παϊσιο που λέει για το ξανθό γένος που θα φέρει την κυριαρχία της Ορθοδοξίας στα επόμενα χρόνια;;;
[Ο παππούλης τι τον είχε τον Γιοσάκη;]
Τον Μπούς(τη) που είναι ο εξαποδώς και τον Πού(σ)τιν που είναι ο καλός της υπόθεσης επειδή ο ένας κάνει κερατάκια και ο άλλος τον σταυρό του;;;
[Κάτι μου λέει πως οι Τσετσένοι δεν συμφωνούν ακριβώς]
Το Τσουνάμι που ήταν δάκτυλος Σιωνιστών;;;
[Πήδηξαν 5.000.000 εβραίοι μέσα στη θάλασσα ταυτόχρονα και σηκώθηκε το κύμα]
Το Eurofighter που είναι αμερικάνικο και είναι χειρότερο απο το SU-27;;;
[Ας είναι το ένα Ευρωπαϊκό και το άλλο μια γενιά πιο παλιό]
Τους Τούρκοι που θα δούν το SU-27 να κάνει Pugachev's Cobra και θα ψαρώσουν;;;
[Ως γνωστόν στις σύγχρονες αερομαχίες η δυνατότητα του αεροπλάνου να χορεύει τσιφτετέλι είναι υπέρτατης σημασίας]
Το SU-37 που πετάει σαν ελικόπτερο;;;
[Κοινώς στολάρει και πέφτει προς τα κάτω]
Τους Έλληνες που πολεμούσαν τους Ατλάντιους με όπλα Τέσλα;;;
[Ο Δίας είχε ως γνωστόν κολλητάρι τον Νικολάκη, για τους Ατλάντιους δεν σχολιάζω καν]
Τον σκελετο του Κενταύρου;;;
[Και να ήξερε ο καθηγητής που έφτιαχνε το έκθεμα για πλάκα...]

....και μπλα, μπλα, μπλα....

Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC

για να πάρετε μπύρες, να καλέσετε φίλους και να λιώσετε στα γέλια.


Τα μόνα που έχω δει να λέει για αερΟπλανα (2 φορές έχω δει όλες κι όλες και αυτες απο 10λεπτο γιατι την χρυσοπλήρωσα την Philips για να πάει απο ιπτάμενη κοσμοσφαίρα-τηλεκοντρόλ) έλεγε μπαρούφες του κερατά.
Οτι το SU-27 (το οποίο λατρεύω) είναι ανώτερο του ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ EUROfighter (το οποίο είναι μια γενιά πιο καινούργιο), οτι το SU-37 πετάει ΚΑΘΕΤΑ σαν ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ (στο βίντεο το έδειχνε να κάνει μανούβρα απώλειας στήριξης, να πέφτει προς τα κάτω για λίγα μέτρα και να βουτάει για να πάρει ταχύτητα πάλι) και στα δύο βίντεο έδειχνε τα Sukhoi να κάνουν Pugachev's Cobra και έλεγε οτι οι Τούρκοι θα δούν τα αερΟπλανα να κάνουν ντιριντάχτα στους αιθέρες και θα εξαερώνουν μέντες (άλλο αν η μανούβρα δεν είναι για αερομαχίες αλλα για να δείξει τις δυνατότητες ελιγμού των αεροπλάνων).

Και φυσικά προτιμώ τα ρώσσικα, αλλα δεν εμπιστεύομαι (πια) την ποιότητα κατασκευής τους. Εκτός και αν έχει να μας δανείσει τίποτα "κοσμοσφαίρες".... :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Συνοψίζοντας, θεωρώ τους ανθρώπους που λένε ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ μισές αλήθειες πιο επικίνδυνους απο αυτούς που λένε μόνο ψέμματα και ο Λιακόπουλος είναι ένας απο αυτούς. Για κωμωδία και ΜΟΝΟ, είναι μια χαρά, τα προβλήματα ξεκινάνε όταν ο κόσμος αρχίζει και τον πιστεύει και η γραμμή που χωρίζει την πραγματικότητα απο την φαντασία ξεθωριάζει. Ο τύπος βγάζει τα κέρατα του, και απο τα blue screen έχει φτάσει στις LCD οθόνες με τα 3D βιβλία του να πετάνε πάνω σε κοσμοσφαίρες σώζοντας την Αγια Σοφιά (!!!) και έχει το θράσσος να κλαίγεται οτι τα βιβλία τα δίνει τσάμπα και κάπως θα τα βγάλει πέρα (Ρώσσικη Πρεσβεία το ακούς; Πεινάει ο Λϊακό και ούτε το site του δεν μπορεί να προχωρήσει, αχάριστοι).

Όποιος ψάχνεται λίγο παραπάνω, έχει στη διάθεση του ένα θαυμάσιο εργαλείο για έρευνα και το μυαλουδάκι του για να ξεχωρίσει τις πατάτες απο τα διαμάντια.

Ο κυρ-Λιακόπουλος δεν είναι τίποτα παραπάνω απο τις τηλεπωλήσεις που δίνουν το έξτρα σούπερ ντιβιντί πλέυερ που (1) παίζει ντιβιντί (2) έχει τηλεχειριστήριο (3) λειτουργεί με ρεύμα (4) έχει κουμπάκι ιτζέκτ και δίνουν και δώρο κουβερλί με €39.99 ΜΟΝΟ!

Η μόνη διαφορά είναι οτι αυτός τουλάχιστον βγάζει γέλιο και δεν δίνει κουβερλί με τα βιβλία του.

thefan
27-04-05, 13:20
Gothic,

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει με τα αεροπλάνα που δείχνει ο Λιακο, γιατί υπάρχουν άτομα στη δουλειά μου σχεδόν έχουν χάσει τον ύπνο τους...

asikamin
27-04-05, 13:52
Κάτω τα χέρια απ'το Λιακόπουλο.Ο άνθρωπος είναι επιστήμων,Φυσικός και Συγγραφέας.Όσοι θεωρείτε τα βιβλία του αρλούμπες εκτιμήστε τουλάχιστον, τον χρόνο και κόπο του για να τα γράψει.Πολλοί απο εμάς είμαστε ανίκανοι να γράψουμαι δυο γραμμες Ελληνικά που να βγάζουν νόημα,αυτός βγάζει βιβλία που καταπιάνονται με άπειρα θέματα ,που πρέπει να μας απασχολούν στου χαλαιπούς τούτους καιρούς.
Τα περισσότερα απ'άυτά που γράφει,έχουν περάσει απο μονόστηλα εφημερίδων και περιοδικών,(-όπως οι ψεκασμοί με αλουμίνιο στα Νέα-),στα οποία ελάχιστοι δίνουμαι σημασία
Στην Αμερική οι μισοί πιστεύουν οτι είναι θύματα απαγωγής εξωγίηνων & και οι άλλοι μισοί ότι είναι Jedi (επίσημη θρησκεία πλέον),εμείς τι πειράζει να πιστεύουμαι ότι είμαστε απόγονοι των Ελ απ΄τον Α Κενταύρου.
Που εμπόδισε την πρόοδο των Αμερικάνων στην τεχνολογία,στις επιστήμες,τις τέχνες η πίστη τους σε "βλακείες" & σε τι ωφέλησε εμάς η μιζέρια του ρεαλισμου,του χειροπιαστού,του "ορθολογισμού".
Ανοίξτε τα μάτια & τ'αυτιά σας ο καιρός γαρ εγγυς...

mastermind
27-04-05, 14:05
Φίλε @asikamin δεν έχεις και άδικο!! Μάλλον είπες την μεγαλύτερη αλήθεια που ειπώθηκε σε αυτό το νήμα!!! Αυτά που λέει ο Λιακο για την άνωδο της Κίνας είναι αλήθεια και ακόμα δεν είδατε τίποτα,θα σας παραθέσω εδω link να τρελαθείτε... Στην ΝΕΤ είχε ένα αφιέρωμα τελευταία που έλεγαν οτι η οικονομία της Κίνας σε 20χρόνια θα ξεπεράσει και των ηπα. Για σκεφτείται κάτι το απλό, η πιο πολυπληθυσμιακή χώρα,με την πιο δυνατή βιομηχανία,με εργατικό και αγράμματο κόσμο τι μπορεί να κανει??? Μήπως οτι θέλει??

crimson
27-04-05, 14:06
Mπαίνει ένας κένταυρος σε ένα φούρνο και ζητάει μια φραντζόλα ψωμί.
Tον κοιτάει με απορία ο φούρναρης και του τη δίνει.
-Θέλεις τίποτα άλλο;
-Mια τυρόπιτα, λέει ο κένταυρος.
Tον κοιτάει με περιέργεια πάλι ο φούρναρης και του τη δίνει.
-Tίποτα άλλο;
-Nαι, μια σακούλα γιατί έχω έρθει με το ποδήλατο!



Όποιος περιμένει "σωτήρες" είναι από χέρι χαμένος και καμένος.

thefan
27-04-05, 14:48
Από όσα γνωρίζω, στις ΗΠΑ πολλοί επιστήμονες αλλά και πολλά ταλέντα είναι ευρωπαίοι, ασιάτες κλπ.. Δηλαδή: υποτροφίες, υψηλοί μισθοί κλπ. Αυτή είναι η πολιτική της κυβέρνησης των ΗΠΑ, την οποία ακολουθούν πανεπιστήμια, οργανισμοί, επιχειρήσεις ώστε να είναι εξολισμένα/οι/ες με άρτια εκπαιδευμένο προσωπικό με δίψα για έρευνα και μεράκι για δουλειά.

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με το στρατό. Πηγαίνει ο κάθε απογοητευμένος εκεί με την οικογένειά του, γίνεται μισθοφόρος, τρώει τις 1002 αρρώστειες/μεταλλάξεις, σκοτώνεται και οι ΗΠΑ επεκτείνονται με σχεδόν μηδενικό κόστος σε ανθρώπινες native ανθρώπων..

Αυτή είναι η πρόοδος των ΗΠΑ...

Όσο για την Κίνα, καλά κάνει! Να εξάγει τα ρούχα με το κιλό ως στουπιά και να βγάζει χρήμα. Μήπως η Ελλάδα δε θα το έκανε αν μπορούσε;

Στο θέμα μας, το ότι πολλοί από εμάς δεν μπορούμε να γράψουμε 2 γραμμές ελληνικά, δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε. Φυσικά το σωστό είναι να διαβάσουμε πρώτα, αλλλά θα πρέπει φυσικά να γνωρίζουμε ότι είναι ρίσκο να δίνουμε 45 και 60 ευρώ και στο τέλος :cry: τα λεφτά μας. Ευχαρίστως να τα δανειζόμουνα τα βιβλία όμως. Υπάρχει περίπτωση να τα βρω σε βιβλιοθήκη ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ; Κι επίσης, να βρω και το χρόνο καθότι ένα ρεπώ έχω αραιά και πού, μέχρι να βρω μια άλλη δουλειά! :(

Πάντως, πιστεύω ότι υπάρχουν και πιο σημαντικά θέματα να ασχοληθούμε από την καταγωγή του "γένους μας" (λες και 400 χρόνια σκλάβοι, μείναμε καθαρόαιμοι (ΑΝ ήμασταν ήδη)). Παράδειγμα, η ανεργία, οι χαμηλοί μισθοί, η πλήρης εφαρμογή της Shegen -> κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης, δημόσια υγεία, παιδεία (πόσοι από εδώ γνωρίζουν για το πλαφόν στις τιμές των βιβλίων στο ΤΕΙΘ;), προώθηση ιδιωτικής ασφάλισης.

Δηλαδή αν είναι δυνατόν, να μας απασχολούν τα πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, ο Πούτιν περισσότερο από τα καθημερινά μας προβλήματα. Αλλά έτσι είναι, οι απόστρατοι αξιωματικοί, οι αγρότες που περιμένουν να οργώσουν, νέα παιδιά που ακούνε για ΕΛΛΑΔΑΡΑ και προγόνους που κάνανε παπάδες, συντηρούν τη βιομηχανία του πατριωτισμού ξεχνώντας ότι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ, ανήκουν σε έναν ρημαδοπλανήτη που σε λίγο θα σκάσει από τη συσσωρευμένη αντιπαλότητα που καλλιεργείται ανάμεσα σε ΑΤΟΜΑ του ίδιου ΕΙΔΟΥΣ, τον άνθρωπο.

Μπορεί να μας εξηγήσει ο κύριος Λιακο, γιατί προτείνει στον κ. Καραμανλή πρωθυπουργό της χώρας, να αγοράσει τα αεροπλάνα που δείχνει; Για να "σκοτώνουμε τους Τούρκους" πιλότους, τον 21ο αιώνα με ΟΗΕ και "πολιτισμένους" διπλωμάτες/κυβερνήτες;

DAG
27-04-05, 15:50
Gothic,

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει με τα αεροπλάνα που δείχνει ο Λιακο, γιατί υπάρχουν άτομα στη δουλειά μου σχεδόν έχουν χάσει τον ύπνο τους...

Λιγα posts πιο πισω, στο ιδιο thread εχω γραψει τα links απ οπου μπορεις να μαθεις τα παντα για τα συγκεκριμενα αεροπλανα, και να κατεβασεις τα video που δειχνει ο Λιακο και πολλα αλλα.

Εν συντομια εγω θα σου πω οτι ολα αυτα που δειχνει (SU 32, 34, 37, 47 ή S37), στηριζονται πανω στο αρχικο σχεδιο του SU-27, το οποιο μετραει μια 30ετια. Τον καιρο εκεινοεφτιαξαν ενα αεροσκαφος "ασταθες". Κατι που δεν ειναι απαραιτητως κακο, αν μπορεις να διαχειριστεις με καταλληλη δυναμη την ασταθεια του αυτη σε πλεονεκτημα ελιγμων.
Η σειρα 3Χ λοιπον εχει αυτο που λεγεται "thrust vectoring"=Ακροφυσια ωσης μεταβλητης γωνιας.
Με αλλα λογια μπορει να "στελνει" την δυναμη του κινητηρα "πανω-κατω"
Αυτο σε συνδυασμο με την "ασταθη" αεροδυναμικη του αεροσκαφους κα τα καταλληλα ηλεκτρονικα που διαχειριζοντια ολα αυτα, του δινουν την δυνατοτητα να κανει ελιγμους που ειναι πολυ εξω απο τον φακελο πτησης οποιουδηποτε αλλου ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ αεροσκαφους σημερα.

Επισης τα ρωσσακια εξελισουν και την μεταβλητη ωση στον εγκαρσιο αξονα, (δεξια -αριστερα) κατι που ειναι πολυ δυσκολο στην υλοποιηση (η ηλεκτρονικη του διαχειρηση) και ειναι περιτο να σας πω τι ειδους τσιφτετελιες μπορει να κανει τοτε.

Και κατι τελευταιο. Τα ρωσσακια εχουν φτιαξει ΚΑΙ ΕΞΑΓΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΑΙ, συσκευη η οποια ειναι φορητη και προσδιδει χαρακτηριστικα stealth σε οποιοδηποτε αεροσκαφος ασχετως σχηματος, χρωματος κλπ. Με αποτελεσμα να εχουν πολυ περισσοτερα και πολυ πιο φτηνα στηνσυντηρηση stealth. (το κοστος συντηρησης των αμερικανικων stealth ειναι απιστευτο).

DAG
27-04-05, 15:54
Οταν εστειλαν τους πρωτους κσμοναυτες στο Διαστημα,

οι Αμερικανοι ξοδεψαν καποια εκατομμυρια δολαρια σε ερευνα για να φτιαξουν στυλο το οποιο να μπορει να γραφει σε συνθηκες ελλειψης βαρυτητας.... ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ

Οι Ρωσσοι εγραφαν με μολυβι. :))

θελει τροπο οχι κοπο...

mastermind
27-04-05, 15:54
Δηλαδή αν είναι δυνατόν, να μας απασχολούν τα πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, ο Πούτιν περισσότερο από τα καθημερινά μας προβλήματα.

Μήπως αυτά τα πρωτόκολλα είναι που κάνουν την καθημερινή μας ζωή δύσκολη? Η εφαρμογή του σχεδίου "Νεα Τάξη Πραγμάτων" θέλει όπως κάθε άλλο οργανωμένο σχέδιο να ζουν καλά οι λίγοι και να πεινάνε οι πολλοί! Ότι και να κάνεις (εκτος αν μείνεις σε κάποια χαράδρα μόνος σου) δεν ξεφεύγεις, θα πληρωνεσαι λιγότερο απο αυτό που αξίζεις και δεν εξαρτάται απο το πολίτευμα,ο καπιταλισμός δεν είναι πολίτευμα αλλα τρόπος διαχείρησης της μάζας. Ακόμα και αν αφιερώσεις όλη την ζωή σου να το παλεύεις και είσαι τόσο τυχερός που να ανέβεις ψηλά θα καταλάβεις οτι δεν αξίζει γιατι το "τερας" είναι αθάνατο. Εκμεταλλεύεται τις ανθρώπινες ανάγκες για να τρέφεται.

1) Για ανθρώπινη επαφή => πουλάει sex - η πιο αναπτυσόμενη βιομηχανία παγκοσμίως
2) Για τροφή => πουλάει μεταλλαγμένα - αλλοιώνει το dna - επιδρά στς λειτουργίες του οργανισμού
3) Για διασκέδαση => πουλάει club , pop μουσική , χαζές ταινίες
4) Για δράση(ζωόδες ενστικτο) => πουλάει πόλεμο , επίσης χαζές ταινίες

Δηλαδή κερδίζει απο κάθε ανθρώπινη ανάγκη!

Υπάρχει ή όχι (δεν ξέρω την απάντηση) είναι εφικτό κάποιος να το καταφέρει? Υπάρχει συμφέρων? Υπάρχουν οι οργανισμοί διοίκησής του? Αν είναι δυνατόν γιατι να μην σκέφτηκε/αν κάποιος/οι και να το εφάρμοσαν?

mastermind
27-04-05, 15:58
Οι Ρωσσοι εγραφαν με μολυβι. :))


Απο τις πιο κορυφαίες στιγμές!! Αλλα μήπως οι αμερικάνοι ήθελαν να φάνε τα λεφτά και τα φόρτωσαν σε τέτοια αστεία project?

DAG
27-04-05, 16:05
Κάτω τα χέρια απ'το Λιακόπουλο.Ο άνθρωπος είναι επιστήμων,Φυσικός και Συγγραφέας.Όσοι θεωρείτε τα βιβλία του αρλούμπες εκτιμήστε τουλάχιστον, τον χρόνο και κόπο του για να τα γράψει.Πολλοί απο εμάς είμαστε ανίκανοι να γράψουμαι δυο γραμμες Ελληνικά που να βγάζουν νόημα,αυτός βγάζει βιβλία που καταπιάνονται με άπειρα θέματα ,που πρέπει να μας απασχολούν στου χαλαιπούς τούτους καιρούς.
Τα περισσότερα απ'άυτά που γράφει,έχουν περάσει απο μονόστηλα εφημερίδων και περιοδικών,(-όπως οι ψεκασμοί με αλουμίνιο στα Νέα-),στα οποία ελάχιστοι δίνουμαι σημασία
Στην Αμερική οι μισοί πιστεύουν οτι είναι θύματα απαγωγής εξωγίηνων & και οι άλλοι μισοί ότι είναι Jedi (επίσημη θρησκεία πλέον),εμείς τι πειράζει να πιστεύουμαι ότι είμαστε απόγονοι των Ελ απ΄τον Α Κενταύρου.
Που εμπόδισε την πρόοδο των Αμερικάνων στην τεχνολογία,στις επιστήμες,τις τέχνες η πίστη τους σε "βλακείες" & σε τι ωφέλησε εμάς η μιζέρια του ρεαλισμου,του χειροπιαστού,του "ορθολογισμού".
Ανοίξτε τα μάτια & τ'αυτιά σας ο καιρός γαρ εγγυς...

Δες εδω απο που βρισκει και λεει αυτα που λεει
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16596&page=3&pp=15

και οχι μονο αυτο αλλα εκανε λεει και ερευνα τρομαρα του.
ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ GOOGLE....

Μπες κι εσυ βρες κατι που εχει βαλειι ο καθενας σε ενα website κανε μεταφραση και γραψε κι εσυ ενα βιβλιο ΜΠΟΡΕΙΣ.

Αρκουν 2-3 κλικ στα link που σου δινω....

Αντε να σε βοηθησω λιγο ακομα στο πρωτο σου συγγραφικο εργο.
Το google εχει και auto translation...

Γραψε κι ΕΣΥ ενα βιβλιο ΜΠΟΡΕΙΣ. Να βαλεις και πηγη "ΠΑΠΟΥΛΗΣ GOOGLιδιος".

DAG
27-04-05, 16:11
Απο τις πιο κορυφαίες στιγμές!! Αλλα μήπως οι αμερικάνοι ήθελαν να φάνε τα λεφτά και τα φόρτωσαν σε τέτοια αστεία project?

Για Ελληνες τους περασες τους Αμερικανους? :)

asikamin
27-04-05, 16:28
Μπες κι εσυ βρες κατι που εχει βαλειι ο καθενας σε ενα website κανε μεταφραση και γραψε κι εσυ ενα βιβλιο ΜΠΟΡΕΙΣ.

Δεν αμιβάλλω ότι και έτσι μπορείς να γράψεις ένα βιβλίο,ο Λιακό δεν ανακάλυψε τον τροχό,απλά
ερεύνησε και έγραψε γαι πράγματα που τα βρισκει άξια μνείας.Ο ίδιος δεν έχει δηλώσει ποτε ερευνητής ,αν και η ιδιώτητά του ως φυσικό του το επιτρέπε,μάλλον δημοσιογραφικά και συγγραφικά το προσεγγίζει το πράμα.Παρ'όλα αυτά ίσως θα έπρεπε να εκδίδει Links και όχι συγγράματα ,προς διευκολυνση,αφού όπως λες υπάρχει και το Ιντερνετ.
Εγώ προσωπικά θεωρώ τα βιβιλία πονήματα ανθρώπων του πνεύματος,ανεξαρτήτως του τι γράφουν,αυτά κρίνονται απ΄τον καθένα μας, & δεν μπορούν να αντικατασταθούν από την ηλεκτρονικό χάος του νετ,στην παρούσα φάση τουλάχιστον.
Εντελώς πληροφοριακά πόσοι απόσους γράφου στο θρεντ έχουν διαβάσει βιβλίο του?

DAG
27-04-05, 16:48
Δεν αμιβάλλω ότι και έτσι μπορείς να γράψεις ένα βιβλίο,ο Λιακό δεν ανακάλυψε τον τροχό,απλά
ερεύνησε και έγραψε γαι πράγματα που τα βρισκει άξια μνείας.Ο ίδιος δεν έχει δηλώσει ποτε ερευνητής ,αν και η ιδιώτητά του ως φυσικό του το επιτρέπε,μάλλον δημοσιογραφικά και συγγραφικά το προσεγγίζει το πράμα.Παρ'όλα αυτά ίσως θα έπρεπε να εκδίδει Links και όχι συγγράματα ,προς διευκολυνση,αφού όπως λες υπάρχει και το Ιντερνετ.
Εγώ προσωπικά θεωρώ τα βιβιλία πονήματα ανθρώπων του πνεύματος,ανεξαρτήτως του τι γράφουν,αυτά κρίνονται απ΄τον καθένα μας, & δεν μπορούν να αντικατασταθούν από την ηλεκτρονικό χάος του νετ,στην παρούσα φάση τουλάχιστον.
Εντελώς πληροφοριακά πόσοι απόσους γράφου στο θρεντ έχουν διαβάσει βιβλίο του?

Απο ενα συγγραφεα τετοιων θεματων οπου δεν υπαρχουν δεδομενες απαντησεις και οπου ο καθενας λεει οτι πινει καφε με τον Dr. Σποκ θα περιμενα να εχει ψαξει 100 πηγες (τις οποιες και να παρραθετει), να εχει καταννοησει, να εχει φιλτραρει και να παρουσιαζει την αποψη του σχετικα με το θεμα.

Το να περνω και να μεταφραζω σχεδον αυτουσιο κατι που εγραψε ο Mr. Den Mekserei H Mana mou, σε καποια σελιδα, ή να ισχυριζομαι οτι εγω εχω τα τρελα κοννε απο το ΝΑΤΟ και αυτα που σας παρουσιαζω ειναι προνομιακες πληροφοριες τις οποιες αποκαλυπτω, ενω ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ, το θεωρω εξαπατηση.

Τελος σε παραπεμπω σε προηγουμενα posts μου. Αξιζει να δεις την σελιδα που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ την ΑΠΑΤΗ σχετικα με τις ψεφτοπροφητειες.
Τον ξηλωσανε τον Μητροπολητη, γιατι ειχε ξανακανει παρομοιο σκανδαλακι και δεν εβαλε μυαλο.

Αν εσυ διαβασες τον Λιακο για να ανοιξεις τα ματια σου θελω καλοπιστα να πιστευω οτι εισαι ανοιχτομυαλος ανθρωπος και παρασυρθηκες. Κανε τον κοπο και διαβασε εστω φευγαλαια και καποια απο τα links που εδωσα και τα ξαναλεμε.

Περεπιπτωντως και προς αποφυξη παρεξηγεισεων, δεν αποριπτω τα αντικειμενα με τα οποια καταπιανοντια τα εν λογω βιβλια. Το αντιθετο μαλιστα. Θεωρω οτι χρηζουν ΕΡΕΥΝΑΣ. Κατι το οποιο καθε αλλο παρα κανει ο εν λογω κυριος. Εκει εγκειται και η αντιθεση μου.

thefan
27-04-05, 17:15
Μήπως αυτά τα πρωτόκολλα είναι που κάνουν την καθημερινή μας ζωή δύσκολη? Η εφαρμογή του σχεδίου "Νεα Τάξη Πραγμάτων" θέλει όπως κάθε άλλο οργανωμένο σχέδιο να ζουν καλά οι λίγοι και να πεινάνε οι πολλοί! Ότι και να κάνεις (εκτος αν μείνεις σε κάποια χαράδρα μόνος σου) δεν ξεφεύγεις, θα πληρωνεσαι λιγότερο απο αυτό που αξίζεις και δεν εξαρτάται απο το πολίτευμα,ο καπιταλισμός δεν είναι πολίτευμα αλλα τρόπος διαχείρησης της μάζας. Ακόμα και αν αφιερώσεις όλη την ζωή σου να το παλεύεις και είσαι τόσο τυχερός που να ανέβεις ψηλά θα καταλάβεις οτι δεν αξίζει γιατι το "τερας" είναι αθάνατο. Εκμεταλλεύεται τις ανθρώπινες ανάγκες για να τρέφεται.

Ότι υπάρχουν συνομωσίες, είναι σίγουρο, αλλά δε νομίζω ότι όλα έχουν σχέση με αυτές. Π.χ. η ανεργία, η υγεία και η παιδεία στην ελλάδα δεν είναι δυαντόν πιστεύω να έχουν το χάλι τους επειδή η νέα τάξη πραγμάτων το θέλει έτσι. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς είναι στο εξωτερικό, αλλά όταν όλοι εδώ αναγνωρίζουν το πρόβλημα και ξεκινάνε εθνικό διάλογο..επιτέλους δηλάδή, κάποτε πρέπει να συμφωνήσουν και να καταλήξουν σε ένα συγκεκριμένο σχέδιο. Θέλει η νέα τάξη πραγμάτων την ελλάδα να έχει άκουσον άκουσον συνταγματικά κατωχηρωμένη θρησκεία; θέλει η ν.τ.π. σε όλες τις χώρες τους δρόμους να χαίρεσαι να οδηγάς κι εδώ να κλαις;

Αν υπάρχει η συνομωσία, υπάρχει και ο μηχανισμός διοίκησης. Ας μην ξεχνάμε όμως τα σίγουρα χαρτιά: Φαρμακοβιομηχανίες, πετρελαϊκές εταιρίες, the coca-cola company και δε συμμαζεύεται..

crimson
27-04-05, 17:59
Για Ελληνες τους περασες τους Αμερικανους? :)

Καπιταλισμός λέγετε όχι Ελλάδα :p

Gothic
27-04-05, 19:11
Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται το οτι τα μισά που λέει είναι αισχρά ψέμματα (χαρακτηριστικότερα όλων ο σκελετός του κενταύρου, το "ελικόπτερο" Sukhoi, τα ρώσσικα διαστημικά λεωφορεία και ο παππούλης Παϊσιος) τα οποία αραδιάζει εις γνώσην του οτι είναι ψέμματα μαζί με μισές αλήθειες (ναι, λέει και αρκετές αλήθειες που τις χρησιμοποιεί όπως θέλει για να πουλήσει τα βιβλία του με την Σφίγγα που χαχανίζει) δεν πειράζουν αρκετούς εδω μέσα.

Το να βλέπω οπαδούς του πέρα απο 70χρονους συνταξιούχους είναι ιδιαίτερα λυπηρό. Ώ γουελ, σημάδια των καιρών μας. Περιμένετε το 2025 που η Ρώσσικη αρκούδα με τον Ελληνικό λούτσο θα κυριαρχούν στο όνομα της Ορθοδοξίας και του λιακο.γρ. Μόνο €120 και δώρο το best of της Ξανθής Περράκη.

tzanerman
27-04-05, 19:22
Με αλλα λογια μπορει να "στελνει" την δυναμη του κινητηρα "πανω-κατω"
Αυτο σε συνδυασμο με την "ασταθη" αεροδυναμικη του αεροσκαφους κα τα καταλληλα ηλεκτρονικα που διαχειριζοντια ολα αυτα, του δινουν την δυνατοτητα να κανει ελιγμους που ειναι πολυ εξω απο τον φακελο πτησης οποιουδηποτε αλλου ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ αεροσκαφους σημερα.


Μεχρι ενος βαθμου μπορει και το Γιουρoφαιτερ Ταιφουν (το οποιο εχει μπει σε παραγωγη).
Το ξερεις επισης οτι το Μιγκ29 ειναι το πρωτο μαχητικο του οποιου ο πιλοτος μπορει να σκοπευσει μεσα απο το κρανος του; (Κοιταζω μεσα απο την κασκα αριστερα και βλεπω τον τουρκο να με χαιρετα. Του κλεινω το ματι και αυτοματα φευγει ο ΑΙΜ-9 και τον χτυπα χωρις να γυρισω τη μυτη του αεροσκαφους μου-τραβηγμενο, δεν χρειαζεται να κλεισεις το ματι...). Απ'οσο γνωριζω παρομοιο συστημα εχουν πλεον καποια επιθετικα ελικοπτερα (ελληνικων απατσι συμπεριλαμβανομενων) αλλα μονο για ελεγχο του πολυβολου τους. Οι αμερικανοι τωρα μονο αναπτυσουν κατι παρομοιο για τα Φ16, και εχουμε εκδηλωσει και εμεις ενδιαφερον.

Τζανερμαν

DAG
27-04-05, 20:08
Μεχρι ενος βαθμου μπορει και το Γιουριφαιτερ Ταιφουν (το οποιο εχει μπει σε παραγωγη).
Το ξερεις επισης οτι το Μιγκ29 ειναι το πρωτο μαχητικο του οποιου ο πιλοτος μπορει να σκοπευσει μεσα απο το κρανος του; (Κοιταζω μεσα απο την κασκα αριστερα και βλεπω τον τουκο να με χαιρετα. Του κλεινω το ματι και αυτοματα φευγει ο ΑΙΜ-9 και τον χτυπα χωρις να γυρισω τη μυτη του αεροσκαφους μου-τραβηγμενο, δεν χρειαζεται να κλεισεις το ματι...). Απ'οσο γνωριζω παρομοιο συστημα εχουν πλεον καποια επιθετικα ελικοπτερα (ελληνικων απατσι συμπεριλαμβανομενων) αλλα μονο για ελεγχο του πολυβολου τους. Οι αμερικανοι τωρα μονο αναπτυσουν κατι παρομοιο για τα Φ16, και εχουμε εκδηλωσει και εμεις ενδιαφερον.

Τζανερμαν

Ειχα διαβασει καποτε στην ΠΤΗΣΗ οτι μετα την ενωση Ανατ. με Δυτ. Γερμανια στα πλαισια των ΝΑΤΟΙΚΩΝ ασκησεων εγιναν διαφορες ασγησεις στις οποιες συμμετειχαν και Μιγκ29 της Ανατολικης. Το συγκεξριμενο χαρακτηριστικο, στις κλειστες αερομαχιες τους εδινε τρομερο πλεονεκτημα, παρα το γεγονος οτι τα αεροσκαφη δεν ηταν ανταγωνιστικα του Φ16 κατα τα αλλα. ΜΠΑΙ ΔΕ ΓΟΥΕΙ, το Eurofighter εχει δυνατοτητα πολλαπλης στοχευσης απο το κρανος και πρωτεραιοποιησης στοχων. Τα SU-3χ φυσικα εχουν κατι αντιστοιχο.

Το μονο αρνητικο τους ειναι οτι βαση των επισημων εγγραφων απαιτουν συντηρηση κινητηρων πολυ πιο συχνα σε σχεση με ολα τα υπολοιπα...

Επισης αξιζει να δειτε κανενα βιντεακι απο επιδειξεις.
Στην Γαλλια, ετσι για μαγγια, ενω ολα τα αεροσκαφη που λαμβαναν μερος στην επιδειξη ηταν ειδικες εκδοσεις επιδειξεων, με οτι σημαινει αυτο... τα ρωσσακια εφεραν SU-37 και το φορτωσαν και με πυραυλους και εξωτερικες δεξαμενες συνολικου επιπλεον βαρους 8 τονων. Κι εκαναν το πιο δυσκολο κι εντυπωσιακο προγραμμα με αυτο το κονφιγκιουρεισον....

Κατι κανει το ρημαδι...

tzanerman
27-04-05, 20:08
Επισης: Τα "Πρωτοκολα των Σοφων της Σιον" ειναι πλαστα και οποιος τα χρησιμοποιει ως αληθινα δεν ειναι μονο επικινδυνος, ειναι και ναζιστης (εφοσον και οι Ναζι τα χρησιμοποιησαν σαν δικαιολογια για τη Τελικη Λυση). Λινκς για του λογου το αληθες:
http://ddickerson.igc.org/protocols.html
http://skepdic.com/protocols.html
http://www.adl.org/special_reports/protocols/protocols_intro.asp

Λινκ για το δικηγορο του διαβολου:
http://www.biblebelievers.org.au/przion1.htm

Τζανερμαν

tzanerman
27-04-05, 20:16
Ειχα διαβασει καποτε στην ΠΤΗΣΗ οτι μετα την ενωση Ανατ. με Δυτ. Γερμανια στα πλαισια των ΝΑΤΟΙΚΩΝ ασκησεων εγιναν διαφορες ασγησεις στις οποιες συμμετειχαν και Μιγκ29 της Ανατολικης. Το συγκεξριμενο χαρακτηριστικο, στις κλειστες αερομαχιες τους εδινε τρομερο πλεονεκτημα, παρα το γεγονος οτι τα αεροσκαφη δεν ηταν ανταγωνιστικα του Φ16 κατα τα αλλα. ΜΠΑΙ ΔΕ ΓΟΥΕΙ, το Eurofighter εχει δυνατοτητα πολλαπλης στοχευσης απο το κρανος και πρωτεραιοποιησης στοχων. Τα SU-3χ φυσικα εχουν κατι αντιστοιχο.

Το μονο αρνητικο τους ειναι οτι βαση των επισημων εγγραφων απαιτουν συντηρηση κινητηρων πολυ πιο συχνα σε σχεση με ολα τα υπολοιπα...

Επισης αξιζει να δειτε κανενα βιντεακι απο επιδειξεις.
Στην Γαλλια, ετσι για μαγγια, ενω ολα τα αεροσκαφη που λαμβαναν μερος στην επιδειξη ηταν ειδικες εκδοσεις επιδειξεων, με οτι σημαινει αυτο... τα ρωσσακια εφεραν SU-37 και το φορτωσαν και με πυραυλους και εξωτερικες δεξαμενες συνολικου επιπλεον βαρους 8 τονων. Κι εκαναν το πιο δυσκολο κι εντυπωσιακο προγραμμα με αυτο το κονφιγκιουρεισον....

Κατι κανει το ρημαδι...

Αυτη τη Πτηση την ειχα διαβασει και εγω :D
Και δεν μπορω και εγω να μην εκπλησομαι με τις δυνατοτητες των Σουκχοι. Απλα ευχομαι να μη χρειαστει τις δουμε σε πραγματικη αερομαχια.

Τζανερμαν

mastermind
27-04-05, 20:43
Επισης: Τα "Πρωτοκολα των Σοφων της Σιον" ειναι πλαστα και οποιος τα χρησιμοποιει ως αληθινα δεν ειναι μονο επικινδυνος, ειναι και ναζιστης (εφοσον και οι Ναζι τα χρησιμοποιησαν σαν δικαιολογια για τη Τελικη Λυση)

Μπορεί τα ίδια τα κείμενα να είναι πλαστά αλλα τι σημασία έχει όταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να εφαρμόζεται η νέα τάξη πραγμάτων με τέτοιος λεπτούς χειρισμούς λες και είναι οργανωμένο! Παράδειγμα? Στην ευρώπη των λαών κλπ πόσες χώρες θα κάνουν δημοψήφισμα? Στν Μπανανία γιατι οι 2 μεγάλοι δεν βγάζουν λαλιά για το θέμα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.