PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναστολή εκτέλεσης προστίμου €20 εκατoμμυρίων για τον ΟΤΕ



Σελίδες : 1 [2] 3

no_logo
18-01-08, 18:29
πάντως και συ που έχεις το δικαίωμα στην επιλογή είσαι σε hol shared και όχι σε full llu :whistle:

zeta
18-01-08, 18:35
Δηλαδή ο καλός ΟΤΕ πληρώνει φόρους στο κράτος?

Δεν θα έπρεπε

Μήπως θα έπρεπε να εχει ειδική φορολόγηση για τα υπερκέρδη που έχει λόγω
του εξαναγκασμού που επιβάλει στην αγορά
με κάθε μέθοδο
να διατηρει μεχρι σημερα πανω απο 80% της Ελληνικής αγορας
επιβάλλοντας στους πελάτες του απίστευτες τιμές
δια χειριζόμενος κατά το δοκούν το δημόσιο δίκτυο μεταγωγής ξευτελίζοντας την όποια προσπάθεια του όποιου παρόχου
δεν φτάνει μόνο η ειδική μεταχείριση από την ΕΕΤΤ
έχουμε και ειδική δικαστική μεταχείριση
αλλά και αν όλα στραβώσουν δημιουργούνται και ειδικοί φωτογραφικοί νόμοι

και δε φτάνει το χάλι που εχει το Ελληνικο τηλεπικοινωνιακο τοπίο εχουμε και τα βολεμένα παπαγαλακια να μας θυμιζουν ποσο καλος ειναι ο πΟΤΕς και οι συνΕλληνες ω της επαρχιας του οφειλουν την υπαρξη τους τουλαχιστον

Ντροπη

βρε τους ΑΓΙΟΥΣ παροχους!! και τον κακο ΟΤΕ που εφτιαξε το δικτυο στην Ελλαδα. Και οι αλλοι το βρηκαν ετοιμο και φταιει ο ΟΤΕ. Αντε εγω να πιστεψω οτι ο Οτε επιτηδες εξαντλει και τις δωδεκα μερες, για αποδεσμευση. Που οφείλονται όμως τα δίμηνα κα τριμηνα που διαβαζουμε εδω μέσα? Ο Οτε φταιει, και εχει και παγιο ΟΤΕ.

........Auto merged post: zeta added 3 Minutes and 9 Seconds later........


πάντως και συ που έχεις το δικαίωμα στην επιλογή είσαι σε hol shared και όχι σε full llu :whistle:

οσοι μιλουν υπερ των εναλακτικων, συνηθως shared ειναι, ή είχαν προεπιλογή φορέα και φυσικά ευχαριστημένοι ήταν, αφού ήταν στο δικτυο του οτε. Οσοι γιναν full ομως κλαινε...
ευτυχώς οχι ολοι, αλλα δυστυχώς πολλοι. παντως βρε παιδι μου, απο δικους μου γνωστους, και αυτοι που δηλωνουν ευχαριστημενοι, εχουν καποια μικροπροβληματα που απλα δεν δινουν σημασια.

no_logo
18-01-08, 18:42
βρε τους ΑΓΙΟΥΣ παροχους!! και τον κακο ΟΤΕ που εφτιαξε το δικτυο στην Ελλαδα. Και οι αλλοι το βρηκαν ετοιμο και φταιει ο ΟΤΕ. Αντε εγω να πιστεψω οτι ο Οτε επιτηδες εξαντλει και τις δωδεκα μερες, για αποδεσμευση. Που οφείλονται όμως τα δίμηνα κα τριμηνα που διαβαζουμε εδω μέσα? Ο Οτε φταιει, και εχει και παγιο ΟΤΕ.



είναι η πιο πρόσφατη σαπουνόφουσκα των παπαγάλων που βλέπουν τα προβλήματα των "εναλλακτικών", επειδή τσούζει και δεν μπορούν να παραδεχτούν τις αλήθειες και τα συμπεράσματα που έχει βγάλει ο κόσμος όλη αυτή την περίοδο ύπαρξης των εναλλακτικών.
Αν ήταν αλήθεια όφειλαν οι πάροχοι που τους αφορά να έχουν προχωρήσει σε καταγγελίες στους αρμόδιους φορείς και δηλώσεις στον τύπο, επειδή όμως είναι ψέμματα και τα ψέμματα θα τους στοιχίσουν αγωγές το βουλώνουν. Υπάρχουν βέβαια και οι ανόητοι παπαγάλοι που πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου μιλάνε:rofl: κάνοντας μπουρμπουλήθρες

zeta
18-01-08, 18:47
Για πες μας εσυ λοιπον σε ποια χωρα το κρατος διοριζει σε ιδωτικη εταιρεια τον προεδρο;Δεν ξερω ποιοι ειναι ΔΥ εδω μεσα και θιγονται αλλα λιγο σεβασμος στους πολιτες που τους ταιζουν δεν θα εβλαπτε.....

δηλαδη ο ΔΥ δεν παραγει για να ταιζεται, οι πολιτες τον ταιζουν? αυτη η νοοτροπια με θυμωνει οταν την ακουω, και ας μην ειμαι ΔΥ και ας μη θελω να γινω.
παντως αυτοι που τα λενε αυτα, ειναι αυτοι που κυνηγουν το δημοσιο τομεα, η αν οι ιδιοι δεν εχουν τα προσοντα, σπουδαζουν τα παιδια τους και τα στελνουν ξενες γλωσσες για μπουν στο δημοσιο. Αν κανεις νομιζει οτι με 1000ευρω μεγιστο που παιρνει ο πρωτοδιοριστος πτυχιουχος με μεταπτυχιακο ειναι πληρωμενος, και οτι τον πληρωνει αυτος, ο οποιος εχει δικη του δουλεια και κονομαει, ε τοτε τι να πω.
φυσικα και υπαρχουν κακοι δημοσιοι υπαλληλοι, πιο πολλοι απο τους καλους. αλλά υπαρχουν και πολλοι κακοι ελευθεροι επαγγελματιες, που χρεωνουν τις υπηρεσιες τους οσο οσο και εχουν κακη συμπεριφορα στον πελατη, και κακοι αγροτες που ορμονιαζουν τις ντοματες το ενα βραδυ και το πρωι τις διαθετουν στην αγορα, κλπ.

........Auto merged post: zeta added 0 Minutes and 53 Seconds later........


είναι η πιο πρόσφατη σαπουνόφουσκα των παπαγάλων που βλέπουν τα προβλήματα των "εναλλακτικών", επειδή τσούζει και δεν μπορούν να παραδεχτούν τις αλήθειες και τα συμπεράσματα που έχει βγάλει ο κόσμος όλη αυτή την περίοδο ύπαρξης των εναλλακτικών.
Αν ήταν αλήθεια όφειλαν οι πάροχοι που τους αφορά να έχουν προχωρήσει σε καταγγελίες στους αρμόδιους φορείς και δηλώσεις στον τύπο, επειδή όμως είναι ψέμματα και τα ψέμματα θα τους στοιχίσουν αγωγές το βουλώνουν. Υπάρχουν βέβαια και οι ανόητοι παπαγάλοι που πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου μιλάνε:rofl: κάνοντας μπουρμπουλήθρες

:oneup:

stelpas
18-01-08, 18:57
Μπορουμε απο τις επομενες εκλογες να απεχουμε οργανωμενα ολοι? να εχει 80% αποχή? και να βγουμε στους δρομους να φωναζουμε ολοι μαζι για τα δικαιωματα ολων?

Ναι και μετα να...παντρευτουμε ολοι μαζι για να εχουμε και happy end.
Mε ρομαντικους λαικισμους δεν θα προοδευσει η κοινωνια.

Αν και ξερω οτι ο αντιαμερικανισμος ειναι τυφλος στη χωρα που ζω(λες και ο jim Morrison ηταν ελληνας) εχω να παραθεσω το εξης: ΗΠΑ,300.000.000 κατοικοι,700.000 ΔΥ. Ελλαδα,10.000.000,1.000.000 περιπου ΔΥ.
Τωρα καταλαβαινετε που παει μεγαλο μερος των φορων.....μορφωμένων και αμόρφωτων......

no_logo
18-01-08, 19:04
Αν και ξερω οτι ο αντιαμερικανισμος ειναι τυφλος στη χωρα που ζω(λες και ο jim Morrison ηταν ελληνας) εχω να παραθεσω το εξης: ΗΠΑ,300.000.000 κατοικοι,700.000 ΔΥ. Ελλαδα,10.000.000,1.000.000 περιπου ΔΥ.
Τωρα καταλαβαινετε που παει μεγαλο μερος των φορων.....μορφωμένων και αμόρφωτων......


καταλαβαίνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε ;)
δες ένα παράδειγμα λοιπόν

Σύμφωνα με το άρθρο οι ΗΠΑ κατατάσσονται τελευταίες μεταξύ των ανεπτυγμένων βιομηχανικά χωρών όσον αφορά τους θανάτους που θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί. Μεταξύ 19 χωρών, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα, οι ΗΠΑ κατέχουν την τελευταία θέση όσον αφορά τους θανάτους που σχετίζονται με τη ανεπάρκεια των πόρων για τη δημόσια υγεία. Η έκθεση σημειώνει ότι αν οι ΗΠΑ είχαν μια πολιτική αντίστοιχη με αυτή της Γαλλίας (που βρίσκεται στις τρεις πρώτες θέσεις), τουλάχιστον 100.000 αμερικανοί θα ζούσαν, αφού ο θάνατός τους αποδίδεται σε ασθένειες που θα μπορούσαν να είχαν αντιμετωπιστεί. Οι νεκροί από φυματίωση ή καρκίνο του παχέος εντέρου (ασθενειών που μπορούν να θεραπευτούν πλήρως στα αρχικά στάδια) επισημαίνουν απλώς ότι η κατάσταση τς δημόσιας υγείας στις ΗΠΑ είναι δραματική.
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2008-01/lsoh-url010408.php
http://www.commonwealthfund.org/publications/publications_show.htm?doc_id=640980

zeta
18-01-08, 19:06
Ναι και μετα να...παντρευτουμε ολοι μαζι για να εχουμε και happy end.
Mε ρομαντικους λαικισμους δεν θα προοδευσει η κοινωνια.

Αν και ξερω οτι ο αντιαμερικανισμος ειναι τυφλος στη χωρα που ζω(λες και jim Morrison ηταν ελληνας) εχω να παραθεσω το εξης: ΗΠΑ,300.000.000 κατοικοι,700.000 ΔΥ. Ελλαδα,10.000.000,1.000.000 περιπου ΔΥ.
Τωρα καταλαβαινετε που παει μεγαλο μερος των φορων.....μορφωμένων και αμόρφωτων......

τότε να μην κανουμε τιποτα, να τους αφησουμε να μας κοροιδευουν. αντε και 10 νεοι Ζαχοπουλοι
αυριο. στην υγεια των κοροιδων.

οσο για τη συγκριση ελλαδας αμερικης, νομιζω οτι ειναι τελειως διαφορετικα τα μοντελα, και δεν ειναι συγκρισιμα, ουτε θα ηθελα να ζω στην αμερικη. η ελλαδα ειναι μικρη οικονομια αλλά με αρκετα φυσικά διαθεσιμα, και αν καναμε ελεγχο στην εξουσια, θα παιρνουσαμε ολοι καλυτερα.
οσο για το 1.000.000 δημοσιους υπαλληλους, συμφωνω και επαυξανω, αλλα με την εξης διαφορα: προσλαμβανουν 5 οδηγους ασθενοφορου με 1 ασθενοφορο σε καθε κεντρο υγειας, 3 τραπεζοκομους και 5 κηπουρους, και αυτή ειναι η μονη περιπτωση (και αλλες αντιστοιχες σε αλλες υπηρεσιες) που εχεις δικιο να λες οτι τους πληρωνω. ομως γιατρος και νοσοκομος δεν υπαρχει στο κεντρο υγειας. και στο νοσοκομειο της πρωτευουσας του καθε νομου της ελλαδας υπαρχει μια νοσοκομα για ολο τον οροφο το βραδυ. αυτή πληρωνεται με τα 1000 ευρω που παιρνει? ελεος. στο δημοσιο υπαρχει μεγαλη ελλειψη εξειδικευμενου προσωπικου, πολυ μεγαλη, και αυτοι που ειναι ήδη μεσα, δεν πληρώνονται, δουλευουν υπερβολικα. και υπάρχει πολύ μεγάλη περισεια κλητήρων και ανιδείκευτων, οι οποιοι ζουν εις βαρος των αλλων. Αρα το συστημα φταει. γιατι ο ανειδικευτος γλειφει το βολευτη να τον βολεψει. Ο ειδικευμένος δεν τον εχει αναγκη, αν ειδικα πιστευει στις δυναμεις του. να μην ειμαστε αδικοι λοιπον. Ας δείξουμε στους βολευτες οτι δεν τους εχουμε αναγκη. Να δεις πως θα αλλαξουν τα πραγματα.
και το οτι οι υπόλοιποι έλληνες ταιζουν τους ΔΥ και θα έπρεπε αυτοι να τους σέβονται, αυτό και αν ειναι λαϊκισμός.
(οτι ταιζουμε τους πολιτικους και τους φιλους τους μεγαλοδιευθυντάδες, ναι)
επίσης ρίξε μια ματια, ποσα έσοδα έχει το κράτος απο τη φορολογία μισθωτων και ποσα απο όλους τους άλλους.
και δες επίσης πως φορολογουνται οι μισθωτοι. Εγώ ξαναλέω Ελ. επαγγελματίας είμαι, και μάλιστα ευνοημένος γιατι οι μηχανικοι δεν φορολογουμαστε καν εσοδα-εξοδα, αλλά με συντελεστη καθαρου κερδους. Οι μισθωτοι άνω των 20.000 ευρώ φορολογουνται με 40% ομως. και τα δηλωνουν εκ των πραγματων όλα. να λέμε τα πράγματα με το ονομα τους, όπως είναι.

defender
18-01-08, 19:20
δηλαδη ο ΔΥ δεν παραγει για να ταιζεται, οι πολιτες τον ταιζουν? αυτη η νοοτροπια με θυμωνει οταν την ακουω, και ας μην ειμαι ΔΥ και ας μη θελω να γινω.
παντως αυτοι που τα λενε αυτα, ειναι αυτοι που κυνηγουν το δημοσιο τομεα, η αν οι ιδιοι δεν εχουν τα προσοντα, σπουδαζουν τα παιδια τους και τα στελνουν ξενες γλωσσες για μπουν στο δημοσιο. Αν κανεις νομιζει οτι με 1000ευρω μεγιστο που παιρνει ο πρωτοδιοριστος πτυχιουχος με μεταπτυχιακο ειναι πληρωμενος, και οτι τον πληρωνει αυτος, ο οποιος εχει δικη του δουλεια και κονομαει, ε τοτε τι να πω.
φυσικα και υπαρχουν κακοι δημοσιοι υπαλληλοι, πιο πολλοι απο τους καλους. αλλά υπαρχουν και πολλοι κακοι ελευθεροι επαγγελματιες, που χρεωνουν τις υπηρεσιες τους οσο οσο και εχουν κακη συμπεριφορα στον πελατη, και κακοι αγροτες που ορμονιαζουν τις ντοματες το ενα βραδυ και το πρωι τις διαθετουν στην αγορα, κλπ.

........Auto merged post: zeta added 0 Minutes and 53 Seconds later........



:oneup:

Μου δημιουργεί απορία πως μπορεί κανείς πάνω από 30 χρονών να υπερασπιστεί τον ΟΤΕ. Τι να πρωτοθημηθώ ? Το ότι το 1995 που έφυγα από το πατρικό μου ζήτησα γραμμή από τον ΟΤΕ για το νέο μου διαμέρισμα και αυτοί γέλαγαν μαζί μου ? το ότι κράτησε την τεχνολογία του ADSL για 2-3 χρόνια εκτός χώρας προκειμένου να ξεφορτωθεί τα Netmod για τις ISDN που είχε στοκαρισμένα ? το ότι πριν 2 χρόνια που είχα ISDN και δεν είχα γραμμή μέρα παρά μέρα ο τεχνικός του ΤΕΚ Ν.Φιλαδέλφειας (που ήταν και γνωστός μου) με παρότρυνε να την ξανακάνω PSTN γιατί δε μπορούσε να μου τη φτιάξει ? το ότι η χοντρή κυρία του ταμείου δεν μου είχε πει καλημέρα ποτέ όσα χρόνια πήγαινα να πληρώσω το λογαριασμό, και πρωτοάκουσα τη φωνή της μόνο όταν ήταν για να πει (έξαλλη !!) πως η Tellas θα κλείσει (!!!) όταν άκουσε να συζητώ με κάποιον γείτονά μου πως θα κάνω Zisto ?? πως η μόνη ιδέα που είχαν πέρυσι για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας ήταν να αυξήσουν τον ΕΠΑΚ ??

Και όλα αυτά τα γράφει κάποιος που δούλευε στον ΟΤΕ έως το 2003 (όποιος θέλει ας στείλει προσωπικό μύνημα για να μάθει περισσότερα)
Αυτά που γράφω είναι γνωστά, μπορώ να σου γράψω χιλιάδες πράγματα που έζησα και άκουσα στο Μέγαρο που θα σάς φανούν απίστευτα...
Όμως δεν τα βάζω με τους ΟΤΕτζήδες, πιστεύω πως οποιοσδήποτε εργαζόμενος είχε δυνατότητα να πληρώνεται χωρίς να δουλεύει , αυτό θα’κανε.
Τα βάζω με αυτούς που χωρίς να τρώνε απ’τον ΟΤΕ, αυτός ή κάποιος από την οικογένειά του (αυτό στ’αλήθεια θα το καταλάβαινα) υπερασπίζεται τον επί χρόνια <πορτιέρη> των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα. Έναν οργανισμό που μας εκθέτει διεθνώς, δίνοντας διαρκώς έναυσμα στην επίτροπο- υπεύθυνη για τις τηλεπ/νίες στην ΕΕ, ώστε να προβαίνει κατ’επανάληψη σε συστάσεις που αφορούν στην ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα..
Γι αυτό και όσο και να κατηγορήσει κάποιος τους εναλλακτικούς, το ποτάμι δε γυρίζει πίσω....

maik
18-01-08, 19:22
Για τα :offtopic: λοιπον και τους λατρεις της αμερικανικης οικονομιας να υπενθυμισω οτι υπαρχουν ολοκληρες κωμοπολεις στις ΗΠΑ που δεν εχουν συνδεση με τον εξω κοσμο με κανενα ΜΜΜ. Γιατι απλα δεν συμφερει σε κανενα ιδιωτη να κανει την επενδυση. Μαλον τετοια αναπτυξη θα θελατε.

Για την ουσια του θεματος .Η αποφαση λεει οτι αναστελεται-αναβαλεται η καταβολη του προστιμου μεχρι να τελεσιδικισει η υποθεση στο Δευτεροβαθμιο Διοικητικο Εφετειο. Τετοιες αποφασεις παιρνονται δεκαδες καθε μερα και αφορουν τους παντες.

zeta
18-01-08, 19:41
Μου δημιουργεί απορία πως μπορεί κανείς πάνω από 30 χρονών να υπερασπιστεί τον ΟΤΕ. Τι να πρωτοθημηθώ ? Το ότι το 1995 που έφυγα από το πατρικό μου ζήτησα γραμμή από τον ΟΤΕ για το νέο μου διαμέρισμα και αυτοί γέλαγαν μαζί μου ? το ότι κράτησε την τεχνολογία του ADSL για 2-3 χρόνια εκτός χώρας προκειμένου να ξεφορτωθεί τα Netmod για τις ISDN που είχε στοκαρισμένα ? το ότι πριν 2 χρόνια που είχα ISDN και δεν είχα γραμμή μέρα παρά μέρα ο τεχνικός του ΤΕΚ Ν.Φιλαδέλφειας (που ήταν και γνωστός μου) με παρότρυνε να την ξανακάνω PSTN γιατί δε μπορούσε να μου τη φτιάξει ? το ότι η χοντρή κυρία του ταμείου δεν μου είχε πει καλημέρα ποτέ όσα χρόνια πήγαινα να πληρώσω το λογαριασμό, και πρωτοάκουσα τη φωνή της μόνο όταν ήταν για να πει (έξαλλη !!) πως η Tellas θα κλείσει (!!!) όταν άκουσε να συζητώ με κάποιον γείτονά μου πως θα κάνω Zisto ?? πως η μόνη ιδέα που είχαν πέρυσι για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας ήταν να αυξήσουν τον ΕΠΑΚ ??

Και όλα αυτά τα γράφει κάποιος που δούλευε στον ΟΤΕ έως το 2003 (όποιος θέλει ας στείλει προσωπικό μύνημα για να μάθει περισσότερα)
Αυτά που γράφω είναι γνωστά, μπορώ να σου γράψω χιλιάδες πράγματα που έζησα και άκουσα στο Μέγαρο που θα σάς φανούν απίστευτα...
Όμως δεν τα βάζω με τους ΟΤΕτζήδες, πιστεύω πως οποιοσδήποτε εργαζόμενος είχε δυνατότητα να πληρώνεται χωρίς να δουλεύει , αυτό θα’κανε.
Τα βάζω με αυτούς που χωρίς να τρώνε απ’τον ΟΤΕ, αυτός ή κάποιος από την οικογένειά του (αυτό στ’αλήθεια θα το καταλάβαινα) υπερασπίζεται τον επί χρόνια <πορτιέρη> των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα. Έναν οργανισμό που μας εκθέτει διεθνώς, δίνοντας διαρκώς έναυσμα στην επίτροπο- υπεύθυνη για τις τηλεπ/νίες στην ΕΕ, ώστε να προβαίνει κατ’επανάληψη σε συστάσεις που αφορούν στην ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα..
Γι αυτό και όσο και να κατηγορήσει κάποιος τους εναλλακτικούς, το ποτάμι δε γυρίζει πίσω....

φυσικά και υποστηριζω τον οτε, γιατι βλεπω το χαλι των εναλακτικων. οι οποιοι κανουν γερη αρπαχτη με τις πλατες της πολιτικης. ο οτε φυσικα και ειχε προβληματα και εχει ακομα και θα εχει, δεν υπαρχει τιποτα σε αυτον τον κοσμο που να μην εχει προβληματα. και φυσικα εχει και τεμπεληδες και ασχετους. ΟΜΩς ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ. το δικτυο στην ελλαδα το εφτιαξε ο ΟΤΕ. και μαλιστα ηταν ΑΕ, και οι εργαζομενοι του νομικα προσωπα ιδιωτικου δικαιου. κακως μιλαμε για δημοσιους υπαλληλους εδω. και οι εναλακτικοι το βρηκαν ετοιμο το δικτυο. αυτοι τι προσεφεραν στην ελλαδα? ουτε καν επενδυσεις ακομα και τωρα δεν κανουν! η μηπως φερανε το adsl στην ελλαδα οι εναλλακτικοι:rofl: το οτι ανεβασε το κοστος dial up μετα το adsl ειναι λογικο, γιατι οι χρηστες μειωθηκαν, αρα και τα εσοδα, αλλα οι υποδομες και οι εργαζομενοι που υποστηριζουν το dial up παραμενουν. όσο για τη διαθεση γραμμων isdn ειναι προς τιμην του τεχνολογικα. η καθυστερηση 2 χρονων που υπηρξε στο adsl, ηταν θεμα πολιτικων αποφασεων και πολιτικης διοικησης, και θα ηταν η ιδια ειτε υπηρχαν ειτε δεν υπηρχαν εναλλακτικοι.

και γω θα ευχομουν να υπηρχαν σωστοι εναλλακτικοι, και για να μειωθουν κιαλλο οι τιμες, και για να απασχολουν κοσμο (τωρα απασχολουν, αλλα με αβεβαιοτητα για το μελλον και κακοπληρωνουν), αλλα αν ειναι να ειναι ετσι, ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ.
ο οποιος πιστευω οτι διαχρονικα παρειχε και παρεχει καλο επιπεδο υπηρεσιων, με περιθωρια βελτιωσης παντα, αλλά μεσα στα πλαισια της ανθρωπινης ανοχης. Αυτοι που εχουν μεινει δυο μηνες χωρις τηλεφωνο απο τους εναλλακτικους, πως το ανεχονται?

οι εναλλακτικοι ειχαν την ευκαιρία τους, γιατι στην αγορα χωρουν αλλοι δύο ΣΩΣΤΟΙ, αλλα την εχασαν... και γω αυτο πιστευω, για τους εναλλακτικους ομως, το ποταμι δεν γυριζει πισω. θα γυρισει ισως για την tellas, επειδή εχει απο πισω της πλεον εταιρια κινητης, και επειδή ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΥΠΟΔΟΜΗ, ειναι η μονη που εφτιαξε δικτυο οπτικων ινων, οι αλλοι ομως ειναι απαραδεκτοι, μνημοσυνο με ξενα κολυβα....και θα γυρισει πισω και για οποια τελικα αγοραστει απο τη vodafone...
........Auto merged post: zeta added 2 Minutes and 52 Seconds later........


Για τα :offtopic: λοιπον και τους λατρεις της αμερικανικης οικονομιας να υπενθυμισω οτι υπαρχουν ολοκληρες κωμοπολεις στις ΗΠΑ που δεν εχουν συνδεση με τον εξω κοσμο με κανενα ΜΜΜ. Γιατι απλα δεν συμφερει σε κανενα ιδιωτη να κανει την επενδυση. Μαλον τετοια αναπτυξη θα θελατε.
συμφωνω και επαυξανω. και που να δειτε οταν ο ιδιωτης μενει μονοπωλιο τι γινεται!!!no mercy!!!

Για την ουσια του θεματος .Η αποφαση λεει οτι αναστελεται-αναβαλεται η καταβολη του προστιμου μεχρι να τελεσιδικισει η υποθεση στο Δευτεροβαθμιο Διοικητικο Εφετειο. Τετοιες αποφασεις παιρνονται δεκαδες καθε μερα και αφορουν τους παντες.

συμφωνω και επαυξανω. και που να δειτε οταν ο ιδιωτης μενει μονοπωλιο τι γινεται!!!no mercy!!!

πολύ σωστο.(για την αναβολή μιλάω) Γιατι εγινε τοση φασαρια δεν καταλαβα.

gkandir
18-01-08, 20:46
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο που, εν έτη 2008, υπάρχουν άνθρωποι οτελάγνοι! :shock:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει την οποιαδήποτε εταιρεία (οργανισμό κ.λπ.) με την οποία πιστεύει ότι θα κάνει καλύτερα, φθηνότερα, συντομότερα (κ.λπ.) τη δουλεία του. Αν είναι ευχαριστημένος μπορεί να το δηλώνει σε φίλους, γνωστούς, σε forums όπως τούτο δω. Αν είναι δυσαρεστημένος το ίδιο. Αν θέλει. Αν δεν θέλει, και πάλι, είναι ελεύθερος να μην το κάνει. ΠΡΟΦΑΝΩΣ.

Να το πάω και παραπέρα; Βεβαίως. Αν ο καθένας έχει καλή συνεργασία με την τάδε εταιρεία που έχει επιλέξει και τα όποια αιτήματά του ικανοποιούνται σύντομα και σωστά και το προσωπικό της εταιρείας αυτής είναι ικανό, ευγενικό, εξυπηρετικό (κ.λπ.) κάθε φορά που ο καθένας συνδιαλέγεται ή συναλλάσσεται μαζί τους, είναι λογικό να συμπαθήσει την εταιρεία αυτή.Στην αντίθετη περίπτωση, είναι λογικό να την αντιπαθήσει την εταιρεία αυτή. Επίσης, είναι λογικό να θέλει να μοιραστεί αυτά του τα συναισθήματα με τον περίγυρό του για να μπορέσει με αυτό τον τρόπο να βοηθήσει τους συνανθρώπους του να επιλέξουν ή να μην επιλέξουν την εν λόγω εταιρεία για να κάνουν κι αυτοί την δουλειά τους. Αυτό είναι μια φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία.

Αυτό που δεν ανάγεται σε φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία είναι η οτελαγνία! Με ποια λογική (ή μάλλον έλλειψη αυτής) υπάρχουν άνθρωποι που με ναζιστικό, θα έλεγα, φανατισμό υποστηρίζουν τον οτε και κατακεραυνώνουν τον οποιοδήποτε τολμάει να πει κάτι εναντίον του (σωστό ή λάθος), και μάλιστα με ένα τρόπο που κάνει τους ιεροεξεταστές να μοιάζουν με άβουλες παιδούλες, δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ελπίζω να μην φτάσω ποτέ στο σημείο να το καταλάβω...

Άντε, καλό Σαββατοκύριακο. :)

maik
18-01-08, 20:51
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο που, εν έτη 2008, υπάρχουν άνθρωποι οτελάγνοι! :shock:

Αυτό που δεν ανάγεται σε φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία είναι η οτελαγνία!

6.000.000 τουλαχιστον ανηκουν στην παραπανω κατηγορια.

zeta
18-01-08, 20:51
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο που, εν έτη 2008, υπάρχουν άνθρωποι οτελάγνοι! :shock:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει την οποιαδήποτε εταιρεία (οργανισμό κ.λπ.) με την οποία πιστεύει ότι θα κάνει καλύτερα, φθηνότερα, συντομότερα (κ.λπ.) τη δουλεία του. Αν είναι ευχαριστημένος μπορεί να το δηλώνει σε φίλους, γνωστούς, σε forums όπως τούτο δω. Αν είναι δυσαρεστημένος το ίδιο. Αν θέλει. Αν δεν θέλει, και πάλι, είναι ελεύθερος να μην το κάνει. ΠΡΟΦΑΝΩΣ.

Να το πάω και παραπέρα; Βεβαίως. Αν ο καθένας έχει καλή συνεργασία με την τάδε εταιρεία που έχει επιλέξει και τα όποια αιτήματά του ικανοποιούνται σύντομα και σωστά και το προσωπικό της εταιρείας αυτής είναι ικανό, ευγενικό, εξυπηρετικό (κ.λπ.) κάθε φορά που ο καθένας συνδιαλέγεται ή συναλλάσσεται μαζί τους, είναι λογικό να συμπαθήσει την εταιρεία αυτή.Στην αντίθετη περίπτωση, είναι λογικό να την αντιπαθήσει την εταιρεία αυτή. Επίσης, είναι λογικό να θέλει να μοιραστεί αυτά του τα συναισθήματα με τον περίγυρό του για να μπορέσει με αυτό τον τρόπο να βοηθήσει τους συνανθρώπους του να επιλέξουν ή να μην επιλέξουν την εν λόγω εταιρεία για να κάνουν κι αυτοί την δουλειά τους. Αυτό είναι μια φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία.

Αυτό που δεν ανάγεται σε φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία είναι η οτελαγνία! Με ποια λογική (ή μάλλον έλλειψη αυτής) υπάρχουν άνθρωποι που με ναζιστικό, θα έλεγα, φανατισμό υποστηρίζουν τον οτε και κατακεραυνώνουν τον οποιοδήποτε τολμάει να πει κάτι εναντίον του (σωστό ή λάθος), και μάλιστα με ένα τρόπο που κάνει τους ιεροεξεταστές να μοιάζουν με άβουλες παιδούλες, δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ελπίζω να μην φτάσω ποτέ στο σημείο να το καταλάβω...

Άντε, καλό Σαββατοκύριακο. :)

δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, και ποιος εχει φανατισμο, αυτος που υποστηριζει τη γνωμη του λόγω εμπειρίας, ή αυτός που αμέσως σπευδει να τον χαρακτηρισει ΔΥ, όπως έκανε ένας φίλος πριν, η εσύ που θεωρείς οτελαγνους τα 5.000.000 συνδρομητες που εχει ο οτε αυτή τη στιγμή. και να εισαι σιγουρος οτι οι ιδιωτες δεν θα πανε σε ολη την ελλαδα, θα πανε μονο εκει που τους συμφερει. και δεν κατακεραυνωνει κανεις κανεναν, αποψεις λεμε, και το θεμα εδω αν καταλαβες τελικα ξεφυγε απο τον ΟΤΕ, και πηγε στους δημοσιους υπαλληλους.
ακου εκφραση, οτελαγνια!!! αυτος και αν ειναι φανατισμος!

no_logo
18-01-08, 20:56
6.000.000 τουλαχιστον ανηκουν στην παραπανω κατηγορια.


βάλε και τον gkandir μέσα
μέχρι πρόσφατα αν θυμάμαι είχε vivodi τώρα οτε ;)

zeta
18-01-08, 21:16
και κατι αλλο επισης. ο οτε εγινε ΑΕ, με μονο μετοχο το κρατος τοτε, το 1949. για να μη λενε διαφορα. ψαχτε το. δεν ηταν ποτε δημοσιο.
πως τωρα χρωσταει γραμμες στους εναλλακτικους, δεν ξερω...ε τοτε και στα δικτυα που φτιαχνουν οι εναλλακτικοι να εχουν ολοι δικαιωματα. Μιλαμε για μεγαλη απατη, καποιοι λεφταδες ιδιοκτητες εταιριων που ανεβαζουν και κατεβαζουν κυβερνησεις, εχουν καταφερει αυτο που γινεται σημερα.

........Auto merged post: zeta added 0 Minutes and 51 Seconds later........

τώρα γιατι καποια μεριδα κοσμου, ευτυχως μικρη, ειναι με το κεφαλαιο, ε πραγματικα δεν το καταλαβαινω

gkandir
18-01-08, 21:51
6.000.000 τουλαχιστον ανηκουν στην παραπανω κατηγορια.
Ευτυχώς το νούμερο είναι πολύ μικρότερο. Απλώς τα νούμερα είναι μεγαλύτερα και γι' αυτό μπερδεύεσαι... ;)




δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, και ποιος εχει φανατισμο, αυτος που υποστηριζει τη γνωμη του λόγω εμπειρίας, ή αυτός που αμέσως σπευδει να τον χαρακτηρισει ΔΥ, όπως έκανε ένας φίλος πριν, η εσύ που θεωρείς οτελαγνους τα 5.000.000 συνδρομητες που εχει ο οτε αυτή τη στιγμή. και να εισαι σιγουρος οτι οι ιδιωτες δεν θα πανε σε ολη την ελλαδα, θα πανε μονο εκει που τους συμφερει. και δεν κατακεραυνωνει κανεις κανεναν, αποψεις λεμε, και το θεμα εδω αν καταλαβες τελικα ξεφυγε απο τον ΟΤΕ, και πηγε στους δημοσιους υπαλληλους.
ακου εκφραση, οτελαγνια!!! αυτος και αν ειναι φανατισμος!
Θα σε παρακαλέσω να ξαναδιαβάσεις το μήνυμά μου διότι, όντως, δε με κατάλαβες. Ευχαριστώ.
Ευτυχώς οι οτελάγνοι είναι μερικές δεκάδες, άντε εκατοντάδες. Οι υπόλοιποι είμαστε φυσιολογικοί άνθρωποι ΑΣΧΕΤΑ με ποια εταιρεία είμαστε συνδεδεμένοι. ;)
Τελικά, τα εκατομμύρια του οτε είναι πέντε ή έξι;




βάλε και τον gkandir μέσα
μέχρι πρόσφατα αν θυμάμαι είχε vivodi τώρα οτε
Η γραμμή είναι δανεική. Δεν έχω οτε. Παραθέτω και screenshot για διευκρινιστικούς λόγους.




...
τώρα γιατι καποια μεριδα κοσμου, ευτυχως μικρη, ειναι με το κεφαλαιο, ε πραγματικα δεν το καταλαβαινω
Ενώ εσύ είσαι με το φτωχό λαό;
Εκτός κι αν νομίζεις ότι ο οτε είναι κάτι σαν τους γιατρούς χωρίς σύνορα... :rofl:

manoulamou
18-01-08, 22:38
Αλλο ενα θεμα περι ΟΤΕ γεμισε πρακτορες, οτελαγνους, ΔΥ και διαφορα αλλα φαιδρα επιθετα...
Αυτη την οπαδικη νοοτροπια να μην ειχαμε:(
λες και θα βαλουμε κατι απ αυτα τα δις στην τσεπη μας!
Μηπως πρεπει να θυμηθουμε πως ειμαστε πρωτα απ ολα πελατες
ολων αυτων των επιχειρησεων ΕΠΕ, ΑΕ, ΔΕΚΟ ή ο,τι αλλο;;;

stelpas
19-01-08, 01:28
και κατι αλλο επισης. ο οτε εγινε ΑΕ, με μονο μετοχο το κρατος τοτε, το 1949. για να μη λενε διαφορα. ψαχτε το. δεν ηταν ποτε δημοσιο.

χωρις σχολιο....

MNP-10
19-01-08, 02:00
Εχει δικιο για το ΑΕ (απο ιδρυσεως) αλλα η ΑΕ ηταν 100% ιδιοκτητη απ'το δημοσιο. Τωρα ειναι ιδιωτικο-οικονομικα λειτουργουμενη ΑΕ με 72% ιδιωτες μετοχους.

zeta
19-01-08, 02:21
χωρις σχολιο....

διαβασε το προσεκτικότερα? ΑΕ την 1η Σεπτεμβρίου του 1949, με μονο μετοχο το κρατος.
Μέχρι που αποφασισαν τα ξεπουληματα οι πολιτικοι μας. οτι εχει καποια αξια κοιτανε να το πουλησουν για να αρπαξουν τα λεφτα.

........Auto merged post: zeta added 4 Minutes and 4 Seconds later........





Ενώ εσύ είσαι με το φτωχό λαό;
Εκτός κι αν νομίζεις ότι ο οτε είναι κάτι σαν τους γιατρούς χωρίς σύνορα... :rofl:

φυσικα και ειμαι με το λαο. εχεις ενδειξεις οτι ειμαι κεφαλαιο?

οσο για τον οτε, ποτε δεν υποστηριξα οτι ειναι κοινωνικο ιδρυμα. επιχειρηση ειναι, ΑΕ ειναι, αυτο λεω τοση ωρα!! και κερδη θα εχει, κλπ. Ο μονος λογος που μιλαω υπερ του ΟΤΕ ειναι οτι ειναι οργανωμενη εταιρια, με τεχνικη υποστηριξη, με καλες υποδομες και τεραστιες επενδυσεις, και εφτιαξε το δικτυο της ελλαδας απο το 1949 και μετα. Με το αζημιωτο παντα. Αλλα το εφτιαξε. οι εναλλακτικοι, ειναι ακριβως το αντιθετο. Βρηκαν ετοιμο δικτυο, το δικαιο του παραλογου υποχρεωνει τον οτε να τους υποστηριζει, και να βγαζει πακετα στην αγορα αφου τα βγαλουν πρωτα αυτοι, και να χανει ετσι πελατες ο ΟΤΕ, και παρολο το ευνοϊκο καθεστώς, έχουν τουλαχιστον τους μισους τους πελατες δυσαρεστημένους!!! τα χαλια τους εχουν. Δεν υποστηριζω τον οτε, λεω την ιστορικη αληθεια οτι ειναι επιχειρηση, και κανω τη συγκριση με τον ανταγωνσμό του. τι αλλο να πω πια...

MNP-10
19-01-08, 02:33
. Με το αζημιωτο παντα. Αλλα το εφτιαξε. οι εναλλακτικοι, ειναι ακριβως το αντιθετο. Βρηκαν ετοιμο δικτυο, το δικαιο του παραλογου υποχρεωνει τον οτε να τους υποστηριζει, και να βγαζει πακετα στην αγορα αφου τα βγαλουν πρωτα αυτοι, και να χανει ετσι πελατες ο ΟΤΕ, και παρολο το ευνοϊκο καθεστώς, έχουν τουλαχιστον τους μισους τους πελατες δυσαρεστημένους!!! τα χαλια τους εχουν. Δεν υποστηριζω τον οτε, λεω την ιστορικη αληθεια οτι ειναι επιχειρηση, και κανω τη συγκριση με τον ανταγωνσμό του. τι αλλο να πω πια...

Αμα κανουμε ιστορικη αναδρομη, τοτε για να ειμαστε ακριβεις πρεπει να πουμε οτι οι δημοσια επιχειρουμενες ΑΕ ειχαν διαφορες φασεις λειτουργιας. Και σε καποιες απο αυτες το ΑΕ ηταν εντονα συσχετισμενο με την κρατικη υποστηριξη με τροπους που σημερα ειναι αδιανοητους για ιδιωτικες επιχειρησεις. Για παραδειγμα το κρατος πηρε απο πολιτες μεγαλες περιουσιες για "εργα κοινης ωφέλειας" τα οποια αποζημιωθηκαν με ψιχουλα. Σημερα ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ εχουν 1500-2000 και ~6000 ακινητα αντιστοιχα. Ο ΟΤΕ συγκεκριμενα αποτιμα τα ακινητητα του >1 δις (κατ'αλλους >2 δις - ως undervalued) και εχει ιδρυσει ειδικη εταιρια διαχειρισης τους ή μαλλον, κατα την εκποιηση των κατασχεθεντων ή "τσαμπα προικας" απο κρατικα ακινητα, ..."αξιοποιηση τους". :rofl:

Μου επιτρεπεται και μενα να εχω τσαμπα εκτασεις, απαλλοτριωσεις, επιδοτησεις απ'το κεφαλαιο του λαου και 50 χρονια διαστημα στησιματος δικτυου ωστε να το παιξω τηλεπικοινωνιακος παροχος? :crazy:

Για να καταλαβαινουμε τι συγκρινουμε... :innocent:

thanasis38
19-01-08, 02:41
ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.906.288
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 19/12/2007

ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.869.952
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 18/1/2008 :whistle:

zeta
19-01-08, 02:44
Αμα κανουμε ιστορικη αναδρομη, τοτε για να ειμαστε ακριβεις πρεπει να πουμε οτι οι δημοσια επιχειρουμενες ΑΕ ειχαν διαφορες φασεις λειτουργιας. Και σε καποιες απο αυτες το ΑΕ ηταν εντονα συσχετισμενο με την κρατικη υποστηριξη με τροπους που σημερα ειναι αδιανοητους για ιδιωτικες επιχειρησεις. Για παραδειγμα το κρατος πηρε απο πολιτες μεγαλες περιουσιες για "εργα κοινης ωφέλειας" τα οποια αποζημιωθηκαν με ψιχουλα. Σημερα ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ εχουν 1500-2000 και ~6000 ακινητα αντιστοιχα. Ο ΟΤΕ συγκεκριμενα αποτιμα τα ακινητητα του >1 δις (κατ'αλλους >2 δις - ως undervalued) και εχει ιδρυσει ειδικη εταιρια διαχειρισης τους ή μαλλον, κατα την εκποιηση των κατασχεθεντων ή "τσαμπα προικας" απο κρατικα ακινητα, ..."αξιοποιηση τους". :rofl:

Μου επιτρεπεται και μενα να εχω τσαμπα εκτασεις, απαλλοτριωσεις, επιδοτησεις απ'το κεφαλαιο του λαου και 50 χρονια διαστημα στησιματος δικτυου ωστε να το παιξω τηλεπικοινωνιακος παροχος? :crazy:

Για να καταλαβαινουμε τι συγκρινουμε... :innocent:

δεν ξέρω ακριβως τι εννοεις, θα το ψαξω. Αυτο που ξερω να πω τωρα ειναι οτι ο ΟΤΕ για να φτιαξει τα κτιρια που ειναι τωρα, αγορασε κανονικα τα οικοπεδα. πιο παλια ηταν στα νοικια. τη δεκαετια του 80 εγιναν αυτα τα κτιρια. Δεν ξερω πιο παλια τι γινοταν.
Τώρα για εργα κοινης ωφελειας, αν δεν εχεις μεσον, το κρατος, ακομα και σημερα αν βαλει στο ματι το οικοπεδακι σου οταν κανει πραξη εφαρμογης, στο κανει πλατεια και αντε σώστο μετα. Αυτο το ξερω καλα λογω της δουλειας μου. Και απο την αλλη οποιος παλι εχει μεσο, βρισκει μια παρατυπια και σταματα εργα (κυριως δρομους) ενω εχει αποζημιωθει κανονικοτατα. Δεν βρίσκεις ακρη σε πολλα πραγματα.

α, κατι αλλο για το στησιμο δικτυου. 50 χρονια δεν εστηνε ο ΟΤΕ το ιδιο δικτυο. Αρχικα ηταν τα τηλεφωνα απο το κεντρο. μετα εγιναν μεσω κεντρου. Μετα εγιναν αυτόματα (σε αυτό είμασταν απο τους πρωτους παγκοσμιους). Μετα ηρθαν τα ψηφιακα τα isdn και οι οπτικες ινες. συνεχεια επενδυει ο ΟΤΕ.
και τελος παντων, ανεξαρτητως των 50 χρονων τεχνογνωσίας, αυτή τη στιγμή ειναι ο μονος παροχος. οι αλλοι ειναι καραγκιοζηδες. απο τη στιγμή που αυτοι πατανε στον ΟΤΕ, τοσα χρονια επρεπε να εχουν εξελιχθει. ειναι απαραδεκτοι.

........Auto merged post: zeta added 2 Minutes and 17 Seconds later........


ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.906.288
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 19/12/2007

ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.869.952
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 18/1/2008 :whistle:

χρονια σου πολλα.:)

MNP-10
19-01-08, 02:51
οι αλλοι ειναι καραγκιοζηδες. απο τη στιγμή που αυτοι πατανε στον ΟΤΕ, τοσα χρονια επρεπε να εχουν εξελιχθει. ειναι απαραδεκτοι.


Μα ετσι δουλευει το adsl1/2/2+ παγκοσμιως.. η λογικη του ειναι οτι παρεχει internet μεσα απ'την υφισταμενη τηλεφωνικη γραμμη ωστε να ελαχιστοποιησει το οικονομοτεχνικο κοστος της υλοποιησης και οι πολιτες να απολαμβανουν γρηγορο ιντερνετ με χαμηλο κοστος.

Το να βαλουν ολοι δικο τους last mile δεν παιζει ως λυση και γι'αυτο ο ΟΤΕ θεωρειται διαχειριστης / συντηρητης του - εργο για το οποιο πληρωνεται 8.5Ε μηνα / τηλεφωνικη γραμμη, και απο κει και περα οι παροχοι χρησιμοποιουν ειτε τα ιδιοκτητα δικτυα οπτικων τους για backhaul, ειτε εκμισθωνουν (με το αζημιωτο - και ουχι σε εξευτελιστικες τιμες) κυκλωματα απο τον ΟΤΕ. Τελευταια αυτο φθινει οσο αναπτυσσονται τα ιδιοκτητα.

zeta
19-01-08, 02:58
Μα ετσι δουλευει το adsl1/2/2+ παγκοσμιως.. η λογικη του ειναι οτι παρεχει internet μεσα απ'την υφισταμενη τηλεφωνικη γραμμη ωστε να ελαχιστοποιησει το οικονομοτεχνικο κοστος της υλοποιησης και οι πολιτες να απολαμβανουν γρηγορο ιντερνετ με χαμηλο κοστος.

Το να βαλουν ολοι δικο τους last mile δεν παιζει ως λυση και γι'αυτο ο ΟΤΕ θεωρειται διαχειριστης / συντηρητης του - εργο για το οποιο πληρωνεται 8.5Ε μηνα / τηλεφωνικη γραμμη, και απο κει και περα οι παροχοι χρησιμοποιουν ειτε τα ιδιοκτητα δικτυα οπτικων τους για backhaul, ειτε εκμισθωνουν (με το αζημιωτο - και ουχι σε εξευτελιστικες τιμες) κυκλωματα απο τον ΟΤΕ. Τελευταια αυτο φθινει οσο αναπτυσσονται τα ιδιοκτητα.

ναι, οκ, ετσι δουλευει το συστημα, αλλα γιατι τοτε εχουν τοσο χαλια υπηρεσιες? γιατι δεν εξυπηρετουν τον κοσμο?
παλια παντως που πουλουσαν μονο ιντερνετ dial up και λιγο αργοτερα τηλεφωνια με 17χχ, ήταν πολύ καλύτεροι. τώρα ξεφτιλήστηκαν εντελώς, γιατι ηρθε η ωρα των επενδύσεων. ίσα ίσα, επειδή οι γραμμές ειναι του ΟΤΕ θα επρεπε να αναπτύσονται ταχυτερα απο τον ΟΤΕ, ο οποιος συντηρει και το δικτυο.

επίσης τον πληρώνουν τον ΟΤΕ....την 32η του μηνός.

MNP-10
19-01-08, 03:41
Ειναι πολλοι οι λογοι.. κατ'αρχην πουλανε κατω του κοστους για να παρουν marketshare + να δημιουργησουν brand name ενω ταυτοχρονα εχουν εξοδα αναπτυξης δικτυου. Επειτα, δεν εχουν επαρκη στελεχωση για να εξυπηρετησουν τους πελατες τους. Τριτον, σε πλειστες περιπτωσεις manage-αρονται απο ατομα που ειναι αναποτελεσματικα - και αυτο τους επηρεαζει οριζοντια (σε ολες τις δραστηριοτητες τους). Και τελος, εχεις εναν ΟΤΕ ο οποιος εξυπηρετει ταχυτερα τους δικους του πελατες, ενω κανει "κομπλες" σε εναλλακτικους. Πχ κανεις μια αιτηση και στη γυρναει πισω... σου λεει μετα "περιμενε αλλες 20 μερες τωρα".. αποτελει και αυτο μερος της καταχρησης δεσποζουσας θεσης... η ΕΕΤΤ φυσικα δεν σκιζεται για να φαει προστιμα ο ΟΤΕ - ασχετα τι πιστευει ο κοσμος απ'την κλαψα την ΟΤΕ.

Τα προστιμα που βγαζει η ΕΕΤΤ, ειναι ψιχουλα μπροστα σε αυτα που κανει ο ΟΤΕ σε αλλους. Ενα οποιοδηποτε μετρο, προκειμενου να εχει ρυθμιστικη ισχυ, συμφωνα με το Game Theory, θα πρεπει να αλλαζει τις μεταβλητες του περιβαλλοντος. Πιο συγκεκριμενα, αν θυμασαι πριν κατι χρονια ειχαν πεσει κατι προστιμα στην Ελλαδα για τον υψηλο δασμο στα εισαγωμενα μεταχειρισμενα αυτοκινητα...Το κρατος ειπε "αφου αυτα που πληρωνω για προστιμο ειναι λιγοτερα απ'αυτα που βγαζω, τοτε με συμφερει να κρατησω υψηλα την φορολογηση" - δια στοματος εκπροσωπων του.

Οταν λοιπον βλεπεις οτι ο ΟΤΕ πληρωνει πχ 1000Ε προστιμο και κανει ζημια σε αλλους 10.000Ε, τοτε ο ΟΤΕ εχει κερδος 9000Ε. Για να γινει αποτρεπτικο το προστιμο, θα πρεπει να συνυπολογιζει

α) to-gain-risk / to-lose-penalty factor
...έτσι ωστε το ratio απωλειας να ειναι παντοτε στατιστικα υψηλοτερο και να δρα αποτρεπτικα. (gain / penalty factor <1)
β) τις οικονομικες δυναμεις των εμπλεκομενων - γιατι εφοσον πχ μια εταιρια θυμα ειναι πολυ μικρη, καποιος μπορει απλα να πληρωσει ενα προστιμο για καταχρηση δεσποζουσας θεσης και ...απλα να την εξαφανισει.

Αυτα ειναι τα ελαχιστα μετρα που μπορει να κανει ενας ρυθμιστης ο οποιος θελει να δρα Δικαια. Ομως, επειδη δεν ζουμε σε μια παραδεισενια κοινωνια, η ΕΕΤΤ ειναι heavily-biased υπερ του ΟΤΕ, ο ΟΤΕ κλαιγεται, οι περισσοτεροι Εναλλακτικοι ειναι "καφενε-παραγγες" οπως λεει και ο Wantilles και μια μεγαλη μεριδα κοσμου, αναλογα την επιγνωση της καταστασης που εχει, συντασσεται οπαδικα ειτε με τον ενα, ειτε με τον αλλο.

Τωρα θα μου πεις "μααα.. πως γινεται αυτο που λες? Ειναι δυνατον η ΕΕΤΤ να ειναι biased υπερ του ΟΤΕ?".. τα εχω γραψει, τα εχω ξαναγραψει και πραγματικα ειναι κουραστικο να τα ξαναγραφω. Οταν βαζω στον αλλο νομιμοποιητικο προστιμο με ratio <1 (δλδ πληρωνει λιγοτερα απ'τη ζημια που προκαλεσε), δε πα να γεμισουν ολες οι εφημεριδες με "ΠΡΟΣΤΙΜΟ Η ΕΕΤΤ ΣΤΟΝ ΟΤΕ".. ολη μερα.. Δε παιζει απολυτως κανενα ρολο.. μπορω να κλεβω μια τραπεζα, να βγαζω 1εκ ευρω και να μου βαζουν προστιμα ολη μερα της ταξης των 100.000 ευρω?

Ο περισσοτερος κοσμος βλεπει συνεχεια "προστιμα, προστιμα, προστιμα" - αγνοει τελειως τι σημαινουν οι αριθμοι και τη σημασια τους σε σχεση με την επιδραση στην αγορα, και αρα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι ο ΟΤΕ "τιμωρηθηκε".. σου λεει μετα "ααα με τους εναλλακτικους τι θα γινει???".. Μια συγχηση που προερχεται επειδη αγνοειται πληρως οτι ο ΟΤΕ ρυθμιζεται στο σκελος της χονδρικης ως παροχος με Σημαντικη Ισχυ στην Αγορα και οχι στη λιανικη - ενω οι εναλλακτικοι στη λιανικη... και εννοειται οχι για το θεμα της ποιοτητας υπηρεσιας. Γι'αυτο ουτε ο ΟΤΕ ρυθμιστηκε ποτε στο σκελος της λιανικης.

Τεσπα ειναι απειρες οι παρανοησεις που γινονται εκατερωθεν (ακους τους μεν να λενε "αααα, πληρωνω τους κηφηνες" και αλλα τετοια ωραια ή τους δε να κατηγορουν για τα παντα τον ΟΤΕ) αλλα σε περιβαλλον ημι-μαθειας, ειναι δεδομενο οτι θα συμβαινει αυτο. Ελαχιστοι γνωριζουν απολυτα τα τεκταινομενα. Πχ εχω δει ακομα και στελεχη του ΟΤΕ, που επηρεαζονται καμμια φορα απο το κλιμα και νομιζουν οτι η ΕΕΤΤ ειναι εναντιον τους. Εννοειται οτι δεν εχουν κατσει να βαλουν κατω τα στοιχεια για να δουν αν ισχυουν ή οχι οι οποιες ευνοιες..

Πχ μισθωμενα.. ειναι τοσο το κοστος κοστοστρεφειας ή χονδρικης που οριζει η ΕΕΤΤ, ναι ή ου?
Τερματισμος κλησεων.. ειναι τοσο, ναι ή ου?
Κοστος συντηρησης βροχου.. ειναι τοσο, ναι ή ου?
Προστιμα.. ποιο ειναι το gain/penalty ratio? Ευνοειται ή χανει ο ΟΤΕ?
Ρυθμιστικες παρεμβασεις..ποιον ευνοουν, ποσο γρηγορα ή ποσο αργα γινονται, ποιες ειναι οι ταχυτητες αντιδρασης, ποιες διαδικασιες ακολουθουνται, ποια τα κινητρα* κτλ κτλ.

..κτλ κτλ.


* πχ προστιμα ΕΕΤΤ για να μη φαει μεγαλυτερο απ'την Ευρωπη ή προστιμα για συγκαληψη υποθεσεων - και καλα "τιμωρηθηκαν".. ενω εχουν βγαλει περισσοτερα - οχι μονο ο ΟΤΕ αλλα και κινητοι.. πχ περιπτωση εναρμονισμενων αυξησεων και νοθευσης του ανταγωνισμου στα SMS.

zeta
19-01-08, 03:58
η κουβεντα εχει παει μακρια, και πολλα πραγματα ισως δεν τα γνωριζουμε για να εχουμε αποψη. εγω τουλαχιστον μονο για οτι ξερω λεω. Πάντως εχω ακουσει και περιπτωσεις που οι εναλλακτικοι κατηγορουσαν τον οτε, για καθυστερηση, και οταν οι πελατες το εψαξαν, ανακαλυψαν οτι η αιτηση δεν ειχε φυγει για οτε. Δεν ξερω αν ειναι τρικλοποδιες η αν βολευει τους εναλλακτικους η καραμελα για να δικαιολογησουν τις δικες τους καθυστερησεις. και μετα το 12ημερο του οτε, αυτοι κανουν αλλους δυο μηνες. άσε το οτι αλλες ημερομηνιες λενε για το ιδιοκτητο και ερχονται 6 μήνες μετα, κρατώντας τους πελατες σε ομηρια. Επίσης πολλά έχουν ακουστει,και σε αυτο το φορουμ, για το αν οι εναλλακτικοι αφηνουν ευκολα καποιον να ξαναγυρισει οτε, η να παει σε αλλο εναλακτικο.... τώρα για τα προστιμα, των εναλακτικων τα προστιμα δεν ειναι ευνοϊκα? συγκρινονται σε μεγεθος με αυτα του οτε? εγω να συμφωνησω για το προστιμο στον οτε οτι πεφτει απο εεττ για να μην ερθει αλλο μεγαλυτερο απο ε.ε. οι εναλλακτικοι γιατι εχουν τοσο χαμηλα προστιμα? συνεχιζω να πιστευω οτι το κρατος στηριζει τους εναλλακτικους, που αυτοι με τη σειρα τους στηριζουν τα δυο μεγαλα κομματα, εναλαξ στις εκλογες....
υγ. οι εναλακτικοι χονδρικως ποσο πουλανε τις δικες τους υπηρεσιες? ή τώρα που με την κοινωνια της πληροφοριας πηραν επιδοτηση για αναπτυξη δικτυου οπτικων ινων στην περιφερεια, ποσο θα το νοικιαζουν?

MNP-10
19-01-08, 05:50
η κουβεντα εχει παει μακρια, και πολλα πραγματα ισως δεν τα γνωριζουμε για να εχουμε αποψη. εγω τουλαχιστον μονο για οτι ξερω λεω.


Και εγω γι'αυτα που ξερω λεω :cool:



Πάντως εχω ακουσει και περιπτωσεις που οι εναλλακτικοι κατηγορουσαν τον οτε, για καθυστερηση, και οταν οι πελατες το εψαξαν, ανακαλυψαν οτι η αιτηση δεν ειχε φυγει για οτε.


Η κατασταση δεν ειναι binary, δλδ να συμβαινει ή το ενα ή το αλλο - συμβαινουν και τα 2. Ειναι γεγονος οτι καποιοι εναλλακτικοι λενε ψεμματα οτι φταιει ο ΟΤΕ (εξ'ου και η επιτυχια του ΟΤΕ στο "φταιει ο ΟΤΕ", καφετεριες, ιγκουανα κτλ) χρησιμοποιοντας το ως "πιπιλα" για πλειστα δικα τους προβληματα, ομως και ο ΟΤΕ δεν κανει ιση μεταχειριση - οπως θα επρεπε.



Δεν ξερω αν ειναι τρικλοποδιες η αν βολευει τους εναλλακτικους η καραμελα για να δικαιολογησουν τις δικες τους καθυστερησεις. και μετα το 12ημερο του οτε, αυτοι κανουν αλλους δυο μηνες. άσε το οτι αλλες ημερομηνιες λενε για το ιδιοκτητο και ερχονται 6 μήνες μετα, κρατώντας τους πελατες σε ομηρια.

Επίσης πολλά έχουν ακουστει,και σε αυτο το φορουμ, για το αν οι εναλλακτικοι αφηνουν ευκολα καποιον να ξαναγυρισει οτε, η να παει σε αλλο εναλακτικο...


Αυτα και ακομα χειροτερα εχουν κανει ορισμενοι...



τώρα για τα προστιμα, των εναλακτικων τα προστιμα δεν ειναι ευνοϊκα?


Εξαρταται πως το βλεπεις.. καποια ειναι παρανομα (με αναδρομικη ισχυ), καποια ειναι για γελια (πχ προστιμο σε HOL επειδη λεει δεν ειδοποιηθηκε η ΕΕΤΤ για την εξαγορα των Αττικων - ενω το ηξερε ολο το πανελληνιο) και σε καποια ακομα και οι ιδιοι οι παροχοι λενε οτι ειναι μικρα (!).



συγκρινονται σε μεγεθος με αυτα του οτε? εγω να συμφωνησω για το προστιμο στον οτε οτι πεφτει απο εεττ για να μην ερθει αλλο μεγαλυτερο απο ε.ε. οι εναλλακτικοι γιατι εχουν τοσο χαμηλα προστιμα? συνεχιζω να πιστευω οτι το κρατος στηριζει τους εναλλακτικους, που αυτοι με τη σειρα τους στηριζουν τα δυο μεγαλα κομματα, εναλαξ στις εκλογες....


Ας επαναλαβω κατι γιατι αξιζει. Υπαρχουν 2 σκελη. Η αγορα χονδρικης και η αγορα λιανικης. Ο ΟΤΕ ρυθμιζεται (και καλα) γιατι ελεγχει τις υποδομες του last mile και ειναι ο κυριος τηλεπικοινωνιακος παροχος μεσα απ'τον οποιο οι αλλοι "περνανε" για διαφορα tasks.

Ο ΟΤΕ ουδεποτε ρυθμιστηκε στη λιανικη επειδη η υπηρεσια τηλεφωνιας ή το adsl των πελατων ήταν αισχρο - και ας ταλαιπωρουσε εκατονταδες χιλιαδες χρηστες με αισχρες ταχυτητες την τελευταια διετια.

Ο ΟΤΕ ρυθμιζεται οταν "κανει κομπλες" στους εναλλακτικους για κατι το οποιο ειναι υποχρεωμενος να κανει ωστε να δουλευει ο ανταγωνισμος. Δλδ αν θελω να παρω τη γραμμη μου να παω στην HOL πρεπει να τη δωσει. Αν κανει κομπλες και κανει καταχρηση της θεσης του, τοτε ρυθμιζεται ως ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ LAST MILE. Οποιαδηποτε κακοπροαιρετη λειτουργια στη διαχειριση του last mile, στρεβλωνει την λειτουργια της αγορας και νοθευει τον ανταγωνισμο. Οταν εγω ξερω οτι θα κανω αιτηση OTENET και θα εχω internet σε 2 μερες, και οτι ο καλυτερος εναλλακτικος, ακομα και αν τη στειλει αυθημερον την αιτηση - μπροστα μου (επειδη εχω γνωστο στον Χ παροχο), ο ΟΤΕ θα του την υλοποιησει σε πολλαπλασιες μερες - ε τοτε τι να συζηταμε?

Εδω ειναι και η ουσια του δομικου διαχωρισμου.. για την εξασφαλιση ισης μεταχειρισης. Σε στυλ φτιαχνεται μια εταιρια διαχειρισης υποδομων και μια εταιρια λιανικης + εναλλακτικοι. Και η εταιρια διαχειρισης υποδομων δρα αμεροληπτα προς ολους. Μεχρι λοιπον να υπαρξει κατι τετοιο, ο ΟΤΕ θα ρυθμιζεται (σε επιπεδο τηρησης προσχηματων - οχι ουσιαστικη ρυθμιση) επειδη εκτελει χρεη διαχειριστη και οσο δρα ως διαχειριστης αβανταρει παρανομως το λιανικο του μερος. Οπως καταλαβαινεις, αυτη τη δυνατοτητα δεν την εχει κανεις περα απο τον ΟΤΕ.

Επομενως αλλο τα προστιμα του ΟΤΕ ως διαχειριστη τηλεπικοινωνιακων υποδομων και αλλο τα προστιμα εναλλακτικων στο σκελος της παροχης υπηρεσιων ή επειδη δεν κανουν καλα τη δουλεια τους. Μην συγχεουμε αυτα τα 2. Δεν τιθεται συγκριση.

Συγκριση θα υπηρχε αν ελεγε η ΕΕΤΤ "ΟΤΕ παρε προστιμο ΧΧΧ.ΧΧΧ ευρω που ενεπαιζες μαζικα τον κοσμο με τη διαθεσιμοτητα στις πορτες" (τελη '05 - άνοιξη '06) ή ανα περιοχη (σημερα βαζουμε, αυριο βαζουμε ADSL - περνανε τα χρονια) και να πει και στη Forthnet πχ "για εεεελα απο δω και συ που κανεις το ιδιο με τα κεντρα σου και την εικονικη διαθεσιμοτητα.. να.. παρε για να μαθεις". Ή να πει "για ελα εδω ΟΤΕ που κοβεις τα πακετα στις συνδεσεις του ADSL" και να παει μετα και στην HOL και να της πει "ελα και εσυ εδω που κανεις traffic shaping" - παρτε και οι 2 ενα προστιμακι ετσι για να ειμαστε οκ. Αυτα ειναι προστιμα ιδιου επιπεδου - στο επιπεδο της ποιοτητας παρεχομενων υπηρεσιων.

Τωρα αυτα για εκλογες, συμφεροντα κτλ - μεταξυ μας, οι εναλλακτικοι ειναι ΤΟΣΟ "καφενε-παραγγες" που δεν μπορουν να προωθησουν ουτε τα συμφεροντα τους με τα μεσα που ηδη διαθετουν. Οχι να κανουν lobbying σε ΕΕΤΤ ή κομματα. Δεν υπαρχουν αυτα. Εδω, καλα-καλα, ουτε τα δικτυα τους δεν ξερουν να επιχειρουν ορθολογικα ή ουτε συνεργασιες της προκοπης δεν μπορουν να κανουν. Αμα δεις τις οικονομικες τους καταστασεις και τι χασουρες εχουν, θα παθεις σοκ. Αν τους βαθμολογουσα, δε θα επαιρναν ουτε 5 με αριστα το 100. Την ιδια ωρα, ο ΟΤΕ παιρνει 80 με αριστα το 100, και τα 20 δεν τα χανει εγχωρια, αλλα διεθνως γιατι δεν κανει τις απαραιτητες κινησεις, εγκαιρως, οσον αφορα european backbones - και τωρα laggαρει / εχει αυτοπεριθωριοποιηθει.

Οσον αφορα τα "εγχωρια 80/80 points" που του δινω, τα αξιζει ολα. Ο ΟΤΕ φροντιζει παντοτε να μεγιστοποιει τα κερδη του (ξεζουμιζοντας μας - αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.. μιλαμε τωρα ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) να αναλυει, να προβλεπει και να υλοποιει με βαση μεσοπροθεσμο οριζοντα και υψηλο βαθμο επιτυχιας στο σχεδιασμο του. Σε αυτον, εννοειται, περιλαμβανεται και η παρεμποδιση των αντιπαλων. Ταυτοχρονα εχει πολλα "κονε" που κανουν lobbying υπερ του, τα οποια οι αλλοι ουτε στον υπνο τους δεν προκειται να δουν.



υγ. οι εναλακτικοι χονδρικως ποσο πουλανε τις δικες τους υπηρεσιες? ή τώρα που με την κοινωνια της πληροφοριας πηραν επιδοτηση για αναπτυξη δικτυου οπτικων ινων στην περιφερεια, ποσο θα το νοικιαζουν?

Αυτα υπαρχουν στις συμβασεις.. αλλα για χονδρικη πωληση σιγουρα βγαινουν φθηνοτερα απ'τον ΟΤΕ. Πχ η NetOne χρησιμοποιει backbone απο Αττικες και η Lannet μολις εκανε συμφωνια με τη Vivodi - παρα τις νεες χαμηλοτερες τιμες ΑΡΥΣ (14Ε / 24 mbps). H Forthnet χρησιμοποιει οπτικες ινες της Vodafone για Αθηνα-Θεσ/κη.. και υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις τετοιου ειδους. Γενικα ο ΟΤΕ ειναι συνηθως τελευταια λυση απο αποψη κοστους (φαρμακειο :lol:).

dkm
19-01-08, 11:01
Καλή η αναστολή! Εδώ κάνουνε αναστολές και αναβολές σε άλλες ετιαρίες, στον ΟΤΕ γιατί να μην δεν κάνουνε?

stelpas
19-01-08, 11:03
επιχειρηση ειναι, ΑΕ ειναι, αυτο λεω τοση ωρα!!

Aν η επιχειρηση ηταν δικη σου.Της οικογενειας σου.Τελος παντων αν ησουν μετοχος θα ηθελες οι προσληψεις των υπαλληλων να ειναι....παντοτινες;

Γιατι,αφου θελουμε οι ΔΕΚΟ να συνεχιζουν να ειναι περιουσια ολων μας,τους φερομαστε σαν να ειναι περιουσια αλλων;

στο ξανακανω το ερωτημα.Αν ο ΟΤΕ ηταν επιχειρηση δικη σου.Με τι κριτηρια και με ποιο καθεστως θα προσλαμβανες προσωπικο ;

gkandir
19-01-08, 16:38
...
και ποιος εχει φανατισμο, αυτος που υποστηριζει τη γνωμη του λόγω εμπειρίας
...

...
η εσύ που θεωρείς οτελαγνους τα 5.000.000 συνδρομητες που εχει ο οτε αυτή τη στιγμή.
...
Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις τα όσα έγραψα ή, για τους δικούς σου λόγους, να τα διαστρεβλώνεις. Που είπα εγώ ότι όλοι οι συνδρομητές του οτε είναι οτελάγνοι; Και η μάνα μου έχει οτε. Μήπως αποκάλεσα κι αυτήν έτσι; Αποκάλεσα έτσι όσους τρέχουν με την πρώτη ευκαιρία να υποστηρίξουν, πέρα από κάθε λογική, με φανατισμό, τον οτε (στη συγκεκριμένη περίπτωση) λες και είναι δική τους επιχείρηση. Όπως μπορείς να δεις και παρακάτω, γράφω ξεκάθαρα ότι το να υποστηρίζει κάποιος τον οτε επειδή είναι ευχαριστημένος απ' αυτά που του προσφέρει, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Όπως επίσης και το να το δηλώνει όπου αυτός επιθυμεί.

...
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει την οποιαδήποτε εταιρεία (οργανισμό κ.λπ.) με την οποία πιστεύει ότι θα κάνει καλύτερα, φθηνότερα, συντομότερα (κ.λπ.) τη δουλεία του. Αν είναι ευχαριστημένος μπορεί να το δηλώνει σε φίλους, γνωστούς, σε forums όπως τούτο δω. Αν είναι δυσαρεστημένος το ίδιο. Αν θέλει. Αν δεν θέλει, και πάλι, είναι ελεύθερος να μην το κάνει. ΠΡΟΦΑΝΩΣ.

Να το πάω και παραπέρα; Βεβαίως. Αν ο καθένας έχει καλή συνεργασία με την τάδε εταιρεία που έχει επιλέξει και τα όποια αιτήματά του ικανοποιούνται σύντομα και σωστά και το προσωπικό της εταιρείας αυτής είναι ικανό, ευγενικό, εξυπηρετικό (κ.λπ.) κάθε φορά που ο καθένας συνδιαλέγεται ή συναλλάσσεται μαζί τους, είναι λογικό να συμπαθήσει την εταιρεία αυτή. Στην αντίθετη περίπτωση, είναι λογικό να την αντιπαθήσει την εταιρεία αυτή. Επίσης, είναι λογικό να θέλει να μοιραστεί αυτά του τα συναισθήματα με τον περίγυρό του για να μπορέσει με αυτό τον τρόπο να βοηθήσει τους συνανθρώπους του να επιλέξουν ή να μην επιλέξουν την εν λόγω εταιρεία για να κάνουν κι αυτοί την δουλειά τους. Αυτό είναι μια φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία.
...
Ο φανατισμός που διακατέχει ορισμένους -ευτυχώς ελάχιστους- είναι αφύσικος. Αυτό έγραψα. Αυτό και τίποτ' άλλο.
Btw, όπως έγραψα παραπάνω, και η μάνα μου έχει οτε. Ουδέποτε της πρότεινα να βάλει κάποιον εναλλακτικό από τη στιγμή που, αν και θα ήθελε να πληρώνει λιγότερα, αυτά που εκείνοι προσφέρουν, κατά τη γνώμη μου, δεν της ταιριάζουν. Πόσοι απ' αυτούς τους ελάχιστους που χαρακτήρισα μ' εκείνον το κατάπτυστο για σένα χαρακτηρισμό θα έκαναν το ίδιο;




και κατι αλλο επισης. ο οτε εγινε ΑΕ, με μονο μετοχο το κρατος τοτε, το 1949. για να μη λενε διαφορα. ψαχτε το. δεν ηταν ποτε δημοσιο.
...

...
ΑΕ την 1η Σεπτεμβρίου του 1949, με μονο μετοχο το κρατος.
...
ΑΕ με 100% μέτοχο το κράτος = δημόσιο...




...
και δεν κατακεραυνωνει κανεις κανεναν
...
Χμ, κανείς δεν κατακεραυνώνει κανέναν; Δηλαδή, όπως εδώ;

...
Μιλαμε για μεγαλη απατη, καποιοι λεφταδες ιδιοκτητες εταιριων που ανεβαζουν και κατεβαζουν κυβερνησεις, εχουν καταφερει αυτο που γινεται σημερα.
...
Ή εδώ;

...
τα χαλια τους εχουν.
...
Ή εδώ;

...
οι αλλοι ειναι καραγκιοζηδες.
...
Ή εδώ;

...
ειναι απαραδεκτοι.
...
Ή εδώ;

...
αλλα γιατι τοτε εχουν τοσο χαλια υπηρεσιες?
...
Ή εδώ;

...
τώρα ξεφτιλήστηκαν εντελώς,
...




η κουβεντα εχει παει μακρια, και πολλα πραγματα ισως δεν τα γνωριζουμε για να εχουμε αποψη. εγω τουλαχιστον μονο για οτι ξερω λεω. Πάντως εχω ακουσει και περιπτωσεις που οι εναλλακτικοι κατηγορουσαν τον οτε, για καθυστερηση, και οταν οι πελατες το εψαξαν, ανακαλυψαν οτι η αιτηση δεν ειχε φυγει για οτε. Δεν ξερω αν ειναι τρικλοποδιες η αν βολευει τους εναλλακτικους η καραμελα για να δικαιολογησουν τις δικες τους καθυστερησεις. και μετα το 12ημερο του οτε, αυτοι κανουν αλλους δυο μηνες. άσε το οτι αλλες ημερομηνιες λενε για το ιδιοκτητο και ερχονται 6 μήνες μετα, κρατώντας τους πελατες σε ομηρια.
...
Σαφέστατα όλες οι περιπτώσεις που αναφέρεις έχουν συμβεί και συμβαίνουν. Πιθανά και άλλες τις οποίες δεν ξέρουμε ή δεν φανταζόμαστε.
Να σου πω για τη δική μου περίπτωση που ξέρω. Τουλάχιστον, τα πρόσφατα γεγονότα.
Λοιπόν, περιμένω τον οτε να έρθει για να μου βάλει γραμμή (μέσω HOL) στις 3 Ιανουαρίου. Φυσικά αυτό δεν γίνεται. Για να καταφέρω κάτι (τρομάρα μου) βάζω τρία άτομα (μέσο) για να έχω το αποτέλεσμα που επιθυμώ. Έναν συνταξιούχο τεχνικό του οτε, έναν εν ενεργεία τεχνικό του οτε (σε άλλη πόλη) και ένα άλλο άτομο που εργάζεται στην υπηρεσία που κλείνει τα ραντεβού με τους τεχνικούς του οτε. Και οι τρεις μου είπαν ότι αφού πρόκειται για γραμμή της HOL τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Τελικά, κανένας από τους τρεις, παρά τις γνωριμίες και τα μέσα που μπορεί να διαθέτει ο καθένας, δεν κατάφερε να πείσει τον οτε να έρθει να μου περάσει τη γραμμή παρότι έχουν περάσει ήδη 16 ημέρες από την ημερομηνία που ο ίδιος ο οτε δήλωσε στο WCRM ότι θα παραδώσει το βρόχο.
Αυτή είναι η δική μου πρόσφατη περίπτωση. Πρόκειται για τρικλοποδιά ή καραμέλα;


Αυτά τα λίγα. Ελπίζω αυτή τη φορά να είμαι σαφής σε όλους.

zeta
19-01-08, 17:16
Και εγω γι'αυτα που ξερω λεω :cool:



Η κατασταση δεν ειναι binary, δλδ να συμβαινει ή το ενα ή το αλλο - συμβαινουν και τα 2. Ειναι γεγονος οτι καποιοι εναλλακτικοι λενε ψεμματα οτι φταιει ο ΟΤΕ (εξ'ου και η επιτυχια του ΟΤΕ στο "φταιει ο ΟΤΕ", καφετεριες, ιγκουανα κτλ) χρησιμοποιοντας το ως "πιπιλα" για πλειστα δικα τους προβληματα, ομως και ο ΟΤΕ δεν κανει ιση μεταχειριση - οπως θα επρεπε.



Αυτα και ακομα χειροτερα εχουν κανει ορισμενοι...



Εξαρταται πως το βλεπεις.. καποια ειναι παρανομα (με αναδρομικη ισχυ), καποια ειναι για γελια (πχ προστιμο σε HOL επειδη λεει δεν ειδοποιηθηκε η ΕΕΤΤ για την εξαγορα των Αττικων - ενω το ηξερε ολο το πανελληνιο) και σε καποια ακομα και οι ιδιοι οι παροχοι λενε οτι ειναι μικρα (!).



Ας επαναλαβω κατι γιατι αξιζει. Υπαρχουν 2 σκελη. Η αγορα χονδρικης και η αγορα λιανικης. Ο ΟΤΕ ρυθμιζεται (και καλα) γιατι ελεγχει τις υποδομες του last mile και ειναι ο κυριος τηλεπικοινωνιακος παροχος μεσα απ'τον οποιο οι αλλοι "περνανε" για διαφορα tasks.

Ο ΟΤΕ ουδεποτε ρυθμιστηκε στη λιανικη επειδη η υπηρεσια τηλεφωνιας ή το adsl των πελατων ήταν αισχρο - και ας ταλαιπωρουσε εκατονταδες χιλιαδες χρηστες με αισχρες ταχυτητες την τελευταια διετια.

Ο ΟΤΕ ρυθμιζεται οταν "κανει κομπλες" στους εναλλακτικους για κατι το οποιο ειναι υποχρεωμενος να κανει ωστε να δουλευει ο ανταγωνισμος. Δλδ αν θελω να παρω τη γραμμη μου να παω στην HOL πρεπει να τη δωσει. Αν κανει κομπλες και κανει καταχρηση της θεσης του, τοτε ρυθμιζεται ως ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ LAST MILE. Οποιαδηποτε κακοπροαιρετη λειτουργια στη διαχειριση του last mile, στρεβλωνει την λειτουργια της αγορας και νοθευει τον ανταγωνισμο. Οταν εγω ξερω οτι θα κανω αιτηση OTENET και θα εχω internet σε 2 μερες, και οτι ο καλυτερος εναλλακτικος, ακομα και αν τη στειλει αυθημερον την αιτηση - μπροστα μου (επειδη εχω γνωστο στον Χ παροχο), ο ΟΤΕ θα του την υλοποιησει σε πολλαπλασιες μερες - ε τοτε τι να συζηταμε?

Εδω ειναι και η ουσια του δομικου διαχωρισμου.. για την εξασφαλιση ισης μεταχειρισης. Σε στυλ φτιαχνεται μια εταιρια διαχειρισης υποδομων και μια εταιρια λιανικης + εναλλακτικοι. Και η εταιρια διαχειρισης υποδομων δρα αμεροληπτα προς ολους. Μεχρι λοιπον να υπαρξει κατι τετοιο, ο ΟΤΕ θα ρυθμιζεται (σε επιπεδο τηρησης προσχηματων - οχι ουσιαστικη ρυθμιση) επειδη εκτελει χρεη διαχειριστη και οσο δρα ως διαχειριστης αβανταρει παρανομως το λιανικο του μερος. Οπως καταλαβαινεις, αυτη τη δυνατοτητα δεν την εχει κανεις περα απο τον ΟΤΕ.

Επομενως αλλο τα προστιμα του ΟΤΕ ως διαχειριστη τηλεπικοινωνιακων υποδομων και αλλο τα προστιμα εναλλακτικων στο σκελος της παροχης υπηρεσιων ή επειδη δεν κανουν καλα τη δουλεια τους. Μην συγχεουμε αυτα τα 2. Δεν τιθεται συγκριση.

Συγκριση θα υπηρχε αν ελεγε η ΕΕΤΤ "ΟΤΕ παρε προστιμο ΧΧΧ.ΧΧΧ ευρω που ενεπαιζες μαζικα τον κοσμο με τη διαθεσιμοτητα στις πορτες" (τελη '05 - άνοιξη '06) ή ανα περιοχη (σημερα βαζουμε, αυριο βαζουμε ADSL - περνανε τα χρονια) και να πει και στη Forthnet πχ "για εεεελα απο δω και συ που κανεις το ιδιο με τα κεντρα σου και την εικονικη διαθεσιμοτητα.. να.. παρε για να μαθεις". Ή να πει "για ελα εδω ΟΤΕ που κοβεις τα πακετα στις συνδεσεις του ADSL" και να παει μετα και στην HOL και να της πει "ελα και εσυ εδω που κανεις traffic shaping" - παρτε και οι 2 ενα προστιμακι ετσι για να ειμαστε οκ. Αυτα ειναι προστιμα ιδιου επιπεδου - στο επιπεδο της ποιοτητας παρεχομενων υπηρεσιων.

Τωρα αυτα για εκλογες, συμφεροντα κτλ - μεταξυ μας, οι εναλλακτικοι ειναι ΤΟΣΟ "καφενε-παραγγες" που δεν μπορουν να προωθησουν ουτε τα συμφεροντα τους με τα μεσα που ηδη διαθετουν. Οχι να κανουν lobbying σε ΕΕΤΤ ή κομματα. Δεν υπαρχουν αυτα. Εδω, καλα-καλα, ουτε τα δικτυα τους δεν ξερουν να επιχειρουν ορθολογικα ή ουτε συνεργασιες της προκοπης δεν μπορουν να κανουν. Αμα δεις τις οικονομικες τους καταστασεις και τι χασουρες εχουν, θα παθεις σοκ. Αν τους βαθμολογουσα, δε θα επαιρναν ουτε 5 με αριστα το 100. Την ιδια ωρα, ο ΟΤΕ παιρνει 80 με αριστα το 100, και τα 20 δεν τα χανει εγχωρια, αλλα διεθνως γιατι δεν κανει τις απαραιτητες κινησεις, εγκαιρως, οσον αφορα european backbones - και τωρα laggαρει / εχει αυτοπεριθωριοποιηθει.

Οσον αφορα τα "εγχωρια 80/80 points" που του δινω, τα αξιζει ολα. Ο ΟΤΕ φροντιζει παντοτε να μεγιστοποιει τα κερδη του (ξεζουμιζοντας μας - αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.. μιλαμε τωρα ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) να αναλυει, να προβλεπει και να υλοποιει με βαση μεσοπροθεσμο οριζοντα και υψηλο βαθμο επιτυχιας στο σχεδιασμο του. Σε αυτον, εννοειται, περιλαμβανεται και η παρεμποδιση των αντιπαλων. Ταυτοχρονα εχει πολλα "κονε" που κανουν lobbying υπερ του, τα οποια οι αλλοι ουτε στον υπνο τους δεν προκειται να δουν.



Αυτα υπαρχουν στις συμβασεις.. αλλα για χονδρικη πωληση σιγουρα βγαινουν φθηνοτερα απ'τον ΟΤΕ. Πχ η NetOne χρησιμοποιει backbone απο Αττικες και η Lannet μολις εκανε συμφωνια με τη Vivodi - παρα τις νεες χαμηλοτερες τιμες ΑΡΥΣ (14Ε / 24 mbps). H Forthnet χρησιμοποιει οπτικες ινες της Vodafone για Αθηνα-Θεσ/κη.. και υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις τετοιου ειδους. Γενικα ο ΟΤΕ ειναι συνηθως τελευταια λυση απο αποψη κοστους (φαρμακειο :lol:).

τελικά δεν διαφωνούμε, όταν βαζεις 5/100 στους εναλλακτικους και 80/100 στον οτε.δεν νομιζω οτι λεμε κατι διαφορετικο. και ουτε ειπα εγω οτι ο οτε ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, επιχειρηση ειναι και ηταν. Αν ήταν οι αλλοι ενταξει, δεν θα συζητουσαμε το θεμα. και επειδη εγω θελω να παιρνω οτι πληρωνω, και επειδη τα λεφτα μου τα βγαζω σκαρφαλωνοντας στα βουνα και δουλευοντας στα εργοταξια, δεν χαριζω ουτε ενα ευρω σε κανεναν, δεν ανεχομαι να μεινω χωρις τηλ και ιντερνετ ουτε μια ωρα, οχι μηνες. Με τον Οτε εχω τηλ απο το 1991, και adsl απο το 2004, με isp το ΤΕΕ λογω δουλειας, και δεν εχω παρει χαμπαρι disconect η να σερνεται. ip αλλάζει το συστημα (προφανως νυχτα γιατι δεν το ειδα εγω ποτε on line), μια φορα στους 3-4 μήνες. Ε δεν με πειραζει να δινω 15 ευρώ παραπανω και να εχω τηλεφωνο, απο το να δινω 15 παρακατω και δυο μηνες το χρονο να μην εχω. Απορω πως ο υπολοιπος κοσμος το ανεχεται αυτο, πραγματικα απορω.
και επισης πιστευω, οτι οσο κακος και να ηταν ο οτε, ηταν σε καλο επιπεδο και ως μονοπωλιο. και οι εργαζομενοι, εκτος απο την Τομπρα εποχή που μπηκαν πολλοι απο το παράθυρο, και αυτοι χαλασαν και την πιατσα ενα φεγγαρι, οι πριν και μετα περνανε απο εκπαιδευση. Ειναι γνωστη η ανωτερα σχολη ΟΤΕ Θεσσαλονικης, εξι μηνες πηγαιναν οι δοικητικοι, αλλιως γινονταν μονο κλητηρες, και τρια χρονια οσοι πηγαιναν για ανωτερες θεσεις. Οργανισμος ηταν ο ΟΤΕ παντα, οτι και να λεμε. Νοοτροπια δημοσιου υπηρξε λιγα χρονια, τελος δεκαετιας 80. οι δε νεοι τωρα τρεχουν και δε φτανουν. Επίσης απο ιδρυσης του ΟΤΕ υπηρχε επιθεωρηση και βαθμολογια των εργαζομενων. Σιγουρα υπαρχουν μελανα σημεια. Αλλα μπροστα στο αποτελεσμα και στη γενικοτερη εικονα, τα θεωρω λιγα.

........Auto merged post: zeta added 11 Minutes and 5 Seconds later........


Aν η επιχειρηση ηταν δικη σου.Της οικογενειας σου.Τελος παντων αν ησουν μετοχος θα ηθελες οι προσληψεις των υπαλληλων να ειναι....παντοτινες;

Γιατι,αφου θελουμε οι ΔΕΚΟ να συνεχιζουν να ειναι περιουσια ολων μας,τους φερομαστε σαν να ειναι περιουσια αλλων;

στο ξανακανω το ερωτημα.Αν ο ΟΤΕ ηταν επιχειρηση δικη σου.Με τι κριτηρια και με ποιο καθεστως θα προσλαμβανες προσωπικο ;

Τώρα, τι να σου πω, δεν εχω μπει στη διαδικασια, επισης πιστευω οτι και προεδρος να ημουν του ΟΤΕ, δεν θα ημουν σε θεση να διαχειριστω την προσληψη προσωπικου, αυτό ειναι δουλεια του ΗR. Παντοτινες πάντως, ναι, με αξιολογηση, αν καποιος με καλυπτει, γιατι οταν γινει 40 χρονων και εχει δυο παιδια να ψαχνει για δουλεια, οπως κανουν οι του ιδιωτικου τομέα? Θα ξέρεις επίσης γιατι υπαρχει η πλατεια Κλαυθμώνος.... Αξιολογηση, οχι αρση της μονιμοτητας, παρα μονο οταν υπαρξει πειθαρχικο, γιατι τοτε θα δωσουμε απιστευτη δυναμη και παλι στους καραγκιοζηδες πολιτικους. εδω και οι μονιμοι απειλουνται απο τον καθε πρασινοφρουρο και καθε γαλαζιο παιδι. και μεταθεσεις παιζουν, και εκβιασμοι. φαντασου να μην υπηρχε και η μονιμοτητα. για να μην παραξηγηθω, ειμαι υπερ της αρσης της μονιμοτητας, αλλα ΟΧΙ στην ΕΛΛΑΔΑ.
αυτο που εχω αντιληφθει για το προσωπικο του οτε, ειναι οτι υπαρχουν καποιοι λιγοι πλεον που μπηκαν απο το παραθυρο τελος δεκαετιας ογδοντα (Τομπρας) και χαλανε την πιατσα, υπαρχουν οι προ αυτης της εποχης, οι οποιοι πλεον ειναι συνταξιουχοι, αλλα στησανε τον οργανισμο και ειχαν περασει ολοι απο εκπαιδευση, εκτος απο τις τηλεφωνητριες και τους διανομεις, και υπαρχουν και οι σημερινοι, οι οποιοι μπαινουν εκτος ΑΣΕΠ, αλλα ο ΟΤΕ δεν ειναι δημοσιο, σιγουρα παιζουν οι γνωριμιες, σε μεγαλο βαθμο, αλλα αυτος που επιλεγεται, ειναι αυτος που εχει τα προσοντα, και τη γνωριμια. Και εκπαιδευονται συνεχως. αυτο φαινεται απο το αποτελεσμα, ο ΟΤΕ δουλευει, εστω στο 80%.οι ιδιωτες σε τι ποσοστο βρισκονται αληθεια?
και να μη σου πω οτι και στον ευρυτερο ιδιωτικο τομεα, μεσο θελεις για να βρεις δουλεια, εκτος και εισαι πολυ εξειδικευμενος και σε εχουν αναγκη.
τέλος παντων, εγω σαν εργοδοτης θα προσεχα ποιους προσλαμβανω, αλλα θα βολευα και τους γνωστους μου αν ειχαν τα προσοντα. Μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας. το 2050 μπορει να ερθει η αξιοκρατια στην ελλαδα. τουλαχιστον τωρα, ας μην υπαρχει αναξιοκρατια εις βαρος της ποιοτητας, οσο γινεται αυτο.

........Auto merged post: zeta added 18 Minutes and 43 Seconds later........


Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις τα όσα έγραψα ή, για τους δικούς σου λόγους, να τα διαστρεβλώνεις. Που είπα εγώ ότι όλοι οι συνδρομητές του οτε είναι οτελάγνοι; Και η μάνα μου έχει οτε. Μήπως αποκάλεσα κι αυτήν έτσι; Αποκάλεσα έτσι όσους τρέχουν με την πρώτη ευκαιρία να υποστηρίξουν, πέρα από κάθε λογική, με φανατισμό, τον οτε (στη συγκεκριμένη περίπτωση) λες και είναι δική τους επιχείρηση. Όπως μπορείς να δεις και παρακάτω, γράφω ξεκάθαρα ότι το να υποστηρίζει κάποιος τον οτε επειδή είναι ευχαριστημένος απ' αυτά που του προσφέρει, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Όπως επίσης και το να το δηλώνει όπου αυτός επιθυμεί.

Ο φανατισμός που διακατέχει ορισμένους -ευτυχώς ελάχιστους- είναι αφύσικος. Αυτό έγραψα. Αυτό και τίποτ' άλλο.
Btw, όπως έγραψα παραπάνω, και η μάνα μου έχει οτε. Ουδέποτε της πρότεινα να βάλει κάποιον εναλλακτικό από τη στιγμή που, αν και θα ήθελε να πληρώνει λιγότερα, αυτά που εκείνοι προσφέρουν, κατά τη γνώμη μου, δεν της ταιριάζουν. Πόσοι απ' αυτούς τους ελάχιστους που χαρακτήρισα μ' εκείνον το κατάπτυστο για σένα χαρακτηρισμό θα έκαναν το ίδιο;





ΑΕ με 100% μέτοχο το κράτος = δημόσιο...




Χμ, κανείς δεν κατακεραυνώνει κανέναν; Δηλαδή, όπως εδώ;

Ή εδώ;

Ή εδώ;

Ή εδώ;

Ή εδώ;

Ή εδώ;





Σαφέστατα όλες οι περιπτώσεις που αναφέρεις έχουν συμβεί και συμβαίνουν. Πιθανά και άλλες τις οποίες δεν ξέρουμε ή δεν φανταζόμαστε.
Να σου πω για τη δική μου περίπτωση που ξέρω. Τουλάχιστον, τα πρόσφατα γεγονότα.
Λοιπόν, περιμένω τον οτε να έρθει για να μου βάλει γραμμή (μέσω HOL) στις 3 Ιανουαρίου. Φυσικά αυτό δεν γίνεται. Για να καταφέρω κάτι (τρομάρα μου) βάζω τρία άτομα (μέσο) για να έχω το αποτέλεσμα που επιθυμώ. Έναν συνταξιούχο τεχνικό του οτε, έναν εν ενεργεία τεχνικό του οτε (σε άλλη πόλη) και ένα άλλο άτομο που εργάζεται στην υπηρεσία που κλείνει τα ραντεβού με τους τεχνικούς του οτε. Και οι τρεις μου είπαν ότι αφού πρόκειται για γραμμή της HOL τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Τελικά, κανένας από τους τρεις, παρά τις γνωριμίες και τα μέσα που μπορεί να διαθέτει ο καθένας, δεν κατάφερε να πείσει τον οτε να έρθει να μου περάσει τη γραμμή παρότι έχουν περάσει ήδη 16 ημέρες από την ημερομηνία που ο ίδιος ο οτε δήλωσε στο WCRM ότι θα παραδώσει το βρόχο.
Αυτή είναι η δική μου πρόσφατη περίπτωση. Πρόκειται για τρικλοποδιά ή καραμέλα;


Αυτά τα λίγα. Ελπίζω αυτή τη φορά να είμαι σαφής σε όλους.

κατ'αρχας δεν εχω λογους, να υποστηριζω καμια εταιρια, και ουτε προκειται για φανατισμο, ακριβως γιατι δεν εχω λογους. Βλέπω και κρίνω συμφωνα με αυτα που βλέπω.και σε αυτο συνηγορει το οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον ΟΤΕ.

αυτό που λες 100% μετοχες το δημοσιο, ναι ετσι ειναι. Με τη διαφορα οτι ο ΟΤΕ ήταν αυτοδιοικουμενος, αποτελειτο απο Τ.Π Συγκροτηματα (ανα περιφερεια), υπηρχαν επιθεωρητες, αξιολογηση απο τους διευθυντες, κλπ. Μπορει να μην ήταν το τελειο μοντελο, αλλα καμια σχεση με το υπολοιπο δημοσιο, και δη δημους και νομαρχιες και διοικητικους υπαλληλους γενικοτερα στον δημοσιο τομεα.

τώρα το "κατακεραυνωμα" το εχεις αντιληφθει λάθος ως εννοια. λέγοντας τους εναλλακτικους καραγκιοζηδες, οτι εχουν τα χαλια τους κλπ, εκφραζω την αποψη μου για αυτους. Εσυ γιατι "κατακεραυνωνεσαι"? Απευθυνθηκα εγω σε οποιοδηποτε μελος του forum με χαρακτηρισμους και εντονο υφος? Εσύ γιατι θιγεσαι απο τους χαρακτηρισμους μου? αποψεις καταθετουμε, μεταξυ μας δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτα, ουτε ολες οι εταιριες και οργανισμοι θα μας δωσουν τιποτα αν τους υποστηριζουμε.( αλιμονο μας αν το παρουμε προσωπικα). τι νοημα εχει τοτε η υπαρξη αυτου του forum?

τώρα για την περιπτωση σου, αν ειναι ετσι, προς θεου δεν εννοω οτι λες ψεμματα, αν δεν υπαρχει βλαβη η αλλο κολλημα απο τον ΟΤΕ, αυτο εννοω,ή αν το μεσον δεν σου πουλα εκδουλευση, τοτε καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

anthoula
19-01-08, 18:20
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο που, εν έτη 2008, υπάρχουν άνθρωποι οτελάγνοι! :shock:

Αυτό που δεν ανάγεται σε φυσιολογική ανθρώπινη λειτουργία είναι η οτελαγνία! Με ποια λογική (ή μάλλον έλλειψη αυτής) υπάρχουν άνθρωποι που με ναζιστικό, θα έλεγα, φανατισμό υποστηρίζουν τον οτε και κατακεραυνώνουν τον οποιοδήποτε τολμάει να πει κάτι εναντίον του (σωστό ή λάθος), και μάλιστα με ένα τρόπο που κάνει τους ιεροεξεταστές να μοιάζουν με άβουλες παιδούλες, δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ελπίζω να μην φτάσω ποτέ στο σημείο να το καταλάβω...
Κοίταξε να δεις, ζούμε σε μια ελεύθερη κοινωνία και ως εκ τούτου όλοι έχουν δικαίωμα να είναι ότι θέλουν.
Οτεφυλόφιλοι (clopyright by yiapap), ομοφυλόφιλοι, μουσουλμάνοι κλπ.


οσο για τον οτε, ποτε δεν υποστηριξα οτι ειναι κοινωνικο ιδρυμα. επιχειρηση ειναι, ΑΕ ειναι, αυτο λεω τοση ωρα!! και κερδη θα εχει, κλπ. Ο μονος λογος που μιλαω υπερ του ΟΤΕ ειναι οτι ειναι οργανωμενη εταιρια, με τεχνικη υποστηριξη, με καλες υποδομες και τεραστιες επενδυσεις, και εφτιαξε το δικτυο της ελλαδας απο το 1949 και μετα. Με το αζημιωτο παντα. Αλλα το εφτιαξε. οι εναλλακτικοι, ειναι ακριβως το αντιθετο. Βρηκαν ετοιμο δικτυο, το δικαιο του παραλογου υποχρεωνει τον οτε να τους υποστηριζει, και να βγαζει πακετα στην αγορα αφου τα βγαλουν πρωτα αυτοι, και να χανει ετσι πελατες ο ΟΤΕ, και παρολο το ευνοϊκο καθεστώς, έχουν τουλαχιστον τους μισους τους πελατες δυσαρεστημένους!!! τα χαλια τους εχουν. Δεν υποστηριζω τον οτε, λεω την ιστορικη αληθεια οτι ειναι επιχειρηση, και κανω τη συγκριση με τον ανταγωνσμό του. τι αλλο να πω πια...
Πραγματικά (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165764) έτσι είναι! :respekt:


ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.906.288
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 19/12/2007

ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.869.952
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 18/1/2008 :whistle:
Μην τα πετάς έτσι αυτά αγόρι μου, τσούζει! :twisted:
Άκου 6 εκατομμύρια! :rofl:


και οι εργαζομενοι, εκτος απο την Τομπρα εποχή που μπηκαν πολλοι απο το παράθυρο, και αυτοι χαλασαν και την πιατσα ενα φεγγαρι

Ειναι γνωστη η ανωτερα σχολη ΟΤΕ Θεσσαλονικης, εξι μηνες πηγαιναν οι δοικητικοι, αλλιως γινονταν μονο κλητηρες, και τρια χρονια οσοι πηγαιναν για ανωτερες θεσεις.

αυτο που εχω αντιληφθει για το προσωπικο του οτε, ειναι οτι υπαρχουν καποιοι λιγοι πλεον που μπηκαν απο το παραθυρο τελος δεκαετιας ογδοντα (Τομπρας) και χαλανε την πιατσα
Άμα σου πω ότι έχουμε και τέτοιους εδώ μέσα, τι θα πεις; :whistle: Και μας το παίζουν και ιστορία. :rofl:


αλλα θα βολευα και τους γνωστους μου

Μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας. το 2050 μπορει να ερθει η αξιοκρατια στην ελλαδα.
Μπράβο για την νοοτροπία σου! :respekt: Εύγε-εύγε! :worthy:

zeta
19-01-08, 18:45
Κοίταξε να δεις, ζούμε σε μια ελεύθερη κοινωνία και ως εκ τούτου όλοι έχουν δικαίωμα να είναι ότι θέλουν.
Οτεφυλόφιλοι (clopyright by yiapap), ομοφυλόφιλοι, μουσουλμάνοι κλπ.


Πραγματικά (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165764) έτσι είναι! :respekt:


Μην τα πετάς έτσι αυτά αγόρι μου, τσούζει! :twisted:
Άκου 6 εκατομμύρια! :rofl:


Άμα σου πω ότι έχουμε και τέτοιους εδώ μέσα, τι θα πεις; :whistle: Και μας το παίζουν και ιστορία. :rofl:


Μπράβο για την νοοτροπία σου! :respekt: Εύγε-εύγε! :worthy:

αυτο για το dslam Χαϊδαρίου, αμα θέλουμε το πιστευουμε. Και ακόμα και αν έγινε έτσι, σκέψου ότι αν ήταν έτσι οι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ, σε τι επιπεδο θα ηταν οι τηλεπικοινωνιες σήμερα. Αυτό το περιστατικό μου είναι αδύνατο να το πιστεψω, οχι για τον ΟΤΕ, αλλα για κανεναν, και ακομα αν αυτος ο τυπος υπαρχει και μπηκε εκει με μεσο, θα τον ειχαν κρυμμενο, δεν θα του αναθεταν δουλεια. και τελος παντων, ακομα και ετσι να ειναι, σε ολα τα υπολοιπα dslam, το ιδιο συμβαινει? μην τρελαθουμε.
αλιμονο αν απο ενα μεμονωμενο περιστατικο πιανομαστε και κρινουμε, βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος. χανουμε την ουσια.

φυσικα και δεν με τσουζει ο αριθμος πελατων του οτε, δεν ειναι δικος μου.

για το επομενο δεν ξερω τι εννοεις (...ιστορια κλπ)

και για το τελευταιο, πες μου εσυ τι γινεται στην πραγματικοτητα, και οχι ιδεατα. εγω εχω παει στη ζωη μου τοσο πολυ με το σταυρο στο χερι, που δεν μπορεις να φανταστεις. ομως δεν ειμαι στον κοσμο μου, βλεπω τι γινεται παραεξω. και πες μου εσυ, αν εχεις μια επιχειρηση, και ερθω εγω που δεν με ξερεις, και το παιδι της κουμπαρας σου, ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, και πες μου ποιον θα προσλαβεις.(Δεν λέω για την περιπτωση που το παιδι της κουμπαρας σου εχει λιγοτερα προσοντα απο μενα, που στην πραξη, παλι αυτο προσλαμβανεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων.) να ειμαστε ρεαλιστες.
χωρις λοιπον να με ξερεις, μην κρινεις την νοοτροπια μου.
φιλικα παντα

maik
19-01-08, 18:52
Απλα μαθηματα βασεων δεδομενων.
Σε ενα ονομα-εγγραφη μπορει καλιστα να υπαρχουν πολλες συνδεσεις.
Οι μη ανακοινωσιμες συνδεσεις δεν αναφερονται στον καταλογο.

gkandir
19-01-08, 19:04
...
τώρα το "κατακεραυνωμα" το εχεις αντιληφθει λάθος ως εννοια. λέγοντας τους εναλλακτικους καραγκιοζηδες, οτι εχουν τα χαλια τους κλπ, εκφραζω την αποψη μου για αυτους. Εσυ γιατι "κατακεραυνωνεσαι"? Απευθυνθηκα εγω σε οποιοδηποτε μελος του forum με χαρακτηρισμους και εντονο υφος? Εσύ γιατι θιγεσαι απο τους χαρακτηρισμους μου? αποψεις καταθετουμε, μεταξυ μας δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτα, ουτε ολες οι εταιριες και οργανισμοι θα μας δωσουν τιποτα αν τους υποστηριζουμε.( αλιμονο μας αν το παρουμε προσωπικα). τι νοημα εχει τοτε η υπαρξη αυτου του forum?
...


κατακεραυνώνω [kata<k>eravn&#243;no] -ομαι P1 : 1. κεραυνοβολώ: O Δίας κατακεραύνωσε τους Tιτάνες. 2. (μτφ.) με τα αυστηρά και επιτιμητικά λόγια ή με τη συμπεριφορά μου, φέρνω κπ. σε τόσο δυσάρεστη θέση, ώστε να μείνει άφωνος και ανίκανος να αντιδράσει: Όταν τόλμησα να διαμαρτυρηθώ, εκείνος με κατακεραύνωσε με το βλέμμα του. Tον κατακεραύνωσε με μια αποστομωτική απάντηση. [λόγ.: 1: ελνστ. κατακεραυν(ῶ) -ώνω· 2: σημδ. γαλλ. foudroyer] Από εδώ (http://www.komvos.edu.gr).

Κατά τ' άλλα, ούτε κατακεραυνώνομαι, ούτε θίγομαι, ούτε, φυσικά, έχουμε να μοιράσουμε τίποτα. :) Τα quotes τα έβαλα απλώς για να δείξω ότι κι εσύ κάνεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς με τον δικό μου (και μάλιστα πολύ πιο γενικευμένους - κοινώς τους παίρνει όλους η μπάλα) και, ενώ αυτό που είπα εγώ το θεώρησες λάθος, αυτά που λες εσύ «άποψή σου γι' αυτούς». That's all.




Κοίταξε να δεις, ζούμε σε μια ελεύθερη κοινωνία και ως εκ τούτου όλοι έχουν δικαίωμα να είναι ότι θέλουν.
Οτεφυλόφιλοι (clopyright by yiapap), ομοφυλόφιλοι, μουσουλμάνοι κλπ.
...
Σαφέστατα.




...
Πραγματικά (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165764) έτσι είναι! :respekt:
...
Απίστευτη κατάσταση!




ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.906.288
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 19/12/2007

ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.869.952
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 18/1/2008 :whistle:

Απλα μαθηματα βασεων δεδομενων.
Σε ενα ονομα-εγγραφη μπορει καλιστα να υπαρχουν πολλες συνδεσεις.
Οι μη ανακοινωσιμες συνδεσεις δεν αναφερονται στον καταλογο.
Τα νούμερα που γράφει ο φίλος thanasis38 αφορούν ονόματα ή συνδέσεις;


Btw, δεν είναι περίεργο πως στο διάστημα αυτό, παρόλο που ο οτε έβγαλε τις 24άρες, έχει λιγότερους συνδρομητές;

zeta
19-01-08, 19:05
Απλα μαθηματα βασεων δεδομενων.
Σε ενα ονομα-εγγραφη μπορει καλιστα να υπαρχουν πολλες συνδεσεις.
Οι μη ανακοινωσιμες συνδεσεις δεν αναφερονται στον καταλογο.

σωστα, ξέρω αρκετους με μη ανακοινωσιμη συνδεση στα σπιτια τους.

anthoula
19-01-08, 19:10
και για το τελευταιο, πες μου εσυ τι γινεται στην πραγματικοτητα, και οχι ιδεατα. εγω εχω παει στη ζωη μου τοσο πολυ με το σταυρο στο χερι, που δεν μπορεις να φανταστεις. ομως δεν ειμαι στον κοσμο μου, βλεπω τι γινεται παραεξω.
Άλλο πράγμα να ξέρεις τι γίνεται (κι εγώ ξέρω πολύ καλά) και εντελώς άλλο πράγμα να το επικροτείς κιόλας! :down:


και πες μου εσυ, αν εχεις μια επιχειρηση, και ερθω εγω που δεν με ξερεις, και το παιδι της κουμπαρας σου, ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, και πες μου ποιον θα προσλαβεις.(Δεν λέω για την περιπτωση που το παιδι της κουμπαρας σου εχει λιγοτερα προσοντα απο μενα, που στην πραξη, παλι αυτο προσλαμβανεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων.)
Φυσικά και θα πάρω τον άγνωστο, για να μην μου ζαλίζουν το κεφάλι αν αποδειχθεί ανεπαρκής εργαζόμενος!
Προφανώς σε ξάφνιασε η απάντησή μου, δεν είναι;

Να σας πω και κάτι ακόμα;

Είναι μύθος ότι ο καρκίνος της Ελλάδας είναι (μόνο) το δημόσιο. Η αλήθεια είναι ότι είναι ο μισός καρκίνος.
Ο άλλος μισός ξέρετε ποιός είναι; Ναι-ναι, καλά μαντέψατε, οι οικογενειακές επιχειρήσεις (κατ' εφημισμόν ιδιωτικές, γιατί ποιός θα απολύσει το παιδί του/κουμπαρό/γνωστό/μπατζανάκη; )
Και τι να το κάνω εγώ που η ταμπέλα λέει «Α.Ε.»; Η ουσία ποιά είναι;

Κοινός παρανομαστής όλων των παραπάνω είναι το ελληνικό «φιλότιμο».
IMNHO, αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας.

Και φυσικά δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία αυτών που βάζει λουκέτο, είναι οικογενειακές. Καλά να πάθουν, γιατί κουβαλάνε νοοτροπία δημοσίου! Και μετά λέμε για τους «κακούς» Άραβες που έρχονται να εξαγοράσουν τα πάντα... μα άμα δεν έχουμε μυαλό και βάζουμε γνωστούς στην επιχείρηση και το κάνουμε δημόσιο, δεν μας φταίνε οι «κακοί» ξένοι! Τουλάχιστον αυτοί δεν λειτουργούν βάσει τέτοιας νοοτροπίας!

Και μετά έχουμε και το θράσσος να λέμε κρύους τους κουτόφραγκους επειδή δεν έχουν αυτό το «φιλότιμο» της κουμπαριάς και του «έμπα από το παράθυρο».
Να μας λείψει λοιπόν κι εμάς, μπας και πάμε μπροστά, πριν να είναι πολύ αργά και μας το κόψουν με το μαχαίρι «άνωθεν» οι «κακοί πράκτορες». :twisted:

Αυτά, για να είμαστε αντικειμενικοί και να βλέπουμε και τις 2 όψεις του νομίσματος. :cool:

zeta
19-01-08, 19:44
Από εδώ (http://www.komvos.edu.gr).

Κατά τ' άλλα, ούτε κατακεραυνώνομαι, ούτε θίγομαι, ούτε, φυσικά, έχουμε να μοιράσουμε τίποτα. :) Τα quotes τα έβαλα απλώς για να δείξω ότι κι εσύ κάνεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς με τον δικό μου (και μάλιστα πολύ πιο γενικευμένους - κοινώς τους παίρνει όλους η μπάλα) και, ενώ αυτό που είπα εγώ το θεώρησες λάθος, αυτά που λες εσύ «άποψή σου γι' αυτούς». That's all.




Σαφέστατα.




Απίστευτη κατάσταση!





Τα νούμερα που γράφει ο φίλος thanasis38 αφορούν ονόματα ή συνδέσεις;


Btw, δεν είναι περίεργο πως στο διάστημα αυτό, παρόλο που ο οτε έβγαλε τις 24άρες, έχει λιγότερους συνδρομητές;

καλα, τα περι κατακεραυνώματος ας τα αφησουμε, δεν οδηγουν καπου.

αυτο με το dslam Χαιδαριου, αδυνατω να το πιστεψω, αλλα ακομα και αν ειναι ετσι, νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι ειναι μεμονωμενο περιστατικο, σκεψου, ειναι δυνατον ο οτε να δουλευει ετσι?και να εχει τα αποτελεσματα που εχει? χανουμε την ουσια, το δασος. Το εχουν παρει ολοι και το εχουν κανει ψωμοτυρι.
τα νουμερα που λεει ο thanasis38, ειναι εγγραφες. αν δεν κανω λαθος, ειναι μοναδικα ονοματα ανα κεντρο, αν στο μαγαζι σου εχεις 10 τηλεφωνα, ειναι μια εγγραφή, αν εχεις τηλεφωνο και στο εξοχικο, ειναι δυο.. δεν το λεω υπευθυνα ομως.

γιατι οι 24αρες θα φερουν συνδρομητες, απο τωρα? εγω πιστευω οτι στις 24άρες αναβαθμίστηκαν οι υπαρχοντες. επίσης οσοι καινουριοι κανανε αιτηση, ειχαν συνδεση οτε και καθολου ιντερνετ. απο αλλους παροχους, απο τις 18 Δεκεμβριου, ποσοι να προλαβουν να πανε δηλαδη? εδω ενα μηνα κανουν να τους αποδεσμευσουν οι παροχοι. συν του οτι οσοι ειναι να πανε, θα πανε με ληγμενα συμβολαια, δεν θα το σπασουν για να πανε στα 24 του ΟΤΕ. Δεν γίνεται αυτο που λες.

........Auto merged post: zeta added 22 Minutes and 38 Seconds later........


Άλλο πράγμα να ξέρεις τι γίνεται (κι εγώ ξέρω πολύ καλά) και εντελώς άλλο πράγμα να το επικροτείς κιόλας! :down:


Φυσικά και θα πάρω τον άγνωστο, για να μην μου ζαλίζουν το κεφάλι αν αποδειχθεί ανεπαρκής εργαζόμενος!
Προφανώς σε ξάφνιασε η απάντησή μου, δεν είναι;

Να σας πω και κάτι ακόμα;

Είναι μύθος ότι ο καρκίνος της Ελλάδας είναι (μόνο) το δημόσιο. Η αλήθεια είναι ότι είναι ο μισός καρκίνος.
Ο άλλος μισός ξέρετε ποιός είναι; Ναι-ναι, καλά μαντέψατε, οι οικογενειακές επιχειρήσεις (κατ' εφημισμόν ιδιωτικές, γιατί ποιός θα απολύσει το παιδί του/κουμπαρό/γνωστό/μπατζανάκη; )
Και τι να το κάνω εγώ που η ταμπέλα λέει «Α.Ε.»; Η ουσία ποιά είναι;

Κοινός παρανομαστής όλων των παραπάνω είναι το ελληνικό «φιλότιμο».
IMNHO, αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας.

Και φυσικά δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία αυτών που βάζει λουκέτο, είναι οικογενειακές. Καλά να πάθουν, γιατί κουβαλάνε νοοτροπία δημοσίου! Και μετά λέμε για τους «κακούς» Άραβες που έρχονται να εξαγοράσουν τα πάντα... μα άμα δεν έχουμε μυαλό και βάζουμε γνωστούς στην επιχείρηση και το κάνουμε δημόσιο, δεν μας φταίνε οι «κακοί» ξένοι! Τουλάχιστον αυτοί δεν λειτουργούν βάσει τέτοιας νοοτροπίας!

Και μετά έχουμε και το θράσσος να λέμε κρύους τους κουτόφραγκους επειδή δεν έχουν αυτό το «φιλότιμο» της κουμπαριάς και του «έμπα από το παράθυρο».
Να μας λείψει λοιπόν κι εμάς, μπας και πάμε μπροστά, πριν να είναι πολύ αργά και μας το κόψουν με το μαχαίρι «άνωθεν» οι «κακοί πράκτορες». :twisted:

Αυτά, για να είμαστε αντικειμενικοί και να βλέπουμε και τις 2 όψεις του νομίσματος. :cool:

αν εσυ καταλαβες οτι επικροτω, τι να πω.:hmm:
η κουβεντα ξεκινησε απο την αναβολη του προστιμου, προχωρησε σε συγκριση εναλλακτικων-οτε, τεθηκε κατα τη γνωμη μου off topic θεμα προσληψεων στον οτε και τι θα εκανα εγω αν ηταν δικη μου επιχειρηση... το θεμα ειναι αν ο οργανισμος δουλευε και δουλευει σωστα, κατα ενα μεγαλο ποσοστο. καμμία μηχανη δεν αποδιδει 100%, υπαρχουν απώλειες, εγω υποστηριζω οτι ο οτε, δουλευει 80% σωστα, και οι εναλλακτικοι 10%. Τώρα τι σχεση εχει αυτο με τις προσληψεις, δεν ξερω. αν υπηρχε η τελεια αξιοκρατια, θα δουλευε 90% σωστα. το θεμα δεν ειναι αυτο, ειναι η συγκριση με τους εναλλακτικους. τα παντα δεχονται βελτιωση σε αυτον τον κοσμο. κανουμε τη συγκριση με τα δεδομενα που εχουμε, το τι μπορει να γινει και το τι πρεπει να γινει, ειναι αλλη κουβεντα.
οσο για το οτι θα προσλαμβανες αγνωστο, πολύ καλή απάντηση:p
απλα η πραξη αλλα λεει, γιατι αν δεν ξεκινησει η υποστηριξη της επιχειρησης σου απο τους γνωστους, ποιος θα αγορασει απο σενα (δεν εχει σχεση αυτο με τον οτε που ειναι κολοσος), αλλα ανοιγεις φουρνο στη γειτονια, λεω τωρα, με τη γειτονια θα δουλεψεις, και τη γειτονια θα προσλαβεις. εγω δεν θα μαθω καν οτι ανοιξες φουρνο, δεν με αφορα, ειμαι μακρια. και ουτε οι δικοι μου φιλοι και συγγενεις, αν εμενα με προσλαβεις, θα ερθουν απο την αλλη ακρη της αθηνας να παρουν απο σενα ψωμι. ενω οι δικοι σου θα ερθουν. και αν δεν προσλαβεις το συγγενη σου, θα σου κανει πολεμο. αν τον προσλαβεις και δε σου κανει σαν υπάλληλος, θα εχεις το δικιο με το μερος σου και θα τον διωξεις.


γιαυτο που ειπαμε πιο πριν, περι ιστοριας και τομπρα και υπαρχουν εδω μεσα, δεν μου απαντησες.

παντως εγω δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα, με καποιον που κανει τη δουλεια του, απο οπου και αν προερχεται και οποιος και να τον εχωσε καπου. και σιγουρα και καποιοι απο τους βολεμενους κανουν την δουλεια τους, και σιγουρα καποιοι που εχουν τυπικα προσοντα και εχουν μπει αξιοκρατικα καπου μπορει να μην κανουν τη δουλεια τους τελικα. δεν εχω κοινωνικα απωθημενα ουτε με τους πλουσιους, ουτε με τους δημοσιους υπαλληλους, ουτε με τους υψιλομισθους, ουτε με κανεναν. αυτο που με ενοχλει ειναι η κοροιδια, καθως και αυτοι που εχουν αποψη για ολα και τους κρινουν ολους (δεν το λεω προσωπικα, γενικα το λεω), και γενικευουν καταστασεις και γενικα γκρινιαζουν παντα και ολα τους φταινε, και εχουν ειρωνικο υφος.
αυτά, καλο σαββατοκυριακο!!

anthoula
19-01-08, 19:56
αυτο με το dslam Χαιδαριου, αδυνατω να το πιστεψω, αλλα ακομα και αν ειναι ετσι, νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι ειναι μεμονωμενο περιστατικο
Αχ, πολύ θα ήθελα να πάει κανένας Ευαγγελάτος και να κάνει επιδρομή το επιτελείο του σε κάμποσα Α/Κ να γελάσουμε με ντοκουμέντα! :twisted:
Κρίμα που η ελληνική κοινωνία δεν είναι εξοικειωμένη με το ADSL, όσο είναι με τα σουβλάκια και τους κουραμπιέδες. :p

αν εσυ καταλαβες οτι επικροτω, τι να πω.:hmm:
Μα μόνη σου το λες ότι κι εσύ το ίδιο θα έκανες.


απλα η πραξη αλλα λεει, γιατι αν δεν ξεκινησει η υποστηριξη της επιχειρησης σου απο τους γνωστους, ποιος θα αγορασει απο σενα (δεν εχει σχεση αυτο με τον οτε που ειναι κολοσος), αλλα ανοιγεις φουρνο στη γειτονια, λεω τωρα, με τη γειτονια θα δουλεψεις, και τη γειτονια θα προσλαβεις. εγω δεν θα μαθω καν οτι ανοιξες φουρνο, δεν με αφορα, ειμαι μακρια. και ουτε οι δικοι μου φιλοι και συγγενεις, αν εμενα με προσλαβεις, θα ερθουν απο την αλλη ακρη της αθηνας να παρουν απο σενα ψωμι. ενω οι δικοι σου θα ερθουν. και αν δεν προσλαβεις το συγγενη σου, θα σου κανει πολεμο. αν τον προσλαβεις και δε σου κανει σαν υπάλληλος, θα εχεις το δικιο με το μερος σου και θα τον διωξεις.
Συγνώμη, αλλά εσύ ξέρεις πολλούς φούρνους που το έχουν κάνει αυτό;
Είναι δεδομένο ότι αν ανοίξεις φούρνο σε μια γειτονιά που δεν υπάρχει ανταγωνιστής ή είναι πιο ακριβός/χειρότερης ποιότητας, θα έχεις σίγουρη πελατεία!
Μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης (ψωμί)!
Εκτός αυτού, ξέρεις πολλούς να μένουν π.χ. στο Κερατσίνι και να πάνε να αγοράσουν ψωμί π.χ. στο Μαρούσι; :crazy:
Σόρρυ αλλά, παντελώς άκυρο και μη-πειστικό το παράδειγμά σου! :down:

zeta
19-01-08, 19:59
Αχ, πολύ θα ήθελα να πάει κανένας Ευαγγελάτος και να κάνει επιδρομή το επιτελείο του σε κάμποσα Α/Κ να γελάσουμε με ντοκουμέντα! :twisted:
Κρίμα που η ελληνική κοινωνία δεν είναι εξοικειωμένη με το ADSL, όσο είναι με τα σουβλάκια και τους κουραμπιέδες. :p

Μα μόνη σου το λες ότι κι εσύ το ίδιο θα έκανες.


Συγνώμη, αλλά εσύ ξέρεις πολλούς φούρνους που το έχουν κάνει αυτό;
Είναι δεδομένο ότι αν ανοίξεις φούρνο σε μια γειτονιά που δεν υπάρχει ανταγωνιστής ή είναι πιο ακριβός/χειρότερης ποιότητας, θα έχεις σίγουρη πελατεία!
Μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης (ψωμί)!
Εκτός αυτού, ξέρεις πολλούς να μένουν π.χ. στο Κερατσίνι και να πάνε να αγοράσουν ψωμί π.χ. στο Μαρούσι; :crazy:
Σόρρυ αλλά, παντελώς άκυρο και μη-πειστικό το παράδειγμά σου! :down:

και παλι δεν νομιζω οτι καταλαβες ουτε δειχνεις τετοια διαθεση, οποτε το σταματαω εδω γιατι θελω και να βγω κιολας. καλα να περασεις και συ σε οτι κι αν κανεις.

no_logo
19-01-08, 20:04
και παλι δεν νομιζω οτι καταλαβες ουτε δειχνεις τετοια διαθεση, οποτε το σταματαω εδω γιατι θελω και να βγω κιολας. καλα να περασεις και συ σε οτι κι αν κανεις.

functional Illiteracy ;)

zeta
19-01-08, 20:05
functional Illiteracy ;)

καλα, αστο...

manoulamou
19-01-08, 20:10
functional Illiteracy ;)
Σα δεν ντρεπεστε παλιο οτεφυλοφιλοι:rolleyes: συνταξιουχες και ΔΥ... να το πειραζετε το κοριτσι!
οσο για παιδο-ψυχολογους ξερω ενα εξειδικευμενο κεντρο (http://www.sexmedic.gr/synerg_analytika.htm):redface:







(νασαι καλα γιαπαπι μας:))

anthoula
19-01-08, 20:11
σε ποιον απευθυνεται?
Χαζομάρες.
Γεμίσαμε «γιατρούς» εδώ μέσα που βγάζουν πόρισμα ότι πάσχουμε από δυσλεξία. :crazy:
Όλως περιέργως τα γραπτά των εν λόγω «γιατρών» (ή μήπως να μπω κομπογιαννίτων; ;)) είναι εμφανώς κατώτερης ποιότητας (έλλειψη παραγράφων, σημείων στίξεως, ανορθογραφίες, συχνά και έλλειψη τόνων). :rofl:

Εγώ στον εν λόγω «γιατρό» έχω να του προτείνω έναν πολύ καλό ψυχολόγο, μπας και λύσει το ψυχολογικό που έχει αποκτήσει με ΟΛΟΥΣ τους εναλλακτικούς, επειδή κάποτε είχε άρρωστο συγγενή στο σπίτι και είχε μπλέξει με γνωστό μπαζο-εναλλακτικό. Κάνει και καλές τιμές. ;) :cool:

agrelaphon
19-01-08, 20:19
αυτο που εχω αντιληφθει για το προσωπικο του οτε, ειναι οτι υπαρχουν καποιοι λιγοι πλεον που μπηκαν απο το παραθυρο τελος δεκαετιας ογδοντα (Τομπρας) και χαλανε την πιατσα
Ζετα,
Nα σου υπενθυμίσω απλά οτι επί Τόμπρα ο ΟΤΕ ήταν για πρώτη φορά κερδοφόρος. Και μάλιστα επί εντελώς POTS, χωρίς χρονοχρέωση κτλ.
Όσο για την αξιοκρατία που λες, υπήρχε από το 1996, αλλά κάποια στιγμή καταργήθηκε (ΑΣΕΠ).

Έχω καταλάβει τι γίνεται εδώ μέσα :hmm: Οι Πασόκοι είναι εναντίον του ΟΤΕ & οι Νδίτες υπέρ.:hmm::lol: Κάνω λάθος? :oops:

zeta
19-01-08, 20:27
Χαζομάρες.
Γεμίσαμε «γιατρούς» εδώ μέσα που βγάζουν πόρισμα ότι πάσχουμε από δυσλεξία. :crazy:
Όλως περιέργως τα γραπτά των εν λόγω «γιατρών» (ή μήπως να μπω κομπογιαννίτων; ;)) είναι εμφανώς κατώτερης ποιότητας (έλλειψη παραγράφων, σημείων στίξεως, ανορθογραφίες, συχνά και έλλειψη τόνων). :rofl:

Εγώ στον εν λόγω «γιατρό» έχω να του προτείνω έναν πολύ καλό ψυχολόγο, μπας και λύσει το ψυχολογικό που έχει αποκτήσει με ΟΛΟΥΣ τους εναλλακτικούς, επειδή κάποτε είχε άρρωστο συγγενή στο σπίτι και είχε μπλέξει με γνωστό μπαζο-εναλλακτικό. Κάνει και καλές τιμές. ;) :cool:

τελικά είσαι πολύ φανατισμένη. Όποιος λοιπόν κρίνει τους εναλλακτικούς, είναι για ψυχολόγο...:hmm: ενδιαφέρον. Προφανώς εσύ τα ξέρεις όλα, τι να πω, θα φροντίσουμε να μορφωθούμε και εμείς και να λύσουμε τα ψυχολογικά μας, και θα επανέλθουμε στο φορουμ....υγιείς!!

ΥΓ. στο προφιλ σου δεν φαινεται η σύνδεσή σου, ο πάροχός σου, κλπ.

no_logo
19-01-08, 20:28
Χαζομάρες.
Γεμίσαμε «γιατρούς» εδώ μέσα που βγάζουν πόρισμα ότι πάσχουμε από δυσλεξία. :crazy:
Όλως περιέργως τα γραπτά των εν λόγω «γιατρών» (ή μήπως να μπω κομπογιαννίτων; ;)) είναι εμφανώς κατώτερης ποιότητας (έλλειψη παραγράφων, σημείων στίξεως, ανορθογραφίες, συχνά και έλλειψη τόνων). :rofl:

εμένα πάντως δεν μου έχουν πει κατ' επανάληψη διαφορετικά άτομα ότι άλλα γράφουν και σε άλλα απαντώ
αλλά που να σε προβληματίσει αυτό
μακάααααρια


Εγώ στον εν λόγω «γιατρό» έχω να του προτείνω έναν πολύ καλό ψυχολόγο, μπας και λύσει το ψυχολογικό που έχει αποκτήσει με ΟΛΟΥΣ τους εναλλακτικούς, επειδή κάποτε είχε άρρωστο συγγενή στο σπίτι και είχε μπλέξει με γνωστό μπαζο-εναλλακτικό. Κάνει και καλές τιμές. ;) :cool:

έχω μάθει να κρίνω τις υπηρεσίες που μου παρέχονται όταν είμαι σε κρίσιμη καμπή, τις έχω απόλυτη ανάγκη, εκεί φαίνεται η αξία τους
Για πες μας τώρα για την tellas που είσαι εσύ που δεν είναι μπαζοπάροχος αλλά η ίδια έχεις γράψει ότι δεν τον προτείνεις παρά μόνο για φοιτητές και σε όσους η ζωή τους δεν κρέμεται από το τηλέφωνο λες και ξέρεις τι σου (μας) ξημερώνει αύριο.

zeta
19-01-08, 20:31
Ζετα,
Nα σου υπενθυμίσω απλά οτι επί Τόμπρα ο ΟΤΕ ήταν για πρώτη φορά κερδοφόρος. Και μάλιστα επί εντελώς POTS, χωρίς χρονοχρέωση κτλ.
Όσο για την αξιοκρατία που λες, υπήρχε από το 1996, αλλά κάποια στιγμή καταργήθηκε (ΑΣΕΠ).

Έχω καταλάβει τι γίνεται εδώ μέσα :hmm: Οι Πασόκοι είναι εναντίον του ΟΤΕ & οι Νδίτες υπέρ.:hmm::lol: Κάνω λάθος? :oops:

δεν διαφωνώ οτι ηταν κερδοφορος, ξερω ομως οτι τοτε μπηκε πολύς κοσμος απο το παραθυρο, και τοτε εκλεισε και η σχολη του ΟΤΕ. Πηγαινε κόσμος σε ενα γραφείο, χωρίς καν ταυτότητα, στον προϊστάμενο,και ελεγε καλημερα, ηρθα να πιασω δουλεια. Και ο προϊστάμενος δεν ειχε ιδεα, πηγαιναν τα χαρτια κανα μηνα μετα. Αυτο γινοταν κατα κόρον επι Τομπρα. Όλες οι καταστασεις εχουν και καλα και κακα. ε, αυτό ειναι απο τα κακα.

Όσο για την αξιοκρατία που λες, υπήρχε από το 1996, αλλά κάποια στιγμή καταργήθηκε (ΑΣΕΠ).
αυτό δεν το καταλαβαίνω, κανε το λιανα. από όσο ξέρω, στον οτε, επειδη δεν ειναι δημοσιο, δεν εγιναν ποτε προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ.

anthoula
19-01-08, 20:32
τελικά είσαι πολύ φανατισμένη. Όποιος λοιπόν κρίνει τους εναλλακτικούς, είναι για ψυχολόγο...:hmm: ενδιαφέρον. Προφανώς εσύ τα ξέρεις όλα, τι να πω, θα φροντίσουμε να μορφωθούμε και εμείς και να λύσουμε τα ψυχολογικά μας, και θα επανέλθουμε στο φορουμ....υγιείς!!

ΥΓ. στο προφιλ σου δεν φαινεται η σύνδεσή σου, ο πάροχός σου, κλπ.
Δεν απευθύνομαι σε εσένα, ούτε ο no_logo. Παρεξήγησες απλά.


εμένα πάντως δεν μου έχουν πει κατ' επανάληψη διαφορετικά άτομα ότι άλλα γράφουν και σε άλλα απαντώ



έχω μάθει να κρίνω τις υπηρεσίες που μου παρέχονται όταν είμαι σε κρίσιμη καμπή, τις έχω απόλυτη ανάγκη, εκεί φαίνεται η αξία τους
Για πες μας τώρα για την tellas που είσαι εσύ που δεν είναι μπαζοπάροχος αλλά η ίδια έχεις γράψει ότι δεν τον προτείνεις παρά μόνο για φοιτητές και σε όσους η ζωή τους δεν κρέμεται από το τηλέφωνο λες και ξέρεις τι σου (μας) ξημερώνει αύριο.
Δες έναν καλό ψυχολόγο. Το έχεις ανάγκη να ξεπεράσεις την ψύχωσή σου υπέρ OTE/Opera/anti-LLU whatever.

@ ADSLgr.com All rights reserved.