PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναστολή εκτέλεσης προστίμου €20 εκατoμμυρίων για τον ΟΤΕ



Σελίδες : 1 2 [3]

no_logo
19-01-08, 20:37
Δες έναν καλό ψυχολόγο. Το έχεις ανάγκη να ξεπεράσεις την ψύχωσή σου υπέρ OTE/Opera/anti-LLU whatever.

δύσκολη η καλογερική ε;

περαστικά και με τις υγείες σου

zeta
19-01-08, 20:40
πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουμε να μοιράσουμε μεταξύ μας....
θα πρεπει να γραφονται τα κακως κείμενα όλων, για να ενημερώνεται ο κοσμος, και να εχουμε ολοι ώφελος. με τις προσωπικές αντιπαραθέσεις δε νομίζω οτι βγαίνει κάτι.

Jazzer
19-01-08, 20:41
Ειρήνη υμίν brothers and sisters ! :p:p

21century
19-01-08, 20:50
Λέτε να κάνει καμια έκπληξη με τις 'Αποδείξεις' για το τι πληρώνουμε πραγματικά? Πάντως κάποιοι έχουν ακομα την νοοτροπία ότι επικρατεί κρατικό μονοπώλιο από την πλευρά του Π-ΟΤΕ. Για να δούμε τι θα συμβεί στο τέλος..

anthoula
19-01-08, 20:50
Λέτε να κάνει καμια έκπληξη με τις 'Αποδείξεις' για το τι πληρώνουμε πραγματικά?
:whistle:

manoulamou
19-01-08, 20:56
Καλα σε αυτη την ζουγκλα που εχουμε για κρατος
πρωτο θεμα θα ηταν να αποσυρονταν απο τα σαβουροκαναλα
ολοι αυτοι οι αυτοκλητοι ταρζαν, εισαγγελατοι και ροδαλοπουλοι!
:rolleyes: Πηξαμε στους προστατες του απλου πολιτη
που ξανα-ανακλυπτουν την φωτια, τον τροχο και την Αμερικη
πεφτοντας ολοι μαζι απο τα συννεφα για την διαφθορα και την ακριβεια!
Λυκοφιλιες ετων γινανε κουρελια αυτες τις γαλαζιες μερες...

agrelaphon
19-01-08, 21:24
δεν διαφωνώ οτι ηταν κερδοφορος, ξερω ομως οτι τοτε μπηκε πολύς κοσμος απο το παραθυρο, και τοτε εκλεισε και η σχολη του ΟΤΕ. Πηγαινε κόσμος σε ενα γραφείο, χωρίς καν ταυτότητα, στον προϊστάμενο,και ελεγε καλημερα, ηρθα να πιασω δουλεια. Και ο προϊστάμενος δεν ειχε ιδεα, πηγαιναν τα χαρτια κανα μηνα μετα. Αυτο γινοταν κατα κόρον επι Τομπρα. Όλες οι καταστασεις εχουν και καλα και κακα. ε, αυτό ειναι απο τα κακα.

Όσο για την αξιοκρατία που λες, υπήρχε από το 1996, αλλά κάποια στιγμή καταργήθηκε (ΑΣΕΠ).
αυτό δεν το καταλαβαίνω, κανε το λιανα. από όσο ξέρω, στον οτε, επειδη δεν ειναι δημοσιο, δεν εγιναν ποτε προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ.

Φυσικά και έγιναν προσλήψεις ΑΣΕΠ στον ΟΤΕ (όλες με βαθμό πτυχίου, καμία με γραπτά κτλ). Η τελευταία έγινε το 2001. Μετά ο ΟΤΕ έκανε έναν διαγωνισμό μόνος του και από το 2004 και πέρα πάιρνει προσωπικό από την ΟΤΕplus, ξέρουμε πώς.
Ευτυχώς ήταν και το διάστημα '96-'01, γιατί τώρα κάποιες θέσεις - κλειδιά κατέχονται από μηχανικούς που μπήκαν εκείνη την περίοδο

zeta
20-01-08, 04:34
Φυσικά και έγιναν προσλήψεις ΑΣΕΠ στον ΟΤΕ (όλες με βαθμό πτυχίου, καμία με γραπτά κτλ). Η τελευταία έγινε το 2001. Μετά ο ΟΤΕ έκανε έναν διαγωνισμό μόνος του και από το 2004 και πέρα πάιρνει προσωπικό από την ΟΤΕplus, ξέρουμε πώς.
Ευτυχώς ήταν και το διάστημα '96-'01, γιατί τώρα κάποιες θέσεις - κλειδιά κατέχονται από μηχανικούς που μπήκαν εκείνη την περίοδο

οκ.για ΑΣΕΠ δικιο εχεις, μεχρι 2001 ναι, απο 1994. Έκανα λάθος.
αξίζει ομως να σημειωθει οτι προ ΑΣΕΠ, (1994) ο ΟΤΕ εκανε διαγωνισμους, κανονικους διαγωνισμους. ο τελευταιος νομιζω, δεν το εχω ψαξει, μου εχουν πει απλα, εγινε το 1984.
δεν πρεπει να εγινε αλλος μετα. για να μην τα ισοπεδωνουν ολα μερικοι, για δημοσιο, αξιοκρατια, κλπ. Οι υπαλληλοι του ΟΤΕ δεν πληρωθηκαν ποτε απο το δημοσιο. Νομικο προσωπο ιδιωτικου δικαιου. αρχικα ασφαλιζονταν στο Ικα, μετα φτιαχτηκε το ΤΑΠ-ΟΤΕ, το οποιο καποιοι το εχουν βουλιαξει (βλ χρηματιστηριο, ομολογα), και τώρα, οι καινουριες προσληψεις ειναι αοριστου, κανονικες συμβασεις ιδιωτικου τομεα. τα τελευταια δεν τα λεω για σενα agrelaphon, τα απανταω γενικα και για αλλους απο το φορουμ.

agrelaphon
20-01-08, 09:35
Επειδή δεν τα ξέρεις καλά:
Όχι οτι έχει μεγάλη σημασία, αλλά ο τελευταίος "διαγωνισμός" προ ΑΣΕΠ, έγινε το 1990, επί οικουμενικής, όπου όμορφα και οικουμενικά μπήκαν άτομα από όλα τα κόμματα (οργανωμένοι)
Και κάτι άλλο: Μπορεί να μην είναι δημόσιο πλέον ο ΟΤΕ, ούτε στη λειτουργεία, ούτε και στη νοοτροπία, αλλά είναι κομματικός. Θα έπρεπε να παίρνει προσωπικό μόνος του? Εσύ είπες οτι δεν είναι για την Ελλάδα αυτά τα πράματα...

anthoula
20-01-08, 12:43
Οι υπαλληλοι του ΟΤΕ δεν πληρωθηκαν ποτε απο το δημοσιο.
:crazy:
ΟΚ, πες μας ότι είσαι οτετζής...

Simon Georgiou
20-01-08, 13:05
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ..ΤΕΛΟΣ!

zeta
20-01-08, 15:47
:crazy:
ΟΚ, πες μας ότι είσαι οτετζής...

εχω πει τι ειμαι, μηχανικος, ελευθερος επαγγελματιας. Απλά αυτη ειναι η αποψή μου.
και τα εχω παρει κρανιο, οχι για κανεναν αλλο λογο,αλλα για το ξεπουλημα των παντων που γινεται αυτή τη στιγμή στη χώρα. (και ξεκινησε απο το 1990 και προχωραει, και κανενας δε μιλαει)

Διαβαζεις τα βουλωμενα γραμματα, που λενε.

οποιος υποστηριζει κατι, ανηκει και εκει δηλαδη, δεν μπορει ο καθενας να εχει μια γνωμη.

αμαν πια με τις εξυπναδες, αυτα μας φαγανε στην Ελλαδα, και γιαυτο καποιοι αλωνιζουν.

........Auto merged post: zeta added 5 Minutes and 18 Seconds later........


Επειδή δεν τα ξέρεις καλά:
Όχι οτι έχει μεγάλη σημασία, αλλά ο τελευταίος "διαγωνισμός" προ ΑΣΕΠ, έγινε το 1990, επί οικουμενικής, όπου όμορφα και οικουμενικά μπήκαν άτομα από όλα τα κόμματα (οργανωμένοι)
Και κάτι άλλο: Μπορεί να μην είναι δημόσιο πλέον ο ΟΤΕ, ούτε στη λειτουργεία, ούτε και στη νοοτροπία, αλλά είναι κομματικός. Θα έπρεπε να παίρνει προσωπικό μόνος του? Εσύ είπες οτι δεν είναι για την Ελλάδα αυτά τα πράματα...


πες μου τι δεν ειναι κομματικο.

προσωπικο ναι μονος του επρεπε να παιρνει, γιατι ειναι οργανισμος.

παντα ηταν, σε αυτο επιμενω, δημοσιο δεν ηταν ποτε. τοτε που το κρατος ηταν 100% μετοχος, τα κομματα εμπαιναν λιγοτερο απο οτι τωρα με το 28%. οι επενδυσεις του οτε εγιναν με δικα του λεφτα (συνδρομες) και οχι απο τον κρατικο προυπολογισμο. ουτε το κρατος πληρωσε ποτε τους υπαλληλους. μην τα μπερδευετε τα πραγματα.
Εγω επισης επιμενω οτι εκει που τιθεται θεμα ασφαλειας, οτε, δεη, κλπ, το κρατος να ειναι ο μετοχος, και να ειναι ΑΕ οπως ηταν. Ας ανοιξουν οσοι ιδιωτικοι θελουν απεξω, και ας επιδοτηθουν κιολας, ναι, αλλα αυτή η κατασταση με τον ΟΤΕ, μπορει να αποβει μοιραια και επικινδυνη. το ιδιο και με τη δεη (θα πουληθει σε γερμανικη εταιρια). ελεος πια.

maik
20-01-08, 15:52
:crazy:
ΟΚ, πες μας ότι είσαι οτετζής...


εχω πει τι ειμαι, μηχανικος, ελευθερος επαγγελματιας.

functional Illiteracy

anthoula
20-01-08, 15:59
functional Illiteracy
Ρε μιχαλάκη μας δουλεύεις αγορίνα μου;;;

Γράφει τα απίστευτα ότι ο ΟΤΕ δεν ήταν ποτέ δημόσιο και ότι οι οτετζήδες δεν πληρώνονταν ποτέ από το δημόσιο και πρέπει να τα πιστέψουμε;;; Θα τρελλαθούμε εδώ μέσα;;; :evil:
Γιατί δεν τα σχολιάζεις αυτά;;;

Ε ρε yiapap που σας χρειάζεται!!! :twisted: :clap:

ΥΓ: Α και δεν σχολίασα καν το αγγλικό σου! Όποτε σε συμφέρει το λες! Απαράδεκτος και εμπαθής οτετζής. :down:

maik
20-01-08, 16:07
Γράφει τα απίστευτα ότι ο ΟΤΕ δεν ήταν ποτέ δημόσιο και ότι οι οτετζήδες δεν πληρώνονταν ποτέ από το δημόσιο και πρέπει να τα πιστέψουμε;;; Θα τρελλαθούμε εδώ μέσα;;; :evil:
Γιατί δεν τα σχολιάζεις αυτά;;;


Και φυσικα εσυ τον βαφτιζεις οτετζη γιατι απλα το μυαλο σου παει μεχρι εκει.
Την στιγμη εχει γραψει πολλες φορες τι δουλεια κανει.
Το εγραψα Αγγλικα γιατι τα καταλαβαινεις καλυτερα και ισως διορθωθεις, μπας και γλυτωσουμε τα εξυπναδιστικα μηνυματα εδω μεσα.

zeta
20-01-08, 16:08
Ρε μιχαλάκη μας δουλεύεις αγορίνα μου;;;

Γράφει τα απίστευτα ότι ο ΟΤΕ δεν ήταν ποτέ δημόσιο και ότι οι οτετζήδες δεν πληρώνονταν ποτέ από το δημόσιο και πρέπει να τα πιστέψουμε;;; Θα τρελλαθούμε εδώ μέσα;;; :evil:

Ε ρε yiapap που σας χρειάζεται!!! :twisted: :clap:

ΥΓ: Α και δεν σχολίασα καν το αγγλικό σου! Όποτε σε συμφέρει το λες! Απαράδεκτος και εμπαθής οτετζής. :down:

θες να σου δωσω αριθμο μητρωου ΤΕΕ? θες να σου πω οτι εχω GPS διπλόσυχνο, το GR3 της TOPCON, total station το gpt 1000? και δε νομιζω ο οτε να εχει τοπογραφους...
το εχεις ξηλωσει τελειως.
και πες μου τι λογο εχω να λεω ψεμματα.πολυ βαρύ αυτό από μερους σου.
τωρα αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα δημοσιου και ΑΕ τι να σου πω.
λαϊκίζεις επικινδυνα...

οτι ξερω για τον οτε, τα ξερω απο κολλητο στην οτεγκλομπ και ενα θειο μου διοικητικο υπαλληλο (σε χωριο, οχι στο μεγαρο). αλλά περα απο αυτό, εχω θείους αγροτες, ψαραδες, μηχανικους, δικηγορους, γιατρους, κλπ κλπ, οπως και φιλους δασκαλους, καθηγητες, μηχανικους, οικονομολογους κλπ. στο λεω αυτό, για να μην πεις, α!! ειδες ο θειος!!!εχω 50 θειους, θειες, ξαδερφια, που ο καθενας κανει διαφορετικη δουλεια. ΤΕΛΟΣ.

anthoula
20-01-08, 16:10
θες να σου δωσω αριθμο μητρωου ΤΕΕ? θες να σου πω οτι εχω GPS διπλόσυχνο, το GR3 της TOPCON, total station το gpt 1000? και δε νομιζω ο οτε να εχει τοπογραφους...
το εχεις ξηλωσει τελειως.
και πες μου τι λογο εχω να λεω ψεμματα.πολυ βαρύ αυτό από μερους σου.
τωρα αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα δημοσιου και ΑΕ τι να σου πω.
λαϊκίζεις επικινδυνα...

οτι ξερω για τον οτε, τα ξερω απο κολλητο στην οτεγκλομπ και ενα θειο μου διοικητικο υπαλληλο (σε χωριο, οχι στο μεγαρο). αλλά περα απο αυτό, εχω θείους αγροτες, ψαραδες, μηχανικους, δικηγορους, γιατρους, κλπ κλπ, οπως και φιλους δασκαλους, καθηγητες, μηχανικους, οικονομολογους κλπ. στο λεω αυτό, για να μην πεις, α!! ειδες ο θειος!!!εχω 50 θειους, θειες, ξαδερφια, που ο καθενας κανει διαφορετικη δουλεια. ΤΕΛΟΣ.
ΟΚ, κι εγώ λέω ότι οι εναλλακτικοί είναι δημόσιο. Ελάτε να με πιστέψετε.
ΤΕΛΟΣ
:closed:

zeta
20-01-08, 16:10
Και φυσικα εσυ τον βαφτιζεις οτετζη γιατι απλα το μυαλο σου παει μεχρι εκει.
Την στιγμη εχει γραψει πολλες φορες τι δουλεια κανει.
Το εγραψα Αγγλικα γιατι τα καταλαβαινεις καλυτερα και ισως διορθωθεις, μπας και γλυτωσουμε τα εξυπναδιστικα μηνυματα εδω μεσα.

:oneup::oneup:
να σαι καλα φιλε. ...εχουμε....λουστει απο εξυπναδα....
παραγωγικα σχολια δεν βλεπω.... αυτα εχει η εμπαθεια, τι να κανουμε,
καλα να ειμαστε.

maik
20-01-08, 16:10
θες να σου δωσω αριθμο μητρωου ΤΕΕ? .

Μπα αδικος κοπος. για την anthoula θα εισαι παντα οτετζης. Αυτο καταλαβαινει αυτο λεει.
Τωρα θα σε κατηγορησει και για αριστερο επειδη συμφωνω μαζι σου.

anthoula
20-01-08, 16:12
Και φυσικα εσυ τον βαφτιζεις οτετζη γιατι απλα το μυαλο σου παει μεχρι εκει.
Την στιγμη εχει γραψει πολλες φορες τι δουλεια κανει.
Το εγραψα Αγγλικα γιατι τα καταλαβαινεις καλυτερα και ισως διορθωθεις, μπας και γλυτωσουμε τα εξυπναδιστικα μηνυματα εδω μεσα.
Γιατί δεν σχολιάζεις τα ψέμματα ότι ο ΟΤΕ δεν ήταν ποτέ δημόσιο;;; Δεν σε βολεύει, ε;

zeta
20-01-08, 16:12
Μπα αδικος κοπος. για την anthoula θα εισαι παντα οτετζης. Αυτο καταλαβαινει αυτο λεει.
Τωρα θα σε κατηγορησει και για αριστερο επειδη συμφωνω μαζι σου.

:rofl:

anthoula
20-01-08, 16:14
:rofl:
Θα σου πω ένα μυστικό γιατί άδικα γελάς.
Όποτε βρίσκουν οι οτεφυλόφιλοι κάποιον να λέει καλά λόγια για τον ΟΤΕ (ακόμα κι αν λέει ψέμματα, έστω εν αγνοία του), όχι μόνο δεν τρέχουν να τον διορθώσουν, αλλά συμμαχούν μαζί του! :crazy:

zeta
20-01-08, 16:24
Θα σου πω ένα μυστικό γιατί άδικα γελάς.
Όποτε βρίσκουν οι οτεφυλόφιλοι κάποιον να λέει καλά λόγια για τον ΟΤΕ (ακόμα κι αν λέει ψέμματα, έστω εν αγνοία του), όχι μόνο δεν τρέχουν να τον διορθώσουν, αλλά συμμαχούν μαζί του! :crazy:

εσυ πως εισαι τοσο σιγουρη για αυτα που λες? εσυ τι σχεση εχεις με τον οτε?
και γιατι επιμενεις τοσο για το δημοσιο?
αν η γνωμη σου ειναι οτι οκ, ΑΕ ειναι αλλα με νοοτροπια δημοσιου, οκ, γνωμη σου, δεν μπορω να πω κατι, περα απο προσωπικες εμπειριες. και σιγουρα ακομα και στον τελειως ιδιωτικο τομεα (εργοστασια πχ) καποιοι λουφαρουν εις βαρος αλλων. αυτο ομως ειναι αλλο θεμα.

αλλα οταν λεμε οτι ειναι ΑΕ, με δικο του ταμειο, και οτι οι υπαλληλοι πληρωνονται απο τον προυπολογισμο του οργανισμου, ποσο πιο λιανα να το κανουμε και που ειναι το ψεμα?
αυτο δεν αμφισβητειται, ειναι γεγονος, δεν ειναι αποψη.
Απο το δημοσιο πληρωνονται οι δασκαλοι-καθηγητες, εφοριακοι, Δήμοι, Νομαρχίες κ.α.
ο ΟΤΕ ηταν Τ.Τ.Τ. μεχρι το 1949 (Ταχυδρομεία, Τηλεγραφία, Τηλεφωνία). πήραν τα δύο Τ, (το ένα Τ εγινε ΕΛΤΑ) και εφτιαξαν τον ΟΤΕ ΑΕ.. με μονο μετοχο το ελληνικο δημόσιο. δεν εβαλε ποτε λεφτα το δημοσιο. Στο χρηματιστηριο μπηκε μετα το 90 ο οτε, οταν πλεον αρχισε να πουλαει μετοχες. ηταν ομως εταιρια, με δικο της ταμειο, δικο της προεδρο (κομματικο μεν αλλα δικο της δε, και ο οποιος δεν αποφασιζε για τα παντα, ο οτε ειναι κολοσσος και εχει ενα σωρο τμηματα με δικη του διοικηση το καθενα). Μπορεις να την καταλαβεις τη διαφορα? αν οχι, η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.

anthoula
20-01-08, 16:28
με μονο μετοχο το ελληνικο δημόσιο. δεν εβαλε ποτε λεφτα το δημοσιο.
Επειδή υπερβαίνεις τα εσκαμμένα και το παραξηλώνεις, να σου θυμίσω από που χρηματοδοτήθηκε η εθελουσία.
Φυσικά μην περιμένεις από κανέναν οτετζή να σου πει την αλήθεια! Το γιατί αυτονόητο!

Και όπως λέει και η διαφήμιση: «μήπως παίζεις με την νοημοσύνη μας;;;» :crazy:

zeta
20-01-08, 16:30
Επειδή υπερβαίνεις τα εσκαμμένα και το παραξηλώνεις, να σου θυμίσω από που χρηματοδοτήθηκε η εθελουσία.
Φυσικά μην περιμένεις από κανέναν οτετζή να σου πει την αλήθεια! Το γιατί αυτονόητο!

Και όπως λέει και η διαφήμιση: «μήπως παίζεις με την νοημοσύνη μας;;;» :crazy:

μήπως απο το ΤΑΠ-ΟΤΕ?????
λέω μήπως?

οσο για τους οτετζηδες, γιατι να πουνε ψεμματα οι απλοι υπάλληλοι, εργαζομενοι σαν ολο τον κοσμο ειναι.Δεν ειναι μέτοχοι.
αλλα δεν χρειαζονται οι οτετζηδες να τα επιβεβαιώσουν αυτα. η κοινη λογικη χρειαζεται. Μήπως ο ΟΤΕ λοιπον εχει το ΤΑΠ-ΟΤΕ?
και μηπως οχι μονο λεφτα δεν εχει δωσει το δημοσιο,(το 30% σε ολα τα ταμεια που πρεπει να δινει βασει του νομου) αλλά μηπως εχει φαει κιολας( χρηματιστηριο, ομολογα)?

Re-Ti-Re
20-01-08, 17:11
Παρακαλώ να σταματήσετε τις αντιπαραθέσεις.
:COOL:

xmperop1
20-01-08, 20:03
Παρακαλώ να σταματήσετε τις αντιπαραθέσεις.
:COOL:

Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης, πιστεύω είναι νοοτροπίας και ξαφνικά υπάρχουν οτεόφιλοι ( καλλλλό ) ότι όλοι οι υπάλληλοι του ΟΤΕ είναι κυφήνες και όλοι οι ενάντιοι προοδευτικοί και αγωνιστές.
Υπάρχουν προοδευτικοί και αγωνιστές ξέρετε και στον ΟΤΕ,άνθρωποι που τιμούν το μεροκάματο που πληρώνονται και άνθρωποι που παράγουν πολύ περισσότερο από το μεροκάματο τους.
Και ναι ο ΟΤΕ ηταν κρατικό μονοπώλειο γιατί εξυπηρετουσε κάποιους σκοπούς μεταξύ άλλων να μπαίνει εγγυητής για τις υπόλοιπες ΔΕΚΟ στα δάνεια τους και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις και αποπληρωτής των δανείων τους.
Ο ΟΤΕ έπιασε λεφτά στα χέρια του κυριολεκτικά μετά την μετοχοποίηση γιατί δεν μπορούσε να γίνει αλλοιώς λόγω νομικού καθεστώτος και νομίζω φάνηκαν από την ανάπτυξη του.
Ναι οι υπάλληλοι πληρώνονταν από τον ΟΤΕ οχι από το κράτος το οποίο κυριολεκτικά έδινε από τα έσοδα του ΟΤΕ στον ίδιο ίσα-ισα την μισθοδοσία και κάτι παραπάνω.
Τα όποια παράπονα σας και την ψυχανάλυση σας στις εκάστοτε κυβερνήσεις και μόνο.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα κατά το " πας μη έλλην βάρβαρος " κάτι το οποίο στην εποχή του είχε αξία και ήταν σωστό.
Προσπαθήστε να δείτε λίγο μπροστά καλό θα μας κάνει.
Α είμαι οτετζής δεν το κρύβω και δεν το έκρυψα ποτέ και είμαι περήφανος για την εταιρεία που εργάζομαι.

Jazzer
20-01-08, 20:31
Όλοι οι οτετζήδες - μέλη του adslgr θα περάσουν έκτακτο στρατοδικείο και μετά στο απόσπασμα !! :p :p
Aκούς εκεί να δουλεύετε στον ΟΤΕ !!! :rofl: :p

sexrazat
20-01-08, 22:14
Όλοι οι οτετζήδες - μέλη του adslgr θα περάσουν έκτακτο στρατοδικείο και μετά στο απόσπασμα !! :p :p
Aκούς εκεί να δουλεύετε στον ΟΤΕ !!! :rofl: :p

Παραφράζοντας τον Πουλικάκο από τη ρεβάνς (οι άνω των 40 θα θυμούνται την ταινία) ο πατέρας μου τρία πράγματα μου είχε πει να μην γίνω στη ζωή μου. Οτετζής, Ολυμπιακός και αριστερός (το τρίτο ότι σημαίνει για τον καθένα)
Όλα στραβά τα έκανα.

xmperop1
20-01-08, 22:23
Παραφράζοντας τον Πουλικάκο από τη ρεβάνς (οι άνω των 40 θα θυμούνται την ταινία) ο πατέρας μου τρία πράγματα μου είχε πει να μην γίνω στη ζωή μου. Οτετζής, Ολυμπιακός και αριστερός (το τρίτο ότι σημαίνει για τον καθένα)
Όλα στραβά τα έκανα.

Εγώ γλύτωσα από τα 2.

agrelaphon
20-01-08, 23:37
Κι εγώ :cool:


ΟΚ, κι εγώ λέω ότι οι εναλλακτικοί είναι δημόσιο. Ελάτε να με πιστέψετε.
ΤΕΛΟΣ
:closed:

Εγώ σε πιστεύω και επαυξάνω :clap:

manoulamou
20-01-08, 23:46
Ωραια τωρα πια κατασταλαξε το τοπιο:
απ τη μια οι συνταξιουχες, οι ΔΥ, οι ΟΤΕτζηδες και οι ΟΤΕφυλοφιλοι που πινουν το αιμα του λαου
κι απ την αλλη οι ξυπνιοι με τις καφετιερες, τα βουκινα
και τους πορνογερους που αλληλο-επιβραβευoνται!
:worthy::clap:Zητωσαν τα clubs και οι fans!:respekt::clap:

gkandir
21-01-08, 02:36
functional Illiteracy
A little help with capitals.
The first words of a sentence. (http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/592/01/) Έχει και παραδείγματα που μπορείς να δεις.
Δες κι εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Functional_illiteracy) τι συμβαίνει.




μήπως απο το ΤΑΠ-ΟΤΕ?????
λέω μήπως?

οσο για τους οτετζηδες, γιατι να πουνε ψεμματα οι απλοι υπάλληλοι, εργαζομενοι σαν ολο τον κοσμο ειναι.Δεν ειναι μέτοχοι.
αλλα δεν χρειαζονται οι οτετζηδες να τα επιβεβαιώσουν αυτα. η κοινη λογικη χρειαζεται. Μήπως ο ΟΤΕ λοιπον εχει το ΤΑΠ-ΟΤΕ?
και μηπως οχι μονο λεφτα δεν εχει δωσει το δημοσιο,(το 30% σε ολα τα ταμεια που πρεπει να δινει βασει του νομου) αλλά μηπως εχει φαει κιολας( χρηματιστηριο, ομολογα)?

Το Δημόσιο ελέγχει σήμερα το 28% του ΟΤΕ όμως η συμμετοχή του θα περιοριστεί καθώς θα πρέπει να διαθέσει ποσοστό περίπου 4% στο Ταμείο Αρωγής βάσει της συμφωνίας που έχει επιτευχθεί και εγκριθεί από την Ε.Ε. για την προηγούμενη εθελουσία έξοδο προσωπικού από τον ΟΤΕ.
Από εδώ (http://www.capital.gr/news.asp?Details=405519).




Η κυβέρνηση αποφάσισε να μην διαθέσει τελικά πόσο 390,4 εκατ. ευρώ (δηλαδή το 4% του μετοχικού κεφαλαίου του ΟΤΕ) ευρώ στο ΤΑΠ-ΟΤΕ ποσό που αφορά την ενίσχυση του Δημοσίου στο πρόγραμμα εθελούσιας εξόδου στον ΟΤΕ. Ενίσχυση η οποία αν και αναμενόταν να αποδοθεί στο ΤΑΠ-ΟΤΕ το 2007 μεταφέρεται τελικά για το 2008.

Ουσιαστικά πρόκειται για σύμβαση μεταξύ υπουργείου Οικονομίας και Ταμείου Ασφάλισης Προσωπικού ΟΤΕ μέσω της οποίας θα μεταβιβαστεί το περίπου 4% των μετοχών ΟΤΕ στο ταμείο ώστε να καλυφθεί μέρος του προγράμματος της εθελουσίας εξόδου.
Από εδώ (http://www.capital.gr/news.asp?Details=420426).




Ωραια τωρα πια κατασταλαξε το τοπιο:
απ τη μια οι συνταξιουχες, οι ΔΥ, οι ΟΤΕτζηδες και οι ΟΤΕφυλοφιλοι που πινουν το αιμα του λαου
κι απ την αλλη οι ξυπνιοι με τις καφετιερες, τα βουκινα
και τους πορνογερους που αλληλο-επιβραβευoνται!
:worthy::clap:Zητωσαν τα clubs και οι fans!:respekt::clap:
Απλώς κορυφαίο!!! :oneup: :worthy: :respekt:

zeta
21-01-08, 22:17
A little help with capitals.
The first words of a sentence. (http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/592/01/) Έχει και παραδείγματα που μπορείς να δεις.
Δες κι εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Functional_illiteracy) τι συμβαίνει.





Από εδώ (http://www.capital.gr/news.asp?Details=405519).




Από εδώ (http://www.capital.gr/news.asp?Details=420426).




Απλώς κορυφαίο!!! :oneup: :worthy: :respekt:

εγω συνοπτικα εχω να πω τα εξης: 1ον καλα κανει η κυβερνηση, και οποια κυβερνηση και να ηταν το ιδιο θα εκανε, που δεν ξεπουλα τελειως τον ΟΤΕ. Αν το κανει σωστα η λαθος δεν το ξερω, ο σκοπος για τον οποιο το κανει ειναι σωστος.

για το ΤΑΠ-ΟΤΕ, να δεις ποσα του χρωσταει το κρατος πρωτα. (καλά, δε μιλαω για χρηματιστήρια και ομολογα, αυτά παίζουν σε ολα τα ταμεια). Επίσης ψάξε να δεις οτι μεχρι να αρχισει η ιδιωτικοποιηση του ΟΤΕ, το 30% δεν το πληρωσε το κρατος σχεδον ποτε, και επισης, τα κερδη του οτε τα τσεπωνε το κρατος και στον ΟΤΕ αφηνε τα λεφτα για τη μισθοδοσία και τα λειτουργικα εξοδα, κτλ, αλλα το κερδος το τσεπωνε το κρατος.
αυτά.

agrelaphon
21-01-08, 22:31
Aντιληπτό. Κοίταξε το ΤΑΠ-ΟΤΕ στην ουσία δεν είναι ελλειματικό. Το ΤΑΠ Ασφάλισης είναι πλεονάζον & το ΤΑΠ Σύνταξης ελλειματικό. Με αποτέλεσμα να δανίζει το ΤΑΠ Ασφάλισης στο ΤΑΠ Σύνταξης.
Μετά είναι και το άλλο. Τόσα χρόνια το ΤΑΠ έπαιρνε έσοδα από πολύ περισσότερους υπαλλήλους που είχε ο ΟΤΕ και λοιποί. Τώρα αυτό το απόθεμα έχει συρρικνωθεί, αν και έχουν αυξηθεί οι εισφορές.

Υ.Γ. Γιατί ανέφερες το ΤΑΠ δεν ξέρω, βαριέμαι να διαβάσω πολύ πίσω.

zeta
21-01-08, 22:38
Aντιληπτό. Κοίταξε το ΤΑΠ-ΟΤΕ στην ουσία δεν είναι ελλειματικό. Το ΤΑΠ Ασφάλισης είναι πλεονάζον & το ΤΑΠ Σύνταξης ελλειματικό. Με αποτέλεσμα να δανίζει το ΤΑΠ Ασφάλισης στο ΤΑΠ Σύνταξης.
Μετά είναι και το άλλο. Τόσα χρόνια το ΤΑΠ έπαιρνε έσοδα από πολύ περισσότερους υπαλλήλους που είχε ο ΟΤΕ και λοιποί. Τώρα αυτό το απόθεμα έχει συρρικνωθεί, αν και έχουν αυξηθεί οι εισφορές.

Υ.Γ. Γιατί ανέφερες το ΤΑΠ δεν ξέρω, βαριέμαι να διαβάσω πολύ πίσω.

Το ΤΑΠ αναφερθηκε στο ακριβώς πριν από μενα μηνυμα.

Εγώ άλλο θέλω να πώ τώρα, ότι πολύ παγκοσμιοποιηση έχει πέσει και θα βαράμε το κεφάλι μας κάποια μέρα. Τέλος πάντων, δεν μπορεί να αγοράζει ο καθένας ότι θέλει, δεν ξέρω που θα φτάσει την οικονομία μας αυτό. Πρέπει να μας προβληματίσει όλους, αυτό, γιατί πέρα από όλα τα άλλα (οικονομικά) κινδυνεύει η βιωσιμότητα του πλανήτη. Ας το σκεφτούμε λίγο έξω από συμφέροντα και πολιτικές πεποιθήσεις, ας το σκεφτούμε με επίκεντρο το περιβάλλον και τον άνθρωπο και ας πάρουμε θέση.

MNP-10
22-01-08, 05:05
Η προηγουμενη συζητηση ξεφυγε πολυ στο προσωπικο επιπεδο - οποτε πιστευω οτι καλο ειναι να μην την "ξυσουμε" αλλο. Ειμαι της αποψης οτι ισως δεν υπαρχει πιο σημαντικο πραγμα απ'την ψυχικη μας ηρεμια - αφου εν τελει οδηγει και στην υγεια.

Στο psychoneuroimmunology (http://en.wikipedia.org/wiki/Psychoneuroimmunology) ειναι αποδεδειγμενα τα links μεταξυ stress και κακης λειτουργιας του ανοσοποιητικου συστηματος - οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να συγχιζομαστε αδικα σε ανουσιες διαμαχες.. ποσο μαλλον για... πιτες που δεν προκειται να φαμε (κερδη ΟΤΕ / εναλλακτικων). :crazy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.