PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικο ιντερνετ



e_akis
24-01-08, 17:55
Εχω ψιλομπερδευτει με τα φοιτητικα πακετα. Λιγο που το εχω ψαξει το πραμα κατεληξα οτι το πακετο της HOL στα 24mbit (βλεπε εδω (http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=105)) ειναι το καλυτερο. Το κακο ειναι οτι δεν με καλυπτει η hol. Πατρα που ειμαι παιζει οτε,4νετ(προσφατα) και ισως τελλας! Και αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να μην εχουν βγαλει αντιστοιχες προσφορες (φοιτητικο στα 24) και παροχοι... Εχουν?

Και κατι ακομα... η hol τα 24 τα δινει sharedLLU αυτο σημαινει οτι θα εχω και το παγιο του ΟΤΕ?(εστω οτι με καλυπτε λεμε)

Κατι ακομα No2 ... ΓΙΑΤΙ δεν εχουν βγαλει φοιτητικο full-LLU?(φοιτητικο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και -μεσω αυτου?- ΤΗΛΕΦΩΝΟ)

αυτα...plz help...

kentavros
24-01-08, 19:41
Γιατί το φοιτητικό internet είναι μια κοροϊδία και μισή. Κάνα δυο ευρώ πιο φτηνό τάχαμ τάχαμ αλλά σου μπιφτεκώνουν και την προεπιλογή ή το δικό του ιδιόκτητο (μη γελάς ρε) δίκτυο. Γενικά το ΔΙΟΔΟΣ είναι για μαύρο φούντο!

........Auto merged post: kentavros added 47 Minutes and 47 Seconds later........


Εχω ψιλομπερδευτει με τα φοιτητικα πακετα. Λιγο που το εχω ψαξει το πραμα κατεληξα οτι το πακετο της HOL στα 24mbit (βλεπε εδω (http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=105)) ειναι το καλυτερο. Το κακο ειναι οτι δεν με καλυπτει η hol. Πατρα που ειμαι παιζει οτε,4νετ(προσφατα) και ισως τελλας! Και αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να μην εχουν βγαλει αντιστοιχες προσφορες (φοιτητικο στα 24) και παροχοι... Εχουν?

Και κατι ακομα... η hol τα 24 τα δινει sharedLLU αυτο σημαινει οτι θα εχω και το παγιο του ΟΤΕ?(εστω οτι με καλυπτε λεμε)

Κατι ακομα No2 ... ΓΙΑΤΙ δεν εχουν βγαλει φοιτητικο full-LLU?(φοιτητικο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και -μεσω αυτου?- ΤΗΛΕΦΩΝΟ)

αυτα...plz help...


Μην κοιτάς τί γράφει το ΔΙΟΔΟΣ... Full στα δινει τα 24 Δες στο site της HOL!!

e_akis
25-01-08, 06:17
ok αλλα δε μου ειπες αν υπαρχει αντιστοιχη προσφορα της 4net ή τελλας ή οτε(νετ)...

parsifal
25-01-08, 08:17
Μην κοιτάς τί γράφει το ΔΙΟΔΟΣ... Full στα δινει τα 24 Δες στο site της HOL!!

Δεν είναι Full LLU το πακέτο. Δες εδώ (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=104&la=1) :


...
Tηλεφωνία για σταθερά εντός Ελλάδας και σε 38 χώρες με τιμή χαμηλότερη της αστικής ΟΤΕ, με προεπιλογή
...

Αφού αναφέρει προεπιλογή, αυτό μάλλον σημαίνει ότι το κομμάτι της τηλεφωνίας στο δίνει ο ΟΤΕ...

manoulamou
25-01-08, 08:35
Και η κορη μου με μια φιλη της φοιτητρια προτιμησαν να βαλουν κατι εκτος ΔΙΟΔΟΣ
(conn-x) γιατι η διαφορα δεν αξιζε τον κοπο και βεβαια
τα 24αρια δεν υπηρχαν τοτε στις σημερινες τιμες!

21century
25-01-08, 11:03
Εξαρτάται και από την περιοχή μου μένεις ποιοί πάροχοι είναι σε λειτουργία αλλά και αν αντέχεις την γραφειοκρατία...

nio25
25-01-08, 12:46
Και αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να μην εχουν βγαλει αντιστοιχες προσφορες (φοιτητικο στα 24) και παροχοι... Εχουν?

24mbps δινουν μονο forthnet,vivodi και hol μεσω των ιδιοκτητων δικτυων τους.Η προσφορα της hol ειναι αρκετα καλη και της vivodi αλλα δυστυχως δεν μας καλυπτει εδω πατρα.


Και κατι ακομα... η hol τα 24 τα δινει sharedLLU αυτο σημαινει οτι θα εχω και το παγιο του ΟΤΕ?(εστω οτι με καλυπτε λεμε)

Ναι θα πληρωνεις και το παγιο του οτε.


Κατι ακομα No2 ... ΓΙΑΤΙ δεν εχουν βγαλει φοιτητικο full-LLU?(φοιτητικο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και -μεσω αυτου?- ΤΗΛΕΦΩΝΟ)

Κοιτα αποκλειστικα φοιτητικη προσφορα δεν εχουν βγαλει ωστοσο η forthnet και hol δινουν καποια πακετα (εμενα καλα μου φαινονται για φοιτητη:p) με τηλεφωνια με χρονοχρεωση και 24mbps internet.

Δες και τα πατακατω links για περισσοτερες πληροφοριες
Forthnet (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009762)
hol (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=3&itmID=101)

e_akis
25-01-08, 22:08
@nio25 το Link για 4net δε λειτουργει..νομιζω πλεον μας καλυπτουν και 4νετ και τελλας.(κων/πολεως τουλαχιστον σιγουρα).
Οσο για τη γραφειοκρατια δεν ειναι και τοσο τραγικη...τωρα που ειναι και εξεταστικη θα με σωσει αν αργησει και λιγο το ολο πραμα :P!!

Δηλαδη μου λετε οτι η 4νετ εχει φοιτητικο 24αρι?

nio25
25-01-08, 22:14
Το διορθωσα το λινκ:)

Δινει οπως θα ειδες στο site του Διοδος αλλα δεν μου φαινεται και τοσο φοιτητικο :p

Αυτο που σου προτεινω αν δεν παιρνεις αστικα/υπεραστικα πολλα ειναι το 2play soho της forthnet....αυτα θα βαλω κι εγω(κων/πολεως ειμαι κι εγω) :p

e_akis
26-01-08, 17:21
η χρονοχρεωση στα τηλεφωνα που λεει ποσο ειναι? Τωρα εγω εχω σταθερο cosmoline (+οτε) γιατι οι περισσοτερες κλησεις μου ειναι προς κινητα. Με συμφερει να παω σε χρονοχρεωση?

nio25
26-01-08, 18:55
η χρονοχρεωση στα τηλεφωνα που λεει ποσο ειναι? Τωρα εγω εχω σταθερο cosmoline (+οτε) γιατι οι περισσοτερες κλησεις μου ειναι προς κινητα. Με συμφερει να παω σε χρονοχρεωση?

Ο τιμοκαταλαγος της forthnet:
http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/Pricelist%202play_SOHO_%20140207.pdf

και της hol:
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=101&ct=3&prd_st=2

Απ οσο ξερω αν μπεις σε ιδιοκτητο δυκτιο δεν θα μπορεις να εχεις προεπιλογη φορεα....
κοιτα και για κανα adsl in a box ισως σε συμφερει περισσοτερο...

mpetou
01-02-08, 23:55
το φοιτητικό ειναι 100% απατη

10 ευρο για 1mbit ... μακρια:evil:

gboy
02-02-08, 00:00
ναι ειναι λιγο ακριβο:hmm:

andreasermones
02-02-08, 00:07
ειναι μαυρο χαλι αυτα τα φοιτητηκα οντωσ...με 8 ευρα παραπανω περνεισ πακετο τησ 4 νετ πλεον στα 24 η καλυτερα hol double play με απεριοριστα τηλεθωνηματα ενω το φοιτητηκο24 ρι θα σου ρθει 5-6 ευρω φηνοτερα...δεν αξιζει καθολου...

gboy
02-02-08, 02:00
ειναι μικρη η διαφορα θαπρεπε ναταν μιση τιμη ακριβως για να αξιζει τον κοπο;)

manoulamou
02-02-08, 11:27
Στην αρχη η Forthnet δεν εδινε Διοδος
καθως ειχε δικες της προσφορες να τρεχουν τοτε σε εξαιρετικες τιμες
και χωρις την ολη γραφειοκρατια!
Τωρα παιρνεις Conn-x Talk ή κατι σε sharedLlu εαν θες αξιοπιστη σταθερη
ετσι κι αλλιως οι τιμες πεφτουν συνεχως...
Μονο πριν πατε σε 24αρες δειτε τι εκπληξεις θα αντιμετωπισετε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
ιδως σε κατι περιεργα Πατρας/Κωνσταντινουπολεως ή/και μακρινα dslams!

Art2007
05-02-08, 02:26
Ας μην είμαστε απόλυτοι όμως, το πρόγραμμα Δίοδος είχε ξεκινήσει δυναμικά, ιδιαίτερα τότε που δεν υπήρχε llu, και η 768, ή 384 πιο πριν, κοστιζε γύρω στο 20άρι, το 11,90 / μήνα στο δίοδος δεν ήταν και τόσο ασήμαντη εξέλιξη!!

Εγώ είμαι όμως πραγματικά αγανακτισμένος με την κατάντια του ΔΙΟΔΟΣ τους τελευταίους μήνες!!!!
Κάποιοι από τους ιθύνοντες έχουν επαναπαυτει (το λέω πολύ κόσμια, κανονικά θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω άλλη λέξη που παραπέμπει στον ήχο "σκρατς σκρατς")
Όχι μόνο δε βλέπουμε πρωτοβόυλίες όπως το full llu για τους φοιτητές, αλλά όπως φαίνεται και από το ίδιο τo site, υπάρχει γενική αδιαφορία!!!

Και εξηγούμαι: εδω και μήνες βλέπω την προσφορά της φορθνετ στο δίοδος και απορω, ΑΠΟΡΩ πώς γίνεται να είναι ακριβώς η ίδια προσφορα με το μη φοιτητικό!!!!!!!!! 21,5 το μήνα! συγκλονιστικό! και εν τω μεταξύ πρέπει να ξαναέπεσε η τιμη της φορθνετ, αλλα το diodos πότε θα ενημερωθει?? Το ίδιο λαι με την δίοδος ψευτο-προσφορά της τελλας, 1024 στα 21 ευρω το μήνα, που είναι ΑΡΥΣ και παρόλα αυτα ακριβότερη από τη λιανική του ΟΤΕ!!!

Δείτε για τι μιλάω http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s

Θα στείλω και ηλεκτρονικό ερώτημα γι αυτην την κατάσταση, να δούμε τι θα απαντήσουν, και εάν θα απαντήσουν!! (πάντως πριν 1,5 χρονο, όταν έβαζα εγω φοιτητικό κ είχα ρωτησει κατι, μου απαντησαν σε 2 μερες, αυτό πρέπει να το αναγνωρίσω!!!!)

Όσο για το φίλο από Πάτρα που θέλει φοιτητικο ιντερνετ, νομίζω η καλύτερη περιπτωση είναι η hol, όταν αρχίσει η διαθεσιμότητα, ή τα 8 mbps της otenet, εάν δεν έχει λήξει η διαθεσιμότητα λόγω συγχώνευσης με οτε...

iq200
05-02-08, 18:29
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Art2007 ότι όταν ξεκίνησε το Δίοδος, οι τιμές του ήταν πράγματι καλές ενώ τώρα οι διαφορές έχουν σχεδόν εξανεμιστεί.

Αυτό κατά τη γνώμη μου οφείλεται στο γεγονός ότι το Δίοδος δεν αποτέλεσε πρωτοβουλία των ISPs αλλά της κυβέρνησης η οποία εξήγγειλε χαμηλές τιμές ευρυζωνικής πρόσβασης για φοιτητές. Έτσι, ενώ όλοι περιμέναμε κάποιας μορφής επιδότηση, η κυβέρνηση τελικά έριξε το μπαλάκι στις εταιρείες και ζήτησε από αυτές να κάνουν τις σχετικές προσφορές (θυμάστε;).

Νομίζω ότι το Δίοδος έδωσε ότι είχε να δώσει, οι εταιρείες έχουν ήδη κατεβάσει αρκετά τις τιμές τους και δεν θα κάνουν νέες προσφορές για το Δίοδος (εκτός αν λάβουν σχετικές επιδοτήσεις, που δεν νομίζω), οπότε το πρόγραμμα σιγά σιγά θα πεθάνει...

parsifal
05-02-08, 18:42
Εγώ πάλι νομίζω πως η 8άρα της OTENET και οι 2 προσφορές της HOL θα κινήσουν λίγο το ενδιαφέρον. Και μην ξεχνάμε το πλεονέκτημα της πρόσβασης σε ελεγχόμενο περιεχόμενο επιστημονικού ενδιαφέροντος. Οι σοβαροί φοιτητές το ζυγίζουν και αυτό...

Art2007
05-02-08, 19:23
Πάντως αν δεις στο site της Διόδου, ελάχιστα ιδρύματα εφαρμόζουν πολιτική πρόσβασης σε ελεγχόμενο περιεχόμενο...
Και ορθώς κατά τη γνώμη μου....
Ο σωστός φοιτητής περιορίζεται αυτόνομα, δε χρειάζεται ετερόνομο περιορισμό...

Πάντως συμφωνώ μαζί σου οτι η προσφορά της Οτενέτ θα δώσει κάποια παράταση στο πρόγραμμα δίοδος, ειδικά λόγω φοιτητών στην επαρχία οι οποίοι πιστεύω θα το προτιμήσουν.

parsifal
05-02-08, 19:51
Πάντως αν δεις στο site της Διόδου, ελάχιστα ιδρύματα εφαρμόζουν πολιτική πρόσβασης σε ελεγχόμενο περιεχόμενο...
Και ορθώς κατά τη γνώμη μου....
Ο σωστός φοιτητής περιορίζεται αυτόνομα, δε χρειάζεται ετερόνομο περιορισμό...

Το «καλό πράγμα» βρίσκεται σε portals που τσεκάρουν αν έχεις ή όχι ακαδημαϊκή IP. Π.χ. ACM, Springer κ.ά. Οι περισσότερες προσφορές του ΔΙΟΔΟΣ σου δίνουν IP στο IP range του οικείου σου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος και άρα μπορείς να μπεις...

neo76
05-02-08, 19:51
Οσο αφορα την πολιτική πρόσβασης σε ελεγχόμενο περιεχόμενο, ειδικά οι βιβλιοθήκες των ιδρυμάτων είναι πολύ αυστηρές σε αυτο.
Επειδη κάθε ιδρυματική βιβλιοθήκη δαπανα μεγάλα ποσα σε συνδρομές για βιβλια,papers και γενικά οτι εχει να κάνει με επιστημονικό περιεχόμενο, φροντίζει η πρόσβαση σε αυτά να επιτρέπεται ΜΟΝΟ σε χρήστες με IP διευθύνσεις του ίδιου ιδρυμάτος (χρήστες διόδου, dialup , και μηχανήματα εντός campus ιδρύματος).

Εδώ βέβαια, πλέον και ορισμένες κατηγορίες χρηστών που συνδέονται μέσω της διόδου θα έχουν πρόβλημα, αφού ορισμένοι ISPs συνδέουν τους χρήστες αυτούς μέσω του ιδιόκτητου δικτύου τους(IP διευθύνσεις ISP).

janis100
06-02-08, 12:02
Και η κορη μου με μια φιλη της φοιτητρια προτιμησαν να βαλουν κατι εκτος ΔΙΟΔΟΣ
(conn-x) γιατι η διαφορα δεν αξιζε τον κοπο και βεβαια
τα 24αρια δεν υπηρχαν τοτε στις σημερινες τιμες!

καλημερα παιδια,στην κορη μου φοιτητρια στα χανια την εβαλα conn-x με 8αρα,οι αλλοι παροχοι λεγανε για αυγουστο,και στο κατω κατω οι λογαριασμοι ερχονται σε εμας και οχι σε εσας,εσεις αν πατε καλα εμεις θα πληρωνουμε αγογγυστα και οποιος καπνιζει τρια πακετα λιγοτερα

Art2007
13-02-08, 03:33
Έστειλα εχθές ένα ερώτημα στο HELP DESK της διόδου στο οποίο ουσιαστικά διαμαρτυρόμουν για το γεγονός οτι έχει επιτραπει η συμμετοχη παρόχων στη δράση δίοδος, των οποίων οι "φοιτητικές" προσφορές ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ, και σε τιμές και σε λοιπούς όρους, με τις μη φοιτητικές προσφορές των ίδιων παρόχων. (αναφέρθηκα ονομαστικα στην εταιρία forthnet)

Εξήγησα οτι κάτι τέτοιο δε συμβαδίζει με τους στόχους του προγράμματος
δηλ."στη διευκόλυνση των φοιτητών και ΔΕΠ στην απόκτηση υπηρεσίας ευρυζωνικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο με προνομιακούς όρους, στο χαμηλότερο δυνατό κόστος" ,

και οτι τελικά το μόνο αποτέλεσμα είναι να παραπλαναται το ενδιαφερομενο κοινο, ενώ οι συγκεκριμένες εταιρίες απλά εξασφαλίζουν ΦΘΗΝΗ ή και ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση μέσω του πρόγραμματος δίοδος...
..............................................

Λοιπόν, για να έρθω στο διά ταύτα.

Παρατήρησα οτι από σήμερα στο site της Διόδου, η forthnet δεν έχει καμία προσφορά!!!

Τσεκάρετε το και εσείς....http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s

Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να μην συσχετίσω αμέσως τη διακοπή της προσφοράς με το δικό μου μήνυμα..... αλλά, ρε παιδιά είναι δυνατόν αυτή να έληξε κανονικά, τη στιγμή που μόλις την προηγούμενη βδομάδα ανανεώθηκε η προσφορά μέ τις νέες τιμές????

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι: θυμάται κάνεις εάν ήταν εξαρχής προγραμματισμένο να λήξει η προσφορά στις 12/2/08?

Γιατί αλλιώς, και σίγουρα κρατώ επιφυλαξεις γι αυτό, χωρίς όμως να το απορρίπτω, ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΛΙΓΟ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ!

........Auto merged post: Art2007 added 2 Minutes and 58 Seconds later........

Μακάρι δηλαδή να περιμένουμε κάτι καινούριο απότη φορθνετ, αυτό θα είναι και το ουσιαστικότερο αποτέλεσμα....

janis100
13-02-08, 21:44
ερωτηση και απαντηση για το ΔΙΟΔΟΣ,η κορη μου φοιτητρια στα χανια εναλλακτικοι παροχοι απο αυγουστο αν θυμαμαι καλα με ιδιοκτητα δικτυα
Η απάντηση στην ερώτησή σας.

η κορη μου ειναι φοιτητρια,πιστευεται οτι σημερα τα παιδια θα αρκεστουν στα 1024 οταν οι ταχυτητες εχουν ανεβει τοσο πολυ?και γιατι τα παιδια που εχουν συνδεση αλλη θα πρεπει να κατεβουν στα 1024 για να συμμετεχουν?αφηστε να πληρωνουμε εμεις οι γονεις αξιοπρεπεις ταχυτητες και ας μπορουν τα παιδια μας να εχουν προσβαση

Απάντηση:
H ταχύτητα των 1024 Kbps, στην οποία αναφέρεστε είναι η χαμηλότερη που προσφέρεται αυτή τη στιγμή από τους παρόχους που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ. Καλό θα ήταν να δείτε προσεκτικότερα τα πακέτα που προσφέρονται μέσω της δράσης ΔΙΟΔΟΣ (http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s). Οι ταχύτητες φτάνουν έως και τα 24 Mbps.

iq200
14-02-08, 01:16
Όταν μας διαψεύδουν οι εξελίξεις...

Είδατε η ΟΤΕνετ; Χαμηλότερη ταχύτητα σύνδεσης για το Δίοδος είναι πλέον τα 2 Mbps, στην ίδια τιμή που είχε πριν τα 768 Kbps, και δωρεάν αναβάθμιση για όλους τους παλιότερους χρήστες.

Δεν είναι ψέμα. Είναι πραγματικότητα!!!

:oneup:

Poison6
14-02-08, 05:07
εγω θελω να δώ αν η αλτεκ θα ανεβάσει την ταχύτητα καθόλου στο διοδος γιατι ειναι ελεινά μικρή 1024 ενω αλλοι δίνουν 8 και 24...

αλλιως παω για τα 69 euro και 5 μηνες 24mb με αλτεκ..

Skaf
19-02-08, 23:47
εγω θελω να δώ αν η αλτεκ θα ανεβάσει την ταχύτητα καθόλου στο διοδος γιατι ειναι ελεινά μικρή 1024 ενω αλλοι δίνουν 8 και 24...

αλλιως παω για τα 69 euro και 5 μηνες 24mb με αλτεκ..

Η ΟΤΕΝΕΤ αναβαθμίζει τα φοιτητικά της από 768 σε 2048 και από 1024 σε 8192. Επειδή και η Altec χρησιμοποιεί το δίκτυο του ΟΤΕ, περιμένω να δω αν θα κάνει και αυτή κάποια αναβάθμιση. Η ΟΤΕΝΕΤ πάντως στα φοιτητικά έχει πλέον μόνο πακέτα σε 2 και 8 Mbps (η τιμή για τα 2 Mbps είναι ίδια με την τιμή του καταργηθέντος πακέτου 1 Mbps).

Αν έχεις ADSL μέσω Διόδου, συνήθως έχεις και πρόσβαση σε κάποιες ακαδημαϊκές υπηρεσίες, μεταξύ άλλων το Heal-Link (http://diodos.gsrt.gr/Default.aspx?c=9). Το πακέτο με τα 69€ (το Jetpack φαντάζομαι ότι εννοείς), δεν νομίζω ότι παίρνει ακαδημαϊκη IP, άρα δεν μπορείς να μπεις στις υπηρεσίες.

droulas13
20-02-08, 02:13
Και τι να κανουν ρε παιδια με το διοδος? να σας δινουν το 1 mbps με 1 ευρω? Μηπως να σας πληρωνουν κιολας? Οταν αρχισε το διοδος οι τιμες ηταν στον θεο, τωρα επεσαν αλλα εχουν πεσει σε τετοια επιπεδα που δεν μπορει να τα ριξει και το διοδος αντιστοιχα. Αλλα αν πει το κρατος οτι καταργει το διοδος γιατι δεν εχει πλεον νοημα θα πεσουν να το φανε! Οποτε θα καταληξει να μην περνει κανενας και στο τελος θα αποσυρθει οπως και να χει αφου το φαει πρωτα η μαρμαγκα. Απλα τα πραγματα!

Skaf
20-02-08, 02:21
Όχι, εντάξει, δεν ζητάμε 24άρες για τον φοιτητή. Άλλωστε οι προσφορές του Δίοδος προορίζονται για να καλύψουν τις ακαδημαϊκές ανάγκες και εκεί επαρκούν απολύτως τα 1-2 Mbps.

Poison6
20-02-08, 06:52
Η ΟΤΕΝΕΤ αναβαθμίζει τα φοιτητικά της από 768 σε 2048 και από 1024 σε 8192. Επειδή και η Altec χρησιμοποιεί το δίκτυο του ΟΤΕ, περιμένω να δω αν θα κάνει και αυτή κάποια αναβάθμιση. Η ΟΤΕΝΕΤ πάντως στα φοιτητικά έχει πλέον μόνο πακέτα σε 2 και 8 Mbps (η τιμή για τα 2 Mbps είναι ίδια με την τιμή του καταργηθέντος πακέτου 1 Mbps).

Αν έχεις ADSL μέσω Διόδου, συνήθως έχεις και πρόσβαση σε κάποιες ακαδημαϊκές υπηρεσίες, μεταξύ άλλων το Heal-Link (http://diodos.gsrt.gr/Default.aspx?c=9). Το πακέτο με τα 69€ (το Jetpack φαντάζομαι ότι εννοείς), δεν νομίζω ότι παίρνει ακαδημαϊκη IP, άρα δεν μπορείς να μπεις στις υπηρεσίες.


να σου πώ την αλήθεια 2 χρόνια τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες αυτες..(τώρα που τις έμαθα βέβαια θα τις ρίξω μια ματιά και θα δώ αν αξίζουν..)
πάντως αυτή τι στιγμή θεωρώ πως δίνω πολλά (9,5 e απο 14.5 που ήταν πρίν 1 μήνα) για αυτα που μου παρέχονται.. ενω με 13,80 (για 5 μηνες) μπορώ εκτός διόδου να βάλω 24..

Skaf
20-02-08, 12:04
9,50€ τα θεωρείς πολλά; Τη στιγμή που το φτηνότερο μη φοιτητικό πακέτο είναι το Conn-x στα 16,50€;

Poison6
20-02-08, 14:50
δέν διαφωνώ η αλτεκ είναι η πιο φτηνή,καθώς επίσης οτι δεν δεσμεύεσαι π.χ για 1 χρόνο και μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις την καθιστά πολύ καλή επιλογή.
τώρα όμως με το Jetpack στα 69e με 4,30ε πιο πάνω έχω 24αρα.. (για 5 μήνες βέβαια..αλλα τότε μπορει να εχει βγεί καλύτερη προσφορά)

janis100
20-02-08, 15:12
το προβλημα ειναι οτι αν εχεις αλλη συνδεση δεν εχεις προσβαση στο διοδος απαντηση τους σε mail μου για την κορη μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.