PDA

Επιστροφή στο Forum : Κληση δημοτικης αστυνομιας δημου Αθηναιων.Ειναι δυνατον;;



Σελίδες : 1 [2]

sdikr
01-02-08, 02:00
Εφοσον πολεοδομικα δικαιολογειται (υπαρχει υπογειο ή υπεργειο parking) , κατα την ανεγερση ενος κτηριου πρεπει να βγει αδεια απο το δημο για την εισοδο-εξοδο αυτοκινητων των κατοικων του συγκεκριμενου κτηριου.

Ο δρομος σε καθε αλλη περιπτωση ειναι ελευθερος.


Φιλικα

Θες να πείς ότι τόσες χώρες ανα τον κόσμο κάνουν λάθος;

Lord_British
01-02-08, 02:04
Θες να πείς ότι τόσες χώρες ανα τον κόσμο κάνουν λάθος;

Διαβασε το ποστ 41 που απαντω στον pelasgian σε παρακαλω.

Φιλικα

sdikr
01-02-08, 02:08
Διαβασε το ποστ 41 που απαντω στον pelasgian σε παρακαλω.

Φιλικα

Δεν μίλησα για μπάρες, μιλήσα για permit holders only
Ναι σε περιόχη με καταστήματα κλπ, ο Δρόμος είναι του δήμου, τεχνικά δημόσιος αλλά όχι δημόσιος,

gitane
01-02-08, 10:04
Όταν ξεκίνησε το μέτρο, καταγράφηκαν όλες οι νόμιμες θέσεις της περιοχής, αφαιρέθηκαν οι "ρεζερβέ" (πρεσβείες, δημ. υπηρεσίες, βυσματούχοι, κλπ) και οι υπόλοιπες μοιράστηκαν σε δύο κατηγορίες: κατοίκων & επισκεπτών επί πληρωμή.
Προσωπικά διαφωνώ με την λογική των παρκομέτρων, αλλά μέσα στα πλαίσια της, είναι απολύτως λογικό να κρατιούνται κάποιες θέσεις για τους κατοίκους.
Δηλαδή θα έρθουν να βάλουν παρκόμετρα στην γειτονιά μου και θα πρέπει να πληρώνω κάθε βράδυ που γυρίζω σπίτι? Ας σοβαρευτούμε...
Εσύ φίλε Lord_British διαφωνείς με την ελεγχόμενη στάθμευση γενικότερα ή απλώς θεωρείς παράλογο σε περιοχή ελεγχόμενης στάθμευσης να κρατιούνται θέσεις για κατοίκους?
Αν είναι το δεύτερο, θα με βρεις αντίθετο.

kennyyy
01-02-08, 10:48
Όταν ξεκίνησε το μέτρο, καταγράφηκαν όλες οι νόμιμες θέσεις της περιοχής, αφαιρέθηκαν οι "ρεζερβέ" (πρεσβείες, δημ. υπηρεσίες, βυσματούχοι, κλπ) και οι υπόλοιπες μοιράστηκαν σε δύο κατηγορίες: κατοίκων & επισκεπτών επί πληρωμή.
Προσωπικά διαφωνώ με την λογική των παρκομέτρων, αλλά μέσα στα πλαίσια της, είναι απολύτως λογικό να κρατιούνται κάποιες θέσεις για τους κατοίκους.
Δηλαδή θα έρθουν να βάλουν παρκόμετρα στην γειτονιά μου και θα πρέπει να πληρώνω κάθε βράδυ που γυρίζω σπίτι? Ας σοβαρευτούμε...
Εσύ φίλε Lord_British διαφωνείς με την ελεγχόμενη στάθμευση γενικότερα ή απλώς θεωρείς παράλογο σε περιοχή ελεγχόμενης στάθμευσης να κρατιούνται θέσεις για κατοίκους?
Αν είναι το δεύτερο, θα με βρεις αντίθετο.
Υπάρχει και η λογική που εφαρμόζεται σε άλλες πόλεις ότι έχει παντού παρκόμετρα και οι μόνιμοι κάτοικοι παίρνουν αυτό το αυτοκόλλητο και παρκάρουν χωρίς να πληρώνουν σε θέσεις επί πληρωμή.

Avvocato
02-02-08, 11:07
υπαρχει και η λογικη που λεει οτι:
1. απο την στιγμη που πληρωνουμε τελη κυκλοφοριας εχουμε το δικαιομα να χρησιμοποιουμε τους δημοσιους δρομους. Σε αυτους συμπεριλαμβανονται και οι βαφτισμενοι δημτικοι δρομοι.
2. συμφωνα με το συνταγμα, ολοι ειμαστε ισοι απεναντι στον νομο. Αυτο αυτοματος και χωρις πολλες αναλυσεις συμαινει οτι δεν μπορει να γινει διαχωρισμος για ενα δημοσιο αγαθο αναμεσα στους πολιτες, σχετικα με το ποιος εχει δικαιομα χρησις του και ποιος οχι.
3. Ακομη κι αν παμε στη λογικη οτι ειναι για τους μονιμους εκει κατοικους του δημου Αθηναιων για παραδειγμα, με ποια λογικη απο την στιγμη που πληρωνουμε ολοι μας οι ιδιοκτητες ακινητων δημοτικα τελη (για να μην πω κι οι ενοικιαστες μεσω της ΔΕΗ) δινει προνομιο θεσης σταθμευσης σε καποιους και σε καποιους αλλους οχι ?????? Γιατι ο Κολωνακιοτης να εχει θεση μονιμου κατοικου κι ο Γκυζιοτης, ο Αμπελογκαρντεν και δεν ο παγκρατιοτης οχι ????????

Ολοι μας ξερουμε οτι ειναι "καθαρα" εισπρακτικο μετρο και τιποτε αλλο. Το θεμα ειναι πως το νταβατζιλικι το πληρωνουμε τελικα εμεις οι χαζοι πολιτες που δεν μιλαμε δεν λαλαμε.
Οσο για πιθανες λυσεις στο προβλημα, φιλε μου συμβουλεψου εναν δικηγορο και κανε προσφυγη. Εγω ειμαι πεπισμενος οτι μπορεις να την κερδισεις και να κριθει ακομη και αυτος ο νομος που αναφερουν οι δημοι ως αντισυνταγματικος.

Umbra
02-02-08, 19:30
Αν και ειμαι off-topic να κάνω μια ερώτηση...
Προσφατα πηρα μια κληση απο τον δήμο τρικάλων που εφαρμόζει εδω και λίγο καιρό μετρο ελεγχόμενης στάθμευσης.
Ειμαι μόνιμος κατοικος του κέντρου που εφαρμόζεται αυτο το μέτρο..
Ολοι οι δρόμοι γύρω απο το σπίτι μου είναι ελεγχόμενοι..
Δεν έχω δικαίωμα σαν μόνιμος να παρκάρω..ο δήμος μου ζητά 20 ευρώ τον μήνα για να μπορώ να παρκάρω σαν μόνιμος κάτοικος..
Δεν ειναι παράνομο αυτό??

jimarass
03-02-08, 23:17
Αν και ειμαι off-topic να κάνω μια ερώτηση...
Προσφατα πηρα μια κληση απο τον δήμο τρικάλων που εφαρμόζει εδω και λίγο καιρό μετρο ελεγχόμενης στάθμευσης.
Ειμαι μόνιμος κατοικος του κέντρου που εφαρμόζεται αυτο το μέτρο..
Ολοι οι δρόμοι γύρω απο το σπίτι μου είναι ελεγχόμενοι..
Δεν έχω δικαίωμα σαν μόνιμος να παρκάρω..ο δήμος μου ζητά 20 ευρώ τον μήνα για να μπορώ να παρκάρω σαν μόνιμος κάτοικος..
Δεν ειναι παράνομο αυτό??
oxi. Because there are too many cars and in order to force the use of public transportation, they charge the parking of those who come from other areas to your place. Since all people are equal to the law and have the same rights, you also have to pay something....

raspoutiv
06-02-08, 02:15
να προσθέσω κι εγώ στην ερώτηση του Umbra

στην Πάτρα έχει γίνει παντού ελεγχόμενη στάθμευση και πολλές φορές σε γράφουν μέχρι να πας να πάρεις το χαρτάκι απ' το μηχάνημα.
για εμάς τους μη δημότες Πατρέων υπάρχει καμιά κύρωση από κάποιον φορέα; όπως ανέφερε κι ο Lord_British δεν ενδιαφερόμαστε για δημοτικά έγγραφα.

επίσης το μέτρο με τα παρκόμετρα το βρίσκω βλακώδες και καθαρά εισπρακτικό αφού το πρόβλημα δε λύθηκε και δε θα λυθεί ακόμα κι αν χρεώνει 10ευρώ την ώρα.

ononos
25-06-08, 14:41
Φίλε, συμφωνώ απόλυτα με όσα έχεις γράψει για το θέμα. Είμαι ομοιοπαθείς, έφαγα κλήση σε Parking για μόνιμους κατοίκους και δεν την έχω πληρώσει γιατί την θεωρώ άδικη για όλους τους λόγους που αναφέρεις. Δυστυχώς, τώρα μετά από 10 μήνες ήρθε ειδοποίηση-λογαριασμός πληρωμής σπίτι μου στο ηράκλειο Κρήτης (εκεί που γράφει η άδεια), που σημαίνει ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν γνωρίζω τίποτα για την κλήση (ροζ χαρτάκι στο μπαμπρίζ). Σκέφτομαι να κάνω ένσταση, έστω και καθυστερημένα, με τη δικαιολογία ότι μόλις έμαθα για την κλήση - και να αμφισβητήσω επί της ουσίας ότι είναι παράβαση ΚΟΚ. Έχεις καμία ιδέα που μπορεί να με βγάλει αυτό; Εσύ τελικά τι έκανες; Η ειδοποίηση που ήρθε μετά από 10 μήνες λέει ότι εάν δεν ξοφλήσω θα ακολουθηθεί η διαδικασία "ΠΕΡΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ" Ν.Δ.356/74. Τι είναι αυτό; Έχει βάση;

Υ.Γ. Πάλι καλά που είναι και το internet και μπορούμε να αντιμετωπίζουμε την κάθε μαλ...κια που βαράνε μερικοί μερικοί.

Gordito
25-06-08, 15:06
Eγω λεω να το κανουμε ενα τεραστιο μπορντελο και να παρκαρει ο καθενας οπου γουσταρει.

papakion
25-06-08, 16:54
Ναι οκ, θα παρκαρω μπροστά στο γκαραζ σου και αν δεν μπορεις να βγεις να πας στην δουλεια σου κανε τα παραπονά σου στην τσατσα του μπορντέλου :)

Gordito
25-06-08, 17:00
Το ποστ σου ειναι εκτος πραγματικοτητας. Προφανως ειρωνευομουν.;)

AddictedToChaos
25-06-08, 17:11
Eγω λεω να το κανουμε ενα τεραστιο μπορντελο και να παρκαρει ο καθενας οπου γουσταρει.

Το να μην παρκάρεις στις διαβάσεις, στις στάσεις των λεωφορείων, μπροστά απ'τους πυροσβεστικούς κρουνούς, κοντά στους σηματοδότες, κλπ, το καταλαβαίνω.

Το να μην μπορείς να παρκάρεις σε μέρος όπου δεν ενοχλείς, δεν το καταλαβαίνω.

Όταν η κάθε οικογένεια έχει 3-4 αυτοκίνητα και έχει κατακλήσει όλους τους ελεύθερους χώρους, εσύ που διαθέτεις 1, γιατί να θεωρείσαι "κακός" επειδή θέλεις κι εσύ μια ταπεινή θέση parking;

Οι δήμοι μπορούσαν με πάρα πολλούς τρόπους να διευθετήσουν αυτό το χάος, αλλά βλέπεις, τους βολεύει καλύτερα να τσεπώνουν φράγκα παρά να λύσουν το πρόβλημα.

kennyyy
25-06-08, 19:56
Φίλε, συμφωνώ απόλυτα με όσα έχεις γράψει για το θέμα. Είμαι ομοιοπαθείς, έφαγα κλήση σε Parking για μόνιμους κατοίκους και δεν την έχω πληρώσει γιατί την θεωρώ άδικη για όλους τους λόγους που αναφέρεις. Δυστυχώς, τώρα μετά από 10 μήνες ήρθε ειδοποίηση-λογαριασμός πληρωμής σπίτι μου στο ηράκλειο Κρήτης (εκεί που γράφει η άδεια), που σημαίνει ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν γνωρίζω τίποτα για την κλήση (ροζ χαρτάκι στο μπαμπρίζ). Σκέφτομαι να κάνω ένσταση, έστω και καθυστερημένα, με τη δικαιολογία ότι μόλις έμαθα για την κλήση - και να αμφισβητήσω επί της ουσίας ότι είναι παράβαση ΚΟΚ. Έχεις καμία ιδέα που μπορεί να με βγάλει αυτό; Εσύ τελικά τι έκανες; Η ειδοποίηση που ήρθε μετά από 10 μήνες λέει ότι εάν δεν ξοφλήσω θα ακολουθηθεί η διαδικασία "ΠΕΡΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ" Ν.Δ.356/74. Τι είναι αυτό; Έχει βάση;

Υ.Γ. Πάλι καλά που είναι και το internet και μπορούμε να αντιμετωπίζουμε την κάθε μαλ...κια που βαράνε μερικοί μερικοί.
Βασικά θα πάει στην εφορία. Έχω και μια αμυδρή ενθύμηση ότι 10πλασιάζεται αλλά μπορεί και μάλλον σίγουρα κάνω λάθος, πολύ μου ακούγεται...
Πάντως εγώ που έφαγα παρόμοια κλήση, για αυτό την πλήρωσα, για να μην πάει εφορία οπότε φαντάζομαι ότι σίγουρα πολλαπλασιάζεται το πρόστιμο αλλιώς θα περίμενα να το πληρώσω στο τέλος μαζί με τη γενικότερη λυπητερή :)

Gordito
25-06-08, 21:21
Το να μην παρκάρεις στις διαβάσεις, στις στάσεις των λεωφορείων, μπροστά απ'τους πυροσβεστικούς κρουνούς, κοντά στους σηματοδότες, κλπ, το καταλαβαίνω.

Το να μην μπορείς να παρκάρεις σε μέρος όπου δεν ενοχλείς, δεν το καταλαβαίνω.

Όταν η κάθε οικογένεια έχει 3-4 αυτοκίνητα και έχει κατακλήσει όλους τους ελεύθερους χώρους, εσύ που διαθέτεις 1, γιατί να θεωρείσαι "κακός" επειδή θέλεις κι εσύ μια ταπεινή θέση parking;

Οι δήμοι μπορούσαν με πάρα πολλούς τρόπους να διευθετήσουν αυτό το χάος, αλλά βλέπεις, τους βολεύει καλύτερα να τσεπώνουν φράγκα παρά να λύσουν το πρόβλημα.

Και εμενα δε μου αρεσει που υπαρχουν απαγορευτικα και 1000 αλλα πραγματα αλλα τα σεβομαι και δεν γκρινιαζω αν φαω κληση. Κρατος εχουμε και οχι οτι θελει ο καθενας.

Αν δε σεβομαστε αυτα, τι θα σεβαστουμε;

Εχει κανει κανεις καμια κινηση εκ των προτερων; ΟΧΙ

απλα Ελληναραδικα συζηταμε και νοιαζομαστε για κατι μονο αν μας δωσουν κανα προστιμο και δυσανασχετισουμε.

Lord_British
25-06-08, 21:30
Η κληση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να παει στην εφορια.

Διαβασε ξανα το θεμα απο την αρχη , το εχω αναλυσει.

Στο παλιο σπιτι που εμενα ερχοταν καθε χρονο κληση για τον προηγουμενο ιδιοκτητη απο το Δημο Πειραια.Ουτε πολλαπλασιαζοταν η οφειλη , ουτε περνουσε στην εφορια.

ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τις αλητειες του δημου Αθηναιων. Ακομα και σε δικαστηριο να πας ( ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ) , θα αθωωθεις.

Εγω απο την ωρα που μετακομισα στο Κεφαλαρι , εχω γραψει στα π@π@ρια μου και αυτους , και τη χαβουζα τους. Αν δεν εχω ΣΟΒΑΡΗ δουλεια , δεν κατεβαινω Αθηνα ουτε για τον θεο τον ιδιο.

Μη μασας.


Φιλικα.

AddictedToChaos
25-06-08, 21:53
Και εμενα δε μου αρεσει που υπαρχουν απαγορευτικα και 1000 αλλα πραγματα αλλα τα σεβομαι και δεν γκρινιαζω αν φαω κληση. Κρατος εχουμε και οχι οτι θελει ο καθενας.

Αν δε σεβομαστε αυτα, τι θα σεβαστουμε;

Εχει κανει κανεις καμια κινηση εκ των προτερων; ΟΧΙ

απλα Ελληναραδικα συζηταμε και νοιαζομαστε για κατι μονο αν μας δωσουν κανα προστιμο και δυσανασχετισουμε.

Καλά. Άλλο πράγμα είπα εγώ κι εσύ αλλού εστίασες.

Καταρχήν, που ξέρεις εσύ πότε άρχισε να με νοιάζει εμένα προσωπικά το συγκεκριμένο ζήτημα.

Στο μυαλό μου τριγυρνάς μήπως;;

Το πρόβλημα υφίσταται τα τελευταία χρόνια και μας αφορά όλους.

Λύση απτή στο πρόβλημα δεν βλέπω να δίνεται, παρά μόνο μεσοβέζικες λύσεις.

Εδώ στη Θεσσ, έχουν δημιουργήσει αμέτρητα ιδιωτικά parkings όπου οι τιμές είναι απαγορευτικές, αντί να αξιοποιήσουν μερικούς χώρους και να τους κάνουν δημόσια parkings να ανασάνει λίγο ο χώρος.

Κάθονται ξαμολούν δημοτικές αστυνομίες, βάζουν παρκόμετρα, κάνουν 1002 με μοναδικό σκοπό την αύξηση των εσόδων των δήμων. :down:

ononos
01-08-08, 00:34
Epeidh efaga 2h klhsh gia to idio 8ema molis esteila thn parakato epistolh sta fax kai emai ths dhmotikhs astunomias Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Διευθυντής: Δούνης Δημήτριος,Φαξ: 210 3259077,Ε-mail: ddounis@cityofathens.gr
γ. Τμήμα Εποπτείας Ελεγχόμενης Στάθμευσης
Τμηματάρχης: Θολιώτη Αικατερίνη,Τηλέφωνο: 210 3258929, 210 3259043,Φαξ: 210 3258927
Na do ti 8a poun?

1 Αυγούστου 2008
Προς: Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Τμήμα Εποπτείας Ελεγχόμενης Στάθμευσης
Κοιν: Δημοτικό Συμβούλιο Δήμου Αθηναίων


ΘΕΜΑ: ΕΚΘΕΣΗ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΩΝ ΣΕ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΣΕ ΘΕΣΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ


Σχετικά με την Έκθεση Βεβαίωσης Παράβασης Αυτοκινήτου που συντάχθηκε από τον κ. ****** στις 29/7/08, ώρα 23:45 στην Καραγεώργης Σερβίας 7, για το ΙΧΕ όχημα με Αριθμό Κυκλοφορίας ****** μάρκας ***** χρώμα ******, του οποίου είμαι ιδιοκτήτης έχω να αναφέρω:

1)Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. η πινακίδα σήμανσης "χώρος στάθμευσης μόνιμων κατοίκων" δεν ορίζει απαγόρευση στάθμευσης καθώς ΔΕΝ εντάσσεται σε καμία από τις 18 περιπτώσεις του Άρθρου 34 του Κ.Ο.Κ.

2)Ο ΑΚ στα άρθρα αναφέρει:
Άρθρο 966 Πράγματα εκτός συναλλαγής είναι τα κοινά σε όλους, τα κοινόχρηστα και τα προορισμένα για την εξυπηρέτηση δημοσίων, δημοτικών, κοινοτικών ή θρησκευτικών σκοπών.
Άρθρο 967Κοινόχρηστα Πράγματα κοινής χρήσης είναι ιδίως τα νερά με ελεύθερη και αέναη ροή, οι δρόμοι, οι πλατείες, οι γιαλοί, τα λιμάνια και οι όρμοι, οι όχθες πλεύσιμων ποταμών, οι μεγάλες λίμνες και οι όχθες τους.
Άρθρο 970 Σε κοινόχρηστα πράγματα μπορούν να αποκτηθούν με παραχώρηση της αρχής κατά τους όρους του νόμου ιδιαίτερα ιδιωτικά δικαιώματα εφόσον με τα δικαιώματα αυτά εξυπηρετείται ή δεν αναιρείται η κοινή χρήση.

Το κάθε κοινόχρηστο πράγμα έχει συγκεκριμένη έννοια και προορισμό που δεν μπορεί να αλλάξει χωρίς και την σύμφωνη γνώμη του δικαιούμενου στην χρήση του, άλλως χωρίς την τήρηση των προβλεπόμενων εκείνων, νομίμων, διαδικασιών που μπορούν να αλλάξουν νόμιμα την κατά προορισμό χρήση του.
Ο δρόμος , ως κοινόχρηστο πράγμα , έχει την αναμφισβήτητη έννοια και προορισμό την δι’ αυτού κίνηση πεζών και οχημάτων αλλά και την στάση και την στάθμευση των οχημάτων ( όλων των πεζών, ανεξάρτητα του εάν είναι κάτοικοι της περιοχής οπού ευρίσκεται και ανεξάρτητα εάν τα αυτοκίνητα ανήκουν σε κατοίκους της περιοχής ).
Ο δρόμος -η χρήση του δρόμου, δεν μπορεί να περιοριστεί νόμιμα σε Χώρος στάθμευσης μόνιμων κατοίκων της περιοχής – Δήμου οπού ευρίσκεται διότι έτσι αναιρείται ουσιαστικά και χωρίς αμφιβολία τόσον η κατά προορισμό χρήση του όπως αμέσως προεξετέθη ( = κίνηση και στάθμευση αυτοκινήτων = ) όσον και το δικαίωμα του κάθε πολίτη, δικαίωμα αναντίρρητα και όχι μόνο σύμφωνα με το Σύνταγμα το Ελληνικό αλλά και το κοινοτικό δίκαιο , να κάνει απρόσκοπτη χρήση των κοινοχρήστων οδών, των κοινοχρήστων δρόμων.
Η όποια απαγόρευση ή τυχόν περιορισμένα επιτρεπόμενη στάθμευση δεν μπορεί παρά να είναι μόνο γενική και χωρίς εξαίρεση για τον οποιονδήποτε.

3)Ως φορολογούμενοι πολίτες κάθε έτος καταβάλλουμε στο κράτος ειδικό τέλος κυκλοφορίας των ιδιωτικών οχημάτων μας ανάλογα με τον κυβισμό τους για να τα κυκλοφορούμε ελεύθερα σε όλη την επικράτεια.
(Στην νόμιμη κυκλοφορία των ιδιωτικών οχημάτων υπάγεται και η νόμιμη στάθμευση στο οδόστρωμα των οδών, σύμφωνα με τον ΚΟΚ).

4)Η καθιέρωση προνομίου στους κατοίκους έναντι των επισκεπτών εισάγει παράνομη διάκριση μεταξύ των πολιτών που διαβιούν σε καθεστώς ισονομίας (αρ. 5 το και 24 παρ. 2 του Συντάγματος) και δεν μπορεί να παραχωρείται στους κατοίκους αποκλειστικά και δωρεάν για την στάθμευση των ΙΧ οχημάτων τους σε κοινόχρηστους χώρους του οδοστρώματος τοποθετώντας ρυθμιστική πινακίδα Ρ 70 με την ένδειξη ΚΑΤΟΙΚΟΙ όμως η πραγματική έννοια της πινακίδας αυτής είναι η ορισμένη κατηγορία οχημάτων ΠΧ ΤΑΧΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ Κ.Λ.Π. και όχι η κατηγορία ιδιοκτησίας οχημάτων όπως είναι οι πινακίδες 71 και 72. Αν ο ΚΟΚ και ο νομοθέτης ήθελε να προβλέψει προνόμια σε κατοίκους θα είχε προβλέψει ειδική πινακίδα.

Παρακαλώ ενημερώστε με για την θέση σας στα παραπάνω θέματα.

Μετά τιμής
******
Τηλ. Εποικ. *******
Διεύθυνση Αλληλογραφίας: ******
Email: ******

Polites enomenoi pote nikhmenoi

Deorum
03-08-08, 03:09
Σωστότατος.

Περιμένουμε απάντηση...

Antre
03-08-08, 18:13
Έχω φάει κανά 2-3 κλήσεις και εγώ :p αλλά ρε παιδιά υπάρχει και άλλη λύση για κέντρο. Το μετρό!!! Μάλιστα Παρασκευή και Σάββατο είναι μέχρι τις 2...και αν πιστεύεις ότι δεν θα προλάβεις πάρκαρε κοντά σε κάποια στάση κοντά στο κέντρο πχ έχει τύχει να παρκάρω Συγγρού φιξ και να πάρω μετρό ώστε όταν γύρισα με ταξί να πάρω το αμάξι να πληρώσω 3 ευρώ.

Ακόμη, τους μόνιμους κατοίκους τους σκεφτήκατε; Το Κολονάκι λόγω των καφετεριών και των καταστημάτων ρούχων κλπ γίνεται κόλαση για τους ντόπιους . Αυτοί που θα παρκάρουν; Συμφωνώ ότι υπάρχουν κι καλύτερες λύσεις όπως δημοτικά parking.... το που θα γίνουν όμως είναι άλλο θέμα :whistle: Υπάρχουν βέβαια και τα ιδιωτικά parking... όποιος θέλει ψευτόκυρίλα Κολονάκι ας πληρώσει 2-3 ώρες parking . Υπάρχουν και πολύ πιο ωραίες περιοχές από το Κολονάκι για καφέ και ψώνια.;) Προσωπικά το σιχαίνομαι το εν λόγω μέρος. Ο κάθε δίθεν και ψωνάκις μαζεύεται εκεί. Αν έμενα κοντά , ναι θα πήγαινα... αλλά να έρχομαι από το άλλο άκρο της Αθήνας είναι τραγικό

Τέλος μην ακούσω γκρίνιες ότι με τα μέσα μαζικής μεταφοράς κάνεις περισσότερη ώρα. Αφενός αν πας κάπου δίπλα σου θα κάνεις πολύ λιγότερη ώρα, αφετέρου αν δεν τα χεις τα φράγκα για ταξί... κάνε και 30 λεπτά παραπάνω με λεωφορείο-μετρό. Και ίσως έτσι τελικά να μειώσουμε και την απάλευτη πρωινή κίνηση στο κέντρο

Υ.Γ. Αν μιλάμε για πρωινή δουλειά στο κέντρο... ζόρικα τα πράγματα αλλά και πάλι μετρό και λεωφορεία είναι η λύση. Όλοι μας με συγκοινωνίες πάμε στις δουλειές μας

Pipistrello
20-08-08, 21:52
Επειδή και εγώ σήμερα "εφαγα" κλήση του Δ.Α. για πάρκινγκ σε θέση "μονίμου κατοίκου" θα με ενδιέφερε να μάθω τι έγινε τελικά με τους ομοιοπαθείς. Σημειωτέον την κληση την έφαγα στην πίσω μερία της πλατείας Κλαυθμώνος απέναντι από το Υπουργείο σήμερα Τετάρτη 20/8 στίς 7 το απόγευμα με τα μαγαζιά ολα κλειστά. Σημειώνω οτι και οι περίπου 30 θέσεις "μονίμων" ήταν άδειες ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και δεν υπήρχε επίσης ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ του Υπουργείου. Θέλω να πώ δεν στέρησα από κανέναν μόνιμο την θέση του. Μηπως (λέω μήπως) η δημοτική αστυνομία "ειδοποιήθηκε" από τον ιδιοκτήτη του απέναντι υπαίθριου πάρκινγκ που μέσα Αυγούστου είχε ολα κι όλα 4 αυτοκίνητα στο (επί πληρωμή) πάρκινγκ του? Είμαι και εγώ μόνιμος κάτοικος Αθηνών αλλά ουτε στο Ν.Κόσμο που μένω έχω "θέση μονίμου" αλλά ούτε και στο πατρικό μου στους Αμπελόκηπους οι δικοί μου έχουν. Απορώ γιατί υπάρχει η διάκριση μεταξυ δημοτών.:hmm:

sdikr
20-08-08, 23:42
Επειδή και εγώ σήμερα "εφαγα" κλήση του Δ.Α. για πάρκινγκ σε θέση "μονίμου κατοίκου" θα με ενδιέφερε να μάθω τι έγινε τελικά με τους ομοιοπαθείς. Σημειωτέον την κληση την έφαγα στην πίσω μερία της πλατείας Κλαυθμώνος απέναντι από το Υπουργείο σήμερα Τετάρτη 20/8 στίς 7 το απόγευμα με τα μαγαζιά ολα κλειστά. Σημειώνω οτι και οι περίπου 30 θέσεις "μονίμων" ήταν άδειες ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και δεν υπήρχε επίσης ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ του Υπουργείου. Θέλω να πώ δεν στέρησα από κανέναν μόνιμο την θέση του. Μηπως (λέω μήπως) η δημοτική αστυνομία "ειδοποιήθηκε" από τον ιδιοκτήτη του απέναντι υπαίθριου πάρκινγκ που μέσα Αυγούστου είχε ολα κι όλα 4 αυτοκίνητα στο (επί πληρωμή) πάρκινγκ του? Είμαι και εγώ μόνιμος κάτοικος Αθηνών αλλά ουτε στο Ν.Κόσμο που μένω έχω "θέση μονίμου" αλλά ούτε και στο πατρικό μου στους Αμπελόκηπους οι δικοί μου έχουν. Απορώ γιατί υπάρχει η διάκριση μεταξυ δημοτών.:hmm:

η θέση μονιμου κατοίκου δεν πάει ανάλογα με το αν είναι γεμάτος ο χώρος ή οχι
είναι θέση για Parking μονιμου κατοίκου

guzel
20-08-08, 23:47
Epeidh efaga 2h klhsh gia to idio 8ema molis esteila thn parakato epistolh sta fax kai emai ths dhmotikhs astunomias Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Διευθυντής: Δούνης Δημήτριος,Φαξ: 210 3259077,Ε-mail: ddounis@cityofathens.gr
γ. Τμήμα Εποπτείας Ελεγχόμενης Στάθμευσης
Τμηματάρχης: Θολιώτη Αικατερίνη,Τηλέφωνο: 210 3258929, 210 3259043,Φαξ: 210 3258927
Na do ti 8a poun?

1 Αυγούστου 2008
Προς: Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Τμήμα Εποπτείας Ελεγχόμενης Στάθμευσης
Κοιν: Δημοτικό Συμβούλιο Δήμου Αθηναίων


ΘΕΜΑ: ΕΚΘΕΣΗ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΩΝ ΣΕ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΣΕ ΘΕΣΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ


Σχετικά με την Έκθεση Βεβαίωσης Παράβασης Αυτοκινήτου που συντάχθηκε από τον κ. ****** στις 29/7/08, ώρα 23:45 στην Καραγεώργης Σερβίας 7, για το ΙΧΕ όχημα με Αριθμό Κυκλοφορίας ****** μάρκας ***** χρώμα ******, του οποίου είμαι ιδιοκτήτης έχω να αναφέρω:

1)Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. η πινακίδα σήμανσης "χώρος στάθμευσης μόνιμων κατοίκων" δεν ορίζει απαγόρευση στάθμευσης καθώς ΔΕΝ εντάσσεται σε καμία από τις 18 περιπτώσεις του Άρθρου 34 του Κ.Ο.Κ.

2)Ο ΑΚ στα άρθρα αναφέρει:
Άρθρο 966 Πράγματα εκτός συναλλαγής είναι τα κοινά σε όλους, τα κοινόχρηστα και τα προορισμένα για την εξυπηρέτηση δημοσίων, δημοτικών, κοινοτικών ή θρησκευτικών σκοπών.
Άρθρο 967Κοινόχρηστα Πράγματα κοινής χρήσης είναι ιδίως τα νερά με ελεύθερη και αέναη ροή, οι δρόμοι, οι πλατείες, οι γιαλοί, τα λιμάνια και οι όρμοι, οι όχθες πλεύσιμων ποταμών, οι μεγάλες λίμνες και οι όχθες τους.
Άρθρο 970 Σε κοινόχρηστα πράγματα μπορούν να αποκτηθούν με παραχώρηση της αρχής κατά τους όρους του νόμου ιδιαίτερα ιδιωτικά δικαιώματα εφόσον με τα δικαιώματα αυτά εξυπηρετείται ή δεν αναιρείται η κοινή χρήση.

Το κάθε κοινόχρηστο πράγμα έχει συγκεκριμένη έννοια και προορισμό που δεν μπορεί να αλλάξει χωρίς και την σύμφωνη γνώμη του δικαιούμενου στην χρήση του, άλλως χωρίς την τήρηση των προβλεπόμενων εκείνων, νομίμων, διαδικασιών που μπορούν να αλλάξουν νόμιμα την κατά προορισμό χρήση του.
Ο δρόμος , ως κοινόχρηστο πράγμα , έχει την αναμφισβήτητη έννοια και προορισμό την διʼ αυτού κίνηση πεζών και οχημάτων αλλά και την στάση και την στάθμευση των οχημάτων ( όλων των πεζών, ανεξάρτητα του εάν είναι κάτοικοι της περιοχής οπού ευρίσκεται και ανεξάρτητα εάν τα αυτοκίνητα ανήκουν σε κατοίκους της περιοχής ).
Ο δρόμος -η χρήση του δρόμου, δεν μπορεί να περιοριστεί νόμιμα σε Χώρος στάθμευσης μόνιμων κατοίκων της περιοχής – Δήμου οπού ευρίσκεται διότι έτσι αναιρείται ουσιαστικά και χωρίς αμφιβολία τόσον η κατά προορισμό χρήση του όπως αμέσως προεξετέθη ( = κίνηση και στάθμευση αυτοκινήτων = ) όσον και το δικαίωμα του κάθε πολίτη, δικαίωμα αναντίρρητα και όχι μόνο σύμφωνα με το Σύνταγμα το Ελληνικό αλλά και το κοινοτικό δίκαιο , να κάνει απρόσκοπτη χρήση των κοινοχρήστων οδών, των κοινοχρήστων δρόμων.
Η όποια απαγόρευση ή τυχόν περιορισμένα επιτρεπόμενη στάθμευση δεν μπορεί παρά να είναι μόνο γενική και χωρίς εξαίρεση για τον οποιονδήποτε.

3)Ως φορολογούμενοι πολίτες κάθε έτος καταβάλλουμε στο κράτος ειδικό τέλος κυκλοφορίας των ιδιωτικών οχημάτων μας ανάλογα με τον κυβισμό τους για να τα κυκλοφορούμε ελεύθερα σε όλη την επικράτεια.
(Στην νόμιμη κυκλοφορία των ιδιωτικών οχημάτων υπάγεται και η νόμιμη στάθμευση στο οδόστρωμα των οδών, σύμφωνα με τον ΚΟΚ).

4)Η καθιέρωση προνομίου στους κατοίκους έναντι των επισκεπτών εισάγει παράνομη διάκριση μεταξύ των πολιτών που διαβιούν σε καθεστώς ισονομίας (αρ. 5 το και 24 παρ. 2 του Συντάγματος) και δεν μπορεί να παραχωρείται στους κατοίκους αποκλειστικά και δωρεάν για την στάθμευση των ΙΧ οχημάτων τους σε κοινόχρηστους χώρους του οδοστρώματος τοποθετώντας ρυθμιστική πινακίδα Ρ 70 με την ένδειξη ΚΑΤΟΙΚΟΙ όμως η πραγματική έννοια της πινακίδας αυτής είναι η ορισμένη κατηγορία οχημάτων ΠΧ ΤΑΧΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ Κ.Λ.Π. και όχι η κατηγορία ιδιοκτησίας οχημάτων όπως είναι οι πινακίδες 71 και 72. Αν ο ΚΟΚ και ο νομοθέτης ήθελε να προβλέψει προνόμια σε κατοίκους θα είχε προβλέψει ειδική πινακίδα.

Παρακαλώ ενημερώστε με για την θέση σας στα παραπάνω θέματα.

Μετά τιμής
******
Τηλ. Εποικ. *******
Διεύθυνση Αλληλογραφίας: ******
Email: ******

Polites enomenoi pote nikhmenoi

φιλε πηγαινε εκει να τα γραψεις, να υπογραψεις και φυσικα να τους τα χωσεις ..

etsouk2000
21-08-08, 00:40
Μπηκα στο site του δημου Αθηναιων και κοιταξα τον χαρτη.

ΟΛΗ η αναγνωστοπουλου ειναι "σημαδεμενη" ως parking μονιμων κατοικων.

ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Ειναι δυνατον να απαγορευεται η σταθμευση 24 ωρες το 24ωρο , 365 μερες το χρονο σε συνοικιακους δρομους με το προσχημα οτι ειναι για "μονιμους κατοικους";;

Εγω μονιμος κατοικος του δημου Αθηναιων δεν ειμαι;; Τα ιδια δημοτικα τελη δεν πληρωνω;; Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχος δρομος κοντα στο σπιτι μου;; Πληρωνουν καποιο εξτρα δημοτικο τελος οσοι μενουν στο κολωνακι για να απολαμβανουν τετοια προνομια;;

Δεν μιλαω για ειδικο χωρο σταθμευσης ή για θεση που απαγορευεται το parking βαση του ΚΟΚ.

Ενας συνοικιακος δρομος στο παγκρατι ή στους αμπελοκηπους σε τι διαφερει και δεν ισχυει αντιστοιχο μετρο;;;

Επαναλαμβανω οτι μιλαμε για 10 το βραδυ τεταρτης και οχι για καποια ωρα που ειναι ανοιχτα τα μαγαζια.


Με τη συμφωνη γνωμη δικηγορου θα παρουν τα αρχ**ια μου και τιποτα παραπανω.


Φιλικα.

Κοιτα καλα τι γραφει στο site του δημου Αθηναιων, αφου εκανες τον κοπο να μπεις.

Οι θεσεις των μονιμων κατοικων ειναι για τους μονιμους κατοικους και μονο. Και μαλιστα οχι για ολους τους μονιμους κατοικους του δημου Αθηναιων αλλα μονο για εκεινους που μενουν στην χωροθετημενη περιοχη. Αναλογα με την διευθυνση κατοικιας, παιρνεις την καρτα παρκινγκ μονιμου κατοικου μονο για την περιοχη στην οποια ανηκει η κατοικια σου.

Δες το χαρτη: http://www.cityofathens.gr/files/Park_MapF.pdf
Η Αναγνωστοπουλου που λες ειναι στην ζωνη 3. Μονο αν μενεις στη ζωνη 3 και εχεις καρτα παρκινγκ μονιμου κατοικου μπορεις να παρκαρεις εκει. Αν μενεις πχ στη ζωνη 1 και εχεις καρτα παρκινγκ μονιμου κατοικου, δεν μπορεις να παρκαρεις στις αλλες ζωνες, μονο στην ζωνη 1.
Εκτος απο τις ταμπελες ανα 50 μετρα που λες, οι θεσεις μονιμου κατοικου ξεχωριζουν και απο την μπλε διαγραμμιση. Η αληθεια ειναι οτι εχουν απο περσι το καλοκαιρι να ξαναβαψουν τις μπλε διαγραμμισεις και αρα ειναι σχετικα ξεθωριασμενες, ομως με λιγη προσοχη διακρινονται ακομα.
Οι θεσεις μονιμων κατοικων αστυνομευονται 24 ωρες το 24 ωρο 7 μερες την εβδομαδα και απαγορευεται συνεχως η σταθμευση σε αυτες οσων δεν εχουν την καρτα παρκινγκ μονιμου κατοικου.

Αν θες να παρκαρεις τα βραδυα που βγαινεις στο κεντρο, να επιλεγεις τις θεσεις επισκεπτων, αυτες με την ασπρη διαγραμμιση. Εκει πληρωνεις απο 9πμ ως 9μμ δευτερα ως παρασκευη και 9πμ ως 4μμ το σαββατο, ελευθερα ολη μερα την κυριακη. Αρα για τσαμπα παρκινγκ, ψαχνουμε τις θεσεις με ασπρη διαγραμμιση μετα τις 9 το βραδυ δευτερα ως παρασκευη και μετα τις 4μμ το σαβατο και ολη την κυριακη.

Το προστιμο ειναι 80 ευρω αλλα αν το πληρωσεις συντομα (νομιζω) οτι πεφτει στα 23 ευρω (νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος).

Επισης υπαρχουν πολλες οργανωσεις δημοτων που εχουν προσβαλλει το μετρο αλλα δεν ξερω τι τυχη ειχαν ως τωρα οι προσφυγες τους. Στο παρελθον, με το παλιο συστημα ελεγχομενης σταθμευσης, ειχαν πετυχει να το ακυρωσουν και να μην πληρωσουν τις κλησεις ή/και να παρουν πισω καποια απο τα λεφτα που ειχαν πληρωσει. Δεν ξερω πολλες λεπτομερειες ομως.

Αν τωρα ο δικηγορος σου πιστευει ο θα τη γλιτωσεις τοτε ολα καλα. Κανε ο,τι σου λεει.

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 11 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Epeidh efaga 2h klhsh gia to idio 8ema molis esteila thn parakato epistolh sta fax kai emai ths dhmotikhs astunomias Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Διευθυντής: Δούνης Δημήτριος,Φαξ: 210 3259077,Ε-mail: ddounis@cityofathens.gr
γ. Τμήμα Εποπτείας Ελεγχόμενης Στάθμευσης
Τμηματάρχης: Θολιώτη Αικατερίνη,Τηλέφωνο: 210 3258929, 210 3259043,Φαξ: 210 3258927
Na do ti 8a poun?

1 Αυγούστου 2008
Προς: Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίας
Τμήμα Εποπτείας Ελεγχόμενης Στάθμευσης
Κοιν: Δημοτικό Συμβούλιο Δήμου Αθηναίων


ΘΕΜΑ: ΕΚΘΕΣΗ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΩΝ ΣΕ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΣΕ ΘΕΣΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ


Σχετικά με την Έκθεση Βεβαίωσης Παράβασης Αυτοκινήτου που συντάχθηκε από τον κ. ****** στις 29/7/08, ώρα 23:45 στην Καραγεώργης Σερβίας 7, για το ΙΧΕ όχημα με Αριθμό Κυκλοφορίας ****** μάρκας ***** χρώμα ******, του οποίου είμαι ιδιοκτήτης έχω να αναφέρω:

1)Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. η πινακίδα σήμανσης "χώρος στάθμευσης μόνιμων κατοίκων" δεν ορίζει απαγόρευση στάθμευσης καθώς ΔΕΝ εντάσσεται σε καμία από τις 18 περιπτώσεις του Άρθρου 34 του Κ.Ο.Κ.

2)Ο ΑΚ στα άρθρα αναφέρει:
Άρθρο 966 Πράγματα εκτός συναλλαγής είναι τα κοινά σε όλους, τα κοινόχρηστα και τα προορισμένα για την εξυπηρέτηση δημοσίων, δημοτικών, κοινοτικών ή θρησκευτικών σκοπών.
Άρθρο 967Κοινόχρηστα Πράγματα κοινής χρήσης είναι ιδίως τα νερά με ελεύθερη και αέναη ροή, οι δρόμοι, οι πλατείες, οι γιαλοί, τα λιμάνια και οι όρμοι, οι όχθες πλεύσιμων ποταμών, οι μεγάλες λίμνες και οι όχθες τους.
Άρθρο 970 Σε κοινόχρηστα πράγματα μπορούν να αποκτηθούν με παραχώρηση της αρχής κατά τους όρους του νόμου ιδιαίτερα ιδιωτικά δικαιώματα εφόσον με τα δικαιώματα αυτά εξυπηρετείται ή δεν αναιρείται η κοινή χρήση.

Το κάθε κοινόχρηστο πράγμα έχει συγκεκριμένη έννοια και προορισμό που δεν μπορεί να αλλάξει χωρίς και την σύμφωνη γνώμη του δικαιούμενου στην χρήση του, άλλως χωρίς την τήρηση των προβλεπόμενων εκείνων, νομίμων, διαδικασιών που μπορούν να αλλάξουν νόμιμα την κατά προορισμό χρήση του.
Ο δρόμος , ως κοινόχρηστο πράγμα , έχει την αναμφισβήτητη έννοια και προορισμό την διʼ αυτού κίνηση πεζών και οχημάτων αλλά και την στάση και την στάθμευση των οχημάτων ( όλων των πεζών, ανεξάρτητα του εάν είναι κάτοικοι της περιοχής οπού ευρίσκεται και ανεξάρτητα εάν τα αυτοκίνητα ανήκουν σε κατοίκους της περιοχής ).
Ο δρόμος -η χρήση του δρόμου, δεν μπορεί να περιοριστεί νόμιμα σε Χώρος στάθμευσης μόνιμων κατοίκων της περιοχής – Δήμου οπού ευρίσκεται διότι έτσι αναιρείται ουσιαστικά και χωρίς αμφιβολία τόσον η κατά προορισμό χρήση του όπως αμέσως προεξετέθη ( = κίνηση και στάθμευση αυτοκινήτων = ) όσον και το δικαίωμα του κάθε πολίτη, δικαίωμα αναντίρρητα και όχι μόνο σύμφωνα με το Σύνταγμα το Ελληνικό αλλά και το κοινοτικό δίκαιο , να κάνει απρόσκοπτη χρήση των κοινοχρήστων οδών, των κοινοχρήστων δρόμων.
Η όποια απαγόρευση ή τυχόν περιορισμένα επιτρεπόμενη στάθμευση δεν μπορεί παρά να είναι μόνο γενική και χωρίς εξαίρεση για τον οποιονδήποτε.

3)Ως φορολογούμενοι πολίτες κάθε έτος καταβάλλουμε στο κράτος ειδικό τέλος κυκλοφορίας των ιδιωτικών οχημάτων μας ανάλογα με τον κυβισμό τους για να τα κυκλοφορούμε ελεύθερα σε όλη την επικράτεια.
(Στην νόμιμη κυκλοφορία των ιδιωτικών οχημάτων υπάγεται και η νόμιμη στάθμευση στο οδόστρωμα των οδών, σύμφωνα με τον ΚΟΚ).

4)Η καθιέρωση προνομίου στους κατοίκους έναντι των επισκεπτών εισάγει παράνομη διάκριση μεταξύ των πολιτών που διαβιούν σε καθεστώς ισονομίας (αρ. 5 το και 24 παρ. 2 του Συντάγματος) και δεν μπορεί να παραχωρείται στους κατοίκους αποκλειστικά και δωρεάν για την στάθμευση των ΙΧ οχημάτων τους σε κοινόχρηστους χώρους του οδοστρώματος τοποθετώντας ρυθμιστική πινακίδα Ρ 70 με την ένδειξη ΚΑΤΟΙΚΟΙ όμως η πραγματική έννοια της πινακίδας αυτής είναι η ορισμένη κατηγορία οχημάτων ΠΧ ΤΑΧΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ Κ.Λ.Π. και όχι η κατηγορία ιδιοκτησίας οχημάτων όπως είναι οι πινακίδες 71 και 72. Αν ο ΚΟΚ και ο νομοθέτης ήθελε να προβλέψει προνόμια σε κατοίκους θα είχε προβλέψει ειδική πινακίδα.

Παρακαλώ ενημερώστε με για την θέση σας στα παραπάνω θέματα.

Μετά τιμής
******
Τηλ. Εποικ. *******
Διεύθυνση Αλληλογραφίας: ******
Email: ******

Polites enomenoi pote nikhmenoi

Ειναι αστοχο να απευθυνεις την παραπανω επιστολη στο δημο αθηναιων. Ζητας απο τη δημοτικη αστυνομια να διαιτητευσει αναμεσα σε σενα και τη δημοτικη αστυνομια; Ξερεις κανεναν κατηγορουμενο να ειναι και διαιτητης ταυτοχρονα; Η δημοτικη αστυνομια εφαρμοζει τις εντολες που εχει λαβει και τον σχετικο νομο. Κανει την δουλεια της
Αυτο που εσυ θες να κανεις ειναι να προσβαλλεις τον νομο που καθοριζει τα περι ελεγχομενη ςσταθμευσης στο κεντρο της Αθηνας. Συνεπως, για να βρεις το δικιο σου πρεπει να απευθυνθεις στον Συνηγορο του Πολιτη. Αυτος μπορει να διαιτητευσει αναμεσα σε σενα και την δημοτικη αστυνομια. Στειλε την ιδια επιστολη στον Συνηγορο του Πολιτη με κοινοποιηση στην δημοτικη αστυνομια για να ξερει η δημοτικη αστυνομια οτι συντομα θα της ζητησει τα ρεστα ο Συνηγορος του Πολιτη εκ μερους σου. Ζητα απο τον Συνηγορο του Πολιτη να ερευνησει την συνταγματικοτητα ή μη του μετρου της ελεγχομενης σταθμευσης. Αν ο Συνηγορος του Πολιτη εισηγηθει οτι ειναι αντισυνταγματικος ο νομος, τοτε εληξε το πανηγυρι.



Επειδή και εγώ σήμερα "εφαγα" κλήση του Δ.Α. για πάρκινγκ σε θέση "μονίμου κατοίκου" θα με ενδιέφερε να μάθω τι έγινε τελικά με τους ομοιοπαθείς. Σημειωτέον την κληση την έφαγα στην πίσω μερία της πλατείας Κλαυθμώνος απέναντι από το Υπουργείο σήμερα Τετάρτη 20/8 στίς 7 το απόγευμα με τα μαγαζιά ολα κλειστά. Σημειώνω οτι και οι περίπου 30 θέσεις "μονίμων" ήταν άδειες ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και δεν υπήρχε επίσης ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ του Υπουργείου. Θέλω να πώ δεν στέρησα από κανέναν μόνιμο την θέση του. Μηπως (λέω μήπως) η δημοτική αστυνομία "ειδοποιήθηκε" από τον ιδιοκτήτη του απέναντι υπαίθριου πάρκινγκ που μέσα Αυγούστου είχε ολα κι όλα 4 αυτοκίνητα στο (επί πληρωμή) πάρκινγκ του? Είμαι και εγώ μόνιμος κάτοικος Αθηνών αλλά ουτε στο Ν.Κόσμο που μένω έχω "θέση μονίμου" αλλά ούτε και στο πατρικό μου στους Αμπελόκηπους οι δικοί μου έχουν. Απορώ γιατί υπάρχει η διάκριση μεταξυ δημοτών.:hmm:

Εχω να πω οτι οταν γραφετε επιστολες ή σχολια ή διαμαρτυριες, φροντιστε αυτα που γραφετε να βγαζουν νοημα και να βασιζονται σε λογικα δομημενα επιχειρηματα. Το "στις θεσεις μονιμων κατοικων δεν υπηρχε κανενα αυτοκινητο, αρα παρκαρα γιατι θεωρουσα οτι δεν ενοχλω κανεναν" δεν ειναι λογικο επιχειρημα. Ειναι λογικη νηπιαγωγειου. Αν θελετε να εχετε αποτελεσμα στις διεκδικησεις σας απεναντι στην δημοσια διοικηση βρειτε πατηματα στους ισχυοντες νομους και στο συνταγμα, αναφερετε τους ρητα, αναλυστε την λογικη σας με ορθο και δομημενο τροπο και λογο, μην χρησιμοποιειτε την αρπα-κολλα ελληναραδικη λογικη "ελα μωρε αφου δεν ενολχησα κανεναν, γιατι συνομωτησε το συμπαν εναντιον μου;". Δεν ειναι σοβαρα επιχειρηματα αυτα...

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 14 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω φάει κανά 2-3 κλήσεις και εγώ :p αλλά ρε παιδιά υπάρχει και άλλη λύση για κέντρο. Το μετρό!!! ... όποιος θέλει ψευτόκυρίλα Κολονάκι ας πληρώσει 2-3 ώρες parking . Υπάρχουν και πολύ πιο ωραίες περιοχές από το Κολονάκι για καφέ και ψώνια.;) Προσωπικά το σιχαίνομαι το εν λόγω μέρος. Ο κάθε δίθεν και ψωνάκις μαζεύεται εκεί. Αν έμενα κοντά , ναι θα πήγαινα... αλλά να έρχομαι από το άλλο άκρο της Αθήνας είναι τραγικό


Ψυχαναγκαστικη νοοτροπια. Τις κλησεις δεν μας τις γραφει η δημοτικη αστυνομια για να μας τιμωρησει για την διψα μας για κολωνακωτικη ψευτοκυριλα ουτε για να καταπολεμησει τους ψωνισμενους και το ψωνιο τους. Το κανει γιατι ετσι οριζει ο νομος. Επισης κανενας νομος δεν οριζει οτι ειναι τραγικο το να ερχεσαι στο κολωνακι απο το αλλο ακρο της Αθηνας. Εμαστε ελευθεροι ανθρωποι σε ελευθερη χωρα και θα ερχομαστε στο καθε κολωνακι απο οποιο αλλο μερος θελουμε. Εξισου ελευθερη χωρα ειμαστε βεβαια ωστε να επιστρεπεται ο οποισδηποτε να θεωρει αυτην την συμπεριφορα τραγικη. Αλλο ομως τραγικη και αλλο παρανομη. Δεν θα τρωω εγω προστιμο επειδη εσυ το βρισκεις τραγικο. Προστιμο τρωμε μονο για ο,τι ειναι παρανομο, οχι για ο,τι καποιοι το βρισκουν τραγικο.


Τέλος μην ακούσω γκρίνιες ότι με τα μέσα μαζικής μεταφοράς κάνεις περισσότερη ώρα. Αφενός αν πας κάπου δίπλα σου θα κάνεις πολύ λιγότερη ώρα, αφετέρου αν δεν τα χεις τα φράγκα για ταξί... κάνε και 30 λεπτά παραπάνω με λεωφορείο-μετρό. Και ίσως έτσι τελικά να μειώσουμε και την απάλευτη πρωινή κίνηση στο κέντρο
Υ.Γ. Αν μιλάμε για πρωινή δουλειά στο κέντρο... ζόρικα τα πράγματα αλλά και πάλι μετρό και λεωφορεία είναι η λύση. Όλοι μας με συγκοινωνίες πάμε στις δουλειές μας

Τρεις λαλουν και δυο χορευουν. Ωραια τα οσα λες, ωραια ευχολογια, αλλα ειναι εντελως ασχετα με το θεμα της συνταγματικοτητας ή μη του συστηματος ελεγχομενης σταθμευσης. Η ψυχολογικη αντιμετωπιση σου ειναι η παρακαμψη του προβληματος, η ευρεση εναλλακτικων λυσεων και η εκλογικευση των περιορισμων που σου επιβαλλει το προβλημα. Η αντιμετωπιση σου δεν περιλαμβανει την κατα μετωπον επιθεση εναντια στο προβλημα. Οι υπολοιποι δεν ψαχνουν τροπους να παρακαμψουν το προβλημα, ολοι τους ξερουν τους τροπους παρακαμψης. Ψαχνουν τροπους να ξεριζωσουν το προβλημα. Καταλαβαινεις την ειδοποιο διαφορα;

andreasp
30-09-08, 19:06
Τα τελευταία 3 χρόνια , ασχολήθηκα με κάποιες θέσεις πάρκινγκ που παραχώρησε ο δήμος Ν.Ηρακλείου, εντελώς παράνομα , σε συγκεκριμένους ανθρώπους.
Να σας ενημερώσω , ότι ο συνήγορος του πολίτη, δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΟΣ καμία εξουσία, εκτός απο το να στέλνει επιστολές.
Επιστολές που ποτέ δεν απαντήθηκαν απο τον Δήμο.
Πλήρη αποτυχία ο θεσμός!

manoulamou
30-09-08, 20:29
Εδω δεν υπολογιζουν το Συμβουλιο της Επικρατειας
στον Συνηγορο του Πολιτη θα κολλησουν;
Μεγαλυτερο ανδρο διαφθορας και αυθαιρεσιας απ τους ΟΤΑ δεν υπαρχει!
Ωχριουν εφοριακοι, τελωνειακοι και μεγαλογιατροι του εσυ μπροστα τους.
Συναγωνιζονται τον Κυπριο Ηγουμενο εκ βαλτοπαιδιας...:evil:
Ως γνωστον μερικοι ειναι πιο ισοι απ τους αλλους εναντι του Νομου.

SpyDerMan
30-09-08, 21:49
Συναγωνιζονται τον Κυπριο Ηγουμενο εκ βαλτοπαιδιας...:evil:
Ως γνωστον μερικοι ειναι πιο ισοι απ τους αλλους εναντι του Νομου.
:worthy::worthy::worthy::oneup::oneup:

Dimitris_80
06-02-09, 02:38
Παρκάρω τόσα χρόνια στην Μεσογείων μεταξύ Φωκίδος και Φειδιπίδου στην αριστερή πλευρά καθώς και στην Μιχαλακοπούλου στο σημείο που γίνεται μονόδρομος (προς το τέλος της). Χθες δέχτηκα κλήση από την δημοτική αστυνομία ύψους 80€. :evil: Eίναι ηλίθιοι οι τύποι; Δεν υπάρχει κανένα απαγορευτικό. Βγήκανε τσάρκα και είπανε να γράψουν μερικούς; Πού να τα βάλουμε τα αμάξια; Πάνω στα κεφάλια μας; :mad:

rasta_vrasta
06-02-09, 09:46
δεν ξερω αν το ξερετε ηδη,εμενα μου ειπανε μια "μπινια" για το παρκιγκ στο κεντρο...
εχω δει να το κανουν μερικοι.
στο μοναστηρακι (λιγο πιο κατω στην ερμου μετα τα mc donalds)
που εχει ανοιχτο (??) παρκιγκ το βραδυ,αμα πας να παρκαρεις
θα δεις ΣΙΓΟΥΡΑ κλησεις δημοτικης αστυνομιας στα παρμπριζ των αυτοκινητων..
οταν φτασεις λοιπον,παρκαρεις, παιρνεις μια κληση απο αλλο αυτοκινητο, το βαζεις στο δικο σου και ετσι δεν σε γραφουν....!

:oops::whistle::oops:
καφριλα λιγο το ξερω!!

kennyyy
06-02-09, 09:52
δεν ξερω αν το ξερετε ηδη,εμενα μου ειπανε μια "μπινια" για το παρκιγκ στο κεντρο...
εχω δει να το κανουν μερικοι.
στο μοναστηρακι (λιγο πιο κατω στην ερμου μετα τα mc donalds)
που εχει ανοιχτο (??) παρκιγκ το βραδυ,αμα πας να παρκαρεις
θα δεις ΣΙΓΟΥΡΑ κλησεις δημοτικης αστυνομιας στα παρμπριζ των αυτοκινητων..
οταν φτασεις λοιπον,παρκαρεις, παιρνεις μια κληση απο αλλο αυτοκινητο, το βαζεις στο δικο σου και ετσι δεν σε γραφουν....!

:oops::whistle::oops:
καφριλα λιγο το ξερω!!
Αυτά είναι που μας ξεχωρίζουν ως Νεοέλληνες από την υπόλοιπη Ευρώπη :p Χωρίς αυτά τι θα είμασταν; Ξενέρωτοι Ευρωπαίοι!:)
:lol: πάντως στην εφευρετικότητα και την καφρίλα όποιου το πρωτοσκέφτηκε αυτό!

AddictedToChaos
06-02-09, 10:32
δεν ξερω αν το ξερετε ηδη,εμενα μου ειπανε μια "μπινια" για το παρκιγκ στο κεντρο...
εχω δει να το κανουν μερικοι.
στο μοναστηρακι (λιγο πιο κατω στην ερμου μετα τα mc donalds)
που εχει ανοιχτο (??) παρκιγκ το βραδυ,αμα πας να παρκαρεις
θα δεις ΣΙΓΟΥΡΑ κλησεις δημοτικης αστυνομιας στα παρμπριζ των αυτοκινητων..
οταν φτασεις λοιπον,παρκαρεις, παιρνεις μια κληση απο αλλο αυτοκινητο, το βαζεις στο δικο σου και ετσι δεν σε γραφουν....!

:oops::whistle::oops:
καφριλα λιγο το ξερω!!

Καλό κόλπο, αλλά καλό θα 'ναι να ξεβιδώσεις και τη μπροστινή πινακίδα γιατί κατά 99,99% σου την παίρνουν, εκτός απ'την κλήση που κόβουν.

Πάντως το πρόστιμο πέφτει στο μισό (40 ευρώ δηλαδή), αν πληρώσεις στο χρονικό διάστημα που σου λέει η κλήση.

ΥΓ. Η κατάσταση με τη δημοτική αστυνομία έχει ξεφύγει.

Έχουν "βολέψει" μερικά μπλε παιδιά στις συγκεκριμένες θέσεις και πρέπει να την πληρώνουμε εμείς :closed:

Αν τους πετύχετε ποτέ εν ώρα δράσης, θα φρίξετε.

Πάνε κόβουν κλήσεις και παίρνουν πινακίδες αβέρτα, όπως τους καπνίσει.

Σε περιοχές που ποτέ δεν είχαν απαγορευτική πινακίδα, σε μέρη όπου δεκαετίες τώρα ποτέ δεν έγραφε κανείς, κανέναν.

Και μιλάμε τώρα για περιοχές εκτός κέντρου, που απλώς υπάγονται στο δήμο θεσσαλονίκης (για τη θεσσ μιλάω τόση ώρα :p).

Κάθονται και εφαρμόζουν προφανώς, τις περιπτώσεις παράνομου παρκαρίσματος που περιγράφονται στον Κ.Ο.Κ.

Δηλαδή, όταν είσαι κοντά σε στάσεις, σε φανάρια, σε πυροσβεστικούς κρουνούς, και άλλες τέτοιες μλκίες.

Εκτός αυτού, έχουν τοποθετήσει παντού παρκόμετρα και ταμπέλες απαγόρευσης στάθμευσης.

Παρόλ'αυτά, τα πεζοδρόμια εξακολουθούν να είναι τιγκαρισμένα με αυτοκίνητα.

Τώρα αυτό πως γίνεται... :rofl:

Επομένως, το συμπέρασμα που προκύπτει, είναι πως δεν λύνεται το πρόβλημα στάθμευσης με χτυπήματα στην τσέπη των οδηγών, αλλά με πιο ουσιώδη μέτρα.

Φτιάξτε αλάνες δημόσιου parking.

Στον δήμο καλαμαριάς πχ, θα βρεις αρκετές.

Σιγά μην πάω να σκάσω 10 ευρώ σε ιδιωτικά parking για 2-3 ώρες στάθμευσης.

Προτιμώ να φάω κλήση. :p

Malkav
06-02-09, 10:59
Εάν δεν υπάρχει σήμανση που να υποδηλώνει την απαγόρευση παρκαρίσματος δεν μπορούν να σε γράψουν. Κάνε καταγγελία.
Ένας φίλος είχε παρκάρει κάθετα στην Φωκίονος (όχι πάνω στον πεζόδρομο) και βλέπω εγώ δύο τύπους της δημοτικής αστυνομίας να περνάνε.
του λέω : Θα σε γράψουν. Και όντως βλέπουμε τον ένα να βγάζει το μπλόκ του.
Πάει ο φίλος μου και του λένε "σε γράφω γιατί κλείνεις τον πεζόδρομο".
Απάντηση " και που είναι το σήμα που απαγορεύει το παρκάρισμα??"
"Δεν έχει μπει ακόμα αλλά σύντομα θα το βάλουμε:lol::lol::lol::lol::lol:"

και η απάντηση του φίλου μου "Όταν την βάλετε έλα να μου κόψεις και την κλήση :rofl::rofl::rofl::rofl:"

manoulamou
06-02-09, 20:48
Δεν ξερω για τη δημοτικη αστυνομια στην Αθηνα
και γενικοτερα τι δικαιωματα εχει να γραφει...
Ομως και χωρις πινακιδες υπαρχουν σημεια και ορια
όπου βασει των διαταξεων (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok034.php) του ΚΟΚ (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf) απαγορευεται δια ροπαλου
η σταση και η σταθμευση και εκει δεν χρειαζεται να υπαρχει ειδικη σημανση!
Πεζοδρομια, διαβασεις πεζων, κοντα σε στασεις λεωφορειων,
διασταυρωσεις, φαναρια κλπ ειναι τα πιο προχειρα που θυμαμαι!
Κι εμεις επανειλημμενα παρακαλαγαμε να μας σβησουν τετοιες κλησεις:redface:
γιατι δεν υπηρχε κοντα στο νοσοκομειο χωρος για ΑΜΕΑ
και μας εγραψαν παρ ολο το ειδικο αυτοκολλητο με το καροτσακι...
Ομως ειμαστε παρανομοι και μεγαλη χαρη μας εκαναν!:(

jogatore
10-02-09, 15:22
Τελικά ειναι νόμιμα ή αντισυνταγματικά τα πρόστιμα των Δήμων για παράνομή σταθμευση?
Γιατί μόλις μου εστειλε ενα χαρτι απο τον δημο Αγ.Παρασκευής να πληρωσω κλήσεις απο το 2004 !!!!!!!!!!!!!!
Ξέρει κανεις τι γίνετε????

Zer0c00L
10-02-09, 15:26
την απαντηση θα την βρεις στον συνηγορο του πολιτη (εκει θα ξερουν σιγουρα τι ισχυει)

vikhr
10-02-09, 15:27
Εγώ πάντως έχω απλήρωτες κλήσεις του δικού μου δήμου και δεν έχει συμβεί τίποτα (αρκετών ετών).

Zer0c00L
10-02-09, 15:35
Καλό κόλπο, αλλά καλό θα 'ναι να ξεβιδώσεις και τη μπροστινή πινακίδα γιατί κατά 99,99% σου την παίρνουν, εκτός απ'την κλήση που κόβουν.

Πάντως το πρόστιμο πέφτει στο μισό (40 ευρώ δηλαδή), αν πληρώσεις στο χρονικό διάστημα που σου λέει η κλήση.

ΥΓ. Η κατάσταση με τη δημοτική αστυνομία έχει ξεφύγει.

Έχουν "βολέψει" μερικά μπλε παιδιά στις συγκεκριμένες θέσεις και πρέπει να την πληρώνουμε εμείς :closed:

Αν τους πετύχετε ποτέ εν ώρα δράσης, θα φρίξετε.

Πάνε κόβουν κλήσεις και παίρνουν πινακίδες αβέρτα, όπως τους καπνίσει.

Σε περιοχές που ποτέ δεν είχαν απαγορευτική πινακίδα, σε μέρη όπου δεκαετίες τώρα ποτέ δεν έγραφε κανείς, κανέναν.

Και μιλάμε τώρα για περιοχές εκτός κέντρου, που απλώς υπάγονται στο δήμο θεσσαλονίκης (για τη θεσσ μιλάω τόση ώρα :p).

Κάθονται και εφαρμόζουν προφανώς, τις περιπτώσεις παράνομου παρκαρίσματος που περιγράφονται στον Κ.Ο.Κ.

Δηλαδή, όταν είσαι κοντά σε στάσεις, σε φανάρια, σε πυροσβεστικούς κρουνούς, και άλλες τέτοιες μλκίες.

Εκτός αυτού, έχουν τοποθετήσει παντού παρκόμετρα και ταμπέλες απαγόρευσης στάθμευσης.

Παρόλ'αυτά, τα πεζοδρόμια εξακολουθούν να είναι τιγκαρισμένα με αυτοκίνητα.

Τώρα αυτό πως γίνεται... :rofl:

Επομένως, το συμπέρασμα που προκύπτει, είναι πως δεν λύνεται το πρόβλημα στάθμευσης με χτυπήματα στην τσέπη των οδηγών, αλλά με πιο ουσιώδη μέτρα.

Φτιάξτε αλάνες δημόσιου parking.

Στον δήμο καλαμαριάς πχ, θα βρεις αρκετές.

Σιγά μην πάω να σκάσω 10 ευρώ σε ιδιωτικά parking για 2-3 ώρες στάθμευσης.

Προτιμώ να φάω κλήση. :p

ωπα κατσε
οταν παρκαρεις σε πυροσβεστικο κρουνο , σταση λεωφορειου κτλ , φαναρι εισαι παρανομος και το ξερεις.

η διεθνη νομοθεσια οδικης κυκλοφοριας και το απαγορευει (ξερεις)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάντως έχω απλήρωτες κλήσεις του δικού μου δήμου και δεν έχει συμβεί τίποτα (αρκετών ετών).

μακαρι να εισαι τυχερος φιλε μου (γιατι ηξερα και εγω καποιους γειτονες που λεγανε σιγα δημοτικη αστυνομια)

τωρα ψαχνουν το πως θα πληρωσουν κατι χιλιαδες ευρω που πηγαν οι κλησεις.

συμβουλη μου ψαξε το καλυτερα πριν τρεχεις να βρεις χρηματα.

εγω προσωπικα ειμαι τυχερος και δεν κινδυνευω απο τετοια γιατι απλα δεν εχω αυτοκινητο.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εάν δεν υπάρχει σήμανση που να υποδηλώνει την απαγόρευση παρκαρίσματος δεν μπορούν να σε γράψουν. Κάνε καταγγελία.
Ένας φίλος είχε παρκάρει κάθετα στην Φωκίονος (όχι πάνω στον πεζόδρομο) και βλέπω εγώ δύο τύπους της δημοτικής αστυνομίας να περνάνε.
του λέω : Θα σε γράψουν. Και όντως βλέπουμε τον ένα να βγάζει το μπλόκ του.
Πάει ο φίλος μου και του λένε "σε γράφω γιατί κλείνεις τον πεζόδρομο".
Απάντηση " και που είναι το σήμα που απαγορεύει το παρκάρισμα??"
"Δεν έχει μπει ακόμα αλλά σύντομα θα το βάλουμε:lol::lol::lol::lol::lol:"

και η απάντηση του φίλου μου "Όταν την βάλετε έλα να μου κόψεις και την κλήση :rofl::rofl::rofl::rofl:"
αν εκλεινε τον πεζοδρομο (συμφωνα με τον Κ.Ο.Κ) καλα εκανε και τον εγραψε τον φιλο σου διοτι ειναι παρανομος.

καντε ενα κοπο να διαβασετε αυτο που λεει η manoulamou

Ομως και χωρις πινακιδες υπαρχουν σημεια και ορια
όπου βασει των διαταξεων (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok034.php) του ΚΟΚ (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf) απαγορευεται δια ροπαλου
η σταση και η σταθμευση και εκει δεν χρειαζεται να υπαρχει ειδικη σημανση!
Πεζοδρομια, διαβασεις πεζων, κοντα σε στασεις λεωφορειων,
διασταυρωσεις, φαναρια κλπ

Dimitris_80
10-02-09, 15:47
Αν εφαρμόζονταν οι διατάξεις του ΚΟΚ για παράνομη στάθμευση σε απόσταση 10 μέτρων από φανάρια, διαβάσεις, στάσεις λεωφορείων τότε η μισή Αθήνα δεν θα είχε αυτοκίνητα.

Αν θέλουν να εφαρμόσουν κάτι τέτοιο, δεν είναι ανάγκη να είναι εισπρακτικός ο τρόπος. Μπορεί να εφαρμοστεί με δραστικά μέτρα για να τηρείται. Το να βάζεις απλά πρόστιμα δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα παρά μόνο μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω. Έτσι θα λυθεί το κυκλοφοριακό;

Επίσης: Από πού κι ως πού κάθε μαγαζάτορας δικαιούται να βάζει κώνους/καρέκλες μπροστά από το μαγαζί του και να έχει την απαίτηση να μην παρκάρεις εκεί; :mad: Είναι νόμιμο αυτό; Βάζει και μια ταμπέλα (5€ από Πράκτικερ) μπροστά στο μαγαζί του ότι απαγορεύεται το πάρκινγκ (χωρίς αριθμό άδειας από τροχαία) και νομίζει ότι έχει φτιάξει προσωπικό πάρκινγκ!!! :mad:

Για να μη μιλήσω για τις μηχανές χωρίς πινακίδες που βάζουν για να μη παρκάρεις μπροστά τους... Για περάστε από Μιχαλακοπούλου βραδινές ώρες να δείτε τι έχουν φτιάξει εκεί οι πωλητές μηχανών... Γκέτο παρκαρίσματος χωρίς καμία απολύτως άδεια.

Zer0c00L
10-02-09, 16:00
Αν εφαρμόζονταν οι διατάξεις του ΚΟΚ για παράνομη στάθμευση σε απόσταση 10 μέτρων από φανάρια, διαβάσεις, στάσεις λεωφορείων τότε η μισή Αθήνα δεν θα είχε αυτοκίνητα.

Αν θέλουν να εφαρμόσουν κάτι τέτοιο, δεν είναι ανάγκη να είναι εισπρακτικός ο τρόπος. Μπορεί να εφαρμοστεί με δραστικά μέτρα για να τηρείται. Το να βάζεις απλά πρόστιμα δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα παρά μόνο μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω. Έτσι θα λυθεί το κυκλοφοριακό;

Επίσης: Από πού κι ως πού κάθε μαγαζάτορας δικαιούται να βάζει κώνους/καρέκλες μπροστά από το μαγαζί του και να έχει την απαίτηση να μην παρκάρεις εκεί; :mad: Είναι νόμιμο αυτό; Βάζει και μια ταμπέλα (5€ από Πράκτικερ) μπροστά στο μαγαζί του ότι απαγορεύεται το πάρκινγκ (χωρίς αριθμό άδειας από τροχαία) και νομίζει ότι έχει φτιάξει προσωπικό πάρκινγκ!!! :mad:
Για να μη μιλήσω για τις μηχανές χωρίς πινακίδες που βάζουν για να μη παρκάρεις μπροστά τους... Για περάστε από Μιχαλακοπούλου βραδινές ώρες να δείτε τι έχουν φτιάξει εκεί οι πωλητές μηχανών... Γκέτο παρκαρίσματος χωρίς καμία απολύτως άδεια.

φιλε μου εγω μιλαω το τι ισχυει συμφωνα με τον ΚΟΚ της ελλαδας αλλα και τις Ε.Ε

τωρα τι κανουν τα μαγαζια τα διαφορα κτλ τα γνωριζω

ειπαμε στην ΕΛΛΑΔΑ ζουμε κανεις δεν τιμωρειτε αμα εχει τον "μπαρμπα στην κορωνη"

οταν ημουν μπατσος αλλα και μετα που εφυγα μεχρι το 2000 που πουλησα το αυτοκινητο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ , ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
(ο λογος βασικα ηταν οτι ειχα ξεχασει ενα αυτοκολλητο στο παμπριζ του αυτοκινητου που ελεγε ΕΛ.ΑΣ το αποτελεσμα ηταν ακομα και ως πολιτης (να νομιζουν οτι ειμαι αστυνομικος και το αμαξι συμβατικο και να μην μου κανουν τιποτα)

τωρα δεν με νοιαζει γιατι οπως ειπα δεν εχω αυτοκινητο η μηχανη οταν αποκτησω (εχω τους τροπους να μην παρω ουτε κληση) οχι φυσικα οτι ειναι και σωστο βεβαια.

για μενα επρεπε να εφαρμοζουν τους νομους ακομα και αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να ξηλωσουν διπλωματα/πινακιδες κτλ

λιγοι ειναι αυτοι που εχουν σκοτωθει η σκοτωσει στους δρομους.

XronisR
11-02-09, 22:01
Εχω να πω 2 παραδειγματα Δημοτικης Αστυνομιας που εχουν γινει μπροστα στα ματια μου:
-Εχουν γραψει αμαξι που εχει σταματησει με alarm σε πινακιδα στασης
-Εχουν γραψει το ιδιο αμαξι 2 φορες μεσα σε 1 ωρα στην ιιδια θεση παρκαρισματος.

vikhr
12-02-09, 15:59
-Εχουν γραψει το ιδιο αμαξι 2 φορες μεσα σε 1 ωρα στην ιιδια θεση παρκαρισματος.

Αυτό απαγορεύεται και δεν πληρώνεται η κλήση...

Zer0c00L
12-02-09, 16:09
Αυτό απαγορεύεται και δεν πληρώνεται η κλήση...

φιλε μου εγω θα ελεγα να το τσεκαρεις καλυτερα διοτι ο φιλος λεει οτι απαγορευεται εγω λεω οτι επιτρεπεται αλλα εσενα θα καλεσουν να πληρωσεις τα σπασμενα αρα για μενα καλυτερα τσεκαρε τι ισχυει για να εισαι οκ.

παλια που ημουν αστυνομικος φιλε μου εσυ που λες οτι απαγορευεται αυτο
σε ενα αυτοκινητο ειχα κοψει 4 κλησεις σε διαστημα 4 ωρων αφου δεν ειδαμε ανταποκριση και αφου ενοχλουσε κιολας εκει που ηταν παρκαρισμενο καλεσαμε γερανο το σηκωσε μολις εγινε αυτο τοτε ο τυπος εμφανιστηκε αλλα ηταν αργα για εκεινον.

ο τυπος πληρωσε την παραβαση + τον γερανο

αυτο πληροφοριακα.

maxorfo
13-02-09, 02:47
Παληότερα ίσχυε ότι η διαρκής παράβαση μπορούσε να βεβαιώνεται με επιβολή νέου προστίμου ανά 3ωρο. Γιά το σημερινό καθεστώς δείτε το αρθρ. 104, παρ. 7 του ισχύοντος Κ.Ο.Κ., που κάνει λόγο για "ορισμό ευλόγου χρόνου για άρση της παράβασης", μετά την πάροδο του οποίου επιβάλλεται νέο πρόστιμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.