PDA

Επιστροφή στο Forum : Κληση δημοτικης αστυνομιας δημου Αθηναιων.Ειναι δυνατον;;



Σελίδες : [1] 2

Lord_British
31-01-08, 02:29
Παιδια καλησπερα.

Λιγο πριν τις 10 εφτασα σημερα στο κολωνακι για ενα ποτο και γυριζοντας βρισκω μια κληση της δημοτικης αστυνομιας στο αυτοκινητο μου.

Η κληση εχει ωρα βεβαιωσης της παραβασης 22:05 και αφορα για παρκαρισμα σε θεση "μονινων κατοικων".Το προστιμο ειναι 80 ευρω.

Ειναι δυνατον να γραφουν στις δεκα , βραδυ τεταρτης για παρκινγκ σε ΝΟΜΙΜΟ χωρο(εννοω οχι σε πεζοδρομιο,πεζοδρομο,στροφη,διαβαση,θεση ατομου με ειδικες αναγκες,κλπ);

Ειναι δυνατον να "βαπτιζονται" θεσεις μονιμων κατοικων ολοκληροι δρομοι στο κεντρο συμφωνα με τις ορεξεις του Δημου;;

Το σπιτι που μενω ανοικει στο δημο Αθηναιων και καθημερινα κανω πανω απο 20-30 λεπτα για να βρω παρκινγκ.Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο μετρο και στην περιοχη μου;; Δεν πληρωνω τα ιδια δημοτικα τελη;; Μηπως ειμαι δημοτης δευτερης κατηγοριας;;


Επικοινωνησα με φιλο δικηγορο ο οποιος με συμβουλεψε να ΜΗΝ πληρωσω την κληση σε καμια περιπτωση απο τη στιγμη που το αμαξι ΔΕΝ ηταν σταθμευμενο σε σημειο οπου απαγορευονταν η ρητα η σταθμευση.


Εχει κανεις αλλος αναλογη εμπειρια;;;


Φιλικα

Νικαετός
31-01-08, 02:32
Στο Κολωνάκι και υπήρχε θέση ΧΩΡΙΣ απαγορευτικό parking?? :hmm::hmm:

cypher
31-01-08, 02:39
Γιατι 80 ευρω ομως?
Με εχουν γραψει 3 φορες για "παρανομη" σταθμευση , μια γιατι επρεπε μα αφησω το αμαξι εκει
για περιπου μια μερα (ηθελε να ξυσω 24 καρτες λεει...),αλλα η κληση ηταν 20 ευρω - 10 αν την
πληρωνα εντος καποιων ημερων.

Γελοιο το μετρο των μονιμων κατοικων,αλλα....παρκινγκ δεν υπαρχει... :down:
Στο κεντρο της θεσσαλονικης ολα αυτα,Αλ. Σβωλου.

Επισης δεν θυμαμαι να γραφουν εδω μετα τις 7 00 - 8 00 .

CheerS
:p

pelopas1
31-01-08, 02:42
βρε Νικαετός

γιατι σου κανει εντυπωση?

εδω στο mall ο δρομος απεναντι απο την γεφυρα και παραλληλα απο το mall εχουν κλεισει(απαγορεψει) ολα τα στενα για να ανεβω στο σπιτι μου......βαζοντας παντου απαγορευτικα...αλλα προσεχε οπως ειπε και ο τυπος πριν μονο δρομος μονιμων κατοικων επιτρεπετε για την διελευση τους:down::down::down:

ολοι οι αλλοι ας πανε να πνηγουνε...νομιζω πελικα λενε τον δρομο:mad::mad:

ελλαδισταν 100%:evil::evil:

........Auto merged post: pelopas1 added 1 Minutes and 1 Seconds later........


Γιατι 80 ευρω ομως?
Με εχουν γραψει 3 φορες για "παρανομη" σταθμευση , μια γιατι επρεπε μα αφησω το αμαξι εκει
για περιπου μια μερα (ηθελε να ξυσω 24 καρτες λεει...),αλλα η κληση ηταν 20 ευρω - 10 αν την
πληρωνα εντος καποιων ημερων.

Γελοιο το μετρο των μονιμων κατοικων,αλλα....παρκινγκ δεν υπαρχει... :down:
Στο κεντρο της θεσσαλονικης ολα αυτα,Αλ. Σβωλου.

Επισης δεν θυμαμαι να γραφουν εδω μετα τις 7 00 - 8 00 .

CheerS
:p

περιμενε αυριο εσυ :lol::lol::rolleyes::rolleyes::twisted::twisted:

cypher
31-01-08, 02:53
βρε Νικαετός

γιατι σου κανει εντυπωση?

εδω στο mall ο δρομος απεναντι απο την γεφυρα και παραλληλα απο το mall εχουν κλεισει(απαγορεψει) ολα τα στενα για να ανεβω στο σπιτι μου......βαζοντας παντου απαγορευτικα...αλλα προσεχε οπως ειπε και ο τυπος πριν μονο δρομος μονιμων κατοικων επιτρεπετε για την διελευση τους:down::down::down:

ολοι οι αλλοι ας πανε να πνηγουνε...νομιζω πελικα λενε τον δρομο:mad::mad:

ελλαδισταν 100%:evil::evil:

........Auto merged post: pelopas1 added 1 Minutes and 1 Seconds later........



περιμενε αυριο εσυ :lol::lol::rolleyes::rolleyes::twisted::twisted:




:lol: 19 00 - 20 00 εννοουσα.
Παντως δεν ειναι γελοιο να σου λενε οτι θελεις "τοσες καρτες,οσες οι ωρες σταθμευσης?"
Ελεοc αυτο μετρο.........

CheerS
:p

pelopas1
31-01-08, 02:58
η το αλλο το παλαβο

να βαζεις καρτα χρεωσης ανα ωρα στο κινητο σου μεσω sms :lol::lol::rolleyes::rolleyes:

Lord_British
31-01-08, 03:08
Παιδια δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ απαγορευτικο.

Μονο μια ταμπελα που γραφει parking μονιμων κατοικων ανα 50m.

Δεν μιλαω για μια θεση , αλλα για εναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ δρομο με θεσεις parking και απο τις 2 πλευρες.

Ειναι δυνατον να απαγορευεται η σταθμευση 24ωρες σε συνοικιακους δρομους;;

Ο δρομος ειναι η αναγνωστοπουλου , η επομενη παραλληλος της Σκουφα προς τα πανω.

Επαναλαμβανω οτι μιλαω για κανονικη θεση parking. Πηρα τηλεφωνο την τροχαια και μου ειπαν οτι για αυτους δεν συνιστα παραβαση και οτι για αυτο το λογο τις κλησεις τις κοβει ο δημος.Επισης μου ειπαν οτι αυτος ειναι και ο λογος που ο δημος δεν εχει ΚΑΜΙΑ δικαιοδοσια για αφαιρεση πινακιδων εφοσον η παραβαση δεν πιστοποιειται απο την τροχαια.

Φιλικα

cypher
31-01-08, 03:13
Παραξενα πραγματα.....
80 ευρω για τετοια κληση πολλα δεν ειναι ??

Επισης να μην σου βαζω ιδεες,αλλα 2-3 φιλαρακια μου δεν πληρωσαν κλησεις τους και
3-4 μηνες τωρα δεν εχει γινει και τιποτα.... :twisted:

CheerS

pelopas1
31-01-08, 03:38
cypher

ειδοποησε τα φιλαρακια σου

κομπαρσοι στο εξπρες του μεσονυχτιου 2:rolleyes::rolleyes:

υγ¨τα προστιμα τα πληρωνεις στην εφορια...ανα χρονο

ο νομος ισχυει απο περσυ

Lord_British
31-01-08, 03:43
Η εφορια δεν εισπρατει χρεη προς τριτους (δημους , κοινοτητες) μεχρι και σημερα καθως κατι τετοιο εχει κριθει αντισυνταγματικο.

Προσφατα μαλιστα κριθηκε αντισυνταγματικος και ο νομος που ειχε ψηφιστει και οριζε φυλακιση για χρεη προς το δημοσιο.

Οποιος εχει αποδειξεις οτι ισχυει κατι το αντιθετο να μας ενημερωσει.


Φιλικα.

cypher
31-01-08, 03:49
cypher

ειδοποησε τα φιλαρακια σου

κομπαρσοι στο εξπρες του μεσονυχτιου 2:rolleyes::rolleyes:

υγ¨τα προστιμα τα πληρωνεις στην εφορια...ανα χρονο

ο νομος ισχυει απο περσυ


Εγω τα πληρωσα σε ενα γραφειο-διευθυνση.Δεν ειχε σχεση με εφορια.
Φετος με γραψανε (ξανα κ ξανα :down:) .

CheerS
:p

Spanos
31-01-08, 04:11
Παιδια δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ απαγορευτικο.

Μονο μια ταμπελα που γραφει parking μονιμων κατοικων ανα 50m.

Ε πώς δεν υπάρχει απαγορευτικό, η κάθε ταμπέλα ισχύει για κάποια μέτρα πριν και μετά δεν είναι για μόνο κάτω απο την ταμπέλα.

Lord_British
31-01-08, 04:28
Ε πώς δεν υπάρχει απαγορευτικό, η κάθε ταμπέλα ισχύει για κάποια μέτρα πριν και μετά δεν είναι για μόνο κάτω απο την ταμπέλα.


Μπηκα στο site του δημου Αθηναιων και κοιταξα τον χαρτη.

ΟΛΗ η αναγνωστοπουλου ειναι "σημαδεμενη" ως parking μονιμων κατοικων.

ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Ειναι δυνατον να απαγορευεται η σταθμευση 24 ωρες το 24ωρο , 365 μερες το χρονο σε συνοικιακους δρομους με το προσχημα οτι ειναι για "μονιμους κατοικους";;

Εγω μονιμος κατοικος του δημου Αθηναιων δεν ειμαι;; Τα ιδια δημοτικα τελη δεν πληρωνω;; Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχος δρομος κοντα στο σπιτι μου;; Πληρωνουν καποιο εξτρα δημοτικο τελος οσοι μενουν στο κολωνακι για να απολαμβανουν τετοια προνομια;;

Δεν μιλαω για ειδικο χωρο σταθμευσης ή για θεση που απαγορευεται το parking βαση του ΚΟΚ.

Ενας συνοικιακος δρομος στο παγκρατι ή στους αμπελοκηπους σε τι διαφερει και δεν ισχυει αντιστοιχο μετρο;;;

Επαναλαμβανω οτι μιλαμε για 10 το βραδυ τεταρτης και οχι για καποια ωρα που ειναι ανοιχτα τα μαγαζια.


Με τη συμφωνη γνωμη δικηγορου θα παρουν τα αρχ**ια μου και τιποτα παραπανω.


Φιλικα.

Spanos
31-01-08, 04:31
Εγω πάντως είμαι με τους μόνιμους κατοίκους :p

Lord_British
31-01-08, 04:36
Εγω πάντως είμαι με τους μόνιμους κατοίκους :p

Θα παρεις και εσυ οτι θα παρει και η δημοτικη αστυνομια... :cool:

cypher
31-01-08, 04:36
Το μετρο αυτο ειναι γελοιο...... :down:
Πρεπει να βρεθουν αλλες λύσεις.
Η δημοτικη κι οι δημοι βγαζουν $$$$$ ομως,και ετσι.....

Επιπλεον,ενας επαγγελματιας πως θα κανει την δουλεια του??

CheerS
:p

Spanos
31-01-08, 04:52
Επαναλαμβανω οτι μιλαω για κανονικη θεση parking. Πηρα τηλεφωνο την τροχαια και μου ειπαν οτι για αυτους δεν συνιστα παραβαση και οτι για αυτο το λογο τις κλησεις τις κοβει ο δημος.Επισης μου ειπαν οτι αυτος ειναι και ο λογος που ο δημος δεν εχει ΚΑΜΙΑ δικαιοδοσια για αφαιρεση πινακιδων εφοσον η παραβαση δεν πιστοποιειται απο την τροχαια.

Από το Μάρτιο του 2005, βάση του Ν.3274/2004, άρθρο 15, παρ. 12, περίπτωση iv, στη Δημοτική Αστυνομία ανατέθηκε η αρμοδιότητα επιβολής των διοικητικών μέτρων του άρθρου 103 του ν.2696/1999, όπως αυτός τροποποιήθηκε με το Ν. 3542/07, στα οποία συμπεριλαμβάνεται η αφαίρεση των κρατικών πινακίδων από τα οχήματα που σταθμεύουν παράνομα.


http://www.cityofathens.gr/katoikoi/dikaiologitika/kykloforia-stathmeysi/paralabi-pinakidon-kykloforias

cypher
31-01-08, 04:56
Από το Μάρτιο του 2005, βάση του Ν.3274/2004, άρθρο 15, παρ. 12, περίπτωση iv, στη Δημοτική Αστυνομία ανατέθηκε η αρμοδιότητα επιβολής των διοικητικών μέτρων του άρθρου 103 του ν.2696/1999, όπως αυτός τροποποιήθηκε με το Ν. 3542/07, στα οποία συμπεριλαμβάνεται η αφαίρεση των κρατικών πινακίδων από τα οχήματα που σταθμεύουν παράνομα.


http://www.cityofathens.gr/katoikoi/dikaiologitika/kykloforia-stathmeysi/paralabi-pinakidon-kykloforias


@spanos
Εσυ σιγουρα εχεις θεση κατοικου, ετσι? :twisted:



CheerS
:p

Spanos
31-01-08, 05:02
@spanos
Εσυ σιγουρα εχεις θεση κατοικου, ετσι? :twisted:



CheerS
:p


Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα τέτοιο μέτρο στο Δήμο μας αλλα έχω ένα παπάκι C50 που κάνει την ίδια δουλειά :p

Lord_British
31-01-08, 05:10
Περιπτωσεις παρανομης σταθμευσης που βεβαιωνονται και απο την τροχαια οπως:

Σταθμευση σε χωρο που υπαρχει πινακιδα:

Ρ3 που απαγορευεται η σταθμευση σε οδο προτεραιοτητας.
Ρ39 που απαγορευεται η σταθμευση
Ρ40 που απαγορευεται η σταση και η σταθμευση
Ρ41 που απαγορευεται η σταση και η σταθμευση στην πλευρα της τους περιτους μηνες
Ρ42 που απαγορευεται η σταση και η σταθμευση στην πλευρα της τους αρτιους μηνες

Παραβαση του αρθρου 34 ΚΟΚ οπως ισχυει σημερα:

α. Σταθμευση σε αποσταση μικροτερη των:

5μ απο διαβαση πεζων
12μ απο σταση μεσων μαζικης μεταφορας
12μ απο πινακιδα ΣΤΟΠ
20μ απο φωτεινο σηματοδοτη

β. Προ εισοδου Κλινικης , Νοσοκομειου , ΣΑΒ , κλπ οχηματων παροδιου ιδιοκτησιας
γ. σε διπλη σειρα
δ. σε πεζοδρομιο
ε. σε κυρτη αλλαγη ή σε στροφη με ανεπαρκεια ορατοτητας για προσπερασμα
ζ. σε οδο που το υπολοιπο τμημα της δεν επαρκουσε για την κυκλοφορια αλλων οχηματων
η. πεζοδρομος


Οι παραπανω ειναι οι ΜΟΝΕΣ περιπτωσεις παρανομης σταθμευσης που βεβαιωνονται απο την τροχαια και καποιες απο αυτες εχουν και ποινη στο point system.

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΔΕΝ ΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Το site του δημου που εκδιδει την κληση περιμενες να γραφει κατι αντιθετο;;

Spanos
31-01-08, 05:20
ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΔΕΝ ΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Λογικό, αφού η τροχαία δεν έχει καμμιά δουλειά με τις "δημοτικές" παραβάσεις. Ακόμα και η ΕΘΕΛ μπορεί να σου πάρει το αμάξι με γερανό αν έχεις παρκάρει σε στάση, δεν είναι ανάγκη να έρθει η τροχαία.

Lord_British
31-01-08, 05:34
Η σταθμευση σε σταση μεσων μαζικης μεταφορας αναφερεται στις περιπτωσεις που εχω γραψει και 9/10 περιπτωσεις ο γερανος που ερχεται , βεβαιωνει την παραβαση και μετακινει το αυτοκινητο ειναι της τροχαιας.

Μου φαινεται οτι δεν θελεις να καταλαβεις φιλε.

Σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις που βεβαιωνεται η παραβαση ΚΑΙ απο την τροχαια , εχει το δικαιωμα να σε γραψει ΝΟΜΙΜΑ και η δημοτικη αστυνομια. Μετα την ψηφιση του νομου που αναφερεις μπορει να σου παρει και πινακιδες.

Σε περιπτωσεις ομως που ΔΕΝ βεβαιωνονται οι παραβασεις απο την τροχαια η παραβαση επιδεχεται αμφισβητησης.

Αν καποιος εχει παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο και καλεσεις την αστυνομια θα ερθει η τροχαια και θα τον γραψει.Το ιδιο θα κανει και η δημοτικη. Σε περιπτωση ομως που εσυ παρκαρεις σε εναν δρομο που η δημοτικη τον εχει "βαφτισει" σαν parking κατοικων η τροχαια θα σου το αρνηθει καθως δεν υπαρχει βεβαιωμενη παραβαση.

Η τροχαια ειναι το μονο οργανο του κρατους που μπορει να στελνει κλησεις στην εφορια.Κατι τετοιο η δημοτικη αστυνομια ΔΕΝ μπορει να το κανει καθως τα εσοδα απο τις κλησεις της δημοτικης ΔΕΝ καταληγουν στο κρατος αλλα στους δημους.Και η εφορια οπως ειπα ΔΕΝ μπορει να κανει εισπραξη χρεων προς τριτους.

Το καταλαβαινεις ή οχι;;

Spanos
31-01-08, 05:42
Η σταθμευση σε σταση μεσων μαζικης μεταφορας αναφερεται στις περιπτωσεις που εχω γραψει και 9/10 περιπτωσεις ο γερανος που ερχεται , βεβαιωνει την παραβαση και μετακινει το αυτοκινητο ειναι της τροχαιας.

Μου φαινεται οτι δεν θελεις να καταλαβεις φιλε.



Σωστά δε το πρόσεξα :oops:



Σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις που βεβαιωνεται η παραβαση ΚΑΙ απο την τροχαια , εχει το δικαιωμα να σε γραψει ΝΟΜΙΜΑ και η δημοτικη αστυνομια. Μετα την ψηφιση του νομου που αναφερεις μπορει να σου παρει και πινακιδες.

Σε περιπτωσεις ομως που ΔΕΝ βεβαιωνονται οι παραβασεις απο την τροχαια η παραβαση επιδεχεται αμφισβητησης.

Αν καποιος εχει παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο και καλεσεις την αστυνομια θα ερθει η τροχαια και θα τον γραψει.Το ιδιο θα κανει και η δημοτικη. Σε περιπτωση ομως που εσυ παρκαρεις σε εναν δρομο που η δημοτικη τον εχει "βαφτισει" σαν parking κατοικων η τροχαια θα σου το αρνηθει καθως δεν υπαρχει βεβαιωμενη παραβαση.

Η τροχαια ειναι το μονο οργανο του κρατους που μπορει να στελνει κλησεις στην εφορια.Κατι τετοιο η δημοτικη αστυνομια ΔΕΝ μπορει να το κανει καθως τα εσοδα απο τις κλησεις της δημοτικης ΔΕΝ καταληγουν στο κρατος αλλα στους δημους.Και η εφορια οπως ειπα ΔΕΝ μπορει να κανει εισπραξη χρεων προς τριτους.

Το καταλαβαινεις ή οχι;;

Οχι:p

Τι να σου πώ επειδή έχω ακούσει να έχει πάρει ο Δήμος πινακίδες απο γνωστό, πρέπει να "πατάνε" κάπου. Δε μπορεί να είναι όποιον πιάσουμε κορόιδο.

Καλύτερα να μας πεί κάποιος που την έχει πάτήσει για να είμαστε σίγουροι. Ξέρω πάντως άτομα που δεν πλήρωσαν κλήσεις και δεν έγινε τίποτα αλλά αυτό ήταν πολύ παλιά που είχαν βγεί τα πρώτα παρκόμετρα στο Δήμο Αθηναίων.

Lord_British
31-01-08, 05:54
Οι περιπτωσεις που ο ΚΟΚ οριζει αφαιρεση πινακιδων ειναι συγκεκριμενες και δεν επιδεχονται αμφισβητησης.

Αν η βεβαιωση γινει απο την τροχαια και σου αφαιρεθουν πινακιδες τοτε σιγουρα εχεις κανει καποια παραβαση που οριζεται εκ του ΚΟΚ.

Αν η βεβαιωση γινει απο τη δημοτικη αστυνομια και σου αφαιρεθουν πινακιδες για παραβαση που ο ΚΟΚ δεν αναφερει αναλογη ποινη , τοτε βαζεις το δικηγορο σου και τους στελνεις εξωδικο. Να εισαι σιγουρος οτι θα στις επιστρεψουν την ΙΔΙΑ μερα.

Ο δημος Αθηναιων , σαν εξυπνος δημος δεν παιρνει πινακιδες για τις παραβασεις των "παρκομετρων" καθως δε θελει να τον τρεξουν στα δικαστηρια οπως ειχε με τα παρκομετρα του Αβραμοπουλου για τα οποια οι καταγγελιες των πολιτων ειχαν ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ. Μοιραζει τις κλησεις και οποιος τσιμπησει , τσιμπησε...


Φιλικα.

megahead13
31-01-08, 06:24
βρε Νικαετός

γιατι σου κανει εντυπωση?

εδω στο mall ο δρομος απεναντι απο την γεφυρα και παραλληλα απο το mall εχουν κλεισει(απαγορεψει) ολα τα στενα για να ανεβω στο σπιτι μου......βαζοντας παντου απαγορευτικα...αλλα προσεχε οπως ειπε και ο τυπος πριν μονο δρομος μονιμων κατοικων επιτρεπετε για την διελευση τους:down::down::down:

ολοι οι αλλοι ας πανε να πνηγουνε...νομιζω πελικα λενε τον δρομο:mad::mad:

ελλαδισταν 100%:evil::evil:
Επειδή τυγχάνει και μένω στην περιοχή που λες: Αυτό που έχουν κάνει με τα απαγορευτικά σε όλα τα στενά και επιτρέπουν τη διέλευση μόνο σε μόνιμους κατοίκους, είναι παγκόσμια πατέντα του δήμου Αμαρουσίου!!! :rant: Και ξέρεις γιατί,ε; Γιατί είναι μερικοί νεόπλουτοι Ελληναράδες, που ενοχλούνται από τα αυτοκίνητα, είχαν/έχουν γνωστούς μέσα στο δήμο και βάλανε τα απογορευτικά! :mad: (φυσικά όλοι τα γράφουν εκεί που δεν πιάνει η μελάνη :rofl:) Σε ένα στενό δε, μέσα στη γειτονιά μου, κάποιοι ακόμα πιο έξυπνοι νεόπλουτοι Ελληναράδες, έχουν βάλει δυο μεταλλικούς στύλους με σήμανση ότι εκτελούνται έργα από το δήμο και πορτοκαλί σειρματόπλεγμα! :shock: Ωραία πράματα,ε;;; Άσε, γιατί τα Χριστούγεννα που ήμουν κάτω, έμαθα ότι στον παράδρομο της Αττικής οδού από τη μεριά του Mall, θα κάνουν, αν δεν έχουν κάνει ήδη, κι άλλες πατέντες. Απ' ότι μου είπαν στο τέλος αυτού του δρόμου θα είναι αδιέξοδο!!! Δηλαδή ρε παιδιά εγώ πως θα πηγαίνω σπίτι μου αν έρχομαι από τη μεριά του σταθμού Ειρήνης;;; Ο ένας παράδρομος κλειστός, στον άλλο απαγορεύεται η άνοδος... θα μας τρελάνεται;!;!; :angryr: ΗΛΙΘΙΟΙ!!!!! :evil:

kodimis
31-01-08, 14:13
Αυτό που νομίζω πως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το εξής: Αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο της Δημοτικής αστυνομίας θα το βρεις μπροστά σου αν πας κάποτε και ζητήσεις ένα χαρτί (βεβαίωση, πιστοποιητικό,..) από το Δήμο. Αυτό προφανώς ισχύει μόνο για αυτούς που είναι επίσημοι δημότες (όχι απλά κάτοικοι) του Δήμου που τους έγραψε. Αν δεν είσαι λοιπόν δημότης Αθηναίων,....................:whistle::whistle:

Xouzouris
31-01-08, 15:00
Περιπτωσεις παρανομης σταθμευσης που βεβαιωνονται και απο την τροχαια οπως:

Σταθμευση σε χωρο που υπαρχει πινακιδα:

Ρ3 που απαγορευεται η σταθμευση σε οδο προτεραιοτητας.
Ρ39 που απαγορευεται η σταθμευση
Ρ40 που απαγορευεται η σταση και η σταθμευση
Ρ41 που απαγορευεται η σταση και η σταθμευση στην πλευρα της τους περιτους μηνες
Ρ42 που απαγορευεται η σταση και η σταθμευση στην πλευρα της τους αρτιους μηνες

Παραβαση του αρθρου 34 ΚΟΚ οπως ισχυει σημερα:

α. Σταθμευση σε αποσταση μικροτερη των:

5μ απο διαβαση πεζων
12μ απο σταση μεσων μαζικης μεταφορας
12μ απο πινακιδα ΣΤΟΠ
20μ απο φωτεινο σηματοδοτη

β. Προ εισοδου Κλινικης , Νοσοκομειου , ΣΑΒ , κλπ οχηματων παροδιου ιδιοκτησιας
γ. σε διπλη σειρα
δ. σε πεζοδρομιο
ε. σε κυρτη αλλαγη ή σε στροφη με ανεπαρκεια ορατοτητας για προσπερασμα
ζ. σε οδο που το υπολοιπο τμημα της δεν επαρκουσε για την κυκλοφορια αλλων οχηματων
η. πεζοδρομος


Οι παραπανω ειναι οι ΜΟΝΕΣ περιπτωσεις παρανομης σταθμευσης που βεβαιωνονται απο την τροχαια και καποιες απο αυτες εχουν και ποινη στο point system.

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΔΕΝ ΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Το site του δημου που εκδιδει την κληση περιμενες να γραφει κατι αντιθετο;;

Μηπως εκει που παρκαρες απαγορευεται η σταθμευση με εξαιρεση για τους μονιμους κατοικους? ;)

supermario
31-01-08, 15:14
Μπηκα στο site του δημου Αθηναιων και κοιταξα τον χαρτη.

ΟΛΗ η αναγνωστοπουλου ειναι "σημαδεμενη" ως parking μονιμων κατοικων.

ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Ειναι δυνατον να απαγορευεται η σταθμευση 24 ωρες το 24ωρο , 365 μερες το χρονο σε συνοικιακους δρομους με το προσχημα οτι ειναι για "μονιμους κατοικους";;

Εγω μονιμος κατοικος του δημου Αθηναιων δεν ειμαι;; Τα ιδια δημοτικα τελη δεν πληρωνω;; Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχος δρομος κοντα στο σπιτι μου;; Πληρωνουν καποιο εξτρα δημοτικο τελος οσοι μενουν στο κολωνακι για να απολαμβανουν τετοια προνομια;;

Δεν μιλαω για ειδικο χωρο σταθμευσης ή για θεση που απαγορευεται το parking βαση του ΚΟΚ.

Ενας συνοικιακος δρομος στο παγκρατι ή στους αμπελοκηπους σε τι διαφερει και δεν ισχυει αντιστοιχο μετρο;;;

Επαναλαμβανω οτι μιλαμε για 10 το βραδυ τεταρτης και οχι για καποια ωρα που ειναι ανοιχτα τα μαγαζια.


Με τη συμφωνη γνωμη δικηγορου θα παρουν τα αρχ**ια μου και τιποτα παραπανω.


Φιλικα.

Μα και εσυ!!! Γινε λιγο χουβαρντας. Δωσε τους και το 3ο το μακρυτερο.

Οβελίξ
31-01-08, 15:25
Με έγραψαν πριν δυο μηνες στον ίδιο δρομο, πιθανόν και στο ιδιο σημείο. Η δημοτική κλήση γράφει ότι πάρκαρα σε θέση μόνιμου κατοίκου. Γελούσα επί μέρες. Ο ΔΡΟΜΟΣ δεν μπορεί να αποτελεί μόνιμη θέση κανενός (εξαιρούνται οι αναπηρικές θέσεις που γράφουν και αριθμό κυκλοφορίας).

Φυσικά και δεν θα πληρώσω μια και η εξαίρεση αυτή αποτελεί αυθαιρεσία του Δήμου. Εγώ δεν θα πληρώσω και ο Δήμος δεν θα με κυνηγήσει μια και ξέρει ότι είναι καταχρηστικός ο διαχωρισμός που κάνει. Αν θέλει να βολεύει τους μόνιμους κατοίκους του ας τους φτιάξει πάρκινγκ με ελεύθερη είσοδο. Μέχρι τότε ο δρόμος είναι για όλους και παρκάρει όποιος προλάβει.

Lord_British
31-01-08, 16:24
Με έγραψαν πριν δυο μηνες στον ίδιο δρομο, πιθανόν και στο ιδιο σημείο. Η δημοτική κλήση γράφει ότι πάρκαρα σε θέση μόνιμου κατοίκου. Γελούσα επί μέρες. Ο ΔΡΟΜΟΣ δεν μπορεί να αποτελεί μόνιμη θέση κανενός (εξαιρούνται οι αναπηρικές θέσεις που γράφουν και αριθμό κυκλοφορίας).

Φυσικά και δεν θα πληρώσω μια και η εξαίρεση αυτή αποτελεί αυθαιρεσία του Δήμου. Εγώ δεν θα πληρώσω και ο Δήμος δεν θα με κυνηγήσει μια και ξέρει ότι είναι καταχρηστικός ο διαχωρισμός που κάνει. Αν θέλει να βολεύει τους μόνιμους κατοίκους του ας τους φτιάξει πάρκινγκ με ελεύθερη είσοδο. Μέχρι τότε ο δρόμος είναι για όλους και παρκάρει όποιος προλάβει.


Πες τα φιλε μου.

Αν δεν ειναι καταχρηστικος διαχωρισμος να "βαπτιζονται" αυθαιρετα ολοκληροι συνοικιακοι δρομοι ως parking μονιμων κατοικων τοτε τι ειναι;;

Και δεν μιλαμε για συγκεκριμενες ωρες και μερες.Μιλαμε για 24ωρες τη μερα , 365 μερες το χρονο.



Αν ειναι δυνατον!!

guzel
31-01-08, 16:32
παλια ηταν πιο φτηνη η κληση τωρα ανεβηκε...ΑΙΣΧΟΣ.
πηγαινε στην δημοτικη και κανε αιτηση για να σβηστει.

αν εχεισ καποιον γνωστο οι κλησεις της δημοτικης σβηνονται

Lord_British
31-01-08, 16:46
Σε νεα επικοινωνια μου με την τροχαια μου επιβεβαιωσαν οτι:

Καμια κληση για parking "μονιμων κατοικων" δεν μπορει να εκδοθει απο την τροχαια καθως δεν οριζεται αναλογη παραβαση απο τον ΚΟΚ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ απο τον νομο η αφαιρεση πινακιδων για παραβασεις που ΔΕΝ αναφερονται στον ΚΟΚ (αυτος ειναι και ο λογος που δεν παιρνουν πινακιδες για τα παρκομετρα).

ΟΛΕΣ οι κλησεις που εκδιδει η δημοτικη αστυνομια για παραβασεις που δεν αναφερονται στον ΚΟΚ επιδεχονται αμφισβητησης και ΔΕΝ μπορουν να περαστουν στην εφορια.


Φιλικα

apok
31-01-08, 16:51
Εγώ πάντως ( σαν γνωστός αιρετικός ) θα σου έλεγα οτι απο τη στιγμή που δεν υπόγραψες κάποια κλήση ( δεν έλαβες γνώση δηλαδή ) μπορείς άνετα να την κανεις χαρτοπόλεμο χωρις να σου κανει κανείς τπτ!

Δοκιμασμένα πράματα

Lord_British
31-01-08, 17:31
Φιλε apok αυτο που γραφεις ειναι ως ενα βαθμο σωστο.

Το θεμα δεν το ανοιξα για να "κλαφτω" αλλα για να ενημερωσω και αλλους που μπορει να βρεθουν στην ιδια θεση με μενα.

Απλα η συγκεκριμενη κληση αποτελεσε το εναυσμα για να ψαξω το θεμα περισσοτερο.


Φιλικα

pelasgian
31-01-08, 17:38
Ειναι δυνατον να απαγορευεται η σταθμευση 24 ωρες το 24ωρο , 365 μερες το χρονο σε συνοικιακους δρομους με το προσχημα οτι ειναι για "μονιμους κατοικους";;

Εγω μονιμος κατοικος του δημου Αθηναιων δεν ειμαι;; Τα ιδια δημοτικα τελη δεν πληρωνω;; Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχος δρομος κοντα στο σπιτι μου;; Πληρωνουν καποιο εξτρα δημοτικο τελος οσοι μενουν στο κολωνακι για να απολαμβανουν τετοια προνομια;;

Ενας συνοικιακος δρομος στο παγκρατι ή στους αμπελοκηπους σε τι διαφερει και δεν ισχυει αντιστοιχο μετρο;;;


Θέλουν όλοι να έρθουν για καφέ και ψώνια σε όλες τις γειτονιές της Αθήνας το ίδιο;
Εντέλει, η αγανάκτησή σου είναι επειδή έχουν το «προνόμοιο» (για να το κάναν έτσι, κάτι θα πάθαν, δεν είναι; ) ή γιατί το θες και εσύ;

Πάντως το ότι οι περιοχές εντός του δακτυλίου έχουν λάβει μέτρα για να γίνουν πολύ κυριλέ εις βάρος αυτών ακριβώς έξω από το δακτύλιο το διαπιστώνω και εγώ. Σκέψου τι ζημιά θα πάθουν όσοι είναι ακριβώς έξω από το δακτύλιο αν ισχύσουν διόδια.

pelasgian
31-01-08, 17:42
ΟΛΕΣ οι κλησεις που εκδιδει η δημοτικη αστυνομια για παραβασεις που δεν αναφερονται στον ΚΟΚ επιδεχονται αμφισβητησης και ΔΕΝ μπορουν να περαστουν στην εφορια.


Το οποίο μου θυμίζει τι είχε γίνει κάποτε όταν ήμουν μικρός και ανεύθυνος. Περνάω με τα πόδια στο κολωνάκι με κόκκινο.

Με σταματάει ένα τύπος με ένα μπλοκ:
«περάσατε με κόκκινο»
«και σένα τι σε νοιάζει;»
«δημοτική αστυνομία»
«πιστόλι έχεις;»
...
«άντε και γ... σου» :lol:

(φίλη μου το θυμάται ακόμα μετά από τόσα χρόνια :lol: )

NikoLakis
31-01-08, 18:01
Εγώ δεν εχω καταλαβει πως ήξεραν οι δημοτικοι μπατσοι ότι δεν είσαι μόνιμος κάτοικος :hmm:

apok
31-01-08, 18:02
Οι μόνιμοι κάτοικοι, λογικά, έχουν κάποιο αυτοκόλλητο στο αυτοκινητο!

Και επιτέλους.. μάθετε σωστά Ελληνικά.
Δεν ειναι δημοτικοί μπάτσοι αλλά Δημόμπατσοι!! :lol:

NikoLakis
31-01-08, 18:06
Τι αυτοκόλλητα? Κατι σαν αυτό ας πούμε : :p

http://www.streetpanthers.gr/images/publications_images/gaidarakos_small.gif

pelasgian
31-01-08, 18:29
Πες τα φιλε μου.

Αν δεν ειναι καταχρηστικος διαχωρισμος να "βαπτιζονται" αυθαιρετα ολοκληροι συνοικιακοι δρομοι ως parking μονιμων κατοικων τοτε τι ειναι;;

Και δεν μιλαμε για συγκεκριμενες ωρες και μερες.Μιλαμε για 24ωρες τη μερα , 365 μερες το χρονο.

Αν ειναι δυνατον!!

Μου αρέσει που δηλώνεις και Lord ... British και τα λες αυτά που λες. Αφού αυτό το μέτρο το αντέγραψαν από τη Βρετανία. Και όχι μόνο αυτό, εκεί έχουν και ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ σε κάποιες συνοικίες, που είναι ΑΔΙΕΞΟΔΟΙ για να πάνε οι κάτοικοι στα σπίτια του και έχουν και ... οδόφραγμα, που κατεβαίνεις, το ανοίγεις και μπαίνεις μέσα στη γειτονιά με το αμάξι.

Εξυπακούεται πώς έχεις και κλειδί.

Όπως λέει και η τούρκικη η ιστόρια:

«μα πασά μου, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, το απαγορεύει ο νόμος»
«και τι είναι ο νόμος; να ένας πεζεβέγκης σαν και σένα τον έγραψε και ένας φούστης σαν και μένα τον υπέγραψε.»

Κυριολεκτικά υπάρχουν, όπως και εδώ, εκατοντάδες φωτογραφικοί νόμοι. Νόμοι για προσλήψεις που φωτογραφίζουν τα πτυχία κάποιου για διορισμό στο πανεπιστήμιο, νόμοι για εξαίρεση από κτίσιμο πάνω σε αρχαία, νόμοι για να μην περνάν τα αυτοκίνητα μπροστά από το σπίτι μας (γιατί θέλουμε να έχουμε ΠΑΝΤΑ πρόσβαση ΠΑΝΤΟΥ έξω από τη σπίτια των άλλων, αλλά το δικό μας να εξαιρείται) νόμοι ώστε τα σκουπίδια να μην είναι έξω από το σπίτι μας, αλλά να πάει ο κάδος στη θέση ΑΛΛΟΥ.

Έτσι θα γίνει και με τα διόδια. Οι «καλές» περιοχές του κέντρου, θέλουν να διώξουν τα αυτοκίνητα από το κέντρο και να τα φάνε στη μάπα κάτι Αμπελόκηποι, κάτι Γκύζη, κάτι Κυψέλες κλπ.

Πάντα έτσι δεν ήταν; τώρα σας ενόχλησε; Το θέμα είναι να είσαι υπεράνω. Έχεις αυτοκίνητο; Κάντο οδόφραγμα. Πιάσε τη θέση, για να μη βρουν, να μην έρθουν, να μην έχουμε μόλυνση, να μην έχουμε θόρυβο.

Κέντρο: όχι η χαβούζα Ι.Χ. των προαστίων.

Lord_British
31-01-08, 22:44
Οι δρομοι στη Βρετανια που αναφερεις ειναι ειδικες περιπτωσεις στις οποιες οι κατοικοι χρεωνονται με αρκετα μεγαλα ποσα για να εχουν το συγκεκριμενο προνομιο.Σε ορισμενες μαλιστα περιπτωσεις οι κατοικοι ειναι υπευθυνοι και για τα εξοδα συντηρησης αυτων των ΚΛΕΙΣΤΩΝ δρομων.Αυτος ειναι και ο λογος που υπαρχουν τα οδοφραγματα τα οποια εμποδιζουν την εισοδο σε τετοιες περιοχες καθως θεωρουνται ιδιωτικες περιοχες.Υπαρχουν και στο Μιλανο , ισως και σε αλλες πολεις.

Δεν εχουν καμια σχεση λοιπον με το κολωνακι , μια περιοχη με καταστηματα και 1000 αλλες υπηρεσιες.

Σου υπενθυμιζω οτι την κληση μου την εκοψαν 10 το βραδυ , ημερα Τεταρτη.

Ο δρομος ειναι δημοσιος και δεν μπορει κανενας να τον "βαπτιζει" οπως του αρεσει.Ποσο μαλλον να απαγορευει το νομιμο δικαιωμα της σταθμευσης ολο το 24ωρο.


Εχω ρωτησει 3 δικηγορους απο το πρωϊ και εχω μιλησει και με την τροχαια.Οχι για τα 80 ευρω(40 αν πληρωθουν τις πρωτες 10 μερες) , αλλα για το γαμωτο της υποθεσης.Επισης ηθελα να ενημερωσω και αλλους που μπορει να βρεθουν σε αναλογη θεση.

Σεβομαι την αποψη σου αλλα πιστευω οτι βλεπεις το θεμα απο λαθος οπτικο πρισμα.


Φιλικα

sdikr
31-01-08, 23:27
Παιδια δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ απαγορευτικο.

Μονο μια ταμπελα που γραφει parking μονιμων κατοικων ανα 50m.

Δεν μιλαω για μια θεση , αλλα για εναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ δρομο με θεσεις parking και απο τις 2 πλευρες.

Ειναι δυνατον να απαγορευεται η σταθμευση 24ωρες σε συνοικιακους δρομους;;

Ο δρομος ειναι η αναγνωστοπουλου , η επομενη παραλληλος της Σκουφα προς τα πανω.

Επαναλαμβανω οτι μιλαω για κανονικη θεση parking. Πηρα τηλεφωνο την τροχαια και μου ειπαν οτι για αυτους δεν συνιστα παραβαση και οτι για αυτο το λογο τις κλησεις τις κοβει ο δημος.Επισης μου ειπαν οτι αυτος ειναι και ο λογος που ο δημος δεν εχει ΚΑΜΙΑ δικαιοδοσια για αφαιρεση πινακιδων εφοσον η παραβαση δεν πιστοποιειται απο την τροχαια.

Φιλικα

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο τότε δυστήχως έχασες,

Lord_British
01-02-08, 00:58
Μπορεις σε παρακαλω να μας το εξηγησεις καλυτερα;;

Εχω μηλησει με 3 δικηγορους και με την τροχαια και κανεις δεν μου ειπε αυτο που λες...


Φιλικα

sdikr
01-02-08, 01:15
Μπορεις σε παρακαλω να μας το εξηγησεις καλυτερα;;

Εχω μηλησει με 3 δικηγορους και με την τροχαια και κανεις δεν μου ειπε αυτο που λες...


Φιλικα

Αν υπάρχει τάμπελα, που να λεεί parking μόνο για κατοίκους, τότε υπάρχει πρόβλημα (υγ σκέψου οτι και για την ταμπέλα δεν επιτρέπεται το παρκάρισμα είναι ανα 50 μέτρα)


Αυτό πάντα αν υπάρχει η ταμπέλα,

Lord_British
01-02-08, 01:20
O δρομος ειναι ειναι πανω απο 600-700 μετρα.

Υπαρχουν ταμπελες ανα 50μ που γραφουν parking μονιμων κατοικων.

Δηλαδη μιλαμε για 1,5 χιλιομετρο θεσεων parking.

Aν δεν ειναι καταχρηστικο να βαπτιζονται parking κατοικων κοινοχρηστοι δρομοι τοτε τι ειναι;;

Και σου επαναλαμβανω οτι δεν μιλαω για εργασιμη μερα και ωρα αλλα για τεταρτη 10 το βραδυ.

Η τροχαια οπως ειπα για αυτες τις πινακιδες ΔΕΝ θεωρει οτι υπαρχει ΚΑΜΙΑ παραβαση και ΔΕΝ κοβει κλησεις.


Κοιταξε το καλυτερα σε παρακαλω.


Φιλικα

ela002
01-02-08, 01:21
Αφου έχεις δικηγορό ρώτα αυτον....

sdikr
01-02-08, 01:27
O δρομος ειναι ειναι πανω απο 600-700 μετρα.

Υπαρχουν ταμπελες ανα 50μ που γραφουν parking μονιμων κατοικων.

Δηλαδη μιλαμε για 1,5 χιλιομετρο θεσεων parking.

Aν δεν ειναι καταχρηστικο να βαπτιζονται parking κατοικων κοινοχρηστοι δρομοι τοτε τι ειναι;;

Και σου επαναλαμβανω οτι δεν μιλαω για εργασιμη μερα και ωρα αλλα για τεταρτη 10 το βραδυ.

Η τροχαια οπως ειπα για αυτες τις πινακιδες ΔΕΝ θεωρει οτι υπαρχει ΚΑΜΙΑ παραβαση και ΔΕΝ κοβει κλησεις.


Κοιταξε το καλυτερα σε παρακαλω.


Φιλικα

Αν υπάρχουν πινάκιδες, τότε είναι νόμιμοι, το πρόβλημα θα πρέπει να το ψάξεις μετά, πχ να κάνεις αγώγη στον δήμο γιατί να έχει τόσο μεγάλο μέρος για παρκινγ κατοικων, αλλά απο την στιγμή που υπάρχει πινάκιδα, είσαι παράνομος που πάρκαρες.

είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Και στο εξωτερικό υπάρχουν,

ΥΓ η τροχαία δεν κόβει κλήση αν παρκάρεις σε θέση αναπήρου πχ, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι στο δικαστήριο θα σου δώσουν το ΟΚ

Lord_British
01-02-08, 01:32
Η τροχαια κοβει κανονικα κλησεις για θεσεις αναπηρων καθως εκδιδεται ΕΙΔΙΚΗ αδεια για την καθε θεση ατομου με ειδικες αναγκες.Η παραβαση μετραει στο point system και το προστιμο ειναι 150+ ευρω.

Φιλικα

sdikr
01-02-08, 01:34
Η τροχαια κοβει κανονικα κλησεις για θεσεις αναπηρων καθως εκδιδεται ΕΙΔΙΚΗ αδεια για την καθε θεση ατομου με ειδικες αναγκες.Η παραβαση μετραει στο point system και το προστιμο ειναι 150+ ευρω.

Φιλικα

Συγνώμη, τότε βάλε τις θέσεις παρκινγ ή τα γκαραζ

Lord_British
01-02-08, 01:50
Εφοσον πολεοδομικα δικαιολογειται (υπαρχει υπογειο ή υπεργειο parking) , κατα την ανεγερση ενος κτηριου πρεπει να βγει αδεια απο το δημο για την εισοδο-εξοδο αυτοκινητων των κατοικων του συγκεκριμενου κτηριου.

Ο δρομος σε καθε αλλη περιπτωση ειναι ελευθερος.


Φιλικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.