PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-shop.gr



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

hemlock
04-02-08, 14:36
Προβληματίστηκα με όλα αυτά που διάβασα για το e-shop κι ας έχω αγοράσει πολλές φορές "ψιλοπράγματα" από αυτούς χωρίς πρόβλημα.
Το λέω διότι πρόκειται γύρω στον Απρίλιο να αγοράσω power υπολογιστή (περιμένω τους τετραπύρινους) και είμαι επιφυλακτικός αν πρέπει να δώσω σε αυτούς ή στο Πλαίσιο τα 2 περίπου χιλιαρικάκια, που με τόσο κόπο έχω μαζέψει.:hmm:
Αν θες τα 2000 να μεινουν 2000 και οχι 2300-2500 να τον παρεις απο το eshop...Απο την στιγμη που το μηχανακι σου θα ειναι ποιοτικο ,(καποια στιγμη θα ποσταρεις οτι φτιαχνεις Pc-adslgr.com aproaved PC:p) Να μην σε νοιαζει τι θα γινει μετα, με πιθανη αστοχια υλικου...

RASTAVIPER
04-02-08, 15:00
Για αυτό εγώ γουστάρω τα παραδοσιακά κομπιουτεράδικα της γειτονιάς όπου δεν θα έχεις τέτοια μπλεξίματα. e-shop = απρόσωπη εταιρεία. ΤΕΛΟΣ

Ναι μόνο σκέψου όμως ότι ο κυρ Μήτσος που έχει το τοπικό μαγαζί, μπορεί να βαρέσει κανόνι από μέρα σε μέρα και να την κάνει νύχτα, ενώ μεγάλα μαγαζiά όπως το eshop δεν μπορούν να την κάνουν έτσι εύκολα (όχι ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως το edirect).

Jazzer
04-02-08, 15:06
Αν θες τα 2000 να μεινουν 2000 και οχι 2300-2500 να τον παρεις απο το eshop...Απο την στιγμη που το μηχανακι σου θα ειναι ποιοτικο ,(καποια στιγμη θα ποσταρεις οτι φτιαχνεις Pc-adslgr.com aproaved PC:p) Να μην σε νοιαζει τι θα γινει μετα, με πιθανη αστοχια υλικου...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι όντως πιο φθηνό το e-shop, ειδικά σε ένα μηχανάκι των 2 χιλ. η διαφορά είναι γύρω στα 100 -150 ευρώ.
Από την άλλη όμως, είναι να μη σου κάτσει η στραβή...:(
Και δεν εννοώ μόνο στο e-shop, αλλά και στο Πλαίσιο και παντού.
Το θέμα είναι σε αυτή την περίπτωση πως θα σου φερθεί το κάθε μαγαζί, με "κουτοπονηριά" ή υπεύθυνα ?
Μόνο στην πράξη θα το δεις αυτό.;)

jap
04-02-08, 15:08
Προβληματίστηκα με όλα αυτά που διάβασα για το e-shop κι ας έχω αγοράσει πολλές φορές "ψιλοπράγματα" από αυτούς χωρίς πρόβλημα.
Το λέω διότι πρόκειται γύρω στον Απρίλιο να αγοράσω power υπολογιστή (περιμένω τους τετραπύρινους) και είμαι επιφυλακτικός αν πρέπει να δώσω σε αυτούς ή στο Πλαίσιο τα 2 περίπου χιλιαρικάκια, που με τόσο κόπο έχω μαζέψει.:hmm:

Αν δεν κάνω λάθος είσαι Περιστεριώτης... Κατάστημα e-shop.gr κοντά σου δεν έχει, σωστά; Αν σου κάτσει κάτι ελαττωματικό θα πρέπει να τους το τρίψεις στα μούτρα, και ίσως χρειαστεί να πας απο εκεί κάμποσες φορές. Αυτό μόνο να σκεφτείς και να αποφασίσεις. Για όλα τα άλλα υπάρχουν και οι θετικές και οι αρνητικές απόψεις.

Για το e-shop ειδικά έχω πει και εγώ ποτέ πια, αφού οι χαμηλές τιμές, η ποικιλία και η καλή εξυπηρέτηση είναι παρελθόν. Τώρα όσοι λέτε ότι δεν είχατε ποτέ μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα, σας πιστεύω, αλλά παίξτε κανένα τζόκερ.

Chris_Nik
04-02-08, 15:12
Προβληματίστηκα με όλα αυτά που διάβασα για το e-shop κι ας έχω αγοράσει πολλές φορές "ψιλοπράγματα" από αυτούς χωρίς πρόβλημα.
Το λέω διότι πρόκειται γύρω στον Απρίλιο να αγοράσω power υπολογιστή (περιμένω τους τετραπύρινους) και είμαι επιφυλακτικός αν πρέπει να δώσω σε αυτούς ή στο Πλαίσιο τα 2 περίπου χιλιαρικάκια, που με τόσο κόπο έχω μαζέψει.:hmm:


Δωστα στο Plaisio.......;)

jap
04-02-08, 15:19
Αν θες τα 2000 να μεινουν 2000 και οχι 2300-2500 να τον παρεις απο το eshop...Απο την στιγμη που το μηχανακι σου θα ειναι ποιοτικο ,(καποια στιγμη θα ποσταρεις οτι φτιαχνεις Pc-adslgr.com aproaved PC:p) Να μην σε νοιαζει τι θα γινει μετα, με πιθανη αστοχια υλικου...

Πάντως τα καλά τοπικά μαγαζιά δουλεύουν πλέον ως εξής: Τους πας τυπωμένη τη σύνθεση από Πλαίσιο ή e-shop.gr και σου φτιάχνουν μια αντίστοιχη στην ίδια τιμή ή 5-10 ευρώ κάτω.

Πραγματικά πολύ φτηνότερα έχουν μόνο όσα κάνουν παράλληλες εισαγωγές με δική τους εγγύηση ή παίρνουν από την αντιπροσωπεία χιλιάδες κομμάτια και όταν τους ξεμείνουν τα σκοτώνουν.

Όλοι οι άλλοι, είτε είναι συνοικιακό μαγαζάκι είτε είναι το Πλαίσιο, κάνουν παιχνίδι με τα περιθώρια κέρδους τους, που έτσι κι αλλιώς είναι μικρά, ή με το να χρεώσουν ή όχι τη συναρμολόγηση.

Όσο για κανόνια, όποιος ξέρει τι διαλέγει, δεν φοβάται να πιάσει κατσαβίδι και καταλαβαίνει ότι για θέματα εγγύησης έχει έτσι κι αλλιώς να κάνει με την αντιπροσωπεία (πλην παράλληλων εισαγωγών), δεν έχει πρόβλημα.

humanious
04-02-08, 15:49
Πάντα οι οποιεσδήποτε καταγγελίες να γίνονται επώνυμα.
Φταίει ο υπευθυνος του service ? Δώστε μου κύριε το όνομα σας κ εγω θα προβώ στις απαραίτητες διαδικασίες! Δεν έχει αξία να γίνεται η καταγγελία στον όνομ "eshop" γιατί στην τελικη ο καθε υπαλληλος του καταστηματος θα ρίχνει το φταίξιμο από τον ένα στον άλλο. Ζητήστε τα ονόματα τους κ μετά μου λέτε αν θα σκιστούν να σας εξυπηρετήσουν ή όχι.

psolord
04-02-08, 16:40
Πάντα οι οποιεσδήποτε καταγγελίες να γίνονται επώνυμα.
Φταίει ο υπευθυνος του service ? Δώστε μου κύριε το όνομα σας κ εγω θα προβώ στις απαραίτητες διαδικασίες! Δεν έχει αξία να γίνεται η καταγγελία στον όνομ "eshop" γιατί στην τελικη ο καθε υπαλληλος του καταστηματος θα ρίχνει το φταίξιμο από τον ένα στον άλλο. Ζητήστε τα ονόματα τους κ μετά μου λέτε αν θα σκιστούν να σας εξυπηρετήσουν ή όχι.

Στο πλαίσιο φοράνε μπλουζίτσες με τα ονόματα τους. Στην αρχή που το είχα δει λέω κοίτα οι φασίστες τι κάνανε στα παιδιά. Το είδα απο την άποψη του εργαζομένου. Απο την μεριά του πελάτη όμως έχει κάποια βάση. Ποτέ δεν είχα προβλήματα εξυπηρέτησης απο τα παιδιά στο Πλαίσιο εκτός απο ένα σπασίκλα τεχνικό που την πούλεψε όμως ή τον πουλέψανε!:whistle:

DSLaManiaC
04-02-08, 16:42
Γιατι ο εργαζόμενος να έχει πρόβλημα με το να έχει μπλουζάκι με το όνομα του?

RASTAVIPER
04-02-08, 17:07
Γιατι ο εργαζόμενος να έχει πρόβλημα με το να έχει μπλουζάκι με το όνομα του?

Μη νομίζεις ότι δεν υπάρχουν ευθυνόφοβοι...

arkoudos_apsu
04-02-08, 17:38
Έχω δουλέψει σε μεγάλη αλυσίδα και ξέρω πως πρέπει να φέρεται ο κάθε υπάλληλος.

Στο e-shop, εκτός από άσχετοι, είναι και ανάγωγοι. Ε όχι, αυτό δεν αξίζει, όσο φθηνοί και να είναι.

Patentman
04-02-08, 18:58
Η πραγματικότητα είναι , οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.
Πολλές φορές , εκτός πραγματικότητας. Εχω διαφορες τιμής, έυκολα στο 100% !!!!!!!
Παρόλα αυτά, τελικά μάλλον, με τέτοια ποσοστά , πρέπει να δουλεύει ένα κατάστημα, για να μπορεί να παρέχει support.

Εδω ειναι 33% πιο ακριβο απο τον *εαυτο του. :rofl:
Τιμες καταστηματος με τιμες ιντερνετ εχουν τετοιες διαφορες...:down::down::down:

*Που και παλι ειναι πιο ακριβο απο την αγορα.

Αλλά μαλλον πληρωνεις την ΑΜΕΣΗ αλλαγη ενος προβληματικου προϊοντος, και οχι το 5 εργασιμες και "θα δουμε"...

Η ΑΜΕΣΗ αντικατασταση ειναι αναντικαστατη οταν επιλεγεις κατι που ειναι ευπαθες, κατι που δεν ξερεις αν θα δουλεψει οπως υποσχεται ή οταν παιρνεις ολοκληρο Η/Υ.

Εχεις ΕΓΓΥΗΣΗ και οχι φουμαρα.

humanious
04-02-08, 19:18
Στο πλαίσιο φοράνε μπλουζίτσες με τα ονόματα τους. Στην αρχή που το είχα δει λέω κοίτα οι φασίστες τι κάνανε στα παιδιά. Το είδα απο την άποψη του εργαζομένου. Απο την μεριά του πελάτη όμως έχει κάποια βάση. Ποτέ δεν είχα προβλήματα εξυπηρέτησης απο τα παιδιά στο Πλαίσιο εκτός απο ένα σπασίκλα τεχνικό που την πούλεψε όμως ή τον πουλέψανε!:whistle:

Δεν υπάρχει θέμα ταμπέλακι κτλ...
Πρώτα απ όλα ζητάς τον υπεύθυνο γιατι ο υπάλληλος είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.
Αφου εξηγήσεις στον υπεύθυνο το προβλημά σου αν δεν στο λύσει τότε ζητάς το ονοματάκι του και σε οποιαδήποτε καταγγελία κ αν κάνεις φυσικά το αναφέρεις.
Όπου έχω λειτουργήσει με αυτό τον τρόπο έχω εξυπηρετηθεί.
Διεκδικώ απλά τα δικαιώματα μου κ ζητάω την ανάλογη εξυπηρέτηση που αρχικά μου υπόσχονται.

vosk
04-02-08, 19:44
Εγω παιδες αγοραζω πολλα χρονια απο το e-shop. Περα απο καποια προβληματα με τους χρονους παραδοσης, κανενα προβλημα δεν ειχα. Και μιλαμε για ΠΟΛΛΑ Συστηματα, περιφερειακα, ψιλολοϊδια κλπ κλπ. ΠΟΛΛΕΣ χιλιαδες ευρω.
Φτηνο ειναι σε πολλα πραγματα. Αξιοπιστο αρκετα. Μια φορα χρειαστηκε να ανταλλαξω μια καρτα ηχου και την κανανε δεκτη την αλλαγη χωρις προβλημα.
Τωρα πως σας τυχανε αυτα εσας... δεν ξερω.

andreasp
04-02-08, 20:18
Πρέπει να είσαι και ο μοναδικός ευχαριστημένος με το after sales του eshop!

DSLaManiaC
04-02-08, 20:22
Βάλε κι έναν 2ο μέσα.

Αντικατάσταση σε mp3 player σε ~5 μέρες

BigBlack
04-02-08, 21:06
Εγω παιδες αγοραζω πολλα χρονια απο το e-shop. Περα απο καποια προβληματα με τους χρονους παραδοσης, κανενα προβλημα δεν ειχα. Και μιλαμε για ΠΟΛΛΑ Συστηματα, περιφερειακα, ψιλολοϊδια κλπ κλπ. ΠΟΛΛΕΣ χιλιαδες ευρω.
Φτηνο ειναι σε πολλα πραγματα. Αξιοπιστο αρκετα. Μια φορα χρειαστηκε να ανταλλαξω μια καρτα ηχου και την κανανε δεκτη την αλλαγη χωρις προβλημα.
Τωρα πως σας τυχανε αυτα εσας... δεν ξερω.

Ίδια περίπτωση και η δικιά μου. Πολλά συστήματα και περιφερειακά σε βάθος χρόνου από e-shop. Προβλήματα είχα αλλά λύνονταν εκτός μίας περίπτωσης με μία μητρική. Ταυτόχρονα αγόραζα και από το Πλαίσιο, αντίστοιχες ποσότητες και είδη. Προτιμώ e-shop για τιμές αλλά αν το ζήτημα είναι η ταχύτατη υποστήριξη, τότε ψηφίζω Πλαίσιο. Νομίζω όμως πως όλα τα προβλήματα και ιδίως τόσο χτυπητά όπως του o.p. μπορούν να λυθούν με ψυχραιμία, επιμονή και γνώση των δικαιωμάτων του καταναλωτή.
Καλή τύχη...

manoulamou
04-02-08, 22:54
Εχω κανει τις απειρες παραγγελιες απ το E-shop!
Δυο φορες ειχα προβλημα με τα ειδη που παρελαβα οχι αστοχιας
αλλά ηταν λιγο διαφορετικα αυτα που περιγραφονταν στο site απο τα αποσταλεντα...
Αλλη μια ειχα τραγελαφικη περιπετεια με το χρονο παραδοσης
εδω το δεμα εκει το δεμα πού βρισκεται επιτελους το δεμα;
Εεε και κανα δυο μου ηρθαν λιγο νωριτερα ή αργοτερα την ιδια μερα ομως.
Ποτε δεν μου χρειαστηκε το after sales support/service αρα δεν μπορω να εκφερω αποψη!
Απο το Πλαισιο στις 6 παραγγελιες, η πρωτη ειχε 30% υψηλοτερη τιμολογηση
3 ακυρωθηκαν λογω μη διαθεσιμοτητας ή γιατι μου προτειναν κοψοχρονια
"βανδαλισμενα" προϊοντα και αλλες δυο εφτασαν ως επρεπε κατι χαρτια και μελανακια
οχι τιποτε σοβαρο που να θελει την οποια υποστηριξη δηλαδη:p.

body125z
06-02-08, 03:34
μπα μακρυα απο το συγκεκριμενο καταστημ,α
Στη ξανθη ενω τους πηγα dvd recorder χαλασμενο μεσα στην εγγυηση το στειλανε πισω και καλα και μου το επιστρεψανε διορθωμενο..Τριχες δε δουλεψε παλι
Συνοικιακα μαγαζια κ παλι συνοικιακα και ας πληρωσω και κατι παραπανω..
Οσο για εξυπηρετηση αργοι οσο ο θανατος και καθολου ευγενικοι(συγκεκριμενα ο Ξανθιωτης τυπος_ο και καλα υπευθυνος)...
Μακρυα και αγαπημενοι:rofl:

andreasp
06-02-08, 12:35
Βάλε κι έναν 2ο μέσα.

Αντικατάσταση σε mp3 player σε ~5 μέρες

Εισαι από τους τυχερούς του eshop.
Στο ΠΛΑΙΣΙΟ ο αντίστοιχος χρόνος θα ήταν 4ώρες! (Maximum)

vavis
06-02-08, 13:12
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι όντως πιο φθηνό το e-shop, ειδικά σε ένα μηχανάκι των 2 χιλ. η διαφορά είναι γύρω στα 100 -150 ευρώ.
Από την άλλη όμως, είναι να μη σου κάτσει η στραβή...:(
Και δεν εννοώ μόνο στο e-shop, αλλά και στο Πλαίσιο και παντού.
Το θέμα είναι σε αυτή την περίπτωση πως θα σου φερθεί το κάθε μαγαζί, με "κουτοπονηριά" ή υπεύθυνα ?
Μόνο στην πράξη θα το δεις αυτό.;)

Βρε φιλε μου(και ολοι οι αλλοι εδω μεσα), εχεις ιδεα ποσο κοστιζει η ψυχαναλυση...:crazy:
70 - 75 ευρουδακια την φορα (ωρα)...
χωρια που ειναι πολυ προτιμοτερη αυτη, απο το να εκτονωθεις επιτοπου :vava:, επανω σε κανεναν (φουκαρα ή μη) υπαλληλακο του - καθε - e shop...
γι΄αυτο, προσοχη στο after shales, και ας δωσετε και 10% παραπανω βρε αδερφε !!!

body125z
06-02-08, 16:24
Βρε φιλε μου(και ολοι οι αλλοι εδω μεσα), εχεις ιδεα ποσο κοστιζει η ψυχαναλυση...:crazy:
70 - 75 ευρουδακια την φορα (ωρα)...
χωρια που ειναι πολυ προτιμοτερη αυτη, απο το να εκτονωθεις επιτοπου :vava:, επανω σε κανεναν (φουκαρα ή μη) υπαλληλακο του - καθε - e shop...
γι΄αυτο, προσοχη στο after shales, και ας δωσετε και 10% παραπανω βρε αδερφε !!!

ρε τον αδερφο μου καλα εκανε και τελειωσε ψυχολογια πλυσιος θα γινει

Καλα οντως αν εκτονονομασταν ολοι ετσι :vava: τοτε τα μισα e shop θα ειχαν υπαλληλους με μαυρισμενα ματια..
Οποτε ηρεμα και ο μορφα μακρυα και αγαπημενοι οπως ειπα_και ας δωσουμε και ενα 10% παραπανω:oneup:

ikaros
06-02-08, 17:17
Δεν είναι το θέμα το πεντάλεπτο. Το θέμα είναι ότι αυτά τα franchise τα παίρνουν άτομα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ τι ακριβώς τους γίνεται. Απλά τυχαίνει να έχουν λεφτά και να είναι στην κατάλληλη στιγμή. Από κει και πέρα, τις μεγάλες εταιρείες δεν τις νοιάζει που θα δώσουν το franchise, αρκεί να πέφτει το παραδάκι. Τα ξέρω από πρώτο χέρι αυτά, με μεγάλη αλυσίδα Video Club

Το eshop δεν αναπτύσσεται με franchise.

andreasp
06-02-08, 20:04
Το eshop δεν αναπτύσσεται με franchise.

Δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο.
Τα eshop points της επαρχίας , ΔΕΝ ειναι ιδιόκτητα.
Franchise ειναι.

arkoudos_apsu
07-02-08, 16:04
Franchise είναι όλα τα e-shop.

Άσχετα αν σε κάποια υπάρχουν ιδιοκτήτες, που κατέχουν το 100% των μετοχών του καταστήματος, το κατάστημα παραμένει franchise (δίνει κάποιο χαράτσι τον μήνα στην εταιρεία).

demian_
07-02-08, 17:18
Εγω εχω να πω δυο πραγματακια...

Το φορουμ αυτο το παρακολουθω καθημερινα απο το 2003.Παντα κοιταω οτι θεμα εχει να κανει με προμηθευτες Hardware/Software ωστε να γνωριζω τις κακοτοπιες.
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ανα περιοδους τα χωνουν μερικοι σε διαφορες αλυσιδες καταστηματων.
Καποτε τα εχωναν στα Multirama,στο Πλαισιο το eshop,και τουμπαλιν υμνουσαν την εξυπηρετηση απο τους ιδιους...
Η υπερβολη του Ελληνα σε ολο του το μεγαλειο σε πολλες περιπτωσεις.Ειμαι σιγουρος οτι αν βγω και κανω ενα ποστ για το μαγαζι του κυρ-Κωστακη στην Ανω Κατω Τραχανοπλαγια που δεν υπαρχει πολλοι θα εχουν αποψη και μην σας πω οτι εχουν και μια ιστορια να μου πουν για τον κυρ-Κωστακη...
Εχω συνεργαστει με ολους τους προμηθευτες της Ελληνικης αγορας.Απο ολους εχω παραλαβει και κατι ελλατωματικο.Ποτε απο κανενα δεν ειχα προβλημα για αντικατασταση ή επισκευη.Και παντα με εξυπηρετησαν με οση ευγενεια θα μπορουσαν να εχουν...Ισως να φταιει οτι καθε φορα που περναω την πορτα καποιου καταστηματος δεν κραταω το μυαλο μου κολλημενο στο τελευταιο ποστ καταγγελιας για το συγκεκριμενο καταστημα και παντα παω με την καλη διαθεση οτι και θα εξυπηρετηθω και λυση στο προβλημα μου θα βρεθει αν αντιμετωπισεις την κατασταση θετικα.Οσο για καποιους που λενε οτι προτιμω να τα δινω τα παραπανω σε αυτον που μου δινει καλυτερο after sales support και οχι στον αλλο γιατι θα με στειλει στον ψυχιατρο εχω να πω οτι αν ενα χαλασμενο κομματι hardware και η εξυπηρετηση που σας δινουν θα σας στειλει στο ψυχιατρο μην ξαναβγειτε απο τη γυαλα σας...

Με παρα πολυ σεβασμο και κατανοηση προς ολους τους ταλαιπωρημενους της Ελληνικης Αγορας Hardware,αλλα καποιες φορες η υπερβολη πρεπει να μπαινει στην ακρη...

manoulamou
07-02-08, 17:24
Εδω κοντευουν να αυτοκτονησουν γιατι
αφου επεσαν οι τιμες των Conn-x λιγα ευρουλακια
εσπευσαν στις 24αρες σαν μανιακοι, ελα ομως που δεν μπορουν ολοι να τις πιασουν...
Μαθαμε απ εξω ολα τα στατιστικα γραμμης, σκετη μαυριλα η καθημερινοτητα τους!!!:rofl:

prodromosfan
07-02-08, 17:51
παιδια ειναι απλό
shit happens all the time

απλως σε καποια μαγαζια ειναι πιο συχνο το φαινομενο,
και διαφορετικη και η αντιμετώπιση.

Θα αναφερω και ενα παραδειγμα δικό μου,
παραγγελια scanner μάρκας Χ με εξαρτημα για 35mm film
ηρθε και ηταν σπασμενο λόγω κακης μεταφορας/συσκευασιας και εγω δεν ξερω.

Απάντηση απο το e-shop:
- Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το service της αντιπροσωπεια της Χ εταιρείας στην Ελλάδα.
Ε οχι αγαπητοί μου δικο σας προβλημα ειναι αν το συσκευασατε/μεταφερατε λάθος και το σπασατε.

alestros
07-02-08, 23:50
Μόλις γύρισα από eshop. Είχα παραγγείλει μία RAM και μία θερμοαγώγιμη πάστα του κ*λου. Σήμερα όμως βρήκα μία άλλη πάστα που είχα πάρει περσι και δεν την είχα χρησιμοποιήσει. Ωραια παω στο eshop point λέω Γεια σας είχα μια παραγγελεία. Μου δίνουν το πακέτο. Τους λέω 1000 συγνώμη αλλά τελικά δεν θέλω την πάστα γιατί είχα κ αλλη σπίτι μου. Ωραια μου λέει και παίρνει όλο το κουτί πίσω. Μου λέει πρέπει να στείλουμε όλη την παραγγελεία να ακυρωθεί και να μας ξαναστειλουν μόνο την RAM. !!! Μα λέω την θέλω σήμερα τη RAM. Δε γίνεται μου λέει...

Εντάξει λέω έτσι είσαι? ΟΚ δως μου την παραγγελεία όλη και σου επιστρέφω την παστα και κόψε μου πιστωτικό. Πετάγεται ένας άλλος υπάλληλος Τι λέτε ανθρωπε μου δε γίνονται αυτα! (Τρελαίνομαι...) Τι δεν γίνεται??? Να επιστρέψω ένα προιόν το οποίο δεν άνοιξα? Τους νόμους τους ξέρεις? Εε μου λέει αυτή τη δουλειά θα κάνουμε τώρα? Με τα πολλά μου δώσανε μόνο την Ram και έφυγα κύριος.

Το θέμα δεν ηταν προφανώς τα 5 ευρώ της πάστας αλλά είναι το γαμώτο... Παει να μου πει ο άλλος ότι δεν έχω δικαίωμα να αλλάξω ένα προιόν???
Είχα πάει και μπριζομένος γιατί βλέπω αυτα τα Εγγύηση 1 έτος στο eshop.gr και τρελαίνομαι κάθε φορά... Καλά τέτοια παρανομία να δίνουν 1 χρόνο εγγύηση ενώ καλυπτόμαστε από 2 νόμους (και τον ελληνικό και τον ενιαίο ευρωπαικό περί Customer Rights που λέει ότι η μίνιμουμ εγγύηση για κάποιο προιόν είναι 2 χρόνια)

........Auto merged post: John_Fystikis added 19 Minutes and 23 Seconds later........

για όλες τις χώρες της ΕΕ, προβλέπεται μια
εγγύηση δύο ετών για τις πωλήσεις
καταναλωτικών αγαθών (οδηγία
1999/44/ΕΚ). Σε ορισμένες χώρες μπορεί η διάρ-
κεια να είναι μεγαλύτερη ενώ κάποιοι κατα-
σκευαστές μπορεί να προσφέρουν μία ακόμα
μεγαλύτερη περίοδο εγγύησης.


Άλλη φορά όπου ακούσετε 1 χρόνο εγγύηση αναφέρετε τους νόμους και αν είναι τόσο βλάκες και επίμονοι καλέστε μία αστυνομία. Οι νόμοι είναι για να τηρούνται απ'όλους.

Ορίστε και το ΦΕΚ με τα δικαιώματα μας σαν καταναλωτές
http://www.efpolis.gr/_database/docu...itefile-20.pdf

Doxaios
08-02-08, 18:29
Αυτό με τον 1 χρόνο είναι όντως απίστευτο.

Patentman
08-02-08, 18:32
Αν η κατασκευη και η εισαγωγη προερχεται απο χωρες εκτος ΕΕ τοτε ο κατασκευαστης μπορει να δινει μονο 1 χρονο εγγυηση.

Απο την στιγμη που εισαγεται σε χωρα της ΕΕ τοτε ισχυει ο ενας χρονος του κατασκευαστη και ο επομενος χρονος ειναι η "εμπορικη εγγυηση" του εισαγωγεα.

Jazzer
08-02-08, 19:10
Βρε φιλε μου(και ολοι οι αλλοι εδω μεσα), εχεις ιδεα ποσο κοστιζει η ψυχαναλυση...:crazy:
70 - 75 ευρουδακια την φορα (ωρα)...
χωρια που ειναι πολυ προτιμοτερη αυτη, απο το να εκτονωθεις επιτοπου :vava:, επανω σε κανεναν (φουκαρα ή μη) υπαλληλακο του - καθε - e shop...
γι΄αυτο, προσοχη στο after shales, και ας δωσετε και 10% παραπανω βρε αδερφε !!!
Xαχα δεν κατάλαβες καλά, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο να μας "τρελάνει" το e-shop, τo πλαίσιο ή ο κυρ Μήτσος ο κομπιουτεράς της γειτονιάς.:p
Ούτε φωνές, ούτε τίποτα, υπάρχουν νόμοι για κάθε "έξυπνο" εμποράκο. ;)

Adartis
08-02-08, 19:39
Α ρε Αθάνατη Ελλαδάρα μας ,καλα μας κάνουν άφου είματε στο έλεος του κάθ'ενα ,
οι νόμοι είναι απλά για να υπάρχουν ε ρε ματσουκέισον που χρειάζετε...:nono:

PetApollo
08-02-08, 21:29
Εγω εχω να πω δυο πραγματακια...

Το φορουμ αυτο το παρακολουθω καθημερινα απο το 2003.Παντα κοιταω οτι θεμα εχει να κανει με προμηθευτες Hardware/Software ωστε να γνωριζω τις κακοτοπιες.
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ανα περιοδους τα χωνουν μερικοι σε διαφορες αλυσιδες καταστηματων.
Καποτε τα εχωναν στα Multirama,στο Πλαισιο το eshop,και τουμπαλιν υμνουσαν την εξυπηρετηση απο τους ιδιους...
Η υπερβολη του Ελληνα σε ολο του το μεγαλειο σε πολλες περιπτωσεις.Ειμαι σιγουρος οτι αν βγω και κανω ενα ποστ για το μαγαζι του κυρ-Κωστακη στην Ανω Κατω Τραχανοπλαγια που δεν υπαρχει πολλοι θα εχουν αποψη και μην σας πω οτι εχουν και μια ιστορια να μου πουν για τον κυρ-Κωστακη...Εχω συνεργαστει με ολους τους προμηθευτες της Ελληνικης αγορας.Απο ολους εχω παραλαβει και κατι ελλατωματικο.Ποτε απο κανενα δεν ειχα προβλημα για αντικατασταση ή επισκευη.Και παντα με εξυπηρετησαν με οση ευγενεια θα μπορουσαν να εχουν...Ισως να φταιει οτι καθε φορα που περναω την πορτα καποιου καταστηματος δεν κραταω το μυαλο μου κολλημενο στο τελευταιο ποστ καταγγελιας για το συγκεκριμενο καταστημα και παντα παω με την καλη διαθεση οτι και θα εξυπηρετηθω και λυση στο προβλημα μου θα βρεθει αν αντιμετωπισεις την κατασταση θετικα.Οσο για καποιους που λενε οτι προτιμω να τα δινω τα παραπανω σε αυτον που μου δινει καλυτερο after sales support και οχι στον αλλο γιατι θα με στειλει στον ψυχιατρο εχω να πω οτι αν ενα χαλασμενο κομματι hardware και η εξυπηρετηση που σας δινουν θα σας στειλει στο ψυχιατρο μην ξαναβγειτε απο τη γυαλα σας...

Με παρα πολυ σεβασμο και κατανοηση προς ολους τους ταλαιπωρημενους της Ελληνικης Αγορας Hardware,αλλα καποιες φορες η υπερβολη πρεπει να μπαινει στην ακρη...

Το θέμα δεν είναι αν θα παραλάβεις ελλατωματικό hardware αλλά το AFTER SALES SUPPORT. Όμως θα σε παραπέμψω στο ρητό που λέει "επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση" και αυτό το ξέρουνε καλά οι του e-shop, plaisio και κάθε plaisio.
Γιατί στην τελική όταν τους τα "χώσεις" με νόμους καταλαβαίνουνε.

Δυστιχώς όμως στην Ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι μόνο από την μεριά των καταστημάτων που πιάνουνε "κότσο" τον κόσμο αλλά και από την μεριά του καταναλωτή που πολλές φορές ξεσπάει λανθασμένα, χωρίς αυτό να είναι ελαφρυντικό για τα καταστήματα.

Εμένα αυτό που μου την δίνει πραγματικά και εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτήν την Χώρα, το γεγονός ότι σε νευραλγικές θέσεις σε μια εταιρεία τοποθετούντε άσχετοι των ασχέτων με αποτέλεσμα ..... τα βλέπετε οι ίδιοι. παράπονα παράπονα παράπονα.

Μην ακούσω όμως κάποιον να λέει: "Μα τι να σου κάνει ο υπαλληλάκος των 600 Ευρώ" γιατί έχει ειπωθεί εδώ μέσα αυτό. Γιατί το θέμα της εξυπηρέτησης πελατών δεν έχει σημασία αν ο υπαλληλάκος που έχουμε απέναντι μας παίρνει 600 ευρώ ή 1600 ευρώ!! Στο κάτω κάτω εμείς στις δουλείες μας περισσότερα πέρνουμε? :P

Το θέμα είναι να αλλάξουνε νοοτροπία τα καταστήματα ώστε ο Έλληνας καταναλωτής από την μεριά του να σταματήσει να ουρλιάζει.
Και εγώ από το e-shop έχω παραγγείλει άπειρα πράγματα. 2 φορές είχα πρόβλημα με κάποιο προιόν. Μία φορά με ένα σκληρό δίσκο που μου τον αντικατέστησαν παρόλο που άργησαν και μία άλλη φορά που αγόρασα κάτι ηχεία τα οποία ήτανε χαλασμένα και τους έστειλα e-mail την πρώτη μέρα κιόλας. Τους ζήτησα αν σε περίπτωση που τα αντικαταστήσουνε να μην μου στείλουνε καινούργια αλλά να κοπεί πιστωτικό να πάρω κάτι άλλο. Ότι πιστωτικό είδατε εσείς είδα και εγώ. Τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω μην μου στείλετε τα καινούργια ηχεία θα αγοράσω κάτι άλλο. Μου λένε δεν γίνετε διότι τα καινούργια είναι από RMA. Μα τα καινούργια είναι σφραγισμένα τους λέω κρατήστε τα να τα δώσετε σε άλλο πελάτη. Δεν γίνετε μου λένε. Πιο πολλά θα ξόδευα στα τηλέφωνα σε συνενόηση.

Ενώ από ένα μαγαζάκι του Κυρ-Κωστάκη ώσες φορές ψώνιζα και είχα πρόβλημα έκοβε ο προμηθευτής του ένα πιστωτικό στο κατάστημά του και τελείωνε η υπόθεση.

Υ.Γ. Όλα αυτά από τα μεγάλα καταστήματα γίνοντε για να ΞΕΣΤΟΚΑΡΟΥΝ την σαβούρα τους. Αγόρασε και εσύ ένα INNOVATOR μπορείς!!! :worthy:

........Auto merged post: PetApollo added 2 Minutes and 39 Seconds later........


Α ρε Αθάνατη Ελλαδάρα μας ,καλα μας κάνουν άφου είματε στο έλεος του κάθ'ενα ,
οι νόμοι είναι απλά για να υπάρχουν ε ρε ματσουκέισον που χρειάζετε...:nono:

Αυτό ακριβώς.. και γιατί να χρειάζετε να κάνουμε χρήση του νόμου κάθε φορά που έχουμε πρόβλημα?

Doxaios
08-02-08, 21:46
Εγώ αντιθέτως έχω άσχημες αναμνήσεις από συνοικιακά μαγαζιά. Νομίζεις οτι το κάθε μαγαζάκι έχει την διάθεση να μπαίνει σε ιστορίες καθημερινής συνεννόησης με αντιπροσωπίες για πιστώσεις κομματιών?Ή νομίζεις οτι αυτό που σου λέει το e-shop οτι δεν βρίσκω βλάβη δεν θα το πεί η αντιπροσωπία?Ίσα ίσα τότε είναι που ο καταστηματάρχης ενός μικρού μαγαζιού θα σκεφτεί μην έχει άσκοπες απώλειες στα κέρδη του με "άτυχες" αντικαταστάσεις.Τώρα αν τον ξέρεις προσωπικά αλλάζει κάπως το πράμα.

alestros
08-02-08, 22:55
Αν η κατασκευη και η εισαγωγη προερχεται απο χωρες εκτος ΕΕ τοτε ο κατασκευαστης μπορει να δινει μονο 1 χρονο εγγυηση.

Απο την στιγμη που εισαγεται σε χωρα της ΕΕ τοτε ισχυει ο ενας χρονος του κατασκευαστη και ο επομενος χρονος ειναι η "εμπορικη εγγυηση" του εισαγωγεα.


Η ευρωπαική οδηγία 1999/44/ΕΚ (οδηγία σημαίνει νόμος για να μη ξεχνιόμαστε)δεν αναφέρεται στην προέλευση των προϊόντων αλλά στο ότι η πώληση τους γίνεται εντός συνόρων Ε.Ε.

Δε πα να έχει κάνει παραεισαγωγή και απ'το φεγγάρι ο έμπορος? Εφ'όσων πουλάει το αγαθό προϊόν σε ευρωπαίους καταναλωτές εντός Ε.Ε. οφείλει να το καλύπτει με minimum 2 χρόνια εγγύηση...

Patentman
08-02-08, 23:44
Αυτο ειπα και γω.
Ο κατασκευαστης δινει 1 χρονο (εχει δικαιωμα εφοσον δεν ειναι μεσα στην ΕΕ) αλλά ο εισαγωγεας/μεταπωλητης πρεπει να παρεχει 2 χρονια.

Τον εξτρα χρονο τον "χρεωνεται" ως εμπορικη εγγυηση (πρεπει να τον καλυψει αυτος εφοσον δεν το καλυπτει ο κατασκευαστης).

ariadgr
08-02-08, 23:46
Αυτο ειπα και γω.
Ο κατασκευαστης δινει 1 χρονο (εχει δικαιωμα εφοσον δεν ειναι μεσα στην ΕΕ) αλλά ο εισαγωγεας/μεταπωλητης πρεπει να παρεχει 2 χρονια.

Τον εξτρα χρονο τον "χρεωνεται" ως εμπορικη εγγυηση (πρεπει να τον καλυψει αυτος εφοσον δεν το καλυπτει ο κατασκευαστης).

Έτσι εξηγείται γιατί π.χ. καταστήματα όπως το Pixmania σε προϊόντα που δίνουν 1 χρόνο εγγύηση (π.χ. Sony) σου λέει ότι το 2ο χρόνο σε καλύπτουν οι ίδιοι αν πάθει κάτι.

paultav
09-02-08, 00:09
παιδια μιάς και ανοιξατε το θεμανα σας πω και τη δικια μου πικρη εμπειρια απο το συγκεκριμενο καταστημα..
πριν κανα μηνα παραγειλα τηλεφωνικα ενα επεξεργαστη pentium 4 sta 3,4 socket 478 απο το καταστημα της στουρναρη αξιας 150 περιπου ευρω.

Οντως την αλλη μερα κατεβηκα πηγα στο ταμιο πληρωσα και καθισα με τα παιδια στα pc για να τους ρωτήσω για καμμια ψυκτρα...περασε κανενα μισαωρο και λιγο πριν αποφασισω να φυγω (και ενω βρισκόμουν διπλα σε υπαλληλο του μαγαζιου) πως μου εκοψε και λεω μεσα μου δεν ανοιγω λιγο τη συσκευασια για να τσεκαρω οτι ολα ειναι ενταξει και μετα φευγω..

ανοιγω τη συσκευασια -bulk- και τη να δω.... ο καινουργιος επεξεργαστης είχε υπολιματα παστας και στραβωμένα ποδαρακια...τρεχω αμέσως στο ταμειο για να ρωτησω τη ειναι αυτο το πραγμα που μου πουλησανε και με πιανει ολο το μαγαζι σε μια κατσαδα του στυλ οτι και που ξερουμε εμεις αν δεν ειχες κανενα ελλατωματικο επεξεργαστη στην τσεπη σου και τον εκανες τραμπα πισω απο την πλατη μας οση ωρα ησουν στο μαγαζι..

το τη επακολουθηισε δεν μπορειτε να το φανταστητε...μας ακουσε ολη η στουρναρη...με πιασαν τα διαολια μου και αρχισα τις χριστοπαναγιες μες στο μαγαζι ενω λιγο ελειψε να αρπαξω και τον τεχνικο απο το λαιμο - τον τυπο δηλ που ηθελε να με βγαλει και κλεφτη απο πανω--

τελικα με τα χιλια ζορια πηρα τα λεφτα μου πισω αφου πριν τους ειπα αν θελουν να παμε να με γδυσουν και να με ψαξουν --αλλα αν τελικα δέν εβρισκαν τιποτα επάνω μου θα γινόταν τής που$#%ας στο μαγαζι-- τα πηρα εφυγα και δεν ξαναπατάω εκειμεσα που να τα χαριζουν τζαμπα.
αει σιχτιρ λαμογια..

Doxaios
09-02-08, 00:20
Πωπώ..........Τί να πεί κανείς...ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ!!

alestros
09-02-08, 00:44
Αυτο ειπα και γω.
Ο κατασκευαστης δινει 1 χρονο (εχει δικαιωμα εφοσον δεν ειναι μεσα στην ΕΕ) αλλά ο εισαγωγεας/μεταπωλητης πρεπει να παρεχει 2 χρονια.

Τον εξτρα χρονο τον "χρεωνεται" ως εμπορικη εγγυηση (πρεπει να τον καλυψει αυτος εφοσον δεν το καλυπτει ο κατασκευαστης).


;);)

Διάβασα βιαστηκά αυτά που έγραψες και νόμιζα ότι εννοούσες ότι αν είναι παραεισαγωγή π.χ. μπορούν να δίνουν μόνο 1 χρόνο...

Το θέμα είναι ότι όσο τους κυνηγάς για πράγματα που δικαιούσαι μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις καθ´οτι έχεις τους νόμους με το μέρος σου... Βέβαια μπορεί να βγεις και με την πίεση στα ύψη αν πέσεις σε μυστήριο μαγαζί αλλά αξίζει ακόμα και αυτό αν είναι να μας πιάνουν κορόιδα... :p



Paultav ειλικρινά απορώ πως δεν άρπαξες κανέναν απ´τον γιακά... Τέρας ψυχραιμίας!!!!! :cool:

vasiliou
09-02-08, 00:49
Αγαπώ την αλητεία του eshop, μιας και σε μένα η τύχη απο την ανοργανωσιά τους μου κατέληξε σε καλό!
Παρηγγιλα που λέτε πέρσι εναν δίσκο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301744) και ενα κουτί εξωτερικό e-sata (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802150).
Tην αλλη μέρα ήταν στην πόρτα μου 1 πακέτο μεγάλο και μέσα είχε 2 πακετάκια !
Στο πρώτο πακετο ήταν ο δίσκος (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301744) με σακουλάκι σφραγισμένο και gg και στο αλλο πακετο ηταν το κουτί εξωτερικό e-sata (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802150),και αυτο ήταν τέλειο συσκευασμένο με ολα τα ναύλων κτλ... παίρνω που λέτε και ξεβιδώνω το καπάκι του εξωτερικού κουτιού για να βάλω μέσα τον δίσκο και......μόλις το ανοίγω βλέπω μέσα ειχε αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303884) ... ε εκεί τα έχασα, τον βάζω πάνω τέλειος φορμαρισμένος!
Στην αρχή ειπα να τους το αναφέρω αλλά μετα λεω ας περιμένω κάνα 2-3 μέρες μήπως καταλάβουν την πατάτα τους.. ε απο τότε εχει κλείσει χρόνος εχω κάνει και άλλες αγορές και δεν έχουν πει τίποτα... που και να πουν πλέον θα αρνηθώ κάθε κατηγορία!
Με λιγα λογία ο 320gb WD ήταν δώρο :p βεβαία μου έκανε εντύπωση πως η συσκευασία του κουτιού (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802150) ήταν άθικτη .Τελος πάντων τους ευχαριστώ για οτι μου χάρισαν 1 δίσκο(βεβαία δεν έχει εγγύηση αλλά μια χαρά κάνει την δουλειά του) και τους προτιμάω!

jim68
09-02-08, 00:49
παιδια μιάς και ανοιξατε το θεμανα σας πω και τη δικια μου πικρη εμπειρια απο το συγκεκριμενο καταστημα..
πριν κανα μηνα παραγειλα τηλεφωνικα ενα επεξεργαστη pentium 4 sta 3,4 socket 478 απο το καταστημα της στουρναρη αξιας 150 περιπου ευρω.

Οντως την αλλη μερα κατεβηκα πηγα στο ταμιο πληρωσα και καθισα με τα παιδια στα pc για να τους ρωτήσω για καμμια ψυκτρα...περασε κανενα μισαωρο και λιγο πριν αποφασισω να φυγω (και ενω βρισκόμουν διπλα σε υπαλληλο του μαγαζιου) πως μου εκοψε και λεω μεσα μου δεν ανοιγω λιγο τη συσκευασια για να τσεκαρω οτι ολα ειναι ενταξει και μετα φευγω..

ανοιγω τη συσκευασια -bulk- και τη να δω.... ο καινουργιος επεξεργαστης είχε υπολιματα παστας και στραβωμένα ποδαρακια...τρεχω αμέσως στο ταμειο για να ρωτησω τη ειναι αυτο το πραγμα που μου πουλησανε και με πιανει ολο το μαγαζι σε μια κατσαδα του στυλ οτι και που ξερουμε εμεις αν δεν ειχες κανενα ελλατωματικο επεξεργαστη στην τσεπη σου και τον εκανες τραμπα πισω απο την πλατη μας οση ωρα ησουν στο μαγαζι..

το τη επακολουθηισε δεν μπορειτε να το φανταστητε...μας ακουσε ολη η στουρναρη...με πιασαν τα διαολια μου και αρχισα τις χριστοπαναγιες μες στο μαγαζι ενω λιγο ελειψε να αρπαξω και τον τεχνικο απο το λαιμο - τον τυπο δηλ που ηθελε να με βγαλει και κλεφτη απο πανω--

τελικα με τα χιλια ζορια πηρα τα λεφτα μου πισω αφου πριν τους ειπα αν θελουν να παμε να με γδυσουν και να με ψαξουν --αλλα αν τελικα δέν εβρισκαν τιποτα επάνω μου θα γινόταν τής που$#%ας στο μαγαζι-- τα πηρα εφυγα και δεν ξαναπατάω εκειμεσα που να τα χαριζουν τζαμπα.
αει σιχτιρ λαμογια..



Χαράς το κουράγιο σου αφού δεν του 'φαγες το λάρυγγα πάλι καλά

okakosolikos
10-02-08, 03:26
και μετά θα έβλεπες έναν paultav με αίματα να τρέχουν από το πηγούνι του, να είναι λαχανιασμένος στη μέση του καταστήματος!

σαν ταινία ακούγεται..splater!

andreasp
10-02-08, 13:47
Μόλις γύρισα από eshop. Είχα παραγγείλει μία RAM και μία θερμοαγώγιμη πάστα του κ*λου. Σήμερα όμως βρήκα μία άλλη πάστα που είχα πάρει περσι και δεν την είχα χρησιμοποιήσει. Ωραια παω στο eshop point λέω Γεια σας είχα μια παραγγελεία. Μου δίνουν το πακέτο. Τους λέω 1000 συγνώμη αλλά τελικά δεν θέλω την πάστα γιατί είχα κ αλλη σπίτι μου. Ωραια μου λέει και παίρνει όλο το κουτί πίσω. Μου λέει πρέπει να στείλουμε όλη την παραγγελεία να ακυρωθεί και να μας ξαναστειλουν μόνο την RAM. !!! Μα λέω την θέλω σήμερα τη RAM. Δε γίνεται μου λέει...

Εντάξει λέω έτσι είσαι? ΟΚ δως μου την παραγγελεία όλη και σου επιστρέφω την παστα και κόψε μου πιστωτικό. Πετάγεται ένας άλλος υπάλληλος Τι λέτε ανθρωπε μου δε γίνονται αυτα! (Τρελαίνομαι...) Τι δεν γίνεται??? Να επιστρέψω ένα προιόν το οποίο δεν άνοιξα? Τους νόμους τους ξέρεις? Εε μου λέει αυτή τη δουλειά θα κάνουμε τώρα? Με τα πολλά μου δώσανε μόνο την Ram και έφυγα κύριος.

Το θέμα δεν ηταν προφανώς τα 5 ευρώ της πάστας αλλά είναι το γαμώτο... Παει να μου πει ο άλλος ότι δεν έχω δικαίωμα να αλλάξω ένα προιόν???
Είχα πάει και μπριζομένος γιατί βλέπω αυτα τα Εγγύηση 1 έτος στο eshop.gr και τρελαίνομαι κάθε φορά... Καλά τέτοια παρανομία να δίνουν 1 χρόνο εγγύηση ενώ καλυπτόμαστε από 2 νόμους (και τον ελληνικό και τον ενιαίο ευρωπαικό περί Customer Rights που λέει ότι η μίνιμουμ εγγύηση για κάποιο προιόν είναι 2 χρόνια)

Σε ποιο eshop πήγες?
Στο Χαλάνδρι?
Ποιος ήταν αυτός που σου είπε οτι δεν μπορεί να σου δώσει , μόνο την RAM, καθώς και οτι δεν μπορεί να πάρει πίσω την πάστα?

alestros
10-02-08, 15:18
Στο eshop point του Βόλου...
Οι υπάλληλοι ήταν οι 2 κλασσικοί που δουλεύουν το μαγαζί εδώ και 1 χρόνο.

Patentman
10-02-08, 15:36
Στο eshop point του Βόλου...
Οι υπάλληλοι ήταν οι 2 κλασσικοί που δουλεύουν το μαγαζί εδώ και 1 χρόνο.

Βολο εισαι;;;
Α, εκει με τα ωραια τσιπουραδικα, την Βυζιτσα και τα σχετικα. Φετος πρεπει να ειχε και χιονι...:oneup:
Φακ δε παστα και πηγαινε για κανενα τσιπουρο. Μετα ξαναπηγαινε στο μαγαζι, ολα ωραια...και παστα θα θελεις και σοκολατινα μαλλιστα!

Τι καλα που θα`ταν...:(

alestros
10-02-08, 16:28
Ασε ρε φίλε Patentman έχουμε καταλήξει αιώνιοι φοιτητές!!!! ;) :lol: :lol:

gkandir
11-02-08, 16:58
Εγώ τους πήγα πίσω ένα Linksys την προηγούμενη Δευτέρα (το οποίο είχα πάρει την αμέσως προηγούμενη Δευτέρα) και είναι ακόμα στην αντιπροσωπεία. Το eShop, λέει, δεν έχει καμία ευθύνη. Μόνο η αντιπροσωπεία...

Ας μην το είχα πάρει σε άλλο όνομα (η παραγγελεία έγινε μαζί με κάποιο συνάδελφο με τα δικά του στοιχεία) και θα σου 'λεγα εγώ ποιος έχει ευθύνη. Είναι δυνατόν να πουλάνε πράγματα και να μην έχουν ευθύνη όταν τα παραλαμβάνω χαλασμένα;;;

kone
12-02-08, 21:33
Εγω παιδια μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημμα απο το e-shop σε κανενα απο τα προιοντα που πηρα απο αυτο. Εκτος απο μια μνημη που ειχα παρει περσι για ενα φιλο που ειχα κανει λαθος και αντι για DDR2 στα 533 ειχα παρει μια DDR και την πηγα πισω να μου την αλλαξουν το προβλημμα τους δεν ηταν να μου αλλαξουν την μνημη αλλα οτι ηταν ανοιγμενη η συσκευασια (απο οτι θημαμαι ηταν μια kingston), μετα απο πολλα πηγαινε ελα, στο καταστημα (ηρακλειου κρητης), πηρα τηλ στα κεντρικα και τους τα ειπα ψιλο χυμα, οτι και καλα δεν ειναι κανενα περιπτερακι της γειτονιας και οτι τους εχω αφισει κατι χιλιαρικα ευρο, στο τελος μου ειπαν συγνωμη και μου την αλλαξαν.
Και ενα ακομα σκηνικο που μου ετυχε και ημουν ετοιμος να σπασω τα μουτρα του μ@λ@κ@ του υπαλληλου (δεν φτεει το e-shop σε αθτην την περιπτωση), ηταν πριν κανα μηνα, ειχα παει να παραλαβω κατι και μπαινει στο καταστημα, μια κυρια γυρω στα 40 και ζηταει απο τον υπαλληλο να της κοψει μια αποδειξη, γιατι ειχε αγορασει καποιον υπολογιστη απο αυτους, πριν κανα μηνα και επειδη ειχαν προβλημα με τα μηχανηματα,δεν ειχε καταφερει να της κοψει, εντομεταξυ η κυρια αυτη, την αποδειξη την ηθελε να την παει στην λογιστρια της (λογικα για την εφορια), ο υπαλληλος της ξαναλεει οτι εχουν προβλημα και η κυρια ευγενικα τον ρωταει ποτε θα ειναι οκ το συστημα να της βγαλουν την αποδειξη γιατι την επιγη,τοτε ο υπαλληλος αρχιζει με μια συμπεριφορα λες και του ειχαν σκοτωσει την μανα να λεει "και τι περιμενετε απο εμενα που δουλευω εδω για 20 ευρο την ημερα και τι θελετε να κανω μαγικα να το φτιαξω και αμα θελετε να ξαναερθετε και ξερετε ποσους ακουω απο το πρωι" και τετοια.
Το θεμα με το eshop ειναι να κανει μια ποιο καλη αξιολογιση στους υπαλληλους του και την συμπεριφορα τους γιατι αυτοι, ειναι που διωχνουν τους πελατες, διοτι, εμενα δεν με ενοχλει το αν θα αργισουν να μου φερουν την παραγγελεια ετσι και αλλιως δεν εχουν καποιο στοκ εδω οπως το plaisio πχ, απλα αμα ειναι σωστος ο υπαλληλος μπορει να χειρηστει και τον πιο παραξενο πελατη και να τον βοηθησει να καταλαβει την δυσκολια της καθε καταστασης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.